Na Valentýna se bude opět konat NÁRODNÍ TÝDEN MANŽELSTVÍ MOTTO: DOBRÉ MANŽELSTVÍ NENÍ SAMOZŘEJMOST

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Na Valentýna se bude opět konat NÁRODNÍ TÝDEN MANŽELSTVÍ 11. 17.2.2008 MOTTO: DOBRÉ MANŽELSTVÍ NENÍ SAMOZŘEJMOST"

Transkript

1 Na Valentýna se bude opět konat NÁRODNÍ TÝDEN MANŽELSTVÍ MOTTO: DOBRÉ MANŽELSTVÍ NENÍ SAMOZŘEJMOST

2 Vize NTM Vytvořit prostor, (alespoň jeden týden v roce ), kde bychom si připomněli, že spokojené manželství není samozřejmost, ale vztah, který bychom měli rozvíjet. MANŽELSTVÍ LÁSKA V DOBRÉM I ZLÉM Školní knihovna AG podporuje tuto iniciativu. Nabízí pro studenty a zaměstnance ze svého fondu tyto knihy a časopisy:

3 Láska, která vytrvá Gary Smalley Jak může vaše láska vytrvat přes všechna úskalí společného života? Tato kniha je určena každému, kdo touží po zbudování láskyplného, pevného a trvalého manželského vztahu. Na základě svých dlouholetých zkušeností Gary Smalley s humorem a otevřeností radí, jak si lásku získat a udržet, jak lépe pochopit svého životního partnera, jak prohloubit manželskou komunikaci jak vést uspokojivý sexuální život, jak se vypořádat se svým vlastním hněvem, jak řešit konflikty, jak se vyvarovat rozvodu - jak zbudovat lásku, která vytrvá. Teoretických knížek o manželství je mnoho, Gary Smalley nás však cílevědomě krůček za krůčkem vede k uskutečňování poznaného. Tento přístup se nám obzvlášť líbí, je totiž velice konkrétní zmapování stavu, otázky, testy, vyhodnocení, návody, rady, zásady, které vedou ke změně. Je to neustálé povzbuzování: zkus to, jde to, vyviň úsilí, stojí to za to Miloš a Gita Vyleťalovi, organizátoři a lektoři YMCA Manželských setkání Hranice H. Cloud, J. Townsend Kde jsou zdravé hranice ve vztazích? Vůči komu jsem zodpovědný a jak poznám, že mě druzí využívají? Kniha pomáhá vymezit zdravé hranice tak, abychom neničili druhé a oni neničili nás. Jedna z kapitol pojednává i o našem vymezení se v partnerských vztazích i ve vztazích vůči dalším rodinným příslušníkům. Návrat domů, A5, 266 s., ISBN Rodina: Sladká pouta, která škrtí Bombecková Erma Známá americká fejetonistka Erma Bombecková, proslulá svými originálními a vtipnými pohledy na rodinný život, se v této sbírce sloupků zaměřila na rodinu s dětmi, které už odrostly, a vykresluje ji s typickým pronikavým, sebeironickým a případným humorem. Zachycuje atmosféru rodiny, v níž rodiče navštíví první samostatný byt svého syna a zjistí, že veškeré jeho zařízení zahrnuje karetní stolek, čtyři skládací židle, dvě misky na ovesné vločky, tři lžíce, telefon s patnáctimetrovou šňůrou a stereo za dolarů. Autorka se s nadhledem dívá na třicet let mateřství, na potomky, kteří se vracejí do rodného hnízda, na manžela posedlého sportem, na stále nové domácí spotřebiče, s nimiž je třeba udržovat krok, i na své vlastní stárnutí.

4 Lze domácí práce rozdělit spravedlivě mezi oba partnery? Jak zapojit děti do udržování relativně čistého domova? Nejnovější číslo časopisu Rodinný život se zabývá spoluprací v rodině. Přináší rady, jak společně zdolávat každodenní starosti o domácnost nebo jak by si měl teenager přehledně uspořádat věci ve svém pokoji. Dále se čtenáři dozví, že klíčem k spokojenému manželství je objevení partnerova jazyka lásky. V rubrice Výchova je článek o drogách, ve kterém autoři radí, jak se chovat k drogově závislému členu rodiny. Ani v tomto čísle nechybějí soutěže pro děti i dospělé, křížovka, nabídka zajímavých knih, informace o programech pro celou rodinu nebo recept na vánoční menu. Olomouc Centrum pro rodinu, 5 x ročně Hovory o lásce Květoslav Šipr Vydal: Tisk Brno 1991 Během kurzu vysokohorské turistiky v Tatrách se mladí lidé zamýšlejí a diskutují o lásce, partnerských vztazích a jejich problémech a o rodičovství. O lidských vztazích Anton Tersteniak Křesťanská akademie v Římě 1968 V jedné ze statí o lidských vztazích autor pojednává o vztazích mezi mužem a ženou. Na různých příkladech ze života ukazuje různé možnosti, jak řešit nesoulad, nepochopení, odcizení v partnerských vztazích a jak nalézt porozumění, lásku a pokoj.

