Procházka Prahou za slavnými osobnostmi

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Procházka Prahou za slavnými osobnostmi"

Transkript

1 Procházka Prahou za slavnými osobnostmi Slavné osobnosti v Praze Při procházkách po pražském centru narazíme na téměř každém rohu na pamětní desky či busty připomínající významné osobnosti, které v tomto městě žily a působily. Zde jsou připomenuty alespoň některé z nich. Karel Jaromír Erben ( ) Básník, historik a významný sběratel lidové slovesnosti Během studií bydlel v několika domech na Starém Městě, např. v Železné ulici č. 20, Kaprově 10 a v Konviktské 14. Jeho slavná sbírka balad Kytice byla napsána v roce 1842 na Malé Straně v Zámecké ulici 182/6. Pamětní deska byla umístěna v Michalské ulici č. 11 (mezi Uhelným trhem a Staroměstským náměstím), kde zemřel. Pohřben je na Olšanských hřbitovech. Karel Havlíček Borovský ( ) Novinář, básník a politik Po neúspěšných studiích kněžského semináře se zabýval slovanskými jazyky a literaturou, překládal z polštiny (Adama Mickiewicze) a z ruštiny (Nikolaje Vasiljeviče Gogola). V roce 1848 založil politický deník Národní noviny, ve kterém hájil názory austroslavistů na samostatnost Čechů v rámci habsburské monarchie. Byl také poslancem Říšského sněmu. Roku 1951 byl zatčen a deportován do tyrolského Brixenu (dnes Bressanone, patří Itálii), kde strávil 4 roky. Po návratu opuštěn zemřel na tuberkulózu v dnešní Havlíčkově ulici 3, pochován je na Olšanských hřbitovech.

2 Bohumil Hrabal ( ) Spisovatel Publikovat začal až ve svých téměř padesáti letech a to jak v oficiální literatuře, tak i v samizdatu. Velká část jeho díla zaznamenává jeho vzpomínky na rodinu, dětství a vlastní životní zkušenosti. V 50. letech bydlel krátce na Staroměstském náměstí v domě U Zvonu, déle žil v Libni, jejíž hospody hojně navštěvoval a popsal ve svých knihách. Nejznámější se však stala hospoda U Zlatého tygra v Husově ulici, kde proběhla celá řada jeho filozofování, mj. i s prezidenty V. Havlem a B. Clintonem. Za svůj život získal celou řadu ocenění a dvakrát (1994 a 1995) byl nominován na Nobelovu cenu. Film Ostře sledované vlaky, podle jeho novely, byl oceněn v roce 1968 Oscarem. Eliška Krásnohorská ( ) Spisovatelka, literární kritička a představitelka ženského hnutí v českých zemí Přítelkyně a spolupracovnice spisovatelky Karolíny Světlé, se kterou řídila od roku 1874 Ženský výrobní spolek zajišťující práci nemajetným ženám. Překládala z ruštiny (Puškina), angličtiny (Byrona), polštiny (Mickiewicze). Je také autorkou celé řady operních libret, např. Tajemství, Hubičky, Čertovy stěny B. Smetany nebo Lejly, Břetislava či Dítěte Tábora K. Bendla. Do češtiny přebásnila Bizetovu Carmen, V roce 1890 se díky ní podařilo prosadit založení soukromou dívčí střední školu Minerva, první ve střední Evropě. Na budově v Pštrossově ulici 15 je pamětní deska. Na Karlově náměstí stojí její bílý mramorový pomník z roku I ona je pohřbena na Olšanech.

