Vážení kolegové, vážené kolegyně,

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vážení kolegové, vážené kolegyně,"

Transkript

1

2 Vážení kolegové, vážené kolegyně, Pro školní rok 2009/2010 vám Knihovna města Plzně předkládá nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z bohaté nabídky vyberete. Vybírejte uvážlivě a respektujte doporučení věkové kategorie uvedené u každého programu. Vaše objednávka je závazná a jste za ni finančně spoluzodpovědní. Změna objednávky je možná jen po oboustranné dohodě, zrušení programu objednavatelem jen se souhlasem pořadatele. V rámci našich možností se snažíme vyhovět vašim požadavkům na časové zařazení pořadu tak, jak to vyhovuje vašemu vyučovacímu plánu. Programy uvádíme v Polanově síni Knihovny města Plzně (B. Smetany 13, II. patro, kapacita do 60 míst) a v M-klubu (Macháčkova 28, I. patro, kapacita cca 120 míst), v obou místech je bezbariérový přístup. U každého programu je uveden a cena vstupného na jednoho žáka. V objednávce na přiloženém tiskopise uveďte: Číslo programu Název pořadu Počet objednaných míst žáků v jednotlivých třídách (lépe součty, př ) Symbol zvoleného místa konání (P Polanova síň nebo M M-klub, Skvrňany) Preferovaný termín (zvláště omezení, př. mimo Po a Pá, nebo leden únor, po 9.00 apod.) Vyplňte všechny požadované údaje: adresu, na kterou budou zasílány pozvánky, jméno kontaktního pracovníka a číslo telefonu či mobilu (popř. i ) pro potřeby naléhavé komunikace. Objednávky zasílejte na adresu: Knihovna města Plzně B. Smetany Plzeň do 21. září 2009 Kontakt na nás a další informace: Mgr. Jana Horáková, tel , (Polanova síň) Bc. Jan Albrecht, tel , (M-klub) Děkujeme za váš zájem i vzájemnou spolupráci a těšíme se s vámi a vašimi žáky na shledanou v Knihovně města Plzně!

3 1. SVĚT KOLEM NÁS PĚT PRSTŮ MŠ 35,- Kč Zábavnou, hravou formou a také písničkami přibližují pražští herci Studia Poetik Dana Matějková a Jan Hájek dětem základní estetické a mravní hodnoty vztah k přírodě a společnosti. Tak jako tvoří ruku pět prstů, tak život kolem nás vytváří mozaiku pohledu na svět. 2. JAK SE JMENUJE ČAS MŠ 1. ZŠ 35,- Kč Další mozaikový pořad Studia Poetik, kde jeden celek tvoří rok, měsíce, dny, týdny, hodiny, minuty a vteřiny vše na téma času podle obrázkového kalendáře Josefa Lady, s písničkami, hádankami, říkánkami, maňáskem a především s humorem v podání Jana Hájka a Dany Matějkové. 3. HEJ, HEJ, KOLEDA MŠ 1. ZŠ 35,- Kč Vánoční pořad Dany Matějkové a Jana Hájka pro nejmenší povídání o tom, jak k nám vánoční svátky přišly, jak vznikly a jak se slavily v různých dobách, jaké zvyky je provázely, jaké se zpívaly koledy a jaké vánoční písničky zpíváme i dnes. 4. POHÁDKA O ZAKLETÝCH HOUSLIČKÁCH MŠ 2. ZŠ 20,- Kč O kouzelných houslích, malém Vašíkovi, čertech, hodných zvířátkách i mluvících stromech hraje, vypráví i zpívá Milan B. Karpíšek. 5. JÁ, PÍŠŤALKA MŠ 2. ZŠ 30,- Kč Tenorová, altová, sopránová, sopraninová i diskantová zobcová flétna, příčná flétna i pikola to vše v rukou flétnistky Petry Brabcové s hudebním doprovodem Milana B. Karpíška. Děti nahlédnou do historie dechových nástrojů, zazpívají si známé písničky, zahrají si s muzikanty na claves, maracas, tamburínu, quiro, lamí kopýtka, lusky flamboyanu a mnohé další rytmické nástroje. 6. PÍSNIČKOVÁ VÍLA MÍLA MŠ 2. ZŠ 30,- Kč Pohádka s písničkami i ponaučením o životě v rybníčku i na paloučku, když dělají lidi vílám v přírodě nepořádek. Hrají a zpívají Romana Neumannová a Ludmila Bednářová. 7. MUZIKANTSKÁ CESTA KOLEM SVĚTA MŠ 2. ZŠ 20,- Kč Malý Míša má globus. A vydává se na cestu kolem světa, aby poznal, kde na jaké hudební nástroje hrají. Navštíví Afriku, Čínu, Indii, Havaj, Mexiko... a během své cesty pozná (stejně jako děti) desítky exotických hudebních nástrojů. Svou cestu zakončí spolu s Milanem B. Karpíškem na Chodsku. 8. O PEJSKOVI A KOČIČCE MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Pohádkový příběh na motivy knížky Josefa Čapka s vyprávěním Jak psali dopis, O kničavé holčičce, O panence, která tence plakala, a s písničkami v podání Jitky a Přemysla Kubištových a Ludmily Bednářové.

4 9. O HANDULÉNCE MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Bez práce nejsou koláče. A tak pilná a laskavá Handulénka, která přiloží ruku k dílu, získá užitek i radost a ospalý, líný Handulák nedostane nic. Hrají: Jitka Kubištová, Přemysl Kubišta a Ludmila Bednářová. 10. VESELÉ PÍSNIČKY PRO PEJSKY A KOČIČKY MŠ 2. ZŠ 30,- Kč V písničkách Milana B. Karpíška a Jitky Kubištové, které zpívají i děti, kde hafají i mňoukají, ožívají zvířátka z obrázků: kocouři Mates a Bonifác, bassetice Bettyna, kočička Kate, kokršpaněl Dino a jiní chlupatí kamarádi. Vůbec neuškodí vědět, jak se k zvířátkům chovat.

5 11. MÍČEK POUTNÍČEK MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Pozor na draka! Naučná pohádka (s prvky dopravní výchovy) o tom, že děti mají poslouchat a dodržovat sliby, dávat pozor na cestě a nebát se odpovědnosti. Účinkují: Ludmila Bednářová, Jitka Kubištová a Přemysl Kubišta. 12. PRINCEZNA MUZIČKA MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Pohádka o ztracených a znovu nalezených hudebních nástrojích. Děti spolu s herci vytvoří kapelu a hudbou přemůžou pyšnou a protivnou královskou rádkyni. Hrají a zpívají: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 13. ČERVENÁ KARKULKA MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Jak polepšit vlka? Veselá pohádka s dobrým koncem. Příběh přináší ponaučení, že děti si musí dávat pozor na cizí lidi, ale i poznání, jak dobrá a zdravá je zelenina a ovoce. Hrají: Přemysl Kubišta, Jitka Kubištová a Ludmila Bednářová. 14. PAN POZDRAVENÍČKO MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Veselá veršovaná pohádka o slušném vychování. Během představení děti učí drzou a nevychovanou slečnu Lízu všechna kouzelná slovíčka. Hrají a zpívají: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 15. POHÁDKA O VÁNOCÍCH MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Začíná tím, jak se pejsek a kočička těšili na Vánoce a jak se jim o nich zdálo. A pak se odvíjí ten nejkouzelnější vánoční příběh narození Ježíška, ve kterém děti hrají v kostýmech Josefa, Marie, králů, pastýřů a koledníků vytvoří veliký živý betlém. Spolu s nimi účinkují Romana Neumannová, Přemysl Kubišta a Ludmila Bednářová. 16. K ČEMU JSOU MOSTY PŘES ŘEKU MŠ 2. ZŠ 35,- Kč Básničky, písničky, hry a hádanky seznamují děti s krásami a zajímavostmi Prahy a zároveň s knihou Jiřího Žáčka a jeho poezií Věra Čížkovská a Luděk Richter divadelní společnost Kejklíř, Praha. 17. ZLOBIVÁ POHÁDKA MŠ 2. ZŠ 30,- Kč O dětských zlozvycích. V pohádce navštívíte s Romanou Neumannovou a Přemyslem Kubištou vesničky: Šťouronosy, Špindírov, Zlobinec či Prolhanou Lhotu. 18. ČERTOVSKÉ POHÁDKY MŠ 2. ZŠ 30,- Kč Poučné příběhy s písničkami o tom, že s čerty nejsou žerty. Ale legrace bude taky! Účinkují: Romana Neumannová a Přemysl Kubišta. 19. NENÍ MĚCH JAKO MĚCH MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Harmonika světem vládne! Od foukací harmoniky, přes heligonku k akordeonu, od lidových písniček přes jazz po klasiku. Takový výlet dětem slibují Renata Pospíšilová a Milan B. Karpíšek. Můžou si s nimi zkusit zahrát na úplně malou harmoniku.

6 20. K JEŽÍŠKOVI DO BETLÉMA PŮJDEME MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Proč máme na Vánoce doma stromeček? A odkdy jíme kapra? Co dělají Lucky? A proč se zpívaly koledy? Společné zpívání, hraní na historické nástroje i drobné vánoční perličky nabízejí Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 21. POHÁDKY O HONZOVI MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Veselé příběhy s líným Honzou, Kašpárkem a Marjánkou, se známými národními písničkami a popletenou pohádkou o Karkulce. Hrají: Romana Neumannová, Miloslav Krejsa a Martin Chmelař. 22. POVÍDÁNÍ O HOUSLIČKÁCH MŠ 3. ZŠ 20,- Kč Tomík se s kouzelníkem Kalafunou vydává na cestu do hlubin času. A dozví se mnoho zajímavého o housličkách. I děti na vlastní oči uvidí a také uslyší jejich středověké předchůdce a dostanou se až k současnému elektrofonickému nástroji. Při společném muzicírování s Milanem B. Karpíškem si ozřejmí i základní rozdíly mezi hudebními žánry. 23. TŘI ZLATÉ VLASY DĚDA VŠEVĚDA MŠ 3. ZŠ 35,- Kč S loutkovým divadlem našich předků nad jednou z nejkrásnějších pohádek Karla Jaromíra Erbena nastiňuje pražská divadelní společnost Kejklíř (Luděk Richter a Věra Čížkovská) téma zpupné panovačnosti, ale i pokory a nebojácnosti. 24. POJĎTE S NÁMI DO CIRKUSU MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Víte, proč mají sloni dlouhé choboty? Umíte krotit šelmy? Chcete si společně zazpívat nové písničky o klaunech, provazochodcích, o koních s vnukem nefalšovaného cirkusáckého muzikanta Milanem B. Karpíškem a také s Jitkou Kubištovou? Pak přijďte do našeho šapitó! 25. POJĎTE S NÁMI DO ZOO MŠ 3. ZŠ 30,- Kč Po návštěvě cirkusu vás Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek pozvou do zoologické zahrady. A všichni se naučí zase nové veselé písničky o zvířátkách. 26. U PANA JOSEFA LADY ZŠ 35,- Kč Na návštěvě v Hrusicích se povídá o dětství Josefa Lady a zvycích na venkově od jara až do zimy, ale také se hraje a zpívá. A což teprve ty hádanky a pohádky! Hrají: Antonín Kaška, Josef Nechutný, Martin Chmelař, s klavírním doprovodem Ivo Pavelky. 27. TLUČE BUBENÍČEK ZŠ 20,- Kč Šamani, bubeníci, kouzelníci... Tolik bicích nástrojů děti ještě neviděly ani o nich neslyšely! Natož aby si na ně mohly bubnovat! Darbuka, tabla, bodhrán, šamanské bubny, vojenský buben, djembé, maracasy... Milan B. Karpíšek vše předvede, o všech toho totiž hodně ví a zná.

