Německo - Berlín (Berlin) 1) federativní republika, oficiální název Spolková republika

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Německo - Berlín (Berlin) 1) federativní republika, oficiální název Spolková republika"

Transkript

1 Materiál pro domácí přípravu žáků: Název programu: Název projektu: Registrační číslo projektu: Předmět: Ročník: Téma učivo: Učební pomůcky: VY_05_Z7E_20 Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu CZ.1.07/1.1.02/ zeměpis sedmý Německo Školní atlas světa mapy: Střední Evropa obecně zeměpisná a administrativní mapa, učebnice Zeměpis pro 6. a 7. roč. str ZÁPIS DO SEŠITU Německo - Berlín (Berlin) 1) federativní republika, oficiální název Spolková republika Německo 2) vzniklo v roce 1990 sjednocením NSR a NDR (1949) 3) skládá se z 16 spolkových zemí 4) přístup k Severnímu i Baltskému moři, Severomořsko-baltský (Kielský) průplav 5) nejvyšší vrchol Zugspitze 2963 m. n. m. 6) těžba černého a hnědého uhlí, draselných solí, kaolinu (Míšeň - porcelán) 7) nejprůmyslovější a nejlidnatější oblastí je Porýní - Porúří, Německo je náš nejvýznamnější obchodní partner (Volkswagen- Škoda Mladá Boleslav) 8) výrob aut (VOLKSWAGEN, BMW, MERCEDES, PORSCHE), elektroniky (SIEMENS), oceli (KRUPP), léků, oční optiky, umělých vláken,, pivo, klobásy, kukačky (Schwarzwald), čokoláda 9) střediska: Hamburg, Bremen (Brémy), Rostock - nám. přístavy Duisburg - říční přístav Frankfurt nad Mohanem - letiště, finance Leipzig (Lipsko), Düsseldorf - veletrhy Dresden (Drážďany) - obrazárna Mnichov, Dortmund, Bonn Strana 1 (celkem 16)

2 ÚKOLY 1) Na mapě Střední Evropa Německo. Najdi jeho hlavní město. Najdi město Bonn. 2) Pomocí mapy Střední Evropa - administrativní mapa najdi těchto 16 spolkových zemí, které tvoří Německo: Bádensko - Wüttembersko, Bavorsko, Berlín, Braniborsko, Bremen, Dolní Sasko, Durynsko, Hamburg, Hesensko, Meklenbursko - Přední Pomořansko, Porýní - Falc, Sársko, Sasko, Sasko - Anhaltsko, Severní Porýní - Vestfálsko a Šlesvicko - Holfštýnsko. 3) Urči hlavní města těchto zemí (červeně podbarvena). 4) Na mapě Střední Evropa - obecně zeměpisná mapa si ukaž tyto zeměpisné pojmy: Východofríské ostrovy, Severofríské ostrovy, Kielský záliv, Lübecký záliv, Rügen (Rujána), Labe, Dunaj, Rýn, Rýn, Vezera, Havola, Odra, Mein (Mohan), Müritz. 5) Pomocí stejné mapy urči, jaké nížiny a vysočiny se nacházejí na území Německa. Dokážeš najít nejvyšší horu Německa? Jak se jmenuje? 6) Ukaž si mna mapě tato významná německá města: Hamburg, Bremen (Brémy), Rostock, Duisburg, Frankfurt nad Mohanem, Leipzig (Lipsko), Düsseldorf, Dresden (Drážďany), München (Mnichov), Dortmund, Bonn, Lübeck, Hannover, Wilhelmshaven, Köln (Kolín nad Rýnem) (výslovnost si vyhledej v rejstříku). 7) Přečti si text v učebnici. 8) Přečti si doplňující text. 9) Vypracuj zápis do sešitu (je možné vytisknout a vlepit. Doplňující text: Nejvyšší německou horou je Zugspitze (2963 m n. m.), která se nachází v Alpách (pokrývají jih Německa). Obrázek 1: Zugspitze [1] Strana 2 (celkem 16)