3 Božena Němcová ( ) Spisovatelka, básnířka, sběratelka lidové slovesnosti O jejím původu se vedou spory, prý mohla být nemanželským dítětem kněžny Zaháňské. Její manžel, velký vlastenec, ji přivedl ke studiu češtiny. V Praze se pak seznámila s vůdčími osobnostmi národního obrození. Manželství nebylo šťastné, žili odděleně. K vůli svému svobodomyslnému myšlení, zejména ve vztahu k mužům, byla často nepochopena a žila v bídě. V Praze obývala postupně několik bytů, např. na Václavském náměstí, v Ječné, Štěpánské, Vodičkově. Zemřela na rohu Panské a Na Příkopě, dnešní budově Národní banky, kde je také její busta. Sochu Němcové K. Pokorného bychom našli na Slovanském ostrově. Pohřbena je na vyšehradském Slavíně. Inspirovala mnoho umělců a její jméno nese dokonce i kráter na Venuši a planetka mezi Marsem a Jupiterem.

4 Rainer Maria Rilke ( ) Narodil se v dnes už neexistujícím domě na rohu Jindřišské ulice a Senovážného náměstí. Pod vlivem své matky se už v mládí začal zabývat poezií. Navštěvoval obecnou školu v Panské ulici. Po neúspěších na vojenské reálce a obchodní akademii v Linci se vrátil do Prahy a studoval výtvarné umění a práva. Od roku 1895 žil v německém Mnichově, s přítelkyní navštívili Rusko, dokonce i L. N. Tolstého, což ho podnítilo ke studiu ruštiny. Nedokázal se však usadit, stále cestoval a využíval štědrosti mecenášek. Po pobytu v Paříži, kde měl dceru se sochařkou K. Westhoffovou, navštívil severské země, Itálii, Španělsko a severní Afriku. Do Prahy se ještě vrátil roku 1907, na pozvání baronky Sidonie Nádherné. Později získal Československé občanství. Jeho první pražská busta je umístěna Na Příkopě č. 16.

5 Franz Kafka ( ) Spisovatel Narodil se na rohu Maiselovy a Kaprovy ulice, dnešním náměstí Franze Kafky. Dům byl sice asanován, na jeho je však označeno bustou Franze Kafky a nachází se v něm stejnojmenná kavárna. V dětství se často stěhoval, bydlel např. v Celetné, Dlouhé, Pařížské nebo v domě U Minuty na Staroměstském náměstí. Později chodil psát k sestře do bytu ve Zlaté uličce č. 22 na Pražském hradě. Na otcovo přání vystudoval práva, celý život pracoval v pojišťovnách. Během svého života příliš nepublikoval, přestože psaní považoval za svou jedinou touhu. Zemřel na tuberkulózu a je pohřben v rodinné hrobce na Novém židovském hřbitově ve Strašnicích. Své dílo, až na několik výjimek, nařídil po své smrti spálit. Díky jeho příteli, Maxu Brodovi, který přání nevyhověl, se nám část jeho textů zachovala. O Praze Kafka prohlásil: matičkou s ostrými drápy, která nikoho nepouští. Na dvou stranách bychom ji museli podpálit, na Vyšehradě a na Hradčanech, abychom se jí zbavili. Posledním místem jeho pobytu se stal Schönbornský palác v ulici Na tržišti 15 (dnes sídlo amerického velvyslanectví). Kafkovy stopy najdeme i Café Savoy ve Vězeňské ulici, kde se scházel s přáteli. V Hergertově cihelně v Cihelné ulici je jeho muzeum a na rohu Vězeňské a Dušní ulice pomník od J. Róny.

6 Vojtěch Hynais ( ) Malíř Studoval v Římě a Paříži, protože jeho otec si nepřál, aby navštěvoval německé školy. Už od mládí byl oceňován. V roce 1880 začal pracovat na výzdobě Národního divadla, pro které vytvořil mj. alegorie Jara, Léta a Podzimu a po požáru i malovanou oponu. Kromě dekorací Pantheonu Národního muzea navrhl také plakáty k Jubilejní výstavě r Proslul zároveň jako portrétista, např. F. Náprstka nebo K. Kramáře. Jeho působení v Praze připomíná deska v Ostrovní č. 1368, kde zemřel. Pohřben je na Slavíně.

