Úvodník. Ahoj holky a kluci,

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Úvodník. Ahoj holky a kluci,"

Transkript

1

2 Úvodník Ahoj holky a kluci, březnové číslo časopisu je na světě. Vyšlo sice trochu později, než jsme původně zamýšleli, ale nám prostě trochu déle trvalo, než jsme se po jarních prázdninách nastartovali a dali znovu do práce. Nyní už jsme ale v plné síle připraveni vás informovat o tom, co se na naší škole dělo, děje a bude dít. To nejaktuálnější shrnuje v úvodu Rosťa Procházka. Celebritou tohoto čísla z řad pedagogů je pan učitel Stanislav Palatka, s nímž udělali rozhovor Jan Stanislav a Pavel Šareš. Celebritou z řad žáků školy je v tomto čísle Simča Pevná z 5. A, která je nadějnou cvičenkou sportovního aerobiku, má za sebou spoustu významných úspěchů v České republice i zahraničí a my věříme, že to tato milá holčina dotáhne hodně daleko. Nejen aerobikem ovšem žije naše škola! Jako tradičně vám díky Hance Křivánkové představíme další hokejisty ZŠ Pražská. Hlavním tématem tohoto čísla jsou Zimní olympijské hry v Soči. Víme, že už je dávno po nich, nicméně nám přišlo důležité je v našem časopise zmínit, shrnout všechny úspěchy, kterých jsme na nich dosáhli (a že jich bylo!) a taky se zeptat vás, jestli jste ZOH vůbec sledovali a komu jste nejvíc fandili. Navíc toto téma není až tak neaktuální, jak by se mohlo na první pohled znát. Od 7. do 16. března totiž probíhá paralympiáda, která s olympiádou úzce souvisí. Že nevíte, co to paralympiáda je? Zalistuje v tomto čísle a brzy budete zase o trochu chytřejší! Rubriku připravily Míša Dočkalová, Kája Pirožková a Natálka Bartošíková. V učitelském šuplíku opětovně zalovila paní učitelka Jana Sovišová a vylovila zlatou rybku. Tedy ne ona, ale král Michala Řeznika v pohádce, kterou sám sepsal. Pokud se chcete inspirovat, co je dobré si přát, až takovou zlatou rybku ulovíte vy, přečtěte si ji! Již po druhé vám také přinášíme informace o těch nejmenších z našich řad žácích prvních tříd. Ondrovi Trochtovi a Danovi Křesťanovi z 9. B poskytli prvňáčci krátké rozhovory a ochotně zapózovali před objektivy fotoaparátu. Máte špatnou náladu a nevíte, jak si ji o přestávce zlepšit? Dan Sýkora má lék a vyhledal pro vás vtipy přímo ze školních lavic. No a pro toho, kdo by se o přestávce nudil, připravila Katka Dohnalová zábavnou obrázkovou tajenku a dokonce i sudoku. Na závěr potom již tradičně stránka věnovaná cizím jazykům. ALE POZOR, TÍM TO TENTOKRÁT NEKONČÍ! Máme tu speciální bonus deskovou hru v němčině, kterou si pro vás připravili Tereza Hortová, Nikola Kuchařová, Honza Vojtěch a Ondřej Benáček pod vedením paní učitelky Jany Sovišové v rámci kroužku němčiny. Hra je určena hráčům druhého stupně, tudíž všechny třídy druhého stupně obdrží k časopisu také balíček kartiček spolu s pravidly hry, kde se dočtete, jak se touto zábavnou cestou dovědět něco více o německy mluvících zemích. Pak už potřebujete jen figurky a kostky. Also viel Glück im Spiel a hezké počtení! Vaše redakce