7 28. KEJKLÍŘ ZŠ 35,- Kč Jen zčásti veselá pohádka ze života o tom, že žebříček hodnot nemá na vrcholu peníze, ale hezké vztahy a lásku. Vše v desítkách postav rozehrává jediný herec: Luděk Richter (Kejklíř, Praha). 29. ZAHRADA JIŘÍHO TRNKY ZŠ 35,- Kč Rozpomínání na pana malíře a loutkáře Jiřího Trnku, na jeho dětství v Plzni, o tajemné Zahradě a o přátelství s Františkem Hrubínem i Janem Werichem. Účinkují: Josef Nechutný, Miloslav Krejsa, Martin Chmelař a Ivo Pavelka (klavír). 30. STÁLA BASA U PRIMASA ZŠ 25,- Kč Víte, že pradědečkem kontrabasu byl vozembouch? Že basa tvrdí muziku, to ví každý, ale co je to hlubozník a hlubohudec? Milan a Tomáš Karpíškovi vám představí mamuta smyčcových nástrojů i různé baskytary. A nevyhnou se ani rocku. 31. ČTYŘI ROČNÍ DOBY ZŠ 35,- Kč Pořad seznámí děti s dávnými zvyky a tradicemi českého venkova od jara do zimy. A také s tím, co je třeba udělat na poli, jak pečovat o zvířátka, proč se slaví různé svátky. A hlavně se zpěvem, který léta lidi provázel a pomáhal jim v životě. To vše s pražským Studiem Poetik Danou Matějkovou a Janem Hájkem. 32. VESELÁ ČEŠTINA ZŠ 35,- Kč Za lepší poznání bohatosti českého jazyka! Děti uslyší pohádku v chodském nářečí, zazní brněnský hantec, pohrají si s čísly a vyzkoušejí různé jazykolamy. A nakonec je čeká pohádka o špatně napsaných písmenkách. Vyučují a hrají: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 33. POMLÁZKA SE ČEPEJŘÍ ZŠ 35,- Kč To vykřikuje vrabec Čimčarára. Významy velikonočních svátků a zvyků od pohanského svěcení jara přes starozákonní příběh Ježíše Krista až po vítání jara a parodii současného koledování v podání Dany Matějkové a Jana Hájka. 34. JEDNOU V ROCE NA VÁNOCE ZŠ 35,- Kč Strejda housle popadne... Myslíte, že je to jen zúžená poetika Vánoc. Kdepak! K Vánocům se pojí mnohé zvyky, ba i pověry. A také písničky, koledy. Jak k nám oslavy Vánoc přišly a jak se slavily Vánoce v různých dobách. To vše se lze dozvědět v pořadu Dany Matějkové a Jana Hájka z pražského Studia Poetik. 35. POVĚSTI A BÁJE Z PLZEŇSKÉHO KRAJE I ZŠ 30,- Kč O plzeňské madoně a O pokladu na Věžce jsou dvě nejkrásnější pověsti z Plzeňska. K dětem se dostanou v netradičním hudebním zpracování spolu s potulnými muzikanty si je zpívají i děti. A nechybí ani oblíbená soutěž a obrázky Milana B. Karpíška, se kterým účinkuje i Jitka Kubištová.

8 36. POVĚSTI A BÁJE Z PLZEŇSKÉHO KRAJE II ZŠ 30,- Kč Druhý díl úspěšného pořadu je o plzeňských zvonech a O Ostrém kameni. Zvon Bárta vyzvání, chasník Tomáš bojuje o lásku a sedlák Blahoš zase s čertem o duši. Ale jak je dobrým zvykem, naučí se obecenstvo zase novou (a pěkně chytlavou) písničku. Účinkují Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 37. POVĚSTI A BÁJE Z PLZEŇSKÉHO KRAJE III ZŠ 30,- Kč Ve třetím díle cyklu pátrání v historii Plzeňska a jeho pověstí se spolu s chasníkem Tomášem vydáme na věž, co převyšuje kopce, ale také budeme sledovat boj velhartického mlynáře s krutým majitelem hradu. A do toho se přimíchají pekelné mocnosti. Ale více se dozvíte od Milana B. Karpíška a Jitky Kubištové. 38. VÝLET DO INDIE ZŠ 30,- Kč Do exotických končin se přesuneme s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem za příběhy plnými mystiky a pohádkami ukrytými pod závojem tajemna. Pojďte se s námi vydat na cestu, poodhalit oponu světa odlišných kultur i zahrát si na pravé indické hudební nástroje. 39. MUSIC FAMILY ZŠ 30,- Kč Pestrý hudební pořad Milana B. Karpíška a jeho synů Tomáše (studenta plzeňské konzervatoře v oborech skladba a kontrabas) a Michala (ZUŠ Plzeň a Chrást). Na pódiu se objeví housle, kytara, loutna, flétna, violoncello, kontrabas a různé bicí nástroje, ale také elektrofonická kytara, baskytara a elektrické housle. Zazní ukázky z pestré palety hudebních stylů od špetky klasiky až po jazz, ve finále pak zaduní pořádný rock!!! Pořad je velice inspirativní pro mladé adepty hudební múzy.

9 40. VYPRÁVĚNÍ O MĚSTĚ PLZNI ZŠ 30,- Kč Pověsti o založení města, O záchraně města před husitskými bojovníky, o vynálezu knihtisku, o výrobě piva, a také o významných osobnostech spjatých s Plzní o Mikoláši Alšovi, o Bedřichu Smetanovi, o Josefu Kajetánu Tylovi (s ukázkou ze strakonického dudáka). O tom všem je pořad herců Divadla J. K. Tyla Miloslava Krejsy, Martina Chmelaře a Romany Neumannové. 41. STARÉ POVĚSTI PLZEŇSKÉ ZŠ 30,- Kč Pestré leporelo pověstí a bájí o městě Plzni. Nabízí setkání s lochotínským poustevníkem, povídání o bludném kameni na náměstí, o vytrestaném truhláři z Plaského domu i humorné vyprávění lékaře Franty z roku A ještě rozhovor s unesenou dívkou z lesovny u Boleveckého rybníka a také vysvětlení částí a symbolů v plzeňském erbu. Účinkují: Miloslav Krejsa, Martin Chmelař a Jitka Kubištová. 42. PÁNŮ DVOŘÁKA A SMETANY SE NEMUSÍTE BÁT ZŠ 30,- Kč Vyprávěním o dětských potížích našich hudebních velikánů, o počátcích jejich komponování se dětem přiblíží životy Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Jitka Kubištová a Romana Neumannová v dobových kostýmech zpívají a na klavír a příčnou flétnu hrají drobné ukázky z jejich tvorby. 43. LONDÝN VYSTUPOVAT!!! ZŠ 20,- Kč Zadarmo do Londýna! V pořadu plném zajímavostí a písniček o tomto městě se setkáte s Jindřichem VIII., s Jackem Rozparovače, s admirálem Nelsonem i s Harry Potterem. A možná potkáte i Beatles. Pořad je určený nejen milovníkům Anglie, ale hlavně těm, kteří se potýkají s úskalími angličtiny. Průvodcem po Londýně i učitelem písniček vám bude Milan B. Karpíšek. 44. POHÁDKA O RADOUŠOVI ZŠ 35,- Kč Pohádkový minimuzikál o založení hradu Radyně a o životě zlého Radouše krutého pána hradu. V kulisách obrazů Vladimíra Havlice, v dobových kostýmech a s historickými nástroji účinkují Jitka a Přemysl Kubištovi a Milan B. Karpíšek. 45. JAN KOMENSKÝ ZVANÝ AMOS ZŠ 35,- Kč Aby poučení bylo dětem zábavou a nikoli trápení jejich... Pořad není ani přednáškou, ani oslavou Jana Amose Komenského, děti se ukázce ze středočeské školy zasmějí, ale vzápětí se s nadšením účastní výuky cizích jazyků podle Komenského Brány jazyků otevřené. Dozví se méně známé podrobnosti z jeho života, účastní se úryvku hry Schola ludus i ukázky z Labyrintu světa a naučí se dosud nepublikovanou píseň z Komenského tvory, a to spolu s Danou Matějkovou a Janem Hájkem.