7 Josef Václav Myslbek ( ) Sochař, zakladatel českého moderního sochařství Po studiích, na která si musel vydělávat jako kameník a štukatér, pobýval v Drážďanech v ateliéru E. J. Hähnela, autora sochy Karla IV. u Karlova mostu. Po návratu do Prahy si zřídil ve Spálené ulici vlastní dílnu a později působil jako profesor a ředitel Umělecko-průmyslové školy. V roce 1896 se stal vůbec prvním profesorem sochařství na pražské Akademii výtvarných umění. Byl osobním přítelem Vojtěcha Hynaise. K jeho nejvýznamnějším pracím patří socha sv. Václava na Václavském náměstí, sousoší Zpěvohry a Činohry na Národním divadle, pomník K. H. Máchy nebo Kristus na kříži, známý z mnoha odlitků, např. bazilice Sacré-Coeur v Paříži. Busta na Smetanově nábřeží č. 22 označuje místo, kde žil a zemřel.

8 Alfons Mucha ( ) Malíř, grafik a pedagog Kreslení se věnoval už od dětství. Po neúspěšných zkouškách na Akademii výtvarných umění pracoval jako úředník. Byl však vyhozen pro své pravidelné zkrášlování úředních spisů fantazijními motivy. Díky hraběti Khuenovi mohl studovat v Mnichově a Paříži, kde se seznámil s herečkou Sarah Bernhardtovou a vytvářel pro ni divadelní plakáty, oděvy a účesy. Ve Francii po něm tak pojmenovali celý styl (Le styl Mucha). Roku 1900 navrhl interiér a nástěnné dekorace pro pařížskou světovou výstavu. Byl jmenován rytířem francouzské Čestné legie. V letech působil jako malíř a pedagog v Americe. Podílel se na také výzdobě Obecního domu na náměstí Republiky. Poslední období svého života zasvětil práci na monumentálním díle Slovanská epopej, která je právě vystavena ve Veletržním paláci. Při pobytu v Praze bydlel v Thunovké ulici 25 nedaleko Hradu, jeho tvorbu stále připomíná Muzeum Alfonse Muchy v Panské ulici. Pohřben je na vyšehradském Slavíně.

9 Jakub Schikaneder ( ) Malíř Malíř patřící ke generaci Národního divadla, na jehož výzdobě se podílel, měl mezi předky slavné osobnosti. Patřil k nim Karel, operní režisér Stavovského divadla, a Emanuel Schikaneder, libretista Mozartovy opery Kouzelná flétna. V mládí se živil jako ilustrátor časopisů. Po studiích na pražské Akademii výtvarných umění cestoval po Evropě. Později působil jako profesor dekorativní malby. Ve středu jeho zájmů byla nálada, hry světla, které se snažil postihnout ve svých naturalistických obrazech, i pozdějších krajinách. Jeho rodný dům v Masné ulici, ani většina domů, kam se rodina často stěhovala, např. v Dlouhé a Dušní, už dnes neexistují. Jediné, co ho stále připomíná, je náhrobek na Vinohradském hřbitově. Jiří Trnka ( ) Malíř, grafik, ilustrátor, autor kreslených a loutkových filmů. Loutkářskému výtvarnictví se vyučil v Plzni u Josefa Skupy, autora Spejbla a Hurvínka, pro jehož divadlo už během studia vytvářel kulisy. Proslavil se také jako ilustrátor knih, návrhář hraček a scénograf. Opravdové celosvětové uznání mu přinesly kreslené a loutkové filmy. V roce 1945 založil nejstarší a největší české studio kreslených filmů Bratři v triku, v němž do roku 2000 vzniklo více než 1600 filmů. V letech přednášel na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a v roce 1968 zde byl jmenován profesorem. Byl signatářem výzvy 2000 slov. Za svou tvorbu získal desítky cen a vyznamenání. Jeho pobyt v Praze bohužel nepřipomíná žádná socha, ani v Konviktu v Bartolomějské ulici, kde měl jeden z ateliérů, ani na Kampě s přítelem Janem Werichem.

