Normalizace dětskýma očima

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Normalizace dětskýma očima"

Transkript

1 Normalizace dětskýma očima ZŠ Mistra Choceňského 9. A

2

3 Tato publikace vznikla v rámci projektu Ústavu pro studium totalitních režimů Dějepis v 21. století: multimediální aplikace pro dějepisnou výuku a byla finančně podpořena z prostředků operačního programu Evropské unie Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

4

5 1. Normalizace dětskýma očima Úvod Všechno to začalo tím, že jsme si měli za úkol přinést nějakou zajímavou fotku jednoho ze svých rodičů. Přesněji z jejich dětství. Pak jsme dostali několik otázek a měli jsme na ně podle fotky odpovědět. Kdo je na té fotce? Čím je zajímavá? Začali jsme pátrat více po detailech a ptát se rodičů nejen na ten dotyčný obrázek, ale i na jejich jiné zážitky z dětských let. Témat bylo hodně. Od školy, přes koníčky a tábory, až po oblíbené doplňky nebo věci, co sbírali. Každý svoje rozhovory poté přepsal, odevzdal a naše třída se rozdělila na skupinky a ty začaly tvořit jednotlivá témata. Když se potom objevil nápad nastrkat to všechno do jedné knihy, byli všichni nadšeni a pustili se s vervou do práce. No, a výsledek můžete vidět na dalších stránkách. Přes všechny boje s časem a jiné starosti se nám to nakonec povedlo, a proto doufáme, že se Vám naše kniha bude líbit, a zjistíte, stejně jako my, že doba Husákových dětí nebyla úplně nejjednodušší a nejlehčí za 9. A Michaela Matoušková

6 2. Obsah 1. Normalizace 2. Dovolená, prázdniny a tábory 3. Politická událost 4. Škola 5. Koníčky a Sbírky 6. Vojna 7. Oblíbený módní doplněk 8. Volný čas 9. Fotografie z Chocně

7 1. Kapitola - Normalizace 3. Co je to normalizace? Definice: Normalizace je pojmenování pro represivní opatření po násilném potlačení Pražského jara v roce 1968 armádami Varšavské smlouvy, jako byly čistky v komunistické straně, propouštění ze zaměstnání, obnovení cenzury, zrušení mnoha zájmových a politických sdružení a organizací a další. Odpovědi našich žáků: Doba, kdy byla daná pravidla, která se nesměla porušovat, a všichni se měli chovat slušně a nikdo neměl být něčím odlišný. S. J. Období za doby komunismu. H. K. Normalizace je vynucování komunistického režimu a nadvlády Sovětského svazu po srpnu 1968, když sem vtrhla sovětská vojska. Toto období trvalo do roku N. Š.

8 4. Období po Pražském jaru v roce (Vojska Varšavské smlouvy na našem území) M. J. Období za komunismu, propuštění ze zaměstnání, obnova cenzury, zrušení zájmových sdružení a organizací. M. S. 1968, autoritativní státní moc, změny v komunistické straně. M. M. Po Pražském jaru (vojáci Varšavské smlouvy u nás) snaha dosáhnout normalizace v ČSR (politika, kultura). L. D. Normalizace byla po roce Byl to návrat do doby před Pražským jarem. M. P. Oficiální pojmenování pro čistky v komunistické straně, po roce L. R.

9 2. Kapitola - Dovolená, tábory a prázdniny 5. Pár slov úvodem Dneska si téměř každý může dovolit dovolenou prakticky kdekoliv - v zahraničí, nebo jen tak po Česku. Ovšem za doby normalizace to nebylo tak jednoduché. Lidé si dovolenou nemohli dovolit z finančních i politických důvodů, neměli ani tak širokou nabídku zájezdů jako my - mohli jet na různé pobyty v horách, k moři mohli jen do Jugoslávie či NDR. Jak dovolené prožívali naši rodiče či prarodiče za doby normalizace, se dozvíte v následujících rozhovorech připravenými našimi žáky: 1. Byl jsi někdy na dovolené? Noo, já nevím, na žádnou si nevzpomínám. Jako určitě jsme byli, ale fakt nevím, nebylo to ale, jako máte teď. 2. A co tábory, byl jsi na nějakém? Ano, ve Zdobnici nad Orlicí, na to si vzpomínám. 3. A koupil sis tam nějaký suvenýr? Ano, obchodovali jsme s Polákama, koupil jsem si brýle - zrcadlovky.

10 6. 4. A co jste dělali na tom táboře? Noo, v podstatě to, co teď skauti (opíkali buřty, hráli na kytaru). Spali jsme ve stanech. A taky se hrála šipkovaná. 5. A to jste nebyli nikdy třeba u moře nebo tak? K moři se moc nejezdilo, moc se nemohlo. Jako pro nás byla dovolená i to, že jsme jezdili třeba jen do zoo nebo tak, a navíc, když jsem byl na táboře jeden měsíc, další už to nešlo, to jsem pracoval (ofoukával seno, kopal řepu). 6. A co třeba nějakej výlet? Výlet do Bratislavy - na to si vzpomínám, byli jsme na lodi, dostal jsem žvýkačky značky DONALD, to pro mě bylo něco jako suvenýr, taky jsem zbožňoval, když mi rodiče koupili KINDERčokoládu. D. D. 1. Kam jste jezdili na dovolenou? Neexistovalo, abychom někam nejeli, vždycky jsme někam vyrazili, jako rodina, ale bylo to skoro vždycky do ČR nebo na Slovensko, někdy do Maďarska, ale to úplně výjimečně. 2. Na jaká místa jste jezdili? Tak v létě jsme většinou jezdili na Slovensko na Slnečná jezera, do termálek, nebo třeba někde k rybníku, nebo do kempu, protože jsme měli přívěs za auto. 3. A když ses vrátila z dovolené, co jsi dělala během prázdnin? Každý rok jsem jezdila na tábor, vždy na 14 dní, a hrozně jsem to měla ráda. D. Ž.

11 7. 1. Na jaký tábory jsi jezdívala jako dítě? No já jsem jezdívala na pionýrský tábory pod stan, tam jsem vždycky jezdilá na 14 dní. A bylo to tam príma. Spali jsme pod stanama, lezli nám do stanů mravenci, pršelo nám tam, ale vždycky se nám tam děsně líbilo V noci jsme drželi služby a hlídali tábor. Vždycky hodinu, pak jsme chodili loupat brambory. Myli jsme nádobí a ešusy v řece ve studený vodě. Myli jsme se ve studený vodě pod splavem romantika. 2. Trávila jsi někdy dovolenou i v zahraničí? No někdy jo. S rodiči jsme byli dvakrát v Jugoslávii a jednou v Itálii. Bydleli jsme tam v penzionu v jedné místnosti se skříněmi a postelemi. Na pokoji nebyla kuchyňka ani koupelna s WC. Ty byly společný na patře. Ale jezdili jsme taky tady po Čechách, na Slovensko nebo na Moravu tak různě. Vždycky jsme jeli na tejden někde s našima na dovolenou. Buďto k moři, nebo tady po Čechách. E. D. 1. Jezdil jsi na tábory? Jo jezdil. 2. A kam? Byl jsem v Leťáku, to byl Hvězdicový putovní tábor, toť nevíš, co to je, V Prorubkách a pak jo to bylo někde u hranic za Martínkovicema a v Polsku na táboře. 3. Líbilo se ti tam? Nooo, všude až na ten polskej, ten byl spíš neorganizovanej než organizovanej.

12 8. 4. Kde jste spali? V Leťáku jsme spali v tělocvičně na zemi na madracích, v Prorubkách, no to znáš, kde jsme spali ve stanech s podsadou, u těch hranic to byly chatky a v Polsku sme spali v bývalým klášteře. 5. Co tě nejvíc bavilo na táborech? (hlasitě řekl) Že sme se vyblbli. 6. Vadilo ti tam něco? Soudružky a soudruzi. 7. Chutnalo ti jídlo? Jooo, když nám udělali zelený knedlíky, fialový (přemýšlí) a červenou rejži. To červený to taky, (řekl tiše) rajčata. A. V. 1. Jezdil jsi na tábory? Ne a jsem rád, protože jsem rád trávil čas s kamarády. 2. A jak? Byli jsme pořád venku, hráli jsme fotbal. 3. A na dovolené? Pravidelně, pokaždé jinam. 4. Kam? Kde to bylo nejlepší? Různě po Česku - Krkonoše, Orlické hory Nejlepší to bylo v Deštném v Orlických horách, kam jsme jezdili vícekrát.

13 9. 5. Co tě na dovolené nejvíc bavilo? Rád jsem objevoval nová místa, lesy, skulinky, atd. Také jsem rád hrál badminton. 6. Máš nějaký zážitek, který nezapomeneš? S kamarády jsme se šli projít a prohlíželi jsme si kapličku u jednoho domku. Byly v ní valašky - dřevěné sekyrky. Potom jsme šli o kus dál házet do řeky klacky. Najednou za námi křičel pán, ať tam neházíme ty valašky. Začali jsme utíkat, ale ten muž nás chytil a dovlekl až k té kapli, kde na nás už z dálky volala jeho žena, že se musejí omluvit, že ty sekyrky vzal jejich syn a hrál si s nimi. M. S. 1. Jak jsi trávil své prázdniny? Jezdil jsem na folkové festivaly a vlakem různě po republice s usárnou a kytarou na zádech. Spali jsme pod širákem a chlastali jak prasata. 2. Kam jsi jel na dovolenou? Jezdili jsme s kámošema na vodu a sjížděli jsme řeky, každý rok jednou. Jinak jsme trávili prázdniny hraním nohejbalu, kuličky jsme hráli a seděli před harcíkem a krákali. Spávali jsme před domem ve stanu a v noci chodili krást do okolních zahrad a zničili tím veškerou zeleninu a ovoce, z čehož jsme měli velkej problém. N. Š.

