Normalizace dětskýma očima

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Normalizace dětskýma očima"

Transkript

1 Normalizace dětskýma očima ZŠ Mistra Choceňského 9. A

2

3 Tato publikace vznikla v rámci projektu Ústavu pro studium totalitních režimů Dějepis v 21. století: multimediální aplikace pro dějepisnou výuku a byla finančně podpořena z prostředků operačního programu Evropské unie Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

4

5 1. Normalizace dětskýma očima Úvod Všechno to začalo tím, že jsme si měli za úkol přinést nějakou zajímavou fotku jednoho ze svých rodičů. Přesněji z jejich dětství. Pak jsme dostali několik otázek a měli jsme na ně podle fotky odpovědět. Kdo je na té fotce? Čím je zajímavá? Začali jsme pátrat více po detailech a ptát se rodičů nejen na ten dotyčný obrázek, ale i na jejich jiné zážitky z dětských let. Témat bylo hodně. Od školy, přes koníčky a tábory, až po oblíbené doplňky nebo věci, co sbírali. Každý svoje rozhovory poté přepsal, odevzdal a naše třída se rozdělila na skupinky a ty začaly tvořit jednotlivá témata. Když se potom objevil nápad nastrkat to všechno do jedné knihy, byli všichni nadšeni a pustili se s vervou do práce. No, a výsledek můžete vidět na dalších stránkách. Přes všechny boje s časem a jiné starosti se nám to nakonec povedlo, a proto doufáme, že se Vám naše kniha bude líbit, a zjistíte, stejně jako my, že doba Husákových dětí nebyla úplně nejjednodušší a nejlehčí za 9. A Michaela Matoušková

6 2. Obsah 1. Normalizace 2. Dovolená, prázdniny a tábory 3. Politická událost 4. Škola 5. Koníčky a Sbírky 6. Vojna 7. Oblíbený módní doplněk 8. Volný čas 9. Fotografie z Chocně

7 1. Kapitola - Normalizace 3. Co je to normalizace? Definice: Normalizace je pojmenování pro represivní opatření po násilném potlačení Pražského jara v roce 1968 armádami Varšavské smlouvy, jako byly čistky v komunistické straně, propouštění ze zaměstnání, obnovení cenzury, zrušení mnoha zájmových a politických sdružení a organizací a další. Odpovědi našich žáků: Doba, kdy byla daná pravidla, která se nesměla porušovat, a všichni se měli chovat slušně a nikdo neměl být něčím odlišný. S. J. Období za doby komunismu. H. K. Normalizace je vynucování komunistického režimu a nadvlády Sovětského svazu po srpnu 1968, když sem vtrhla sovětská vojska. Toto období trvalo do roku N. Š.

8 4. Období po Pražském jaru v roce (Vojska Varšavské smlouvy na našem území) M. J. Období za komunismu, propuštění ze zaměstnání, obnova cenzury, zrušení zájmových sdružení a organizací. M. S. 1968, autoritativní státní moc, změny v komunistické straně. M. M. Po Pražském jaru (vojáci Varšavské smlouvy u nás) snaha dosáhnout normalizace v ČSR (politika, kultura). L. D. Normalizace byla po roce Byl to návrat do doby před Pražským jarem. M. P. Oficiální pojmenování pro čistky v komunistické straně, po roce L. R.

9 2. Kapitola - Dovolená, tábory a prázdniny 5. Pár slov úvodem Dneska si téměř každý může dovolit dovolenou prakticky kdekoliv - v zahraničí, nebo jen tak po Česku. Ovšem za doby normalizace to nebylo tak jednoduché. Lidé si dovolenou nemohli dovolit z finančních i politických důvodů, neměli ani tak širokou nabídku zájezdů jako my - mohli jet na různé pobyty v horách, k moři mohli jen do Jugoslávie či NDR. Jak dovolené prožívali naši rodiče či prarodiče za doby normalizace, se dozvíte v následujících rozhovorech připravenými našimi žáky: 1. Byl jsi někdy na dovolené? Noo, já nevím, na žádnou si nevzpomínám. Jako určitě jsme byli, ale fakt nevím, nebylo to ale, jako máte teď. 2. A co tábory, byl jsi na nějakém? Ano, ve Zdobnici nad Orlicí, na to si vzpomínám. 3. A koupil sis tam nějaký suvenýr? Ano, obchodovali jsme s Polákama, koupil jsem si brýle - zrcadlovky.

10 6. 4. A co jste dělali na tom táboře? Noo, v podstatě to, co teď skauti (opíkali buřty, hráli na kytaru). Spali jsme ve stanech. A taky se hrála šipkovaná. 5. A to jste nebyli nikdy třeba u moře nebo tak? K moři se moc nejezdilo, moc se nemohlo. Jako pro nás byla dovolená i to, že jsme jezdili třeba jen do zoo nebo tak, a navíc, když jsem byl na táboře jeden měsíc, další už to nešlo, to jsem pracoval (ofoukával seno, kopal řepu). 6. A co třeba nějakej výlet? Výlet do Bratislavy - na to si vzpomínám, byli jsme na lodi, dostal jsem žvýkačky značky DONALD, to pro mě bylo něco jako suvenýr, taky jsem zbožňoval, když mi rodiče koupili KINDERčokoládu. D. D. 1. Kam jste jezdili na dovolenou? Neexistovalo, abychom někam nejeli, vždycky jsme někam vyrazili, jako rodina, ale bylo to skoro vždycky do ČR nebo na Slovensko, někdy do Maďarska, ale to úplně výjimečně. 2. Na jaká místa jste jezdili? Tak v létě jsme většinou jezdili na Slovensko na Slnečná jezera, do termálek, nebo třeba někde k rybníku, nebo do kempu, protože jsme měli přívěs za auto. 3. A když ses vrátila z dovolené, co jsi dělala během prázdnin? Každý rok jsem jezdila na tábor, vždy na 14 dní, a hrozně jsem to měla ráda. D. Ž.

11 7. 1. Na jaký tábory jsi jezdívala jako dítě? No já jsem jezdívala na pionýrský tábory pod stan, tam jsem vždycky jezdilá na 14 dní. A bylo to tam príma. Spali jsme pod stanama, lezli nám do stanů mravenci, pršelo nám tam, ale vždycky se nám tam děsně líbilo V noci jsme drželi služby a hlídali tábor. Vždycky hodinu, pak jsme chodili loupat brambory. Myli jsme nádobí a ešusy v řece ve studený vodě. Myli jsme se ve studený vodě pod splavem romantika. 2. Trávila jsi někdy dovolenou i v zahraničí? No někdy jo. S rodiči jsme byli dvakrát v Jugoslávii a jednou v Itálii. Bydleli jsme tam v penzionu v jedné místnosti se skříněmi a postelemi. Na pokoji nebyla kuchyňka ani koupelna s WC. Ty byly společný na patře. Ale jezdili jsme taky tady po Čechách, na Slovensko nebo na Moravu tak různě. Vždycky jsme jeli na tejden někde s našima na dovolenou. Buďto k moři, nebo tady po Čechách. E. D. 1. Jezdil jsi na tábory? Jo jezdil. 2. A kam? Byl jsem v Leťáku, to byl Hvězdicový putovní tábor, toť nevíš, co to je, V Prorubkách a pak jo to bylo někde u hranic za Martínkovicema a v Polsku na táboře. 3. Líbilo se ti tam? Nooo, všude až na ten polskej, ten byl spíš neorganizovanej než organizovanej.

