24. Významné osobnosti světové literatury po roce 1945

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "24. Významné osobnosti světové literatury po roce 1945"

Transkript

1 1 24. Významné osobnosti světové literatury po roce 1945 Na vývoj světové literatury 2. poloviny 20. století měly vliv následující události: - 2. světová válka - použití atomových zbraní v Japonsku - poválečný neklid a vývoj v jednotlivých zemích - poznávání vesmíru - globální problémy lidstva ( drogy, nemoci, rasismus atd. ) Ve světové literatuře a potažmo i v české rozeznáváme mnoho literárních směrů, skupin i jednotlivců, kteří svou tvorbou významně zasáhli do vývoje literatury. Mezi nejvýznamnější umělecké směry či zpracovávaná témata patří: 1. Odraz války 2. Existencialismus 3. Neorealismus 4. Beat generation (bít dženerejšn) 5. Rozhněvaní mladí muži 6. Francouzský nový román 7. Absurdní drama 8. Magický realismus 9. Literatura s prvky sci-fi 10. Postmoderní literatura Odraz války ve světové literatuře - reakce spisovatelů západních a východních na válku byla podstatně rozdílná: o na východě vznikala díla násilně patetická, pohled na válku byl politicky uvědomělý, vyprávění se soustředila na vrcholné scény, postavy byly černobílé o na západě vznikala díla, která zcela střízlivě líčila válečné scény, hrdinové nejednou ukazovali i své nejnižší pudy, autoři představovali člověka zničeného válkou a soustředili se spíše na jeho psychiku, což bylo mnohdy dojemnější než popis hromadného vraždění vojáků, vznikaly zde i satirické a humoristické válečné romány, které útočily nejen na nepřítele, ale i do vlastních řad Thomas Keneally (tomas kenýli) - americký spisovatel - autor románu Schindlerův seznam (šindlerův) o je to vyprávění skutečného příběhu o hlavní hrdina Oskar Schindler (pocházel ze Svitav) byl členem nacistické strany, díky svým schopnostem byl dosti bohatý. Zachránil před zplynováním 1200 židovských vězňů tím, že si je najal na práci ve své továrně o celý román i postava Schindlera jsou dosti rozporné:

2 2 na jedné straně je Schindler považován za bezohledného nacistu, který jen využil židovské vězně jako levnou pracovní sílu a v podstatě se na nich obohatil na druhé straně je Schindler považován za Spasitele, který zachránil 1200 lidí před jistou smrtí v plynové komoře a najal si je jen proto, aby jim zachránil život o celý román silně provokuje touto nejednoznačností a čtenář po přečtení románu sám neví, ke které verzi by se měl přiklonit o román byl zfilmován, režisér Steven Spielberg (stývn spilberg) William Styron (viljem stajrn) - americký spisovatel o ve všech jeho dílech se objevuje otázka svědomí a viny, jinak tomu není v románu s tématem války Sophiina volba (sofijina) příběh s částečně autobiografickými prvky Vypravěč Stingo líčí život mladého mileneckého páru Sophie a Nathana (nejtna). Seznamuje se s nimi na konci 40. let v Americe, když se přistěhuje do penzionu Růžový palác, kde oba bydlí. Nathan je duševně nemocný je schizofrenik, trpí silnými záchvaty vzteku a agresivity, navíc je narkoman. Sophie je Polka, která přišla do Ameriky po válce, aby našla svou ztracenou identitu a začla nový život. Jejich vztah je tragický, doprovázený prudkými hádkami a rozchody. Ze Sophiina vyprávění vychází na povrch celý její život válku strávila v koncentračním táboře, kam se dostala spolu se svými 2 dětmi za pašování masa pro svou nemocnou matku. Zde zažila životní otřes musela se vzdát jednoho dítěte ve prospěch života dítěte druhého, sama musela zvolit to, které půjde do plynové komory. Pak chtěla zachránit aspoň své druhé dítě snažila se svést velitele tábora, aby jejího syna zařadil do programu na převýchovu dětí v Německu. Nikdy už ale svého syna neviděla. Její život byl provázen samými špatnými volbami, i vztah s Nathanem nebyl perspektivní, a tak končí sebevraždou obou milenců. Ukázka: Vůbec tomu všemu nemohla věřit. Vůbec nevěřila, že tu najednou klečí na tom drsném cementu, tiskne k sobě obě děti tak zoufale, že má pocit, jako by jejich kůže měla i přes vrstvy šatů rázem srůst s její. Nemohla tomu věřit, totálně, až k hranici pomatení mysli Nenuťte mě volit, šeptala v úpěnlivé prosbě. To přece nemůžu. Tak je tam pošlete obě, řekl doktor pomocníkovi. Mami! a už slyšela Evin tichý, ale sílící pláč, protože právě v tom okamžiku dítě od sebe odstrčila a s podivně neohrabaným pohybem se na vycementované rampě zvedla. Vezměte si tu menší! vykřikla. Vezměte si tu malou! A v té chvíli vzal doktorův pomocník Evu šetrně za ručičku na jeho ohleduplnost se Sofie marně snažila zapomenout a odváděl ji do čekající legie zatracených. Věčně si vybavovala ten matný obrázek, jak se to dítě se zoufale prosebnými zraky stále a stále otáčí.

3 3 Anna Seghers (ana zégrs) - německá spisovatelka - autorka románu Sedmý kříž o děj se odehrává v jednom koncentračním táboře v Německu. Z tohoto tábora uprchne 7 vězňů. Šest uprchlíků je pochytáno ( z toho jeden spáchal sebevraždu a jeden byl nalezen mrtvý ) a pověšeno na kříže v táboře. Sedmý kříž zůstává prázdný, protože sedmému vězni se podařilo uprchnout. Tento sedmý kříž symbolizuje možnost vzpoury i tehdy, když je možnost úspěchu téměř nulová. Joseph Heller (džouzif helr) - americký spisovatel - díky svému prvnímu románu Hlava XXII si vysloužil pověst člověka, který píše ironicky o věcech, o kterých se ironicky psát nemá - satirický román Hlava XXII o na jedné straně je tato kniha přiřazována k vrcholům antimilitaristické satiry, na druhé straně je mnohými americkými čtenáři považována za znesvěcení památky statečně bojujících a umírajících amerických vojáků o je to příběh kapitána Yossariana, který za 2. světové války vykonává povinnou leteckou službu. Neustále se snaží vymanit se z ubíjející válečné mašinérie, ale nedaří se mu to. Snaží se prohlásit se za blázna, aby mu bylo zakázáno létat. Vojenský předpis, tzv. Hlava XXII, říká, že jediným způsobem, jak se vyvázat z letového nasazení, je být prohlášen za blázna jenže jakmile o to voják požádá sám, je to důkaz, že blázen není. Yossarian nakonec dezertuje. o Hlava XXII je zde symbolem nesmyslnosti celého válečného běsnění o Ukázka rozhovor Yossariana s doktorem: Cožpak vy nemůžete člověku, který se zbláznil, zakázat lítat? Samozřejmě můžu. Je to dokonce moje povinnost. Podle předpisu jsem povinen každého, kdo je stižen duševní poruchou, vyřadit z letové služby. Tak proč z ní nevyřadíte mě? Já jsem blázen. Zeptejte se Clevingera. Clevingera? A kde je pan Clevinger? Najděte mi Clevingera a já se zeptám. Tak se ptejte kohokoli jiného. Všichni vám rádi potvrdí, že jsem nesporně blázen. Jsou to cvoci. Tak proč je nevyřadíte z letové služby? Proč mě o to nepožádají? Protože jsou blázni. Jistěže jsou blázni, souhlasil doktor. Vždyť jsem vám před chvilkou říkal, že jsou to cvoci. Ale může člověk připustit, aby blázni rozhodovali o tom, jestli jsou blázni, nebo ne?

