Text.Zive.cz. Český Office 2010 v kostce: Co přináší nového? Page 1 of 11. Český Office 2010 v kostce: Co přináší nového? - Živě.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Text.Zive.cz. Český Office 2010 v kostce: Co přináší nového? Page 1 of 11. Český Office 2010 v kostce: Co přináší nového? - Živě."

Transkript

1 Page 1 of 11 Text.Zive.cz Český Office 2010 v kostce: Co přináší nového? Čížek Jakub Anglický Office 2010 se už nějaký čas prodává, pomalu se ale blíží i uvedení jeho české verze. Jak vypadá lokalizovaný Word 2010, Excel 2010 a jaké novinky přinese PowerPoint a Outlook? Kapitoly článku Český Word 2010 Český Excel 2010 Outlook, Powerpoint, edice a ceny Český Word 2010 Český Office 2010 se na pulty obchodů dostane až na začátku školního roku, předplatitelé služeb MSDN a Technet jej ale mají po ruce už nyní. Tím tedy konečně vrcholí dvouletý vývoj nové generace Office. Psali jsme o ní na Živě.cz mnohokráte, dnes tedy vše shrneme na jednu hromadu a těšit se můžete i na hromadu obrázků, pochopitelně už z české verze. Co nového přináší Word 2010 Pokud používáte Word 2007 s posledním servisním balíčkem, hned si několik novinek můžete odškrtnout třeba vylepšený export do PDF včetně archivační a přísnější normy PDF/A, a pak samozřejmě dlouho očekávaný export/import do formátu ODF, respektive ODT. Open Document Format a jeho implementace ale jistě není tím pravým důvodem, proč sáhnout pro Office od Microsoftu. Pokud pracujete přednostně s tímto formátem, po ruce máte bezplatný OpenOffice.org 3.0, který si vždy poradí s jeho nejnovější verzí. Základní rozhraní českého Office Word 2010 Co je tedy skutečně nové? Všechny produkty nového balíku lze nainstalovat s rozšířenou 64bitovou podporou, což zrovna uživatele Wordu na zadek neposadí. Po pěkném animovaném startovacím dialogu se ale už otevře klasické okno oblíbeného editoru. Rozložení prvku je totožné jako ve Wordu 2007 a rozhodně nečekejte ani překrásné nové ikony. Změny se dočkal pouze ribbon, tedy kombinovaná hlavní lišta, která už nepůsobí tak agresivně a obézně. Je skutečně lehká, světlá a působí profesionálněji. Tuto zdánlivě zanedbatelnou změnu bych přirovnal k přechodu z designu Windows XP na Windows Vista. Svěží ribbon Vlevo nahoře si všimnete nového hlavního tlačítka Soubor. Už to není kolečko, ale modrý obdélník. Každý produkt z Office 2010 má vlastně svou barvu a modře inkoustová připadla logicky právě textovému procesoru. Pod tlačítkem nenajdete původní menu, ale takzvaný Backstage view (česky prostě jen Soubor ). Popisoval jsem ho už v květnu loňského roku, kdy na web uniklo jedno z tehdejších sestavení a od té doby se žádné výrazné změny nedočkal.

2 Page 2 of 11 Ovládací lišta ribbon ve Wordu 2007 Ovládací lišta ribbon ve Wordu 2010 Backstage view Jedná se o nový menu-dialog ve kterém spravujete kompletní cestu dokumentu od tvorby až po publikaci, tisk nebo sdílení. Oproti klasickým nabídkám v dialogu vidíte vše pohromadě a můžete nastavit spoustu parametrů. Dá se říci, že pokud Microsoft ribbonem změnil chápání klasické tlačítkové lišty, pak s backstagem nabídl zcela nový pohled na klasický dialog. Backstage view dialogy Snímkovač obrazovky Hned na začátek se přiznám, že jsem nikdy neměl potřebu do Wordu vkládat snímek obrazovky, nový nástroj je ale natolik funkční, že leckomu pomůže. V záložce Vložení stačí klepnout na Snímek obrazovky a zobrazí se nabídka se snímky všech otevřených oken na ploše. Pokud chcete jiný výřez obrazovky, celý desktop zbledne a vy pomocí klasického ořezového nástroje vyberete oblast. Obrázek se okamžitě převede na rastr a vloží do dokumentu. Vše je natolik použitelné, že by si z Office 2010 mohl vzít příklad kdejaký prográmek, který je k této práci prvoplánově určen. Nový Office umí ukládat snímky obrazovky Rastrový editor Pokud už nějaký obrázek do dokumentu vložíte, je třeba ho náležitě upravit, vyzdobit a zarovnat. To vše umí na jedničku už předchozí Word 2007, 2010 ale přidává umělecké efekty, funkci, která výběrem klíčových barev odstraní pozadí (šedá na bílou aj.), umožní obrázek snadno vložit do struktury složitých diagramů a nabídne živé náhledy pro nejrůznější úpravy světelnosti aj., takže uvidíte výsledek ještě před tím, než cokoliv aplikujete. Ostatně podívejte se na obrázky níže.

