Safe Exploration bezp. pruzkum. Vyzkouseni novych funkcni bez rizika, ze musí něco opravovat (button zpet, reset image, multiple undo atp)

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Safe Exploration bezp. pruzkum. Vyzkouseni novych funkcni bez rizika, ze musí něco opravovat (button zpet, reset image, multiple undo atp)"

Transkript

1 PUR HCI 1PREDNASKA spada pod HCI-Human Computer Iteration cílem je zkoumat aspekty komunikace člověka se stroji a navrhovat metody pro zlepseni této iterace. Snaha naucit se spravne vytvaret aplikace které budou z pohledu uzivatele prijemne a intuitivni. Design prodava! Hledani spravnych otázek. Analyza uzivatele 1 Za jakym ucelem zarizeni pouziva. 2. Jake ukony musí provádět aby dosahl ucelu 3 Jazyk a slova kterými tuto cinnost charakterizuje (kopirovat, ulozit, vyjmout) 4 Jeho chopnosti 5 Jeho postoj 6 Kolik casu je ochoten věnovat nauceni se práce s nastrojem Vzory chovani uzivatelu Safe Exploration bezp. pruzkum. Vyzkouseni novych funkcni bez rizika, ze musí něco opravovat (button zpet, reset image, multiple undo atp) Instant Gratificion- uživatel chce okamzite videt výsledek svých cinu napr prihlasim se do app a uvidim poslední fotky) Deffered Choices nechte me to dokoncit, nechci na to odpovídat. Nezahlcovat uzivatele na pocatku kvantem dotazu. Nej priklad eshop-před nakupem je třeba se registrovat-osobne hned quitnu a jdu jinam) Changes in MindStream Rozmyslel jsem si co chci udelat. Uzivatel by nemel byt uzavren, mel by mit moznost volby odejit a vrátit se.priklad: ctu recenze na danem eshopu a koupim knihu. Mam něco v kosiku mrknu jinak a chci se vrátit a mit stejne věci v kosiku. Habitutation Stejna gesta musí fungovat v cele app (napr CTRL + S, ENTER zadavani dat atp) Stay in SYNC Udržovat aplikaci synchroni. (Desktop dta jsou offline, ale na pozadi probiha k synchronizaci) klasicky priklad google kalendar. Synchronizace musí probihat automaticky (nebo poloautomaticky) Spatial Memory Umistovat ovladaci prvky na ocekavatelna mista. Napr tlacitko zpet by nemelo byt uprostřed atp. Prospective memory Nechte uzivateli volnost at si sam vytvori systém připomínek. Streamlied Repetiton Musim to delat porad dokola? Vhodne je eliminovat opakujici ulohy (napr vyuziti replace all) Keybord only Nenutne me používat porad mys. Rada uzivatelu rada pouziva klavesove zkratky appka by je mela podporovat. Other people advice Co si o tom mysli jini. Prostor uzivatelum vyjadrit jejich názor. Napr recenze,připomínky atp. Find IT Uzivatel by mel mit k dispozici nastroj, kterym snadno dokument najde.

