Vážení kolegové, vážené kolegyně,

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vážení kolegové, vážené kolegyně,"

Transkript

1

2 Vážení kolegové, vážené kolegyně, Pro školní rok 2009/2010 vám Knihovna města Plzně předkládá nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z bohaté nabídky vyberete. Vybírejte uvážlivě a respektujte doporučení věkové kategorie uvedené u každého programu. Vaše objednávka je závazná a jste za ni finančně spoluzodpovědní. Změna objednávky je možná jen po oboustranné dohodě, zrušení programu objednavatelem jen se souhlasem pořadatele. V rámci našich možností se snažíme vyhovět vašim požadavkům na časové zařazení pořadu tak, jak to vyhovuje vašemu vyučovacímu plánu. Programy uvádíme v Polanově síni Knihovny města Plzně (B. Smetany 13, II. patro, kapacita do 60 míst) a v M-klubu (Macháčkova 28, I. patro, kapacita cca 120 míst), v obou místech je bezbariérový přístup. U každého programu je uveden a cena vstupného na jednoho žáka. V objednávce na přiloženém tiskopise uveďte: Číslo programu Název pořadu Počet objednaných míst žáků v jednotlivých třídách (lépe součty, př ) Symbol zvoleného místa konání (P Polanova síň nebo M M-klub, Skvrňany) Preferovaný termín (zvláště omezení, př. mimo Po a Pá, nebo leden únor, po 9.00 apod.) Vyplňte všechny požadované údaje: adresu, na kterou budou zasílány pozvánky, jméno kontaktního pracovníka a číslo telefonu či mobilu (popř. i ) pro potřeby naléhavé komunikace. Objednávky zasílejte na adresu: Knihovna města Plzně B. Smetany Plzeň do 21. září 2009 Kontakt na nás a další informace: Mgr. Jana Horáková, tel , (Polanova síň) Bc. Jan Albrecht, tel , (M-klub) Děkujeme za váš zájem i vzájemnou spolupráci a těšíme se s vámi a vašimi žáky na shledanou v Knihovně města Plzně!

3 1. SVĚT KOLEM NÁS PĚT PRSTŮ MŠ 35,- Kč Zábavnou, hravou formou a také písničkami přibližují pražští herci Studia Poetik Dana Matějková a Jan Hájek dětem základní estetické a mravní hodnoty vztah k přírodě a společnosti. Tak jako tvoří ruku pět prstů, tak život kolem nás vytváří mozaiku pohledu na svět. 2. JAK SE JMENUJE ČAS MŠ 1. ZŠ 35,- Kč Další mozaikový pořad Studia Poetik, kde jeden celek tvoří rok, měsíce, dny, týdny, hodiny, minuty a vteřiny vše na téma času podle obrázkového kalendáře Josefa Lady, s písničkami, hádankami, říkánkami, maňáskem a především s humorem v podání Jana Hájka a Dany Matějkové. 3. HEJ, HEJ, KOLEDA MŠ 1. ZŠ 35,- Kč Vánoční pořad Dany Matějkové a Jana Hájka pro nejmenší povídání o tom, jak k nám vánoční svátky přišly, jak vznikly a jak se slavily v různých dobách, jaké zvyky je provázely, jaké se zpívaly koledy a jaké vánoční písničky zpíváme i dnes. 4. POHÁDKA O ZAKLETÝCH HOUSLIČKÁCH MŠ 2. ZŠ 20,- Kč O kouzelných houslích, malém Vašíkovi, čertech, hodných zvířátkách i mluvících stromech hraje, vypráví i zpívá Milan B. Karpíšek. 5. JÁ, PÍŠŤALKA MŠ 2. ZŠ 30,- Kč Tenorová, altová, sopránová, sopraninová i diskantová zobcová flétna, příčná flétna i pikola to vše v rukou flétnistky Petry Brabcové s hudebním doprovodem Milana B. Karpíška. Děti nahlédnou do historie dechových nástrojů, zazpívají si známé písničky, zahrají si s muzikanty na claves, maracas, tamburínu, quiro, lamí kopýtka, lusky flamboyanu a mnohé další rytmické nástroje. 6. PÍSNIČKOVÁ VÍLA MÍLA MŠ 2. ZŠ 30,- Kč Pohádka s písničkami i ponaučením o životě v rybníčku i na paloučku, když dělají lidi vílám v přírodě nepořádek. Hrají a zpívají Romana Neumannová a Ludmila Bednářová. 7. MUZIKANTSKÁ CESTA KOLEM SVĚTA MŠ 2. ZŠ 20,- Kč Malý Míša má globus. A vydává se na cestu kolem světa, aby poznal, kde na jaké hudební nástroje hrají. Navštíví Afriku, Čínu, Indii, Havaj, Mexiko... a během své cesty pozná (stejně jako děti) desítky exotických hudebních nástrojů. Svou cestu zakončí spolu s Milanem B. Karpíškem na Chodsku. 8. O PEJSKOVI A KOČIČCE MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Pohádkový příběh na motivy knížky Josefa Čapka s vyprávěním Jak psali dopis, O kničavé holčičce, O panence, která tence plakala, a s písničkami v podání Jitky a Přemysla Kubištových a Ludmily Bednářové.

4 9. O HANDULÉNCE MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Bez práce nejsou koláče. A tak pilná a laskavá Handulénka, která přiloží ruku k dílu, získá užitek i radost a ospalý, líný Handulák nedostane nic. Hrají: Jitka Kubištová, Přemysl Kubišta a Ludmila Bednářová. 10. VESELÉ PÍSNIČKY PRO PEJSKY A KOČIČKY MŠ 2. ZŠ 30,- Kč V písničkách Milana B. Karpíška a Jitky Kubištové, které zpívají i děti, kde hafají i mňoukají, ožívají zvířátka z obrázků: kocouři Mates a Bonifác, bassetice Bettyna, kočička Kate, kokršpaněl Dino a jiní chlupatí kamarádi. Vůbec neuškodí vědět, jak se k zvířátkům chovat.

5 11. MÍČEK POUTNÍČEK MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Pozor na draka! Naučná pohádka (s prvky dopravní výchovy) o tom, že děti mají poslouchat a dodržovat sliby, dávat pozor na cestě a nebát se odpovědnosti. Účinkují: Ludmila Bednářová, Jitka Kubištová a Přemysl Kubišta. 12. PRINCEZNA MUZIČKA MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Pohádka o ztracených a znovu nalezených hudebních nástrojích. Děti spolu s herci vytvoří kapelu a hudbou přemůžou pyšnou a protivnou královskou rádkyni. Hrají a zpívají: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 13. ČERVENÁ KARKULKA MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Jak polepšit vlka? Veselá pohádka s dobrým koncem. Příběh přináší ponaučení, že děti si musí dávat pozor na cizí lidi, ale i poznání, jak dobrá a zdravá je zelenina a ovoce. Hrají: Přemysl Kubišta, Jitka Kubištová a Ludmila Bednářová. 14. PAN POZDRAVENÍČKO MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Veselá veršovaná pohádka o slušném vychování. Během představení děti učí drzou a nevychovanou slečnu Lízu všechna kouzelná slovíčka. Hrají a zpívají: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 15. POHÁDKA O VÁNOCÍCH MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Začíná tím, jak se pejsek a kočička těšili na Vánoce a jak se jim o nich zdálo. A pak se odvíjí ten nejkouzelnější vánoční příběh narození Ježíška, ve kterém děti hrají v kostýmech Josefa, Marie, králů, pastýřů a koledníků vytvoří veliký živý betlém. Spolu s nimi účinkují Romana Neumannová, Přemysl Kubišta a Ludmila Bednářová. 16. K ČEMU JSOU MOSTY PŘES ŘEKU MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Básničky, písničky, hry a hádanky seznamují děti s krásami a zajímavostmi Prahy a zároveň s knihou Jiřího Žáčka a jeho poezií Věra Čížkovská a Luděk Richter divadelní společnost Kejklíř, Praha. 17. ZLOBIVÁ POHÁDKA MŠ 2. ZŠ 30,- Kč O dětských zlozvycích. V pohádce navštívíte s Romanou Neumannovou a Přemyslem Kubištou vesničky: Šťouronosy, Špindírov, Zlobinec či Prolhanou Lhotu. 18. ČERTOVSKÉ POHÁDKY MŠ 2. ZŠ 30,- Kč Poučné příběhy s písničkami o tom, že s čerty nejsou žerty. Ale legrace bude taky! Účinkují: Romana Neumannová a Přemysl Kubišta. 19. NENÍ MĚCH JAKO MĚCH MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Harmonika světem vládne! Od foukací harmoniky, přes heligonku k akordeonu, od lidových písniček přes jazz po klasiku. Takový výlet dětem slibují Renata Pospíšilová a Milan B. Karpíšek. Můžou si s nimi zkusit zahrát na úplně malou harmoniku.