3 Aktuálně z naší školy Aktuality na webu naší školy sledoval Rosťa Procházka ze 7. B. Trochu jinou prvouku zažily nedávno děti z 1. B. Prokopův dědeček, myslivec, přišel si s dětmi popovídat o jaru v přírodě. Vyprávěl s nadšením o tom, co se děje v lese v tomto období a dětem zodpověděl všechny zvídavé dotazy. Největší úspěch však mělo přinesené paroží, na které si děti mohly i sáhnout. O přestávce se o svůj zážitek podělily i s kamarády z 1. A. Pohlazení po duši připravili porotě i obecenstvu recitátoři svými výkony v okresním kole recitační soutěže Dětská scéna, které se konalo V I. kategorii uspěla v silné konkurenci Sofie Filáková z 2. B a za svůj přednes básně o koťátku získala čestné uznání poroty. Stejné ocenění v II. kategorii si odnesla také děvčata z odloučeného pracoviště na Slovenské Elena Gregorová ze 4. C za báseň Angličané a Marie Špačková z 5. B za procítěné podání básně Co když je zahrádka malá. Všem zúčastněným recitátorům z naší školy děkujeme za reprezentaci a oceněným děvčatům blahopřejeme k jejich úspěchu. Ač se u nás němčina učí jako druhý cizí jazyk, máme velmi dobré výsledky. Terezka Hortová z 9. A vyhrála okresní kolo a postoupila do kola krajského. I tam si vedla skvěle a obsadila velmi pěkné 4. místo. Terezko, blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy! Und viel Spaß beim Deutschlernen! V pátek se uskutečnilo okresní kolo Olympiády v anglickém jazyce. Naši školu zde reprezentovali Natálie Bartošíková ze 7. A v kategorii mladších a Štěpán Balík z 8. A v kategorii starších. Oběma patří velký dík za skvěle odvedenou práci. Natálie Bartošíková se umístila na 10. místě a Štěpánu Balíkovi uteklo o jeden bod místo třetí. Gratulujeme k dosaženým výsledkům a doufáme, že jak Natálka, tak Štěpán budou v reprezentaci naší školy i nadále pokračovat. V 5. ročníku celostátní soutěže ve Finanční gramotnosti naše družstvo druhého stupně ve složení Lukáš Mudrych, Václav Cvach a Petr Čech obsadilo v okresním kole třetí místo. Je vidět, že finanční gramotnost nám po dvou letech, kdy je součástí našeho vzdělávacího programu, začíná přinášet ovoce. Děkujeme, kluci.

4 Rozhovor s celebritou Je vždy samý vtípek (což dokazuje i toto interview) a zaručeně jej poznáte podle ležérního rozcuchu na hlavě. Uhodli jste. Tentokrát se naši redaktoři, Jan Stanislav a Pavel Šareš ze 7. A, vydali za panem učitelem Stanislavem Palatkou. Na ZŠ Pražská učí celou řadu předmětů a nedávno tomu byl rok, co na školu nastoupil. Kdyby nebyl učitelem, věnoval by se nejraději ale to už vám prozradí následující řádky. Proč jste si vybral zrovna fyziku a přírodopis? Co vás k tomu vedlo? Přírodopis jsem si vybral, protože jsem měl velmi dobrou učitelku na střední škole. Ta ve mně dokázala vzbudit pocit, že mě něco naučila, tudíž že něco umím. A fyzika, ta mi byla přidělena. Kolik máte volného času a jak ho trávíte? Volného času moc nemám. Lidé okolo mě se postarají o to, abych ho neměl vůbec, anebo mě nějak nasměrují k jeho náplni. Když ho ale mám, tak ho trávím různě. Třeba si čtu, podívám se na nějaký kratší film, věnuji se nějaké pohybové aktivitě, hudbě nebo jdu na procházku do přírody. Jsem rád, když mi vychází sledovat aktuální dění u nás i ve světě. Čím byste chtěl být, kdybyste nebyl učitelem? Hudebníkem. Hudebním skladatelem nebo muzikantem, který hraje a vystupuje před publikem, natáčí ve studiu. Změnila se vaše představa o učení od té doby, co jste začal učit? Když jsem úplně začínal, velmi rychle jsem poznal, že to není tak, jak jsem si to předtím představoval. A od té doby se to změnilo jen zlehka. Řekněte nejlepší a nejhorší vlastnost u vašich žáků, všeobecně. Nejhorší je, když dokážou dotáhnout míru spolupráce na hodnotu čistokrevné nuly. A nejlepší je to, že dokážou být velmi bohatým, dosud nevyčerpaným zdrojem pro zasmání. Kolik času trávíte přípravou na své hodiny? V průměru je to okolo 10 hodin týdně. Což je asi o 10 hodin víc, než bych nutně potřeboval.

