HRY REALIZOVANÉ A OVĚŘOVANÉ STUDENTY VOŠ JABOK V RÁMCI KURZU PRÁCE SE VZTAHY V DĚTSKÉ SKUPINĚ ZÁŘÍ LEDEN 2014

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "HRY REALIZOVANÉ A OVĚŘOVANÉ STUDENTY VOŠ JABOK V RÁMCI KURZU PRÁCE SE VZTAHY V DĚTSKÉ SKUPINĚ ZÁŘÍ 2013 - LEDEN 2014"

Transkript

1 HRY REALIZOVANÉ A OVĚŘOVANÉ STUDENTY VOŠ JABOK V RÁMCI KURZU PRÁCE SE VZTAHY V DĚTSKÉ SKUPINĚ ZÁŘÍ LEDEN 2014 Tento studijní materiál vznikl v rámci projektu Inovace systému odborných praxí a volitelných předmětů na VOŠ Jabok (CZ.2.17/3.1.00/36073)

2 ÚVOD Milí studenti, dostáváte studijní materiál, který jste významně pomáhali spoluvytvářet-jedná se o hry, které jste vedli a vyzkoušeli sami na sobě buď v průběhu kurzu Práce se vztahy v dětské skupině, anebo v rámci praxí mimo prostor školy. Hry jste popsali, doplnili poznámkami a otázkami vhodnými pro reflexi her s dětmi. Nejdůležitější na sociálně-psychologických hrách je právě následné reflektování pocitů a zážitků dětí ze hry. Nezapomeňte na to, že pro každou skupinu je důležité si dopředu stanovit pravidla - ta mohou být později nepsaná, na začátku ale neškodí, když je děti mají vyvěšené v klubovně nebo ve třídě. Pro inspiraci přikládám pravidla z preventivního programu Bezpečná třída pro 1. stupeň ZŠ Sázavská z Prahy 2: Program vede.. Mluví vždy jen jeden. Pokud chci něco říci, říkám to všem do kruhu. Respektuji ostatní, respektuji jejich odlišné názory, vzhled, zájmy atd. Neubližuji slovy ani chováním. Chovám se bezpečně. Pokud je mi nějaká otázka nepříjemná, nemusím na ni odpovědět. Na závěr máte jako bonus přiloženo několik her od studentů z jiných kurzů. Ať se Vám při práci s dětmi daří, Lucie Hubertová 1/ ZNEPŘÁTELENÉ RODY (Zuzana Žižková) Děti sedí v kruhu. Nepřítel je ten, kdo sedí po pravici. Dítě musí říci, co se mu na daném nepříteli nelíbí. Musí to být něco hmotného, co má člověk na sobě, nebo jak vypadá. (např. nelíbí se mi tvoje vlasy, máš ošklivé boty )Takto proběhne celé kolečko. Poté dětem vysvětlíme, že není dobré být na druhé nepřátelský a že se rody rozhodly usmířit. A tu věc, kterou děti označily, že se jim na protivníkovi nelíbí, musí políbit. Hra podpoří emoce, toleranci. Děti si vyzkouší jaké to je, když mě někdo pomlouvá. A naopak - přijmout nedostatek druhých a dokázat se omluvit. Hra je spíše určena pro větší děti a kolektiv, který se už zná. I přesto je dobré se mít na pozoru a děti mírně usměrňovat, aby si vymýšlením nedostatků na druhém vzájemně neublížily. Asi by bylo dobré upozornit, že je to hra a že si na ní chceme ukázat, že bychom na druhé neměli být oškliví a když budeme, tak se dokázali omluvit. OTÁZKY Jak ses cítil, když ti N. řekl, co se mu na tobě nelíbí? Jaké bylo pro tebe vymýšlet něco ošklivého na druhé? Jak ses cítil, když si se musel omluvit? Překonal ses? Líbila se ti ta hra?

3 2/ STĚHOVÁNÍ (Kateřina Sittová) Hra je zaměřená na stmelení kolektivu, spolupráci v něm, trénování komunikace ve skupině. Prostor: místnost, louka Počet hráčů: libovolný, minimálně 2 Věk hráčů: libovolný, minimálně 3-4 roky Pomůcky: dřevěné kostky, gumička, provázek Pravidla hry: Na gumičku se naváže několik provázků (podle počtu dětí, každé dítě má jeden provázek). Úkol pro všechny zní, společnými silami, pomocí napínání gumičky uchopit dřevěnou kostku, přemístit ji na jiné místo a postavit věž, dům Je možné soutěžit na týmy, kdo postaví větší věž, kdo jí postaví rychleji. Důležité je při hře dbát i na bezpečnost, tj. vybrat rovný terén, odstranit z okolí ostré předměty, židle. 3/ MÍSTO PO MÉ PRAVICI (Hana Malenová) K udělení zápočtu jsem si vybrala popis sociálně psychologické hry s názvem Místo po mé pravici. S touto hrou mám osobní zkušenosti z jednoho letního tábora, kde jsem byla na návštěvě u tety, která zde dělala vedoucí. Tuto hru měla zařazenou do programu ke konci tábora. Tedy v době, kdy už se děti měli možnost seznámit a vytvořit mezi sebou pouta a sympatie. Hra není náročná na pomůcky ani prostor. Velikost prostoru by měl být pouze adekvátní k počtu hráčů. Počet hráčů není nutné příliš omezovat. Co se týče pomůcek, postačí židle. Počet židlí ovšem musí být vždy o jednu více, než je počet hráčů. Tedy pokud je hráčů 10, počet židlí bude 11. Nicméně i absence židlí ve hře nemusí být velkým nedostatkem. Postačí sezení na zemi v kruhu. Věk skupiny se určuje pro děti od 9-10 let. Nutný čas na hru je přibližně 30 minut. Důležitá je konečná reflexe. Samotný postup hry je následující: Hráči utvoří již zmíněný kruh, do kterého si sednou. Jeden hráč má po pravé ruce vedle sebe volné místo. Tento hráč je též začínajícím článkem této hry. Jeho úlohou je, říci tuto větu: Místo po mé pravici je volné, chci, aby si sem sedl/a.., protože. Hráč doplní jméno podle své volby. Důvod by měl být co nejvíce konkrétní a hlavně pozitivní. Tímto zdůvodněním druhému hráči dává najevo, že pokud má zájem, vstane ze svého místa a sedne si na volné místo po pravici tohoto hráče. Vznikne tak další místo po pravici jiného hráče z kruhu. Další hráč použije stejnou formuli a svým vlastním výběrem člověka, kterého chce vedle sebe. Pozor musíme dát pouze na to, aby důvody hráčů byli opravdu pozitivní a příjemné vyvolávanému hráči. Je dobré dbát na vyhnutí se všelijakým posměškům a vtipům. Vhodné je, aby aktérem hry byl i vyučující či vedoucí skupiny. Dává tímto velkou možnost vtahovat do hry i opomíjené žáky a tím regulovat celou hru. Tato hra ve skupině podpoří komunikaci. Pozitivní hodnocení podpoří vztahy ve skupině a hráči si mohou uvědomit pozitivum na tom druhém, ocenit ho. Hráči si mezi sebou v rámci hry mohou říci mnoho milých slov, které si nikdy předtím neřekli. Zároveň může vedoucí skupiny pozorovat vzájemné vztahy ve skupině.