5 Kresťanská rodina Larry Christenson Autor vyjadřuje svůj pohled na rodinu podle bible a vysvětluje boží řád pro manžele, manželky, děti, rodiče. Vysvětluje a čerpá ze svých zkušeností. Křesťanská rodina neexistuje sama pre seba. Je stvorena k Božej sláve a cti. Ĺudské šťastie je len dosledkom. Kto za hlavný ciel pokládá vlastné sťastie a pohodlie, ten nikdy nepochopí boží plán pre manželstvo a rodinu. s. 8. Umění přirozeného plánování rodičovství John a Sheila Kippleyovi Zakladatelé Ligy pár páru v USA, manželé Kippleovi, ve své knize vysvětlují praktické otázky přirozeného plánování rodičovství např. jak sledovat svou plodnost, jak vést záznam, jaké pravidla je třeba dodržovat apod. Zároveň poukazují, jak antikoncepce ovlivňuje život v manželství i ve společnosti. Mystika a erós Anselm Grün, Bernard Riedl Německý benediktinský mnich je osvědčeným autorem knih o duchovním životě. Tentokrát se spoluautorem ukazuje, jak mystika souvisí s přirozenými lidskými touhami. Odpovídá na ně, potvrzuje je v jejich síle a hodnotě a pozvedá je na novou úroveň. Erós je výrazem lásky v celém jejím bohatství. Zahrnuje mysl, city, představivost i tělo. Příklady spojení erotického a mystického prožívání se berou v textu z příkladů ze života mužů a žen a z jejich vztahů. Grünův spoluautor popisuje ve své vlastní kapitole svou zkušenost duchovního života v manželství a uprostřed rodiny. Česká křesťanská akademie, Praha 1996.

6 Malá povzbuzení pro mámy a táty Helena Chvátalová Témata rodičovství a výchovy mohou být čtenářům podnětem k zamyšlení nad tím, co je ve vztahu k dítěti podstatné, kde lze čerpat posilu a jak pečovat jako rodič sám o sebe. Kniha sestává z dvaapadesáti zamyšlení - tedy na každý týden v roce jedno a jednotlivé texty jsou prokládány dětskými ilustracemi. Portál, s.r.o., 115x160, 128 s., ISBN S nikým nechodím a nejsem cvok Joshua Harris Kniha o vztazích pro mládež od 15 do asi 25 let. Mladý autor se v knize otevřeně i vtipně vypořádává s tím, jaká je vlastně pravá definice lásky, jak směřovat k čistotě a proč se nenechat zatáhnout do hry na chození. Své vrstevníky povzbuzuje k tomu, aby v sobě budovali reálný pohled na manželství, zabývá se charakterovými vlastnostmi potřebnými pro pevný partnerský vztah a tím, jak z období před manželstvím vytěžit co nejvíce pro svůj budoucí život. Druhé, opravené vydání. "Z knihy jsem nadšený, přečetl jsem ji jedním dechem. Jde o jednu z nejlepších publikací na téma zamilovanosti, chození a předmanželských vztahů. Věřím, že mnoha mladým lidem může být majákem a pomocí." Tomáš Řehák, vedoucí ACET ČR SAMUEL, A5, 176 s Život na pokraji propasti James Dobson Kniha chce pomoci mladé generaci překlenout tzv. kritické desetiletí, propast mezi dospíváním a dospělostí. Podává v ní rady jak se vyhnout nejrůznějším nástrahám, jako je ztráta sebedůvěry, odmítnutí od vrstevníků, láska k penězům, touha po moci, pornografie, pohlavní choroby. V dalších kapitolách hledá odpovědi na otázku, jak najít celoživotního partnera, jak vytvořit s ním skutečnou intimitu a uchránit se před zklamáním a rozvodem, co je podstatou opravdové lásky, jak vycházet s rodiči, jaké místo mají v lidském životě emoce apod. Autor čerpá z vlastní zkušenosti. Brno Nová Naděje s.

