časopis 1. stupně ZŠ Ročník 19 říjen 2014 Číslo 52

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "časopis 1. stupně ZŠ Ročník 19 říjen 2014 Číslo 52"

Transkript

1 Pažout časopis 1. stupně ZŠ Ročník 19 říjen 2014 Číslo 52

2 Ahoj, naši milí čtenáři! Než jsme se vzpamatovali z prvních školních dnů, už máme za sebou rovné dva měsíce a asi nemálo testů a určitě i jedniček. A i když někdo brumlá, že je už zase škola, není to přece tak špatné. Kromě toho, že ve škole nabydeme hodně vědomostí a získáme spoustu potřebných dovedností, máme tu také své kamarády, na které se přece každý den těšíme. No ne? Ale abyste neřekli, my Vám ty letní prázdniny malinko připomeneme. V naší anketě jsme se Vás ptali na Váš super zážitek z léta. Můžete se rovněž těšit na rozhovor s naší novou paní ředitelkou Mgr. Petrou Rubáčovou. Ve sportovním okénku jsme vyzpovídali také skvělou tenistku Natálku Švarcovou z V. C. Nezapomněli jsme ani na literární nebo klukovský koutek. Pro naše nejmenší, prvňáčky, jsme připravili opět jejich hravou rubriku. Už Vás tedy nebudeme napínat, pusťte se s chutí do čtení a kdybyste chtěli i Vy svým dílem přispět do našeho časopisu, velice rádi je v dalším čísle otiskneme. Do dnešního čísla přidali své literární prvotiny čtvrťáci. Hezké počteníčko Vaši Domča Burešová, Tinka Dobiášová, Honzík Hrubý, Terka Nováková, Daník Hruda, Daník Ulvr, Jarda a Vojtík Zabořilovi z V. C plus naše dvě nové redaktorky Natálka Kratochvílová s Luckou Cháberovou ze IV.B a Mgr. Eva Vlková

3 září, říjen 2014 Zahájení nového školního roku Burza volného času ve Sportcentru Bijásek Dětská knihovna Branně vlastivědná soutěž Výstava v Duze Botanická zahrada Scénické čtení Fotografování žáků 1. ročníku Přírodovědná stezka biokoridorem Hloučela Nominační kola logické olympiády Dětské dopravní hřiště Třídní schůzky Beseda o dentální hygieně pro 4. ročníky Sběr papíru Drakiáda Uspávání přírody aneb lampionový průvod 1. Kdy vznikla samostatná Česká republika? Letošní školní rok není významný jen pro naše prvňáčky, ale také pro naši novou paní ředitelku Mgr. Petru Rubáčovou. Proto jsme ji požádali o rozhovor. Otázky jí kladly Terka s Domčou : Terka, Domča: Paní ředitelko, jak jste prožila letní prázdniny? paní ředitelka: Pracovně. Terka, Domča: Chtěla jste být vždycky učitelkou, nebo Vás lákala i jiná profese? paní ředitelka: Chtěla jsem být vždy učitelkou. Terka, Domča: Co Vás na učitelství nejvíc těší? paní ředitelka: Můžu ovlivňovat své žáky tím, že jim předávám své znalosti.