3 Page 3 of 11 Jednoduché úpravy fotografií uměl Office už dříve, tentokrát ale nabízí vše s reálnými náhledy efektů Obrázky stále nelze ukládat Ani Word 2010 bohužel neumí uložit obrázek v dokumentu do běžného souboru. V tomto směru vám nepomůže ani schránka. Jediným schůdným řešením je vedle použití hrubé klávesy Printscreen export do HTML. Vylepšený SmartArt A ještě jedna změna související s grafikou, tentokráte tou vektorovou. Databáze SmartArt nyní obsahuje mnoho nových diagramů; nejrůznější hexagony, koláče a další kousky. Některé najdete opět níže na obrázku. SmartArt nabízí mnoho nových tvarů a diagramů Vystačíte si s ním na jednoduchá schémata Vylepšená typografie Office 2010, respektive nový Publisher, přináší nový font Gabriola. Ten i některé další OpenType fonty můžete upravovat v nové nabídce pro písmo Funkce písem OpenType. Můžete nastavit použití typografické ligatury, která propojí související písmenka stejně jako známý znak &, což je vlastně ligatura pro znaky et. Mnohem zajímavější je ale pro běžný život použití některého z předpřipravených typografických uměleckých stylů. Ten pak při zachování fontu zcela změní podání textu, různě prodlouží linky a případně je zatočí. Opět se podívejte na obrázky níže. U některých fontů můžete nastavit různé typografické styly vyzkoušejte třeba nové písmo Gabriola Efekty písma Text nově můžete vyzdobit přímo z hlavní lišty efekty. Mezi ty nové patří stín, záře a odlesk. Dále můžete použít některý z nabízených předdefinovaných stylů.

4 Page 4 of 11 Efekty písma včetně nastavení odrazů, stínů a záře Navigační panel Office 2010 nabízí zcela nové hledání. Namísto původního dialogu se otevře postranní panel se třemi záložkami. V první najdete pěkně organizovaný přehled odstavců s nadpisy, v druhém najdete miniatury stránek a ve třetím výsledky hledání. A i to se proměnilo, hledat totiž můžete nejen text, ale i nejrůznější objekty počínaje obrázky, tabulkami a konče třeba vzorci. V dokumentu o dvou stranách toho samozřejmě asi moc nevyužijete, představte si ale, že budete chtít rychle najít všechny vzorečky v diplomové práci, nebo třeba i ten konkrétní na straně 125. Orientace podle nadpisů, stránek a hledaných výrazů, tabulek, vzorců aj. Náhled schránky Už předchozí Office přišel s vylepšenou schránkou, kdy jste měli na výběr vložit do dokumentu text s původním formátováním, s vaším formátováním a s vložením pouze textu, pakliže jste zkopírovali i obrázky tabulky aj. Office 2010 vkládání obsahu ze schránky rozšiřuje o náhled. Ještě než do textu cokoliv skutečně vložíte, zobrazí se na stránce náhled a vy si přímo v kontextu budete moci prohlédnout, jak bude vypadat text třeba s původním formátováním. Ještě než obsah schránky vložíte do textu, můžete se podívat, jak bude vypadat Sdílení, spolupráce synchronizace a web Jednou z těch nejviditelnějších změn nového Office je samozřejmě výrazně vylepšená spolupráce. Na dokumentu bude moci pracovat více autorů a vy vždy uvidíte, kdo z nich to je, budete svým spolupracovníkům přidávat nejrůznější role a dokonce si spolu i povídat i v integrovaném chatu. Firmy k tomu budou potřebovat nový SharePoint 2010, domácí uživatelé pak omezeně Office Web Apps, který je součástí balíku Windows Live a úložiště SkyDrive.

