NEWSLETTER ŘÍJEN 2013 NENECH SEBOU ZAMETAT! MÍŘÍ DO POLSKA A NEJEN TAM

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "NEWSLETTER ŘÍJEN 2013 NENECH SEBOU ZAMETAT! MÍŘÍ DO POLSKA A NEJEN TAM"

Transkript

1 NEWSLETTER ŘÍJEN 2013 NENECH SEBOU ZAMETAT! MÍŘÍ DO POLSKA A NEJEN TAM M áme za sebou první měsíc nového školního roku, a také první měsíc mezinárodního působení projektu. V letošním školním roce byla zahájena spolupráce s polskými partnery. Během září jsme stihli spustit anglické webové stránky a ve dnech uspořádat mezinárodní setkání v Praze. Obsahem setkání bylo představení projektu, workshopy o Úmluvě o právech dítěte, šikaně a kyberšikaně, dále beseda o kyberšikaně s Ondřejem Profantem (členem České pirátské strany). Připravili jsme dotazníkové šetření, které bude probíhat souběžně v Česku i Polsku a jednali o další spolupráci. V rámci poznávání obou kultur proběhla interculture night a navštívili jsme také Národní divadlo. V současné době se v Polsku jedná o realizaci prvních workshopů na školách. V září jsme se také stali partnery debatního turnaje na gymnáziu v Nymburce, který proběhl Jeho organizátorem byla naše partnerská organizace Komunikujeme o.s. v rámci svého projektu I.O.R. (Nejdřív ochrana, pak radost) ve spolupráci s Asociací debatních klubů. Nenech sebou zametat! zde byl v pozici odborného člena poroty. Projekt Nenech sebou zametat! navázal nově spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu. Tato spolupráce přinese do budoucna účastníkům projektu možnost absolvování školení, které je akreditováno MŠMT, a také možnost účastni na mládežnických panelech nejen v ČR, ale i například na celoevropském mládežnickém panelu v Bruselu. Ani v říjnu nebude o novinky a aktivity v rámci projektu nouze, poněvadž již 18. října proběhne v Senátu PČR beseda se stínovým ministrem školství Marcelem Chládkem na téma: Začlenění Úmluvy o právech dítěte, šikany a kyberšikany do osnov na základních a středních školách. Hned po říjnové besedě bude následovat školení nových lektorů, a to ve dnech října v Praze. Jak na besedu, tak na školení jste všichni srdečně zváni. Více informací zjistíte na webu

2 AKTUALITY Z PROJEKTOVÝCH TÉMAT ÚMLUVA: VÝBOR OSN VYDAL KOMENTÁŘ K NEJLEPŠÍMU ZÁJMU DÍTĚTE Nejlepší zájem dítěte, jako článek Úmluvy o právech dítěte, je obecně poměrně složitě pochopitelným jevem. I proto k němu vydal Výbor OSN pro práva dítěte komentář, který by měl jeho pochopení usnadnit. Nejlepší zájem dítěte je komplexní a dynamický koncept obsahující tři složky: 1. základní právo dítěte, aby byl jeho nejlepší zájem posouzen a bylo k němu přihlédnuto, 2. základní interpretační princip (je-li možné interpretovat právní předpis vícero způsoby, zvolí se ten, který nejefektivněji naplňuje nejlepší zájem dítěte) 3. procesní pravidlo (kdykoliv se přijímá rozhodnutí, které by mohlo ovlivnit dítě, je třeba posuzovat, jaké pozitivní či negativní dopady na dítě může toto rozhodnutí mít). Nejlepší zájem dítěte je rovněž nedílnou součástí ostatních práv dítěte upravených úmluvou. Těmito právy jsou: názor dítěte, identita dítěte, zachování rodinného prostředí a vztahů, péče o dítě, ochrana a bezpečí dítěte, zranitelnost dítěte, právo dítěte na nejvyšší dosažitelnou úroveň zdravotního stavu, právo dítěte na vzdělání ŠIKANA V rámci projektu Nenech sebou zametat! vzniklo Desatero k chování na sociálních sítích. Když se ale začalo připravovat desatero zaměřující se na to, jak předcházet šikaně, shodl se projektový tým Nenech sebou zametat! na tom, že takové desatero vůbec nemůže vzniknout. Hlavním důvodem byl fakt, že rada číslo jedna by musela znít nevyznačuj se žádnou odlišností od ostatních. To znamená nebuď originální, nebuď ničím výjimečný, buď tedy jako ostatní a pak na světě nebude odlišných dětí jenom proto, aby se náhodou někdo nestal obětí šikany. Rada číslo dvě by zněla choď často do posilovny, neboť častěji se oběťmi šikany stávají jedinci, kteří jsou tělesně slabší a rada číslo tři, snaž se být oblíbencem v kolektivu, ale ne zas tak velkým, aby tě někdo ze závisti nezačal šikanovat. Právě tyto důvody a mnohé další přiměli projektový tým k opuštění nápadu s tvorbou desatera. Někteří lidé jsou však názoru jiného, a proto na internetu můžeme nalézt několik rad a tipů, jak šikaně předcházet. Jedna z rad zní chovejte se sebejistě, tedy choďte vzpřímeně a nehrbte se, lidem se dívejte přímo do očí. Následuje heslo držte se pohromadě, což znamená, všude choďte ve skupinkách, protože osamocenému dítěti nehrozí tak velké nebezpečí, jako dítěti samotnému. Mít dostatek kamarádů a hodně se přátelit s lidmi to je další krok k tomu, aby se dítě nestalo obětí šikany. Je tedy možné pomocí těchto rad předcházet tomu, aby se jednotlivci stali obětí? Nebo šikaně opravdu předcházet nijak nelze a bojovat s ní můžeme, až když je dítě šikanováno? To už asi záleží na výchově dítěte a dítěti samotném, stejně tak to, jestli se dítě stane agresorem nebo ne.