14 Kam jsi jezdila s rodiči na dovolenou? Jezdila jsem na podnikovou chatu do Deštného v Orlických horách. Byla tam zábava, celý den byl nějaký program, různé bojovky, soutěže, večer se sedělo u táboráku, hrálo na kytaru a zpívalo. D. J. 1. Jezdili jste někam na dovolenou? Ne, měli jsme farmu a museli jsme doma pracovat. 2. Co jsi dělala o prázdninách? Většinou jsem byla doma s dědou a krmili jsme havěť (králíky, slepice). Někdy k nám přijeli příbuzní a se svým bratránkem jsme si na stromě udělali bunkr. Nosili jsme si tam všelijaké zásoby a natáhli jsme si tam od baráku zvoneček na provázku, a když někdo chtěl, abychom přišli, tak musel zazvonit. 3. Jezdila jsi někam na tábory? Na táboře jsem byla jen jednou na Počrábě a pak už jsem tam nikdy nechtěla jet, protože stan byl plný škvorů a domů jsem si odvezla vši. Jinak jsme tam hráli různé hry, dělali všelijaké bobříky a byly různé služby. Třeba ve stanu, v kuchyni, u brány, noční hlídky a hlídání vlajky. Jezdila jsem taky na tábory k babičce do Orlova a chodili jsme spolu do kravína. L. N.

15 Byla jsi někdy na prázdninách v zahraničí? Jednou na Ukrajině. 2. Kde jste byli a proč jste tam jeli? Byli jsme v Užgorodě u příbuzných. 3. Jak jste tam jeli? Vlakem. S. B. 1. Jezdili jste s rodiči na dovolenou? Ano a moc rádi, spolu s bratry. 2. Kam jste jezdili? Na Mácháč - Máchovo jezero 3. Jezdil jsi na tábory? Ano, dvakrát za prázdniny. 4. Kde jste spali? V chatkách, po dvou. V. P. 1. Jezdili jste na dovolenou? No, pro nás dovolená znamenala, že jsme stanovali s rodičema na zahradě, protože jsme neměli peníze. L. D.

16 12. Já jsem na dovolené s rodiči asi nikdy nebyla. Pamatuju si jen, že jsem jezdila na tábor do Polska. Bylo to tam krásné. Když jsem tam jednou jela, tak když si pro nás rodiče měli jet, tak si taťka zlomil nohu, tak pro mě přijela mamka, ta ale nerada řídí. Tak to je moje letní dovolená. J. V. 1. Jezdil jsi s rodinou na dovolenou? A kam? Nejčastěji jsme jezdívali pod stan na Velké Dářko, anebo do chatičky do Vranic (u Toulovcových Maštalí). 2. Co se ti na té dovolené líbilo nejvíce? Na Dářku že jsme jezdili na plachetnicích a na windsurfingu a v těch Vranicích, že se dalo běhat po lese a lézt po skalách. 3. Jezdil jsi na nějaké letní tábory? Na jaké? Jezdil jsem na několik, ale nejvíce se mi líbil tábor od ZŠ Javornického v Domašově v Jeseníkách. 4. Co jsi dělal o letních prázdninách? Já jsem hrál fotbal, byl na dovolené s rodiči a jezdil na tábory. H. K. Když jsem byla malá, tak jsme každý rok jezdili na Pecák pod stan asi na týden. A když jsem byla asi v tvém věku, tak jsme jezdili od ČKD k moři do Bulharska. Jezdili jsme ve velkých skupinách v autobusech asi na týden. P. N.

17 Jezdili jste někam na dovolenou? Kam? Jo, jezdili. Každý rok do Vysokých Tater. A taky jsme byli několikrát v NDR. Holt, jinam se nemohlo. 2. Co jsi dělala o letních prázdninách? Chodila jsem na brigády do zemědělského družstva, na trhání rybízu, pomáhali jsme taky na bramborách a v lese. Doma bylo hospodářství, tak se sušilo seno a tak Jinak jsme trávili skoro celé léto na koupališti. 3. Byla jsi někdy na táboře? Jo, dvakrát. V šesti letech jsem byla v Kačerově v Orlických horách a v 11 letech na tři týdny v NDR. M. M. 1. Co jsi dělala během letních prázdnin? Jezdila do Vysokého Mýta ke kmotřičce a strejdovi na prázdniny. 2. Co jsi dělala u strejdy a u kmotřičky? Často jsem hlídala syna od bratránka, a když jsem chodila kolem kasáren, tak na mě pokřikovali a ukazovali vojáci. Hodně jsem se jich bála. 3. Jezdila jsi na dovolenou? Ne, jezdila jsem jenom k tetě na Řepníky, ale vůbec se mi tam nelíbilo a pokaždé jsem brečela, protože jsem chtěla zůstat doma. L. S.

18 14. Na dovolené jsme nejezdili, spíš jen na delší návštěvu (na týden) k příbuzným do Karlových Varů, párkrát autem, ale spíše vlakem. V době dovolených bylo mnoho práce kolem hospodářství. M. J. L: Jezdila jsi na dovolenou, a pokud ano, tak kam a s kým? Mamka: Jak to myslíš, jako jestli s rodičema, když jsem byla malá, nebo pak jako velká, když už jsem pracovala? L: V době normalizace, do roku Mamka: Tak to je jasný, že s rodičema, ne? Jezdili jsme všude, hlavně na Slovensko, protože tam vlastně bydlel děda s babičkou. Tak jsme tam byli třeba s bráchou celý prázdniny, s tím starším, naši nás tam na týden přivezli, byli tam týden s náma, my jsme tam u babičky byli celý prázdniny a na konci prázdnin si zas pro nás přijeli. Jsme tam chodili pomáhat, hlavně sbírat melouny, okurky, papriky, rajčata a u sousedů měli koně, tak jsme chodili se strejdou občas plavit koně do Váhu. L: To jsi mně hezky odpověděla i na tu druhou otázku. Co za činnosti jste tam provozovali, ale myslím jako na tý dovolený. Mamka: Tak když jsme už byli sami bez rodičů, tak to, co jsem vyjmenovala. A když tam byli s náma rodiče, tak jsme jezdili po různých výletech. Jeli jsme třeba do termálů - do Polního Kesova, do Patinců, nebo jsme jeli na se podívat do Nitry, nebo jsme navštěvovali v okolních vesnicích babiččiny a tátovy příbuzný.

19 15. L: Jezdili jste někdy i na hory? Mamka: Na hory jsme jezdili většinou - ne jakoby vyloženě lyžovat, ale vždycky, když byly velikonoční prázdniny, tak jsme se známýma jezdili do Orlickejch hor do Deštnýho, do Jedlový na jednu chatu od Stavebních strojů z Hradce Králové, kde jsme prostě si užívali podle počasí - buď sněhu, nebo tepla. L: Jezdila jsi i na tábory? Mamka: Samozřejmě jsme jezdili na tábory, hlavně já a starší brácha, protože taťka, když dělal v ČKD, tak tam měli svůj velkej tábor u Luže Košumberk, kde byla velikánská budova, kde spali ti nejmenší, a tam byla i jídelna a prckové, a zdravotní služba. Venku byly potom velký dřevěný chatky pro střední děti, a když jsme pak byli jakoby největší, tak nahoře, se šlo asi 200 metrů lesem, byl jakoby tábor pro ty nejstarší, který tam měli takový jakoby bungalovy, plus tam byla společenská místnost. Ten tábor byl zhruba pro 150 až 200 dětí, kdy tam v největším rozkvětu jezdily i děti z Polska a Ruska. L: Jezdila jsi i jako praktikantka na tábory, a pokud ano, dostávala jsi nějakou mzdu? Mamka: Tak, jezdila jsem šest let na tábor jakoby pracovník. Začínala jsem první rok praktikantkou, to jsem dostala něco málo, protože praktikanti moc peněz nedostávaj, záleží, jak je hodnotí vedoucí. Pak jsem jeden rok ještě vedoucí dělat nemohla, protože mi nebylo 18, tak jsem byla v kuchyni pomocnice, což byla docela sranda, když jsme pro 120 dětí dělali třeba ovocný knedlíky - to byla teda hrůza No a pak vlastně 4 roky jsem byla jakoby vedoucí, a vždycky jsem si nejradši vybrala oddíl kluků, protože s klukama se dá dělat vlastně, ať jsou malí nebo velký, jakákoli činnost.