5 Page 5 of 11 Novinkou Office 2010 je možnost ukládat a otvírat dokumenty z webového úložiště SkyDrive Komunikace je ale poměrně pomalá, na otevření dialogu si tady pár sekund počkáte Nový Word nabízí pro běžného smrtelníka jen kosmetické změny. Hlavním lákadlem bude především jeho webová alternativa, pro firmy pak vylepšená práce v týmu a spolupráce se SharePointem, která z Wordu a Office dělá ekosystém, který svá data umí sdílet o řád lépe než plnohodnotné webové kanceláře, které právě na sdílení a dostupností staví svůj byznys. Editace uloženého dokumentu na SkyDrive přímo z webového prolhížeče pomocí Office Web Apps A právě SharePoint a další korporátní systémy pro Office budou pro leckoho omezující. S nimi získáte výborný systém, který nemá reálného protivníka, bez nich bude ale Word 2010 jen svěžím a lehčím nástupcem přelomového Word 2007, jehož zcela nové uživatelské rozhraní s ribbonem před pár lety rozdělilo obec elektronických pisálků na dva téměř nesmiřitelné tábory. Nakonec se nabízí i otázka, co vlastně vylepšovat? Máte svůj tajný tip? Podělte se s ním s ostatními v diskuzi. Co by se vám ve Wordu líbilo? Co mu stále chybí? V kostce: Vylepšená typografie nově můžete obdařit text nejrůznějšími tiskařskými efekty, fonty Vkládání snímků obrazovky v menu Vložit nově najdete možnost sejmutí obrazovky Editor obrázků bitmapy lze vylepšit uměleckými efekty, ořezem aj. přímo ve Wordu Náhled schránky ještě před vložením obsahu ze schránky se můžete podívat, co to udělá s dokumentem Více editorů naráz jeden dokument může v jeden okamžik editovat více autorů Sdílení napříč internetem sdílení se SkyDrive, Sharepointem Web Apps a synchronizace se SkyDrive Český Excel 2010 Další v pořadí je tabulkový procesor Excel s více než dvacetiletou historií. Hned na začátek však nemalou část čtenářů zklamu. Pokud používáte Excel pouze jako grafický editor tabelovaných dat tedy jako kreslítko na drobné tabulky a ještě jednodušší grafy, jeho čtrnáctá generace vás nechá chladnými. Excel 2010 se totiž soustředí především na zpracovávání velmi rozměrných dat, kontingenční tabulky a přesné výpočty. Na úvod je ale přeci jen potřeba zmínit společné prvky s ostatními programy z kancelářského balíku. Patří sem samozřejmě barevně odlehčená ribbon lišta, která se více přizpůsobuje grafickému rozhraní Aero, a Backstage View (tedy nový dialog Soubor).

6 Page 6 of 11 Základní grafické uživatelské rozhraní Microsoft Excel 2007 (Windows XP) Základní uživatelské rozhraní českého Microsoft Excel 2010 (Windows 7) Podoby hlavního dialogu Náhled schránky Stejně jako nový Word a další aplikace z balíku Office i Excel přichází s náhledem schránky před vložením. Zatímco u Wordu to zase není tak důležité, buňka v sešitu a její obsah už mohou nabývat nejrůznějších podob. Kopírovat tak můžete obsah, formátování obsahu buňky, rozměry buňky, možná ale chcete vložit pouze zkopírovaný vzoreček aplikovaný nad buňkou. V takovém případě náhled skutečně oceníte. V nabídce schránky oproti 2007 najdete ikony, které fungují jako náhled. Vložit můžete kompletní buňku, matematický výraz, rozměry, formátování,... Sparklines - Minigrafy Jiskřící linie je nový typ miniaturních trendových grafů, které se vykreslují přímo v buňce sešitu a na první pohled připomínají funkci podmíněného formátování. Minigrafy ovšem nabízí více možností a můžete je lépe uzpůsobit vašim