10 Vlasta Burian ( ) Herec, komik a divadelní ředitel Imitováním hlasů lidí i zvířat se zabýval už v dětství. Přestože byl milovníkem sportu, nakonec se rozhodl věnovat herectví. Vystupoval v řadě kabaretů, kde si ho všiml Karel Hašler a přivedl ho do kabaretu Rokoko, Městských divadlech pražských a dokonce si zazpíval roli principála komediantů v opeře Prodaná nevěsta na scéně Národního divadla. Po válce založil své divadlo, které fungovalo až do roku 1944, kdy bylo nacisty zavřeno. Proslavil se však zejména účinkováním ve filmech, zahrál si i v prvním československém zvukovém filmu, C. a k. polní maršálek z roku Po válce byl obviněn z kolaborace s Němci, byl vězněn a měl několik let zákaz hrát. Jeho bustu najedeme v pasáži Vlasty Buriana před dnešním divadlem Komedie, pamětní desku pak na vile v Kadeřávkovské ulici č. p v Dejvicích, na stadionu Sparty v Praze 7 a dokonce i pražské ZOO, protože té r daroval první lachtany. Jeho hrob se nachází na Vyšehradském hřbitově.

Čítanka 9 Slovníček autorů

Čítanka 9 Slovníček autorů A Joseph Alexander ALTSHELER /džouzif eligzándr óltšelr/ (29. 4. 1862 Three Springs, Kentucky, USA 5. 6. 1919 New York, USA) Americký novinář a prozaik, jeden z nejpopulárnějších autorů dobrodružné literatury

Více

Archiv Národní galerie v Praze

Archiv Národní galerie v Praze Archiv Národní galerie v Praze 1922) 1848 ) JOSEF VÁCLAV MYSLBEK 1872-1922 (1950) Inventář Značka fondu: 1 Číslo fondu (JAF): 33 Jméno zpracovatele: Pavlína Pyšná Praha 2004 0 Původce fondu Sochař JOSEF

Více

2 > obsah > MUZEA 145 > VZDĚLÁVÁNÍ A ZÁJMOVÁ ČINNOST PRO DĚTI A MLÁDEŽ 177. Vážení a milí čtenáři,

2 > obsah > MUZEA 145 > VZDĚLÁVÁNÍ A ZÁJMOVÁ ČINNOST PRO DĚTI A MLÁDEŽ 177. Vážení a milí čtenáři, editorial obsah Vážení a milí čtenáři, lidová pranostika říká, že únor bílý, pole sílí. Sice nám letošní zima sněhu nadělila zatím velmi málo, dalo by se říci téměř žádný, ale my přesto doufáme, že náš

Více

Náměstí, rynky a náměstíčka historické Prahy

Náměstí, rynky a náměstíčka historické Prahy PAVEL BEDRNÍČEK Náměstí, rynky a náměstíčka historické Prahy Copyright Pavel Bedrníček 2007 Copyright Volvox Globator 2007 ISBN pdf 978-80-7511-002-2 Odpovědná redaktorka Tereza Houšková Obálka, sazba

Více

Teplá Praha. Teplé Staré Město Teplý Josefov. Průvodce po queer historii hlavního města

Teplá Praha. Teplé Staré Město Teplý Josefov. Průvodce po queer historii hlavního města Teplá Praha Průvodce po queer historii hlavního města Teplé Staré Město Teplý Josefov 1380 2000 Toto je ukázka z knihy Teplá Praha, vydané v roce 2014 nakladatelstvím Černé Pole. Celou knihu zakoupíte

Více

Vážené dámy a pánové, Vážení hosté, Milé studentky a studenti,

Vážené dámy a pánové, Vážení hosté, Milé studentky a studenti, Vážené dámy a pánové, Vážení hosté, Milé studentky a studenti, je mi nesmírnou ctí, že Vás mohu přivítat na půdě Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově, která se stala v letošním

Více

KAM. Za jaro dám na zvonění. po Česku ZDARMA. Turistická sezona je tu. Ve znamení drakobijce. Do pohádky i do pedálů

