Myšlenka čísla: Kdo maže, ten jede.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Myšlenka čísla: Kdo maže, ten jede."

Transkript

1

2 Milí čtenáři a čtenářky, už je to tady!!! A co?? No přece první číslo Lokálně Estetického Občasníku Šípáků (Zkráceně Leoše) Vím že celé prázdniny jste na něho čekali a teď je to tady! Takže co vás v tomto vámi vytouženém čísle čeká: zjistíte jaké pozitivní vlastnosti má Alpa a jestli máte dobrodružného ducha. Jinak se toto číslo zabývá hlavně Maturitou a cestováním, ale neopomněli jsme ani Bíty. Budete si moci porovnat výsledky své družiny v Maturitě s ostatními družinami, dozvíte se něco málo příhod z lovu vrcholáčků a ještě něco navíc. Abych nezapomněl, rozjela se i jedna pravidelná rubrika.která že to je? Zkuste hádat. Takže teď už stačí jenom pootočit hlavu a začít číst první článek. Příjemné počteníčko. LEOŠ Lokálně estetický občasník šípáků Číslo 34, vychází v pondělí Redakce: Myšáček, Rajče, Malíček, Rambo, Puk, Psi, Nina, Boss, Specialist, Ž, B Narozky: Jarča let Róza le Hop let Ivan let Svátky: Bodlák Koala Želé Michal kam Michal net Zajda Wěra Myšlenka čísla: Kdo maže, ten jede.

3 KDO MAŽE TEN JEDE A proč? Pro mnohé z vás je Alpa pouze čirou tekutinou vonící či páchnoucí (dle vlastního názoru) jako mentolové bonbony. Jenže tohle není až tak úplně pravda, někteří z vás se o tom přesvědčí na vlastní kůži. Budou to ti, kteří vyhrají bodování a pojedou na část prázdnin do Alp. Denně totiž budou poznávat zákoutí těchto hor a jejich nohy budou potřebovat jistou péči v podobě mazání Alpou. Každý z vás má proto svou vlastní lahvičku, protože každý může vyhrát!!! Teď bych vás chtěl seznámit s několika způsoby, jak tuto nádherně průzračnou tekutinu využít, protože svou lahvičku mohou potřebovat i ti co nevyhrají. + Jste unavení, protože vás uhnal učitel tělocviku? Stačí usrknout zázračné tekutiny nazývané Alpa, případně natažené svaly Alpou promasírovat. + Chodili jste v zimě bez čepice a teď jste nachlazení? Jediný doušek Alpy, nebo jen namazání krku a nachlazení zmizí v nenávratnu. + A co vaše babička či děda, bolí je klouby nebo trpí revmatismem? Tak proč jste jim ještě nedonesli francovku ( pro mladší ročníky - Alpa a francovka je totéž). Ať si postižené klouby každý večer po dobu 14 dní mažou, a bolest je tatam. + No a jestli už máte na sobě proleženiny od relaxace u televize, pomůže vám taktéž Alpa. Jemné vmasírování roztoku na postižené místo vám uleví. + Alpa pomáhá dokonce i při bolestech zubů a žaludečních obtížích. Postačí jeden hlt a máte vyhráno. Jak je vidět, Alpa pomáhá při mnoha tělesných bolestech a neduzích. Proto se také stala ústředním artefaktem našeho letošního bodování. Vždyť je to, ve své podstatě, takový malý zázrak. Naše prababičky jejich účinků využívaly zcela běžně, ale naše generace na ni už skoro zapomněla. Naštěstí jsme si na ni vzpomněli alespoň my. A proto se nebojte u užívejte Alpu, při každé příležitosti! Ale pozor, všeho s mírou!

4 ROZHOVOR S TETŘ EVEM Osobu skrývající se pod jménem Tetřev znáte asi všichni. Většina z vás zná i jeho manželku Wěru a jeho ročního synka Jirku. Každý by měl vědět, že to byl vedoucí oddílu. Někteří ví, že Tetřev pracuje jako učitel na soukromé škole Sedmikrásce. Pár lidí ví, kolik zemí procestoval a jakých expedic se zúčastnil. Ale je málo těch, kteří vědí, proč vlastně cestuje, a kam by se chtěl ještě podívat. A právě to a další zajímavé informace se dozvíte z našeho rozhovoru. Ahoj Tetřeve, protože družinové bodování je o cestování po Evropě ( i když jen na mapě) bude náš rozhovor o tvých cestách. Kde jsi všude byl? Já to vezmu popořádku, od malička.už od mého raného dětství jsme jezdili na Slovensko, protože tatínek je Slovák, ale první opravdové zahraničí bylo Bulharsko, které jsem navštívil v 5. třídě.na táboře se Zlatými šípy jsem byl v Polsku, stopem jsem projel Rumunsko, a byl v Rakousku a Itálii.Pak začala éra oddílových zájezdů, to bylo Norsko a Finsko. Následovaly velké horolezecké expedice na Pamír do Kirgistánu a do Gruzie na Kavkaz. Mezitím jsme si s Věrkou zajeli na kolech do Itálie, to znamená přes Rakousko, Slovinsko, Maďarsko, Chorvatsko. Ale nikdy jsem nebyl v západní Evropě ( Francie, Španělsko, Portugalsko), jenom jsem projížděl Německem. Co tě láká na cesty (proč cestuješ)? Dobrodružství, touha po poznání, tam přece musí být něco jinak. Proto tam jedu, abych zjistil, že tam rostou úplně stejné kytky jako u nás, létají stejní ptáci jako u nás, pak jsem trochu zklamaný, ale stejně tam zase jedu. A co tě naopak odrazuje od cestování? Asi. to nebezpečí. Nebezpečí čeho? Nebezpečí ze strany lidí, poté co nás v Gruzii přepadli se samopalem a při cestě autobusem přes Bulharsko se řidič bál zastavit, protože tam jsou všude gangsteři, že mu jej zabaví, a tak. Směrem na východ už se bojím,takže moje další cesty, jestli ještě nějaké budou, tak budou jedině na západ nebo na sever.na jih a na východ se už nechystám. Špatné zkušenosti? Špatné osobní zkušenosti s východními zeměmi. Je to tam sice exotičtější, ale náboženství a ti lidé bez domova, bez peněz, bez všeho, jsou schopni všeho. Špatně se to odhaduje. V civilizovaném světě je to daleko jednodušší. Kde se ti líbilo nejvíce? A proč? V tom mám naprosto jasno.nejvíce se mi líbilo ve Finsku a Norsku. Ty země jsou naprosto čisté, lidi se tam neprudí. Jsou to země podle mých představ.je to hlavně o tom, že příroda je téměř nedotčená, nikdo ji neničí, lidé si jí váží. A taky o lidech, protože můžu nechat stan bez dozoru a nemusím se o něj bát.