4 Terka, Domča: Vzpomínáte ráda na svá školní léta? V čem je dnešní škola podle Vás jiná? paní ředitelka: Ano, ráda. Jiná je v tom, že dříve byl učitel váženou osobou, dnes znají žáci svá práva, ale neznají své povinnosti. Terka, Domča: Co se Vám na naší škole líbí a co byste naopak chtěla změnit? paní ředitelka: Mnoho žáků, mnoho učitelů, malé stěhování národů. Prozatím bych neměnila nic. Terka, Domča: Co byste vzkázala našim žákům? paní ředitelka: Aby se k učitelům chovali slušně a měli k nim úctu. Paní ředitelce děkujeme za rozhovor a přejeme jí hodně úspěchů v její náročné práci. Zajímalo nás také, jak prožily prázdniny naše paní učitelky a zároveň jsme byli zvědaví, jak vzpomínají na svá školní léta. 1. Jak jste prožila prázdniny? 2. Vzpomínáte ráda na svá školní léta? 3. Patřila jste spíše mezi premianty, nebo jste měla s učením problémy? 4. Chtěla jste být vždy učitelkou, nebo jste snila i o jiné profesi? Paní učitelka Mgr. Irena Bendová 1. Dobře, cestovali jsme s rodinou, připravovala jsem se do práce. 2. Ano. 3. Jak kdy. 4. I o jiné, ale spíš učitelkou. Děkujeme za rozhovor. Terka a Domča Paní učitelka Bc. Karolína Peková 1. Prázdniny jsem prožila v pohodě. Byla jsem v Chorvatsku a na táboře s dětmi. 2. Jistě. 3. Problémy jsem neměla, učení mi šlo. Ale občas jsem trochu zlobila. 4. Chtěla jsem být doktorkou. Děkujeme za rozhovor. Lucka a Natka A na závěr Vaše super letní příhody aneb jaký byl tvůj nejlepší prázdninový zážitek? 4. A: Dovolená v Harrachově. Spadl jsem do jezera. 4. B: Fotbal. Dovolená u moře.

5 4. C: Dovolená v Chorvatsku. Jel jsem kilometr tobogánem. /Vojta, Daník H. a Lucka/ 2. B. Nejvíc se mi na prázdninách líbilo, že jsme byli u moře v Řecku. Bylo to tam moc hezké, hlavně písčitá pláž a velké bazény. 2. C. Nejvíc se mi líbilo, jak jsem byla na houbách v lese a podívat se na přehradu. Bylo to fajn, v lese jsem našla plno hříbků a pod stromem jsem viděla malého zajíčka. 2. A. Nejvíc se mi o prázdninách líbilo, jak jsem se byl koupat v aquaparku, sjížděl tobogány a užíval si umělé vlny. /Lucka/ 1. A: Dovolená v Itálii. Dívala jsem se na TV. 1. B: S babičkou na letišti. Skákaní na trampolíně u tety. 1. C: Moře. 1. D: Dovolená v Turecku. Moře. /Terka a Domča/ 2. Kdo byl první prezident Československé republiky? Tenis je úžasný sport. Má pět základních úderů (forhend, bekhend, podání, smeč, volley). Na tenis potřebujete: raketu a míček (na raketu si můžete přidělat tlumítko). Nejlepší tenista na světě je Novak Djokovic. Tomáš Berdych patří do první desítky nejlepších tenistů na světě. Když prohrál ve finále turnaje ve Winston-Salemu s americkým tenistou Johnem Isnerem, rozbil vlastní raketu. Známou českou tenistkou je Petra Kvitová. / Daník U./ Rozhovor s naší tenistkou Natálií Švarcovou z V. C D: Jak dlouho hraješ tenis? N: Pět let. D: Kolik jsi vyhrála zápasů? N: Moc. D: Kolik máš pohárů a medailí? N: 60 pohárů a přibližně 70 medailí. D: Provozuješ i jiný sport? N: Jezdím na kolečkových bruslích. D: Jaký je tvůj největší úspěch?

6 N: Mistryně ČR. D: Jak moc tě baví tento sport? N: Velmi moc!!! TEST Pět základních úderů Nejlepší tenista na světě Natka Švarcová vyhrála pohárů. Rozhledna je přístupná v otvírací době zoologické zahrady, přes zimu ovšem bývá zavřená. Lze sem dojet buď autem po silnici z Olomouce na Svatý Kopeček (u ZOO je velké parkoviště) nebo na kole po cyklotrase č. 5 do Bystrovan. Dále se vydáte po trase č až k ZOO. Jezdí sem také městská hromadná doprava (linky č. 11 a rychlý spoj č. 111). Na Svatý Kopeček vede několik turistických značek z okolních obcí (např. modrá z Dolan nebo z Hluboček, žlutá z Radíkova), zajímavá je i 7 km dlouhá Naučná stezka Svatý Kopeček. Otevírací dobu naleznete na stránkách Technické informace Výška stavby 32 m Počet schodů 129 Stav přístupná /Daník H./ 3. Patří křepelka polní mezi ptáky hrabavé?

