Myšlenka čísla: Kdo maže, ten jede.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Myšlenka čísla: Kdo maže, ten jede."

Transkript

1

2 Milí čtenáři a čtenářky, už je to tady!!! A co?? No přece první číslo Lokálně Estetického Občasníku Šípáků (Zkráceně Leoše) Vím že celé prázdniny jste na něho čekali a teď je to tady! Takže co vás v tomto vámi vytouženém čísle čeká: zjistíte jaké pozitivní vlastnosti má Alpa a jestli máte dobrodružného ducha. Jinak se toto číslo zabývá hlavně Maturitou a cestováním, ale neopomněli jsme ani Bíty. Budete si moci porovnat výsledky své družiny v Maturitě s ostatními družinami, dozvíte se něco málo příhod z lovu vrcholáčků a ještě něco navíc. Abych nezapomněl, rozjela se i jedna pravidelná rubrika.která že to je? Zkuste hádat. Takže teď už stačí jenom pootočit hlavu a začít číst první článek. Příjemné počteníčko. LEOŠ Lokálně estetický občasník šípáků Číslo 34, vychází v pondělí Redakce: Myšáček, Rajče, Malíček, Rambo, Puk, Psi, Nina, Boss, Specialist, Ž, B Narozky: Jarča let Róza le Hop let Ivan let Svátky: Bodlák Koala Želé Michal kam Michal net Zajda Wěra Myšlenka čísla: Kdo maže, ten jede.

3 KDO MAŽE TEN JEDE A proč? Pro mnohé z vás je Alpa pouze čirou tekutinou vonící či páchnoucí (dle vlastního názoru) jako mentolové bonbony. Jenže tohle není až tak úplně pravda, někteří z vás se o tom přesvědčí na vlastní kůži. Budou to ti, kteří vyhrají bodování a pojedou na část prázdnin do Alp. Denně totiž budou poznávat zákoutí těchto hor a jejich nohy budou potřebovat jistou péči v podobě mazání Alpou. Každý z vás má proto svou vlastní lahvičku, protože každý může vyhrát!!! Teď bych vás chtěl seznámit s několika způsoby, jak tuto nádherně průzračnou tekutinu využít, protože svou lahvičku mohou potřebovat i ti co nevyhrají. + Jste unavení, protože vás uhnal učitel tělocviku? Stačí usrknout zázračné tekutiny nazývané Alpa, případně natažené svaly Alpou promasírovat. + Chodili jste v zimě bez čepice a teď jste nachlazení? Jediný doušek Alpy, nebo jen namazání krku a nachlazení zmizí v nenávratnu. + A co vaše babička či děda, bolí je klouby nebo trpí revmatismem? Tak proč jste jim ještě nedonesli francovku ( pro mladší ročníky - Alpa a francovka je totéž). Ať si postižené klouby každý večer po dobu 14 dní mažou, a bolest je tatam. + No a jestli už máte na sobě proleženiny od relaxace u televize, pomůže vám taktéž Alpa. Jemné vmasírování roztoku na postižené místo vám uleví. + Alpa pomáhá dokonce i při bolestech zubů a žaludečních obtížích. Postačí jeden hlt a máte vyhráno. Jak je vidět, Alpa pomáhá při mnoha tělesných bolestech a neduzích. Proto se také stala ústředním artefaktem našeho letošního bodování. Vždyť je to, ve své podstatě, takový malý zázrak. Naše prababičky jejich účinků využívaly zcela běžně, ale naše generace na ni už skoro zapomněla. Naštěstí jsme si na ni vzpomněli alespoň my. A proto se nebojte u užívejte Alpu, při každé příležitosti! Ale pozor, všeho s mírou!

4 ROZHOVOR S TETŘ EVEM Osobu skrývající se pod jménem Tetřev znáte asi všichni. Většina z vás zná i jeho manželku Wěru a jeho ročního synka Jirku. Každý by měl vědět, že to byl vedoucí oddílu. Někteří ví, že Tetřev pracuje jako učitel na soukromé škole Sedmikrásce. Pár lidí ví, kolik zemí procestoval a jakých expedic se zúčastnil. Ale je málo těch, kteří vědí, proč vlastně cestuje, a kam by se chtěl ještě podívat. A právě to a další zajímavé informace se dozvíte z našeho rozhovoru. Ahoj Tetřeve, protože družinové bodování je o cestování po Evropě ( i když jen na mapě) bude náš rozhovor o tvých cestách. Kde jsi všude byl? Já to vezmu popořádku, od malička.už od mého raného dětství jsme jezdili na Slovensko, protože tatínek je Slovák, ale první opravdové zahraničí bylo Bulharsko, které jsem navštívil v 5. třídě.na táboře se Zlatými šípy jsem byl v Polsku, stopem jsem projel Rumunsko, a byl v Rakousku a Itálii.Pak začala éra oddílových zájezdů, to bylo Norsko a Finsko. Následovaly velké horolezecké expedice na Pamír do Kirgistánu a do Gruzie na Kavkaz. Mezitím jsme si s Věrkou zajeli na kolech do Itálie, to znamená přes Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Chorvatsko. Ale nikdy jsem nebyl v západní Evropě ( Francie, Španělsko, Portugalsko), jenom jsem projížděl Německem. Co tě láká na cesty (proč cestuješ)? Dobrodružství, touha po poznání, tam přece musí být něco jinak. Proto tam jedu, abych zjistil, že tam rostou úplně stejné kytky jako u nás, létají stejní ptáci jako u nás, pak jsem trochu zklamaný, ale stejně tam zase jedu. A co tě naopak odrazuje od cestování? Asi. to nebezpečí. Nebezpečí čeho? Nebezpečí ze strany lidí, poté co nás v Gruzii přepadli se samopalem a při cestě autobusem přes Bulharsko se řidič bál zastavit, protože tam jsou všude gangsteři, že mu jej zabaví, a tak. Směrem na východ už se bojím,takže moje další cesty, jestli ještě nějaké budou, tak budou jedině na západ nebo na sever.na jih a na východ se už nechystám. Špatné zkušenosti? Špatné osobní zkušenosti s východními zeměmi. Je to tam sice exotičtější, ale náboženství a ti lidé bez domova, bez peněz, bez všeho, jsou schopni všeho. Špatně se to odhaduje. V civilizovaném světě je to daleko jednodušší. Kde se ti líbilo nejvíce? A proč? V tom mám naprosto jasno.nejvíce se mi líbilo ve Finsku a Norsku. Ty země jsou naprosto čisté, lidi se tam neprudí. Jsou to země podle mých představ.je to hlavně o tom, že příroda je téměř nedotčená, nikdo ji neničí, lidé si jí váží. A taky o lidech, protože můžu nechat stan bez dozoru a nemusím se o něj bát.

5 Takže když se zeptám kam by ses chtěl podívat tak Tak zbývá to Švédsko. A co Island? Ten je taky na severu. Tam je hodně kamení. Samozřejmě láká mě Island, lákají mě Špicberky, ale to už je o penězích a o pořádné výbavě. To mi za to nestojí. Které státy, či místa, bys ještě chtěl navštívit? Víc mě láká vnitrozemí než moře, nejsem typ co se nadšeně válí u vody. Můj tajný typ je ještě Švýcarsko, některé části Francie Například? Hlavně ty v Kterých byl Zajíc na kole, jsou to skalnaté kaňony na jihu, ale i Alpy s ledovci a Pyreneje. I když tě to může zklamat? Je to risk. Ještě se to nestalo. Vždy si něco najdu, nějaký kousek co se mi líbí. Třeba teď o prázdninách v okolí Ružomberoku, netušil jsem, že tam taková skvělá místa jsou a to už jsem tam byl po desáté. Na území 10 x 10 km jsou vodopády, termální koupaliště, vysoké hory, skalnaté soutěsky s žebříky, vývěry minerálky uprostřed pole. Tohle místo bys doporučil? Určitě. A vzkaz našim čtenářům? Nejdůležitější je sucho v botách a když to nejde tak alespoň za krkem. Víceméně samé hory. Hory, ale jak stárnu tak už z povzdálí, nemusel bych být na vrcholcích. Stačí spodní část těch hor, projít, nafotit možná jednu vylézt. Cestuješ raději sám nebo ve skupině lidí? Jak kdy. Pokaždé je to jiné. Někdy jsem nadšený když vyrazím po Beskydách sám, což jsem již dlouho neudělal, to jsem pak viděl třeba živou lišku nebo jeleny na pasece, kteří se sráželi parohy. To ve skupině vidět nejde.pak se dá jet v malé skupince, to jsou velice příjemné cesty, nebo celým autobusem. Nedá se říct, že by mi některý z těch stylů vyhovoval, všechny mají něco do sebe a všech musí být tak akorát. Raději se vracíš na známé místa, nebo objevuješ nová? Mám rád nová místa.... LÁKAJÍ MĚ ŠPICBERKY...