5 Takže když se zeptám kam by ses chtěl podívat tak Tak zbývá to Švédsko. A co Island? Ten je taky na severu. Tam je hodně kamení. Samozřejmě láká mě Island, lákají mě Špicberky, ale to už je o penězích a o pořádné výbavě. To mi za to nestojí. Které státy, či místa, bys ještě chtěl navštívit? Víc mě láká vnitrozemí než moře, nejsem typ co se nadšeně válí u vody. Můj tajný typ je ještě Švýcarsko, některé části Francie Například? Hlavně ty v Kterých byl Zajíc na kole, jsou to skalnaté kaňony na jihu, ale i Alpy s ledovci a Pyreneje. I když tě to může zklamat? Je to risk. Ještě se to nestalo. Vždy si něco najdu, nějaký kousek co se mi líbí. Třeba teď o prázdninách v okolí Ružomberoku, netušil jsem, že tam taková skvělá místa jsou a to už jsem tam byl po desáté. Na území 10 x 10 km jsou vodopády, termální koupaliště, vysoké hory, skalnaté soutěsky s žebříky, vývěry minerálky uprostřed pole. Tohle místo bys doporučil? Určitě. A vzkaz našim čtenářům? Nejdůležitější je sucho v botách a když to nejde tak alespoň za krkem. Víceméně samé hory. Hory, ale jak stárnu tak už z povzdálí, nemusel bych být na vrcholcích. Stačí spodní část těch hor, projít, nafotit možná jednu vylézt. Cestuješ raději sám nebo ve skupině lidí? Jak kdy. Pokaždé je to jiné. Někdy jsem nadšený když vyrazím po Beskydách sám, což jsem již dlouho neudělal, to jsem pak viděl třeba živou lišku nebo jeleny na pasece, kteří se sráželi parohy. To ve skupině vidět nejde.pak se dá jet v malé skupince, to jsou velice příjemné cesty, nebo celým autobusem. Nedá se říct, že by mi některý z těch stylů vyhovoval, všechny mají něco do sebe a všech musí být tak akorát. Raději se vracíš na známé místa, nebo objevuješ nová? Mám rád nová místa.... LÁKAJÍ MĚ ŠPICBERKY...

6 Mílí čtenáři, teď vás čekají dva články, které se zabývají sběrem vrcholáčků. A abyste někde nekopali zbytečně, sehnal jsem vám seznam míst, kde se už vrcholáček nenachází. Jsou to tyto: Skalka, Lysá hora, Beskydek, Dupačka, Travný, Kohútka, Velký Javorník, Okrouhlý ( tam teď Tetřeváček ), Bukovina, Radhošť, Čerták, Trojačka, Tanečnice.Tak a teď už víte kam nemá smysl chodit. T ak už to tu bylo, konečně jsem se dočkal prázdnin a s nimi rostla touha ukořistit nějakou trofej - vrcholáčka.vše jsem si geniálně promyslel.kdyby šlo všechno podle plánu mohl bych mít dokonce 7 vrcholáčků v kapse. Za dopravní prostředek jsem si zvolil kolo. Mým cílem byla Bumbálka a kopečky okolo ní. Vše záviselo na perfektním načasování - nastavil jsem si budík na 5:30 (bylo přede mnou 103 km - kvůli tomu tak brzo). Noc byla velmi příjemná, ale jaké bylo moje překvapení, když jsem se probudil v 9:30. No nic, dnešní honba asi padne. Rozhodl jsem se alespoň se projet s nevelkou výbavou a s předpokladem, že dojedu do Rožnova. Tam jsem byl brzo a tak jsem jel dál směrem na Horní Bečvu. Nakonec jsem vyšlapal na kopec a podle původního plánu pokračoval na lov vrcholáčků. Než jsem se nadál, už jsem kopal a držel v ruce krabičku s vrcholáčkem. Jel jsem ve směru trasy, když tu jsem zjistil, že mi uchází zadní duše. Průšvih. No nic, říkám si, změna plánu. Sjel jsem do Karlovic, kde jsem u nějakého baráku zastavil a poprosil o pumpičku. No, na příštích pár kilometrů jsem měl vystaráno.vsetín se přibližoval,.duši jsem znovu na benzince dohustil a ze Vsetína vyrazil domů Nyní už držím vrcholáčka v kapse, spokojeně odpočívám a říkám si, zda to stálo za to No, když už nic, tak alespoň jeden vrcholáček je doma a co je doma, to se počítá!!!! V R T o bylo tak. Jeden prázdninový večer jsem se rozhodl vyrazit si druhý den na lov Vrcholáčka. Za cíl jsem si vybral kopec jménem Tanečnice - hrbolek poblíž Pusteven. Ráno jsem se vzbudil, nasnídal a na kole vyrazil nejprve do Rožnova, poté na Pustevny. Tam jsem dorazil okolo poledne a ještě k tomu značně unaven z předchozího stoupání. Sesedl jsem proto z kola, usedl do trávy a začal obědvat. Protože mi stoupání ubralo víc sil než jsem předpokládal a protože jsem od malička zvyklý dát si po každém obědě šlofíka, CH OL rozhodl jsem se na chvíli si Á ČC I zdřímnout. Ulehl jsem tedy do trávy a okamžitě jsem usnul. Když jsem se probudil, táhlo už na pátou hodinu. Musel jsem proto rychle vyrazit. Asi za 30 minut jsem dorazil na místo, kde se měl (podle popisu) vrcholáček nalézat. Kvapně jsem sesedl z kola a začal kopat do kypré země. Kopal jsem a kopal až jsem byl po kolena v zemi a díra kterou jsem vykopal měla poloměr minimálně 1m. Ale vrcholáček nikde. Vzdal jsem to. Celý smutný jsem se vracel domů. Aspoň to bylo pořád z kopce, takže jsem se moc nenamakal. Cestou jsem si řekl, že se podívám, kdo mi toho mého vrcholáčka vzal. Zjistil jsem si toho rychlíka a doufám, že se taky bude někdy dřít zbytečně.

7 Jelikož se v tomto čísle zabýváme cestováním KDO (mimo jiné), dovolili jsem si pro vás připravit stručný přehled toho, kdo kde byl. Číslo v každé zemi udává počet lidí z oddílu, kteří tuto zemi KDE navštívili (když tam není nic, tak tam nikdo nebyl, vyjimka je Česká a Slovenská republika, tam jste byli BYL (a v ČR stále jste) včichni). Jména jednotlivých států si už??? zjistěte sami

8 Test: MÁŠ V SOBĚ DOBRODRUŽNÉHO DUCHA? Každý cestovatel musí mít v sobě ducha. Jakého? No přece dobrodružného. Následující test ti ukáže v jakém momentálním rozpoložení se tvůj dobrodružný duch nalézá. Postupuj následovně: Začni bodem 1, zde máš na výběr možnosti a pak jdi přímo na bod, podle odpovědi, která ti nejlépe vyhovuje (př. pokud by ses díval na TV jdi na bod 9). 1. Je krásný slunný den a ty máš volno. Vezmeš svačinu, 10 Kč a vyrazíš na výpravu 2. V televizi dávají Hvězdnou bránu, budeš se na ni dívat Zůstal jsi doma a ani trochu toho nelituješ, opravdu začalo pršet. Počkáš raději do příště, až bude lepší počasí Tak kam vyrazíš? Na Mlynářku 3. Půjdeš ulovit nějakého vrcholáčka 4. Počkáš až se setmí a vyrazíš na hřbitov Vrchol jsi zdolal bez nejmenších potíží. Překvapilo tě jak je to snadné. Když jsi však vykopal vrcholáčka, zjistil jsi, že tě už předběhl Želé. Budeš naštvaný 20. Zasměješ se tomu Dobrodružného ducha máš, to je jisté. Ale ve svých rozhodnutích jsi trochu zbrklý příště se raději přesvědči, jestli nebyl vrchol už zdolán. V každém případě ten výlet určitě stál zato. 3. To je náhodička, zrovna tu mají dvě družiny akce. Ke které se připojíš? Netopýři 7. Srnky Dobrodružného ducha máš, to je jisté. Zasmát se vlastní tukanovině je dobré (vždyť zdolané vrcholy jsou na nástěnce), ale raději o tom nikomu neříkej. 18. Dobrodružný duch v tobě je, přece ses odhodlal na výpravu vydat. A správně, zákazy by se měly dodržovat, ale přece jenom dobrodružství si někdy žádá akci 7. Kamarádi se na tebe smějí. Zrovna se rozhodli, že budou hrát na Gorbiho. Máš tu čest být Gorbi. Přijmeš, i když víš, že to bude možná bolet 16. Náhle si vzpomeneš, že se musíš jít domů učit 19.