7 Texty ke studiu otázek výchovy Stanislava Kučerová a kolektiv Brno PdF Masarykovy university 1997 Skriptum se zabývá hodnotami a výchovou. Kapitola Výchova v rodině rozvíjí pojmy rodina a její funkce, úkoly při výchově dětí, stránky rodinného prostředí, prostředky rodinné výchovy a nedostatky v rodinné výchově Kapitola Výchova k manželství a rodičovství se zabývá otázkami odpovědného rodičovství, spokojeného manželství a zdravou sexuální výchovou dětí. Měl jsem rád jedno děvče Walter Trobisch Dílko složené z korespondence dvou mladých zamilovaných a jejich duchovního rádce. O věcech lásky se tu mluví naprosto upřímně a otevřeně a s velikou úctou. Pro všechny mladé je to nepostradatelná příručka, aby věkem dospívání prošli bez úhony a vyrostli v dobré otce a matky. Nakladatelství :Signum unitatis 1991 Dva středy však jeden kruh Walter Trobisch Evangelický pastor líčí skutečné rozhovory s mladými lidmi při svých pastoračních návštěvách Afriky. Otevřeně, s nadějí a láskou otvírá problémy vztahů mezi muži a ženami. A jejich publikováním probouzí naději i v dalších lidech, kteří si neví rady.

8 Pravda o lidské sexualitě a jejím významu Papežská rada pro rodinu Směrnice pro výchovu v rodině Vydala Matice cyrilometodějská v roce Směrnice zdůrazňuje nutnost individuálního přístupu a výchovy k čistotě v ovzduší rodiny jako základních pilířů sexuální výchovy, která je právem a povinností rodičů. Při plnění služby lásky k dětem by měli mít rodiče podporu a spolupráci církve (ostatních členů, kněží i řeholníků v různých formách apoštolátu) Familiaris consortio O úkolech křesťanské rodiny v současném světě Apoštolská adhortace Jana Pavla II. z 22.listopadu 1981 Jan Pavel II. vymezuje úlohu a úkoly manželů a křesťanské rodiny vzhledem k členům rodiny, společnosti i církvi Bůh je láska Jan Chlumský Vydala Arca JiMfa 1993 Kniha je určená pro všechny, kdo se připravují na svátost manželství nebo na její obnovu. Slovo autora: Název knížky Bůh je láska (1 Jan 4,8) jsem zvolil za základ této přípravy na manželství i proto, že jde o zdroj lásky, který jediný je schopen uživit vaši lásku i za nejtěžších životních zkoušek. Na něm proto stavme jak manželství, tak rodinný život, aby byl i přes různé těžkosti smysluplný a šťastný.

9 Trápení s láskou Jak řešit problémy s partnerskými vztahy Valerio Albisetti Portál 1998 Autor nabízí užitečné informace těm čtenářům, kteří se chtějí dozvědět, jak rozvíjet a členit citový život v souladu s vlastní osobností. První část knihy probírá vlastnosti, city, postoje a typy chování osobnosti a dává praktické návody, jak překonávat citové problémy. Druhá část ukazuje, k čemu v partnerském vztahu může dojít, co způsobuje trápení a jak se tomu bránit. Na závěr se autor věnuje kladným stránkám partnerství věrnosti, upřímnosti a svobodě. Sexuální výchova v rodině Radost být matkou a také otcem Oldřich Pšenička Hnutí Rodina, Pardubice Nakladatelství ATD Hradec Králové 1995 Autor vymezuje a zamýšlí se nad sexuální výchovou v jednotlivých obdobích dítěte či mladého člověka. Vše je provázeno pohledem hluboké lásky a úcty k člověku. Láska, která dává člověku tu pravou velikost, spočívá především v osobním vztahu k druhému, ve schopnosti druhého přijmout. Jedině v předivu osobních vztahů se může člověk rozvíjet. Člověk jako osoba neexistuje v jednotném čísle. Osoba není žádný soběstačný mikrosvět, ale Já - osoba, je vždy ve vztahu k Ty - druhým osobám. s. 35