4 4 Existencionalismus - existencionalismus ( též existencialismus ) v literatuře má kořeny ve stejnojmenném filosofickém směru, který vznikl po 1. světové válce v Německu - hlavní znaky: o zabývá se problematikou bytí člověka v soudobém světě, vidí člověka naprosto osamoceného o život člověka je jen starost = člověk je odsouzen ke svobodě o problém je v tom, že člověku je dána jako jedna z možností svoboda, ale on si to neuvědomuje, prožívá ji teprve až ve vyhrocené životní situaci o proto je u existencionalistů tolik úzkosti a strachu o jedinou jistotou v životě člověka je smrt o hlavní představitelé: Albert Camus (albér kamy) - filosof a spisovatel - narodil se v Alžírsku, ale žil a pracoval v Paříži, zahynul při autonehodě - získal Nobelovu cenu za literaturu - jeho nejznámějšími díly jsou román Mor a novela Cizinec o Cizinec hlavní hrdina, úředník Mersault, jednoho dne naprosto bezdůvodně zastřelí na pláži Araba zřejmě je vyprovokován situací či slunečním zářením, těžko říci. Následuje zatčení a odsouzení na smrt. Hrdina přemýšlí o životě, o světě, v němž člověk žije jako cizinec mezi ostatními lidmi nikdo ho neposlouchá, nikoho nezajímá. Proto odmítne kněze a smrt přijímá s klidem a vyrovnaností. Jean Paul Sartre (žán pól sártr) - francouzský filosof a spisovatel - odmítl Nobelovu cenu za literaturu, protože neuznával oficiality - podle Sartra je člověku dána schopnost svobody, výrazem této svobody je čin. Bez činu je lidská existence zbytečná. Být svobodný = jednat. - má li mít lidský život smysl, nesmíme zaujímat neutrální postoj - k jeho nejznámějším dílům patří román Hnus a sbírka povídek Zeď o Zeď úvodní povídka Děj je situován do období španělské občanské války. Hlavní hrdina Pablo čeká ve vězení na smrt. Z legrace oznámí svým věznitelům, že další bojovník za svobodu se skrývá v márnici, protože věděl, že to není pravda. On ale mezitím změnil úkryt a byl v té márnici dopaden a zastřelen. autor ukazuje, jak je život absurdní a jak je vše dílem náhody

5 5 Ukázka: Kde je Ramón Gris? Nevím. Ten, co mě vyslýchal, byl malý a tlustý. Měl skřipec a kruté oči. Řekl mi: Pojď blíž. Popošel jsem blíž. Prudce mě odstrčil a posadil se. Řekl: Buď ty, nebo on. Zůstaneš naživu, když nám řekneš, kde je. Ovšem že jsem věděl, kde je Gris: skrýval se u svého bratrance, čtyři kilometry za městem. Taky jsem věděl, že neprozradím, kde se ukrývá, ledaže by mě mučili. Tak co, řekl tlustý důstojník, přemýšlel jsi? Prohlížel jsem si je se zájmem jako vzácný hmyz. Řekl jsem jim: Vím, kde je. Je schovaný na hřbitově. V některé hrobce nebo v márnici. Chtěl jsem si z nich vystřelit. Chtěl jsem vidět, jak vstávají, zapínají si opasky a dávají horlivě rozkazy. Vyskočili. Jdeme tam. S křikem odešli a já klidně čekal pod dozorem falangistů. Dostali Grise. Roztřásl jsem se. Kdy? Dnes ráno. Udělal blbost. V úterý odešel od bratrance, protože se pohádali. Bylo dost lidí, co by ho byli ukryli, ale už od nikoho nic nechtěl. Povídal: Schoval bych se u Ibbiety, ale když ho zavřeli, schovám se na hřbitově. Na hřbitově? Ano. Byla to blbost. Přirozeně, dnes ráno tam přišli, mělo se to stát. Našli ho v márnici. Střílel po nich, a tak ho oddělali. Na hřbitově! Všecko se se mnou začalo točit, a když jsem přišel k sobě, seděl jsem na zemi: smál jsem se tak křečovitě, že mi hrkly do očí slzy. - jedná se o umělecký směr v Itálii - lze ho chápat jako žízeň po realitě Neorealismus - hlavní znaky: o návrat k realismu v umění pravdivé vylíčení poválečné Itálie o pozornost soustředěna na každodenní život prostých lidí, na stinné stránky reality nezaměstnanost, bídu, prostituci, zaostalost o hlavním představitelem byl Alberto Moravia - autor čtenářsky velmi přitažlivý, navíc popularitu umocnilo několik filmových adaptací jeho románů s oblíbenými hereckými hvězdami - k nejznámějším dílům patří romány Římanka, Horalka o Horalka vyprávěním římské vdovy, která musela za války se svou dospívající dcerou prchnout do chudého horského kraje, autor ukazuje, jak

6 6 válka působila na psychiku lidí. Největší příkoří však paradoxně naleznou při cestě zpět do osvobozeného Říma, kdy je dcera znásilněna marockými vojáky. zajímavost román byl 2x zfilmován, v obou filmech hrála Sophia Loren, jednou dceru, pak matku o Římanka příběh mladé dívky, která je nuznými poměry dohnána stát se prostitutkou, aby uživila sebe a svou matku Beat generation (bít dženrejšn) - projevila se v americké literatuře v 50. letech - bylo to hnutí vnitřně tak různorodé, že není možné vytvořit jeho jasnou a ucelenou charakteristiku - beat = zbitý, unavený životem, ale také blažený - snaží se distancovat od konzumní společnosti, která se stará jen o peníze, kariéru a přepych, vysmívali se tradičním americkým hodnotám, jakými byli bohatství, rodina, národní hrdost - hlavní znaky: o při hledání vnitřní svobody se beatnici uchylovali k různým formám anarchistické výstřednosti, jakými byla šokující, velmi barevná móda (korálky, barvy, květiny), nebo naopak odvržení jakékoli péče o zevnějšek o snaha docílit extáze pomocí džezové hudby, tuláctví, rychlé jízdy autem, ale i rozkoš vyvolaná narkotiky (hlavně marihuana a LSD), alkoholem, s čímž souvisí i sexuální nevázanost o sklon tíhnout k Dálnému východu (vyznáváním zenbudhismu), což mělo být odmítavým gestem vůči myšlenkám západní civilizace - jsou to pacifisté = proti jakýmkoli válkám ( tehdy proti válce ve Vietnamu ) - beatnici byli první, kdo ukázali, že s poválečnou americkou společností není něco v pořádku, a i když oni sami byli produkty tohoto systému, podařilo se jim pozměnit literární a společenské vědomí své doby obžalobou a kritikou systému vedlejším produktem byly vulgarismy a erotická otevřenost - úryvek z doslovu ke Kerouacově knize Na cestě: Éra beat generation byla oficiálně zahájena na jednom takovém večírku v Galerii Šest v říjnu roku Allen Ginsberg pozval podivuhodnou sbírku andělů, sestávající ze šesti básníků, tanečnic, vína a hudby Jack Kerouac byl v obecenstvu, opil se už při druhém čísle programu, vybíral deseticenty a čtvrtdolary, kupoval za ně kalifornské červené víno do téměř čtyřlitrových džbánů a samou radostí jimi bušil o zem. Kolem sedmé večer přečetl Ginsberg báseň Kvílení, kterou napsal dva týdny předtím pod kombinovaným účinkem hned tří drog. Báseň nemohla vyjít tiskem, neboť proti ní byla z mravnostních důvodů vznesena obžaloba. Snad žádné jiné americké básni se nedostalo tolik reklamy. - hlavní představitelé:

7 7 Allen Ginsberg (elen ginsberk) - rozporuplně přijímaný americký básník, o němž se můžeme dočíst, že je geniálním básníkem, ale i nestydatým homosexuálem, rozvracečem společnosti a vousatým šarlatánem - celý jeho život je protkán cestami po světě - jeho nejvýznamnějším dílem je básnická sbírka Kvílení o zachycuje některé důležité krizové momenty autora, jsou to obrazy plné vulgarity a naturalismu, Ginsberg vyloučil ze své poezie jakoukoli líbivost o sbírka šokovala svou otevřeností, odvahou a obžalobou světa kolem o sám Ginsberg napsal: Psával jsem velice formální poezii, ale pak jsem se rozhodl, že vše, čemu jsem chtěl dát průchod, přestanu potlačovat, a tak vzniklo Kvílení. Šlo mi o to, vyjádřit vše, co jsem nosil v hlavě, a ne napsat nějakou báseň. Když jsem ho ale napsal, uvědomil jsem si, že není publikovatelné dotkl bych se řady lidí a hlavně své rodiny. To samé se stalo i Jacku Kerouacovi bál se, že si jeho matka přečte jeho tajné myšlenky a postaví se proti jeho přátelům, tomu, že pije, kouří marihuanu a střídá holky. Nakonec jsem ale Kvílení stejně v roce 1956 vydal a dodnes toho nelituji. o Ukázka z básně Kvílení : Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené šílenstvím, hystericky obnažené a o hladu, vlekoucí se za svítání černošskými ulicemi a vztekle shánějící dávku drogy, hipstery s andělskými hlavami, celé žhavé po prastarém nebeském kontaktu s hvězdným dynamem ve strojovně noci, kteří v bídě a v hadrech a se zapadlýma očima a podnapilí vysedávali a kouřili v nadpřirozené temnotě bytů se studenou vodou, vznášeli se přitom nad vrcholky velkoměst a kontemplovali o džezu, *** kteří v zoufalství vyzpěvovali z oken, vypadli z okna podzemky, skočili do špinavého Passaicu, utrhli se na černochy, brečeli na celou ulici, tancovali bosí po střepech vinných sklenek, rozbili gramofonové desky s nostalgickým německým džezem evropských třicátých let, dopili whisky a hejkavě zvraceli do zakrvácených záchodových mís, nářek a troubení obrovských parních píšťal jim zněly v uších, kteří se řítili po dálnicích minulosti, jezdili navštěvovat jeden druhého do své bourákové Golgaty, do bdění ve vězeňské samotě nebo do džezové inkarnace v Birminghamu,...

