Krásná Hora 2009 táborový časopis

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Krásná Hora 2009 táborový časopis 6.-18.7.2009"

Transkript

1 Krásná Hora 2009 táborový časopis

2 Na co se můžete těšit? Úvod... (2) Vyplouváme!... (3) Japonsko... (4) Austrálie... (5) Kuvajt... (6) Keňa... (7) Brazílie... (8) Egypt... (12)-(13) Itálie... (14) Kanada... (15) Řecko... (16) Havaj... (17)-(18) Závěr... (19) Úvodem Vyjeli jsme, lilo jako z konve, blesky blejskaly, kapky kapaly... Dojeli jsme, vlastně dopluli do Vletic. Zde jsme potkali druhou loď s opoznání starší posádkou. Kurz jsme měli stejný, tak jsme spojili své síly a od této chvíle pluli dohromady. Přesně takhle začalo dobrodružství, které jsme všichni společně o prázdninách prožili. Procestovali jsme svět křížem krážem (doslova) a podívali se i do těch největších koutků modré planety. A kde jsme všude byli? To se dozvíte z následujících článků.

3 VYPLOUVÁME! Letošní táborová etapová hra byla velmi netradiční. Vedoucí nezvolili jedno jediné a hlavní téma tábora, ale jenom společného jmenovatele všech dnů. To bylo cestování. Dopravním prostředkem, který jsme používali k přesunům, byla loď. Každý večer jsme nabrali jiný kurz, přes noc jsme brázdili oceány, a ráno se už probudili v nějakém koutu světa. Všednost dnů byla vyvážena tím, že každý den byl na programu jiný stát. Celý den jsme prožili s lidmi z té země - probudili nás nevšední zvuky, ochutnávali jsme tamější jídla, zkoušeli různé sporty i jiné národní zvyklosti, navštěvovali různá zajímavá místa atd. Prostě jsme poznávali každou zemi ze všech (3) možných úhlů pohledů a snažili se pochopit mentalitu jejích obyvatel. Abysme se orientovali v tom našem složitém přesouvání, visela nám v kuchyni veliká mapa světa, a po každé návštěvě nějaké země jsme vybarvili odpovídající území a připíchli tam malou vlaječku. Na památku na tento tábor děti dostali při závěrečném táboráku svůj cestovní pas s oficiálním razítkem a řádně vyplněným jménem cestovatele, který je dokladem všech míst, kde jsme byli...:: Bréba ::..

4 Japonsko, země vycházejícího slunce, jak se jí mezi turisty přezdívá. Japonsko je ale také zemí s pomalu nejtěžším písmem a abecedou na světě - používají tři různé abecedy - ale i jedním z nejznámějších sportů světa - sumo. Ve světě je také velmi proslavený jejich způsob jídla - pomocí hůlek. Tak si každý mohl vyzkoušet a okusit kousek Japonska. Nejdříve jsme psali pomocí štětců a barev na látky. Naučili jsme se psát vlastní jméno v nejlehčí z japonských abeced - Katakana. Ještě před obědem jsme se učili jíst hůlkami. Správné držení - oba dva způsoby - lehčí a těžší - bylo základem veškerého úspěchu. K obědu se nám to velmi hodilo. Nemohlo být nic jiného, než rýže s omáčkou a kousky masa. Ideální jídlo na hůlky. A tak oběd netrval obvyklých JAPONSKO hlavní město: Tokio; počet obyvatel: 127 milionů; rozloha: km²; jazyk: japonština (4) 30 minut, ale skoro hodinu. Odpoledne jsme na sebe navlékli speciální sumo obleky (slamník) a pustili se do velkého souboje. Úkol byl velmi jednoduchý. Za pomoci své váhy vytlačit protivníka z kruhu. No představte si, jak mohli takoví sumo vypadat :-)..:: George ::..

