D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše řádky,

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše řádky,"

Transkript

1

2 D razí učitelé, milí studenti a vy všichni, kteří jste zavítali mezi naše řádky, zima sice stále nechce přenechat své místo jaru, což pozorujeme poslední dobou především v nevypočitatelných změnách počasí, ale všichni si můžeme být jistí, že jaro už je přece jen ve vzduchu. Za tři dny tu máme oficiálně 1. jarní den a na začátku dubna nás čekají Velikonoce. V článku, který pro vás připravila Lucie Martinková, se můžete dočíst, jak to vlastně s Velikonocemi je, zda se jedná pouze o svátky jara, nebo se za dny volna skrývá něco mnohem podstatnějšího. Začátek letošního jara ale není významný jen díky těmto dnům. Zrovna dnes slaví svět, především tedy Irsko a jeho populace, Den sv. Patrika. Den, kdy se všichni příznivci tohoto svátku obléknou do zelené, konzumují převážně zelené potraviny a nápoje, účastní se pouličních oslav, které jsou plné podmanivé irské hudby, a oprašují typické irské tradice. Nebudu ovšem prozrazovat více, protože pro ty z vás, kteří máte chuť přečíst si nás další anglický text, sepsala všechno důležité Lucka Šimarová. Dalším neopomenutelným dnem je 1. duben, celosvětově známý pod názvem April Fools Day. Pamatuju si, že jsme se třídou ještě na nižším gymnáziu obvykle přemýšleli, jak si vystřelit hlavně z učitelů, protože 1. duben přece jen každý počítá s tím, že může nějaký vtípek očekávat, a přijme ho s humorem. Apríl je velmi oblíbený také v médiích, můžete se dočíst třeba o tom, že se prezident Sarkozy nechá prodloužit, že EU připravuje zdanění chytrých telefonů nebo že Slovensko chystá vízovou povinnost pro občany České republiky. Hádám, že každý z nás má svou vlastní historku nebo zážitek, ale pokud se chcete inspirovat, jak oplatit kamarádům to, co na vás nachystali vloni, určitě si přečtěte tipy Marušky Zvonkové. Jako v každém čísle Student s Times jsme pro vás připravili několik recenzí, tentokrát se jedná o knižní a filmovou podobu If I Stay, ale i Teorii všeho, snímku sledujícím život vědce Stephena Hawkinga, za jehož ztvárnění byl oceněn při předávání Oscarů nadějný herec Eddie Redmayne. Na úplný závěr bych ještě ráda upozornila na rozhovor v rubrice Naše celebrity, který je tentokrát zcela odlišný od těch předešlých týká se totiž dobrovolnictví. Krásné jarní dny vám všem! (: (A těm, kteří slaví dnešní svátek: Happy St. Patrick s Day!)

3 Obsah STALO SE Jaké bylo divadlo Utíkej, Nituško!? Jak Žilmen k přemýšlení přišel AKTUÁLNĚ St. Patrick s Day Velikonoce proč se vlastně slaví? Částečné zatmění Slunce Tipy na aprílské žertíky + kde se Apríl vzal? NAŠE CELEBRITY Barbora Ovesná: Jaké je pracovat vedle narkomanů? TIPY A TRIKY Jaký byl film Teorie všeho? Recept na vynikající ovesné sušenky! Recenze: Jestli zůstanu

4 Utíkej, Nituško! (Mam zelle-nitouche) Zpěvohra Utíkej, Nituško! byla v podání Slováckého divadla hrána už v roce 1883, odstartovala v podstatě muzikálovou tvorbu divadla a byla znovu obnovena na přání diváků. Na představení jsem se těšila, jelikož v minulém roce se mi hra Rychlé šípy velice líbila, ale letošní zpěvohra pro mne byla zklamáním. Možná byla chyba ve mně, protože jsem jela do divadla ještě s doznívající horečkou a nedokázala jsem si vychutnat herecké výkony postav. Samotný děj mne moc nezaujal a myslím si, že někteří diváci dokonce postrádali pointu. Uznávám, že hrát dvojroli musí být nesmírně namáhavý úkol, jak potvrdil samotný režisér Igor Stránský: Je to strašná dřina. Musíte vymyslet každou situaci tak, aby to vypadalo, že to na jevišti plyne. Všechno musí být velmi dobře vypracováno, aby se nenarušil rytmus inscenace. Je to dost složité puzzle. Myslím, že pomyslné puzzle se podařilo seskládat dobře, ale přece jenom mi tam jeden kousek chyběl, nebyl to humor ani kvalita pěveckých či hereckých výkonů, byl to spíš nějaký spád a samotná myšlenka díla. A o čem vlastně představení Utíkej, Nituško! bylo? Objevovaly se zde už zmiňované dvojrole, kdy kostelní varhaník je ve skutečnosti utajeným operetním autorem, poručík je subretou, klášterní schovanka operní pěvkyní, a matka představená majorem. Zpěvohra byla logicky protkána písněmi, které byly opravdu kvalitně ztvárněny, a když jste se ponořili hlouběji do textu, určitě byste rozpoznali i narážky na tehdejší majetnickou církev a společenský život. I přes kvalitní výkony herců mě představení nezaujalo a troufám si tvrdit, že jsem nebyla jediná. Ale jak se říká - sto lidí, sto chutí. (T. Fojtů, 2.G)

5

6 Jak Žilmen k přemýšlení přišel Mnozí z vás si jistě ještě vzpomenou na loňskou oktávu, ke které neodmyslitelně patří ten, kterému snad nikdo neřekne jinak než Žilmen. Většina z nás si ho bude pamatovat hlavně díky tomu, že se mu nejednou podařilo neopakovatelnými nápady rozesmát značnou část školy. Opravář dřezu jako v Bota jménem Melichar nebo ten kluk, který vás rozesmál, když jste šli po chodbě a najednou jste se nemohli přestat smát, když jste si všimli, že je zavřený mezi okny? Ať už vám v paměti utkvělo cokoli, možná vám následující příběh, který nám Žilmen poslal, osvětlí, že se za spoustou situací skrývalo něco víc. Přemýšlení To bylo tenkrát v kvartě. Přišel za námi třídní s tím, že sekunda jede na lyžák a má ještě pár volných míst. Během chvilky se našla skupinka 6 lidí. Mezi nimi i já. Tvořili jsme takové to jádro naší třídy. Určitě to znáte. Spolužáci, co rádi baví celou třídu a vymýšlí různé vtípky k pobavení nejen sebe, ale i ostatních. Zkrátka ideální parta na hory. Všichni jsme sdíleli jeden pokoj. Bohužel taky jeden klíč. Pamatuju si to, jako by to bylo včera. Byl zrovna čas večeře. Všichni na odchodu, jen já hledal v batohu nabíječku. Vykašli se na to a poď už! zařval kámoš.

7 Vydrž Prťka, vydrž! Už ju skoro mám. Najednou se ozvalo bouchnutí dveří a zvuk jejich zamykání. Potom už jen hlas, co říkal: Tak, a teď budeš přemýšlet, Žilmene! (to je totiž moje přezdívka) V ten moment nabíječka ztratila na důležitosti. Chvíli jsem jen stál. Pak jsem se pustil do jejího opětovného hledání, doufaje, že si jen dělají srandu a hned zase otevřou. Za čtvrt hodiny už jsem zkoušel vyrazit dveře. Po pár marných pokusech mi došlo, že vyrazit dveře, které se otevírají směrem ke mně, není nejlepší nápad. Co teď? A hele, okno. Možná tudy bych mohl uniknout ze svého vězení Myšlenka skočit dolů na střechu se mi vzhledem ke kručení v břichu jevila víc a víc jako dobrý nápad. Ze střechy už by to šlo snadno. Jen seskočit dolů. Hlad narůstal. Bylo rozhodnuto. Skočím! Obouval jsem si boty, když vtom slyším kroky. Klíče zachrastily v zámku a já byl po asi půl hodině čekání a úspěšném nalezení nabíječky konečně volný. Když se mě poté učitelé zeptali, proč jdu pozdě na večeři, má odpověď zněla: Přemýšlel jsem. Nikdy bych netušil, jak tento drobný incident ovlivní zbytek mého života i roky strávené na gymnáziu. Přemýšlením jsem trávil minimálně hodinu týdně. Ve skladu výtvarky, ve skřínce či ve sklepě. Jelikož naše škola ještě neměla plastová okna, ale pouze klasická kastlová, strávil jsem nějakou dobu i v prostoru mezi okny. Nutno dodat, že jsem tím pobavil spoustu lidí ze školy a mnohým jsem tak nejspíš zpříjemnil jinak běžné, nudné ráno. To mě sice těšilo, ale když zazvonilo na hodinu a všichni se rozeběhli do třídy, můj úsměv rázem opadl. Vysvobodili mě až kolemjdoucí učitelé. Když se vás tedy někdo bude ptát, jak Žilmen k přemýšlení přišel, odpovědí vám může být tenhle pravdivý příběh.

