Noc literatury 2018 závěrečná zpráva

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Noc literatury 2018 závěrečná zpráva"

Transkript

1 Noc literatury 2018 závěrečná zpráva Disk DAMU

2 fb/noci.literatury Praha 1 Staré a Nové Město 9/5/2018 Noc literatury 2018 (2)

3 1. ÚVODEM Současná literatura, netradiční místa, známé tváře: to je literární happening Noc literatury, který na atraktivních či běžně nedostupných místech přibližuje široké veřejnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů v podání známých hereckých osobností. Unikátní propojení neobvyklého místa, osobité interpretace a literárního textu nabízí nevšední kulturní zážitek a příležitost seznámit se s myšlením současných evropských autorů. Noc literatury si vydobyla pevné místo v českém kulturním kalendáři a stala se jeho neodmyslitelnou součástí. Lucerna a Česká národní banka Noc literatury 2018 (3)

4 2. O PROJEKTU Noc literatury organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC (Sdružením národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními zastupitelskými úřady, Zastoupením Evropské komise v ČR a nakladatelstvím Labyrint. Cílem Noci literatury je zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Poukazuje také na důležitost multilingualismu a význam překladů z velkých i menších jazyků. Vybrané ukázky letos představily soudobou tvorbu autorů 17 zúčastněných zemí v novém českém překladu. Novinkou bylo zařazení romské literatury a literatury pro děti. Projekt se pravidelně koná v předvečer knižního festival Svět knihy a i v tomto roce měli diváci možnost setkat se během Noci literatury osobně s některými z autorů, kteří na Svět knihy přijeli. Projekt organizují Česká centra od roku Před šesti lety se k němu připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a v tomto roce uspořádalo Noc literatury už více než 50 měst po celé České republice. Noci literatury se účastní i další evropská města a již po druhé se konala i v New Yorku. Projekt se postupně stále více rozrůstá a stává se kulturní akcí s mezinárodním přesahem. Noc literatury 2018 (4)

5 3. ROČNÍK 2018 PRAHA 1 STARÉ A NOVÉ MĚSTO, 9. KVĚTNA 2018 Během Noci literatury ožívá v Praze literaturou vždy jiná městská část. Tento rok to bylo Staré a Nové Město Prahy 1. I když se může zdát, že střed města již zcela ovládli turisté a jen stěží tu lze nalézt místa netradiční či nepoznaná, pokusili jsme se osmnáct takových míst a zákoutí objevit: devět míst ožilo literaturou na Starém Městě a devět na Městě Novém. Jednalo se o místa spojená s kulturní, společenskou a duchovní tradicí centra města, ale i o místa nová či obnovená, která na ni svým způsobem navazují. Farní klub u Panny Marie Sněžné Noc literatury 2018 (5)

6 Maiselova synagoga Lobby CCEA Noc literatury 2018 (6)

7 Fotografic Grid Opatovická Noc literatury 2018 (7)

8 Noc literatury 2018 chtěla upozornit také na tradici české knižní kultury, a proto se čtení konala mimo jiné i v prostorách bývalého nakladatelství Vilímek či ve Štencově domě, bývalém významném grafickém studiu, dnes coworkingu Opero. Ukázalo se, že pro řadu návštěvníků byla řada vybraných míst či jejich historie neznámá, a proto byla letos Noc literatury pro mnohé i v tomto smyslu objevná. V roce, kdy slavíme sto let od založení Československa, tak připomněla i bohaté kulturní základy, na nichž dodnes můžeme stavět, což bylo dalším cílem letošního ročníku. Vilímkova knihovna Opero -Štencův dům Noc literatury 2018 (8)

9 Střecha Lucerny Větší pozornost letos věnovala také významu práce překladatelů a někteří z nich se sami do uvádění ukázek zapojili. Památník F. Palackého a F. L. Riegra, překladatel R. Markus Noc literatury 2018 (9)

10 4. NOVINKY ROČNÍKU 2018 Díky podpoře Goethe Institutu a British Council a ve spolupráci s katedrou romistiky FFUK byla poprvé zařazena četba z romské literatury. V rámci Dne Evropy na Střeleckém ostrově, kterou pořádalo zastoupení Evropské komise v ČR, připravili organizátoři první Noc literatury pro děti. Během odpoledne se malí návštěvníci mohli seznámit s dětskými knížkami evropských autorů, poslechnout si četbu pohádek či zapojit se do interaktivních her s příběhy a slovy. Významným přínosem byla spolupráce s pražskými školami: studenti Vyšší odborné školy publicistiky v Praze natočili facebookové pozvánky do jednotlivých čtecích míst, katedra romistiky FFUK zaštítila čtení romské literatury a DAMU se podílela na přípravě Noci literatury pro děti. Kampus Hybernská, Jana Hejkrlíková Noc literatury 2018 (10)

