Peníze. Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.1

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Peníze. Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.1"

Transkript

1 Peníze Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.1

2 Peníze jsou jedním z nejlepších vynálezů lidí. Problém je, že jsme (my obyčejní lidé) nad nimi zcela ztratili moc.

3 Co jsou to peníze? statek, všeobecně přijímaný prostředek směny (platidlo), statek, definován zákonem jako zákonné platidlo, peněžní jednotka státu se označuje jako měna, v ČR je zákonným platidlem Česká koruna.

4 Účel peněz Peníze vznikly proto, aby lidé mohli směňovat zboží a služby. Požadavky na peníze dělitelnost, trvanlivost, stejnorodost, směnitelnost, přenositelnost, náročnost získání. Tyto požadavky splňují drahé kovy.

5 Vznik mincí Drahé kovy ve formě: prachu, prutů cihel valounů Vznik mincí s ochrannými znaky Snaha panovníku získat výlučné právo na ražení mincí. Získání moci. Nepraktické

6 Vznik bankovek (peněz) krytých zlatem Nevýhoda mincí Uschovávání a přeprava. Mince si uchovávali v prvních bankách. Banky dávali potvrzení o uložených mincích. Tímto potvrzením byly první bankovky bankovek zlaťáků

7 Vznik bankovek (peněz) nekrytých zlatem Banka příjmá mince z drahého kovu a na vyžádání je vydá zlaťáků Banka sleduje, že velká část mincí je v bance trvale (tzv. bankovní sedlina). Banka zjistí, že není obvyklé aby všichni držitelé mincí vyžadovali od banky výdej micí ve stejném okamžiku.

8 Vznik bankovek (peněz) nekrytých zlatem zlaťáků V oběhu Bankovky v hodnotě zlaťáků. V oběhu bankovky v hodnotě zlaťáků. Banka ví, že zlaťáků je bankovní Sedlina, kterou nikdo nevybírá. Banka poskytně úvěr na Výsledek: V oběhu jsou peníze v hodnotě zlaťáků, které jsou kryté jen částečně (celkových bankovek je kryto zlaťáky.

9 Je česká koruna kryta zlatem? Byla česká měna kryta zlatem?

10

11

12 Zlatý standard Základní pravidlo v měnovém systému, kde standardním ekonomickým měřítkem je zlato. Měny jsou kryté fixním množstvím zlata. Cílem standartu je předcházet inflačnímu zvyšováni peněz v oběhu. Od r vitvořili zlatý standart téměř všechny země! I. světová válka Vznikla obrovská potřeba peněz pro válku, země opuštěly zlatý standard.

13 Zlatý standard Československa V r. 1929, kdy bylo zákonem stanoveno, že koruna československá (Kč), je hodnotou rovna 0,04458 g zlata. K přímé směnitelnosti bankovek za zlato však nikdy nedošlo. Zlaté krytí Kč mělo neustálou tendencí k snižování zlatého obsahu. V r byla stanovena relace koruny ke zlatu na 1 Kčs = 0, g zlata.

14 Zlatý standard Československa Informace o relaci Kčs ke zlatu přetrvávala na bankovkách i v období tzv. socialismu. K poslednímu stanovení zlatého obsahu koruny došlo zákonem č. 41/1953 o peněžní reformě, kdy byl zlatý obsah koruny stanoven (nerealisticky a bez širších souvislostí) Jedna koruna je rovna 0, g ryzího zlata, což zůstalo až do konce osmdesátých let. Česko drží ve zlatých rezervách zhruba 13 tun zlata. Dnes se jeho hodnota pohybuje kolem 390 milionů dolarů.

15 Zlatý standard USA Zlatý standard přijat roku 1834 a platil do Zrušen za úřadu prezidenta Franklina D. Roosevelta Roosevelt vydal exekutivní nařízení č. 6102, které každému obyvateli USA nařizovalo odevzdat veškeré zlato pod pokutou až dolarů, 10 let vězení, nebo obojí. Zaveden Po II. světové válce má USA velké množství zlata, Dolar je navázán na zlato prezidentem Nixonem zrušen.

16 Zlatý standard USA

17 Nekryté bankovky USA Bankovka FED

18 FED Federální rezervní systém USA Historie V r Ostrov Jekyll Island v Georgii schůzka zástupců Ministerstva financí a nejvlivnějších bankéřů. Na setkání byl vytvořen zákon o federálních rezervách. V zákoně šlo o pověření (kongresem) soukromé společnosti, která bude tisknout peníze a poskytovat je americké vládě na úvěr. Dne 23. prosince 1913 utajeně v noci zákon podepsal Woodrow Wilson.