5 Noční plavba z japonských ostrovů proběhla v poklidu. Z ranní mlhy se na obzoru objevila další země. Tentokrát to byla Austrálie. Je to nejměnší světadíl na naší zeměkouli, ke kterému jako první připlul James Cook. Původní obyvatelé se nazývají Aboridginci. Jsou krásně snědí a malují se bílou barvou. Snažili jsme se je napodobit. Bohužel na našich obličejích ta bílá barva tolik nevynikla. Mezi zvířata, která nikde jinde nežijí, patří medvídek koala, nelétajíci pták kiwi a skákající klokan. S klokany byla legrace. Hráli jsme jejich oblíbenou hru Klokaní šlacha letí. Celé odpoledne jsme obdivovali krásy Austrálie. Z posedu jsme dalekohledem pozorovali AUSTRÁLIE hlavní město: Canberra; počet obyvatel: 21 milionů; rozloha: km²; jazyk: angličtina (5) koaly, se zavázanýma očima se prodírali buší a nakonec mírně křižovali krajinou po azimutu až opět k cíli, tedy do hlavního města Canberra. Den se nachýlil k závěru, slunce zapadlo nad západním obzorem a naše loď zvedla kotvu a vyrazila na další plavbu...:: Madla ::..

6 Toto ráno jsme vyskakovali z pelíšků za doprovodu mohamedánských skřeků, a jelikož nejsme v naší kultuře zvyklí na takový způsob hudby, docela nás to pobavilo. Další nemilé překvapení bylo, že dnes se prostě budem(!) všichni(!) povinně mýt, za jakéhokoli počasí a jakýchkoli jiných podmínek. Simulovali jsme tím totiž kuvajtský zvyk zasedat k jídlu očištěni. Proto i před každým jídlem putoval frontou lavor s mýdlovou vodou a ručník. Dopoledne jsme se stali kuvajtskými restaurátory a snažili jsme se opravit poničené mozaiky v blízkém paláci. Speciálními barvami na sklo jsme kreslili různorodé mozaiky na kousky plexiskla a pak se už jenom čekalo až to zaschne. Výsledky byly překvapivé a stály za to! Každý si svůj výrobek odvezl domů. KUVAJT hlavní město: Kuvajt; počet obyvatel: 2,5 milionů; rozloha: km²; jazyk: arabština (6) Ke svačině jsme měli velmi oblíbené jídlo kuvajtských občanů - a to salátovou okurku :-) Kuvajt je jeden ze států, které vyváží ropu do světa. Proto i my jsme se vydali po nalezištích této suroviny, abychom pronikli do tajů obchodování s ropou. Před samotnou těžbou ropy jsme museli podniknout dlouhou a strastiplnou cestu. Ale podařilo se, a vzácnou surovinu jsme získali. V zápětí si jí odkoupili obchodníci na trhu a my jsme si za získané peníze koupili něco na zub. A tak sladce skončil ten náš slavný kuvajtský den...:: Bréba a George ::..

7 Při naší plavbě po světových mořích a návštěvách různých zemí se naskytla možnost vidět krásy afrického kontinentu. Jako zástupce byla vybrána Keňa. Tato země je krásná, žije v ní mnoho zvířat jako sloni, antilopy, lvi, žirafy a mnoho dalších. Celé odpoledne jsme trávili na safari. Navštívit jsme mohli pět národních parků, ve kterých se skrývala různě vzácná zvířátka. Pokaždé, když se nám podařilo potkat některé ze zvířátek, byli jsme odměněni vzácným listem. Bohužel i u nás se objevili hamižní jedinci, kteří myslí pouze na svůj zisk. Tušíte správně, byli to pytláci. Tito lidé měli jediný cíl - upytlačit zvíře! To se nám nelíbilo. Pytlákům jsme se snažili v jejich počínání zabránit. KEŇA hlavní město: Nairobi; počet obyvatel: 37 milionů; rozloha: km²; jazyk: svahilština, angličtina (7) Stala se z nich nejvzácnější zvířata a odměna za jejich chycení byla největší. Ve stínu baobabu bylo možno se občerstvit čerstvou vodou a posilnit Kostíkama. Citróne díky...:: Madla ::..