9 22. Pokud jsi se dostal sem, tak jsi podváděl. Jdi zpátky na začátek Došel jsi k bráně hřbitova, obloha je temně černá. Slyšíš hromy a vidíš blesky. Navíc je zavřená brána. Pokud se chceš dostat dovnitř budeš muset porušit zákaz a přelézt ji. Zákaz tě neodradí a vlezeš dovnitř 21. Zákazy by se měly dodržovat, jdeš domů Gorbi není hra pro žádné máčky. Tebe lákají nebezpečné činnosti, takže bezesporu dobrodružný duch v tobě žije. Avšak malá rada více ostražitosti! 13. I když máš v krvi trochu té dobrodružné krve, víš kdy je lepší couvnout. Tvé krédo je: trocha opatrnosti neškodí (a navíc u Netopýrů to platí dvojnásob). 21. Ty vskutku dobrodružného ducha máš! Dobrodružství je tvoje druhé jméno, avšak pozor! Nepodceňuj nebezpečí a příliš neignoruj cedule se zákazy (např. pozor radioaktivní odpad vstup zakázán). 5. Je, to divné sotva se setmělo, obloha se zatáhla a vypadá to, že každou chvíli začne strašlivá bouře. I přes to vyrazíš na dobrodružnou výpravu na hřbitov 8. Raději zůstaneš doma U tebe jsou dvě možnosti: a) buď nemáš dobrodružného ducha, nebo za b) Hvězdná brána je tvůj oblíbený film a na výpravu se vydáš až to skončí (a v tom případě 2.) 19. I když máš v krvi trochu té dobrodružné krve, víš kdy je lepší couvnout. Tvé krédo je: trocha opatrnosti neškodí. (a na víc v případě Netopýrů to platí dvojnásob) 15. Trojačka zas tak tajemná nebyla. Na vrchol jsi se vyškrábal bez problémů, avšak po vrcholáčkovi ani stopy. Zkrátka Pifka byla rychlejší. Budeš naštvaný 20. Zasměješ se tomu Tak, který vrchol si vybereš? strmý Velký Javorník (917 m.n.m) 12. tajemná Trojačka (938 m.n.m) 15. skalnatá Skalka (964,8 m.n.m) Cesta k vrcholu nebyla snadná ani jasná. Po hodince bloudění jsi však vrchol zdolal. Jaké však bylo tvé překvapení Kaski tu byl dřív. Budeš naštvaný 20. Zasměješ se tomu Vypadá to, že chtějí hrát nějakou bojovku. Zjistíš o co jde 7. Bojovka to není nic pro tebe, jdeš se raději domů učit Máš v sobě dobrodružného ducha, bohužel jsi trochu líný. Když však nějaké to dobrodružství zažíváš, dokážeš si ho pořádně vychutnat.

10 SOUMRAK DALEKÉHO ORIENTU je TO JIŽ DLOUHO OD DOBY, KDY BYLA ZAŽEHNÁNA KRIZE POHÁDKOVÉHO KRÁLOVSTVÍ, ALE AŽ TEPRVE NEDÁVNO VYŠLY NA POVRCH NĚKTERÉ ZAJÍMAVÉ SKUTEČNOSTI. KDO Z VÁS TŘEBA VÍ CO SE STALO S TURKY, KDYŽ OPUSTILI BŘICHO ŠIROKÉHO. URČITĚ BY VÁS TAKÉ ZAJÍMALO JAK SE TAM DOSTALI. A NA TUTO OTÁZKU JSEM NEDÁVNO DOSTAL ODPOVĚĎ, NEBOŤ SE MI POVEDLO ZACHYTIT ZPRÁVU JEDNOHO POSLA Z ORIENTU, KTERÁ OBSAHOVALA DOSTI PODROBNÉ INFORMACE O NAŠICH DVOU TURECKÝCH PŘÁTELÍCH. ZBYTEK INFORMACÍ UŽ NEBYL PROBLÉM SEHNAT Z RŮZNÝCH ZDROJŮ. CELÉ DOHROMADY TO DÁVÁ DOCELA ZAJÍMAVÝ PŘÍBĚH O TOM, CO SE STALO, A JELIKOŽ BY VÁM ROZHOVORY V TUREČTINĚ NEDÁVALY SMYSL, DOVOLIL JSEM SI JE PŘELOŽIT PODLE NEJNOVĚJŠÍHO TURECKO-ČESKÉHO SLOVNÍKU. TAK TEDY JAK TO VLASTNĚ VŠECHNO BYLO. HLAVNÍ HRDINOVÉ NAŠEHO PŘÍBĚH JSOU DVA TUREČTÍ BRATŘI. JMENUJÍ SE AHMAD A HAKKIN. AHMAD JE VYSOKÉ POSTAVY, COŽ NENÍ U TURKŮ ZROVNA OBVYKLÉ, A NA TĚLE NOSÍ ŽLUTOU VESTU, KTERÁ DOKONALE LADÍ K JEHO HNĚDÝM KALHOTÁM. ZA OPASKEM SE MU HOUPÁ OSTRÁ TURECKÁ ŠAVLE A NA HLAVĚ NOSÍ TYPICKOU TURECKOU ČEPIČKU. NAOPAK HAKKIN JE Z NAPROSTO JINÉHO TĚSTA. TAM, KDE NEMŮŽE SVÉHO BRATRA DOHNAT VE VELIKOSTI,SI POMŮŽE HBITOSTÍ. NA HLAVĚ MÁ TAKTÉŽ TURECKOU ČEPIČKU A NOSÍ TÉŽ ČERNOU VESTIČKU V KOMBINACI S MODRÝMI KALHOTAMI. ZA PASEM SE MU HOUPÁ VELICE OSTRÁ ŠAVLE JEJÍŽ RUKOJEŤ JE UDĚLÁNA Z RYZÍHO ZLATA. NO, A PŘESNĚ TITO DVA BRATŘI JSOU PRO LIDI VE SVÉ ZEMI NĚCO JAKO HRDINOVÉ. JSOU NEJLEPŠÍMI A NEJPROHNANĚJŠÍMI BOJOVNÍKY TURECKÉ ZEMĚ. JEDNOHO DNE PRO TYTO UDATNÉ BOJOVNÍKY POSLAL SÁM SULTÁN. SAMOZŘEJMĚ ŽE SULTÁNOVI NELZE ODPOROVAT, A TAK TEDY PŘIŠLI. SULTÁN, JEHOŽ JMÉNO JE TAK DLOUHÉ, ŽE BY ZABRALO TAK DVĚ STRÁNKY LEOŠE, JE UŽ NETRPĚLIVĚ OČEKÁVAL. JELIKOŽ JEHO JMÉNO JE OPRAVDU MOC DLOUHÉ, DOVOLIL JSEM SI POUŽÍT JEHO PŘEZDÍVKU ALI. SULTÁN ALI JIM ZADAL ÚKOL. NEBYL TO ZROVNA JEDNODUCHÝ ÚKOL A HNED VÁM TAKÉ ŘEKNU PROČ. SULTÁN SE MĚL ZA PÁR DNÍ ŽENIT, ALE JE TAKOVOU TRADICÍ, ŽE NA SVATBĚ MÁ SULTÁN SPECIÁLNÍ STŘEVÍCE. TY SE DĚDÍ JIŽ PO GENERACE Z OTCE NA SYNA. A MÍSTO TOHO, ABY SE ALI RADOVAL Z NADCHÁZEJÍCÍ SVATBY, BYL NAOPAK VELICE SMUTNÝ, PROTOŽE MU STŘEVÍCE NĚKDO UKRADNUL. AHMAD A HAKKIN ÚKOL PŘIJALI A HNED SE VYDALI HLEDAT STOPY NEZNÁMÉHO PACHATELE.. KDYŽ VYŠLI VEN Z PALÁCE, TAK SE AHMAD ZEPTAL HAKKINA:,,BRATŘE POŘÁD TO NECHÁPU. PROČ BY NĚKDO BRAL SULTÁNOVY STŘEVÍCE? A HAKKIN ODPOVĚDĚL:,,MOŽNÁ PROTO AHMADE, ŽE TY STŘEVÍCE BYLY CELÉ ZE ZLATA A POSÁZENÉ RUBÍNY. NENÍ TAKY DIVU, ŽE VÁŽILY DVA KILOGRAMY. (POZN.RED.: NAŠE REDAKCE OBDRŽELA I ORIGINÁL PSANÝ V TURECKÉM JAZYKU, A PROTOŽE NÁS TENTO ČLÁNEK ZAUJAL, ROZHODLI JSME SE SAMI SI HO PŘELOŽIT. K PŘEKLADU JSME POUŽILI