2 2PREDNASK Různé přístupy k designu rozhraní User centered design točí se okolo uživatele, občas špatně definován pohled uživatele Activity centered design důraz na definování funkci, aktivity se skládaj z úkolů, občas problém rozlišit (pod)aktivity a úkloly, uživatel vykonává aktivity Systém centered design zaměření na analýzu funnkcionality systému,důraz na komponenty systému, uživatel nastavuje cíle Genius design design je dán převážně úvahou návrháře, klíčem jsou zkušenosti, uživatel z vývoje vypuštěn Většína aplikací jde charakterizovat jedním z těchto popisů: Seznam objektů poštovní schránka s maily Seznam úkolů nebo činností nákup, prodej, registrace Seznam kategorií zdraví, věda, práce, zábava Seznam nástrojů kalendář, adresář Rozložení aplikace: Více oken- často matoucí, pro práci s více dokumenty S jedním rozděleným oknem webové stránky, vhodné pro malé displeje a průmyslové aplikace, přehledné, pečlivě definovat cesty aplikací S jedním oknem měnící obsah pro složitější webovky, desktopové aplikace, nezatěžuje organizací oken, někdy kombinováno s prvním mkodelem Vzory pro implementaci: Pro strukturu: TWO-PANEL SELECTOR dva panely, element vybraný v prvním panelu zobrazí svůj obsah do druhého, velmi intuitivní pro uživatele, snižuje zátěž na pozornost CANVAS PLUS PALETTE schéma pro kreativní nástroje, nahrazováno oknem s vnořenými podokny ONE-WINDOW DRILLDOWN aplikace zabírá celé okno, vhodné pro malou obrazoovku, neznalé uživatele, poskytnutí přesných tlačítek(vpřed, zpět, zrušit) ALTERNATIVE VIEWS zobrazení zcela odlišené formy, přizpůsobení zobrazení, snadné vrácení do předchozího zobrazení, doporučeno použít plovoucí rozložení Pro členění obsahu: WIZARD omezení množství prvků se kterými usí uživatel pracovat, pro proces na který není uživatel zvyklí, limitující pro pokročilé uživatele EXTRAS ON DEMAND mnoho funkcí uživatele mate, prořezání ovládacích prvků na minimum INTRIGUING BRANCHES přidání skryté funkcionality, nezbytné do hloubky pochopit uživatele Speciální doplnkový vzor: MULTI-LEVEL HELP řada nápověd v aplikaci, rozdílné úrovně znalostí uživatelů,popisky a nápovědy přímo v aplikaci(tooltips, nápověda, online podpora) 3PREDNASKA Navigace v aplikaci: Schizma mnoho elementu mate zacatecniky, dodržovat pravidla(stále vím kde jsem, vím kam jit, je to blízko), brát v potaz národní zvyky(rozložení prvků) Kongitivní zátěž začátečníci slepě následují ukazatele, pomáhá jasné značení Vzory pro navigaci řeší přechod ze stavu do stavu:

3 Clear Entry Points jeden nebo několik máll jasných vstupních bodů, potřeba naplnit vzor Instant Gratification,popis jasne vyjadri ulohus, vstupni body durazne znazorneny Global Navigation pro webovky nebo mobily, problém oddělit globální a lokální navigační prvky, část obrazovky ukazje konzistentní ovládání pro přepnutí mezi částmi aplikace Hub And Spoke aplikace rozdělená na podaplikace, poskytneme centrální vstup a jasný výstup, nepřepínáme mezi částmi aplikace a obvykle spolu ani nekomunikují, velmi intuitivní Pyramid kombinace předchozích, centrální vstupní bod, výstup a možnost přecházet mezi částmi, úroven zanoření 1, obvykle u aplikací zabírající celé okno Modal Panel vyskakovací okno které zastaví aplikaci dokud se uživael nerozhodne, velmi rušivé, přehledně označit možnosti, ponechat uživateli cestu zpět Vzory identifikující pozici v aplikaci: Sequence Map panel ukazující polohu v sekvencí činnosti, pro informaci nebo přechod,psychologicky velmi dobré, uživatel chce vědět kde je Breadcrumps alternativa předchozího, stejný psychologický princip, na každém místě ukáže cestu zpět, implementovat při vrcholu stránky Annotated Scrollbar scrollbar k identifikaci pozice, pro práci s velkým dokumentem, jde obohatit i o statické prvky(barevné členění) Color-Coded Section část rozhraní sdílí jednotné barvy, doplnkové, snadné rozpoznání kde se uživatel nachází Speciální vzory: Animated Transitios- postupné změny(ne náhlé-mate to), vizuálně přitažlivá animace, doporučená déklka 0,3-1s Escape Hatch do každé části s omezenými navigačními možnostmi umístit element pro návrat, zdůraznění Safe Exploration 4PREDNASKA Druhy interakce: Nabízení ooperací: Button Groups tlačítka ovládající určitou skupinu funkcí do skupin, nekombinovat tlačítka s různým významem, ustálené symnoly jasná a jednoznačná slova, dbnát na zvyky Action Panel pokud jsou příkazy složité nebo skupina tlačítek nedostačující, dbát na přehlednost Smart Menu Items text v menu měnit dynamicky podle toho co funkce provede Done Button tlačítko ukončující úlohu odděleně na konec visual flow, jasné že je to poslední krok Provádění procesů: Preview zobrazit co se stane po dokonceni procesu, před finálním provedením úkonů zobrazit souhrn a případný návrat Progress Indicator+Cancelability GUI by nemělo být blokováno bez upozornění, indikátor průběhu by měl popisovat co se děje kolik je hotovo kolik ještě zbývá času a jak operaci zrušit.cancel-mělo by být jednoduché zrušení Sekvence operací: Cmd. Hist. + Multilevel Undo + Macros vytváří se záznam o operacích, vhodné pro složité aplikace Vkládání textových hodnot: Forgiving Format vložit text v mnoha formátech, nezatěžovat uživatele přemýšlením o správném formátu, alternativou Structured Format