10 46. BOBŘÍK MLČENÍ JAROSLAVA FOGLARA ZŠ 20,- Kč Čestnost, odvaha, kamarádství to jsou vlastnosti a hodnoty, které v dětských čtenářích vždy upevňovaly knihy Jaroslava Foglara. Rychlé šípy, ježek v kleci, lovení bobříků... Životní osudy autora, jeho knih i jejich hrdinů přibližuje pořad připravený a interpretovaný Jiřím Brožem. 47. KAREL IV. A JEHO MOST ZŠ 30,- Kč Šest a půl století uplynulo od doby, kdy císař Karel IV. poklepal na základní kámen nového kamenného mostu, dnes národní památky, která v sobě skrývá nejen pověstná vajíčka, ale i mnohá tajemství. Odkrývají je a hity gotických hitparád hrají a zpívají Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. Zvou vás na společnou cestu po Karlově mostě i na soutěž. 48. ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ ZŠ 30,- Kč Vyprávění o počátcích našeho národního uvědomění o Josefu Dobrovském, Josefu Jungmannovi, o českém vlasteneckém divadle i o Josefu Kajetánu Tylovi, Karlu Jaromíru Erbenovi i o mnohých dalších. Hrají Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 49. ZLATÝ KOLOVRAT ZŠ 20,- Kč Pořad o dětství Karla Jaromíra Erbena, o jeho domově, zážitcích i o tom, co mělo vliv na jeho národní cítění. Zazní dvě básně z Kytice, písně, říkadla, pohádka a ukázka melodramu Zlatý kolovrat (s hudbou Karla Kovařovice). Účinkuje Ludmila Bednářová. 50. PÍSNĚ HRADŮ I PODHRADÍ ZŠ 30,- Kč Niněra, fidula, psalterium, trumšajt na to vše se hrávalo ve středověku; v rukou Jitky Kubištové a Milana B. Karpíška ožívají i další nástroje přicházejí v dobových kostýmech s repertoárem potulných pěvců trubadúrů, minesengrů a vagantů. Děti se octnou v hradní síni, na královské svatbě i v krčmě U sedmy loupežníků, nástroje si mohou vyzkoušet a naučit se i gotický taneček. 51. MOUDRÝ EZOP A TI DRUZÍ ZŠ 35,- Kč Bajka je, když zvířata jednají jako lidi, poněvadž když lidi jednají jako zvířata, tak o tom neradi píšou. (Jan Werich) Vyprávění o bajce a jejích autorech, pověst o Ezopovi, ukázky z díla nejznámějších bajkářů Krylova, La Fontaina až k proměnám bajky současné, ba i zpívané v interpretaci Dany Matějkové a Jana Hájka (Studio Poetik, Praha). 52. VESELÉ VELIKONOCE VINŠUJEME ZŠ 30,- Kč Víte, proč se říká Škaredá středa či Kýchavá neděle? Proč je vajíčko symbolem Velikonoc a co je to družbanec? Odpověď poskytne pořad, ve kterém jeho protagonisté Milan B. Karpíšek a Jitka Kubištová procházejí časem masopustním až po Velikonoce a povídají o dobových tradicích a zvycích. A hlavně hrají a zpívají.

11 53. HALLOWEEN SAMHAIN DUŠIČKY ZŠ 30,- Kč O původu a podstatě těchto svátků, o zvycích, písních i hrách děti si v praxi vyzkouší skutečné haloweenské zábavy svých anglických a amerických kamarádů, zazpívají si jejich písničky, s Milanem B. Karpíškem a Jitkou Kubištovou si zařádí i zasoutěží. 54. ČESKÝ ROK V TRADICÍCH ZŠ 30,- Kč Osvěžení českých tradic od Tří králů až po Vánoce a oslavu Nového roku vše za doprovodu českých lidových písní, s náležitými rekvizitami a kostýmy. Účinkují Jitka a Přemysl Kubištovi. 55. DVA JANOVÉ HUS A ŽIŽKA ZŠ 30,- Kč Dva pilíře českých dějin a s nimi související bouřlivé události slovem i hudbou přiblíží Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek coby potulný mnich a žebravý muzikus. Nejen slavný chorál Ktož jsú boží bojovníci, ale i další dobové písně přenesou posluchače o bezmála šest století nazpět. Upalovat se ale nebude, soutěžit ano. 56. RUDOLF A JEHO ALCHYMISTÉ ZŠ 30,- Kč Setkejte se s Jeho císařskou Milostí Rudolfem II. v tajuplné Praze i u nás v Plzni. A možná poznáte i Golema. Samozřejmostí jsou i dobové kostýmy, hudební nástroje i renesanční písně. Účinkují Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 57. STARÉ POVĚSTI ČESKÉ ZŠ 30,- Kč Česká klasika, ovšem podaná novým, neotřelým způsobem Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem. Nové písničky, legrace, soutěž to jsou hlavní klady představení, které si klade za cíl přiblížit naše nejstarší dějiny dětem zvyklým na styl jedenadvacátého století. 58. HRADY A ZÁMKY V PLZEŇSKÉM KRAJI ZŠ 30,- Kč Hrad Radyně a zámek Kozel historické putování po dominantách i šlechtických sídlech našeho kraje. Stručnou historií i pověstmi vás provedou postavy bájné i skutečné Jitka a Přemysl Kubištovi. 59. MÁME RÁDI ZEMI ZŠ 30,- Kč Poutavý interaktivní pořad o ekologii a o tom, že chovat se v dnešní době ekologicky je moderní a užitečné. Účinkují: Romana Neumannová a Přemysl Kubišta. 60. JAK TO BYLO S ODYSSEEM ZŠ 35,- Kč Příběhy o Odysseovi, o Paridově soudu i o Trojské válce, o hrdinech antických bájí, o bozích, s jejichž jmény se setkáváme dodnes, vzbuzují zájem o antiku, její literaturu i umění. Pořad Studia Poetik (Dany Matějkové a Jana Hájka) vyzdvihuje etické vlastnosti antických hrdinů statečnost, spravedlnost, touhu po vítězství...

12 61. LEXIKON NÁSTROJŮ ZŠ 20,- Kč Nástroje málem zapomenuté dulcimer, psalterium, autoharfa, lap harp, danghau, darbuka, fanfrnoch... Víte, co to je? Jak vypadají? Jak se na ně hraje? Pokud ne, pak uvidíte, uslyšíte nástroje historické i exotické předvede Milan B. Karpíšek. A děti mají i možnost zapojení se a společného muzicírování. 62. STAROČESKÉ VÁNOCE ZŠ 30,- Kč Adventní a vánoční zvyky a obyčeje v českých zemích, spousta slavných koled, historické nástroje, dobové kostýmy, svíčky a krásná předvánoční pohoda, kterou přinášejí Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek. 63. JÁ, KRÁL KAREL IV ZŠ 30,- Kč Dramatické zpracování díla Vita Caroli životopisu císaře a českého krále Karla IV. si bere za cíl seznámit žáky s dobou vlády Karla IV., jeho ženami i významnými díly jeho doby. Hrají Miloslav Krejsa, Martin Chmelař a Jitka Kubištová. 64. SVÁTKY V ANGLII A USA ZŠ 20,- Kč Den díkůvzdání, St. Patrick ś Day, Den nezávislosti, Mother ś Day, Father ś Day, anglické Velikonoce, Guy Fawkes Night... svátky, které v našich končinách moc neznáme, ale naši kamarádi v anglicky mluvícím světě je slaví velice rádi. Blíže vám o tom poví i zazpívá Milan B. Karpíšek. 65. HALELUJA! ALE PROČ? ZŠ 35,- Kč Odpovědi na tajemná proč týkající se Vánoc minulých i současných nabízí pořad Dany Matějkové a Jana Hájka, který doprovázejí starými koledami i moderními písničkami. 66. VELIKONOČNÍ OTVÍRÁNÍ POKLADŮ ZŠ 30,- Kč Scénický pořad jarních písní, zvyků, poezie s velikonoční pověstí i Pokladem K. J. Erbena. Hrají a zpívají: Ludmila Bednářová, Jan Pouska a Kristýna Bečvářová. 67. SEDM DIVŮ SVĚTA ZŠ 35,- Kč Patří k nejstarším dílům lidského umu a talentu. První líčení se připisuje Féničanu Antiparchovi ze Sidonu, jehož kniha byla od 2. stol. př. n. l. jakýmsi starověkým bedekrem. Co je to div světa? A proč je jich sedm? Má každá doba svých sedm divů? Jak je tomu v současnosti? Odpovědi a řadu dalších příběhů přináší slovem i písní pořad Dany Matějkové a Jana Hájka. 68. VÁNOCE VE SVĚTĚ ZŠ 30,- Kč Čarodějnice Befana, kozel Ukko, bílý klokan, baculatý Santa Claus... A co marinované býčí srdce nebo pečený ocas leguána? Roztodivné jsou vánoční zvyky a obyčeje různých národů. Ale Ježíšek to vyhraje na celé čáře. A k tomu koledy a vánoční písně od Evropy až po Jižní Ameriku. Účinkují Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek.

13

14 69. HUDEBNÍ VÝLET DO STŘEDOVĚKU ZŠ 25,- Kč Pořad plný písniček a společného muzicírování. Seznámíte se s nejstarší dobovou hudbou, dozvíte se mnoho zajímavostí a uvidíte netradiční hudební nástroje. Účinkují: Jan Pouska a Dagmar Bejčková. 70. GOLEM POZOR, VŠUDE KOLEM! ZŠ 35,- Kč Stará pověst o Golemovi má popularitu hlavně zásluhou filmů s Janem Werichem. Málokdo už přemýšlí o původu pověsti ze Starého zákona a o věčně zničující touze člověka ovládat svět pomocí sluhů, natož o golemech novodobých. S obrazy, slovem i písní provázejí děti pořadem Dana Matějková a Jan Hájek (Studio Poetik, Praha). 71. PUTOVÁNÍ JOSEFA KAJETÁNA ZŠ 30,- Kč Životní osudy kočovného herce, spisovatele a dramatika Josefa Kajetána Tyla uvádějí herci divadla nesoucího jeho jméno, protože právě v Plzni zakončil miláček národa svoji životní pouť. Pořad je sestaven z miniscének z Tylova života i ukázek z jeho her, próz i poezie. 72. HUDBA A MÓDA STALETÍ ZŠ 30,- Kč Procházka slohy románským, gotickým, renesančním, barokním, rokokovým, klasicistním, secesním a ukázka toho, jak se měnila nejen architektura, ale i hudba a dokonce móda. Vydejte se na ni spolu s Přemyslem a Jitkou Kubištovými. 73. STOLETÍ VYNÁLEZŮ ZŠ 30,- Kč Století páry, pradědeček automobil, vynálezci: Thomas Alva Edison, František Křižík, technický vizionář Jules Verne netradiční pohled na technický pokrok 19. století v pořadu dýchajícím kouzelnou atmosférou zašlých časů s využitím dobových kostýmů, písní i soutěže nabízejí Milan B. Karpíšek a Jitka Kubištová. 74. ČEŠTINA ČINANÁ ZŠ 35,- Kč Česky hezky ukázky češtiny staro-dávné, staro-pražské, ale i současné a jiné, např. brněnského hantecu. A také toho, jak nám její pochopení komplikují synonyma a homonyma, nač jsou jazykolamy... Zábavný pořad, který také prostřednictvím ukázek krásného písemnictví Vančurovy Josefíny a Werichova Čochtana podporuje vztah k naší rodné mluvě. Účinkují: Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová. 75. KDE SE VZALO DIVADLO ZŠ 30,- Kč Přehled vývoje divadla od antiky přes divadlo v dobách Shakespearových, v časech českého národního obrození, a také divadla současného ukázky činohry, pantomimy, baletu, opery a operety a přiblížení těchto žánrů mladým divákům v podání Jitky a Přemysla Kubištových.