11 VÝKLADOVÝ DOBOVÝ SLOVNÍK TURECKÉHO NÁŘEČÍ A V TOMTO MÍSTĚ SE NAŠE PŘEKLADY LEHCE LIŠILY. NA POKRAČOVÁNÍ PŘÍBĚHU TO NEMÁ VELKÝ VLIV, PŘESTO POVAŽUJEME ZA SPRÁVNÉ NAŠE ČTENÁŘE NA TENTO MALÝ ROZDÍL UPOZORNIT. PODLE NÁS PROBÍHAL ROZHOVOR TAKTO: BRATŘE, POŘÁD TO NECHÁPU. PROČ SE CHCE SULTÁN ŽENIT, KDYŽ MÁ V HARÉMU PŘES 3000 ŽEN? TO NEŘEŠ AHMADE, JEDNOU SI TAKY BUDEŠ CHTÍT SVŮJ HARÉMEK ROZŠÍŘIT. تث م تت ثاث خ SAMI: MIMOCHODEM, VŠIML JSI SI TÉ 86 ZPRAVA?. OSTATNĚ, POSUĎTE جتت ب ات ض ت ت ٤ خ شنيت ض لمحلمحلمحلح ث ت جتهثا بجج مت ضح ب ثبت ض تمثبجث ث هتث ٠جتم ت (شنياجاثتح ترسم هث بث بثب بتبضج ت ت تتب ثب يضحتث ب تهثا ب جث ثيث ض جا حباث بث NEJDŘÍVE PŘEMÝŠLELI, KDE ZAČÍT HLEDAT. NIC MOC JE NENAPADLO, A PROTO SE PTALI KAŽDÉHO KOHO POTKALI, AŽ OD JEDNOHO SLEPÉHO FAKÍRA, KTERÝ KLIDNĚ DÁVAL RUKU DO TLAMY POUŠTNÍ KOBRY, SE DOZVĚDĚLI O DĚDU VŠEVĚDOVI. PRÝ BYDLÍ NĚKDE DALEKO. SNAD NA KONCI SVĚTA, ČI TAK NĚJAK. UKÁZAL JIM TEDY SMĚR NA ZÁPAD A ROZLOUČIL SE S NIMI. AHMAD A HAKKIN SI ŘEKLI, ŽE ZA ZKOUŠKU NIC NEDAJÍ A VYDALI SE SMĚREM NA ZÁPAD. JEJICH CESTA BYLA DLOUHÁ A TRVALA ASI TAK TÝDEN. ŠLI ZROVNA PO NĚJAKÉ POUŠTI A NEMĚLI UŽ ŽÁDNOU VODU, KDYŽ TU NAJEDNOU.

12 MATURITA V ÈÍSLECH maturovalo 30 studentů. Z tohoto počtu pouze 3 dosáhli průměru 1,00 ( samé jedničky), jsou to Ui, Háček, Aneta.velmi blízko byla i Pavla a Akťas,kteří měli jen jednu dvojku. 7 studentů odmaturovalo s vyznamenáním, 6 prospělo velmi dobře, 8 prospělo a bohužel 9 studentů neprospělo. Oddíl dosáhl průměrné známky 2,16. Ve všech předmětech měla děvčata lepší prů měrné známky než hoši. Ale děvčata uměla nejlépe Historii oddílu a nejhůře Topografii, kdežto hochům šly nejlépe Ohně a nejhůře Morseovka. Jak dopadly jednotlivé družin y a jaké jsou průměrné známky z jednotlivých předmětů vidíte v tabulce: Historie oddílu Uzly Morseovka Ohně Topografie Příroda 1. pomoc Výzbroj a vástroj Průměrná známka družin Vlaštovky 1,29 1,43 1,43 1,57 1,57 1,14 1,14 1,57 1,39 Srnky 1,5 1,75 2 1,75 2,25 1, ,84 Kamzíci 1,88 2,13 3 1,88 2,88 2,75 2,75 2 2, 08 Netopýři 2,25 3,5 3,75 1,25 2,75 2 2,25 2,5 2, 53 Vlčice 1,75 3,25 2,75 2,25 3, 2, , 56 Medvědi 2,33 3,33 3 2,33 2,67 2,33 1,67 3 2, 58 Průměr v jednotlivých předmětech 1,8 2,3 2,6 1, 7 2, 5 2, 0 2, 2 2,1 2,16