8 Brazílie - země fotbalu. Vyvrcholení celého dne bylo mistrovské utkání Sao Poulo vs. Brasil. Ale vraťme se trochu zpět... Ti sportovně nadanější začali trénovat na odpolední velké utkání. Ostatní vytvářeli brazilskou atmosféru pokřiky a barvami brazilské vlajky. Vyrobili si třásně, pokreslili obličeje, vytvořili povzbuzující transparenty a nacvičili tanec, který motivoval mladé nadějné fotbalisty k lepším výkonům. Nakonec také hlasitě fandili. Po spoustě vypocených litrů potu utkání stejně skončilo remízou. Po vyčerpávajícím tréninku obě skupiny dostaly zaslouženou odměnu ve formě vynikajícího obědu. BRAZÍLIE hlavní město: Brasília; počet obyvatel: 192 milionů; rozloha: km²; jazyk: portugalština (8) Protože Brazílie není známá jen fotbalem, ale i svým objevením, přesunuli jsme se odpoledne do dávných dob kolumbových. Každá ze skupinek si připravila krátké vystoupení na téma objevení Brazílie. Každý zástupce skupinky si vylosoval jeden typ ztvárnění scénky. Na výběr byly - opera, balet, muzikál, tragikomedie a sci-fi. Výkony byly překvapivě zajímavé - od vesmírné delegace českých politiků po odvážné nápěvy zpěváků...:: Kolektiv autorů ::..

9 Vyčumové Martina Honzík Pšenda Morče Smajlík Štěpánka Pat & Mat Honza Kryštof Lucka Žabka Matouš (9)

10 Jirka Péťa Klára Lízátko Martina Holinky Růžové housenky Filip Kačenka John Maki Lvíče (10)

11 Pravá noha MB-čko Lóža Vojta Ingrid Modrásek Vedení Madla Dráček Pampeliška Bréba Fido Kos George (11)

12 Egypt, země s velmi bohatou historií, země s nejdelší řekou světa, Nilem. V tomto duchu probíhal také celý den. Ráno jsme začali klidnou rozcvičkou pozdravem slunci, během které jsme si protáhli celé tělo a byli připraveni na krátkou cestu do Krásné Hory, kde jsme byli v kostele na mši svaté. Po návratu a vynikajícím obědu měl každý možnost si vyzkoušet kus krásy Egypta. Někteří si zahráli typické starověké egyptské hry, jiní si zkoušeli napsat svou pžezdívku v hieroglyfech, nebo si zaházet oštěpem. V této době také odjela skupina svaloušů s panem Kloudem na menší brigádičku na louku u Kamýku nad Vltavou. Úkol byl jasný. Vysbírat všechny velké kameny z louky, aby se mohla posekat a tyto kameny nepoškodily sekačku. EGYPT hlavní město: Káhira; počet obyvatel: 77,5 milionů; rozloha: km²; jazyk: arabština (12) Za odměnu každý dostal zmrzlinu a vrátili jsme se zpět do tábora, kde jsme se opět přesunuli o několik stovek až tisíců let do minulosti, do doby starověkého Egypta. Ve skupince jsme si měli zvolit jednoho obětvace, který se na následujících pár minut stal mumií. Od hlavy až k patě byl postupně mumifikován za pomoci toaletního papíru. Háček byl v tom, že se nesměl roztrhnout, tedy ani mumie se nesměla hýbat. Poté co všichni bylui úspěšně mumifikování proběhl krátký závod, při kterém se museli zabalení členi skupinek rychle z toaletního papíru roztrhat a doběhnout na místo, kde měli další instrukci. Měli si vymyslet jméno své skupinky, napsat ho v hieroglyfech tuší na papyrus a ten poté zakopat na určeném místě, které našli pomocí azimutu.

13 Všem mumiím a mumiákům se nakonec jak závod, tak schování jejich jména skupinky podařilo. A co večer? No přece večeře, psaní kronik a hurá do postýlek...:: George ::.. (13)