12 8. 4. Kde jste spali? V Leťáku jsme spali v tělocvičně na zemi na madracích, v Prorubkách, no to znáš, kde jsme spali ve stanech s podsadou, u těch hranic to byly chatky a v Polsku sme spali v bývalým klášteře. 5. Co tě nejvíc bavilo na táborech? (hlasitě řekl) Že sme se vyblbli. 6. Vadilo ti tam něco? Soudružky a soudruzi. 7. Chutnalo ti jídlo? Jooo, když nám udělali zelený knedlíky, fialový (přemýšlí) a červenou rejži. To červený to taky, (řekl tiše) rajčata. A. V. 1. Jezdil jsi na tábory? Ne a jsem rád, protože jsem rád trávil čas s kamarády. 2. A jak? Byli jsme pořád venku, hráli jsme fotbal. 3. A na dovolené? Pravidelně, pokaždé jinam. 4. Kam? Kde to bylo nejlepší? Různě po Česku - Krkonoše, Orlické hory Nejlepší to bylo v Deštném v Orlických horách, kam jsme jezdili vícekrát.

13 9. 5. Co tě na dovolené nejvíc bavilo? Rád jsem objevoval nová místa, lesy, skulinky, atd. Také jsem rád hrál badminton. 6. Máš nějaký zážitek, který nezapomeneš? S kamarády jsme se šli projít a prohlíželi jsme si kapličku u jednoho domku. Byly v ní valašky - dřevěné sekyrky. Potom jsme šli o kus dál házet do řeky klacky. Najednou za námi křičel pán, ať tam neházíme ty valašky. Začali jsme utíkat, ale ten muž nás chytil a dovlekl až k té kapli, kde na nás už z dálky volala jeho žena, že se musejí omluvit, že ty sekyrky vzal jejich syn a hrál si s nimi. M. S. 1. Jak jsi trávil své prázdniny? Jezdil jsem na folkové festivaly a vlakem různě po republice s usárnou a kytarou na zádech. Spali jsme pod širákem a chlastali jak prasata. 2. Kam jsi jel na dovolenou? Jezdili jsme s kámošema na vodu a sjížděli jsme řeky, každý rok jednou. Jinak jsme trávili prázdniny hraním nohejbalu, kuličky jsme hráli a seděli před harcíkem a krákali. Spávali jsme před domem ve stanu a v noci chodili krást do okolních zahrad a zničili tím veškerou zeleninu a ovoce, z čehož jsme měli velkej problém. N. Š.

14 Kam jsi jezdila s rodiči na dovolenou? Jezdila jsem na podnikovou chatu do Deštného v Orlických horách. Byla tam zábava, celý den byl nějaký program, různé bojovky, soutěže, večer se sedělo u táboráku, hrálo na kytaru a zpívalo. D. J. 1. Jezdili jste někam na dovolenou? Ne, měli jsme farmu a museli jsme doma pracovat. 2. Co jsi dělala o prázdninách? Většinou jsem byla doma s dědou a krmili jsme havěť (králíky, slepice). Někdy k nám přijeli příbuzní a se svým bratránkem jsme si na stromě udělali bunkr. Nosili jsme si tam všelijaké zásoby a natáhli jsme si tam od baráku zvoneček na provázku, a když někdo chtěl, abychom přišli, tak musel zazvonit. 3. Jezdila jsi někam na tábory? Na táboře jsem byla jen jednou na Počrábě a pak už jsem tam nikdy nechtěla jet, protože stan byl plný škvorů a domů jsem si odvezla vši. Jinak jsme tam hráli různé hry, dělali všelijaké bobříky a byly různé služby. Třeba ve stanu, v kuchyni, u brány, noční hlídky a hlídání vlajky. Jezdila jsem taky na tábory k babičce do Orlova a chodili jsme spolu do kravína. L. N.

15 Byla jsi někdy na prázdninách v zahraničí? Jednou na Ukrajině. 2. Kde jste byli a proč jste tam jeli? Byli jsme v Užgorodě u příbuzných. 3. Jak jste tam jeli? Vlakem. S. B. 1. Jezdili jste s rodiči na dovolenou? Ano a moc rádi, spolu s bratry. 2. Kam jste jezdili? Na Mácháč - Máchovo jezero 3. Jezdil jsi na tábory? Ano, dvakrát za prázdniny. 4. Kde jste spali? V chatkách, po dvou. V. P. 1. Jezdili jste na dovolenou? No, pro nás dovolená znamenala, že jsme stanovali s rodičema na zahradě, protože jsme neměli peníze. L. D.

16 12. Já jsem na dovolené s rodiči asi nikdy nebyla. Pamatuju si jen, že jsem jezdila na tábor do Polska. Bylo to tam krásné. Když jsem tam jednou jela, tak když si pro nás rodiče měli jet, tak si taťka zlomil nohu, tak pro mě přijela mamka, ta ale nerada řídí. Tak to je moje letní dovolená. J. V. 1. Jezdil jsi s rodinou na dovolenou? A kam? Nejčastěji jsme jezdívali pod stan na Velké Dářko, anebo do chatičky do Vranic (u Toulovcových Maštalí). 2. Co se ti na té dovolené líbilo nejvíce? Na Dářku že jsme jezdili na plachetnicích a na windsurfingu a v těch Vranicích, že se dalo běhat po lese a lézt po skalách. 3. Jezdil jsi na nějaké letní tábory? Na jaké? Jezdil jsem na několik, ale nejvíce se mi líbil tábor od ZŠ Javornického v Domašově v Jeseníkách. 4. Co jsi dělal o letních prázdninách? Já jsem hrál fotbal, byl na dovolené s rodiči a jezdil na tábory. H. K. Když jsem byla malá, tak jsme každý rok jezdili na Pecák pod stan asi na týden. A když jsem byla asi v tvém věku, tak jsme jezdili od ČKD k moři do Bulharska. Jezdili jsme ve velkých skupinách v autobusech asi na týden. P. N.

17 Jezdili jste někam na dovolenou? Kam? Jo, jezdili. Každý rok do Vysokých Tater. A taky jsme byli několikrát v NDR. Holt, jinam se nemohlo. 2. Co jsi dělala o letních prázdninách? Chodila jsem na brigády do zemědělského družstva, na trhání rybízu, pomáhali jsme taky na bramborách a v lese. Doma bylo hospodářství, tak se sušilo seno a tak Jinak jsme trávili skoro celé léto na koupališti. 3. Byla jsi někdy na táboře? Jo, dvakrát. V šesti letech jsem byla v Kačerově v Orlických horách a v 11 letech na tři týdny v NDR. M. M. 1. Co jsi dělala během letních prázdnin? Jezdila do Vysokého Mýta ke kmotřičce a strejdovi na prázdniny. 2. Co jsi dělala u strejdy a u kmotřičky? Často jsem hlídala syna od bratránka, a když jsem chodila kolem kasáren, tak na mě pokřikovali a ukazovali vojáci. Hodně jsem se jich bála. 3. Jezdila jsi na dovolenou? Ne, jezdila jsem jenom k tetě na Řepníky, ale vůbec se mi tam nelíbilo a pokaždé jsem brečela, protože jsem chtěla zůstat doma. L. S.

18 14. Na dovolené jsme nejezdili, spíš jen na delší návštěvu (na týden) k příbuzným do Karlových Varů, párkrát autem, ale spíše vlakem. V době dovolených bylo mnoho práce kolem hospodářství. M. J. L: Jezdila jsi na dovolenou, a pokud ano, tak kam a s kým? Mamka: Jak to myslíš, jako jestli s rodičema, když jsem byla malá, nebo pak jako velká, když už jsem pracovala? L: V době normalizace, do roku Mamka: Tak to je jasný, že s rodičema, ne? Jezdili jsme všude, hlavně na Slovensko, protože tam vlastně bydlel děda s babičkou. Tak jsme tam byli třeba s bráchou celý prázdniny, s tím starším, naši nás tam na týden přivezli, byli tam týden s náma, my jsme tam u babičky byli celý prázdniny a na konci prázdnin si zas pro nás přijeli. Jsme tam chodili pomáhat, hlavně sbírat melouny, okurky, papriky, rajčata a u sousedů měli koně, tak jsme chodili se strejdou občas plavit koně do Váhu. L: To jsi mně hezky odpověděla i na tu druhou otázku. Co za činnosti jste tam provozovali, ale myslím jako na tý dovolený. Mamka: Tak když jsme už byli sami bez rodičů, tak to, co jsem vyjmenovala. A když tam byli s náma rodiče, tak jsme jezdili po různých výletech. Jeli jsme třeba do termálů - do Polního Kesova, do Patinců, nebo jsme jeli na se podívat do Nitry, nebo jsme navštěvovali v okolních vesnicích babiččiny a tátovy příbuzný.