11 Noc literatury pro děti Další letošní novinkou bylo zapojení dobrovolníků z komunitního centra pro seniory Život 90. Noc literatury 2018 (11)

12 5. PROGRAM NOCI LITERATURY V PRAZE Místo Země Kniha Interpret Terasa Lucerny Belgie -Valonsko Michal Lambert: Martin Finger Davidův dům Maiselova synagoga Belgie -Vlámsko Jeroen Olyslaegers: Ivan Řezáč Vůle Knihovna Vilímkova Francie David Foenkinos: Roman Zach nakladatelství, VŠOP Záhada Henriho Picka Muzeum Palackého Irsko Máirtín Ó Cadhain: Milena Steinmasslová a Riegra Hřbitovní hlína Klub farnosti Itálie Paolo Cognetti: Jaroslav Plesl Panny Marie Sněžné Osm hor Život 90 Maďarsko Viktor Horváth: Cyril Dobrý Můj tank Lobby -CCEA Německo Olga Grjasnova: Elizaveta Maximova Rus je ten, kdo miluje břízy Opero Nizozemsko Niña Weijersová: Eva Leimbergerová Následky Skautský institut, Norsko Agnes Ravatnová: Jenovéfa Boková Ptačí tribunál Polský institut Polsko Anna Janko: Ivana Uhlířová Pamatuješ, mami? Kreativní prostor GRID Portugalsko António Lobo Antunes: Lukáš Hlavica Návrat karavel Národní divadlo, Rakousko Michael Köhlmeier: Filip Kaňkovský technologické tunely Dva pánové pláži DISK -střecha Slovensko Balla: Pavol Smolárik divadlo Řetízek DAMU Ve jménu otca Institut umění Španělsko Dolores Redondo Halka Třešňáková Divadelní ústav Oběť bouří DUP 39 Švédsko Jonas Hassen Khemiri Marek Adamczyk, Všechno, co si nepamatuju Anna Císařovská Galerie Fotografic Švýcarsko Leta Semadeni Gabriela Mikulková Tamangur ČNB Plodinová burza, Velká Británie Gavin Extence Vladimír Polívka Potíže s empatií Kampus Hybernská, Romská literatura Jana Hejkrlíková Simona Babčáková Má inkoustová léta Noc literatury 2018 (12)

13 6. NÁVŠTĚVNOST Čtení se zúčastnilo více než 7150 diváků, kteří se mohli osobně setkat s 8 autory. Byli to Viktor Horváth, Balla, Dolores Redondo, Jana Hejkrlíková, Michal Lambert, David Foenkinos a Jonas Hassen Khemiri. Místo / kapacita Terasa Lucerny / 60 Maiselova synagoga / 100 Knihovna Vilímkova nakladatelství, VŠOP / 40 Muzeum Palackého a Riegra / 35 Klub farnosti Panny Marie Sněžné / 80 Život 90 / 50 Lobby CCEA / 45 Opero / 60 Skautský institut / 70 Polský institute / 50 Kreativní prostor GRID / 40 Národní divadlo, technologické tunely / 60 DISK střecha / divadlo Řetízek DAMU / 45 Institut umění Divadelní ústav / 80 DUP 39 / Divadlo X10 / 80 Galerie Fotografic / 40 ČNB Plodinová burza / 60 Kampus Hybernská / 60 Noc literatury 2018 (13)