14 Další den začali jsme rozcvičkou že by italskou? Protože v Itálii je známá šikmá věž (v Pise), stali jsme se na chvíli staviteli této neobvyklé věže místo kamenů dřevěné kostičky a místo rukou gumička na provázcích. Kdo postaví za 10 minut nejvyšší? Že by Růžové housenky, kterým stojí už šest kostiček? Ne, teď se to zbořilo Tak se snažte, držte ty provázky dál od gumičky a nekřičte na sebe tolik Proběhla i zpětná vazba: Jo, podváděli jsme, ono to bylo těžký Oběd jsme si museli uvařit sami italské těstoviny. Hodnotí se chuť i vzhled těstovin, začištění ohniště a uklizení po sobě. Neslané, s jehličím, rozvařené, dobré! :o) Nemuseli jsme ty svoje sníst, dostali jsme lepší (naštěstí). A co nás čeká po poledňáku? hlavní město: Řím; počet obyvatel: 60 milionů; rozloha: km²; jazyk: italština (14) ITÁLIE Trocha pohybu Jdeme do lesa, do kopce, přes kopřivy a už vidíme první modrý fáborek. Na hodinku se vcítíme do role pašeráků máme donést co nejvíce zboží (pap. koulí) do menšího zeleného kruhu, který hlídá policie. Nás je víc, tak to máme za chvíli hotové a do naší skrýše se zbožím nemohou policisté proniknout :-), protože musí zůstat v modrém kruhu. Zboží odneseme zase nazpět. Chytli nás málo, takže jsme vyhráli! A co bylo večer? Asi večeře a pak se šlo spát...:: Pampa:o) ::..

15 Den ve znamení Kanady začal jako obvykle, tedy rozcvičkou a ranní hygienou. Dopoledne jsme nosili chroští do kuchyně a za to jsme od Madly dostávali peníze, které jsme využili při odpolední hře. Před obědem jsme si ještě zahráli tamější velmi oblíbený sport - curling. Je to sice zimní sport, ale my si ho upravili pro naše podmíny ;-). Odpoledne, po prodlouženém poledňáku, propukla zlatá horečka. Za vydělané peníze z dopoledního programu jsme si kupovali povolení ke vstupu do zlatých dolů. V těchto územích jsme sbírali zlaté valounky, které nám poté byly v bance zváženy a na účet nám byla připsána odpovídající suma peněz. Vítězem se stal nejbohatší zlatokop na lodi. Po vyhodnocení byla večeře, po které hned následovala KANADA hlavní město: Ottawa; počet obyvatel: 32,5 milionů; rozloha: km²; jazyk: angličtina, francouzština (15) hospoda - jídla, pití a zábavy bylo dost. A večer byl zase stejný jako vždy, ukončili jsme ho modlitbou a večerkou...:: Kos ::..

16 Ve středu jsme se probudili přímo uprostřed řeckých bájí a mýtů. Hned ráno jsme se seznámili s příběhem o Tróji a o tom, jak se řekové vydali dobýt toto středověké město s vysokými hradbami kvůli krásné trojské Heleně. První, co nás čekalo, bylo pomalovat si svou loď nejrůznějšími obrazy a klikyháky, tak, aby se nás i ti nejvtěší nepřátelé lekly. Hned, jak jsme toto zvládli, nastoupili jsme si všichni do lodí, rozdělili se, kdo bude kormidelník, obránce a útočník a vyrazili jsme na trasu. Kormidelník měl úkol jasný. Řídit loď a dávat pozor, aby žádný člen posádky nevypadl. Obránce dostal štít a měl bránit celou loď před útoky nepřátel. No a útočník? Toho vše čekalo až na konci. měl zničit Tróju. ŘECKO hlavní město: Atény; počet obyvatel: 11 milionů; rozloha: km²; jazyk: řečtina (16) Trasa vedla cestou, necestou, vodou, po suchu, no prostě skoro všude. Cesta k Tróji byla doopravdy strastiplná. Museli jsme projet úzkou soutěskou - těžké to bylo pro kormidelníka, přežít bouři na moři a nakonec i útok Poseidona, kde pro změnu činili obránci. Všem se nám podařilo více či méně Tróju zničit, ale jen pár z nás dorazilo do cíle s lodí v jednom kuse (většinou tak po 2-3). Řecko není známé jen svou dobyvačnou historií, ale splodilo také jednoho z velkých průkopníků lékařsví - Hippokrata. A proto jsme i my měli možnost se dozvědět nové věci z oblasti zdravovědy. Vyzkoušeli jsme si nejen stabilizovanou polohu...:: George::..