15 76. MALÁ DOPOLEDNÍ HUDBA ZŠ 30,- Kč Pořad o Wolfgangu Amadeu Mozartovi. Otec Leopold vzpomíná na svého sic poněkud nezbedného, leč geniálního syna. Z fiktivní návštěvy Salcburku, Vídně či Prahy zní střípky z nejslavnějších opusů hudebního velikána. Účinkují: Milan B. Karpíšek a Jitka Kubištová. 77. NEZDAŘENÁ PŘEDNÁŠKA O NERUDOVI ZŠ 35,- Kč Pořad je komponován jako dialog literárního vědce (Jan Hájek) s Annou Haralíkovou (Dana Matějková), hospodyní Jana Nerudy, jejímž prostřednictvím jsou podávány nejen základní informace, ale i neběžné zajímavosti z Nerudova života. Je doplněn fejetony s aktuální tématikou i z Nerudovy poezie, některé básně jsou dokonce zhudebněny. 78. Z DENÍKU MLADÉHO MUŽE ZŠ 25,- Kč Zábavný minikurs společenského chování vysvětluje základní pojmy: pozdrav, podání ruky, chování v restauraci i na ulici, otázky konverzace, úcty k ženám i ke starší generaci. Zábavnou taneční minisoutěží zapojuje mládež do různých společenských situací. Účinkují: Romana Neumannová a Martin Chmelař. 79. NÁŘEČÍ A SLANG 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Je to ještě vůbec česky? Pořad o různých podobách našeho mateřského jazyka. Procházka mapou českých a moravských nářečí v mnoha praktických ukázkách. A nejen to Jitka a Přemysl Kubištovi přidají i příklady slangu a argotu. 80. SEDM BIBLICKÝCH PŘÍBĚHŮ 7. ZŠ SŠ 35,- Kč Sedm starozákonních příběhů: Stvoření světa, Adam a Eva, Kain a Ábel, Potopa světa, Babylónská věž, Mojžíš, David a Goliáš. Literární předlohou pořadu Dany Matějkové a Jana Hájka je Bible kralická, jednotlivé příběhy vycházejí z Olbrachtova zpracování. Všechny tvoří nadčasové mravní principy, které jsou základem naší kultury. 81. SKOPOVÉ S MARJÁNKOU 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Pořad sestavený z nejúsměvnějších balad a romancí Jana Nerudy je prošpikovaný fejetony a aforismy a opepřený několika písničkami. Účinkují: Andrea Černá, Antonín Kaška a Pavel Kantořík. 82. GÉNIUS ČESKÉ PÍSNIČKY 7. ZŠ SŠ 35,- Kč Karel Hašler jedna z nejvýraznějších, nicméně stále ještě nedoceněných, osobností české hudební historie. Fakta z jeho života, zajímavosti mnohdy neznámé a hlavně písničky interpretují ve stylových kostýmech 20. let minulého století Jitka Kubištová, Milan B. Karpíšek a Přemysl Kubišta.

16 83. VÁNOČNÍ POHLAZENÍ 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Scénický literárně hudební pořad pro chvíle vánoční pohody a na podporu lidského souznění. Koledy od středověku po současnost, poezie lidová, našich i světových autorů, biblický příběh o narození Spasitele to vše přinášejí Ludmila Bednářová, Jan Pouska a Kristýna Bečvářová. 84. PUTOVÁNÍ SE STŘEDOVĚKÝMI STUDENTY 7. ZŠ SŠ 30,-Kč Kdo byli vaganti a proč putovali Evropou za vzděláním? A byli dobří studenti? V dobových kostýmech a za doprovodu historických hudebních nástrojů hrají a zpívají Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek písně středověké, studentské; zazní i katalánština, staroangličtina, staroněmčina a samozřejmě i latina. 85. INTERVIEW S MARIÍ TEREZIÍ 7. ZŠ SŠ 35,- Kč Fiktivní setkání se slavnou panovnicí. Jaká byla? Jak ji viděli její poddaní? Byla opravdu schopná? Byla šťastná? Odpovědi přináší tento pořad s Romanou Neumannovou a Jitkou a Přemyslem Kubištovými v dobových kostýmech a s ukázkami dobové hudby. 86. HEJ, SLOVANÉ! 7. ZŠ SŠ 30,- Kč O počátcích našeho národního uvědomění, o Josefu Dobrovském, Josefu Jungmannovi, o Rukopisech, o českém vlasteneckém divadle, o J. K.Tylovi a české hymně, o J. S. Presslovi a českém odborném názvosloví v dobových kostýmech a s českými vlasteneckými písněmi to vše v podání Jitky Kubištové a Milana B. Karpíška.

17 87. NÁROD SOBĚ 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Druhý díl pořadu o českém národním sebeuvědomování o Národním divadle, o B. Smetanovi a A. Dvořákovi, o založení Sokola, o postavení žen spisovatelek v tehdejší společnosti, o soudobých novinářích opět v dobových kostýmech a za doprovodu vlasteneckých písní s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem. 88. O RADOUŠOVĚ ŽITÍ 7. ZŠ- SŠ 35,- Kč... a přežalostném konci. Folkový minimuzikál (či spíše cyklus kramářských písní) o pohanském knížeti Radoušovi, vládci hradu Radyně, kterého Osud obdařil oslíma ušima, kančími tesáky a kozí bradou. Pohádkový příběh lidské krutosti i křehké lásky s nečekaným rozuzlením. S obrazy Vladimíra Havlice uvádějí Milan B. Karpíšek a Jitka a Přemysl Kubištovi. 89. UMÍME SE CHOVAT? 7. ZŠ SŠ 30,- Kč Zábavný pořad o společenském chování a etiketě. Jak se chovat ve společnosti, v restauraci, v divadle či, jak se chovat sami k sobě. Účinkují: Romana Neumannová a Přemysl Kubišta. 90. TU KYTÁRU JSEM KOUPIL KVŮLI TOBĚ 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Muzikanti Michal Polcar a Milan B. Karpíšek vzpomínají na zlatá šedesátá, zpívají, hrají a povídají o svých kytarách od stařičké španělky přes jumbo a celou plejádu elektrických kytar, mezi nimiž nechybí skutečné kuriozity.

18 91. JAM SESSION PRO ZAČÁTEČNÍKY 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Jazzový dýchánek! Co je to vlastně jazz? Kde se vzal? Uslyšíte slavné evergreeny L. Armstronga, S. Joplina, D. Ellingtona, G. Gershwina, G. Millera a dalších velikánů jazzu a swingu. S hudebními žertíky a šťavnatým průvodním slovem účinkují Jindřich Marek, Milan B. Karpíšek a Tomáš Karpíšek. 92. HALÓ, KLAUN! 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Jan Werich setkání s velkým umělcem (v podání Přemysla Kubišty), který vypráví, jak se seznámili s Jiřím Voskovcem, jak napsali svoji první hru, proč začali s politickou satirou, jak těžké to bylo v emigraci za 2. světové války a jak to s nimi bylo po válce. Nejen v ukázce Čochtana spoluúčinkuje Jitka Kubištová. 93. JAK SE CO DĚLÁ 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Zábavné vyprávění o nezábavném životě a díle (zábavném i nezábavném) Karla Čapka, divadelní ukázka ze hry Ze života hmyzu a dramatizace Jak vzniká divadelní hra. Hrají: Romana Neumannová a Jitka a Přemysl Kubištovi. 94. NEBOJTE SE KLASIKŮ 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Hudební perličky Petra Brabcová (flétny) a Milan B. Karpíšek (el. mandolína) humornou formou přibližují svět hudby nazývané poněkud nešťastně vážná. Přes inspiraci melodií z mobilních telefonů se dopracují k Bachovi, Mozartovi, Smetanovi a Dvořákovi, nechybí ale ani Offenbachův kankán. 95. BÁSNÍKŮV HLAS 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Pořad o Karlu Havlíčkovi Borovském zachycuje jeho životní osud i dílo na pozadí cesty do Brixenu v dialogu s policejním komisařem Dederou. Do děje jsou vkomponovány i Havlíčkovy články, korespondence, epigramy a úryvky básnických skladeb. Účinkují Antonín Kaška, Josef Nechutný a Martina Samková. 96. SVOU VINOU KLETBU NESU 8. ZŠ SŠ 25,- Kč Nejdůležitější mezníky života Karla Hynka Máchy podle deníkových záznamů, osobní korespondence a Máchových skladeb.vedle Máje zazní i ukázky z básní Svatý Ivan a Noc. Protagonisty pořadu jsou herci DJKT Antonín Kaška a Miloslav Krejsa. 97. PROHRA VÍTĚZKY 8. ZŠ SŠ 20,- Kč Osudy Barbary Niemetz alias Boženy Němcové očima její konfidentky Vítězslavy Paulové. Trojjedinou postavu vytváří Ludmila Bednářová. 98. JAK SE SKÁČE ZA TOTÁČE 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Od Února k Listopadu malý průvodce obdobím totality, aby mládež nezapomínala, jak se žilo dříve a jaké pro ně neuvěřitelné paradoxy a situace tehdy nastávaly... Kořeněno dobovými budovatelskými písněmi a vtipy O Zlatou mříž. Průvodci nedávnou minulostí budou soudruzi politruci Jitka Kubištová a Milan B. Karpíšek

19 99. VE STOPÁCH KELTŮ 8. ZŠ ZŠ 30,- Kč O Keltech, jejich mystických zvycích, o svátcích Beltine a Samhain, o přínosu Keltů evropské kultuře a vzdělanosti pořad plný hudebních ukázek na historické nástroje zavede posluchače do světa dávných obyvatel Bretaně, Irska a Walesu, ale i do země Bójů (Boiohaemum), tedy do Čech. Průvodci jsou Milan B. Karpíšek a Petra Brabcová UCTIVÁ POKLONA, PANE HAŠKU! 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Ústřední postavou je Josef Švejk a jeho prostřednictvím se posluchači dozví mnohá fakta o Jaroslavu Haškovi a zároveň uslyší písničky, pořekadla a parodie z doby Františka Josefa I. a z první světové války. Účinkují: Jitka a Přemysl Kubištovi a Milan B. Karpíšek KONEC VÁLKY NA ČESKÉM ZÁPADĚ 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Poslední dny druhé světové války v západních Čechách! Američané se blíží! Generál Patton v Plzni! Demarkační čára ani o krok dál! Ať žije saxofon! Do radostných okamžiků osvobození západního konce naší země se přeneseme s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem MEMENTO 8. ZŠ SŠ 30,- Kč Dramatizace známé knihy Radka Johna příběh Michala a Evy, jejich prvního setkání s drogou, vzniku závislosti a marného boje s ní vyúsťujícího až do tragického konce. Účinkují: Miloslav Krejsa, Petra Jarošová a Antonín Kaška MAGDALENA DOBRÁ, MILÁ? 8. ZŠ SŠ 35,- Kč Výchova dívek po česku fiktivní návštěva české buditelky, známé kuchařky a spisovatelky Magdaleny Dobromily Rettigové v české škole 21. století dává nahlédnout do výchovy dívek na počátku 19. století, do začátku emancipace žen a doby biedermaieru. Hrají: Jitka Kubištová, Romana Neumannová a Ludmila Bednářová ZADÁNO PRO ZVLÁŠTNÍ ŠKOLU 8. ZŠ SŠ 20,- Kč Vzpomínka na povídky Jiřího Grossmanna a Miloslava Šimka, vyprávění o jejich cestě za humorem průvodní text a interpretace nejznámějších povídek v podání Jiřího Brože je zařazuje do kontextu české humoristické tvorby, kterou rozvíjeli osobitým způsobem JAN AMOS KOMENSKÝ 9. ZŠ SŠ 35,- Kč Scénický pořad přibližující divákům životní pouť velkého Čecha, filosofa a pedagoga, se snaží přiblížit Komenského v obyčejné lidské podobě, ale s nezdolnou energií a životním elánem. Hrají a zpívají Jitka a Přemysl Kubištovi a Ludmila Bednářová.