14 7. PROPAGAČNÍ KAMPAŇ Propagace projektu ideově vychází z konceptu osvědčeného v předchozích letech. Pracuje s prvky nadlinkové i podlinkové reklamy (ATL / BTL). Komunikace směrem k cílové veřejnosti byla založena jak na tištěných, tak na elektronických komunikačních médiích. Z marketingového mixu tedy byly zvoleny metody reklamy a public relations. Stejně jako v předchozích ročnících se podařilo získat podporu renomovaných institucí, včetně Magistrátu Hlavního města Prahy, Railway Reklam, JC Decaux, vydavatelství Economia. Mediální partnerství a redakční podporu poskytly Respekt (hlavní mediální partner), Český rozhlas, Radio 1, Literární noviny, Xantypa, Týdeník Rozhlas, deník Metro. Barterová spolupráce byla podpořena redakční podporou veřejnoprávních médií (Česká televize, ČTK) a předních českých deníků včetně online serverů. Nedílnou součástí koncepce je outdoorové zviditelnění. K tomuto účelu byly voleny: plakáty, letáky, mini -katalog projektu. Prezentaci doprovázely originální interaktivní multilingvální webové stránky s podrobnými informacemi o rozsáhlém projektu, který díky iniciativě Českých center v současné době patří k vyhledávaným kulturním událostem v celé Evropě. Významnou měrou byly k propagaci využity sociální sítě. Cílová skupina není striktně vymezena, projekt je určen pro nejširší veřejnost a zahrnuje všechny věkové a sociální kategorie. Akce je nezisková, vstup na ni je zdarma. Noc literatury 2018 (14)

15 PŘEHLED PROPAGACE A PLOŠNÉ INZERCE I: (březen květen) Xantypa Literární noviny vydání duben, květen 2018 Svět knihy 1 inzerát Respekt Týdeník Rozhlas + plošná inzerce vydání květen PŘEHLED PROPAGACE A PLOŠNÉ INZERCE II: (duben květen) TTG Marianne Travel Digest Praha město literatury Citybee série plošné inzerce celostrana plošná inzerce web banner web banner Xantypa.cz Literárky.cz Art Map web banner PŘEHLED ROZHLASOVÉ INZERCE: (15/4/2018 9/5/2018) Radio 1 20 spotů ( ) Radio Wave Kulturní servis R1 upoutávky upoutávka OUTDOOR: (1/4/2018 9/5/2018) plakáty (B1) plakáty čtverce do vlaků ( mm) plakáty A4, autobusy, tramvaje světelná reklama v koridoru metra Národní třída světelná reklama obrazovky Národní třída velkoplošné LCD na Hlavním nádraží vestibul metra 120 ks 300 ks 3000 ks 5000 opakování 3000 opakování 500 opakování PŘEHLED TISKOVIN: Brožura Leták skládačka A4 dva lomy DL Placky Trička 150 Noc literatury 2018 (15)

16 Noc literatury 2018 (16)

17 TISKOVÉ OHLASY Vztahy s veřejností představují jeden z předních zájmů oblasti propagace. Noc literatury se v průběhu let stala nezaměnitelnou značkou, která by s institucí měla být v očích veřejnosti automaticky spojována. V průběhu uplynulých dvanácti se snažila získat zájem, přízeň a sympatie veřejnosti vytvořením příznivého klimatu. Z hlediska marketingu došlo v uplynulých letech k posílení monitorování public relations za každý rok, kdy se evidují všechny podstatné zmínky a články uváděné v médiích, které se vyznačují přímým i nepřímým dopadem na značku NL s přesahem do oblasti Česká centra. Reklama se vztahuje na vybrané rozhlasové stanice a na tištěná a elektronická média ve formě novin a časopisů. Uskutečňuje se výhradně formou barterové spolupráce. Níže uvedený odkaz obsahuje soubor mediálních ohlasů monitorovaných ke dni Noc literatury 2018 (17)

18 FACEBOOK Významnou součástí propagace Noci literatury byla video -kampaň, která vznikla ve spolupráci s Vyšší odbornou školou publicistiky. Studenti školy natočili pod odborným vedením krátké videopozvánky na jednotlivá místa čtení. Uvedení každého nového medailonku předcházela fotobojovka, která aktivně zapojovala skupinu sledujících. První video bylo zveřejněno , poslední Noc literatury 2018 (18)

19 Nejefektivnější příspěvek měl dosah lidí a byl sdílen přes Praha neznámá, což vedlo k zisku širšího okruhu fanoušků. Za sledované období ( ) nárůst o 311 fanoušků ( ), největší skok byl zaznamenán v období zaznamenali těsně před začátkem akce. K dnešnímu dni ( ) má stránka Noci literatury 5002 fanoušků. Noc literatury 2018 (19)

20 Díky zapojování skupiny fanoušků v příspěvcích se podařilo ze stránky Noci literatury vytvořit dynamický, vzájemně komunikující prostor. Nejaktivnější byli fanoušci v poslední fázi kampaně. Polský institut Noc literatury 2018 (20)

21 WEBOVÁ STRÁNKA NOC LITERATURY Webová stránka byla upravena v souladu s vizuálním stylem pro Noc literatury Je společná pro všechna česká i zahraniční města a obsahuje archiv minulých ročníků projektu. Noc literatury 2018 (21)