17 Další den jsme se ocitli na Havajských ostrovech. Protože jsou 50. státem USA, visela nám na přídi lodi vlajka Spojených států. Havajskou atmosféru jsme si připomněli dopoledne při vyrábění havajských věnců nebo náramků. Potom jsme se stali lovci perel a lovili jsme perly v poli, kde na nás útočil žralok. Za odměnu si pak každý lovec nechal vytetovat tetování inspirované havajskou kulturou. Po obědě jako vždy následoval poledňák a odpolední program jsme zahájili losováním rolí - osob dějin Havaje. Byli to: král a královská rodina (královna, děti, ale i specifické postavičky jako odháněč much a HAVAJ hlavní město: Honolulu; počet obyvatel: 1,2 milionů; rozloha: km²; jazyk: havajština, angličtina (17) umývač královských vlasů :-)) šlechta (= vojsko), veslaři tanečníci, kouzleníci a kněží, básníci Každá skupinka dostala úkol podle svého zaměření; veslaři se šlechtou stavěli starověkou loď, kterou staří Polynésané připluli k Americe, objevili několik ostrovů, kde se usadili a stali se z nich Havajci. Umělecky zaměřená skupinka (tanečníci...) si nacvičila tanec s havajskými prvky a trochou vlastní tvořivosti :-). A královská rodina nám připravila ovocnou hostinu. Královsky a havajsky jsme se najedli a nasbírali síly do boje - následoval boj na život a na smrt. Havajci se ocitli v nebezpečí a utíkali se skrýt na tajemné, ale bezpečné místo Tabu. Tabu je

18 pevnost, krytá ze všech stran, nedobytná. Kdo se do ní chce dostat, má dvě možnosti - oficiální vchod, který ale zpravidla hlídají nepřátelé, nebo může zkusit své štěstí a plavat přes zátoku, ve které jsou ale žraloci. Ovšem ten, kdo šťastně dorazí do cíle, je opečováván kouzelníky a kněžími, kteří z hříšného havajského domorodce rituálně vyženou všechny zlé duchy. Na znamení očisty každý dostal další tetování. Po večeři se pořádal buřťák :-)..:: Bréba ::.. (18)

19 ZÁVĚREM Děkujeme všem, bez kterých by letošní tábor nemohl proběhnout, všem kteří oddíl Protěž podporují nejen finančně, ale i materiálně. Toto poděkování náleží především: rodičům, kteřím nám svěřili své děti vedoucím, kteří obětovali svůj volný čas k přípravě tábora rodině Vaněčkových, za finanční podporu odvozu věcí z a na tábor všem, kteří ochotně jeli na stavebku a postavili a zbourali tábor rodině Šachových na celotáborové zásobování kuchařům Hokaidovi, Madle a paní Dobrovolné, bez kterých bychom neměli, co jíst

20 Vyrobeno v říjnu 2009; do časopisu přispěli: Pampa, Madla, Kos, Bréba, George; náklad: 50 výtisku; korektura: Madla, Pampa, Bréba; sazba: George Copyright by Protěž 2009

Obsah IX/01. Úvodník 3

Obsah IX/01. Úvodník 3 Obsah Úvodník 3 Ze života školy a parlamentu 4 Exkurze, výlety, školní akce 8 Projekty 17 Soutěže 21 Studenti a věda 22 Sport 24 Filmy, seriály, fandom 27 Příspěvky studentů 29 2 IX/01 Úvodník Abych se

Více

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32

Základní škola a mateřská škola Adamov Školní zpravodaj č.32 Strana 1 Základní škola ZŠ Komenského 4 515 531 196 zsadamov@adamov.cz 724 370 198 Klapka Název místnosti Klapka Název místnosti 200 Ředitelna 209 Kabinet prevence 201 Výchovná poradkyně 209 Kabinet Cj

Více

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE 3x LONDÝN Voices for a better world KRESBY ŠTĚPÁNA MAREŠE Rozhovor na dálku se známým kreslířem FILMOVÝ MARATON Jaké to

Více

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem

pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem pro rodiče, žáky, pedagogy a přátele ZŠ v Řečanech nad Labem šk. rok 2012 2013 / č. 41 / vydáno 15. listopadu 2012 Vážení rodiče, přinášíme další číslo Zpravodaje, ve kterém najdete nejdůležitější informace

Více

LÉTO. Základní škola praktická a Základní škola speciální Lužiny, Trávníčkova 1743, 155 00, PRAHA 5