7 DELFÍN SKÁKAVÝ Délka těla: cm Hmotnost: kg, někdy až 650 kg Věk: let Je široce rozšířený ve všech evropských mořích. Žije ve společnostech, často početných. Loví ryby, také hlavonožce apod. Při plavání dociluje rychlosti až 40 km/h. V pozdním létě, po březosti dlouhé 12 měsíců, vrhá samice jedno mládě. Velmi dlouho je kojí a pečlivě se o ně stará. Delfíni se mezi sebou dorozumívají řadou různých zvuků. O delfínech se vypráví, že zachraňují topící se rybáře. Takové případy jsou však řídké a nedá se soudit na nějakou náklonnost k lidem. Jako tvorové vysoce společenští však delfíni pomáhají nemocným nebo poraněným jedincům a i člověka tak mohou instinktivně zachránit. V zajetí jsou velmi učenliví a naučí se brzy až artistickým výkonům. Otázky k tajence: cm je delfínova Kolik mláďat vrhá samice po březosti? 3. V zajetí jsou delfíni velice Kde se delfín uměle odchovává? 5. Je široce rozšířený ve všech evropských V zajetí se naučí brzy až artistickým... /Honzík/

8 Honzův příběh na pokračování Dobrodružství cestovatele Johna Scotlanda Kapitola 1 Cesta do Prahy 15. června roku 1973 se v New Yorku narodil cestovatel John Scotland. Vystudoval vysokou školu ve Washingtonu, kde i nadále bydlí. 31.října 1998 se John Scotland rozhodl cestovat do Prahy. Letadlem tam byl za pár hodin. V Praze si našel pěkný hotel "Step", ve kterém se mu moc líbilo. Druhý den, hned po snídani, se rozhodl navštívit pražské památky, kterých si všiml v prospektu. Všude se dalo dostat metrem nebo jakoukoliv jinou dopravou. Nejdříve navštívil Staroměstské náměstí a Staroměstskou radnici s orlojem, Karlův most, Pražský hrad a Národní divadlo. Po tom všem mu trochu vyhládlo, a tak zašel do nejbližší restaurace. Najedl se a pokračoval dále v prohlídce města. Večer se vrátil do hotelu celý zmožený a uchozený, takže šel hned spát. Další den se rozhodl vyjet lanovkou na Petřín. Na rozhledně se mu velice líbilo, byl tam výhled skoro na celou Prahu. Když se procházel podruhé po Karlově mostě, všiml si, že po obou stranách jsou malíři a malují různé lidi. Řekl si, že by to byla pěkná památka na Prahu, a tak se s jedním malířem domluvil, aby mu udělal portrét. Malíř si sice dával záležet, ale za malou chvíli to bylo hotovo. John Scotland malíři velice poděkoval a pokračoval dále svou cestou. Jak tak šel kolem Národního divadla, zahlédl ceduli, kde bylo napsáno muzikálové představení. Náhodou měli poslední volnou vstupenku, kterou nemohl odmítnout. Muzikál byl opravdu nádherný. Když skončil, John Scotland se vrátil do hotelu na večeři. Po jídle šel spát. Nastávajícího dne John Scotland navštívil Národní muzeum na Václavském náměstí. Po prohlídce muzea se vydal autobusovou linkou do ZOO v Tróji. V Zoo byla spousta zvířat, ale nejvíce ho zaujal kasuár. V pět hodin byl už v hotelu. V zoo se mu udělalo nějak nevolno a zbytek dne mu bylo velmi špatně. Další dva dny zůstal v hotelu. Celé dva dny stonal. Sedmý den už mu bylo lépe, a tak se rozhodl, že nejrychlejším letem odletí zpátky do Ameriky. Doma si vystavil svůj portrét, ale schoval si i různé vstupenky, pohledy, lístky z metra a autobusu a spoustu jiných věcí, které v Praze nasbíral. Pokračování příště... Poznali jste zmiňovanou památku?