7 Page 7 of 11 požadavkům. Výborně se hodí k vykreslení trendů v časových řadách, což je ostatně patrné i z obrázku níže. Liniový a sloupcový minigraf (v anglické verzi se mu říká Sparklines) včetně zdrojových dat Sparklines minigraf v buňce může mít podobu liniového, sloupcového a ekonomického (příjmy/ztráty) grafu. Mimo to v něm můžete nechat Excel vyznačit minima, maxima, nastavit vertikální osu, barvu a tloušťku linie. Panel s nabídkou úpravy mingrafů Podmíněné formátování Drobného vylepšení se dočkalo i podmíněné formátování. Jeho nabídka je nyní přehlednější a nabízí některé nové prvky. Přehlednější organizace stylů podmíněného formátování a nové prvky Přesnost výpočtů, 64 bitů, obrovské sešity a Gemini Nový Excel se dočkal zpřesnění výsledků matematických a statistických funkcí. Při počtech nad drobnými soubory dat to sice neoceníte, pokud ale necháte Excel spočítat sloupec s několika tisíci řádky, bude se to hodit. S rozměrnými daty souvisí i 64bitová podpora, kterou budete moci zaškrtnout při instalaci. V takovém případě by Excel neměl mít problém otevřít až 4GB dokumenty, respektive pracovat s náročnými vzdálenými datovými zdroji. Microsoft uvádí, že byste nyní neměli mít problém načíst sešit s mnoha miliony řádků. A to už se skutečně dostáváme ke zcela odlišnému využití Excelu s využitím kontingenčních tabulek a grafů však nikterak neobvyklému a nemožnému. S velmi náročnými daty by měl Excelu pomoci i externí doplněk Gemini, který by měl být součástí SQL Serveru 2008 R2. Kontingenční tabulky a Průřez Do kategorie náročný uživatel patří i kontingenční tabulky a grafy v anglickém originálu známé jako Pivot table. Pokud vám nic neříkají, vězte, že dělají Excel Excelem. Pivot tabulka není statická šachovnice hodnot vylepšená o nějakou tu funkci, ale velmi složitý filtr a ještě lépe řečeno pohled na data, který zase nefunguje tak odlišně jako třeba pohledy Views ze světa databází. Kontingenční tabulka seřadí neuspořádaný soubor dat, třeba rozsáhlý seznam objednávek z vašeho elektronického obchodu, který právě může čítat statisíce až miliony položek.

8 Page 8 of 11 Běžný zdrojový sešit se statickými daty a vygenerovaný pohled s filtry - kontingenční tabulka Vypůjčeno z článku Kontingenční tabulky v Excelu 2007 O kontingenčních tabulkách si více můžete přečíst ve stejnojmenné knize a její recenzi od Marka Lutonského. Excel 2010 rozšiřuje kontingenční tabulky o nový prvek Slicer Průřez, který může pivoty dále přeskládávat podle nejrůznějších kritérií. Pro člověka neznalého kontingence to bude asi skutečný guláš, snad vám ale napoví následující odstaveček. Představte si, že máte malý řetězec, ve kterém prodávate trička. Vytvoříte si souhrnnou kontingenční tabulku tak jako na obrázku výše, která všechny uskutečněné objednávky spočítá a rozřadí. Budete tedy znát objem prodeje i tržby, což je patrné na druhém obrázku výše. Data v tabulce samozřejmě můžete dále řadit a přeskupovat, není to ale příliš ergonomické. Přesně toto řeší Slicery na obrázcích níže. Ten prostřední omezí kontingenční tabulku tržeb jen na vybrané pobočky našeho řetězce. Na obrázku vpravo pak máte rovnou tři slicery. Jeden omezí výsledky tabulky podle prodejny, druhý podle barvy a třetí podle velikosti triček. Podoba kontingenční tabulky tedy odpovídá prodaným modrým tričkům velikosti M z pobočky Dolní Hradec. Tato kombinace se očividně prodávala pouze v únoru a březnu. A je hotovo, dokázali byste to stejně rychle bez takovýchto filtrů? Kontingenční tabulky a jejich ořezání Průřezem v Excelu 2010 Stejně jako Word i Excel se dočkal některých obecných vylepšení, která se ale už tak výpočtů nad buňkami netýkají. Patří sem tedy podpora pro vkládání snímků obrazovky, vylepšený editor rastrové grafiky ověnčený nejrůznějšími efekty a nová schemata SmartArt, která vaši prezentaci mohou rozšířit o nejrůznější diagramy. Běžného smrtelníka nenadchne, cílí na podniky Excel patří k těm nejrobustnějším aplikacím svého druhu. Vylepšená podpora pro kontingenční tabulky a grafy, Průřez a práce s velmi rozměrnými daty z Excelu činí nejen tabulkový procesor, ale po napojení na vzdálené zdroje i robustní databázový procesor a interpret.

