Krásná Hora 2009 táborový časopis

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Krásná Hora 2009 táborový časopis 6.-18.7.2009"

Transkript

1 Krásná Hora 2009 táborový časopis

2 Na co se můžete těšit? Úvod... (2) Vyplouváme!... (3) Japonsko... (4) Austrálie... (5) Kuvajt... (6) Keňa... (7) Brazílie... (8) Egypt... (12)-(13) Itálie... (14) Kanada... (15) Řecko... (16) Havaj... (17)-(18) Závěr... (19) Úvodem Vyjeli jsme, lilo jako z konve, blesky blejskaly, kapky kapaly... Dojeli jsme, vlastně dopluli do Vletic. Zde jsme potkali druhou loď s opoznání starší posádkou. Kurz jsme měli stejný, tak jsme spojili své síly a od této chvíle pluli dohromady. Přesně takhle začalo dobrodružství, které jsme všichni společně o prázdninách prožili. Procestovali jsme svět křížem krážem (doslova) a podívali se i do těch největších koutků modré planety. A kde jsme všude byli? To se dozvíte z následujících článků.

3 VYPLOUVÁME! Letošní táborová etapová hra byla velmi netradiční. Vedoucí nezvolili jedno jediné a hlavní téma tábora, ale jenom společného jmenovatele všech dnů. To bylo cestování. Dopravním prostředkem, který jsme používali k přesunům, byla loď. Každý večer jsme nabrali jiný kurz, přes noc jsme brázdili oceány, a ráno se už probudili v nějakém koutu světa. Všednost dnů byla vyvážena tím, že každý den byl na programu jiný stát. Celý den jsme prožili s lidmi z té země - probudili nás nevšední zvuky, ochutnávali jsme tamější jídla, zkoušeli různé sporty i jiné národní zvyklosti, navštěvovali různá zajímavá místa atd. Prostě jsme poznávali každou zemi ze všech (3) možných úhlů pohledů a snažili se pochopit mentalitu jejích obyvatel. Abysme se orientovali v tom našem složitém přesouvání, visela nám v kuchyni veliká mapa světa, a po každé návštěvě nějaké země jsme vybarvili odpovídající území a připíchli tam malou vlaječku. Na památku na tento tábor děti dostali při závěrečném táboráku svůj cestovní pas s oficiálním razítkem a řádně vyplněným jménem cestovatele, který je dokladem všech míst, kde jsme byli...:: Bréba ::..

4 Japonsko, země vycházejícího slunce, jak se jí mezi turisty přezdívá. Japonsko je ale také zemí s pomalu nejtěžším písmem a abecedou na světě - používají tři různé abecedy - ale i jedním z nejznámějších sportů světa - sumo. Ve světě je také velmi proslavený jejich způsob jídla - pomocí hůlek. Tak si každý mohl vyzkoušet a okusit kousek Japonska. Nejdříve jsme psali pomocí štětců a barev na látky. Naučili jsme se psát vlastní jméno v nejlehčí z japonských abeced - Katakana. Ještě před obědem jsme se učili jíst hůlkami. Správné držení - oba dva způsoby - lehčí a těžší - bylo základem veškerého úspěchu. K obědu se nám to velmi hodilo. Nemohlo být nic jiného, než rýže s omáčkou a kousky masa. Ideální jídlo na hůlky. A tak oběd netrval obvyklých JAPONSKO hlavní město: Tokio; počet obyvatel: 127 milionů; rozloha: km²; jazyk: japonština (4) 30 minut, ale skoro hodinu. Odpoledne jsme na sebe navlékli speciální sumo obleky (slamník) a pustili se do velkého souboje. Úkol byl velmi jednoduchý. Za pomoci své váhy vytlačit protivníka z kruhu. No představte si, jak mohli takoví sumo vypadat :-)..:: George ::..

5 Noční plavba z japonských ostrovů proběhla v poklidu. Z ranní mlhy se na obzoru objevila další země. Tentokrát to byla Austrálie. Je to nejměnší světadíl na naší zeměkouli, ke kterému jako první připlul James Cook. Původní obyvatelé se nazývají Aboridginci. Jsou krásně snědí a malují se bílou barvou. Snažili jsme se je napodobit. Bohužel na našich obličejích ta bílá barva tolik nevynikla. Mezi zvířata, která nikde jinde nežijí, patří medvídek koala, nelétajíci pták kiwi a skákající klokan. S klokany byla legrace. Hráli jsme jejich oblíbenou hru Klokaní šlacha letí. Celé odpoledne jsme obdivovali krásy Austrálie. Z posedu jsme dalekohledem pozorovali AUSTRÁLIE hlavní město: Canberra; počet obyvatel: 21 milionů; rozloha: km²; jazyk: angličtina (5) koaly, se zavázanýma očima se prodírali buší a nakonec mírně křižovali krajinou po azimutu až opět k cíli, tedy do hlavního města Canberra. Den se nachýlil k závěru, slunce zapadlo nad západním obzorem a naše loď zvedla kotvu a vyrazila na další plavbu...:: Madla ::..

6 Toto ráno jsme vyskakovali z pelíšků za doprovodu mohamedánských skřeků, a jelikož nejsme v naší kultuře zvyklí na takový způsob hudby, docela nás to pobavilo. Další nemilé překvapení bylo, že dnes se prostě budem(!) všichni(!) povinně mýt, za jakéhokoli počasí a jakýchkoli jiných podmínek. Simulovali jsme tím totiž kuvajtský zvyk zasedat k jídlu očištěni. Proto i před každým jídlem putoval frontou lavor s mýdlovou vodou a ručník. Dopoledne jsme se stali kuvajtskými restaurátory a snažili jsme se opravit poničené mozaiky v blízkém paláci. Speciálními barvami na sklo jsme kreslili různorodé mozaiky na kousky plexiskla a pak se už jenom čekalo až to zaschne. Výsledky byly překvapivé a stály za to! Každý si svůj výrobek odvezl domů. KUVAJT hlavní město: Kuvajt; počet obyvatel: 2,5 milionů; rozloha: km²; jazyk: arabština (6) Ke svačině jsme měli velmi oblíbené jídlo kuvajtských občanů - a to salátovou okurku :-) Kuvajt je jeden ze států, které vyváží ropu do světa. Proto i my jsme se vydali po nalezištích této suroviny, abychom pronikli do tajů obchodování s ropou. Před samotnou těžbou ropy jsme museli podniknout dlouhou a strastiplnou cestu. Ale podařilo se, a vzácnou surovinu jsme získali. V zápětí si jí odkoupili obchodníci na trhu a my jsme si za získané peníze koupili něco na zub. A tak sladce skončil ten náš slavný kuvajtský den...:: Bréba a George ::..