9 Pranostiky Čím déle vlaštovky u nás v říjnu prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají. Teplý říjen - studený listopad. Vtipy Přes léto u moře se ti pěkně zakulatily tváře. To vám tak dobře vařili? Ani ne, ale třikrát denně jsem musel nafukovat matrace. O čem přemýšlíš?" "O tom, jak to měli žáci dříve ve škole lehčí. Třeba za vlády Karla IV. končil dějepis na straně osmnáct." František ukazuje otci vysvědčení: Teda něco tak strašného jsem ještě neviděl... Já taky ne, včera jsem to našel ve tvých věcech. Jean, prší na ulici? Nevím, pane, šel jsem po chodníku. Víte, proč blondýnka tancuje u semaforu? Protože si myslí, že je na diskotéce. Jde pán s rýmou k doktorovi. Pán: Pane doktore, já mám rýmu. Doktor: Tak co tady děláte, člověče, vždyť ji od Vás dostanu!!! /Honzík/ CHOVÁŠ DOMA KOČKU? JAKÝ ZNÁŠ DRUH KOČEK? K ČEMU POUŽÍVÁ KOČKA DRÁPY? PROČ MAJÍ KOČKY NA UŠÍCH A NA TVÁŘI DLOUHÉ FOUSKY? /Tinka/

10 Prázdniny skončily, škola volá, není to škoda, zase je ve škole pohoda. Já rád chodím do školy, nerad dělám úkoly. Po škole chodím ven, pouštím draky celý den. Ve středu je drakiáda, to je ale paráda! Emil Zgyuga, IV. B Dominik ševčík, IV. A V září škola začala, hodně jsem se těšila. V osm sedím v lavici a čekám na mluvnici. Dneska píšeme diktátek, rýsujeme jen v pátek. Na chodbě už zvonek drnčí, paní učitelka se s námi loučí. Každý den mám hodin pět, potom spěchám na oběd. Nikola Stančíková, IV. B Papírovou krabičku vyrob si pro babičku, přilepím valentýnku a je smíchu pro rodinku. Vojta Bebčák, IV. C Letadlo letí a mávají mu děti, letadlo přelétá a letí do světa. Letadlo přistáváa bonbóny rozdává. Děti se radují a věnce mu házejí. Rozstříháme ruličku. Nasadíme čepičku. Zmačkáme do kuličky, nasadíme do ruličky. Antonín Frelich, IV. A Lucie Chmelenská, IV. C

11 Letoun vznikl dalším vývojem Northrop YF-17A. Původně se plánovaly 2 verze: F-18 pro stíhací účely a A-18 pro bitevní účely, ale nakonec byly sloučeny do jednoho návrhu. URČENÍ - víceúčelový stíhací letoun. DÉLKA-17,1m ROZPĚTÍ-12,3m BOJOVÝ DOLET- 537km /Vojtík/ 4. Jaká je největší vodní plocha v České republice?

12 Dechová cvičení - například hra na flétnu - a nebo zpívání hezké písničky https://www.google.cz/?gws_rd=ssl#q=omalov%c3%a1nky+a+%c5%99%c3%adkanky

13 Procvič si ručičku vykresli obrázek Byla jsem velmi známou švédskou spisovatelkou. Psala jsem romány, povídky, divadelní hry i poezii. Byla mi udělena cena Hanse Christiana Andersena. Napsala jsem například: Pipi Dlouhá punčocha, Děti z Bullerbynu, Karkulín ze střechy. /Lucka a Natka/

14 /Jarda a Daník H./ Odpovědi na Lucčiny a Natálčiny otázky ze stránek: Tomáš Garrigue Masaryk. 3. Ano. 4. Vodní nádrž Lipno. Hádej, kdo jsem? Astrid Lindgrenová Tajenka k článku Delfín skákavý :

15 A to už bude ve vánočním čase Ale nepředbíhejme. Užijte si hezký barevný podzim, choďte na procházky, kochejte se podzimní přírodou, pouštějte draky a nebo si vyrobte dráčka z listí. Prvňáčkům přejeme, ať si najdou ve škole kamarády a mají radost z učení a poznávání. No a vám, mazákům, samozřejmě přejeme, abyste dosahovali co nejlepších školních výsledků, měli laskavé a chápavé učitele a rodiče. A jak se zpívá v jedné písničce neopouštějte staré známé pro nové. Mějte se krásně! Vaši kamarádi