3 KYBERŠIKANA - FACEBOOK PRODÁ VAŠI OSOBNOST. NEMOŽNÉ? Tak trochu plíživě připravoval Facebook velkou změnu v podmínkách užívání jeho služeb. Nové znění podmínek mělo zásadně zvýšit moc Facebooku nad obsahem profilů klientů a jejich identitou. V platnost měly vejít již 5. září, ale řada organizací proti nim protestovala. Jejich uvedení do praxe tak bylo pozdrženo. Na co se musí uživatel připravit? Vaše fotka na reklamním banneru? Díky novým pravidlům bude moci Facebook zpeněžit veškerá dat o vás jméno, fotografie, osobní informace, zmínky o přátelích, prostě úplně vše. Bude je moci prodat třetím stranám a využít v reklamní kampani a pro jiné komerční účely. To vše, aniž byste měli jakýkoliv nárok na honorář. Cítíte to? Najednou se vaše fotka objeví na nějakém billboardu a vy zjistíte, že vaši fotografii prodal na reklamní účely Facebook. A vy jste proti tomu zcela bezbranní, založením účtu jste přece přijali podmínky pro jeho provozování. Jde o jeden odstavec Podívejme se na změnu v konkrétním znění. Nejprve část podmínek, které platí dosud a chrání soukromí uživatele: Pomocí nastavení soukromí můžete určit, jakým způsobem se vaše jméno a profilová fotka může spojovat s komerčním, sponzorovaným nebo souvisejícím obsahem (například značkou (brand), která se vám líbí), jež poskytujeme nebo zprostředkováváme Neposkytneme (!) váš obsah ani informace inzerentům bez vašeho souhlasu. A jak bude vypadat text odstavce po změně: Povolujete nám použít vaše jméno, profilovou fotku, obsah a informace ve spojení s komerčním, sponzorovaným nebo souvisejícím obsahem (například značkou, která se vám líbí), jež poskytujeme nebo zprostředkováváme. Znění věty je jednoznačné, prostě Facebooku povolujete užití všeho, co na portál nahrajete. Navíc v druhém odstavci chybí důležitá věta Neposkytneme váš obsah ani informace inzerentům bez vašeho souhlasu. Ať žije skvělý Facebook! Jak se bránit? V prvé řadě velmi přemýšlejte, jaké fotografie na svůj profil nahrajete. Už nahrané snímky projděte a postupně je začněte odstraňovat. Samozřejmě Facebook slouží primárně k vaší propagaci, nebo se jen rádi pochlubíte novinkami ve svém životě a k tomu fotografie a osobní data prostě patří. I tak to lze dobře obejít, sdílejte chytře! Nahrajte fotografie na jiný server a na Facebook uložte pouze odkaz a svým přátelům poskytněte jen malou ochutnávku ve velmi malém rozlišení. Kdyby Vás náhodou napadlo své fotografie chránit vodoznakem, nebo jiným ochranným prvkem, pak vězte, že Facebook má plné právo fotografie jakkoli pozměnit. Další možností, jak se bránit, je protestovat. Můžete napsat přímo zaměstnancům Facebooku.

