TRICKSTER VE ŽLUTI DNE A NOCI. Osoby: Trickster Architekt Dáma první radní Vyšetřovatel Stuchlík Daneš Dáma Mexiko Vysokoškolák Vysokoškolačka

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "TRICKSTER VE ŽLUTI DNE A NOCI. Osoby: Trickster Architekt Dáma první radní Vyšetřovatel Stuchlík Daneš Dáma Mexiko Vysokoškolák Vysokoškolačka"

Transkript

1 TRICKSTER VE ŽLUTI DNE A NOCI Osoby: Trickster Architekt Dáma první radní Vyšetřovatel Stuchlík Daneš Dáma Mexiko Vysokoškolák Vysokoškolačka (divadelní hra na okraj dne 10. srpna 2013 a pouti Přes dva kopce) Pojmenování postav je typové, zároveň ale ztělesňují zcela konkrétní osobnosti; toto ztělesnění je ovšem právě a pouze ve světě divadla, umělecké fikce, bez stopy dokumentárnosti, bez stopy karikatury. Jak postavy reálně vypadají, musí jasně vysvítat z toho, jak jednají, a jak je s nimi jednáno, proto není na úvod popsáno, zda jsou to lidé mladí, staří, krásní, lenivý, energičtí. Snahou této hry a jen potud je tato dobrá, aby to byly postavy živé a aby jim krajina Budečska a Zákolanska mluvila k jiným krajinám. Jednání prvé Obraz první: Proč se mluví o tom, co nebylo a není? (srpnový den, žhnoucí slunce, žluté polosklizené lány u Budče a Zákolan. Polní cestou jde průvod) Daneš: (ukazuje do dáli): Od starodávné Budče až k Okoři se táhne hluboké údolí. Taková nenadálá hluboká brázda jen v mírně zvlněné krajině budí vždy pocit tajemství; co se zde stalo kdysi v dávnověku? Taková podobná brázda v krajině je například u starého kláštera na Sázavě; i jejích brázdě se říká, že ji vyoral sám ďábel. Ale tato naše brázda je božského, ne ďábelského původu. A přesto! Našli se lidé, kteří přes toto údolí chtěli postavit velký most s dálnicí, i když tuto dálnici mohli vést jinudy. Asi na stavbě mostu chtěli vydělat veliké peníze. Vysokoškolačka: Takže ten most tady byl a už není? Daneš: Ne, nebyl a není. Občané Zákolan a dalších obcí tomu zabránili. Vysokoškolačka: Tak proč o tom mluvíme? Daneš: Patří to přece k nedávné historii této krajiny. Vysokoškolačka: I když to nebylo a není? - Ale třeba tady ten most bude, i když to bude hrozné. Daneš: Já věřím, že ne. Vysokoškolačka: Ale na beton to nevíte, že ne! Vysokoškolák: Takových věcí, které nebyly a nejsou, jsou miliardy. Věci a události, které nebyly a nejsou, by měly být zapomenuty. Vysokoškolačka: I když mohou být?

2 Vysokoškolák: Připadá mi, že se minulost udála jaksi jen částečně. Kdyby se děla na sto procent, pořád by přece byla s námi a kostelík na Budčí by se zachoval celý a nezbyly by z něj pouze základy. Vysokoškolačka: A důkaz pro toto tvrzení? Vysokoškolák: Nezažíváte stejně jako já, když jdete touto krásnou krajinou, od pomníku Antonína Zápotockého v Zákolanech, přes Budeč, k ruinám Okoře pocit neskutečnosti, že je vše jen zdání? Daneš: Tato naše krásné krajina mezi Budčí a Okoří je jediná jistota, kterou máme. Vysokoškolák: (ironicky) Tato krajina je vlastně jedno velké divadlo, jen shluk zašlých scén. Obraz druhý: O hledání přednášejícího Trickster: Teď by se hodila přednáška! (dívá se do papíru, rozhlíží se kolem), Pan profesor Hromádka by měl mít přednášku o krajinářských kontextech a souvislostech Budečska a Zákolanska. Pane profesore! Zdá se, že pan profesor není. Vysokoškolačka: Ale nepochybně pan profesor Hromádka byl, takže je pravděpodobně, že někde je. Trickster: Pan profesor Hromádka není ovšem paradoxní existencí, nýbrž existencí váženou. Vysokoškolačka: My chceme přednášku! My chceme přednášku! Trickster: Pane profesore! Pane profesore! Jdu se porozhlédnout. Možná se zdržel za průvodem. (Trickster odchází) Dáma první radní: Pane architekte. Možná byste mohl zaskočit vy Architekt: (váhavě) Raději bych ji měl v poněkud jiném krajinném kontextu, abych to mohl demonstrovat na konkrétních příkladech. Vysokoškolačka: (prosebně) Ale pane architekte! Prosíme vás, moc vás prosíme! Dáma Mexiko: (striktně) Prosím vyplň krásné slečně její velké přání. Architekt: (váhavě) Nu je-li tomu tak Tedy moje přednáška se bude jmenovat, ostatně inspiruji se v tisku Budečských rozhledů v článku autorů architektů Jana Trejbala a Marka Přikryla, tedy moje přednáška se bude jmenovat Jak vstoupit do ustanovené kulturní mřížky kulturní krajiny kolem Zákolanského potoka? Dobrý úvodem k přednášce určitě bude představení pozoruhodné figury muže v kožichu medvěda s nosem alla Commedia. Jmenuje se Trickster, tedy ta postava, nikoli herec. Trickster je stará mýtická postava, je polobohem, znejistitelem zaběhlých dějů, velkých panovníků, či srocení davu. Vysokoškolačka: Čili něco jako dvorní šašek Architekt: Nejsem si jist, že je Trickster dvorním šaškem. Má vyšší poslání. Nu, dnešní průvod je snahou o vytvoření dočasné jiné kulturní vrstvy, která může svým chováním místo ovlivnit Ale tady ho máme. Nerad mluvím o lidech, kteří jsou nepřítomní. (přichází Trickster) Trickster: Konečně jsem našel pana profesora! Dáma první radní: (pro sebe) Konečně! (přichází nádherný bělovlasý a bělovousý stařec, asi kolem sedmdesáti, ale plný síly) Trickster: Pan profesor teď přednese přednášku. Aha, vidím, že jste začali přednášku, která má být později. Pane architekte, viďte, že vaši přednášku přednesete o něco později?

3 Architekt: Nevadí. (Dáma Mexiko mu nesouhlasně kyne, aby se nenechal přerušovat, ale ten jí nedbá). Pan profesor Hromádka? (podává ruku příchozímu) Profesor: Novák. Architekt: Aha Profesor: A nejsem profesor. Trickster: Šel jsem do polí a tu jsem náhle potkal tohoto člověka. Připadal mi zcela vhodný pro tento okamžik, aby zde přednesl přednášku. Dáma Mexiko: (výsměšně) Ale o čem? Dáma první radní: (je vidět, že je nespokojena, ale rychle se rozhoduje) Ale pane profesore Nováku, myslela jsem si, že na pozvánku k nám na Budeč úplně zapomenete. Dlouho jsme se neviděli, vlastně si léta jenom korespondujeme. Vypadáte opravdu výborně! Profesor: (mluví poněkud váhavě) Vlastně mi ani není proti mysli zde přednést přednášku. Žluť tohoto krásného letního dne je tak přesvědčivě žlutá, jako bychom se blížili ke Slunci z jeho nejpřátelštější strany. Toulám se mezi poli a Dáma první radní: Takto vás všichni po desetiletí známe. Vždy vystoupíte z vlaku o jednu stanici dříve, nebo o jednu stanici později, abyste přišel z nečekané strany, abyste uviděl věci v nečekaných souvislostech. Daneš: (halasně) Jeden Novák, nevím, jestli to byl profesor, nám vypracovával posudek na to, jak bude ohrožena naše krajina stavbou dálničního mostu. Dáma Mexiko: (jízlivě) Přemostění, pane Daneš, přemostění, nikoli mostu. Vyjadřujte se na výši doby. Daneš: Tato přednáška bude zjevně improvizovaná, ale jaké bude hlavní téma? Profesor: Tématem jsme my sami, my sami v tento den, mi sami v tento den, který se má stát nezapomenutelným, jako je odstín žluti dnešního Slunce. Vysokoškolačka: (k vysokoškolákovi) Asi na fakultě přednáší antropologii, nauku o člověku. Vysokoškolák: Doufám, že chápe, že nejpodstatnější, co může řečník na poli udělat, je býti komickým, komickou figurou. Trickster: Tak prosím, profesore Daneš: (vrtí hlavou) No tak jo! No tak jo! Dáma Mexiko: (polohlasem k Dámě první radní) Vy toho člověka vůbec neznáte, viďte? Dáma první radní: Člověk potká tolik lidí. Dáma Mexiko: Vůbec nikdy jste ho neviděla! Vůbec nevíte, kdo to je! Dáma první radní: A víte vůbec vy sama, kdo jste? A vím to já? Nebo to ví Daneš? Dáma Mexiko: My v Mexiku jsme hodně věřící. Chápeme boha a přírodu, boha v přírodě, přírodu v bohu. Ten člověk je nebezpečný. Dáma první radní: Jsme náhodní pocestní, kteří potkali jiného náhodného pocestného, a žádají ho, aby přednesl přednášku. Je to tak neobyčejné? Dáma Mexiko: To patrně myslíte ironicky! Dáma první radní: Prosím vás; přece tohle je základní pravidlo jakéhokoli výběru. Vybíráme si ne člověka, ostatně co vlastně víme o člověku?, čím je člověk?, ale volíme podle Cesty, která náhle protne vaši Cestu. Obraz třetí: Podivně věštecká přednáška o pouti Přes dva kopce 2013 Trickster: Pane profesore, prosím, slovo je vaše!