10 Přirozené a spolehlivé plánování rodičovství Květoslav Šipr, Helena Šiprová Gloria Rosice Institut pro odpovědné rodičovství Brno 1995 Kniha odpovídá na řadu otázek. Např: Co je to přirozené plánování rodičovství? Jaká zde platí pravidla? Co manželům přináší? Jak funguje ženský organismus? Jak prakticky sledovat svůj menstruační cyklus apod. Sexualita v našem životě Jozéf Augustin Karmelitánské nakladatelství Kniha je praktickým průvodcem při poznávání, utváření a integrování vlastní sexuality, která je Božím darem, s nímž je třeba umět správně zacházet. Obsah: I. Sexuální vývoj v období dětství a dospívání II. Sexuální výchova III. Integrální pohled na lidskou sexualitu IV. Výchova k lásce V. Emocionálně-sexuální traumata a jejich uzdravení VI. Specifické problémy Velké tajemství - manželství jako umělecké dílo P. MUDr. Ladislav Kubíček Tato publikace se zamýšlí nad smyslem manželství. Je určena především věřícím, kteří chtějí plnohodnotně prožít svůj pozemský život, manželství nevyjímaje. Autor byl knězem, ale měl také dlouholetou zkušenost z lékařské praxe

11 Tvé tělo je stvořeno pro život Ange Daniel Kniha je volným pokračováním úspěšného titulu Tvé tělo je stvořeno pro lásku. Je určena dospívající mládeži a podává čtenářům celistvý obraz o všech otázkách, které předcházejí uzavření manželství jako trvalého partnerského vztahu mezi dospělým mužem a ženou. Autor velice živým a mládeži přístupným způsobem popisuje období seznamování, zásnub, potíže v soužití po uzavření manželství i komplexnost problematiky ohledně plánování rodičovství, a protože má bohaté zkušenosti ze stovek rozhovorů se všemi sociálními skupinami mládeže, nevyhýbá se ani těm nejožehavějším, často tabuizovaným tématům. Svoje názory dokumentuje na zkušenostech (často velice krušných) mnoha mladých lidí, a vždy nabízí východisko, které nalézá v naději radostné zvěsti evangelia. Hormony v harmonii aneb jak nebýt sám sobě nepřítelem Jim Burns Vydala:Nová naděje 1996 Autor se zabývá žhavými problémy dospívajících a snaží se jim pomoci najít cestu k zaujetí zdravého postoje k jejich sexualitě. Knihu či její části je možné studovat i ve skupině - každá kapitola obsahuje náměty k diskuzi. Tento titul je vítaným pomocníkem a rádcem pro všechny mladé, jejich rodiče a pracovníky s mládeží. Tvé tělo je stvořeno pro lásku Daniel Ange Tělo je v knize představeno jako neopominutelná součást jednoty člověka. Vztah duše a těla autor chápe z pohledu lidského nitra a tím uvádí zdánlivou dualitu duše a těla v harmonii. Kniha je určena především mladým lidem.

12 Láska začíná doma Reinhard Abeln Publikace, která přináší myšlenky a slova k tématům: manželství, rodina, matka, otec, děti, výchova a mládež. Co by měli kluci vědět o lásce Schneiderová Sylvia Kluci se v období dospívání - když aktivně vstupují do prvních vtahů s dívkami - nechtějí zesměšnit a chtějí rozumět tomu, jak se rozvíjí jejich vlastní sexualita, které tělesné jevy jsou normální, co vše s sebou sexuální život přináší, jak se mohou vyhnout případným možným... Co by měly dívky vědět o lásce Schneiderová Sylvia Dívky jsou v dospívání postaveny před otázky, co se děje s jejich tělem, k jakým změnám dochází, jak se rozvíjí jejich sexualita a co s sebou přináší, co znamenají všechny ty nové a dosud neznámé pocity, jak se mohou vyhnout případným možným nepříjemnostem. Odpovědí jim může...