19 15. L: Jezdili jste někdy i na hory? Mamka: Na hory jsme jezdili většinou - ne jakoby vyloženě lyžovat, ale vždycky, když byly velikonoční prázdniny, tak jsme se známýma jezdili do Orlickejch hor do Deštnýho, do Jedlový na jednu chatu od Stavebních strojů z Hradce Králové, kde jsme prostě si užívali podle počasí - buď sněhu, nebo tepla. L: Jezdila jsi i na tábory? Mamka: Samozřejmě jsme jezdili na tábory, hlavně já a starší brácha, protože taťka, když dělal v ČKD, tak tam měli svůj velkej tábor u Luže Košumberk, kde byla velikánská budova, kde spali ti nejmenší, a tam byla i jídelna a prckové, a zdravotní služba. Venku byly potom velký dřevěný chatky pro střední děti, a když jsme pak byli jakoby největší, tak nahoře, se šlo asi 200 metrů lesem, byl jakoby tábor pro ty nejstarší, který tam měli takový jakoby bungalovy, plus tam byla společenská místnost. Ten tábor byl zhruba pro 150 až 200 dětí, kdy tam v největším rozkvětu jezdily i děti z Polska a Ruska. L: Jezdila jsi i jako praktikantka na tábory, a pokud ano, dostávala jsi nějakou mzdu? Mamka: Tak, jezdila jsem šest let na tábor jakoby pracovník. Začínala jsem první rok praktikantkou, to jsem dostala něco málo, protože praktikanti moc peněz nedostávaj, záleží, jak je hodnotí vedoucí. Pak jsem jeden rok ještě vedoucí dělat nemohla, protože mi nebylo 18, tak jsem byla v kuchyni pomocnice, což byla docela sranda, když jsme pro 120 dětí dělali třeba ovocný knedlíky - to byla teda hrůza No a pak vlastně 4 roky jsem byla jakoby vedoucí, a vždycky jsem si nejradši vybrala oddíl kluků, protože s klukama se dá dělat vlastně, ať jsou malí nebo velký, jakákoli činnost.

20 16. Holky, když jsou malý, tak jsou upištěný, nejstarší, to jsou fifleny, který nic dělat nechtěj, a ty prostřední, to je tak napůl. I když teda všecky holky nejsou stejný, ale většinou to tak bylo. L: A co třeba bylo zajímavýho v tý kuchyni, když jste dělali třeba ty ovocný knedlíky, to jste je po sobě házeli nebo co? Mamka: Ne, nejdřív si děti vymyslely, že chtěj borůvkový knedlíky, tak se museli jít natrhat borůvky, no a pak jsme počítali zhruba na každý dítě tak od 8 do 12 podle toho, jak byly velký knedlíky. No takže ty knedlíky jsme dělali zhruba od tří od rána v pěti lidech. Pak jsem borůvkový knedlíky viděla i v noci. L: (zasmání) Mamka: A největší zážitek z tej kuchyně bylo, když náš kuchař si postavil flašku rumu vedle barchu s čajem a nechtěně ten rum do toho čaje vylil. A my jsme si furt říkali, proč ty děti večer choděj na ten čaj. A pak jsme zjistili, že v tom čaji je rum. No ale mělo to svůj účinek, protože ty děti hezky spinkaly. L: (smích) Mamka: (v pozadí) No litr rumu tam vylil L: (v pozadí) Tak účinek svůj to mělo Mamka: (v pozadí) Jo. Prťata, hlavně prťata chrápali, jak zabitý L: A poslední otázka: Jak probíhal jako takový normální táborový den? Mamka: V sedm byl budíček, potom byla rozcvička, ranní hygiena, snídaně

21 17. L: V kolik? Mamka: Snídaně byla většinou v osm, pak se do půl devátý chystalo na dopolední činnost, která trvala od těch půl devátý do půl dvanáctý, to se buď dělala celotáborovka, nebo si každý oddíl vymyslel nějakou svoji činnost, nebo se šlo třeba i na nějaký vlet celodenní - to záleželo prostě - ten rozvrh byl na celých vlastně 14 dní naplánovanej dopředu, plus minus se to podle počasí upravovalo. Pak byl vlastně od dvanácti hodin do jedné, nebo od půl dvanáctý do půl jedný oběd. Pak do dvou byl polední klid a od půl třetí zas do pěti byla nějaká činnost táborová, pak byla svačinka, pak zase třeba se bylo už jen hodinka po táboře nebo my jsme měli ten tábor vedle koupaliště, takže jsme byli na koupališti. A pak byla v sedm hodin večeře. Po večeři většinou byla buďto nějaká diskotéka nebo nějaká zase celotáborová soutěž a v devět byla večerka pro malý děti a v deset pro velký. L: Hm! Dobrá, děkuji. L. R. 1. Kam jste jezdili na dovolenou? Byli jsme třikrát v Bulharsku, protože můj tatínek byl v nějakým tom výboru a pořádal zájezdy a byl to vždycky vedoucí zájezdu. Tak jsme takhle párkrát jezdili s ním, třeba na tu Floru do Olomouce, na Zemi Živitelku do Budějovic, a vůbec třeba i tady po republice prostě. Když jsme byli poprvé v Bulharsku, tak mi bylo asi 11 a bylo to úžasný, vůbec nám nevadilo, že jedeme 36 hodin autobusem, v noci jsme si my, děti, vždycky lehly do uličky. Měli jsme strašně moc věcí, protože jsme museli mít spacáky, stan, jídlo, oblečení a pro nás pět jsme toho vždycky měli.

22 18. A pak, když jsme přijeli do toho kempu, postavili si stan a všechno vybalili, tak jsme se šli podívat na moře. Jsme se šli na tu obrovskou pláž, což pro nás byla neuvěřitelná záležitost, jelikož jsme se normálně chodili koupat do rybníku. A první, co jsme udělali, když jsme vlezli do moře, bylo, že jsme si začali olizovat ruce a chutnat ho, jestli je opravdu slaný. Taky skoro každý ráno jsme brzy vstávali, nás můj tatínek budil, abychom mohli pozorovat východ slunce a bylo to úplně dokonalý, my jsme něco takovýho viděli poprvý v životě a byli jsme z toho úplně paf. 2. Kde jsi byla na táboře? Takže, na táboře jsem byla v Polsku a to mě bylo taky takových 10. A to už si zase až tak nepamatuju, co jsme tam dělali a tak. Akorát si pamatuju, že jsem tam jednou ráno kousla do housky a vypadl mi zub. A taky pro mě něco úplně zvláštního, že nám tam jednou dali řízek s rajskou, nebo s takovou nějakou omáčkou. Pak jsem byla na táboře v Německu, tam jsme byli v takovejch velkejch chatkách a to bylo zase takový, že nám tam takový ty cizí písničky, ty moderní. A to mi bylo asi nějakých 15. Takže v pubertě? No, a taky jsem se tam zamilovala. A protože jsem chodila na němčinu, tak jsme se spolu nějak dorozuměli. A taky jsme tam měli rande. Jo a taky nám tam jednou pouštěli film, Indiana Jones a to jsme úplně valili oči, protože u nás se nic takovýho nepromítalo, a pak jsme měli tu diskotéku a tancovali jsme na ty hity.