6 20. K JEŽÍŠKOVI DO BETLÉMA PŮJDEME MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Proč máme na Vánoce doma stromeček? A odkdy jíme kapra? Co dělají Lucky? A proč se zpívaly koledy? Společné zpívání, hraní na historické nástroje i drobné vánoční perličky nabízejí Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 21. POHÁDKY O HONZOVI MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Veselé příběhy s líným Honzou, Kašpárkem a Marjánkou, se známými národními písničkami a popletenou pohádkou o Karkulce. Hrají: Romana Neumannová, Miloslav Krejsa a Martin Chmelař. 22. POVÍDÁNÍ O HOUSLIČKÁCH MŠ 3. ZŠ 20,- Kč Tomík se s kouzelníkem Kalafunou vydává na cestu do hlubin času. A dozví se mnoho zajímavého o housličkách. I děti na vlastní oči uvidí a také uslyší jejich středověké předchůdce a dostanou se až k současnému elektrofonickému nástroji. Při společném muzicírování s Milanem B. Karpíškem si ozřejmí i základní rozdíly mezi hudebními žánry. 23. TŘI ZLATÉ VLASY DĚDA VŠEVĚDA MŠ 3. ZŠ 35,- Kč S loutkovým divadlem našich předků nad jednou z nejkrásnějších pohádek Karla Jaromíra Erbena nastiňuje pražská divadelní společnost Kejklíř (Luděk Richter a Věra Čížkovská) téma zpupné panovačnosti, ale i pokory a nebojácnosti. 24. POJĎTE S NÁMI DO CIRKUSU MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Víte, proč mají sloni dlouhé choboty? Umíte krotit šelmy? Chcete si společně zazpívat nové písničky o klaunech, provazochodcích, o koních s vnukem nefalšovaného cirkusáckého muzikanta Milanem B. Karpíškem a také s Jitkou Kubištovou? Pak přijďte do našeho šapitó! 25. POJĎTE S NÁMI DO ZOO MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Po návštěvě cirkusu vás Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek pozvou do zoologické zahrady. A všichni se naučí zase nové veselé písničky o zvířátkách. 26. U PANA JOSEFA LADY ZŠ 35,- Kč Na návštěvě v Hrusicích se povídá o dětství Josefa Lady a zvycích na venkově od jara až do zimy, ale také se hraje a zpívá. A což teprve ty hádanky a pohádky! Hrají: Antonín Kaška, Josef Nechutný, Martin Chmelař, s klavírním doprovodem Ivo Pavelky. 27. TLUČE BUBENÍČEK ZŠ 20,- Kč Šamani, bubeníci, kouzelníci... Tolik bicích nástrojů děti ještě neviděly ani o nich neslyšely! Natož aby si na ně mohly bubnovat! Darbuka, tabla, bodhrán, šamanské bubny, vojenský buben, djembé, maracasy... Milan B. Karpíšek vše předvede, o všech toho totiž hodně ví a zná.

7 28. KEJKLÍŘ ZŠ 35,- Kč Jen zčásti veselá pohádka ze života o tom, že žebříček hodnot nemá na vrcholu peníze, ale hezké vztahy a lásku. Vše v desítkách postav rozehrává jediný herec: Luděk Richter (Kejklíř, Praha). 29. ZAHRADA JIŘÍHO TRNKY ZŠ 35,- Kč Rozpomínání na pana malíře a loutkáře Jiřího Trnku, na jeho dětství v Plzni, o tajemné Zahradě a o přátelství s Františkem Hrubínem i Janem Werichem. Účinkují: Josef Nechutný, Miloslav Krejsa, Martin Chmelař a Ivo Pavelka (klavír). 30. STÁLA BASA U PRIMASA ZŠ 25,- Kč Víte, že pradědečkem kontrabasu byl vozembouch? Že basa tvrdí muziku, to ví každý, ale co je to hlubozník a hlubohudec? Milan a Tomáš Karpíškovi vám představí mamuta smyčcových nástrojů i různé baskytary. A nevyhnou se ani rocku. 31. ČTYŘI ROČNÍ DOBY ZŠ 35,- Kč Pořad seznámí děti s dávnými zvyky a tradicemi českého venkova od jara do zimy. A také s tím, co je třeba udělat na poli, jak pečovat o zvířátka, proč se slaví různé svátky. A hlavně se zpěvem, který léta lidi provázel a pomáhal jim v životě. To vše s pražským Studiem Poetik Danou Matějkovou a Janem Hájkem. 32. VESELÁ ČEŠTINA ZŠ 35,- Kč Za lepší poznání bohatosti českého jazyka! Děti uslyší pohádku v chodském nářečí, zazní brněnský hantec, pohrají si s čísly a vyzkoušejí různé jazykolamy. A nakonec je čeká pohádka o špatně napsaných písmenkách. Vyučují a hrají: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 33. POMLÁZKA SE ČEPEJŘÍ ZŠ 35,- Kč To vykřikuje vrabec Čimčarára. Významy velikonočních svátků a zvyků od pohanského svěcení jara přes starozákonní příběh Ježíše Krista až po vítání jara a parodii současného koledování v podání Dany Matějkové a Jana Hájka. 34. JEDNOU V ROCE NA VÁNOCE ZŠ 35,- Kč Strejda housle popadne... Myslíte, že je to jen zúžená poetika Vánoc. Kdepak! K Vánocům se pojí mnohé zvyky, ba i pověry. A také písničky, koledy. Jak k nám oslavy Vánoc přišly a jak se slavily Vánoce v různých dobách. To vše se lze dozvědět v pořadu Dany Matějkové a Jana Hájka z pražského Studia Poetik. 35. POVĚSTI A BÁJE Z PLZEŇSKÉHO KRAJE I ZŠ 30,- Kč O plzeňské madoně a O pokladu na Věžce jsou dvě nejkrásnější pověsti z Plzeňska. K dětem se dostanou v netradičním hudebním zpracování spolu s potulnými muzikanty si je zpívají i děti. A nechybí ani oblíbená soutěž a obrázky Milana B. Karpíška, se kterým účinkuje i Jitka Kubištová.