4 Profesor: Vy všichni jste mi lhostejní, stejně jako asteroidy, které původně mířily na Zemi, ale minuly ji z bezpečné vzdálenosti. Vy všichni jste mně zcela lhostejní ve srovnání s teplým svitem dnešního srpnového Slunce, které se odráží od žluté slámy polosklizených lánů Budečska a Zákolanska. Ze Slunce dnes vyplouvají všechny pravé žluti, které vidíme, když se ke Slunci blížíme z nejpřátelštější strany. Za chvíli ale Slunce začne zapadat a do našich duší se začne vkrádat ten starý, nekonečný chlad a my budeme utíkat ke vzpomínce na tento žlutý, dokonalý den jako k atomové elektrárně. Přestože jste mi neskonale lhostejní, přišel jsem vám říci, že dnešní den skončí smrtí jednoho z vás, nebo všech z vás, to nevím. (místo údivu ale všichni jenom krčí rameny) Daneš: Promiňte, v jakém smyslu smrtí, profesore? Dáma Mexiko: Smrt je přece smrt, smrt je přece jen jedna. Daneš: Ale hodí se, abychom dnes mluvili o smrti? Jediné smrti v celkové pomíjivosti bytí, tedy smrti krajiny, jsme se ubránili, když jsme tady zabránili vystavět onen most. Krajina žije věčně. Dáma Mexiko: Znáte vůbec něco jiného, než co nebylo, a není Vysokoškolačka: Ale možná bude! Daneš: (velmi prostě, takže dámy umlknou) No to bych raději umřel, kdyby tady ten most měl stát. Trickster: Ale proč má někdo umřít, profesore? Profesor: No protože jedině smrt je skutečná. Možná i jiné věci jsou skutečné, například velké umělecké dílo, vynález, možná i láska. Ale ten váš dnešní průvod krajinou, tato vaše dnešní performativní akce, ta vaše dnešní performance, je tak neskutečná! Je to zábava nebo umění? Je to úplné nic nebo něco? Lidé se tady tváří, že něco řeší, ale neřeší, tváří se, že poslouchají, ale chlastají, odpusťte, pane Trickster!, lidé se tváří, že je to baví, ale nejraději by se viděli někde jinde. Problém je asi ten, že už není žádné jinde. Možná i kolona tanků, která jede do války, kde všechny tanky rozstřílejí na maděru, je performativní akcí, je akcí kudy z nudy. Možná my všichni jsme bytostnými štěpenci mezi diváka a herce, nikdy nevíme, kdy hrajeme a kdy se jen díváme. Dáma první radní: (obdivně) Vždy jste uměl provokovat jen na vysoké úrovni. Trickster: Vše je jen jakoby, profesore? Profesor: (vážně) A právě proto občas přichází ta nejskutečnější skutečnost, tedy smrt. (mrazivý klid) Dáma první radní: Smrt není nic. Smrt je jen tečka na konci věty. Ale když člověk zapomene ťuknout na konci věty tečku, také se nic neděje, všichni stejně vědí, že věta končí. Pravý konec, skutečný konec je daleko před smrtí. Profesor: To jsou všechno námitky programového optimisty. Dáma první radní: Ne, to jsou námitky člověka, který vychází z toho, že člověk toho moc nemá, ale má dar myšlení, který vychází přímo ze středu daru života. Profesor: (slavnostně) Jedinou stálou identitou, jedinou identitou před a po, je identita divadla. To jediné, co pouze jsme, je divadlo. Trickster: (náhle, překvapivě, možná překvapivě i pro sebe samého) Pane profesore, čas! Profesor: Jaký čas? Tricskter: No hlídejte si čas. Na každou přednášku je deset minut. Profesor: Ale to mně nikdo neřekl.

5 Dáma Mexiko: (jízlivě) Vše jednou končí, profesore! Profesor: Ještě jsem ale neskončil. Chápete přece, že vám říkám něco velmi důležitého?! Trickster: Jako Trickster vám říkám, že i to nejdůležitější musí jít vměstnat do deseti minut. Profesor: Ale já si myslel, že dostanu víc času. Tricskster: To každý profesore. Každý si myslí, že měl dostat víc času. Profesor: Takže už ani pět minut? Dáma první radní: Řekl jste nám řadu důležitých věcí, ale nemá smysl to dál rozmělňovat. Trickster: Jde se dál! Profesor: Vy mně vyhazujete? Trickster: Ale ne! Jen jdeme dál! (Profesor utíká pryč) Vysokoškolačka: A něco vám řeknu, byla to tak nejlepší přednáška, kterou jsem v životě slyšela. Vysokoškolák: Ona to vlastně ani nebyla přednáška. Vysokoškolačka: Ale byla nejlepší. Dáma první radní: Profesor Novák už je takový. Věřte mi, on to tak nemyslel. Vysokoškolák: Tím chcete říci, že to bylo hrané, jakoby? Dáma první radní: Víte, profesor Novák o umění píše, ale také je rozeným umělcem. Dáma Mexiko: (tiše k Dámě první radní) Vy chcete za každou cenu všem dokázat, že vše máte pod kontrolou. Obraz čtvrtý: Trickster o tom, že právě vycházíme z nudy Trickster: Protože já jsem Trickster, polobůh, a ne on. Vysokoškolák: Mluvte prosím vážně! Protože je náfuka? Trickster: Ano, náfuka, a tulák. Říkat takhle nahlas takhle velké pravdy! Vždyť to je nehoráznost! Nebudu mu přece dávat o jednu minutu víc času. Vysokoškolák: Stejně je vlastně každý ví. Tak proč je říkat? Trickster: Připadal mi jako z jiného světa, dávno minulého světa. Vysokoškolačka: Možná to asi byla tak nejhorší přednáška, kterou jsem kdy slyšela. Dáma první radní: Poměrně rychle, milá slečno, měníte názory. Vysokoškolačka: Já názory neměním, ony se vyvíjejí. Dáma první radní: Jak dlouho vám mám říkat, že to profesor Novák jenom hraje. On má prostě smysl pro divadlo. Vysokoškolačka: Můžu odlehčit tón? (k Tricksterovi) Vy jste profesionální herec? Trickster: No jistě! Vysokoškolačka: Tak proč nehrajete na řádném jevišti, kdy je jasné, že hrajete? Trickster: No abych poznal možnosti divadla. Vysokoškolačka: A jste pod tou kůží naostro? Tricskster: Herec se vždy dává všanc, plně a zcela všanc! Vysokoškolačka: Jste herec nebo exhibicionista? Trickster: Prosím, slečno, nehrajte si na hloupou. Jste vlastně velmi chytrá. Vysokoškolačka: Ale to se vám zdá, že jsem chytrá. Dáma Mexiko: Pane Trickster, vyplňte krásné slečně její přání, myslete si, že je hloupá. Vysokoškolačka: Jako docela hloupá husa se ptám, jestli jste dobrý nebo špatný herec.

6 Trickster: Poslední dobou je tato otázka nemístná; ať hrajete jakkoli, vždy je to hodnoceno tak, že to má dobré i špatné stránky. Vysokoškolačka: Vy hledáte, ale hledáte tak dlouho, že to vypadá, že se jenom procházíte, chodíte průvodem krajinou (ticho) Dáma první radní: Je tady ale vážná otázka: co když měl profesor Novák pravdu a dnešní den skončí smrtí? Trickster: Každou chvíli někdo umírá, každou vteřinu někde v horním Mongolsku, dolní Ugandě Dáma první radní: Jen jestli není ta pravá chvíle, abychom teď pouť Přes dva kopce rozpustili. Teď to dostalo pointu. Co říkáte Trickstere? Trickster: Když má skutečně smrt přijít, tak přijde neohlášena. Dáma Mexiko: (k Architektovi) Tak něco řekni. Architekt: Co bych měl říci? Dáma Mexiko: (k Dámě první radní) Ale manžel ještě nedokončil přednášku, vlastně ji jen začal. Dáma první radní: Dobře, ať tedy pan architekt dokončí přednášku, teď a tady. Architekt: (protestuje) Nemohu. Dáma první radní: (rozhlíží se, ukazuje na přírodní krásy) Objektivně je to tady krásné místo. Architekt: (prostě) Ale já to tak necítím. Dáma Mexiko: Myslím, že bychom měli pokračovat v pouti. (mírně ironicky) Až dojdeme na místo, kde manžel pocítí, že by mohl proslovit přednášku, tak ji prosloví. Trickster: Taky jsi myslím, že právě vycházíme z nudy A bylo by škoda, kdyby Musíme se přece pokusit, aby tato performativní akce byla uměleckým dílem. Jako když si van Gogh řeže ucho, potom co namalovat skvělý obraz. Máme nakročeno. Dáma první radní: Náhodný pocestný nám věští smrt a my se chováme, jako bychom byli stoprocentně pojištění? Daneš: Tato krajina se mnohokrát vyhnula smrti. Když půjdeme po jejich tajných a skrytých duchovních stezkách, také se vyhneme smrti. Dáma první radní: (stroze) Hmmm, na tom něco je. Takže malá změna směru? Daneš: Myslím, že bychom měli jít na místo, kde měl začínat most, který tady nakonec nestojí. (obrací se k Vysokoškolačce) Teď řeknete, že možná ale bude stát. Vysokoškolačka: Proč si to myslíte? Daneš: Protože vás těší, když provokujete. Architekt: Výborně. Krajina je limitní bytí, a tam, kde se něco mohlo být, ale není, se krajina vyjadřuje nejúplněji. Jednání druhé Obraz první: Vyšetřování záhadné exploze v Piance v Zákolanech (v Piance v Zákolanech, ve velkém sálu bývalé továrny, předělené na kulturní prostor. Prostor je částečně zdemolovaný, nese stopy výbuchu. Pozdní noc. Odbíjí půlnoc. Kdesi hraje rádio, ohlašuje nový den 11. srpen 2013, Potom rádio zmlkne.) Dáma první radní: Vždyť se vlastně nic nestalo.