9 Page 9 of 11 Podoba webového Excelu 2010 v Chromu Domácího uživatele nová verze ale asi příliš nenadchne. Excel je rychlejší, jeho výpočty jsou přesnější a to platí také o grafech, které umí pojmout více prvků, přelom ale nečekejte. Otázkou nicméně zůstává, jestli je na něj v takové aplikaci ještě místo. Příští verze by se tak spíše než na profesionální funkce mohla zaměřit na šotky v uživatelském rozhraní, které doposud trpí několika nešvary. Některé z nich najdete třeba v diskuzi Bugrování: hledáme chyby v Microsoft Excelu. V kostce Minigrafy nový Excel bude umět přímo v buňce zobrazit jednoduché grafy Gemini samostatný doplněk umožní práci s velmi rozměrnými tabulkami, problém by neměl mít ani s miliony záznamů Vylepšené a rychlé hledání překážkou by neměly být ani obrovské tabulky Lepší práce s grafy Mnohem vyšší přesnost matematických, statistických a finančních funkcí Náhled schránky náhled před vložením stejně jako u Wordu 64bitové adresování umožní práci až se 4GB excelovými tabulkami Snadné sdílenípřes SharePoint a Windows Live (Web Applications) Outlook, Powerpoint, edice a ceny Z dalších masově používaných aplikací stojí za zmínku ještě editor prezentací PowerPoint a samozřejmě poštovní klient Outlook. I PowerPoint se může pochlubit jednoduchým webovým editorem z balíku Web Apps, Outlook pak má už dlouhé roky svou webovou podobu Outlook Web Access (OWA). V případě Outlooku sice program prošel nejviditelnější změnou přechod na ribbony, nicméně skutečné novinky využijete pouze s Exchange serverem ve verzi 2010 a s dalšími doplňujícími systémy Sharepoint a Office Communication Server. Zde více než jinde platí, že celý ekosystém bude fungovat nadstandardně v případě, pokud se bude skládat z dílčích komponent od Microsoftu. PowerPoint 2010 Lepší animace statických objektů lze je rozpohybovat realistickými efekty Nové přechody mezi snímky nová sada kvalitních přechodů jaké se používají v televizi Logické dělení snímky můžete rozdělit do logických celků Prohlížení více prezentací na jediném monitoru Online video lze vložit klipy z YouTube, MSN aj. Ministřižna přímo v PowerPointu lze video jednoduše upravit Nová témata a lepší práce s obrázky Streamování prezentací prezentaci můžete vysílat přímo přes SharePoint nebo Windows Live Export jako video prezentaci lze uložit jako běžné video

10 Page 10 of 11 Český PowerPoint a jeho webová obdoba Nové efekty videa, jednoduchý střih a efekty pro bitmapy Outlook 2010 MailTips ještě před odesláním zprávy vám Outlook napoví, jestli třeba není příjemce na dovolené nebo jestli nemá plnou schránku na Exchange serveru Ribbon Outlook konečně sjednotil své grafické uživatelské rozhraní s ostatními aplikacemi z balíku Office Hlas a video společně a Office Communications Serverem lze z Outlooku vytvořit nástroj pro VoIP i video konferenci Multiformátový inbox do Outlooku vám pomocí Exchange 2010 mohou přicházet i faxy a hovory vyžaduje další technologie od Microsoftu Výkon Outlook 2010 bude mnohem rychlejší Seřazování zpráv do stromu podpora pohledu na zprávy jako na oddělené diskuze Volitelný Outlook Social Connector Prostředí Outlooku 2010 obohatil především ribbon a volitelný social connector, který bude zpracovávat statistiku pro komunikaci s lidmi a napojí do Outlooku třeba i zprávičky z Facebooku (všimněte si rámu vpravo dole) Seřazování zpráv do diskuzí (stromů) a MailTips

