První cesta SVV do Chorvatska a Bosny 28/9/2011

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "První cesta SVV do Chorvatska a Bosny 28/9/2011"

Transkript

1 První cesta SVV do Chorvatska a Bosny 28/9/2011 První cesty Sdružení válečných veteránů na území Chorvatska a Bosny se zúčastnila desítka členů z řad vojáků, kteří v těchto místech v letech sloužili. Odjezd z Prahy i následující cesta proběhla podle plánu a ve večerních hodinách jsme se ubytovali. Penzion Fortuna v Bjelopolje nelze doporučit - ráno jsme jednohlasně zabalili kufry. V sousedním penzionu Lička Kapa nás srdečně přivítal a s radostí i bez rezervace ubytoval jeho majitel Petar Stanič, pětapadesátiletý muž s bílými vlasy. Prožil zde celou občanskou válku i chorvatskou ofenzívu v srpnu 1995, v budově penzionu bylo od jara roku 1994 velitelství 3.roty. Majitel s pohnutím vzpomínal na velitele roty Tomáše Papeže a zdůrazňoval, že naši voláci zachránili jeho matku, jeho samotného i celý dům. Po vzoru 3.roty jsme si základnu pro celý zbytek pobytu vytvořili zde a podnikali odsud cesty po sektoru Jih.

2 DUBINA Druhý den byl čtvrtek a před námi cesta do města Dubina, kde v roce bylo dislokováno velitelství 3.roty Vladimíra Nekoly a poté Jindřicha Nováka. U hlavní silnice nalézáme v kamenitém trávníku pomník řidiče Václava Martínka, který zahynul při dopravní nehodě Delegace SVV ČR spolu s plk. Ing. Milanem Polákem, vojenským přidělencem v Chorvatsku, položila kytice květů k jeho pomníku. Členy naší malé delegace přijal starosta města a ocenil při neformálním setkání činnost českých vojáků v misi UNPROFOR při ochraně chorvatské vesnice Podlapač, spadající do obvodu jeho města. PODLAPAČ Malá osada Podlapač byla po dobu občanské války osídlena Chorvaty a jedna četa ji neustále svou přítomností chránila. Válečný veterán pplk.miroslav Vyšata vzpomínal na své působení v misi a často se zapomínal na kus řeči se všemi místními lidmi, které potkal. U první podlapačské chalupy nás pozvala dále pětaosmdesátiletá žena se svou snachou. Připomínají, že vesnice přežila jen díky našim vojákům. Dnes je Podlapač vesnicí s několika desítkami osob, jedním žákem a třemi učiteli. Moc se toho za 15 let nezměnilo, v rozbořené poště stále stojí zamknutý rezavý trezor, který naši vojáci již tehdy okukovali.

3 PŘESTANE Z Podlapače vede uzounká silnice do kopců do Přestane, kde se nacházelo osamocené stanoviště Alfa 6. Malý domek, kde vojáci sloužili, stále stojí a pomalu chátrá. Zde na svou službu v misi zavzpomínal René Majkut. BORJE Odpoledne jsme navštívili prostor motorestu Borje, kde od roku 1992 bylo dislokováno velitelství praporu UNPROFOR a po navýšení počtů v roce 1994 také spojovací rota, velitelská rota a rota zabezpečení. Z dřevěných chatek zůstaly jen stopy po kamenných podezdívkách. MUDr. Karel Wróbel nalezl místo, kde stála ošetřovna, objevili jsme zbytek kamenů, kde stávala chatka velitele praporu a vyfotografovali jsme se v rozvalině prostoru, kde finančák Tvrdík vydával dolarové příplatky. JEZERCE Z Borje je jen skok na Jezerce. Bývalému veliteli roty Pavlu Jiráčkovi se rozzářili oči a vzpomínal na svůj rok Živě vysvětloval co kde stálo, co se kdy komu stalo. S trochou nostalgie se vojáci brodili přerostlou travou a procházeli chátrajícími budovami dřívějšího tábora roty. Pavel Paulát, který zde sloužil, stěží v terénu nalézal místa, kde stály stavby tábora Jezerce.