7 Vyšetřovatel Stuchlík: Materiální škody na budově nejsou zrovna malé. A máme také zraněné. Dáma první radní: Taky jsem si myslela, že jsem zraněná, ale když mne u doktora prohlédli, zjistili jenom pár škrábanců. Když to bouchlo Vyšetřovatel Stuchlík: Kdy se to stalo? Dáma první radní: Jak skončil film, asi po deváté večer. Hodně lidé už odešlo, zůstali jenom ti skalní. Vyšetřoval Stuchlík: Kteří skalní? Dáma první radní: Účastníci Pouti přes dva kopce Vyšetřovatel Stuchlík: Odkud a kam vede tato pouť? Dáma první radní: Ze Zákolan do Zákolan. Vyšetřovatel Stuchlík: Takové vysvětlení nedostačuje. Došlo k výbuchu; ale proti komu, čemu? Proto potřebuji vědět, co to byla Pouť přes dva kopce. Dáma první radní: Pane vyšetřovateli, držme se při zemi. Určitě je za tím nějaký zkrat v rozvodech. Vede tady také plyn. Vyšetřovatel Stuchlík: Pokud se nenajde žádný motiv, potom asi šlo o nějakou nešťastnou náhodu. Ale pojďme hledat motiv. Co je to Přes dva kopce? Dáma první radní: Průvod krajinou s přednáškami, divadelnímu etudami, pivem, hezkými slečnami, Tricksterem, tedy mužem v kůži medvěda a maskou. Vyšetřovatel Stuchlík: To jste mi toho příliš neřekla. Dáma první radní: Profesor Novák by vám to vysvětlil lépe. Vyšetřovatel Stuchlík: Kdo je profesor Novák. Dáma první radní: Profesor Novák vlastně není profesor Novák. Já vůbec nevím, kdo to je. Vyšetřovatel Stuchlík: Sama vidíte, jak je to všechno podezřelé. Dáma první radní: Nic tady není podezřelé. Takových performancí se dnes koná Spousty. Vyšetřovatel Stuchlík: Kdo je to profesor Novák. Dáma první radní: Náhodný pocestný, kterého Trickster požádal, aby udělal přednášku na téma, které si zvolí. Vyšetřovatel Stuchlík: Vůbec mi to nepřipadá logické. A co řekl profesor-neprofesor-novák- Nenovák? Dáma první radní: Profesor Novák, který není profesorem, ani panem Novákem, řekl, že dnešní den skončí smrtí. (mávne rukou) Bylo to bombastické tvrzení na efekt. Vyšetřovatel Stuchlík: (souhlasně pokyvuje hlavou). Na efekt? Prozatím skutečně nikdo nezemřel. Zpočátku to vypadalo velmi vážně, ale nakonec, jak mám zprávy od lékařů, jsou zranění banální, skoro neznatelná. Dáma první radní: Takže to byl spíše ohňostroj než skutečný výbuch. Nic na dnešním, tedy včerejším dnu není míněno úplně vážně. Je to relax, který nepřímo vede k tomu, že si člověk pořádně uvědomí svoje místo v krajině a vesmíru. Nenafukujme tuto bublinu. Nechte to být. Byla to nehoda, náhoda, legrace, to všechno dohromady. Dejme si skleničku, podejme si ruce a řekněme si nashledanou. (prosebně) Nechci mít na obci problémy. Vyšetřovatel Stuchlík: Ne. Dáma první radní: Proč ne? Vyšetřovatel Stuchlík: Co když to ale není jen jakoby? Co když je to něco víc? Například výstraha před skutečným atentátem?

8 Dáma první radní: Nedělejme z komára velblouda. Obraz druhý: O nepřátelích performativního umění Vyšetřovatel Stuchlík: Mluvíte o performativním umění. (s důrazem) Má nějaké nepřátele? (přichází Vysokoškolačka a Vysokoškolák) Vysokoškolák: Ale samozřejmě, že má nepřátele. Vyšetřovatel Stuchlík: Dobrý den, prosím sedněte si. Vysokoškolačka: (k Dámě první radní) Doufám, že bude pouť Přes dva kopce pokračovat i zítra, tedy dnes. Výbuch byl skutečně zajímavým zpestřením. Dáma první radní: (K vyšetřovateli Stuchlíkovi) No tak vidíte. Vlastně je to legrace, neohlášená část programu. Vyšetřovatel Stuchlík: Vezměte si židle a posaďte se. Paní první radní má ale pravdu, co nejdříve uzavřeme vyšetřování. Vysokoškolačka: Připadáte mi jako Poirot. Ten taky na závěr sezve všechny podezřelé a odhalí přitom vraha. Vyšetřovatel Stuchlík: Ale já jsem skutečný vyšetřovatel policie Stuchlík. Došlo ke skutečnému výbuchu a je nutno zjistit, co to znamená? Vysokoškolačka: To říká každý, že je autentický, opravdový. Vyšetřovatel Stuchlík: Vaše zranění tedy není vážné! Vysokoškolák: (stručně) Je to tak. Hodně krve, ale nakonec jen několik škrábanců. Ale velkou radost z toho nemám. Když už výbuch, tak pořádný, když už zranění, tak pořádné. Dáma první radní: Mám pochopení pro radikály. Kdosi moudrý řekl, že kdo není radikál zamlada, nemá srdce, a kdo není konzervativec ve stáří, nemá rozum Vyšetřovatel Stuchlík: Mluvil jste o tom, že má performance nějaké nepřátele. Vysokoškolák: (vstává a pronáší malou přednášku) Co to vlastně znamená, že jde průvod Přes dva kopce krajinou? To nemají ti velevážení a úctyhodní lidé nic jiného na práci? To se tak nudí, že si vymýšlejí umělé zábavy, to jsou tak bezradní, co se týče vlastního života, že musí trávit sobotu tímto nedůstojným způsobem? To je umění v takové krizi, že je performance považována za umění? A přitom se podívejte například do Afriky, jaká je tam bída. Podívejte se na všechna přelidněná města třetího světa, podívejte se na předměstí velkých brazilských měst, v jakých životních podmínkách tam lidé žijí a k tomu hltají ve dne v noci přitroublé telenovely. Dáma první radní: Vy jste levicový, pane kolego, ale já jsem spíše pravicová Vysokoškolák: Takže jestli mají akce jako ta dnešní nějaké nepřátele? Baže ano. Všechny lidi, kteří vidí, že svět má hodně problémů, a že je potřeba je urgentně řešit. Krajina Budečska a Zákolanska je opravdu krásná, ale je to písek, do kterého strkáme hlavu jako pštrosi, abychom neviděli skutečné problémy světa a abychom nedohlédli na skutečné umění. (Přichází Architekt) Architekt: (navazuje na Vysokoškoláka) Mohl bych něco říci? Vyšetřovatel Stuchlík: Také jen pár škrábanců? Architekt: Jeden steh. Vysokoškolačka: Dokonce steh? Vyšetřovatel: Posaďte se a mluvte!

9 Architekt: Poslouchal jsem, co tady říkal pan kolega. On úplně popírá, že svět má svá tajemství rovnováhy. To máme všeho nechat a hrrr do velkých afrických měst, na africký venkov, abychom tam řešili jejich problémy, problémy v úvozovkách? Oni mají úplně jiné představy o bídě a bohatství než máme my. Vy říkáte: nemařme čas a jděme pomáhat ve skutečnosti jim půjdeme naočkovávat naši mylnou představu o bohatství a bídě. Jako architekt studuji krajinu, protože v ní nacházím nepatrné, ale viditelné směrovky, co je to vlastně bohatství a co je to vlastně bída. Dáma první radní: A já nesouhlasím, že tady na Budečsku a Zákolansku nemáme vůbec žádné problémy. My tady samozřejmě máme hodně problémů; jsme vlastně dělnickým krajem, ale hutě a doly se musely kvůli nerentabilitě zavřít. Máme nezaměstnané; to mám jít řešit cizí problémy, aby se ty doma jenom zhoršily? Ano, budu takříkajíc svetová, budu se moci honosit, že jsem módně levicová (a ti módní pravičáci se mi taky hnusí), ale vždyť já ani neumím africky, pardon, já neumím ty jejich domorodá nářečí. Vysokoškolák: (lhostejně) Přece můžete mluvit anglicky. Pořád se jen rýpete na malém českém písečku, na té své malé zahrádce s bramborami. Architekt: Jaký MALÝ PÍSEČEK? Krajina Budečska a Zákolanska je velký svět v malém. Každý má přece své přirozené místo, ale toto přirozené místo je tajemným poutem spojeno s celým světem. Když pochopím svoje přirozené místo, svoji krajinu, potom chápu celý svět. Když změním k lepšímu svoje místo, svoji krajinu, potom změním celý svět. Vysokoškolák: Jste mystik. Architekt: Jsem především vystudovaný a pracující architekt. A kdo jste vy? Vyšetřovatel Stuchlík: Prosím mírněte se pánové Dáma první radní: Kde máte manželku, to svoji dámu původem z Mexika? Architekt: Dostaví se později. Dáma první radní: (s obavami) Není doufám zraněná? Architekt: Myslím, že došlo pouze k rozcuchání jejího účesu. Dáma první radní: No tak to je vskutku vážné. (Vysokoškolačka vyprskne) Obraz třetí: Motiv je zdánlivě znám a hledá se podezřelý Vyšetřovatel Stuchlík: Takže motiv by tady byl. Teď je potřeba k motivu přiřadit ještě člověka, který motiv přemění v čin. Mimochodem (mluví k Vysokoškolákovi), a nejste to náhodou vy? Vysokoškolák: A proč bych to měl být já? Vyšetřovatel Stuchlík: Mluvil jste tak přesvědčivě! Vysokoškolák: A k čemu by to bylo, kdybych nastražil bombu na takové lidi? Kdo z nich je opravdu důležitý? Samé tituly, funkce, ale všechno je prázdné. Všechno se propadne, všechno bude zapomenuto. Oni se nezaslouží, aby byli oběťmi velkého činu. Architekt: Vy jste nadčlověk? Vysokoškolák: Nestrkejte mne do škatulky! Architekt: (O Vysokoškolákovi) Víte co, vy se vůbec nedíváte kolem sebe, ale vy se pořád díváte jen do sebe. Vyšetřovatel Stuchlík: (mumlá) A právě proto si myslím, že jste dozajista mohl být vy, který trochu z ideologického zaujetí, trochu z nudy, trochu z recese nastražil bombu.

