Vrtání je obrábění vnitřních rotačních ploch zpravidla dvoubřitým nástrojem Hlavní pohyb je rotační a vykonává jej obvykle nástroj.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vrtání je obrábění vnitřních rotačních ploch zpravidla dvoubřitým nástrojem Hlavní pohyb je rotační a vykonává jej obvykle nástroj."

Transkript

1 Vrtání a vyvrtávání

2 Vrtání je obrábění vnitřních rotačních ploch zpravidla dvoubřitým nástrojem Hlavní pohyb je rotační a vykonává jej obvykle nástroj. Posuv je přímočarý ve směru otáčení a vykonává jej také nástroj.

3 Vyvrtání zvětšování děr (předvrtaných, předlitých, předkovaných) dokončování děr (vyhrubování, vystružování, zahlubování)

4 Vrtačky Podle velikosti a konstrukce je rozdělujeme na: 1. stolní vrtačky Jsou určeny pro vrtání děr do průměru 16 mm v malých obrobcích.

5 2. sloupové vrtačky Slouží k vrtání děr do průměru 40 mm. Základní části sloupové vrtačky : - základová deska, - sloup, - vřeteník, - pracovní stůl

6

7

8 3. stojanové vrtačky používají se k vrtání děr do průměru 80 mm. jejich uspořádání je obdobné jako u sloupových vrtaček, liší se většími rozměry a skříňovým tvarem stojanu.

9 4. otočné vrtačky Mají vrtací vřeteno výškově i radiálně přestavitelné. Používají se k vrtání většího počtu děr do velkých a těžkých obrobků, které nelze snadno přestavovat

10 5. souřadnicová vrtačka Slouží k vrtání děr s vysokou přesností a přesnými roztečemi. Vřeteník bývá výškově přestavitelný na stojanu, pohyby obrobku ve vodorovné rovině zajišťuje křížový stůl.

11 6. několika vřetenové a speciální vrtačky skládají se z několika vedle sebe namontovaných, otočných a výškově nastavitelných sloupových vrtaček se společným stolem. lze s nimi provádět různé pracovní kroky, např. vrtání, zahlubování a řezání závitů na jednom obrobku při jednom upnutí po sobě, používají se v sériové a hromadné výrobě

12

13 Vodorovné vyvrtávačky Jsou univerzální stroje, na kterých je možno vyvrtávat, vrtat, vyhrubovat, vystružovat, řezat závity případně i frézovat. Umožňují přesné nastavení souřadnic obráběných ploch při značné jakosti povrchu. Vyrábějí se v provedeních : 1. vodorovné vyvrtávačky stolové 2. vodorovné vyvrtávačky deskové

14 1. vodorovné vyvrtávačky stolové Vřeteník je svisle přestavitelný po stojanu, obrobek je upnut na křížovém stole, doplněn otočným stolem. Vřeteno koná hlavní řezný pohyb a vysouvá se ve směru své osy. Na druhé straně lože je pomocný stojan s ložiskem pro podepření dlouhých vyvrtávacích tyčí.

15 2. vodorovné vyvrtávačky deskové Používají se pro vyvrtávání děr do těžkých a rozměrných obrobků. Základní části : - stojan, může se pohybovat příčně po podélném loži - vřeteník, je výškově přestavitelný po stojanu, vřeteno se vysouvá do řezu - upínací deska, plní funkci pracovního stolu, obrobek se při práci nepohybuje

16

17

18 Vrtací nástroje Nástroje na vrtání se podle tvaru rozdělují: 1. kopinaté vrtáky patří mezi nejstarší a nejjednodušší druhy nástrojů. řezná část nástroje je tvořena dvěma břity. pro vrtání krátkých děr větších průměrů.

19 2. kruhostředné vrtáky slouží pro vrtání děr s rovným nebo odstupňovaným dnem

20 3. šroubovité vrtáky nejpoužívanější nástroje. dvoubřitý nástroj se šroubovými drážkami pro odvod třísek a přívod chladící kapaliny. vedení ve vrtané díře zajišťuje fazetka, tělo vrtáku je kuželovité, aby se zmenšilo tření. průměr jádra se směrem ke stopce zvětšuje, čímž se dosahuje větší tuhosti vrtáku.