4 Structured Format vybíráíní vstupu ze selectoru nebo do vpisování do specifikovaných polí, jasne strukturovaný vstup, pozor na vstupy lisici se s ohledem na zemi(oblast), vhodne používat napovedy Fill-in-the-Blanks formulace věty kde uživatel doplnuje slova, občas problém s lokalizaci Input Hints u pole pro vstup text vysvětlující jeho obsah, alternativou je Input Prompt, pouzit ve spojitosti s Forgiving a Structured Format Input Prompt text přímo v poli s odpovedi, strucnejsi Autocompletion možná dokonnčení toho co uživatel píše, zrychluje práci, předchází překlepům Speciální případy: Good Defaults-doplneni vhodných vychozich hodnot, uspora casu, zvážit zda vychozi odpověď nemůže uskodit Same-Page Error Message upozorneni na chybu primo na stranku s formulářem, popis primo u položky presny,, stručný a jasný, slušný, lidský, ideálně okamžitá kontrola 6PREDNASKA QT gesta - Multi-touch udalosti - Delime podle druhu vstupniho zariizeni(dotykova obrazovka-práce s více widgety, touchpad práce pouze s jednim widgetem) - Stavy udalostii začátek, aktualizace, konec - Gesto ma stav a typ - Gesta posun prstu(posun objektu), horizontalni/vertikalni pohyb(nasledujici, predchazejici),změna vzajemne pozice prstu(změna meritka, rotace) 7PREDNASKA Virtuální realita: - Počítačem vytvořen umělý požitek - Realizována vizuálním vjemem, haptickou zpětnou vazbou a zvukem. - Trinagle Immersion(pocit ze se nachazime v umělém prostředí), Interaction(možnost pracovat se simulací), Imagination(nápady, virtuální světy) - Základní komponenty zobrazovací zařízení, další výstupní zařízení, vstupní zařízení, výpočetní prostředky Augmented Reality doplněná realita- reálná scéna doplněna o umělé informace Vlastnosti imerzních obrazovek latence(doba mezi pohybem a jeho vizualizaci), fokalni vzdalenost (vzdalenost objektu od pozorovatele), zorné pole, uhel pozornosti Stereskopické zobrazení prostorovy multiplexing(vice obrazovek), polarizacni mult.(jeden obraz horizontalne, druhy vertikalne, polarizacni filtr na brýlích), spektralni mult.(ruzne barvy pro obrazy, filtry na projektorech a brýlích), časový mult. (překlápěné brýle), autostereoskopické obr. (obrazovka vytváří stereo obraz bez nutností brýlí) Projekce: Stereoskopický efekt aktivní (přepínané brýle), pasivní (polarizační nebo barevné brýle) Virtual Spaces simulace zejména rozsáhlých oblastí, volné procházení modelem Head Mounted Display: - Dvojice obrazovek připojených k hlavě, kompletně blokující výhled, doplňující realitu - Klady malý rozměr, levné oproti CAVE, volnost pohybu 6DOF

5 - Zápory nutné trackování poybu, horší akceptace lidmi, vysoká cena za vysoké rozlišení a FOV - Virtual Retinal Displey obraz vykreslován na sítnici oka, technicky podobné CRT, nízká spotřeba Volumetric displays: - Vytváří 3D složené z voxelů 8PREDNASKA Trackery: - Zařízení sloužící k detekci změny pozice - Využito i mimo VR - Vlastnosti: přesnost, počet stupňu volnosti, rychlost zaznamenání pozice, vlivy způsobující rušení, omezení pohybu, cena - Kvalita snímaní pohybu: přesnost, rozlišení, rozkmit, posun, latence, slícování - Technologie snímání pohybu: elektromechanické(kontaktní), elektromagnetické(nekontaktní), ultrazvukové(nekontaktní), optické(nekontaktní), neutrální, hybridní aj. Elektromechanické: Gypsy - Konstrukce složená z kloubů se senzory, relativně jednoduché na použití, vysoká odolnost na rušení, nízký rozkmit a latence, relativně nízká cena, omezené použití, omezení pohybu a váha, někdy nutno doplnit o jiné senzory Elektromagnetické: - Generátor vytváří elmg. Pole, tracker zjišťuje intenzitu pole, často používaná metoda, dosahj obvykle do 5m, verze AC Magnetic(cas.,frekv. Multiplex) a Pulse DC Magnetic(cas. Multiplex) - Pro vyšší přesnost nutná neustálá kalibrace Akustické(ultrazvukové): - Generátor vysílá krátke ultrazvukové signály zachycené mikrofony na ovladači, nízká přesnost, vyžaduje přímou viditelnost, možný časový multiplex pro více ovladačů Optické trackery: - Detekce pozice bodu pomocí triangulace, mnohem rychlejší než ultrazvuk, vyžaduje přímou viditelnost - Možno používat paralelně více trackerů, ale prostorově odděleny(nebo barevně) - Kamery snímají obraz markerů, použití filmy, animace lékařství Další: Gyroskop: měří náklon Akcelerometr: měří zrychlení, lze využít k výpočtu posunu Inklinometr: měří náklon jako vodováha 9PREDNASKA Haptika: - Umožnuje manipulovat s virtuálním pristředím nebo vzdálenými předměty, umožnují pocítit tvar předmětu - Vstupy aktivní (vyvolána pc), pasivní (vyvolána uživatelem) - Zjednodušuje zásadně obtížnost interakce - Umožnují provádět jemné úkony (operace), usnadňují práci ve VP, nezaplavují prostředí zbytečným šumem