19 FED Federální rezervní systém USA Historie Co se vlastně stalo? Prezident vložil vládu nad americkým dolarem do rukou nejvlivnějších soukromých bankéřů. Ti se po zavedení Dolaru jako světové měny stali nejmocnějšími lidmi na světe a začali hrát velké hry. V letech zdvojnásobil FED objem peněz v oběhu. Přišla inflace.

20 FED Federální rezervní systém USA Následně stáhl peníze z oběhu. Banky začaly vypovídat úvěrové smlouvy. Lidé vzali banky útokem tzv. Bank Runs. Došlo k mnoha krachům. Bohatli bankéři.

21 FED Federální rezervní systém USA V letech opět FED zvýšil množství peněz. Banky donekonečna poskytovaly půjčky. Půjčka Margin Loan: Sloužila k nákupu cenných papírů. Stačilo vložit 10 % vlastního kapitálu. Jako záruka bance sloužily právě ty akcie. Všichni chtěli být bohatí. Kurzy explodovaly.

22 FED Federální rezervní systém USA V r opět FED snížil množství peněz. Dále viz. Velká hospodářská krize. PRINCIP: 1 - zvýšení objemu peněz v oběhu vznikne bublina. 2- zredukuje se množství peněz bublina splaskne.

23 FED Federální rezervní systém USA FED není ničím kontrolován, je ovládán úzkou neprůhlednou skupinkou lidí. Za celé století byl jen jednou v padesátých letech auditován. Audit 2011: V letech rozdal na půjčkách 16x10 na 12 USD, tj. 113 % HDP USA bez vědomí kongresu.

24 Peníze v České republice Fyzicky neexistuje cca 80% finančního majetku Čechů. Dle ČNB je celkový finanční majetek Čechů miliard Kč. 411 miliard Kč existuje v podobě bankovky nebo kovové mince miliard Kč Cenné papíry, spotřebitelské úvěry, hypotéky, dluhy. Z toho státní dluh 1571 miliard Kč. Tyto peníze nevytiskla žádna tiskárna a neleží v žádném trezoru. Kdyby si každý Čech v této zemi chtěl v jeden okažik vybrat hotovost cca Kč, tzv. RUN na banku tak vyčerpáme hotovost ČR.

25 Peníze v České republice Komu patří česká měna? Státu? Vládě? Občanům? Měna patří tomu, kdo má privilegium peníze vyrábět. Peníze se dnes tisknout nemusí. Vznikají v okamžiku, kdy jsou půjčeny a připsány na účet dlužníka. Takže obrovská část měny připadne Bankám působících v ČR. Kdo je vlastní a komu patří?

26 Peníze v České republice Komu patří banky? Kam proudí zisky s bank? Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB, spokojena. Byl to totiž pád na druhý nejziskovější rok v historii dohromady vydělala 41,8 miliardy korun čistého.

27

28 Peníze v České republice 20 % 80 % Finanční majetek Čechů bankovky, mince úvěry, dluhy, el. peníze

29 Peníze v České republice STC Finanční majetek Čechů vznik peněz BANKY 411 miliard Kč miliard Kč.

30 Peníze v České republice ČNB STC vznik peněz Příkaz na výrobu peněz. Státní tiskárna cenin.

31 Peníze v České republice Jak vznikají v bankách peníze? Jak to, že je jich takové množství?

32 Jak se vyrábějí peníze - Bankovnictví částečných rezerv Bankovnictví částečných rezerv je taková bankovní praxe, kdy banky půjčují určitý podíl peněžních prostředků získaných z vkladů klientů a zbylý podíl vkladů drží v rezervě (v podobě hotovosti a dalších vysoce likvidních aktiv) a zároveň zachovávají povinnost splatit vklady na požádání. Bankovnictví částečných rezerv je praktikováno všemi současnými obchodními bankami. Bankovnictví částečných rezerv rozšiřuje nabídku peněz (hotovosti a vkladů na požádání). Tato širší nabídka peněz je několikanásobně větší než měnová báze řízená centrální bankou. Tento násobek (tzv. peněžní multiplikátor) je určen požadavkem na povinné minimální rezervy, případnými dalšími finančními požadavky uloženými finančními regulátory a nepovinnými rezervami obchodních bank. Tyto požadavky omezují množství peněz, které mohou obchodní banky nově vytvořit, a na druhou stranu zajišťují, aby banky měly dostatek hotovosti na krytí běžných výběrů. (Viz též odstavec Multiplikační efekt.) K problémům může dojít, když chce své vklady vybrat velké množství vkladatelů, což může vyústit až v run na banku nebo dokonce krizi celého bankovního systému. Pro zmírnění těchto problémů centrální banky (nebo jiné vládní instituce) regulují a kontrolují obchodní banky, působí jako věřitel poslední instance pro obchodní banky a rovněž pojišťují vklady klientů obchodních bank.

