Vážení kolegové, vážené kolegyně,

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vážení kolegové, vážené kolegyně,"

Transkript

1

2 Vážení kolegové, vážené kolegyně, Pro školní rok 2009/2010 vám Knihovna města Plzně předkládá nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z bohaté nabídky vyberete. Vybírejte uvážlivě a respektujte doporučení věkové kategorie uvedené u každého programu. Vaše objednávka je závazná a jste za ni finančně spoluzodpovědní. Změna objednávky je možná jen po oboustranné dohodě, zrušení programu objednavatelem jen se souhlasem pořadatele. V rámci našich možností se snažíme vyhovět vašim požadavkům na časové zařazení pořadu tak, jak to vyhovuje vašemu vyučovacímu plánu. Programy uvádíme v Polanově síni Knihovny města Plzně (B. Smetany 13, II. patro, kapacita do 60 míst) a v M-klubu (Macháčkova 28, I. patro, kapacita cca 120 míst), v obou místech je bezbariérový přístup. U každého programu je uveden a cena vstupného na jednoho žáka. V objednávce na přiloženém tiskopise uveďte: Číslo programu Název pořadu Počet objednaných míst žáků v jednotlivých třídách (lépe součty, př ) Symbol zvoleného místa konání (P Polanova síň nebo M M-klub, Skvrňany) Preferovaný termín (zvláště omezení, př. mimo Po a Pá, nebo leden únor, po 9.00 apod.) Vyplňte všechny požadované údaje: adresu, na kterou budou zasílány pozvánky, jméno kontaktního pracovníka a číslo telefonu či mobilu (popř. i ) pro potřeby naléhavé komunikace. Objednávky zasílejte na adresu: Knihovna města Plzně B. Smetany Plzeň do 21. září 2009 Kontakt na nás a další informace: Mgr. Jana Horáková, tel , (Polanova síň) Bc. Jan Albrecht, tel , (M-klub) Děkujeme za váš zájem i vzájemnou spolupráci a těšíme se s vámi a vašimi žáky na shledanou v Knihovně města Plzně!

3 1. SVĚT KOLEM NÁS PĚT PRSTŮ MŠ 35,- Kč Zábavnou, hravou formou a také písničkami přibližují pražští herci Studia Poetik Dana Matějková a Jan Hájek dětem základní estetické a mravní hodnoty vztah k přírodě a společnosti. Tak jako tvoří ruku pět prstů, tak život kolem nás vytváří mozaiku pohledu na svět. 2. JAK SE JMENUJE ČAS MŠ 1. ZŠ 35,- Kč Další mozaikový pořad Studia Poetik, kde jeden celek tvoří rok, měsíce, dny, týdny, hodiny, minuty a vteřiny vše na téma času podle obrázkového kalendáře Josefa Lady, s písničkami, hádankami, říkánkami, maňáskem a především s humorem v podání Jana Hájka a Dany Matějkové. 3. HEJ, HEJ, KOLEDA MŠ 1. ZŠ 35,- Kč Vánoční pořad Dany Matějkové a Jana Hájka pro nejmenší povídání o tom, jak k nám vánoční svátky přišly, jak vznikly a jak se slavily v různých dobách, jaké zvyky je provázely, jaké se zpívaly koledy a jaké vánoční písničky zpíváme i dnes. 4. POHÁDKA O ZAKLETÝCH HOUSLIČKÁCH MŠ 2. ZŠ 20,- Kč O kouzelných houslích, malém Vašíkovi, čertech, hodných zvířátkách i mluvících stromech hraje, vypráví i zpívá Milan B. Karpíšek. 5. JÁ, PÍŠŤALKA MŠ 2. ZŠ 30,- Kč Tenorová, altová, sopránová, sopraninová i diskantová zobcová flétna, příčná flétna i pikola to vše v rukou flétnistky Petry Brabcové s hudebním doprovodem Milana B. Karpíška. Děti nahlédnou do historie dechových nástrojů, zazpívají si známé písničky, zahrají si s muzikanty na claves, maracas, tamburínu, quiro, lamí kopýtka, lusky flamboyanu a mnohé další rytmické nástroje. 6. PÍSNIČKOVÁ VÍLA MÍLA MŠ 2. ZŠ 30,- Kč Pohádka s písničkami i ponaučením o životě v rybníčku i na paloučku, když dělají lidi vílám v přírodě nepořádek. Hrají a zpívají Romana Neumannová a Ludmila Bednářová. 7. MUZIKANTSKÁ CESTA KOLEM SVĚTA MŠ 2. ZŠ 20,- Kč Malý Míša má globus. A vydává se na cestu kolem světa, aby poznal, kde na jaké hudební nástroje hrají. Navštíví Afriku, Čínu, Indii, Havaj, Mexiko... a během své cesty pozná (stejně jako děti) desítky exotických hudebních nástrojů. Svou cestu zakončí spolu s Milanem B. Karpíškem na Chodsku. 8. O PEJSKOVI A KOČIČCE MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Pohádkový příběh na motivy knížky Josefa Čapka s vyprávěním Jak psali dopis, O kničavé holčičce, O panence, která tence plakala, a s písničkami v podání Jitky a Přemysla Kubištových a Ludmily Bednářové.

4 9. O HANDULÉNCE MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Bez práce nejsou koláče. A tak pilná a laskavá Handulénka, která přiloží ruku k dílu, získá užitek i radost a ospalý, líný Handulák nedostane nic. Hrají: Jitka Kubištová, Přemysl Kubišta a Ludmila Bednářová. 10. VESELÉ PÍSNIČKY PRO PEJSKY A KOČIČKY MŠ 2. ZŠ 30,- Kč V písničkách Milana B. Karpíška a Jitky Kubištové, které zpívají i děti, kde hafají i mňoukají, ožívají zvířátka z obrázků: kocouři Mates a Bonifác, bassetice Bettyna, kočička Kate, kokršpaněl Dino a jiní chlupatí kamarádi. Vůbec neuškodí vědět, jak se k zvířátkům chovat.

5 11. MÍČEK POUTNÍČEK MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Pozor na draka! Naučná pohádka (s prvky dopravní výchovy) o tom, že děti mají poslouchat a dodržovat sliby, dávat pozor na cestě a nebát se odpovědnosti. Účinkují: Ludmila Bednářová, Jitka Kubištová a Přemysl Kubišta. 12. PRINCEZNA MUZIČKA MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Pohádka o ztracených a znovu nalezených hudebních nástrojích. Děti spolu s herci vytvoří kapelu a hudbou přemůžou pyšnou a protivnou královskou rádkyni. Hrají a zpívají: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 13. ČERVENÁ KARKULKA MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Jak polepšit vlka? Veselá pohádka s dobrým koncem. Příběh přináší ponaučení, že děti si musí dávat pozor na cizí lidi, ale i poznání, jak dobrá a zdravá je zelenina a ovoce. Hrají: Přemysl Kubišta, Jitka Kubištová a Ludmila Bednářová. 14. PAN POZDRAVENÍČKO MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Veselá veršovaná pohádka o slušném vychování. Během představení děti učí drzou a nevychovanou slečnu Lízu všechna kouzelná slovíčka. Hrají a zpívají: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 15. POHÁDKA O VÁNOCÍCH MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Začíná tím, jak se pejsek a kočička těšili na Vánoce a jak se jim o nich zdálo. A pak se odvíjí ten nejkouzelnější vánoční příběh narození Ježíška, ve kterém děti hrají v kostýmech Josefa, Marie, králů, pastýřů a koledníků vytvoří veliký živý betlém. Spolu s nimi účinkují Romana Neumannová, Přemysl Kubišta a Ludmila Bednářová. 16. K ČEMU JSOU MOSTY PŘES ŘEKU MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Básničky, písničky, hry a hádanky seznamují děti s krásami a zajímavostmi Prahy a zároveň s knihou Jiřího Žáčka a jeho poezií Věra Čížkovská a Luděk Richter divadelní společnost Kejklíř, Praha. 17. ZLOBIVÁ POHÁDKA MŠ 2. ZŠ 30,- Kč O dětských zlozvycích. V pohádce navštívíte s Romanou Neumannovou a Přemyslem Kubištou vesničky: Šťouronosy, Špindírov, Zlobinec či Prolhanou Lhotu. 18. ČERTOVSKÉ POHÁDKY MŠ 2. ZŠ 30,- Kč Poučné příběhy s písničkami o tom, že s čerty nejsou žerty. Ale legrace bude taky! Účinkují: Romana Neumannová a Přemysl Kubišta. 19. NENÍ MĚCH JAKO MĚCH MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Harmonika světem vládne! Od foukací harmoniky, přes heligonku k akordeonu, od lidových písniček přes jazz po klasiku. Takový výlet dětem slibují Renata Pospíšilová a Milan B. Karpíšek. Můžou si s nimi zkusit zahrát na úplně malou harmoniku.