4 BOSANSKÁ KRUPA Na pátek byla naplánována cesta do Bosny a Hercegoviny, cílem je město Bosanská Krupa, kde v prostoru bývalého dřevařského závodu byla dislokována základna českého praporu misí IFOR a SFOR. Přesunuli jsme se přes Ličko Petrovo selo, bosanské hraniční město Bihač klikatou silnicí údolím řeky do města Bosanská Krupa, kde u brány do zrušené základny, mezi tratí a silnicí leží pamětní deska padlého vojáka mise SFOR. Ivan Zapadlo zemřel při delaboraci nalezené miny Bylo mu 26 let.

5 Na místě nás očekával velvyslanec České republiky v Bosně a Hercegovině Tomáš Szunyog a plk. Ing. Milan Polák, vojenský přidělenec v Chorvatsku a současně v Bosně a Hercegovině. Členové SVV ČR a oba diplomaté položili kytice k pomníku padlého ženisty a uctili jeho památku. Velvyslanec poté pozval veterány na malé občerstvení a neformální setkání, kde osobně ocenil činnost českých vojáků v balkánských misích. ŠANOV KLANAC MARIO A DALŠÍ V odpoledních hodinách jsme navštívili chorvatská místa, kde se nacházeli základny modrých baretů. ŠANOV KLANAC MARIO, základnu průzkumné roty velitelů Karla Klínovského, Milana Záhorského, Ciroka. POPOVIČI ILJIČI - Tango pruzkumné roty. PRAŽINOVAC Tango 4.roty. CROSSING POINT OTOČAC MARKOVAC stanoviště 4.roty. Na hlavní cestě nás zastavil regulovčík - cesta dále je uzavřena. Probíhá plošné odminování těžkou technikou a hrozí výbuchy min. 15 let po válce. LIČKY OSIK V sobotu nás čekala cesta do osady Bunič a Lički Osik, dříve Teslingrad. U silnice vedoucí z Korenice do Lički Osik, za osadou Ljubovo se v táhlé zatáčce nachází několik pomníků vojákům chorvatských ozbrojených sil a vpravo od nich opřená o skaliska svítí pamětní deska dvou českých vojáků, padlých při chorvatské ofenzívě Oluja.

6 Delegace položila kytici k pomníku Luďka Zemana a Petra Valeše a zapálila svíce na památku všech padlých. Zjistili jsme, že chorvatští vojáci 118. pluku, při návštěvě svých pomníků, zapálí svíci se svým znakem i našim vojákům. Dřevorubci, kteří pracovali nedaleko, pět z nás svou čtyřkolkou odvezli ke stanovišti Tango 23. Lesní cesty byly stěží sjízdné a bohatě lemované tabulemi upozorňujícími na miny. Pohled do údolí připomněl každodenní monitoring vojáků UN. Cesta autobusem pokračovala po hlavní silnici směrem na Lički Osik. Nedaleko pomníku Luďka Zemana a Petra Valeše je vlevo u silnice v ostré esovité zatáčce pomníček se znakem OSN českého vojáka - řidiče Petra Hose. Zahynul při dopravní nehodě obrněného transportéru Bylo mu pouhých 25 let. Položili jsme k památníku kytici se stuhou SVV ČR a minutou ticha uctili památku Petra Hose.

7 Další zastávkou bylo Tango 21 LIČKI OSIK. V malé nádražní budově bylo stanoviště vojáků 3.roty a spojovacího družstva. Petr Hanousek, tehdejší velitel spojovací roty, procházel se svými vzpomínkami stará místa služby v misi UN. Nádražíčko je dnes opuštěné a novou tratí vlaky jen proletí. Shodně nás napadne hláška: Nezastavujeme, jenom přibrzďujeme.. OSTRAVICE Cesta vedla podél tratě do osady OSTRAVICE, kde se nacházelo Tango 25 a Tango 26 3.roty. K lítosti Pavla Fraňka, který na Tangách sloužil, se asfaltová cesta proměnila v prašnou úzkou cestu pro autobus nesjízdnou.