6 Mílí čtenáři, teď vás čekají dva články, které se zabývají sběrem vrcholáčků. A abyste někde nekopali zbytečně, sehnal jsem vám seznam míst, kde se už vrcholáček nenachází. Jsou to tyto: Skalka, Lysá hora, Beskydek, Dupačka, Travný, Kohútka, Velký Javorník, Okrouhlý ( tam teď Tetřeváček ), Bukovina, Radhošť, Čerták, Trojačka, Tanečnice.Tak a teď už víte kam nemá smysl chodit. T ak už to tu bylo, konečně jsem se dočkal prázdnin a s nimi rostla touha ukořistit nějakou trofej - vrcholáčka.vše jsem si geniálně promyslel.kdyby šlo všechno podle plánu mohl bych mít dokonce 7 vrcholáčků v kapse. Za dopravní prostředek jsem si zvolil kolo. Mým cílem byla Bumbálka a kopečky okolo ní. Vše záviselo na perfektním načasování - nastavil jsem si budík na 5:30 (bylo přede mnou 103 km - kvůli tomu tak brzo). Noc byla velmi příjemná, ale jaké bylo moje překvapení, když jsem se probudil v 9:30. No nic, dnešní honba asi padne. Rozhodl jsem se alespoň se projet s nevelkou výbavou a s předpokladem, že dojedu do Rožnova. Tam jsem byl brzo a tak jsem jel dál směrem na Horní Bečvu. Nakonec jsem vyšlapal na kopec a podle původního plánu pokračoval na lov vrcholáčků. Než jsem se nadál, už jsem kopal a držel v ruce krabičku s vrcholáčkem. Jel jsem ve směru trasy, když tu jsem zjistil, že mi uchází zadní duše. Průšvih. No nic, říkám si, změna plánu. Sjel jsem do Karlovic, kde jsem u nějakého baráku zastavil a poprosil o pumpičku. No, na příštích pár kilometrů jsem měl vystaráno.vsetín se přibližoval,.duši jsem znovu na benzince dohustil a ze Vsetína vyrazil domů Nyní už držím vrcholáčka v kapse, spokojeně odpočívám a říkám si, zda to stálo za to No, když už nic, tak alespoň jeden vrcholáček je doma a co je doma, to se počítá!!!! V R T o bylo tak. Jeden prázdninový večer jsem se rozhodl vyrazit si druhý den na lov Vrcholáčka. Za cíl jsem si vybral kopec jménem Tanečnice - hrbolek poblíž Pusteven. Ráno jsem se vzbudil, nasnídal a na kole vyrazil nejprve do Rožnova, poté na Pustevny. Tam jsem dorazil okolo poledne a ještě k tomu značně unaven z předchozího stoupání. Sesedl jsem proto z kola, usedl do trávy a začal obědvat. Protože mi stoupání ubralo víc sil než jsem předpokládal a protože jsem od malička zvyklý dát si po každém obědě šlofíka, CH OL rozhodl jsem se na chvíli si Á ČC I zdřímnout. Ulehl jsem tedy do trávy a okamžitě jsem usnul. Když jsem se probudil, táhlo už na pátou hodinu. Musel jsem proto rychle vyrazit. Asi za 30 minut jsem dorazil na místo, kde se měl (podle popisu) vrcholáček nalézat. Kvapně jsem sesedl z kola a začal kopat do kypré země. Kopal jsem a kopal až jsem byl po kolena v zemi a díra kterou jsem vykopal měla poloměr minimálně 1m. Ale vrcholáček nikde. Vzdal jsem to. Celý smutný jsem se vracel domů. Aspoň to bylo pořád z kopce, takže jsem se moc nenamakal. Cestou jsem si řekl, že se podívám, kdo mi toho mého vrcholáčka vzal. Zjistil jsem si toho rychlíka a doufám, že se taky bude někdy dřít zbytečně.

7 Jelikož se v tomto čísle zabýváme cestováním KDO (mimo jiné), dovolili jsem si pro vás připravit stručný přehled toho, kdo kde byl. Číslo v každé zemi udává počet lidí z oddílu, kteří tuto zemi KDE navštívili (když tam není nic, tak tam nikdo nebyl, vyjimka je Česká a Slovenská republika, tam jste byli BYL (a v ČR stále jste) včichni). Jména jednotlivých států si už??? zjistěte sami

8 Test: MÁŠ V SOBĚ DOBRODRUŽNÉHO DUCHA? Každý cestovatel musí mít v sobě ducha. Jakého? No přece dobrodružného. Následující test ti ukáže v jakém momentálním rozpoložení se tvůj dobrodružný duch nalézá. Postupuj následovně: Začni bodem 1, zde máš na výběr možnosti a pak jdi přímo na bod, podle odpovědi, která ti nejlépe vyhovuje (př. pokud by ses díval na TV jdi na bod 9). 1. Je krásný slunný den a ty máš volno. Vezmeš svačinu, 10 Kč a vyrazíš na výpravu 2. V televizi dávají Hvězdnou bránu, budeš se na ni dívat Zůstal jsi doma a ani trochu toho nelituješ, opravdu začalo pršet. Počkáš raději do příště, až bude lepší počasí Tak kam vyrazíš? Na Mlynářku 3. Půjdeš ulovit nějakého vrcholáčka 4. Počkáš až se setmí a vyrazíš na hřbitov Vrchol jsi zdolal bez nejmenších potíží. Překvapilo tě jak je to snadné. Když jsi však vykopal vrcholáčka, zjistil jsi, že tě už předběhl Želé. Budeš naštvaný 20. Zasměješ se tomu Dobrodružného ducha máš, to je jisté. Ale ve svých rozhodnutích jsi trochu zbrklý příště se raději přesvědči, jestli nebyl vrchol už zdolán. V každém případě ten výlet určitě stál zato. 3. To je náhodička, zrovna tu mají dvě družiny akce. Ke které se připojíš? Netopýři 7. Srnky Dobrodružného ducha máš, to je jisté. Zasmát se vlastní tukanovině je dobré (vždyť zdolané vrcholy jsou na nástěnce), ale raději o tom nikomu neříkej. 18. Dobrodružný duch v tobě je, přece ses odhodlal na výpravu vydat. A správně, zákazy by se měly dodržovat, ale přece jenom dobrodružství si někdy žádá akci 7. Kamarádi se na tebe smějí. Zrovna se rozhodli, že budou hrát na Gorbiho. Máš tu čest být Gorbi. Přijmeš, i když víš, že to bude možná bolet 16. Náhle si vzpomeneš, že se musíš jít domů učit 19.

9 22. Pokud jsi se dostal sem, tak jsi podváděl. Jdi zpátky na začátek Došel jsi k bráně hřbitova, obloha je temně černá. Slyšíš hromy a vidíš blesky. Navíc je zavřená brána. Pokud se chceš dostat dovnitř budeš muset porušit zákaz a přelézt ji. Zákaz tě neodradí a vlezeš dovnitř 21. Zákazy by se měly dodržovat, jdeš domů Gorbi není hra pro žádné máčky. Tebe lákají nebezpečné činnosti, takže bezesporu dobrodružný duch v tobě žije. Avšak malá rada více ostražitosti! 13. I když máš v krvi trochu té dobrodružné krve, víš kdy je lepší couvnout. Tvé krédo je: trocha opatrnosti neškodí (a navíc u Netopýrů to platí dvojnásob). 21. Ty vskutku dobrodružného ducha máš! Dobrodružství je tvoje druhé jméno, avšak pozor! Nepodceňuj nebezpečí a příliš neignoruj cedule se zákazy (např. pozor radioaktivní odpad vstup zakázán). 5. Je, to divné sotva se setmělo, obloha se zatáhla a vypadá to, že každou chvíli začne strašlivá bouře. I přes to vyrazíš na dobrodružnou výpravu na hřbitov 8. Raději zůstaneš doma U tebe jsou dvě možnosti: a) buď nemáš dobrodružného ducha, nebo za b) Hvězdná brána je tvůj oblíbený film a na výpravu se vydáš až to skončí (a v tom případě 2.) 19. I když máš v krvi trochu té dobrodružné krve, víš kdy je lepší couvnout. Tvé krédo je: trocha opatrnosti neškodí. (a na víc v případě Netopýrů to platí dvojnásob) 15. Trojačka zas tak tajemná nebyla. Na vrchol jsi se vyškrábal bez problémů, avšak po vrcholáčkovi ani stopy. Zkrátka Pifka byla rychlejší. Budeš naštvaný 20. Zasměješ se tomu Tak, který vrchol si vybereš? strmý Velký Javorník (917 m.n.m) 12. tajemná Trojačka (938 m.n.m) 15. skalnatá Skalka (964,8 m.n.m) Cesta k vrcholu nebyla snadná ani jasná. Po hodince bloudění jsi však vrchol zdolal. Jaké však bylo tvé překvapení Kaski tu byl dřív. Budeš naštvaný 20. Zasměješ se tomu Vypadá to, že chtějí hrát nějakou bojovku. Zjistíš o co jde 7. Bojovka to není nic pro tebe, jdeš se raději domů učit Máš v sobě dobrodružného ducha, bohužel jsi trochu líný. Když však nějaké to dobrodružství zažíváš, dokážeš si ho pořádně vychutnat.