7 Při naší plavbě po světových mořích a návštěvách různých zemí se naskytla možnost vidět krásy afrického kontinentu. Jako zástupce byla vybrána Keňa. Tato země je krásná, žije v ní mnoho zvířat jako sloni, antilopy, lvi, žirafy a mnoho dalších. Celé odpoledne jsme trávili na safari. Navštívit jsme mohli pět národních parků, ve kterých se skrývala různě vzácná zvířátka. Pokaždé, když se nám podařilo potkat některé ze zvířátek, byli jsme odměněni vzácným listem. Bohužel i u nás se objevili hamižní jedinci, kteří myslí pouze na svůj zisk. Tušíte správně, byli to pytláci. Tito lidé měli jediný cíl - upytlačit zvíře! To se nám nelíbilo. Pytlákům jsme se snažili v jejich počínání zabránit. KEŇA hlavní město: Nairobi; počet obyvatel: 37 milionů; rozloha: km²; jazyk: svahilština, angličtina (7) Stala se z nich nejvzácnější zvířata a odměna za jejich chycení byla největší. Ve stínu baobabu bylo možno se občerstvit čerstvou vodou a posilnit Kostíkama. Citróne díky...:: Madla ::..

8 Brazílie - země fotbalu. Vyvrcholení celého dne bylo mistrovské utkání Sao Poulo vs. Brasil. Ale vraťme se trochu zpět... Ti sportovně nadanější začali trénovat na odpolední velké utkání. Ostatní vytvářeli brazilskou atmosféru pokřiky a barvami brazilské vlajky. Vyrobili si třásně, pokreslili obličeje, vytvořili povzbuzující transparenty a nacvičili tanec, který motivoval mladé nadějné fotbalisty k lepším výkonům. Nakonec také hlasitě fandili. Po spoustě vypocených litrů potu utkání stejně skončilo remízou. Po vyčerpávajícím tréninku obě skupiny dostaly zaslouženou odměnu ve formě vynikajícího obědu. BRAZÍLIE hlavní město: Brasília; počet obyvatel: 192 milionů; rozloha: km²; jazyk: portugalština (8) Protože Brazílie není známá jen fotbalem, ale i svým objevením, přesunuli jsme se odpoledne do dávných dob kolumbových. Každá ze skupinek si připravila krátké vystoupení na téma objevení Brazílie. Každý zástupce skupinky si vylosoval jeden typ ztvárnění scénky. Na výběr byly - opera, balet, muzikál, tragikomedie a sci-fi. Výkony byly překvapivě zajímavé - od vesmírné delegace českých politiků po odvážné nápěvy zpěváků...:: Kolektiv autorů ::..

9 Vyčumové Martina Honzík Pšenda Morče Smajlík Štěpánka Pat & Mat Honza Kryštof Lucka Žabka Matouš (9)

10 Jirka Péťa Klára Lízátko Martina Holinky Růžové housenky Filip Kačenka John Maki Lvíče (10)

11 Pravá noha MB-čko Lóža Vojta Ingrid Modrásek Vedení Madla Dráček Pampeliška Bréba Fido Kos George (11)

12 Egypt, země s velmi bohatou historií, země s nejdelší řekou světa, Nilem. V tomto duchu probíhal také celý den. Ráno jsme začali klidnou rozcvičkou pozdravem slunci, během které jsme si protáhli celé tělo a byli připraveni na krátkou cestu do Krásné Hory, kde jsme byli v kostele na mši svaté. Po návratu a vynikajícím obědu měl každý možnost si vyzkoušet kus krásy Egypta. Někteří si zahráli typické starověké egyptské hry, jiní si zkoušeli napsat svou pžezdívku v hieroglyfech, nebo si zaházet oštěpem. V této době také odjela skupina svaloušů s panem Kloudem na menší brigádičku na louku u Kamýku nad Vltavou. Úkol byl jasný. Vysbírat všechny velké kameny z louky, aby se mohla posekat a tyto kameny nepoškodily sekačku. EGYPT hlavní město: Káhira; počet obyvatel: 77,5 milionů; rozloha: km²; jazyk: arabština (12) Za odměnu každý dostal zmrzlinu a vrátili jsme se zpět do tábora, kde jsme se opět přesunuli o několik stovek až tisíců let do minulosti, do doby starověkého Egypta. Ve skupince jsme si měli zvolit jednoho obětvace, který se na následujících pár minut stal mumií. Od hlavy až k patě byl postupně mumifikován za pomoci toaletního papíru. Háček byl v tom, že se nesměl roztrhnout, tedy ani mumie se nesměla hýbat. Poté co všichni bylui úspěšně mumifikování proběhl krátký závod, při kterém se museli zabalení členi skupinek rychle z toaletního papíru roztrhat a doběhnout na místo, kde měli další instrukci. Měli si vymyslet jméno své skupinky, napsat ho v hieroglyfech tuší na papyrus a ten poté zakopat na určeném místě, které našli pomocí azimutu.

13 Všem mumiím a mumiákům se nakonec jak závod, tak schování jejich jména skupinky podařilo. A co večer? No přece večeře, psaní kronik a hurá do postýlek...:: George ::.. (13)

14 Další den začali jsme rozcvičkou že by italskou? Protože v Itálii je známá šikmá věž (v Pise), stali jsme se na chvíli staviteli této neobvyklé věže místo kamenů dřevěné kostičky a místo rukou gumička na provázcích. Kdo postaví za 10 minut nejvyšší? Že by Růžové housenky, kterým stojí už šest kostiček? Ne, teď se to zbořilo Tak se snažte, držte ty provázky dál od gumičky a nekřičte na sebe tolik Proběhla i zpětná vazba: Jo, podváděli jsme, ono to bylo těžký Oběd jsme si museli uvařit sami italské těstoviny. Hodnotí se chuť i vzhled těstovin, začištění ohniště a uklizení po sobě. Neslané, s jehličím, rozvařené, dobré! :o) Nemuseli jsme ty svoje sníst, dostali jsme lepší (naštěstí). A co nás čeká po poledňáku? hlavní město: Řím; počet obyvatel: 60 milionů; rozloha: km²; jazyk: italština (14) ITÁLIE Trocha pohybu Jdeme do lesa, do kopce, přes kopřivy a už vidíme první modrý fáborek. Na hodinku se vcítíme do role pašeráků máme donést co nejvíce zboží (pap. koulí) do menšího zeleného kruhu, který hlídá policie. Nás je víc, tak to máme za chvíli hotové a do naší skrýše se zbožím nemohou policisté proniknout :-), protože musí zůstat v modrém kruhu. Zboží odneseme zase nazpět. Chytli nás málo, takže jsme vyhráli! A co bylo večer? Asi večeře a pak se šlo spát...:: Pampa:o) ::..