4 Abych nezapomněl, nemyslete si, že smazáním účtu si pomůžete. Zlikvidovat účet na Facebooku není nic jednoduchého, po smazání uživatelem zůstává několik měsíců veškerý obsah účtu skrytě ležet na serveru, aby mohl být kdykoli obnoven. A to se někdy stává i bez vědomí majitele, při různých obnovách databází často dochází k tomu, že jednou smazaný účet se opět vynoří a bez problému funguje dál, ale majitel se o tom třeba ani nedozví. Po internetu kolují i fámy, že účet na Facebooku je prakticky nemožné úplně zlikvidovat. Přidají se i ostatní? I uživatelé ostatní sociálních sítí musí být na pozoru. Jasná jednička v sociálních sítích jasně formuje prostředí trhu a ostatní se musí víceméně přizpůsobit. A pokud daná změna Facebooku projde, dá se očekávat, že podobně zareagují i ostatní, přece nenechají zlaté vejce jen konkurentovi. Facebook šlape po svých ideálech Sociální sítě hrají v našich životech bezpochyby významnou roli. Ovlivňují to, jakým způsobem komunikujeme s ostatními a slouží jako dobrý nástroj k propagaci vlastního obsahu. Avšak služby jako Facebook by měly být místem, kde jsou uživatelé respektováni a mají pozitivní zážitek z používání, namísto toho, aby se cítili zneužiti. Na druhou stranu lze facebookovské počínání vysvětlit. Nedávno prohrál milionový soudní spor, když se přišlo na to, že data svých uživatelů využil v reklamní kampani bez jejich souhlasu. Tento problém by měly nové podmínky eliminovat. A tak jediným šťastným bude ten, kdo nemá žádný účet na žádné sociální síti. Existuje však v dnešní době někdo takový? (Zdroj: Autor: Jaromír Kaplan)

5 PARTNEŘI PROJEKTU PREZENTUJÍ SVÉ AKTIVITY Dne proběhl na gymnáziu v Nymburce středoškolský debatní turnaj na témata prevence kyberšikany. Zástupci projektu Nenech sebou zametat!, jak v porotě, tak mezi účastníky, byli u toho. Debatní týmy hledaly argumenty pro a proti na 3 teze týkající se jejich bezpečnosti online. Z argumentů jasně vyplývala potřeba dané otázky diskutovat a naleznout správný balanc mezi bezpečností a svobodou. Jednotlivé debaty byly zaznamenávány a jejich obsah bude zveřejněn prostřednictvím online kanálů projektu Internet nejdřív Ochrana, pak Radost, především přes facebookovou stránku IOR_Czech. První teze: Online sociální sítě jsou pro děti a mládež nebezpečné tato teze vyvolala spor mezi debatéry o tom, zda jsou mladí lidé dostatečně zodpovědní při používání sociálních sítích. Debatéři vidí také hrozbu ve ztížené možnosti ověřit si osobu, se kterou po sociálních sítích komunikují a v možnosti uzavřít se před realitou do virtuálního světa. Uvědomují si, že do jisté míry lze rizika omezit rozumným chováním. Ve druhém kole účastníci debatovali tezi, zda je ospravedlnitelné omezování pohybu mladistvých online. Proti těmto zásahům studenti kladli své právo na svobodu a zvlášť na svobodný rozvoj. Krom náročné technické proveditelnosti zmiňovali hlavně důležitost výchovy a posilování jejich charakteru ze strany rodičů spíše než nedokonalá restriktivní opatření. Ty spíš vyvolají zvědavost a chuť na zakázané ovoce. Finálová debata na téma: učitelé by měli mít právo sledovat aktivity dětí na počítačích a mobilních zařízeních ve škole, vyvolávala asi největší emoce. Studenti si uvědomují, že nové technologie mohou odvádět jejich pozornost od vzdělávání a mohou tak narušovat výuku, motivaci a morálku třídního kolektivu. Opačná strana však vznesla námitku ochrany soukromí a hrozbu demoralizace studentů rozpitváváním jejich soukromých online činností a hrozbu zpětných provokací ze strany studentů. Jednotlivé debaty pomáhaly rozhodovat odborní porotci z projektů, Nenech sebou zametat! a Ingeneration. Tento projekt proběhl na základě spolupráce s Komunikujeme o.s. v rámci projektu Internet nejdřív Ochrana, pak Radost (IOR) a Asociace debatních klubů (debatovni.cz) pod záštitou projektu Dobrá média.