KAM. Za jaro dám na zvonění. po Česku ZDARMA. Turistická sezona je tu. Ve znamení drakobijce. Do pohádky i do pedálů Turistický magazín KAM ročník VII., duben 2013 po Česku ZDARMA Za jaro dám na zvonění Turistická sezona je tu Ve znamení drakobijce Do pohádky i do pedálů www.kampocesku.cz KAM na výlet KAM pro děti KAM

Více

Josef Svatopluk Machar a Řím. Podněty z italské cesty v tvorbě českého literáta

Josef Svatopluk Machar a Řím. Podněty z italské cesty v tvorbě českého literáta Západočeská univerzita v Plzni Fakulta filozofická Bakalářská práce Josef Svatopluk Machar a Řím. Podněty z italské cesty v tvorbě českého literáta Jana Matasová Plzeň 2014 Západočeská univerzita v Plzni

Více

Vlak Lustig Vlak Odvahy

Vlak Lustig Vlak Odvahy Arnošt Lustig Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou Vlak Lustig Vlak Odvahy XV. ročník mezinárodního festivalu česko německo židovské kultury Devět bran 2014 Festival se koná pod záštitou prezidenta České

Více

Téma 2. Expresionismus skupiny Die Bruke

Téma 2. Expresionismus skupiny Die Bruke Téma 2 Expresionismus skupiny Die Bruke Emil Nolde 1867-1956, Norsko, Německý malíř a grafik Emil Nolde se narodil jako Emil Hansen 7. srpna 1867 v Nolde, které bylo tehdy součástí Šlesvicka-Holštýnska,

Více

George J. Klír čeští vědci, kteří nám scházejí Pro Republiku Vojtěch Preissig tvořil pro vlast

George J. Klír čeští vědci, kteří nám scházejí Pro Republiku Vojtěch Preissig tvořil pro vlast Seniorská míle a další zprávy ze Života 90 Dětem PVC škodí kupujte zdravé školní potřeby Soňa Červená netrpělivostí ke světovým úspěchům Lidová univerzita MKP podzimní přednášky a besedy George J. Klír

Více

KAM. Kdo se v máji zamiluje, tomu to vydrží. po Česku ZDARMA. Noc kostelů a muzeí. Být architektem lidských duší. Sezona začíná i pánům nebe

KAM. Kdo se v máji zamiluje, tomu to vydrží. po Česku ZDARMA. Noc kostelů a muzeí. Být architektem lidských duší. Sezona začíná i pánům nebe Turistický magazín KAM ročník VII., květen 2013 po Česku ZDARMA Kdo se v máji zamiluje, tomu to vydrží Noc kostelů a muzeí Být architektem lidských duší Sezona začíná i pánům nebe www.kampocesku.cz KAM

Více

3 2013 Čtvrtletník posluchačů a příznivců. stanice Český rozhlas Vltava

3 2013 Čtvrtletník posluchačů a příznivců. stanice Český rozhlas Vltava 3 2013 Čtvrtletník posluchačů a příznivců stanice Český rozhlas Vltava Renzo Piano MUSE 1999 Foto: Alessandro Gadotti Archivio TrentoFutura 02 Giuseppe Verdi 05 11. září 06 Víkend z Olomouce 09 Denis Diderot

Více

K AM. > obsah > MUZEA. Milí čtenáři,

K AM. > obsah > MUZEA. Milí čtenáři, Milí čtenáři, > ROZHOVOR prázdniny a dovolené se přehouply do druhé poloviny, letní vedřiny neustávají a je tomu tak dobře. Slunce nás i přes všechna varování meteorologů, klimatologů a kožních lékařů

Více

obsah > obsah > MUZEA 111 > VZDĚLÁVÁNÍ A ZÁJMOVÁ ČINNOST Vážení a milí čtenáři,

obsah > obsah > MUZEA 111 > VZDĚLÁVÁNÍ A ZÁJMOVÁ ČINNOST Vážení a milí čtenáři, Vážení a milí čtenáři, čas opravdu nezadržitelně utíká, jaro se neodbytně hlásí se svými právy a my jsme pro vás připravili další vydání našeho měsíčníku. Můžete se opět zahloubat do výročí v kalendáriu,