8 St. Patrick s Day Who was St. Patrick? Well, you probably wonder who was this Patrick and why so many people all around the world celebrate this holiday. Many people connect this man and holiday just with Ireland, but St. Patrick came from England originally. At first, Patrick didn t have any relationship with God or religion, although his grandfather was a priest. It is said that once Irish pirates came to the English coast, where his family lived - they rubbed their farm and kidnapped Patrick. After that they sold him into slavery to Ireland. He was just 16 and he was forced to look after sheep, but the worst of all was the famine which he suffered fortunately. In those hard times he found his faith, started to pray a lot and completely changed. He learned Irish and also their habits. After 6 years of slavery he managed to escape back to England. He found his parents, became a priest and later also a pontiff. When the pope gave him a permission to preach gospel in Ireland, he started his mission there. St.Patrick s Day St. Patrick s Day is celebrated on 17 th March. It was national holiday only in Ireland, Isle of Montserrat, Newfoundland and Labrador (both in Canada) originally. Nowadays it is celebrated almost all around the world, mostly in the Great Britain, the USA and Australia, where many Irish people live. The main colour is GREEN, people wear green clothes, eat green food, bake special St. Patrick s cakes and sometimes even paint green shamrock on their faces. Really, green is everywhere, even beer and some rivers get this colour on 17 th March. The holiday is not about praying actually, it s about celebrating, having fun, dancing, singing and drinking dark beer most of all Irish people love celebrating in the streets with their friends and others. If you wonder why one of the symbols is shamrock, than you would (or wouldn t) be surprised. St. Patrick used shamrock to explain pagans the Holy Trinity. And why green? That s easy! Shamrocks are green, so it became the symbol of St. Patrick, Ireland and also symbol of St. Patrick s Day. Do you want to know what is it to celebrate this holiday? Then don t wait and find some Irish pub anywhere and be sure that on 17 th of March there will be lot of fun, beer, people and green colour! If you re which you can interested in the traditional Irish music - which is really amazing - there are some tips listen to, or you can visit a website of St. Patrick s Day and listen the music there (http://www.st-patricks-day.com/irish-songs-lyrics-and-audio/).

9 (L. Šimarová, 4. G)

10 Velikonoce Pomalu ale jistě začíná jaro a s ním jsou neodmyslitelně spjaty Velikonoce. Proč Velikonoce vlastně slavíme a jaký mají význam? Většina lidí samozřejmě ví, že Velikonoce jsou svátkem křesťanským. Někteří namítnou, že to jsou ale svátky vycházející z pohanských tradic, které mají oslavovat příchod jara. Ano, skutečně některé z vedlejších velikonočních tradic mají pohanský základ. Ale jinak jsou Velikonoce křesťanského původu, vždyť jak by mohli oslavovat příchod jara na jižní polokouli? Také těm, co trochu znají židovské tradice, by se mohlo zdát, že jsou založeny na nich. Židé totiž v tuto dobu slaví Pesach, na památku vyvedení z Egypta Mojžíšem. A to bylo předobrazem spásy člověka od zla a smrti. Události Velikonoc vyplnily všechny starozákonní předobrazy, a proto mají s židovskými svátky společné základy. Ještě než se podrobně podíváme na každý den, je dobré si připomenout, že před Velikonocemi je 40denní půst (neděle se jako slavnost nepočítá), který má sloužit k tomu, aby se člověk ztišil a duchovně připravil na tyto svátky. Poslední neděle před Velikonocemi se nazývá Květná. Připomínáme si slavný Kristův vjezd do Jeruzaléma a světí se kočičky připomínající ratolesti, kterými Ho tam vítali. Zelený čtvrtek je dnem, kdy Kristus naposledy povečeřel se svými učedníky a ustanovil Eucharistii (přijímaní). Ustanovil novou a věčnou smlouvu, která je nekrvavá (dříve Židé přinášeli zvířecí oběti Bohu). To, že chleba a víno je proměňováno v Jeho tělo a krev, předznamenává Kristovu vlastní oběť na kříži. Na Velký pátek se jako jediný den v roce nekoná žádná bohoslužba, ale pouze Velkopáteční obřady. Je to jeden z dvou největších postů. V tento den byl Kristus ukřižován a zemřel jako smírná oběť za všechny hříchy lidstva. Bílá sobota je den, kdy Ježíš leží mrtev v hrobě. V noci na neděli se slaví vigilie, což je největší a nejslavnostnější mše ze všech, jelikož Ježíš Kristus vstal z mrtvých, a tím porazil smrt a veškeré zlo. Při ní se také obvykle křtí dospělí katechumeni. V neděli tyto oslavy pokračují. Pro křesťany jde o největší den ze všech. Je to den, kdy byl každý vykoupen a byla mu dána naděje na život věčný. Velikonoční pondělí je u nás ve znamení mrskačky, kterou mají především holky v oblibě. V křesťanské tradici se jedná o druhý den Velikonočního oktávu, kdy pokračují oslavy z předešlého dne. Pro křesťany Velikonoční doba trvá ještě dalších 50 dnů a končí až Letnicemi neboli slavností seslání Ducha Svatého, která uzavírá a dovršuje Velikonoce tím, že až tehdy učedníci pochopili všechny události a tajemství Velikonoc. Velikonoce jsou svátkem pohyblivým, to znamená, že nemají své přesné datum a každý rok připadají na jiné dny. Určují se podle toho, že neděle Zmrtvýchvstání je hned po prvním jarním úplňku. Mnozí z vás něco z těchto informací věděli a třeba jste někteří zjistili, proč vlastně máme 3 dny volna. A já vám přeju krásné a požehnané Velikonoce! (L. Martinková, OK)

11 Částečné zatmění Slunce Jistě jste v hodinách nebo na stránkách školy zaregistrovali, že v pátek 20. března dojde k významné přírodní události částečnému zatmění Slunce. Pro studenty je proto připravena jedinečná příležitost, díky níž budeme tento unikátní jev pozorovat i u nás na gymnáziu. O co vlastně jde z astronomického hlediska? Až do června 2021 je to poslední zatmění Slunce, které spatříme z České republiky (naposledy jsme mohli z České republiky pozorovat částečné zatmění Slunce v roce 2011). Ovšem na srovnatelně velké zatmění, jaké nás nyní čeká, si budeme muset počkat až do roku Pokud jde o úplné zatmění naší nejdůležitější hvězdy, tak to už z nás neuvidí nikdo přijde totiž až 7. října Zatmění Slunce je u nás viditelné v dopoledních hodinách dostatečně vysoko nad obzorem jako částečné v celém svém průběhu. Jako částečné je toto zatmění dále pozorovatelné z Evropy, severních oblastí Afriky, severozápadní části Asie, dále pak ze severovýchodní části Atlantiku a přilehlých částí Severního ledového oceánu. Pás totality, tedy území, ze kterého je možno zatmění Slunce pozorovat jako úplné, vede přes Severní moře, z pevniny se dá pozorovat jako úplné na Špicberkách a Faerských ostrovech. Mnoho cestovatelů a astronomů rovněž zvolilo expedici dánského parníku společnosti Smyril Line. Při maximální fázi bude Měsíc krátce před 11. hodinou dopolední středoevropského času zakrývat shora okolo 73 procent slunečního disku. Jev spatříme v celém průběhu a maximální fáze zatmění proběhne poměrně vysoko, přes 35 nad obzorem. Přímo při zatmění bude také příležitost vyhledat si na denní obloze planetu Venuši. (zdroj: planetarium.cz, astro.cz)