LÉTO. Základní škola praktická a Základní škola speciální Lužiny, Trávníčkova 1743, 155 00, PRAHA 5 LÉTO Ročník 3. číslo 8. Základní škola praktická a Základní škola speciální Lužiny, Trávníčkova 1743, 155 00, PRAHA 5 Milí čtenáři, po několikaměsíční odmlce opět držíte v ruce časopis Dominik, který se

Více

Cesta Vody 2. s t u p e ň s k a u t s k é s t e z k y. První strana obálky udává, že se jedná o skautskou stezku a o jaký stupeň

Cesta Vody 2. s t u p e ň s k a u t s k é s t e z k y. První strana obálky udává, že se jedná o skautskou stezku a o jaký stupeň Cesta Vody 2. s t u p e ň s k a u t s k é s t e z k y První strana obálky udává, že se jedná o skautskou stezku a o jaký stupeň Světem stezky procházím jako tato postava: Stál na dřevěném molu, u jeho

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014.

Kronika přehled aktivit a činností. v školním roce 2013/2014. Kronika přehled aktivit a činností v školním roce 2013/2014. Září 2013 Od roku 1871, kdy naše gymnázium vzniklo (i když by se dalo říci, že se narodilo podruhé) už uběhlo drahně let a my druhého září,

Více

číslo 133 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20

číslo 133 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20 číslo 133 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20 vychází poměrně nepravidelně, ale vytrvale, tentokrát 9.6.2014 Redakce: T. Bečvářová (6.P), K. Hudečková (5.U), D. Hudek (7.M), M. Koudelka

Více

3/2013 MAGAZÍN ZE ŽIVOTA OBCE HVOZDNÁ

3/2013 MAGAZÍN ZE ŽIVOTA OBCE HVOZDNÁ 3/2013 MAGAZÍN ZE ŽIVOTA OBCE HVOZDNÁ Co jste hasiči, co jste dělali HASIČŮM JSEM OBĚTOVAL VŠE CYKLISTIKA JE MŮJ KŮŇ CESTA DO INDIE JAKO SPLNĚNÝ SEN 2úvodník 2 Člověk mnoho vydrží, má-li cíl Tož demokracii

Více

ÚVODNÍ SLOVO. Záleží ti na něm? 2 Lercháč časopis se skrytým talentem

ÚVODNÍ SLOVO. Záleží ti na něm? 2 Lercháč časopis se skrytým talentem 5/2008 ročník II. Záleží ti na něm? ÚVODNÍ SLOVO Nikoho nemám, nikdo mě nemá rád, cítím se sám, jsem sám. Snad každý z nás během svého života dospěje na čas do jakéhosi tragického bodu, kdy se vše zdá

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014 AKTUÁLNÍ DĚNÍ Přerovští gymnazisté ve Španělsku Ve dnech 14. až 18. května se žáci GJB a SPgŠ Přerov zúčastnili mezinárodního setkání partnerských škol v rámci projektu Comenius. Ve španělském Cádizu se

Více

Obsah. Úvodník 3 Ze života školy 4 Exkurze, výlety, školní akce 11 Sport 19 Filmy, seriály, fandom 21 Cestování 22 IX/02

Obsah. Úvodník 3 Ze života školy 4 Exkurze, výlety, školní akce 11 Sport 19 Filmy, seriály, fandom 21 Cestování 22 IX/02 Obsah Úvodník 3 Ze života školy 4 Exkurze, výlety, školní akce 11 Sport 19 Filmy, seriály, fandom 21 Cestování 22 2 IX/02 Úvodník Čas letí jako zblázněný! Ještě stále sami sebe každé ráno přesvědčujeme,

Více

Začátek redaktorem. Markéta Malá

Začátek redaktorem. Markéta Malá První pocity z prvního dne ve škole byli velmi dobré. Všimla jsem si výmalby některých z tříd. Překvapila mě změna vzhledu u některých z žáků. Dále jsem si všimla televize umístěné v přízemí. Velkou změnou

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Milí čtenáři školního časopisu, léto a s ním i

Více

From Blog to Book. TWOGETHER.CZ

From Blog to Book. TWOGETHER.CZ From Blog to Book. TWOGETHER.CZ 2 Contents 1 2012 9 1.1 July.............................................. 10 About (2012-07-18 20:35)................................... 11 2 2013 13 2.1 August............................................