13 Umění komunikace Nancy Van Peltová Komunikace je jádrem mezilidských vztahů. To dokládá kniha manželské poradkyně Nancy Van Peltové. Východiskem jsou jí však nejen vlastní výzkumy a zkušenosti, ale i četné poznatky a studie dalších odborníků. V osmi tématických blocích se autorka zabývá oblastmi, jež v komunikaci a budování vyváženého partnerského vztahu považuje za nejdůležitější. Autorka vnímá lidské vztahy, lásku a komunikace vnímá v hlubší rovině, a to nejen fyzické či emocionální, ale i duchovní a sociální. Vlastní úvahy doplňuje příklady ze života a tak čtenářům, zvláště partnerským dvojicím, pomáhá hledat cestu k opravdovému porozumění. Vydal: Advent-Orion 2002 Žít naplno Julián Melgosa Julián Melgosa, doktor psychologie a profesor anglické Newbold College a Open University, se v knize zabývá mimořádným životním obdobím dospíváním. Rodičům, vychovatelům i samotným mladým lidem se snaží zpřístupnit téma ožehavé, leč mnohdy opomíjené. Teenagerský věk je čas hledání a velkých ideálů. Je to touha po přátelství, po lásce. Je to touha být úspěšný - někam to dotáhnout!. Autor nezapomněl na žádné z podstatných témat: jak si zvolit to správné povolání, jak vycházet s rodiči a učiteli, jak najít dobré kamarády, co je důležité vědět o drogách, jak je to se sexualitou v dospívání apod. Dospívání - to je mimořádná životní kapitola, ale i mimořádná příležitost začít naplno žít. Rodina a společnost Ivo Možný Současný český sociolog analyzuje rodinu a rodičovství z pohledu sociologického. Vychází ze své monografie Sociologie rodiny (1999 a 2002), ale podstatně ji rozšiřuje a aktualizuje její text, a především ho orientuje jako učebnici s propracovanou didaktickou podporou. Poslední kapitolu věnuje české rodině a jejím změnám.

14 Muž a žena - návod k použití Petr Šmolka Praktická příručka partnerského a manželského soužití. Publikace mapuje hlavní témata seznámení a výběr partnera, manželský vztah a představy, rozvod. Každé téma je uvozeno obecnějším úvodem, poté autor probírá hlavní témata či problémy, se kterými se čtenář v dané oblasti může setkat. Jednotlivé kapitoly čtivě ilustrují příběhy, osvědčená pravidla, i nejčastější otázky, které lidé k tématu kladou a odpovědi na ně. Sociologie Jiří Buriánek Mezi základní sociologické pojmy patří i rodina a její místo ve společnosti. Autor v kapitole Rodina a vztah dvou pohlaví a malá sociální skupina vymezuje rodinu a její vztahy a možné problémy. Tyto tituly a mnoho jiných si můžete vypůjčit ve školní knihovně AG. Na návštěvu se těší Jana Dvořáková a Dobromila Havelková

Rozvoj sociálních kompetencí u dětí předškolního věku

Rozvoj sociálních kompetencí u dětí předškolního věku UNIVERZITA TOMÁŠE BATI VE ZLÍNĚ FAKULTA HUMANITNÍCH STUDIÍ Institut mezioborových studií Brno Rozvoj sociálních kompetencí u dětí předškolního věku BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Vedoucí bakalářské práce: doc. PhDr.

Více

Sdružení salesiánů spolupracovníků FORMAČNÍ MATERIÁL PRO ZODPOVĚDNÉ ZA FORMACI

Sdružení salesiánů spolupracovníků FORMAČNÍ MATERIÁL PRO ZODPOVĚDNÉ ZA FORMACI Sdružení salesiánů spolupracovníků FORMAČNÍ MATERIÁL PRO ZODPOVĚDNÉ ZA FORMACI Praha, listopad 2011 strana 2 Formační materiál pro zodpovědné za formaci Milí rádcové pro formaci, vedoucí formačních společenství,

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNE FAKULTA SOCIÁLNÍCH STUDIÍ Katedra psychologie. Bakalářská práce (obor psychologie)

MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNE FAKULTA SOCIÁLNÍCH STUDIÍ Katedra psychologie. Bakalářská práce (obor psychologie) Ústřední knihovna FSS MU Brno ^ fžj 0 llľlllľllľlllllľlľlllľll II 4240737716 MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNE FAKULTA SOCIÁLNÍCH STUDIÍ Katedra psychologie Bakalářská práce (obor psychologie) MANŽELSKÉ SOUŽITÍ

Více

ETICKÝ KODEX KŘESŤANSKÉHO UČITELE

ETICKÝ KODEX KŘESŤANSKÉHO UČITELE 30 2005 ETICKÝ KODEX KŘESŤANSKÉHO UČITELE Vážené učitelky, vážení učitelé i vy všichni, kteří pracujete ve školství, milé sestry a bratři! Máte před sebou materiál, který byl na Slovensku vydán především

Více

Pedagogika. pro střední školy. Eva Stodůlková & Eliška Zapletalová. pedagogika. volného času. dějiny pedagogiky. sociální. pedagogika.