10 Vysokoškolák: Ale proč by to nemohl být tenhle architekt? Architekt: (posměšně) A proč bych to nemohl být já? Vskutku proč ne já? Architekt: Víte, proč jsem to neudělal? (odmlčí se) Vysokoškolačka: Proč? Architekt: Možná proto, že epocha výbuchů až dávno minula. Vysokoškolačka: Tak se podívejte do světa, všude to bouchá. Architekt: Bouchá to, bouchá. Ale bouchá to bezesmyslně. Vysokoškolák: Ale politické dopady to má. Architekt: Má to politické dopady, které budou smazány dalšími politickými dopady, a tak to půjde do nekonečna. Vysokoškolák: Takže existuje nějaký správný výbuch? Architekt: Naše Země a její krajiny přece vznikaly obrovskou sopečnou činností. Tyto velké sopečné výbuchu měly smysl, protože vytvořily krajiny, které vlastně určují, co se v nich může stát nebo nemůže stát. Vyšetřovatel Stuchlík: Počkejte, to je zajímavé. Co se tedy může nebo nemůže stát v této krajině Budečska a Zákolanska? Architekt: Dosud nevím, co se tady může nebo nemůže stát. Vysokoškolačka: (jako ozvěna) A právě proto se účastníme performativní akce Přes dva kopce. (přichází Daneš) Daneš: Mohu říci vlastní názor. Vyšetřovatel Stuchlík: Také takřka nezraněn? Daneš: Pokud úlek není zraněním. Dáma první radní: Tak mluvte, pane kolego. Daneš: Já vám řeknu, kdo spáchal atentát. Atentát spáchala stavbařská lobby a ten atentát směřoval přímo proti mně. (překvapené ticho) Vysokoškolačka: Jasná škatulka. Stavbařská lobby, která podplácí státní úředníka, zaútočila na zmužilého ekologického aktivistu. Vyšetřovatel Stuchlík: Není to trochu přehnané?. Daneš: Vy je neznáte, ale já je znám. Jsou absolutně bezcitní. Jednou je odeženete, zkusí to znovu. Podruhé je odeženete, zkusí to znovu. Potřetí je odeženete, zase se vrátí. Jako by to nebyli lidé, ale stroje, automaty. Vysokoškolák: Ale proč by útočili jenom proti vám? Daneš: Protože jsem zorganizoval odpor. Vysokoškolák: Hmm, hnutí odporu. To zní dobře. Architekt: Oni už to nezkusí. A Bůh na krajinu, jako na člověka neuvalí víc, než snese. Daneš: Dnes už se na to zapomíná. Ne, žádný bůh, ale já jsem porazil roboty, kteří chtěli zaplavit naše údolí. Vysokoškolák: Ale proč by vlastně nemohla být atentátníkem žena? Architekt: No to je ale zajímavé tvrzení. Krajina Budečska a Zákolanska jako by vyčkávala s konečným soudem o člověka, co má dělat nebo co dělat nemá. Jasné ale je, že obsahuje střet mužského a ženského prvku; na jedné straně tady máme plodivé louky a lesy, na straně druhé doly a továrny jako pozůstatky mužského principu.

11 Vysokoškolačka: Komu tím vyznáváte lásku? Mně, Dámě první radní, nebo snad Dámě Mexiko? Vysokoškolák: No dovol. To je přece ženský šovinismus! Vysokoškolačka: Žádný ženský šovinismus. To je naše ženská historická zkušenost. Vysokoškolák: To si skutečně myslíš, že každé moje seriózní vyjádření o ženách je ve skutečnosti výkřikem zraněné lásky? Obraz čtvrtý: Hledání viníků směřuje k zdánlivému profesoru Novákovi Dáma první radní: Vraťme se k panu Danešovi. Kdyby chtěli zabít pana Daneše, potom umístí bombu blízko něho, to přece dává smysl. Vyšetřovatel Stuchlík: Pane Daneši, kde jste stál v okamžiku výbuchu? Daneš: Já počkejte, musím si vzpomenout. Dáma první radní: (trochu kousavě) Ona to byla velká detonace. Při ní člověk ztrácí paměť. Daneš: (ukazuje na jedno místo) Myslím, že tady. Vysokoškolák: Ale tam jsem stál já a nepamatuji se, že byste stál vedle mne. Vysokoškolačka: Taky si nejsem jistá, jestli jsem zrovna nebyl mimo, například na toaletě. Daneš: No to ne. Určitě jsem byl tady v hale. Vysokoškolačka: Ale jste úplně nezraněný. Daneš: Tak úplně zase ne. Třeba se mi otevřely staré rány. A vám všem se skoro nic nestalo. Vysokoškolák: To ale přece není argument. Daneš: Proč bych si to vymýšlel? Vysokoškolačka: Ano, proč? Daneš: Vy asi ráda děláte schválnosti, že! Vysokoškolačka: Já jsem mladá a ráda se bavím, což je u akcí podobného typu docela běžné. Vyšetřovatel Stulík: Takže vy vlastně přesně nevíte, kde jste stál v okamžiku výbuchu. Daneš: (vykřikne) Ať všichni ostatní také řeknou, kde stáli v okamžiku výbuchu! Vysokoškolačka: Já jsem stála tam u toho sloupu! Architekt: (nevzrušeně) Mýlíte se, tam jste nestála. Vysokoškolačka: A kde jste stál vy? Architekt: Zrovna jsem vystupoval s nějakou poznámkou Vysokoškolačka: A víte to jistě? Architekt: Tohle je, slečno, smrtelně vážná hra. Vyšetřovatel Stuchlík: (zamyšleně) Takže nám jako podezřelý zůstává profesor Novák který ovšem není profesorem Novákem. (Ticho) Daneš: (dotčeně): Nejsem si jist. Vysokoškolák: Takový bezejmenný člověk může být atentátníkem. Vysokoškolačka: Můžu o něm říci jen to, že mne nebalil. Dáma první radní: Ale vždy to byl jen náhodný příchozí, který potom odešel. Vyšetřovatel Stuchlík: I náhoda může být dokonale naaranžovaná. Teroristé jsou znalci krycích manévrů. Dáma první radní: Pane vyšetřovateli, nezatahujte náš krásný kraj do velké politiky.

12 Vysokoškolák: Ale vždyť je Budečsko a Zákolansko úplným vtělením historie politiky: sv. Václav, dělnický prezident Antonín Zápotocký. Dáma první radní: To ale všechno bylo, ale teď už není. Daneš: Pozor, stavba mostu přes naše údolí je přece také velká politika. Vysokoškolák: Na rozdíl od toho, co nebylo a není, to, co bylo, také i dnes nějakým způsobem je. Dáma první radní: (k vyšetřovateli Stuchlíkovi) Proč to děláte? To máte také neukojené ambice? Vysokoškolačka: Jako kdo? Jako Trickster? Dáma první radní: Trickster hledá klíč ke skutečnému umění. Jenomže to je dáno jen pár lidem z mnoha milionů. Vysokoškolák: (zamyšleně) Trickster klíč najde. Možná ještě dnes. Vyšetřovatel Stuchlík: Já nemám žádné ambice. Taky už mám pár let do penze. Od mládí mne ale zajímá detektivní práce. A případ Zákolany je velká výzva. Dáma první radní: Himlhergot, není žádný případ Zákolany. (k Architektovi) Co myslíte vy? Architekt: (polekaně) Co si mám myslet? Dáma první radní: Musím vědět, co si myslí ten, kterému dávám peníze z veřejného rozpočtu. Architekt: Já nevím proč se mne na to ptáte? Dáma první radní: Protože byste se měl probudit. Architekt: Co tak najednou A co si myslíte o tom vy, paní první radní. Dáma první radní: Co si mám myslet? Architekt: Profesor Novák je takový idealista. Takoví jsou schopni o násilí jen mluvit, ale nikdy ho nejsou schopni uskutečnit. Dáma první radní: (lakonicky) No vidíte. Konečně mám pocit, že někdo na mne myslí. Vyšetřovatel Stuchlík: (jako by pro sebe) Agresivita stoupá. To není pro vyšetřování dobré. (k Dámě první radní) Víte, mám pocit, že jediným člověkem, který ví, co chce, je onen náhodný pocestný, který se nazývá profesor Novák. Dáma první radní: Máte nějaký důkaz, či alespoň svědectví, že ten člověk, který vůbec neví, co chce, tady spáchal nějaký směšný čin? Obraz pátý: O žluti dne (náhle vstupuje Dáma Mexiko. Sedá si) Dáma Mexiko: (klidně a zvolna). Potkala jsem ho potom v polích. Říkal, že odchází na dlouhou cestu. Vyšetřovatel Stuchlík: Tak to je nová informace. A když takto mluvil, šel po poli nebo po polní cestě? Dáma Mexiko: A je to tak důležité? Vyšetřovatel Stuchlík: Ptám se na každý detail. A kam že odchází na dlouhou cestu? Má nějaký geografický cíl? Dáma Mexiko: Zřejmě šlo o nekonečnou cestu. Vyšetřovatel Stuchlík Chce spáchat sebevraždu? Takoví lidé jsou velmi nebezpeční, protože ztrácejí zábrany. Dáma Mexiko: Určitě ne. Možná šlo o nějakou cestu ke snům, do věčného snění. Pořád mluvil o žluti.