6 20. K JEŽÍŠKOVI DO BETLÉMA PŮJDEME MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Proč máme na Vánoce doma stromeček? A odkdy jíme kapra? Co dělají Lucky? A proč se zpívaly koledy? Společné zpívání, hraní na historické nástroje i drobné vánoční perličky nabízejí Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 21. POHÁDKY O HONZOVI MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Veselé příběhy s líným Honzou, Kašpárkem a Marjánkou, se známými národními písničkami a popletenou pohádkou o Karkulce. Hrají: Romana Neumannová, Miloslav Krejsa a Martin Chmelař. 22. POVÍDÁNÍ O HOUSLIČKÁCH MŠ 3. ZŠ 20,- Kč Tomík se s kouzelníkem Kalafunou vydává na cestu do hlubin času. A dozví se mnoho zajímavého o housličkách. I děti na vlastní oči uvidí a také uslyší jejich středověké předchůdce a dostanou se až k současnému elektrofonickému nástroji. Při společném muzicírování s Milanem B. Karpíškem si ozřejmí i základní rozdíly mezi hudebními žánry. 23. TŘI ZLATÉ VLASY DĚDA VŠEVĚDA MŠ 3. ZŠ 35,- Kč S loutkovým divadlem našich předků nad jednou z nejkrásnějších pohádek Karla Jaromíra Erbena nastiňuje pražská divadelní společnost Kejklíř (Luděk Richter a Věra Čížkovská) téma zpupné panovačnosti, ale i pokory a nebojácnosti. 24. POJĎTE S NÁMI DO CIRKUSU MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Víte, proč mají sloni dlouhé choboty? Umíte krotit šelmy? Chcete si společně zazpívat nové písničky o klaunech, provazochodcích, o koních s vnukem nefalšovaného cirkusáckého muzikanta Milanem B. Karpíškem a také s Jitkou Kubištovou? Pak přijďte do našeho šapitó! 25. POJĎTE S NÁMI DO ZOO MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Po návštěvě cirkusu vás Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek pozvou do zoologické zahrady. A všichni se naučí zase nové veselé písničky o zvířátkách. 26. U PANA JOSEFA LADY ZŠ 35,- Kč Na návštěvě v Hrusicích se povídá o dětství Josefa Lady a zvycích na venkově od jara až do zimy, ale také se hraje a zpívá. A což teprve ty hádanky a pohádky! Hrají: Antonín Kaška, Josef Nechutný, Martin Chmelař, s klavírním doprovodem Ivo Pavelky. 27. TLUČE BUBENÍČEK ZŠ 20,- Kč Šamani, bubeníci, kouzelníci... Tolik bicích nástrojů děti ještě neviděly ani o nich neslyšely! Natož aby si na ně mohly bubnovat! Darbuka, tabla, bodhrán, šamanské bubny, vojenský buben, djembé, maracasy... Milan B. Karpíšek vše předvede, o všech toho totiž hodně ví a zná.

7 28. KEJKLÍŘ ZŠ 35,- Kč Jen zčásti veselá pohádka ze života o tom, že žebříček hodnot nemá na vrcholu peníze, ale hezké vztahy a lásku. Vše v desítkách postav rozehrává jediný herec: Luděk Richter (Kejklíř, Praha). 29. ZAHRADA JIŘÍHO TRNKY ZŠ 35,- Kč Rozpomínání na pana malíře a loutkáře Jiřího Trnku, na jeho dětství v Plzni, o tajemné Zahradě a o přátelství s Františkem Hrubínem i Janem Werichem. Účinkují: Josef Nechutný, Miloslav Krejsa, Martin Chmelař a Ivo Pavelka (klavír). 30. STÁLA BASA U PRIMASA ZŠ 25,- Kč Víte, že pradědečkem kontrabasu byl vozembouch? Že basa tvrdí muziku, to ví každý, ale co je to hlubozník a hlubohudec? Milan a Tomáš Karpíškovi vám představí mamuta smyčcových nástrojů i různé baskytary. A nevyhnou se ani rocku. 31. ČTYŘI ROČNÍ DOBY ZŠ 35,- Kč Pořad seznámí děti s dávnými zvyky a tradicemi českého venkova od jara do zimy. A také s tím, co je třeba udělat na poli, jak pečovat o zvířátka, proč se slaví různé svátky. A hlavně se zpěvem, který léta lidi provázel a pomáhal jim v životě. To vše s pražským Studiem Poetik Danou Matějkovou a Janem Hájkem. 32. VESELÁ ČEŠTINA ZŠ 35,- Kč Za lepší poznání bohatosti českého jazyka! Děti uslyší pohádku v chodském nářečí, zazní brněnský hantec, pohrají si s čísly a vyzkoušejí různé jazykolamy. A nakonec je čeká pohádka o špatně napsaných písmenkách. Vyučují a hrají: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 33. POMLÁZKA SE ČEPEJŘÍ ZŠ 35,- Kč To vykřikuje vrabec Čimčarára. Významy velikonočních svátků a zvyků od pohanského svěcení jara přes starozákonní příběh Ježíše Krista až po vítání jara a parodii současného koledování v podání Dany Matějkové a Jana Hájka. 34. JEDNOU V ROCE NA VÁNOCE ZŠ 35,- Kč Strejda housle popadne... Myslíte, že je to jen zúžená poetika Vánoc. Kdepak! K Vánocům se pojí mnohé zvyky, ba i pověry. A také písničky, koledy. Jak k nám oslavy Vánoc přišly a jak se slavily Vánoce v různých dobách. To vše se lze dozvědět v pořadu Dany Matějkové a Jana Hájka z pražského Studia Poetik. 35. POVĚSTI A BÁJE Z PLZEŇSKÉHO KRAJE I ZŠ 30,- Kč O plzeňské madoně a O pokladu na Věžce jsou dvě nejkrásnější pověsti z Plzeňska. K dětem se dostanou v netradičním hudebním zpracování spolu s potulnými muzikanty si je zpívají i děti. A nechybí ani oblíbená soutěž a obrázky Milana B. Karpíška, se kterým účinkuje i Jitka Kubištová.

8 36. POVĚSTI A BÁJE Z PLZEŇSKÉHO KRAJE II ZŠ 30,- Kč Druhý díl úspěšného pořadu je o plzeňských zvonech a O Ostrém kameni. Zvon Bárta vyzvání, chasník Tomáš bojuje o lásku a sedlák Blahoš zase s čertem o duši. Ale jak je dobrým zvykem, naučí se obecenstvo zase novou (a pěkně chytlavou) písničku. Účinkují Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 37. POVĚSTI A BÁJE Z PLZEŇSKÉHO KRAJE III ZŠ 30,- Kč Ve třetím díle cyklu pátrání v historii Plzeňska a jeho pověstí se spolu s chasníkem Tomášem vydáme na věž, co převyšuje kopce, ale také budeme sledovat boj velhartického mlynáře s krutým majitelem hradu. A do toho se přimíchají pekelné mocnosti. Ale více se dozvíte od Milana B. Karpíška a Jitky Kubištové. 38. VÝLET DO INDIE ZŠ 30,- Kč Do exotických končin se přesuneme s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem za příběhy plnými mystiky a pohádkami ukrytými pod závojem tajemna. Pojďte se s námi vydat na cestu, poodhalit oponu světa odlišných kultur i zahrát si na pravé indické hudební nástroje. 39. MUSIC FAMILY ZŠ 30,- Kč Pestrý hudební pořad Milana B. Karpíška a jeho synů Tomáše (studenta plzeňské konzervatoře v oborech skladba a kontrabas) a Michala (ZUŠ Plzeň a Chrást). Na pódiu se objeví housle, kytara, loutna, flétna, violoncello, kontrabas a různé bicí nástroje, ale také elektrofonická kytara, baskytara a elektrické housle. Zazní ukázky z pestré palety hudebních stylů od špetky klasiky až po jazz, ve finále pak zaduní pořádný rock!!! Pořad je velice inspirativní pro mladé adepty hudební múzy.

9 40. VYPRÁVĚNÍ O MĚSTĚ PLZNI ZŠ 30,- Kč Pověsti o založení města, O záchraně města před husitskými bojovníky, o vynálezu knihtisku, o výrobě piva, a také o významných osobnostech spjatých s Plzní o Mikoláši Alšovi, o Bedřichu Smetanovi, o Josefu Kajetánu Tylovi (s ukázkou ze strakonického dudáka). O tom všem je pořad herců Divadla J. K. Tyla Miloslava Krejsy, Martina Chmelaře a Romany Neumannové. 41. STARÉ POVĚSTI PLZEŇSKÉ ZŠ 30,- Kč Pestré leporelo pověstí a bájí o městě Plzni. Nabízí setkání s lochotínským poustevníkem, povídání o bludném kameni na náměstí, o vytrestaném truhláři z Plaského domu i humorné vyprávění lékaře Franty z roku A ještě rozhovor s unesenou dívkou z lesovny u Boleveckého rybníka a také vysvětlení částí a symbolů v plzeňském erbu. Účinkují: Miloslav Krejsa, Martin Chmelař a Jitka Kubištová. 42. PÁNŮ DVOŘÁKA A SMETANY SE NEMUSÍTE BÁT ZŠ 30,- Kč Vyprávěním o dětských potížích našich hudebních velikánů, o počátcích jejich komponování se dětem přiblíží životy Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Jitka Kubištová a Romana Neumannová v dobových kostýmech zpívají a na klavír a příčnou flétnu hrají drobné ukázky z jejich tvorby. 43. LONDÝN VYSTUPOVAT!!! ZŠ 20,- Kč Zadarmo do Londýna! V pořadu plném zajímavostí a písniček o tomto městě se setkáte s Jindřichem VIII., s Jackem Rozparovače, s admirálem Nelsonem i s Harry Potterem. A možná potkáte i Beatles. Pořad je určený nejen milovníkům Anglie, ale hlavně těm, kteří se potýkají s úskalími angličtiny. Průvodcem po Londýně i učitelem písniček vám bude Milan B. Karpíšek. 44. POHÁDKA O RADOUŠOVI ZŠ 35,- Kč Pohádkový minimuzikál o založení hradu Radyně a o životě zlého Radouše krutého pána hradu. V kulisách obrazů Vladimíra Havlice, v dobových kostýmech a s historickými nástroji účinkují Jitka a Přemysl Kubištovi a Milan B. Karpíšek. 45. JAN KOMENSKÝ ZVANÝ AMOS ZŠ 35,- Kč Aby poučení bylo dětem zábavou a nikoli trápení jejich... Pořad není ani přednáškou, ani oslavou Jana Amose Komenského, děti se ukázce ze středočeské školy zasmějí, ale vzápětí se s nadšením účastní výuky cizích jazyků podle Komenského Brány jazyků otevřené. Dozví se méně známé podrobnosti z jeho života, účastní se úryvku hry Schola ludus i ukázky z Labyrintu světa a naučí se dosud nepublikovanou píseň z Komenského tvory, a to spolu s Danou Matějkovou a Janem Hájkem.