8 36. POVĚSTI A BÁJE Z PLZEŇSKÉHO KRAJE II ZŠ 30,- Kč Druhý díl úspěšného pořadu je o plzeňských zvonech a O Ostrém kameni. Zvon Bárta vyzvání, chasník Tomáš bojuje o lásku a sedlák Blahoš zase s čertem o duši. Ale jak je dobrým zvykem, naučí se obecenstvo zase novou (a pěkně chytlavou) písničku. Účinkují Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 37. POVĚSTI A BÁJE Z PLZEŇSKÉHO KRAJE III ZŠ 30,- Kč Ve třetím díle cyklu pátrání v historii Plzeňska a jeho pověstí se spolu s chasníkem Tomášem vydáme na věž, co převyšuje kopce, ale také budeme sledovat boj velhartického mlynáře s krutým majitelem hradu. A do toho se přimíchají pekelné mocnosti. Ale více se dozvíte od Milana B. Karpíška a Jitky Kubištové. 38. VÝLET DO INDIE ZŠ 30,- Kč Do exotických končin se přesuneme s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem za příběhy plnými mystiky a pohádkami ukrytými pod závojem tajemna. Pojďte se s námi vydat na cestu, poodhalit oponu světa odlišných kultur i zahrát si na pravé indické hudební nástroje. 39. MUSIC FAMILY ZŠ 30,- Kč Pestrý hudební pořad Milana B. Karpíška a jeho synů Tomáše (studenta plzeňské konzervatoře v oborech skladba a kontrabas) a Michala (ZUŠ Plzeň a Chrást). Na pódiu se objeví housle, kytara, loutna, flétna, violoncello, kontrabas a různé bicí nástroje, ale také elektrofonická kytara, baskytara a elektrické housle. Zazní ukázky z pestré palety hudebních stylů od špetky klasiky až po jazz, ve finále pak zaduní pořádný rock!!! Pořad je velice inspirativní pro mladé adepty hudební múzy.

9 40. VYPRÁVĚNÍ O MĚSTĚ PLZNI ZŠ 30,- Kč Pověsti o založení města, O záchraně města před husitskými bojovníky, o vynálezu knihtisku, o výrobě piva, a také o významných osobnostech spjatých s Plzní o Mikoláši Alšovi, o Bedřichu Smetanovi, o Josefu Kajetánu Tylovi (s ukázkou ze strakonického dudáka). O tom všem je pořad herců Divadla J. K. Tyla Miloslava Krejsy, Martina Chmelaře a Romany Neumannové. 41. STARÉ POVĚSTI PLZEŇSKÉ ZŠ 30,- Kč Pestré leporelo pověstí a bájí o městě Plzni. Nabízí setkání s lochotínským poustevníkem, povídání o bludném kameni na náměstí, o vytrestaném truhláři z Plaského domu i humorné vyprávění lékaře Franty z roku A ještě rozhovor s unesenou dívkou z lesovny u Boleveckého rybníka a také vysvětlení částí a symbolů v plzeňském erbu. Účinkují: Miloslav Krejsa, Martin Chmelař a Jitka Kubištová. 42. PÁNŮ DVOŘÁKA A SMETANY SE NEMUSÍTE BÁT ZŠ 30,- Kč Vyprávěním o dětských potížích našich hudebních velikánů, o počátcích jejich komponování se dětem přiblíží životy Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Jitka Kubištová a Romana Neumannová v dobových kostýmech zpívají a na klavír a příčnou flétnu hrají drobné ukázky z jejich tvorby. 43. LONDÝN VYSTUPOVAT!!! ZŠ 20,- Kč Zadarmo do Londýna! V pořadu plném zajímavostí a písniček o tomto městě se setkáte s Jindřichem VIII., s Jackem Rozparovače, s admirálem Nelsonem i s Harry Potterem. A možná potkáte i Beatles. Pořad je určený nejen milovníkům Anglie, ale hlavně těm, kteří se potýkají s úskalími angličtiny. Průvodcem po Londýně i učitelem písniček vám bude Milan B. Karpíšek. 44. POHÁDKA O RADOUŠOVI ZŠ 35,- Kč Pohádkový minimuzikál o založení hradu Radyně a o životě zlého Radouše krutého pána hradu. V kulisách obrazů Vladimíra Havlice, v dobových kostýmech a s historickými nástroji účinkují Jitka a Přemysl Kubištovi a Milan B. Karpíšek. 45. JAN KOMENSKÝ ZVANÝ AMOS ZŠ 35,- Kč Aby poučení bylo dětem zábavou a nikoli trápení jejich... Pořad není ani přednáškou, ani oslavou Jana Amose Komenského, děti se ukázce ze středočeské školy zasmějí, ale vzápětí se s nadšením účastní výuky cizích jazyků podle Komenského Brány jazyků otevřené. Dozví se méně známé podrobnosti z jeho života, účastní se úryvku hry Schola ludus i ukázky z Labyrintu světa a naučí se dosud nepublikovanou píseň z Komenského tvory, a to spolu s Danou Matějkovou a Janem Hájkem.

10 46. BOBŘÍK MLČENÍ JAROSLAVA FOGLARA ZŠ 20,- Kč Čestnost, odvaha, kamarádství to jsou vlastnosti a hodnoty, které v dětských čtenářích vždy upevňovaly knihy Jaroslava Foglara. Rychlé šípy, ježek v kleci, lovení bobříků... Životní osudy autora, jeho knih i jejich hrdinů přibližuje pořad připravený a interpretovaný Jiřím Brožem. 47. KAREL IV. A JEHO MOST ZŠ 30,- Kč Šest a půl století uplynulo od doby, kdy císař Karel IV. poklepal na základní kámen nového kamenného mostu, dnes národní památky, která v sobě skrývá nejen pověstná vajíčka, ale i mnohá tajemství. Odkrývají je a hity gotických hitparád hrají a zpívají Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. Zvou vás na společnou cestu po Karlově mostě i na soutěž. 48. ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ ZŠ 30,- Kč Vyprávění o počátcích našeho národního uvědomění o Josefu Dobrovském, Josefu Jungmannovi, o českém vlasteneckém divadle i o Josefu Kajetánu Tylovi, Karlu Jaromíru Erbenovi i o mnohých dalších. Hrají Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 49. ZLATÝ KOLOVRAT ZŠ 20,- Kč Pořad o dětství Karla Jaromíra Erbena, o jeho domově, zážitcích i o tom, co mělo vliv na jeho národní cítění. Zazní dvě básně z Kytice, písně, říkadla, pohádka a ukázka melodramu Zlatý kolovrat (s hudbou Karla Kovařovice). Účinkuje Ludmila Bednářová. 50. PÍSNĚ HRADŮ I PODHRADÍ ZŠ 30,- Kč Niněra, fidula, psalterium, trumšajt na to vše se hrávalo ve středověku; v rukou Jitky Kubištové a Milana B. Karpíška ožívají i další nástroje přicházejí v dobových kostýmech s repertoárem potulných pěvců trubadúrů, minesengrů a vagantů. Děti se octnou v hradní síni, na královské svatbě i v krčmě U sedmy loupežníků, nástroje si mohou vyzkoušet a naučit se i gotický taneček. 51. MOUDRÝ EZOP A TI DRUZÍ ZŠ 35,- Kč Bajka je, když zvířata jednají jako lidi, poněvadž když lidi jednají jako zvířata, tak o tom neradi píšou. (Jan Werich) Vyprávění o bajce a jejích autorech, pověst o Ezopovi, ukázky z díla nejznámějších bajkářů Krylova, La Fontaina až k proměnám bajky současné, ba i zpívané v interpretaci Dany Matějkové a Jana Hájka (Studio Poetik, Praha). 52. VESELÉ VELIKONOCE VINŠUJEME ZŠ 30,- Kč Víte, proč se říká Škaredá středa či Kýchavá neděle? Proč je vajíčko symbolem Velikonoc a co je to družbanec? Odpověď poskytne pořad, ve kterém jeho protagonisté Milan B. Karpíšek a Jitka Kubištová procházejí časem masopustním až po Velikonoce a povídají o dobových tradicích a zvycích. A hlavně hrají a zpívají.