33 Jak se vyrábějí peníze Multiplikační efekt Multiplikační efekt lze definovat jako opětovnou tvorbu peněz z jednou už zapůjčených prostředků, přičemž v každém stupni předpokládáme, že část prostředků zůstane v bance ve formě rezerv. Ukažme si to na hypotetickém příkladu. Na trhu působí jen jedna banka, která hodlá vždy držet hotovostní rezervy ve výši 10 % depozit na požádání. Marek si do dotyčné banky uloží Kč (formou vkladu na viděnou). Banka si Kč (10 %) ponechá jako rezervu a zbylých Kč zapůjčí Janovi a připíše je na jeho běžný účet. Peněžní zásoba se v důsledku toho zvýšila právě o výši tohoto úvěru: Marek má účetně stále k dispozici svých Kč, Jan nyní účetně získal dodatečnou kupní sílu ve výši Kč. To však není vše, banka nyní zopakuje tentýž proces, avšak tentokrát s Janovým vkladem Kč. A tak dále a tak dále; proces multiplikace depozit pokračuje, dokud banka nedosáhne požadovaného rezervního poměru (v našem případě 10 %). Na konci procesu banka vytvoří na bázi původních Kč (hotovostní peníze) dodatečných Kč (bezhotovostní peníze ve formě vkladů na viděnou), tedy původní vklad ( Kč) byl bankou multiplikován desetinásobně (na Kč). Multiplikační násobící činitel vkladu v bance je převráceným zlomkem zlomku povinných bankovních rezerv.

34 Jak vznikají peníze? Co bylo dřív? Kuře nebo vejce? Peníze nebo dluh?

35 Jak vznikají peníze? vytvoření dluhu = vznik peněz

36 B A N K A Účet Marka vklad ,- Marek Bankovnictví částečných rezerv Multiplikační efekt banka odloží 10% ,- povinná minimální rezerva banka odloží 10% 9 000,- povinná minimální rezerva banka odloží 10% 8 100,- povinná minimální rezerva banka uvolní 90% ,- banka uvolní 90% ,- banka uvolní 90% ,- Účet Jana dluh ,- Účet Jakuba dluh ,- Účet Petry dluh ,- Úvěr ,- Úvěr ,- Úvěr ,- Jan Jakub Petra Banka věří, že Jan úvěr i s úroky zaplatí. X Považuje za to, že má peníze Vydělané. X Proto je dále nabízí. X Pokud Jan nezaplatí, vezme dům, který dal do zástavy. BANKA NIKDY NEPROHRAJE! Z dluhu vzniknou vždy nové peníze!!! Výsledek: z původních ,- vytvoří dodatečných ,- bezhotovostních peněz!!!

37 Inflace: Znamená snížení kupní síly peněz, růst cen. Hyperinflace: Znamená, že inflace se dostává zcela mimo kontrolu. narušeno fungování ekonomiky, poškozena její schopnost ekonomiky vyrábět a dodávat zboží. Hyperinflace může vést k nahrazení národní měny zahraniční měnou, lokálními měnami nebo k částečnému či úplnému přechodu na směnný obchod.

38 Inflace Hyperinflace Tvorba peněz

39 První světová válka 1914

40 Hyparinflace v Německu Německo na počátku 1. světové války (4. srpna 1914) zrušilo svůj zlatý standard (měna nebyla podložena zlatými rezervami). Důvodem byla potřeba velkého množství peněz na válku. Bylo tedy možné vydávat nekryté bankovky. Došlo k tištění stále většího množství peněz. V roce 1918 to blo 5x více než v roce Po válce došlo na válečné reparace a vyschly zlaté a devizové rezervy Německa. V roce 1921 se vítězné mocnost dohodly na reparacích ve výši Marek. Pak byl požadavek snížen na polovinu.