12 Barbora ovesná: Jaké je pracovat vedle narkomanů? Pro březnové číslo Student s Times pro vás připravila Verča Baksová trochu odlišný rozhovor, než na které jste v rubrice Naše celebrity zvyklí. Tentokrát si totiž můžete přečíst rozhovor s Bárou Ovesnou z 3. G, která se už třikrát vydala jako dobrovolnice na východní Slovensko. Můžeš nám na začátek představit projekt, kterého ses zúčastnila? Na východním Slovensku v obci Žakovce je takové zařízení pro lidi, jako jsou bezdomovci, narkomani, alkoholici apod. Přímo v té obci se nachází zařízení pro muže a kousek dál pro ženy, většinou ty, co nezvládly situaci s rodinou nebo také bývalé prostitutky. Hodně lidí je romského původu. Většina lidí se tam chce opravdu změnit a něco se sebou udělat. Takoví mohou přicházet a náplní jejich života se stane práce, protože když se člověk jen nudí a nic nedělá, je lehké opět spadnout do toho starého života. Přestože tam mají volný čas, určitá doba je naplněná právě prací. Žijí pouze v areálu. Samozřejmě ho mohou kdykoliv opustit a vrátit se do starého života, stejně tak je otevřený pro kohokoliv, kdo potřebuje útočiště. Co přesně jsi tam teda dělala ty? Je to velký areál, kde mají taky svůj dobytek - ovce, krávy, kozy, apod. Je tam pro ně vytvořená práce, například staví domy. Práce je tam hodně a někdy ji nemohou zvládnout sami - třeba dostavit dům, než přijde zima. Takže my jsme jim tam jeli jako dobrovolníci pomáhat pracovat. Moc jsem nevěděla, do čeho jdu. Měli jsme tam řád a pracovali jsme s nimi. Zároveň to pro ně mohlo být obohacující v tom, že mohli být pro změnu i s někým jiným a povídat si s námi. Když jsme tam byli, mohlo je to opět povzbudit do práce a taky se víc snažili. Pro ně jsme byli někdo z toho světa venku. Obohatilo to nějak i tebe? Myslím, že pro mě to byl spíš přínosné než pro ně. Dřív jsem měla na lidi, jako jsou narkomani, jiný pohled, ale když jsem tam přišla, viděla jsem, že jsou na tom často morálně líp než my. Tím, jak chtěli pomáhat druhým a změnit sami sebe. Někdy jsem se za sebe skoro styděla, když jsem viděla, že i myšlenkami jsou na tom lépe než já. Než tam přišli, byli zvyklí jen brát, tady je učí dávat, což se mi moc líbí. Jak ses o této možnosti dozvěděla? Založil to jeden kněz - Marián Kuffa, který se rozhodl udělat ze staré fary zařízení pro tyto lidi. Já byla na několika jeho přednáškách a na jedné z nich právě mluvil na toto téma. Řekl, že tam klidně mohou přijet dobrovolníci i dobrovolničky.

13 Kolikrát už ses na toto místo vydala a na jak dlouho? Třikrát - jednou na deset dní a dvakrát na týden. Ale někteří lidé tam jezdí pomáhat třeba i na tři měsíce. Dokonce vím, že jedna paní tam pomáhá už téměř rok. Chystáš se tam znova? Opravdu mi to hodně dalo, jela bych určitě. Co pro tebe bylo nejtěžší? Lidé tam mají jinou mentalitu, takže někteří si moc neberou servítky. Jednou nás tam nějaké ženy obvinily z toho, že tam spíme a vyjídáme je. Tehdy se mi opravdu chtělo jet domů. Taky jsem se někdy trošku bála, když jsem u sebe neměla kamarádku. Když jsem třeba zjistila, že některý muž povraždil svou rodinu apod. Co tam pro tebe bylo naopak povzbuzením? Hodně mě fascinovalo nasazení už zmíněného zakladatel Kuffy. Přestože dokáže být velmi rázný, lidé ho tam mají opravdu rádi. Mně stačilo s ním mluvit dvě minuty a celý den jsem měla lepší (smích). Taky jsem měla možnost mluvit s jednou starou paní z tamějšího domova důchodců a slyšet, co všechno v životě udělala a kolika lidem pomohla, a zároveň jsem viděla, jak byla pokorná. Hodně lidí si opravdu vážilo jen toho, že jsme si s nimi povídali. Co tě nejvíc překvapilo, když jsi poprvé přijela? Překvapilo mě, jak byli zdejší lidé otevření. Například bezdomovci, kteří tam byli pouze v zimě a dostávali určité funkce, díky kterým pak v sobě mohli najít nějakou hodnotu. Taky muži, kteří byli opravdu pracovití. I když stavěli domy a nestavěli je pro sebe, vážně se snažili a byli do toho velmi zapálení. Moc hezké bylo, když chtěli, abychom přijeli zase. Dokonce nám dávali i dárečky na rozloučenou, přestože mají jen malé příjmy. Mohla si pozorovat u těchto lidí nějaké změny? Nedokážu říct, jestli se úplně výrazně změnili, spíš pomalu po krůčkách zrají k tomu, aby se mohli vrátit zpět ke starému životu a své rodině. Ne na všechny ale doma ještě někdo čeká. Taky si dávali předsevzetí. Například nám řekli, že pokud znovu přijedeme, přestanou do té doby kouřit. Ale když jsme přijeli a ptali se na to, většinou to nedodrželi (smích).

14 Napadlo tě, že bys něco podobného dělala i v budoucnu? Myslím si, že na světě je strašně moc lidí, co potřebují pomoc, které se jim nedostává. Nevím, jestli bych to chtěla dělat celý život, ale někam jet a pomáhat určitě. Za chudobou se ani nemusí jezdit někam do Afriky, jen kousek od nás na východním Slovensku se nacházejí romské osady, kde lidé skoro nemají vodu a malé děti jsou okousané od krys. Tihle lidé se do toho zkrátka narodí, neznají nic jiného. Co bys vzkázala lidem, kteří by o dobrovolnictví uvažovali? Doporučila bych to každému, komu záleží na lidech, kteří potřebují pomoc. Stačí tam být a vidět to a uvědomíte si, že takoví lidé jsou kolem vás - lidé, kteří strádají a chybí jim základní věci. Vidíte, že jsou tam lidé, kterým můžete pomoct jen tím, že s nimi mluvíte. Taky mě nadchlo vidět lidi, kteří pomáhají druhým a mají naplněný a šťastný život, třebaže nejsou zrovna mediální hvězdy a v garáži nemají deset aut. Když už ten život máme, měli bychom ho nějak naplnit. Pokud by vás zajímalo dobrovolnictví v Žakovcích : (V. Baksová, 2. G)