20 16. Holky, když jsou malý, tak jsou upištěný, nejstarší, to jsou fifleny, který nic dělat nechtěj, a ty prostřední, to je tak napůl. I když teda všecky holky nejsou stejný, ale většinou to tak bylo. L: A co třeba bylo zajímavýho v tý kuchyni, když jste dělali třeba ty ovocný knedlíky, to jste je po sobě házeli nebo co? Mamka: Ne, nejdřív si děti vymyslely, že chtěj borůvkový knedlíky, tak se museli jít natrhat borůvky, no a pak jsme počítali zhruba na každý dítě tak od 8 do 12 podle toho, jak byly velký knedlíky. No takže ty knedlíky jsme dělali zhruba od tří od rána v pěti lidech. Pak jsem borůvkový knedlíky viděla i v noci. L: (zasmání) Mamka: A největší zážitek z tej kuchyně bylo, když náš kuchař si postavil flašku rumu vedle barchu s čajem a nechtěně ten rum do toho čaje vylil. A my jsme si furt říkali, proč ty děti večer choděj na ten čaj. A pak jsme zjistili, že v tom čaji je rum. No ale mělo to svůj účinek, protože ty děti hezky spinkaly. L: (smích) Mamka: (v pozadí) No litr rumu tam vylil L: (v pozadí) Tak účinek svůj to mělo Mamka: (v pozadí) Jo. Prťata, hlavně prťata chrápali, jak zabitý L: A poslední otázka: Jak probíhal jako takový normální táborový den? Mamka: V sedm byl budíček, potom byla rozcvička, ranní hygiena, snídaně

21 17. L: V kolik? Mamka: Snídaně byla většinou v osm, pak se do půl devátý chystalo na dopolední činnost, která trvala od těch půl devátý do půl dvanáctý, to se buď dělala celotáborovka, nebo si každý oddíl vymyslel nějakou svoji činnost, nebo se šlo třeba i na nějaký vlet celodenní - to záleželo prostě - ten rozvrh byl na celých vlastně 14 dní naplánovanej dopředu, plus minus se to podle počasí upravovalo. Pak byl vlastně od dvanácti hodin do jedné, nebo od půl dvanáctý do půl jedný oběd. Pak do dvou byl polední klid a od půl třetí zas do pěti byla nějaká činnost táborová, pak byla svačinka, pak zase třeba se bylo už jen hodinka po táboře nebo my jsme měli ten tábor vedle koupaliště, takže jsme byli na koupališti. A pak byla v sedm hodin večeře. Po večeři většinou byla buďto nějaká diskotéka nebo nějaká zase celotáborová soutěž a v devět byla večerka pro malý děti a v deset pro velký. L: Hm! Dobrá, děkuji. L. R. 1. Kam jste jezdili na dovolenou? Byli jsme třikrát v Bulharsku, protože můj tatínek byl v nějakým tom výboru a pořádal zájezdy a byl to vždycky vedoucí zájezdu. Tak jsme takhle párkrát jezdili s ním, třeba na tu Floru do Olomouce, na Zemi Živitelku do Budějovic, a vůbec třeba i tady po republice prostě. Když jsme byli poprvé v Bulharsku, tak mi bylo asi 11 a bylo to úžasný, vůbec nám nevadilo, že jedeme 36 hodin autobusem, v noci jsme si my, děti, vždycky lehly do uličky. Měli jsme strašně moc věcí, protože jsme museli mít spacáky, stan, jídlo, oblečení a pro nás pět jsme toho vždycky měli.

22 18. A pak, když jsme přijeli do toho kempu, postavili si stan a všechno vybalili, tak jsme se šli podívat na moře. Jsme se šli na tu obrovskou pláž, což pro nás byla neuvěřitelná záležitost, jelikož jsme se normálně chodili koupat do rybníku. A první, co jsme udělali, když jsme vlezli do moře, bylo, že jsme si začali olizovat ruce a chutnat ho, jestli je opravdu slaný. Taky skoro každý ráno jsme brzy vstávali, nás můj tatínek budil, abychom mohli pozorovat východ slunce a bylo to úplně dokonalý, my jsme něco takovýho viděli poprvý v životě a byli jsme z toho úplně paf. 2. Kde jsi byla na táboře? Takže, na táboře jsem byla v Polsku a to mě bylo taky takových 10. A to už si zase až tak nepamatuju, co jsme tam dělali a tak. Akorát si pamatuju, že jsem tam jednou ráno kousla do housky a vypadl mi zub. A taky pro mě něco úplně zvláštního, že nám tam jednou dali řízek s rajskou, nebo s takovou nějakou omáčkou. Pak jsem byla na táboře v Německu, tam jsme byli v takovejch velkejch chatkách a to bylo zase takový, že nám tam takový ty cizí písničky, ty moderní. A to mi bylo asi nějakých 15. Takže v pubertě? No, a taky jsem se tam zamilovala. A protože jsem chodila na němčinu, tak jsme se spolu nějak dorozuměli. A taky jsme tam měli rande. Jo a taky nám tam jednou pouštěli film, Indiana Jones a to jsme úplně valili oči, protože u nás se nic takovýho nepromítalo, a pak jsme měli tu diskotéku a tancovali jsme na ty hity.

23 Kde se ti nejvíc líbilo? No to když mi dal tatínek k osmnáctinám poznávací zájezd a to bylo úžasný. Jeli jsme on a já, a jeli jsme do Lucemburska, Belgie, Anglie a Německa. A to byly krásný zážitky, mám i fotku pod Big Benem. A úplně jsem byla v jiným světě, když jsem viděla v Londýně ty obchody všechny, toho oblečení a restaurace všude. To byl taky fakt obrovskej zážitek. S. J. 1. Kdo se o Tebe staral? Když jsem přišel ze školy, tak se mnou úkoly i další věci pro školu zajišťovala teta, která k nám chodila. 2. Jezdil jsi na nějaké tábory? Někdy jsem byl na táborech, tehdy pionýrských. Dále každý rok mě strýc z Prahy bral asi na 14 dní do hlavního města. Zde jsme chodili do zoologické zahrady a po památkách. Na to jsem se vždy těšil. 3. Co jsi nejraději dělal o prázdninách? Hrával jsem si se spolužáky a kamarády. Hlavně jsme pořádali stravování u nás v lesíku. Velkou vášní bylo pro mě chytání ryb v řece Loučná, která teče poblíž domova. Také jsem s dřevěnými pálkami hrával tenis na dvoře. M. P.

24 20.

25 Kapitola - Politická událost Na politické události si naši pamětníci moc nepamatují, pamatují si na to jenom jako děti. Jejich vzpomínky jsou buď veselou příhodou, nad kterou se doteď smějí a vzpomínají s láskou, nebo jsou to vzpomínky, při kterých jim mizí úsměv z tváře. A proto jsme se našich pamětníků zeptali i na jejich politickou událost. Ve škole se mamka společně s celou školou povinně musela dívat na pohřeb ruského prezidenta Leonida Iljiče Brežněva. Bylo to asi ve druhé třídě základní školy. L. R. Mamka vzpomíná na 70. léta, jak kolem jejich baráku, kde bydlela s rodiči, jezdilo auto se Sovětskými vojáky a ona se jich vždy bála. L. S. Místo večerníčku dávali lety do vesmíru. J. V. Přišlo ji divný, že když třeba ve škole se bavili o tom, co dělají jejich rodiče, tak všech dětí byli v KSČ, jenom její rodiče ne a štvalo jí to. Ale teď je za to ráda, že tam nebyli. S. J. Ze školních let si vybavuje, když zemřel sovětský prezident Brežněv, že se v TV a rozhlasu vysílali jen pořady o něm a hrála smuteční hudba. Ve škole pak museli stát minutu ticha v den pohřbu. Politická situace ji nezasáhla, protože se doma neprobírala před dětma. Na co si dobře pamatuje je v roce 1989 Sametová revoluce. To už chodila do zaměstnání. M. M.

26 22. Můj tatínek vzpomíná, jak ten den jeli s partou do Pardubic na hokej. Tam v ulicích řinčely klíčky a pobíhali všude lidé. Tatínek nevěděl, co se děje. Až když večer přijeli a šli do hospody, dozvěděli se to z televize a protestovali také. M. S. Někteří funkcionáři KSČ a řada normálních lidí usilovala o socialismus s lidskou tváří. V čele stál tehdy Alexander Dubček. Chtěli větší svobodu, demokracii, soukromé podnikání. Bohužel v srpnu 1968 byla tato snaha potlačena armádami varšavské smlouvy. Na základě toho došlo k větší přísnosti, vše se vrátilo do starých kolejí a nastala tak zvaná normalizace - tvrdá opatření vůči lidem v celosvětovém měřítku, byla vedena studená válka mezi Východem a Západem. Byl to stav jednoduše řečeno na pokraji 3. světové války. M. P. Taťkovi nejvíce vadilo, že když měli Rusáci - Sověti cvičení, tak byli šíleně hluční a dunělo z toho celé město. A připadlo mu zvláštní, že Sověti místo toho, aby trávu před kasárnama sekali, tak jí stříhali nůžkama. H. K.

27 Kapitola - Škola Určitě si každý rád zavzpomíná na své dětství. Na školní docházku, a jak snil o své budoucnosti. Naše generace už to zná jenom z vyprávění, jak za mládí naších rodičů učitelům říkali soudruh nebo soudružka. Nebo když říkali jako pozdrav Čest práci. Dnes je to úplně jiné, a proto jsme rádi, že můžeme vyzpovídat naše pamětníky a dozvědět se víc, jak to chodilo za doby normalizace. 1. Na jakou školu jsi vlastně chtěla jít a proč? No vždycky jsem chtěla jít na nějakou textilní školu. Hrozně mě bavilo šít a vymýšlet nové modely, ale nakonec jsem musela na strojírenskou do Chocně. 2. Máš nějaký zážitek ze školy, na který asi v životě nezapomeneš? Asi nikdy v životě nezapomenu na našeho chemikáře, který byl na nás všechny hrozně přísný. Všechno jsme se museli učit nazpaměť a holky třeba taky nemohly mít nalakované nehty. Ale je fakt, že to, co jsme se naučili, tak se nám pak na střední hodilo. Dodnes ho potkávám a vždycky se k nám hlásí. 3. Co jsi ve škole nejvíc nesnášela? Zpěv. Absolutně jsem nesnášela, když jsme museli jednotlivě zpívat písničky před třídou. Noční můra - zpívání M. M.