41 Hyparinflace v Německu 133 tiskáren tisklo bankovky na rotačních strojích podobně jako noviny. Tiskly se milionové a miliardové bankovky. Peníze ztrácely na hodnotě litr mléka bochník chleba 5,4 miliónů Marek. 5 miliard Marek. Trvala 9 měsíců Výsledek 1 USD = 1 bilion Marek.

42 Hyparinflace v Německu Zaměstnanci si chodili pro mzdu a na nákup s koši či kufry. Na přelomu října a listopadu 1923 měl skoro každý občan doma alespoň několik biliónů Marek. Počátkem listopadu stál dvoukilový chléb 420 miliard Marek, když ještě před několika dny byl za "pouhých" 130 miliard.

43 Hyparinflace v Německu

44 Hyparinflace v Německu Mincovní zákon z 30. srpna Nahrazení dočasné rentové Marky opět definitivní měnou, tzv. říšská marka Před vypuknutím války stát dodal do ekonomiky přes (sto miliard) Marek a vydělal jen něco přes Blížil se státní bankrot. Koncem r činily německé zlaté a devizové rezervy jen Marek. Tuto hrozbu Adolf Hitler odvrátil - rozpoutal druhou světovou válku. Hyperinflace v dopadech(bída, hlad,)vynesla k moci Hitlera.

45 Velká hospodářská krize

46 Velká hospodářská krize Amerika byla ve 20 letech v rozkvětu. V r započala éra bezbřehhého konzumu. Každý američan má právo být bohatý. Obyčejní lidi lákala burza snadným výdělkem. Akcie neustále rostly. Lidé však neměli hotovost a půjčovali si od bank a věřili, že jim burza peníze zhodnotí. Banky půjčovaly peníze, které neměly. Napůjčovalo se více peněz, než bylo reálně v oběhu.

47 Krach na Newyorské burze 29. října 1929 Dne vkladatelé spustili hromadný bankovní run. Zkrachovalo firem a počet nezaměstnaných překročil Celková finanční ztráta dosáhla 11,25 miliard dolarů.

48 Velká hospodářská krize Lidé přišli o všechny úspory a dlužili bankám. Lidé neměli práci ani majetek. Mnoho jich spáchalo sebevraždu. Symbol velké hospodářské krize 32 letá matka sedmi dětí Florence Thompsonová.

49 Americká hypotéční krize srpen 2007 Vyústila v propad burzovních trhů v USA. Ve finále vyústila vsvětovou finanční krizi. Důvod rizikové hypotéční úvěry. Opět půjčování lidem, kteří na to neměli!!! Kolaps největších amerických obchodníků s hypotékami a půjčkami New Century Financial Corporation. Hypotéční krize způsobila růst cen komodit zejména ropy.

50 Den pádu banky Lehman Brothers 16 září 2008 Největší bankrot v amrických dějinách USA a největší po bankrotu v 30 letech. Banka poskytovala snadné hypotéky, hypotéky byly lidem doslova vnucovány, neřešilo se, jestli jsou lidé závazky schopni splatit. Tyto rizikové hypotéky se dál prodávaly jako prvotřídní cenné papíry. Na jaře r bylo rekordní množství exekucí, ovšem na silně nadhodnocený majetek.

51 Den pádu banky Lehman Brothers 16 září 2008 Nekrytých hypoték bylo za USD. Jmění banky bylo pouhých USD. Při malém poklesu cen mohl zmizet celý kapitál banky. To se stalo a banka se dostala na dno. Požádala o pomoc vládu. Ta tuto pomoc zamítla. Trh amerických hypoték byl přes nákup cenných papírů propojen s celým světem. Nastala panika s obřích finančních ztrát. Úvěrové trhy přestaly fungovat.

52 Den pádu banky Lehman Brothers 16 září 2008 Andreas Clauss: Ve stejném období byly v USA další dvě banky ve stejné situaci. Vláda USA však pomohla pouze těm. Vlastníci Lehman Brothers patří k vlastníkům Federal Reserve a nechali padnout jednu z 5 nejdůležitějších bank. JAK TO? Proč Lehman? Banka LB měla velké množství závazků v Evropě!!! Ztráty se nesou tedy v Evropě.

53 Islandský bankrot 2008 Do roku 2008 žili lidé na Islandu svůj bez problémů pořizovali domy, auta atd. Islandský sen. Lidé si Úvěrová politika byla rozevřena na maximum. Lidé ale přestali být schopni splácet své dluhy.