16 Zdeněk Svěrák & Jaroslav Uhlíř Neopouštěj G D Neopouštěj staré známé pro nové C D G Zvláště když jsou momentálně v nouzi G D Možná mají paměť jako slonové C D G Každé ráno tesknota je vzbouzí Neopouštěj staré věci pro nové I když barva šediví a prýská Byly kdysi lesklé, byly chromové A teď se jim na smetišti stýská Ami D G Emi Dneska jsi tak úspěšný a nemáš strach Ami D G Emi Žádný hřebík netlačí tě v botě Emi Hmi Zítra budeš opuštěný starý brach Ami D G Zítra budeš úspěšný kůl v plotě G D Dneska jsi tak úspěšný a nemáš strach C D G Žádný hřebík netlačí tě v botě G D Zítra budeš opuštěný starý brach C D G Zítra budeš úspěšný kůl v plotě Ami D G Emi Neopouštěj staré známé pro nové Ami D G Emi Nebuď na ně zčista jasna drzý Emi Hmi Možná mají paměť jako slonové Ami D G Možná je to nadosmrti mrzí

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem ŠKOLÁK ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov Číslo 3 Ročník sedmý 2014 Školní rok 2013/14 Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem Lidé spolu komunikují už odpradávna. Jako jediní ze zvířat jsme si ale vytvořili

Více

časopis 1. stupně ZŠ Ročník 19 prosinec 2014 Číslo 53

časopis 1. stupně ZŠ Ročník 19 prosinec 2014 Číslo 53 Pažout časopis 1. stupně ZŠ Ročník 19 prosinec 2014 Číslo 53 Krásný adventní čas, naši milí! Pokud správně počítáme, už jsme zapálili druhou svíčku. Zbývají ještě dvě a bude tu den, na který se mnozí z

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Milí čtenáři školního časopisu, léto a s ním i

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 22. 10. 2007 * ročník V * školní rok 2007/2008 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Z obsahu:: ~ Parllament školly a jeho zástupcii v redakčníí radě ~ rozhovor se starostou našeho města ~ rozhovor s učiitellem Valleriie Lažo a zumba

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu Milí čtenáři, sluníčko už nás všechny láká

Více

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice

ROSÍK. Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO. rosického občasníku žáků ZŠ Rosice ROSÍK Noviny plné novinek aneb co se děje ve škole i za školou ČÍSLO rosického občasníku žáků ZŠ Rosice * 27. 10. 2009 * ročník VII * školní rok 2009/2010 * cena 15 Kč * Obsah: Akce, které se uskutečnily

Více

9/2014. Rubriky: Aktuality Památkový inspektor Okénko do devítky Zvíře Zábava Výročí 30 let založení Ležákovky a spoustu dalších.

9/2014. Rubriky: Aktuality Památkový inspektor Okénko do devítky Zvíře Zábava Výročí 30 let založení Ležákovky a spoustu dalších. Rubriky: 9/2014 Aktuality Památkový inspektor Okénko do devítky Zvíře Zábava Výročí 30 let založení Ležákovky a spoustu dalších. ŠÉFREDATOR Zdeňka Nováková REDATOŘI Tereza Vránová Radek Bříza Nicola Mrkvičková

Více

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz

ČAJDA v novém kabátě. Jaký by měl být učitel? Cestička do školy. začíná zápisem. www.zsheyrovskeho.cz Občasník základní školy Olomouc, Heyrovského 33 školní rok 2014/15 Jaký by měl být učitel? Slohová práce úvaha Učitelská profese je sama o sobě dosti komplikovaná. Vždy jsem obdivovala, jak někteří učitelé

Více

2. číslo prosinec 2011

2. číslo prosinec 2011 2. číslo prosinec 2011 ZŠ Pulická DOBRUŠKA Milí čtenáři! ÚVOD Zdravíčko přátelé! Určitě jste si všimli, že v 1. čísle našeho časopisu byl jiný nadpis, než je teď. A proč? Protože tento nadpis je víc IN!

Více

Začátek redaktorem. Markéta Malá

Začátek redaktorem. Markéta Malá První pocity z prvního dne ve škole byli velmi dobré. Všimla jsem si výmalby některých z tříd. Překvapila mě změna vzhledu u některých z žáků. Dále jsem si všimla televize umístěné v přízemí. Velkou změnou

Více

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2

POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 POROZUMĚNÍ číslo 43/2012 strana 2 číslo 43 červenec - listopad 2012 Denní centrum Mateřídouška, o.p.s. Milí čtenáři, při psaní těchto úvodních řádek jsem si uvědomil, že jsem zapomněl do krmítka nasypat

Více

Mediální výchova aneb jak pracujeme...