10 SOUMRAK DALEKÉHO ORIENTU je TO JIŽ DLOUHO OD DOBY, KDY BYLA ZAŽEHNÁNA KRIZE POHÁDKOVÉHO KRÁLOVSTVÍ, ALE AŽ TEPRVE NEDÁVNO VYŠLY NA POVRCH NĚKTERÉ ZAJÍMAVÉ SKUTEČNOSTI. KDO Z VÁS TŘEBA VÍ CO SE STALO S TURKY, KDYŽ OPUSTILI BŘICHO ŠIROKÉHO. URČITĚ BY VÁS TAKÉ ZAJÍMALO JAK SE TAM DOSTALI. A NA TUTO OTÁZKU JSEM NEDÁVNO DOSTAL ODPOVĚĎ, NEBOŤ SE MI POVEDLO ZACHYTIT ZPRÁVU JEDNOHO POSLA Z ORIENTU, KTERÁ OBSAHOVALA DOSTI PODROBNÉ INFORMACE O NAŠICH DVOU TURECKÝCH PŘÁTELÍCH. ZBYTEK INFORMACÍ UŽ NEBYL PROBLÉM SEHNAT Z RŮZNÝCH ZDROJŮ. CELÉ DOHROMADY TO DÁVÁ DOCELA ZAJÍMAVÝ PŘÍBĚH O TOM, CO SE STALO, A JELIKOŽ BY VÁM ROZHOVORY V TUREČTINĚ NEDÁVALY SMYSL, DOVOLIL JSEM SI JE PŘELOŽIT PODLE NEJNOVĚJŠÍHO TURECKO-ČESKÉHO SLOVNÍKU. TAK TEDY JAK TO VLASTNĚ VŠECHNO BYLO. HLAVNÍ HRDINOVÉ NAŠEHO PŘÍBĚH JSOU DVA TUREČTÍ BRATŘI. JMENUJÍ SE AHMAD A HAKKIN. AHMAD JE VYSOKÉ POSTAVY, COŽ NENÍ U TURKŮ ZROVNA OBVYKLÉ, A NA TĚLE NOSÍ ŽLUTOU VESTU, KTERÁ DOKONALE LADÍ K JEHO HNĚDÝM KALHOTÁM. ZA OPASKEM SE MU HOUPÁ OSTRÁ TURECKÁ ŠAVLE A NA HLAVĚ NOSÍ TYPICKOU TURECKOU ČEPIČKU. NAOPAK HAKKIN JE Z NAPROSTO JINÉHO TĚSTA. TAM, KDE NEMŮŽE SVÉHO BRATRA DOHNAT VE VELIKOSTI,SI POMŮŽE HBITOSTÍ. NA HLAVĚ MÁ TAKTÉŽ TURECKOU ČEPIČKU A NOSÍ TÉŽ ČERNOU VESTIČKU V KOMBINACI S MODRÝMI KALHOTAMI. ZA PASEM SE MU HOUPÁ VELICE OSTRÁ ŠAVLE JEJÍŽ RUKOJEŤ JE UDĚLÁNA Z RYZÍHO ZLATA. NO, A PŘESNĚ TITO DVA BRATŘI JSOU PRO LIDI VE SVÉ ZEMI NĚCO JAKO HRDINOVÉ. JSOU NEJLEPŠÍMI A NEJPROHNANĚJŠÍMI BOJOVNÍKY TURECKÉ ZEMĚ. JEDNOHO DNE PRO TYTO UDATNÉ BOJOVNÍKY POSLAL SÁM SULTÁN. SAMOZŘEJMĚ ŽE SULTÁNOVI NELZE ODPOROVAT, A TAK TEDY PŘIŠLI. SULTÁN, JEHOŽ JMÉNO JE TAK DLOUHÉ, ŽE BY ZABRALO TAK DVĚ STRÁNKY LEOŠE, JE UŽ NETRPĚLIVĚ OČEKÁVAL. JELIKOŽ JEHO JMÉNO JE OPRAVDU MOC DLOUHÉ, DOVOLIL JSEM SI POUŽÍT JEHO PŘEZDÍVKU ALI. SULTÁN ALI JIM ZADAL ÚKOL. NEBYL TO ZROVNA JEDNODUCHÝ ÚKOL A HNED VÁM TAKÉ ŘEKNU PROČ. SULTÁN SE MĚL ZA PÁR DNÍ ŽENIT, ALE JE TAKOVOU TRADICÍ, ŽE NA SVATBĚ MÁ SULTÁN SPECIÁLNÍ STŘEVÍCE. TY SE DĚDÍ JIŽ PO GENERACE Z OTCE NA SYNA. A MÍSTO TOHO, ABY SE ALI RADOVAL Z NADCHÁZEJÍCÍ SVATBY, BYL NAOPAK VELICE SMUTNÝ, PROTOŽE MU STŘEVÍCE NĚKDO UKRADNUL. AHMAD A HAKKIN ÚKOL PŘIJALI A HNED SE VYDALI HLEDAT STOPY NEZNÁMÉHO PACHATELE.. KDYŽ VYŠLI VEN Z PALÁCE, TAK SE AHMAD ZEPTAL HAKKINA:,,BRATŘE POŘÁD TO NECHÁPU. PROČ BY NĚKDO BRAL SULTÁNOVY STŘEVÍCE? A HAKKIN ODPOVĚDĚL:,,MOŽNÁ PROTO AHMADE, ŽE TY STŘEVÍCE BYLY CELÉ ZE ZLATA A POSÁZENÉ RUBÍNY. NENÍ TAKY DIVU, ŽE VÁŽILY DVA KILOGRAMY. (POZN.RED.: NAŠE REDAKCE OBDRŽELA I ORIGINÁL PSANÝ V TURECKÉM JAZYKU, A PROTOŽE NÁS TENTO ČLÁNEK ZAUJAL, ROZHODLI JSME SE SAMI SI HO PŘELOŽIT. K PŘEKLADU JSME POUŽILI

11 VÝKLADOVÝ DOBOVÝ SLOVNÍK TURECKÉHO NÁŘEČÍ A V TOMTO MÍSTĚ SE NAŠE PŘEKLADY LEHCE LIŠILY. NA POKRAČOVÁNÍ PŘÍBĚHU TO NEMÁ VELKÝ VLIV, PŘESTO POVAŽUJEME ZA SPRÁVNÉ NAŠE ČTENÁŘE NA TENTO MALÝ ROZDÍL UPOZORNIT. PODLE NÁS PROBÍHAL ROZHOVOR TAKTO: BRATŘE, POŘÁD TO NECHÁPU. PROČ SE CHCE SULTÁN ŽENIT, KDYŽ MÁ V HARÉMU PŘES 3000 ŽEN? TO NEŘEŠ AHMADE, JEDNOU SI TAKY BUDEŠ CHTÍT SVŮJ HARÉMEK ROZŠÍŘIT. تث م تت ثاث خ SAMI: MIMOCHODEM, VŠIML JSI SI TÉ 86 ZPRAVA?. OSTATNĚ, POSUĎTE جتت ب ات ض ت ت ٤ خ شنيت ض لمحلمحلمحلح ث ت جتهثا بجج مت ضح ب ثبت ض تمثبجث ث هتث ٠جتم ت (شنياجاثتح ترسم هث بث بثب بتبضج ت ت تتب ثب يضحتث ب تهثا ب جث ثيث ض جا حباث بث NEJDŘÍVE PŘEMÝŠLELI, KDE ZAČÍT HLEDAT. NIC MOC JE NENAPADLO, A PROTO SE PTALI KAŽDÉHO KOHO POTKALI, AŽ OD JEDNOHO SLEPÉHO FAKÍRA, KTERÝ KLIDNĚ DÁVAL RUKU DO TLAMY POUŠTNÍ KOBRY, SE DOZVĚDĚLI O DĚDU VŠEVĚDOVI. PRÝ BYDLÍ NĚKDE DALEKO. SNAD NA KONCI SVĚTA, ČI TAK NĚJAK. UKÁZAL JIM TEDY SMĚR NA ZÁPAD A ROZLOUČIL SE S NIMI. AHMAD A HAKKIN SI ŘEKLI, ŽE ZA ZKOUŠKU NIC NEDAJÍ A VYDALI SE SMĚREM NA ZÁPAD. JEJICH CESTA BYLA DLOUHÁ A TRVALA ASI TAK TÝDEN. ŠLI ZROVNA PO NĚJAKÉ POUŠTI A NEMĚLI UŽ ŽÁDNOU VODU, KDYŽ TU NAJEDNOU.