15 Den ve znamení Kanady začal jako obvykle, tedy rozcvičkou a ranní hygienou. Dopoledne jsme nosili chroští do kuchyně a za to jsme od Madly dostávali peníze, které jsme využili při odpolední hře. Před obědem jsme si ještě zahráli tamější velmi oblíbený sport - curling. Je to sice zimní sport, ale my si ho upravili pro naše podmíny ;-). Odpoledne, po prodlouženém poledňáku, propukla zlatá horečka. Za vydělané peníze z dopoledního programu jsme si kupovali povolení ke vstupu do zlatých dolů. V těchto územích jsme sbírali zlaté valounky, které nám poté byly v bance zváženy a na účet nám byla připsána odpovídající suma peněz. Vítězem se stal nejbohatší zlatokop na lodi. Po vyhodnocení byla večeře, po které hned následovala KANADA hlavní město: Ottawa; počet obyvatel: 32,5 milionů; rozloha: km²; jazyk: angličtina, francouzština (15) hospoda - jídla, pití a zábavy bylo dost. A večer byl zase stejný jako vždy, ukončili jsme ho modlitbou a večerkou...:: Kos ::..

16 Ve středu jsme se probudili přímo uprostřed řeckých bájí a mýtů. Hned ráno jsme se seznámili s příběhem o Tróji a o tom, jak se řekové vydali dobýt toto středověké město s vysokými hradbami kvůli krásné trojské Heleně. První, co nás čekalo, bylo pomalovat si svou loď nejrůznějšími obrazy a klikyháky, tak, aby se nás i ti nejvtěší nepřátelé lekly. Hned, jak jsme toto zvládli, nastoupili jsme si všichni do lodí, rozdělili se, kdo bude kormidelník, obránce a útočník a vyrazili jsme na trasu. Kormidelník měl úkol jasný. Řídit loď a dávat pozor, aby žádný člen posádky nevypadl. Obránce dostal štít a měl bránit celou loď před útoky nepřátel. No a útočník? Toho vše čekalo až na konci. měl zničit Tróju. ŘECKO hlavní město: Atény; počet obyvatel: 11 milionů; rozloha: km²; jazyk: řečtina (16) Trasa vedla cestou, necestou, vodou, po suchu, no prostě skoro všude. Cesta k Tróji byla doopravdy strastiplná. Museli jsme projet úzkou soutěskou - těžké to bylo pro kormidelníka, přežít bouři na moři a nakonec i útok Poseidona, kde pro změnu činili obránci. Všem se nám podařilo více či méně Tróju zničit, ale jen pár z nás dorazilo do cíle s lodí v jednom kuse (většinou tak po 2-3). Řecko není známé jen svou dobyvačnou historií, ale splodilo také jednoho z velkých průkopníků lékařsví - Hippokrata. A proto jsme i my měli možnost se dozvědět nové věci z oblasti zdravovědy. Vyzkoušeli jsme si nejen stabilizovanou polohu...:: George::..

17 Další den jsme se ocitli na Havajských ostrovech. Protože jsou 50. státem USA, visela nám na přídi lodi vlajka Spojených států. Havajskou atmosféru jsme si připomněli dopoledne při vyrábění havajských věnců nebo náramků. Potom jsme se stali lovci perel a lovili jsme perly v poli, kde na nás útočil žralok. Za odměnu si pak každý lovec nechal vytetovat tetování inspirované havajskou kulturou. Po obědě jako vždy následoval poledňák a odpolední program jsme zahájili losováním rolí - osob dějin Havaje. Byli to: král a královská rodina (královna, děti, ale i specifické postavičky jako odháněč much a HAVAJ hlavní město: Honolulu; počet obyvatel: 1,2 milionů; rozloha: km²; jazyk: havajština, angličtina (17) umývač královských vlasů :-)) šlechta (= vojsko), veslaři tanečníci, kouzleníci a kněží, básníci Každá skupinka dostala úkol podle svého zaměření; veslaři se šlechtou stavěli starověkou loď, kterou staří Polynésané připluli k Americe, objevili několik ostrovů, kde se usadili a stali se z nich Havajci. Umělecky zaměřená skupinka (tanečníci...) si nacvičila tanec s havajskými prvky a trochou vlastní tvořivosti :-). A královská rodina nám připravila ovocnou hostinu. Královsky a havajsky jsme se najedli a nasbírali síly do boje - následoval boj na život a na smrt. Havajci se ocitli v nebezpečí a utíkali se skrýt na tajemné, ale bezpečné místo Tabu. Tabu je

18 pevnost, krytá ze všech stran, nedobytná. Kdo se do ní chce dostat, má dvě možnosti - oficiální vchod, který ale zpravidla hlídají nepřátelé, nebo může zkusit své štěstí a plavat přes zátoku, ve které jsou ale žraloci. Ovšem ten, kdo šťastně dorazí do cíle, je opečováván kouzelníky a kněžími, kteří z hříšného havajského domorodce rituálně vyženou všechny zlé duchy. Na znamení očisty každý dostal další tetování. Po večeři se pořádal buřťák :-)..:: Bréba ::.. (18)

19 ZÁVĚREM Děkujeme všem, bez kterých by letošní tábor nemohl proběhnout, všem kteří oddíl Protěž podporují nejen finančně, ale i materiálně. Toto poděkování náleží především: rodičům, kteřím nám svěřili své děti vedoucím, kteří obětovali svůj volný čas k přípravě tábora rodině Vaněčkových, za finanční podporu odvozu věcí z a na tábor všem, kteří ochotně jeli na stavebku a postavili a zbourali tábor rodině Šachových na celotáborové zásobování kuchařům Hokaidovi, Madle a paní Dobrovolné, bez kterých bychom neměli, co jíst

20 Vyrobeno v říjnu 2009; do časopisu přispěli: Pampa, Madla, Kos, Bréba, George; náklad: 50 výtisku; korektura: Madla, Pampa, Bréba; sazba: George Copyright by Protěž 2009

ČASOPIS ŠKOLNÍ DRUŽINY II. ODDĚLENÍ ŠKOLNÍ ROK 2013/14

ČASOPIS ŠKOLNÍ DRUŽINY II. ODDĚLENÍ ŠKOLNÍ ROK 2013/14 ČASOPIS ŠKOLNÍ DRUŽINY II. ODDĚLENÍ ŠKOLNÍ ROK 2013/14 Tak nám opět začal nový školní rok i v družině. Ale než se dostaneme k naší nové celoroční hře, chceme se s Vámi podělit o zážitky z minulé hry o