8 BUNIČ Bunič, stanoviště jedné čety 1. roty. Opuštěné domy oprašované několika navrátilci. Starší žena nám ukazuje nalevo, napravo a stěžuje si na administrativu, dotace, válku i život. Viktorka u splavu s lítostí poznamená někdo z nás.. Miroslav Vyšata, operační důstojník praporu, ukazuje pozůstatky bombardování Migem 21. Cílem byl štáb srbských sil, zasažen byl sousední dům a hospodářské stavení naší Viktorky. Dům není vůbec, Viktorka měla štěstí puma nevybuchla. Vzpomínkou je zející otvor v plechové střeše. Odpoledne byla na programu návštěva Plitvického národního parku a rozchod po osobních známých a kamarádech, s kterými se navázala přátelství v době služby v misi. Všichni jsme se shodli, že jsme na své cestě nenarazili na jediný případ negativní odezvy ze strany místních obyvatel ať již chorvatského, srbského nebo bosenského původu. Všude jsme byli velmi pozitivně vnímáni a přiznat se k působení v misi a vojenskému původu vyvolalo vždy upřímnou pozitivní reakci a otevření lahve rakije. FOTOGALERIE

9

10

11

12

13

Výroční zpráva za rok 2012

Výroční zpráva za rok 2012 Výroční zpráva za rok 2012 Obsah O sdružení... 2 Partnerské obce... 3-4 Naše aktivity v roce 2012... 5-7 Dlouhodobé projekty... 8 Spolupracující neziskové organizace... 9 Poděkování... 10 Kaleidoskop akcí...

Více

15. ŽENIJNÍ ZÁCHRANNÁ BRIGÁDA

15. ŽENIJNÍ ZÁCHRANNÁ BRIGÁDA 15. ŽENIJNÍ ZÁCHRANNÁ BRIGÁDA 2 Ministerstvo obrany České republiky Agentura vojenských informací a služeb, 2005 ISBN 80-7278-297-5 ISBN 80-7278-298-3 (anglicky) OBSAH ÚVOD...5 VZNIK 15. ŽENIJNÍ ZÁCHRANNÉ

Více

Dne 13. 6. 2015 si v místním kulturním zařízení připomněli výstavou bojové techniky a besedou 70. výročí konce 2. světové války.

Dne 13. 6. 2015 si v místním kulturním zařízení připomněli výstavou bojové techniky a besedou 70. výročí konce 2. světové války. 1 Připomínka 70. výročí konce 2. světové války ve Veselé Nejstarší zprávy o Veselé pocházejí z roku 1376. Veselá patřila v minulosti k chudobnějším obcím. Historik Eduard Domluvil v roce 1914 zaznamenal:

Více

Vážení spoluobčané, 70. výročí osvobození obce. Svatojánské slavnosti NAVALIS v Praze k uctění sv. Jana Nepomuckého

Vážení spoluobčané, 70. výročí osvobození obce. Svatojánské slavnosti NAVALIS v Praze k uctění sv. Jana Nepomuckého Vážení spoluobčané, letní teploty těchto dnů jsou neklamným znamením nastupujícího léta a tím i končící první poloviny roku. Proto je namístě rekapitulace naší letošní činnosti. Podařilo se dokončit práce

Více

Čtvrletní zpravodaj města Úštěk

Čtvrletní zpravodaj města Úštěk Ročník 42 Říjen 2011, číslo 3 Čtvrletní zpravodaj města Úštěk VES VĚDLICE patří k vesnicím, které byly jako poslední připojené k městu Úštěk. Vesnice je rozložena v údolí vodnatého Úštěckého (dříve mukařovského)

Více

T L U M A Č O V S K Á K R O N I K A R O K 1 9 9 5

T L U M A Č O V S K Á K R O N I K A R O K 1 9 9 5 T L U M A Č O V S K Á K R O N I K A R O K 1 9 9 5 Životopis kronikáře: Bohumil Janečka psal kroniku od roku 1980 po předchůdcích Bohumil Juráň, Inocenc Pospíšil. Narodil jsem se 12. března 1914 v Tlumačově,

Více

S čím hospodaří město v letošním roce?