6 - Dva typy: Tactile/Touch (simulována teplota,tlak, povrch), Kinesthetic/Force Feedback (simulován pohyb rukou, kloubů) Simulace pohybu: (Vestibular Displays) - Fyzicky pohybují uživatelem, omezují nevolnost ze simulátoru, možné vedlejší efekty - Plošné nebo kulové platformy pro pohyb, případně jízda na kole, pohyblivá všesměrová koule Čich: - Slučujeme bázové vůně, vůně lze rozlišit do 7 základních skupin - Scent Done emitor vůní, obdobný princip jako při tvorbě klasického parfému Chuť: - Celkový vjem chuti je kompozice vůně chuti a hmatu 10PREDNASKA Augmented Reality - Druhy založená na Head Mounted Displays(optická a video kompozice obrazu), založená na projektorech (projekce na reálné prochy, mobilní nebo stacionární projektory), založená na monitorech (video kompozice na display, doplnovani informaci do sportovních přenosu) Projektory : VienViewer kamera blízká IR snímá povrch těla a hledá žíly Architektonická vizualizace model bytu promítán na stěny BMW HeadUp Display zobrazení informací o jízdě na skle Architektura (AR) LBS aplikací: -user-side(klasická off-line aplikace) - server-side(uživatel využívá pouze tenkého klienta např web browser a odesílá data serveru) Mainstream jasná spolupráce s LBS, zatím spíše experimenty, převážně prostřednictvím PDA

Metodika tvorby webových aplikací

Metodika tvorby webových aplikací BANKOVNÍ INSTITUT VYSOKÁ ŠKOLA Metodika tvorby webových aplikací Bakalářská páce Stanislav Němec březen/2009 BANKOVNÍ INSTITUT VYSOKÁ ŠKOLA Katedra informačních technologií Metodika tvorby webových aplikací

Více

4 Vytváření webových stránek pro e-commerce

4 Vytváření webových stránek pro e-commerce 4 Vytváření webových stránek pro e-commerce Výukové cíle modulu 1. Vytváření webových stránek pro e-commerce 2. Výběr software 3. Výběr hardware pro webové stránky e-commerce 4. Další nástroje pro e-commerce

Více

Multimédia. Robert Šádek. Elektronická učebnice. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic

Multimédia. Robert Šádek. Elektronická učebnice. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic Multimédia Elektronická učebnice Robert Šádek Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu CZ.1.07/1.1.07/03.0027 Tvorba elektronických učebnic O B S A H 1 Multimédia... 4 1.1 Co jsou multimédia... 4 1.2

Více

www.tkv.mondodigitale.org

www.tkv.mondodigitale.org PROJEKT THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS - PRŮVODCE The Knowledge Volunteers Manuál kurzu Fondazione Mondo Digitale www.mondodigitale.org THE KNOWLEDGE VOLUNTEERS Číslo grantové smlouvy: 2011-3279/001-001 Tento

Více

Vzorový audit webové stránky podle Web Content Accessibility Guidelines. Sample audit website by Web Content Accessibility Guidelines

Vzorový audit webové stránky podle Web Content Accessibility Guidelines. Sample audit website by Web Content Accessibility Guidelines Vzorový audit webové stránky podle Web Content Accessibility Guidelines Sample audit website by Web Content Accessibility Guidelines Bakalářská práce Tomáš Drn Vedoucí bakalářské práce: PaedDr. Petr Pexa