Pedagogika. pro střední školy. Eva Stodůlková & Eliška Zapletalová. pedagogika. volného času. dějiny pedagogiky. sociální. pedagogika. Pedagogika pro střední školy Eva Stodůlková & Eliška Zapletalová sociální pedagogika srovnávací pedagogika dějiny pedagogiky obecná pedagogika předškolní pedagogika pedagogika volného času speciální pedagogika

Více

Pozvání na cestu. Příspěvek k diskusi o člověku, společnosti a smyslu života. podle sociálního učení katolické církve

Pozvání na cestu. Příspěvek k diskusi o člověku, společnosti a smyslu života. podle sociálního učení katolické církve Pozvání na cestu Příspěvek k diskusi o člověku, společnosti a smyslu života podle sociálního učení katolické církve Autorský tým Centra pro sociální otázky při ČBK pod vedením Lubomíra Mlčocha celková

Více

Bakalářská práce FENOMÉN MUŽSKÉ SKUPINY V PROGRAMU TERAPEUTICKÉ KOMUNITY

Bakalářská práce FENOMÉN MUŽSKÉ SKUPINY V PROGRAMU TERAPEUTICKÉ KOMUNITY Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Teologická fakulta Katedra etiky, psychologie a charitativní práce Bakalářská práce FENOMÉN MUŽSKÉ SKUPINY V PROGRAMU TERAPEUTICKÉ KOMUNITY Vedoucí práce: Mgr.

Více

Katecheze pro mládež. Materiál pro přípravu dětí, mládeže a manželů (rodin) na Národní pouť rodin ve Žďáru nad Sázavou v sobotu 30. 8.

Katecheze pro mládež. Materiál pro přípravu dětí, mládeže a manželů (rodin) na Národní pouť rodin ve Žďáru nad Sázavou v sobotu 30. 8. Materiál pro přípravu dětí, mládeže a manželů (rodin) na Národní pouť rodin ve Žďáru nad Sázavou v sobotu 30. 8. 2014 Katecheze pro mládež Témata: 1. práce a slavení 2. předávání víry v rodině 3. mezigenerační

Více

Současná rodina a výchova dětí předškolního věku. Zita Sojková

Současná rodina a výchova dětí předškolního věku. Zita Sojková Současná rodina a výchova dětí předškolního věku Zita Sojková Bakalářská práce 2014 ABSTRAKT Bakalářská práce je zaměřená na současnou rodinu a výchovu dětí předškolního věku. V teoretické části vysvětluje

Více

ÚVOD. Bc. Jana Bednářová srpen 2010. Učební a pracovní texty Vybrané metody sociální práce

ÚVOD. Bc. Jana Bednářová srpen 2010. Učební a pracovní texty Vybrané metody sociální práce ÚVOD Souhrnné učební a pracovní texty pro obor Sociální činnost v prostředí etnických minorit jsou určené k výuce předmětu. Mají za cíl vytvořit základní textovou osnovu a sloužit jako obecný podklad pro

Více

KONGREGACE PRO KATOLICKOU VÝCHOVU

KONGREGACE PRO KATOLICKOU VÝCHOVU 1 7. 4. 1988 KONGREGACE PRO KATOLICKOU VÝCHOVU NÁBOŽENSKÝ ROZMĚR VÝCHOVY V KATOLICKÉ ŠKOLE VYDAL SEKRETARIÁT ČESKÉ BISKUPSKÉ KONFERENCE PRAHA 1994 (PRO VNITŘNÍ POTŘEBU) ÚVOD 1. 28.10. 1965 II. Vatikánský

Více

Na cestě k člověku. témata pro společenství mladých lidí

Na cestě k člověku. témata pro společenství mladých lidí Na cestě k člověku témata pro společenství mladých lidí sekretariát Sekce pro mládež ČBK a AKSM 2014 ed. ThDr. Jan Balík, PhD. redakční tým: ThDr. Jan Balík, PhD. (5,6,7,11), Roman Dvořák (modlitby), Mgr.