8 8 Jack Kerouac (džek keruek) - asi nejpopulárnější mluvčí beat generation, prozaik a tulák - výborný student, dobrovolník u amerického válečného námořnictva, odkud však propuštěn jakožto schizoidní osobnost - byl hlavně tulákem vydal se na cestu napříč Amerikou (pěšky, stopem) a střídal jedno zaměstnání za druhým, zneužil kvanta drog a alkoholu, hladověl - byl silně fixován na svou matku, vždy se k ní vracel, zmiňoval se o ní jako o své manželce, ke konci života žil jen s ní, s nikým se nestýkal - přímo kultovním se stal jeho román Na cestě o skupina mladých lidí je znuděna životem, který vedou, nebaví je společnost, a tak se rozhodnou žít nevázaně a šťastně, dva z nich se vydávají na pouť Amerikou, toulají se, povalují se v zapadlých uličkách, žijí životem darebáků, usilují o život nikoli správný, ale přinášející uspokojení dosahují ho zběsilým sbíráním životních zkušeností, drogami, sexem a jazzem o není to tradiční román, spíš jakási básnická reportáž ze silnice, záznam dojmů, myšlenek a názorů, je zde spousta postaviček, nikoli pečlivě vykreslených, ale jen zahlédnutých, zvlášť si autor všímá osamělých tuláků William Burroughs (viljem barous) - všechna díla tohoto autora líčí osobní zážitky spojené s užíváním drog, droga pro něj byla prostředkem probouzejícím tvořivou energii - drogová závislost a homosexualita přetavené do literární podoby z něj udělaly nejskandálnějšího autora tohoto období - romány Feťák, Teplouš, nejznámější Nahý oběd Důležité: Je třeba si uvědomit, že spisovatelé jako Ginsberg, Kerouac a Burroughs spustili vlnu, která za sebou zanechala stovky rakví jejich souputníků, mnozí beatnici skončili své životy ve svěracích kazajkách či v bahně periferie. Také je třeba mít na paměti, že drogová nevázanost vyvrcholila ke konci 60. let ( to už existovalo hnutí hippies ) lidskými tragédiemi pod vlivem drog bujelo násilí, sobectví. Mozky spálené psychedelickými drogami i to je dědictví beat generation.

9 9 Rozhněvaní mladí muži - hnutí v anglické literatuře - jedná se o literární skupinu, která svou nepřizpůsobivostí směřovala proti zavedenému anglickému pořádku, proti konvencím, jejich díla lze považovat za ostrou sociální kritiku - hlavní znaky: o rozhněvaní mladí muži i přes svůj protest zůstávají v rámci konvencí anglické společnosti neexistuje zde takový extrém jako v Americe ( potulný život, drogy, sexuální nevázanost ) o většinu knih spojuje jeden motiv mladý hrdina, pokud možno čerstvý absolvent univerzity, jenž má nechuť nastoupit úspěšnou kariéru mladého muže v anglické společnosti o hrdinové knih vyjadřují protest proti kariérismu, pohodlnosti, pokrytectví o je paradoxní, že hlavní hrdinové nakonec se společností splynou dostanou se výš na společenském žebříčku sňatkem s dívkou z vyšších kruhů - hlavní představitel: John Brain (džon brejn) - autor románu Místo nahoře o účetní Joe (džou) pochází z chudé rodiny a je pevně odhodlán získat své místo nahoře tj. udělat kariéru a být bohatý. Udržuje milostný vztah ke dvěma ženám tu první miluje a ta druhá je z vlivné a bohaté rodiny. Joe volí druhou, zradí lásku i sám sebe, své vlastní ideály. Svou prohru si však uvědomuje a pohrdá sám sebou. Ale má místo nahoře. o na tento román volně navazuje další Život nahoře Francouzský nový román - též se mu říká antiromán, objevil se ve francouzské literatuře - hlavní znaky: o útočí proti dvěma základním složkám románové struktury ději a postavě o samotný příběh je oslaben, je zredukován na popis věcí a jevů, často je těžké zorientovat se v čase o postavy jsou nezřetelné, tápající, často beze jmen jen on a ona o v knize není jeden vypravěč, který předkládá příběh, ale jednotlivé situace jsou nahlíženy z několika zorných úhlů zúčastněných postav, tzn. že se dociluje různých variant jedné situace a není možné odhadnout, která z těch variant je ta správná - hlavní představitel:

10 10 Alain Robbe Grillet (alén rob grije) - jeho nejslavnějšími díly jsou romány Gumy a Žárlivost - Gumy o Hned na začátku knihy je navozena situace představen vrah, oběť a okolnost zločinu. Jedná se zde o nepodařenou vraždu profesora. Ten ve strachu z dalšího útoku prohlásí sám sebe za zavražděného a skryje se. Jádrem celého románu však není tento samotný příběh, ale různé interpretace údajné profesorovy smrti. Vše vyšetřuje detektiv, který v závěru v domnění, že míří na profesorova vraha, vystřelí právě na profesora a zabije ho. Profesor tedy umírá, aniž kdokoli pochopil, proč se to stalo. - Žárlivost o Autor nám v podstatě předkládá manželský trojúhelník. Celé dílo je složeno z detailního popisu okolností řady setkání A, ženy majitele banánových plantáží, a jejího milence Francka. Třetí postavou, která nikdy přímo nevystoupí, je manžel, jehož očima celý příběh sledujeme. o Ukázka: Na terase klesne Franck do jednoho z nízkých křesel a obligátním zvoláním konstatuje jejich pohodlnost. Jsou to velmi prostá křesla ze dřeva a kožených popruhů, zhotovená podle návrhu A... domorodým řemeslníkem. A... se nakloní k Franckovi, aby mu podala sklenku. Ačkoliv se už docela setmělo, nepřála si A..., aby přinesli lampy, protože, jak řekla, přitahují komáry. Sklenky jsou skoro až po okraj plné směsi koňaku a sodovky, ve které plave kostička ledu. Aby snad v úplné tmě obsah neobratným pohybem nepřevrhla, přistoupí A... až těsně ke křeslu, kde sedí Franck. V pravé ruce drží opatrně sklenku, kterou mu určila. Druhou rukou se opře o opěradlo křesla a skloní se k němu tak blízko, že se jejich hlavy octnou u sebe. Franck zamumlá několik slov: patrně poděkování. A... se hbitě vztyčí, uchopí třetí sklenku nebojí se, že ji rozlije, poněvadž není tak plná a jde si sednout vedle Francka; ten dál líčí poruchu nákladního auta, o které začal vykládat, sotva přišel. *** Celý dům je prázdný. Je prázdný od rána. Teď je půl sedmé. Slunce zmizelo za skalnatou ostruhu, kterou končí nejvýznamnější výběžek vysočiny. Je noc, černá, strnulá noc, která nepřináší osvěžení, plná ohlušující vřavy cvrčků, bez konce, bez začátku. A... se do večeře nevrátí. Než se vydá na zpáteční cestu, navečeří se s Franckem ve městě. Neřekla, že se má pro ni něco chystat. To znamená, že nebude nic potřebovat, až se vrátí. Je zbytečné na ni čekat. Rozhodně je zbytečné čekat na ni s večeří. Na stůl v jídelně položil sluha jediný příbor proti dlouhému a nízkému příborníku, který zabírá skoro celou stěnu mezi otevřenými dveřmi do přípravny a zavřeným oknem do dvora. Záclony nezakrývají šest černých tabulek okna, poněvadž je nikdo nestáhl. Velkou místnost osvětluje jediná lampa. Stojí na jihozápadním rohu stolu (to jest na straně u přípravny) a svítí na bílý ubrus. Napravo od lampy označuje Franckovo místo skvrnka od omáčky, podlouhlá křivolaká kaňka, s drobnějšími tečkami kolem. Na opačné straně padají paprsky lampy kolmo na holou stěnu dva kroky od stolu; v ostrém světle vystupuje obraz stonožky, kterou Franck zamáčkl. ***