22 8. ORGANIZACE NOCI LITERATURY ORGANIZÁTOR Česká centra REALIZAČNÍ TÝM Adriana Krásová vedoucí projektu Petra Jungwirthová propagace a PR Ondřej Kavalír výběr a úprava textů, Labyrint revue Kristina Prunerová EUNIC Judita Matyášová FB a web Natálie Ondráčková FB Hana Adamcová produkční a technické zajištění Růžena Michalíčková stážistka ČC Tereza Körnerová Noc literatury pro děti Vítek Marušák Noc literatury pro děti Design Monsters (Michaela Labudová & Pavel Frič) Tisk MiniMax studio Fotografie Jakub Červenka, Lenka Grabicová, Jan Líbal, Deborah Menšlová SPOLUPRÁCE Městská část Praha 1 Revue Labyrint Zastoupení Evropské komise v ČR Rakouské kulturní fórum Zastoupení Valonsko Brusel Zastoupení Vlámské vlády British Council Instituto Camoões Goethe Institut Maďarský institut Francouzský institut Instituto Cervantes Velvyslanectví Španělska Italský kulturní institut Velvyslanectví Irské republiky Velvyslanectví Nizozemského království Velvyslanectví Norského království Polský institut Slovenský kulturní institut Noc literatury 2018 (22)

23 Slovenské literární centrum Velvyslanectví Švédska Velvyslanectví Švýcarské konfederace ZÁŠTITA Magistrát hl. M. Prahy Městská část Praha 1 HLAVNÍ MEDIÁLNÍ PARTNER Respekt MEDIÁLNÍ PARTNEŘI Cineaste, Radio 1, Týdeník rozhlas, TTG, ArtMap, CityBee, Xantypa, Radio Wave, Literární noviny, Martianne, Travel PARTNEŘI Magnesia, Svět knihy, Dopravní podnik, Národní divadlo, Railreklam, Vyšší odborná škola publicistiky, Knihkupectví Academia A 55 DOBROVOLNÍKŮ Noc literatury 2018 (23)

24 9. HERCI O NOCI LITERATURY Noc literatury je pro mě vždycky hezkým zážitkem, protože mě uklidní, že ještě pořád hodně lidí čte a má o literaturu zájem. Také mě baví komunikace s diváky a to, že se s některými potkáváme opakovaně z minulých ročníků a pak se třeba i pozdravíme, když se potkáme na ulici. Tato akce není jen o literatuře, ale i o setkání. Simona Babčáková Pro mě osobně jedna z nejoriginálnějších a nejúčinnějších forem zážitkového zprostředkování současné literatury posluchači a zároveň i divákovi. A z hlediska mého povolání velmi cenná a obohacující zkušenost s literárním (ne) herectvím. Děkuji! Pavol Smolárik S Nocí literatury pokaždé zažívám zvláštní dobrodružství. Desetkrát za sebou, jak mantru, opakuji text a on, ač stále stejný, se postupně vyvíjí a proměňuje Magický zážitek. Lukáš Hlavica Noc literatury mně přinesla zcela ojedinělý krásný zážitek. Irský román plný černého humoru a temperamentu, měšťanský byt pana Riegra a milí lidé, kteří milují literaturu. To je přece skvělý koktejl. Díky za něj. Milena Steinmasslová Dost často propadám beznaději při pohledu na dnešní politickou garnituru, pro kterou jsou pojmy jako kulturnost, morálka, pravda nebo aspoň slušné chování prázdné pojmy. Číst dobré knihy pro mě znamena vést dialog se sebou samým o pravých lidských hodnotách. Byl jsem šťastný na střeše Lucerny, když jsem viděl tolik lidí, kteří si přišli poslechnout mé čtení. Martin Finger Noc literatury 2018 (24)

25 Pro mě, jako interpreta, je tato akce přínosná v tom, že se podívám na zajímavá a zvláštní místa a mám možnost nahlédnout do literárních světů, kam bych se za normálních okolností patrně nepodíval. A to doufám platí i pro návštěvníky této akce, kteří s nadšením malých táborníků obrážejí daná stanoviště a bedlivě naslouchají úryvkům z knih. Děkuji a těším se, že zas někdy příště! P.S. Knihu, kterou jsem letos divákům představoval, teď s velkým nadšením čtu! Filip Kaňkovský Noc literatury je perfektní projekt. Setkání autorů a čtenářů je jedna jeho velká deviza. Tou další je, že umožňuje lidem značně si rozšířit během jediného večera literární obzory a navíc na místech, kam by se třeba jinak nepodívali. Marek Adamczyk Noc literatury 2018 (25)