28 Měla jsi ve škole kamarády? Měla jsem jednu opravdovou kamarádku. Jinak jsem se kamarádila se všema. 2. Těšila ses do školy? No když jsme měli psát písemku, tak ne. Pamatuji si, jak jsme si před písemkou na ruštinu napsali tahák na lavici, ale byli jsme odhaleni žáky z (béčka) vyššího ročníku. Pan učitel si nás zavolal s kamarádkou za dveře a tam nám oběma dal pěkně velkou facku přes pusu. L. S. 1. Jaký to pro tebe bylo, když jsi přestupoval na střední? Strašný! Protože to byla velká změna všeho. Spolužáků, učitelů, prostředí a vůbec jsem to tam neznal. Šel jsem na intr a byl jsem od rodičů pryč a to mi strašně vadilo (ironie). Ze začátku jsem se tam vůbec netěšil a potom, když jsem si tam našel kamarády, tak náš největší stres byl z toho, jestli nám hospodský naleje nebo nenaleje 2. A nalil? No někdy ano, někdy ne. Podle toho, jakou měl náladu. S. J. 1. Jaký jsi měla známky? (Přemýšlí) No, měla jsem jedničky a dvojky, ale nikdy jsem si nezkazila trojkama vysvědčení, jako ty. (Směje se)

29 Chodila jsi do družiny nebo do školního klubu? Za nás školní klub nebyl, ale do družiny jsem chodila strašně ráda, protože jsme měli hodně hodnou paní učitelku. L. D. 1. Chodil jsi do školky? Ne, nás hlídala babička. Ráno přišla, udělala nám snídani a v poledne přišla máma z práce. 2. Jaký jsi udělal na střední škole průšvih? Přišel jsem si pro výuční list opilý, a tak mi ho nevydali a musel jsem si pro něj přijít další den. 3. Jaký předmět jsi měl rád? Měl jsem rád tělesnou výchovu. Nejlepší byl fotbálek, skákání do dálky a házení do dálky. Ale neměl jsem rád běh. M. S. 1. Na jakou školu jsi chodila a byla jsi s ní spokojená? Tak já jsem chodila na základní školu do Chocně, na školu Mistra Choceňského, a byla jsem s ní spokojená, protože jsem měla hodně kamarádek a to bylo pro mě to hlavní. 2. Jaký byl tvůj prospěch? Tak nechci se chlubit, ale můj prospěch byly samé jedničky až do osmé třídy. 3. Kdy jsi dostala první pětku? Hmm, první pětku? Na gymnáziu, asi ve druháku. D. Ž.

30 Co jsi dělal o přestávce? Hráli jsme ping - pong nebo se klouzali na utržených lavicí. 2. Byl jsi často po škole? Asi ne. Jen ve školce všechny děti šly domů a já tam musel zůstat. 3. Dostávali jste tresty nebo poznámky? Poznámky hned. V. P. 1. Co jsi ve škole dělala nejraději a proč? Nejvíce mě bavil tělocvik, protože jsem chodila do sokola a bavilo mě cvičit. N. Š. 1. Jaký jsi dostávala do školy svačiny? No Když jsem byla na základce, tak mi je dělala babička a vždycky jsem měla nějaký chleba anebo rohlík se sýrem nebo salámem. A potom když jsem byla na gymnáziu, tak jsem vždycky měla dvě koruny a šla jsem si koupit čerstvý rohlík a k tomu třeba trojúhelník sýra nebo něco takového. E. D. 1. Jaký jsi měla denní program? Chodili jsme ven, musela jsem doma hodně pomáhat rodičům, pak jsem musela do školy. Tu jsem měla naproti domu. Do třídy jsem chodila do školy v Kňířově. Kolikrát tam chodily Šustrovic husy. Seděli jsme a báli jsme se přeběhnout silnici.

31 27. Přišla jsem domů, udělala si úkoly, a pak jsem si chvíli hrála venku. Na dvorku jsme měli pěknou dřevěnou chaloupku ze dřeva, měla jsem tam udělaný stoleček. Tatínek byl truhlář, tak mi tak udělal židličky ze dřeva a trávili jsme tam hodně času. A. V. 1. Z čeho jsi dělal zkoušky na Vysokou školu? Podmínkou pro přijetí na vysokou školu byla takzvaná přípravka. Tu jsem absolvoval na jednoleté škole v Čáslavi. Uspěl jsem při závěrečné zkoušce na této škole ze základních, ale i ostatních předmětů. 2. Byly zkoušky těžké? Závěrečné zkoušky lehké nebyly. Pro mě byly velmi náročné z matiky i fyziky. U ostatních předmětů to šlo dobře zvládnout. M. P. 1. Chodila jsi do jeslí? Ano, chodila jsem do jeslí, ale už si to nepamatuji. Ale podle fotek ano. 2. Kam jsi nastoupila po základní škole? Protože jsem se nechtěla učit, je to ostuda, ale nebavilo mě to, tak jsem nastoupila na střední učiliště do Žamberka na obor kuchařčíšník. P. N.

32 Co se ti na základní škole líbilo a co ne? Líbilo, že jsme měli fajn kolektiv a třídního. A nelíbilo? Že jsme museli do školy i v neděli. 2. Nějaká zajímavost ze střední školy? Neměli jsme žádnou jídelnu, takže jsme se měli stravovat, jak jsme chtěli. H. K. 1. A udělal jsi ve škole nějaký průšvih? Neee udělat průšvih? By bylo trestný, dá se říct. Znal jsem kluka, co si zakouřil a v prváku ho vyrazili a už nedostudoval. A za nás, za trojku z chování, chodily děcka do pasťáku, odvezli je z domu a už se nevrátily. 2. A museli jste chodit nějak zvláštně ustrojeni? Asi ne, jako kluci nesměli mít jako teď dlouhý vlasy nebo ty dredy, naušnice a celkově za nás byla lepší mravnost, jen tak jsme si nic nesměli dovolit jako teď. D. D.

33 29.

34 Kapitola - Koníčky a sbírky V této kapitole se budeme zabývat tím, co naše rodiče dělali ve svých dětských letech, protože jak víme, počítače neměli, a tak jsme se jich ptali, co sbírali a jaké měli koníčky. 1. Když jsi byla malá, sbírala jsi něco? Sbírala jsem ubrousky, pohledy, céčka a dělala jsem si herbář. Asi dva roky, ale už se to vyhodilo. L. S. 1. Jaký byl tvůj koníček? Fotbal a hokej. 2. Co jsi rád sbíral? Plakáty fotbalistů. 3. Co tě na nich bavilo? Byli to moji oblíbení hráči. Obdivoval jsem je. V. P. 1. Co jsi sbírala? No tak já jsem sbírala známky, to mám ještě teďka schovaný někde, snad 3 alba. Potom jsme sbírali céčka a dávali jsme si to jako řetízky potom kolem riflí.

35 Vyměňovala sis ty věci, co jsi sbírala? Jo to je jasný, že jsem si je vyměňovala. Jednou jsem chtěla vyměnit známku s kamarádkou a ona moc nechtěla, a tak mi dalo hodně práce, než jsem ji umluvila, aby si to se mnou vyměnila ale umluvila jsem ji. E. D. 1. Jaké jsi měla koníčky? Výcvik psů, ruční práce. 2. Jaké ruční práce? Pletení, háčkování, šila jsem si oblečení na sebe. S. B. 1. Jaké jste měli koníčky? Já jsem chodila ven s kamarádkou a kamarádem. Hráli jsme různé hry, ale hlavně kuličky. L. D. 1. Sbírala jsi nějaké pohledy nebo suvenýry? Ano, v určitou dobu jsem sbírala taký vrchy ze zápalek, pro zábavu a potěšení. M. P. 1. Sbíral jsi nějakou věc? Ano, sbíral jsem angličáky (autíčka), značky Metchbox a obaly od žvýkaček. D. D.

36 Jaký jsi v mládí provozoval sport, co byl tvůj koníček? Hrál jsem v Chocni fotbal. V zimě byla největší sranda hokej a lyžování s kamarády. 2. Jaké jste měli vybavení? Hokejky, puk. Měli jsme jedny lyže dohromady se sourozenci. 3. A něco jiného? Rád jsem chodil s tátou do lesa nad Kosořínem na houby, což je naše rodinná tradice dodnes. M. S. 1. Chodila jsi na nějaké kroužky? Co jsi dělala ve volném čase? S dětskýma z vesnice jsme chodili do sokola a ještě jsem chodila na ruční práce do školy na Sudslavi. Jinak mě bavilo háčkovat, šít, plést, číst knížky, jezdit na kole, hrát s ostatníma badminton nebo různé míčové hry. 2. Měla jsi nějakou sbírku? Sbírala jsi něco? Jo, měla jsem obrovskou sbírku různých pohledů. Teď přemýšlím, kde jsou Asi někde na půdě M. M. 1. Co jsi sbírala? My jsme sbírali poštovní známky. Chodili jsme je kupovat v balíčkách do novinového stánku. Ten stál kousek od dnešního Skimenu. P. N.