23 Kde se ti nejvíc líbilo? No to když mi dal tatínek k osmnáctinám poznávací zájezd a to bylo úžasný. Jeli jsme on a já, a jeli jsme do Lucemburska, Belgie, Anglie a Německa. A to byly krásný zážitky, mám i fotku pod Big Benem. A úplně jsem byla v jiným světě, když jsem viděla v Londýně ty obchody všechny, toho oblečení a restaurace všude. To byl taky fakt obrovskej zážitek. S. J. 1. Kdo se o Tebe staral? Když jsem přišel ze školy, tak se mnou úkoly i další věci pro školu zajišťovala teta, která k nám chodila. 2. Jezdil jsi na nějaké tábory? Někdy jsem byl na táborech, tehdy pionýrských. Dále každý rok mě strýc z Prahy bral asi na 14 dní do hlavního města. Zde jsme chodili do zoologické zahrady a po památkách. Na to jsem se vždy těšil. 3. Co jsi nejraději dělal o prázdninách? Hrával jsem si se spolužáky a kamarády. Hlavně jsme pořádali stravování u nás v lesíku. Velkou vášní bylo pro mě chytání ryb v řece Loučná, která teče poblíž domova. Také jsem s dřevěnými pálkami hrával tenis na dvoře. M. P.

24 20.

25 Kapitola - Politická událost Na politické události si naši pamětníci moc nepamatují, pamatují si na to jenom jako děti. Jejich vzpomínky jsou buď veselou příhodou, nad kterou se doteď smějí a vzpomínají s láskou, nebo jsou to vzpomínky, při kterých jim mizí úsměv z tváře. A proto jsme se našich pamětníků zeptali i na jejich politickou událost. Ve škole se mamka společně s celou školou povinně musela dívat na pohřeb ruského prezidenta Leonida Iljiče Brežněva. Bylo to asi ve druhé třídě základní školy. L. R. Mamka vzpomíná na 70. léta, jak kolem jejich baráku, kde bydlela s rodiči, jezdilo auto se Sovětskými vojáky a ona se jich vždy bála. L. S. Místo večerníčku dávali lety do vesmíru. J. V. Přišlo ji divný, že když třeba ve škole se bavili o tom, co dělají jejich rodiče, tak všech dětí byli v KSČ, jenom její rodiče ne a štvalo jí to. Ale teď je za to ráda, že tam nebyli. S. J. Ze školních let si vybavuje, když zemřel sovětský prezident Brežněv, že se v TV a rozhlasu vysílali jen pořady o něm a hrála smuteční hudba. Ve škole pak museli stát minutu ticha v den pohřbu. Politická situace ji nezasáhla, protože se doma neprobírala před dětma. Na co si dobře pamatuje je v roce 1989 Sametová revoluce. To už chodila do zaměstnání. M. M.

26 22. Můj tatínek vzpomíná, jak ten den jeli s partou do Pardubic na hokej. Tam v ulicích řinčely klíčky a pobíhali všude lidé. Tatínek nevěděl, co se děje. Až když večer přijeli a šli do hospody, dozvěděli se to z televize a protestovali také. M. S. Někteří funkcionáři KSČ a řada normálních lidí usilovala o socialismus s lidskou tváří. V čele stál tehdy Alexander Dubček. Chtěli větší svobodu, demokracii, soukromé podnikání. Bohužel v srpnu 1968 byla tato snaha potlačena armádami varšavské smlouvy. Na základě toho došlo k větší přísnosti, vše se vrátilo do starých kolejí a nastala tak zvaná normalizace - tvrdá opatření vůči lidem v celosvětovém měřítku, byla vedena studená válka mezi Východem a Západem. Byl to stav jednoduše řečeno na pokraji 3. světové války. M. P. Taťkovi nejvíce vadilo, že když měli Rusáci - Sověti cvičení, tak byli šíleně hluční a dunělo z toho celé město. A připadlo mu zvláštní, že Sověti místo toho, aby trávu před kasárnama sekali, tak jí stříhali nůžkama. H. K.

27 Kapitola - Škola Určitě si každý rád zavzpomíná na své dětství. Na školní docházku, a jak snil o své budoucnosti. Naše generace už to zná jenom z vyprávění, jak za mládí naších rodičů učitelům říkali soudruh nebo soudružka. Nebo když říkali jako pozdrav Čest práci. Dnes je to úplně jiné, a proto jsme rádi, že můžeme vyzpovídat naše pamětníky a dozvědět se víc, jak to chodilo za doby normalizace. 1. Na jakou školu jsi vlastně chtěla jít a proč? No vždycky jsem chtěla jít na nějakou textilní školu. Hrozně mě bavilo šít a vymýšlet nové modely, ale nakonec jsem musela na strojírenskou do Chocně. 2. Máš nějaký zážitek ze školy, na který asi v životě nezapomeneš? Asi nikdy v životě nezapomenu na našeho chemikáře, který byl na nás všechny hrozně přísný. Všechno jsme se museli učit nazpaměť a holky třeba taky nemohly mít nalakované nehty. Ale je fakt, že to, co jsme se naučili, tak se nám pak na střední hodilo. Dodnes ho potkávám a vždycky se k nám hlásí. 3. Co jsi ve škole nejvíc nesnášela? Zpěv. Absolutně jsem nesnášela, když jsme museli jednotlivě zpívat písničky před třídou. Noční můra - zpívání M. M.

28 Měla jsi ve škole kamarády? Měla jsem jednu opravdovou kamarádku. Jinak jsem se kamarádila se všema. 2. Těšila ses do školy? No když jsme měli psát písemku, tak ne. Pamatuji si, jak jsme si před písemkou na ruštinu napsali tahák na lavici, ale byli jsme odhaleni žáky z (béčka) vyššího ročníku. Pan učitel si nás zavolal s kamarádkou za dveře a tam nám oběma dal pěkně velkou facku přes pusu. L. S. 1. Jaký to pro tebe bylo, když jsi přestupoval na střední? Strašný! Protože to byla velká změna všeho. Spolužáků, učitelů, prostředí a vůbec jsem to tam neznal. Šel jsem na intr a byl jsem od rodičů pryč a to mi strašně vadilo (ironie). Ze začátku jsem se tam vůbec netěšil a potom, když jsem si tam našel kamarády, tak náš největší stres byl z toho, jestli nám hospodský naleje nebo nenaleje 2. A nalil? No někdy ano, někdy ne. Podle toho, jakou měl náladu. S. J. 1. Jaký jsi měla známky? (Přemýšlí) No, měla jsem jedničky a dvojky, ale nikdy jsem si nezkazila trojkama vysvědčení, jako ty. (Směje se)

29 Chodila jsi do družiny nebo do školního klubu? Za nás školní klub nebyl, ale do družiny jsem chodila strašně ráda, protože jsme měli hodně hodnou paní učitelku. L. D. 1. Chodil jsi do školky? Ne, nás hlídala babička. Ráno přišla, udělala nám snídani a v poledne přišla máma z práce. 2. Jaký jsi udělal na střední škole průšvih? Přišel jsem si pro výuční list opilý, a tak mi ho nevydali a musel jsem si pro něj přijít další den. 3. Jaký předmět jsi měl rád? Měl jsem rád tělesnou výchovu. Nejlepší byl fotbálek, skákání do dálky a házení do dálky. Ale neměl jsem rád běh. M. S. 1. Na jakou školu jsi chodila a byla jsi s ní spokojená? Tak já jsem chodila na základní školu do Chocně, na školu Mistra Choceňského, a byla jsem s ní spokojená, protože jsem měla hodně kamarádek a to bylo pro mě to hlavní. 2. Jaký byl tvůj prospěch? Tak nechci se chlubit, ale můj prospěch byly samé jedničky až do osmé třídy. 3. Kdy jsi dostala první pětku? Hmm, první pětku? Na gymnáziu, asi ve druháku. D. Ž.