12 MATURITA V ÈÍSLECH maturovalo 30 studentů. Z tohoto počtu pouze 3 dosáhli průměru 1,00 ( samé jedničky), jsou to Ui, Háček, Aneta.velmi blízko byla i Pavla a Akťas,kteří měli jen jednu dvojku. 7 studentů odmaturovalo s vyznamenáním, 6 prospělo velmi dobře, 8 prospělo a bohužel 9 studentů neprospělo. Oddíl dosáhl průměrné známky 2,16. Ve všech předmětech měla děvčata lepší prů měrné známky než hoši. Ale děvčata uměla nejlépe Historii oddílu a nejhůře Topografii, kdežto hochům šly nejlépe Ohně a nejhůře Morseovka. Jak dopadly jednotlivé družin y a jaké jsou průměrné známky z jednotlivých předmětů vidíte v tabulce: Historie oddílu Uzly Morseovka Ohně Topografie Příroda 1. pomoc Výzbroj a vástroj Průměrná známka družin Vlaštovky 1,29 1,43 1,43 1,57 1,57 1,14 1,14 1,57 1,39 Srnky 1,5 1,75 2 1,75 2,25 1, ,84 Kamzíci 1,88 2,13 3 1,88 2,88 2,75 2,75 2 2, 08 Netopýři 2,25 3,5 3,75 1,25 2,75 2 2,25 2,5 2, 53 Vlčice 1,75 3,25 2,75 2,25 3, 2, , 56 Medvědi 2,33 3,33 3 2,33 2,67 2,33 1,67 3 2, 58 Průměr v jednotlivých předmětech 1,8 2,3 2,6 1, 7 2, 5 2, 0 2, 2 2,1 2,16

13 Jak to vidìli profesoi & maturanti To bude krásné odpoledne mumlal jsem si pod nesměle rašící vousy, když jsem, plný optimismu, spěchal na Mlynářku. Čeká mě posezení v maturitní komisi, svačinka, kafíčko, bystří, připravení studenti, a hlavně, po dlouhé době, žádná těžká práce. Spolu s kolegyní S. jsme usedli ke stolu, a s rozzářeným úsměvem na rtech čekali prvního žáka. Nic moc nepředvedl. S úsměvem jsme čekali druhého žáka... Hrůza! Čekali jsme třetího... A přišla Ona. Má jasná hvězda tohoto dne a já ji tipoval na vyznamenání. Usedla na potítko a velmi kultivovaně začala ohryzávat tužku. Čas se nekonečně vlekl, kolegyně S. se dloubala v uchu, a já myslel na svačinku a kafíčko, kterého se nejspíš nedočkám. Konečně přišla chvíle, kdy měla promluvit Ona. Nevím, proč jsem si tolik přál slyšet její hlas. Naneštěstí, pro všechny zúčastněné, toho řekla až příliš. Má kolegyně S. na ni po celou dobu jejího projevu jen nevěřícně hleděla a měla zatajený dech natolik, že jsem se bál, jestli u ní nedošlo k zástavě srdce či jiné vážné újmě na zdraví. Bohužel jsem si opět ověřil starý fakt, že krása se s inteligencí většinou v jednom těle nesetkává. Ještě dlouho se mi klepaly hrůzou kolena. - Ž - To bude strašné odpoledne mumlala jsem si nervózně pod nosem, když jsem se loudala na Mlynářku. Připravovala jsem se sice dvě družinovky, ale mám pocit, že se díry v mých vědomostech příliš nevyplnily. U branky na dopravák mě rozbolela hlava a u dveří mi začalo být nevolno. V tu chvíli jsem potkala prvního vyzkoušeného maturanta. Už na první pohled byl dobře naladěn. Prý je vše v pohodě a komise září a usmívá se, div si panty nevykloubí. Moc mu nevěřím, ale moji trému to trochu nahlodalo. Přichází další odzkoušený se zprávou, že komise se sice usmívá, ale jen vlažně. No uvidíme, říkám si v duchu a už vstupuji do třídy. Mrknu na komisaře Ž. a je mi jasné, že ta hodina strávená před zrcadlem stála za to. Může na mě oči nechat, mám pocit, že mu brzy vyskočí z důlků. Teď už se ale musím soustředit. Sedím na potítku, píšu tahák a sleduji malíček slečny S. zaražený hluboko v jejím uchu. Půlhodina ufrnkla tak rychle, že jsem si nestihla skoro nic zapsat. Vsázím tedy na improvizaci a zdá se, že se to vyplácí. Mluvím a mluvím a přísedící S. na mě zírá a snad ani nedýchá. A vtom už mě komisař Ž. strká ze dveří, prý mám dát prostor i ostatním. Jenže já jsem mu toho chtěla ještě tolik říct. No tak snad příště. Ale stejně vím, že jsem na něj udělala dojem. - B -

14 ZUBNÍ PROHLÍDKA Sedí si tak profesor ve veřejné knihovně a sbírá jakési informace na svou další přednášku statistiky, když najednou překvapen vykřikne: Překvapivé! Zvláštní! Co se stalo? optá se jeden ze studentů. Věřil byste, že při každém mém výdechu zemře jeden člověk? Opravdu zajímavé, opáčí student. A zkusil jste jinou zubní pastu? Jeden profesor byl velmi důsledný při dodržování podmínek u testů, a když řekl, že test skončil, tak kdokoliv ještě něco psal, dostal nedostatečnou. Jednou takhle jeden frajer v pohodě po skončení testu, když ostatní odevzdávali, ještě dvě minuty psal, pak se zvednul a nesl papír ke katedře. Profesor na něj: Mladíku, ani se neobtěžujte. Máte to za pět. Pane proferose, vy nevíte, kdo jsem! Ne, to nevím, a vůbec mne to nezajímá. I kdybyste byl mladej Klaus, z tohohle tesu máte za pět! Vy fakt nevíte, kdo jsem??? ptá se frajer s téměř hysterickým výrazem ve tváři. Vůbec netuším, kdo si myslíte, že jste. Tak to je dobře! řekl frajer, vrazil svoji písemku doprostředka štosu s ostatními a kvapně opustil učebnu. Tak jaká byla zkouška? Velice nábožná. Jak to, nábožná? No profesor v černém, já v černém. Profesor položil otázku, já se pokřižoval. Za chvíli jsem mu odpověděl a on se pokřižoval. To se takhle jednou Svatý Petr rozhodne zjistit, jak jsou na tom Pražští studenti při přípravě na zkoušky. Povolá tedy anděla, ať zjistí, co se dole děje. Je jeden měsíc před zkouškami a anděl hlásí: - Medici se učí a ekonomové a právníci chlastají. Týden před zkouškami: - Medici si už opakujou, všechno umějí, ekonomové začínají číst skripta a právníci chlastají. Večer před zkouškami: - Medici jsou už naučený, uměj to pozpátku, ekonomové dočetli taktak Samuelsna a právníci se modlejí. Svatý Petr povídá: - Modlejí říkáš? No tak to jim pomůžeme... Přijde jednou student práv ke státním zkouškám, posadí se a examinátor mu dá otázku: Tak mi třeba vysvětlete, co je to podvod. Podvod je, když mě teď necháte propadnout. Examinátor vyletí: Cože!? No podvod je přeci, když zneužijete nevědomosti druhého k tomu, abyste ho poškodil. Zrovna potom, co křápl Černobyl, se ptá učitel ve škole dětí, co by se stalo, kdyby na Slovensku vybuchla jaderná elektrárna. A Pepíček odpovídá: Vyměnili bysme si s nima hymnu. Oni by zpívali Kde domov můj, a my bysme zpívali Nad tatrou sa blýská. Sedí hladoví studenti na koleji a přemýšlí: Co začít chovat prase? Ti hrabe? Co ta špína a smrad? Si zvykne.

15 OHLÉDNUTÍ Tradiční podzimní mezioddílové měření sil u Ostravy proběhlo letos ve znamení asi již posledních slunečných dnů babího léta. A jak jsme dopadli: holky získaly štít vítězů a páté místo, kluci byli třetí. Máte-li zájem dozvědět se více informací o této jedinečné události, nestyďte se a požádejte některého z 54 členů našeho oddílu, kteří byli osobně této akce přítomni. Několik momentek z průběhu akce pro pobavení i poučení těch, co tam byli i těch, co tam nebyli. ZA BÍTO VSKÝMI MLÝNY

16

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny?

Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Proč si všichni na střední musí připadat jako králové nebo královny? Nikdo si mě za celý týden ani nevšiml. Jsem jen další nová studentka na nové škole. Přestoupila jsem z té minulé z toho důvodu, že se

Více

Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých

Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých Ahoj kamarádi, rok se s rokem sešel a v našem lese je bílo až oči přecházejí. Všechny stromy se oblékly do nadýchaných jiskřivých kabátů, na kterých šišky vypadají jako velké hnědé knoflíky. V lese zavládlo

Více

1. číslo čtvrtletníku

1. číslo čtvrtletníku 1. číslo čtvrtletníku ŠKOLNÍ ROK 2014 / 2015 SLOVO NA ÚVOD VZPOMÍNÁME NA PRÁZDNINY Nejoblíbenější věc z celého školního roku skončila. Myslíme tím prázdniny. A my jsme se opět vrátili do svých školních

Více

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007

[PENÍZE - MANAŽEŘI] 28. října 2007 Úvod Zdravím vás všechny a vítám vás. Jsem moc rád, že jste dnes dorazili. Dnes začneme spolu mluvit o penězích. Vím, že je to velice kontroverzní téma. Ne jenom z pohledu lidí mimo církev. Nedávno zveřejnili

Více

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské.

1. kapitola (Petra) No, já sama nevím, jak se ta zastávka jmenuje vím jen, že to kousek od Řešovské. 1. kapitola (Petra) Stojím na chodbě budovy FSV UK a snažím se zorientovat v plánku. Nervózně si přitom pohrávám s propiskou. Náhle za sebou uslyším povědomý hlas: Honzo, kolikrát jsem ti říkal, že nechci,

Více

Co byste o této dívce řekli?

Co byste o této dívce řekli? Co byste o této dívce řekli? Jaké má vlastnosti? Co dělá? Jaká je to žákyně? Z jaké pochází rodiny? Upřesníte ještě něco v charakteristice této dívky? Doplníte teď něco na charakteristice dívky? Kdo by

Více

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci?

Hledáte si i během trvání rekvalifikace práci? Účastnice A: No asi nic moc, protože jsem neměla práci a nikde jsem ji nemohla najít. No doufám, že mi pomůže? Myslíte jako najít práci nebo obecně? No hlavně tu práci, no a pak se budu mít jako celkově

Více

Podívejte se na Měsíc, vypadá jako písmenko D, zavolal Lukáš.

Podívejte se na Měsíc, vypadá jako písmenko D, zavolal Lukáš. Měsíc Do kluků jídlo doslova padalo. Jednak měli hlad jako vlci, ale také se už nemohli dočkat, až začnou pozorovat. Sotva dojedli poslední sousto, poprosili tatínka, aby jim dalekohled vynesl na zahradu.

Více

Činnosti obvyklé pro podvečer. S dítětem si povídáme o obvyklých činnostech pro tuto dobu.

Činnosti obvyklé pro podvečer. S dítětem si povídáme o obvyklých činnostech pro tuto dobu. Jejda, copak to je za cestu? podivil se Pavlík, sotva dojedl svačinu a uviděl před sebou strmou cestu stoupající vzhůru. Tudy půjdeme, ujistil všechny přítomné tatínek. Tak to máme celý zbytek dopoledne

Více

být a se v na ten že s on z který mít do o k

být a se v na ten že s on z který mít do o k být a se 1. 2. 3. v na ten 4. 5. 6. že s on 7. 8. 9. z který mít 10. 11. 12. do o k 13. 14. 15. ale i já 16. 17. 18. moci svůj jako 19. 20. 21. za pro tak 22. 23. 24. co po rok 25. 26. 27. oni tento když

Více

O letadélku Káňeti. Knihu od Bohumila Říhy. převyprávěly a nakreslily děti z MATEŘÍDOUŠKY Berlín, třídy ABC-do-ouška.

O letadélku Káňeti. Knihu od Bohumila Říhy. převyprávěly a nakreslily děti z MATEŘÍDOUŠKY Berlín, třídy ABC-do-ouška. O letadélku Káňeti Knihu od Bohumila Říhy převyprávěly a nakreslily děti z MATEŘÍDOUŠKY Berlín, třídy ABC-do-ouška. Tomešovic rodině se narodila Anežka. O tři roky později se jim narodil kluk Vojta. -

Více

ŠKOLTÝN. Školní časopis Základní školy v Týnci nad Labem 15. ročník Číslo 3

ŠKOLTÝN. Školní časopis Základní školy v Týnci nad Labem 15. ročník Číslo 3 ŠKOLTÝN Školní časopis Základní školy v Týnci nad Labem 15. ročník Číslo 3 Obsah 1. Lyžařský výcvikový kurz 2. Tři králové, zápis do 1. třídy 3. Zimní škola v přírodě 4. Vánoční laťka, florbal starší dívky

Více

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam.

Autorem materiálu je Mgr. Renáta Lukášová, Waldorfská škola Příbram, Hornická 327, Příbram, okres Příbram Inovace školy Příbram, EUpenizeskolam. Šablona č. 7, sada č. 1 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Člověk a jeho svět Člověk a jeho svět Rodina Příbuzenské vztahy v rodině, orientace v čase, život ve městě x vesnici Ročník

Více

Být člověkem před zákonem

Být člověkem před zákonem Vaše občanská práva Být člověkem před zákonem Inclusion Europe Zpráva Inclusion Europe společně se svými 49 členskými organizacemi v 36 zemích usiluje o odstranění diskrimance : Anglie Belgie Bulharsko

Více

Jiří Glet PAVLÍK A RYTÍŘ JAN Z MICHALOVIC

Jiří Glet PAVLÍK A RYTÍŘ JAN Z MICHALOVIC 1 Jiří Glet PAVLÍK A RYTÍŘ JAN Z MICHALOVIC 2 Copyright Autor: Jiří Glet Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2014 ISBN: 978-80-7512-073-1 (epub) 978-80-7512-074-8 (mobipocket) 978-80-7512-075-5 (pdf)

Více

Klasické pohádky. Medvídek Pú. http://deti.e-papa.cz Page 1/5

Klasické pohádky. Medvídek Pú. http://deti.e-papa.cz Page 1/5 Klasické pohádky Medvídek Pú Page 1/5 Tady jde ze schodů za Kryštůfkem Robinem Michal Medvěd hlavou napřed, bum, bum, bum. Jinak to ani neumí, ale někdy mu připadá, že to přece jen musí jít taky jinak,

Více

Legenda o třech stromech

Legenda o třech stromech Legenda o třech stromech Legenda o třech stromech je v tomto setkání s malými metodickými úpravami zpracována v rámci jednoho setkání pro skupinu mládeže a dospělých včetně seniorů. Ve středu zájmu není

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

GIO: PŘÍBĚH AFRICKÉHO CHLAPCE

GIO: PŘÍBĚH AFRICKÉHO CHLAPCE 1 Tereza Čierníková GIO: PŘÍBĚH AFRICKÉHO CHLAPCE 2 PROLOG Henry Vans znovu objíždí svět! Cestopisec Henry Vans, který po svých deseti letech cestování nasbíral tisíce a tisíce informací o zemích z celého

Více

Neměl by vůbec nic. že jsme našli partnera

Neměl by vůbec nic. že jsme našli partnera Když mladý muž Neměl by vůbec nic. stejného smýšlení. slyšel ropuchu mluvit tak odvážně a logicky, beznadějně se zamiloval. Od té doby se pokaždé, cestou ze školy u ní zastavil na kus řeči. Jednoho dne,

Více

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam

Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam FAJN TROCHU OČISTNÉ ANO Sam si o tom chtěl promluvit. Meredith nechtěla. Sam se chtěl zamyslet nad možnými důsledky. Ve světle její reakce považoval za nutné to probrat detailněji. Nekaz to kouzlo, požádala

Více

A Vike šel domů a vysadil dveře hlavního vchodu. Pak ohnul dvě pružné, pevné mladé břízky, které stá-

A Vike šel domů a vysadil dveře hlavního vchodu. Pak ohnul dvě pružné, pevné mladé břízky, které stá- Soutěž Následujícího dne v šest hodin ráno se Halvar a Vike posilnili několika miskami ovesné polévky, kterou matka Ylva uměla tak výborně vařit, a vydali se k hromadám kamení. Mezi oběma hromadami byl

Více

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33

Michal Malátný z Chinaski: Jsem chodící reklama na rodičovství a manželství Neděle, 17 Květen 2015 00:33 V poslední době se vám velmi daří. Vydali jste novou desku, sbíráte jedno ocenění za druhým a jste uprostřed vyprodaného turné. Co plánujete po jeho zakončení? 1 / 6 Turné se sice blíží ke svému závěru,

Více

Ahoj kamarádi, tak co íkáte na ty dva hlupáky a vykutálence, kte í malému Jakubovi tak moc ublížili? Taky je vám z toho smutno? No aby nebylo!