Mediální výchova aneb jak pracujeme... ČASOPIS ZIP, ZÁKLADNÍ ŠKOLA JAVORNICKÁ, RYCHNOV NAD KNĚŽNOU! PAGE 2 Mediální výchova aneb jak pracujeme... Vytvořily : Bára Bínová Vendy Hermanová ČASOPIS ZIP, ZÁKLADNÍ ŠKOLA JAVORNICKÁ, RYCHNOV NAD KNĚŽNOU!

Více

Čtvrtletník dětí z Dětského domova Lipová u Šluknova

Čtvrtletník dětí z Dětského domova Lipová u Šluknova Vydává 5. rodinná skupina Čtvrtletník dětí z Dětského domova Lipová u Šluknova Přejeme všem dětem a kolegům krásné léto, plné pohody, sluníčka a odpočinku. Strejda Leoš a teta Soňa 1. rodinná skupina (cvičný

Více

PÁTOVINY. Březen, duben Č. 2 /2015. Časopis žáků Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406

PÁTOVINY. Březen, duben Č. 2 /2015. Časopis žáků Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406 PÁTOVINY Březen, duben Č. 2 /2015 Z OBSAHU ČÍSLA JAK NÁS VIDÍ NA NÁVŠTĚVĚ NAIVNÍHO DIVADLA JIRKA V PAPÍROVÉM SVĚTĚ PERNŠTEJNI NA TRŮNU V DENÍKU ČLENOVÉ REDAKCE PÁTOVIN, KTERÉ VYCHÁZEJÍ V RÁMCI VOLITELNÉHO

Více

Dvouměsíčník pro žáky, učitele, rodiče a přátele ZŠ Mikoláše Alše

Dvouměsíčník pro žáky, učitele, rodiče a přátele ZŠ Mikoláše Alše Alšík Dvouměsíčník pro žáky, učitele, rodiče a přátele ZŠ Mikoláše Alše 42013 2014 Alšík se nám zamiloval! Ano, je to tak. Zanedlouho tu bude květen, tedy máj lásky čas. Proto v našem zamilovaném speciálu

Více

číslo 133 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20

číslo 133 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20 číslo 133 strana 2 časopis Základní školy Jižní IV., ročník 20 vychází poměrně nepravidelně, ale vytrvale, tentokrát 9.6.2014 Redakce: T. Bečvářová (6.P), K. Hudečková (5.U), D. Hudek (7.M), M. Koudelka

Více

Mgr. Barbora Horáková. Mgr. Jarmila Chmelíková Mgr. Jana Hornychová Veronika Barvová

Mgr. Barbora Horáková. Mgr. Jarmila Chmelíková Mgr. Jana Hornychová Veronika Barvová máme nos na informace Občasník žáků ZŠ Kosmonosy 1. ročník 2. vydání únor 2015 1 Redakce Redakční rada Vedoucí redakce: Šéfredaktorka: Mgr. Barbora Horáková Mgr. Jarmila Chmelíková Mgr. Jana Hornychová

Více

Blahopřejeme Nikole ke skvělému úspěchu v této mimořádně prestižní soutěži.

Blahopřejeme Nikole ke skvělému úspěchu v této mimořádně prestižní soutěži. Institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pořádal letos již 35. ročník národní soutěže dětského literárního projevu Náš svět. K naší velké radosti jsme se dozvěděli, že ve třetí

Více

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament Č. 120-10/2010 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Den D pro prvňáčky. 1. září 2010 bylo prvním dnem ve škole i pro šestnáct prvňáčků na Šumburku. Přejeme jim na jejich cestě za poznáním

Více

ČASOPIS. Vážení rodiče! Gabriela Mathiasová. Časopis OSRPŠ při ZŠ T. G. Masaryka Opava, Riegrova 13, listopad 2008