15 Aprílové žertíky Co se skrývá pod pojmem Apríl? Apríl je označení pro 1. dubnový den. Už od 16. století je Apríl spojen s různými žertíky a zlomyslnostmi. Předpokládá se, že svátek vznikl jako reakce na změnu ročního období. Ze smutné zimy na veselejší jaro. A když už jsme u těch žertíků, už vás někdy někdo pořádně napálil? Pokud ano a chtěli byste se pomstít, máme pro vás pár tipů, jak udělat váš Apríl lepší než kdy jindy. Ti, kteří jsou zadaní, by například mohli vyzkoušet trik s vlasy. Jedná se o to, že ustřihnete svému protějšku kousek vlasů. Ale jen na oko. Nejdřív je potřeba si sehnat pramínek vlasů (např. z panenky, barbíny, příčesek) a poté nahrát ustřihnutí pramínku vlasů. Jak to provedete, necháme na vaší fantazii. Partnera pořádně potrapte, než mu řeknete pravdu. Pokud nemáte svého vyvoleného/vyvolenou, můžete to zkusit na někoho ze svých blízkých. Ovšem jestli se vám tenhle aprílový žertík zdá být krutý, máme pro vás ještě jeden tip. Nedávno jsem slyšela, jak napálila kamarádka své malé sourozence milující čokoládu. Je to téměř jednoduché. Jak s přípravou, tak se samotným provedením. Stačí k tomu čokoláda na vaření a syrové vejce. Poté už jen vejce polít rozpuštěnou čokoládou. Až nám čokoláda zaschne, servírujte. Teď už stačí čekat, kdo se napálí nejdřív. Dávejte ale pozor ať nikomu nezaskočí. Mohu vám zaručit, že reakce napálených stojí za tu práci. Pokud byste se chtěli podělit s ostatními, jak jste si z někoho vystřelili vy, napište nám na náš (M. Zvonková, 3.G)

16 Teorie všeho Fascinující životní příběh vědce a jeho bývalé ženy Jane, kteří se nevzdali ani kvůli nejtěžší životní překážce. Závažné nemoci. Žánr: životopisný/romantický/drama Velká Británie 2014, 123 minut Režie: James Marsh Hudba: Jóhann Jóhannsson Předloha: Jane Hawking (kniha) Hrají: Eddie Redmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, Dawid Thewlis a další Než jsem film shlédla osobně, zarážely mě ze všech stran názory, že se jedná akorát o další romantický snímek, že nadšení zůstává jen na straně režiséra, který konečně získal svolení zfilmovat memoáry bývalé Hawkingovy ženy, že vás čekají akorát dvě hodiny instagramových filtrů. Možná proto jsem váhala, jestli se do kina vydat. Pokud čekáte, že si ujasníte Hawkingovy teorie, asi jste opravdu na špatném místě. Film se totiž soustředí především na vědcův osobní život, na jeho boj s nemocí, pohádkový vztah s Jane a jeho odhodlanost postavit se k realitě čelem a nikdy se nepoddat svému handicapu. Nicméně má zde své neodmyslitelné postavení samozřejmě i jeho proslulá genialita a vědecká práce, ale po skončení nebudete z kina odcházet plní nových poznatků jako z přednášky na Cambridge. Ano, Cambridge je nejdůležitějším místem filmu. Právě tam mladý Stephen Hawking studuje kosmologii a má v plánu získat doktorát. Přestože si neodpírá nic z vysokoškolského života a často své kamarády překvapuje tím, že nevěnuje čas přípravě, je bezesporu jedním z nejnadanějších studentů univerzity, což upoutá pozornost především u tamějších profesorů. Náklonnost získává brzy i u krásné Jane, studentky umění. V té době ani jeden z nich netušil, co všechno díky vzájemné lásce překonají. Stephen zanedlouho začne pozorovat drobnosti, které jsou ve skutečnosti příznaky amyotrofické laterální sklerózy, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Drobná klopýtnutí, rozlitý čaj, upadnutí pera, to vše vyvrcholí pádem, který stojí za tím, že uslyší větu, která změní celý jeho život: Je mi líto, nemohu pro vás nic udělat. Máte před sebou dva roky života. Mladý student se ale rozhodl, že nezmění pohled na svět pouze ve své vědecké práci. Také díky Jane a svému rozhodnutí žít, věnovat se vědě a zvítězit v boji, který byl z medicínského pohledu předem prohraný, máme nyní stále sebou mimořádného a celosvětově uznávaného vědce. Jak jsem již zmínila, film Hawkinga provází od studentských let na Cambridge, jíž se podařilo zachovat jedinečnou atmosféru. Stephenův stav se postupně zhoršuje, ale i přesto ho Jane neopustí, vezmou se a pár

17 měsíců poté přichází jejich první dítě. Nemoc, která se ozývá stále hlasitěji, zapříčiní, že Stephen není schopen pohybu bez invalidního vozíku, je zcela odkázán na péči Jane, asistenci při jídle, často není v jeho silách ovládat polykání, jeho řeč je čím dál více nesrozumitelnější. Zprvu odmítá jakoukoli pomoc z okolí pro Jane, ale po nějaké době svolí, aby pomocnou ruku přijala. A tak se do rodiny Hawkingových dostává Jonathan, který se do Jane zamiluje. Když jeho city vyjdou najevo a Jane zjistí, že k němu i ona sama něco cítí, Jonathan se vzdálí. Pak ale přijde Stephenova cesta do Bordeaux, kde je pozván do Opery, což samozřejmě neodmítne kvůli milovanému Wagnerovi. Absolvuje tedy náročnou cestu letadlem, ale Jane nechá jet s Jonathanem a dětmi autem. Při hudbě Wagnera se náhle jeho zdravotní stav opět zhorší a je odvezen do nemocnice, kde přichází další rána už nikdy nebude schopen mluvit. I přesto se ale Hawking rozhodne bojovat dál. Stejně jako v současnosti se po nějaké době začne s okolím dorozumívat pomocí počítače, což je sice poněkud zdlouhavé, ale člověka nepřestává udivovat, že si Stephen zachoval svůj pověstný smysl pro humor a sarkasmus. Je až neuvěřitelné, že svou vědeckou činnost nepřerušil. Napsal několik knih, účastnil se přednášek, přijímal pozvání na nejrůznější vědecké i společenské události. A pak přišel další nečekaný životní zvrat. Jeho žena Jane, matka jeho dětí, která se od svého mládí rozhodla zarputile starat o milovaného člověka, přichází s onou větou, ve které Hawkingovi oznámí, že ho milovala a snažila se, ale rozhodla se odejít. Ale vy vlastně nekroutíte nevěřícně hlavou a neodsuzujete její rozhodnutí. Jane milovala Stephena jako zdravého člověka, nelitovala ho a nesoustředila se pouze na jeho postižení. Přes veškerou námahu a obětavost si nikdy nestěžovala, považovala za samozřejmé věnovat se Stephenovi a být s ním za každé okolnosti. A to vše z výjimečné lásky. I přes krok, který udělala, si ovšem i nadále zůstanou blízcí, Stephen se může kdykoli obrátit na její a Jonathanovu pomoc. Nemůžu opomenout brilantní herecký výkon Eddieho Redmayna. Není divu, že právě tento mladý a nadějný herec získal ocenění při letošním předávání Oscarů. Je mnohdy až zarážející, jak přesně a do detailů ztvárňuje světoznámého vědce, každý jeho tik a cuknutí v obličeji, mimiku, zkrácený sval a celkovou podobu handicapovaného těla. Snímek jako takový hodnotím kladně, je zde sice i řada záporných bodů jako například téměř nestárnoucí herci, ačkoli se film odehrává přibližně v rozmezí 30 let, každopádně zastávám názor, že se jedná o film zdařilý. Celkový dojem dotváří nejen skvělé zasazení do prostředí a kostýmy, ale zmínku si zaslouží taktéž naprosto dechberoucí hudba, za kterou stojí J. Jóhannsson. Film vrcholí závěrečným retrospektivním pohledem napříč léty, jichž byl divák prostřednictvím plátna svědkem, který se tak stal zajímavou tečkou příběhu výjimečného muže, který dokázal, že záleží jen na nás, jak se rozhodneme se svým časem zacházet. (S. Matůšová, OK)