4 Zpětnou vazbou hry je především debata, kdy se hráčů ptáme, zda bylo příjemné volit či být volen, zda bylo těžké si někoho vybrat. Zda bylo některé z přivolání překvapující, neočekávané a milé. Co ti tato aktivita přinesla? Co jsem se dozvěděl/a nového? Co ti došlo až nyní? Z osobní zkušenosti mohu říci, že ze začátku hry měly děti obavy, říci tomu druhému něco hezkého. Také zde bylo vidět, že se ve skupině stydí oslovit člověka, se kterým se příliš nebaví, ale chovají k němu nějaké sympatie. V průběhu hry se zábrany a stud odstranily a děti si řekly spoustu hezkých věcí. Hru hodnotím jako dobrou. K vypracování práce jsem využila internetový zdroj: Poznáváme své spolužáky. [online]. [cit ]. Dostupné z: 4/ MAŠINKY (Tereza Lidinská) Touto hrou můžeme u dětí rozvíjet: vzájemnou důvěru, schopnost spolupráce Můžeme při této hře zjistit: kdo je ve třídě (kolektivu),,vůdce a kdo utlačovaný. Záleží kam si, kdo stoupá. Hra je vhodná pro jakoukoliv věkovou skupinu. Je vhodné hrát ji na louce či v tělocvičně. Hra probíhá v naprostém tichu. Pravidla: Děti si utvoří trojice, domluví si gesta, stoupnou si za sebe dlaně položí tomu před sebou na ramena. První dvě děti mají zavázané oči, vidí pouze poslední což je mašinka, která řídí vláček. Pokud nějaké z dětí nevychází do skupinky uděláme z něj garáž, kam vláček musí dojet. Pokud žádné dítko nezbývá, děláme garáž my. Stoupneme si na místo. Po začátku hry se mašinka bez slov snaží navádět mašinku do garáže. Jelikož děti u této hry nemluví, musí být předem dobře domluvená gesta pro ovládání. Pokud hra probíhá na volném prostranství, je možné, aby se garáž hýbala. Je možné dělat vláčky i delší než tři děti. Doporučuji děti ve vláčku prostřídat, aby si každé z nich vyzkoušeli všechny pozice. Líbila se vám hra? Proč si myslíte, že jsme ji hráli? Jak jste se cítili v pozici? Bylo pro vás lepší být mašinka nebo vláček? Jak jste se cítili se zavázanýma očima?

5 5/ AUTOBUS (Petra Koukolová) Vedoucí skupiny postaví ze židlí pomyslný autobus tak, aby postavení židlí připomínalo prostředí v něm. Ke hře děti motivujeme díky tomu mnohem lépe, než kdyby si autobus měli pouze představovat. Hra je pro děti ve věku od 7mi do 15ti let. Tato aktivita je určena na prožití různých situací a především emocí a nálad. Také je v této hře důležité vžití se do druhého. Můžeme si zde ale také vyzkoušet jaké situace nám jsou příjemné nepříjemné, nebo které známe z běžného života. Hra začne tím, že si první člen skupiny sedne na místo řidiče a předvádí svou náladu, emoci, kterou si vybere. Může to být například: smích, pláč, rozzlobení, únava, zamilovanost, a nebo činnost jako například : čtení si za volantem, pití kávy, telefonování apod.. Ostatní si k řidiči přisedávají po jednom a napodobují řidiče. Když ale do dveří vstoupí další člověk, nálada se mění a řidič také. Všichni se musí vyměnit a každý z dětí musí být řidič. Je zde také důležitá představivost, empatie a respekt druhého. Jak se ti hra líbila a proč? Co by jsi změnil? Jak ses při hře cítil nejlépe, nejhůře? Co ti bylo příjemné, nepříjemné? Chtěl by jsi hrát hru ještě jednou? Chtěl jsi být řidičem, a nebo pouze cestujícím? Která nálada ti byla nejbližší a naopak kterou jsi nechtěl předvádět? Zažil jsi něco podobného v reálném životě? 6/ DOPRAVNÍ ZNAČKY Před touto aktivitou dávám dětem křížovku, kde jim vyjde v tajence nějaká dopravní značka. Poté plynule přejdeme na tuto hru: Cílem je si uvědomit význam pravidel, jejich dodržování v běžném životě i v mezilidských vztazích. S dětmi se začneme bavit o dopravních značkách. Ptáme se jich, které už znají a k čemu nám slouží. Také to, co by se stalo, kdybychom je nedodržovali nebo je vůbec nepoužívali. Potom dětem ukážeme tři základní typy dopravních značek a velmi stručně, vzhledem k věku, jim popíšeme jejich význam. Výstražné značky-tvar trojúhelníku s červeným okrajem. Pozor! (plus nějaký příklad) Zákazové značky- tvar kruhu s červeným okrajem. Zákaz! (plus příklad) Příkazové značky- tvar kruhu s modrým okrajem až na značku STOP! A Dej přednost v jízdě! (příklad) Můžeme jim toho vysvětlit více nebo méně, záleží na nás, na tom kolik dětí máme, v jakou časovou hodinu, v jakém naladění, jakého věku atd. Poté si o tom povídáme. Chceme, aby se děti zamyslely nad smyslem pravidel celkově. Ptáme se jich, jaká pravidla musí dodržovat ve škole, jaké doma, ve skautu nebo třeba i s kamarády nějaká neformální. Pravidla se můžou sepsat na jeden veliký papír, na tabuli, na nástěnku. Nakonec uvedeme, vyzdvihneme, ty nejdůležitější, univerzální pravidla v sociálních vztazích. Děti potom mají vymyslet a nakreslit pro tato pravidla také dopravní značky. Obrázky si potom někde na nástěnce vystavíme.

6 Příklady: Zákaz skákání do řeči, zákaz nadávání si, dej přednost starším v autobuse, stop vysmívání se, pozor, když si chceš něco půjčit, musíš poprosit Hra je primárně určena dětem na prvním stupni základních škol, ale dá se hrát i se staršími dětmi a já to mám vyzkoušené i s mladšími předškolními dětmi. Na úplný závěr se dětí ptáme, jestli pravidla, která jsme si tu dnes vyjmenovali, dodržují. Jestli ne, proč tomu tak není. Jestli jim dělá třeba i problémy tyto pravidla dodržovat? Jestli by se chtěli polepšit, jestli mají špatné svědomí, nebo jim to takhle vyhovuje. Je dobré se dětí zeptat, jestli si všimly, že všude jsou pravidla, ať už psaná, nebo nepsaná trochu jiná (skaut, škola, mezi vrstevníky ), proč je tomu tak, ale v podstatě, že jsou všude tyto pravidla vlastně podobná (musíme poprosit, poděkovat, omluvit se všude, ať už doma nebo ve družině). Další otázky nás vedoucí mohou napadat vzhledem k tomu, co nám děti odpoví. Postupně přecházím poté na aktivitu Prosím- děkuji- omlouvám se, kde si čteme různé příběhy a oni mi řeknou, které slovo se tam hodí a proč. Na závěr schůzky jsem vždy zvyklá dát dětem nějakou menší sladkou odměnu, na kterou vždy dobře slyší, nebo klidně v průběhu za každou správnou odpověď atd. 7/ SOCHY Potřebujeme lístečky, tužky Hru může hrát libovolný počet hráčů Tato hra je seznamovací, pro zasmání Hra se může hrát na hřišti, venku, v místnosti zkrátka všude V této hře se člověk dozví, jak na lidi působí (gesta, zlozvyky, výrazy) Mohou ji hrát právě jedinci, kteří se neznají tak dobře Pravidla: o Vedoucí této hry rozdá každému hráči lísteček a tužku. Každý hráč napíše na lísteček své jméno a lísteček vloží zpátky do misky (či čepice, nebo měšce). Vedoucí lístečky v misce pečlivě promíchá. Hráči potom jednotlivě tahají z misky lístečky a hráče, jehož jméno si vytáhnou, musí popsat sochou. Ve hře by se však nemělo poukazovat na zevnější vzhled (oblečení, postava, délka vlasů atd.) Hru bych hrála s dětmi například v prvním ročníku střední školy. Na adaptačním kurzu, nebo jakékoliv seznamovací akci. Já sama jsem ji hrála právě v prvním ročníku na seznamovacím kurzu a nikdy bych nevěřila, že se tolik zasměji s lidmi, které skoro neznám. Co se ti na této hře líbilo/nelíbilo? Byla pro tebe tato hra náročná? V čem? Cítil/a ses při této aktivitě dobře? Pokud ne, čím to bylo způsobeno? Bylo pro tebe složité popsat spolužáka sochou? Proč? Co by si na této hře změnil/a? Vadilo ti, že tě má někdo napodobovat? Pobavila tě tato hra? V čem?