11 53. HALLOWEEN SAMHAIN DUŠIČKY ZŠ 30,- Kč O původu a podstatě těchto svátků, o zvycích, písních i hrách děti si v praxi vyzkouší skutečné haloweenské zábavy svých anglických a amerických kamarádů, zazpívají si jejich písničky, s Milanem B. Karpíškem a Jitkou Kubištovou si zařádí i zasoutěží. 54. ČESKÝ ROK V TRADICÍCH ZŠ 30,- Kč Osvěžení českých tradic od Tří králů až po Vánoce a oslavu Nového roku vše za doprovodu českých lidových písní, s náležitými rekvizitami a kostýmy. Účinkují Jitka a Přemysl Kubištovi. 55. DVA JANOVÉ HUS A ŽIŽKA ZŠ 30,- Kč Dva pilíře českých dějin a s nimi související bouřlivé události slovem i hudbou přiblíží Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek coby potulný mnich a žebravý muzikus. Nejen slavný chorál Ktož jsú boží bojovníci, ale i další dobové písně přenesou posluchače o bezmála šest století nazpět. Upalovat se ale nebude, soutěžit ano. 56. RUDOLF A JEHO ALCHYMISTÉ ZŠ 30,- Kč Setkejte se s Jeho císařskou Milostí Rudolfem II. v tajuplné Praze i u nás v Plzni. A možná poznáte i Golema. Samozřejmostí jsou i dobové kostýmy, hudební nástroje i renesanční písně. Účinkují Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 57. STARÉ POVĚSTI ČESKÉ ZŠ 30,- Kč Česká klasika, ovšem podaná novým, neotřelým způsobem Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem. Nové písničky, legrace, soutěž to jsou hlavní klady představení, které si klade za cíl přiblížit naše nejstarší dějiny dětem zvyklým na styl jedenadvacátého století. 58. HRADY A ZÁMKY V PLZEŇSKÉM KRAJI ZŠ 30,- Kč Hrad Radyně a zámek Kozel historické putování po dominantách i šlechtických sídlech našeho kraje. Stručnou historií i pověstmi vás provedou postavy bájné i skutečné Jitka a Přemysl Kubištovi. 59. MÁME RÁDI ZEMI ZŠ 30,- Kč Poutavý interaktivní pořad o ekologii a o tom, že chovat se v dnešní době ekologicky je moderní a užitečné. Účinkují: Romana Neumannová a Přemysl Kubišta. 60. JAK TO BYLO S ODYSSEEM ZŠ 35,- Kč Příběhy o Odysseovi, o Paridově soudu i o Trojské válce, o hrdinech antických bájí, o bozích, s jejichž jmény se setkáváme dodnes, vzbuzují zájem o antiku, její literaturu i umění. Pořad Studia Poetik (Dany Matějkové a Jana Hájka) vyzdvihuje etické vlastnosti antických hrdinů statečnost, spravedlnost, touhu po vítězství...

12 61. LEXIKON NÁSTROJŮ ZŠ 20,- Kč Nástroje málem zapomenuté dulcimer, psalterium, autoharfa, lap harp, danghau, darbuka, fanfrnoch... Víte, co to je? Jak vypadají? Jak se na ně hraje? Pokud ne, pak uvidíte, uslyšíte nástroje historické i exotické předvede Milan B. Karpíšek. A děti mají i možnost zapojení se a společného muzicírování. 62. STAROČESKÉ VÁNOCE ZŠ 30,- Kč Adventní a vánoční zvyky a obyčeje v českých zemích, spousta slavných koled, historické nástroje, dobové kostýmy, svíčky a krásná předvánoční pohoda, kterou přinášejí Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 63. JÁ, KRÁL KAREL IV ZŠ 30,- Kč Dramatické zpracování díla Vita Caroli životopisu císaře a českého krále Karla IV. si bere za cíl seznámit žáky s dobou vlády Karla IV., jeho ženami i významnými díly jeho doby. Hrají Miloslav Krejsa, Martin Chmelař a Jitka Kubištová. 64. SVÁTKY V ANGLII A USA ZŠ 20,- Kč Den díkůvzdání, St. Patrick ś Day, Den nezávislosti, Mother ś Day, Father ś Day, anglické Velikonoce, Guy Fawkes Night... svátky, které v našich končinách moc neznáme, ale naši kamarádi v anglicky mluvícím světě je slaví velice rádi. Blíže vám o tom poví i zazpívá Milan B. Karpíšek. 65. HALELUJA! ALE PROČ? ZŠ 35,- Kč Odpovědi na tajemná proč týkající se Vánoc minulých i současných nabízí pořad Dany Matějkové a Jana Hájka, který doprovázejí starými koledami i moderními písničkami. 66. VELIKONOČNÍ OTVÍRÁNÍ POKLADŮ ZŠ 30,- Kč Scénický pořad jarních písní, zvyků, poezie s velikonoční pověstí i Pokladem K. J. Erbena. Hrají a zpívají: Ludmila Bednářová, Jan Pouska a Kristýna Bečvářová. 67. SEDM DIVŮ SVĚTA ZŠ 35,- Kč Patří k nejstarším dílům lidského umu a talentu. První líčení se připisuje Féničanu Antiparchovi ze Sidonu, jehož kniha byla od 2. stol. př. n. l. jakýmsi starověkým bedekrem. Co je to div světa? A proč je jich sedm? Má každá doba svých sedm divů? Jak je tomu v současnosti? Odpovědi a řadu dalších příběhů přináší slovem i písní pořad Dany Matějkové a Jana Hájka. 68. VÁNOCE VE SVĚTĚ ZŠ 30,- Kč Čarodějnice Befana, kozel Ukko, bílý klokan, baculatý Santa Claus... A co marinované býčí srdce nebo pečený ocas leguána? Roztodivné jsou vánoční zvyky a obyčeje různých národů. Ale Ježíšek to vyhraje na celé čáře. A k tomu koledy a vánoční písně od Evropy až po Jižní Ameriku. Účinkují Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek.

13

14 69. HUDEBNÍ VÝLET DO STŘEDOVĚKU ZŠ 25,- Kč Pořad plný písniček a společného muzicírování. Seznámíte se s nejstarší dobovou hudbou, dozvíte se mnoho zajímavostí a uvidíte netradiční hudební nástroje. Účinkují: Jan Pouska a Dagmar Bejčková. 70. GOLEM POZOR, VŠUDE KOLEM! ZŠ 35,- Kč Stará pověst o Golemovi má popularitu hlavně zásluhou filmů s Janem Werichem. Málokdo už přemýšlí o původu pověsti ze Starého zákona a o věčně zničující touze člověka ovládat svět pomocí sluhů, natož o golemech novodobých. S obrazy, slovem i písní provázejí děti pořadem Dana Matějková a Jan Hájek (Studio Poetik, Praha). 71. PUTOVÁNÍ JOSEFA KAJETÁNA ZŠ 30,- Kč Životní osudy kočovného herce, spisovatele a dramatika Josefa Kajetána Tyla uvádějí herci divadla nesoucího jeho jméno, protože právě v Plzni zakončil miláček národa svoji životní pouť. Pořad je sestaven z miniscének z Tylova života i ukázek z jeho her, próz i poezie. 72. HUDBA A MÓDA STALETÍ ZŠ 30,- Kč Procházka slohy románským, gotickým, renesančním, barokním, rokokovým, klasicistním, secesním a ukázka toho, jak se měnila nejen architektura, ale i hudba a dokonce móda. Vydejte se na ni spolu s Přemyslem a Jitkou Kubištovými. 73. STOLETÍ VYNÁLEZŮ ZŠ 30,- Kč Století páry, pradědeček automobil, vynálezci: Thomas Alva Edison, František Křižík, technický vizionář Jules Verne netradiční pohled na technický pokrok 19. století v pořadu dýchajícím kouzelnou atmosférou zašlých časů s využitím dobových kostýmů, písní i soutěže nabízejí Milan B. Karpíšek a Jitka Kubištová. 74. ČEŠTINA ČINANÁ ZŠ 35,- Kč Česky hezky ukázky češtiny staro-dávné, staro-pražské, ale i současné a jiné, např. brněnského hantecu. A také toho, jak nám její pochopení komplikují synonyma a homonyma, nač jsou jazykolamy... Zábavný pořad, který také prostřednictvím ukázek krásného písemnictví Vančurovy Josefíny a Werichova Čochtana podporuje vztah k naší rodné mluvě. Účinkují: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 75. KDE SE VZALO DIVADLO ZŠ 30,- Kč Přehled vývoje divadla od antiky přes divadlo v dobách Shakespearových, v časech českého národního obrození, a také divadla současného ukázky činohry, pantomimy, baletu, opery a operety a přiblížení těchto žánrů mladým divákům v podání Jitky a Přemysla Kubištových.