S čím hospodaří město v letošním roce? 6/2006 S čím hospodaří město v letošním roce? Zastupitelstvo města schválilo na svém zasedání dne 22. 2. 2006 rozpočet pro rok 2006. Celkový rozpočet města se skládá ze tří základních částí: příjmy ve

Více

nového pyšelského náměstí a oslavu 715. výročí první zmínky o městu Pyšely

nového pyšelského náměstí a oslavu 715. výročí první zmínky o městu Pyšely červenec, srpen 2010 95 5,- Kč Zpravodaj městského úřadu též na http://www.pysely.cz Vážení občané, dovolujeme si Vás pozvat na slavnostní otevření nového pyšelského náměstí a oslavu 715. výročí první

Více

HLASATEL ZPRAVODAJ MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 21 / ČERVEN 2015

HLASATEL ZPRAVODAJ MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 21 / ČERVEN 2015 HLASATEL ZPRAVODAJ MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 www.praha15.cz ROČNÍK 21 / ČERVEN 2015 Nová ředitelka CSOP str. 4 Územní rozvoj Prahy 15 str. 6 Žáci zkoumají naše životní prostředí str. 29 Foto Marie Zdeňková

Více

Tak tohle jsme snad ještě nezažili.

Tak tohle jsme snad ještě nezažili. týdeník lounska, postoloprtska, žatecka a podbořanska 16. ledna 2013 ročník 22 cena 9 kč číslo 3 Venku přituhuje, naše ceny jsou mírné, sleva inzerce až 30% + bonusy. více na www.svobodnyhlas.cz 93,0 FM

Více

Adventní neděle nabídnou trhy s punčem i koncerty

Adventní neděle nabídnou trhy s punčem i koncerty vyšlo 1. prosince 2014 cena 10 Kč Z OBSAHU: Zastupitelstvo zvolilo starostu i členy rady Ve městě měří rychlost dva nové radary Porodnice nově nabízí plánovaný porod Poručík Homola získal prestižní odznak

Více

Reforma ve školství výukové plány se připravují

Reforma ve školství výukové plány se připravují 9/2006 Reforma ve školství výukové plány se připravují Od příštího školního roku musí mít všechny základní školy v republice vlastní vzdělávací plán, podle nějž se pak budou řídit. Učitelé ZŠ v Komenského

Více

Z RCA DLO Z RCA DLO. PŮJČKY na dluhy a exekuce VÝROBA RAZÍTEK. Průtah městem dokončen. Tel.: 739 443 544 www.dinero.cz AKCE! PŘIJĎTE SI VYBRAT...

Z RCA DLO Z RCA DLO. PŮJČKY na dluhy a exekuce VÝROBA RAZÍTEK. Průtah městem dokončen. Tel.: 739 443 544 www.dinero.cz AKCE! PŘIJĎTE SI VYBRAT... PŮJČKY na dluhy a exekuce Tel.: 739 443 544 www.dinero.cz ZPROSTŘEDKOVÁNÍ PRO VÍCE VĚŘITELŮ Nezávislý regionální čtrnáctideník Z RCA DLO Ročník X. Číslo 21 18. listopadu 2011 Distribuční síť: cílený roznos

Více

Valtický zpravodaj. Valtické hřbitovy. An ti ka. Město VALTICE. 1. listopadu 2006. Počítače, internet 604 215 337 SEVA-FLO RA s.r.o.

Valtický zpravodaj. Valtické hřbitovy. An ti ka. Město VALTICE. 1. listopadu 2006. Počítače, internet 604 215 337 SEVA-FLO RA s.r.o. Valtický zpravodaj 1. listopadu 2006 Valtické hřbitovy I když počet obyvatel za posledních 300 let druhého tisíciletí se nějak výrazně nezměnil, přesto na území města bylo za uvedené období postupně využíváno

Více

Prahy. Vydává městská část Praha 2 ZDARMA

Prahy. Vydává městská část Praha 2 ZDARMA 6 Noviny Prahy 2 Nové Město Nusle Vinohrady Vyšehrad ČERVEN 2014, ročník 16 Vydává městská část Praha 2 ZDARMA Praha 2 První máj na laně Nuselák slaňovali handicapovaní sportovci i známé tváře strana 2