10 46. BOBŘÍK MLČENÍ JAROSLAVA FOGLARA ZŠ 20,- Kč Čestnost, odvaha, kamarádství to jsou vlastnosti a hodnoty, které v dětských čtenářích vždy upevňovaly knihy Jaroslava Foglara. Rychlé šípy, ježek v kleci, lovení bobříků... Životní osudy autora, jeho knih i jejich hrdinů přibližuje pořad připravený a interpretovaný Jiřím Brožem. 47. KAREL IV. A JEHO MOST ZŠ 30,- Kč Šest a půl století uplynulo od doby, kdy císař Karel IV. poklepal na základní kámen nového kamenného mostu, dnes národní památky, která v sobě skrývá nejen pověstná vajíčka, ale i mnohá tajemství. Odkrývají je a hity gotických hitparád hrají a zpívají Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. Zvou vás na společnou cestu po Karlově mostě i na soutěž. 48. ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ ZŠ 30,- Kč Vyprávění o počátcích našeho národního uvědomění o Josefu Dobrovském, Josefu Jungmannovi, o českém vlasteneckém divadle i o Josefu Kajetánu Tylovi, Karlu Jaromíru Erbenovi i o mnohých dalších. Hrají Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 49. ZLATÝ KOLOVRAT ZŠ 20,- Kč Pořad o dětství Karla Jaromíra Erbena, o jeho domově, zážitcích i o tom, co mělo vliv na jeho národní cítění. Zazní dvě básně z Kytice, písně, říkadla, pohádka a ukázka melodramu Zlatý kolovrat (s hudbou Karla Kovařovice). Účinkuje Ludmila Bednářová. 50. PÍSNĚ HRADŮ I PODHRADÍ ZŠ 30,- Kč Niněra, fidula, psalterium, trumšajt na to vše se hrávalo ve středověku; v rukou Jitky Kubištové a Milana B. Karpíška ožívají i další nástroje přicházejí v dobových kostýmech s repertoárem potulných pěvců trubadúrů, minesengrů a vagantů. Děti se octnou v hradní síni, na královské svatbě i v krčmě U sedmy loupežníků, nástroje si mohou vyzkoušet a naučit se i gotický taneček. 51. MOUDRÝ EZOP A TI DRUZÍ ZŠ 35,- Kč Bajka je, když zvířata jednají jako lidi, poněvadž když lidi jednají jako zvířata, tak o tom neradi píšou. (Jan Werich) Vyprávění o bajce a jejích autorech, pověst o Ezopovi, ukázky z díla nejznámějších bajkářů Krylova, La Fontaina až k proměnám bajky současné, ba i zpívané v interpretaci Dany Matějkové a Jana Hájka (Studio Poetik, Praha). 52. VESELÉ VELIKONOCE VINŠUJEME ZŠ 30,- Kč Víte, proč se říká Škaredá středa či Kýchavá neděle? Proč je vajíčko symbolem Velikonoc a co je to družbanec? Odpověď poskytne pořad, ve kterém jeho protagonisté Milan B. Karpíšek a Jitka Kubištová procházejí časem masopustním až po Velikonoce a povídají o dobových tradicích a zvycích. A hlavně hrají a zpívají.

11 53. HALLOWEEN SAMHAIN DUŠIČKY ZŠ 30,- Kč O původu a podstatě těchto svátků, o zvycích, písních i hrách děti si v praxi vyzkouší skutečné haloweenské zábavy svých anglických a amerických kamarádů, zazpívají si jejich písničky, s Milanem B. Karpíškem a Jitkou Kubištovou si zařádí i zasoutěží. 54. ČESKÝ ROK V TRADICÍCH ZŠ 30,- Kč Osvěžení českých tradic od Tří králů až po Vánoce a oslavu Nového roku vše za doprovodu českých lidových písní, s náležitými rekvizitami a kostýmy. Účinkují Jitka a Přemysl Kubištovi. 55. DVA JANOVÉ HUS A ŽIŽKA ZŠ 30,- Kč Dva pilíře českých dějin a s nimi související bouřlivé události slovem i hudbou přiblíží Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek coby potulný mnich a žebravý muzikus. Nejen slavný chorál Ktož jsú boží bojovníci, ale i další dobové písně přenesou posluchače o bezmála šest století nazpět. Upalovat se ale nebude, soutěžit ano. 56. RUDOLF A JEHO ALCHYMISTÉ ZŠ 30,- Kč Setkejte se s Jeho císařskou Milostí Rudolfem II. v tajuplné Praze i u nás v Plzni. A možná poznáte i Golema. Samozřejmostí jsou i dobové kostýmy, hudební nástroje i renesanční písně. Účinkují Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 57. STARÉ POVĚSTI ČESKÉ ZŠ 30,- Kč Česká klasika, ovšem podaná novým, neotřelým způsobem Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem. Nové písničky, legrace, soutěž to jsou hlavní klady představení, které si klade za cíl přiblížit naše nejstarší dějiny dětem zvyklým na styl jedenadvacátého století. 58. HRADY A ZÁMKY V PLZEŇSKÉM KRAJI ZŠ 30,- Kč Hrad Radyně a zámek Kozel historické putování po dominantách i šlechtických sídlech našeho kraje. Stručnou historií i pověstmi vás provedou postavy bájné i skutečné Jitka a Přemysl Kubištovi. 59. MÁME RÁDI ZEMI ZŠ 30,- Kč Poutavý interaktivní pořad o ekologii a o tom, že chovat se v dnešní době ekologicky je moderní a užitečné. Účinkují: Romana Neumannová a Přemysl Kubišta. 60. JAK TO BYLO S ODYSSEEM ZŠ 35,- Kč Příběhy o Odysseovi, o Paridově soudu i o Trojské válce, o hrdinech antických bájí, o bozích, s jejichž jmény se setkáváme dodnes, vzbuzují zájem o antiku, její literaturu i umění. Pořad Studia Poetik (Dany Matějkové a Jana Hájka) vyzdvihuje etické vlastnosti antických hrdinů statečnost, spravedlnost, touhu po vítězství...

12 61. LEXIKON NÁSTROJŮ ZŠ 20,- Kč Nástroje málem zapomenuté dulcimer, psalterium, autoharfa, lap harp, danghau, darbuka, fanfrnoch... Víte, co to je? Jak vypadají? Jak se na ně hraje? Pokud ne, pak uvidíte, uslyšíte nástroje historické i exotické předvede Milan B. Karpíšek. A děti mají i možnost zapojení se a společného muzicírování. 62. STAROČESKÉ VÁNOCE ZŠ 30,- Kč Adventní a vánoční zvyky a obyčeje v českých zemích, spousta slavných koled, historické nástroje, dobové kostýmy, svíčky a krásná předvánoční pohoda, kterou přinášejí Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 63. JÁ, KRÁL KAREL IV ZŠ 30,- Kč Dramatické zpracování díla Vita Caroli životopisu císaře a českého krále Karla IV. si bere za cíl seznámit žáky s dobou vlády Karla IV., jeho ženami i významnými díly jeho doby. Hrají Miloslav Krejsa, Martin Chmelař a Jitka Kubištová. 64. SVÁTKY V ANGLII A USA ZŠ 20,- Kč Den díkůvzdání, St. Patrick ś Day, Den nezávislosti, Mother ś Day, Father ś Day, anglické Velikonoce, Guy Fawkes Night... svátky, které v našich končinách moc neznáme, ale naši kamarádi v anglicky mluvícím světě je slaví velice rádi. Blíže vám o tom poví i zazpívá Milan B. Karpíšek. 65. HALELUJA! ALE PROČ? ZŠ 35,- Kč Odpovědi na tajemná proč týkající se Vánoc minulých i současných nabízí pořad Dany Matějkové a Jana Hájka, který doprovázejí starými koledami i moderními písničkami. 66. VELIKONOČNÍ OTVÍRÁNÍ POKLADŮ ZŠ 30,- Kč Scénický pořad jarních písní, zvyků, poezie s velikonoční pověstí i Pokladem K. J. Erbena. Hrají a zpívají: Ludmila Bednářová, Jan Pouska a Kristýna Bečvářová. 67. SEDM DIVŮ SVĚTA ZŠ 35,- Kč Patří k nejstarším dílům lidského umu a talentu. První líčení se připisuje Féničanu Antiparchovi ze Sidonu, jehož kniha byla od 2. stol. př. n. l. jakýmsi starověkým bedekrem. Co je to div světa? A proč je jich sedm? Má každá doba svých sedm divů? Jak je tomu v současnosti? Odpovědi a řadu dalších příběhů přináší slovem i písní pořad Dany Matějkové a Jana Hájka. 68. VÁNOCE VE SVĚTĚ ZŠ 30,- Kč Čarodějnice Befana, kozel Ukko, bílý klokan, baculatý Santa Claus... A co marinované býčí srdce nebo pečený ocas leguána? Roztodivné jsou vánoční zvyky a obyčeje různých národů. Ale Ježíšek to vyhraje na celé čáře. A k tomu koledy a vánoční písně od Evropy až po Jižní Ameriku. Účinkují Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek.

13

14 69. HUDEBNÍ VÝLET DO STŘEDOVĚKU ZŠ 25,- Kč Pořad plný písniček a společného muzicírování. Seznámíte se s nejstarší dobovou hudbou, dozvíte se mnoho zajímavostí a uvidíte netradiční hudební nástroje. Účinkují: Jan Pouska a Dagmar Bejčková. 70. GOLEM POZOR, VŠUDE KOLEM! ZŠ 35,- Kč Stará pověst o Golemovi má popularitu hlavně zásluhou filmů s Janem Werichem. Málokdo už přemýšlí o původu pověsti ze Starého zákona a o věčně zničující touze člověka ovládat svět pomocí sluhů, natož o golemech novodobých. S obrazy, slovem i písní provázejí děti pořadem Dana Matějková a Jan Hájek (Studio Poetik, Praha). 71. PUTOVÁNÍ JOSEFA KAJETÁNA ZŠ 30,- Kč Životní osudy kočovného herce, spisovatele a dramatika Josefa Kajetána Tyla uvádějí herci divadla nesoucího jeho jméno, protože právě v Plzni zakončil miláček národa svoji životní pouť. Pořad je sestaven z miniscének z Tylova života i ukázek z jeho her, próz i poezie. 72. HUDBA A MÓDA STALETÍ ZŠ 30,- Kč Procházka slohy románským, gotickým, renesančním, barokním, rokokovým, klasicistním, secesním a ukázka toho, jak se měnila nejen architektura, ale i hudba a dokonce móda. Vydejte se na ni spolu s Přemyslem a Jitkou Kubištovými. 73. STOLETÍ VYNÁLEZŮ ZŠ 30,- Kč Století páry, pradědeček automobil, vynálezci: Thomas Alva Edison, František Křižík, technický vizionář Jules Verne netradiční pohled na technický pokrok 19. století v pořadu dýchajícím kouzelnou atmosférou zašlých časů s využitím dobových kostýmů, písní i soutěže nabízejí Milan B. Karpíšek a Jitka Kubištová. 74. ČEŠTINA ČINANÁ ZŠ 35,- Kč Česky hezky ukázky češtiny staro-dávné, staro-pražské, ale i současné a jiné, např. brněnského hantecu. A také toho, jak nám její pochopení komplikují synonyma a homonyma, nač jsou jazykolamy... Zábavný pořad, který také prostřednictvím ukázek krásného písemnictví Vančurovy Josefíny a Werichova Čochtana podporuje vztah k naší rodné mluvě. Účinkují: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 75. KDE SE VZALO DIVADLO ZŠ 30,- Kč Přehled vývoje divadla od antiky přes divadlo v dobách Shakespearových, v časech českého národního obrození, a také divadla současného ukázky činohry, pantomimy, baletu, opery a operety a přiblížení těchto žánrů mladým divákům v podání Jitky a Přemysla Kubištových.