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

Úterý 27. 7. 2010. Středa 28. 7. 2010

Úterý 27. 7. 2010. Středa 28. 7. 2010 Úterý 27. 7. 2010 Po příjezdu nás všech do tábora, jsme se šli ubytovat na naše chatky. Při nastěhování se nám líbilo, že máme různě barevně vymalované chatky. První věc, která nás čekala po vybalení věcí,

Více

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Eva Zemanová, ředitelka školy a kolektiv učitelek MŠ Kly Úvod Dne 30. 10. 2012 proběhl v naší mateřské škole Projektový den. Celým dnem nás provázela včelka

Více

Březen 2014. Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz. Školní ples

Březen 2014. Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz. Školní ples Březen 2014 Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, www.skolastehelceves.cz Školní ples Tak trochu jinak jsme letos pojali školní ples, který se konal ve stylu hudby 80. a 90. let. O zahájení se postaraly děti z

Více

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost Cesta do Zagarola Město Zagarolo, které je partnerským městem obce Nelahozeves, pozvalo zastupitele naší obce a ţáky nelahozeveské školy na návštěvu. Zastupitelé zde byli na oficiální návštěvě. Ţáci byli

Více

Nabídka velkých kobercových her, mozaiky a puzzlí

Nabídka velkých kobercových her, mozaiky a puzzlí ŠTRUNC, s.r.o., Tlustice 215, 26801 Hořovice tel.: 775608203, 311513577, E-mail: objednavky@hrackystrunc.cz, strunc@hrackystrunc.cz IČO:27223761,DIČ:CZ27223761 www.hrackystrunc.cz Nabídka velkých kobercových

Více

Datum ověření: 13.6.2012 PROJEKT: OP VK 1.4 61345741. Název materiálu: TEST OVĚŘENÍ ZNALOSTÍ PRACOVNÍ LIST VY_52_INOVACE_S2_Z36_35

Datum ověření: 13.6.2012 PROJEKT: OP VK 1.4 61345741. Název materiálu: TEST OVĚŘENÍ ZNALOSTÍ PRACOVNÍ LIST VY_52_INOVACE_S2_Z36_35 Název materiálu: TEST OVĚŘENÍ ZNALOSTÍ PRACOVNÍ LIST VY_52_INOVACE_S2_Z36_35 Anotace Autor Jazyk Očekávaný výstup Aktivita, vhodná jako podpora přímé výuky. Slouží k procvičení, upevnění či ověření znalosti

Více

-Světadíly jsou Evropa, Asie (Euroasie), Afrika, Oceánie (Austrálie), Antarktida, Severní a Jižní Amerika -Dnes je na zemi 200 zemí rozdělených do

-Světadíly jsou Evropa, Asie (Euroasie), Afrika, Oceánie (Austrálie), Antarktida, Severní a Jižní Amerika -Dnes je na zemi 200 zemí rozdělených do -Dříve tvořila jeden velký světadíl zvaný Pangea, který se v průběhu let rozdělil na mnoho Země menších -Světadíly jsou Evropa, Asie (Euroasie), Afrika, Oceánie (Austrálie), Antarktida, Severní a Jižní

Více

Ukázky z výuky systémem NTC ve Sportovní ZŠ a MŠ Človíček. za školní rok 2013/2014

Ukázky z výuky systémem NTC ve Sportovní ZŠ a MŠ Človíček. za školní rok 2013/2014 Ukázky z výuky systémem NTC ve Sportovní ZŠ a MŠ Človíček za školní rok 2013/2014 I v letošním školním roce zařazujeme systém výuky metodou NTC Learning do řízených i volných činností dětí. Již se nezabýváme

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Evropa na dosah - závěrečná zpráva projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Dne 9.května 2013 se na naší škole uskutečnil celoškolní projektový den pod názvem Evropa

Více

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí

ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU. Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku. Číslo a název DUM: Autor: Antonín Krejčí OPVK Šablona klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT ZEMĚPIS V 6. A 7. ROČNÍKU Název sady: Využití internetu v učivu zeměpisu v 6. a 7. ročníku Číslo a název DUM: VY_32_INOVACE_12_Austrálie

Více

Seznam šablon - Zeměpis

Seznam šablon - Zeměpis Seznam šablon - Zeměpis Autor: Mgr. Vlastimila Bártová Vzdělávací oblast: Člověk a příroda - zeměpis Tematický celek: Regiony světa Ročník: 7 Číslo Označení Název Materiál Využití Očekávané výstupy Klíčové

Více

Brazílie VY_52_INOVACE_114. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Zeměpis Ročník: 7.

Brazílie VY_52_INOVACE_114. Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Zeměpis Ročník: 7. Brazílie VY_52_INOVACE_114 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor: Zeměpis Ročník: 7. 1 BRAZÍLIE 2 1. Z jednotlivých států slož mapu Jižní Ameriky. 2. Přiřaď města. Manaus Belém BRASÍLIA Rio

Více

Vypracovala: Ing. Darina Holomková ASIE REKORDY A OBYVATELSTVO

Vypracovala: Ing. Darina Holomková ASIE REKORDY A OBYVATELSTVO Vypracovala: Ing. Darina Holomková ASIE REKORDY A OBYVATELSTVO ASIE největší světadíl rozloha: 44,5 mil. km² ASIE - obecně Nejvyšší hora světa: Mount Everest - 8 850 m (Nepál, Čína, Himaláje) ASIE - obecně

Více

Projekt Já a moje město. 1. třída Zajíčci. šk. rok 2012/2013

Projekt Já a moje město. 1. třída Zajíčci. šk. rok 2012/2013 Projekt Já a moje město 1. třída Zajíčci šk. rok 2012/2013 Projekt: Já a moje město Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Kdo jsme a kde žijeme Část integrovaného bloku: Já a moje

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

Příměstské tábory KC KAMPA 2013

Příměstské tábory KC KAMPA 2013 Příměstské tábory KC KAMPA 2013 Turnusy a program 1. turnus 8. 12. července 2013 2. turnus 15. 19. července 2013 3. turnus 19. 23. srpna 2013 4. turnus 26. 30. srpna 2013 Harmonogram dne Obecné informace

Více

První mořeplavci : Starověk : Egypťané, Féničané, Řekové, Středověk : Vrcholný středověk, Novověk : Portugalci, Španělé. Kartagiňci, Římané.