18 Upečte si ovesné sušenky! Chcete si osladit začátek jara bez výčitek? Máme pro vás zdravější variantu výborných sušenek. Příprava není náročná a milovníci sladkého si jistě přijdou na své. Takže s chutí do toho. Ingredience: 3 lžíce másla 85g třtinového cukru 85 g medu 1 vejce 130 g vloček 1 lžíce vody 65 g celozrnné mouky 1/2 lžičky soli 1/4 lžičky jedlé sody Tip na konec: můžete přidat brusinky, skořici, oříšky nebo cokoliv jiného, co máte rádi. (K. Drobilíková, V. Baksová, 2. G)

19 Recenze - Jestli zůstanu (Zůstaň se mnou) Originální název: If I Stay Rok vydání: 2014, rok vy dání originálu: 2009 Počet stran: 184 Nakladatelství: Yoli (Pozn.: Kniha má dva různé názvy, protože byla v češtině vydána dvakrát, každé vydání má jiný název.) Anotace: Talentovaná violoncellistka Mia si vždy myslela, že nejtěžším rozhodnutím jejího života bude volba, zda jít za hlasem svého srdce, jenž jí radí zůstat s Adamem, nebo se naplno věnovat druhé osudové lásce hudbě, protože to by znamenalo soustředit veškerou energii na studium na prestižní umělecké škole. Jednoho únorového rána se však všechno změní. Když se Mia po děsivé autonehodě probere, nic necítí. Vidí své mrtvé rodiče, těžce zraněného bratra a nakonec samu sebe. Zatímco její tělo je v kómatu, ona sama může vidět a slyšet vše, co kolem děje. Najednou se musí rozhodovat, zda na tomto světě chce ještě vůbec zůstat, anebo o svůj život, který beztak visí na vlásku, bojovat přestane. Můj názor: Knížku jsem brala jako takovou jednohubku na jeden večer a nečekala jsem nic moc velkolepého, protože v knize, která nemá víc než 200 stran, se toho nikdy moc nestane a vy čekáte jen takovou tu trapnou romantickou linii, kterou obsahuje většina dnešních románů. U Jestli zůstanu mě překvapilo, že autorka zašla i do jiných témat, než do řešení vztahu hlavních hrdinů. Kniha sice neměla hluboký děj, ale sem tam nutil k jemnému zamyšlení. Moc se mi líbilo, jak autorka smíchala hrdinčiny vzpomínky z dětství, blízké minulosti a současnosti. To je také odpověď na to, jak autorka dokázala popsat 184 stran něčím zajímavým, protože nejde napsat 284 o romantickém ležení v nemocnici. Celá kniha se četla poměrně dobře, i když tam nebylo nic, co by vás pohánělo rychle dopředu. Děj byl tak předvídatelný a vše, co by vás nutit číst dál, odhalíte hned na začátku. Hlavní postavy nedokážu nějakým způsobem posoudit, řekla bych, že Mia byla protivná, ale kdybych já ležela v komatu a zároveň se procházela po chodbách v podobě ducha, tak by mi asi moc do smíchu nebylo. Adam - jediné, co o něm vím, je, že miluje Miu, hraje na kytaru a má smysl pro humor, takže taky nic. A další postavy buď zemřeli, nebo se tam moc nevyskytovali a nešlo si na ně udělat pořádný názor. Film byl oproti knize mnohem víc rozveden do detailů a překvapilo mě, že to film vůbec dokáže, tyto detaily ale rozhodně nebylo potřeba vědět. Celý film jsem měla pocit, že filmaři nevystihli, o co v knize vlastně jde. Byl jen o rozcházení, chození, hudbě a brečení. Herci jakoby stáli na gramofonové desce a dělali to samé, jen na jiném místě. Celé to bylo takové prkenné, oproti knize. Ale tento popis rozhodně neplatí o pasážích s hudbou, bylo jich málo, ale krásné a jediné zajímavé na filmu. Závěr: Kniha dobrá, film už ne tak dobrý. Neumím si představit, co se bude dít v dalším dílu, ale docela se na něj těším. Sometimes you make choices in life and sometimes choices make you. Uvědomila jsem si, že umírání je snadné. Žít je těžké. (K. Zůbková, 1. G)

20 STUDENT S TIMES Ročník I. číslo Šéfredaktorka: Sára Matůšová Grafická úprava: Sabina Tvarůžková Redaktoři: V. Baksová, K. Drobilíková, L. Martinková, K. Zůbková, S. Matůšová, T. Fojtů, M. Zvonková, L. Šimarová Kontakt: Student s Times Box

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu Výuka moderně Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Anglický jazyk

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

ČTENÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : ČTENÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Mgr. Martin Zicháček aj9-kap-zic-cte-01 Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) : Christmas Christmas is for many people in the

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Náhradník Náhradník 5.A

Náhradník Náhradník 5.A 5. (Testovací klíč: GSZUTIZ) Počet správně zodpovězených otázek Počet nesprávně zodpovězených otázek 0 23 Poslech Čtení s porozuměním Slovní zásoba Gramatika Konverzace 04 02 07 08 02 Obecná škola Otázka

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Velikonoční kvíz ověřuje znalosti z prezentace o Velikonocích.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Velikonoční kvíz ověřuje znalosti z prezentace o Velikonocích. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast České svátky, vy_32_inovace_ma_36_19 Autor Mgr. Kateřina

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo: CZ.1.07/1. 5.00/34.0084 Šablona: II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních

Více

Jak jsme se dostali k dobrovolnictví?

Jak jsme se dostali k dobrovolnictví? Jak jsme se dostali k dobrovolnictví? gymnázium je od roku 2008 členem mezinárodní sítě škol EAC (EAC = European Active Citizenship) spolupráci škol řídí nevládní organizace CESES se sídlem v italském

Více

My Year Manager is Vedoucí našeho ročníku je. P.E. is on Tělocvik mám v

My Year Manager is Vedoucí našeho ročníku je. P.E. is on Tělocvik mám v EMTRAS [Czech] My Headteacher is Ředitel naší školy je My Year Manager is Vedoucí našeho ročníku je My Form Tutor is Můj třídní učitel(ka) je My Form is Moje třída je P.E. is on Tělocvik mám v I must bring

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

ZÁJMENA SOME, ANY, NO SOME Je to neurčité zájmeno, které můžeme použít jako podstatné jméno, přídavné jméno nebo zájmeno. Má stejný tvar pro jednotné i množné číslo. Překládáme ho jako NĚJAKÝ, NĚJACÍ,

Více

Luk aˇ s R uˇ ziˇ cka Podm ınkov e vˇ ety

Luk aˇ s R uˇ ziˇ cka Podm ınkov e vˇ ety aneb Dává táta ultimáta? 2013 se říká podmínkovým souvětím, které se skládají převážně ze dvou (hlavní a vedlejší) vět a jsou spojeny spojkou if. Pořadí podmínkových vět Na jejich pořadí nezáleží. Některé

Více

DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL ANGLIČTINA. Mgr. Kateřina Kasanová

DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL ANGLIČTINA. Mgr. Kateřina Kasanová DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL ANGLIČTINA Mgr. Kateřina Kasanová PRO VYJÁDŘENÍ PRAVDĚPODOBNOSTI SEKUNDÁRNÍ MODÁLNÍ SLOVESA základní informace must be must have been can t be can t have been may, might,

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9. Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Budějovice Název materiálu: Reported Speech. Datum (období) vytvoření: Srpen 2013. Autor materiálu: PhDr. Dalibor Vácha PhD. Zařazení materiálu:

Budějovice Název materiálu: Reported Speech. Datum (období) vytvoření: Srpen 2013. Autor materiálu: PhDr. Dalibor Vácha PhD. Zařazení materiálu: Projekt: Příjemce: Budějovice Název materiálu: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam.