3 Německá kuchyně je velmi mnohotvárná a liší se region od regionu. Známé jsou především vydatné a těžké pokrmy jako je vepřové koleno a uzené vepřové maso s kyselým zelím, kadeřavá kapusta s čajovkou i různé eintopfy. Eintopf je jídlo z jednoho hrnce, v hrnci se vaří, dusí a peče úplně všechno od masa přes luštěniny až po zeleninu [2]. Obrázek 2: Uzené vepřové koleno se zelím [3]. Milka je mezinárodní značka německé společnosti vyrábějící čokoládu a čokoládové výrobky. Společnost byla založena již v roce 1901 Philippem Suchardem a od svého počátku byly její produkty baleny do fialového obalu, který přetrval do současnosti. Symbolem společnosti se stala fialová kráva tzv. Milka [21]. Obrázek 15: symbol firmy - fialová kráva Milka [22] Z Německa pochází mnozí vědci ze všech oborů věd. Albert Einstein a Max Planck a jejich teorie položily základy moderní teoretické fyziky. Wilhelm Conrad Röntgen, první nositel Nobelovy ceny za fyziku, objevitel po něm pojmenovaného rentgenového záření. Objevy Nikolause Otta, Rudolfa Diesela, Gottlieba Daimlera a Carla Benze představovaly revoluci v oblasti dopravy [4]. Strana 3 (celkem 16)

4 Obrázek 3: Wilhelm Conrad Röntgen ( ) [5] Sport má v Německu vysokou společenskou prestiž. Země byla pořadatelem největších sportovních svátků včetně dvou letních (1936 v Berlíně a 1972 v Mnichově) a jedněch zimních olympijských her (1936 v Garmisch- Partenkirchenu), dvou mistrovství světa ve fotbale (1974 a 2006) a dalších významných soutěží. Nejvýznamnějším německým sportovcem 20. století byl podle ankety časopisu Focus automobilový závodník Michael Schumacher, který překonal mnoho rekordů formule 1 včetně zisku sedmi titulů mistra světa. Na předních místech ankety se dále umístila kanoistka Birgit Fischerová, nejúspěšnější německá olympionička, tenisté Steffi Grafová a Boris Becker, legendární boxer Max Schmeling a hned několik fotbalistů v čele s Franzem Beckenbauerem [7]. Obrázek 4: Středisko zimních sportů v Garmisch - Partenkirchen [6] Strana 4 (celkem 16)

5 Obrázek 5: Olympijský stadion v Mnichově [8] V literatuře mezi nejvýznamnější německé autory patří básník Johann Wolfgang von Goethe a Friedrich Schiller, dále též bratři Grimmové; v 20. století se stali nositeli Nobelovy ceny za literaturu Theodor Mommsen v roce 1902, Paul Heyse v roce 1910, Gerhart Hauptmann v roce 1912, Thomas Mann roku 1929, Hermann Hesse v roce 1946, Heinrich Böll roku 1972 a Günter Grass v roce 1999 [9]. Obrázek 6: bratři Grimmové - autoři pohádek [10]. Německo je největším exportérem na světě. Je na světové špičce ve strojírenském (především automobilovém), elektrotechnickém a chemickém průmyslu. Mezi nejznámější německé automobilové značky patří např. VW (Vokswagen), BMV, Mercedes, Porche. Kromě automobilů se Německu vyrábějí i jiné dopravní prostředky, např. autobusy, minibusy, lodě. Německé automobilky mají pobočky na celém světě. Součástí koncernu Volkswagen je i česká firma Škoda Auto. a.s. [11]. Strana 5 (celkem 16)

6 Obrázek 7: nejznámější automobil firmy VW - legendární "brouk" [12] Obrázek 8: Volkswagen Passat [13] Obrázek 9: autobus značky Mercedes [14] Německo má vysoce rozvinutou dopravu. Má vybudovanou rozsáhlou síť kvalitních dálnic a silnic. Na německých dálnicích není stanovena nejvyšší povolená rychlost. Hustá a kvalitní je rovněž síť železničních tratí. Na dálkových trasách jezdí rychlovlaky ICE. Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem je nejdůležitějším letištěm společnosti Lufthansa a třetím největším letištěm v Evropě co do počtu odbavených osob, v objemu přepraveného zboží je největším letištěm Evropy. Německo má také vysoce rozvinutou námořní flotilu. Největšími přístavy Německa jsou Hamburk, Wilhelmshaven, Brémy, Rostock a Lübeck. Země má hustou síť Strana 6 (celkem 16)