20 106. LYŽE Z JASANU 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Příběh valašského kluka, kterých na svých lyžích doletěl na Olympijských hrách v Grenoblu v roce 1968 až pro zlato volně podle novely Oty Pavla Pohádka o Raškovi. Za klavírního doprovodu Ivo Pavelky účinkuje Josef Nechutný VIVAT PLZEŇ! 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Pořad posilující hrdost a vztah k našemu krajskému městu vyprávěním o plzeňských rodácích (Miroslavu Horníčkovi, Miroslavu Holubovi) i o lidech, kteří v Plzni strávili část života (Bedřichu Smetanovi) a také o významných stavbách, kultuře města a o všem, čím Plzeň žila a dodnes žije. Účinkují: Martin Chmelař, Miloslav Krejsa a Romana Neumannová VÁLKA ZVANÁ SVĚTOVÁ 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Jako mávnutím kouzelného proutku se ocitáme na prahu 20. století, stáváme se svědky sarajevského atentátu, rukujeme do války, zpíváme si spolu s vojáky v zákopech, až je konečně mír a dočkáváme se samostatného Československa. To vše spolu s Jitkou Kubištovou a Milanem B. Karpíškem AMERICKÁ LIDOVÁ HUDBA 9. ZŠ SŠ 20,- Kč...a její kořeny. Cesta za prvními osadníky Nového světa k počátkům současné country, songů a balad vonících irskou a skotskou domovinou. Putování s houslemi a banjem a jinými nástroji po Divokém západě autentické zážitky Milana B. Karpíška z pobytů v Americe CESTA STALETÍMI, SLOHY A STYLY 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Sloh románský, gotický, renesanční, baroko, klasicismus i secese, styly nové doby s otázkami architektury, ukázkami hudby i módy přicházejí Jitka a Přemysl Kubištovi JAK VONÍ PURPURA 9. ZŠ SŠ 20,- Kč Básně povídky jsou vedle písňových textů a scénářů méně známou součástí tvorby Jiřího Suchého. S nimi a křehkou poetikou, o niž Suchý obohatil českou literaturu, seznamuje posluchače Jiří Brož O SEIFERTOVI A ZE SEIFERTA 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Poutavé vyprávění básníka, nositele Nobelovy ceny, o rodném Žižkově, o životě a přátelích, jak je zaznamenal ve své knize Všecky krásy světa. S ukázkami toho nejkrásnějšího ze Seifertovi tvorby, ale i nemalou špetkou humoru přicházejí Antonín Kaška, Martin Chmelař a Romana Neumannová MĚSTEČKO, KDE SE ZASTAVIL ČAS 9. ZŠ SŠ 30,- Kč Dramatické zpracování povídkové knihy Bohumila Hrabala vyzdvihuje strhující a nepatetické lidství strýc Pepin ožívá ve vyprávění a ve scénách Josefa Nechutného, za klavírního doprovodu Ivo Pavelky.

Objednávky (pouze poštou originál dokladu s podpisem) zasílejte na adresu: Knihovna města Plzně B. Smetany 13 305 94 Plzeň

Objednávky (pouze poštou originál dokladu s podpisem) zasílejte na adresu: Knihovna města Plzně B. Smetany 13 305 94 Plzeň Vážení kolegové, vážené kolegyně, pro školní rok 2012/2013 vám Knihovna města Plzně předkládá opět nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z pestré nabídky vyberete. Vybírejte uvážlivě

Více

Základní školy 1. stupeň. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Pavla Řehová

Základní školy 1. stupeň. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Pavla Řehová Základní školy 1. stupeň Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Pavla Řehová Vážená paní učitelko, pane učiteli, pro letošní školní rok 2016/2017 Vám nabízíme LITERÁRNÍ BESEDY A LEKCE INFORMAČNÍ VÝCHOVY, vhodné pro

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ. KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod

NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ. KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod 2016/2017 upozornění Pořady objednávejte e-mailem, případně telefonicky každý všední den od 7:00 do 8:30 hodin.

Více

Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201

Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201 MĚSTSKÁ KNIHOVNA ORLOVÁ Oddělení pro děti a mládež Masarykova 1324, Orlová Lutyně Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201 2012 Své návštěvy ohlaste, prosím, předem osobně nebo telefonicky

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která podává

Více

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková 1. stupeň ZŠ Kontaktní osoby Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková VÁŽENÁ PANÍ UČITELKO, PANE UČITELI, pro letošní školní rok 2015/2016 Vám nabízíme LITERÁRNÍ BESEDY A LEKCE INFORMAČNÍ VÝCHOVY, vhodné

Více

Vážení kolegové, vážené kolegyně,

Vážení kolegové, vážené kolegyně, Vážení kolegové, vážené kolegyně, Pro školní rok 2010/2011 vám Knihovna města Plzně předkládá nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z bohaté nabídky vyberete. Vybírejte uvážlivě

Více

Základní školy Literární besedy Věková kategorie Svět obrů a čarodějů Roalda Dahla (literární beseda s prvky informační výchovy)

Základní školy Literární besedy Věková kategorie Svět obrů a čarodějů Roalda Dahla (literární beseda s prvky informační výchovy) Tisková zpráva č. 12/2011 Nabídka vzdělávacích akcí pro školy Oddělení pro děti a mládež a hudební oddělení v Ústřední knihovně a obvodní knihovny Krajské knihovny Františka Bartoše připravily na školní

Více

Základní škola třída. Růžena Hulenová Mgr. Tereza Roháčková

Základní škola třída. Růžena Hulenová Mgr. Tereza Roháčková Základní škola 1. - 2. třída Růžena Hulenová Mgr. Tereza Roháčková Lekce informačního vzdělávání JÁ, KNÍŽKA A KNIHOVNA Seznámení s knihovnou; pojmy knihovna, knihkupectví, autor, ilustrátor; prohlídka

Více

Vážení kolegové, vážené kolegyně,

Vážení kolegové, vážené kolegyně, Vážení kolegové, vážené kolegyně, Pro školní rok 2011/2012 vám Knihovna města Plzně předkládá nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z bohaté nabídky vyberete. Vybírejte uvážlivě

Více

Mateřské školy a základní školy. Vlasta Mračková. Ivana Weissová

Mateřské školy a základní školy. Vlasta Mračková. Ivana Weissová Mateřské školy a základní školy Vlasta Mračková Ivana Weissová Knihovnické lekce POPRVÉ V KNIHOVNĚ Určeno pro: mateřské školky a 1. třídy ZŠ (délka trvání 45 minut) Hravou formou seznámíme děti s knihovnou

Více

Číslo hodiny. Označení materiálu

Číslo hodiny. Označení materiálu 1. Egypt 2. Řecko 3. T. G. Masaryk 4. Pracovní list -Rozvoj průmyslu v českých zemích v 19. století 5. Dějepisné domino I 6. Dějepisný test I 7. Křížovka opakování českých dějin - renesance 8. Dějepisné

Více

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Vážené kolegyně, vážení kolegové, Vážené kolegyně, vážení kolegové, pro školní rok 2013/2014 vám Knihovna města Plzně předkládá opět nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z pestré nabídky vyberete. Nabídka je pro

Více

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli,

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, KONCERT PRO ŽÁKY 5. TŘÍD ZŠ Ten vánoční čas, aneb Jak Anděl málem propadl dovolujeme si Vám nabídnout výchovné koncerty, které základní umělecká škola Bedřicha

Více

Žánry - opakování DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_ST_02-16_CJ-7. autor Jaroslava Staňková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace

Žánry - opakování DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_ST_02-16_CJ-7. autor Jaroslava Staňková. vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Žánry

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ. KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod

NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ. KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod 2014/2015 kontakt dětské oddělení Monika Dolejší, Lenka Živná 569 400 484 detske@kkvysociny.cz m centrum 569

Více

EU_12_sada2_03_ČJ_Literatura2_Dur

EU_12_sada2_03_ČJ_Literatura2_Dur EU_12_sada2_03_ČJ_Literatura2_Dur Název školy Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Karviná, p. o. Autor Mgr. Durajová Helena Anotace Vzdělávací oblast Pracovní list je zaměřen na upevnění znalostí

Více

Eva Kordová Kultura a vzdělávání

Eva Kordová Kultura a vzdělávání Projekt je realizován za finanční podpory města Turnova a ve spolupráci se ZSST Turnov. Probíhá v rámci aktivit Zdravé město Turnov a Místní agenda 21. PŘEHLED AKCÍ ROKU 2016 LEDEN SETKÁNÍ S PŘÍBĚHEM A

Více

Základní školy a víceletá gymnázia. Oddělení pro děti a mládež hrabuvka.detske@kmo.cz tel.: 599 522 311

Základní školy a víceletá gymnázia. Oddělení pro děti a mládež hrabuvka.detske@kmo.cz tel.: 599 522 311 Základní školy a víceletá gymnázia Oddělení pro děti a mládež hrabuvka.detske@kmo.cz tel.: 599 522 311 Oddělení pro dospělé hrabuvka@kmo.cz tel.: 599 522 300 Dr. Martínka 4 700 30 Ostrava-Hrabůvka ODDĚLENÍ

Více

ZŠ 1. stupeň. Kontaktní osoba Renata Sommerová

ZŠ 1. stupeň. Kontaktní osoba Renata Sommerová ZŠ 1. stupeň Kontaktní osoba Renata Sommerová Už se vyznám v knihovně Určeno pro: ZŠ 2. třída Termín realizace: říjen 2015 Seznámení s fondem knihovny, praktické ukázky dětské beletrie a naučné literatury,

Více

Základní školy. 1. stupeň. Mateřské školy. Kontaktní osoby: Marcela Kališová Bronislava Vaculová Eva Tallová