30 Co jsi dělal o přestávce? Hráli jsme ping - pong nebo se klouzali na utržených lavicí. 2. Byl jsi často po škole? Asi ne. Jen ve školce všechny děti šly domů a já tam musel zůstat. 3. Dostávali jste tresty nebo poznámky? Poznámky hned. V. P. 1. Co jsi ve škole dělala nejraději a proč? Nejvíce mě bavil tělocvik, protože jsem chodila do sokola a bavilo mě cvičit. N. Š. 1. Jaký jsi dostávala do školy svačiny? No Když jsem byla na základce, tak mi je dělala babička a vždycky jsem měla nějaký chleba anebo rohlík se sýrem nebo salámem. A potom když jsem byla na gymnáziu, tak jsem vždycky měla dvě koruny a šla jsem si koupit čerstvý rohlík a k tomu třeba trojúhelník sýra nebo něco takového. E. D. 1. Jaký jsi měla denní program? Chodili jsme ven, musela jsem doma hodně pomáhat rodičům, pak jsem musela do školy. Tu jsem měla naproti domu. Do třídy jsem chodila do školy v Kňířově. Kolikrát tam chodily Šustrovic husy. Seděli jsme a báli jsme se přeběhnout silnici.

31 27. Přišla jsem domů, udělala si úkoly, a pak jsem si chvíli hrála venku. Na dvorku jsme měli pěknou dřevěnou chaloupku ze dřeva, měla jsem tam udělaný stoleček. Tatínek byl truhlář, tak mi tak udělal židličky ze dřeva a trávili jsme tam hodně času. A. V. 1. Z čeho jsi dělal zkoušky na Vysokou školu? Podmínkou pro přijetí na vysokou školu byla takzvaná přípravka. Tu jsem absolvoval na jednoleté škole v Čáslavi. Uspěl jsem při závěrečné zkoušce na této škole ze základních, ale i ostatních předmětů. 2. Byly zkoušky těžké? Závěrečné zkoušky lehké nebyly. Pro mě byly velmi náročné z matiky i fyziky. U ostatních předmětů to šlo dobře zvládnout. M. P. 1. Chodila jsi do jeslí? Ano, chodila jsem do jeslí, ale už si to nepamatuji. Ale podle fotek ano. 2. Kam jsi nastoupila po základní škole? Protože jsem se nechtěla učit, je to ostuda, ale nebavilo mě to, tak jsem nastoupila na střední učiliště do Žamberka na obor kuchařčíšník. P. N.

32 Co se ti na základní škole líbilo a co ne? Líbilo, že jsme měli fajn kolektiv a třídního. A nelíbilo? Že jsme museli do školy i v neděli. 2. Nějaká zajímavost ze střední školy? Neměli jsme žádnou jídelnu, takže jsme se měli stravovat, jak jsme chtěli. H. K. 1. A udělal jsi ve škole nějaký průšvih? Neee udělat průšvih? By bylo trestný, dá se říct. Znal jsem kluka, co si zakouřil a v prváku ho vyrazili a už nedostudoval. A za nás, za trojku z chování, chodily děcka do pasťáku, odvezli je z domu a už se nevrátily. 2. A museli jste chodit nějak zvláštně ustrojeni? Asi ne, jako kluci nesměli mít jako teď dlouhý vlasy nebo ty dredy, naušnice a celkově za nás byla lepší mravnost, jen tak jsme si nic nesměli dovolit jako teď. D. D.

33 29.

34 Kapitola - Koníčky a sbírky V této kapitole se budeme zabývat tím, co naše rodiče dělali ve svých dětských letech, protože jak víme, počítače neměli, a tak jsme se jich ptali, co sbírali a jaké měli koníčky. 1. Když jsi byla malá, sbírala jsi něco? Sbírala jsem ubrousky, pohledy, céčka a dělala jsem si herbář. Asi dva roky, ale už se to vyhodilo. L. S. 1. Jaký byl tvůj koníček? Fotbal a hokej. 2. Co jsi rád sbíral? Plakáty fotbalistů. 3. Co tě na nich bavilo? Byli to moji oblíbení hráči. Obdivoval jsem je. V. P. 1. Co jsi sbírala? No tak já jsem sbírala známky, to mám ještě teďka schovaný někde, snad 3 alba. Potom jsme sbírali céčka a dávali jsme si to jako řetízky potom kolem riflí.

35 Vyměňovala sis ty věci, co jsi sbírala? Jo to je jasný, že jsem si je vyměňovala. Jednou jsem chtěla vyměnit známku s kamarádkou a ona moc nechtěla, a tak mi dalo hodně práce, než jsem ji umluvila, aby si to se mnou vyměnila ale umluvila jsem ji. E. D. 1. Jaké jsi měla koníčky? Výcvik psů, ruční práce. 2. Jaké ruční práce? Pletení, háčkování, šila jsem si oblečení na sebe. S. B. 1. Jaké jste měli koníčky? Já jsem chodila ven s kamarádkou a kamarádem. Hráli jsme různé hry, ale hlavně kuličky. L. D. 1. Sbírala jsi nějaké pohledy nebo suvenýry? Ano, v určitou dobu jsem sbírala taký vrchy ze zápalek, pro zábavu a potěšení. M. P. 1. Sbíral jsi nějakou věc? Ano, sbíral jsem angličáky (autíčka), značky Metchbox a obaly od žvýkaček. D. D.

36 Jaký jsi v mládí provozoval sport, co byl tvůj koníček? Hrál jsem v Chocni fotbal. V zimě byla největší sranda hokej a lyžování s kamarády. 2. Jaké jste měli vybavení? Hokejky, puk. Měli jsme jedny lyže dohromady se sourozenci. 3. A něco jiného? Rád jsem chodil s tátou do lesa nad Kosořínem na houby, což je naše rodinná tradice dodnes. M. S. 1. Chodila jsi na nějaké kroužky? Co jsi dělala ve volném čase? S dětskýma z vesnice jsme chodili do sokola a ještě jsem chodila na ruční práce do školy na Sudslavi. Jinak mě bavilo háčkovat, šít, plést, číst knížky, jezdit na kole, hrát s ostatníma badminton nebo různé míčové hry. 2. Měla jsi nějakou sbírku? Sbírala jsi něco? Jo, měla jsem obrovskou sbírku různých pohledů. Teď přemýšlím, kde jsou Asi někde na půdě M. M. 1. Co jsi sbírala? My jsme sbírali poštovní známky. Chodili jsme je kupovat v balíčkách do novinového stánku. Ten stál kousek od dnešního Skimenu. P. N.

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Děti a tety z našeho Domova:

Děti a tety z našeho Domova: Všichni jsme prožívali vánoční svátky se svými blízkými, ať už doma nebo na našem Domově. Mnozí z vás o svých Vánocích napsali a namalovali hezké příspěvky: Děti a tety z našeho Domova: Na Štědrý den se

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Co si představíš pod samotným pojmem komunismus, co se ti vybaví?

Co si představíš pod samotným pojmem komunismus, co se ti vybaví? Identifikace pamětníka: žena 61 let matka dělnice, otec hajný vyučení dělnice (obuvnice), nyní důchodkyně místo narození, předchozí bydliště Česká Kamenice nynější bydliště Janov u Litomyšle Co si představíš

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví

KNIHY MAJÍ ZELENOU. CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví KNIHY MAJÍ ZELENOU CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI? Aneb Reportáž z našeho knihkupectví Naše paní učitelka nám v češtině představila soutěž pro základní školy KNIHY MAJÍ ZELENOU, kde máme za úkol vytvořit reportáž

Více

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice PŘÍPADOVÁ STUDIE Bc. Věra Okénková Důležitost studia volného času? OFICIÁLNÍ POSTOJE K TRÁVENÍ Situace bezprostředně po válce Postoj vládnoucí

Více

,,Vzpomínky na dětství DĚDA JIRKA (DRUHÝ MANŽEL MŮJ DĚDA)

,,Vzpomínky na dětství DĚDA JIRKA (DRUHÝ MANŽEL MŮJ DĚDA) ,,Vzpomínky na dětství BABIČKA V PRÁCI DĚDA JIRKA (DRUHÝ MANŽEL MŮJ DĚDA) SERVÍRKA V PASSAGE Drahomíra Janáčková moje babička,maminka mé maminky.narodila se 2.6.1930 v Puklicích, kde také vyrůstala.do