7 vnitrozemských průplavů. Nejdůležitější splavné řeky jsou Rýn, Mohan, Vezera a Labe. Říční přístavy v Duisburgu na soutoku Rýna a řeky Ruhr patří k největším říčním přístavům světa [15]. Obrázek 10: Rychlovlak ICE v Kolíně nad Rýnem [16] Obrázek 11: Automobil-Verkehrs- und Übungs-Straße, známé pod zkratkou AVUS je první čistě automobilovou silnicí, tedy dálnicí v dnešním smyslu slova, danou do provozu roku 1921 v Berlíně. Až do roku 1998 byla užívána i jako závodní dráha. Dnes je částí A 115. Na obrázku je pohled na dálnici z vysílací věže [16] Strana 7 (celkem 16)

8 Obrázek 12: Wilhemshaven [17] Obrázek 13: nový přístav v městě Bremen [18] Německo stálo u zrodu obou světových válek. Hitlerovým nástupem k moci v roce 1933 započala etapa nacionálněsocialistického uchopení moci (nacismus). Nacisté projevovali nenávist k různým etnikům, obzvláště vůči Židům. Diskriminace a perzekuce Židů byly zahájeny v dubnu 1933 vypuzením židovských úředníků ze státní správy. V září 1935 schválil říšský sněm tzv. norimberské rasové zákony namířené proti židům. 9. listopadu 1938 zinscenovali nacisté křišťálovou noc. Následovalo pronásledování Židů a jejich likvidace v koncentračních táborech (Treblinka, Osvětim, Majdanek, Auschwitz- Birkenau ). 2. Světová válka vypukla 1. září 1939 německým přepadením Polska. Plánem Německa bylo obsadit a ovládnout celou Evropu včetně Sovětského svazu (nacisté měli v plánu rovněž zlikvidovat domorodé obyvatelstvo). Obratem ve vývoji války byla porážka německé armády v bitvě u Stalingradu v zimě 1942/1943. Druhá světová válka v Evropě skončila 8. května 1945, kdy vstoupila v platnost bezpodmínečná kapitulace Strana 8 (celkem 16)

9 Německa. Většina Evropy ležela v ruinách a víc než 60 milionů lidí bylo zabito. Politická a ekonomická infrastruktura Německa byla totálně zničena a z někdejších německých území na východě bylo odsunuto kolem 12 milionů lidí. Po druhé světové válce bylo Německo rozděleno do čtyř okupačních zón, sovětské, americké, britské a francouzské. Hlavní město Berlín bylo rozděleno do čtyř sektorů. Každá z okupačních mocností uskutečňovala ve své okupační zóně vlastní představy, jak naložit s poraženým Německem. Území na východ od Odry a Nisy (ta patřila před 2. světovou válkou Německu) předal Sovětský svaz pod správu Polsku. V roce 1949 došlo k vytvoření 2 států: sloučením americké, britské a francouzské zóny vznikla NSR (Německá spolková republika), která byla hospodářsky podporována USA, Velkou Británií a Francií; ze sovětské zóny vznikla NDR (Německá demokratická republika), která zůstala pod vlivem SSSR. Tímto způsobem byl rozdělen i Berlín, který se nacházel na území NDR - části Berlína byly odděleny vysokou zdí, která oddělovala východ a západ. Ke znovusjednocení Německa došlo až 3. října 1990, kdy spojením NDR a NSR vznikla SRN (Spolková republika Německo) [19]. Obrázek 14: brána do koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau (dnes muzeum) [20] Strana 9 (celkem 16)