Vzdělávání v oblasti práv dítěte pro pedagogy a pedagogické pracovníky na základní škole

Vzdělávání v oblasti práv dítěte pro pedagogy a pedagogické pracovníky na základní škole Projekt Centrum nových metod a příležitostí ve vzdělávání, reg. č. CZ.1.07/1.2.00/14.0011 Vzdělávání v oblasti práv dítěte pro pedagogy a pedagogické pracovníky na základní škole Obr. 1 Titulka Tento projekt

Více

PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat

PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat PODPORA PODNIKAVOSTI inspiromat Obsah Podpora podnikavosti inspiromat... 5 Systém publikace... 7 První oddíl Studentské firmy... 8 A. JA Firma... 8 Co je Junior Achievement...8 Úloha vyučujícího... 10

Více

Koncepce vzdělávání k rodičovství a posilování rodičovských kompetencí v Prostějově

Koncepce vzdělávání k rodičovství a posilování rodičovských kompetencí v Prostějově Koncepce vzdělávání k rodičovství a posilování rodičovských kompetencí v Prostějově Zpracovaný Expertním týmem č. I v rámci projektu Podpora procesu střednědobého plánování rozvoje sociálních služeb v

Více

CHCI BÝT KVALITNÍM DOBROVOLNÍKEM

CHCI BÝT KVALITNÍM DOBROVOLNÍKEM CHCI BÝT KVALITNÍM DOBROVOLNÍKEM Tomáš Pouch Nové Jirny 2013 Tyto studijní materiály vznikly za finanční podpory Evropského sociálního fondu (ESF) a rozpočtu České republiky v rámci řešení projektu OP

Více

Souhrnná zpráva projektu Vzděláváme pro budoucnost

Souhrnná zpráva projektu Vzděláváme pro budoucnost Souhrnná zpráva projektu Vzděláváme pro budoucnost aneb Scénáře využití mobilních dotykových zařízení s operačním systémem Windows ve školách Autoři: Ondřej Neumajer a Daniela Růžičková Předmluva Scénáře

Více

TEORIE ŘÍZENÍ LIDSKÝCH ZDROJŮ

TEORIE ŘÍZENÍ LIDSKÝCH ZDROJŮ 1 TEORIE ŘÍZENÍ LIDSKÝCH ZDROJŮ 0 ÚVOD... 4 1 POJEM ŘÍZENÍ LIDSKÝCH ZDROJŮ A JEHO VÝZNAM... 8 2 RECRUITING NÁBOR A VÝBĚR ZAMĚSTNANCŮ... 9 2.1 EXTERNÍ VÝBĚR NOVÝCH ZAMĚSTNANCŮ... 10 2.2 PRŮBĚH PROCESU EXTERNÍHO

Více

1 Co jsou sociální sítě... 3. 2 Facebook... 4. 2.1 Registrace... 6. 2.2 Základní funkce... 9. 2.3 Jak najít přátele na FB... 9

1 Co jsou sociální sítě... 3. 2 Facebook... 4. 2.1 Registrace... 6. 2.2 Základní funkce... 9. 2.3 Jak najít přátele na FB... 9 [Zadejte text.] Obsah 1 Co jsou sociální sítě... 3 2 Facebook... 4 2.1 Registrace... 6 2.2 Základní funkce... 9 2.3 Jak najít přátele na FB... 9 2.4 Jak poslat soukromou zprávu... 10 2.5 Nastavení soukromí...

Více

MĚSTO PŘÍBRAM Městský program prevence kriminality na rok 2012 Příbram leden 2012 Zpracoval: JUDr. Milan Fára a kolektiv

MĚSTO PŘÍBRAM Městský program prevence kriminality na rok 2012 Příbram leden 2012 Zpracoval: JUDr. Milan Fára a kolektiv MĚSTO PŘÍBRAM Městský program prevence kriminality na rok 2012 Příbram leden 2012 Zpracoval: JUDr. Milan Fára a kolektiv 1 Obsah: 1. Úvod 2. Aktuální bezpečnostní analýza 3. Projekty prevence kriminality