Lukášovo evangeliuml. Ježíš vyprávěl lidem, kteří ho následovali, spoustu příběhů. Každý příběh měl zvláštní význam. Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: úvodní biblické příběhy pro děti PoznejBibli Vedoucí skupiny: 1. Příběh Ztracená ovce Lukáš 15,1-7 3 Klíčový verš: Přečti si Lukáš 15,7 Popros

Více

DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL ANGLIČTINA. Mgr. Kateřina Kasanová

DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL ANGLIČTINA. Mgr. Kateřina Kasanová DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL ANGLIČTINA Mgr. Kateřina Kasanová DUM DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL otestuj základní znalost modálních sloves, opakování učiva ze základní školy: http://www.helpforenglish.cz/article/2006062301-modalni-slovesa-test-1

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 1) 8. - 9. ročník základní

Více

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : POSLECH Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Mgr. Martin Zicháček aj9-kap-zic-pos-01 Z á k l a d o v ý t e x t : After a Christmas holiday two friends are chatting at a school hall

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny:

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny: Tělo a stres garant: Radovan Faktor členové expertní skupiny: Martina Miňhová Bára Stoláriková Nikola Žůrková Marek Hanuš Zdeněk Lerch Jan Čížek Michal Kdolský Daniel Punčochář Zdeněk Janoušek Filip Wágner

Více

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : POSLECH Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Mgr. Martin Zicháček aj9-kap-zic-pos-08 Z á k l a d o v ý t e x t : Helen: Hey Mike. What a surprise. Where are you going? To the airport?

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

I prefer a small shop in front of shopping centers it is comfortable and not there many people.

I prefer a small shop in front of shopping centers it is comfortable and not there many people. Otázka: Shopping Jazyk: Angličtina Přidal(a): Maoam 1)DO YOU PREFER SMALL SHOPS TO SHOPPING CENTERS? UPŘEDNOSTŇUJETE MALÉ OBCHODY PŘED NÁKUPNÍMI CENTRY? I prefer a small shop in front of shopping centers

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

PRÁCE S UKÁZKAMI ODPOVĚDÍ MATURANTŮ NA DVD

PRÁCE S UKÁZKAMI ODPOVĚDÍ MATURANTŮ NA DVD CVIČENÍ K VIDEU 5 DVD PRÁCE S UKÁZKAMI ODPOVĚDÍ MATURANTŮ NA DVD Na DVD si můžeš prohlédnout 4 ukázky správných a 4 ukázky nesprávných odpovědí těchto částí ústní maturitní zkoušky z angličtiny: 1) Interakce

Více

1, Žáci dostanou 5 klíčových slov a snaží se na jejich základě odhadnout, o čem bude následující cvičení.

1, Žáci dostanou 5 klíčových slov a snaží se na jejich základě odhadnout, o čem bude následující cvičení. Moje hlavní město Londýn řešení: 1, Žáci dostanou 5 klíčových slov a snaží se na jejich základě odhadnout, o čem bude následující cvičení. Klíčová slova: capital, double decker bus, the River Thames, driving

Více

PŘEDPŘÍTOMNÝ prostý ČAS - procvičení

PŘEDPŘÍTOMNÝ prostý ČAS - procvičení PŘEDPŘÍTOMNÝ prostý ČAS - procvičení Předmět Ročník a obor Kód sady Kód DUM Autor Anglický jazyk Všechny ročníky střední školy všech oborů AJ/ZA+SC+OS/01020+03+04/01 AJ/ZA+SC+OS/01+20+03+04/01/03-20 Mgr.

Více

Anglický jazyk. Souslednost časů. Anglický jazyk. Vytvořil: Eva Burianová. www.ssgbrno.cz. Souslednost. DUM číslo: 9. Souslednost časů.

Anglický jazyk. Souslednost časů. Anglický jazyk. Vytvořil: Eva Burianová. www.ssgbrno.cz. Souslednost. DUM číslo: 9. Souslednost časů. www.ssgbrno.cz Vytvořil: Eva Burianová Souslednost Název tohoto časů DŮM Souslednost Strana: 1 Škola Ročník Název projektu Číslo projektu Číslo a název šablony Autor Tematická oblast Název DUM 3. - 4.

Více

KONFERENCE Poznámky pro účastníky

KONFERENCE Poznámky pro účastníky PROZKOUMEJTE velké životní otázky KONFERENCE pro účastníky Brno, Česká republika 13. 14. ledna 2012 SETKÁNÍ 1 Vize pro službu mladým lidem SETKÁNÍ 2 Co je Alfa pro mládež? Kurz Alfa pro mládež představuje

Více

Výstupy Učivo Průřezová témata

Výstupy Učivo Průřezová témata 5.1.3.2 Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu VZDĚLÁVACÍ OBLAST: Jazyk a jazyková komunikace PŘEDMĚT: Anglický jazyk ROČNÍK: 3. Umí pozdravit, rozloučí se, představí se, osloví osobu, vyjádří souhlas a

Více

Velikonoce I. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 VY_32_INOVACE_PRV_490

Velikonoce I. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 VY_32_INOVACE_PRV_490 VY_32_INOVACE_PRV_490 S2 Velikonoce I. Autor: Irena Paulová, Mgr. Použití: 2. ročník Datum vypracování:10. 3. 2013 Datum pilotáže: 21. 3. 2013 Metodika: Žáci si společně s učitelem prohlížejí prezentaci,

Více

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : POSLECH Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 5. třída Kamila Hejlíková aj5-usk-hej-pos-03.doc Z á k l a d o v ý t e x t : Mum is coming home and she is talking with her son Jack: Mum: Hello,

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

Past simple. = minulý prostý čas Použití: mluvíme o činnostech a aktivitách v. Časové výrazy: last week, yesterday, last year, on Monday

Past simple. = minulý prostý čas Použití: mluvíme o činnostech a aktivitách v. Časové výrazy: last week, yesterday, last year, on Monday Past simple Past simple = minulý prostý čas Použití: mluvíme o činnostech a aktivitách v minulosti Časové výrazy: last week, yesterday, last year, on Monday Past simple of to be Minulý čas slovesa to be

Více

Obsah. Obsah... 1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... 2 7.ZÁŘÍ "ŠKOLKA VOLÁ" - JÁ A MOJI KAMARÁDI... 2

Obsah. Obsah... 1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... 2 7.ZÁŘÍ ŠKOLKA VOLÁ - JÁ A MOJI KAMARÁDI... 2 Obsah Obsah... 1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... 2 7.ZÁŘÍ "ŠKOLKA VOLÁ" - JÁ A MOJI KAMARÁDI... 2 A) Básnička s pohybem - ČJ - Září klepe na vrátka... 2 B) Pracovní list... 2 C) Tvorba s dětmi - Hrneček... 4 D)

Více

How to order in a restaurant

How to order in a restaurant How to order in a restaurant http://farmsandfields.wordpress.com/category/ff-food-art/ Ordering - objednávání Good afternoon, welcome to Dave s restaurant. Dobré odpoledne, vítejte v restauraci u Davea.

Více

např. židovský pesach -> kř. velikonoce; den slunce -> kř. neděle; svátek zimního slunovratu -> vánoce; šavuot -> letnice

např. židovský pesach -> kř. velikonoce; den slunce -> kř. neděle; svátek zimního slunovratu -> vánoce; šavuot -> letnice Křesťanské svátky a církevní rok V obecném smyslu jsou křesťanské svátky dny, v nichž se na rozdíl od všedních dnů prokazuje zvláštní úcta k Bohu 1. svátek - neděle Každý křesťanský svátek připomíná různé

Více

FOOTBALL MATCH INVITATION, WELCOME TO MY TOWN

FOOTBALL MATCH INVITATION, WELCOME TO MY TOWN FOOTBALL MATCH INVITATION, WELCOME TO MY TOWN writing skills Určeno studentům úrovně B1 Autor: Taťána Konečná Datum vytvoření: květen 2012 Ročník: 2. 4. ročník středních škol s maturitní zkouškou Klíčová

Více

PSANÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

PSANÍ. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : PSANÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Markéta Zakouřilová aj9-jen-zak-psa-02 In the park (R reporter, B Bill) R: _1, may I ask you several questions? B: Yes, of course. R: What

Více

20/ Řeč přímá a nepřímá

20/ Řeč přímá a nepřímá Úroveň jazyka Pre-Intermediate ( 1. 2. ročník ANJ jako první jazyk, středně pokročilí studen&) 2.sada (nebo 3. - 4. ročník - ANJ jako druhý jazyk, středně pokročilí studen&) 20/ Řeč přímá a nepřímá Citace

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

PS 1 - LEKCE 2. Lekce: 2.1 Předložky - in, at, for. www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA. Cvičení: V parku. Cvičení: V práci. Tom is in the park.