10 Úkol 5) Alpy (Zugspitze 2963 m n. m.) - Garmisch Partenkirchen, Schwarzwald, Švábský Jura, Franský Jura, Bavorský les, Středoněmecká vysočina, Smrčiny, Durynský les, Harz Severoněmecká nížina, Meklenburská jezerní plošina OTÁZKY 1) Kolik spolkových zemí tvoří Německo? 2) Na kolik okupačních zón bylo Německo rozděleno po 2. světové válce? 3) V kterém roce a ze kterých zón vznikly NSR a NDR? 4) V kterém roce došlo k znovusjednocení Německa? 5) Jaké nerostné suroviny se v Německu těží? 6) Jaká průmyslová odvětví jsou v Německu rozvinuta? U každého druhu průmyslu uveď příklad výrobku. 7) Co převládá v německém zemědělství (rostlinná nebo živočišná výroba)? Jaké zemědělské plodiny se v Německu pěstují? 8) Jak se jmenují nejprůmyslovější a nejhustěji zalidněné oblasti Německa? 9) Jak se jmenuje největší říční německý přístav? 10) Které město je nejvýznamnějším uzlem letecké dopravy v Německu? 11) Jak se jmenuje německá letecká společnost? 12) Největší německé námořní přístavy jsou: 13) Dokážeš popsat, co je to eintopf? 14) Dokážeš vyjmenovat alespoň 3 německá automobilové značky? Správné odpovědi: 1) 16 2) na 4 3) 1949, NSR (americká, britská a francouzská okupační zóna), NDR (sovětská okupační zóna) 4) ) černé uhlí, hnědé uhlí, soli, kaolin 6) strojírenský (hlavně automobilový - dopravní prostředky), elektrotechnickýelektrospotřebiče, mobily, chemický-umělá vlákna, léky, potravinářský- čokoláda, masné výrobky, oděvní- prádlo, oblečení 7) živočišná výroba (chov skotu a prasat), obilí, brambory, len 8) Porýní, Porúří 9) Duisburg 10) Frankfurt nad Mohanem 11) Lufthansa 12) Hamburg, Bremen, Rostock, Wilhelmhaven, Lübeck, Kiel 13) Jídlo připravené v jednom hrnci (maso, zelenina-vše uvařeno společně) 14) VW, BMW, Mercedes, Porsche Strana 10 (celkem 16)

11 Zapamatuj si: Německo je významným hospodářským a obchodním partnerem ČR (Volkswagen - Škoda Mladá Boleslav, AEG Telefunken - ČKD Praha). DOMÁCÍ ÚKOL Tvým úkolem je doplnit pracovní list Úkoly pro bystré hlavičky - najít dvojice: spolková země a její hlavní město (všichni žáci). Zadání referátů stát Střední Evropy nebo hlavní město některého z těchto států referát zadán dvojici nebo jednotlivci, musí být zpracován písemně, referující umí důležité pasáže zpaměti, osnova referátu je uvedena v materiálu pro domácí přípravu žáků VY_05_Z7E_8, délka referátu je max. 8 min. Dokážeš spojit pojmy, které k sobě patří? Jedná se spolkové země a jejich hlavní města (školní alas světa, str.68). 1) Bádensko - Wüttembersko a) Potsdam (Postupim) 2) Bavorsko b) Berlin 3) Berlín c) Bremen (Brémy) 4) Braniborsko d) Erfurt 5) Bremen e) Hamburg 6) Dolní Sasko f) Düsseldorf 7) Durynsko g) München (Mnichov) 8) Hamburg h) Mainz (Mohuč) 9) Hesensko i) Hannover 10) Meklenbursko - Přední Pomořansko j) Saarbrücken 11) Porýní - Falc k) Magdeburg Strana 11 (celkem 16)

12 12) Sársko l) Kiel 13) Sasko m) Wiesbaden 14) Sasko - Anhaltsko n) Dresden (Drážďany) 15) Severní Porýní - Vestfálsko o) Schwerin 16) Šlesvicko - Holfštýnsko p) Stuttgart PROCVIČOVÁNÍ, TEST V každé skupině slov je jedno, které svým významem mezi ostatní nepatří. Dokážeš najít tato slova? a) klobásy - Milka - pivo - Krupp b) Rostock - Dortmund - Hamburg - Bremen c) Harz - Schwarzwald - Rügen - Smrčiny d) Labe - Durynský les - Havola - Mohan e) Lübeck - Porúří - Porýní - Essen - Düsseldorf f) Severoněmecká nížina - Meklenburská jezerní plošina - Müritz - Alpy g) Garmisch Partenkirchen - Severomořskobaltský průplav - Zugspitze - Alpy h) Albert Einstein - Franz Beckenbauer - Carl Benz - Wilhelm Conrad Röntgen i) Boris Becker - Michael Schumacher - Steffi Grafová - Johann Wolfgang von Goethe j) Volvo - VW - BMW - Mercedes - Porsche k) Lufthansa - ICE - Frankfurt nad Mohanem - Boeing Správné řešení: Strana 12 (celkem 16)