13 Jak to vidìli profesoi & maturanti To bude krásné odpoledne mumlal jsem si pod nesměle rašící vousy, když jsem, plný optimismu, spěchal na Mlynářku. Čeká mě posezení v maturitní komisi, svačinka, kafíčko, bystří, připravení studenti, a hlavně, po dlouhé době, žádná těžká práce. Spolu s kolegyní S. jsme usedli ke stolu, a s rozzářeným úsměvem na rtech čekali prvního žáka. Nic moc nepředvedl. S úsměvem jsme čekali druhého žáka... Hrůza! Čekali jsme třetího... A přišla Ona. Má jasná hvězda tohoto dne a já ji tipoval na vyznamenání. Usedla na potítko a velmi kultivovaně začala ohryzávat tužku. Čas se nekonečně vlekl, kolegyně S. se dloubala v uchu, a já myslel na svačinku a kafíčko, kterého se nejspíš nedočkám. Konečně přišla chvíle, kdy měla promluvit Ona. Nevím, proč jsem si tolik přál slyšet její hlas. Naneštěstí, pro všechny zúčastněné, toho řekla až příliš. Má kolegyně S. na ni po celou dobu jejího projevu jen nevěřícně hleděla a měla zatajený dech natolik, že jsem se bál, jestli u ní nedošlo k zástavě srdce či jiné vážné újmě na zdraví. Bohužel jsem si opět ověřil starý fakt, že krása se s inteligencí většinou v jednom těle nesetkává. Ještě dlouho se mi klepaly hrůzou kolena. - Ž - To bude strašné odpoledne mumlala jsem si nervózně pod nosem, když jsem se loudala na Mlynářku. Připravovala jsem se sice dvě družinovky, ale mám pocit, že se díry v mých vědomostech příliš nevyplnily. U branky na dopravák mě rozbolela hlava a u dveří mi začalo být nevolno. V tu chvíli jsem potkala prvního vyzkoušeného maturanta. Už na první pohled byl dobře naladěn. Prý je vše v pohodě a komise září a usmívá se, div si panty nevykloubí. Moc mu nevěřím, ale moji trému to trochu nahlodalo. Přichází další odzkoušený se zprávou, že komise se sice usmívá, ale jen vlažně. No uvidíme, říkám si v duchu a už vstupuji do třídy. Mrknu na komisaře Ž. a je mi jasné, že ta hodina strávená před zrcadlem stála za to. Může na mě oči nechat, mám pocit, že mu brzy vyskočí z důlků. Teď už se ale musím soustředit. Sedím na potítku, píšu tahák a sleduji malíček slečny S. zaražený hluboko v jejím uchu. Půlhodina ufrnkla tak rychle, že jsem si nestihla skoro nic zapsat. Vsázím tedy na improvizaci a zdá se, že se to vyplácí. Mluvím a mluvím a přísedící S. na mě zírá a snad ani nedýchá. A vtom už mě komisař Ž. strká ze dveří, prý mám dát prostor i ostatním. Jenže já jsem mu toho chtěla ještě tolik říct. No tak snad příště. Ale stejně vím, že jsem na něj udělala dojem. - B -

14 ZUBNÍ PROHLÍDKA Sedí si tak profesor ve veřejné knihovně a sbírá jakési informace na svou další přednášku statistiky, když najednou překvapen vykřikne: Překvapivé! Zvláštní! Co se stalo? optá se jeden ze studentů. Věřil byste, že při každém mém výdechu zemře jeden člověk? Opravdu zajímavé, opáčí student. A zkusil jste jinou zubní pastu? Jeden profesor byl velmi důsledný při dodržování podmínek u testů, a když řekl, že test skončil, tak kdokoliv ještě něco psal, dostal nedostatečnou. Jednou takhle jeden frajer v pohodě po skončení testu, když ostatní odevzdávali, ještě dvě minuty psal, pak se zvednul a nesl papír ke katedře. Profesor na něj: Mladíku, ani se neobtěžujte. Máte to za pět. Pane proferose, vy nevíte, kdo jsem! Ne, to nevím, a vůbec mne to nezajímá. I kdybyste byl mladej Klaus, z tohohle tesu máte za pět! Vy fakt nevíte, kdo jsem??? ptá se frajer s téměř hysterickým výrazem ve tváři. Vůbec netuším, kdo si myslíte, že jste. Tak to je dobře! řekl frajer, vrazil svoji písemku doprostředka štosu s ostatními a kvapně opustil učebnu. Tak jaká byla zkouška? Velice nábožná. Jak to, nábožná? No profesor v černém, já v černém. Profesor položil otázku, já se pokřižoval. Za chvíli jsem mu odpověděl a on se pokřižoval. To se takhle jednou Svatý Petr rozhodne zjistit, jak jsou na tom Pražští studenti při přípravě na zkoušky. Povolá tedy anděla, ať zjistí, co se dole děje. Je jeden měsíc před zkouškami a anděl hlásí: - Medici se učí a ekonomové a právníci chlastají. Týden před zkouškami: - Medici si už opakujou, všechno umějí, ekonomové začínají číst skripta a právníci chlastají. Večer před zkouškami: - Medici jsou už naučený, uměj to pozpátku, ekonomové dočetli taktak Samuelsna a právníci se modlejí. Svatý Petr povídá: - Modlejí říkáš? No tak to jim pomůžeme... Přijde jednou student práv ke státním zkouškám, posadí se a examinátor mu dá otázku: Tak mi třeba vysvětlete, co je to podvod. Podvod je, když mě teď necháte propadnout. Examinátor vyletí: Cože!? No podvod je přeci, když zneužijete nevědomosti druhého k tomu, abyste ho poškodil. Zrovna potom, co křápl Černobyl, se ptá učitel ve škole dětí, co by se stalo, kdyby na Slovensku vybuchla jaderná elektrárna. A Pepíček odpovídá: Vyměnili bysme si s nima hymnu. Oni by zpívali Kde domov můj, a my bysme zpívali Nad tatrou sa blýská. Sedí hladoví studenti na koleji a přemýšlí: Co začít chovat prase? Ti hrabe? Co ta špína a smrad? Si zvykne.

15 OHLÉDNUTÍ Tradiční podzimní mezioddílové měření sil u Ostravy proběhlo letos ve znamení asi již posledních slunečných dnů babího léta. A jak jsme dopadli: holky získaly štít vítězů a páté místo, kluci byli třetí. Máte-li zájem dozvědět se více informací o této jedinečné události, nestyďte se a požádejte některého z 54 členů našeho oddílu, kteří byli osobně této akce přítomni. Několik momentek z průběhu akce pro pobavení i poučení těch, co tam byli i těch, co tam nebyli. ZA BÍTO VSKÝMI MLÝNY

16

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva Inclusion Europe Evropskáasociacelidísmentálním postiženímajejichrodinnýchpříslušníků InclusionEuropezastupujeosoby smentálnímpostiženímajejichrodiny. ČlenskýmiorganizacemiInclusionEurope jsouorganizacesebeobhájcůarodičovské

Více

Být člověkem před zákonem

Být člověkem před zákonem Vaše občanská práva Být člověkem před zákonem Inclusion Europe Zpráva Inclusion Europe společně se svými 49 členskými organizacemi v 36 zemích usiluje o odstranění diskrimance : Anglie Belgie Bulharsko

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků?