PS 1 - LEKCE 2. Lekce: 2.1 Předložky - in, at, for. www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA. Cvičení: V parku. Cvičení: V práci. Tom is in the park. www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA NÁHLED souboru / titulu PS - LEKCE (ps lekce_.jbb) PS - LEKCE Lekce:. Předložky - in, at, for Cvičení: V parku. Tom is in the park. Tom je v parku. 7 8 9 Adam and Pavel

Více

Základní škola Nový Bor,

Základní škola Nový Bor, Základní škola Nový Bor, náměstí Míru 128, okres Česká Lípa, příspěvková organizace e-mail: info@zsnamesti.cz; www.zsnamesti.cz; telefon: 487 722 010; fax: 487 722 378 Registrační číslo: CZ.1.07/1.4.00/21.3267

Více

seznamu nepravidelných sloves, osvojuje si správnou výslovnost, vede jednoduchý rozhovor

seznamu nepravidelných sloves, osvojuje si správnou výslovnost, vede jednoduchý rozhovor VY_22_INOVACE_číslo přílohy 1_AJ_6A_23 Úvodní část seznámení s cílem hodiny - nepravidelná slovesa Hlavní část nepravidelná slovesa vyhledávání v seznamu, správná výslovnost Závěrečná část zpětná vazba

Více

Present Simple and Continuous Přítomný čas prostý a průběhový Pracovní list

Present Simple and Continuous Přítomný čas prostý a průběhový Pracovní list VY_32_INOVACE_AJ_131 Present Simple and Continuous Přítomný čas prostý a průběhový Pracovní list PhDr. Zuzana Žantovská Období vytvoření: květen 2013 Ročník: 1. 4. ročník SŠ Tematická oblast: Gramatika

Více

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : POSLECH Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 5. třída Mgr. Milena Kašová aj5-mas-kas-pos-01 Z á k l a d o v ý t e x t : Carl is for the first time in a new school. The teacher is asking Carl.

Více

like a different person 2 I met a girl in a club last Saturday. The next morning she looked other.

like a different person 2 I met a girl in a club last Saturday. The next morning she looked other. Another/Other other 1 In another countries, like England, they celebrate Christmas on 25 th December. like a different person 2 I met a girl in a club last Saturday. The next morning she looked other.

Více

VY_22_INOVACE_81. P3 U4A Times and Places

VY_22_INOVACE_81. P3 U4A Times and Places VY_22_INOVACE_81 P3 U4A Times and Places Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Anglický jazyk Ročník: 7. P3 U4A Pracovní list A, Find in the map 1.Tokyo 2. Delhi 3. Sydney 4.

Více

Jméno autora: Mgr. Alena Chrastinová Datum vytvoření: 2.02.2013 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_17_AJ_G

Jméno autora: Mgr. Alena Chrastinová Datum vytvoření: 2.02.2013 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_17_AJ_G Jméno autora: Mgr. Alena Chrastinová Datum vytvoření: 2.02.2013 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_17_AJ_G Ročník: IV. Anglický jazyk Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: cizí jazyk anglický

Více

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u :

POSLECH. M e t o d i c k é p o z n á m k y k z á k l a d o v é m u t e x t u : POSLECH Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Jitka Bärtlová aj9-doc-bar-pos-02 I n t e r v i e w w i t h a f a m o u s w r i t e r. Peter : Hello there, everyone here from Peter Grant

Více

Popis využití: Výukový materiál s úkoly pro žáky s využitím dataprojektoru, notebooku Čas: 15-20 minut

Popis využití: Výukový materiál s úkoly pro žáky s využitím dataprojektoru, notebooku Čas: 15-20 minut VY_32_INOVACE_AJPS2_5460CZE Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA úvodní stránka strana - 1 - CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA NĚKTERÁ PROROCTVÍ A NĚKTERÉ OBRAZY se zdůrazněním toho: kým je co pro nás vykonal a co z toho pro nás vyplývá použit... ekumenický a kralický

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

10. Společné udílení svátosti nemocných Svátost nemocných se bude v naši farnosti udělovat v neděli 11. listopadu 2006 při mši svaté v 8:30.

10. Společné udílení svátosti nemocných Svátost nemocných se bude v naši farnosti udělovat v neděli 11. listopadu 2006 při mši svaté v 8:30. Markéta 8/2007 Občasník římskokatolické farnosti u kostela sv. Markéty ve Zhoři www.farnost-zhor.unas.cz mobil: 776 887 907 nebo 775 348 346 tel. (fara u sv. Jakuba v Jihlavě): 567 303 142 e-mail: mikulas.selvek@seznam.cz

Více

VS. shop? Kamenný obchod nebo e-

VS. shop? Kamenný obchod nebo e- VS. shop? Kamenný obchod nebo e- VS. Kamenný obchod nebo e-shop? Kdo jsem (krátce) Provozování butiku Fashion Systems Provozování e-shopu Příklad e-shopu Draculaclothing.com Přehlídky, eventy&online marketing

Více

Anglicky u snídaně - věty

Anglicky u snídaně - věty www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA NÁHLED souboru / titulu Anglicky u snídaně - věty (_anglicky_u_snidane_vety.jbb) Anglicky u snídaně - věty Lekce: Pozdravení a uvítání hosta Cvičení:. POZDRAVENÍ A UVÍTÁNÍ

Více

ČTENÍ. Anglický jazyk. Hana Vavřenová. Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) :

ČTENÍ. Anglický jazyk. Hana Vavřenová. Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) : ČTENÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 5. třída Hana Vavřenová aj5-rie-vav-cte-03 Z á k l a d o v ý t e x t ( 1 5 0 2 5 0 s l o v ) : It's Christmas. Andrea is visiting her friends during

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

5.VY_32_INOVACE_AJ_UMB5, Vztažné věty.notebook. September 09, 2013

5.VY_32_INOVACE_AJ_UMB5, Vztažné věty.notebook. September 09, 2013 1 (Click on the text to move to the section) Methodology Sources 2 We use We use We use We use We use for PEOPLE. for THINGS. for POSSESIONS. for PLACES. for TIME. 3 QUIZ: People: Do you know where are

Více

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA

ÚVODNÍK ZÁCHRANÁŘI OLYMPIÁDA Z ČESKÉHO JAZYKA 1 ÚVODNÍK Vítejte u 6. čísla Deváťáckých novin. V tomto vydání se dočtete, co se událo u nás v Senožatech v měsíci únoru. Tentokrát nejen ve škole. Došli jsme se podívat také na dětský karneval a na masopustní

Více

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0527

CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Projekt: Příjemce: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova 3, 371 60 České Budějovice

Více

PSANÍ. Anglický jazyk 5. třída Hana Stryalová

PSANÍ. Anglický jazyk 5. třída Hana Stryalová PSANÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 5. třída Hana Stryalová Aj5-kap-str-psa-06 Z á k l a d o v ý t e x t : Dear Jessica! I am in Spain now. I am here with a Spanish girl. Her name is

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo: CZ.1.07/1. 5.00/34.0084 Šablona: II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních

Více

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost

Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Výukový materiál zpracovaný v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Registrační číslo: CZ.1.07/1. 5.00/34.0084 Šablona: II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních

Více

Vánoční sety Christmas sets

Vánoční sety Christmas sets Energy news 7 Inovace Innovations 1 Vánoční sety Christmas sets Na jaře tohoto roku jste byli informováni o připravované akci pro předvánoční období sety Pentagramu koncentrátů a Pentagramu krémů ve speciálních