Ahoj kamarádi, tak co íkáte na ty dva hlupáky a vykutálence, kte í malému Jakubovi tak moc ublížili? Taky je vám z toho smutno? No aby nebylo! Ahoj kamarádi, tak co říkáte na ty dva hlupáky a vykutálence, kteří malému Jakubovi tak moc ublížili? Taky je vám z toho smutno? No aby nebylo! Vždyť je to ostuda, když se lidi k sobě chovají tak surově

Více

JAOS. povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let)

JAOS. povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let) JAOS povídka na pokračování pro kroužek robotiky (pro děti 8 12 let) Kapitola I. Jak to začalo a jak to u nás vypadá? Proč zrovna já? Koukej, ať už jsi zpátky v regenerační komoře! řekl nějaký hlas, když

Více

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání

Někteří lidé ho charakterizují jako věčného kluka. Souhlasíš s nimi? A co z toho pro tebe vyplývalo? Teda kromě toho užívání Ale já jsem se chtěla o Jirkovi Hrzánovi dozvědět něco bližšího. Tak jsem o něm začala psát sama. No, sama jak se to vezme. Pročetla jsem dostupné materiály, ale především jsem na něj nechala vzpomínat

Více

JMENUJI SE: To je otisk mé ruky: Baví mě: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá.

JMENUJI SE: To je otisk mé ruky: Baví mě: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá. To jsem JÁ 1I JMENUJI SE: Baví mě: To je otisk mé ruky: S čím si rád/a hraju: Namaluj/napiš na každý prst osobu, která ti pomáhá. 2I Jmenuji se......... a je mi... let. Žiju společně s: Bydlím v: Nejvíc

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Samuel van Tongel. Nevinnosti I

Samuel van Tongel. Nevinnosti I Samuel van Tongel Nevinnosti I Studený vítr ochlazoval jinak teplý večer při svitu zapadajícího slunce, jehož barva se měnila při každém mraku, který se na překrásném oranžovo-modrém nebi ocitl. Na stromech

Více

Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od

Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od Nebojte, děti, nezapomněl jsem. Na začátku jsme se přeci domluvili, že se pořádně zamyslíte a napíšete, v čem se vaše Česká republika liší od Ekvádoru? K tomu, co vymyslíte, můžete namalovat i obrázek.

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici

Byl jednou jeden princ. Janči se jmenoval. A ten princ Janči byl chudý. Nebydlel v zámku, ale ve vesnici Kašpárek (Vypravěč) Princ Janči Chůva (Babička) Žába Princezna Janička Král Čert Světnice Vesnice Komnata Podhradí Les Přídavné kulisy: studna Smrk Kašpárek nebo vypravěč: Byl jednou jeden princ. Janči

Více

(MALINSKÝ, Zbyněk. Pohádky ze Sluneční ulice. Praha : AMULET, 2000. s. 31) ROZHODNI SE PRO JEDNU VARIANTU.

(MALINSKÝ, Zbyněk. Pohádky ze Sluneční ulice. Praha : AMULET, 2000. s. 31) ROZHODNI SE PRO JEDNU VARIANTU. Pracovní list 8 Malinský, Zbyněk. Pohádky ze Sluneční ulice. Jak popelnice rozkvetla Před panelákem stála popelnice. Zrovna zívla dlouhou chvílí, když se ze dveří vyloudal kluk. Hodil do popelnice napěchovaný

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

14 16 KH-57-03-297 -CS-C

14 16 KH-57-03-297 -CS-C 14 16 KH-57-03-297-CS-C Vy krásné vlaštovky! Evropská komise Tuto publikaci zpracovalo Generální ředitelství pro životní prostředí. Vychází ve všech úředních jazycích Evropské unie. Publikace je také k

Více

22. základní škola Plzeň

22. základní škola Plzeň 22. základní škola Plzeň Třída: 7. A Jméno: Lenka Hirmanová Datum:29. 11. 2008 1 Skoro každý měl ve školce stejný sen, co by chtěl dělat Jako malá jsem měla různé zájmy, i když některé se moc nezměnily.

Více

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí.

ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. ČERVEN Pátek Pro mě jsou letní prázdniny v podstatě tři měsíce výčitek svědomí. Jenom proto, že je hezky, každý čeká, že budete venku a skotačitˮ nebo tak něco. A když venku netrávíte každou vteřinu, hned

Více

PŮJČIT SI ZÁPALKU Překlad: Adéla Nakládalová

PŮJČIT SI ZÁPALKU Překlad: Adéla Nakládalová PŮJČIT SI ZÁPALKU Překlad: Adéla Nakládalová Můžete si myslet, že půjčit si zápalku na ulici je docela jednoduchá věc. Ovšem každý člověk, který to kdy zkusil, vás ujistí, že tak to rozhodně není. A každý

Více

Deník mých kachních let. Září. 10. září

Deník mých kachních let. Září. 10. září Deník mých kachních let Září 10. září Kdybych začínala psát o deset dní dříve, bylo by zrovna 1. září. Den, na který jsem se těšila po několik let pravidelně, protože začínala škola. V novém a voňavém

Více

Máme únor, a tak. Orgie.

Máme únor, a tak. Orgie. 50 FOTOVIDEO ÚNOR 2015 PRAXE / Máme únor, a tak Orgie. PETR JAN JURAČKA www.juracka.eu juracka@natur.cuni.cz www.facebook.com/petrjanjuracka Ne, nebudu se na ty fotky koukat. Zaplatit si zájezd do Afriky,

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ

PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ JINDŘICH MALŠÍNSKÝ verše ALOIS KOLÁŘ PRINCEZNY TO MAJÍ TĚŽKÉ aneb POHÁDKY PRO ANIČKU 2015 Veškerá práva vyhrazena. Žádná část tohoto díla nesmí být přenášena

Více

Tak konečně se nám podařilo vydat další číslo. Příběh pana Pantoflíčka. Deník malého poseroutky. Základní škola Tisá. Uvnitř tohoto vydání: Úvodník 1

Tak konečně se nám podařilo vydat další číslo. Příběh pana Pantoflíčka. Deník malého poseroutky. Základní škola Tisá. Uvnitř tohoto vydání: Úvodník 1 Základní škola Tisá Ročník 3., vydání 4. 16.3.2012 Uvnitř tohoto vydání: Úvodník 1 Tak konečně se nám podařilo vydat další číslo Ale trošku nás mrzí, že moc příspěvků jsme od vás nedostali. V podstatě

Více

Ano, které otevírá dveře

Ano, které otevírá dveře ČTVRTÝ PRINCIP Ano, které otevírá dveře Kdykoli objevím lidskou činnost, která funguje v praxi, okamžitě běžím k počítači, abych zjistil, jestli bude fungovat i teoreticky. typický ekonom Já jsem si řekla

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

Fantastický Svět Pana Kaňky

Fantastický Svět Pana Kaňky Fantastický Svět Pana Kaňky Adam Nehůdka je chlapec, jenž velmi rád četl knížky. Doma a ve škole se mu nikdy nic nedařilo, a tak byl poslán do Akademie pana Kaňky. Chodili tam chlapci, jejichž jména začínala

Více

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest?

Píšete dětem černé puntíky, když něco zapomenou? Nebo jim dáváte jiný trest? Rozhovor s... Zajímá nás i to, co se děje na prvním stupni. Proto jsme vyzpovídali paní učitelku Janásovou a paní učitelku Drštičkovou. Chtěli jsme hlavně vědět, jak se daří jim a jejich prvňáčkům. PANÍ

Více

Pejsek štěká... Březen je tu a s ním i nový Pejsek. Redakce se jako vždy snažila zachytit nejzajímavější štěky. Z Výroční výpravy přinášíme

Pejsek štěká... Březen je tu a s ním i nový Pejsek. Redakce se jako vždy snažila zachytit nejzajímavější štěky. Z Výroční výpravy přinášíme Březen je tu a s ním i nový Pejsek. Redakce se jako vždy snažila zachytit nejzajímavější štěky. Haf!!!! Štěkám vše nejlepší k narozeninám Kryštofovi! Hodně štěstí a mnoho přečtených stránek Pejska. Haf!!!!