Ovládni svou konkurenci. Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Ovládni svou konkurenci Jak se stát jasnou volbou v očích tvých zákazníků? Jak získat zákazníky tvé konkurence i když je už zavedená a ty teprve začínáš? 2 Udělej svou konkurenci nezajímavou Když začínáš

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Malá knížka o Amálce

Malá knížka o Amálce Malá knížka o Amálce Ahoj, jmenuji se Amalthea, ale říkají mi Amálka. Jsem bájná koza, první pěstounka, která se starala o malého Dia, když se o něj nemohla postarat jeho vlastní maminka. Proto podle mne

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

Přístup lidí s mentálním postižením k právu a spravedlnosti

Přístup lidí s mentálním postižením k právu a spravedlnosti Vaše občanská práva Přístup lidí s mentálním postižením k právu a spravedlnosti Inclusion Europe Zpráva Inclusion Europe společně se svými 49 členskými organizacemi v 36 zemích usiluje o odstranění diskrimance

Více

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu:

Přijímací řízení 27. 4. 2011 TEST Z ČESKÉHO JAZYKA. Zde napište své registrační číslo. Struktura testu: Přijímací řízení 27. 4. 2011 Zde napište své registrační číslo TEST Z ČESKÉHO JAZYKA Struktura testu: 1. část čtení (úlohy 1 10) 2. část gramatika (úlohy 11 20) 3. část psaní (úlohy 21 a 22) Hodnocení:

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích

TEST LOGIKY. Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích TEST LOGIKY Využitelný pro měření kompetence: řešení problémů, orientace v informacích Forma: papír - tužka Čas na administraci: max. 25 min. Časový limit: ano Vyhodnocení: ručně cca 10 minut jeden testovaný

Více

Co má housenka na srdci

Co má housenka na srdci Září 2015 ORONGONG Co má housenka na srdci Zdravím čtenáře Orongongu, prázdniny jsou u konce a nový školní rok 2015/2016 nám začíná. Tábor si všichni užili, děti ho hodnotily jako jeden z nejlepších za

Více

Zeměpis Název Ročník Autor

Zeměpis Název Ročník Autor Planeta Země I. 6 Planeta Země II. 6 Glóbus a mapa I. 6 Glóbus a mapa II. 6 Litosféra I. 6 Litosféra II. 6 Sluneční soustava 6 Vesmír 6 Soutěsky 6 Kaprun 6 Vznik ledovce. 6 Grossglockner 6 Pedosféra 6

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

ČTENÍ NEJMENŠÍM V pondělí 26. 3. 2012 navštívili žáci třídy 5.A s paní učitelkou Hanou Houškovou MŠ v Mechové ulici, kde v rámci Měsíce knihy zábavnou formou seznámili budoucí prvňáčky se známými i méně

Více

Dospívání jednoho mladíka

Dospívání jednoho mladíka Dospívání jednoho mladíka Osobité a věrné svědectví o dobrodružstvích, radostech a strastech života jednoho dozrávajícího chlapce (se sklony pro hašteřivost) Jak je zachytil a sepsal André Daim S věnováním

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

ZIMNÍ PNEUMATIKY V EVROPĚ

ZIMNÍ PNEUMATIKY V EVROPĚ MZA č. 55/2006 technické informace ZIMNÍ PNEUMATIKY V EVROPĚ Pneumatiky s hroty a sněhové řetězy Ve všech evropských státech je hloubka vzorku pneumatik u osobních automobilů předepsána na 1,6 mm, v některých

Více

Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY

Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY Projekt Malý princ: úvodní hodina ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY zadání: 1. Do sešitu na literaturu napiš nadpis. 2. Najdi si obrázek spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho, případně další (maximálně 2) obrázky,

Více

Náš zpravodaj Květen 2015

Náš zpravodaj Květen 2015 Květen 2015 5. a poslední vydání Poslední úvodní slovo Nastal květen, ten básní proslulý máj a zároveň lásky čas... A my vám s malou lítostí na srdci oznamujeme, že vydání, které si právě pročítáte, je

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

Matematika s chutí Proč? S kým? A jak?

Matematika s chutí Proč? S kým? A jak? Matematika s chutí Proč? S kým? A jak? První otázka Proč jsme se rozhodli realizovat projekt Matematika s chutí? Důvod první: Motivace a vztah k matematice Od roku 2003 (PISA věnovaná především matematice)

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

část šestnáctá Střední vrstva

část šestnáctá Střední vrstva část šestnáctá Střední vrstva Na začátku května se letos hodně oteplilo. Do školy se chodilo v kraťasech a v tričku, což stejně při vyučování nepomohlo. Ve třídě bylo horko a dusno. A když paní učitelka

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011

ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 ZŠ Rudná ŠvP Rokytnice n. Jizerou 2011 Můj milý deníčku... 8. A na horách Autoři: Žactvo Korektor: Martin Isoz 8. června 2011 1 Pondělí 6. 6. 2011 1.1 MI & VI Pondělní den byl dnem úvodním. V osm hodin

Více

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Stěhuji se Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Vzkaz dětem Tato knížka je tvoje. Kresli a zapisuj si do ní vše, co tě napadne a na co se chceš zeptat. Vzkaz rodičům a

Více

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK.

PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008. Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! KRESBA: Milan KOCMÁNEK. TÝDENÍK PŘÍLOHA 17. PROSINCE 2008 Tohle je náš nejtěžší případ. Učitel Vonásek, který uvěřil, že dostane přidáno! Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 2 Já nevím, co pořád chtějí. Jestli je

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

Dotazníkové šetření žáci II. stupeň typ dotazníku č.3 ZŠ JAK Lysá n.l.

Dotazníkové šetření žáci II. stupeň typ dotazníku č.3 ZŠ JAK Lysá n.l. Dotazníkové šetření žáci II. stupeň typ dotazníku č.3 ZŠ JAK Lysá n.l. 1. Jsi rád(a), že můžeš chodit právě do této školy? Ano 69 Spíše ano 54 Spíše ne 4 Ne 2 Je mi to jedno 15 2. Je ve škole důvěryhodná

Více

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety

Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Byli jsme v divadle ANEB Malá lekce z etikety Ve středu 20. listopadu 2013 navštívili žáci čtvrté až deváté třídy jesenické divadlo. Divadelní představení Trapas nepřežiju aneb Ten řízek nezvedej v podání

Více

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný

Jiří Janda. Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Jiří Janda Keep Calm and Speak! Větná stavba 1: Čas přítomný Mojí bezvadné manželce Lucii, kamarádům Michalu Černému a Janu Šidlákovi za podporu a inspiraci a všem mým skvělým studentům. Copyright Jiří

Více

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci

Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 1. Chodí Vaše dítě do MŠ: a) velmi rádo 7x b) rádo 7x c) nerado 1x d) nevím Dotazníky pro rodiče vyhodnocení Žlutá třída - Motýlci 2. O dění v MŠ s Vámi dítě hovoří: a) každý den 10x b) občas 5x 3. MŠ

Více

V Ý V O J H U D E B N Í C H N Á S T R O J Ů

V Ý V O J H U D E B N Í C H N Á S T R O J Ů Přednáška s besedou V Ý V O J H U D E B N Í C H N Á S T R O J Ů od pravěku, přes starověk, středověk a renesanci do současnosti Přednáška seznamuje s historií vývoje hudebních nástrojů, sleduje jejich

Více

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO

Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče DRUHÉ MĚSTO Michal Viewegh Krátké pohádky pro unavené rodiče Druhé město, Brno 2013 Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a

Více

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ

OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ OD 13 DO 17 HODIN MĚSÍC LISTOPAD PLNÝ PŘEKVAPENÍ A ZÁBAVY A TAKÉ POZNÁVÁNÍ Přivítali jsme opět mezi nás své kamarády z lesa, vody a vůbec z celé přírody. VÁŽENÍ RODIČE, V MĚSÍCI ŘÍJNU JSME VÁS NESVOLALI,

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ROZLOHA A OBYVATELÉ EU 2010 Ing. Andrea Sikorová, Ph.D. 1 Rozloha a obyvatelé

Více

Plánování = ½ úspěchu webového projektu

Plánování = ½ úspěchu webového projektu Plánování = ½ úspěchu webového projektu Petr Bechyně BARTON STUDIO s.r.o. Čím snadněji se něco udělá, tím obtížněji se to pak mění. Engův princip Proč plánovat Aby se vám vynaložený čas i peníze zúročily.