První mořeplavci : Starověk : Egypťané, Féničané, Řekové, Středověk : Vrcholný středověk, Novověk : Portugalci, Španělé. Kartagiňci, Římané. ZÁMOŘSKÉ OBJEVY 1 První mořeplavci : Starověk : Egypťané, Féničané, Řekové, Kartagiňci, Římané Středověk : Vikingové Vrcholný středověk, Novověk : Portugalci, Španělé 2 Příčiny zámořských objevů : hospodářské

Více

R E G I O N ÁL N Í Z E M ĚP I S

R E G I O N ÁL N Í Z E M ĚP I S R E G I O N ÁL N Í Z E M ĚP I S VÝUKOVÁSLEPÁMAPA AUSTRÁLIE A OCEÁNIE OBYVATELSTVO Mgr. Iva Svobodová Populační specifika nejřidčeji zalidněný kontinent (z výjimkou Antarktidy) hustota zalidnění 3 obyv.

Více

PRímEstské tábory se školkou

PRímEstské tábory se školkou PRímEstské tábory se školkou Stejně jako v letech 2007, 2008, 2009, 2010 připravujeme pro Vaše děti Příměstské tábory Sluníčka se školkou 2011. PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY SLUNÍČKA SE ŠKOLKOU VE ŽLUTÝCH LÁZNÍCH

Více

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy VŠEZNÁLKOVY NOVINY č.8 Třídy 4.B Milí čtenáři, toto číslo Všeználkových novin je speciální. Je nejzvláštnější ze všech čísel tohoto roku. A víte proč? Celé je totiž věnováno naší škole, která má letos

Více

Dopřejte si dovolenou snů

Dopřejte si dovolenou snů Dopřejte si dovolenou snů na letním koupališti termálních lázní Laa Od 26. května do 1. září 2013 Resort skupiny VAMED Vitality World Dopřejte Léto plné slunce si d V termálních lázních Laa si užijete

Více

NOVOS NJ, s.r.o. LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR U KATEŘINY

NOVOS NJ, s.r.o. LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR U KATEŘINY NOVOS NJ, s.r.o. LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR U KATEŘINY NOVOS NJ, s. r. o. pořádá již více než 20 sezón letní dětské tábory v rekreačním areálu U Kateřiny ve Štramberku. Čtyři turnusy nabité akcí Poutavé celotáborové

Více

Sankt Gallen Švýcarsko

Sankt Gallen Švýcarsko Sankt Gallen Švýcarsko - Mateřská škola Barevný klíček Vítězná 725 35601 Sokolov Endyšová Jana Hned po příjezdu jsme byly ubytované: v centru města. V průběhu naší stáže jsme vykonávaly hospitace v Primars

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

Základní škola a Mateřská škola Teplice, Koperníkova 2592. IČO: 63788152, www.zskopernikova.cz. portfolio I. stupně. zpracovala: Mgr.

Základní škola a Mateřská škola Teplice, Koperníkova 2592. IČO: 63788152, www.zskopernikova.cz. portfolio I. stupně. zpracovala: Mgr. Základní škola a Mateřská škola Teplice, Koperníkova 2592 IČO: 63788152, www.zskopernikova.cz portfolio I. stupně zpracovala: Mgr. Alena Štemberová Na pátek 24. dubna si paní učitelky pro děti I. stupně

Více

Nabídka programů na hradě Šternberk

Nabídka programů na hradě Šternberk Nabídka programů na hradě Šternberk Následující nabídka programů je speciálně vytvořena pro příměstské tábory ASC UP 2012. Cena programu činí 170 Kč. Součástí programu je vždy prohlídka hradu (malý okruh)

Více

59.Afrika oblasti Afriky Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

59.Afrika oblasti Afriky Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky Světadíly a oceány Afrika Autor: Mgr. Irena Doležalová Datum (období) tvorby: únor 2012 červen 2013 Ročník: šestý Vzdělávací oblast: zeměpis Anotace: Žáci se seznámí se základními pojmy nového předmětu

Více

Úvodník. Volejbalové soustředění

Úvodník. Volejbalové soustředění 1 Úvodník Vítáme vás u dalšího čísla našich Deváťáckých novin. Konec roku je už tady a my deváťáci se připravujeme na to, až v jeho závěru vstoupíme na pódium, řekneme svůj projev a opustíme naši milovanou

Více

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD zpráva o činnosti v roce 2013 Duha Školicí středisko Náchod je organizace, která pořádá vzdělávací programy především pro instruktory, vedoucí, lektory, ale i mládež a dospělé

Více

FOTBAL. Dne 20.4.2O15 se na hradištském hřišti odehrál velký fotbalový zápas. Hrálo proti sobě několik třídních týmu.

FOTBAL. Dne 20.4.2O15 se na hradištském hřišti odehrál velký fotbalový zápas. Hrálo proti sobě několik třídních týmu. FOTBAL Dnes dne 20.dubna se na Hradištském hřišti se odehrál fotbalový zápas mezi třídami ZŠ Hradištko.Všichni hráli moc dobře ale vítěz je jen jedan( 1.A > 1.B-2 Mod=2. Oran-3.=4.-6.

Více

Zleva Hugo Dokládal, 1. třída, Lucie Vávrová, 6. třída, Anna Bentaous, 7. třída, žáci ČŠBH Paříž. Kategorie (6 10 let)

Zleva Hugo Dokládal, 1. třída, Lucie Vávrová, 6. třída, Anna Bentaous, 7. třída, žáci ČŠBH Paříž. Kategorie (6 10 let) Časopis žáků a učitelů České školy bez hranic v Paříži. Vychází od října 2013.. Číslo 5 Červen 2015 Seznamte se s laureáty ceny Josefa Palivce! V tomto čísle:!! Překladatelé mezi námi Prvňákem na konci

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

CHARITNÍ LISTY CHARITY NOVÝ HROZENKOV

CHARITNÍ LISTY CHARITY NOVÝ HROZENKOV CHARITNÍ LISTY CHARITY NOVÝ HROZENKOV ročník 2 číslo 4 květen červen 2009 Zástupci olomouckých Charit na Ukrajině Od 18. do 25. 5. 2009 měli možnost ředitelé, nebo jejich zástupci a pastorační asistenti,

Více

Zeměpisná olympiáda 2011

Zeměpisná olympiáda 2011 Zeměpisná olympiáda 2011 Kategorie B okresní kolo Název a adresa školy: Okres: Jméno a příjmení: Třída: Datum:.. Práce bez atlasu Zeměpisná rozcvička I. Místopis 1. Podle charakteristiky poznej, o jakou

Více

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ Rozvojový program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zvyšování kvality výuky ve škole prostřednictvím změny sociálního klimatu ve škole, inovace školního vzdělávacího programu Veselá školička.