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

Josífek byl už opravdový školák,

Josífek byl už opravdový školák, 1 Josífek byl už opravdový školák, prvňáček. Ale hlavně byl zvědavý malý kluk. Stále si něco vymýšlel, občas nerad poslouchal a taky často lhal. Nic nepomohlo, že začal chodit do školy. Nepomohlo, ani

Více

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková 22. Základní škola Plzeň Až já budu velká Třída: 7. B Datum: 8. 12. 2008 Jméno: Kamila Šilhánková V pěti letech jsem onemocněla zánětem ledvin a ležela jsem v nemocnici u svatého Jiří. Byla tam veliká

Více

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33 V poslední době se vám velmi daří. Vydali jste novou desku, sbíráte jedno ocenění za druhým a jste uprostřed vyprodaného turné. Co plánujete po jeho zakončení? 1 / 6 Turné se sice blíží ke svému závěru,

Více

Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice. Moje rodina

Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice. Moje rodina Základní škola a Mateřská škola G. A. Lindnera Rožďalovice Moje rodina Jméno a příjmení: Michaela Želichovská Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Roman Kotlář ml. Datum odevzdání: 23.

Více

22. základní škola Plzeň

22. základní škola Plzeň 22. základní škola Plzeň Třída: 7. A Jméno: Lenka Hirmanová Datum:29. 11. 2008 1 Skoro každý měl ve školce stejný sen, co by chtěl dělat Jako malá jsem měla různé zájmy, i když některé se moc nezměnily.

Více

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam.

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam. Šablona č. 7, sada č. 1 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Člověk a jeho svět Člověk a jeho svět Rodina Příbuzenské vztahy v rodině, orientace v čase, život ve městě x vesnici Ročník

Více

Děti a tety z našeho Domova:

Děti a tety z našeho Domova: Všichni jsme prožívali vánoční svátky se svými blízkými, ať už doma nebo na našem Domově. Mnozí z vás o svých Vánocích napsali a namalovali hezké příspěvky: Děti a tety z našeho Domova: Na Štědrý den se

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

O ČEM JE KNIHA. Tato kniha je o dívce, která vypravuje svůj příběh ze života. Pokut chceš, pojď se připojit k příběhu s ní. 1.

O ČEM JE KNIHA. Tato kniha je o dívce, která vypravuje svůj příběh ze života. Pokut chceš, pojď se připojit k příběhu s ní. 1. O ČEM JE KNIHA Tato kniha je o dívce, která vypravuje svůj příběh ze života. Pokut chceš, pojď se připojit k příběhu s ní. 1. Kapitola,,Děti, budu Vám vyprávět příběh. řekla Tereza,,A co? řekly obě děti.,,budu

Více

*Třída 1.Pš /6.,7.,8.,9.,/

*Třída 1.Pš /6.,7.,8.,9.,/ *Třída 1.Pš /6.,7.,8.,9.,/ *Celkem žáků -8 *Dívky 6 *Chlapci -2 *Seznam : Jana, Radek, Reneta, Nikola, Květa, Emil, Petra, Kristina *Paní učitelka Anna * * * *Renata je dobrá kámoška. *Má ráda pracovní

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

ŘÍJEN. strana: 1 E_O-N

ŘÍJEN. strana: 1 E_O-N strana: 1 E_O-N V pátek 26.9. se šestka zúčastnila akce pořádané společností EON. Anička nám popsala, jak celá akce probíhala. V pátek jsme měli akci EON-trak. Chvíli jsme se učili a pak šli do EON-trucku.

Více

Michal N. Kdy jsi se narodila? Kde pracovali Tvoji rodiče? Co říkali rodiče na komunistický režim? Jak to chodilo ve škole? Třeba i v dějepise?

Michal N. Kdy jsi se narodila? Kde pracovali Tvoji rodiče? Co říkali rodiče na komunistický režim? Jak to chodilo ve škole? Třeba i v dějepise? Michal N. Matka, babička, důchodkyně, za komunistického režimu dělnice se základním vzděláním, v současnosti žijící v malé vesnici u severočeského Frýdlantu. Kdy jsi se narodila? V 2. světový válce, 24.

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Post Bellum Příběhy našich sousedů. Pan Adolf Lang se svým vnukem Karlem Hury, členem týmu

Post Bellum Příběhy našich sousedů. Pan Adolf Lang se svým vnukem Karlem Hury, členem týmu Post Bellum Příběhy našich sousedů Pan Adolf Lang se svým vnukem Karlem Hury, členem týmu Pan Adolf Lang se narodil 29. září 1936 v Pávově. Pochází ze šesti dětí. Rodiče byli velmi chudí. Hlavní obživou

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Co by chtěli změnit na Očku?

Co by chtěli změnit na Očku? Letos tvoří Očko 8. třída jsme velice kreativní a zábavní a doufáme, že se vám to bude líbit. A to jsme my: Kristýna Menšíková Hana Staniszová Lucie Válková Anna Šamajová Tereza Niemczyková Martina Berešová

Více

Jak nás Anetka vzala na Malši

Jak nás Anetka vzala na Malši Jak nás Anetka vzala na Malši 25.7. - 2.8. 2015 V sobotu ráno jsme se všichni nasnídali, oblékli, maminka s tatínkem vše dobalili a nastal čas vše naložit do auta a že toho bylo na týden pod stanem v divočině

Více

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice PŘÍPADOVÁ STUDIE Bc. Věra Okénková Důležitost studia volného času? OFICIÁLNÍ POSTOJE K TRÁVENÍ Situace bezprostředně po válce Postoj vládnoucí

Více

Člověk musí žít tak, podle toho na co má a jaké má podmínky. Zdena Freundová

Člověk musí žít tak, podle toho na co má a jaké má podmínky. Zdena Freundová Člověk musí žít tak, podle toho na co má a jaké má podmínky. Zdena Freundová Zpracovali: Rozálie Matějková, Kateřina Pecáková, Marie Havelková a Natalia Al-Imamová Pedagogické vedení: Jiří Šrail Škola:

Více

Úvodní slovo. Autor: Eliška Horáková 7.A

Úvodní slovo. Autor: Eliška Horáková 7.A Úvodní slovo Autor: Eliška Horáková 7.A Milé čtenářky a milí čtenáři, tento školní časopis jsme napsali proto, abyste se trochu pobavili a přitom se dozvěděli něco zajímavého. A co vše se v časopisu můžete

Více

Příběhy našich sousedů. Božena Klusáková. Scénář k hlasové reportáži. Zpracovali: žáci z 9. A Tereza Záhrobská, Marie Součková, Daniel Bromberger

Příběhy našich sousedů. Božena Klusáková. Scénář k hlasové reportáži. Zpracovali: žáci z 9. A Tereza Záhrobská, Marie Součková, Daniel Bromberger Příběhy našich sousedů Božena Klusáková Scénář k hlasové reportáži Zpracovali: žáci z 9. A Tereza Záhrobská, Marie Součková, Daniel Bromberger Pedagogické vedení: Mgr. Radka Hodačová Škola: ZŠ Jana Ámose

Více

Malý Ježíš měl také malé kamarády. Nazaretské děti si s ním rády hrály. Ježíš se vždycky nejdříve zeptal maminky a teprve potom si šel ven hrát. Chlap

Malý Ježíš měl také malé kamarády. Nazaretské děti si s ním rády hrály. Ježíš se vždycky nejdříve zeptal maminky a teprve potom si šel ven hrát. Chlap JEŽÍŠOVO DĚTSTVÍ O Ježíšově dětství toho mnoho nevíme. Víme jen tolik, že bydlel v Nazaretě, ve vesnici, kde byla doma Panna Maria, a že by velmi poslušný. Když zemřel zlý král Herodes, Svatá Rodina se

Více

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY 1 ÚVODNÍK HALÓ, HALÓ, jsou tady noví deváťáci a s nimi i další ročník Deváťáckých novin. Prvním číslem vás provedou Bára, Péťa a Monča. Jak jste možná zaregistrovali, na školních stránkách se přes prázdniny

Více

Paměťnároda. Helena Medková

Paměťnároda. Helena Medková Paměťnároda Helena Medková 1946 Narodila se v roce 1946 v Praze. Její rodiče ji již od malička vedli k hudbě. Hrála na klavír a její sestra na housle. Studovala na konzervatoři a poté na Akademii múzických

Více

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 4. dopis Letní prázdniny jsou tady!!! Přeji pěkný vánoční mrazivý čas!