13 V každé otázce je jedna správná odpověď, najdeš ji? 1) Které z měst je námořním přístavem: a. Leipzig b. Duisburg c. Wilemshaven 2) Z kolika spolkových zemí je tvořeno Německo: a. z 15 b. z 16 c. z 17 3) V kterém roce došlo ke znovusjednocení Německa: a b c ) Které ostrovy nepatří Německu: a. Severofríské b. Východofríské c. Západofríské 5) Která z uvedených řek neprotéká Německem: a. Rýn b. Dunaj c. Pád 6) Které z uvedených pohoří v Německu nenajdeme: a. Smrčiny b. Ardeny c. Alpy 7) Vyber automobilovou značku, kterou nevyrábí německé firmy: a. Ford b. BMW c. Porsche 8) Světoznámá obrazárna se nachází ve městě: a. Essen b. Leipzig c. Dresden Hodnocení: Za každou správnou odpověď máš 1 bod, klasifikace by vypadala následovně: 8 bodů bodů body body bodu 5 Správné řešení testu: Strana 13 (celkem 16)

14 Správné řešení DÚ z minulé vyučovací hodiny: ÚKOLY PRO BYSTRÉ HLAVIČKY (všichni žáci). 1) Které státy jsou členy EU? 2) Který ze států je nejmenší? 3) Je některy z těchto států monarchií? 4) Jaké zemědělské plodiny se tu pěstují? 5) Které ze států Střední Evropy je vnirozemský? 6) Jaké suroviny se těží ve středoevropských státech? 7) Který ze států Střední Evropy má významnou těžbu surovin? 8) Které ze států Střední Evropy patří k hospodářsky vyspělým státům? 9) Které státy Střední Evropy mají výrazně nížinatý a které výrazně hornatý povrch? 1) Všechny kromě Švýcarska 2) Lichtenštejnsko 3) Lichtenštejnsko - velkovévodství 4) Obilí, brambory, len, zelenina, vinná réva 5) Česko, Slovensko, Maďarsko, Švýcarsko, Rakousko, Lichtenštejnsko 6) černé a hnědé uhlí, soli, magnezit, bauxid 7) Německo, Polsko, Česko, Maďarsko 8) Německo, Švýcarsko, Rakousko, Lichtenštejnsko 9) nížiny - Maďarsko, sever Německa a Polska hory - Švýcarsko, Rakousko, Lichtenštejnsko Strana 14 (celkem 16)

15 Použité zdroje: Školní atlas světa. 1. vydání, 2.dotisk. Praha: Kartografie Praha, a.s., ISBN DEMEK, Jaromír a Ivan MALIŠ. Zeměpis pro 6. a 7. ročník základní školy: Zeměpis světadílů. dotisk 1. vydání. Praha: SPN - pedagogické nakladatelství, a.s., 2000, s ISBN X. [1] Zugspitzmassiv von Westen aus. In: CRUX. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [2] Německo: kuchyně. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [3] Eisbein-2. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [4] Německo: Věda. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [5] Wilhelm Conrad Röntgen ( ). In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [6] Garmisch-Partenkirchen. In: PROCHAINE AT CS.WIKIPEDIA. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [7] Německo: Sport. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [8] Olympiastadion Muenchen. In: MOJTAHEDI, Arad. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [9] Německo: Věda. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [10] Grimm. In: JERICHAU-BAUMANN, Elisabeth. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [11] Německo: Ekonomika. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [12] VW Käfer blue 1956 vr TCE. In: STAHLKOCHER. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [13] 6th-Volkswagen-Passat. In: IFCAR. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: Strana 15 (celkem 16)

16 [14] Mercedes benz cito viernheim In: IFCAR. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [15] Německo: Doprava. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [16] ICE3 in Cologne. In: ALBERS, Heinz. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [16] View from Funkturm Berlin 10. In: WEGEN. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [17] Marinemuseum-wilhelmshaven In: DE:BENUTZER:AXELHH. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [18] Neuer Hafen Bremerhaven. In: PUJANAK. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [19] Německo: Dějiny. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [20] Auschwitz-birkenau-main track. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [21] Milka. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: [22] Milka in Potsdam. In: MIALA. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, , [cit ]. Dostupné z: Strana 16 (celkem 16)

