Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín. Novinky v elektronické žákovské knížce

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín. Novinky v elektronické žákovské knížce"

Transkript

1 Gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Zlín Novinky v elektronické žákovské knížce

2 Nová verze elektronické žákovské knížky Webová aplikace Bakaláři je v provozu na adrese Přihlašovací údaje do systému zůstávají stejné uživatelské jméno je příjmení bez diakritiky a heslo je shodné s heslem do aplikace ve škole.

3 Zapomenuté heslo Pokud zapomenete heslo do systému, je možné si jej obnovit pomocí odkazu Zapomenuté heslo na úvodní stránce, em Vám dojde odkaz pro změnu hesla. (heslo se změní i v aplikaci na PC ve škole).

4 Změna hesla po přihlášení Pokud svoje heslo do systému znáte (a chcete jej změnit), můžete se přihlásit, v menu vybrat Nástroje > Změna hesla a zde zadat původní a nové heslo. Následně kliknete na Změnit heslo. (heslo se změní i v aplikaci na PC ve škole).

5 Zasílání zpráv Pro zasílání zpráv rodičům, žákům nebo i kolegům můžete využívat systém Komens. Zprávu odešlete tak, že vyberete Komens > Poslat zprávu.

6 Zasílání zpráv Systém Komens umožňuje odesílat několik typů zpráv: Obecná zpráva umožňuje zasílání běžných zpráv žákům, rodičům, učitelům. Umožňuje vybrat jednoho nebo více příjemců, přiložit soubor, příjemce dostane upozornění em. Nástěnka školy zpráva je viditelná v menu Komens > Nástěnka pro všechny Nástěnka třídy zpráva je viditelná v menu Komens > Nástěnka pro vybranou třídu Nástěnka učitelů zpráva je viditelná v menu Komens > Nástěnka pouze pro učitele Aktualita na první stránku text zprávy se zobrazí na úvodní stránce ihned po přihlášení Hodnocení žáka umožňuje psát pochvaly a poznámky, odešle se jako zpráva rodičům a žákovi, třídní učitel navíc vidí tuto zprávu v přehledu hodnocení žáka

7 Zasílání zpráv Obecná zpráva Obecná zpráva slouží pro zasílání běžných zpráv Možnost zaslat zprávu rodičům (1 žák, 1 třída, skupina tříd, všichni, podle úvazku, volný výběr) Možnost zaslat zprávu žákům (1 žák, 1 třída, skupina tříd, všichni, podle úvazku, volný výběr) Možnost zaslat zprávu ředitelství (dojde celému vedení školy Šta, Šil, Bár, Juř) Možnost zaslat zprávu učitelům (1 učitel, skupina, všichni, volný výběr) Možnost Skupina tříd rozešle zprávu předdefinované skupině rodičů nebo žáků (popsáno na dalším snímku).

8 Zasílání zpráv Obecná zpráva Skupiny tříd: Pokud by Vám nějaká často používaná skupina chyběla, napište mi, vytvořím.

9 Zasílání zpráv Obecná zpráva Odeslání zprávy: V menu kliknu na Komens a Poslat zprávu V horní části další stránky vyberu Obecná zpráva a v poli Komu vyberu komu chci zprávu poslat (dle snímku č. 7) Následně se vedle nabídky Komu zobrazí další nabídka nebo tlačítko, kde můžu vybrat konkrétní osobu, skupinu nebo třídu, případě vybrat více žáků (dle snímku č. 10) Dále lze zaškrtnout S potvrzením, kde adresát musí potvrdit přečtení zprávy. Pod těmito volbami je k dispozici textové pole s možností formátování (podobně jako např. ve Wordu). Ke zprávě můžete přidat i přílohu. (dle snímku č. 11) Po napsání zprávy již jen kliknete na tlačítko Odeslat

10 Zasílání zpráv Obecná zpráva Výběr adresáta pomocí Volný výběr Kliknutím na tlačítko Vybrat zobrazíte nové okno, kde můžete zaškrtnout adresáty v seznamu a kliknutím na tlačítko [>] je přidat do příjemců Adresáty můžete vyhledávat zadáním části jména nebo příjmení do pole Vyhledat a potom se výběr zúží. Případně můžete vybrat více příjemců tak, že kliknete na prvního, držíte SHIFT a kliknete na posledního tím vyberete celý rozsah. Poté opět dáte tlačítko [>] Pokud nějaký výběr používáte opakovaně, můžete jej uložit pomocí tlačítka Uložit aktuální výběr, pojmenujete jej a poté už vybíráte z nabídky ve spodní části okna (vyberete a kliknete na [>>]). Pro dokončení výběru je nutné kliknout na tlačítko Vybrat.

11 Zasílání zpráv Obecná zpráva Přidání přílohy V záhlaví zprávy kliknete na Přílohy a otevře se okno, do kterého můžete buď přetáhnout soubory z průzkumníku nebo vybrat kliknutím na Vybrat soubory Velikost souboru je omezena na 4 MB a nelze posílat spustitelné soubory (EXE) nebo archivy (RAR, ZIP, ) Po dokončení výběru kliknete na Přiložit a soubor se objeví napravo od okna zprávy. Kterýkoliv soubor můžete ze zprávy odstranit kliknutím na [x] vedle názvu souboru.