11 Page 11 of 11 Další nástroje Domácí uživatelé a drobní podnikatelé se mohou těšit ještě na editor poznámek OneNote. Další vyšší verze pak obsahují ještě Publisher, zmíněný Outlook (k dispozici od verze pro domácnosti a firmy), Access pro správu databází, Communicator (podnikový IM), InfoPath (tvorba formulářů) a SharePoint Workspace (napojení na intranet). Edice a jejich ceny Office 2010 je tedy hotový a ten český pro drobné uživatele zamíří do obchodů po létě. K dispozici budou tři základní krabicové edice (domácnosti a studenti Kč, domácnosti a firmy Kč, Professional Kč), jedna doplňková pro OEM výrobce (Starter) a jedna, která je k dispozici jen pro předplatilete a v multilicenčním prodeji (Professional Plus). Licence doplní ještě akademická verze pro školy. Ceny nejsou zrovna nejnižší, Microsoft ale slibuje, že se budou jako v minulosti opakovat nejrůznější slevové akce. Tou první budou speciální aktivační karty. Starter edici (nebo Office stažený z webu) si pak jen aktivujete. Sice nebudete mít pěknou krabičku a optický disk, výrazně ale ušetříte. Studentská a domácí verze bude stát Kč a verze pro podnikatele Kč. Nejvyšší Professional Kč. Upgrade ze starší verze Stejně jako v zahraničí i v České republice budete moci využít bezplatného upgradu z Office Nárok získáte ale pouze v takovém případě, že jste si Office 2007 pořídili a aktivovali mezi 5. březnem až 30. zářím. Více informací najdete zde. Edice Office 2007 Ultimate, Professional a Small Business můžete povýšit na Office 2010 Professional. Office 2007 Standard se bude rovnat edici 2010 pro podnikatele a verze pro studenty a domácnosti pak zůstává neměnná. Zdarma povýšit budete moci i jednotlivé aplikace, pokud jste si je zakoupili samostatně. Typickým příkladem je třeba Outlook. Dosti omezený Office bude možné získat také zcela zdarma. Výrobci a prodejci počítačů budou moci na nové počítače nainstalovat edici Office 2010 Starter, která bude obsahovat pouze speciální verze programů Word a Excel. Starter edice má nahradit dosavadní Microsoft Works, zajistí vám tedy plnou kompatibilitu a zobrazení Office dokumentů, funkce pro tvorbu a editaci však budou výrazně omezeny. K webovému Office mohou už dnes přistupovat zdarma všichni majitelé Windows Live ID účtu, najdete ji totiž jako součást webového disku SkyDrive.

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013

333 tipů a triků pro Microsoft Office 2013 333 tipů a triků pro Microsoft Office Karel Klatovský Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Obsah Obecné...10 1. Jaké jsou novinky v Microsoft Office?...10 2. Jaké existují edice

Více

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R OpenOffice.org CALC Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz tabulkový kalkulátor Calc OpenOffice.org Calc Autor: Pavel Navrátil, Ing.

Více

Microsoft Office OneNote 2010

Microsoft Office OneNote 2010 1 Microsoft Office OneNote 2010 Autor publikace: Lukáš Bajer Průvodce použitím aplikace Microsoft Office OneNote 2010 Tato publikace vznikla za přispění společnosti Microsoft ČR v rámci iniciativy Microsoft

Více

S počítačem nejen k maturitě

S počítačem nejen k maturitě S počítačem nejen k maturitě 2. díl Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R www.computermedia.cz Obsah Tematické rozdělení dílů knihy S počítačem nejen k maturitě Obsah prvního dílu

Více

Autor: Karel Klatovský

Autor: Karel Klatovský Autor: Karel Klatovský Tato příručka byla vytvořena v rámci programu Partneři ve vzdělávání společnosti Microsoft. 2 Obsah Úvod... 4 Datová úložiště... 4 Diskety... 4 CD/DVD/BluRay... 4 USB flash disky...

Více

Součást knihy Mistrovství v Microsoft Office System 2003. Michael J. Young Michael Halvorson

Součást knihy Mistrovství v Microsoft Office System 2003. Michael J. Young Michael Halvorson Michael J. Young Michael Halvorson Součást knihy Mistrovství v Microsoft Office System 2003 Příklady ke knize popsané v částech Na webu naleznete na adrese: http://www.knihy.cpress.cz/k0973 Microsoft Office

Více

Adobe noviny. Stěhujeme se! Z OBSAHU ČÍSLA. Duben 2001, číslo 1 NAJDETE. Střešovice. Břevnov. Strahov. P a t o č k o v a. B ě l o h o.

Adobe noviny. Stěhujeme se! Z OBSAHU ČÍSLA. Duben 2001, číslo 1 NAJDETE. Střešovice. Břevnov. Strahov. P a t o č k o v a. B ě l o h o. Adobe noviny Duben 2001, číslo 1 Z OBSAHU ČÍSLA NAJDETE Adobe Premiere 6.0 a After Effects 5.0 Dvě novinky pro zpracování digitálního videa popisuje Marek Cerman......... 2 Co je nového v InDesignu 1.5.2

Více

Úvodem ISBN 80-86097-57-9. Internet a web 2 Některé základní pojmy 2 Některé pojmy ještě podrobněji... 5 WWW server 5 Co je HTML?