ZEMĚPIS 7. ROČNÍK USA, KANADA

ZEMĚPIS 7. ROČNÍK USA, KANADA VY_52 _INOVACE_Z.7.B.01 1. Na jaké dvě části se dělí Severní Amerika?.... ZEMĚPIS 7. ROČNÍK USA, KANADA Mgr. Zuzana Benešová 2. K Severní Americe patří i zámořské území Dánska, pokryté ledovcem a nazýváme

Více

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy

ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ZEMĚPIS 6. ročník Pracovní listy ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA Projekt Základní školy Cheb, Kostelní náměstí 14 MĚL BYCH ZNÁT: - Rozumět základním zeměpisným termínům - Umět pojmenovat různé typy krajin a jejich

Více

Zeměpis 9.r. Opakovací otázky II. Str. 29-61

Zeměpis 9.r. Opakovací otázky II. Str. 29-61 2 Zeměpis 9.r Otázky a odpovědi II. 2009 str.29 61 (Obsahuje nejzákladnější otázky a odpovědi daného učiva, což znamená že neobsahuje všechny požadované vědomosti, ale jen určitý výběr) Učebnice Současný

Více

EKONOMICKÁ GEOGRAFIE

EKONOMICKÁ GEOGRAFIE EKONOMICKÁ GEOGRAFIE plán přednášek (18 hodin) 8. 9. 2010 Systém geografie (fyzická/socioekonomická, vztahy) Geografie obyvatelstva 15. 9. 2010 Geografie sídel 22. 9. 2010 Geografie zemědělství 29. 9.

Více

Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu

Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu Stručně o České republice, armádě a výcvikových zařízeních vojenského újezdu [ Ministerstvo obrany ČR Agentura vojenských informací a služeb, 2005] [ Česká republika] [ Armáda České republiky] [ Výcviková

Více

Zeměpis České republiky

Zeměpis České republiky Variace 1 Zeměpis České republiky Autor: Mgr. Jaromír JUŘEK Kopírování a jakékoliv další využití výukového materiálu je povoleno pouze s uvedením odkazu na www.jarjurek.cz. 1. Základní údaje o ČR Název

Více

Na mapě vykresli státy spadající pod nadvládu Německa a SSSR do pol. roku 1940

Na mapě vykresli státy spadající pod nadvládu Německa a SSSR do pol. roku 1940 12 VYPUKNUTÍ DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY Na mapě vykresli státy spadající pod nadvládu Německa a SSSR do pol. roku 1940 VYPUKNUTÍ DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY v letech 1938 1939 se snaží Fr. a V. B. odvrátit válku vedou

Více

Konečné řešení židovské otázky

Konečné řešení židovské otázky Konečné řešení židovské otázky Ondřej Jabůrek Gymnázium Uničov, Gymnazijní 257, Uničov 3. místo ve II. kategorii OBSAH 1. Úvod... 2 2. Norimberské zákony 3 3. Křišťálová noc 3 4. Konference ve Wannsee

Více

Ekonomické zhodnocení a porovnání dvou studentských cest po Německu

Ekonomické zhodnocení a porovnání dvou studentských cest po Německu Středoškolská technika 2014 Setkání a prezentace prací středoškolských studentů na ČVUT Ekonomické zhodnocení a porovnání dvou studentských cest po Německu Kateřina Vacková VOŠ a SOŠ Nový Bydžov, Jana

Více

Podpora rozvoje česko-polské spolupráce. Vítáme Vás. Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis. www.rda-rk.