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 4. dopis Letní prázdniny jsou tady!!! Přeji pěkný vánoční mrazivý čas! Přeji pěkný vánoční mrazivý čas! U nás se poslední měsíc nesl v duchu končícího školního roku a blížících se Vánoc. Výletovali jsme, uklízeli, učili se na závěrečné zkoušky, psali závěrečné zkoušky, loučili

Více

ŠKOLÁČEK LEDEN 3.ČÍSLO 2015/16 OBHÁJILI JSME TITUL EKOŠKOLA

ŠKOLÁČEK LEDEN 3.ČÍSLO 2015/16 OBHÁJILI JSME TITUL EKOŠKOLA ŠKOLÁČEK LEDEN 3.ČÍSLO 2015/16 OBHÁJILI JSME TITUL EKOŠKOLA Nejdůležitější body: Nechtěl bych tam žít V pubertě České obyčeje Nechceme války ani terorismus Anketa : Moje nejoblíbenější kniha 11. prosince

Více

3. DUBNA 2016 JAK BÝT SPOKOJENÝM RODIČEM WEBINÁŘ LUCIE KÖNIGOVÉ. MARTINA VOKURKOVÁ CHOCOVÁ HOST NA WEBINÁŘI

3. DUBNA 2016 JAK BÝT SPOKOJENÝM RODIČEM WEBINÁŘ LUCIE KÖNIGOVÉ.  MARTINA VOKURKOVÁ CHOCOVÁ HOST NA WEBINÁŘI 3. DUBNA 2016 JAK BÝT SPOKOJENÝM RODIČEM WEBINÁŘ LUCIE KÖNIGOVÉ MARTINA VOKURKOVÁ CHOCOVÁ HOST NA WEBINÁŘI Jak být spokojeným rodičem 1 Jak neopakovat chyby svých rodičů? Které to nejčastěji jsou? Jak

Více

Září Vítání prvňáčků

Září Vítání prvňáčků Září Vítání prvňáčků Letošní školní rok začal v pondělí 3.září. Již tradičně se všichni budoucí prvňáčci (letos jich je 48) shromáždili se svými rodiči na školním hřišti. Čekaly tam na ně paní učitelky

Více

Projektové noviny. II.ročník 2.číslo 30.11.2005 Cena 5 Kč. Den otevřených dveří

Projektové noviny. II.ročník 2.číslo 30.11.2005 Cena 5 Kč. Den otevřených dveří Projektové noviny II.ročník 2.číslo 30.11.2005 Cena 5 Kč Den otevřených dveří 30.11.2005 Základní škola Masarykova 412, Kolín 3 ÚVOD 30.listopadu 2005 se konal Den otevřených dveří. Mohli se přijít podívat

Více

P R A C O V N Í L I S T Domácí mazlíčci. Domácí mazlíčci stupeň ZŠ

P R A C O V N Í L I S T Domácí mazlíčci. Domácí mazlíčci stupeň ZŠ 10 1. stupeň ZŠ PL-1 1. stupeň ZŠ 11 PL-2 Pes Kočka Morče Křeček Rybičky Želva Chameleon Králík Papoušek 12 1. stupeň ZŠ PL-3a Druh zvířete: Popis (věk, velikost, barva, tvar těla, dovednosti ) Potrava:

Více

Září 2010 1.ZÁŘÍ. Zde již na ně čekají nejstarší spolužáci, aby je uvítali a po slavnostním zahájení odvedli do jejich nových tříd.

Září 2010 1.ZÁŘÍ. Zde již na ně čekají nejstarší spolužáci, aby je uvítali a po slavnostním zahájení odvedli do jejich nových tříd. Září 2010 1.ZÁŘÍ Tak nám zase začíná škola. Před školní budovou se shromažďují skupinky odpočinutých, energií nabitých a opálených žáků. Mezi nimi se proplétají bytůstky malé a vyjukané, většinou v doprovodu

Více

Ahoj z prázdnin. Letos jsem byl na dovolené s bratrancem a s rodiči v Turecku, kam jsme letěli letadlem z Prahy. Hotel byl velký a měl

Ahoj z prázdnin. Letos jsem byl na dovolené s bratrancem a s rodiči v Turecku, kam jsme letěli letadlem z Prahy. Hotel byl velký a měl Ahoj z prázdnin Jeden z mých nejlepších zážitků z letošních prázdnin byl týdenní pobyt s rodiči a sestrami v Chorvatsku na poloostrově Istria. Tento pobyt u moře byl předem plánovaný a do historického

Více

Příběhy pamětníků 2015

Příběhy pamětníků 2015 Příběhy pamětníků 2015 Foto: Vypracovali: Vladimír H., Michael Jiří K., Adéla K., Edit K., Veronika O., žáci ZŠ Brána Nová Paka pod dozorem p. učitelky Lenky Čančíkové. Edit 1- ÚVOD a dětství: Znělka pořadu

Více

PETROU ŠÁCHOVOU. A našel by se mezi vzpomínkami nějaký neobvyklý zážitek? Zážitků byla spousta. žádný zajímavý či neobvyklý mě teď asi nenapadá.

PETROU ŠÁCHOVOU. A našel by se mezi vzpomínkami nějaký neobvyklý zážitek? Zážitků byla spousta. žádný zajímavý či neobvyklý mě teď asi nenapadá. ROZHOVOR S... PETROU ŠÁCHOVOU Začneme celkem obvyklou otázkou. Jak vzpomínáš na naši školu? Na základní školu mám veselé i smutné vzpomínky.určitě převažují ty, které mě rozesmějí. Tyto chvíle se mi vybavují

Více

To se opravdu muselo? No, tak chodili všichni až na jednu spolužačku, jejíž rodina měla hospodářství, jinak všichni.

To se opravdu muselo? No, tak chodili všichni až na jednu spolužačku, jejíž rodina měla hospodářství, jinak všichni. 1 Pro svůj projekt jsem si vybrala svoji maminku. Je jí 37 let, pochází z Podkrkonoší z malé vesničky Havlovice, kde od šesti do dvanácti let navštěvovala tamní mateřkou a základní školu. Ve dvanácti letech

Více

Mým nejoblíbenějším fotbalovým týmem je Real Madrid. Mezi oblíbené hráče patří Ronaldo, Őzil, Ramos a Zidan.

Mým nejoblíbenějším fotbalovým týmem je Real Madrid. Mezi oblíbené hráče patří Ronaldo, Őzil, Ramos a Zidan. Kdo jsme? Jmenuji se Jaromír Andrýsek. Mám rád fotbal. Ve škole jsou nejlepší hodiny tělocvik, matematika, anglický a český jazyk. Volný čas využívám tak, že si jdu na hřiště zakopat s kamarády. Jsem hodně

Více

Bruslení Dneska nás pan vychovatel nechal spát do 9:00. Potom jsme měli snídani a pak jsme měli generální úklid, pan vychovatel nám k tomu půjčil

Bruslení Dneska nás pan vychovatel nechal spát do 9:00. Potom jsme měli snídani a pak jsme měli generální úklid, pan vychovatel nám k tomu půjčil Bruslení Dneska nás pan vychovatel nechal spát do 9:00. Potom jsme měli snídani a pak jsme měli generální úklid, pan vychovatel nám k tomu půjčil rádio. Filip pustil rádio a já myl skříň a taky jsem dal

Více

Vánoce Výlet Pendolinem Vánoční prázdniny

Vánoce Výlet Pendolinem Vánoční prázdniny Silvestr 2012 - Ondra Polcar Na Silvestra jsme se sestrou Zuzankou byli ve Všetatech u babičky a dědy.zuzka usnula brzo,ale my s bratrancem Adamem jsme se dívali na televizi a ujídali dobroty co babička

Více

Autorky : Luss Merhautová & Baruš Vosk

Autorky : Luss Merhautová & Baruš Vosk červen 2012 Závěrem školního roku probírali žáci devátých ročníků v hodinách slohu publicistické útvary a dostali za úkol napsat konkrétní typ článku a ze všech pak sestavit jedno mimořádné číslo školního

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest?

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest? Rozhovor s... Zajímá nás i to, co se děje na prvním stupni. Proto jsme vyzpovídali paní učitelku Janásovou a paní učitelku Drštičkovou. Chtěli jsme hlavně vědět, jak se daří jim a jejich prvňáčkům. PANÍ

Více

ZAPOMENUTÝ VĚŠTEC. Moje 13. narozeniny - píše Maruška. Breaking News. a neb příbě hy z loňského roku. 7. třída ZŠ Vápenná

ZAPOMENUTÝ VĚŠTEC. Moje 13. narozeniny - píše Maruška. Breaking News. a neb příbě hy z loňského roku. 7. třída ZŠ Vápenná ZAPOMENUTÝ VĚŠTEC a neb příbě hy z loňského roku original stories since 2014 7. třída ZŠ Vápenná January 2016 Vážení čtenáři, v jubilejním, mírně opožděném 20 vydání Věštce si můžete přečíst, jak slavila

Více

Emilovy skopičiny. 1. kapitola Emilovy narozeniny. 2. kapitola Emilova 250. skopičina. 3. kapitola Jak Emil dostal od Alfreda dřevěného vojáčka

Emilovy skopičiny. 1. kapitola Emilovy narozeniny. 2. kapitola Emilova 250. skopičina. 3. kapitola Jak Emil dostal od Alfreda dřevěného vojáčka Emilovy skopičiny 1. kapitola Emilovy narozeniny Byl jednou jeden kluk, jmenoval se Emil a jeho rodina byla táta, máma, jeho malá sestra Ida a čeledín Alfred. Emilovi bylo 5 let, zítra měl mít narozeniny.

Více

Co si představíš pod samotným pojmem komunismus, co se ti vybaví?

Co si představíš pod samotným pojmem komunismus, co se ti vybaví? Identifikace pamětníka: žena 61 let matka dělnice, otec hajný vyučení dělnice (obuvnice), nyní důchodkyně místo narození, předchozí bydliště Česká Kamenice nynější bydliště Janov u Litomyšle Co si představíš

Více

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí.

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. Jenom proto, že je hezky, každý čeká, že budete venku a skotačitˮ nebo tak něco. A když venku netrávíte každou vteřinu, hned

Více

Příběhy našich sousedů Ing. EVA DOBŠÍKOVÁ

Příběhy našich sousedů Ing. EVA DOBŠÍKOVÁ Příběhy našich sousedů Ing. EVA DOBŠÍKOVÁ Scénář k audioreportáži Tým: Zdena Kopřivová, Ester Balážová, Tereza Micová Vyučující: Bc. Bíziková Kamila Škola: ZŠ a MŠ Brno, nám. 28. října 22 7. dubna 2014

Více

Šaty dělaj člověka aneb co se nosilo za mé babičky a maminky.