21

22

23 4. středící vrták používáme k navrtání středících důlků do obrobků, které se upínají mezi hroty. břity jsou děleny podle tvaru důlku, který po sobě zanechá v navrtávané součásti.

24 5. dělový vrták má jen jeden břit, slouží k vrtání velmi dlouhých děr, vodící lišty umístěné na obvodě vrtáku zajišťují vedení vrtáku v díře a tím vyšší přesnost. tříska je odváděná vnitřkem vrtáku. vrták koná obvykle pouze posuvný pohyb, obrobek koná otáčivý pohyb. pracuje ses ním na soustruhu.

25

26 Jestliže nevyhovuje požadovaná přesnost a drsnost povrchu díry po vrtání, používáme nástroje, kterými tento požadavek zvýšíme. Výhrubníky jsou tří nebo čtyřbřité nástroje ve šroubovici. mohou být se stopkou nebo nástrčné. zvyšují rozměrovou přesnost a jakost povrchu vrtané díry.

27

28 Výstružníky jsou mnohabřité nástroje k vytvoření přesného rozměru a dobré jakosti obrobku. Dělí se : podle způsobu použití na: - ruční - strojní podle tvaru na : - válcové - kuželové

29 podle způsobu upínání: - výstružníky se stopkou válcovou nebo kuželovou - výstružníky nástrčné

30 Záhlubníky dvou nebo vícebřité nástroje s břity na čele, používají se pro: - zarovnání čela dosedací plochy pro hlavu šroubu - zahlubování - pro zapuštění hlavy šroubu - tvarové zahlubování

31 Vyvrtávací nástroje Vyvrtávací tyč pro dokončovací operace předvrtaných děr větších rozměrů konstrukce nože je podobná soustružnickému noži vyvrtávací tyč se upíná do vřetena vyvrtávacího stroje. vyvrtávací tyč může být: - jednobřitá - dvoubřitá nebo vícebřitá

32

33 Vyvrtávací nůž je do vyvrtávací tyče upnut různými způsoby, ale vždy tak, aby bylo možné seřizovat polohu nože a tím nastavit velikost vyvrtávaného průměru stroje.

34 Práce na vrtačkách a vyvrtávačkách - vrtání, vyhrubování, vystružování - další práce jsou zahlubování, srážení hran vyvrtaných děr a řezání závitů. -kuželové díry se nejdříve vyvrtají a pak se obrábějí sadou kuželových výhrubníků a dokončí kuželovým výstružníkem - na vodorovných vyvrtávačkách lze vyvrtávat dlouhé díry. Také se dají využít pro řezání závitů, soustružení, frézování apod.

35 Dosahovaná přesnost a drsnost

36 Výpočet strojních časů l n a l p je délka náběhu a přeběhu volí se 1 až 3 mm. Strojní časy pro vrtání, vyvrtávání, vyhrubování a vystružování se počítají podle vzorce:

37 Příklad V přírubě se mají vyvrtat 4 díry Ø 14 mm. Tloušťka příruby je 12 mm, materiál Vypočtěte strojní čas. Ze Strojnických tabulek se volí: v = 24,1 m min -1, f = 0,17 mm, n = 550 min -1. Celková dráha nástroje Volíme : l n = 2 mm, l p = 0,3 D L = l n + l + l p = ,3 14 = 18,2 mm Pro 4 díry je 4 0,195 = 0,779 min.

38 Cvičení Vypočítejte strojní čas pro vrtání díry délky l = 90 mm, Ø D = 20 mm šroubovitým vrtákem z SK, materiál obrobku je šedá litina. Vypočtěte strojní čas. Ze Strojnických tabulek se volí: v = 19 m min -1, f = 0,3 mm, n = 305 min -1. Celková dráha nástroje Volíme : l n = 2 mm, l p = 0,4 D L = l n + l + l p = ,4 20 = 100 mm

39 DĚKUJI ZA POZORNOST