5 Ve zdravém těle zdravý duch! V minulých číslech časopisu na ZŠ Pražská jsme se věnovali hokeji a tenisu, tedy sportům, v nichž na naší škole dominují především kluci. Abychom tento nepoměr vyrovnali, věnujeme tentokrát tuto rubriku sportu, v němž u nás vynikají především dívky. Řeč je o aerobiku. Díky Filipu Rejzkovi z 5. A, který naši redakci upozornil na velký úspěch své spolužačky Simči Pevné na nedávno konané soutěži v rakouském Stockerau, jsme se rozhodli vypátrat, kdo se tomuto sportu na ZŠ Pražská věnuje. Zároveň vám přinášíme i pár informací o tomto na oko velmi pěkném, nicméně náročném sportu. Aerobik je kondiční cvičení při hudbě, které zvyšuje výkonnost a vytrvalost lidského těla. Vznikl v USA v 60. letech 20. století a rychle se rozšířil do celého světa. U nás došlo k velkému rozmachu tohoto sportu hlavně po roce 1989 zásluhou Olgy Šípkové, která v roce 1997 v australském Sydney vyhrála Mistrovství světa v aerobiku. Aerobik má dnes řadu forem a podob. Existuje step aerobik, posilovací aerobik (P-class), taneční aerobik (dance aerobik), kick box aerobik nebo třeba aqua aerobik, který si můžete zacvičit ve vodě. Speciálně upravený aerobik pro soutěžní podmínky se jmenuje sportovní aerobik. Cvičí ho vrcholoví sportovci, jednotlivci, dvojice i větší skupiny. Vyznačuje se náročnými cviky, které vyžadují sílu, obratnost a velkou pohyblivost. No a právě jedna cvičenka té nejnáročnější formy aerobiku, je žákyní 5. A. Simča Pevná začala s aerobikem, když jí byly pouhé čtyři roky. Babička tehdy objevila kurz pro nadějné sportovkyně a rodiče Simču do kroužku začali vodit. Dnes trénuje třikrát až čtyřikrát týdně vždy dvě hodiny. Často také jezdí na soutěže. Cvičí buď ve skupině, nebo single (sama), což ji baví o trochu víc. Ačkoli ji aerobik stojí spoustu volného času, nelituje. Mezi aerobičkami má totiž spoustu kamarádek. Jejím největším úspěchem je 3. místo z mistrovství světa. Nedávno získala dvě zlaté medaile na soutěži v rakouském Stockerau a uvidíme, co za medaile si přiveze nyní o víkendu ze Zlína, kam se spolu s ostatními cvičenkami aerobiku pod vedením Nely Mandátové chystají. SIMI, DRŽÍME TI PĚSTI!!! Simča je sice jediná, která aerobik na naší škole cvičí na profesionální úrovni. Nicméně není jediná, která se tomuto sportu věnuje. Příznivce má tento sport i mezi žákyněmi pátých, čtvrtých a druhých tříd, které se schází pravidelně v pátek po vyučování, aby si společně pod vedením Marie Andresové v prostorách naší školy (v učebně HV na prvním stupni) zacvičily. Do aerobiku tak chodí třeba Hanka Minaříková, Katka Roubcová, Natálka Marečková, Karolína Sýkorová, Veronika Kvapilová, Lenka Píglová, Terezka Faktorová, Ema Kovářová a Aneta Kocárková. Holky se shodují, že je cvičení moc baví, pěkně si při něm protáhnou těla ztuhlá ze školních lavic a vždy odchází s úsměvem domů.

6 Fandíme našim sportovcům! Hanka Křivánková z 9. B vyrazila i nyní mezi hokejisty, aby vám představila další z nich. Tak tady jsou budoucí hráči české hokejové reprezentace! TOMÁŠ PIGL Jak dlouho hraješ hokej? Na jakou stranu máš hokejku? Jaké máš postavení v hokeji? Baví tě hokej? Kdo tě přivedl k hokeji? Jaké máš číslo dresu? Jak často máte tréninky? Od 4 let. Levá. Útočník. Jo. Táta. 7 Pětkrát týdně. VOJTĚCH KONEČNÝ Jak dlouho hraješ hokej? Na jakou stranu máš hokejku? Jaké máš postavení v hokeji? Baví tě hokej? Kdo tě přivedl k hokeji? Jaké máš číslo dresu? Jak často máte tréninky? Od 4 let. Pravá. Obránce. Jasný. Táta. 13 Pondělí až pátek.

7 Naše téma: ZOH V SOČI - NAŠI VÍTĚZOVÉ Vzpomenete si, co jste dělali o jarních prázdninách? Kromě toho, že spousta z vás určitě vyrazila na hory, jak jsme vám radili v minulém čísle časopisu, jste určitě také seděli před televizními obrazovkami, na tvářích měli namalovanou vlajku naší republiky a fandili jste českým sportovcům! Od 6. do 23. února se totiž konaly se Zimní olympijské hry v Soči, kterým se chceme věnovat na následujících dvou stranách. Kromě toho, že si shrneme úspěchy, kterých česká výprava dosáhla, řekneme vám i něco o historii olympijských her a prozradíme, co je to paralympiáda, kterou můžete sledovat v televizi ještě dnes! Rubriku připravily holky ze 7. A - Karolína Pirožková, Míša Dočkalová a Natálie Bartošíková. EVA SAMKOVÁ SPORT: SNOWBOARD Disciplína: Snowboardcross Narození: Výška: 171 cm Trenér: Jakub Flejšar a Marek Jelínek LETOS VYBOJOVALA ZLATOU MEDAILI MARTINA SÁBLÍKOVÁ SPORT: RYCHLOBRUSLENÍ Disciplína:1500m, 3000m, 5000m Narození: Výška: 171 cm Trenér: Petr Novák LETOS VYBOJOVALA ZLATOU A STŘÍBRNOU MEDAILI ONDŘEJ MORAVEC SPORT: BIATLON Disciplína: Sprint, stíhací závod, vytrvalostní závod, závod s hromadným startem, štafeta Narození: Výška: 181 cm Trenér: Ondřej Rybář LETOS VYBOJOVAL STŘÍBRNOU A BRONZOVOU MEDAILI