15 76. MALÁ DOPOLEDNÍ HUDBA ZŠ 30,- Kč Pořad o Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Otec Leopold vzpomíná na svého sic poněkud nezbedného, leč geniálního syna. Z fiktivní návštěvy Salcburku, Vídně či Prahy zní střípky z nejslavnějších opusů hudebního velikána. Účinkují: Milan B. Karpíšek a Jitka Kubištová. 77. NEZDAŘENÁ PŘEDNÁŠKA O NERUDOVI ZŠ 35,- Kč Pořad je komponován jako dialog literárního vědce (Jan Hájek) s Annou Haralíkovou (Dana Matějková), hospodyní Jana Nerudy, jejímž prostřednictvím jsou podávány nejen základní informace, ale i neběžné zajímavosti z Nerudova života. Je doplněn fejetony s aktuální tématikou i z Nerudovy poezie, některé básně jsou dokonce zhudebněny. 78. Z DENÍKU MLADÉHO MUŽE ZŠ 25,- Kč Zábavný minikurs společenského chování vysvětluje základní pojmy: pozdrav, podání ruky, chování v restauraci i na ulici, otázky konverzace, úcty k ženám i ke starší generaci. Zábavnou taneční minisoutěží zapojuje mládež do různých společenských situací. Účinkují: Romana Neumannová a Martin Chmelař. 79. NÁŘEČÍ A SLANG 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Je to ještě vůbec česky? Pořad o různých podobách našeho mateřského jazyka. Procházka mapou českých a moravských nářečí v mnoha praktických ukázkách. A nejen to Jitka a Přemysl Kubištovi přidají i příklady slangu a argotu. 80. SEDM BIBLICKÝCH PŘÍBĚHŮ 7. ZŠ SŠ 35,- Kč Sedm starozákonních příběhů: Stvoření světa, Adam a Eva, Kain a Ábel, Potopa světa, Babylónská věž, Mojžíš, David a Goliáš. Literární předlohou pořadu Dany Matějkové a Jana Hájka je Bible kralická, jednotlivé příběhy vycházejí z Olbrachtova zpracování. Všechny tvoří nadčasové mravní principy, které jsou základem naší kultury. 81. SKOPOVÉ S MARJÁNKOU 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Pořad sestavený z nejúsměvnějších balad a romancí Jana Nerudy je prošpikovaný fejetony a aforismy a opepřený několika písničkami. Účinkují: Andrea Černá, Antonín Kaška a Pavel Kantořík. 82. GÉNIUS ČESKÉ PÍSNIČKY 7. ZŠ SŠ 35,- Kč Karel Hašler jedna z nejvýraznějších, nicméně stále ještě nedoceněných, osobností české hudební historie. Fakta z jeho života, zajímavosti mnohdy neznámé a hlavně písničky interpretují ve stylových kostýmech 20. let minulého století Jitka Kubištová, Milan B. Karpíšek a Přemysl Kubišta.

16 83. VÁNOČNÍ POHLAZENÍ 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Scénický literárně hudební pořad pro chvíle vánoční pohody a na podporu lidského souznění. Koledy od středověku po současnost, poezie lidová, našich i světových autorů, biblický příběh o narození Spasitele to vše přinášejí Ludmila Bednářová, Jan Pouska a Kristýna Bečvářová. 84. PUTOVÁNÍ SE STŘEDOVĚKÝMI STUDENTY 7. ZŠ SŠ 30,-Kč Kdo byli vaganti a proč putovali Evropou za vzděláním? A byli dobří studenti? V dobových kostýmech a za doprovodu historických hudebních nástrojů hrají a zpívají Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek písně středověké, studentské; zazní i katalánština, staroangličtina, staroněmčina a samozřejmě i latina. 85. INTERVIEW S MARIÍ TEREZIÍ 7. ZŠ SŠ 35,- Kč Fiktivní setkání se slavnou panovnicí. Jaká byla? Jak ji viděli její poddaní? Byla opravdu schopná? Byla šťastná? Odpovědi přináší tento pořad s Romanou Neumannovou a Jitkou a Přemyslem Kubištovými v dobových kostýmech a s ukázkami dobové hudby. 86. HEJ, SLOVANÉ! 7. ZŠ SŠ 30,- Kč O počátcích našeho národního uvědomění, o Josefu Dobrovském, Josefu Jungmannovi, o Rukopisech, o českém vlasteneckém divadle, o J. K.Tylovi a české hymně, o J. S. Presslovi a českém odborném názvosloví v dobových kostýmech a s českými vlasteneckými písněmi to vše v podání Jitky Kubištové a Milana B. Karpíška.

17 87. NÁROD SOBĚ 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Druhý díl pořadu o českém národním sebeuvědomování o Národním divadle, o B. Smetanovi a A. Dvořákovi, o založení Sokola, o postavení žen spisovatelek v tehdejší společnosti, o soudobých novinářích opět v dobových kostýmech a za doprovodu vlasteneckých písní s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem. 88. O RADOUŠOVĚ ŽITÍ 7. ZŠ- SŠ 35,- Kč... a přežalostném konci. Folkový minimuzikál (či spíše cyklus kramářských písní) o pohanském knížeti Radoušovi, vládci hradu Radyně, kterého Osud obdařil oslíma ušima, kančími tesáky a kozí bradou. Pohádkový příběh lidské krutosti i křehké lásky s nečekaným rozuzlením. S obrazy Vladimíra Havlice uvádějí Milan B. Karpíšek a Jitka a Přemysl Kubištovi. 89. UMÍME SE CHOVAT? 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Zábavný pořad o společenském chování a etiketě. Jak se chovat ve společnosti, v restauraci, v divadle či, jak se chovat sami k sobě. Účinkují: Romana Neumannová a Přemysl Kubišta. 90. TU KYTÁRU JSEM KOUPIL KVŮLI TOBĚ 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Muzikanti Michal Polcar a Milan B. Karpíšek vzpomínají na zlatá šedesátá, zpívají, hrají a povídají o svých kytarách od stařičké španělky přes jumbo a celou plejádu elektrických kytar, mezi nimiž nechybí skutečné kuriozity.