Více

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY 1 ÚVODNÍK HALÓ, HALÓ, jsou tady noví deváťáci a s nimi i další ročník Deváťáckých novin. Prvním číslem vás provedou Bára, Péťa a Monča. Jak jste možná zaregistrovali, na školních stránkách se přes prázdniny

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ze Slovanu 2013/2014 VÁNOCE OČIMA ŽÁKŮ Matyáš Třasoň, IX. B ŠTĚDRÝ VEČER U NÁS DOMA Letos stejně jako loni začínáme na hřbitově. Dáme věnce, svíčky na hrob, modlíme se jenom

Více

Dan Živna: CO S ODPADY Nikola Komínková CO S ODPADY Dan Živna KONEC SVĚTA Nikola Komínková SÁŇKOVÁNÍ

Dan Živna: CO S ODPADY Nikola Komínková CO S ODPADY Dan Živna KONEC SVĚTA Nikola Komínková SÁŇKOVÁNÍ Dan Živna: CO S ODPADY My doma také recyklujeme odpadky. Sbíráme sklo, papír a plasty. Až toho máme moc, tak to odneseme do sběrných nádob. Nádoby se jmenují: SKLO, PLASTY, PAPÍR. My doma ještě třídíme

Více

Základní škola. Dolní Vilémovice

Základní škola. Dolní Vilémovice Základní škola Dolní Vilémovice Školní rok 2012 2013 SLOVO ÚVODEM Školní rok 2012 2013 pro malou vilémovskou školičku znamenal mnoho nového. Nová paní ředitelka, nová paní učitelka, vychovatelka Jen ty

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

THERE IS/ARE EXERCISES

THERE IS/ARE EXERCISES THERE IS/ARE EXERCISES E1) POPIŠTE NÁSLEDUJÍCÍ OBRÁZEK 15 VĚTAMI S POUŽITÍM VAZBY THERE IS/ARE: E2) DO NÁSLEDUJÍCÍCH VĚT DOPLŇTE VAZBU THERE IS/ARE: 1. fourteen students in our class. 2. a fly in my soup!

Více

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA

DOTAZNÍK PRO KLIENTY SOCIÁLNÍCH SLUŽEB ČESKÁ ZPRÁVA Centrum sociálních služeb Jindřichův Hradec Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, IČO 750 111 91, ČSOB 220196017/0300 SOCIÁLNÍ SLUŽBY ČESKÁ Česká 1175, 377 01 Jindřichův Hradec II, Česká republika DOTAZNÍK

Více

Program stimulace vývoje jazykových schopností dětí

Program stimulace vývoje jazykových schopností dětí Program stimulace vývoje jazykových schopností dětí Univerzita Hradec Králové Pedagogická fakulta Katedra speciální pedagogiky a logopedie Vývoj jazykových schopností u dětí předškolního věku Diplomová

Více

Deváťácké noviny č. 19; školní rok 2012/2013

Deváťácké noviny č. 19; školní rok 2012/2013 1 Úvodník Tak je tady červen a do konce školního roku zbývá už jenom měsíc. To znamená, že zanedlouho přijdou letní prázdniny, na které se těší každý z nás. Nejen děti, ale i učitelé si určitě rádi odpočinou.

Více

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost Cesta do Zagarola Město Zagarolo, které je partnerským městem obce Nelahozeves, pozvalo zastupitele naší obce a ţáky nelahozeveské školy na návštěvu. Zastupitelé zde byli na oficiální návštěvě. Ţáci byli

Více

Úvodník. Volejbalové soustředění

Úvodník. Volejbalové soustředění 1 Úvodník Vítáme vás u dalšího čísla našich Deváťáckých novin. Konec roku je už tady a my deváťáci se připravujeme na to, až v jeho závěru vstoupíme na pódium, řekneme svůj projev a opustíme naši milovanou

Více

Náš zpravodaj Květen 2015

Náš zpravodaj Květen 2015 Květen 2015 5. a poslední vydání Poslední úvodní slovo Nastal květen, ten básní proslulý máj a zároveň lásky čas... A my vám s malou lítostí na srdci oznamujeme, že vydání, které si právě pročítáte, je

Více

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ

ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ ZPRAVODAJ CHRÁNĚNÉHO BYDLENÍ ČÍSLO ZDARMA ČERVENEC, SRPEN 2013 Naše úroda cuket určitě ne poslední Takto to vypadá na zahradě v Bakově a to je ještě malá část celé zahrady Naši zahradníci jsou úspěšní,

Více

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy

NOVINY 4.B VŠEZNÁLKOVY. č.8. Třídy VŠEZNÁLKOVY NOVINY č.8 Třídy 4.B Milí čtenáři, toto číslo Všeználkových novin je speciální. Je nejzvláštnější ze všech čísel tohoto roku. A víte proč? Celé je totiž věnováno naší škole, která má letos

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

V Y K Ř I Č N ÍK. Ročník: XVII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2013/2014 Číslo:4. Sedmičky na horách

V Y K Ř I Č N ÍK. Ročník: XVII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2013/2014 Číslo:4. Sedmičky na horách V Y K Ř I Č N ÍK Ročník: XVII ČASOPIS ZŠ Čáslav - náměstí ŠKOLNÍ ROK: 2013/2014 Číslo:4 Sedmičky na horách soutěž ZŚ ĆÁSLAV-NÁM. MÁ TALENT. Talent Mnoho žáků naší školy má různé koníčky, zájmy a ráda by

Více

Školní zpravodaj. ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK

Školní zpravodaj. ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK Školní zpravodaj ZŠ a MŠ T.G.M. HLAVEČNÍK 1/2009-2010 Jsme zpět! Po dvouměsíční přestávce s vámi opět zasedáme do školních lavic. Prázdniny uplynuly jako voda a je to tu zase. ŠKOLA! A s ní opět náš časopis,

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE

1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE Test 4 (lekce 10, 11, 12).../ze 100 bodů 1. Poslouchejte text. Zatrhněte, co je/není pravda. 8 bodů 1. Jana a Šárka plánujou, kam pojedou na dovolenou. ANO NE 2. Jana měla špatnou dovolenou. ANO NE 3.

Více

PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE. Jméno Datum. 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě.

PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE. Jméno Datum. 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě. PŘEDLOŽKY, SPOJKY, ČÁSTICE A CITOSLOVCE Jméno Datum 1. Ke stolečku vymysli a dopiš předložky tak, aby byly na správném místě. 2. Vyhledej ve větách předložky a barevně je podtrhni. V rybníku se proháněli

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

BERUŠKOVÉ PROSTŘENO. Text: Alenka Černá Vlaďka Bednářová

BERUŠKOVÉ PROSTŘENO. Text: Alenka Černá Vlaďka Bednářová BERUŠKOVÉ PROSTŘENO Text: Alenka Černá Vlaďka Bednářová Kompetence: Kompetence k učení. Soustředěně pozoruje, zkoumá, objevuje, všímá si souvislostí, experimentuje a užívá přitom jednoduchých pojmů, znaků

Více

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let KIDSCREEN-27 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let Page 1 of 5 Dobrý den, Datum: Měsíc Rok Jak se ti daří? Jak se cítíš? Rádi bychom se to od tebe dozvěděli. Přečti

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 ZŠ Rudná ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 Můj milý deníčku... 8. A na horách Autoři: Žactvo Korektor: Martin Isoz 8. června 2011 1 Pondělí 6. 6. 2011 1.1 MI & VI Pondělní den byl dnem úvodním. V osm hodin

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

jsme navštívili Úřad práce ve Frýdku-Místku

jsme navštívili Úřad práce ve Frýdku-Místku To ten čas ale rychle utíká. Před chvílí jsme si ještě užívali letní prázdniny a teď už můžeme pomalu kupovat vánoční dárky. Listy padají a kolem nás je příjemné prostředí a spoustu barviček. I počasí