15 76. MALÁ DOPOLEDNÍ HUDBA ZŠ 30,- Kč Pořad o Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Otec Leopold vzpomíná na svého sic poněkud nezbedného, leč geniálního syna. Z fiktivní návštěvy Salcburku, Vídně či Prahy zní střípky z nejslavnějších opusů hudebního velikána. Účinkují: Milan B. Karpíšek a Jitka Kubištová. 77. NEZDAŘENÁ PŘEDNÁŠKA O NERUDOVI ZŠ 35,- Kč Pořad je komponován jako dialog literárního vědce (Jan Hájek) s Annou Haralíkovou (Dana Matějková), hospodyní Jana Nerudy, jejímž prostřednictvím jsou podávány nejen základní informace, ale i neběžné zajímavosti z Nerudova života. Je doplněn fejetony s aktuální tématikou i z Nerudovy poezie, některé básně jsou dokonce zhudebněny. 78. Z DENÍKU MLADÉHO MUŽE ZŠ 25,- Kč Zábavný minikurs společenského chování vysvětluje základní pojmy: pozdrav, podání ruky, chování v restauraci i na ulici, otázky konverzace, úcty k ženám i ke starší generaci. Zábavnou taneční minisoutěží zapojuje mládež do různých společenských situací. Účinkují: Romana Neumannová a Martin Chmelař. 79. NÁŘEČÍ A SLANG 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Je to ještě vůbec česky? Pořad o různých podobách našeho mateřského jazyka. Procházka mapou českých a moravských nářečí v mnoha praktických ukázkách. A nejen to Jitka a Přemysl Kubištovi přidají i příklady slangu a argotu. 80. SEDM BIBLICKÝCH PŘÍBĚHŮ 7. ZŠ SŠ 35,- Kč Sedm starozákonních příběhů: Stvoření světa, Adam a Eva, Kain a Ábel, Potopa světa, Babylónská věž, Mojžíš, David a Goliáš. Literární předlohou pořadu Dany Matějkové a Jana Hájka je Bible kralická, jednotlivé příběhy vycházejí z Olbrachtova zpracování. Všechny tvoří nadčasové mravní principy, které jsou základem naší kultury. 81. SKOPOVÉ S MARJÁNKOU 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Pořad sestavený z nejúsměvnějších balad a romancí Jana Nerudy je prošpikovaný fejetony a aforismy a opepřený několika písničkami. Účinkují: Andrea Černá, Antonín Kaška a Pavel Kantořík. 82. GÉNIUS ČESKÉ PÍSNIČKY 7. ZŠ SŠ 35,- Kč Karel Hašler jedna z nejvýraznějších, nicméně stále ještě nedoceněných, osobností české hudební historie. Fakta z jeho života, zajímavosti mnohdy neznámé a hlavně písničky interpretují ve stylových kostýmech 20. let minulého století Jitka Kubištová, Milan B. Karpíšek a Přemysl Kubišta.

16 83. VÁNOČNÍ POHLAZENÍ 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Scénický literárně hudební pořad pro chvíle vánoční pohody a na podporu lidského souznění. Koledy od středověku po současnost, poezie lidová, našich i světových autorů, biblický příběh o narození Spasitele to vše přinášejí Ludmila Bednářová, Jan Pouska a Kristýna Bečvářová. 84. PUTOVÁNÍ SE STŘEDOVĚKÝMI STUDENTY 7. ZŠ SŠ 30,-Kč Kdo byli vaganti a proč putovali Evropou za vzděláním? A byli dobří studenti? V dobových kostýmech a za doprovodu historických hudebních nástrojů hrají a zpívají Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek písně středověké, studentské; zazní i katalánština, staroangličtina, staroněmčina a samozřejmě i latina. 85. INTERVIEW S MARIÍ TEREZIÍ 7. ZŠ SŠ 35,- Kč Fiktivní setkání se slavnou panovnicí. Jaká byla? Jak ji viděli její poddaní? Byla opravdu schopná? Byla šťastná? Odpovědi přináší tento pořad s Romanou Neumannovou a Jitkou a Přemyslem Kubištovými v dobových kostýmech a s ukázkami dobové hudby. 86. HEJ, SLOVANÉ! 7. ZŠ SŠ 30,- Kč O počátcích našeho národního uvědomění, o Josefu Dobrovském, Josefu Jungmannovi, o Rukopisech, o českém vlasteneckém divadle, o J. K.Tylovi a české hymně, o J. S. Presslovi a českém odborném názvosloví v dobových kostýmech a s českými vlasteneckými písněmi to vše v podání Jitky Kubištové a Milana B. Karpíška.

17 87. NÁROD SOBĚ 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Druhý díl pořadu o českém národním sebeuvědomování o Národním divadle, o B. Smetanovi a A. Dvořákovi, o založení Sokola, o postavení žen spisovatelek v tehdejší společnosti, o soudobých novinářích opět v dobových kostýmech a za doprovodu vlasteneckých písní s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem. 88. O RADOUŠOVĚ ŽITÍ 7. ZŠ- SŠ 35,- Kč... a přežalostném konci. Folkový minimuzikál (či spíše cyklus kramářských písní) o pohanském knížeti Radoušovi, vládci hradu Radyně, kterého Osud obdařil oslíma ušima, kančími tesáky a kozí bradou. Pohádkový příběh lidské krutosti i křehké lásky s nečekaným rozuzlením. S obrazy Vladimíra Havlice uvádějí Milan B. Karpíšek a Jitka a Přemysl Kubištovi. 89. UMÍME SE CHOVAT? 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Zábavný pořad o společenském chování a etiketě. Jak se chovat ve společnosti, v restauraci, v divadle či, jak se chovat sami k sobě. Účinkují: Romana Neumannová a Přemysl Kubišta. 90. TU KYTÁRU JSEM KOUPIL KVŮLI TOBĚ 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Muzikanti Michal Polcar a Milan B. Karpíšek vzpomínají na zlatá šedesátá, zpívají, hrají a povídají o svých kytarách od stařičké španělky přes jumbo a celou plejádu elektrických kytar, mezi nimiž nechybí skutečné kuriozity.

18 91. JAM SESSION PRO ZAČÁTEČNÍKY 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Jazzový dýchánek! Co je to vlastně jazz? Kde se vzal? Uslyšíte slavné evergreeny L. Armstronga, S. Joplina, D. Ellingtona, G. Gershwina, G. Millera a dalších velikánů jazzu a swingu. S hudebními žertíky a šťavnatým průvodním slovem účinkují Jindřich Marek, Milan B. Karpíšek a Tomáš Karpíšek. 92. HALÓ, KLAUN! 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Jan Werich setkání s velkým umělcem (v podání Přemysla Kubišty), který vypráví, jak se seznámili s Jiřím Voskovcem, jak napsali svoji první hru, proč začali s politickou satirou, jak těžké to bylo v emigraci za 2. světové války a jak to s nimi bylo po válce. Nejen v ukázce Čochtana spoluúčinkuje Jitka Kubištová. 93. JAK SE CO DĚLÁ 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Zábavné vyprávění o nezábavném životě a díle (zábavném i nezábavném) Karla Čapka, divadelní ukázka ze hry Ze života hmyzu a dramatizace Jak vzniká divadelní hra. Hrají: Romana Neumannová a Jitka a Přemysl Kubištovi. 94. NEBOJTE SE KLASIKŮ 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Hudební perličky Petra Brabcová (flétny) a Milan B. Karpíšek (el. mandolína) humornou formou přibližují svět hudby nazývané poněkud nešťastně vážná. Přes inspiraci melodií z mobilních telefonů se dopracují k Bachovi, Mozartovi, Smetanovi a Dvořákovi, nechybí ale ani Offenbachův kankán. 95. BÁSNÍKŮV HLAS 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Pořad o Karlu Havlíčkovi Borovském zachycuje jeho životní osud i dílo na pozadí cesty do Brixenu v dialogu s policejním komisařem Dederou. Do děje jsou vkomponovány i Havlíčkovy články, korespondence, epigramy a úryvky básnických skladeb. Účinkují Antonín Kaška, Josef Nechutný a Martina Samková. 96. SVOU VINOU KLETBU NESU 8. ZŠ SŠ 25,- Kč Nejdůležitější mezníky života Karla Hynka Máchy podle deníkových záznamů, osobní korespondence a Máchových skladeb.vedle Máje zazní i ukázky z básní Svatý Ivan a Noc. Protagonisty pořadu jsou herci DJKT Antonín Kaška a Miloslav Krejsa. 97. PROHRA VÍTĚZKY 8. ZŠ SŠ 20,- Kč Osudy Barbary Niemetz alias Boženy Němcové očima její konfidentky Vítězslavy Paulové. Trojjedinou postavu vytváří Ludmila Bednářová. 98. JAK SE SKÁČE ZA TOTÁČE 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Od Února k Listopadu malý průvodce obdobím totality, aby mládež nezapomínala, jak se žilo dříve a jaké pro ně neuvěřitelné paradoxy a situace tehdy nastávaly... Kořeněno dobovými budovatelskými písněmi a vtipy O Zlatou mříž. Průvodci nedávnou minulostí budou soudruzi politruci Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek

19 99. VE STOPÁCH KELTŮ 8. ZŠ ZŠ 30,- Kč O Keltech, jejich mystických zvycích, o svátcích Beltine a Samhain, o přínosu Keltů evropské kultuře a vzdělanosti pořad plný hudebních ukázek na historické nástroje zavede posluchače do světa dávných obyvatel Bretaně, Irska a Walesu, ale i do země Bójů (Boiohaemum), tedy do Čech. Průvodci jsou Milan B. Karpíšek a Petra Brabcová UCTIVÁ POKLONA, PANE HAŠKU! 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Ústřední postavou je Josef Švejk a jeho prostřednictvím se posluchači dozví mnohá fakta o Jaroslavu Haškovi a zároveň uslyší písničky, pořekadla a parodie z doby Františka Josefa I. a z první světové války. Účinkují: Jitka a Přemysl Kubištovi a Milan B. Karpíšek KONEC VÁLKY NA ČESKÉM ZÁPADĚ 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Poslední dny druhé světové války v západních Čechách! Američané se blíží! Generál Patton v Plzni! Demarkační čára ani o krok dál! Ať žije saxofon! Do radostných okamžiků osvobození západního konce naší země se přeneseme s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem MEMENTO 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Dramatizace známé knihy Radka Johna příběh Michala a Evy, jejich prvního setkání s drogou, vzniku závislosti a marného boje s ní vyúsťujícího až do tragického konce. Účinkují: Miloslav Krejsa, Petra Jarošová a Antonín Kaška MAGDALENA DOBRÁ, MILÁ? 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Výchova dívek po česku fiktivní návštěva české buditelky, známé kuchařky a spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové v české škole 21. století dává nahlédnout do výchovy dívek na počátku 19. století, do začátku emancipace žen a doby biedermaieru. Hrají: Jitka Kubištová, Romana Neumannová a Ludmila Bednářová ZADÁNO PRO ZVLÁŠTNÍ ŠKOLU 8. ZŠ SŠ 20,- Kč Vzpomínka na povídky Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka, vyprávění o jejich cestě za humorem průvodní text a interpretace nejznámějších povídek v podání Jiřího Brože je zařazuje do kontextu české humoristické tvorby, kterou rozvíjeli osobitým způsobem JAN AMOS KOMENSKÝ 9. ZŠ SŠ 35,- Kč Scénický pořad přibližující divákům životní pouť velkého Čecha, filosofa a pedagoga, se snaží přiblížit Komenského v obyčejné lidské podobě, ale s nezdolnou energií a životním elánem. Hrají a zpívají Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová.

20 106. LYŽE Z JASANU 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Příběh valašského kluka, kterých na svých lyžích doletěl na Olympijských hrách v Grenoblu v roce 1968 až pro zlato volně podle novely Oty Pavla Pohádka o Raškovi. Za klavírního doprovodu Ivo Pavelky účinkuje Josef Nechutný VIVAT PLZEŇ! 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Pořad posilující hrdost a vztah k našemu krajskému městu vyprávěním o plzeňských rodácích (Miroslavu Horníčkovi, Miroslavu Holubovi) i o lidech, kteří v Plzni strávili část života (Bedřichu Smetanovi) a také o významných stavbách, kultuře města a o všem, čím Plzeň žila a dodnes žije. Účinkují: Martin Chmelař, Miloslav Krejsa a Romana Neumannová VÁLKA ZVANÁ SVĚTOVÁ 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitáme na prahu 20. století, stáváme se svědky sarajevského atentátu, rukujeme do války, zpíváme si spolu s vojáky v zákopech, až je konečně mír a dočkáváme se samostatného Československa. To vše spolu s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem AMERICKÁ LIDOVÁ HUDBA 9. ZŠ SŠ 20,- Kč...a její kořeny. Cesta za prvními osadníky Nového světa k počátkům současné country, songů a balad vonících irskou a skotskou domovinou. Putování s houslemi a banjem a jinými nástroji po Divokém západě autentické zážitky Milana B. Karpíška z pobytů v Americe CESTA STALETÍMI, SLOHY A STYLY 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Sloh románský, gotický, renesanční, baroko, klasicismus i secese, styly nové doby s otázkami architektury, ukázkami hudby i módy přicházejí Jitka a Přemysl Kubištovi JAK VONÍ PURPURA 9. ZŠ SŠ 20,- Kč Básně povídky jsou vedle písňových textů a scénářů méně známou součástí tvorby Jiřího Suchého. S nimi a křehkou poetikou, o niž Suchý obohatil českou literaturu, seznamuje posluchače Jiří Brož O SEIFERTOVI A ZE SEIFERTA 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Poutavé vyprávění básníka, nositele Nobelovy ceny, o rodném Žižkově, o životě a přátelích, jak je zaznamenal ve své knize Všecky krásy světa. S ukázkami toho nejkrásnějšího ze Seifertovi tvorby, ale i nemalou špetkou humoru přicházejí Antonín Kaška, Martin Chmelař a Romana Neumannová MĚSTEČKO, KDE SE ZASTAVIL ČAS 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Dramatické zpracování povídkové knihy Bohumila Hrabala vyzdvihuje strhující a nepatetické lidství strýc Pepin ožívá ve vyprávění a ve scénách Josefa Nechutného, za klavírního doprovodu Ivo Pavelky.

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková 1. stupeň ZŠ Kontaktní osoby Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková VÁŽENÁ PANÍ UČITELKO, PANE UČITELI, pro letošní školní rok 2015/2016 Vám nabízíme LITERÁRNÍ BESEDY A LEKCE INFORMAČNÍ VÝCHOVY, vhodné

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která podává

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 1. POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která

Více

Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201

Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201 MĚSTSKÁ KNIHOVNA ORLOVÁ Oddělení pro děti a mládež Masarykova 1324, Orlová Lutyně Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201 2012 Své návštěvy ohlaste, prosím, předem osobně nebo telefonicky

Více

Základní školy Literární besedy Věková kategorie Svět obrů a čarodějů Roalda Dahla (literární beseda s prvky informační výchovy)

Základní školy Literární besedy Věková kategorie Svět obrů a čarodějů Roalda Dahla (literární beseda s prvky informační výchovy) Tisková zpráva č. 12/2011 Nabídka vzdělávacích akcí pro školy Oddělení pro děti a mládež a hudební oddělení v Ústřední knihovně a obvodní knihovny Krajské knihovny Františka Bartoše připravily na školní

Více

SADA VY_32_INOVACE_CJ3

SADA VY_32_INOVACE_CJ3 SADA VY_32_INOVACE_CJ3 Přehled anotačních tabulek k dvaceti výukovým materiálům vytvořených Mgr. Bronislavou Zezulovou a Mgr. Šárkou Adamcovou. Kontakt na tvůrce těchto DUM: zezulova@szesro.cz a adamcova@szesro.cz

Více

I. Pořady pro MŠ a I.stupeň ZŠ :

I. Pořady pro MŠ a I.stupeň ZŠ : Váţení přátelé dobré hudby a dobré pohody!!! Umělecká a vzdělávací agentura BEST BOHEMIA AGENCY Vám nabízí následující pořady veselo-naučné v podání kočovného muzikantského divadélka DINO, jeţ rozdává

Více

Příloha č. 4 ČESKÝ JAZYK LITERÁRNÍ VÝCHOVA

Příloha č. 4 ČESKÝ JAZYK LITERÁRNÍ VÝCHOVA Na základě vlastních zážitků tvoří krátký mluvený projev Žák vyjadřuje své dojmy z četby a zaznamenává je Respektuje základní pravidla rozhovoru Plynule čte s porozuměním texty přiměřeného rozsahu a náročnosti

Více

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Vážené kolegyně, vážení kolegové, Vážené kolegyně, vážení kolegové, pro školní rok 2014/2015 vám Knihovna města Plzně předkládá opět nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z pestré nabídky vyberete. Nabídka je pro

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ. KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod

NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ. KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod 2014/2015 kontakt dětské oddělení Monika Dolejší, Lenka Živná 569 400 484 detske@kkvysociny.cz m centrum 569

Více

ZŠ 1. stupeň. Kontaktní osoba Renata Sommerová

ZŠ 1. stupeň. Kontaktní osoba Renata Sommerová ZŠ 1. stupeň Kontaktní osoba Renata Sommerová Už se vyznám v knihovně Určeno pro: ZŠ 2. třída Termín realizace: říjen 2015 Seznámení s fondem knihovny, praktické ukázky dětské beletrie a naučné literatury,

Více

Nabídka besed pro MŠ a ZŠ

Nabídka besed pro MŠ a ZŠ Nabídka besed pro MŠ a ZŠ 2015/2016 POPIS: Besedy lze domluvit na jakýkoliv pracovní den v dopoledních hodinách. Na každou akci je nutné se přihlásit (osobně, telefonicky nebo emailem) alespoň týden předem,

Více

Anotace Autor Jazyk Očekávaný výstup Speciální vzdělávací potřeby Klíčová slova Druh učebního materiálu Druh interaktivity Cílová skupina

Anotace Autor Jazyk Očekávaný výstup Speciální vzdělávací potřeby Klíčová slova Druh učebního materiálu Druh interaktivity Cílová skupina Identifikátor materiálu: EU - 4-51, poezie-próza, spisovatel-ilustátor, divadlo Tématická oblast: český jazyk - literatura 1. ročníku Materiál obsahuje dva pracovní listy. Ţáci rozlišují poezii, prózu

Více

Základní školy a víceletá gymnázia. Oddělení pro děti a mládež hrabuvka.detske@kmo.cz tel.: 599 522 311

Základní školy a víceletá gymnázia. Oddělení pro děti a mládež hrabuvka.detske@kmo.cz tel.: 599 522 311 Základní školy a víceletá gymnázia Oddělení pro děti a mládež hrabuvka.detske@kmo.cz tel.: 599 522 311 Oddělení pro dospělé hrabuvka@kmo.cz tel.: 599 522 300 Dr. Martínka 4 700 30 Ostrava-Hrabůvka ODDĚLENÍ

Více

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY 1. Epos slovo řeckého původu veršovaná skladba bohatý děj mnoho postav děj pomalý epizody epiteta básnické figury 2. Legenda původně z latiny doslova to, co má být čteno

Více

ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ 2.

ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ 2. ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ 2. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje květen 2011 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 16 Etapy a cíle:

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Září Cestička do školy Odpočinková činnost- volné rozhovory s dětmi o nových zážitcích,poslech

Více

VY_32_INOVACE_02_ Písně národního obrození_37

VY_32_INOVACE_02_ Písně národního obrození_37 VY_32_INOVACE_02_ Písně národního obrození_37 Autor: Jindřiška Čalová Škola : Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu : Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu

Více

Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací období 2. Předmět. Osobnosti České republiky Označení. VY_32_INOVACE_19_Osobnosti České republiky Autor

Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací období 2. Předmět. Osobnosti České republiky Označení. VY_32_INOVACE_19_Osobnosti České republiky Autor Název školy Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové aktivity Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace

Více

E K O G Y M N Á Z I U M B R N O o.p.s. přidružená škola UNESCO

E K O G Y M N Á Z I U M B R N O o.p.s. přidružená škola UNESCO Seznam výukových materiálů III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast: Předmět: Vytvořil: Osobnosti české a světové literatury 20. a 21. století Český jazyk a literatura Pavla

Více

KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE ŠKOLÁM

KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE ŠKOLÁM Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE ŠKOLÁM Oddělení pro děti a oddělení pro dospělé čtenáře Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně připravilo na školní rok 2014/2015 plán

Více

Městská knihovna Louny Mírové náměstí 1 e-mail: mkl@mkl.cz www.mkl.cz. Katalog

Městská knihovna Louny Mírové náměstí 1 e-mail: mkl@mkl.cz www.mkl.cz. Katalog Městská knihovna Louny Mírové náměstí 1 e-mail: mkl@mkl.cz www.mkl.cz Katalog knihovnických lekcí a projektů pro školy všech typů Školní rok 2011/2012 1 Vážené paní ředitelky, vážení páni ředitelé, Vážené

Více

VY_32_INOVACE_06.5b 1/28 3.2.06.05b Riskuj NÁRODNÍ OBROZENÍ NÁRODNÍ OBROZENÍ

VY_32_INOVACE_06.5b 1/28 3.2.06.05b Riskuj NÁRODNÍ OBROZENÍ NÁRODNÍ OBROZENÍ VY_32_INOVACE_06.5b 1/28 3.2.06.05b Riskuj NÁRODNÍ OBROZENÍ NÁRODNÍ OBROZENÍ OSOBNOSTI 1 Jak se jmenoval český jazykovědec, autor první české mluvnice, který svá díla psal německy a latinsky a nevěřil

Více

Předplatné skupiny: P/1 Klatovy, divadelní klub. Cena předplatného 8 titulů - Kč 800,-- * * *

Předplatné skupiny: P/1 Klatovy, divadelní klub. Cena předplatného 8 titulů - Kč 800,-- * * * Stálá divadelní scéna Klatovy Předplatné skupiny: P/1 Klatovy, divadelní klub Cena předplatného 8 titulů - Kč 800,-- *** Výhody předplatného: * předplatné vás zbavuje starostí s obstaráváním vstupenek,

Více

NABÍDKA LEKCÍ PRO II. STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK

NABÍDKA LEKCÍ PRO II. STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK NABÍDKA LEKCÍ PRO II. STUPEŇ ZÁKLADNÍ ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2014 2015 Vážení pedagogové, dostává se vám do rukou nabídka vzdělávacích programů v knihovně. Nabídka je rozdělena do dvou částí, na lekce informačního

Více

Obvodní knihovna Bory

Obvodní knihovna Bory Obvodní knihovna Bory NABÍDKA BEZPLATNÝCH POŘADŮ MŠ,, GYMNÁZIA, A DRUŽINY VE ŠKOLNÍM ROCE 2010/2011 Jednorázová lekce informační výchovy Pro všechny Poprvé v knihovně Pro třídy, které neabsolvují cyklus

Více

Nabídka pro ZÁKLADNÍ ŠKOLY pro školní rok 2015 2016

Nabídka pro ZÁKLADNÍ ŠKOLY pro školní rok 2015 2016 Nabídka pro ZÁKLADNÍ ŠKOLY pro školní rok 2015 2016 Vážení přátelé, Nabízíme vám přehled akcí, které Městská knihovna ve Frenštátě pod Radhoštěm připravila pro ZÁKLADNÍ ŠKOLY pro školní rok 2015 2016.

Více

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv.

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. PROSINEC Z pohádky do pohádky seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. Štěpán) výroba vánočních předmětů přivítání zimy Prosinec je za vrátky, čekají

Více

Roční plán školní družiny II.odd. při ZŠ a MŠ Rakvice

Roční plán školní družiny II.odd. při ZŠ a MŠ Rakvice Roční plán školní družiny II.odd. při ZŠ a MŠ Rakvice Školní rok 2009 / 2010 Září 2009 Téma: Pojďte se seznámit Seznámení se školními budovami, režimem a bezpečností při všech akcích ŠD. Seznámení s okolím

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Katalog lekcí a projektů pro mateřské a základní školy 2012/2013

Katalog lekcí a projektů pro mateřské a základní školy 2012/2013 Katalog lekcí a projektů pro mateřské a základní školy 2012/2013 1 Vážené paní ředitelky, vážení páni ředitelé, Vážené paní učitelky a vážení páni učitelé, Městská knihovna Louny si dovoluje navázat na

Více

Výstupy z RVP Učivo Ročník Průřezová témata Termín 4. ZÁŘÍ

Výstupy z RVP Učivo Ročník Průřezová témata Termín 4. ZÁŘÍ Komunikační a slohová výchova 21 sestaví osnovu vyprávění a na jejím základě vytváří krátký mluvený nebo písemný projev s dodržením časové posloupnosti 18 volí náležitou intonaci, přízvuk, frázování pauzy

Více

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE Název školy Autor Název šablony Číslo projektu Předmět Tematický celek Téma Druh učebního materiálu SOŠ InterDact s.r.o. Most Mgr. Ivana Vodičková I/2_Inovace a zkvalitnění výuky

Více

AVANTGARDA. Tato divadla byla protipólem tradičních kamenných divadel V představeních se objevují klaunské výstupy

AVANTGARDA. Tato divadla byla protipólem tradičních kamenných divadel V představeních se objevují klaunské výstupy OSVOBOZENÉ DIVADLO POČÁTKY SOUBORU Počátky Osvobozeného divadla sahají do 20. let minulého století, kdy byl založeno sdružení literárních a divadelních umělců s názvem Devětsil (podzim 1920). Mezi členy

Více

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň)

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň) Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

MĚSTSKÁ KNIHOVNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ Oddělení pro děti a mládež ul. Zašovská 170 (u Rajky)

MĚSTSKÁ KNIHOVNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ Oddělení pro děti a mládež ul. Zašovská 170 (u Rajky) MĚSTSKÁ KNIHOVNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ Oddělení pro děti a mládež ul. Zašovská 170 (u Rajky) Nabídka knihovnických akcí a besed na školní rok 2014/2015 NABÍDKA BESED A KNIHOVNICKÝCH LEKCÍ Besedy trvají většinou

Více

Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně

Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně Strašlivá Podívaná - hudební skupina z Plzně Hudební skupina Strašlivá Podívaná vznikla na jaře 1988 a v roce 2013 tedy dosáhla věku 25 let. Písničky Strašlivky vycházejí z inspirací historickými a fantazijními

Více

Vážení přátelé, Vzdělávací akce jsou rozděleny do následujících kategorií:

Vážení přátelé, Vzdělávací akce jsou rozděleny do následujících kategorií: NABÍDKA PROGRAMŮ PRO STŘEDNÍ ŠKOLY ROK 2015/2016 KONTAKTY: Lucie Strbačková, DiS. lstrbackova@mvk.cz tel.: 575 755 142 tel.: 575 755 151 Mgr. Jana Machalová jmachalova@mvk.cz tel.: 575 755 143 tel.: 575

Více

Výběr z nových knih 9/2015 ostatní společenskovědní obory

Výběr z nových knih 9/2015 ostatní společenskovědní obory Výběr z nových knih 9/2015 ostatní společenskovědní obory 1. Bezpečný internet : chraňte sebe i svůj počítač / Mojmír Král -- První vydání Praha : Grada Publishing, a.s., 2015 -- 183 stran ISBN 978-80-247-5453-6

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2011/2012. Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 4. ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2011/2012. Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 4. ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2011/2012 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 4. ročník Září Obec v níž žijeme,jak žijeme Odpočinková činnost-stolní hry,hry s hračkami,poslech písniček,povídání

Více

Knižní fond žákovské knihovny ZŠ

Knižní fond žákovské knihovny ZŠ Knižní fond žákovské knihovny ZŠ Inventární číslo Název knihy Autor Žk 001 Rezinka K. Sojková Žk 002 Čteme dětem M. Hanzová Žk 003 Čteme dětem M. Hanzová Žk 004 Čteme dětem M. Hanzová Žk 005 Čteme dětem

Více

Ročník V. Český jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Kompetence Očekávané výstupy. Průřezová témata. Mezipřed.

Ročník V. Český jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Kompetence Očekávané výstupy. Průřezová témata. Mezipřed. Komunikační a slohová výchova Praktické a věcné čtení Praktické a věcné naslouchání Základy mluveného projevu Pozdrav, oslovení, omluva, prosba, vzkaz, zpráva, oznámení, vyprávění, dialog, mimika, gesta

Více

České děti jako čtenáři v roce 2013. Prah 27.2.2014 Vít Richter Národní knihovna ČR vit.richter@nkp.cz

České děti jako čtenáři v roce 2013. Prah 27.2.2014 Vít Richter Národní knihovna ČR vit.richter@nkp.cz České děti jako čtenáři v roce 2013 Prah 27.2.2014 Vít Richter Národní knihovna ČR vit.richter@nkp.cz Hlavní témata Čtou knihy více nebo méně? Čtení mezi zábavou na nudou Co čtou? Čtenářské zázemí v rodině

Více

PREROMANTISMUS. 2. polovina 18. století. zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus

PREROMANTISMUS. 2. polovina 18. století. zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus 7.PREROMANTISMUS PREROMANTISMUS 2. polovina 18. století zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus Ossianovy zpěvy zdůrazňuje právo autora řídit se víc citem než rozumem Fonthill

Více

Dej bůh štěstí tomu domu

Dej bůh štěstí tomu domu Dej bůh štěstí tomu domu Dej bůh štěstí tomu domu, my zpíváme, víme komu. Malému děťátku, Kristu Jezulátku, dnes v Betlémě narozenému. On rozdává štědrovničky, jabka, hrušky i trojníčky. Za naše zpívání,

Více

Knihovna velká neznámá (?)