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj Co je u nás nového a co chystáme Naši milí přátelé, leden 2015 vítáme vás v novém roce a doufáme, že jste první měsíc prožili v poklidu a ve zdraví. My jsme po Novém roce navázali na naši práci

Více

Inovace výuky Člověk a jeho svět

Inovace výuky Člověk a jeho svět Inovace výuky Člověk a jeho svět Vv4/07 Autor materiálu: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Cílová skupina: Klíčová slova: Očekávaný výstup: Mgr. Petra Hakenová Výtvarná výchova Výtvarná

Více

KVĚTEN Jarní měsíc byl ve znamení výjezdů a výletů tříd a také sportovních úspěchů. Naši žáci úspěšně završili projekt Comenius v Polsku. COMENIUS V POLSKU Na začátku května proběhl poslední výměnný pobyt

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

Název: Přínos starověkých Egypťanů dnešku Autor: Předmět, téma: Třída: Datum vytvoření: Projekt: Popis:

Název: Přínos starověkých Egypťanů dnešku Autor: Předmět, téma: Třída: Datum vytvoření: Projekt: Popis: Název: Přínos starověkých Egypťanů dnešku Autor: Karla Dokoupilová Předmět, téma: Dějepis, Nejstarší civilizace - Egypt Třída: šestá Datum vytvoření: 2. ledna 2012 Základní škola a Mateřská škola Bohuňovice

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí 5) Vstupní anketa pro žáky před akcí Vstupní žákovská anketa před projektem proběhne v 9. ročníku na úvod prvního dne po 8. h. po kontrole žáků v jednotlivých zemích, v nižších ročnících na začátku dne.

Více

V družině proběhla pěvecká soutěž. Vyhrála písnička Ledové království. Na fotografii vidíte šťastné zlaté slavice.

V družině proběhla pěvecká soutěž. Vyhrála písnička Ledové království. Na fotografii vidíte šťastné zlaté slavice. KRONIKA ŘÍJEN 2014 ZLATÝ SLAVÍK V DRUŽINĚ V družině proběhla pěvecká soutěž. Vyhrála písnička Ledové království. Na fotografii vidíte šťastné zlaté slavice. OBLOVKY Děti v 1. a 3. ročníku mají ve třídě

Více

Březen 2013 Časopis ZŠ Hronov Velký Dřevíč

Březen 2013 Časopis ZŠ Hronov Velký Dřevíč DŘEVÁK peru CESTA KOLEM SVĚTA Březen 2013 Časopis ZŠ Hronov Velký Dřevíč peru Hlavní město: Lima Oficiální jazyk: Španělština, Kečuánština Měna: Nuevo sol (PEN) Jezero Titicaca Nejvýše položené splavné

Více

Obr. 1 (upraveno) Západní Evropa

Obr. 1 (upraveno) Západní Evropa Obr. 1 (upraveno) Západní Evropa Charakteristika Jedná se o nejvýznamnější, hospodářsky nejvyspělejší, nejhustěji obydlenou oblast Evropy Oblast leží v mírném, oceánském podnebném pásu Převažují nížiny

Více

Príprava hry. 1. Umístěte nový herní plán na původní, jak je zobrazeno níže. jídla na loviště

Príprava hry. 1. Umístěte nový herní plán na původní, jak je zobrazeno níže. jídla na loviště Príprava hry Herní materiál: 1 herní plán 1 deska hráče (pro 5. hráče) 10 dřevěných figurek černé barvy (pro 5. hráče) 3 černé dřevěné kostičky (2 velké, 1 malá) 4 malé kostičky ve 4 barvách 10 dřevěných

Více

V Y K Ř I Č N ÍK. Ročník: XVII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2013/2014 Číslo:4. Sedmičky na horách

V Y K Ř I Č N ÍK. Ročník: XVII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2013/2014 Číslo:4. Sedmičky na horách V Y K Ř I Č N ÍK Ročník: XVII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2013/2014 Číslo:4 Sedmičky na horách soutěž ZŚ ĆÁSLAV-NÁM. MÁ TALENT. Talent Mnoho žáků naší školy má různé koníčky, zájmy a ráda by

Více

Egypt. program pro děti

Egypt. program pro děti Světový den modliteb 2014 Egypt program pro děti 2 Světový den modliteb (Při vchodu nabízíme dětem skleničku nebo kelímek s vodou, kterou děti mají hned na místě ochutnat.) 1. Seznámení s Egyptem (doporučujeme

Více

Školní dílo. Žákovská prezentace. Španělsko

Školní dílo. Žákovská prezentace. Španělsko Školní dílo Žákovská prezentace Španělsko Třída: 8.A Jméno a příjmení: Dominika Kohoutková Školní rok: 2011/ 2012 Následující práce, je prací žáka (žáků) ZŠ Jihlava, Demlova 32. Je určena pouze jako prezentace

Více

Jazykový kurz v Irsku

Jazykový kurz v Irsku Jazykový kurz v Irsku Martin Polášek V září tohoto roku, přesněji v termínu 2. 9. 4. 10. 2013, jsem se zúčastnil Zdokonalovacího kurzu anglického jazyka pro zaměstnance rezortu MO, dále jen jazykový kurz,

Více

Tábor Matějovec 2.8. 16.8.2008

Tábor Matějovec 2.8. 16.8.2008 Tábor Matějovec 2.8. 16.8.2008 Odjezd je v pátek 1. srpna 2008 (pro skauty) Sraz je u klubovny v 8:00 hodin Na tábor pojedeme na kole, na tábořiště dorazíme v sobotu v poledne Účast je dobrovolná Odjezd

Více

Zeměpisná olympiáda 2012

Zeměpisná olympiáda 2012 Zeměpisná olympiáda 2012 Kategorie B Krajské kolo Název a adresa školy: Kraj: Jméno a příjmení: Třída: Datum:... Práce bez atlasu autorské řešení Pomůcky: psací potřeby Čas: 45 minut Letem světem 1) Z

Více

Návšteva z Ameriky. Dne 11.11.2014 Tělocvična SPŠE

Návšteva z Ameriky. Dne 11.11.2014 Tělocvična SPŠE Návšteva z Ameriky Dne 11.11.2014 Tělocvična SPŠE Tohoto dne v tělocvičně naší školy proběhla velice vzácná a výjímečná akce pořádaná křesťanskou skupinou. Tato akce má název Exit Tour. Součástí této události

Více

(EU PROGRAMM ERASMUS+)

(EU PROGRAMM ERASMUS+) ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (EU PROGRAMM ERASMUS+) Outdoor Education Course OUTDOOR LEADERSHIP PORTUGAL 16/03/2015 20/03/2015 Vypracoval : Mgr. Tomáš Sobotka Příprava na kurz: Příprava spočívala ve studiu materiálů,

Více

Habermaaß-hra 4638. Moje první hra Můj den

Habermaaß-hra 4638. Moje první hra Můj den CZ Habermaaß-hra 4638 Moje první hra Můj den Moje první hra Můj den Dvě barevné umísťovací hry pro 1-2 hráče ve věku od 2 let, nebo jedno dítě a dospělého. Autor: Hanna Bachmann Design: Jutta Neundorfer