12 Zasílání zpráv Nástěnka Pokud vyberete typ zprávy Nástěnka školy, Nástěnka třídy nebo Nástěnka učitelů, zobrazí se zpráva na nástěnce, kterou najdete v Komens > Nástěnka. Práce zde je podobná obecné zprávě. Rozdílem je, že už nevybíráte příjemce, navíc ale můžete nastavit platnost zprávy Od-Do

13 Zasílání zpráv Nástěnka Po zobrazení nástěnky se zobrazí všechny vložené zprávy včetně příloh. Třídní učitelé vidí 3 záložky (školní nástěnka, učitelská nástěnka a třída) Rodiče a žáci 2 záložky (školní nástěnka a třída) Ostatní učitelé vidí pouze školní a učitelskou nástěnku

14 Zasílání zpráv Nástěnka Pokud vyberete typ zprávy Nástěnka školy, Nástěnka třídy nebo Nástěnka učitelů, zobrazí se zpráva na nástěnce, kterou najdete v Komens > Nástěnka. Práce zde je podobná obecné zprávě. Rozdílem je, že už nevybíráte příjemce, navíc ale můžete nastavit platnost zprávy Od-Do

15 Zasílání zpráv Aktualita na úvodní stránku V případě aktuality na úvodní stránku se aktualita zobrazí v přehledu po přihlášení v sekci Aktuality a nejnovější události.

16 Zasílání zpráv Hodnocení žáka Posledním typem zprávy je Hodnocení žáka, který je novinku v Bakalářích. Tento typ zprávy slouží pro psaní pochval a poznámek. Zprávu odešlete vybraným rodičům. Informace o poznámce zároveň dojde žákovi a navíc i třídnímu učiteli. Třídní učitel uvidí v EZK soupis všech těchto zpráv u každého žáka v přehledu hodnocená, takže má jednoduchý přehled o chování žáka. Při odeslání zprávy můžete vybrat z předdefinovaných textů zpráv, ke kterým můžete cokoliv dopsat, případně napsat zprávu vlastní.

17 Zasílání zpráv Hodnocení žáka Při psaní zprávy postupujete stejně, jako při jiných typech zpráv V záhlaví jen přibyla nabídka, kde můžete vybrat z předdefinovaných typů zpráv (snímek č. 18), a volba pochvaly (+) nebo poznámky (-) v pravé části.

18 Zasílání zpráv Hodnocení žáka Typy hodnocení: Předdefinované typy hodnocení vychází z výchozího nastavení systému Bakaláři. Je možné libovolně upravit. Pokud je potřeba cokoliv přidat, napište mi.

19 Zasílání zpráv Hodnocení žáka Po odeslání zprávy rodičům dojde zpráva s informací. Třídní učitel vidí hodnocení na stránce Přehled žáků v menu Výuka, kde můžete vybrat libovolného žáka svoji třídy a zobrazit přehled známek ze všech předmětů.

20 Zasílání zpráv Přehled všech odeslaných a přijatých zpráv najdete v Komens a Odeslané zprávy (případně Přijaté zprávy ). Zprávy zde můžete libovolně třídit (dle popisu po otevření této stránky. Po kliknutí na zprávu se zpráva otevře- zde je možnost na ní odpovědět, předat dál nebo potvrdit přečtení. Odpovědět Předat dál Potvrdit přečtení

21 Menu Výuka Rozvrh hodin Suplování Výukové zdroje Třídní kniha Zde najdete Váš rozvrh hodin pro tento týden, příští týden a stálý rozvrh Zde najdete změny rozvrhu, které se Vás týkají Zde najdete databázi výukových zdrojů, ve které můžete vyhledávat (zdrojem např Khanova škola apod. Zde můžete zapisovat do třídní knihy. Vyberete hodinu a zobrazí se záložky Zápis hodiny, Docházka, Domácí úkoly, Poznámky třídní kniha zde má stejné funkce, jako v aplikaci ve škole, navíc můžete k domácímu úkolu přidat přílohu. Absence Zde můžete omlouvat absenci ve třídě (snímek č. 22) Přehled absence Přehled žáků Zde si můžete zobrazit přehled, kdo chyběl v jednotlivých třídách v předmětech, které učíte (snímek č. 23) Zde najdete přehled známek a hodnocení ze systému Komens ve Vaší třídě (snímek č. 24)

22 Absence Na stránce se zobrazí všechna nevyřízená absence. Zaškrtnete políčka u dnů, které chcete omluvit, vyberete, na jaký typ se má přepsat daná absence (započtená/nezapočtená) a dáte zapsat.

23 Přehled absence

24 Přehled žáků Zde najdete přehled známek a hodnocení ze systému Komens ve Vaší třídě.

25 Menu Klasifikace Zde můžete pracovat s průběžnou a pololetní klasifikací ve třídách, kde učíte. Zápis pololetní klasifikace úvazky Zápis pololetní klasifikace celá třída Zápis průběžné klasifikace Zde vyberete třídu, kterou učíte a zobrazí se stránka pro doplnění známek za pololetí. U každého žáka vidíte absenci a známky. Můžete následně doplnit pololetní známky i automaticky na základě průměru (snímek č. 26) Funguje stejně jako předchozí. Jen třídní učitel vidí všechny předměty ve své třídě (snímek č. 26) Zde můžete zapisovat známky do průběžné klasifikace stejným způsobem jako v aplikaci ve škole.

26 Pololetní klasifikace úvazek a celá třída

27 Průběžná klasifikace Při zadávání průběžné klasifikace je nutné nejprve kliknout do záhlaví sloupce (zvýrazněno modře) a vyplnit typ známky. Po kliknutí na Uložit můžete zapsat známky. Do režimu úpravy známek se opět dostanete kliknutím na záhlaví sloupce.