Více

ZÁKLADY TVORBY UŽIVATELSKÉHO ROZHRANÍ

ZÁKLADY TVORBY UŽIVATELSKÉHO ROZHRANÍ KATEDRA INFORMATIKY PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA UNIVERZITA PALACKÉHO ZÁKLADY TVORBY UŽIVATELSKÉHO ROZHRANÍ MARTIN DOSTÁL VÝVOJ TOHOTO UČEBNÍHO TEXTU JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM

Více

Nástroje pro práci s informacemi

Nástroje pro práci s informacemi Kabinet informačních studií a knihovnictví 24 převážně online nástrojů, které by neměly uniknout vaší pozornosti Mgr. Michal Černý Slovo úvodem Informační společnost klade na člověka silné nároky musí

Více

Návrh webové aplikace

Návrh webové aplikace 2 Návrh webové aplikace Prvním krokem při vývoji nového webu je návrh jeho vizuální podoby, která sestává z celkového rozvržení jednotlivých grafických prvků. Vizuální architektura webu významnou měrou

Více

Filmy z vašeho života

Filmy z vašeho života Pinnacle Studio Verze 17 Včetně aplikací Pinnacle Studio Plu a Pinnacle Studio Ultimate Filmy z vašeho života Copyright 2013 Corel Corporation. Všechna práva vyhrazena. Respektujte prosím práva umělců

Více

1 - Informace, zpráva, kódování, přenosový kanál, signál, šum, redundance

1 - Informace, zpráva, kódování, přenosový kanál, signál, šum, redundance Obsah: Informace, zpráva, kódování, přenosový kanál, signál, šum, redundance... 3 Přerušení, DMA ve výpočetních systémech, vlastnosti, rozdíly, příklady použití... 5 Aplikační programové vybavení... 7

Více

Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti

Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti UP E CENTRUM CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ JEZERKA O.P.S. Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti Studijní text Komplexní vzdělávací program pro lektory zaměřený na Evropskou unii a zpracování

Více

UNICORN COLLEGE BAKALÁŘSKÁ PRÁCE

UNICORN COLLEGE BAKALÁŘSKÁ PRÁCE UNICORN COLLEGE Katedra ekonomiky a managementu BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Popis procesů business testování a jejich optimalizace Autor BP: Dalibor Pavlíček Vedoucí BP: Mgr. Julius Čunderlík 2012 Praha Čestné prohlášení

Více

OSTRAVSKÁ UNIVERZITA V OSTRAVĚ POČÍTAČEM PODPOROVANÁ VÝUKA A EXPERIMENT LIBOR KONÍČEK

OSTRAVSKÁ UNIVERZITA V OSTRAVĚ POČÍTAČEM PODPOROVANÁ VÝUKA A EXPERIMENT LIBOR KONÍČEK OSTRAVSKÁ UNIVERZITA V OSTRAVĚ POČÍTAČEM PODPOROVANÁ VÝUKA A EXPERIMENT LIBOR KONÍČEK OSTRAVA 2003 Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií a českým státním rozpočtem Recenzenti: Doc. PhDr. Martin

Více

Metodický pokyn. Verze 1.10

Metodický pokyn. Verze 1.10 Metodický pokyn k vyhlášce č. 64/2008 Sb., o formě uveřejňování informací souvisejících s výkonem veřejné správy prostřednictvím webových stránek pro osoby se zdravotním postižením (vyhláška o přístupnosti)

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky. Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Elena Nilova

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky. Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze. Elena Nilova Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Vyšší odborná škola informačních služeb v Praze Elena Nilova Tvorba webové prezentace vhodné pro malou firmu. Bakalářská práce 2011 Prohlášení

Více

Upravené texty k přednáškám z KIV/ZI Školní rok 2008/2009

Upravené texty k přednáškám z KIV/ZI Školní rok 2008/2009 Úvod do informatiky Informatika Informatika je vědní obor, který se zabývá všeobecnými vědeckými a technickými problémy souvisejícími s poznáním a realizací objektů, jevů a procesů, které se týkají získávání,

Více

Adaptace studijních materiálů pro studenty se zrakovým postižením

Adaptace studijních materiálů pro studenty se zrakovým postižením Adaptace studijních materiálů pro studenty se zrakovým postižením Vladimíra Sehnalová CZ.1.07/2.2.00/29.0006 Ostrava, září 2012 Studijní opora je jedním z výstupu projektu ESF OP VK. Číslo Prioritní osy