8 Naše téma: ZOH V SOČI - NAŠI VÍTĚZOVÉ GABRIELA SOUKALOVÁ SPORT: BIATLON Disciplína: Sprint, stíhací závod, vytrvalostní závod, závod s hromadným startem, štafeta Narození: Výška:169cm Trenér: Karel Soukal LETOS VYBOJOVALA STŘÍBRNOU MEDAILI JAROSLAV SOUKUP SPORT: BIATLON Disciplína: Sprint, stíhací závod, Vytrvalostní závod, závod s hromadným startem, štafeta Narození: Výška: 184 cm Trenér: Marek Lejsek a Marian Málek LETOS VYBOJOVAL BRONZOVOU MEDAILI VERONIKA VÍTKOVÁ GABRIELA SOUKALOVÁ JAROSLAV SOUKUP ONDŘEJ MORAVEC SPORT: BIATLON Disciplína: smíšená štafeta LETOS VYJOVALI STŘÍBRNOU MEDAILI

9 Naše téma: HISTORIE OLYMPIÁDY A PARALYMPIÁDA Olympijské hry jsou mezinárodní soutěž v mnoha různých disciplínách a sportech, za účasti sportovců z celého světa, které se pořádají jednou za čtyři roky. Tyto hry se konaly již ve starém Řecku v Olympii na poloostrově Peloponés. Podle pověsti je založil Héraklés. Mohli se jich účastnit jen muži a potom, co se olympijských her potají účastnila i žena, museli všichni muži soutěžit nahatí. Ke každým olympijským hrám patří slavnostní zahájení (tzv. zahajovací ceremoniál), kde musí vystoupit hlava státu a zazní hymna pořádající země, a slavnostní zakončení (tzv. závěrečný ceremoniál), kde zazní řecká hymna na počest založení OH. Letní olympijské hry byly znovuobnoveny v roce 1896 a zimní olympijské hry potom v roce Konají se jednou za čtyři roky a takto se střídají pořád do kola. Olympijská přísaha je slavnostní slib, který skládají sportovci a rozhodčí při slavnostním zahájení, sportovec při podpisu přihlášky a nový člen MOV. Olympijské kruhy jsou největším symbolem olympiády. Šest barev (počítá se i bílý podklad) má představovat barvy všech národů světa. Olympijská vlajka poprvé zavlála při 6. Olympijském kongresu v roce 1914 a na olympijském stadionu v roce Součástí historické vlajky je i olympijské heslo Citius, Altius, Fortius (Rychleji, výše, silněji), které vyjadřuje úsilí o neustálý pokrok. SLOVNÍČEK MOV - Mezinárodní Olympijský Výbor NOV - Národní Olympijský Výbor LOH - Letní Olympijské Hry ZOH - Zimní Olympijské Hry PARALYMPIJSKÉ HRY Paralympijské hry (paralympiáda) je olympiáda pro ty, kteří jsou trvale odkázaní na vozík nebo jsou jinak handicapovaní. Paralympiáda se koná vždy po olympijských hrách, letos v Soči od 7. do 16. března. Českou republiku tu reprezentovali sportovci v alpském lyžování a sledge hokeji.

10 ANKETA: Sledovali jste olympiádu? Komu jste nejvíc fandili? A díváte se na paralympiádu? Jste sami aktivní sportovci? Rosťa Procházka, 7. B Olympiádu jsem sledoval, hlavně hokej, biatlon a rychlobruslení. Nejvíc jsem fandil asi Gabriele Soukalové. Z paralympiády jsem viděl jen úvodní zahájení. Já hraju fotbal za Oblekovice. Trénujeme dvakrát týdně. Loni jsme byli první v okrese. Marcela Řezková, 9. A Olympiádu jsem sledovala, hlavně hokej, a českým hokejistům tedy ještě vedle Šárky Záhrobské (Strachové) jsem taky nejvíc fandila. Neměla jsem ale čas sledovat úplně všechny zápasy. Paralympiádu nesleduji. Já hraju basket. Scházíme se třikrát týdně v hale TJ Veverky. Nikola Kosíková, 9. A Z olympiády jsem sledovala hlavně hokej a potom taky jízdy na snowboardech. Nejvíc jsem fandila Šárce Záhrobské (Strachové) a Martině Sáblíkové. Paralympiádu nesleduji. Já si ráda občas zacvičím doma, ale nikde pravidelně žádný sport nedělám. Štěpán Balík, 8. A Na olympiádu jsem se díval skoro každý den, hlavně na biatlon a rychlobruslení. Mým favoritem byl Ondřej Moravec. Paralympiádu moc nesleduju. Já hraju basketbal ve škole. Hráváme dvakrát týdně. Naposledy jsme skončili na třetím místě na basketbalovém turnaji ve škole.