ČASOPIS. Vážení rodiče! Gabriela Mathiasová. Časopis OSRPŠ při ZŠ T. G. Masaryka Opava, Riegrova 13, listopad 2008 ČASOPIS Časopis OSRPŠ při ZŠ T. G. Masaryka Opava, Riegrova 13, listopad 2008 Vážení rodiče! V prvním vydání Časopisu OSRPŠ se Vám ze všeho nejvíce líbila tvorba dětí. Mně také. Často se ve Vaší zpětné

Více

Cesta k hezké škole pokračuje

Cesta k hezké škole pokračuje Velikonoce 174 Den Země 177 O cestování 181 V tomto čísle nepřehlédněte: Rozhovor s Klárou 185 Praotec Čech 190 Víčka pomáhají 191 Cesta k hezké škole pokračuje Proč byla v některých třídách zalepená okna?

Více

Základní škola Březolupy ŠKOLÁK. Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014. Mikulášská družina

Základní škola Březolupy ŠKOLÁK. Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014. Mikulášská družina Základní škola Březolupy ŠKOLÁK Školní časopis ZŠ Březolupy 19. prosince 2014 Mikulášská družina Milé čtenářky a milí čtenáři, do rukou se Vám dostává další číslo našeho časopisu a věříme, že Vám přinese

Více

Kdybych se stal starostou Frenštátu pod Radhoštěm

Kdybych se stal starostou Frenštátu pod Radhoštěm Prázdniny den nultý Vyjdu ze školy a konečně se nadechnu prázdninového vzduchu. Večer si zajdem na večeři a pohár, ať je vysvědčení jakékoliv. Po vysvědčení půjdu na oběd. Jako vždycky asi bude segedínský

Více

5 2010 ZDARMA. Fotbalový McDonald s Cup startuje. Vydařená premiéra mladé olympiády

5 2010 ZDARMA. Fotbalový McDonald s Cup startuje. Vydařená premiéra mladé olympiády 5 2010 ZDARMA Fotbalový McDonald s Cup startuje Vydařená premiéra mladé olympiády Šmíca 2010 2011 Šmíca jr. TURNAJ, KTERÝM ŽIJE CELÁ RODINA 14. ročník McDonald s Cupu je tady Přihlas sebe a svoji třídu

Více

Účinek slunečních paprsků na naše zdraví

Účinek slunečních paprsků na naše zdraví Účinek slunečních paprsků na naše zdraví Silné zuby a kosti Fotochemické účinky slunce na kůži mají za následek tvorbu vitaminu D. Prostřednictvím stravy dodáme svému organismu pouze čtvrtinu požadované

Více

Ahoj, čau a dobrý den, vážení čtenáři!

Ahoj, čau a dobrý den, vážení čtenáři! občasník jevíčské základky ROČNÍK XVI prosinec 2013 OBSAH Rozhovor 2 Za kulturou 3 Příroda a ekologie 5 Fotoreportáž 7 Poradna 9 Mladí spisovatelé 10 Z našeho města 12 Okénko školy 14 Horoskopy 18 Posilovna

Více

Červen 2008. Základní škola speciální, Základní škola praktická a Praktická škola ul.j. Palacha 1534, 434 01 Most tel. 476 700 000

Červen 2008. Základní škola speciální, Základní škola praktická a Praktická škola ul.j. Palacha 1534, 434 01 Most tel. 476 700 000 Červen 2008 Základní škola speciální, Základní škola praktická a Praktická škola ul.j. Palacha 1534, 434 01 Most tel. 476 700 000 Josef Kököny a Roman Chromý V.A František Juščák VII.A, Miroslav Černý

Více

Úvodní slovo OBSAH. Vítáme všechny čtenáře! Na obálce 2.čísla dělá parádu obrázek zimy, který malovala Klárka Urbanová ze 4.B.

Úvodní slovo OBSAH. Vítáme všechny čtenáře! Na obálce 2.čísla dělá parádu obrázek zimy, který malovala Klárka Urbanová ze 4.B. Úvodní slovo Vítáme všechny čtenáře! Vánoce u nás doma jsou nejkrásnější věc na světě. Na Štědrý večer se všichni těší, protože dostanou něco pod stromeček. A naše kočka Nellyna se taky těší, i když neví,

Více