Více

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla

na jeho límci. Mnohokrát jsem vynesla Jednoho dne na jeho límci. tento malý hmyz ven, měl učitel narozeniny. Ti lidé se zase předem domluvili: Co kdybychom vyhlásili soutěž o nejlepší oblečení jako dárek na učitelovy narozeniny? Musely ho

Více

Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník

Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník Časopis ZŠ Kostelec u Holešova Listopad 2015/ 23. ročník Vychází s finanční podporou Sdružení rodičů a přátel žáků Základní školy Kostelec u Holešova Zahájení nového školního roku Akce ve škole Školní

Více

Barevný podzim SLAVNOSTNÍ PŘEDÁVÁNÍ SLABIKÁŘE

Barevný podzim SLAVNOSTNÍ PŘEDÁVÁNÍ SLABIKÁŘE Barevný podzim Ve čtvrtek 30. října 2014 se uskutečnila akce s názvem Barevný podzim, které se mohly zúčastnit děti z prvního stupně. Barevný podzim spočívá v tom, že si děti mohly určit skupinky anebo

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život

Motto: SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE. Učíme se pro život SPECIÁLNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA U Červeného kostela 110, TEPLICE Leden 2012 Motto: Učíme se pro život Obsah : Beseda s policií.........1 Sportovní dopoledne..........2 INFO ze ZŠ a MŠ v nemocnici..3-4

Více

Jakub. Ondra. Milí čtenáři,

Jakub. Ondra. Milí čtenáři, Milí čtenáři, blíží se konec června a s nimi i Vaše vytoužené a očekávané letní prázdniny. Ještě před tím než se vydáte vstříc dobrodružstvím, přečtěte si poslední číslo Sovího zpravodajství ročník 2015/2016

Více

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková

Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Cesta ke hvězdám Oldřiška Zíková Každý si pod pojmem cesta ke hvězdám představí něco jiného. Jeden si bude představovat chodník slávy v Los Angeles, další si sní o své cestě ke hvězdám a někdo úplně jiný

Více

Qěten 2010 MĚSÍČNÍK OUTDOORCLUBU

Qěten 2010 MĚSÍČNÍK OUTDOORCLUBU Qěten 2010 MĚSÍČNÍK OUTDOORCLUBU Drazí a milí. Je tu opět bodování, tentokrát za měsíc duben. V dubnu se oddíl tak trochu osvěžil, začli jsme chodit na vodu, do Stromovky a do toho to počasí, co? Možná

Více

RSC Rock Solid Club solid rock pevná skála

RSC Rock Solid Club solid rock pevná skála 1 Čau děcka, já jsem Janka a jsem členem RSC klubu a chci vás s ním trochu seznámit. Zkratka RSC znamená Rock Solid Club a solid rock znamená v angličtině pevná skála. Každé úterý se scházíme u vás na

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

TÝDEN DEN DEN DEN DEN DEN

TÝDEN DEN DEN DEN DEN DEN TÝ 4 určování důležitých informací Když čtenáři určují důležité informace, rozpoznávají, jaký druh textu čtou, a soustředí se na nalezení podstatných myšlenek, událostí nebo detailů v textu. V naučných

Více

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 2. dopis 24. 10. 2009 Mnoho tváří JAR. Sanbonani z JAR,

Kateřina Gutwirthová Ennerdale. 2. dopis 24. 10. 2009 Mnoho tváří JAR. Sanbonani z JAR, Sanbonani z JAR, měsíc se s měsícem sešel a já už jsem skoro 2 měsíce v JAR. Zatímco k vám přišel podzim, k nám dorazilo jaro a s ním mnoho změn. S prvním jarním dnem k nám přišly 30 ti stupňové teploty,

Více

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ

Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ Radomír Hanzelka AGENTURA OSIRIS KNIHA DRUHÁ 1 Copyright Radomír Hanzelka, 2013 www.radomirhanzelka.cz Všechna práva vyhrazena Vytiskla a vydala: Nová Forma s.r.o. www.novaforma.cz Vydání první ISBN 2

Více

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky

Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky 2. Lekce klavíru Wendy čekala před domovními dveřmi své učitelky klavíru, svírala noty a snažila se potlačit napjaté chvění, které před lekcemi cítívala. Windy! Pojď dál, pojď dál! Drobná, elegantně oblečená

Více

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva Inclusion Europe Evropskáasociacelidísmentálním postiženímajejichrodinnýchpříslušníků InclusionEuropezastupujeosoby smentálnímpostiženímajejichrodiny. ČlenskýmiorganizacemiInclusionEurope jsouorganizacesebeobhájcůarodičovské

Více

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK.

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK. TÝDENÍK PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008 Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 2 Já nevím, co pořád chtějí. Jestli je

Více

Vánoce Výlet Pendolinem Vánoční prázdniny

Vánoce Výlet Pendolinem Vánoční prázdniny Silvestr 2012 - Ondra Polcar Na Silvestra jsme se sestrou Zuzankou byli ve Všetatech u babičky a dědy.zuzka usnula brzo,ale my s bratrancem Adamem jsme se dívali na televizi a ujídali dobroty co babička

Více

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou.

No, jednou jsem takhle poprvé snědla moc třešní a pak jsem to zapila vodou. 40.V Ý S T U P Eva, Bára (EVA s BÁROU stojí na lávce, hraje Bářin magnetofon) Mami, byla jsi taky někdy takhle zamilovaná? Nemyslím do táty, myslím úplně poprvé? První láska! Když jsi cítila, že je to

Více

Olympiáda ve Vencouveru se zlomila do druhé půlky a my se vydali na letošní běžky do rodiště jednoho z potencionálních medailistů tohoto zimního

Olympiáda ve Vencouveru se zlomila do druhé půlky a my se vydali na letošní běžky do rodiště jednoho z potencionálních medailistů tohoto zimního Olympiáda ve Vencouveru se zlomila do druhé půlky a my se vydali na letošní běžky do rodiště jednoho z potencionálních medailistů tohoto zimního klání, do okolí Klínovce na hřebeny Krušných hor. Ty jsou

Více

Poseidon. Ozvěny roku 2008. 20.12-21.12.2008 Vánoce pro zvířatka a Oddílové vánoce. Vánoce pro zvířátka

Poseidon. Ozvěny roku 2008. 20.12-21.12.2008 Vánoce pro zvířatka a Oddílové vánoce. Vánoce pro zvířátka Poseidon číslo 1 ročník 2009 datum vydání 6.3.2009 časopis 8.vodního oddílu sídlícího v Ostravě- Porubě Ozvěny roku 2008 20.12-21.12.2008 Vánoce pro zvířatka a Oddílové vánoce Vánoce pro zvířátka Sešli

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ A) Téma oborové (= téma OSV č. 1) Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Tematický okruh OSV Dodržujeme základní

Více

POČTENÍČKO PRO PŘEDŠKOLÁKY

POČTENÍČKO PRO PŘEDŠKOLÁKY POČTENÍČKO PRO PŘEDŠKOLÁKY a jejich rodiče Ahoj kamarádi, vítejte na palubě lodi Veselá plachta, jejímž cílem je Ostrov. Mé jméno je Tom a jsem na této lodi plavčíkem. Během plavby vás seznámím se životem

Více

Kristův kříž: Křesťanova hlavní věc!

Kristův kříž: Křesťanova hlavní věc! Kristův kříž: Křesťanova hlavní věc! Čtení: Lukáš 9:18 27 Asi před deseti lety se promítal film o třech přátelích z New Yorku, kteří se blížili ke čtyřicítce a měli velký zmatek ve svých životech, zaměstnáních,

Více

Sdružení řidičů představí v rozhovoru další řidičku, neboli něžné stvoření za volantem.

Sdružení řidičů představí v rozhovoru další řidičku, neboli něžné stvoření za volantem. Sdružení řidičů představí v rozhovoru další řidičku, neboli něžné stvoření za volantem. Romana Kodešová je jméno slečny z východních Čech. Vzhledem k tvému věku mám na jazyku dotaz, zdali byla tato práce

Více

Pohádkové povídání. - pro děti i dospělé -

Pohádkové povídání. - pro děti i dospělé - Pohádkové povídání - pro děti i dospělé - Knížka Pohádkové povídání vznikla v roce 2009 v rámci výzkumné práce: Problematika znakového jazyka a možnost jeho využití v pohádkách pro sluchově postižené děti

Více

Metodika vedení čtenářské dílny 1

Metodika vedení čtenářské dílny 1 Metodika vedení čtenářské dílny 1 Iva Procházková, Hlavní výhra Věková skupina žáků: 9 10 let Úroveň čtenáře: Čtenář průzkumník zpracování informací, hodnocení textu Cíl aktivity: Žák už při čtení předvídá,

Více

poznejbibli biblické příběhy pro děti

poznejbibli biblické příběhy pro děti Vyplň následující údaje Věk: Datum narození: Jméno: Adresa: Vedoucí skupiny: 1. Příběh: Slepec vidí poznejbibli biblické příběhy pro děti Přečti si: Lukáš 18,35-43 Klíčový verš: Lukáš 18,43 Požádej někoho,