11 Z učitelských šuplíků Kdo by neměl rád pohádky! My vám jednu krásnou přinášíme. Jejím autorem je Michal Řeznik ze 7. B. Do časopisu nám ji doporučila paní učitelka Jana Sovišová. Michal pohádku napsal doma, když ho napadlo, že tři kouzelná přání, která se většinou v pohádkových příbězích objevují, by se dala využít mnohem chytřeji, než na záchranu jedné princezny nebo získání několika měšců dukátů. Inu, posuďte sami, jak dobře si král Michala Řezníka přál. Král a jeho přání Byl jednou jeden hodný a moudrý král, měl tři syny, kteří byli pravým opakem svého otce. Byli zlí a hloupí. Jednou se šel král podívat do kuchyně, jak jim tam jde práce od ruky. Hlavní kuchař říká: Vítejte, pane králi, dnes jsem se rozhodl připravit vám k obědu pečenou rybu. Kterou si vyberete? A nabídl mu tři druhy ryb. Král si je prohlížel a zalíbila se mu jedna velká. Tahle se mi líbí, připrav mi ji, prosím, k obědu, řekl král. Ne, prosím, ne! Splním ti tři přání, když mě pustíš do čisté vody. Jen mě, prosím, nezabij! vykřikla ryba. Král se podivil a povídá: Tři přání, říkáš? Jenže já mám více trápení než přání. Už vím, co si budu přát! Šel ke královskému rybníku, pustil rybu a říká své přání: Přeji si mít nekonečně mnoho přání, abych mohl vše zařídit. Ryba mu přání musela splnit, protože to slíbila. Tady máš kouzelnou šupinku, stačí si ji dát na ruku, něco si přát a políbit ji. Král to ihned vyzkoušel a přál si, aby se ryba měla dobře. Pak usedl na trůn a přál si, aby jeho tři synové byli moudří, krásní a hlavně hodní. Ihned, jak to král dořekl, se jeho zlí synové změnili tak, jak si přál, s radostí k němu přiběhli a volali: Tatínku, máme tě rádi. Král je přivítal a začal přemýšlet o dalším přání. Protože bylo v jeho království hodně chudých a hladových, přál si, aby měli hojnost jídla a úrody. Král si pořád přál různé věci, až ho ta velká moc zaslepila a stal se z něj ten nejhorší král na světě. Jeho nejstarší syn šel za rybou a zeptal se jí, jestli by mu nesplnila jedno jediné přání, které by zbavilo krále šupiny a očistilo ho od té zlosti. Ryba okamžitě přání splnila. Král pak poděkoval synovi i rybě a moudře pravil: Jsem už starý a tvůj čin odměním královským žezlem. Ryba na to odvětila: Když budeš něco potřebovat, řekni mi a já uvážím, jestli je to správné. Syn jen s radostí objal otce a ten mu řekl: Synu, jsem nějak unaven, prosím, odveď mě k mému loži. Jakmile král ulehl, pravil: Synu, asi umírám, prosím, starej se o království lépe než já. Syn uronil slzu a otec zemřel. Od té doby království jen vzkvétalo a každý rok uctívalo památku starého krále salvou z pušek.

12 Benjamínci ZŠ Pražská A máme tu opět naše nejmenší, benjamínky ZŠ Pražská! Ondřej Trochta a Dan Křesťan z 9. B se i tentokrát vypravili do prvních tříd zeptat se dalších pěti děti z 1. A a 1. B, jak se jim líbí ve škole. 1. A Jakub Soviš: Ve škole se mi líbí hodně. Moje nejlepší kamarádka je Anetka. Nejvíc mě baví angličtina. Líbí se mi družina. Na vysvědčení jsem měl samé jedničky. Natálie Urbanová: Ve škole se mi líbí dobře. Moje nejlepší kamarádka je Lucka. Nejvíc mě baví matika. Líbí se mi družina. Na vysvědčení jsem měl samé jedničky. Adam Mokrý: Ve škole se mi nelíbí. Můj nejlepší kamarád je Patrik. Nejvíc mě baví tělák. Líbí se mi družina. Na vysvědčení jsem měl samé jedničky. Aneta Pešlová: Ve škole se mi líbí dobře. Moje nejlepší kamarádka je Sabina. Nejvíc mě baví tělák. Líbí se mi družina. Na vysvědčení jsem měl samé jedničky. Lucie Staňková: Ve škole se mi líbí dobře. Moje nejlepší kamarádka je Leonka. Nejvíc mě baví tělák. Líbí se mi družina. Na vysvědčení jsem měl samé jedničky.