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ. S panem ředitelem. Rozhovor. Střední školy Téma. Côte d'ivoire. Poznávej svět

ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ. S panem ředitelem. Rozhovor. Střední školy Téma. Côte d'ivoire. Poznávej svět ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ S panem ředitelem Rozhovor Střední školy Téma Côte d'ivoire Poznávej svět ÚVODNÍK Poslední vydání časopisu Edisonka bylo výjimečné. Jak jistě víte, bylo to Valentýnské číslo.

Více

Obsah Čísla 69 zima 2011

Obsah Čísla 69 zima 2011 69 2011 bulletin lormu zima VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů Rozhovor PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA ZÁLIBY

Více

Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2011-2012

Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná škola služeb ALMANACH 2011-2012 Škola Kavčí hory - Mateřská škola, ALMANACH 2011-2012 Úvod... 4 Slovo úvodem... 5 Září 2011... 6 Slavnostní uvítání prvňáčků... 7 Adaptační kurz 1. ročníků... 7 Návštěva ze zahraničí... 8 Říjen 2011...

Více

Děti v Českém bratru. Obsah 2015/1

Děti v Českém bratru. Obsah 2015/1 1 2015 Bratr Kálef Horácký seniorát ČCE Bratr Kálef má nové internetové stránky! Sledujete je pravidelně? www.kalef.evangnet.cz A víte, že je také na facebooku? Lajkněte ho! Jméno má jednoduché: Bratr

Více

s dárkovými certifikáty od

s dárkovými certifikáty od 01 s dárkovými certifikáty od...kterou si sami zvolíte Brácha ještě nikdy neletěl. Poletí na fotbal do Barcelony. Letošní Vánoce mám už vyřešené, jednoduše a hlavně v klidu. Všem dám dárkový certifikát

Více

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE 5 2007 ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE Bumerang v čase Letní leštění klik Putování Ohlédnutí za Celostátním setkáním mládeže v Táboře Jamboree: nové zkušenosti, přátelé, šátky

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014

ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 ŠKOLNÍ ČASOPIS Základní škola a Mateřská škola Vlčnov leden 2014 Z Mateřské školy Vlčnov Můj den se čtvrťáky Je pondělí 6. ledna. Po čtrnáctidenním volnu se již těším na moje děti ze čtvrté třídy mateřské

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

Elixír pro zemi Zlozemi. Jiří Zaplatílek a kolektiv

Elixír pro zemi Zlozemi. Jiří Zaplatílek a kolektiv ETAPOVÉ HRY Elixír pro zemi Zlozemi Jiří Zaplatílek a kolektiv Elixír pro zemi Zlozemi Etapová hra metodický materiál Pionýr je objevitel nových cest, směrů a hlasatel pokrokových myšlenek; značí ideu

Více

LUŠTĚNÍ. Editorial. Den svatého Patrika 17.3. Život kmene. Obsah

LUŠTĚNÍ. Editorial. Den svatého Patrika 17.3. Život kmene. Obsah 16 1 2 Editorial...milí čtenáři, mto bych chtěl nastartovat tradici, že do každého číslo bude psát editorial jeden člověk z redakce (pokaždé jiný, už nejen Adéla), abyste nás poznali ještě lépe :). Boužel

Více

Experience Europe! Zkušenosti těch, kteří v zahraničí studovali, pracovali, cestovali, byli na stáži nebo jako dobrovolníci. Neboj se a vycestuj

Experience Europe! Zkušenosti těch, kteří v zahraničí studovali, pracovali, cestovali, byli na stáži nebo jako dobrovolníci. Neboj se a vycestuj Experience Europe! Zkušenosti těch, kteří v zahraničí studovali, pracovali, cestovali, byli na stáži nebo jako dobrovolníci. Neboj se a vycestuj Autorka: Anežka Novotná Autoři článků: Jan Janda, Tomáš

Více

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Obsah Obsah... 2 Slovo ke čtenářům... 2 Profesoři, jak je neznáte... 3 Úžasné je zažít pocit, kdy během vyučování ve třídě splynu s ostatními a hodina se odvíjí bez viditelných autorit všeho druhu....

Více