Šaty dělaj člověka aneb co se nosilo za mé babičky a maminky. Šaty dělaj člověka aneb co se nosilo za mé babičky a maminky. Popisuji hlavně moji babičku Terezii Lišťakovou a moji maminku Libuši Sedlaczkovou. Začnu moji babičkou, která se narodila v roce 1930 na Žitkové,

Více

Filip Mudroch český student v německé škole

Filip Mudroch český student v německé škole Filip Mudroch český student v německé škole Jeden jediný školní rok se učil německy a hned se rozhodl, že půjde studovat do Německa. Takovou odvahu projevil Filip Mudroch, bývalý student Gymnázia Václava

Více

VŠEZNÁLKOVY NOVINY č. 1 Třídy 5.B MILÉ DĚTI, po krásných prázdninách jsou tady zase vaše noviny. Vítáme všechny prvňáčky a doufáme, že se vám naše noviny budou líbit. Můžete se těšit na básničku, křížovku,

Více

Dotazník pro 5. ročník Základní školy Havlíčkova, Litoměřice. Dotazník k bakalářské práci na téma:

Dotazník pro 5. ročník Základní školy Havlíčkova, Litoměřice. Dotazník k bakalářské práci na téma: PŘÍLOHY Dotazník pro 5. ročník Základní školy Havlíčkova, Litoměřice Dotazník k bakalářské práci na téma: Programy primární prevence a jejich vliv na žáky základních škol. Ve městě Litoměřice Milí žáci,

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Co by se kovbojkám stávat nemělo Kamila Nováková Vydavatelství Hölzelová Eva Text Kamila Nováková Tvorba obálky René Vaněk Ilustrace Martina Aulehlová

Více

Obsluhoval jsem zlatou generaci

Obsluhoval jsem zlatou generaci PETRA NAHRADIL ÁDA Všichni mi říkají Áda. Tedy ti, co mě znají. Trenéři, hráči, lidi kolem hokeje, dokonce i v médiích jsem býval jmenovaný jako masér Áda Bílek. Místo skutečného křestního, jež bylo a

Více

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová

Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Fialová holčička ZŠ Kamenice Barbora Koppová Seznámení s autorem: Na okraj bych se Vám ráda představila. Mé jméno je Barbora Koppová a bydlím nedaleko Prahy. Ke psaní jsem se dostala z povinnosti. Snažila

Více

L. Černá. Takový pokoj by

L. Černá. Takový pokoj by Tajenka K. Gebharta 1 T 1 Poslední prac.den v týdnu? 2 D S 2 Podobné slovo ke slovu věrnost. 3 V 3 Kde žiji to je můj... 4 I 4 Roční období po podzimu? 5 N 5 Mužské jméno na I. 6 L 6 Opak hodně je? T.

Více

Časopis dětí z DD Opava. Dětský domováček

Časopis dětí z DD Opava. Dětský domováček Časopis dětí z DD Opava Dětský domováček Září 2015 0 Úvodník Stejně jako každý rok s pravidelnou nevyhnutelností přišel první měsíc školního roku září, tak se stejnou pravidelností vychází i váš dětský

Více

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

A. P. Na těchto fotkách můžeme vidět moji maminku cvičící ve školce. Obrázky jsou pořízeny kolem roku 1965.

A. P. Na těchto fotkách můžeme vidět moji maminku cvičící ve školce. Obrázky jsou pořízeny kolem roku 1965. A. P. Svoji práci jsem složila z několika historek nebo vzpomínek ze tří období (Pražské jaro, srpen, normalizace). Ptala jsem se rodičů i prarodičů. A sepsala je jako jejich výpověď. Na jaře bylo mému

Více

ÚTĚK NA ZÁPAD. (Günter Götz [1])

ÚTĚK NA ZÁPAD. (Günter Götz [1]) ÚTĚK NA ZÁPAD Koupit lístek, nastoupit do vlaku, to všechno proběhlo v pořádku. Ale kousek od východního Berlína vlak zastavil a objevila se lidová policie s kalašnikovy. Museli jsme ukázat dokumenty a

Více

Výšlap s Líbou reportáž slovem i obrazem

Výšlap s Líbou reportáž slovem i obrazem Výšlap s Líbou reportáž slovem i obrazem Líba Fáryová organizuje Ondrovy výšlapy už několik let. Občas jsem měla touhu se přidat, ale já jsem více přemýšlivý než sportovní typ. V červnu 2012 jsem si přece

Více

Chci vás obeznámit s našimi hospodářskými novinkami. Blíží se zima a před námi vyvstala nutnost udělat přístřešek pro auto.

Chci vás obeznámit s našimi hospodářskými novinkami. Blíží se zima a před námi vyvstala nutnost udělat přístřešek pro auto. Drazí přátelé! Vážená ARCHO!! Jsem tomu velmi ráda, že my, resp. naše služba, máme tak skvělé přátele v Čechách! Jsme ohromně vděčni za vaše modlitby, za vaši pomoc pro nás! Naše děti jsou oblečeny, obuty,

Více

Příloha D: Informovaný souhlas pro vedení dětského domova. Příloha E: Informovaný souhlas pro děti z dětského domova

Příloha D: Informovaný souhlas pro vedení dětského domova. Příloha E: Informovaný souhlas pro děti z dětského domova SEZNAM PŘÍLOH Příloha A: Zadání diplomové práce Příloha B: Schéma rozhovoru pomocí návodu Příloha C: Příklady realizovaných rozhovorů Příloha D: Informovaný souhlas pro vedení dětského domova Příloha E:

Více

Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník

Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník Vychází s finanční podporou Sdružení rodičů a přátel žáků Základní školy Kostelec u Holešova Zahájení nového školního roku Akce ve škole Školní

Více

CO NÁM PÍŠÍ NAŠE AU PAIR KONKRÉTNĚ?

CO NÁM PÍŠÍ NAŠE AU PAIR KONKRÉTNĚ? CO NÁM PÍŠÍ NAŠE AU PAIR KONKRÉTNĚ? Jana Milá Agenturo Jano! Posílám Ti vánoční pozdrav s přáním krásného a klidného prožití vánočních svátků z kraje nádherných jezer, honosných zámků, cihlových

Více

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam FAJN TROCHU OČISTNÉ ANO Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam se chtěl zamyslet nad možnými důsledky. Ve světle její reakce považoval za nutné to probrat detailněji. Nekaz to kouzlo, požádala

Více

ŘEPINY. Vítáme jaro. aneb páťáci v akci. Jaro ~ 1 ~ ročník 2014 číslo 2/2014. Proč by lidé měli uklízet po svých psech?

ŘEPINY. Vítáme jaro. aneb páťáci v akci. Jaro ~ 1 ~ ročník 2014 číslo 2/2014. Proč by lidé měli uklízet po svých psech? ŘEPINY aneb páťáci v akci 5 cena dobrovolná ročník 2014 číslo 2/2014 Vítáme jaro Jaro Napsala:Kačka Kinzlová Všichni naši spolužáci, ti vystřelení ptáci venku stále chodili, na silnici se odřeli. Do knihovny

Více

Deník mých kachních let. Září. 10. září

Deník mých kachních let. Září. 10. září Deník mých kachních let Září 10. září Kdybych začínala psát o deset dní dříve, bylo by zrovna 1. září. Den, na který jsem se těšila po několik let pravidelně, protože začínala škola. V novém a voňavém

Více

Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A

Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A Náš třídní výlet do Jeseníků - 9.A 9.5.2016 v pondělí ráno jsme se sešli spolu s našimi učitelkami R. Svobodovou a J. Hanzlíkovou ve vestibulu Hlavního nádraží města Brna. Až jsme se všichni sešli, přesunuli

Více

ETICKÝ KOMPAS 2016/2017

ETICKÝ KOMPAS 2016/2017 Bylo to super! Skvělá lektorka, skvělé aktivity. Doporučuji. Velmi se mi líbily obě etické dílny. Přidala bych tam ještě nějaké hry. Paní Dana byla velmi sympatická a legrační. Nejvíce mě zaujaly Předsudky.

Více

Učení dětí pomocí přednášek a programu z Tábornických škol

Učení dětí pomocí přednášek a programu z Tábornických škol Učení dětí pomocí přednášek a programu z Tábornických škol Hana Kuklíková Česká Tábornická Unie D.T.K. POUTNÍCI Praha Plackování 2014 Úvod Volný čas dětí by neměl být pouze výplní mezi školou a dětskými

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

PRACOVNÍ LIST Č. 1. Práce s rytmem, slovy a rýmy ÚKOL 1: 1. MÁMA / / 2. KUPUJE / / 3. VAJÍČKA / - / 4. TÁTA /- / 5. CHCE/ / 6. NOVÉ / - / 7.

PRACOVNÍ LIST Č. 1. Práce s rytmem, slovy a rýmy ÚKOL 1: 1. MÁMA / / 2. KUPUJE / / 3. VAJÍČKA / - / 4. TÁTA /- / 5. CHCE/ / 6. NOVÉ / - / 7. PRACOVNÍ LIST Č. 1 Práce s rytmem, slovy a rýmy 1. MÁMA / / 2. KUPUJE / / 3. VAJÍČKA / / 4. TÁTA /- / 5. CHCE/ / 6. NOVÉ / / 7. BOTY / / 8. BÁRA / - / 9. MALUJE / / 10. SLUNÍČKA / / 11. SÁRA / - / 12.