Více

Moudrost předků promlouvá

Moudrost předků promlouvá Moudrost předků promlouvá Tvorba a pilotáž vzdělávacích programů v oblasti průřezových témat Pilotáž programu v Pardubickém kraji realizuje Občanské sdružení Altus Průřezové téma: Multikulturní výchova

Více

Zeměpis Název Ročník Autor

Zeměpis Název Ročník Autor Planeta Země I. 6 Planeta Země II. 6 Glóbus a mapa I. 6 Glóbus a mapa II. 6 Litosféra I. 6 Litosféra II. 6 Sluneční soustava 6 Vesmír 6 Soutěsky 6 Kaprun 6 Vznik ledovce. 6 Grossglockner 6 Pedosféra 6

Více

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí NORSKÝ DENÍK 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí Tímto dnem pro nás začala výprava za dobrodružstvím do Norska. Nad ránem jsme se v letištní hale spojili se zbývajícími účastníky projektu z Břeclavi a po odbavení

Více

LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR BRLOH 2015 18. 7. 1. 8. 2015. Informace pro rodiče a děti. o táboře a jeho okolí. odjezdu a platbě. kontaktech.

LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR BRLOH 2015 18. 7. 1. 8. 2015. Informace pro rodiče a děti. o táboře a jeho okolí. odjezdu a platbě. kontaktech. LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR BRLOH 2015 18. 7. 1. 8. 2015 Informace pro rodiče a děti o táboře a jeho okolí odjezdu a platbě kontaktech vybavení dětí PÁR SLOV ÚVODEM PRO RODIČE Tábor se nachází v klidném prostředí

Více

Apartmány Budin Blata 94 Vodice

Apartmány Budin Blata 94 Vodice Apartmány Budin Blata 94 Vodice Vodice leží na pobřeží Jaderského moře, při Jadranské magistrále,11 km severozápadně od Šibeniku první zmínka o městě ze 14.století, název Vodice vznikl od četných vodních

Více

THERE IS/ARE EXERCISES

THERE IS/ARE EXERCISES THERE IS/ARE EXERCISES E1) POPIŠTE NÁSLEDUJÍCÍ OBRÁZEK 15 VĚTAMI S POUŽITÍM VAZBY THERE IS/ARE: E2) DO NÁSLEDUJÍCÍCH VĚT DOPLŇTE VAZBU THERE IS/ARE: 1. fourteen students in our class. 2. a fly in my soup!

Více

Pracovní stáž Garantem stáže

Pracovní stáž Garantem stáže Pracovní stáž Garantem stáže Společnost pro celistvou na smysl zaměřenou pedagogiku Franze Ketta, o. s., Kostelní nám. 1, Ostrava 1 (akreditace MŠMT) Místo pobytu: Jižní Tyrolsko leží na jižní straně Alp

Více

JOIN THE ENVIRONMENT - SEVILLA

JOIN THE ENVIRONMENT - SEVILLA Z obsahu listopadového čísla časopisu: Youth in Action ve Španělsku Víkendová cesta Euroteamu do Anglie Další připravované akce Euroteamu -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Více

očekávaný výstup ročník 7. č. 19 název

očekávaný výstup ročník 7. č. 19 název č. 19 název anotace očekávaný výstup druh učebního materiálu Pracovní list druh interaktivity Aktivita ročník 7. Světadíly Amerika a Austrálie, Oceánie V pracovních listech si žáci upevňují znalosti o

Více

Mgr. Zdena Seidlová REGIONÁLNÍ ZEMĚPIS -Tichý oceán Učební pomůcky:

Mgr. Zdena Seidlová REGIONÁLNÍ ZEMĚPIS -Tichý oceán Učební pomůcky: Materiál pro domácí VY_03_Z6E_64 přípravu žáků: Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu Registrační číslo

Více

Monte Bondone (jarní prázdniny) Program a časový harmonogram Sportkids pobytu

Monte Bondone (jarní prázdniny) Program a časový harmonogram Sportkids pobytu Monte Bondone (jarní prázdniny) Program a časový harmonogram Sportkids pobytu Po cca 800km jízdy po dálnici z Prahy sjedete v Itálii u města Trento. Pokračujete jízdou do kopce (20 min.) a jste v Monte

Více

Plazi jak je neznáte. S touto besedou to všechno před několika léty začalo a pravidelné setkávání na školách nese i své výsledky.

Plazi jak je neznáte. S touto besedou to všechno před několika léty začalo a pravidelné setkávání na školách nese i své výsledky. Plazi jak je neznáte S touto besedou to všechno před několika léty začalo a pravidelné setkávání na školách nese i své výsledky. Beseda je zaměřená na život, smysly, způsob života a další zajímavá fakta

Více

Výroční zpráva předmětové komise výtvarné výchovy za školní rok 204-15

Výroční zpráva předmětové komise výtvarné výchovy za školní rok 204-15 Výroční zpráva předmětové komise výtvarné výchovy za školní rok 204-15 Ve školním roce 2014-15 probíhala výuka výtvarné výuky v časových dotacích: Prima celá třída, 2 hodiny týdně Sekunda celá třída, 2

Více

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň)

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň) Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

TÉMA ARKTIDA VE ŠKOLIČCE KAMARÁD

TÉMA ARKTIDA VE ŠKOLIČCE KAMARÁD TÉMA ARKTIDA VE ŠKOLIČCE KAMARÁD Jak jsme rozvíjeli zájem dětí o dané téma, vedli je k vnímaní, že svět má svůj řád, že je rozmanitý a pozoruhodný, nekonečně pestrý a různorodý ( jak svět přírody, tak

Více

TÁBOROVÝ DENÍK Šachový pobyt Kounice 2015

TÁBOROVÝ DENÍK Šachový pobyt Kounice 2015 TÁBOROVÝ DENÍK Šachový pobyt Kounice 2015 Den 1. 1. 8. 2015 Příjezd Jakmile dorazili všichni účastníci, tak jsme se hromadně přivítali, seznámili jsme se s programem průběhu dne a poté jsme se rozdělili

Více

Přídavná jména. MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život

Přídavná jména. MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Přídavná jména MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_12_11 Tématický celek: Gramatika, skladba,

Více

Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství, které si pamatujete až do dnes. Stačí popisovat základní události a roky

Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství, které si pamatujete až do dnes. Stačí popisovat základní události a roky Vstupní zpráva Jméno: xyz Datum od:.. Zprávu odešlete na kalina@mujkouc.cz Více informací na www.mujvztah.cz www.mamdepku.cz Životní příběh Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství,