Knihovna velká neznámá (?) Městská knihovna Centrum kultury a vzdělávání Blatná Nabídka vzdělávacích programů 2014 / 2015 Knihovna velká neznámá (?) interaktivní programy v prostorách knihovny garant: Mgr. Kateřina Švecová edukační

Více

Kultura v 2. polovině 19. století

Kultura v 2. polovině 19. století Kultura v 2. polovině 19. století AUTOR Mgr. Jana Hrubá OČEKÁVANÝ VÝSTUP popíše situaci v 2. polovině 19. století v české kultuře a umění, práce s textem čtení s porozuměním FORMA VZDĚLÁVACÍHO MATERIÁLU

Více

UČEBNÍ PLÁNY PRO ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY

UČEBNÍ PLÁNY PRO ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky UČEBNÍ PLÁNY PRO ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY HUDEBNÍ, TANEČNÍ, VÝTVARNÝ A LITERÁRNĚ-DRAMATICKÝ OBOR Pozn.: platné učební plány VO viz Vzdělávací

Více

Čtení není nuda! ZŠ U Kříže Michálkovice

Čtení není nuda! ZŠ U Kříže Michálkovice Čtení není nuda! ZŠ U Kříže Michálkovice Knihovnické lekce První návštěva knihovny Určeno pro: 1. třídy ZŠ Termín realizace: dle dohody Seznámení s knihovnou, základními pojmy (knihovna, knihkupectví,

Více

Foxíkovy kroužky ve školním roce 2014/2015

Foxíkovy kroužky ve školním roce 2014/2015 Foxíkovy kroužky ve školním roce 2014/2015 14,00 14,30 15,00 15,30 16,00 16,30 17,00 17,30 18,00 18,30 pondělí herna Drama (15:00-16:00) Muzikál (16,00-17,00 třída Flétna (14:00-14:45) Angličtina - Pokr

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZUŠ VELKÉ POPOVICE Škol.rok 2011/2012

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZUŠ VELKÉ POPOVICE Škol.rok 2011/2012 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZUŠ VELKÉ POPOVICE Škol.rok 2011/2012 Základní umělecká škola Velké Popovice Komenského 198, 251 69 Velké Popovice Středočeský kraj Tel./fax: 323665847 Mobil: 724304692 777602352 e-mail:

Více

NÁRODNÍ OBROZENÍ. SITUACE V ČESKÉM KRÁLOVSTVÍ v 18.st.

NÁRODNÍ OBROZENÍ. SITUACE V ČESKÉM KRÁLOVSTVÍ v 18.st. NÁRODNÍ OBROZENÍ = české národní hnutí 18. a 19. století snaha o obnovení potlačené české kultury / jazyka, literatury, divadelního umění / SITUACE V ČESKÉM KRÁLOVSTVÍ v 18.st. součástí Rakouska / habsburská

Více

1.9. Světový den míru 7.9. Den otevřených dveří památek 22.9. Evropský den bez aut

1.9. Světový den míru 7.9. Den otevřených dveří památek 22.9. Evropský den bez aut 1.9. Světový den míru 7.9. Den otevřených dveří památek 22.9. Evropský den bez aut Vzájemné seznámení, seznámení s režimem a programy školní družiny Seznámení s provozem ŠJ, stolování Podvodní svět Ilustrace,pohádky,

Více

Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad

Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Projekt: Příjemce: Moravou Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Zařazení materiálu: Šablona: Inovace

Více

VY_32_INOVACE_04 B. Smetana : Opera Libuše_37

VY_32_INOVACE_04 B. Smetana : Opera Libuše_37 VY_32_INOVACE_04 B. Smetana : Opera Libuše_37 Autor: Jindřiška Čalová Škola : Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu : Zkvalitnění ITC ve slušovské škole Číslo projektu

Více

Vzdělávací cíle. Objevujeme svět s pohádkovou postavou. 1. třída želvičky Krteček 2. třída slůňata Rákosníček. Tematické celky

Vzdělávací cíle. Objevujeme svět s pohádkovou postavou. 1. třída želvičky Krteček 2. třída slůňata Rákosníček. Tematické celky Objevujeme svět s pohádkovou postavou 1. třída želvičky Krteček 2. třída slůňata Rákosníček Tematické celky Naše školka: Krteček, Rákosníček vítá děti ve školce (já a kamarádi, školka x domov, zážitky

Více

Základní škola a Mateřská škola Třemešná 793 82 Třemešná 341 tel: 554 652 218 IČ: 00852538

Základní škola a Mateřská škola Třemešná 793 82 Třemešná 341 tel: 554 652 218 IČ: 00852538 Základní škola a Mateřská škola Třemešná 793 82 Třemešná 341 tel: 554 652 218 IČ: 00852538 Charakteristika vyučovacího předmětu Předmět se vyučuje ve všech ročnících, na druhém stupni 1 2 hodiny týdně.

Více

Velikonoce I. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 VY_32_INOVACE_PRV_490

Velikonoce I. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 VY_32_INOVACE_PRV_490 VY_32_INOVACE_PRV_490 S2 Velikonoce I. Autor: Irena Paulová, Mgr. Použití: 2. ročník Datum vypracování:10. 3. 2013 Datum pilotáže: 21. 3. 2013 Metodika: Žáci si společně s učitelem prohlížejí prezentaci,

Více

STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST

STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST STŘEDISKO EKOLOGICKÉ VÝCHOVY A ETIKY RÝCHORY PROJEKT DOTEK KALENDÁŘ AKCÍ PRO VEŘEJNOST ŠKOLNÍ ROK 2009/2010 O projektu DOTEK Dům obnovy tradice, ekologie a kultury je projekt Střediska ekologické výchovy

Více

PŘÍLOHA ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ PRO ŠKOLNÍ ROK 2010/2011

PŘÍLOHA ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ PRO ŠKOLNÍ ROK 2010/2011 Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice, přísp íspěvková organizace Hlavní 103, 742 83 Zbyslavice, tel.: 558 955 722, IČO: 70 98 13 96 www.zszbyslavice.cz PŘÍLOHA ŠKOLNÍHO VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU

Více

Předmět: DĚJEPIS Ročník: 7. ŠVP Základní škola Brno, Hroznová 1. Výstupy předmětu

Předmět: DĚJEPIS Ročník: 7. ŠVP Základní škola Brno, Hroznová 1. Výstupy předmětu Zrod nové Evropy. Stěhování národů. Germáni. Franská říše. Byzantská říše Seznámení s učebnicí. Práce s učebnicí a mapou. Popíše rozdělení Evropy po rozpadu Západořímské říše a způsob života barbarských

Více

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, JERONÝMOVA 517, 51101 TURNOV

MĚSTSKÁ KNIHOVNA ANTONÍNA MARKA, JERONÝMOVA 517, 51101 TURNOV 1 Obsah Městská knihovna Antonína Marka vedle pořadů pro rodiny s dětmi a další programy nabízí pořady pro mateřské, základní a střední školy, které poutavou formou obohacují školní výuku. Cílem není zahltit

Více

Výtvarná výchova ve 4. ročníku

Výtvarná výchova ve 4. ročníku Výtvarná výchova ve 4. ročníku září Rozvíjení smyslové citlivosti Připomene si zásady bezpečnosti a hygieny při práci. Užívá v plošném vyjádření linie a barevné plochy, kombinuje prvky ve vztahu Místo

Více

Výtvarná výchova v 5. ročníku

Výtvarná výchova v 5. ročníku Výtvarná výchova v 5. ročníku září Rozvíjení smyslové citlivosti Řeší úkoly dekorativního charakteru v ploše (symetrická a asymetrická řešení). Místo mých prázdnin Využívá přítlak, odlehčení, šrafování,

Více

ZPRÁVY Z ICM PRACHATICE

ZPRÁVY Z ICM PRACHATICE ZPRÁVY Z ICM PRACHATICE Událo se: Zahájení výstavy Anne Frank Minulý týden jsme slavnostně zahájili výstavu Anne Frank-odkaz pro současnost. Příběh židovské dívky dojímá mnoho návštěvníků i žáků základních

Více

Symboly Vánoc v rodinách

Symboly Vánoc v rodinách Symboly Vánoc v rodinách Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_13_03 Tématický celek: Rodina a finance Autor: PaedDr.