Více

Z OBSAHU NA MUŠCE. Jmenování generálů a záslužné kříže. V psí nemocnici. Loučení s orlem. Radar hodně zblízka. Novinka za dva roky

Z OBSAHU NA MUŠCE. Jmenování generálů a záslužné kříže. V psí nemocnici. Loučení s orlem. Radar hodně zblízka. Novinka za dva roky NA MUŠCE Z OBSAHU Nejeden stařec sní o jaré ženě, leckterá stařenka o mladistvém muži, mnohá země o mladé armádě. Proč ne? Pokušení je tak krásná věc. Přiléhavé objasnění slova mladý(á) však nenajdete.

Více

KRONIKA. obce DEMBROVKA NA VOLYNI

KRONIKA. obce DEMBROVKA NA VOLYNI KRONIKA obce DEMBROVKA NA VOLYNI MVDr. Vladimír Samec 1994 VLADIMÍR SAMEC se narodil 5. 1. 1928 Anně a Vladimíru Samcovým v malé, ryze české vesničce Dembrovka na Volyni. Ta v tu dobu patřila pod Powiat

Více

Jinecký zpravodaj. titul. Foto Michal Lexa

Jinecký zpravodaj. titul. Foto Michal Lexa Jinecký zpravodaj titul Foto Michal Lexa ročník 26 www.jince.cz cena 5 Kč 1 záøí 2008 1. 9. Po 2. 9. Út Mateřské centrum v KS 10.00 hod. Senior klub v KS 14.00 hod. 3. 9. St Schůzka Klubu učitelů - důchodců

Více

Rychnovské slavnosti 2015 - úplný program Zase ty odpady - Kompost u vás doma Zprávy ze školy - Zájezd do lázní - Teplice v Č.

Rychnovské slavnosti 2015 - úplný program Zase ty odpady - Kompost u vás doma Zprávy ze školy - Zájezd do lázní - Teplice v Č. 5 Rychnovské slavnosti 2015 - úplný program Zase ty odpady - Kompost u vás doma Zprávy ze školy - Zájezd do lázní - Teplice v Č. Cena 5 Kč Květen 2015 V prvních květnových dnech letošního roku si připomínají

Více

NOVÉ DĚTSKÉ HŘIŠTĚ A SPORTOVIŠTĚ V MYŠENCI

NOVÉ DĚTSKÉ HŘIŠTĚ A SPORTOVIŠTĚ V MYŠENCI ROČNÍK XX číslo 5 květen 2012 18 Kč NOVÉ DĚTSKÉ HŘIŠTĚ A SPORTOVIŠTĚ V MYŠENCI RADA MĚSTA ZASEDALA VYBRÁNO Z USNESENÍ RADY MĚSTA KONANÉ DNE 11. DUBNA 2012... souhlasí s ukončením nájemní smlouvy na pronájem

Více

měsíčník města únor 2011 cena 10 Kč

měsíčník města únor 2011 cena 10 Kč měsíčník města únor 2011 cena 10 Kč Na kolejích (foto: Fotoklub SnS o. s. Ladislav Špalek) Z obsahu Schůze rady......... str. 2 Kdysi a dnes......... str. 6 Školství............. str. 7 Kultura............

Více

VYDÁVÁ MĚSTSKÝ ÚŘAD ROUSÍNOV

VYDÁVÁ MĚSTSKÝ ÚŘAD ROUSÍNOV ČERVEN 2012 ZDARMA VYDÁVÁ MĚSTSKÝ ÚŘAD ROUSÍNOV Návštěva v Podbranči Dne 26. května 2012 byl naplánován zájezd do Podbranče na přednášku o historii Rousínova a Podbranče, na výstavu a na kácení máje. Sobotní

Více

CLAY-EVA. ve vzpomínkách radisty skupiny a spolupracovníků - - / - / - / - -- / / / - / - / -- / / / - / - / - - / - / -

CLAY-EVA. ve vzpomínkách radisty skupiny a spolupracovníků - - / - / - / - -- / / / - / - / -- / / / - / - / - - / - / - Čestmír Šikola, Jaroslav Pospíšil Bohuslava Zicháčková, František Straka, Jindřich Fiala - - / - / - / - -- / / / - / - / CLAY-EVA ve vzpomínkách radisty skupiny a spolupracovníků -- / / / - / - / - -