Základní školy. 1. stupeň. Mateřské školy. Kontaktní osoby: Marcela Kališová Bronislava Vaculová Eva Tallová Základní školy 1. stupeň Mateřské školy Kontaktní osoby: Marcela Kališová Bronislava Vaculová Eva Tallová KNIHOVNICKÉ LEKCE Cílem lekcí informačního vzdělávání je zvýšit informační a čtenářskou gramotnost

Více

Nabídka besed a lekcí čtenářské gramotnosti na školní rok 2017/2018

Nabídka besed a lekcí čtenářské gramotnosti na školní rok 2017/2018 MĚSTSKÁ KNIHOVNA ORLOVÁ Oddělení pro děti a mládež Masarykova 1324, Orlová-Lutyně Nabídka besed a lekcí čtenářské gramotnosti na školní rok 2017/2018 Své návštěvy ohlaste, prosím, měsíc předem. Telefon:

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 1. POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která

Více

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383

Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Základní škola Karviná Nové Město tř. Družby 1383 Projekt OP VK oblast podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na středních školách Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3526 Název projektu:

Více

E K O G Y M N Á Z I U M B R N O o.p.s. přidružená škola UNESCO

E K O G Y M N Á Z I U M B R N O o.p.s. přidružená škola UNESCO Seznam výukových materiálů III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast: Předmět: Vytvořil: Osobnosti české a světové literatury 20. a 21. století Český jazyk a literatura Pavla

Více

SADA VY_32_INOVACE_CJ3

SADA VY_32_INOVACE_CJ3 SADA VY_32_INOVACE_CJ3 Přehled anotačních tabulek k dvaceti výukovým materiálům vytvořených Mgr. Bronislavou Zezulovou a Mgr. Šárkou Adamcovou. Kontakt na tvůrce těchto DUM: zezulova@szesro.cz a adamcova@szesro.cz

Více

50 9. 2010 9.00 50,- K

50 9. 2010 9.00 50,- K Pořad není ani přednáška ani oslava Jana Ámose, ale přiblížení jeho osoby humorným způsobem. Studenti se smějí ukázce vyučování ve starověké škole, aby se vzápětí naučily výuky cizích jazyků podle návodu

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2015/2016 1. VELKÝ PŘÍBĚH VEČERNÍČKŮ: Známé televizní večerníčky, které

Více

Doba trvání: 50 minut Termín: 24. března 2011 v hodin

Doba trvání: 50 minut Termín: 24. března 2011 v hodin Jistě znáte ( či byste znát měli ) pověsti o Čechovi, o Kazi, Tetě, Libuši a jejích proroctvích, o Bivojovi, Přemyslovi, Horymírovi a jeho věrném koni Šemíkovi, jak je napsal Alois Jirásek. Jak tyto pověsti

Více

VY_32_INOVACE_D5_20_06. Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT KULTURA A UMĚNÍ

VY_32_INOVACE_D5_20_06. Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT KULTURA A UMĚNÍ VY_32_INOVACE_D5_20_06 Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT KULTURA A UMĚNÍ NÁRODNÍHO OBROZENÍ VY_32_INOVACE_D5_20_06 Anotace: materiál obsahuje 3 úvodní listy, 9 listů prezentace

Více

Zámecké saxofonové kvarteto / kostel sv. Anny (Anenské náměstí) jablonecké kostely otevřeny doprovodný program VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ

Zámecké saxofonové kvarteto / kostel sv. Anny (Anenské náměstí) jablonecké kostely otevřeny doprovodný program VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ Zámecké saxofonové kvarteto 3. 7. 2012 / 17.00 kostel sv. Anny (Anenské náměstí) Zámecké saxofonové kvarteto vzniklo spojením zkušených hudebníků pohybujících se již mnoho let po známých českých orchestrech.

Více

Základní školy Víceletá gymnázia. Bronislava Vaculová Marcela Kališová Ing. Eva Tallová

Základní školy Víceletá gymnázia. Bronislava Vaculová Marcela Kališová Ing. Eva Tallová Základní školy Víceletá gymnázia Bronislava Vaculová Marcela Kališová Ing. Eva Tallová KNIHOVNICKÉ LEKCE Cílem lekcí informačního vzdělávání je zvýšit informační a čtenářskou gramotnost dětí. Nenásilnou

Více

I. Pořady pro MŠ a I.stupeň ZŠ :

I. Pořady pro MŠ a I.stupeň ZŠ : Váţení přátelé dobré hudby a dobré pohody!!! Umělecká a vzdělávací agentura BEST BOHEMIA AGENCY Vám nabízí následující pořady veselo-naučné v podání kočovného muzikantského divadélka DINO, jeţ rozdává

Více

Datum Třída Téma hodiny Ověřený materiál - název Téma, charakteristika Autor Ověřil

Datum Třída Téma hodiny Ověřený materiál - název Téma, charakteristika Autor Ověřil Označení šablony: EU-OPVK-ČIG-2ST Číslo materiálu Datum Třída Téma hodiny Ověřený materiál - název Téma, charakteristika Autor Ověřil 01 14. 03. VI. A Pověst Orfeus Pověst ze Starých řeckých bájí a pověsti,

Více

www.zlinskedumy.cz Inovace výuky prostřednictvím šablon pro SŠ Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola Slavičín PaedDr.

www.zlinskedumy.cz Inovace výuky prostřednictvím šablon pro SŠ Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola Slavičín PaedDr. Název projektu Číslo projektu Název školy Autor Název šablony Název DUMu Inovace výuky prostřednictvím šablon pro SŠ CZ.1.07/1.5.00/34.0748 Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola Slavičín PaedDr.

Více

Nabídka pro žáky ZŠ

Nabídka pro žáky ZŠ Nabídka pro žáky ZŠ 2016 2017 Nabízíme vám širší nabídku akcí, které Městská knihovna ve Frenštátě pod Radhoštěm připravila pro ZÁKLADNÍ ŠKOLY pro školní rok 2016 2017. Lze ji běžně využívat i mimo základní

Více

POŘADY PRO ŠKOLY I. POLOLETÍ 2015 / 2016. Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře Masarykova 128 284 01 Kutná Hora www.divadlo-kutnahora.

POŘADY PRO ŠKOLY I. POLOLETÍ 2015 / 2016. Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře Masarykova 128 284 01 Kutná Hora www.divadlo-kutnahora. POŘADY PRO ŠKOLY I. POLOLETÍ 2015 / 2016 Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře Masarykova 128 284 01 Kutná Hora www.divadlo-kutnahora.cz Pátek 9. října v 10.00 hodin STVOŘENÍ SVĚTA / Divadlo Minaret, Praha

Více

Příloha č. 4 ČESKÝ JAZYK LITERÁRNÍ VÝCHOVA

Příloha č. 4 ČESKÝ JAZYK LITERÁRNÍ VÝCHOVA Na základě vlastních zážitků tvoří krátký mluvený projev Žák vyjadřuje své dojmy z četby a zaznamenává je Respektuje základní pravidla rozhovoru Plynule čte s porozuměním texty přiměřeného rozsahu a náročnosti

Více

MĚSTSKÁ KNIHOVNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ oddělení pro děti a dospělé Zd. Fibicha 287 (SVČ Domeček)

MĚSTSKÁ KNIHOVNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ oddělení pro děti a dospělé Zd. Fibicha 287 (SVČ Domeček) MĚSTSKÁ KNIHOVNA VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ oddělení pro děti a dospělé Zd. Fibicha 287 (SVČ Domeček) Nabídka tematických lekcí a informačního vzdělávání na školní rok 2016/2017 Prostory oddělení pro děti můžete

Více

VY_32_INOVACE_06.5b 1/28 3.2.06.05b Riskuj NÁRODNÍ OBROZENÍ NÁRODNÍ OBROZENÍ

VY_32_INOVACE_06.5b 1/28 3.2.06.05b Riskuj NÁRODNÍ OBROZENÍ NÁRODNÍ OBROZENÍ VY_32_INOVACE_06.5b 1/28 3.2.06.05b Riskuj NÁRODNÍ OBROZENÍ NÁRODNÍ OBROZENÍ OSOBNOSTI 1 Jak se jmenoval český jazykovědec, autor první české mluvnice, který svá díla psal německy a latinsky a nevěřil

Více

Nabídka pro ZÁKLADNÍ ŠKOLY pro školní rok 2015 2016

Nabídka pro ZÁKLADNÍ ŠKOLY pro školní rok 2015 2016 Nabídka pro ZÁKLADNÍ ŠKOLY pro školní rok 2015 2016 Vážení přátelé, Nabízíme vám přehled akcí, které Městská knihovna ve Frenštátě pod Radhoštěm připravila pro ZÁKLADNÍ ŠKOLY pro školní rok 2015 2016.

Více

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Vážené kolegyně, vážení kolegové, Vážené kolegyně, vážení kolegové, pro školní rok 2014/2015 vám Knihovna města Plzně předkládá opět nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z pestré nabídky vyberete. Nabídka je pro

Více

Výukový materiál Název DUMu: VY_12_INOVACE_17_4_Poznávání literárních žánrů

Výukový materiál Název DUMu: VY_12_INOVACE_17_4_Poznávání literárních žánrů Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2887 Název projektu: Učíme lépe a moderněji OP VK 1.4 Základní škola Ústí nad Labem, Anežky České 702)17, příspěvková organizace Výukový materiál Název DUMu: VY_12_INOVACE_17_4_Poznávání

Více

Vhodné pro: 6. ročník ZŠ Doba trvání: 50 minut Termín: 9. listopadu 2010 v 10.30 hodin Vstupné: 50,- Kč Účinkuje: Poetik-Dana Matějková a Jan Hájek

Vhodné pro: 6. ročník ZŠ Doba trvání: 50 minut Termín: 9. listopadu 2010 v 10.30 hodin Vstupné: 50,- Kč Účinkuje: Poetik-Dana Matějková a Jan Hájek Bajka je, když zvířata jednají jako lidé, protože když lidé jednají jako zvířata, tak o tom radši nepíšeme, říkával Jan Werich. Jaký je osud bajky? Jak se vyvíjela do dnešních dnů? Co nám může říci? A

Více

Anotace Autor Jazyk Očekávaný výstup Speciální vzdělávací potřeby Klíčová slova Druh učebního materiálu Druh interaktivity Cílová skupina

Anotace Autor Jazyk Očekávaný výstup Speciální vzdělávací potřeby Klíčová slova Druh učebního materiálu Druh interaktivity Cílová skupina Identifikátor materiálu: EU - 4-51, poezie-próza, spisovatel-ilustátor, divadlo Tématická oblast: český jazyk - literatura 1. ročníku Materiál obsahuje dva pracovní listy. Ţáci rozlišují poezii, prózu