13 Architekt: (pokyvuje) I krajina Budče a Zákolan je takové setrvalé snění. Vyšetřovatel Stuchlík: Takže žádný jasný geografický cíl? Musí přece odněkud přijímat rozkazy a čerpat zdroje pro výzbroj. Dáma první radní: Neblázněte. Vy rozehráváte nějakou podivnou hru, která se blíží totální provokaci! Vysokoškolák: To každý. Vysokoškolačka: Nejvíc ale Trickster? Dáma první radní: (k vyšetřovateli Stuchlíkovi) Nejste, pane, ve skutečnosti jen herec? Ukažte mi průkaz, odznak, nebo čím se vlastně prokazujete. Vyšetřovatel Stuchlík: Zde prosím. (ukazuje odznak) Vyšetřovatel Stuchlík: Kde je vlastně Trickster. Jak jsem pochopil, má na sobě kožich a nějakou masku. Dáma první radní: Ještě je asi v nemocnici. Dáma Mexiko: Možná Trickstera omrzel tento život a chce začít žít nějaký další. Dáma první radní: Jaký další? To si můžu nový život natáhnout jako ponožky? To přece ne! Byla bych ráda, kdyby se dělo něco, aby se nemuselo utíkat do budoucích životů, pokud jsou. Vyšetřovatel Stuchlík: (k Dámě Mexiko) Naznačila jste, že pořád mluvil o žluti. To se vám zdálo tak důležité, že jste si to zapamatovala? Dáma Mexiko: A pořád mluvil o žluti. Že je dnes žluť Slunce mimořádně žlutá a pole že jsou nádherně žlutá. Vyšetřovatel Stuchlík: Proč je to významné? Dáma Mexiko: Mluvil o tom, že je dnes žluť tak svatá, že musí pocházet z výbuchu, který kdosi nastražil na pouť Přes dva kopce Vyšetřovatel Stuchlík: Kdo ji nastraží? Kdo ji nastražil? Vysokoškolák: Nepřátelé performance. Nepřátelé všeho nejasného a zdánlivého. Hlasatelé absolutní skutečnosti. Vysokoškolačka: Profesor Novák určitě uzavřel komplot s Tricksterem. Vyšetřovatel Stuchlík: (tvrdě) Takže je to jasné. Výbuch nebyl jen hrou, nýbrž vědomým teroristickým činem z ruky profesora-neprofesora-nováka-nenováka. (k Dámě Mexiko) Ohromně jste nám pomohla. Po individuu zdánlivého profesora Nováka okamžitě vyhlásím pátrání. Dáma první radní. Vy jste šílený. (k Dámě Mexiko) A vy lžete! (k vyšetřovateli Stuchlíkovi) Neexistuje žádný případ Zákolany. Žádné pátrání vyhlašovat nebudete. Vy všichni jste se spojili proti Zákolanům a proti mně. Vysokoškolačka: Ale jestli je atentátníkem profesor Novák, potom tady někde musí být, někde se tady v Piance skrývá. Vyšetřovatel Stuchlík: To je pravda. (vytahuje revolver) Ve jménu zákona, zdánlivý profesore Nováku, vyjděte ze své skrýše ven a dejte ruce nad hlavu! Dáma Mexiko: ( k Dámě první radní) Tak vidíte, že jste nad událostmi kontrolu neudržela. Já odcházím. Vyšetřovatel Stuchlík: Vyjděte ze své skrýše a dejte ruce nad hlavu! (ticho) Dáma Mexiko: (hlasitě) Já odcházím.

14 Vyšetřovatel Stuchlík: Jako teď? Zakazuji vám to! Ještě jsem vás nepropustil. Vidím, že jste nezraněna. Dáma Mexiko: Víte, jaká by vaše dnešní akce byla u nás v Mexiku? Dáma první radní: Celá hořím netrpělivostí. Dáma Mexiko V Mexiku by byl takový průvod skutečně veselý, on by byl skutečně legrační. Dáma první radní: A ten náš není? Dáma Mexiko: Odcházím. (k Architektovi) Ty to chápeš, ne! Vyšetřovatel Stuchlík: Zakazuji vám to! (Dáma Mexiko odchází) Dáma první radní: Co dělat, aby byl dnešní den skutečně dílem? Co dělat, aby vše nezastíralo totální podezření, že je vše pouhou hrou? (Náhle je venku slyšet prudké zabrzdění auta. Následuje výkřik Dámy Mexiko.Vysokoškolačka vyběhne ven, vrací se.) Vysokoškolačka: Trickster porazil Dámu Mexiko. Dáma první radní: To snad ne! Volejte hned záchranku. Jak porazil? Vysokoškolačka: No Trickster v autě. Asi se vracel z nemocnice. Úplně ožralý. Dáma první radní: Přineste mi někdo skleničku. A plnou. Architekt: Tady je. Dáma první radní: Připíjím Vysokoškolačka: Vy se chcete opít? Jako Trickster? Dáma první radní: (s důrazem) Na Trickstera! (je slyšet zvuk sirény záchranky. Všude jsou vidět odlesky blikání. Potom se opět rozezní siréna a záchranka se vzdaluje. Přichází Trickster.) Jednání třetí Obraz první: Já a ty, herec a divák Vyšetřovatel Stuchlík: Bylo to z vaší strany úmyslné nebo neúmyslné? Trickster: Asi tak napůl. Vysokoškolák: Byla to performance? Vysokoškolačka: Ale performance přece nejsou tak krvavé, když jsou jen jakoby. Trickster: Ale to se přece mýlíte. Performance jsou krvavé. První světová válka byla performancí, a jak byla krvavá! Vyšetřovatel Stuchlík: Ticho. Teď došlo skutečně k vážnému činu zranění, možná s následkem smrti. Konec spekulací. Vysokoškolačka: Ale je jisté, že skutečně došlo ke zranění? Výbuch tady vypadal, že je skutečný. Vyšetřovatel Stuchlík: Výbuch byl skutečný, jenže shodou náhod nedošlo ke zranění. Ale teď došlo ke skutečnému zranění Dámy Mexiko. Pokud vím, jsou herci v alkoholu velmi zběhlí; své pití perfektně ovládají, koneckonců pijí i během představení jako součást hereckého výkonu. Vy, Trickstere, jste srazil Dámu Mexiko úmyslně. A pil jste předtím jenom proto, abyste si obstaral polehčující okolnost, abyste si obstaral alibi. Trickster: A jste si jist, že je Dáma Mexiko skutečně zraněná? Chcete popsat mé skutečně polehčující okolnosti? (proslovuje přednášku) Mé hlavní Já je herecké a stále hraje, bez

15 přerušení, bez odpočinku. Mé druhé Já je divákem a divá se, jak mé první Já hraje. Neboť je v tom vyšší dialektika; kde je herec, musí přece být i divák. A víte, co to znamená, když jsou v každém člověku jak Já herecké, tak i Já divácké? Znamená to, že je člověk divadlo. To je mé prokletí a zároveň hlavní polehčující okolnosti, mé totální alibi. Dáma první radní: (stále popíjí) Člověk je divadlo. Člověk je divadlo, což znamená, že nikdy neví, kým přesně je. Vyšetřovatel Stuchlík: Prokletí a totální alibi? Proti prokletí se skutečně nedá dělat vůbec nic, v tom smyslu jako totální alibi vždy poslouží. Já vám řeknu, co se dnes stalo. (vstává a pronáší proslov) Performační akce jsou považovány za divadelní umění jako každé jiné. Jste zřejmě hercem, který má i skutečné režijní schopnosti. Možná se chcete v divadle prosadit především jako režisér. Nevím, co všechno na dnešní akci bylo připravené a co všechno byla náhoda, náhodný příchod profesora Nováka, záhadný výbuch v Piance, ale rozehrál jste velkou hru, velkou divadelní hru s mnoha proměnnými. Rozehrál jste ji skutečně dobře, a to proto, že jste se cítil v tomto krásně žlutém dni (a teď chápu, proč se tady tak často mluví o žluté) velkolepě, sebevědomě. Jako byste byl jist: dnes vytvořím skutečně velké, nové umění. Ale jak šel den, proti vaší vůli, objevuje se ve vás podivná malomyslnost. Jako by Slunce přestalo zářit a žluť už nebyla tak žlutá. A potom jako byste si byl najednou jist: dnes nevytvořím nové velké umění. Nové velké umění jako performance není možné. Přitom váš dnešní obraz byl již skoro hotov a vy jste udělal totéž jako dramatik, který spálí svoji čerstvě napsanou divadelní hru, nebo malíř, který roztrhá svoji skicu. Vy jste roztrhal tento den jako performativní umělecké dílo a udělal jste to tak v malomyslnosti v podivném vzteku že jste úmyslně najel autem do Dámy Mexiko a ukončil tak své trápení. A teď vás zatknu. Trickster: Kdo jsem to ale já? Koho obviníte, koho zavřete? Když je člověk divadlem, dělá vše vždy s ohledem na druhé. Ani vnitřní monolog sám sebou nevedu tiše, ale tak hlasitě, abych byl slyšet i v zadních řadách, či na balkóně. Chovám se jen podle určitých schémat; směji se typicky, pláču typicky a to jen proto, abych byl divácky srozumitelným. Jako člověka-divadlo mne prostoupilo jen naučené chování, aby diváctvo ve mně jasně vědělo, co se děje. Jako má srdce systolu a diastolu, ve vnitřním životě člověka-divadla zní nemilosrdné ozvy premiér a derniér zní tam vždy omezené a zanikající příležitosti a nedostatek času. BÝT TAK TICHÝM A NESROZUMITELNÝM V JAKÉSI NEKONEČNÉ PŘÍLEŽITOSTI. Obraz druhý: Tři položené otázky a odpovědi na ně. Trickster: Pokládám tři otázky, týkající se pouti Přes dva kopce Za prvé: Měla pouť Přes dva kopce 2013 své vyvrcholení? Přinesla rozuzlení a katarzi? Stála se tady dílem, alespoň pro tento jeden den? Za druhé: dobrali jsme se během pouti Přes dva kopce 2013 toho, jací jsme, alespoň pro tento jeden den? Za třetí: nejsou ve skutečnosti tyto dvě otázky otázkou jedinou, a to po Divadle jako podstatě člověka? Nuže Vyšetřovatel Stuchlík: Jeví se mi, že kdo pokládá otázky, je vždy vinen. Trickster: Velmi zajímavé. Daneš: Připadá mi, že ale nutno pokládat otázky, přestože se tím celková vina lidstva stále prohlubuje.