7 8/ TICHÉ OBRÁZKY Minulý týden jsem si byla hru vyzkoušet na základní škole Olešská ve školní družině, kde byly děti ve věku od sedmi do deseti let. Dětí jsem tu měla dvanáct. Byla jsem předem domluvená s paní družinářkou, která před několika lety hlídala ve stejné družině i mě. Nejdříve jsem všem dětem vysvětlila zadání hry. Bez jediného slova měly ve skupině napodobovat jednoduché znaky a obrázky, které jsem měla vytištěné na papírech. Ukazovala jsem postupně obrázky a děti je měly hromadně napodobovat. Začínala jsem jednoduchým kruhem. Děti se chytily za ruce a utvořily kruh. Dále jsem ukázala například číslo 1, děti musely utvořit v naprosté tichosti číslo 1. Obrázky se stěžovaly a stěžovaly, nakonec měly děti za úkol utvořit velmi složitou šipku, nebo tvar židle. S nejlehčími úkoly si děti věděly rady hned a bez problémů dodržely všechny pravidla, ale čím složitější úkoly byly, tím více měly děti potřebu mluvit a radit si. Zezačátku byly v naprostém klidu, ale čím byly úkoly těžší, tím byla atmosféra napjatější. Nakonec děti zvládly hru přesně tak, jak jsem očekávala. Sama jsem jí jako dítě ve skupině hrála a pamatuji si, že stejně probíhala i u nás. Tuto hru znám již několik let z dob, kdy jsem jezdila jako dítě na dětské tábory. Zde jsme jí hráli i v 50 a více lidech. Čím více dětí na tuto hru je, tím složitější je vydržet potichu. Děti se často navzájem strhávají a snaží se komunikovat. Hra je zaměřená především na zklidnění dětí ve třídě, snaha o kolektivní spolupráci, zlepšení vztahů ve třídě. Myslím si, že hru mohou hrát úplně nejmenší děti až po dospělé osoby. Bylo vám nepříjemné vydržet dlouho potichu? Jak jste vyřešily to, že nesmíte mluvit? Čím jste si pomohly? Měli jste někoho, kdo vás vedl? Byl zde někdo, kdo nespolupracoval? Chtěli by jste si vyzkoušet roli vedoucího skupiny? 9/ BODYGUARD Cíl: Fyzický kontakt, pocit zodpovědnosti za někoho druhého. Charakteristika: Osobní strážce má za úkol ochránit svěřenou osobu v jakékoli situaci před útočníky. Cílem útočníků není zneškodnit hvězdy za každou cenu, pouze trestat nepozornost strážců, a tím je donutit, aby věnovali neustálou pozornost hlídané osobě. Věková kategorie: libovolná, ale minimálně od 14 let Jak se hra hraje: Pro motivaci, promítneme poslední závěrečnou scénu z filmu Osobní strážce, Ve které osobní strážce zachrání svou svěřenkyni před atentátem a to vlastním tělem.

8 Potom rozdělíme účastníky do koedukovaných dvojic. Na půl dne, či jiný vymezený čas, se jeden z nich stává strážcem a druhý hlídanou hvězdou. Hvězdy se označí stužkou či jiným viditelným znamením. Osobní strážce obdrží svou munici - molitanový míček nebo houbičku. Útočníci například organizátoři či jiní pověření účastníci, mají jako zbraň také molitanové míčky, kterými pokud zasáhnou hvězdu, tak hyne spolu se svým osobním strážcem. Strážce může hvězdu bránit pouze 3 způsoby: 1. Míčkem zasáhne útočícího střelce do kterékoli části jeho těla. Útočník tak po zbytek hry nesmí na tuto dvojící útočit. 2. Strážce smí hodit míček pouze tehdy, kdy je zřetelně jasný úmysl útočníka ohrozit jeho svěřenkyni, jinak zbytečně promrhá vlastní munici, což může být v následujících okamžicích osudné. 3. Vlastním tělem zabrání střele v zasažení chráněnkyně, přičemž strážce vždy zásah přežije. Stihne hvězdu včas varovat a ta prchne před útočníkem do bezpečí. Útočník zůstává na místě a nepronásleduje ji. Hra probíhá souběžně s programem, pouze na určité časové období může vedoucí hry vyhlásit klid zbraní. V polovině celkové hrací doby si dvojíce vymění role (strážci jsou hvězdy a hvězdy jsou strážci). Vyřazení získávají zpět své životy a všichni útočníci mají opět možnost kohokoli zasáhnout. Odměnou pro úspěšné osobní strážce může být fotografie ubráněné hvězdy s osobním věnováním. Jak ses cítil, když jsi měl být osobním strážcem/hvězdou? Dokázal ses vžít do této role? Bylo něco, co ti dělalo problém a co pro tebe bylo nepříjemné? Co jsi prožíval, když se ti podařilo zachránit svou svěřenkyni? (Námět a realizace her: Kasová Kateřina, Těťhalová Eva, Dvořáková Lucie, Kubíková Zuzana, Koukolová Petra, Kubíková Zuzana, Sittová Kateřina, Žižková Zuzana, Malenová Hana, Randová Michaela). 10/ JMÉNA (Eva Těťhalová) Seznamovací hra, Lamačka ledů Počet hráčů: 5+ Věk: 4+ Cíl hry: zapamatovat si jména ostatních, seznámit se, uvolnit atmosféru Čas: cca 5-10 min Popis hry: Každý hráč chodí v prostoru a opakuje nahlas svoje jméno. Jakmile na někoho narazí, zahraje si s ním Kámen Nůžky Papír. Kdo prohraje, musí jít za vítěze a chytit se ho za ramena. Toho se pak takto drží až do konce hry. Od té chvíle říkají oba dva jméno vítěze. A tak to jde dál když narazí na dalšího hada nebo samotného hráče, ten, kdo je první v řadě s ním opět hraje Kámen Nůžky Papír. Když prohraje, musí se on, i s lidmi za sebou zařadit za vítěze a všichni společně nahlas opakují jméno toho, kdo je v řadě první. Nakonec by měl vzniknout jeden dlouhý had, opakující jméno vítěze. Reflexe hry:

9 - Hra je určená spíše pro děti prvního stupně, ale užijí si ji i starší - Hodí se spíše do kolektivů, kde se děti ještě moc neznají - Je dobrá na zapamatování jmen - Dochází k lehkému fyzickému kontaktu, ten by mohl být problémem pro některé citlivější a uzavřené děti, ale dotek je vcelku nenucený, takže myslím, že by měl spíš pomoci takovým dětem, aby si postupně zvykali na ty ostatní - Hra je veselá, je to jednoduchý a rychlý způsob jak uvolnit atmosféru - Neuškodí, zahrát si hru s dětmi dvakrát nebo třikrát, aby byla šance, že zvítězí více dětí - Předcházet problémům hra může být kontraproduktivní, je-li ve skupině dítě, kterému ostatní dávají nějakou posměšnou přezdívku. Mohlo by se stát, že ji použijí i při této hře. Tomu by se dalo předejít upozorněním, že kdo nebude používat správná jména, bude vyloučen ze hry. Dodatek-vybrané hry od studentů JABOK z mých dalších kurzů zaměřených na práci s dětmi (pokud je mi známo, tak uvádím i jméno studenta). EVOLUCE (Bauerová Lucie) Všichni začínají na první fázi - vajíčko. Vajíčko chodí po okolí a rukama točí jako kdyby se kutálelo a říká kuli kuli. Další fáze je kuře-pí,pi,pí-chodí po dvou ve dřepu a ruce má jako křidélka, potom dinosaurus-dyno-dyno!-klape rukama jakou kdyby měl tlamu, dále opice-uaáá!!uaáá!-hopsá a je shrbená a nakonec poslední fáze je člověk- vyhrává,a končí. Hra probíhá tak že všichni začínají jako vajíčko a pohybují se volně po místnosti a hledají někoho na stejné úrovní s kým si mohou střihnout. Jakmile se potkají dvě stejné vývojové fáze, střihnou si (kámen, nůžky papír) kdo vyhraje, posouvá se o stupeň výše a kdo prohraje propadá o stupeň níže. Jakmile se někdo dostane a na poslední fázi - člověka, tak hra končí, ale není to podmínkou, může se dohrávat dále. Hra se dá hrát v podstatě s jakýmkoli složením skupiny a kdekoli (klubovna, hřiště, louka, les) Na přípravu nejsou potřeba žádné pomůcky a fantazii se meze nekladou, existují různé obměny, vylepšení. Na věku nebo pohlaví nezáleží. Je to spíše taková oddychovka, ale také se na ní dá celkem pěkně pozorovat kdo je ve skupině oblíbený nebo ne (komu se děti vyhýbají), kdo spíše pozoruje dění a vyčkává. Dodatek: Mně se velmi osvědčila při práci se skupinou dětí, kde je některé z dětí cizinec-pravidla pochopí velmi rychle a hra není vázána na jazyk. Hra vytváří dobrou atmosféru, je dobré ji zařadit po nějaké náročnější technice. LH JSEM-UMÍM-MÁM (neznámý student)