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Cíl projektu Jazykové vědomosti jsou důležitou investicí do budoucnosti dítěte, které hrají velkou roli nejen při

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MATEŘSKÁ ŠKOLA NOVÁ VES Je zpracován v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání. Každé podtéma TVP rozvíjí všech pět oblastí předškolního vzdělávání: biologickou,

Více

Deníček našich dětiček

Deníček našich dětiček Deníček našich dětiček Tak tohle, kluci (a holky?) je začátek kroniky naší rodiny. Začínám trochu pozdě Zábojkovi už je rok a čtvrt a Matěj už sedm měsíců (přesněji 200 dní) roste u mě v bříšku, tak vám

Více

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu

Dana Koucká. III. ročník. Waldorfské lyceum v Praze. říjen 2010. Zpráva o pobytu na zahraniční škole v Německu Dana Koucká III. ročník Evropský sociální fond Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti Stáž byla podpořena z prostředků programu OPPA Waldorfské lyceum v Praze říjen 2010 Zpráva o pobytu na zahraniční

Více

Vánoční projekt první a osmá třída

Vánoční projekt první a osmá třída Jiří Nenáhlo Zdeněk Kubík Lukáš Kubík Adam Borek David Vošický Zdobil L. Kubík Naše skupina: Vojtěch Paťha Ondřej Dvořák Štěpán Fiala Tomáš Slunečko Jan Vít Program: 1. hodina: Seznámili jsme se a povídali

Více

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny:

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny: Tělo a stres garant: Radovan Faktor členové expertní skupiny: Martina Miňhová Bára Stoláriková Nikola Žůrková Marek Hanuš Zdeněk Lerch Jan Čížek Michal Kdolský Daniel Punčochář Zdeněk Janoušek Filip Wágner

Více

PRímEstské tábory se školkou

PRímEstské tábory se školkou PRímEstské tábory se školkou Stejně jako v letech 2007, 2008, 2009, 2010 připravujeme pro Vaše děti Příměstské tábory Sluníčka se školkou 2011. PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY SLUNÍČKA SE ŠKOLKOU VE ŽLUTÝCH LÁZNÍCH

Více

Průvodce pro zájemce o službu - Komunitní bydlení Světlá n. S.

Průvodce pro zájemce o službu - Komunitní bydlení Světlá n. S. Průvodce pro zájemce o službu - Komunitní bydlení Světlá n. S. Komu poskytujeme sociální službu? Domov Háj u Ledče nad Sázavou v domově pro osoby se zdravotním postižením poskytuje služby pro muže a ženy

Více

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně

Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Veselé sluníčko Mateřská škola Okružní 917, 735 14 Orlová-Lutyně Motto: Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské škole R.Fulghum (americký psycholog a spisovatel) JARO 2013 Jaro! Jaro!

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče Druhé město, Brno 2013 Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a

Více

MŮJ OBOR. Čím jsem chtěla být a proč jsem si vybrala obor Potravinářská výroba. Čím jsem chtěl být a proč jsem si vybral obor Potravinářské práce

MŮJ OBOR. Čím jsem chtěla být a proč jsem si vybrala obor Potravinářská výroba. Čím jsem chtěl být a proč jsem si vybral obor Potravinářské práce MŮJ OBOR Když jsem byla malá, chtěla jsem být snad vším, čím bych jen mohla. Chtěla jsem být třeba uklizečkou, popelářkou, veterinářkou, kadeřnicí, květinářkou, ale i kuchařkou a cukrářkou. Obor cukrářky

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 48

ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 48 ZÁKLADNÍ ŠKOLA TOCHOVICE ŠKOLA TYPU RODINNÉHO VZDĚLÁVÁNÍ ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 číslo: 48 Obsah: Slovo ředitele školy. Zahájení školního roku. vystoupení v domově důchodců vyhodnocení sběru, bludiště a malování.

Více

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i

Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu dokázat i Hleděli dva vězni z okna ven, jeden viděl hvězdy, druhý bláto jen. Já se rozhodla vidět hvězdy. Je na nás, jak se rozhodneme. Je totiž důležité vstát a začít nanovo a věřit! Věřit v sebe a vlastní sílu

Více

Zvonek. 2. číslo školního roku 2012/2013 Školní časopis OU Kunice (Občasník) Redakční rada: žáci oboru vzdělání Cukrářské práce

Zvonek. 2. číslo školního roku 2012/2013 Školní časopis OU Kunice (Občasník) Redakční rada: žáci oboru vzdělání Cukrářské práce Zvonek 2. číslo školního roku 2012/2013 Školní časopis OU Kunice (Občasník) Redakční rada: žáci oboru vzdělání Cukrářské práce Oboz. tohle slovo mi jeden čas znělo jako tajemné zaklínadlo. Tenkrát jsem

Více

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské Základní škola, Ostrava Poruba, Ukrajinská 1533, příspěvková organizace Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Multimédia na Ukrajinské číslo projektu: CZ1.07/1.4.00/21.3759

Více

PŘIHLÁŠKA NA FOTBALOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ

PŘIHLÁŠKA NA FOTBALOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ PŘIHLÁŠKA NA FOTBALOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ Organizace: TJ Spartak Chrastava Oddíl: Fotbal Chrastava Adresa: Turpišova 292, 46331 Chrastava Přihlašuji závazně svého syna/dceru rodné číslo bydliště na letní fotbalové

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqw ertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwer tyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty Terezín uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui setkaní s pamětnicí 28.4.2011 opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiop

Více

Dětský čin roku - jubilejní 10. ročník projektu

Dětský čin roku - jubilejní 10. ročník projektu Dětský čin roku - jubilejní 10. ročník projektu (září 2014 ) Andrea Wagnerová - semifinalistka soutěže Když jsem byla loni ve 4. třídě, chodili jsme se třídou těšit seniory. Byli tam i dědečci a babičky

Více

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK.

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK. TÝDENÍK PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008 Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 2 Já nevím, co pořád chtějí. Jestli je

Více

VÁNOCE. Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763. Autor: Mgr. Alena Ticháčková Datum: 9. 12. 2014 Cílový ročník: 2.

VÁNOCE. Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763. Autor: Mgr. Alena Ticháčková Datum: 9. 12. 2014 Cílový ročník: 2. VÁNOCE Život jako leporelo, registrační číslo CZ.1.07/1.4.00/21.3763 Autor: Mgr. Alena Ticháčková Datum: 9. 12. 2014 Cílový ročník: 2. ročník Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor:

Více

Básnička o mandarince. Mandarinka je opravdu dobrá, barva její je oranžová. Vitamíny má, proto mi tak chutná. Básnička o mrkvi

Básnička o mandarince. Mandarinka je opravdu dobrá, barva její je oranžová. Vitamíny má, proto mi tak chutná. Básnička o mrkvi Básnička o mandarince Básnička o mrkvi U nás doma na zahradě, vedle sebe v jedné řadě, mrkvička si v zemi leží, šťavnatá a krásně svěží. Oranžová se zelenými vlasy, kandidátka na královnu krásy, křupavá

Více

MAMINKA MOJÍ BABIČKY Z VYPRÁVĚNÍ NAD STARÝMI FOTOGRAFIEMI

MAMINKA MOJÍ BABIČKY Z VYPRÁVĚNÍ NAD STARÝMI FOTOGRAFIEMI MAMINKA MOJÍ BABIČKY * Z VYPRÁVĚNÍ NAD STARÝMI FOTOGRAFIEMI LUKÁŠ URBAN 2013-2014 OBSAH ÚVOD 3 ŽIVOT 4 POVOLÁNÍ 4 STĚHOVÁNÍ 4 NÁŠ DŮM 5 ZDROJE 6 PŘÍLOHY ÚVOD Každou neděli k nám chodí na odpoledne babiččina

Více

CHARITNÍ LISTY CHARITY NOVÝ HROZENKOV

CHARITNÍ LISTY CHARITY NOVÝ HROZENKOV CHARITNÍ LISTY CHARITY NOVÝ HROZENKOV ročník 2 číslo 4 květen červen 2009 Zástupci olomouckých Charit na Ukrajině Od 18. do 25. 5. 2009 měli možnost ředitelé, nebo jejich zástupci a pastorační asistenti,