Podpora rozvoje česko-polské spolupráce. Vítáme Vás. Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis. www.rda-rk. Podpora rozvoje česko-polské spolupráce Vítáme Vás Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis. www.rda-rk.cz Podpora rozvoje česko-polské spolupráce Polská republika

Více

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Západní Čechy Učební pomůcky:

Mgr. Lenka Zemánková Místo, kde žijeme Západní Čechy Učební pomůcky: Materiál pro domácí VY_07_Vla5E_31 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ HLAVNÍ MĚSTO PRAHA KARLOVARSKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ PARDUBICKÝ KRAJ KRAJ VYSOČINA JIHOMORAVSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ ZLÍNSKÝ

Více

Služby (obslužná sféra)

Služby (obslužná sféra) Služby (obslužná sféra) - většina velkoprodejen je součástí obchodních center, nabízejících i další sluţby (opravny, kina, restaurace, jsou specializované (např. hobby, sport nebo elektromarkety) nebo

Více

Klenot na dvou kolech

Klenot na dvou kolech Parfums.cz provoní haly VGP Estonsko podruhé Saské Silicon Valley Klenot na dvou kolech editorial strana 3 Osvětlení 500 luxů vydává VGP Jenišovice 59 468 33 Jenišovice u Jablonce nad Nisou tel.: 00420

Více

DÁNSKO NEI MM. Na jihu sousedí s Německem Hlavní město. Kodaň. 43 094 km² (130. na světě Nejvyšší bod. Møllehøj (170,86 m n. m.

DÁNSKO NEI MM. Na jihu sousedí s Německem Hlavní město. Kodaň. 43 094 km² (130. na světě Nejvyšší bod. Møllehøj (170,86 m n. m. DÁNSKO NEI MM Umístění V severní Evropě Sousední státy Na jihu sousedí s Německem Hlavní město Kodaň Rozloha 43 094 km² (130. na světě Nejvyšší bod Møllehøj (170,86 m n. m.) Počet obyvatel 5 564 219 (110.

Více

Toulky za poznáním, přírodou a uměním

Toulky za poznáním, přírodou a uměním Toulky za poznáním, přírodou a uměním Prodloužené víkendy u sousedů Náměty zájezdů pro skupiny ve Vašem stylu Česko, Rakousko, Německo, Polsko Památky UNESCO, po stopách slavných Národní parky, rezervace,

Více

10. srpna 2003. c 2002 Intellectronics. Abstract. 1 e-mail: natura@eri.cz, WWW: http://natura.eri.cz

10. srpna 2003. c 2002 Intellectronics. Abstract. 1 e-mail: natura@eri.cz, WWW: http://natura.eri.cz Gymnázium Tachov, seminář 10. srpna 2003 Německý nacismus (2) Jiří Svršek 1 c 2002 Intellectronics Abstract Temnou kapitolou světových dějin byl německý nacismus. Přestože od konce 2. světové války uplynuje

Více

www.e-vsudybyl.cz páté vydání 2007 PRAHA VÍDEŇ 4h 02min Více informací najdete na stranách 8 9.

www.e-vsudybyl.cz páté vydání 2007 PRAHA VÍDEŇ 4h 02min Více informací najdete na stranách 8 9. www.e-vsudybyl.cz páté vydání 2007 PRAHA VÍDEŇ 4h 02min Více informací najdete na stranách 8 9. č a s o p i s l i d í a o l i d e c h v c e s t o v n í m r u c h u ícestovní pojištěn komplexní a kvalitní

Více

REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD PRO OBDOBÍ 2007 2013

REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD PRO OBDOBÍ 2007 2013 Regionální operační program NUTS II Severozápad pro období 2007-2013 9. listopadu 2007 REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD PRO OBDOBÍ 2007 2013 9. LISTOPADU 2007 1 OBSAH 1 ÚVOD...8 1.1 KONTEXT

Více

REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD

REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD PRO OBDOBÍ 2007 2013 9. LISTOPADU 2007 OBSAH 1 ÚVOD... 8 1.1 KONTEXT ROP NUTS II SEVEROZÁPAD... 8 1.2 METODICKÝ POSTUP ZPRACOVÁNÍ A RESPEKTOVÁNÍ PRINCIPU

Více

1 POLOHA A KLIMA. 1.1 Poloha 1 1.2 Klima 1 2 HISTORIE. 2.1 Historický přehled 4 2.2 Kulturní památky 4 3 SPOLEČNOST

1 POLOHA A KLIMA. 1.1 Poloha 1 1.2 Klima 1 2 HISTORIE. 2.1 Historický přehled 4 2.2 Kulturní památky 4 3 SPOLEČNOST OBSAH strana 1 POLOHA A KLIMA 2 HISTORIE 3 SPOLEČNOST 4 EKONOMIKA 5 KVALITA ŽIVOTA 6 TECHNICKÁ INFRASTRUKTURA 1.1 Poloha 1 1.2 Klima 1 2.1 Historický přehled 4 2.2 Kulturní památky 4 3.1 Obyvatelstvo 5