11 11 Cvrčkové už dávno umlkli. Noc už značně pokročila. Nesvítí ani hvězdy, ani měsíc. Vítr nezavane. Je noc jako všechny jiné noci, černá, klidná a horká, jen tu a tam přervaná ostrým a krátkým voláním dravců, náhlým zabzučením brouka, zašustěním netopýřích křídel. Potom se rozhostí ticho. Ale náhle slabý zvuk podobný vrčení napne sluch... Okamžitě ustal. A znovu se vtírá sykot lampy. Ostatně se to podobalo spíš chrochtání než zvuku automobilového motoru. A... se dosud nevrátila. Trochu se zdrželi, ale to je při těchhle špatných silnicích úplně přirozené. Absurdní drama - v absurdní literatuře stojí v centru drama, jelikož dialogy dokáží předvést absurdní situace daleko přesvědčivěji než pouhý literární text - principy absurdity se uplatňovaly již u Franze Kafky a u existencialistů - hlavní znaky: o neexistuje motivace v jednání postav nemá smysl v rozhovorech hledat logiku o díla nemají souvislý děj, často je naprosto nesmyslný o člověk je ukázán v situaci úzkosti o jazyk ztrácí svou sdělovací funkci, lidé nejsou schopni komunikovat - hlavní představitelé: Samuel Beckett (samyel beket) - irský spisovatel, ale je považován za autora francouzského, neb žil v Paříži - nositel Nobelovy ceny za literaturu - základní beckettovskou tematikou je hrůza z nepoznaného světa a pocity odcizení - z hlediska proslulosti zůstává dodnes autorem jediné divadelní hry ( i když jich napsal více ) Čekání na Godota o Vše se odehrává v neurčitém prostoru i čase, na opuštěném místě na venkovské cestě. Zde se setkávají dva tuláci (Estragon a Vladimír) a začnou si zcela nesmyslně povídat. Z jejich rozhovoru vyplývá, že čekají na jakéhosi pana Godota, který změní jejich život. Přitom nevědí, kdo to je, jak vypadá, co má pro ně udělat Hra pokračuje neustále opakovanými dialogy. Na konci každého jednání přichází chlapec se sdělením, že Godot dnes nepřijde, ale zítra určitě ano. Tuláci čekají, chtějí se oběsit, chtějí odejít, ale něco je nutí zůstat o Godot je symbolem čekání a naděje o idea díla autor ukazuje člověka v soudobém odcizeném světě, člověka, který touží po něčem velkém, ale jen se potácí a čeká sám není schopen činu o Ukázka: Vladimír: Musíme zítra zpátky. Estragon: Proč? Vladimír: Čekat na Godota. Estragon: Máš pravdu. ( Ticho. ) Nepřišel? Vladimír: Ne. Estragon: A teď je už moc pozdě. Vladimír: Ano, už je noc.

12 12 Estragon: A kdybychom to nechali plavat? ( Ticho. ) Kdybychom to nechali plavat? Vladimír: Potrestal by nás. ( Ticho. Zahledí se na strom. ) Jen strom žije. Estragon: ( zahleděný na strom ) Co je to? Vladimír: Strom. Estragon: Nojo, ale jaký druh? Vladimír: Nevím. Vrba. Estragon: Pojď se podívat. ( Táhne Vladimíra ke stromu. Zůstanou před ním nehybní. ) Co kdybychom se oběsili? Vladimír: Na čem? Estragon: Nemáš kousek provazu? Vladimír: Ne. Estragon: Tak teda nemůžem. Eugéne Ionesco (ežén jonesko) - francouzský spisovatel rumunského původu - proslavil se řadou tzv. antiher, z nichž nejznámější je Plešatá zpěvačka o název hry je schválně nesmyslný a s hrou nesouvisející o Na návštěvě se setkávají 2 manželské páry. Vedou spolu zcela banální a nesmyslnou konverzaci o ničem, chrlí na sebe věty, které spolu nesouvisejí, navzájem se neposlouchají, jen mluví a mluví Pan M: Jeden si nevyleští brýle černým krémem. Paní S: Ano, ale za peníze si jeden koupí vše. Pan M: Raději bych zabil 100 králíků, než dělat na zahradě muziku. Jejich rozhovor je stále agresivnější až najednou utichne. Brzy začne znovu, jen účastníci si vymění věty. o idea díla autor ukazuje osamocené lidi, kteří se neposlouchají, jsou uzavřeni jen sami v sobě, nikdo jiný je nezajímá Magický realismus - tohoto termínu se užívá především u latinskoamerické prózy - hlavní znaky: o magický realismus ( též zázračné reálno ) je přítomný v zemích, kde je silná tradice mytologie či lidové slovesnosti o základním principem je prolínání dvou světů světa skutečného a světa magického, snového, fantazijního o mezi oběma světy je jen velmi těžko postřehnutelná hranice - hlavní představitel:

13 13 Gabriel García Márquez (gabriel garsíja márkes) - kolumbijský autor - nositel Nobelovy ceny za literaturu, především díky knize Sto roků samoty - k jeho nejznámějším románům patří Sto roků samoty, Kronika ohlášené smrti či Láska v čase cholery - Sto roků samoty o Je to kronika městečka, ve kterém žije velmi rozvětvená rodina, jejíž osudy po 100 let sledujeme. Život rodu má předem dané trvání skončí, až se narodí dítě s prasečím ocáskem. Zázračné skutečnosti jsou předkládány jako zcela přirozené a samozřejmé, naopak věci reálné, jako např. vlak, jsou považovány za fantastické. Román sleduje plynutí času vše se mění, lidé umírají, ale jedna věc je konstantní samota. Literatura s prvky sci fi - řadíme sem díla postavená na utopických základech, čímž se k sobě dostává: o sci-fi literatura o fantasy literatura o otřesné vize totalitní společnosti Sci-fi literatura - autor předvádí obraz vymyšlené (fiktivní) budoucnosti člověka, hlavně varuje před stinnou stránkou technického pokroku - mezi nejvýznamnější představitele patří: Ray Bradbury (rej bredbery) - americký spisovatel - poukazuje na zneužívání vědy a techniky, na nemorálnost lidí, na jejich touhu vlastnáit a ovládat - autor souboru povídek Marťanská kronika o vypráví o fiktivní kolonizaci Marsu Pozemšťany, líčí osídlování planety, přenášení pozemských způsobů života na Mars touhu po bohatství, sobectví, zištnost - anglický humorista sci-fi - autor románu Vesmírná odyssea Arthur C. Clarke (ársr sí klárk)

14 14 Fantasy literatura - je literatura s bájnou a pohádkovou atmosférou, objevují se pohádkové bytosti víly, skřítci apod. - nejvýznamnější a také nejoblíbenější postavou tohoto žánru je John Ronald Reuel Tolkien (džon ronald revl tolkijen) - anglický spisovatel, profesor staroanglického jazyka na univerzitě v Oxfordu - ve volných chvílích vyprávěl svým 4 dětem příběhy, do nichž začleňoval postavy a motivy ze středověkých eposů, kolegové na univerzitě ho přiměli, aby je sepsal, a tak vznikla kniha Hobit (1937) o Vypráví o fantastickém světě hobitů, nenápadných starodávných lidiček, kteří milují mír a veselí. Straní se Velkých lidí, a proto žijí v podzemních norách kdesi ve Středozemsku. Netouží po majetku a po moci, proto jsou šťastní. Příběh nabírá na tempu v okamžiku, kdy se čaroděj Gandalf a 13 trpaslíků vydává hledat poklad. Začínají fantastická dobrodružství, která končí nalezením kouzelného prstenu. - až v 60. letech vznikla grandiózní trilogie (1300 stran) Pán prstenů Otřesné vize totalitní společnosti - spisovatelé tvořili antiutopické romány, varovali před totalitní společností - nejvýznamnějším představitelem je Georg Orwell (džordž orvel) - anglický autor - jsou to především 2 romány, které ho proslavily po celém světě Farma zvířat a Farma zvířat o Citát: Všechna zvířata jsou si rovna. o Autor předvádí totalitní společnost (zvířata na blíže neurčené farmě), kde jeden druh zvířat (prasata, která se oslovují soudruzi ) tyranizuje a ovládá jiná zvířata. Všemu tomu velí krutý a bezohledný diktátor vepř Napoleon. Ostatní zvířata jsou snadno zmanipulovatelným a nemyslícím davem, který jen plní rozkazy nadřízených. o román je antiutopickou bajkou, zvířata zde zastupují lidi, chovají se jako oni o z díla plyne poučení varuje před totalitní mocí = komunismem o zajímavost kniha byla napsána již roku 1943, odmítlo ji vydat dvacet nakladatelů, protože se báli reakce sovětského spojence

15 15 Postmoderní literatura - postmodernismus je od 60. let reakcí proti modernismu, který se vyčerpal a již člověku neměl co říci - hlavní znaky: o postmoderní literární dílo se staví proti moderním a avantgardním tendencím, které si jen hrají s formou literárního díla o uplatňuje se dvojúrovňovost vnímání díla, což znamená, že kniha by měla promlouvat k méně náročnému čtenáři (čili k široké veřejnosti), ale také by měla poskytnout potěšení náročnému čtenáři, a to především formální stránkou textu o typickým rysem je spojování mnoha stylů, např. postupů odborné, publicistické, krásné či pokleslé literatury, román je současně detektivkou, historickým dílem, filosofickou úvahou atd. o romány tíhnou k mystifikaci - k hlavním představitelům patří: Umberto Eco (umberto eko) - italský prozaik - autor typického postmoderního románu Jméno růže o v románu je obsaženo vše: dobrodružný příběh detektivní zápletka mystifikace dvojí rovina románu příběh i filosofické stati erotika a další o Příběh se odehrává ve 14. století v nejmenovaném italském opatství. Mladý chlapec Adso spolu se svým mistrem, učeným františkánem Vilémem z Baskervillu, pátrají po stopách úmrtí mladých mnichů. Dostávají se až do knihovny, která má podobu labyrintu. Rozluštění záhady má spojitost právě s ní v knihovně je ukrýván vzácný rukopis, a to 2. díl Aristotelovy Poetiky, který pojednává o smíchu. V závěru románu se dovídáme, že všechny vraždy má na svědomí slepý bývalý knihovník, který chtěl tuto knihu uschovat před čtenáři, a tak napustil její stránky jedem (mnichové si při obracení stran slinili prst). Knihovnu zachvátí požár, který se rozšíří na celé opatství. Román končí vlastně úspěšně Vilém rozluští vraždy a zachrání život svůj i mladého Adsa, který je vypravěčem celého příběhu. o Klíčem k pochopení celého románu je následující ukázka, monolog slepého knihovníka v závěru. Zde je vysvětleno, proč zrovna kapitola o smíchu je tolik nebezpečná, proč stála tolik lidí život. Stařec měl ze smíchu oprávněnou hrůzu to je přesně to, co středověká církev nemohla potřebovat.:

16 16 Tato kniha by však mohla učit, že zbavit se strachu z ďábla je věda. Když sedlákovi protéká hrdlem víno, když se směje, cítí se jako pán, převrátil vzhůru nohama mocenské vztahy: tato kniha by však mohla vzdělance naučit, jakými úskoky, které by se od toho okamžiku staly argumenty, učinit tento převrat oprávněným. Smích zbaví na chvíli sedláka strachu. Zákon však nabývá platnosti pomocí strachu, jehož pravé jméno je bohabojnost. A z této knihy by mohla vzejít luciferská jiskra, která by založila v celém světě požár: a smích by se stal novým uměním, jaké neznal ani Prometheus, uměním, jak zrušit strach. - zajímavosti: o vypravěč románu je mladý chlapec, který líčil události tak, jak je vnímal v tomto věku, kdyby byl vypravěčem Vilém, román by ztratil onu dvojúrovňovost vnímání o Baskervill zdůraznění detektivního principu (A. C. Doyle Pes baskervillský) o labyrint v knihovně odkaz k labyrintu světa, poznávání je nekonečné Vladimir Nabokov - ruský spisovatel, emigrant žijící v USA a ve Švýcarsku - autor, který celé své dílo napsal v exilu, musel se tedy vzdát své mateřštiny, což bylo pro něj tragédií - jeho nejznámějším dílem je román Lolita o román přinesl autorovi slávu, ale též skandální pověst o Je to příběh již zralého muže Humberta Humberta, který se zamiluje do dvanáctileté dívky Lolity a sexuálně si s ní zahrává. Je to příběh podivné a nejkrajnější vášně, která žene hrdinu dál a dál do propasti. Humbert Lolitu skutečně velmi miluje, ona ale jeho lásku neopětuje, místo toho je v ní vyvolán pocit naprosté bezmoci. Humbert si uvědomuje, že v Lolitě cosi nenapravitelně zničil, že jí ublížil svou morální neúctou. Román končí samozřejmě špatně Lolita od Humberta uteče, provdá se a už těhotná ho žádá o finanční pomoc. Humbert se za vraždu ze žárlivosti dostává do vězení. Lolita umírá při porodu a Humbert umírá ve vězení téhož roku. o Ukázka: Vykroutila se mi, otráveně se odvrátila a natáhla se v pravém rohu pohovky. Potom, jako by se nechumelilo, si ta nestoudná děvenka natáhla nohy přes můj klín. To už jsem dospěl do takového stavu vzrušení, který hraničil se šílenstvím jenomže já byl mimoto šíleně prohnaný. Seděl jsem na pohovce a řadou kradmých pohybů se mi povedlo nasměrovat svou maskovanou žádost k jejím nic netušícím nohám. Nebylo snadné odpoutat pozornost té malé, zatímco jsem prováděl tajuplné přípravy, bezpodmínečně nutné pro úspěch celé akce! Mluvil jsem o překot, nestačil jsem svému vlastnímu dechu, doháněl jsem ho, předstíral jsem náhlou bolest zubů, abych ospravedlnil odmlky ve svém plácání a celou tu dobu jsem nespouštěl maniakální vnitřní zření ze svého vzdáleného planoucího cíle, opatrně jsem zvyšoval kouzelné tření, které v iluzorním, ne-li faktickém smyslu odstraňovalo fyzicky neodstranitelné, zato však psychologicky velmi křehké vnitřní uspořádání rozhraní látek (pyžamo a šaty) mezi tíhou dvou opálených nohou, ležících křížem krážem přes můj klín, a skrytým nádorem nevýslovné touhy.

17 17 Ruská literatura Alexandr Solženicyn - nositel Nobelovy ceny za literaturu - velmi diskutovaný autor, utlačovaný a násilím umlčovaný - za 2. sv. války byl zatčen, mimo jiné za nevhodné výroky o Stalinovi v soukromé korespondenci, byl odsouzen k 8 letům nucených prací ve stalinských koncentračních táborech byl držen až do padesátých let, pak ještě pobýval ve vyhnanství, roku 1956 ( odhalení kultu Stalina ), byl rehabilitován, ale - v polovině 60. let mu bylo publikování zakázáno a rukopisy zabaveny, další díla tedy vycházela v samizdatu a v zahraničí - když se na pultech v zahraničí objevil první díl románu Souostroví Gulag, autor byl obviněn z vlastizrady, násilím vyvezen do Německa, o dva roky později přesídlil do USA, až v 90. letech se vrátil do Ruska - novela Jeden den Ivana Děnisoviče o zaznamenává vlastní vězení autora v jednom z koncentračních táborů - román Souostroví Gulag o rozsáhlé dílo dokumentárního charakteru, podává všestranný rozbor historie vzniku a existence represivního aparátu a koncentračních táborů sovětského státu Ukázka: Souostroví Gulag ČÁST III VYHLAZOVACÍ A PRACOVNÍ 17. KAPITOLA - NEZLETILÍ A copak spatřil v dětské kolonii? Ještě víc nespravedlnosti než venku. Vedení a dozorci žijí na úkor státu, výchovná soustava jim slouží jako zástěrka. Část přídělu nezletilých putuje z kuchyní do panděr vychovatelů. Děti jsou kopány, jsou zastrašovány, aby mlčely a poslouchaly. (Tady je třeba vysvětlit, že příděl mladších nezletilců je jiný než obvyklá dávka. Vláda, která odsoudila nezletilé na dlouhá léta, nepřestala být humánní, nezapomněla, že tyto děti jsou budoucími hospodáři komunismu. Proto dostávaly na příděl i mléko, i máslo, i skutečné maso. Jak by vychovatelé mohli odolat pokušení a nehrábnout sběračkou v dětském kotli? A jak donutit děti mlčet, když ne kopanci? Možná, že nám některý z nezletilců, co mezitím dorostl, někdy vypoví příběh pochmurnější, než byla historie Olivera Twista? Nejjednodušší odpovědí na nespravedlnosti, doléhající na tebe, je páchej nepravosti také! To je nejsnazší závěr, ten se teď (nebo navždy) stane životním pravidlem dětí. Jedna věc je však zajímavá nezletilci vstupující do zápasu krutého světa, nebojují jeden proti druhému. Nevidí jeden v druhém nepřítele! Vstupují do toho zápasu jako kolektiv, jako spolek! Výhonky socialismu? Vliv vychovatelů? Ach, necancejte, žvanilové! To je osvítil zákon zlodějského světa! Vždyť zloději drží pohromadě, mají kázeň a pachany. A nezletilci to jsou zlodějští pionýři, učí se z odkazu starších. Ó, jistě, jsou usilovně vychováváni! Přijíždějí vychovatelé tři hvězdičky, čtyři hvězdičky přednášejí jim o Velké vlastenecké válce, o nesmrtelném hrdinství našeho lidu, o fašistických zvěrstvech, o zářivé stalinské péči, o tom, jaký má být sovětský člověk. Avšak Veliké učení společnosti, vybudované pouze na ekonomice, které nikdy nepoznalo psychologii, nezná ani takový prostý psychologický zákon, že všechno, co se opakuje, pětkrát, šestkrát, již probouzí nedůvěru a navíc i odpor. Pro nezletilé je odporné to, co jim kdysi vštěpovali učitelé, a teď vychovatelé, kteří kradou v kuchyni. ***