Více

České moře. Až všechno ztichlo. Trochu jako modlitba. Epitaf

České moře. Až všechno ztichlo. Trochu jako modlitba. Epitaf České moře České moře, dárek od Shakespeara, pohádkový omyl, který potěší, cosi jako láska, naděje a víra, moře pro neplavce, moře pro pěší, moře bez vody a bez příboje, nekonečné moře všeho, co bys chtěl,

Více

PŘIPOMEŇME SI V ČERVNU. www.shakespeare.cz

PŘIPOMEŇME SI V ČERVNU. www.shakespeare.cz www.shakespeare.cz Smíchov dávno není venkovskou periferií, do jejíž zeleně se Pražané jezdili rekreovat, ani onou pověstnou průmyslovou čtvrtí zalidněnou dělnickým živlem, v kterou se změnil v 19. století.

Více

VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová

VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová VY_12_INOVACE_VL.4.B.01 VLASTIVĚDA 4. ročník Test č.1 Naše nejbližší okolí, Orientace v krajině a na mapě Mgr. Marie Mašínová 1. Jak se jmenuje náměstí v Kolíně? a) Husovo b) Karlovo c) Sokolovo 2. Co

Více

KAM. Žádné dítě není tak roztomilé, aby matka nebyla šťastná, když usne. po Česku ZDARMA. Hrátky se zvířátky. Medvídci na zámku

KAM. Žádné dítě není tak roztomilé, aby matka nebyla šťastná, když usne. po Česku ZDARMA. Hrátky se zvířátky. Medvídci na zámku Turistický magazín KAM ročník VII., červen 2013 po Česku ZDARMA Žádné dítě není tak roztomilé, aby matka nebyla šťastná, když usne Hrátky se zvířátky Medvídci na zámku KAM pro děti s Českou inspirací www.kampocesku.cz

Více

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz

nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz Č E S K É D Ě D I C T V Í U N E S C O nahlédněte do duše našich památek www.czechtourism.cz České dědictví UNESCO Brno 4 Český Krumlov 8 Holašovice 12 Kroměříž 16 Kutná Hora 20 Lednicko valtický areál

Více

2 INFORMACE / INZERCE

2 INFORMACE / INZERCE 2 INFORMACE / INZERCE červen 2012 Výběr z vlastivědných akcí PIS Kam v červnu na procházku? Pražská informační služba, tel.: 221 714 152, 221 714 151, www.pis.cz. (Vstup na akce 100/70Kč, není-li uvedeno

Více

MÍSTOPIS PŘÍBRAMI PŘÍBRAMSKÉ HŘBITOVY HISTORIE PŘÍBRAMSKÝCH HŘBITOVŮ. (Montánní památky a význačné osobnosti na příbramských hřbitovech)

MÍSTOPIS PŘÍBRAMI PŘÍBRAMSKÉ HŘBITOVY HISTORIE PŘÍBRAMSKÝCH HŘBITOVŮ. (Montánní památky a význačné osobnosti na příbramských hřbitovech) MÍSTOPIS PŘÍBRAMI PŘÍBRAMSKÉ HŘBITOVY HISTORIE PŘÍBRAMSKÝCH HŘBITOVŮ (Montánní památky a význačné osobnosti na příbramských hřbitovech) JAROSLAV KORBEL PODBRDSKÝ Příbram 2001, 2008 Příbram v době držení

Více

LEDEN 2010 V NÁRODNÍM MUZEU PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVANÉ INFORMACE: WWW.NM.CZ

LEDEN 2010 V NÁRODNÍM MUZEU PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVANÉ INFORMACE: WWW.NM.CZ str. 3 PŘÍBĚH PLANETY ZEMĚ str. 5 HRADNÍ FOTO- ARCHIV 1918 1933 Václavské náměstí 68 115 79 Praha 1 tel.: 224 497 111 e mail: nm@nm.cz str. 7 VE STÍNU JAGUÁRA LEDEN 2010 V NÁRODNÍM MUZEU Přírodovědecké

Více

Fotografie J. S. Guth-Jarkovského: originály archiválií jsou uložené v Památníku národního písemnictví literární archiv.