Více

DIDAKTICKÉ METODY PRO VÝUKU CESTOVNÍHO RUCHU

DIDAKTICKÉ METODY PRO VÝUKU CESTOVNÍHO RUCHU DIDAKTICKÉ METODY PRO VÝUKU CESTOVNÍHO RUCHU NA ZÁKLADNÍCH A STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH Manuál pro učitele Kolektiv autorů 2010 www.czechtourism.cz/didaktika www.aholvos.cz Tato publikace byla vytvořena pro projekt

Více

Studijní opora k projektu CZ.1.07/1.3.05/03.0030. Název projektu: Zeměpis v nové perspektivě aneb tudy cesta vede. Celkový počet stran: 98

Studijní opora k projektu CZ.1.07/1.3.05/03.0030. Název projektu: Zeměpis v nové perspektivě aneb tudy cesta vede. Celkový počet stran: 98 1.1 RVP ZV od cílů vzdělávání přes klíčové kompetence k očekávaným výstupům předmětu a hodnocení zeměpisu, Zeměpis (Geografie) v učebních plánech a osnovách na ZŠ a SŠ, evaluace výsledků učebních činností

Více

Informace o projektu

Informace o projektu Informace o projektu Dovedu to pochopit? Hudba slouží jako velmi silný prostředek k přenášení emocí. Spojení obrazu a zvuku je pro naše vnímání ještě silnějším nástrojem. Rozhodli jsme se využít síly hudby

Více

DOPRAVNÍ STAVBY I (Pozemní komunikace) Doc.Ing. Marián Krajčovič, CSc. a kolektiv

DOPRAVNÍ STAVBY I (Pozemní komunikace) Doc.Ing. Marián Krajčovič, CSc. a kolektiv DOPRAVNÍ STAVBY I (Pozemní komunikace) Doc.Ing. Marián Krajčovič, CSc. a kolektiv 1 ÚVOD Pod pojmem > zahrnujeme veškeré stavby související s dopravou a zařízení pro dopravu. Zahrnujeme

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Katedra geografie. Radek POLEDNÍČEK. System of railways in Prostějov district. Bakalářská práce.

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Katedra geografie. Radek POLEDNÍČEK. System of railways in Prostějov district. Bakalářská práce. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Přírodovědecká fakulta Katedra geografie Radek POLEDNÍČEK SYSTÉM ŽELEZNIČNÍCH TRATÍ V OKRESE PROSTĚJOV System of railways in Prostějov district Bakalářská práce v oboru

Více

3/2005. Rozhovor s Josefem Bazalou, předsedou představenstva

3/2005. Rozhovor s Josefem Bazalou, předsedou představenstva Ostrava, 14. 16. června 2005 R ACRI ČLEN ČTVRTLETNÍK ASOCIACE PODNIKŮ ČESKÉHO ŽELEZNIČNÍHO PRŮMYSLU Rozhovor s Josefem Bazalou, předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah cz s.r.o. První

Více

Průmysl. Těžební průmysl

Průmysl. Těžební průmysl Průmysl Průmysl se stavebnictvím tvoří tzv. sekundární sektor (druhovýroba). Je základní složkou světového hospodářství. Na celkovém objemu materiální produkce světa se podílí asi 75%, zaměstnává kolem

Více

Začlenění průřezových témat do učiva 2.st.ZŠ. Metodická příručka pro 6.ročník

Začlenění průřezových témat do učiva 2.st.ZŠ. Metodická příručka pro 6.ročník Začlenění průřezových témat do učiva 2.st.ZŠ Metodická příručka pro 6.ročník Tento výukový materiál je součástí pracovních listů a materiálů s aktivitami na interaktivní tabuli vytvořených v grantovém

Více

Analýza trhu práce se zaměřením na Jihomoravský kraj

Analýza trhu práce se zaměřením na Jihomoravský kraj Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra ekonomických a sociálních věd Analýza trhu práce se zaměřením na Jihomoravský kraj Diplomová práce Autor: Bc.Karolína Francová Finance, FHÚS Vedoucí práce:

Více