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Klíčová aktivita III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

LETNÍ TÁBORY 2011 Vážení rodiče, milé děti! Dovolujeme si Vás pozvat na letní tábory, které jsme připravili v naší již 20.sezóně. Tábory pořádáme v rekreačním středisku Blaník (okr. Benešov), který je

Více

Celoroční plán školní družiny Školní rok 2014/2015

Celoroční plán školní družiny Školní rok 2014/2015 Celoroční plán školní družiny Školní rok 2014/2015 Úvod: Každému dítěti je dána příležitost k účelnému naplňování volného času. Je nutné nabídku činnosti stále rozšiřovat, doplňovat a zdokonalovat. Při

Více

Habermaaß-hra 4511. Divocí Vikingové

Habermaaß-hra 4511. Divocí Vikingové CZ Habermaaß-hra 4511 Divocí Vikingové Hra Habermaaß č. 4511 Divocí Vikingové Riskantní sázková hra pro 2 5 odvážných Vikingů ve věku 6 99 let. Autor: Ilustrace: Délka hry: Wolfgang Dirscherl Michael Menzel

Více

LETNÍ SOUSTŘEDĚNÍ KARATE OLOMOUC 13. - 18.7. 2015 Zasíláme doplňující informace o letním soustředění: Datum: od 13.7. 2015 (pondělí) do 18.7.2015 (sobota) Místo konání: Chata JUNIOR, Kunčice 14, Staré

Více

Kuba Kočárek Modrý kruh-svišti. Robinsoni. aneb zábavná hra na tábor

Kuba Kočárek Modrý kruh-svišti. Robinsoni. aneb zábavná hra na tábor Kuba Kočárek Modrý kruh-svišti Robinsoni aneb zábavná hra na tábor Úvod Já jsem si jako téma seminární práce vybral hru, kterou na táboře s oblibou hrajeme. Nazýváme ji Robinsoni. Úvodem bych chtěl říci,

Více

Co je u nás nového a co chystáme

Co je u nás nového a co chystáme Zpravodaj KVĚTEN 2014 Co je u nás nového a co chystáme Milé dámy a pánové, přejeme všem krásnou druhou polovinu jara a spoustu úžasných plánů na blížící se prázdniny. Děti ve škole finišují a prázdnin

Více

očekávaný výstup ročník 7. č. 13 název

očekávaný výstup ročník 7. č. 13 název č. 13 název anotace očekávaný výstup druh učebního materiálu Pracovní list druh interaktivity Aktivita ročník 7. Planeta Země, svět na mapě - povrch V pracovních listech si žáci upevňují znalosti o časových

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Zeměpis - 6. ročník (Standard)

Zeměpis - 6. ročník (Standard) Zeměpis - 6. ročník (Standard) Školní výstupy Učivo Vztahy má základní představu o vesmíru a sluneční soustavě získává základní poznatky o Slunci jako hvězdě, o jeho vlivu na planetu Zemi objasní mechanismus

Více

Anička Glatterová 3.třída

Anička Glatterová 3.třída Anička Glatterová 3.třída Obsah Obsah...1 Slavíme společně červenec..2-3 Slavní rodáci červen..4 Ročníkové práce.5 Absolventské práce.6 Výlet - Ohře 2014.7 Výlet - Bělá pod Pradědem.8 Výlet Chlum u Třeboně

Více

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE Test 4 (lekce 10, 11, 12).../ze 100 bodů 1. Poslouchejte text. Zatrhněte, co je/není pravda. 8 bodů 1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE 2. Jana měla špatnou dovolenou. ANO NE 3.

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

Přírodní poměry Afriky (SKUPINOVÁ PRÁCE)

Přírodní poměry Afriky (SKUPINOVÁ PRÁCE) Přírodní poměry Afriky (SKUPINOVÁ PRÁCE) 1. Podle následujících charakteristik doplň, jak se jednotlivé lokality jmenují. A Tento průplav byl prokopán mezi Rudým a Středozemním mořem. Jmenuje se. B Výška

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

MEZINÁRODNÍ ADRIA SEMINÁŘ MSKAI 2014

MEZINÁRODNÍ ADRIA SEMINÁŘ MSKAI 2014 MEZINÁRODNÍ ADRIA SEMINÁŘ MSKAI 2014 27.9. až 5.10. 2014 - CHORVATSKO - ostrov MALI LOŠINJ Ve dnech 27.9.2014 až 5.10.2014 proběhl v Chorvatsku na ostrově Mali Lošinj seminář moderního sportovního karate

Více

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ / ENVIRONMENTÁLNÍ CHOVÁNÍ ZVÍŘATA ZACHRAŇUJÍ SVĚT SLONÍ SPRCHA

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ / ENVIRONMENTÁLNÍ CHOVÁNÍ ZVÍŘATA ZACHRAŇUJÍ SVĚT SLONÍ SPRCHA aktivita VODA ANOTACE: Žáci si prostřednictvím aktivity uvědomí význam vody v přírodě a důsledky, které plynou z jejího nedostatku. VZDĚLÁVACÍ OBLASTI A OBSAHOVÉ VZDĚLÁVACÍ OKRUHY: člověk a jeho svět PRŮŘEZOVÁ

Více

V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO BRANNÉ CVIČENÍ CO JE TUNING

V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO BRANNÉ CVIČENÍ CO JE TUNING Školní časopis ZŠ Vyškov, Nádražní 5 Září říjen 2006 Tradiční exkurze našich žáků a učitelů do Prahy. V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO

Více

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava 3.5.2007-9.5.2007 Jazykové okénko... Jazykové okénko Tak a zatímco já jsem vás vítal u obrazovek, tak mě tady sledovala, čekala, až domluvím, paní Eva Jandová, vedoucí Katedry českého jazyka z Ostravské

Více

Výstupy předmětu. Žák si zopakuje pojmy, vesmír, planeta Země, tvar, rozměry, rotace a její důsledky, mapa a určení polohy, zemské sféry.

Výstupy předmětu. Žák si zopakuje pojmy, vesmír, planeta Země, tvar, rozměry, rotace a její důsledky, mapa a určení polohy, zemské sféry. Opakování 6. ročníku -opakování základních pojmů -práce s učebnicí-otázky a úkoly -práce s tematickými mapami Žák si zopakuje pojmy, vesmír, planeta Země, tvar, rozměry, rotace a její důsledky, mapa a

Více

USA Francouzská Polynesie

USA Francouzská Polynesie USA Francouzská Polynesie 22./25.12.2012. 5./6.1.2013 41-50 hodin letu, 21 000 km Praha - Los Angeles Pape ete Zastávka v USA / San Francisko Los Angeles Las Vegas Národní park Joshua Tree Národní park

Více