13 Benjamínci ZŠ Pražská 1. B Tomáš Jelínek: Ve škole je to dobrý. Můj nejlepší kamarád je Jirka. Nejvíc mě baví tělák. Líbí se mi škola. Na vysvědčení jsem měl jedničky a dvojky. Martin Konvička: Ve škole se mi líbí hodně. Kámoším se všemi, dalo by se říct. Nejvíc mě baví výtvarka. Líbí se mi škola. Na vysvědčení jsem měl samé jedničky. Martin Minařík: Ve škole je to dobrý. Můj nejlepší kamarád je Prokop. Nejvíc mě baví tělák. Líbí se mi škola. Na vysvědčení jsem měl samé jedničky. Alena Jurášková: Ve škole se mi líbí skvěle. Moje nejlepší kamarádka je Karolínka. Nejvíc mě baví tělocvik. Líbí se mi družina. Na vysvědčení jsem měl samé jedničky Kristýna Kadlecová: Ve škole je to pěkné. Moje nejlepší kamarádka je Janička. Nejvíc mě baví tělocvik. Líbí se mi družina. Na vysvědčení jsem měla samé jedničky

14 Kecy v kleci Rubriku Kecy v kleci připravil i pro toto číslo Daniel Sýkora ze 7. B. A všechny jsou tentokrát ze školního prostředí! Pětku si můj syn nezasloužil, stěžuje si otec učiteli. Máte pravdu, ale horší známku už nemám, odpovídá učitel.

15 Luštím, luštíš, luštíme Tajenky a skrývačky tohoto čísla připravila opět Katka Dohnalová z 8. A. OBRÁZKOVÁ HÁDANKA TAJENKA: XX Jeden je krteček, druhá je hromádka a to je maminko (tajenka) SUDOKU

16 Do you speak English?

17 Do you speak English?

18 Šéfredaktor: Veronika Blahynková Redakce: Hanka Křivánková, Ondra Trochta, Dan Křesťan, Katka Dohnalová, Rosťa Procházka, Dan Sýkora, Pavel Šareš, Honza Stanislav, Kája Pirožková, Míša Dočkalová, Natálka Bartošíková Korektura: Jana Sovišová Příprava rubriky Do you speak English?: Markéta Nevrklová

Úvodník. Ahoj holky a kluci, Vaše redakce

Úvodník. Ahoj holky a kluci, Vaše redakce 1 Úvodník Ahoj holky a kluci, leží před vámi v tomto školním roce již páté číslo našeho časopisu. Konečně! Tentokrát jste na něj museli čekat déle než obvykle vydáváme totiž časopis za měsíc březen a duben

Více

školy Milí deváťáci, Občasník Pasování budoucích prvňáčků Kolem školy 1 ŠKOLNÍ SLAVNOST Číslo

školy Milí deváťáci, Občasník Pasování budoucích prvňáčků Kolem školy 1 ŠKOLNÍ SLAVNOST Číslo kolem 2 Číslo Občasník školy Ročník XXIV. Červen 2015 zš t. g. masaryka Vimperk 1. máje 268 www.zstgmvimperk.cz Milí deváťáci, začátek, tedy povinnou školní docházku máte za sebou, všechno jste zvládli.

Více

EDITORÁL ŠÉFREDAKTORA

EDITORÁL ŠÉFREDAKTORA Časopis vydávaný žáky ZŠ TRIVIUM PLUS, o. p. LEDEN ÚNOR 2014 EDITORÁL ŠÉFREDAKTORA Z Á K L A D N Í Š K O L A T R I V I U M P L U S O. P. S. D O B Ř A N Y 2 WWW. T R I V I U M. C Z Vážení čtenáři a příznivci

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013. Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2013 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Vítězové letošní Kinderiády v Třebíči (více na straně 11) Milí čtenáři školního časopisu, léto a s ním i

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu

ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015. Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860. Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu ŠKOLNÍ ČASOPIS ČERVEN 2015 Základní škola Nové Město na Moravě Leandra Čecha 860 www.zs2.nmnm.cz Květnový zájezd do Německa a Rakouska společná fotka v Salzburgu Milí čtenáři, sluníčko už nás všechny láká

Více

PÁTOVINY. Březen, duben Č. 2 /2015. Časopis žáků Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406