Více

MANUÁL PRO PRÁCI S ELEKTRONICKÝMI UČEBNICEMI

MANUÁL PRO PRÁCI S ELEKTRONICKÝMI UČEBNICEMI MANUÁL PRO PRÁCI S ELEKTRONICKÝMI UČEBNICEMI Jaroslav Hejný Manuál byl vytvořen pro potřeby projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji Operačního

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze

Vysoká škola ekonomická v Praze Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta informatiky a statistiky Katedra informačních technologií Student Vedoucí bakalářské práce Recenzent bakalářské práce : Martin Navrkal : Ing. Tomáš Brabec : Ing.

Více

Interaktivní tabule ve výuce fyziky na 2. stupni základní školy. Interactive whiteboard in teaching physics on secondary level of primery school

Interaktivní tabule ve výuce fyziky na 2. stupni základní školy. Interactive whiteboard in teaching physics on secondary level of primery school Interaktivní tabule ve výuce fyziky na 2. stupni základní školy Interactive whiteboard in teaching physics on secondary level of primery school Diplomová práce Bc. Tomáš Drn Vedoucí diplomové práce: PaedDr.

Více

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18 Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Obsah Dříve než začnete................................. 1 Zkratky a konvence...................................

Více

FX Hosting. Poštovní klient Mozilla Thunderbird

FX Hosting. Poštovní klient Mozilla Thunderbird FX Hosting Poštovní klient verze 1.5.0.2 Verze 1.05 květen 2006 Obsah 1Vyrozumění o autorských právech...4 2Úvod...5 2.1Komu je příručka určena...5 2.2Jak pracovat s příručkou......5 2.2.1Co zde naleznete...5

Více

Základní uživatelský kurz informačních technologií 1.ročníky - tercie

Základní uživatelský kurz informačních technologií 1.ročníky - tercie Gymnázium F.X.Šaldy v Liberci Základní uživatelský kurz informačních technologií 1.ročníky - tercie Pavel Taibr, pro vnitřní potřebu Gymnázia F.X.Šaldy v Liberci 2000-7. Obsah 1 Pojmy Informatika a ICT...

Více

Zahraničně obchodní politika

Zahraničně obchodní politika Zahraničně obchodní politika Vzdělávací materiál ke kurzu Zahraniční obchod Slezská univerzita v Opavě Okresní hospodářská komora Karviná 2010-2013 Výukový materiál je výstupem projektu Posílení konkurenceschopnosti

Více

EyeTracker a Tobii Studio Manuál

EyeTracker a Tobii Studio Manuál EyeTracker a Tobii Studio Manuál Verze 1.4 (interní pracovní verze plně k dispozici účastníkům školení ET a zaměstnancům PedF OU) Ing. Libor Jedlička Obsah 1 Teorie... 3 1.1 Žlutá skvrna... 3 1.2 EyeTracker

Více

MOODLE PRO PEDAGOGY. Ing. Jiří Husa, CSc.

MOODLE PRO PEDAGOGY. Ing. Jiří Husa, CSc. MOODLE PRO PEDAGOGY Ing. Jiří Husa, CSc. Praha 2012 2 2 Seznam použitých symbolů 3 Průvodce studiem Cíl studia Shrnutí K zapamatování, důležité Kontrolní otázky Samostatný úkol na PC Informace na internetu

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie Projekt Cesta za poznáním OS Dítě s diabetem Zpracoval: Marek Folwarczny Projekt Cesta za poznáním je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje

Více

#1 Výukové objekty. http://www.jtie.upol.cz/clanky_3_2009/sehnalova.pdf. 1 Výukové objekty a jejich zdroje na Internetu.

#1 Výukové objekty. http://www.jtie.upol.cz/clanky_3_2009/sehnalova.pdf. 1 Výukové objekty a jejich zdroje na Internetu. Průvodka dokumentem Výukový software 2: - nadpisy tří úrovní (pomocí stylů Nadpis 1-3), před nimi je znak # - na začátku dokumentu je automatický obsah (#Obsah) - obrázky vynechány, zůstávají pouze původní

Více

Microsoft Expression Web. Průvodce produktem

Microsoft Expression Web. Průvodce produktem Microsoft Expression Web Průvodce produktem OBSAH Úvod... 3 Představujeme Expression Web... 4 Komu je Expression Web určen... 5 Hlavní ideje Expression Webu... 6 Přehled podle funkcí... 7 Webové stránky

Více