18 18 Jednou jsem v ivanovské tranzitce přespal v cele nezletilých. Vedle mne na palandě byl hubeňoučký chlapec, něco přes patnáct, jmenoval se, myslím, Slava. Měl jsem dojem, že vede způsob života nezletilých jako z donucení, jako by z něho vyrostl nebo jako by ho to unavovalo. Dali jsme se do řeči. Chlapec byl z Kyjeva, jeden z rodičů mu zemřel, druhý ho opustil. Slava začal krást už před válkou, bylo mu asi devět, kradl i když přišli naši, i po válce. Se zamyšleným neveselým úsměvem, tak nepatřičným pro jeho patnáct let, mi vyložil, že i nadále hodlá žít jako zloděj. Víte, vysvětloval mi velmi rozumně, jako dělník si člověk nevydělá na víc než na chleba a vodu. A já měl špatné dětství, chci si žít dobře. A cos dělal za Němců? zeptal jsem se na ty dva roky, o nichž se nezmínil dva roky okupace Kyjeva. Zavrtěl hlavou: Za Němců jsem pracoval. Co vás nemá, copak se za Němců dalo krást? Za to stříleli na místě. Děti si i v táboře pro dospělé uchovávají hlavní rys svého jednání jednotu v útoku i v odporu. Proto jsou silné a proto nemají žádná omezení. V jejich vědomí není žádné kontrolní světýlko mezi dovoleným a nedovoleným, a o dobru a zlu už vůbec žádnou představu nemají. Pro ně je dobré všechno, co si přejí ony, a špatné všechno, co jim stojí v cestě. Drzé a vyzývavé chování si osvojují proto, že v táboře je to forma nejvýhodnější. Pokrytectví a vychytralost jim skvěle poslouží tam, kde nemohou jít na věc silou. Nezletilec se může tvářit jako naivní neviňátko, dojme vás k slzám, zatímco jeho kamarádi vám za zády vykuchají váš pytel. Jejich družina nedopustí žádnou urážku a dorazí svou mstou každého. Nikdo nechce nic mít s tou hordou, a proto jejich oběti také nikdo nepomůže. Svého dosáhnou odpůrci jsou nejednotni, takže se smečka nezletilců může vrhnout na jednoho. A jsou neporazitelní! Zaútočí jich tolik najednou, že si jich člověk nestačí všimnout, rozeznat je, zapamatovat si tváře. Neubrání se jim, i kdyby kolem sebe tloukl rukama nohama.

Světová literatura 2. pol. 20. století výklad 3

Světová literatura 2. pol. 20. století výklad 3 Světová literatura 2. pol. 20. století výklad 3 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Hrnčířová. Dostupné z Metodického portálu www.sstrnb.cz/sablony, financovaného

Více

13. LITERATURA 2. POLOVINY 20. STOLETÍ. A)Světová literatura 2. poloviny 20. století

13. LITERATURA 2. POLOVINY 20. STOLETÍ. A)Světová literatura 2. poloviny 20. století 13. LITERATURA 2. POLOVINY 20. STOLETÍ A)Světová literatura 2. poloviny 20. století Události ve světě vliv zážitků z 2. světové války použití atomových zbraní v Japonsku poválečný neklid napětí mezi Západem

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_CJK4_2260_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Gymnázium a obchodní akademie Chodov

Gymnázium a obchodní akademie Chodov Gymnázium a obchodní akademie Chodov Smetanova 738, 357 35 Chodov Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0367 Šablona: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Pořadí šablony a sada: I/7 Materiál: VY_32_INOVACE_MAUT.15

Více

PhDr. Olga Šimandlová leden - únor 2013. Český jazyk a literatura. Český jazyk a literatura. Světová literatura 20. a 21. století

PhDr. Olga Šimandlová leden - únor 2013. Český jazyk a literatura. Český jazyk a literatura. Světová literatura 20. a 21. století Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Světová

Více

ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI

ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI MODERNÍ UMĚLECKÉ SMĚRY NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 6. 10. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 3. ročník

Více

E K O G Y M N Á Z I U M B R N O o.p.s. přidružená škola UNESCO

E K O G Y M N Á Z I U M B R N O o.p.s. přidružená škola UNESCO Seznam výukových materiálů III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast: Předmět: Vytvořil: Osobnosti české a světové literatury 20. a 21. století Český jazyk a literatura Pavla

Více

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT OBOR KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Český jazyk a literatura Literární výchova Střední vzdělání s MZ,

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_4960_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

VY_32_INOVACE_CJK42760BED

VY_32_INOVACE_CJK42760BED VY_32_INOVACE_CJK42760BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad

Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Projekt: Příjemce: Moravou Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Zařazení materiálu: Šablona: Sada:

Více

SADA VY_32_INOVACE_CJ3

SADA VY_32_INOVACE_CJ3 SADA VY_32_INOVACE_CJ3 Přehled anotačních tabulek k dvaceti výukovým materiálům vytvořených Mgr. Bronislavou Zezulovou a Mgr. Šárkou Adamcovou. Kontakt na tvůrce těchto DUM: zezulova@szesro.cz a adamcova@szesro.cz

Více

SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ. Neorealismus

SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ. Neorealismus SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ Neorealismus Interaktivní výukový materiál Světová literatura 20. století V horních záložkách naleznete okruhy nejdůležitějších otázek, na které byste během studia měli

Více

SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ. Beatnická generace

SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ. Beatnická generace SVĚTOVÁ LITERATURA 20. STOLETÍ Beatnická generace Interaktivní výukový materiál Světová literatura 20. století V horních záložkách naleznete okruhy nejdůležitějších otázek, na které byste během studia

Více

Obraz 2. světové války v české literatuře I.

Obraz 2. světové války v české literatuře I. Obraz 2. světové války v české literatuře I. AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 3. 11. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Jazyk a jazyková komunikace

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která podává

Více

GENERACE PROKLETÝCH FRANCOUZSKÝCH BÁSNÍKŮ

GENERACE PROKLETÝCH FRANCOUZSKÝCH BÁSNÍKŮ GENERACE PROKLETÝCH FRANCOUZSKÝCH BÁSNÍKŮ MODERNÍ UMĚLECKÉ SMĚRY NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 9. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ

Více

Prezentace 9-CJL -1-ročník Klasicismus, osvícenství, preromantismus (1)

Prezentace 9-CJL -1-ročník Klasicismus, osvícenství, preromantismus (1) Prezentace 9-CJL -1-ročník Klasicismus, osvícenství, preromantismus (1) Po uplynutí baroka se vývoj opět vrátil k pluralitě. Evangelické (protestantské) náboženství se opět stalo výrazem politického přesvědčení.

Více

Karel Čapek. Život a dílo

Karel Čapek. Život a dílo Karel Čapek Život a dílo Karel Čapek (9. ledna 1890, Malé Svatoňovice 25. prosince 1938, Praha) český spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a fotograf jeho bratr Josef Čapek byl rovněž spisovatel,

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

VY_32_INOVACE_CJK43460BED

VY_32_INOVACE_CJK43460BED VY_32_INOVACE_CJK43460BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

JMÉNO AUTORA: MGR. HANA BOHÁČOVÁ DATUM VYTVOŘENÍ: 04.01.2013 ČÍSLO DUMU: VY_12_INOVACE_08_CJL_L

JMÉNO AUTORA: MGR. HANA BOHÁČOVÁ DATUM VYTVOŘENÍ: 04.01.2013 ČÍSLO DUMU: VY_12_INOVACE_08_CJL_L JMÉNO AUTORA: MGR. HANA BOHÁČOVÁ DATUM VYTVOŘENÍ: 04.01.2013 ČÍSLO DUMU: VY_12_INOVACE_08_CJL_L ROČNÍK: IV. ČESKÝ JAZYK A LITERATURA VZDĚLÁVACÍ OBLAST: JAZYKOVÉ VZDĚLÁVÁNÍ A KOMUNIKACE, ESTETICKÉ VZDĚLÁVÁNÍ

Více

www.zlinskedumy.cz 1

www.zlinskedumy.cz 1 www.zlinskedumy.cz 1 Erich Maria Remarque (vlastním jménem Erich Paul Remark) 1898-1970 německý spisovatel Ţivotopis Studoval na učitelském ústavu Roku 1916 odešel jako 18letý do první světové války Na

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivitai.1 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí žáků středních škol Téma I.2.4 Vybraní autoři a texty od antiky do 20.

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti ICT

Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti ICT Název školy Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti ICT aktivity Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Balada. MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389

Balada. MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Balada

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 1. POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která

Více

Česká próza 20. a 30. let 20. stol. KAREL ČAPEK

Česká próza 20. a 30. let 20. stol. KAREL ČAPEK Česká próza 20. a 30. let 20. stol. KAREL ČAPEK AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 17. 2. 2013 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT OBOR KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 3. ročník Český jazyk a literatura

Více

český jazyk a literatura

český jazyk a literatura 1 český jazyk a literatura český jazyk a literatura Učivo Praktické čtení - pozorné, plynulé, přiměřeně rychlé, čtení hlasité i tiché, s porozuměním Zdokonalování techniky čtení Porozumění přiměřeným textům

Více

Anotace: stručný přehled životopisných údajů a autorovy tvorby

Anotace: stručný přehled životopisných údajů a autorovy tvorby Výukový materiál: VY_32_INOVACE_5_A. de Saint Exupéry 08 Název projektu: Šablony Špičák Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 Šablona: III/2 Autor VM: Mgr. Dana Bílá VM byl vytvořen: 10. 1. 2012 Vzdělávací

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Název školy. Označení. VY_32_INOVACE_09_Česká vesnická próza

Název školy. Označení. VY_32_INOVACE_09_Česká vesnická próza Název školy Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti aktivity ICT Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací

Více

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY 1. Epos slovo řeckého původu veršovaná skladba bohatý děj mnoho postav děj pomalý epizody epiteta básnické figury 2. Legenda původně z latiny doslova to, co má být čteno

Více

POETISMUS, SURREALISMUS

POETISMUS, SURREALISMUS ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POEZIE POETISMUS, SURREALISMUS AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 11. 9. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Český jazyk a literatura

Více

Bílá nemoc Pracovní list Hra s textem, obdoba pracovního maturitního listu.