18 91. JAM SESSION PRO ZAČÁTEČNÍKY 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Jazzový dýchánek! Co je to vlastně jazz? Kde se vzal? Uslyšíte slavné evergreeny L. Armstronga, S. Joplina, D. Ellingtona, G. Gershwina, G. Millera a dalších velikánů jazzu a swingu. S hudebními žertíky a šťavnatým průvodním slovem účinkují Jindřich Marek, Milan B. Karpíšek a Tomáš Karpíšek. 92. HALÓ, KLAUN! 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Jan Werich setkání s velkým umělcem (v podání Přemysla Kubišty), který vypráví, jak se seznámili s Jiřím Voskovcem, jak napsali svoji první hru, proč začali s politickou satirou, jak těžké to bylo v emigraci za 2. světové války a jak to s nimi bylo po válce. Nejen v ukázce Čochtana spoluúčinkuje Jitka Kubištová. 93. JAK SE CO DĚLÁ 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Zábavné vyprávění o nezábavném životě a díle (zábavném i nezábavném) Karla Čapka, divadelní ukázka ze hry Ze života hmyzu a dramatizace Jak vzniká divadelní hra. Hrají: Romana Neumannová a Jitka a Přemysl Kubištovi. 94. NEBOJTE SE KLASIKŮ 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Hudební perličky Petra Brabcová (flétny) a Milan B. Karpíšek (el. mandolína) humornou formou přibližují svět hudby nazývané poněkud nešťastně vážná. Přes inspiraci melodií z mobilních telefonů se dopracují k Bachovi, Mozartovi, Smetanovi a Dvořákovi, nechybí ale ani Offenbachův kankán. 95. BÁSNÍKŮV HLAS 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Pořad o Karlu Havlíčkovi Borovském zachycuje jeho životní osud i dílo na pozadí cesty do Brixenu v dialogu s policejním komisařem Dederou. Do děje jsou vkomponovány i Havlíčkovy články, korespondence, epigramy a úryvky básnických skladeb. Účinkují Antonín Kaška, Josef Nechutný a Martina Samková. 96. SVOU VINOU KLETBU NESU 8. ZŠ SŠ 25,- Kč Nejdůležitější mezníky života Karla Hynka Máchy podle deníkových záznamů, osobní korespondence a Máchových skladeb.vedle Máje zazní i ukázky z básní Svatý Ivan a Noc. Protagonisty pořadu jsou herci DJKT Antonín Kaška a Miloslav Krejsa. 97. PROHRA VÍTĚZKY 8. ZŠ SŠ 20,- Kč Osudy Barbary Niemetz alias Boženy Němcové očima její konfidentky Vítězslavy Paulové. Trojjedinou postavu vytváří Ludmila Bednářová. 98. JAK SE SKÁČE ZA TOTÁČE 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Od Února k Listopadu malý průvodce obdobím totality, aby mládež nezapomínala, jak se žilo dříve a jaké pro ně neuvěřitelné paradoxy a situace tehdy nastávaly... Kořeněno dobovými budovatelskými písněmi a vtipy O Zlatou mříž. Průvodci nedávnou minulostí budou soudruzi politruci Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek

19 99. VE STOPÁCH KELTŮ 8. ZŠ ZŠ 30,- Kč O Keltech, jejich mystických zvycích, o svátcích Beltine a Samhain, o přínosu Keltů evropské kultuře a vzdělanosti pořad plný hudebních ukázek na historické nástroje zavede posluchače do světa dávných obyvatel Bretaně, Irska a Walesu, ale i do země Bójů (Boiohaemum), tedy do Čech. Průvodci jsou Milan B. Karpíšek a Petra Brabcová UCTIVÁ POKLONA, PANE HAŠKU! 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Ústřední postavou je Josef Švejk a jeho prostřednictvím se posluchači dozví mnohá fakta o Jaroslavu Haškovi a zároveň uslyší písničky, pořekadla a parodie z doby Františka Josefa I. a z první světové války. Účinkují: Jitka a Přemysl Kubištovi a Milan B. Karpíšek KONEC VÁLKY NA ČESKÉM ZÁPADĚ 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Poslední dny druhé světové války v západních Čechách! Američané se blíží! Generál Patton v Plzni! Demarkační čára ani o krok dál! Ať žije saxofon! Do radostných okamžiků osvobození západního konce naší země se přeneseme s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem MEMENTO 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Dramatizace známé knihy Radka Johna příběh Michala a Evy, jejich prvního setkání s drogou, vzniku závislosti a marného boje s ní vyúsťujícího až do tragického konce. Účinkují: Miloslav Krejsa, Petra Jarošová a Antonín Kaška MAGDALENA DOBRÁ, MILÁ? 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Výchova dívek po česku fiktivní návštěva české buditelky, známé kuchařky a spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové v české škole 21. století dává nahlédnout do výchovy dívek na počátku 19. století, do začátku emancipace žen a doby biedermaieru. Hrají: Jitka Kubištová, Romana Neumannová a Ludmila Bednářová ZADÁNO PRO ZVLÁŠTNÍ ŠKOLU 8. ZŠ SŠ 20,- Kč Vzpomínka na povídky Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka, vyprávění o jejich cestě za humorem průvodní text a interpretace nejznámějších povídek v podání Jiřího Brože je zařazuje do kontextu české humoristické tvorby, kterou rozvíjeli osobitým způsobem JAN AMOS KOMENSKÝ 9. ZŠ SŠ 35,- Kč Scénický pořad přibližující divákům životní pouť velkého Čecha, filosofa a pedagoga, se snaží přiblížit Komenského v obyčejné lidské podobě, ale s nezdolnou energií a životním elánem. Hrají a zpívají Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová.

20 106. LYŽE Z JASANU 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Příběh valašského kluka, kterých na svých lyžích doletěl na Olympijských hrách v Grenoblu v roce 1968 až pro zlato volně podle novely Oty Pavla Pohádka o Raškovi. Za klavírního doprovodu Ivo Pavelky účinkuje Josef Nechutný VIVAT PLZEŇ! 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Pořad posilující hrdost a vztah k našemu krajskému městu vyprávěním o plzeňských rodácích (Miroslavu Horníčkovi, Miroslavu Holubovi) i o lidech, kteří v Plzni strávili část života (Bedřichu Smetanovi) a také o významných stavbách, kultuře města a o všem, čím Plzeň žila a dodnes žije. Účinkují: Martin Chmelař, Miloslav Krejsa a Romana Neumannová VÁLKA ZVANÁ SVĚTOVÁ 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitáme na prahu 20. století, stáváme se svědky sarajevského atentátu, rukujeme do války, zpíváme si spolu s vojáky v zákopech, až je konečně mír a dočkáváme se samostatného Československa. To vše spolu s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem AMERICKÁ LIDOVÁ HUDBA 9. ZŠ SŠ 20,- Kč...a její kořeny. Cesta za prvními osadníky Nového světa k počátkům současné country, songů a balad vonících irskou a skotskou domovinou. Putování s houslemi a banjem a jinými nástroji po Divokém západě autentické zážitky Milana B. Karpíška z pobytů v Americe CESTA STALETÍMI, SLOHY A STYLY 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Sloh románský, gotický, renesanční, baroko, klasicismus i secese, styly nové doby s otázkami architektury, ukázkami hudby i módy přicházejí Jitka a Přemysl Kubištovi JAK VONÍ PURPURA 9. ZŠ SŠ 20,- Kč Básně povídky jsou vedle písňových textů a scénářů méně známou součástí tvorby Jiřího Suchého. S nimi a křehkou poetikou, o niž Suchý obohatil českou literaturu, seznamuje posluchače Jiří Brož O SEIFERTOVI A ZE SEIFERTA 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Poutavé vyprávění básníka, nositele Nobelovy ceny, o rodném Žižkově, o životě a přátelích, jak je zaznamenal ve své knize Všecky krásy světa. S ukázkami toho nejkrásnějšího ze Seifertovi tvorby, ale i nemalou špetkou humoru přicházejí Antonín Kaška, Martin Chmelař a Romana Neumannová MĚSTEČKO, KDE SE ZASTAVIL ČAS 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Dramatické zpracování povídkové knihy Bohumila Hrabala vyzdvihuje strhující a nepatetické lidství strýc Pepin ožívá ve vyprávění a ve scénách Josefa Nechutného, za klavírního doprovodu Ivo Pavelky.