Více

Doprovodné programy ke stálým expozicím

Doprovodné programy ke stálým expozicím Doprovodné programy ke stálým expozicím 1) historická expozice Rokycansko v minulosti : Výprava do pravěku (nástroje, činnosti, zbraně, šperky) Na návštěvě ve středověku (erby, rytíři a jejich zbroj, řemesla,

Více

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY 1. Epos slovo řeckého původu veršovaná skladba bohatý děj mnoho postav děj pomalý epizody epiteta básnické figury 2. Legenda původně z latiny doslova to, co má být čteno

Více

Akce školy 2015/2016

Akce školy 2015/2016 Základní škola a Mateřská škola Rudná pod Pradědem p.o. Stará Rudná 121, 793 35 Rudná pod Pradědem IČO 731 84 934, Telefon 733 220 495 E-mail: zs.rudna@seznam.cz, www.skola.rudnapodpradedem.cz 1. pololetí

Více

Foxíkovy kroužky ve školním roce 2014/2015

Foxíkovy kroužky ve školním roce 2014/2015 Foxíkovy kroužky ve školním roce 2014/2015 14,00 14,30 15,00 15,30 16,00 16,30 17,00 17,30 18,00 18,30 pondělí herna Drama (15:00-16:00) Muzikál (16,00-17,00 třída Flétna (14:00-14:45) Angličtina - Pokr

Více

Učební osnovy pracovní

Učební osnovy pracovní 1 týdně, povinný Hudební formy a skladebné postupy Žák: vnímá a postihuje rozdíly mezi tvořením tónu u operního zpěváka a zpěváka rockové a jazzové hudby zrapuje krátký text v týmu zpracujíe projekt na

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Září Cestička do školy Odpočinková činnost- volné rozhovory s dětmi o nových zážitcích,poslech

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost

EU PENÍZE ŠKOLÁM Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 e-mail: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Obvodní knihovna Bory

Obvodní knihovna Bory Obvodní knihovna Bory NABÍDKA BEZPLATNÝCH POŘADŮ MŠ,, GYMNÁZIA, A DRUŽINY VE ŠKOLNÍM ROCE 2010/2011 Jednorázová lekce informační výchovy Pro všechny Poprvé v knihovně Pro třídy, které neabsolvují cyklus

Více

ZŠ Vyškov, Na Vyhlídce 12, příspěvková organizace

ZŠ Vyškov, Na Vyhlídce 12, příspěvková organizace Název školy: Číslo projektu: ZŠ Vyškov, Na Vyhlídce 12, příspěvková organizace CZ.1.07/1.4.00/21.3425 Název materiálu: VY_12_INOVACE_02_Vl_03_Josef Kajetán Tyl Tematický okruh: I/2 Čtenářská a informační

Více

Symboly Vánoc v rodinách

Symboly Vánoc v rodinách Symboly Vánoc v rodinách Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_13_03 Tématický celek: Rodina a finance Autor: PaedDr.

Více

NÁRODNÍ OBROZENÍ. SITUACE V ČESKÉM KRÁLOVSTVÍ v 18.st.

NÁRODNÍ OBROZENÍ. SITUACE V ČESKÉM KRÁLOVSTVÍ v 18.st. NÁRODNÍ OBROZENÍ = české národní hnutí 18. a 19. století snaha o obnovení potlačené české kultury / jazyka, literatury, divadelního umění / SITUACE V ČESKÉM KRÁLOVSTVÍ v 18.st. součástí Rakouska / habsburská

Více

Český jazyk : 6.C. Školní rok: 2016/2017. Vyučující: Mgr. Pavlína Jiránková. Mluvnice: 2 hodiny týdně. Plán učiva: Opakování učiva z 5.

Český jazyk : 6.C. Školní rok: 2016/2017. Vyučující: Mgr. Pavlína Jiránková. Mluvnice: 2 hodiny týdně. Plán učiva: Opakování učiva z 5. Český jazyk : 6.C Školní rok: 2016/2017 Vyučující: Mgr. Pavlína Jiránková Mluvnice: 2 hodiny týdně Plán učiva: Opakování učiva z 5. ročníku Podstatná jména konkrétní, abstraktní, pomnožná, hromadná, látková,

Více

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00

Březen 2013. Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek. ZŠ Jarní prázdniny DR PLAVÁNÍ NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA. DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 Březen 2013 1 ZŠ Jarní 4 5 6 7 8 Téma: MOJE NEJOBLÍBENĚJŠÍ KNIHA 11 Téma: Z POHÁDKY DO POHÁDKY 12 13 14 15 DRÁČCI Výlet Anežský klášter 8:00 18 19 20 21 22 Téma: CESTUJEME ZA ZVÍŘÁTKY Z CELÉHO SVĚTA Dráčci

Více

ÚNOR. Z pohádky do pohádky - popis pohádkových postav. Literární. Estetická Pč Vv Hv

ÚNOR. Z pohádky do pohádky - popis pohádkových postav. Literární. Estetická Pč Vv Hv 1. ročník a. - Skládání z papíru Vlaštovky a origami - Výroba masek na Masopust b. - Souměrná kresba - Otisk c. - Tradiční lidové písně 2. - Četba na pokračování 3. - Opičí dráha v tělocvičně - Školka

Více

VY_32_INOVACE_02_ Písně národního obrození_37

VY_32_INOVACE_02_ Písně národního obrození_37 VY_32_INOVACE_02_ Písně národního obrození_37 Autor: Jindřiška Čalová Škola : Základní škola Slušovice, okres Zlín, příspěvková organizace Název projektu : Zkvalitnění ICT ve slušovské škole Číslo projektu

Více

EU_12_sada2_03_ČJ_Literatura2_Dur

EU_12_sada2_03_ČJ_Literatura2_Dur EU_12_sada2_03_ČJ_Literatura2_Dur Název školy Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Karviná, p. o. Autor Mgr. Durajová Helena Anotace Vzdělávací oblast Pracovní list je zaměřen na upevnění znalostí

Více

Informativní lekce pro základní školy

Informativní lekce pro základní školy informativní lekce Přehled informativních lekcí ve škol. roce 2016/2017 Vážení přátelé, připravili jsme pro vás na školní rok 2016/2017 nabídku informativních lekcí pro předškolní děti z MŠ, žáky 1. až

Více

KATALOG PŘEDSTAVENÍ PRO MATEŘSKÉ, ZÁKLADNÍ A STŘEDNÍ ŠKOLY PODZIM / ZIMA 2014. Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře

KATALOG PŘEDSTAVENÍ PRO MATEŘSKÉ, ZÁKLADNÍ A STŘEDNÍ ŠKOLY PODZIM / ZIMA 2014. Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře KATALOG PŘEDSTAVENÍ PRO MATEŘSKÉ, ZÁKLADNÍ A STŘEDNÍ ŠKOLY PODZIM / ZIMA 2014 Městské Tylovo divadlo v Kutné Hoře Masarykova 128, 284 01 Kutná Hora www.divadlo-kutnahora.cz POŘAD PRO II. STUPEŇ ZŠ a STŘEDNÍ

Více

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv.

PROSINEC. Z pohádky do pohádky. seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. PROSINEC Z pohádky do pohádky seznámení s lidovými zvyky a tradicemi (adventní období, sv. Mikuláš, sv. Lucie, Sv. Barbora, sv. Štěpán) výroba vánočních předmětů přivítání zimy Prosinec je za vrátky, čekají

Více

Cílem školy je : Vzdělávací obsah Školní vzdělávací činnosti integrované bloky. Název školního vzdělávacího programu :

Cílem školy je : Vzdělávací obsah Školní vzdělávací činnosti integrované bloky. Název školního vzdělávacího programu : Charakteristika ŠVP Mateřská škola je celodenní mateřskou školou, jejímž cílem je příprava dětí do života a na základní školu. Vzdělání je uskutečňováno ve všech činnostech v průběhu celého dne. Probíhá

Více

Nabídka besed pro MŠ a ZŠ

Nabídka besed pro MŠ a ZŠ Nabídka besed pro MŠ a ZŠ 2015/2016 POPIS: Besedy lze domluvit na jakýkoliv pracovní den v dopoledních hodinách. Na každou akci je nutné se přihlásit (osobně, telefonicky nebo emailem) alespoň týden předem,

Více

Knihovna Petra Bezruče v Opavě Oddělení pro děti a mládež. Nabídka knihovnických lekcí a besed

Knihovna Petra Bezruče v Opavě Oddělení pro děti a mládež. Nabídka knihovnických lekcí a besed Knihovna Petra Bezruče v Opavě Oddělení pro děti a mládež Nabídka knihovnických lekcí a besed Rádi bychom Vám nabídli přehled lekcí a besed, které připravuje naše oddělení pro všechny žáky mateřských a

Více

AVANTGARDA. Tato divadla byla protipólem tradičních kamenných divadel V představeních se objevují klaunské výstupy

AVANTGARDA. Tato divadla byla protipólem tradičních kamenných divadel V představeních se objevují klaunské výstupy OSVOBOZENÉ DIVADLO POČÁTKY SOUBORU Počátky Osvobozeného divadla sahají do 20. let minulého století, kdy byl založeno sdružení literárních a divadelních umělců s názvem Devětsil (podzim 1920). Mezi členy

Více

Tematický plán pro školní družinu 2017/2018

Tematický plán pro školní družinu 2017/2018 Tematický plán pro školní družinu 2017/2018 Září měsíc přátelství a seznamování seznamujeme se - hrajeme seznamovací hry ve třídě i na školním hřišti (prvňáčci), povídáme si, jak jsme prožili prázdniny

Více

Čtení není nuda! ZŠ U Kříže Michálkovice

Čtení není nuda! ZŠ U Kříže Michálkovice Čtení není nuda! ZŠ U Kříže Michálkovice Knihovnické lekce První návštěva knihovny Určeno pro: 1. třídy ZŠ Termín realizace: dle dohody Seznámení s knihovnou, základními pojmy (knihovna, knihkupectví,

Více

Očekávané výstupy z RVP Učivo Přesahy a vazby Dokáže pracovat se základními obecné poučení o jazyce (jazykové příručky)

Očekávané výstupy z RVP Učivo Přesahy a vazby Dokáže pracovat se základními obecné poučení o jazyce (jazykové příručky) Český jazyk a literatura - 6. ročník Dokáže pracovat se základními obecné poučení o jazyce (jazykové příručky) jazykovými příručkami Odliší spisovný a nespisovný jazykový projev Rozpozná nejdůležitější

Více

TEMATICKÝ PLÁN. září. říjen. listopad. prosinec

TEMATICKÝ PLÁN. září. říjen. listopad. prosinec Týdenní dotace: 1h/týden Vyučující: Mgr. Lenka Erberová, Mgr. Věra Antalová, Mgr. Vladimíra Hryzlíková, Ročník: 1. (1. A, 1. B, 1. O) Školní rok 2016/2017 UČIVO 1. Zjišťování výtvarných dovedností - volná