10 dětem připevníme lepící páskou na záda kartičky (A5-čtvrtka) na které napíšeme JSEM UMÍM MÁM. Nyní si všichni vezmeme tužku a chodíme po místnosti. Přitom si navzájem doplňujeme věty silnými poznámkami, které se skutečně hodí na toho, kdo je má na zádech, např. UMÍM se hezky usmívat. Když všichni napsali všem, hra končí. Sundáme si kartičky ze zad a čteme, jaké stránky nám ostatní připisují. Pisatelé přitom zůstávají anonymní. Některým se jistě podaří sdělit něco pozitivního, co by se neodvážili vyslovit. Na tuto hru si vymezte dostatek času, protože není dobré spěchat. Nás hrálo osm a půlhodina byla docela málo KOUZELNÁ SKŘÍŇ (Zhřívalová Radomíra) Cíl: Rozvíjení imaginace, užití neverbálních vyjadřovacích prostředků, dodržování pravidel, respekt Každému rozdám na papírku napsanou věc, (například: kámen, myš, hrnek atd..) kterou bude vytáhnout z imaginární skříně. Všichni si sednou do kroužku a imaginární skříň je uprostřed. Každý postupně přijde ke skříni, otevře jí, a vytahujeme ze skříně věc, kterou má napsanou na svém papírku. Ostatní hráči musí uhádnout způsobem, kterým je věc předváděna, o jakou věc se jedná. Všechno musí proběhnout u hráče, který právě vytahuje věc v tichosti. Děti nejenže baví předvádět určité věci, ale vymýšlejí až neuvěřitelné možnosti otevírání imaginární skříně :-) KYSELÉ ÚSMĚVY (neznámý student) Hráči se postaví do kroužku a jeden hráč si do prostřed kruhu dřepne a zavře oči. Ostatní hráči se beze slov domluví, komu dají citrón (většinou se vystřídají postupně všichni). Po domluvě si vybraný hráč (nebo hráči - záleží na tom, kolik hraje celkem hráčů) dá do úst kousek citrónu a rozkouše ho. Pozor! Nesmí ho spolknout, nechává ho v ústech. Hned po rozkousání citrónu hráč uprostřed kruhu otevře oči a má za úkol uhádnout, kdo má kousek citrónu v ústech. Hráč, který hádá, nesmí ostatní hráče rozesmávat, ale většinou se stejně všichni smějí:o) Ostatní hráči dělají, že mají citrón, aby hádání nebylo tak lehké. Hráč, který měl citrón jde do prostřed a bude hádat. MOLEKULY 2 (neznámý student) Hráči se rozdělí do dvojic, každá musí mít dost prostoru k pohybu okolo sebe. Vedoucí řekne, kolika a kterými částmi těla (nejlépe rukama a nohama) je povoleno se dotýkat země a ostatní části musí mít hráči zdvižené nad zem. Začíná se těmi lehčími pozicemi, jako např. 3 nohy a 2 ruce, ale postupně může přijít třeba 1 noha a 1 ruka... V pozici, kterou vytvoří musí potom družstvo zůstat alespoň několik vteřin.

11 Ta dvojice, které se nepovede udržet nad zemí, vypadává. Postupně se můžou družstva spojovat a ke konci jsou všichni hráči spolu v jednom týmu. Je to docela sranda, jak pro přihlížející, tak pro hráče. Družstva musí občas vymýšlet tak absurdní pozice, které by nikoho ani ve snu nenapadly! POHÁDKOVÉ POSTAVY (Simona Řičáková) Hra je určena pro sudý počet hráčů. Počet hráčů není omezen. Potřeby ke hře: psací potřeby a papír. Organizátor hry hráče rozdělí do párů a poté jim vysvětlí smysl hry. Hráči si sami v každé dvojici zvolí toho, kdo bude průběh hry řídit nebo ho může vybrat organizátor. Smysl hry: Ten hráč který je určen, že hru bude řídit si má dle zadání představit jakoukoliv pohádkovou bytost (strašidlo, vodník, princezna...). Hráči se k sobě posadí zády a ten hráč, který byl určen jako řídící tomu druhému popisuje co a jak a kam na papír nakreslit. Cílem hry je aby oba hráči měli podobný či stejný obrázek. Tato hra podporuje : představivost,tvořivost, posiluje vztah mezi párem, schopnost domluvit se na taktice, naslouchání, spolupráci, schopnost podřídit se instrukcím druhého. Poznámka: Hra se dá oživit tím, že hráči budou mít možnost malovat jakékoliv jiné téma dle věku hráčů a také, že zadání zná jen řídící hráč a o to je to pro druhého zajímavější.

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ

Projekt ČTYŘLÍSTEK VEDE KE ŠTĚSTÍ Rozvojový program Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Zvyšování kvality výuky ve škole prostřednictvím změny sociálního klimatu ve škole, inovace školního vzdělávacího programu Veselá školička.

Více

Kurz práce s informacemi

Kurz práce s informacemi Kurz práce s informacemi Hra - vyučovací metoda Vypracoval: Jakub Doležal (362999) Obsah Hra - vyučovací metoda...4 Didaktická hra...4 Druhy didaktických her...4 Výběr her...6 Rozhodovací hra...7 Paměťová

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Domácí zvířata - ptáci Časový rozsah lekce Věková skupina (ročník) 2 vyučovací hodiny proložená

Více

MINIHÁZENÁ. Průpravné pohybové hry. Dobití hradu

MINIHÁZENÁ. Průpravné pohybové hry. Dobití hradu Dobití hradu MINIHÁZENÁ Průpravné pohybové hry Stručná charakteristika hry: cvičení zaměřené na střelbu, přesnost Počet dětí: 6-12 Doba trvání: 15 min. Prostředí: tělocvična, hřiště Pomůcky: míč, kužel

Více

Specifický cíl: kooperace ve skupině, hledání vhodných argumentů, pochopení toho, že nemusí existovat jen jedno správné řešení

Specifický cíl: kooperace ve skupině, hledání vhodných argumentů, pochopení toho, že nemusí existovat jen jedno správné řešení Název: Výukové materiály Téma: Ochrana přírody, využití lesa Úroveň: 1. stupeň ZŠ Tematický celek: Příroda a její ochrana Předmět (obor): prvouka, přírodověda Doporučený věk žáků: 1. 5. třída Doba trvání:

Více

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Pomoc druhým Časový rozsah lekce Dvě ihned navazující hodiny Věková skupina (ročník) 1.třída

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Téma oborové Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Práce s textem Český jazyk a literatura 1. ročník 2 hodiny Hlavní

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Práce s třídním kolektivem. Barbora Dědičová Psycholog, rodinný terapeut

Práce s třídním kolektivem. Barbora Dědičová Psycholog, rodinný terapeut Práce s třídním kolektivem Barbora Dědičová Psycholog, rodinný terapeut Vize a cíle dnešního setkání: Všichni se budeme podílet Předáme si vzájemně zkušenosti Něco si odneseme Bude nám tu dobře, zasmějeme

Více

ZŠ Žákovská, Žákovská 1/1006, 736 01 Havířov. Rozvoj verbálních komunikačních dovedností.