Více

DOBROVOLNÁ SLUŽBA SEKCE PRO MLÁDEŽ ČBK. Sekce pro mládež České biskupské konference

DOBROVOLNÁ SLUŽBA SEKCE PRO MLÁDEŽ ČBK. Sekce pro mládež České biskupské konference DOBROVOLNÁ SLUŽBA SEKCE PRO MLÁDEŽ ČBK Sekce pro mládež České biskupské konference Praha 2006 Následující text je aktualizací projektu dobrovolné služby mladých v katolické církvi, který připravila komise

Více

RODINA A JEJÍ VLIV NA VOLNÝ ČAS ADOLESCENTŮ

RODINA A JEJÍ VLIV NA VOLNÝ ČAS ADOLESCENTŮ UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDAGOGICKÁ FAKULTA Ústav pedagogiky a sociálních studií Bc. Helena Zapletalová Obor: Řízení volnočasových aktivit II. ročník kombinovaná forma studia RODINA A JEJÍ VLIV

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI MARTINA PAVLÍKOVÁ VYUŽITÍ ZÁŽITKOVÉ PEDAGOGIKY NA 1. STUPNI ZÁKLADNÍ ŠKOLY

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI MARTINA PAVLÍKOVÁ VYUŽITÍ ZÁŽITKOVÉ PEDAGOGIKY NA 1. STUPNI ZÁKLADNÍ ŠKOLY UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra primární pedagogiky MARTINA PAVLÍKOVÁ IV. ročník prezenční studium Obor: Učitelství pro 1. stupeň základních škol VYUŽITÍ ZÁŽITKOVÉ PEDAGOGIKY

Více

Současné trendy v rodičovské výchově se zaměřením na odměny a tresty Diplomová práce

Současné trendy v rodičovské výchově se zaměřením na odměny a tresty Diplomová práce UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Ústav pedagogiky a sociálních studií Dagmar Polášková Kučerová 6. ročník Obor: pedagogika sociální práce Současné trendy v rodičovské výchově se zaměřením

Více

ROZVOD RODIČŮ A PARTNERSKÉ VZTAHY DĚTÍ PARENTAL DIVORCE AND RELATIONSHIPS OF CHILDREN

ROZVOD RODIČŮ A PARTNERSKÉ VZTAHY DĚTÍ PARENTAL DIVORCE AND RELATIONSHIPS OF CHILDREN Univerzita Palackého v Olomouci Filozofická fakulta Katedra psychologie ROZVOD RODIČŮ A PARTNERSKÉ VZTAHY DĚTÍ PARENTAL DIVORCE AND RELATIONSHIPS OF CHILDREN Bakalářská diplomová práce Autor: Kateřina

Více

PARTNERSKÝ A SEXUÁLNÍ ŽIVOT OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM PUBLIKACE PRO ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ. Mgr. Tomáš Drábek

PARTNERSKÝ A SEXUÁLNÍ ŽIVOT OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM PUBLIKACE PRO ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ. Mgr. Tomáš Drábek 2 PARTNERSKÝ A SEXUÁLNÍ ŽIVOT OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM PUBLIKACE PRO ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ Mgr. Tomáš Drábek Praha 2013 3 Tato publikace je součástí projektu Problematika partnerského a sexuálního

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA

MASARYKOVA UNIVERZITA MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra občanské výchovy Morální hodnoty a životní styl žáků 2. stupně Bakalářská práce Brno 2011 Vedoucí práce: PhDr. Milan Valach, Ph.D. Autor práce: Tereza

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA. Globální rozvojové vzdělávání na hodinách občanské výchovy v rámci projektové výuky PEDAGOGICKÁ FAKULTA.

MASARYKOVA UNIVERZITA. Globální rozvojové vzdělávání na hodinách občanské výchovy v rámci projektové výuky PEDAGOGICKÁ FAKULTA. MASARYKOVA UNIVERZITA PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra občanské výchovy Globální rozvojové vzdělávání na hodinách občanské výchovy v rámci projektové výuky Diplomová práce Brno 2008 Autor práce: Lucie Pištěková

Více

Metodika výuky výchovy ke zdraví na 2. stupni základních škol z pohledu pedagogické praxe náměty pro začínajícího učitele

Metodika výuky výchovy ke zdraví na 2. stupni základních škol z pohledu pedagogické praxe náměty pro začínajícího učitele Pr ojekt OP VpK Ter ciární vzdělávání výzkum a vývoj Vysokoškolské vzdělávání Vladimír Matuš Pavla Bednářová Metodika výuky výchovy ke zdraví na 2. stupni základních škol z pohledu pedagogické praxe náměty