26 FOTOGALERIE VÝBĚR Institut umění Život 90 Noc literatury 2018 (26)

27 Česká národní banka DUP39 Noc literatury 2018 (27)

28 Skautský institut Technologické tunely, Národní divadlo Noc literatury 2018 (28)

29 10. REGIONY Ve více než 50 městech se v letošním roce Noci literatury zúčastnilo více než 6300 diváků. Autor + kniha Nakladatel Města Michal Lambert: Davidův dům Michael Köhlmeier: Dva pánové pláži Máirtín Ó Cadhain: Hřbitovní hlína Jana Hejkrlíková: Má inkoustová léta Viktor Horváth: Můj tank Niña Weijersová: Následky António Lobo Antunes: Návrat karavel Dolores Redondo: Oběť bouři Paolo Cognetti: Osm hor Anna Janko: Pamatuješ, mami? Gavin Extence: Potíže s empatií Agnes Ravatn: Ptačí tribunál Olga Grjasnowa: Rus je ten, kdo miluje břízy Volvox Globator Žatec, Náchod, Ústí nad Labem Litoměřice, České Budějovice, Kaplice, Kyjov, Mladá Boleslav, Vyškov Archa Argo Knihovna Václava Havla Větrné mlýny Kniha Zlín Garamond Panteon Odeon PANT Argo Plus Větrné mlýny Žatec, Litomyšl Jičín, Havlíčkův Brod, Nymburk, Staňkov, Svijany, Třebíč, Nové Město na Moravě, Strakonice, Plzeň, Písek, Chlumec nad Cidlinou, Jihlava, Kaplice, Karlovy Vary, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Vsetín, Vyškov, Prachatice Žatec, Tábor, Litomyšl, Česká Lípa, Jičín, Příbram, Litoměřice, Milovice, Písek, Brno, Chlumec nad Cidlinou, Dobříš, Kyjov, Mladá Boleslav, Vsetín, Vyškov Žatec, Náchod, Litomyšl, Cheb, Ústí nad Labem, Litoměřice, Nové Město na Moravě, Znojmo, Mnichovo Hradiště, Strakonice, Chlumec nad Cidlinou, Dobříš, Jihlava, Karlovy Vary Žatec, Humpolec, Náchod, Cheb, Česká Lípa, Nové Město nad Metují, Ústí nad Labem, Litoměřice, Nové Město na Moravě, Mnichovo Hradiště, Plzeň, Český Krumlov, Chlumec nad Cidlinou, Dobříš, Kaplice, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Vsetín Žatec, Humpolec, Tábor, Litomyšl, Česká Lípa, Nové Město nad Metují, Ústí nad Labem, Staňkov, Třebíč, Znojmo, Chrudim, Kaplice, Kutná Hora, Mladá Boleslav, Vyškov Litoměřic Žatec, Havlíčkův Brod, Nymburk, Příbram, Chrudim, Karlovy Vary, Vyškov Pardubice, Žatec, Náchod, Tábor, Litomyšl, Cheb, Kroměříž, Nymburk, Staňkov, Třebíč, Příbram, Mnichovo Hradiště, Strakonice, Plzeň, Písek, Rožnov pod Radhoštěm, Brno, České Budějovice, Prachatice, Jihlava, Kadaň, Kyjov, Mladá Boleslav, Vsetín, Výškov Žatec, Litomyšl, Havlíčkův Brod, Znojmo, Mladá Boleslav, Pelhřimov, Prachatice Pardubice, Žatec, Náchod, Česká Lípa, Ústí nad Labem, Kroměříž, Příbram, Mnichovo Hradiště, Strakonice, Rožnov pod Radhoštěm, České Budějovice, Český Krumlov, Chlumec nad Cidlinou, Dobříš, Kyjov, Mladá Boleslav, Vsetín, Vyškov Žatec, Tábor, Cheb, Nové Město nad Metují, Znojmo, Praha, Kutná Hora, Kyjov, Vyškov, Prachatice Žatec, Náchod, Tábor, Ústí nad Labem, Kroměříž, Staňkov, Příbram, Milovice, Znojmo, Mnichovo Hradiště, Plzeň, Brno, Český Krumlov, Chrudim, Vsetín Noc literatury 2018 (29)