ZŠ Žákovská, Žákovská 1/1006, 736 01 Havířov. Rozvoj verbálních komunikačních dovedností. Název lekce (projektu) Hra o rolích Škola ZŠ Žákovská, Žákovská 1/1006, 736 01 Havířov Vyučující - autor lekce Valentina Komosná Věková skupina 13 14 let Počet dětí 28 Počet dívek 14 Počet chlapců 14 Charakteristika

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w. k o s m a s. c z, U I D : K O S 1 8 0 0 7 5 U (tištěná ISBN Grada

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Časový rozsah lekce Věková skupina (ročník) Vzdělávací obor (dle RVP) Travelling s použitím

Více

Úvod KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR

Úvod KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR Hermochová, Soňa Hry do kapsy III : sociálně psychologické, motorické a kreativní hry / Soňa Hermochová, Jan Neuman ; ilustrace Jan Smolík. -- Vyd. 1. -- Praha

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Skládání slov, čtení s porozuměním Časový rozsah lekce 2 vyučovací hodiny výuka je rozdělena

Více

5 žáků s SPU, 2 žáci LMD (poruchy chování) žádný žák s výrazným talentem

5 žáků s SPU, 2 žáci LMD (poruchy chování) žádný žák s výrazným talentem Název lekce (projektu) Práva a povinnosti Škola ZŠ Plaňany Vyučující - autor lekce Mgr. Martina Kvasilová Věková skupina 12 13 let Počet dětí 24 Počet dívek 11 Počet chlapců 13 Charakteristika dětí (děti

Více

Kurz Sociální a komunikační dovednosti

Kurz Sociální a komunikační dovednosti Kurz Sociální a komunikační dovednosti Lektorka, autorka materiálů: Mgr. Kateřina Obsah kurzu: 1. Pravidla a cíle kurzu 2. Seznamovací rozhovory teorie a nácvik, témata vhodná k vedení rozhovoru seznamovacího,

Více

371 118 Pohybová hra mé tělo

371 118 Pohybová hra mé tělo 371 118 Pohybová hra mé tělo Pomocí tohoto materiálu je možné provádět různé aktivity pro procvičování pohybu, které směřují k poznání a ovládání vlastního těla. Zvláštnost této hry spočívá v rozmanitosti

Více

Projekt Podzimníček jabloňový 4. třída Kytičky

Projekt Podzimníček jabloňový 4. třída Kytičky Projekt Podzimníček jabloňový 4. třída Kytičky Školní rok 2010 2011 Projekt Podzimníček jabloňový Školní vzdělávací program: Rok v přírodě Integrovaný blok: My a všechno živé kolem nás Část integrovaného

Více

- hledání forem pro prezentaci

- hledání forem pro prezentaci Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Setkání s krajinou Časový rozsah lekce 2 vyučovací hodiny Věková skupina (ročník) 6. a 7. ročník

Více

Střední škola a Základní škola Lipník nad Bečvou, Osecká 301

Střední škola a Základní škola Lipník nad Bečvou, Osecká 301 Střední škola a Základní škola Lipník nad Bečvou, Osecká 301 Dotační program na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2014 ( č.j. MŠMT 33220/2013 ) Projekt -

Více

Myšlenková mapa s projektem

Myšlenková mapa s projektem VY_32_INOVACE_12_PRV_2_05 Šablona č. 12 Vzdělávací oblast Člověk a jeho svět Předmět Prvouka Tematický okruh Člověk - zdraví Ročník 1. 2. Anotace Znát pojem a hodnotu svého zdraví- EV Životospráva zdravá

Více

Metodika podpory sociálních dovedností

Metodika podpory sociálních dovedností 1 Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, o.s. Metodika podpory sociálních dovedností Aneb jak připravit a vést kurzy sociálních dovedností pro lidi s mentálním postižením

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Ilustrace k lidovým písním Časový rozsah lekce 2 vyučovací hodiny Věková skupina (ročník) 3.

Více

Využití společenských her k procvičování učiva

Využití společenských her k procvičování učiva Využití společenských her k procvičování učiva Odborná střední škola podnikatelská Kolín s.r.o. Jan Klíma e-mail: jan.klima@ossp.cz Klíčová slova škola hrou, společenské hry, procvičování látky, AZ kvíz,

Více

Ročník VII. Ruský jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed.

Ročník VII. Ruský jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed. Opakování IX. Úvodní opakování: azbuka, přepis a opis textu, čtení, rozhovory, celkové opakování učiva 1.dílu. Poslechová a pohybová rozcvička. Rozhovory. Dramatizace. Poslech písní. Přečte se správnou

Více

Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích Cyklista jako účastník provozu na pozemních komunikacích

Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích Cyklista jako účastník provozu na pozemních komunikacích DOPRAVNÍ VÝCHOVA VE 4. ROČNÍKU Chodec jako účastník provozu na pozemních komunikacích Cyklista jako účastník provozu na pozemních komunikacích Ve čtvrtém ročníku jsou žáci většinou již ve věku, kdy by

Více

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B)

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B) Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B) Téma oborové Vzdělávací obor Co všechno víme o koni Člověk a jeho svět Ročník 2.-5. Časový rozsah Tematický

Více

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let KIDSCREEN-27 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let Page 1 of 5 Dobrý den, Datum: Měsíc Rok Jak se ti daří? Jak se cítíš? Rádi bychom se to od tebe dozvěděli. Přečti

Více

Příprava na hodinu anglického jazyka pro 4.třídu

Příprava na hodinu anglického jazyka pro 4.třídu Příprava na hodinu anglického jazyka pro 4.třídu Téma hodiny: numbers, colours Výchovný cíl: upevňování správných návyků a dodržování stanovených pravidel při práci s počítačem Vzdělávací cíl: zopakování

Více

METODY PRO IDENTIFIKOVÁNÍ NADANÝCH DĚTÍ V PŘEDŠKOLNÍM VĚKU Materiál PhDr. Lenky Hříbkové, CSc

METODY PRO IDENTIFIKOVÁNÍ NADANÝCH DĚTÍ V PŘEDŠKOLNÍM VĚKU Materiál PhDr. Lenky Hříbkové, CSc METODY PRO IDENTIFIKOVÁNÍ NADANÝCH DĚTÍ V PŘEDŠKOLNÍM VĚKU Materiál PhDr. Lenky Hříbkové, CSc OBLAST KREATIVITY Produkování a realizace originálních a neobvyklých nápadů. Dejte dítěti k dispozici malou

Více

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŽINA ZŠ PCHERY

VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŽINA ZŠ PCHERY VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŽINA ZŠ PCHERY ŠKOLNÍ ROK 2011/2012 TÉMA: POHÁDKOVÉ KLÍČE VYPRACOVALA: VED.VYCH. JANA NÁVOJOVÁ ZÁŘÍ 1.) Seznámíme se s žáky první třídy. 2.) Prohlédneme si celou Školní družinu

Více

My toys DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_STE_03-15_AJ- 3

My toys DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_STE_03-15_AJ- 3 Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 My toys

Více

Rozvíjení komunikačních dovedností krok za krokem 1. 5. ročník základní školy program Místo pro život. 1. krok ÚROVEŇ 1

Rozvíjení komunikačních dovedností krok za krokem 1. 5. ročník základní školy program Místo pro život. 1. krok ÚROVEŇ 1 Rozvíjení komunikačních dovedností krok za krokem 1. 5. ročník základní školy program Místo pro život 1. krok ÚROVEŇ 1 vytvářet představy (vizualizace), vyjadřovat je slovy nebo jednoduchými výrazy sdílet

Více

PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová

PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová Předmatematické aktivity se zaměřením na rozvoj prostorové orientace a představivosti (D10) PRACOVNÍ LIST POP č. 1 pro nadprůměrné dítě v mateřské škole, M. Kaslová Pomůcky: obrázky jsou budˇ nakreslení