Vydání : září/2013. Elektronické zpracování : Dalibor Bryja

Vydání : září/2013. Elektronické zpracování : Dalibor Bryja Vydání : září/2013 Elektronické zpracování : Dalibor Bryja 2 Obsah : Úvodník (3) Aktuálně Co se událo v Bolaticích (4-7) Rekonstrukce SZM (8-11) Vesnice roku (12-13) Smart katalog (14-17) Setkání knihovnic

Více

HORAŽĎOVICKÝ OBZOR ROČNÍK X V. ( X X XIII) V HOR A ŽĎOV ICÍCH DNE 27. Z Á ŘÍ 2012 ČÍSLO 9 NEPRODE JNÉ

HORAŽĎOVICKÝ OBZOR ROČNÍK X V. ( X X XIII) V HOR A ŽĎOV ICÍCH DNE 27. Z Á ŘÍ 2012 ČÍSLO 9 NEPRODE JNÉ HORAŽĎOVICKÝ OBZOR ZÁŘÍ 2012 V y b í r á m e z o b s a h u Charitativní hokejové utkání str. 3 Z radnice str. 5 VOLBY 2012 str. 6 m ě s í č n í k v ě n o v a n ý h o s p o d á ř s k é m u, k u l t u r

Více

KNIHCENTRUM Vaše rodinné knihkupectví

KNIHCENTRUM Vaše rodinné knihkupectví Výtisk zdarma Platí od 11. 8. do 14. 9. 2008 nebo do vyprodání zásob KNIHCENTRUM Vaše rodinné knihkupectví Adresy prodejen na zadní straně ZÁŘÍ S BARBAROU NESVADBOVOU str. 9 129, BĚŽNÁ CENA 149, str. 15

Více

PŘIPOMEŇME SI V ČERVNU. www.shakespeare.cz

PŘIPOMEŇME SI V ČERVNU. www.shakespeare.cz www.shakespeare.cz Smíchov dávno není venkovskou periferií, do jejíž zeleně se Pražané jezdili rekreovat, ani onou pověstnou průmyslovou čtvrtí zalidněnou dělnickým živlem, v kterou se změnil v 19. století.

Více

10 Kč. 5/2009 Vysokomýtský. zpravodaj

10 Kč. 5/2009 Vysokomýtský. zpravodaj 10 Kč 5/2009 Vysokomýtský zpravodaj Na přední straně obálky: Pohled z vanického kopce Foto Lucie Šedová Květen 1 Pátek 2 Sobota 3 Neděle 4 Pondělí 5 Úterý 6 Středa 7 Čtvrtek 8 Pátek 9 Sobota 10 Neděle

Více

http://poradna.ub.cz > Podadna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji

http://poradna.ub.cz > Podadna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji http://poradna.ub.cz > Podadna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji V y d á v á m ě s t o U h e r s k ý B r o d k v ě t e n 2 0 0 9 č í s l o 5 Z D A R M A w w w. u b. c z BRODSKÝ

Více

299, široký sortiment nízké ceny rychlé dodání AKCE TOPP 1+1 ZDARMA NOVINKA. nebo do vyprodání zásob. 210 titulů v nabídce. strana 4.

299, široký sortiment nízké ceny rychlé dodání AKCE TOPP 1+1 ZDARMA NOVINKA. nebo do vyprodání zásob. 210 titulů v nabídce. strana 4. Platí od 18. 10. do 21. 11. 2010 nebo do vyprodání zásob Výtisk zdarma 210 titulů v nabídce www.knihcentrum cz široký sortiment nízké ceny rychlé dodání strana 15 strana 11 strana 4 2 AKCE TOPP 1+1 ZDARMA

Více

Ročenka XVI. 2012-2013

Ročenka XVI. 2012-2013 Ročenka XVI. 2012-2013 Gymnázium, Vítkov, Komenského 145, příspěvková organizace 0 Obsah Úvod... 2 1 Seznam žáků... 4 2 Seznam pracovníků... 12 3 Kalendář akcí... 13 4 Klub rodičů při Gymnáziu Vítkov...

Více

NOVINY. Pelhřimovské. Nenechte si ujít!

NOVINY. Pelhřimovské. Nenechte si ujít! Číslo 1 Ročník XVI Zdarma 17. ledna 2014 Pelhřimovské NOVINY Zpravodaj Městského úřadu Pelhřimov, kulturních zařízení a technických služeb e-mail: noviny@kzpe.cz, telefon: 564/103 303, 777/012 396, www.pelhrimovsko.cz

Více

ČESTNÝ HOST EGYPT. Egyptská kultura po dvou revolucích ČESTNÝ HOST EGYPT 1 ČESTNÝ HOST 3 TLUMOČENO 2 DĚTI A MLÁDEŽ 4 UDÍLENÍ CEN

ČESTNÝ HOST EGYPT. Egyptská kultura po dvou revolucích ČESTNÝ HOST EGYPT 1 ČESTNÝ HOST 3 TLUMOČENO 2 DĚTI A MLÁDEŽ 4 UDÍLENÍ CEN 1 ČESTNÝ HOST 3 TLUMOČENO 2 DĚTI A MLÁDEŽ 4 UDÍLENÍ CEN ČESTNÝ HOST EGYPT ČESTNÝ HOST EGYPT Egyptská kultura po dvou revolucích Egypt nebyl nikdy pouhým názvem země a jejího národa, nýbrž místa, kde se

Více

Divadlo J. K. Tyla. The J. K. Tyl Theatre. Das J. K. Tyl Theater

Divadlo J. K. Tyla. The J. K. Tyl Theatre. Das J. K. Tyl Theater Divadlo J. K. Tyla v Plzni The J. K. Tyl Theatre in Pilsen Das J. K. Tyl Theater in Pilsen CZ Ředitelství Prokopova 14, 301 00 Plzeň tel.: +420 378 038 048 fax: +420 377 330 653 Obchodní útvar Odd. prodeje

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro zájmové vzdělávání ve školní družině PRO ŠKOLNÍ ROK 2013/2014 OBSAH: Identifikace školní družiny 1 Obecná charakteristika školní družiny 2 Kapitoly ŠVP pro zájmové vzdělávání

Více

ČESKÁ A SVĚTOVÁ LITERATURA PRO DĚTI

ČESKÁ A SVĚTOVÁ LITERATURA PRO DĚTI ČESKÁ A SVĚTOVÁ LITERATURA PRO DĚTI PhDr. Zdeněk Valenta, Ph.D. Studijní opora Katedry preprimárního a primárního vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem OBSAH ÚVOD...

Více

Martin Mejzlík v roli krále Jiřího VI. Dramaturgický plán nadcházející sezóny. zdeněk rumpík a 47 členů mladého studia laik

Martin Mejzlík v roli krále Jiřího VI. Dramaturgický plán nadcházející sezóny. zdeněk rumpík a 47 členů mladého studia laik 5 20 14 DIVADELNÍ ZPRAVODAJ >>> květen >>> 104. sezóna 2013/14 Martin Mejzlík v roli krále Jiřího VI. Dramaturgický plán nadcházející sezóny zdeněk rumpík a 47 členů mladého studia laik Na představení

Více

http://poradna.ub.cz > Poradna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji

http://poradna.ub.cz > Poradna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji http://poradna.ub.cz > Poradna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji V y d á v á m ě s t o U h e r s k ý B r o d p r o s i n e c 2 0 0 9 č í s l o 1 2 Z D A R M A w w w. u b.