PÁTOVINY. Březen, duben Č. 2 /2015. Časopis žáků Základní školy, Česká Lípa, Pátova 406 PÁTOVINY Březen, duben Č. 2 /2015 Z OBSAHU ČÍSLA JAK NÁS VIDÍ NA NÁVŠTĚVĚ NAIVNÍHO DIVADLA JIRKA V PAPÍROVÉM SVĚTĚ PERNŠTEJNI NA TRŮNU V DENÍKU ČLENOVÉ REDAKCE PÁTOVIN, KTERÉ VYCHÁZEJÍ V RÁMCI VOLITELNÉHO

Více

Občasník ZŠ Krčín 5/14-15 Cena 5,- Kč

Občasník ZŠ Krčín 5/14-15 Cena 5,- Kč Občasník ZŠ Krčín 5/14-15 Cena 5,- Kč Chcete vědět, čím žila v posledních týdnech naše škola? Patříte mezi strávníky naší školní jídelny a chcete poznat, jak na ni pohlíží samy kuchařky? Zajímá vás, co

Více

Sedmé nebe. Olympijské vydání. To vše zde! Uvidíte Schwarzenberga na lyžích! Zažijete olympiádu ve svém počítači nebo dokonce naživo!

Sedmé nebe. Olympijské vydání. To vše zde! Uvidíte Schwarzenberga na lyžích! Zažijete olympiádu ve svém počítači nebo dokonce naživo! Sedmé nebe Olympijské vydání Uvidíte Schwarzenberga na lyžích! Zažijete olympiádu ve svém počítači nebo dokonce naživo! Jak je v olympijském parku na Letné? Jak bylo na školním lyžáku? Co se nosí v Sochi?

Více

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE ŠKOLNÍ ČASOPIS ROKU 2010 Úspěchy časopisu 3x VÍDEŇ Vánoční Vídeň pohledem redaktorek

Více

Z dopisu Běly Gran Jensen zakladatelky hnutí Na vlastních nohou OBČASNÍK ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY V POSTOLOPRTECH ČERVEN 2015

Z dopisu Běly Gran Jensen zakladatelky hnutí Na vlastních nohou OBČASNÍK ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY V POSTOLOPRTECH ČERVEN 2015 OBČASNÍK ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY V POSTOLOPRTECH ČERVEN 2015 Vážení rodiče, děti, příznivci naší školy, Z dopisu Běly Gran Jensen zakladatelky hnutí Na vlastních nohou Dobrý den, především, prosím, přijměte

Více

zs.boskovice.cz/zs3/ červen 2009 ročník: 3 číslo 19 Možná o nich nevíte Za pár dní končí školní rok a naši školu stejně jako před rokem opustí třídy deváťáků. Jací jsou? Nabízí se spousta adjektiv, kterými

Více

Vážení sportovní přátelé,

Vážení sportovní přátelé, EDITORIAL Vážení sportovní přátelé, na jaře letošního roku se tenisová Sparta změnila, netrvalo dlouho a začal to vnímat celý český tenis. Všichni, kdo jsme za těmito změnami stáli, z toho máme ohromnou

Více

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci

Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce. Anglie na vlastní oči. Žáci hráli žákům. Exkurze do Osvětimi. Holky versus kluci Jihomoravské zlato je naše!!! Deváťáci na taneční přehlídce Anglie na vlastní oči Žáci hráli žákům Exkurze do Osvětimi Holky versus kluci Rozhovor s panem zástupcem Benešem Moji přátelé z pólů www.zsms.streliceubrna.cz

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK. Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem ŠKOLÁK ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov Číslo 3 Ročník sedmý 2014 Školní rok 2013/14 Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem Lidé spolu komunikují už odpradávna. Jako jediní ze zvířat jsme si ale vytvořili

Více

ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ. S panem ředitelem. Rozhovor. Střední školy Téma. Côte d'ivoire. Poznávej svět

ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ. S panem ředitelem. Rozhovor. Střední školy Téma. Côte d'ivoire. Poznávej svět ŠKOLNÍ ČASOPIS JARNÍ VYDÁNÍ S panem ředitelem Rozhovor Střední školy Téma Côte d'ivoire Poznávej svět ÚVODNÍK Poslední vydání časopisu Edisonka bylo výjimečné. Jak jistě víte, bylo to Valentýnské číslo.