Více

MANUÁL SLUŽBY ASISTOVANÝ KONTAKT

MANUÁL SLUŽBY ASISTOVANÝ KONTAKT MANUÁL SLUŽBY ASISTOVANÝ KONTAKT Autorka: Mgr. Bronislava Butulová, sociální pracovnice Sdružení pěstounských rodin Spoluautoři: Tým pracovníků Sdružení pěstounských rodin Odborný garant: Mgr. Ing. Pavel

Více

Univerzita Hradec Králové Fakulta informatiky a managementu Katedra informatiky a kvantitativních metod. Školní web

Univerzita Hradec Králové Fakulta informatiky a managementu Katedra informatiky a kvantitativních metod. Školní web Univerzita Hradec Králové Fakulta informatiky a managementu Katedra informatiky a kvantitativních metod Školní web (Specifika tvorby školních webů) Diplomová práce Autor: Ondřej Kašpar Studijní obor: Informační

Více

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU OBSAH 1 PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT...3 2 OBLASTI, Z KTERÝCH PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT ČERPÁ, A KTERÝCH SE DOTÝKÁ...4 2.1 Udržitelný

Více

Standardy kvality v sociálních službách

Standardy kvality v sociálních službách Standardy kvality v sociálních službách Pojďme se spolu vydat na pouť za naplňováním standardů kvality sociálních služeb. Obsah Úvod... 2 Procedurální standardy kvality sociálních služeb... 4 Personální

Více

Slovo úvodem. V tomto čísle našeho bulletinu se věnujeme etwinningu z pohledu ředitelů

Slovo úvodem. V tomto čísle našeho bulletinu se věnujeme etwinningu z pohledu ředitelů Bulletin pro učitele a odbornou veřejnost o využití informačních technologií v evropském vzdělávání říjen 2011 Cílem bulletinu je přinášet inspirace z Evropy a evropské spolupráce v oblasti využívání informačních

Více

Aktivita je součástí individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji (www.socialniprojekty.cz).

Aktivita je součástí individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji (www.socialniprojekty.cz). Aktivita je součástí individuálního projektu Služby sociální prevence v Královéhradeckém kraji (www.socialniprojekty.cz). Projekt je financován z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu

Více

Jak na marketing a sociální sítě. Příručka pro školy

Jak na marketing a sociální sítě. Příručka pro školy Jak na marketing a sociální sítě Příručka pro školy Obsah ZÁKLADY MARKETINGU 3 1.1 UVEDENÍ DO PROBLEMATIKY MARKETINGU 3 1.2 STRATEGICKÝ MARKETING 4 1.3 TAKTICKÝ MARKETING 5 1.3.1 Model chování uživatele

Více

Pokračování na str. 6

Pokračování na str. 6 z obsahu Zahrada hrou zvítězila v soutěži EDUína Ověřování kvality programů primární prevence Workshopy o vlastním hodnocení škol NSK pomáhá při rekvalifikacích Příloha: Chronologie událostí ve školství

Více

Metodiky práce s dětmi a mládeží v sociálně vyloučených lokalitách

Metodiky práce s dětmi a mládeží v sociálně vyloučených lokalitách Metodiky práce s dětmi a mládeží v sociálně vyloučených lokalitách O IQ Roma servis, o.s. IQ Roma servis, o. s. funguje jako nezisková organizace již od roku 1997. Poskytuje a rozvíjí bezplatné komplexní

Více

Mentoring a využití jeho metod na střední škole

Mentoring a využití jeho metod na střední škole Projekt Centrum nových metod a příležitostí ve vzdělávání, reg. č. CZ.1.07/1.2.00/14.0011 Mentoring a využití jeho metod na střední škole Obr.1 - Titulka Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním

Více

ZELENOU! MÁŠ. Mezikulturní vzdělávání. Metodická příručka pro učitele

ZELENOU! MÁŠ. Mezikulturní vzdělávání. Metodická příručka pro učitele MÁŠ ZELENOU! Mezikulturní vzdělávání Metodická příručka pro učitele V rámci evropského projektu Alter Ego připravila Asociace pro mezinárodní otázky ve spolupráci s programem Varianty Člověka v Tísni a

Více

Jak zvládnout kyberšikanu?