Více

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny:

Tělo a stres. garant: Radovan Faktor. členové expertní skupiny: Tělo a stres garant: Radovan Faktor členové expertní skupiny: Martina Miňhová Bára Stoláriková Nikola Žůrková Marek Hanuš Zdeněk Lerch Jan Čížek Michal Kdolský Daniel Punčochář Zdeněk Janoušek Filip Wágner

Více

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014

SLOVANOVINY. žákovské práce. ze Slovanu 2013/2014 SLOVANOVINY žákovské práce ZŠ SLOVAN slaví 40. výročí ze Slovanu 2013/2014 Třetí číslo k oslavám ZŠ Slovan Pár řádků k zamyšlení..od patnáctileté žákyně naší školy Dětství a dospělost. Co bylo ve škole,

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

ZŠ a MŠ Panenské Břežany

ZŠ a MŠ Panenské Břežany Hlavní 63, 250 70 Panenské Břežany www.zsmsbrezany.cz, zsbrezany@seznam.cz Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU peníze do škol Číslo projektu: Šablona: Cz.1.07/1.4.00/21.1997 VY_32_INOVACE_41-60

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA úvodní stránka strana - 1 - CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA NĚKTERÁ PROROCTVÍ A NĚKTERÉ OBRAZY se zdůrazněním toho: kým je co pro nás vykonal a co z toho pro nás vyplývá použit... ekumenický a kralický

Více

Nemáte Žádné Reference?

Nemáte Žádné Reference? Nemáte Žádné Reference? Pak mám pro vás dobrou zprávu. Každý začíná s tím, že žádné nemá. Všichni ale musíme odněkud začít. Z vlastní zkušenosti se mi nesčetněkrát potvrdilo, že když umístíte reference,

Více

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK Tréninkový deník na prázdniny 2014 Milý ragbisto, DOBŘE O SEBE PEČUJ Správný trénink jde ruku v ruce se správnou životosprávou a výživou. máš před sebou úžasné dva měsíce prázdnin. Zažiješ určitě spoustu

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní

Rozloučení se školkou- přípravy, zahradní hrátky, spaní Úkoly předškoláčka, jsou pro nás hračka.. Než půjdu do školy -" minimum předškoláka". Vyzkoušejte si Předškoláci převzato www.predskolaci.cz Písničky a říkanky ze školky Další říkadla, popěvky... na doma

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Dnes jsme se zeptali p. uč. Simony Cochlarové, která učí jazyk český a výtvarnou výchovu:

Dnes jsme se zeptali p. uč. Simony Cochlarové, která učí jazyk český a výtvarnou výchovu: 1/ 2008 Aktuálně: Honzík ukazuje tatínkovi vysvědčení: Tedy něco tak strašného jsem ještě neviděl, říká otec. Já taky ne, právě jsem to našel ve tvých věcech, říká Honza. ROZHOVOR Dnes jsme se zeptali

Více

JOIN THE ENVIRONMENT - SEVILLA

JOIN THE ENVIRONMENT - SEVILLA Z obsahu listopadového čísla časopisu: Youth in Action ve Španělsku Víkendová cesta Euroteamu do Anglie Další připravované akce Euroteamu -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Více

Můj rok můj život Jaký byl a bude?

Můj rok můj život Jaký byl a bude? Jaký byl a bude? 2014 Lucie Valchařová, Blíží se nám konec roku a s ním nám přirozeně přichází na mysl, jaký vlastně byl ten náš rok 2014. Je skvělé přivítat nový rok s čistou hlavou a jasnými myšlenkami

Více

Zdraví: přípravy na dovolenou cestujete vždy s evropským průkazem zdravotního pojištění (EPZP)?

Zdraví: přípravy na dovolenou cestujete vždy s evropským průkazem zdravotního pojištění (EPZP)? MEMO/11/406 V Bruselu dne 16. června 2011 Zdraví: přípravy na dovolenou cestujete vždy s evropským průkazem zdravotního pojištění (EPZP)? O dovolené...čekej i nečekané. Plánujete cestu po Evropské unii

Více

jsme navštívili Úřad práce ve Frýdku-Místku

jsme navštívili Úřad práce ve Frýdku-Místku To ten čas ale rychle utíká. Před chvílí jsme si ještě užívali letní prázdniny a teď už můžeme pomalu kupovat vánoční dárky. Listy padají a kolem nás je příjemné prostředí a spoustu barviček. I počasí

Více

Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10

Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10 Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10 Místo:chata HORSKÝ HOTEL, ČERNÁ HORA, JANSKÉ LÁZNĚ Termín: 22. 29. 1. 2011 Odjezd: sobota 22. 1. v 13.00 h, od ZŠ (sraz v 12.20 h) Příjezd: sobota 29. 1. v 11.30

Více

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu.

Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Jak se nespálit při výběru vyhlídkového letu. Od: Jan Rudzinskyj O létání sním od malička co si pamatuji. Za komunistů jsem se dozvěděl, že nejsem vhodný kandidát pro létání (asi bych jim s tím Blaníkem

Více

Obrázkové Bingo. trojúhelník. zebra. králík ovce. boty. motorka. židle Příroda a počasí

Obrázkové Bingo. trojúhelník. zebra. králík ovce. boty. motorka. židle Příroda a počasí Obrázkové Bingo Obsah Toto balení obsahuje 100 obrázkových karet. Karty mají na jedné straně obrázek a na druhé význam obrázku jiné karty. Dále balení obsahuje 36 hracích karet. Na těchto hracích kartách

Více

Větné členy, Jednoduché souvětí - opakování Druh učebního materiálu: Písemná práce, pracovní list Časová náročnost:

Větné členy, Jednoduché souvětí - opakování Druh učebního materiálu: Písemná práce, pracovní list Časová náročnost: Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185, 339 01 Klatovy; 376312154, fax 376326089 E-mail: skola@maszskt.investtel.cz; internet: www.maszskt.investtel.cz Kód přílohy vzdělávací VY_32_INOVACE_CJ678JO_09_03_12

Více

VÍŠ, CO JE TO BANKA?

VÍŠ, CO JE TO BANKA? VÍŠ, CO JE TO BANKA? Plán vyučovací hodiny (č. 5) TÉMA VYUČOVACÍ HODINY: Víš, co je to banka? VĚK ŽÁKŮ: využití podle úrovně žáků (doporučení 6. až 8. třída) ČASOVÁ DOTACE: 45 minut POTŘEBNÉ MATERIÁLY:

Více

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!!

V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! ročník 5. číslo 3 Únor - Březen 08 vydává: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115. V tomto čísle naleznete speciální rozhovor nerozhovor!!! Také zde opět naleznete spoustu zábavy,her,vtipů

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR???

JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR??? Informační příručka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 JAK ZVLÁDNOUT TELEFONNÍ POHOVOR??? Projekt "Podpora uživatelů drog při uplatnění na trhu práce" Tento projekt je financován Evropským sociálním fondem - Operačním

Více

Sladký domov. (SWEET HOME) 13. číslo - červen 2012. Poznáváme svět ale doma je také krásně. Letem světem. Poznávat horkou černou afriku

Sladký domov. (SWEET HOME) 13. číslo - červen 2012. Poznáváme svět ale doma je také krásně. Letem světem. Poznávat horkou černou afriku Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00 Sladký domov (SWEET HOME) 13. číslo - červen 2012 Poznáváme svět ale doma je také krásně Letem světem Poznávat horkou černou afriku

Více

V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO BRANNÉ CVIČENÍ CO JE TUNING

V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO BRANNÉ CVIČENÍ CO JE TUNING Školní časopis ZŠ Vyškov, Nádražní 5 Září říjen 2006 Tradiční exkurze našich žáků a učitelů do Prahy. V tomto číslo se například dočtete: CO PROŽILI ŠESŤÁCI V BALDOVCI CO SI MYSLÍ PRVŇÁČCI JAK PROBĚHLO

Více

Označte, který stupeň Vaše dítě/ děti navštěvuje/ navštěvují:

Označte, který stupeň Vaše dítě/ děti navštěvuje/ navštěvují: Počet odpovědí: 296 v.voltr@zs-jestedska.cz Upravit formulář Zobrazit všechny odpovědi Publikovat analýzu Souhrn Označte, který stupeň Vaše dítě/ děti navštěvuje/ navštěvují: I. 172 58 % II. 84 28 % I.

Více

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO

M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 1 M. M. Cabicar PRCEK PLOD NA PLANETĚ HUGO 2 Copyright: Autor: M. M. Cabicar Vydal: Martin Koláček - E-knihy jedou 2014 ISBN: 978-80-7512-091-5 (epub) 978-80-7512-092-2 (mobipocket) 978-80-7512-093-9 (pdf)

Více

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne PŘÍLOHA č. 1 DOTAZNÍK PRO ŽÁKY Název školy: Třída: Jsem: chlapec - dívka 1. Co podle tebe znamená výraz šikana? a) opakované posmívání a zesměšňování b) bití c) braní a poškozování věcí d) vymáhání věcí

Více

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U

R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U R O Z H O V O R Y S U K R A J I N S K Ý M I D Ě T M I Z M U K A Č E V S K É H O I N T E R N Á T U Pro časopis ZÁMEČEK foto, text: František Miker, Lukáš Pěkný, Aleš Dvořák Mukačevo Ukrajina, dne 2. 7.

Více

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSE LADA ČESKÁ TELEVIZE blahopřání do obálky pohlednice balicí papíry dárkové tašky dárkové krabičky rozety a stuhy omalovánky pexesa vystřihovánky dopisní papíry diplomy lampiony

Více

(EU PROGRAMM ERASMUS+)

(EU PROGRAMM ERASMUS+) ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (EU PROGRAMM ERASMUS+) Outdoor Education Course OUTDOOR LEADERSHIP PORTUGAL 16/03/2015 20/03/2015 Vypracoval : Mgr. Tomáš Sobotka Příprava na kurz: Příprava spočívala ve studiu materiálů,

Více

RELIÉF A MORFOLOGICKÉ POMĚRY

RELIÉF A MORFOLOGICKÉ POMĚRY RELIÉF A MORFOLOGICKÉ POMĚRY Anna Švejdarová Veronika Špačková ALPY nejvyšší pásmové pohoří v Evropě táhnou se přes Slovinsko, Rakousko, Německo, Francii, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Itálii (Monaco) Rozloha

Více

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost Cesta do Zagarola Město Zagarolo, které je partnerským městem obce Nelahozeves, pozvalo zastupitele naší obce a ţáky nelahozeveské školy na návštěvu. Zastupitelé zde byli na oficiální návštěvě. Ţáci byli

Více

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

SKLADBA SOUVĚTÍ. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje SKLADBA SOUVĚTÍ Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 14 Obsah: vztahy mezi větami

Více

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí 5) Vstupní anketa pro žáky před akcí Vstupní žákovská anketa před projektem proběhne v 9. ročníku na úvod prvního dne po 8. h. po kontrole žáků v jednotlivých zemích, v nižších ročnících na začátku dne.

Více

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let KIDSCREEN-27 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let Page 1 of 5 Dobrý den, Datum: Měsíc Rok Jak se ti daří? Jak se cítíš? Rádi bychom se to od tebe dozvěděli. Přečti

Více

Salzburgsko: Pidinger

Salzburgsko: Pidinger Salzburgsko: Pidinger 9. dubna 2015 11:22 Docela náročná ferrata - na víkend: - V pátek dorazit na místo na parkoviště - Sobota celý den lezení (1.5 hodiny nástup k ferratě, následně 4 hodiny lezení a

Více

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení

Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Cesta vděčnosti / Cesta odcházení Název a logo Advent-Orion je ochranná známka zapsaná do rejstříku ochranných známek Úřadu průmyslového vlastnictví pod číslem zápisu 198705. Advent-Orion, Praha 2012 Ilustrace

Více

Oblíbené knihy žáků naší školy

Oblíbené knihy žáků naší školy d Základní škola sv. Voršily v Olomouci Aksamitova 6, 772 00 Olomouc Oblíbené knihy žáků naší školy Závěrečná práce Autor: Klára Slimaříková, Olga Šnevajsová Třída: IX Vedoucí práce: Mgr. Alena Nováčková

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Klíčová aktivita III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

KONZULTACE TÝKAJÍCÍ SE PŘESHRANIČNÍHO PŘEMÍSTĚNÍ ZAPSANÉHO SÍDLA SPOLEČNOSTI Konzultace GŘ MARKT

KONZULTACE TÝKAJÍCÍ SE PŘESHRANIČNÍHO PŘEMÍSTĚNÍ ZAPSANÉHO SÍDLA SPOLEČNOSTI Konzultace GŘ MARKT KONZULTACE TÝKAJÍCÍ SE PŘESHRANIČNÍHO PŘEMÍSTĚNÍ ZAPSANÉHO SÍDLA SPOLEČNOSTI Konzultace GŘ MARKT Úvod Úvodní poznámka: Následující dokument byl vypracován útvary gerálního ředitelství pro vnitřní trh.

Více

Mgr. Dana Walterová. Pracovní list. interaktivita. 9-11 let (3. - 5.ročník)

Mgr. Dana Walterová. Pracovní list. interaktivita. 9-11 let (3. - 5.ročník) VY_ 32_INOVACE_10 Anotace Materiál obsahuje pracovní list, na kterém žáci doplňují i, í, y, ý, postupně ve vyjmenovaných a příbuzných slovech po B, L, M a pak v souhrnném cviření Autor Mgr. Dana Walterová

Více

NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ Dne 25. 5. 2015 se uskutečnila akademie k 80. výročí naší školy. Všechny třídy se zúčastnily

Více

Cyklistické závody. A startujeme!

Cyklistické závody. A startujeme! Cyklistické závody 4. 10. se konal cyklistický závod škol a školek Horní Suché. Účast byla hojná, počasí všem přálo. Závody organizovalo SRPŠ spolu s polskou ZŠ a školkou a taky PZKO. Seřadiště bylo u

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3665 Šablona: I/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_366 Jméno autora: Třída/ročník: Mgr. Tomáš Vaculík

Více