Více

ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY JE TADY UŽ DVACET LET

ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY JE TADY UŽ DVACET LET 1/2013 REPORT Desítka v Lógaru jde do finále ARMÁDA ČESKÉ REPUBLIKY JE TADY UŽ DVACET LET Patnáctkrát alfa Je krátce po dvanácté hodině, když se na prahu vzletové a přistávací dráhy litevského letiště

Více

Prahy. Vydává městská část Praha 2 ZDARMA

Prahy. Vydává městská část Praha 2 ZDARMA 6 Noviny Prahy 2 Nové Město Nusle Vinohrady Vyšehrad ČERVEN 2009, ročník 11 Vydává městská část Praha 2 ZDARMA Praha 2 Na horké téma O dopravních problémech, perspektivách Severojižní magistrály a placeném

Více

Mimořádná změna provozní doby sběrného dvora. Inzerce. Inzerce. Svoz bioodpadu pomocí plastových nádob: po zimní přestávce poprvé ve 14.

Mimořádná změna provozní doby sběrného dvora. Inzerce. Inzerce. Svoz bioodpadu pomocí plastových nádob: po zimní přestávce poprvé ve 14. ! Inzerce SPOJMAT elezáøství s.r.o. Lhota pod Pøelouèí nabízí v širokém sortimentu a za nízké ceny vruty, šrouby, matice, podlo ky, závitové tyèe, kotevní patky, høebíky, tesaøské prvky, úhelníky, závlaèky,

Více

Z OBSAHU NA MUŠCE. Tanková bitva na Libavé. Bahna: opět rekordní účast. Ptačí chřipka v Tisové. Čekání na válku. Logistik i představitel

Z OBSAHU NA MUŠCE. Tanková bitva na Libavé. Bahna: opět rekordní účast. Ptačí chřipka v Tisové. Čekání na válku. Logistik i představitel NA MUŠCE Z OBSAHU Ve Vyškově mají novou ubytovnu. Tedy ona zase tak nová není, ale prošla znatelnou renovací. Plastová okna, nové linoleum imitující dřevo, polystyrenové stropnice. Bílá barva vládne naprosto

Více

Z obsahu. slovo starosty schůze rady kriminalita rekonstrukce věznice nový jízdní řád ČD kdysi a dnes vánoční čtení program kina kultura

Z obsahu. slovo starosty schůze rady kriminalita rekonstrukce věznice nový jízdní řád ČD kdysi a dnes vánoční čtení program kina kultura prosinec 2003 SVĚTELSKÝ ZPRAVODAJ strana 1 Z obsahu slovo starosty schůze rady kriminalita rekonstrukce věznice nový jízdní řád ČD kdysi a dnes vánoční čtení program kina kultura Foto: Jaroslav Vála strana

Více

PAMĚŤ MÍST. Konference pořádaná u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Vlacha a 125. výročí Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně

PAMĚŤ MÍST. Konference pořádaná u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Vlacha a 125. výročí Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně PAMĚŤ MÍST Konference pořádaná u příležitosti 100. výročí narození Jaroslava Vlacha a 125. výročí Muzejní a vlastivědné společnosti v Brně Foto: Jaroslav Hroudný OBSAH: PhDr. Ladislav Valihrach: Milí Žarošáci,

Více

NOVOBORSKÝ MĚSÍČNÍK. Městský zpravodaj. Sklářské slavnosti meet czech design. Hurá prázdniny. fotogalerie z akcí

NOVOBORSKÝ MĚSÍČNÍK. Městský zpravodaj. Sklářské slavnosti meet czech design. Hurá prázdniny. fotogalerie z akcí NOVOBORSKÝ MĚSÍČNÍK Městský zpravodaj Červen 2014 cena: 10 Kč Hurá prázdniny 27. června 2014 koupaliště v Novém Boru str. 43 fotogalerie z akcí str. 24-29 Sklářské slavnosti meet czech design 13. - 15.

Více