Více

Přiměřené sebeprosazování Metodický list

Přiměřené sebeprosazování Metodický list Přiměřené sebeprosazování Metodický list skupinová práce - scénky, pochvala a kritika práce s interaktivní tabulí a do sešitů - vhodné věty chvály a kritiky diskuse - umění říct ne, Obecné informace k

Více

Úvod. Jan Neuman, Soňa Hermochová, Portál, s. r. o., Praha 2003 Illustrations Jan Smolík, 2003 ISBN 80-7178-818-X

Úvod. Jan Neuman, Soňa Hermochová, Portál, s. r. o., Praha 2003 Illustrations Jan Smolík, 2003 ISBN 80-7178-818-X Úvod Soubor her a nápadů je připraven jako kartotéka jednotlivých her, z nichž lze čerpat na různých akcích. Jednotlivé listy lze třídit podle typu her a jejich témat. Typy: sociálně psychologické hry

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy (typ B) Téma oborové Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Hlavní oborové cíle (tj. cíle vázané na očekávaný výstup

Více

KDYŽ NEJDE VYHRÁT. PRŮŘEZOVÁ TÉMATA: ZV a GV: OSV, MKV, VDO (ZV) OV: OVDS

KDYŽ NEJDE VYHRÁT. PRŮŘEZOVÁ TÉMATA: ZV a GV: OSV, MKV, VDO (ZV) OV: OVDS aktivita KDYŽ NEJDE VYHRÁT ANOTACE: Aktivita vede žáky k zamyšlení nad tím, že neúspěch má mnohdy objektivní příčiny, které nelze ovlivnit. Žáci pracují s emocemi, které neúspěch doprovází, a pokusí se

Více

STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE

STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE Jen chvilka postačí k pochopení pravidel a k jejich vysvětlení příteli. Magnetická výzva je zábavná, strhující, poučná kombinační hra, která kombinuje hru a zábavu s

Více

Habermaaß-hra 3123A /4448N. Tanec s vejci

Habermaaß-hra 3123A /4448N. Tanec s vejci CZ Habermaaß-hra 3123A /4448N Tanec s vejci Tanec s vejci Živá hra plná poskakování s vejci pro 2-4 hráče ve věku od 5 do 99let. Autor: Ilustrace: Roberto Fraga Martina Leykamm Obsah: 1 dřevěné vejce 9

Více

Zvířata domácí, divoká

Zvířata domácí, divoká ZÁŘÍ TÉMA: My se školy nebojíme Začíná škola Zvířata domácí, divoká tělo Přivítání dětí i jejich rodičů ve škole, navození atmosféry důvěry a pohody. Pomoci dětem i rodičům orientovat se v novém prostředí.

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 www.zspelechovska.cz skola@zspelechovska.cz V letošním roce vyučujeme 172 žáků v 9 ročnících, máme 15 učitelů a dvě vychovatelky školní družiny. O bezproblémový

Více

MRAVNÍ VÝCHOVA A KATECHEZE. Učíme se znát jejich pocity a respektovat je. Pomáháme jim, když jsou s námi.

MRAVNÍ VÝCHOVA A KATECHEZE. Učíme se znát jejich pocity a respektovat je. Pomáháme jim, když jsou s námi. MRAVNÍ VÝCHOVA A KATECHEZE JÁ A TY. TO JSME MY. DŮVĚŘUJEME SI, NEUBLIŽUJEME SI, NAŠE RUCE SI VZÁJEMNĚ POMÁHAJÍ, NEŠKODÍ. MÁM SVÉ POCITY A RESPEKTUJI POCITY DRUHÝCH, V ČEM JSME STEJNÍ A V ČEM JINÍ. UČÍME

Více

Úvod KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR

Úvod KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR KATALOGIZACE V KNIZE - NÁRODNÍ KNIHOVNA ČR Hermochová, Soňa Hry do kapsy IV : sociálně psychologické, motorické a kreativní hry / Soňa Hermochová, Jan Neuman ; ilustrace Jan Smolík. -- Vyd. 1. -- Praha

Více

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD zpráva o činnosti v roce 2013 Duha Školicí středisko Náchod je organizace, která pořádá vzdělávací programy především pro instruktory, vedoucí, lektory, ale i mládež a dospělé

Více

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně)

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně) Ročník: 7. Poznámky: Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně) ŽÁK: umí, rozumí a ovládá slovní zásobu každého tématu je schopen samostatně vytvořit složitější

Více

Metodický materiál pro 2 hodinovou výuku. Specifika Života Se Sluchovým Postižením

Metodický materiál pro 2 hodinovou výuku. Specifika Života Se Sluchovým Postižením Metodický materiál pro 2 hodinovou výuku Specifika Života Se Sluchovým Postižením Sluch Motto: Cesta k porozumění leží před námi. Téma: : Život se sluchovým postižením em hodiny je rozšířit a upřesnit

Více

METODICKÝ LIST LEKCE

METODICKÝ LIST LEKCE METODICKÝ LIST LEKCE Oblast IV Analýza Název lekce Cíle lekce (znalosti, dovednosti, postoje) Cílová skupina (věk, charakteristiky) Časová dotace Osnova (průběh) lekce Bezpečí na síti Seznámení s nebezpečím

Více

KDO SI HRAJE NEZLOBÍ ANEB NA VĚKU NEZÁLEŽÍ

KDO SI HRAJE NEZLOBÍ ANEB NA VĚKU NEZÁLEŽÍ Mateřská škola Jiříkov, Filipovská 686,okres Děčín, příspěvková organizace MŠ Slunečnice PROJEKT SPOLUPRÁCE MATEŘSKÉ ŠKOLY SLUNEČNICE A DOMOVA SRDCE V DLANÍCH VE FILIPOVĚ S NÁZVEM KDO SI HRAJE NEZLOBÍ

Více

Kde mohou pracovat lidé s postižením?

Kde mohou pracovat lidé s postižením? Kde mohou pracovat lidé s postižením? 30 Chráněné dílny Lidé s postižením pracují v chráněných dílnách. Většina lidí, kteří pracují v chráněných dílnách jsou lidé s postižením. V chráněné dílně ale také

Více

SPORTOVNÍ HRY KOMPETENCE SOCIÁLNÍ A PERSONÁLNÍ UČITEL

SPORTOVNÍ HRY KOMPETENCE SOCIÁLNÍ A PERSONÁLNÍ UČITEL SPORTOVNÍ HRY Charakteristika vyučovacího předmětu Obsahové, časové Předmět sportovní hry je vyučován jako volitelný v 7. - 9. ročníku 1 hodinu týdně z disponibilní časové dotace a organizační vymezení

Více

Procvičit a upevnit učivo o hláskách u, ú, ů. Opakování učiva o větě druhy vět, počet slov ve větě, pořádek vět.

Procvičit a upevnit učivo o hláskách u, ú, ů. Opakování učiva o větě druhy vět, počet slov ve větě, pořádek vět. Trampoty s hláskami u, ú, ů Cíl Procvičit a upevnit učivo o hláskách u, ú, ů. Opakování učiva o větě druhy vět, počet slov ve větě, pořádek vět. Pomůcky Před hodinou si připravím kartičky se slovy a větami,

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Lidské vlastnosti Časový rozsah lekce 90 min Věková skupina (ročník) 4. ročník ZŠ Vzdělávací

Více

BARIÉROVÝ DEN. Minut. Let. Účastníků. Tematická oblast (odbornost) Autor Odbornostní setkání. Výukové programy. Pavla Fraňková

BARIÉROVÝ DEN. Minut. Let. Účastníků. Tematická oblast (odbornost) Autor Odbornostní setkání. Výukové programy. Pavla Fraňková 90 Minut 6 12 Let 30 Účastníků BARIÉROVÝ DEN Tematická oblast (odbornost) Autor Odbornostní setkání Výukové programy Pavla Fraňková Místo konání Tábor 2012 Průřezové téma, vzdělávací oblast Jihočeský a

Více

Školní vzdělávací program Mateřské školy SOKOLNICE

Školní vzdělávací program Mateřské školy SOKOLNICE Školní vzdělávací program Mateřské školy SOKOLNICE Název programu : POZNÁVÁME SVĚT KOLEM NÁS Jedna, dva, tři, čtyři, pět, poznáváme ten náš svět, postavíme z kostek hrady, najdeme si kamarády, zpívání