16 Trickster: Neodbíhejte od tématu, Daneši. Právě od vás jako znalce toho, co nebylo a není, jako znalce miliard neuskutečněných nemožností, chci se dozvědět, zdali dnešní den přinesl katarzi, zdali se performativní událost jakožto dnešní den stal skutečností. Daneš: Tím výbuchem jako by náš den jen protivně prskal na všechny strany jako stařec všech našich dnů, kterému vypadla protéza. Útok na Dámu Mexiko nebyl ale dostatečně galantní, aby mohl dotvořit náš pochod v dílo. Architekt: Náš dnešní den den, ve kterém zůstávám sám neboť jak jste si možná nevšimli, má Dáma Mexiko mne opustila a teprve potom byla Tricksterem sražena svého naplnění dosud postrádá. Pointou dnešního dne, tedy aby dnešní den mohl být dílem, totiž nemůže být násilí. Celý život studuji krajinu Budečska a Zákolanska jako předobraz všech vesmírných krajin, na které jednou lidstvo dosedne. V této bytostně divadelní krajině Budečska a Zákolanska nutně musí člověka napadnout myšlenka, jak zrušit prokletí, že člověk, ať dělá, co dělá, je pořád na scéně, stále je Divadlem. Náš den bude dílem, až se nám podaří se sestoupit ze scény do hlediště a potom sestoupit z hlediště někam do dalšího rozměru, na základní skálu bytí, tam někam mimo Divadlo. Tím chci říci, že divadlo je temné, divadlo je podivnou silou, divadlo je revoluční silou, která neustále boří status quo. (na scénu přijíždí vozík s postavou, která je zahalena bílým prostěradlem) Architekt: (nahlíží pod prostěradlo, pronáší přednášku) Zde pod prostěradlem leží mrtvé celé Mexiko. Krajina Budečska a Zákolanska mne učí, že veškeré násilí se nakonec rozpustí v míru a stane se krajinou. Víte, co je povzbudivé na tom, že je člověk Divadlo? Když je člověk jen divadlo, potom je smrt jen divadlo. A také si říkám, že divadlo je vždy poslední záchranou, i když nám znemožňuje vstoupit na pevnou půdu skutečnosti koneckonců člověk se nemůže dostat z platónské jeskyně světa zdání do světa skutečnosti divadlo nám poskytne řešení, i když se zdá, že žádné řešení není v dohledu. Divadlo nám poskytne iluzi, i když půjdeme směrem iluze, třeba se někam dostaneme. Dnešní den asi není a nebude dílem, ale pokud se nám ho podaří spojit se zítřkem, a doufám, že zítra performance bude pokračovat, potom je tady naděje. Pokud přežijeme do zítra, pořád je tady naděje Tak, a to je konec představení. (Architekt odkrývá prostěradlo, Dáma Mexiko vyskakuje a uklání se publiku. Přidávají se k ní další postavy) Autor: Tomáš Hájek, Podjavorinské 1606/16, Praha 4 Autor je zastupován DILIA

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova

Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století. Mediální výchova Možnost spolupráce knihovny a školy v 21. století Mediální výchova Mediální výchova seznamuje žáky s principy fungování médií. Mediální gramotnost lze chápat jako schopnost zkoumat a analyzovat informace,

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné.

Je důležité umět rozpoznat, které věci jsou zbytečné. Každá myšlenka, kterou si naše mysl vytvoří, většinou vytvoří i tu činnost, o které jsme přemýšleli. Všechno, co vyprodukuje naše mysl, chce produkovat i naše tělo. Je to automatický proces, který má většina

Více

KONFERENCE Poznámky pro účastníky

KONFERENCE Poznámky pro účastníky PROZKOUMEJTE velké životní otázky KONFERENCE pro účastníky Brno, Česká republika 13. 14. ledna 2012 SETKÁNÍ 1 Vize pro službu mladým lidem SETKÁNÍ 2 Co je Alfa pro mládež? Kurz Alfa pro mládež představuje

Více

Jackson Pollock. Největší americký malíř. 1. Život a dílo. 2. Závislosti

Jackson Pollock. Největší americký malíř. 1. Život a dílo. 2. Závislosti Jackson Pollock Největší americký malíř 1. Život a dílo 2. Závislosti Znáte Pollocka? dripping * 28. 1. 1912 Cody, Wyoming 11. 8. 1956 Springs, Long Island Jackson Pollock alkoholismus Připravila

Více

Projekt pro školu. Naše planeta potřebuje pomoc

Projekt pro školu. Naše planeta potřebuje pomoc Projekt pro školu Naše planeta potřebuje pomoc Nezáleží na tom, ve které části světa žijete, stačí poslouchat zprávy nebo číst noviny, abyste si uvědomili, že naše planeta je v nebezpečí. Znečištěná voda,

Více

Přiměřené sebeprosazování Metodický list

Přiměřené sebeprosazování Metodický list Přiměřené sebeprosazování Metodický list skupinová práce - scénky, pochvala a kritika práce s interaktivní tabulí a do sešitů - vhodné věty chvály a kritiky diskuse - umění říct ne, Obecné informace k

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013

ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE. Strašnice Středa 3.dubna 2013 ŽIVOT PO ŽIVOTĚ A BIBLE Strašnice Středa 3.dubna 2013 Univerzální vlastnosti lidstva VE VŠECH KULTURÁCH V KAŽDÉM ČLOVĚKU Touha po životě Obava z budoucna Strach ze smrti Tajemno co je po smrti? Je nějaká

Více

JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU

JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU Marie Slivová (od 28.8.2010 Michaličková) Kouč osobního rozvoje JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU 1 JAK BÝT ÚSPĚŠNÝ V SÍŤOVÉM MARKETINGU Někteří vedoucí struktur

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě?

Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Kdyby svět byl dokonalý, žádné omluvy bychom nepotřebovali, protože však dokonalý není, bez omluv se neobejdeme. Kdy je potřeba mluvit o omluvě? Za napětím v manželství bývá často neochota se omluvit.

Více

1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL PŘÍKLAD: Libor slíbil, že pojede do Brna svou služební dodávkou a sveze svého kamaráda, který potřeboval z Brna odvézt

1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL PŘÍKLAD: Libor slíbil, že pojede do Brna svou služební dodávkou a sveze svého kamaráda, který potřeboval z Brna odvézt 1. PASIVNÍ KOMUNIKAČNÍ STYL zakoupené zboží. Mezitím se situace změnila. Libor do Brna Libor trpí, má výčitky svědomí, přece to slíbil. Cítí povinnost kamaráda svézt, přestože se mu to nehodí. Naznačí

Více

Můj rok můj život Jaký byl a bude?

Můj rok můj život Jaký byl a bude? Jaký byl a bude? 2014 Lucie Valchařová, Blíží se nám konec roku a s ním nám přirozeně přichází na mysl, jaký vlastně byl ten náš rok 2014. Je skvělé přivítat nový rok s čistou hlavou a jasnými myšlenkami

Více

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla

Myši vzhůru nohama. podle Roalda Dahla podle Roalda Dahla B yl jednou jeden starý pán, kterému bylo 87 let a jmenoval se Labon. Celý svůj život to byl klidný a mírumilovný člověk. Byl velmi chudý, ale velmi šťastný. Když Labon zjistil, že má

Více

Jak se tvoří grafy a jeden krásný příklad z Exekutorské komory.

Jak se tvoří grafy a jeden krásný příklad z Exekutorské komory. Jak se tvoří grafy a jeden krásný příklad z Exekutorské komory. Obrázky silně působí na mozek. Vidět tohle: se velmi rychle pochopí a pamatuje. Lépe než slova "pokleslo o třicet procent" Trochu profesionálněji

Více

Česká a světová literatura do poloviny 19. století

Česká a světová literatura do poloviny 19. století Česká a světová literatura do poloviny 19. století Mgr. Lenka Trtíková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou EDMOND ROSTAND Cyrano z Bergeracu VY_32_INOVACE_06_1_07_CJ Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné

Druhy vedlejších vět. Souvětí podřadné Druhy vedlejších vět Souvětí podřadné Podmětná vyjadřuje podmět věty řídící. Bývá připojena vztažným zájmenem kdo nebo co nebo spojkami že, aby apod., např.: Je pozoruhodné, že se poměrně málo otázek týkalo

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA

E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA E-book, který vymaže otazníky z vašeho života. Odpověď na každé NEVÍM JAN ČEPELKA Odpověď na každé NEVÍM Je to už pěkných pár let a stejně na tu lekci nikdy nezapomenu. Byla a stále je pro mne důležitá

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Miluji Vás, Mistryně.