Více

Obsah. partneři TK Sparta Praha. Tenis mě opět baví rozhovor s Ivanem Lendlem 4. Sparta Prague Open 2012 7

Obsah. partneři TK Sparta Praha. Tenis mě opět baví rozhovor s Ivanem Lendlem 4. Sparta Prague Open 2012 7 1 21/2012 tenisová Sparta partneři TK Sparta Praha Vážení příznivci tenisové Sparty, velice mě těší, že jste si udělali čas na další číslo sparťanského bulletinu. Zima byla opravdu nabitá úspěchy našich

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje

Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704. Co se děje Základní škola HOSTIVICE, U Zámecké zdi 1704 Co se děje Z obsahu:: ~ Parllament školly a jeho zástupcii v redakčníí radě ~ rozhovor se starostou našeho města ~ rozhovor s učiitellem Valleriie Lažo a zumba

Více

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II ZPRAVODAJ BENÁTECKA číslo 2 ročník: 34 cena: 10 Kč 8. února 2010 V tomto čísle najdete: Mistryně Evropy str. 4 Základní školy str. 5 7 Mateřská škola str. 8 9 Benátky a archeologie str. 15 Policie ČR informuje

Více

MIKULÁŠ OČIMA PEKELNÉ 8.A

MIKULÁŠ OČIMA PEKELNÉ 8.A ročník 1/číslo 1 V předvánočním čase jsme se nemohli dočkat Štědrého dne. Ve škole byl vánoční jarmark, prodávalo se a vyrábělo. S paní družinářkou Drahotskou jsme vyráběli vánoční výrobky. za 3.A Áda

Více

2/2010. Sport nás baví! Motto: Když nemůžu, tak přidám! (Emil Zátopek)

2/2010. Sport nás baví! Motto: Když nemůžu, tak přidám! (Emil Zátopek) 2/2010 Motto: 2 lympijské hry jsou největší sportovní událostí moderní doby. Svého předchůdce a vzor mají v antických olympijských hrách, konaných ve starém Řecku v Olympii na poloostrově Peloponés. Vznikly

Více

Školní stravování odebírání obědů v době nepřítomnosti žáka ve škole

Školní stravování odebírání obědů v době nepřítomnosti žáka ve škole Vážení rodiče, děkujeme Vám za spolupráci a Vaše podněty ve školním roce 2014/2015. Přejeme Vám i Vašim dětem dlouhé slunečné prázdniny a klidnou dovolenou. Vedení školy Co se událo ve škole v posledním

Více

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov

ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Dolní Bousov ŠKOLÁK ZŠ TGM Dolní Bousov Číslo 1 Ročník osmý Školní rok 2014/2015 obrázek Matěj Říha Blíží se 24. prosince a všichni se začínají těšit na Vánoce. Před pár týdny jsem se koukala na jedno video. Video

Více

Školní akademie 2013. květen červen 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem

Školní akademie 2013. květen červen 2013. Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Školní akademie 2013 květen červen 2013 Základní škola Bratrství Čechů a Slováků Bystřice pod Hostýnem Jen tak na okraj A je to tady! Vytoužené prázdniny, na které se všichni tolik těšíme, přicházejí.

Více

5 2010 ZDARMA. Fotbalový McDonald s Cup startuje. Vydařená premiéra mladé olympiády

5 2010 ZDARMA. Fotbalový McDonald s Cup startuje. Vydařená premiéra mladé olympiády 5 2010 ZDARMA Fotbalový McDonald s Cup startuje Vydařená premiéra mladé olympiády Šmíca 2010 2011 Šmíca jr. TURNAJ, KTERÝM ŽIJE CELÁ RODINA 14. ročník McDonald s Cupu je tady Přihlas sebe a svoji třídu

Více

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY Vážení čtenáři, již podruhé Vás oslovujeme ročenkou naší školy, abyste s námi mohli sdílet radosti i strasti uplynulého školního roku. Je toho opravdu hodně, co u nás, mimo

Více

Úvodník. Obsah: Ahoj spolužáci, vážení učitelé

Úvodník. Obsah: Ahoj spolužáci, vážení učitelé Ahoj spolužáci, vážení učitelé Úvodník Je tu další měsíc a s ním i nové vydání. Možná jste si všimli, že jsme na konci února nevydali žádné číslo.v žádném případě vás nechceme připravit o zajímavé čtení,

Více

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Listopad 1/2010 Ročník: 19 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE 3x LONDÝN Voices for a better world KRESBY ŠTĚPÁNA MAREŠE Rozhovor na dálku se známým kreslířem FILMOVÝ MARATON Jaké to

Více

Slovo k Velikonocům. Než vyrazíte na pomlázku, vězte, že

Slovo k Velikonocům. Než vyrazíte na pomlázku, vězte, že 1 Vážení občané, po velice mírné zimě, jejíž průběh překvapil snad všechny, nastává čas jarního velikonočního období plného nezvykle teplého sluníčka a květů. Příroda nám ukázala svoji přívětivější tvář,

Více

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament

V ÈÍSLE... Ü Nový školní parlament Č. 120-10/2010 MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A OBCHODNÍ AKADEMIE TANVALD Den D pro prvňáčky. 1. září 2010 bylo prvním dnem ve škole i pro šestnáct prvňáčků na Šumburku. Přejeme jim na jejich cestě za poznáním

Více