Více

Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list

Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list Šikana = konflikt, kterému se lze vyhnout Metodický list práce s interaktivní tabulí a sešitem, dramatizace - asertivní dovednosti práce s interaktivní tabulí a sešitem - konflikt, šikana, prevence šikany

Více

ETIKA V LEDNÍM HOKEJI. Požadavky trenérů ČSLH

ETIKA V LEDNÍM HOKEJI. Požadavky trenérů ČSLH ETIKA V LEDNÍM HOKEJI Požadavky trenérů ČSLH CÍLE Rozvoj a růst mladých hráčů Zvýšení účasti, nábor nov Rozvoj dovedností Bezpečné a pozitivní prostředí Zábava a radost ze hry Vzájemný respekt NA TRIBUNĚ

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

Metodika práce s dětmi a žáky s PAS

Metodika práce s dětmi a žáky s PAS Metodika práce s dětmi a žáky s PAS autor: Mgr. Helena Pěnkavová Projekt Komplexní systém služeb pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami města Ostrov, reg.č. CZ.1.07/1.2.11/03.0002, spolufinancovaný

Více

Charakteristika vyučovacího předmětu SPORTOVNÍ VÝCHOVA. Volitelný předmět

Charakteristika vyučovacího předmětu SPORTOVNÍ VÝCHOVA. Volitelný předmět 3. Učební osnovy volitelných předmětů Charakteristika vyučovacího předmětu SPORTOVNÍ VÝCHOVA Volitelný předmět Název vyučovacího předmětu: Časové vymezení předmětu: Organizační vymezení předmětu: Sportovní

Více

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne

Název školy: 2. Znáš ve svém okolí někoho, kdo šikanuje jiné děti? a) ano b) ne PŘÍLOHA č. 1 DOTAZNÍK PRO ŽÁKY Název školy: Třída: Jsem: chlapec - dívka 1. Co podle tebe znamená výraz šikana? a) opakované posmívání a zesměšňování b) bití c) braní a poškozování věcí d) vymáhání věcí

Více

David a Goliáš práce s textem příběhu v hodině náboženství dětí mladšího školního věku

David a Goliáš práce s textem příběhu v hodině náboženství dětí mladšího školního věku David a Goliáš práce s textem příběhu v hodině náboženství dětí mladšího školního věku Pomůcky: text příběhu, který dětem převyprávíme, příp. si jej společně přečteme Dohadování před soubojem Rozdělíme

Více

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze

Barevné hraní. Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com. na volné noze Barevné hraní Ivana Hrubá Eliášová e-mail: eliasovaivana@gmail.com na volné noze Klíčová slova mateřská škola; interaktivní tabule; spolupráce; tvoření; digitální výukové materiály Úvod Pobyt ve školce

Více

Obrázkové Bingo. trojúhelník. zebra. králík ovce. boty. motorka. židle Příroda a počasí

Obrázkové Bingo. trojúhelník. zebra. králík ovce. boty. motorka. židle Příroda a počasí Obrázkové Bingo Obsah Toto balení obsahuje 100 obrázkových karet. Karty mají na jedné straně obrázek a na druhé význam obrázku jiné karty. Dále balení obsahuje 36 hracích karet. Na těchto hracích kartách

Více

Pravidla hry Cashflow 101

Pravidla hry Cashflow 101 Pravidla hry Cashflow 101 Příprava před hraním: 1) zvolte si Bankéře 2) zamíchejte kartičky Příležitost, Trh a Nicotnosti a umístěte je na herní desku 3) Bankéř rozdá hráčům Cashflow listy, figurky Krys

Více

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT

MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT MAPOVÁNÍ TÉMATU PRO PROJEKT Zapřemýšlej o tématu, kterému by ses chtěl/a věnovat. Co pálí tvé okolí? Co se nelíbí tobě, tvým spolužákům, kamarádům? Nebo tvým rodičům, sourozencům, ostatním v rodině? A

Více

Německý jazyk (rozšířená výuka cizích jazyků)

Německý jazyk (rozšířená výuka cizích jazyků) Oblast Předmět Období Časová dotace Místo realizace Charakteristika předmětu Průřezová témata Další cizí jazyk Německý jazyk (rozšířená výuka cizích jazyků) 6. 9. ročník 3 hodiny týdně třídy, jazykové

Více

Zpětná vazba: ZV je informace upozorňující na to, zda chování nějakého systému je nebo není na žádoucí cestě.

Zpětná vazba: ZV je informace upozorňující na to, zda chování nějakého systému je nebo není na žádoucí cestě. Zpětná vazba: A) Co je to zpětná vazba: ZV je informace upozorňující na to, zda chování nějakého systému je nebo není na žádoucí cestě. Upozorňující informace: ZP má vždy informativní charakter a využívá

Více

VÍŠ, CO JE TO BANKA?

VÍŠ, CO JE TO BANKA? VÍŠ, CO JE TO BANKA? Plán vyučovací hodiny (č. 5) TÉMA VYUČOVACÍ HODINY: Víš, co je to banka? VĚK ŽÁKŮ: využití podle úrovně žáků (doporučení 6. až 8. třída) ČASOVÁ DOTACE: 45 minut POTŘEBNÉ MATERIÁLY:

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová

Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6. Brechtík. Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Číslo: 6 Listopad Rok 2013/2014 MŠ Brno, Brechtova 6 Brechtík Obrázek 1 nakreslila Eliška Burešová Vážení rodiče, držíte v rukou nové vydání školního časopisu, který je určen Vám i Vašim dětem. Tento časopis

Více

ALTERNATIVNÍ SPORTOVNÍ HRY II.

ALTERNATIVNÍ SPORTOVNÍ HRY II. ALTERNATIVNÍ SPORTOVNÍ HRY II. Vytvořeno v rámci projektu Gymnázium Sušice Brána vzdělávání II Autor: Mgr. Jaroslav Babka Škola: Gymnázium Sušice Předmět: Tělesná výchova Datum vytvoření: březen 2014 Třída:

Více

Minimální preventivní program na školní rok 2013/2014

Minimální preventivní program na školní rok 2013/2014 Minimální preventivní program na školní rok 2013/2014 1 Základní údaje Název a adresa školy Základní škola Ostrava Slezská Ostrava, Chrustova 24/1418, příspěvková organizace Ředitel školy Mgr. Radim Motyčka

Více

Rozšířený obchod. Náhrada za slabý list (karty v ruce)

Rozšířený obchod. Náhrada za slabý list (karty v ruce) Tato alternativní pravidla jsou určena hráčům, kteří již mají s hrou World of Tanks: Rush určité zkušenosti a chtěli by svůj zážitek ze hry prohloubit, a také obecně zkušeným hráčům moderních společenských

Více

Česká asociace squashe občanské sdružení IČ : 481 32 217 Zátopkova 100/2, 160 17 Praha 6 Strahov Tel./fax.:+420 2 2051 1098, 777/ 638 360

Česká asociace squashe občanské sdružení IČ : 481 32 217 Zátopkova 100/2, 160 17 Praha 6 Strahov Tel./fax.:+420 2 2051 1098, 777/ 638 360 Zkrácená Pravidla squashe Tato zkrácená verze Pravidel squashe byla vytvořena, aby pomohla hráčům pochopit základy. Všichni hráči by si měli přečíst kompletní verzi Pravidel squashe. Čísla v závorkách

Více

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení:

Hádanka. Malý úkol na přemýšlení: Hádanka Malý úkol na přemýšlení: Řídíš auto a udržuješ konstantní rychlost. Po tvé pravé straně je hluboký sráz. Nalevo od tebe jede obrovské požární vozidlo a udržuje stejnou rychlost jako ty. Před tebou

Více

PROJEKT DĚTI DĚTEM aneb S ODPADY HRAVĚ

PROJEKT DĚTI DĚTEM aneb S ODPADY HRAVĚ Má to smysl. Třiďte odpad! PROJEKT DĚTI DĚTEM aneb S ODPADY HRAVĚ INFORMACE PRO PEDAGOGY A ŽÁKY MŠ Vážení pedagogové, přinášíme Vám podrobný popis projektu Děti dětem aneb S odpady hravě (dále jen projektu).