Bílá nemoc Pracovní list Hra s textem, obdoba pracovního maturitního listu. Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0218CZ. Šablona I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské gramotnosti Označení materiálu VY_12_INOVACE_Pap30

Více

Očekávané výstupy podle RVP ZV Učivo Přesahy a vazby. JAZYKOVÁ VÝCHOVA hláska, písmeno, slabika, slovo slovní přízvuk určování počtu slabik

Očekávané výstupy podle RVP ZV Učivo Přesahy a vazby. JAZYKOVÁ VÝCHOVA hláska, písmeno, slabika, slovo slovní přízvuk určování počtu slabik Předmět: ČESKÝ JAZYK Ročník: 3. Časová dotace: 8 hodin týdně Očekávané výstupy podle RVP ZV Učivo Přesahy a vazby Rozlišuje zvukovou a grafickou podobu slova, členění slov na hlásky, dlouhé a krátké samohlásky

Více

Humanismus a renesance (Itálie)

Humanismus a renesance (Itálie) Humanismus a renesance (Itálie) MGR. LUCIE VYCHODILOVÁ, 2012) VY_32_INOVACE_VYC27 Hlavní autoři Humanismus a renesance Hlavní autoři Dante Alighieri Francesco Petrarca Giovanni Boccaccio Niccolò Machiavelli

Více

Renesance a humanismus

Renesance a humanismus Renesance a humanismus Anotace: seznámení s renesanční literaturou, autory a díly Dětský diagnostický ústav,středisko výchovné péče, základní škola, mateřská škola a školní jídelna Liberec 9. ročník ZŠ

Více

Moravské gymnázium Brno s.r.o. Hana Blaudeová Český jazyk

Moravské gymnázium Brno s.r.o. Hana Blaudeová Český jazyk Číslo projektu Název školy Autor Tematická oblast Ročník 2. CZ.1.07/1.5.00/34.0743 Moravské gymnázium Brno s.r.o. Hana Blaudeová Český jazyk Datum tvorby 01.06.2013 Anotace -prezentace určená pro učitele

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

Začátek lidského smutku

Začátek lidského smutku Bible pro děti představuje Začátek lidského smutku Napsal: Edward Hughes Ilustrovali: Byron Unger; Lazarus Upravili: M. Maillot; Tammy S. Přeložila: Martina Penner Vydala: Bible for Children www.m1914.org

Více

Obsluhoval jsem anglického krále. pracovní listy k interpretaci prózy Bohumila Hrabala

Obsluhoval jsem anglického krále. pracovní listy k interpretaci prózy Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále pracovní listy k interpretaci prózy Bohumila Hrabala 1. Analyzujte text po jazykové a stylistické stránce. Čí, je typický? Proč si myslíte, že autor volí právě takovou

Více

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Název školy STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Číslo a název projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0880 Digitální učební materiály www.skolalipa.cz

Více

Klasicismus, osvícenství (ostatní autoři)

Klasicismus, osvícenství (ostatní autoři) Klasicismus, osvícenství (ostatní autoři) MGR. LUCIE VYCHODILOVÁ, 2012 VY_32_INOVACE_VYC38 Hlavní autoři Denis Diderot Voltaire Jean De La Fontaine Daniel Defoe Jonathan Swift Denis Diderot 1. Národnost?

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Obsah OBSAH Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Proděláváte syndrom mrzutého muže? 10 Zažíváte mužskou depresi? 10 Jak používat tuto knihu 11 Část 1: Problém 12 Kapitola 1: Syndrom

Více

Gymnázium, Brno, Elgartova 3

Gymnázium, Brno, Elgartova 3 Gymnázium, Brno, Elgartova 3 GE - Vyšší kvalita výuky CZ.1.07/1.5.00/34.0925 I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské a informační gramotnosti Téma: Vybraná díla z české literatury

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_4760_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE Název školy Autor Název šablony Číslo projektu Předmět Tematický celek Téma Druh učebního materiálu SOŠ InterDact s.r.o. Most Mgr. Ivana Vodičková I/2_Inovace a zkvalitnění výuky

Více

KLASICISMUS. 2. polovina 17.století -18.století. z lat. = vynikající,vzorný. Klasicistní hudba. Zámek Kynžvart

KLASICISMUS. 2. polovina 17.století -18.století. z lat. = vynikající,vzorný. Klasicistní hudba. Zámek Kynžvart 5.KLASICISMUS KLASICISMUS 2. polovina 17.století -18.století KLASICISMUS z lat. = vynikající,vzorný Klasicistní hudba Zámek Kynžvart Stavovské divadlo Krátký živůtek s nařasenými rukávy a splývavá empírová

Více

Ročník V. Český jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Kompetence Očekávané výstupy. Průřezová témata. Mezipřed.

Ročník V. Český jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Kompetence Očekávané výstupy. Průřezová témata. Mezipřed. Komunikační a slohová výchova Praktické a věcné čtení Praktické a věcné naslouchání Základy mluveného projevu Pozdrav, oslovení, omluva, prosba, vzkaz, zpráva, oznámení, vyprávění, dialog, mimika, gesta

Více

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Český jazyk a literatura 3. ročník Zpracovala: Mgr. Helena Ryčlová Komunikační a slohová výchova plynule čte s porozuměním texty přiměřeného rozsahu a náročnosti čte

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: Označení materiálu: VY_32_INOVACE_RUBMO_ESTETIKA_08 Název materiálu: Historické události v literatuře Tematická oblast: Estetika, 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu. Podává stručný přehled

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

VÝUKOVÝ MATERIÁL. 32 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

VÝUKOVÝ MATERIÁL. 32 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Identifikační údaje školy VÝUKOVÝ MATERIÁL Vyšší odborná škola a Střední škola, Varnsdorf,příspěvková organizace Bratislavská 2166,407 47 Varnsdorf, IČO: 18383874 www.vosassvdf.cz,tel.+420412372632 Číslo

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA MAJA, s.r.o., Viničná 463, Mladá Boleslav

SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA MAJA, s.r.o., Viničná 463, Mladá Boleslav SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA MAJA, s.r.o., Viničná 463, Mladá Boleslav VÝUKOVÝ MATERIÁL: JMÉNO AUTORA: DATUM VYTVOŘENÍ: 8.9.2012 PRO ROČNÍK: 3. OBORU: VZDĚLÁVACÍ OBLAST. TEMATICKÝ OKRUH: TÉMA: VY_32_INOVACE_DUM

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Název školy: Číslo a název projektu: Číslo a název šablony klíčové aktivity: Označení materiálu: Typ materiálu: Předmět, ročník, obor: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28.

Více

Umění. Umění: tvoří-li člověk krásné věci Máme různé typy umění: Nás bude zajímat především literatura

Umění. Umění: tvoří-li člověk krásné věci Máme různé typy umění: Nás bude zajímat především literatura Teorie literatury Estetické Estetické: to, co v nás zanechává dojem, co je nějakým způsobem krásné, popř. zajímavé Člověk vyhledává a tvoří estetické věci Tím, co je estetické, se zabývá estetika Krásné

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Dobrý Bože, ty nechceš, aby někdo z lidí navěky zahynul, s důvěrou svěřujeme do tvých rukou prosby za celý svět. Tobě buď chvála na věky věků. Amen.

Dobrý Bože, ty nechceš, aby někdo z lidí navěky zahynul, s důvěrou svěřujeme do tvých rukou prosby za celý svět. Tobě buď chvála na věky věků. Amen. Slavnost Narození Páně 25. prosince (vigilie, v den slavnosti) V tom se ukázala Boží láska k nám, že Bůh poslal na svět svého jednorozeného Syna, abychom měli život skrze něho. S touto vírou se modleme

Více

Ročník II. Český jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Kompetence Očekávané výstupy. Průřezová témata. Mezipřed.

Ročník II. Český jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Kompetence Očekávané výstupy. Průřezová témata. Mezipřed. Jazyková výchova Zvuková stránka jazyka-sluch, rozlišení hlásek, výslovnost samohlásek, souhlásek a souhláskových skupin. Modelace souvislé řeči/tempo, intonace, přízvuk/ Hláska, slabika, slovo, věta,

Více

Očekávaný výstup: Žáci dostanou do povědomí pojem holocaust s historickými souvislostmi. Seznámí se s osudem Židů za 2. sv. války prostřednictvím

Očekávaný výstup: Žáci dostanou do povědomí pojem holocaust s historickými souvislostmi. Seznámí se s osudem Židů za 2. sv. války prostřednictvím Anna Franková Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_29_17 Tématický celek: Historie a umění Autor: PaedDr. Helena Stejskalová

Více

Opakování: rysy romantismu

Opakování: rysy romantismu Romantismus Opakování: rysy romantismu Opakování: rysy romantismu Opakování: rysy romantismu Další znaky romantismu Populární žánry Převažuje spíše poezie, především lyrická poezie Hodně se tvoří lyrickoepické

Více

Světová poválečná literatura

Světová poválečná literatura Světová poválečná literatura Tennessee Williams 1914-1983 Americký dramatik Psychologické a společensky laděné hry Často situuje své hry do prostředí amerického jihu Častým tématem je necitlivost a hrubost

Více

EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje říjen 2010 Mgr. Jitka Riedlová EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA 21.