Fotografie J. S. Guth-Jarkovského: originály archiválií jsou uložené v Památníku národního písemnictví literární archiv. Znění tohoto textu vychází z díla Průvodce Prahou tak, jak bylo vydáno Nakladatelským družstvem Máje v roce 1905 (GUTH- JARKOVSKÝ, Jiří Stanislav. Průvodce Prahou: pro mládež. Praha: Nakladatelské družstvo

Více

Kronika Městské části Praha 14 2013

Kronika Městské části Praha 14 2013 Kronika Městské části Praha 14 2013 Mgr. Tereza Střelbová Kronikářka Bc. Radek Vondra Starosta Obsah Úvod... 5 VÝZNAMNÁ VÝROČÍ 2013... 6 1. Události z České republiky... 18 2. Události ze světa... 36 3.

Více

KAM. Kdo neleze po železe, nikdy nikam nevyleze. po Česku ZDARMA. Historické město roku 2010. Český pirát z Karibiku

KAM. Kdo neleze po železe, nikdy nikam nevyleze. po Česku ZDARMA. Historické město roku 2010. Český pirát z Karibiku Turistický magazín KAM ročník V., vydání duben červen 2011 po Česku ZDARMA Kdo neleze po železe, nikdy nikam nevyleze Historické město roku 2010 Český pirát z Karibiku KAM na výlet KAM pro děti KAM do

Více

strana 4, 5 Spectaculare poprvé festival hudby, tance, divadla Do divadla lednové programy pražských divadel Kryštof Kolumbus a objevení Ameriky

strana 4, 5 Spectaculare poprvé festival hudby, tance, divadla Do divadla lednové programy pražských divadel Kryštof Kolumbus a objevení Ameriky J Ž Š Ž J strana 2 Praha strašidelná každoroční závod pro děti i celé rodiny Kam s tím? jak likvidovat nejen vánoční stromek strana 3 Rok české hudby rozhovor s Lenkou Dohnalovou Polka i valčík taneční

Více

J A KRÝKICBUD PAR Publikace_2_cast.indd 130 Publikace_2_cast.indd 130 21.2.11 17:09 21.2.11 17:09

J A KRÝKICBUD PAR Publikace_2_cast.indd 130 Publikace_2_cast.indd 130 21.2.11 17:09 21.2.11 17:09 PARDUBICKÝ KRAJ Publikace_2_cast.indd 130 21.2.11 17:09 P Pardubický kraj hraničí se Středočeským, Královéhradeckým, Olomouckým a Brněnským krajem, jeho jižní hranice se dotýká kraje Vysočina a na severu

Více

Pondělí 11. listopadu pocta MILOŠ MACOUREK

Pondělí 11. listopadu pocta MILOŠ MACOUREK Čas začátku Místo konání Název programu hosté obsah a doporučení Podmínky Zájem + účasti počet Pondělí 11. listopadu pocta MILOŠ MACOUREK 8:00 nebo 10:00 DK velký sál MACH A ŠEBESTOVÁ divadlo Lampión Kladno

Více

Památky Nového Boru. Autoři: Zdeněk Hruška, Věra Katzerová, Vendula Málková. Konzultanti: PaedDr. Helena Studecká, Ing. Petr Fiala.

Památky Nového Boru. Autoři: Zdeněk Hruška, Věra Katzerová, Vendula Málková. Konzultanti: PaedDr. Helena Studecká, Ing. Petr Fiala. Památky Nového Boru Autoři: Zdeněk Hruška, Věra Katzerová, Vendula Málková Konzultanti: PaedDr. Helena Studecká, Ing. Petr Fiala Nový Bor 2015-1 - - 2 - 1. KOSTELY MODLITEBNY FARA BÝVALÝ PIARISTICKÝ KLÁŠTER

Více