Více

Příprava na hodinu přírodovědy

Příprava na hodinu přírodovědy Příprava na hodinu přírodovědy Určeno pro 5.ročník ZŠ Realizováno s 20 žáky Cíl: Organizace: Časová dotace: Obsah: Pomůcky: Třídění živočichů procvičování a upevňování učiva za pomoci počítačového programu

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Průřezová témata: - enviromentální výchova pozitivní vztah k přírodě, ochraně životního prostředí

Průřezová témata: - enviromentální výchova pozitivní vztah k přírodě, ochraně životního prostředí A) ÚVOD Téma: Ovoce a zelenina Mezioborové vztahy: - pracovní vyučování pomocí plastelíny se pokusí vymodelovat různé druhy ovoce a zeleniny, pracuje s různými materiály, dodržuje bezpečnost při práci

Více

Prvouka. Pracovní listy pro žáky ZŠ. 1.ročník

Prvouka. Pracovní listy pro žáky ZŠ. 1.ročník Začlenění průřezových témat do učiva 1.stupně ZŠ Prvouka Pracovní listy pro žáky ZŠ 1.ročník Tento výukový materiál je součástí metodiky a materiálů s aktivitami na interaktivní tabuli pro výuku prvouky

Více

1 Mezilidská komunikace a její typy

1 Mezilidská komunikace a její typy 1 Mezilidská komunikace a její typy Cíle studia Po prostudování této kapitoly byste měli být schopni: popsat mezilidskou komunikaci, rozlišit a charakterizovat jednotlivé typy komunikace, vysvětlit zásady

Více

Hokejová přípravka Mami, tati, já chci hrát hokej

Hokejová přípravka Mami, tati, já chci hrát hokej Hokejová přípravka Mami, tati, já chci hrát hokej Hledáme recept na radostné bruslení Mgr.Blanka Jiskrová Organizace v přípravce Zimní období: 2(+1)x 60min./týden led 1 x 60min./ týden tělocvična (bazén)

Více

SOCIÁLNÍ PROBLEMATIKA / STÁŘÍ / ŽIVOT S POSTIŽENÍM, NEMOC MOJE BABIČKA LIEN

SOCIÁLNÍ PROBLEMATIKA / STÁŘÍ / ŽIVOT S POSTIŽENÍM, NEMOC MOJE BABIČKA LIEN aktivita ŽEBŘÍČKY HODNOT Když jsem byla malá, moje babička se o mě starala. Proto se teď starám já o ni ANOTACE: Aktivita vede žáky k respektu a pozitivním postojům vůči seniorům. Jejím prostřednictvím

Více

6.24 Literární seminář volitelný předmět

6.24 Literární seminář volitelný předmět VZDĚLÁVACÍ OBLAST : VZDĚLÁVACÍ OBOR: VYUČOVACÍ PŘEDMĚT: Jazyk a jazyková komunikace Český jazyk a literatura 6.24 Literární seminář volitelný předmět CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU: Literární seminář je jako

Více

Gymnázium, Praha 6, Arabská 16. předmět Programování, vyučující Tomáš Obdržálek Lodě Dokumentace ročníkového projektu Martin Karlík, 1E 17.5.

Gymnázium, Praha 6, Arabská 16. předmět Programování, vyučující Tomáš Obdržálek Lodě Dokumentace ročníkového projektu Martin Karlík, 1E 17.5. Gymnázium, Praha 6, Arabská 16 předmět Programování, vyučující Tomáš Obdržálek Lodě Dokumentace ročníkového projektu Martin Karlík, 1E 17.5.2014 Anotace In this school year we had to chose some year project.

Více

V tomto prostředí jsou postupně zaváděny různé typy úloh.

V tomto prostředí jsou postupně zaváděny různé typy úloh. Matematické prostředí Děda Lesoň umožňuje dětem pracovat s veličinou zapsanou ikonicky (nikoliv číslem). Uvedeno je příběhem o dědovi Lesoňovi, ochránci zvířátek. Nejprve jsou u Lesoně pouze tři druhy

Více

Třídnické hodiny VI.A Školní rok. 2012-2013 Třídní učitelka: Iva Ondrůšková

Třídnické hodiny VI.A Školní rok. 2012-2013 Třídní učitelka: Iva Ondrůšková Třídnické hodiny VI.A Třídní učitelka: Iva Ondrůšková září: říjen: listopad: prosinec: leden: únor: březen: duben: květen: červen: volba třídní samosprávy, školní řád, adaptační soustředění vztahy ve třídě

Více

Škola. Autor Číslo projektu Číslo Název tematického celku Téma hodiny Předmět Ročník/y/ Anotace

Škola. Autor Číslo projektu Číslo Název tematického celku Téma hodiny Předmět Ročník/y/ Anotace Škola Autor Číslo projektu Číslo Název tematického celku Téma hodiny Předmět Ročník/y/ Anotace Očekávaný výstup Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Hustopeče, Masarykovo nám. 1 Mgr. Kateřina

Více

Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství

Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství Název (téma) Učíme druhé slovesným způsobům Stručná anotace V této hodině se žáci metodou skládankového učení naučí

Více

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com

Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU. Eva Peršinová 2015 www.vitarianstyle.com Video č. 3 JAK ZAČÍT S ŽIVOU STRAVOU 1 Krásný den Jmenuji se Eva Peršinová a vítám vás na webových stránkách www.vitarianstyle.com. Pojďme se nyní podívat na třetí video s názvem: Jak na to, v podstatě

Více

Alternativní a augmentativní komunikace a její využití v praxi naší školy

Alternativní a augmentativní komunikace a její využití v praxi naší školy Alternativní a augmentativní komunikace a její využití v praxi naší školy Naše zařízení je primárně určeno žákům s těžším stupněm mentálního postižení. Mezi charakteristické znaky tohoto postižení patří

Více

Vyhodnocení a zpětná vazba:

Vyhodnocení a zpětná vazba: Název: Číslovky a jejich skloňování Cíl: Opakování učiva o číslovkách Fáze vyučovacího procesu: opakování Organizační forma vyučování: skupinová Převažující myšlenková operace: analýza, syntéza, srovnávání

Více

Habermaaß-hra 4280. Nešikovná čarodějnice

Habermaaß-hra 4280. Nešikovná čarodějnice CZ Habermaaß-hra 4280 Nešikovná čarodějnice Nešikovná čarodějnice Okouzlující sledovací hra podporující rychlé rozhodování, pro 2 až 4 hráče ve věku od 5 do 99 let. Hra má FEX efekt pro zvýšení stupně

Více

Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185 tel. 376312154, fax 376326089; e-mail: salvetrova@maszskt.cz; internet: www.maszskt.

Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185 tel. 376312154, fax 376326089; e-mail: salvetrova@maszskt.cz; internet: www.maszskt. Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185 tel. 376312154, fax 376326089; e-mail: salvetrova@maszskt.cz; internet: www.maszskt.cz VNITŘNÍ ŘÁD ŠKOLNÍ DRUŽINY Masarykovy ZŠ Klatovy, tř.

Více

Návod a pokyny pro rodiče

Návod a pokyny pro rodiče 3 MODRÁ Najdi něco MODRÉHO. Pohlaď si bříško. ZABUČ jako k Návod a pokyny pro rodiče Napočítej prstů. 1 2 Zatvař se ospale. Zamávej na rozloučenou! VĚK Od 18 měsíců pro 2 a více hráčů Hoď si & Hraj je

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

přijmi pečeť daru Ducha svatého.

přijmi pečeť daru Ducha svatého. Christel Holl Úvodní setkání kandidátů k biřmování metodický postup přijmi pečeť daru Ducha svatého. z liturgie biřmování MYŠLENKY K TÉMATU Návrh úvodního setkání chce pomoci v situaci, kdy se k biřmování

Více