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

Český jazyk a literatura. Václav Hrabě a rozbor díla Blues pro bláznivou holku

Český jazyk a literatura. Václav Hrabě a rozbor díla Blues pro bláznivou holku Výukový materiál zpracován v rámci operačního projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0512 Střední škola ekonomiky, obchodu a služeb SČMSD Benešov, s.r.o. Český jazyk a

Více

Trauma, vazby a rodinné konstelace

Trauma, vazby a rodinné konstelace Trauma, vazby a rodinné konstelace Terapeutická práce na základě vícegenerační systemické psychotraumatologie (VSP) / - konstelací traumatu www.franz-ruppert.de 1 Vzájemné působení mezi metodou systemických

Více

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 21.03.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_26_CJL_L Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 21.03.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_26_CJL_L Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 21.03.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_26_CJL_L Ročník: II. Český jazyk a literatura Vzdělávací oblast: Jazykové vzdělávání a komunikace, Estetické vzdělávání

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor: Mgr. Alena Hynčicová Tematický celek: 20. století Cílová skupina: I. ročník SŠ Anotace: Materiál má podobu pracovního listu s úlohami, pomocí nichž se žáci seznámí s osobností J. V. Stalina a jeho

Více

ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ

ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ To, oč jsme se snažili celý půlrok a to, co teď uvidíte úplně na čisto ( na nečisto to nepůjde, už tu byla uklízečka) Pro anketu jsme vybrali tyto osobnosti:

Více

Karel Hynek Mácha - Máj Jméno autora: Mgr. Bohuslava Svobodová

Karel Hynek Mácha - Máj Jméno autora: Mgr. Bohuslava Svobodová VY_32_INOVACE_CJL_58 Karel Hynek Mácha - Máj Jméno autora: Mgr. Bohuslava Svobodová Období vytvoření: září 2013 Ročník: 2., popř. 3. a 4. (opakování) Tematická oblast: Čtenářská gramotnost absolventa OA

Více

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas TŘÍDA : 8.A / 22 žáků 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím Ano 22 Ano 21 Ano 14 Ne Ne Ne 7 nevím 1 Nevím 1 Beseda byla poučná 6x Dobře vše vysvětlila 7x Byla zajímavá 5x Ví, o čem mluví,

Více

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Hrnčířová. Dostupné z Metodického portálu www.sstrnb.

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Hrnčířová. Dostupné z Metodického portálu www.sstrnb. Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Petra Hrnčířová. Dostupné z Metodického portálu www.sstrnb.cz/sablony, financovaného z ESF a státního rozpočtu ČR. Provozováno Střední

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_5660_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň)

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň) Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ PRÓZA 2

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ PRÓZA 2 ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ PRÓZA 2 Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje září 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 17 Obsah Obsah: Významné

Více

Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105. Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30

Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105. Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30 Pořadové číslo projektu: CZ.1.07/ 1.4.00 / 21.1105 Šablona: EU I/2 Sada:ČP D9, 30 Ověření ve výuce: dějepis Třída: IX. Datum: 13. 02. 2011 Předmět: dějepis Ročník: IX. Klíčová slova: Protektorát Čechy

Více

VY_32_INOVACE_CJK43060BED

VY_32_INOVACE_CJK43060BED VY_32_INOVACE_CJK43060BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Moderní umělecké směry (Prezentace 4-CJL - Česká moderna uplatňované směry 1)

Moderní umělecké směry (Prezentace 4-CJL - Česká moderna uplatňované směry 1) Moderní umělecké směry (Prezentace 4-CJL - Česká moderna uplatňované směry 1) Stanislav Kostka Neumann (1875 1947) Na počátek, protože: - Finančně zajištěný (rodina zámožného advokáta - Olšanská fila =

Více

Kód VM: VY_32_INOVACE_5PAU32 Projekt: Zlepšení výuky na ZŠ Schulzovy sady registrační číslo: CZ.1.07./1.4.00/21.2581

Kód VM: VY_32_INOVACE_5PAU32 Projekt: Zlepšení výuky na ZŠ Schulzovy sady registrační číslo: CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Kód VM: VY_32_INOVACE_5PAU32 Projekt: Zlepšení výuky na ZŠ Schulzovy sady registrační číslo: CZ.1.07./1.4.00/21.2581 Autor: Jana Paulusová Fišerová Datum: 28.10. 2012 Ročník: 6. 9. Vzdělávací oblast: Umění

Více

Téma: NERVY V KÝBLU. Téma: JE TO NA TOBĚ (UMÍME SE ROZHODOVAT?) Téma: JE TŘEBA BÝT IN? (aneb CO SE SVÝM VZHLEDEM?)

Téma: NERVY V KÝBLU. Téma: JE TO NA TOBĚ (UMÍME SE ROZHODOVAT?) Téma: JE TŘEBA BÝT IN? (aneb CO SE SVÝM VZHLEDEM?) Téma: NERVY V KÝBLU úvaha na biblický text Filipským 4, 6-7 Jak mi Bůh dal sílu překonat těžkou situaci (strach)? Proč prožíváme strach (úzkost) a jak s tím bojovat? Izaiáš 43, 1-2 1) Strach a obavy jsou

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor Mgr. Jana Tomkovičová Tematický celek Česká literatura 2. poloviny 19. století a počátku 20. století Cílová skupina 2. ročník SŠ s maturitní zkouškou Anotace Materiál je možné využít jako doplňkovou

Více

Člověk a zdraví - Osobnostní a sociální

Člověk a zdraví - Osobnostní a sociální City Metodický list práce s interaktivní tabulí a do sešitů - city a pocity (práce s textem), rozdělení citů a pocitů, nálady, afekty, vášně podklady ke kopírování Obecné informace k řadě pracovních listů

Více

Název: Ravensbrück Autor: Horáková Ladislava Předmět: Dějepis Třída: 9. ročník ZŠ Časová dotace: 45 min. Ověření: 19.1.2012 Metodické poznámky:

Název: Ravensbrück Autor: Horáková Ladislava Předmět: Dějepis Třída: 9. ročník ZŠ Časová dotace: 45 min. Ověření: 19.1.2012 Metodické poznámky: Název: Ravensbrück Autor: Horáková Ladislava Předmět: Dějepis Třída: 9. ročník ZŠ Časová dotace: 45 min. Ověření: 19.1.2012 Metodické poznámky: Prezentaci je vhodné použít při probírání látky o životě

Více

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Májovci II., Hálek, Heyduk, Světlá, Arbes

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Májovci II., Hálek, Heyduk, Světlá, Arbes Název školy: Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název : VY_32_INOVACE_12/15_Literatura 17. 19. století Téma: Májovci II., Hálek, Heyduk, Světlá,

Více

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Český jazyk a literatura 5. ročník Zpracovala: Mgr. Helena Ryčlová Komunikační a slohová výchova čte s porozuměním přiměřeně náročné texty potichu i nahlas vymyslí

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Divadlo mezi dvěma světovými válkami Voskovec a Werich (V +W) Osvobozené divadlo

Divadlo mezi dvěma světovými válkami Voskovec a Werich (V +W) Osvobozené divadlo Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 10.03.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_22_CJL_L Ročník: III. Český jazyk a literatura Vzdělávací oblast: Jazykové vzdělávání a komunikace, Estetické vzdělávání

Více

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 20.12.2012 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_11_CJL_L

Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 20.12.2012 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_11_CJL_L Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 20.12.2012 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_11_CJL_L Ročník: IV. Český jazyk a literatura Vzdělávací oblast: Jazykové vzdělávání a komunikace, Estetické vzdělávání

Více

Prezentace 11-CJL -1-ročník Preromantismus

Prezentace 11-CJL -1-ročník Preromantismus Prezentace 11-CJL -1-ročník Preromantismus Preromantismus = módní směr, který se odvíjí od filozofie dobového osvícenství, je spojnicí mezi racionálním klasicismem a nastávající romantikou 19. století.

Více

PREROMANTISMUS. 2. polovina 18. století. zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus

PREROMANTISMUS. 2. polovina 18. století. zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus 7.PREROMANTISMUS PREROMANTISMUS 2. polovina 18. století zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus Ossianovy zpěvy zdůrazňuje právo autora řídit se víc citem než rozumem Fonthill

Více

Dokument B: Podobizna Františka Kupky a paní Eugénie Kupkové olej, 1908)

Dokument B: Podobizna Františka Kupky a paní Eugénie Kupkové olej, 1908) FRANTIŠEK KUPKA ÚROVEŇ A I. Dvě vlasti Malíř František Kupka (1871-1957) pocházel z východních Čech. Dětství prožil v Dobrušce, kde se vyučil sedlářem. Díky svému výtvarnému talentu byl však doporučen

Více