Více

Husovské slavnosti 2015

Husovské slavnosti 2015 Husovské slavnosti 2015 5. a 6. července 2015 SPRAVEDLIVÁ LIDSKÁ PRÁVA JSOU ZAHRNUTA V PRÁVU BOŽSKÉM, ANO JSOU PŘÍMO ZÁKONEM KRISTOVÝM POTUD, POKUD BOŽÍMU ZÁKONU UŽITEČNĚ SLOUŽÍ. Hus, O postačitelnosti

Více

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II

Středa 13. ledna 2010 v Benátkách nad Jizerou se pokračuje v odklizení sněhu. Na Burse, Benátky nad Jizerou II ZPRAVODAJ BENÁTECKA číslo 2 ročník: 34 cena: 10 Kč 8. února 2010 V tomto čísle najdete: Mistryně Evropy str. 4 Základní školy str. 5 7 Mateřská škola str. 8 9 Benátky a archeologie str. 15 Policie ČR informuje

Více

Vamberecký Kdo si hraje, nezlobí. Kdo sportuje, dělá i něco pro své zdraví. Na sportovním plese byli vyhlášeni nejlepší

Vamberecký Kdo si hraje, nezlobí. Kdo sportuje, dělá i něco pro své zdraví. Na sportovním plese byli vyhlášeni nejlepší Vamberecký Kdo si hraje, nezlobí. Kdo sportuje, dělá i něco pro své zdraví. Na sportovním plese byli vyhlášeni nejlepší sportovci ve Vamberku. Je hezké, že jsou mezi nimi děti i mladí, kteří sportu věnují

Více

NOVINY. kých služeb e-mail: noviny. Dnes v listě: Městská knihovna na Facebook smysl! Domácí hospicová péče Klání O nej...

NOVINY. kých služeb e-mail: noviny. Dnes v listě: Městská knihovna na Facebook smysl! Domácí hospicová péče Klání O nej... Číslo 6 P Ročník XII Zdarma 2. dubna 2010 e l h ø i m o v s k é NOVINY Zpr Zpravodaj Městského úřadu imov,, kulturníc ulturních zařízení a tec echnic hnickýc kých služeb e-mail: noviny viny@kzpe.cz, telef

Více

Den přeslavný jest přišel k nám...

Den přeslavný jest přišel k nám... Prosinec 2008 Kulturní přehled Rozhovor Reporty Kultura Anna-Marie Neduhová Den přeslavný jest přišel k nám... 02 Obsah: Rozhovor 04 s ředitelem festivalu Lípa Musica Martinem Prokešem Underground 06 Václav

Více

RegionálníměsíčníkproDobříšaokolí

RegionálníměsíčníkproDobříšaokolí 03 2015 RegionálníměsíčníkproDobříšaokolí zdarma Den Země 2015 Místostarostka Mgr. Petra Neubergerová s ředitelkou knihovny Mgr. Kateřinou Pechovou slavnostně otevřely přístavbu bezbariérového vstupu a

Více

Od 1. září se školní lavice opět zaplní. (Foto Aleš Felgr.)

Od 1. září se školní lavice opět zaplní. (Foto Aleš Felgr.) 9/2005 Od 1. září se školní lavice opět zaplní. (Foto Aleš Felgr.) Kalendárium Září BENEŠ Edvard (* 28. 5. 1884 Kožlany na Rakovnicku, 3. 9. 1948 Sezimovo Ústí) - český politik, diplomat a státník PRESL

Více

BECHYŇSKÝ MĚSTSKÝ ZPRAVODAJ

BECHYŇSKÝ MĚSTSKÝ ZPRAVODAJ BECHYŇSKÝ MĚSTSKÝ ZPRAVODAJ LEDEN 2012 1 PF 2012 Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych jménem vedení radnice a samozřejmě i jménem svým popřál všem občanům našeho města vše nejlepší do nového roku, hodně

Více

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIV /2015 16. 2. 1. 3. 2015. zygmunt miłoszewski

ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIV /2015 16. 2. 1. 3. 2015. zygmunt miłoszewski ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK XIV /2015 16. 2. 1. 3. 2015 4 Karmelitánské nakladatelství a distribuce Vaše knihkupectví SEZNAMTE SE S NÁMI www.oftis.cz OFTIS Ústí nad Orlicí

Více

Nová mateřská škola otevřena

Nová mateřská škola otevřena Sníh padá a padá Vážení, na adventních nedělích jsme si přáli, aby byly bílé vánoce a jak je vidět příroda nás vyslyšela. Netrefila se na vánoční svátky, ale od ledna máme sněhu dost a dost. Snažíme se

Více

XI/2010 KNIHA O BYSTŘICI. Téma měsíce: Vzpomínka na Jaromíra Procházku KALENDÁŘ BYSTŘICKO 2011

XI/2010 KNIHA O BYSTŘICI. Téma měsíce: Vzpomínka na Jaromíra Procházku KALENDÁŘ BYSTŘICKO 2011 ROČNÍK V., LISTOPAD 2010, 6800 VÝTISKŮ, ZDARMA XI/2010 Složení nov zvolené rady m sta strana 1 Kulturní a sportovní akce strana 3 Složení komisí m stské rady strana 4 Vzpomínka na Jaromíra Procházku strana

Více

WWW. Umíte číst ROČNÍK VIII /2009 22. 6. 2009 12. 7. 2009. Karmelitánské nakladatelství Každý týden novinky v distribuci

WWW. Umíte číst ROČNÍK VIII /2009 22. 6. 2009 12. 7. 2009. Karmelitánské nakladatelství Každý týden novinky v distribuci ČASOPIS PRO KNIHKUPCE, KNIHOVNY, NAKLADATELE A ČTENÁŘE ROČNÍK VIII /2009 22. 6. 2009 12. 7. 2009 12 Vaše knihkupectví Umíte číst www.dobre-knihy.cz mezi řádky? Knihy přes internet snadno a levně. Přesvědčte

Více

TÝDENÍK MĚSTA KOPŘIVNICE A JEHO OKOLÍ 22. LISTOPADU 2012 ČÍSLO 42 ROČNÍK XXI WWW.KOPRIVNICE.CZ CENA 5 KČ

TÝDENÍK MĚSTA KOPŘIVNICE A JEHO OKOLÍ 22. LISTOPADU 2012 ČÍSLO 42 ROČNÍK XXI WWW.KOPRIVNICE.CZ CENA 5 KČ Dnes v čísle: Štefánikova bude otevřena 30. listopadu (str. 2) Pěvecké sdružení oslavilo devadesáté výročí (str. 4) Odstartovaly futsalové soutěže (str. 7) TÝDENÍK MĚSTA KOPŘIVNICE A JEHO OKOLÍ 22. LISTOPADU

Více

Karel Liebscher: Údolí pod Domoradicemi, asi 1904, lavírovaná kresba

Karel Liebscher: Údolí pod Domoradicemi, asi 1904, lavírovaná kresba 11/2006 Karel Liebscher: Údolí pod Domoradicemi, asi 1904, lavírovaná kresba Na titulní straně Domoradice (místní část Vysokého Mýta, 4 km jihozápadně od města) Archeologické nálezy svědčí o dávném osídlení

Více