Více

Ženy v korintském sboru

Ženy v korintském sboru Ženy v korintském sboru 1. Ježíši krásný, panovníku jasný, Boží i lidský synu, tebe milovat a oslavovat žádám každou hodinu. 2. Krásné jsou kraje, pole, luhy, háje, zavítá-li jarní čas: nad vše vezdejší

Více

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne PŘÍLOHA č. 1 DOTAZNÍK PRO ŽÁKY Název školy: Třída: Jsem: chlapec - dívka 1. Co podle tebe znamená výraz šikana? a) opakované posmívání a zesměšňování b) bití c) braní a poškozování věcí d) vymáhání věcí

Více

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013 ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE Strašnice Středa 3.dubna 2013 Univerzální vlastnosti lidstva VE VŠECH KULTURÁCH V KAŽDÉM ČLOVĚKU Touha po životě Obava z budoucna Strach ze smrti Tajemno co je po smrti? Je nějaká

Více

POSTNÍ DOBA ČLOVĚK BYL STVOŘEN, ABY BYL PŘÍTELEM BOHA

POSTNÍ DOBA ČLOVĚK BYL STVOŘEN, ABY BYL PŘÍTELEM BOHA POSTNÍ DOBA Popeleční středa je výjimečný den. Den usebranosti a reflexe. Vydáváme se v něm totiž na cestu postní dobou, která se vyznačuje nasloucháním Božímu slovu, modlitbou a pokáním. ČLOVĚK BYL STVOŘEN,

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

Dodatek č. 1: Výuka anglického jazyka od 1.ročníku č.j.: 385/2007

Dodatek č. 1: Výuka anglického jazyka od 1.ročníku č.j.: 385/2007 Dodatek č. 1: Výuka anglického jazyka od 1.ročníku č.j.: 385/2007 Ve školním roce 2012/2013 bude zahájena výuka anglického jazyka od 1.ročníku. ad 4.1. Tabulace učebního plánu 1. stupně Vyučovací předmět

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast České svátky, vy_32_inovace_ma_36_17 Autor Mgr. Kateřina

Více

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících

Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících Vrublová, Y., Janoušková, M.: Sexualita handicapovaných dospívajících datum narození: bydliště: pohlaví druh postižení: rodina: postižení v rodině: psycholog, jiný odborník): probírali jste otázku sexuálního

Více

1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ...

1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... Obsah Obsah... 1 I. ŠKOLA VOLÁ - ZÁŘÍ... 2 1.ZÁŘÍ "ŠKOLKA VOLÁ" - JÁ A MOJI KAMARÁDI... 2 A) Básnička s pohybem - ČJ - Školky čas... 2 B) Pracovní list - Školky čas... 2 C) Tvorba s dětmi - Naše školka...

Více

19/ Přítomný podmiňovací způsob

19/ Přítomný podmiňovací způsob Úroveň jazyka Pre-Intermediate 19/ Přítomný podmiňovací způsob ( 2nd Conditional) Zpracovala: Mgr.Alena Závorová úvodní 1 Podmínkové věty typu 2 ( Second Conditional ) Vedlejší věty podmínkové vyjadřují

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

THERE IS/ARE EXERCISES

THERE IS/ARE EXERCISES THERE IS/ARE EXERCISES E1) POPIŠTE NÁSLEDUJÍCÍ OBRÁZEK 15 VĚTAMI S POUŽITÍM VAZBY THERE IS/ARE: E2) DO NÁSLEDUJÍCÍCH VĚT DOPLŇTE VAZBU THERE IS/ARE: 1. fourteen students in our class. 2. a fly in my soup!

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

ČESKÁ FOTOGRAFIE CZECH PHOTOGRAPHY 2008. p r o S P O R T B E Z B A R I É R. Roman Šebrle

ČESKÁ FOTOGRAFIE CZECH PHOTOGRAPHY 2008. p r o S P O R T B E Z B A R I É R. Roman Šebrle p r o S P O R T B E Z B A R I É R f o r S p o r t w i t h o u t B a r r i e r s Foto/Photo: HERBERT SLAVÍK Roman Šebrle Prodejem kalendáře, vydaného ve spolupráci s Českým olympijským výborem, získává

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

VZDĚLÁVACÍ MATERIÁL. Závěrečná písemná práce pro 5. ročník z anglického jazyka Mgr. Iveta Milostná VY_32_INOVACE_A19 Pořadové číslo: 19.

VZDĚLÁVACÍ MATERIÁL. Závěrečná písemná práce pro 5. ročník z anglického jazyka Mgr. Iveta Milostná VY_32_INOVACE_A19 Pořadové číslo: 19. VZDĚLÁVACÍ MATERIÁL Název: Závěrečná písemná práce pro 5. ročník z anglického jazyka Autor: Mgr. Iveta Milostná Sada: VY_32_INOVACE_A19 Pořadové číslo: 19. Ročník: 5. ročník Datum vytvoření: 10. června

Více

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV

Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Jméno autora: Mgr. Barbora Jášová Datum vytvoření: 14. 09. 2012 Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_20_ZSV Ročník: I. Základy společenských věd Vzdělávací oblast: Společenskovědní vzdělávání Vzdělávací obor: Základy

Více

PSANÍ. I am interested in applying for the post of full-time secretary in TUMI Enterprises.

PSANÍ. I am interested in applying for the post of full-time secretary in TUMI Enterprises. PSANÍ Jazyk Úroveň Autor Kód materiálu Anglický jazyk 9. třída Jitka Bärtlová aj9-doc-bar-psa-03 Formal letter - Applying for a job Mr. Gordon TUMI Enterprises 25 Blue Road Reading BT5 8PK Mrs. Wilson

Více

spn_5 Lekce: 2 - Kdo je kdo? www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA Cvičení: 1 - Dear Larry, WHO IS WHO? - UNIT TWO Dear Larry,

spn_5 Lekce: 2 - Kdo je kdo? www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA Cvičení: 1 - Dear Larry, WHO IS WHO? - UNIT TWO Dear Larry, www.jazyky-bez-barier.cz - KNIHOVNA NÁHLED souboru / titulu spn_ (spn ukázka a lekce.jbb) spn_ Lekce: - Kdo je kdo? Cvičení: - Dear Larry, WHO IS WHO? - UNIT TWO KDO JE KDO? - LEKCE Dear Larry, Drahý Larry,

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

Zatmění Slunce v roce 2012. Jan Sládeček. Abstrakt:

Zatmění Slunce v roce 2012. Jan Sládeček. Abstrakt: Zatmění Slunce v roce 2012 Jan Sládeček Abstrakt: V roce 2012 došlo k prstencovému i úplnému zatmění Slunce a také k přechodu planety Venuše přes sluneční disk. Tento úkaz lze rovněž považovat za miniaturní

Více

Chotíkováček Jaro 2015

Chotíkováček Jaro 2015 Chotíkováček Jaro 2015 Ahoj kamarádi! Máme tady jaro. Příroda se začala probouzet po zimním spánku. Brzy nás čekají Velikonoce. Velikonoce navazují na tradici původně pohanského svátku jara. Nyní jsou

Více

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské Základní škola, Ostrava Poruba, Ukrajinská 1533, příspěvková organizace Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Multimédia na Ukrajinské číslo projektu: CZ1.07/1.4.00/21.3759

Více

UVEDENÍ DO MODLITBY KRISTOVA RŮŽENCE

UVEDENÍ DO MODLITBY KRISTOVA RŮŽENCE KRISTŮV RŮŽENEC 1 UVEDENÍ DO MODLITBY KRISTOVA RŮŽENCE Bůh každého z nás volá a vede. Každý na toto volání odpovídá podle rozhodnutí svého srdce v osobním projevu své modlitby. Křesťanství zná tři výrazové

Více

II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách

II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0218 Šablona Označení materiálu II/2 Inovace a zkvalitnění výuky cizích jazyků na středních školách VY_22_INOVACE_Mrh16 Vypracoval(a),

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více