Více

AKADE. Studentský časopis Mendelovy SŠ/květen 2013

AKADE. Studentský časopis Mendelovy SŠ/květen 2013 AKADE Studentský časopis Mendelovy SŠ/květen 2013 1 AKADE Šéfredaktor: Lucie Jurečková Obsah Jaro u koní... 3-4 Kutálení sýrů... 5 Zástupce šéfredaktora: Andrea Bartoňová Redakce: Soňa Richterová Kateřina

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

2. Čisté víno (Sem tam)

2. Čisté víno (Sem tam) 1. Čekání na zázrak (Sem tam) H # 1. Už padá půlnoc, zní jen můj těžký krok, oblohou snáší se k zemi mráz, vítr ztichl, zbyl jenom úplněk, () i čas zůstal na chvíli stát. 2. jinak nic, pouze průhledný

Více

MOJE TĚLO. Anna Pfeifferová. Ilustrace: Ulla Bartlová

MOJE TĚLO. Anna Pfeifferová. Ilustrace: Ulla Bartlová MOJE TĚLO Anna Pfeifferová Ilustrace: Ulla Bartlová Vem si tužku na panáčka, nakresli ho, je to hračka: Tečky, čárka, dole proužek, kolem toho ještě kroužek. Po stranách mu přidej ouška, ať ví dobře, co

Více

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu.

z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. z OBRAZ/SHOT POPIS DĚJE/STORY HUDBA/MUSIC RUCHY/SOUND POZNÁMKA/NOTES 1 Je videt fotoalbum, a starou ruku která táha fotku z albumu. Táhání fotki z albumu. DŮLEŽITÉ: V CELÉM FILMU NENÍ ŽÁDNÝ DIALOG. Jenom

Více

SLON. Spoj hlavu s trupem. Pak ze světlefialové plastelíny uválej čtyři tlustší a kratší válečky slonovy nohy.

SLON. Spoj hlavu s trupem. Pak ze světlefialové plastelíny uválej čtyři tlustší a kratší válečky slonovy nohy. SLON Vytvoř si vlastní zoologickou zahradu plnou exotických zvířat. Tohle je první obyvatel tvojí zoo slon africký! Zajímalo by tě, proč má slon chobot? Na troubení? Přesně tak! Troubí, když se mu něco

Více

Alison Gross Am G C E7 Am G C Dm E7 1. Když zapadlo slunce a vkradla se noc a v šedivých mracích se ztrácel den, Am G C E7 Am G Am a když síly zla ve tmě převzaly moc, tu Alison Gross vyšla z hradu ven.

Více

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska.

Byla to láska. Kytička milostné poezie. Obsah: Když jsem byla hodně malá. Pomalu vrůstám do tebe. Kdybych to dovedl. Byla to láska. Byla to láska Kytička milostné poezie Obsah: Když jsem byla hodně malá Pomalu vrůstám do tebe Kdybych to dovedl Byla to láska Magdaléna Štěpán Křivánek GRANO SALIS NETWORK 2004 www.granosalis.cz Když jsem

Více

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková

22. Základní škola Plzeň. Až já budu velká. Třída: 7. B. Datum: 8. 12. 2008. Jméno: Kamila Šilhánková 22. Základní škola Plzeň Až já budu velká Třída: 7. B Datum: 8. 12. 2008 Jméno: Kamila Šilhánková V pěti letech jsem onemocněla zánětem ledvin a ležela jsem v nemocnici u svatého Jiří. Byla tam veliká

Více

CESTA NA KONEC SVĚTA aneb pouť do Santiaga de Compostela. Václav Klein

CESTA NA KONEC SVĚTA aneb pouť do Santiaga de Compostela. Václav Klein CESTA NA KONEC SVĚTA aneb pouť do Santiaga de Compostela Václav Klein Text a fotografie 2015 Václav Klein Grafická úprava a sazba Lukáš Vik, 2015 1. vydání Lukáš Vik, 2015 ISBN epub formátu: 978-80-7536-012-0

Více

VII. Vonásek k tabuli. Milan Kocmánek & Leopold Králík. Jak bych ti to vysvětlil, Vašíku, to bylo něco jako váš dnešní školní psycholog!

VII. Vonásek k tabuli. Milan Kocmánek & Leopold Králík. Jak bych ti to vysvětlil, Vašíku, to bylo něco jako váš dnešní školní psycholog! 16 ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2006 Jak bych ti to vysvětlil, Vašíku, to bylo něco jako váš dnešní školní psycholog! No vidíš, Vonásku, a takhle pěkně jsi mě kdysi vytáčel v každé vyučovací hodině! Vonásek

Více

VŠEZNÁLKOVY NOVINY č. 1 Třídy 5.B MILÉ DĚTI, po krásných prázdninách jsou tady zase vaše noviny. Vítáme všechny prvňáčky a doufáme, že se vám naše noviny budou líbit. Můžete se těšit na básničku, křížovku,

Více

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí

Kaštan zavrtí ocáskem a vděčně Adélce olízne dlaň. Pak vzrušeně zavětří a odběhne do křoví. Křoví se křiví na všechny strany a Kaštan v něm šmejdí 1. Kaštan je pes. Jezevčík. Má dlouhé tělo a krátké nohy. A štěká. Haf, haf, volá na Adélku. Adélka není pes. Adélka je holka. Má dlouhé hnědé vlasy a legračně pihovatý pršáček. Sehne se ke Kaštanovi a

Více

3. Kousky veršů (Poupata)

3. Kousky veršů (Poupata) 1. esta poslední kapky (Poupata) mi mi 1. Sklenici vína dolej nám, ó, Pane, mi mi dokud tam na dně něco zbejvá, Pane, nebudem vědět o těle, duše se vínem umeje, nebudem bdít a nebudem spát, ó, Pane. 2.

Více

to byla jsem starší. Člověk stárne každým dnem, ale to hle bylo jiné, horší, definovatelné. Bylo mi osmnáct. A tolik Edwardovi nikdy nebude.

to byla jsem starší. Člověk stárne každým dnem, ale to hle bylo jiné, horší, definovatelné. Bylo mi osmnáct. A tolik Edwardovi nikdy nebude. 1. OSLAVA Byla jsem na devadesát devět procent přesvědčená, že je to jenom sen. Důvodů, proč jsem si byla tak jistá, bylo víc. Zaprvé jsem stála v zářivém kuželu slunečního světla v takovém tom oslepujícím

Více

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Jiří Janda Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Mojí bezvadné manželce Lucii, kamarádům Michalu Černému a Janu Šidlákovi za podporu a inspiraci a všem mým skvělým studentům. Copyright Jiří

Více

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi

Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Jak Ježíšek naděloval radost také v tištěné verzi Objednat můžete na www.fragment.cz František Ber Jak Ježíšek naděloval radost e-kniha Copyright Fragment, 2014 Všechna práva vyhrazena. Žádná část této

Více

Děti a leukémie. Kódy odpovědí

Děti a leukémie. Kódy odpovědí Děti a leukémie Kódy odpovědí Zadavatel průzkumu: Lucie Malárová Kontakt na zadavatele: L.malarova@seznam.cz Termín sběru dat: 3. 12. 2012-30. 12. 2012 Počet responsí: 114 Průměrná délka vyplňování: 00.03:27

Více

Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích. Třešňová bublanina

Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích. Třešňová bublanina Zahájení lázeňské sezóny v Teplicích Toho dne kdy jsme putovali z Tuchlova na Milešovku a zpět, jsme za zvládnutí takové túry dostali odměnu. Mohli jsme místo obvyklého večerního filmu nebo seriálu, naživo

Více

Mé vysněné závody. Anička Polnická. Judistické závody bývají plné pohody. Když najednou přijde čas k boji, rychle nasadím sevi-nage svoji.

Mé vysněné závody. Anička Polnická. Judistické závody bývají plné pohody. Když najednou přijde čas k boji, rychle nasadím sevi-nage svoji. Mé vysněné závody Anička Polnická Judistické závody bývají plné pohody. Když najednou přijde čas k boji, rychle nasadím sevi-nage svoji. Všechno postupně vyhrávám, poslední zápas před sebou mám. Velmi

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý.

Zvedám mobil a ve sluchátku se ozve jeho hlas. Je tichý a velice pomalý. Dnes ráno se mi vstává líp. Hlava mě nebolí a dokonce se mi už ani nemotá. Jsem desátý den po otřesu mozku a stále špatně spím. V nákupním centru nás s dcerou napadl cizí vyšinutý chlap a poranil mi krční

Více

Můj rok můj život Jaký byl a bude?

Můj rok můj život Jaký byl a bude? Jaký byl a bude? 2014 Lucie Valchařová, Blíží se nám konec roku a s ním nám přirozeně přichází na mysl, jaký vlastně byl ten náš rok 2014. Je skvělé přivítat nový rok s čistou hlavou a jasnými myšlenkami

Více