Více

After School Club. Téma pro školní rok 2011/12 zní: Indiana Jones and the Time Machine Stručná náplň a popis: Termín:

After School Club. Téma pro školní rok 2011/12 zní: Indiana Jones and the Time Machine Stručná náplň a popis: Termín: Vážení rodiče, i v právě začínajícím školním roce pro Vaše děti otevíráme anglický odpolední klub After School Club. Téma pro školní rok 2011/12 zní: Indiana Jones and the Time Machine Stručná náplň a

Více

Městská knihovna Louny

Městská knihovna Louny Městská knihovna Louny Mírové náměstí 1 e-mail: mkl@mkl.cz www.mkl.cz Katalog knihovnických lekcí, kulturních pořadů a projektů pro školy všech typů Školní rok 2010/2011 1 Vážené paní ředitelky, vážení

Více

Předmět: DĚJEPIS Ročník: 7. ŠVP Základní škola Brno, Hroznová 1. Výstupy předmětu

Předmět: DĚJEPIS Ročník: 7. ŠVP Základní škola Brno, Hroznová 1. Výstupy předmětu Zrod nové Evropy. Stěhování národů. Germáni. Franská říše. Byzantská říše Seznámení s učebnicí. Práce s učebnicí a mapou. Popíše rozdělení Evropy po rozpadu Západořímské říše a způsob života barbarských

Více

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT OBOR KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Český jazyk a literatura Literární výchova Střední vzdělání s MZ,

Více

ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ 2.

ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ 2. ČESKÉ NÁRODNÍ OBROZENÍ 2. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje květen 2011 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 16 Etapy a cíle:

Více

Literární druhy a žánry hrou

Literární druhy a žánry hrou Literární druhy a žánry hrou MASARYKOVA ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA VELKÁ BYSTŘICE projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Číslo DUMu: VY_32_INOVACE_03_14 Tématický celek:

Více

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ POESIE Název školy Autor Název šablony Číslo projektu Předmět Tematický celek Téma Druh učebního materiálu SOŠ InterDact s.r.o. Most Mgr. Ivana Vodičková I/2_Inovace a zkvalitnění výuky

Více

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Vážené kolegyně, vážení kolegové, Vážené kolegyně, vážení kolegové, pro školní rok 2015/2016 vám Knihovna města Plzně předkládá opět nový katalog kulturních a vzdělávacích pořadů a doufá, že si z pestré nabídky vyberete. Nabídka je pro

Více

Kruh přátel hudby KONCERTNÍ SEZÓNA 2015

Kruh přátel hudby KONCERTNÍ SEZÓNA 2015 Kruh přátel hudby KONCERTNÍ SEZÓNA 2015 SEZNAM KONCERTŮ 22. ledna 2015, Slavnostní aula Gymnázia Dr. Pekaře od 19.15 hodin abonentní LOBKOWICZ TRIO Lukáš Klánský klavír Jan Mráček housle Ivan Vokáč violoncello

Více

Určeno základním školám. Kontaktní osoba Bc. Bodláková Lada 599 522 457 vietnamska.detske@kmo.cz. Vietnamská 1541 708 00 Ostrava-Poruba

Určeno základním školám. Kontaktní osoba Bc. Bodláková Lada 599 522 457 vietnamska.detske@kmo.cz. Vietnamská 1541 708 00 Ostrava-Poruba Určeno základním školám Kontaktní osoba Bc. Bodláková Lada 599 522 457 vietnamska.detske@kmo.cz Vietnamská 1541 708 00 Ostrava-Poruba KNIHOVNA MĚSTA OSTRAVY, příspěvková organizace POBOČKA VIETNAMSKÁ 1541,

Více

Kultura v 2. polovině 19. století

Kultura v 2. polovině 19. století Kultura v 2. polovině 19. století AUTOR Mgr. Jana Hrubá OČEKÁVANÝ VÝSTUP popíše situaci v 2. polovině 19. století v české kultuře a umění, práce s textem čtení s porozuměním FORMA VZDĚLÁVACÍHO MATERIÁLU

Více

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými.

Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. Celoroční projekt MŠ Sluníčko na rok 2010-2011 Motto: Nemůžeme všechny děti naučit všechno, ale můžeme je učinit šťastnými. ŠVP usiluje v souladu RVP o vytváření klíčových kompetencí: - Kompetence k učení

Více

Literární a slohová výchova, komunikace

Literární a slohová výchova, komunikace Předmět: Náplň: Třída: Počet hodin: Pomůcky: Literatura (LIT) Literární a slohová výchova, komunikace Tercie 2 hodiny týdně Dataprojektor Literární výchova I Čte s porozuměním Shromáždí a zapíše co nejvíc

Více

UČEBNÍ PLÁNY PRO ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY

UČEBNÍ PLÁNY PRO ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky UČEBNÍ PLÁNY PRO ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY HUDEBNÍ, TANEČNÍ, VÝTVARNÝ A LITERÁRNĚ-DRAMATICKÝ OBOR Pozn.: platné učební plány VO viz Vzdělávací

Více

Ústřední knihovna Úsek služeb dětem a mládeži

Ústřední knihovna Úsek služeb dětem a mládeži Ústřední knihovna Úsek služeb dětem a mládeži Mariánské náměstí 1, Praha 1 Mgr. Jitka Řeháková vedoucí úseku Tel: 222 113 341, 342 rehakovj@mlp.cz., www.mlp.cz Besedy se konají v úterý, středu, čtvrtek

Více

Kaple sv. Barbory na frýdeckém zámku. úterý 4.12. 17.00 Mše svatá

Kaple sv. Barbory na frýdeckém zámku. úterý 4.12. 17.00 Mše svatá Datum Čas Název akce Místo konání sobota 1.12. 15.00-18.00 Doneste si zvoneček, rozsvítíme stromeček aneb VELKÝ POHÁDKOVÝ MEJDAN Vánoční dílny neděle 2.12. 09.00-18.00 Advent na náměstí - Reprodukovaná

Více

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary

Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary Školní vzdělávací program pro přípravnou třídu Základní školy Marie Curie-Sklodowské a mateřské školy Jáchymov, okres Karlovy Vary 1. Identifikační údaje Oficiální název : Školní vzdělávací program pro

Více

Městská knihovna Louny Mírové náměstí 1 e-mail: mkl@mkl.cz www.mkl.cz. Katalog

Městská knihovna Louny Mírové náměstí 1 e-mail: mkl@mkl.cz www.mkl.cz. Katalog Městská knihovna Louny Mírové náměstí 1 e-mail: mkl@mkl.cz www.mkl.cz Katalog knihovnických lekcí a projektů pro školy všech typů Školní rok 2011/2012 1 Vážené paní ředitelky, vážení páni ředitelé, Vážené

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w. k o s m a s. c z, U I D : K O S 1 8 1 5 7 7 U k á z k a k n i h

Více

ZŠ Kunčičky ZŠ Kunčičky

ZŠ Kunčičky ZŠ Kunčičky ZŠ Kunčičky ZŠ Kunčičky Základní škola Andrea Irglová Petra Kovaříková Knihovnické lekce POPRVÉ V KNIHOVNĚ Určeno pro: 1. třídy ZŠ Termín realizace: dle dohody Seznámení s knihovnou, základními pojmy (knihovna,

Více

Výroční zpráva. Městské knihovny v Kutné Hoře za rok 2005

Výroční zpráva. Městské knihovny v Kutné Hoře za rok 2005 Výroční zpráva Městské knihovny v Kutné Hoře za rok 2005 z přípravy na březnovou Noc s Andersenem 2005 Akce roku 2005 leden : 1. zahájen cyklus literárních přednášek POČÁTKY NAŠÍ LITERATURY DO 14. STOLETÍ

Více

Školní rok 2016/2017

Školní rok 2016/2017 Vážení přátelé, NABÍDKA BESED PRO ZÁKLADNÍ ŠKOLY A NIŽŠÍ ROČNÍKY GYMNÁZIA Školní rok 2016/2017 posíláme Vám nabídkový list lekcí informatické výchovy a besed, které pořádá Městská knihovna v Českém Krumlově.

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2011/2012. Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 4. ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2011/2012. Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 4. ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2011/2012 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 4. ročník Září Obec v níž žijeme,jak žijeme Odpočinková činnost-stolní hry,hry s hračkami,poslech písniček,povídání

Více

Přehled aktuálních seminářů, workshopů a vzdělávacích aktivit vzdělávací agentury ASTERIA 2015

Přehled aktuálních seminářů, workshopů a vzdělávacích aktivit vzdělávací agentury ASTERIA 2015 Přehled aktuálních seminářů, workshopů a vzdělávacích aktivit vzdělávací agentury ASTERIA 2015 Objednejte si svůj seminář pro pedagogy nebo dílny/lekce pro děti Seminář Vám připravíme po domluvě ve Vašich

Více

Výtvarná výchova ve 4. ročníku

Výtvarná výchova ve 4. ročníku Výtvarná výchova ve 4. ročníku září Rozvíjení smyslové citlivosti Připomene si zásady bezpečnosti a hygieny při práci. Užívá v plošném vyjádření linie a barevné plochy, kombinuje prvky ve vztahu Místo

Více

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou

Tematický plán. Putování s Machem a Šebestovou Dodatek k ŠVP Tematický plán Putování s Machem a Šebestovou ZÁŘÍ Naše družina Představujeme si Macha a Šebestovou Cíl: Děti zdokonalily vzájemnou komunikaci a vyjadřovací schopnosti. seznámení s řádem,

Více

E K O G Y M N Á Z I U M B R N O o.p.s. přidružená škola UNESCO

E K O G Y M N Á Z I U M B R N O o.p.s. přidružená škola UNESCO Seznam výukových materiálů III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast: Předmět: Vytvořil: Evropa a její literární tradice Český jazyk a literatura Pavla Jamborová 01- Literatura

Více

Anotace: Jan Werich: Fimfárum Ověření ve výuce: Předmět: Český jazyk čtení Ročník: 2. Klíčová slova: prozaik, básník, moderní pohádka,

Anotace: Jan Werich: Fimfárum Ověření ve výuce: Předmět: Český jazyk čtení Ročník: 2. Klíčová slova: prozaik, básník, moderní pohádka, Anotace: Jan Werich: Fimfárum Ověření ve výuce: 15.1.2013 Předmět: Český jazyk čtení Ročník: 2. Klíčová slova: prozaik, básník, moderní pohádka, próza, poezie Anotace: tento DUM názorně a nenásilně, metodou

Více