Miluji Vás, Mistryně. Odkud jste? Miluji Vás, Mistryně. Miluji Vás, Mistryně! Montreal. Montreal. Kanada? Kanada. Jižní Afrika. Och, můj Bože! Japonsko. (Japonsko!) USA. Au Lac (Vietnam). Různí lidé. Jak se máte lidi? Dobře,

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

Příprava na přijímací pohovor

Příprava na přijímací pohovor JAZYKOVÁ LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351) Jazyková lekce 3 Obsah pracovních listů Úkoly a cvičení 2-5 Důležité fráze a

Více

Miliónový rok. David Kirš a Bohdana Kabátová www.milionovyrok.cz

Miliónový rok. David Kirš a Bohdana Kabátová www.milionovyrok.cz Miliónový rok David Kirš a Bohdana Kabátová www.milionovyrok.cz ÚSPĚCH NENÍ ŽÁDNÉ TAJEMSTVÍ ZPŮSOB MYŠLENÍ + VĚCI DĚLAT MÁTE JEDEN CÍL OVLÁDAT ENERGII (život sám i hmotné věci v něm jsou energie) (otevřete

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty

Doporučujeme vyhnout se komunikaci, která je: příliš složitá nepoužívejte dlouhé, komplikované věty PŘÍRUČKA PRO SNADNĚJŠÍ POROZUMĚNÍ S CIZINCEM Tato příručka vznikla s cílem usnadnit komunikaci mezi Vámi a cizincem. Konkrétními ukázkami komunikace s cizincem se snažíme předejít zbytečným neporozuměním.

Více

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Jiří Janda Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Mojí bezvadné manželce Lucii, kamarádům Michalu Černému a Janu Šidlákovi za podporu a inspiraci a všem mým skvělým studentům. Copyright Jiří

Více

Asertivní komunikace

Asertivní komunikace Asertivní komunikace Kde se vzalo, tu se vzalo Autorem metody tréninku asertivity je Američan Andrew Salter. Své žáky učil spontánním reakcím, přiměřenému projevu emocí a umění stát si za svým. dovednost

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Název školy: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Číslo a název projektu: Číslo a název šablony klíčové aktivity: Označení materiálu: Typ

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Habermaaß-hra 4929. Tajná mise

Habermaaß-hra 4929. Tajná mise CZ Habermaaß-hra 4929 Tajná mise Tajná mise To chce pevné nervy, hra pro 2-5 tajných agentů ve věku od 8 do 99 let. Autoři: Christiane Hüpper, Miriam Košer, Markus Nikisch a Johannes Zirm Ilustrace: Heinrich

Více

Jak si stanovit osobní vizi

Jak si stanovit osobní vizi Action Academy Jak si stanovit osobní vizi ebook Blanka 2014 Jak si stanovit osobní vizi Osobní vize je jasná, konkrétní, působivá a aktivující představa budoucího stavu dosažených výsledků, postavení

Více

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. Prava a povinnosti cizinců na českém Time pracovním management trhu NÁCVIKOVÁ WORKSHOP LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351)

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová

O knize Léčebný kód. Od: Ing. Jaroslava Švajcrová O knize Léčebný kód Od: Ing. Jaroslava Švajcrová Léčebný kód = převratná léčba vlastní bioenergií Úvod Jeden z autorů, původním povoláním kněz a poté lékař (psychiatr) měl svoji rodinu, kterou hluboce

Více

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ:

I. JAK SI MYSLÍM, ŽE MOHU BÝT PRO TÝM PROSPĚŠNÝ: Test týmových rolí Pokyny: U každé otázky (I - VII), rozdělte 10 bodů mezi jednotlivé věty podle toho, do jaké míry vystihují vaše chování. V krajním případě můžete rozdělit těchto 10 bodů mezi všechny

Více

Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor

Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor Jak kriticky myslet? Kamil Gregor @kamilgregor Inspirace Petr Ludwig Zlin.barcamp.cz Dva díly Jak se to nemá dělat (tinyurl.com/gregor-plzen) Jak se to má dělat 2 min Jak na to? Tvrzení Základem je správná

Více

Pastelky. Techniky kreslení

Pastelky. Techniky kreslení Pastelky Techniky kreslení Co je to pastelka? Pastelka neboli Pastelová tužka, je zvláštní druh psací potřeby respektive tužky, která umožňuje psát či kreslit barevně. Vyrábí se v celé barevné škále od

Více

Překonejte své strachy, aneb jak bude vypadat naše spolupráce.

Překonejte své strachy, aneb jak bude vypadat naše spolupráce. www.terezavlckova.cz 2015 Tereza Vlčková CHCI PODNIKAT!!! Kniha o tom, jaké strachy je třeba překonat, než začnete podnikat, kdy je ideální doba a jak to vše společně zvládneme. Spokojená, seberealizovaná

Více

Den, kdy se vesmír navždy změnil...16

Den, kdy se vesmír navždy změnil...16 Obsah Kapitola 1 Za obzor představivosti... 8 Kapitola 2 Den, kdy se vesmír navždy změnil...16 Kapitola 3 Design Země...30 Kapitola 4 Jedinečnost lidí...44 Kapitola 5 Dar rovnováhy...56 Kapitola 6 Proč

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

Jak koupit nemovitost

Jak koupit nemovitost Jak koupit nemovitost Bezpečně? Co nejlépe? Bez starostí a stresu? Část 1. www.alisen.cz Proč vznikla tato kniha? Koupě nemovitosti bývá pro většinu z nás životní investicí. Vydáváme velké, často půjčené

Více

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem?

ZÁŽITKY PRO FIRMY ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY. užijte si. ...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ZÁŽITKY PRO FIRMY užijte si vztahy se svými klienty, je to pro Vás jediná spolehlivá investice, která se Vám stonásobně vrátí...a jak vypadá Vaše schůzka s VIP klientem? ALLEGRIA - FIRMA NA ZÁŽITKY vznikla

Více

Bůh je pro nás tajemstvím.

Bůh je pro nás tajemstvím. Vážení a milí poutníci, poutní místo Křemešník patří už dlouhá staletí mezi vyhledávaná poutní místa naší vlasti. Stejně jako v minulosti tak i dnes zde lidé nacházejí ten zvláštní pocit něčeho tajemného,

Více

Multimediální prezentace MS PowerPoint I

Multimediální prezentace MS PowerPoint I Multimediální prezentace MS PowerPoint I Informatika Multimediální prezentace zažívají v poslední době obrovský rozmach. Jsou používány například k reklamním účelům, k předvedení výrobků či služeb. Velmi

Více

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting

Písek by Night. Šedá eminence. Lidský Setting Písek by Night Šedá eminence Lidský Setting 12. - 16. srpna 2009 Obsah Obsah...2 Lidský setting...3 Zastupitelstvo...3 LARPolicie...3 Mafie...4 Měna ve světě Písek by Night Fufníky...4 Banka...5 2 Lidský

Více

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková

Metodika poradenství. Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Metodika poradenství Vypracovali: Jiří Šupa Edita Kremláčková Úvod V následujícím textu je popsán způsob vedení rozhovoru s klientem, jehož cílem je pomoci klientovi prozkoumat jeho situaci, která ho přivedla

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

Ibogain. klíč k uzdravení. Peter Frank. Vše, co potřebujete znát o nejsilnější látce na světě na ukončení závislostí

Ibogain. klíč k uzdravení. Peter Frank. Vše, co potřebujete znát o nejsilnější látce na světě na ukončení závislostí Ibogain klíč k uzdravení Vše, co potřebujete znát o nejsilnější látce na světě na ukončení závislostí Peter Frank OBSAH 1 ÚVOD 5 2 PŮVOD IBOGAINU 11 3 HISTORIE IBOGAINU NA ZÁPADĚ 17 4 PŘERUŠENÍ ZÁVISLOSTI

Více

O pracovní rehabilitaci

O pracovní rehabilitaci ÚŘAD PRÁCE O pracovní rehabilitaci Těžké slovo: pracovní rehabilitace Když je člověk osobou se zdravotním postižením, mám právo na pracovní rehabilitaci. Pracovní rehabilitace je služba úřadu práce. Pomůže

Více

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen Hans Christian Andersen MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_ 04_18 Tématický celek: Evropa

Více

Ženy v korintském sboru

Ženy v korintském sboru Ženy v korintském sboru 1. Ježíši krásný, panovníku jasný, Boží i lidský synu, tebe milovat a oslavovat žádám každou hodinu. 2. Krásné jsou kraje, pole, luhy, háje, zavítá-li jarní čas: nad vše vezdejší

Více

Bílá nemoc Pracovní list Hra s textem, obdoba pracovního maturitního listu.