Více

After School Club. Téma pro školní rok 2011/12 zní: Indiana Jones and the Time Machine Stručná náplň a popis: Termín:

After School Club. Téma pro školní rok 2011/12 zní: Indiana Jones and the Time Machine Stručná náplň a popis: Termín: Vážení rodiče, i v právě začínajícím školním roce pro Vaše děti otevíráme anglický odpolední klub After School Club. Téma pro školní rok 2011/12 zní: Indiana Jones and the Time Machine Stručná náplň a

Více

Zájmové kroužky 2012/2013

Zájmové kroužky 2012/2013 Zájmové kroužky 2012/2013 1. Kroužek kytary čtvrtek 14:00-15:00 Mgr. Podoláková - určen pro děti, které se naučily základy hry (pokračování loňského kroužku), naučíme se další akordy, rytmy, nové písničky

Více

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT OBOR KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Český jazyk a literatura Literární výchova Střední vzdělání s MZ,

Více

Výstupy z RVP Učivo Ročník Průřezová témata Termín/hodiny Komunikační a slohová výchova 12 čte s porozuměním přiměřeně náročné texty potichu i nahlas

Výstupy z RVP Učivo Ročník Průřezová témata Termín/hodiny Komunikační a slohová výchova 12 čte s porozuměním přiměřeně náročné texty potichu i nahlas Komunikační a slohová výchova Čtení plynulé tiché i hlasité, s porozuměním, zážitkové Naslouchání praktické, věcné ZÁŘÍ 13 rozlišuje podstatné a okrajové informace v textu vhodném pro daný věk, podstatné

Více

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Májovci II., Hálek, Heyduk, Světlá, Arbes

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Májovci II., Hálek, Heyduk, Světlá, Arbes Název školy: Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název : VY_32_INOVACE_12/15_Literatura 17. 19. století Téma: Májovci II., Hálek, Heyduk, Světlá,

Více

Určeno základním školám. Kontaktní osoba Bc. Bodláková Lada 599 522 457 vietnamska.detske@kmo.cz. Vietnamská 1541 708 00 Ostrava-Poruba

Určeno základním školám. Kontaktní osoba Bc. Bodláková Lada 599 522 457 vietnamska.detske@kmo.cz. Vietnamská 1541 708 00 Ostrava-Poruba Určeno základním školám Kontaktní osoba Bc. Bodláková Lada 599 522 457 vietnamska.detske@kmo.cz Vietnamská 1541 708 00 Ostrava-Poruba KNIHOVNA MĚSTA OSTRAVY, příspěvková organizace POBOČKA VIETNAMSKÁ 1541,

Více

Projekty školní družiny na školní rok 2011/2012. ZŠ V Zahrádkách 48. Praha 3

Projekty školní družiny na školní rok 2011/2012. ZŠ V Zahrádkách 48. Praha 3 Projekty školní družiny na školní rok 2011/2012 ZŠ V Zahrádkách 48 Praha 3 19. 9. 30. 9. pí. Toufarová 3. 10. 11. 11. pí. Kamenská 14. 11. 22. 12. pí. Maskaluková 3. 1. 18. 2. 2012 pí. Lišková 22. 2. 30.

Více

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou Dodatek k ŠVP Tematický plán Putování s Machem a Šebestovou ZÁŘÍ Naše družina Představujeme si Macha a Šebestovou Cíl: Děti zdokonalily vzájemnou komunikaci a vyjadřovací schopnosti. seznámení s řádem,

Více

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice Odloučené pracoviště: Mateřská škola Tyršova 304 Tetčice 664 17 Názvy měsíčních tematických celků

Více

Oblíbené knihy žáků naší školy

Oblíbené knihy žáků naší školy d Základní škola sv. Voršily v Olomouci Aksamitova 6, 772 00 Olomouc Oblíbené knihy žáků naší školy Závěrečná práce Autor: Klára Slimaříková, Olga Šnevajsová Třída: IX Vedoucí práce: Mgr. Alena Nováčková

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: Označení materiálu: VY_32_INOVACE_RUBMO_ESTETIKA_08 Název materiálu: Historické události v literatuře Tematická oblast: Estetika, 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu. Podává stručný přehled

Více

PROJEKT ZVÍŘÁTKA. 2. třída SLUNÍČKA

PROJEKT ZVÍŘÁTKA. 2. třída SLUNÍČKA PROJEKT ZVÍŘÁTKA 2. třída SLUNÍČKA 2. třída Sluníčka Školní rok: 2011/2012 Projekt: ZVÍŘÁTKA Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: My a všechno živé kolem nás Část integrovaného bloku:

Více

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky

Projekt. Těšíme se na Vánoce. III. třída Veverky Projekt Těšíme se na Vánoce III. třída Veverky III. třída Veverky školní rok 2013/ 2014 Projekt: Těšíme se na Vánoce Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: Svátky, tradice a lidové

Více

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 Březen 2013 1 ZŠ Jarní 4 5 6 7 8 Téma: MOJE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA 11 Téma: Z POHÁDKY DO POHÁDKY 12 13 14 15 DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 18 19 20 21 22 Téma: CESTUJEME ZA ZVÍŘÁTKY Z CELÉHO SVĚTA Dráčci

Více

Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice. Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima.

Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice. Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima. Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima Školní rok 2009 / 2010 Celoroční hra Charakteristika školní družiny, vybavení Školní

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Pobočka Luna SNP 2206 Louny telefon: 415 671 570 e-mail: luna@mkl.cz. Katalog

Pobočka Luna SNP 2206 Louny telefon: 415 671 570 e-mail: luna@mkl.cz. Katalog Městská knihovna Louny Husova 2382 telefon: 415 652 167, 415 653 491 e-mail: mkl@mkl.cz www.mkl.cz Pobočka Luna SNP 2206 Louny telefon: 415 671 570 e-mail: luna@mkl.cz Katalog knihovnických lekcí, kulturních

Více

ROČNÍ PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINA ŠKOLNÍ ROK 2015/16. 22. základní škola Plzeň, Na Dlouhých 49, příspěvková organizace

ROČNÍ PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINA ŠKOLNÍ ROK 2015/16. 22. základní škola Plzeň, Na Dlouhých 49, příspěvková organizace ŠKOLNÍ DRUŽINA ROČNÍ PLÁN ŠKOLNÍ ROK 2015/16 Motto: Přírody si vážíme, chránit se ji učíme 1. 9. 2015 1 1. CÍL: rozvoj a výchova žáků k smysluplnému využívání volného času výchova k ochraně přírody kooperace

Více

Třídní vzdělávací plán

Třídní vzdělávací plán Třídní vzdělávací plán Třída: BROUČCI Integrované bloky 1. Mám nové kamarády 2. Podzimní čarování 3. Vánoční zvonění 4. Co přináší zima 5. Příroda se probouzí 6. Jarní svátky 7. Letní pohoda 1. Mám nové

Více

Velká písmena - procvičování

Velká písmena - procvičování Velká písmena - procvičování MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_25_14 Tématický celek:

Více

Vhodné pro: 2.-4. ročník ZŠ Doba trvání: 50 minut Termín: 13. dubna 2011 v 9.00 hodin Vstupné: 50,- Kč Účinkuje: Poetik-Dana Matějková a Jan Hájek

Vhodné pro: 2.-4. ročník ZŠ Doba trvání: 50 minut Termín: 13. dubna 2011 v 9.00 hodin Vstupné: 50,- Kč Účinkuje: Poetik-Dana Matějková a Jan Hájek Děti se naučí veselou formou znát a tančit základy nejznámějších českých i světových tanců: polka, mazurka, twist, charleston, letkis, rock and roll, macarena, country, blues a další. Pořad je určený pro

Více

Zpracovala Nová Milena - - Ortmanová Kateřina webmaster Vlach Jaroslav

Zpracovala Nová Milena - - Ortmanová Kateřina webmaster Vlach Jaroslav Vánoční Betlémská světýlka nesou se tmou, na stromech září s oblohou, šedý mráz přírodě korunu strojí, na oknech ledové obrazce zdobí. V červeném jablíčku uvidíš hvězdičku, po vodě pustíš z oříšku lodičku,

Více

Kronika školní rok 2006/2007

Kronika školní rok 2006/2007 Kronika školní rok 2006/2007 Střední škola a Základní škola Pionýrů 767, Frýdek Místek 738 02 pracoviště Pržno Odloučené pracoviště Pržno, Ústav sociální péče Náš Svět. Začal nám Nový školní rok 2006/2007

Více

Studovala na státní konzervatoři v Žilině hru na housle a operní zpěv pokračovala na Státní konzervatoři v Praze, kde absolvovala hudebně-dramatický

Studovala na státní konzervatoři v Žilině hru na housle a operní zpěv pokračovala na Státní konzervatoři v Praze, kde absolvovala hudebně-dramatický Studovala na státní konzervatoři v Žilině hru na housle a operní zpěv pokračovala na Státní konzervatoři v Praze, kde absolvovala hudebně-dramatický obor. Získala prestižní divadelní cenu Thálie, 2x ocenění

Více

ZPRÁVY Z ICM PRACHATICE 41/2011

ZPRÁVY Z ICM PRACHATICE 41/2011 ZPRÁVY Z ICM PRACHATICE 41/2011 Co chystáme tento týden? Opět realizujeme jeden z adaptačních kurzů. Tentokrát to bude pro Střední školu Vimperk. Žáků bude 27 a máme pro ně připraveny ledolamy, hry na

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků.

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT. Vánoční kvíz prověřuje všeobecné znalosti žáků. Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Číslo a název šablony klíčové aktivity III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast České svátky, vy_32_inovace_ma_36_17 Autor Mgr. Kateřina

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MŠ SPOJENCŮ PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Dívej se a poznávej barevný svět kolem nás

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MŠ SPOJENCŮ PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Dívej se a poznávej barevný svět kolem nás ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MŠ SPOJENCŮ PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ Dívej se a poznávej barevný svět kolem nás Na kluky a na holčičky čeká dráček u školičky. Učí se tu barvičky, zpívají se písničky, ještě

Více

Opakování: rysy romantismu

Opakování: rysy romantismu Romantismus Opakování: rysy romantismu Opakování: rysy romantismu Opakování: rysy romantismu Další znaky romantismu Populární žánry Převažuje spíše poezie, především lyrická poezie Hodně se tvoří lyrickoepické

Více

Uskutečněné akce školy ZŠ + MŠ ve školním roce 2013/2014

Uskutečněné akce školy ZŠ + MŠ ve školním roce 2013/2014 Základní škola a Mateřská škola Rudná pod Pradědem, p. o. Stará Rudná 121, 793 35 Rudná pod Pradědem IČO 731 84 934, Telefon 733 220 495 E-mail: zs.rudna@seznam.cz, www.skola.rudnapodpradedem.cz Učit lze

Více

ROČNÍ PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY 2012/2013

ROČNÍ PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY 2012/2013 ŠKOLNÍ DRUŽINA PŘI ZÁKLADNÍ ŠKOLE VE ZBÝŠOVĚ, J. A. KOMENSKÉHO 473 ROČNÍ PLÁN ČINNOSTI ŠKOLNÍ DRUŽINY 2012/2013 Hlavní úkoly ŠD ŠD slouží k výchově, vzdělávání a relaxaci dětí. Tvoří mezistupeň mezi výukou

Více

ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ 1.

ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ 1. ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ 1. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje duben 2011 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 13 České národní

Více

Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Předmět: DĚJEPIS Ročník: 7.

Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Předmět: DĚJEPIS Ročník: 7. Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Předmět: DĚJEPIS Ročník: 7. Výstupy dle RVP Školní výstupy Učivo Žák: - popíše osídlení Evropy po rozpadu západořímské říše - charakterizuje první státní útvary na

Více