Úvodem ISBN 80-86097-57-9. Internet a web 2 Některé základní pojmy 2 Některé pojmy ještě podrobněji... 5 WWW server 5 Co je HTML? Úvodem Předmětem této brožury je FrontPage 2000 a jejím cílem je praktické zvládnutí základů tvorby webových stránek. Nebudeme se detailně zabývat prostředím aplikace FrontPage nebo podrobnostmi jednotlivých

Více

Adobe noviny. Adobe Acrobat 8. přemýšlejte o novém využití papíru. podzim 2006 číslo 2

Adobe noviny. Adobe Acrobat 8. přemýšlejte o novém využití papíru. podzim 2006 číslo 2 Adobe noviny podzim 2006 číslo 2 z obsahu Adobe Acrobat 8.0 Adobe Captivate 2.0 FileMaker Enfocus Wacom WoodWing Tipy & triky Adobe Acrobat 8 přemýšlejte o novém využití papíru ADOBE ACROBAT 8 PROFESSIONAL

Více

Autor: Karel Klatovský

Autor: Karel Klatovský Novinky v aplikaci Excel 2013 Autor: Karel Klatovský Tato příručka byla vytvořena v rámci programu Partneři ve vzdělávání společnosti Microsoft ČR. Contents 1. Novinky společné pro aplikace sady Office...

Více

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce

Projekt. Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích. Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Projekt Vzděláváním k větším možnostem uplatnění na potravinářských trzích Podkladové materiály ke školení: Vedení účetní evidence pro zemědělce Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova: Evropa investuje

Více

snadno a rychle Word 2013 Novinky programu Word 2013 a nastavení programu Písmo, odstavec a jejich úpravy Grafické objekty v souboru

snadno a rychle Word 2013 Novinky programu Word 2013 a nastavení programu Písmo, odstavec a jejich úpravy Grafické objekty v souboru Mojmír Král Word 2013 snadno a rychle Novinky programu Word 2013 a nastavení programu Písmo, odstavec a jejich úpravy Grafické objekty v souboru Tabulátory a jejich použití Mojmír Král Word 2013 snadno

Více

Magazín zákazníků společnosti DAQUAS. Kterou edici Windows Vista si vybrat? Na co si dát pozor? Co je MAK a KMS?

Magazín zákazníků společnosti DAQUAS. Kterou edici Windows Vista si vybrat? Na co si dát pozor? Co je MAK a KMS? březen 2007 softwarový 60 Magazín zákazníků společnosti DAQUAS Kterou edici Windows Vista si vybrat? Na co si dát pozor? Co je MAK a KMS? Snad vám pomůže článek na straně 10. Základní informace o edicích,

Více

Obsah. Page 1 Seavus Project Viewer Uživatelská Příručka

Obsah. Page 1 Seavus Project Viewer Uživatelská Příručka Obsah Page 1 Obsah Obsah ÚVOD 4 CO JE NOVÉHO VE VERZI 9.0 5 VÝHODY POUŽÍVÁNÍ SEAVUS PROJECT VIEWER 5 NABÍDKY 7 PANELY NÁSTROJŮ 19 PÁSY S KARTAMI 27 ZOBRAZENÍ BACKSTAGE 29 PANEL NÁSTROJŮ RYCHLÝ PŘÍSTUP

Více

Základy práce v Linuxu

Základy práce v Linuxu Základy práce v Linuxu Již v předchozí kapitole jsme naznačili, že pracovní prostředí není v Mandriva Linuxu jen jedno, ale je jich k dispozici více. Liší se vzhledem, ovládáním, náročností na zdroje počítače

Více

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele

Print2PDF verze 9. Příručka uživatele Print2PDF verze 9 Příručka uživatele Obsah 1. Převod do formátu PDF... 6 1.1. PDF... 6 1.2. Print2PDF verze 9... 6 1.3. Bližší charakteristika základních komponent... 6 1.3.1. Tiskový ovladač Print2PDF...