Více

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne PŘÍLOHA č. 1 DOTAZNÍK PRO ŽÁKY Název školy: Třída: Jsem: chlapec - dívka 1. Co podle tebe znamená výraz šikana? a) opakované posmívání a zesměšňování b) bití c) braní a poškozování věcí d) vymáhání věcí

Více

INZERCE VÝLET DO PÍSECKÉ SLADOVNY. (Bára a Terka)

INZERCE VÝLET DO PÍSECKÉ SLADOVNY. (Bára a Terka) INZERCE Jednou z nových rubrik je inzerce. Máme dvě rubriky: Sháním a Nabízím. Na můj speciální e-mail inzerce.kovadlina@seznam.cz můžete posílat Vaše inzeráty, které následně zveřejníme v následujícím

Více

Sankt Gallen Švýcarsko

Sankt Gallen Švýcarsko Sankt Gallen Švýcarsko - Mateřská škola Barevný klíček Vítězná 725 35601 Sokolov Endyšová Jana Hned po příjezdu jsme byly ubytované: v centru města. V průběhu naší stáže jsme vykonávaly hospitace v Primars

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

Nástrahy mládí. Maminka a tatínek.

Nástrahy mládí. Maminka a tatínek. Nástrahy mládí I. Jednoho dne, bylo ošklivo, pršelo. Oblékla jsem se a vyrazila k mé babičce. Začali jsme si povídat a babička začala vyprávět o svém dětství a já se začala ptát na nejrůznější příběhy

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

based on Need-driven Grassroots Ownership Venkovské projekty, ve kterých místní vědí co chtějí a aktivně o to usilují

based on Need-driven Grassroots Ownership Venkovské projekty, ve kterých místní vědí co chtějí a aktivně o to usilují based on Need-driven Grassroots Ownership Venkovské projekty, ve kterých místní vědí co chtějí a aktivně o to usilují bongo Worldwide je nevládní nezisková organizace, která od roku 2005 podporuje několik

Více

ŘEPINY 5. aneb páťáci v akci ~ 1 ~ ročník 2013 30.11.2013 číslo 1 NOVINKY VE ŠKOLE. NACVIČUJEME Barbora Jásková PŘEDMĚTY VE ŠKOLE

ŘEPINY 5. aneb páťáci v akci ~ 1 ~ ročník 2013 30.11.2013 číslo 1 NOVINKY VE ŠKOLE. NACVIČUJEME Barbora Jásková PŘEDMĚTY VE ŠKOLE ŘEPINY 5 aneb páťáci v akci ročník 2013 30.11.2013 číslo 1 Vážení čtenáři, dostáváte do rukou první číslo našeho školního časopisu, který pro vás připravuje novinářský kroužek při Základní škole a Mateřské

Více

České děti jako čtenáři v roce 2013. Prah 27.2.2014 Vít Richter Národní knihovna ČR vit.richter@nkp.cz

České děti jako čtenáři v roce 2013. Prah 27.2.2014 Vít Richter Národní knihovna ČR vit.richter@nkp.cz České děti jako čtenáři v roce 2013 Prah 27.2.2014 Vít Richter Národní knihovna ČR vit.richter@nkp.cz Hlavní témata Čtou knihy více nebo méně? Čtení mezi zábavou na nudou Co čtou? Čtenářské zázemí v rodině

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

LT MH SDH Líně 2014 26.7.2014 2.8.2014

LT MH SDH Líně 2014 26.7.2014 2.8.2014 Zabezpečení: Vedoucí: hlavní vedoucí: Martin Zavřel vedoucí: Petr Keramidas David Šmůla pomocníci zdravotník: Jaroslav Vosátka Lucie Mikešková M. Vosátková Ubytování: Chatový ráj Komorník GPS: 49 8'5.114"N,

Více

DIARY Výměnný pobyt Česko Dásko 11.6. - 21.6. 2013 11.6.- Úvod V 19:00 jsme měli sraz u školy a začali jsme nastupovat do autobusu. Rozloučili jsme se s rodiči a odjíždíme do Dánska. Už se těším na Idu

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Název aktivity. Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Název aktivity. Střední škola živnostenská Sokolov, příspěvková organizace. Název projektu Registrační číslo projektu Název aktivity Název vzdělávacího materiálu Číslo vzdělávacího materiálu Jméno autora Název školy Moderní škola CZ.1.07/1.5.00/34.0526 III/2 Inovace a zkvalitnění

Více

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu.

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Od: Jan Rudzinskyj O létání sním od malička co si pamatuji. Za komunistů jsem se dozvěděl, že nejsem vhodný kandidát pro létání (asi bych jim s tím Blaníkem

Více

ORGANIZAČNÍ ŘÁD ŠKOLY

ORGANIZAČNÍ ŘÁD ŠKOLY Základní škola Praha 10 - Hostivař Kozinova 1000, 102 00 ORGANIZAČNÍ ŘÁD ŠKOLY část: 4. PROVOZNÍ ŘÁD Č.j.: 4ZŠ - OŘ /2005 Vypracoval: Schválil: Pedagogická rada projednala dne 21.6.2006 Směrnice nabývá

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

Slovní druhy. Metodika: Pracovní list je určen ke skupinové i k samostatné práci. Jednotlivá cvičení jsou věnována jednotlivým slovním druhům.

Slovní druhy. Metodika: Pracovní list je určen ke skupinové i k samostatné práci. Jednotlivá cvičení jsou věnována jednotlivým slovním druhům. Slovní druhy VY_32_INOVACE_ČJL_542 Autor: Melanie Hozová Mgr. Použití: 6.- 9. ročník Datum vypracování: 5.9. 2012 Datum pilotáže: 17.9.2012 Metodika: Pracovní list je určen ke skupinové i k samostatné

Více

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince.

Na informacích na letišti se dá zjistit jízdní řád vlaků a vzít si mapku města s názvy v latince. Tbilisi Doprava z letiště centrum Tbilisi Taxík - 15-35 GEL Vlak 0,5 GEL/osoba, vlakové nádraží je přímo naproti letišti. Cílová stanice ve městě je Station Square. Další důležité nádraží je Didube. Točené

Více

Kulturní akce. Nabízíme zapůjčení stolních a zahradních her (kroket, petanque, karty, míče) K potěše ducha vybízí dřevěná kaple sv. Anežky.

Kulturní akce. Nabízíme zapůjčení stolních a zahradních her (kroket, petanque, karty, míče) K potěše ducha vybízí dřevěná kaple sv. Anežky. Kulturní akce Stylově vybavený klub Špejchar je vhodným místem pro konání soukromých akcí, jako jsou oslavy narozenin, výročí, rodinná či jiná setkání. Prostor je vhodný k uspořádání koncertu, či jako

Více

Cyklistické závody. A startujeme!

Cyklistické závody. A startujeme! Cyklistické závody 4. 10. se konal cyklistický závod škol a školek Horní Suché. Účast byla hojná, počasí všem přálo. Závody organizovalo SRPŠ spolu s polskou ZŠ a školkou a taky PZKO. Seřadiště bylo u

Více

LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR BRLOH 2015 18. 7. 1. 8. 2015. Informace pro rodiče a děti. o táboře a jeho okolí. odjezdu a platbě. kontaktech.

LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR BRLOH 2015 18. 7. 1. 8. 2015. Informace pro rodiče a děti. o táboře a jeho okolí. odjezdu a platbě. kontaktech. LETNÍ DĚTSKÝ TÁBOR BRLOH 2015 18. 7. 1. 8. 2015 Informace pro rodiče a děti o táboře a jeho okolí odjezdu a platbě kontaktech vybavení dětí PÁR SLOV ÚVODEM PRO RODIČE Tábor se nachází v klidném prostředí

Více