30 Leta Semadeni: Tamangur Balla: Ve mene otca Jonas Hassen Khemiri: Všechno, co si nepamatuju Jeroen Olyslaegers: Vůle D. Foenkinos: Záhada Henriho Picka Archa Větrné mlýny / KK Bagala Kniha Zlín Odeon Argo / K. Zlín Žatec, Humpolec, Cheb, Znojmo, Strakonice, Vsetín Příbram, Písek, Rožnov pod Radhoštěm, Kyjov Žatec, Litomyšl, Jičín, Svijany, Třebíč, Příbram, Plzeň Žatec, Cheb, Staňkov, Milovice, Nové Město na Moravě, Plzeň Chlumec, Dobříš, Jihlava, Karlovy Vary, Mladá Boleslav, Vsetín, Prachatice Pardubice, Žatec, Jičín, Nové Město nad Metují, Nymburk, Staňkov, Svijany, Nové Město na Moravě, Strakonice, Písek, Brno, České Budějovice, Karlovy Vary FOTOGALERIE VÝBĚR Humpolec Noc literatury 2018 (30)

31 Jihlava Karlovy Vary Noc literatury 2018 (31)

32 Kutná Hora Svijany Noc literatury 2018 (32)

33 Písek Příbram Noc literatury 2018 (33)

34 Rožnov Noc literatury 2018 (34)

35 11. NOC LITERTURY V ZAHRANIČÍ Také Noc literatury ve světě probíhá pod hlavičkou Českých center. Díky spolupráci s partnery se během května a června četlo ve více než třiceti městech: Amsterdam, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bratislava, Burgas, Budapešť, Londýn, Vratislav, Dobrič, Gabrovo, Lisabon, Kežmarok, Košice, Leeuwarden, Modra, Nitra, New York, Paříž, Pazardžik, Pernik, Piešťany, Plovdiv, Poprad, Považská Bystrica, Ruse, Senec, Šumen, Sofie, Stara Zagora, Trenčín, Trnava, Varna, Veliko Tarnovo, Žilina. Na Slovensku se četlo celkem v 17 městech, v Bulharsku ve 12. Letos podruhé se přidal New York. Partner Organizations EUNIC - European Union National Institutes for Culture New York Cluster Delegation of the European Union to the United Nations General Delegation of the Government of Flanders to the USA Elizabeth Kostova Foundation Czech Center New York Consulate General of the Czech Republic in New York Greek Consulate General in New York/Onassis Foundation USA Balassi Institute Hungarian Cultural Center New York NETHERLANDS Arts Council Malta in New York Dutch Culture USA/Consulate General of the Netherlands Polish Cultural Institute New York BELGIUM Romanian Cultural Institute in New York Consulate General of Portugal in New York Teatro da Saudade Consulate General of Slovakia in New York Instituto Cervantes New York Worlds collide on multicultural EUROPEAN LITERATURE NIGHT: a celebration of fifteen European books through readings, musical world premieres, visual art, film, architecture, and platforms for powerful discussion. With special guest PETER SÍS. POLAND CZECH REPUBLIC SLOVAKIA LATVIA For more information go to: HUNGARY ROMANIA PORTUGAL May 12, pm BULGARIA SPAIN Featuring students from Bohemian National Hall 321 East 73rd Street New York, NY United States GREECE Readings in English 11 compositions in their world premieres Book fair and art exhibition Bringing the spirit of European café culture Food and drinks from a variety of European countries Readings by performers from the College of Performing Arts, The School of Drama Compositions and performances by musicians from Mannes School of Music Artwork interpretations by artists from Parsons School of Design MALTA Free and open to the public. #EuropeanLiteratureNight #ELN2018 Noc literatury 2018 (35)

36 12. ZÁVĚREČNÉ ZHODNOCENÍ Díky skvělé spolupráci všech zúčastněných subjektů lze letošní ročník Noci literatury považovat za úspěšný. Velmi jsme oceňovali spolupráci provozovatelů čtecích míst, potěšil nás velký zájem o dobrovolnickou práci i zapojení regionálních knihoven. Celkově se Noci literatury v tomto roce zúčastnilo v celé České republice více než diváků. Mezinárodní spoluprací a zapojením Noci literatury do evropského kontextu se daří naplňovat poslání Českých center šířit dobré jméno České republiky v zahraničí. Noc literatury 2019 se bude konat Noc literatury 2018 (36)

37 Noc literatury 2018 závěrečná zpráva Noc literatury 2018 (37)