Více

ČASOPIS ŽÁKŮ A UČITELŮ ZŠ SLOVANKA

ČASOPIS ŽÁKŮ A UČITELŮ ZŠ SLOVANKA ČASOPIS ŽÁKŮ A UČITELŮ ZŠ SLOVANKA školní rok 2015/2016, číslo 1 ÚVODNÍK Již je tomu několik měsíců, co vyšlo poslední číslo školního časopisu Sovík. Tak jsme se rozhodli, že na tuto krásnou tradici navážeme.

Více

2. velikonoční vydání školního časopisu Lusk!

2. velikonoční vydání školního časopisu Lusk! 2. velikonoční vydání školního časopisu Lusk! Milí žáci a žákyně, toto číslo vám přináší velikonoční tradice a zvyky různých zemí, hádanky, komiks Speciální agent i pohled na Velikonoce očima vašich spolužáků,

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Převzetí Domova sv. Moniky

Převzetí Domova sv. Moniky KRONIKA 2008 Převzetí Domova sv. Moniky 1. 1. 2008 jsme převzali od Centra zdravotních a sociálních služeb města Liberce Domov pro matky s dětmi v tísni, který dostal jméno Domov sv. Moniky. Maškarní karneval

Více

2.Jak jsi spokojen s trávením spokojen 103 vlastního volného času? spíše spokojen 31 nespokojen 11. 3. Chodíte do zájmového kroužku?

2.Jak jsi spokojen s trávením spokojen 103 vlastního volného času? spíše spokojen 31 nespokojen 11. 3. Chodíte do zájmového kroužku? 1. Co si představuješ pod pojmem dělám si co můžu, čas pro své koníčky,kamarády 3 VOLNÝ ČAS? alkohol a přátelé 4 čas na to co mě baví, kamarádi, kreslení 1 čas práce a posilovacích cviků a spánek 1 čas

Více

Na Týřově FUN AEROBIC Rakovník

Na Týřově FUN AEROBIC Rakovník Na Týřově A. Herinková V neděli jsme byli s maminkou, tatínkem a Adélkou na Týřově. Je to zřícenina středověkého hradu. Stojí nad soutokem berounky s Úpočským potokem. Jsou odtud krásné výhledy do okolí.

Více

Projektové noviny. Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně

Projektové noviny. Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně Projektové noviny Vypravily jsme se s pracovníky Projektových Novin zjistit,co se děje dne 3.3.2005 na projektovém dni ZŠ Masarykova v Kolíně Projektové noviny vám připravily: Jak to všechno začalo? str.

Více

KIDSCREEN-52. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let

KIDSCREEN-52. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let KIDSCREEN-52 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let Page 1 of 7 Dobrý den, Datum: Měsíc Rok Jak se ti daří? Jak se cítíš? Rádi bychom se to od tebe dozvěděli. Přečti

Více

VZDĚLÁVACÍ OBLAST: Jazyk a jazyková komunikace

VZDĚLÁVACÍ OBLAST: Jazyk a jazyková komunikace VZDĚLÁVACÍ OBLAST: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Český jazyk a literatura Tematický okruh / učivo: Sestavení životopisu, vyplnění dotazníku, čtení s porozuměním, orientace v textu JK 32-DUM

Více

MARTIN SICHINGER SMRT KRÁLE ŠUMAVY DO NITRA HOR PO DÁVNÝCH STEZKÁCH KE STARÝM PŘÍBĚHŮM 65. POLE

MARTIN SICHINGER SMRT KRÁLE ŠUMAVY DO NITRA HOR PO DÁVNÝCH STEZKÁCH KE STARÝM PŘÍBĚHŮM 65. POLE MARTIN SICHINGER SMRT KRÁLE ŠUMAVY DO NITRA HOR PO DÁVNÝCH STEZKÁCH KE STARÝM PŘÍBĚHŮM 65. POLE 1 2 www.65pole.cz SMRT KRÁLE ŠUMAVY EDICE TAH SVAZEK 1 MARTIN SICHINGER SMRT KRÁLE ŠUMAVY DO NITRA HOR

Více

Vliv rodiny na rozvoj osobnosti Metodický list

Vliv rodiny na rozvoj osobnosti Metodický list Vliv rodiny na rozvoj osobnosti Metodický list práce s interaktivní tabulí - výchovné styly, vliv rodiny na vývoj osobnosti námět k diskusi - výchovné styly Obecné informace k řadě pracovních listů rozvoj.

Více

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání Ale já jsem se chtěla o Jirkovi Hrzánovi dozvědět něco bližšího. Tak jsem o něm začala psát sama. No, sama jak se to vezme. Pročetla jsem dostupné materiály, ale především jsem na něj nechala vzpomínat

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Únor 2012 Motto: Učíme se pro život Obsah : Zimní radovánky...........1 Zábavné sportovní odpoledne.......2 Valentýnské dopoledne..3

Více

č. 1 2011/2012 NAŠE SPOLEČENSTVÍ VOJTA SE PTÁ, PROČ

č. 1 2011/2012 NAŠE SPOLEČENSTVÍ VOJTA SE PTÁ, PROČ č. 1 2011/2012 NAŠE SPOLEČENSTVÍ VOJTA SE PTÁ, PROČ 1. září je den, který nemá většina dětí moc ráda. Každý ví, proč. Jasně. Začíná škola. I pro Vojtu. První cesta po prázdninách do školy byla pro Vojtu

Více

Samuel van Tongel. Nevinnosti I

Samuel van Tongel. Nevinnosti I Samuel van Tongel Nevinnosti I Studený vítr ochlazoval jinak teplý večer při svitu zapadajícího slunce, jehož barva se měnila při každém mraku, který se na překrásném oranžovo-modrém nebi ocitl. Na stromech

Více

Tragický osud dvou kamarádek

Tragický osud dvou kamarádek Tragický osud dvou kamarádek Když jsme počátkem května připravovali články o blovických obětech 2. světové války, popisovali jsme osudy mnoha lidí. Vůbec jsme tenkrát netušili, že dvě zemřelé dívky se

Více

Pražský hrad - Daniel Křišík

Pražský hrad - Daniel Křišík Pražský hrad - Daniel Křišík V létě jsem byl s rodiči na Pražském hradě.na hrad jsme dorazili před dvanáctou hodinou,kdy se koná slavnostní výměna stráží.vojáci měli vše perfektně nacvičené,nikdy jsem

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2014/2015 číslo: 76

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2014/2015 číslo: 76 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2014/2015 číslo: 76 Obsah: Slovo ředitele školy. Škola v přírodě, cyklistická soutěž, Výlet do Březnice, dopravní hřiště, recitační soutěž

Více

Přijeli jsme na tábor asi v 17 hodin a Upírovo strejda s Upírem a Žralokem už tam byli a sekali trávu sekačkou, co byla Upírovo strejdy, protože tu

Přijeli jsme na tábor asi v 17 hodin a Upírovo strejda s Upírem a Žralokem už tam byli a sekali trávu sekačkou, co byla Upírovo strejdy, protože tu Přijeli jsme na tábor asi v 17 hodin a Upírovo strejda s Upírem a Žralokem už tam byli a sekali trávu sekačkou, co byla Upírovo strejdy, protože tu sekačku, co měl vždycky Jarda půjčenou přes Peprníka

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

část sedmá Silvestrovský výlet

část sedmá Silvestrovský výlet část sedmá Silvestrovský výlet Poslední ministrantská schůzka přinesla ještě jedno překvapení. Štěpán přišel s nápadem, že by mohli vyjet společně na Silvestra na Vysočinu lyžovat. Společně ovšem znamenalo

Více

I. FOTOAPARÁT, PSÍ JÍDLO, NAKLADAČ, KAMION, PRAČKA

I. FOTOAPARÁT, PSÍ JÍDLO, NAKLADAČ, KAMION, PRAČKA V pátek 3. 12. 2010 chodili u nás na škole čerti. Čerti se první hodinu učili a druhou se začali chystat. Nejdřív šli do třetí a čtvrté třídy. Chlapci i děvčata řekli pěkné básničky, ale někteří se opravdu

Více

Petra Soukupová. K moři

Petra Soukupová. K moři Petra Soukupová K moři Brno 2011 Petra Soukupová, 2007 Host vydavatelství, s. r. o., 2007, 2011 (elektronické vydání) ISBN 978 80 7294 420 0 Rodičům PETROVY DVĚ ŽENY 1/ Petr a Magda se potkávají Magda

Více

Náš Domov 21/2016. Leden 2016

Náš Domov 21/2016. Leden 2016 Náš Domov 21/2016 Leden 2016 1 Leden narozeniny budou slavit Tarantová Věra 03.01.1924 92 let Jarolímková Anežka 12.01.1929 87 let Ekr Jiří 16.01.1931 85 let Nosek Miloslav 19.01.1933 83 let Vojtěchová

Více

Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne!

Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne! Sylabus 1.stupeň 2.třída Lekce 1 Co je to? Kolik to stojí? Jak se jmenujete? Jmenuju se.. Poslech CD 01 Děkuju.-Prosím. Pozdravy : Ahoj! Nazdar! Dobrý den! Dobrou noc! Dobré ráno! Dobré odpoledne! Zájmena

Více