Více

OpenOffice.org. Writer

OpenOffice.org. Writer OpenOffice.org Writer Obsah Balík užitečných programů!...9 OpenOffice.org Writer...10 Spuštění programu...10 Uživatelské rozhraní...10 Pracovní okno...10 Záhlaví okna...11 Hlavní příkazová nabídka...11

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

Pracujeme s terminálem Sun Ray na LDF MZLU v Brně. příručka uživatele

Pracujeme s terminálem Sun Ray na LDF MZLU v Brně. příručka uživatele Pracujeme s terminálem Sun Ray na LDF MZLU v Brně příručka uživatele autor: Hanuš Vavrčík (vavrcik@mendelu.cz) poslední revize: 2008-11-21 (po 1. korektuře) Autor nenese odpovědnost za ztrátu dat, ani

Více

Adobe noviny. podzim 2009 číslo 31. z obsahu Adobe Acrobat a PDF PDF a datové schránky Aplikace pro datové schránky Flash Catalyst Tablet Intuos4

Adobe noviny. podzim 2009 číslo 31. z obsahu Adobe Acrobat a PDF PDF a datové schránky Aplikace pro datové schránky Flash Catalyst Tablet Intuos4 Adobe noviny podzim 2009 číslo 31 z obsahu Adobe Acrobat a PDF PDF a datové schránky Aplikace pro datové schránky Flash Catalyst Tablet Intuos4 ADOBE AIR ADOBE ACROBAT Dat JAKO VYTESANÉ DO KAMENE ZŮSTANOU

Více

Mark Dodge, Craig Stinson. Mistrovství v Microsoft Office Excel 2007

Mark Dodge, Craig Stinson. Mistrovství v Microsoft Office Excel 2007 Mark Dodge, Craig Stinson Mistrovství v Microsoft Office Excel 2007 Computer Press, a.s. Brno 2008 Mistrovství v Microsoft Office Excel 2007 Mark Dodge, Craig Stinson Computer Press, a.s., 2008. Vydání

Více

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace

1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky. 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 1 2 Obsah 1. LEKCE: Základní seznámení s PC, Windows a prohlížeči, tipy a triky 2. LEKCE: Vyhledávání na Internetu, stahování dat a e-mailová komunikace 3. LEKCE: Nakupujeme bezpečně na Internetu 4. LEKCE:

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Úvodem Části příručky Efektivní studium Použité značení Jádro uživatelské příručky, kterou právě čtete, je rozděleno na dvě části. Každá z nich má své opodstatnění a odlišuje se jinou

Více

TĚŠÍTE SE? úvodní slovo. DAQUAS. Příjemné rozhraní mezi člověkem a softwarem.

TĚŠÍTE SE? úvodní slovo. DAQUAS. Příjemné rozhraní mezi člověkem a softwarem. úvodní slovo DAQUAS. Příjemné rozhraní mezi člověkem a softwarem. TĚŠÍTE SE? > Když na nás dospělé udeří Vánoce, skoro jako by se ani nehodilo přiznat partě kamarádek uštvaných už dopředu z té představy

Více

Stručný obsah Pracovní prostředí pás karet, skupiny příkazů Instalace a konfigurace Excelu, uživatelská nastavení Práce se soubory

Stručný obsah Pracovní prostředí pás karet, skupiny příkazů Instalace a konfigurace Excelu, uživatelská nastavení Práce se soubory Stručný obsah Pracovní prostředí pás karet, skupiny příkazů 35 Instalace a konfigurace Excelu, uživatelská nastavení 44 Práce se soubory 54 Práce se sešity a šablonami 58 Práce s listy 85 Výběr, vkládání

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

Aktualizace POHODA, release 9900 ŘÍJEN 2011

Aktualizace POHODA, release 9900 ŘÍJEN 2011 Aktualizace POHODA, release 9900 ŘÍJEN 2011 POHODA Business Intelligence (BI) je revoluční řešení z produkce společnosti STORMWARE určené všem firmám, které používají ekonomicko-informační systém POHODA,

Více

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací.

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací. Úvod Děkujeme za důvěru v produkty firmy 3D3. Vybrali jste si jeden z nejjednodušších a nejsilnějších nástrojů pro tvorbu webových stránech a internetových obchodů. Vytvořené stránky mohou sloužit vám

Více

Microsoft Office 365-2013 systém sjednocené komunikace

Microsoft Office 365-2013 systém sjednocené komunikace VŠE v Praze Microsoft Office 365-2013 systém sjednocené komunikace Tomáš Kubálek 2013 Obsah 3 Obsah Obsah... 3 1 Systém sjednocené komunikace... 7 1.1 K čemu slouží Microsoft Office 365... 7 1.2 Firma

Více

M a n u á l E x c e l 2 0 0 7

M a n u á l E x c e l 2 0 0 7 Proč pracovat s Excelem 2007? 1. Nová filozofie Excelu. M a n u á l E x c e l 2 0 0 7 Pro začátečníka jednodušší, pro uživatele, kteří pracovali s předcházejícími verzemi složitější. Ale nabízí vyšší efektivitu,

Více