Bílá nemoc Pracovní list Hra s textem, obdoba pracovního maturitního listu. Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0218CZ. Šablona I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské gramotnosti Označení materiálu VY_12_INOVACE_Pap30

Více

POSTNÍ DOBA ČLOVĚK BYL STVOŘEN, ABY BYL PŘÍTELEM BOHA

POSTNÍ DOBA ČLOVĚK BYL STVOŘEN, ABY BYL PŘÍTELEM BOHA POSTNÍ DOBA Popeleční středa je výjimečný den. Den usebranosti a reflexe. Vydáváme se v něm totiž na cestu postní dobou, která se vyznačuje nasloucháním Božímu slovu, modlitbou a pokáním. ČLOVĚK BYL STVOŘEN,

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni. Tento materiál vznikl za finanční

Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni. Tento materiál vznikl za finanční DOBROVOLNÍCI SOS CENTRA Dopisování s vězni Hledáte něco a NEVÍTE CO?... možná TO najdete u nás. Tento materiál vznikl za finanční podpory Operačního programu Praha Adaptabilita, který je spolufinancován

Více

Větu poznáme podle přítomnosti slovesa ve. Jakmile syn pochopil, že je schopen se učit

Větu poznáme podle přítomnosti slovesa ve. Jakmile syn pochopil, že je schopen se učit Pravidla interpunkce 1. Pravidla psaní čárek v souvětí Jednotlivé věty v souvětích oddělujeme čárkami. Větu poznáme podle přítomnosti slovesa ve tvaru určitém. Chirurgové by měli operovat a léčit. Jakmile

Více

VODNÍ VÝZVA. Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE

VODNÍ VÝZVA. Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE VODNÍ VÝZVA Identifikace a řešení problému životního prostředí v okolí školy v oblasti HYDROLOGIE Program GLOBE - Téma roku 2013/14 GLOBE Téma roku 2013/2014 V průběhu nadcházejícího školního roku se v

Více

jakým si myslí, že je správné.

jakým si myslí, že je správné. Když se změní vědomí lidí Ano, ano. Dobrá. a lidé budou mít odvahu vidět co je správné dělat, pak se i špatná vláda změní v dobrou, ano, špatní vůdci se změní v dobré nebo budou nahrazeni, automaticky.

Více

Slovní druhy Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život

Slovní druhy Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Slovní druhy Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_25_04 Tématický celek: Gramatika, skladba, sloh Autor: Mrg. Libuše

Více

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena

Soustředění. 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz. všechna práva vyhrazena Soustředění 2015 Kateřina Sodomková, katerinasodomkova.cz všechna práva vyhrazena Umění soustředit se Ano, někdy to je skutečně umění, dokázat se plně soustředit na to, co děláme. Jsou situace, kdy nám

Více

Tato příbalová informace vysvětluje, jak National Health Service (NHS), práce v

Tato příbalová informace vysvětluje, jak National Health Service (NHS), práce v National Health Service Tato příbalová informace vysvětluje, jak National Health Service (NHS), práce v UK. Národní zdravotní služba poskytuje zdravotní péči ve Velké Británii a je financován zdanění.

Více

Habermaaß-hra 4638. Moje první hra Můj den

Habermaaß-hra 4638. Moje první hra Můj den CZ Habermaaß-hra 4638 Moje první hra Můj den Moje první hra Můj den Dvě barevné umísťovací hry pro 1-2 hráče ve věku od 2 let, nebo jedno dítě a dospělého. Autor: Hanna Bachmann Design: Jutta Neundorfer

Více

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?...

Obsah. 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2. 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4. 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... Obsah 1. KROK: Víte, za co utrácíte?... 2 2. KROK? Máte odpovídající životní úroveň?... 4 3. KROK: Využíváte finančního trhu?... 5 4. Nechejte si poradit od odborníka... 6 www.anekamickova.cz 1 Zdravím

Více

Volba střední školy jak to vidí osmáci

Volba střední školy jak to vidí osmáci Volba střední školy jak to vidí osmáci Studie občanského sdružení Než zazvoní 2. června 2014 Studie o výběru školy Tento dokument je veřejnou součástí širší dlouhodobé studie občanského sdružení Než zazvoní,

Více

PŘECHOD DO MINULÉHO ŽIVOTA

PŘECHOD DO MINULÉHO ŽIVOTA PŘECHOD DO MINULÉHO ŽIVOTA Existuje řada nezanedbatelných důvodů pro to, abychom před vstupem z matčina lůna do brány duchovního života vzali LBL klienta nejdříve do minulého života. Nejvážnějším z nich

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ

MŮJ ZAČÁTEČNÍ BOJ S NÁVŠTĚVNOSTÍ TŘETÍ STRATEGIE: NÁVŠTĚVNOST V minulých videích jsem vám ukázal, jak správně vytvořit produktovou sekvenci a opravdu znásobit hodnotu i zisk z každého zákazníka. Dále, jak zvýšit konverzi, aby každou z

Více

Noviny. MCTitan Noviny mají premiéru. Eventový den na Galacticraftu

Noviny. MCTitan Noviny mají premiéru. Eventový den na Galacticraftu Noviny MCTitan Noviny mají premiéru Již jsou to dva týdny, co pocitac770 poprvé vyšel na veřejnost s nápadem založit MCTitan noviny. Tento nápad měl rozličné odezvy, jak dobré, tak špatné, ale nakonec

Více

Lekce druhá - Jak kontrolovat své myšlenky

Lekce druhá - Jak kontrolovat své myšlenky Lekce druhá - Jak kontrolovat své myšlenky Dvě účinné techniky, jak se stát pánem svých myšlenek Vaše myšlenky jsou to nejdůležitější, co máte. Vy a vše, co v životě vyzkoušíte, jste přímými výsledky vašich

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude.

1. Ano, byl. 2. Ano, jsou. 3. Ano, budou. 4. Ano, byla. 5. Ano, jsou. 6. Ano, byly. 7. Ano, je. 8. Ano, bude. Leksjon 5 5.1.1. Gjør om til negative konstateringer. To je škola. To není škola. 1. To je kostel. 2. Tohle jsou továrny. 3. To byla nemocnice. 4. Tohleto bude silnice. 5. Tohle jsou čtverce. 6. To byl

Více

Karel Čapek. Život a dílo

Karel Čapek. Život a dílo Karel Čapek Život a dílo Karel Čapek (9. ledna 1890, Malé Svatoňovice 25. prosince 1938, Praha) český spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a fotograf jeho bratr Josef Čapek byl rovněž spisovatel,

Více

Informace pro uchazeče o práci

Informace pro uchazeče o práci Informace pro uchazeče o práci Práva a povinnosti uchazeče o práci jsou v zákoně o zaměstnanosti číslo 435/2004 Sbírky Těžké slovo: uchazeč o práci Těžké slovo: práva Těžké slovo: povinnosti Těžké slovo:

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Habermaaß-hra 4935. Magie stínů

Habermaaß-hra 4935. Magie stínů CZ Habermaaß-hra 4935 Magie stínů Magie stínů Magická stínová hra pro 2 až 4 hráče ve věku od 4 do 99 let. Autor: Kai Haferkamp Ilustrace: Marc Robitzky Délka hry: cca. 15 až 20 minut Obsah: 4 malé kouzelné

Více

PEEŘI A STUDENTI MEDICÍNY aneb cesta do hlubin medikovy duše

PEEŘI A STUDENTI MEDICÍNY aneb cesta do hlubin medikovy duše PEEŘI A STUDENTI MEDICÍNY aneb cesta do hlubin medikovy duše Bc.Valentýna Křížová, ZZS Kraje Vysočina Pelhřimovský podvečer 2011 STUDENTSKÝ MARATON BISKUPICE 2011 Soutěž zaměřená na urgentní medicínu pro

Více

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak

1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou. 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce a naopak EU 4 24 Slovní druhy neohebné 1) Spoj barevně příslovce se správnou otázkou daleko brzy vesele zítra tam KDY? Kde? JAK? modře tady hned včera smutně 2) Vytvoř z následujících přídavných jmen příslovce

Více

JIŘÍ MAZUR. www.zivotnapravestrane.cz

JIŘÍ MAZUR. www.zivotnapravestrane.cz JIŘÍ MAZUR 13 TAJEMSTVÍ CESTY NA PRAVOU STRANU Efektivita úspěchu a skvělého života Efektivní jednání v životě Efektivní jednání v podnikání Získat co nejvíce s co nejmenším úsilím = čas = peníze! Být

Více

Park Pravíkov. Jde to! Máme Park! Na prázdniny do Parku - relax a rekonstrukce! L É T O 2 0 1 1

Park Pravíkov. Jde to! Máme Park! Na prázdniny do Parku - relax a rekonstrukce! L É T O 2 0 1 1 L É T O 2 0 1 1 Park Pravíkov Novinky, aktuální dění, postřehy a plány kolem Parku Pravíkov Máme Park! Podařilo se! orem! Velké díky všem, kteří nám drželi palce! S radostí vám můžeme oznámit, že máme

Více

Význam ochrany přírody

Význam ochrany přírody Význam ochrany přírody 1. Velký, protože příroda představuje podmínky pro náš život a představuje přirozenou krásu pro náš duševní život. 2. Na světě nejsme sami, žijí s námi i jiné živočišné a rostlinné

Více

Metodika podpory sociálních dovedností

Metodika podpory sociálních dovedností 1 Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s. Metodika podpory sociálních dovedností Aneb jak připravit a vést kurzy sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením

Více

Teze k vystoupení na Akademickém sněmu AV ČR *

Teze k vystoupení na Akademickém sněmu AV ČR * Teze k vystoupení na Akademickém sněmu AV ČR * Václav Klaus 1. Děkuji za pozvání na Vaše zasedání, a za možnost zde dnes vystoupit, i když musím přiznat, že jsem se slova projev trochu polekal. Dovolím

Více

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas

TÉMA : drogy. Pocit z besedy Vedoucí besedy S názory vedoucího 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím 4 4 Spíš nesouhlas 5 5 nesouhlas TŘÍDA : 8.A / 22 žáků 1 14 1 22 Souhlas 17 2 8 2 Spíš souhlas 5 3 3 Nevím Ano 22 Ano 21 Ano 14 Ne Ne Ne 7 nevím 1 Nevím 1 Beseda byla poučná 6x Dobře vše vysvětlila 7x Byla zajímavá 5x Ví, o čem mluví,

Více

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Obsah OBSAH Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Proděláváte syndrom mrzutého muže? 10 Zažíváte mužskou depresi? 10 Jak používat tuto knihu 11 Část 1: Problém 12 Kapitola 1: Syndrom

Více