Jak zvládnout kyberšikanu? Jak zvládnout kyberšikanu? Doplňkový výukový modul k metodice Knowhow pro mladé surfaře Materiály pro výuku Vydavatel: Online Safety Institute, z.s.p.o., Svornosti 30, 150 00 Praha 5, IČO: 75098679, www.osi.cz

Více

mládež české republiky Informační publikace o dětech a mládeži v České republice

mládež české republiky Informační publikace o dětech a mládeži v České republice mládež české republiky Informační publikace o dětech a mládeži v České republice 1 Několik slov úvodem Vážení přátelé, mezi dětmi a mládeží jsem velmi rád, pracoval jsem s nimi v rámci svého působení v

Více

Vyhodnocování potřeb dětí Praktický průvodce

Vyhodnocování potřeb dětí Praktický průvodce Vyhodnocování potřeb dětí Praktický průvodce Metodika vyhodnocování Jindřich Racek Hana Solařová Alena Svobodová Vyhodnocování potřeb dětí Praktický průvodce Metodika vyhodnocování Jindřich Racek Hana

Více

CHYSTÁ SE VZKŘÍŠENÍ MISTROVSKÝCH ZKOUŠEK

CHYSTÁ SE VZKŘÍŠENÍ MISTROVSKÝCH ZKOUŠEK Z OBSAHU Polemika kolem maturit Příklady využití systému ECVET Co už vykonal projekt UNIV 3 Finský úspěch je založen na učitelích 2/2014 ČTVRTLETNÍK NÁRODNÍHO ÚSTAVU PRO VZDĚLÁVÁNÍ NOVÁ STRATEGIE DO ROKU

Více

Výzkumná zpráva. Postoje a potřeby učitelů ve vztahu ke globálnímu rozvojovému vzdělávání. Milan Hrubeš, Tomáš Protivínský, Petr Čáp

Výzkumná zpráva. Postoje a potřeby učitelů ve vztahu ke globálnímu rozvojovému vzdělávání. Milan Hrubeš, Tomáš Protivínský, Petr Čáp Výzkumná zpráva Postoje a potřeby učitelů ve vztahu ke globálnímu rozvojovému vzdělávání Milan Hrubeš, Tomáš Protivínský, Petr Čáp Výzkumná zpráva byla vytvořena ve spolupráci Centra občanského vzdělávání

Více

Národní cena kariérového poradenství 2011. Sborník vítězných příspěvků

Národní cena kariérového poradenství 2011. Sborník vítězných příspěvků Národní cena kariérového poradenství 2011 Sborník vítězných příspěvků Národní cena kariérového poradenství 2011 Sborník vítězných příspěvků Obsah Úvodem... 4 Slavnostní vyhlášení Národní ceny kariérového

Více

založeny založe zza 2013 ročník 116 1883 1883 17. prosinec učitelské noviny týdeník pro učitele a přátele školy

založeny založe zza 2013 ročník 116 1883 1883 17. prosinec učitelské noviny týdeník pro učitele a přátele školy založeny 1883 46/2013 ročník 116 17. prosinec učitelské noviny týdeník pro učitele a přátele školy LEADER ŠKOLY BY MOHL MÍT O 20 % VYŠŠÍ PLAT Jiří Kuhn komentuje návrh kariérního systému 4 12 14 20 PREVENCE

Více

OVB Journal. Počítáme s odpovědností. Pomáháme formovat společnost. Michal Knapp Společně sdílené hodnoty nás provázejí na každém kroku

OVB Journal. Počítáme s odpovědností. Pomáháme formovat společnost. Michal Knapp Společně sdílené hodnoty nás provázejí na každém kroku OVB Journal LISTOPAD 2010 Počítáme s odpovědností Pomáháme formovat společnost Michal Knapp Společně sdílené hodnoty nás provázejí na každém kroku Hana Slezáková Společenská odpovědnost je mnohonásobkem

Více

Manuál pro přežití sociálního podnikatele

Manuál pro přežití sociálního podnikatele Manuál pro přežití sociálního podnikatele vznikl v rámci projektu Optimální systém podpory sociálních podniků a družstev v nejkritičtější fázi jejich vzniku a prvotního rozvoje Aftercare v sociálním podnikání

Více

Rodina a sociálněprávní PŘÍRUČKA PRO OBCE

Rodina a sociálněprávní PŘÍRUČKA PRO OBCE Rodina a sociálněprávní ochrana dítěte PŘÍRUČKA PRO OBCE Příručka pro obce Agentura pro sociální začleňování Rodina a sociálně-právní ochrana dítěte 2 Příručka pro obce / Rodina a sociálně-právní ochrana

Více