Více

Pedagogika volného času

Pedagogika volného času Pedagogika volného času PhDr. Jiřina Pávková Katedra pedagogiky, Univerzita Karlova v Praze, Pedagogická fakulta d alší vzdělávání pedagogických pracovníků na PedF uk Praha (CZ.1.07/1.3.00/19.0002) 1 PEDAGOGIKA

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA PEDAGOGIKY

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA PEDAGOGIKY ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA PEDAGOGIKY Vyrovnání se s odchodem blízkého člověka v hospici pro pozůstalé s vyznáním a bez vyznání. DIPLOMOVÁ PRÁCE Bc. Vlasta Sýkorová Sociální

Více

O NEGENETICKÉM RODIČOVSTVÍ TROCHU JINAK. Informace pro zdravotníky

O NEGENETICKÉM RODIČOVSTVÍ TROCHU JINAK. Informace pro zdravotníky O NEGENETICKÉM RODIČOVSTVÍ TROCHU JINAK Informace pro zdravotníky Hana Konečná O negenetickém rodičovství trochu jinak Informace pro zdravotníky Středisko náhradní rodinné péče, o. s. Praha 2012 Tato

Více

Absolventská práce. Jakub Schulz

Absolventská práce. Jakub Schulz Jabok Vyšší sociálně pedagogická a teologická škola Absolventská práce Jakub Schulz Zážitková pedagogika s ukázkou realizace Orientačních dnů Vedoucí práce: Mgr. Marie Ortová 2006 1 Děkuji všem, kteří

Více

ŽIVOT A POSLÁNÍ KŘESŤANŮ V CÍRKVI A VE SVĚTĚ

ŽIVOT A POSLÁNÍ KŘESŤANŮ V CÍRKVI A VE SVĚTĚ ŽIVOT A POSLÁNÍ KŘESŤANŮ V CÍRKVI A VE SVĚTĚ ŽIVOT A POSLÁNÍ KŘESŤANŮ V CÍRKVI A VE SVĚTĚ Závěrečný dokument Plenárního sněmu katolické církve v ČR Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2007 Církevní

Více

ZÁVĚREČNÁ PRÁCE METODIKA PRÁCE PRO POZICI KOORDINÁTOR DOBROVOLNÍKŮ V SALESIÁNSKÉM STŘEDISKU MLÁDEŽE DOMĚ DĚTÍ A MLÁDEŽE V PLZNI

ZÁVĚREČNÁ PRÁCE METODIKA PRÁCE PRO POZICI KOORDINÁTOR DOBROVOLNÍKŮ V SALESIÁNSKÉM STŘEDISKU MLÁDEŽE DOMĚ DĚTÍ A MLÁDEŽE V PLZNI FUNKČNÍ STUDIUM 1. ROČNÍK ZÁVĚREČNÁ PRÁCE METODIKA PRÁCE PRO POZICI KOORDINÁTOR DOBROVOLNÍKŮ V SALESIÁNSKÉM STŘEDISKU MLÁDEŽE DOMĚ DĚTÍ A MLÁDEŽE V PLZNI Plzeň leden 2012 AUTORKA: LENKA HAUEROVÁ P r o

Více

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU OBSAH 1 PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT...3 2 OBLASTI, Z KTERÝCH PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT ČERPÁ, A KTERÝCH SE DOTÝKÁ...4 2.1 Udržitelný

Více

INOVOVANÁ METODIKA PROJEKTU ŠANCE PRO BUDOUCNOST

INOVOVANÁ METODIKA PROJEKTU ŠANCE PRO BUDOUCNOST Krok do života 1, CZ. 1.04/3.1.02/43.00068 Inovace vzdělávacích a poradenských programů pro běžné klienty INOVOVANÁ METODIKA PROJEKTU ŠANCE PRO BUDOUCNOST Tento projekt je financován z Evropského sociálního

Více

2/2011. rozhovor O skutečnosti a science fiction. reportáž Světový misijní kongres. design Ondřej Košťák. Foto FLICKR,

2/2011. rozhovor O skutečnosti a science fiction. reportáž Světový misijní kongres. design Ondřej Košťák. Foto FLICKR, 2/2011 cena 39 Kč / ročník 43 www.i-brana.cz rozhovor O skutečnosti a science fiction Foto FLICKR, design Ondřej Košťák reportáž Světový misijní kongres vin téka Ta nejlepší vína nejen k Večeři Páně vína

Více