54 Islandský bankrot 2008 Pád: Závazky Islandu Islandské HDP USD USD Island vyhlásil státní bankrot a odmítl splatit závazky vůči jiným zemím, zejména Velké Británii a Holandsku. Island zestátnil tři největší soukromé banky (Landsbanki, Glitnir, Kaupthing) a vzal peníze na dluh ve výši USD od Mezinárodního měnového fondu a Japonska.

55 Islandský bankrot 2008 Tím, že Island rozhodl nezaplatit dluhy způsobené bankami, nemusel zvyšovat daně a podnikat tvrdá úsporná opatření, aby tento dluh zaplatil, jako to bylo v případě Řecka. Stát v tichosti zbankrotoval, aniž by o tom psala média. Situace na Islandu byla pozorována politiky, jako je Merkelová, Sarkozy, Cameron, Zapatero, Berlusconi a další. Tato situace byla vyhodnocena jako nebezpečná pro jejich už tak finančně vratký systém. Bojkot informací o Islandu byl striktně dodržován tisíci novináři v rámci veškerého korporátního tisku, rozhlasu a televize.

56 EURO

57 EURO

58 EURO Do oběhu 1. ledna 2002, nahradilo tak dříve platné měny používané ve státech eurozóny. Důsledky: všechno reálně podražilo, snížila se spotřeba. Odpověď byla jako vždy: centrální banky uvolnily úrokovou politiku, rozdávaly se úvěry aby se oživila spotřeba, efekt krátkodobého růstu zaostalejších zemí, následné obrovské zadlužení.

59 EURO Následné obrovské zadlužení států. Stát má více výdajů, než příjmů: Irsko 14,3 % Řecko 13,6 % Španělsko 11,2 % Portugalsko 9,4 %

60 Zdroje: MORRIS, Michael. Co nesmíte vědět!. 1. vyd. Překlad Zuzana Žáčková. Česko: Anch Books, 2012, 383 s. ISBN Přispěvatelé Wikipedie, Bankovnictví částečných rezerv [online], Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2013, Datum poslední revize , 03:02 UTC, [citováno ] <http://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=bankovnictv%c3%ad_%c4%8d%c3%a1ste%c4%8dn% C3%BDch_rezerv&oldid= > Obrazový materiál prezentace je pod licencí Creativ Commons nebo vlastnictvím autora prezentace.

61 Děkuji za pozornost. Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.1

Zpracoval: Ing. Petr Taubinger, e-mail: taubinger@seznam.cz

Zpracoval: Ing. Petr Taubinger, e-mail: taubinger@seznam.cz OD PENĚŽNÍHO A MĚNOVÉHO SYSTÉMU K EKONOMICE ZALOŽENÉ NA PŘÍRODNÍCH ZÁKONECH / ZDROJÍCH aneb Od chaotické monetární správy zdrojů a neudržitelného růstu k inteligentní správě zdrojů a dynamické rovnováze

Více

Peníze a centrální banka

Peníze a centrální banka Peníze a centrální banka 5 Peníze jsou hybnou silou ekonomického koloběhu a umožňují účinnou směnu zdrojů v ekonomice. Co jsou to peníze? Jaké jsou jejich zásadní funkce? Jaká je úloha bank? Co je úlohou

Více

Bankovnictví a finance

Bankovnictví a finance Bankovnictví a finance Studijní dokumentace projektu Podpora nabídky vzdělávacích programů pro pracovníky veřejného sektoru Plzeňského kraje Registrační číslo: CZ.1.07/3.2.02/02.0012 Tento studijní materiál

Více

Univerzita Pardubice. Fakulta ekonomicko-správní

Univerzita Pardubice. Fakulta ekonomicko-správní Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní Vývoj kurzu české koruny v letech 1993 až 2012 Antonín Zelenka Bakalářská práce 2014 PROHLÁŠENÍ Prohlašuji, že jsem tuto práci vypracoval samostatně. Veškeré

Více

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 JARMILA NOVOTNÁ

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 JARMILA NOVOTNÁ Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 JARMILA NOVOTNÁ Evropský polytechnický institut, s.r.o. v Kunovicích Studijní obor: Finance a daně ANALÝZA VYBRANÝCH BANK V ČR Z HLEDISKA PODMÍNEK

Více

Centrum pro ekonomiku a politiku

Centrum pro ekonomiku a politiku Centrum pro ekonomiku a politiku Velká deprese Sborník textů Robert Holman, Pavel Kohout, Milan Sojka František Vencovský, Burton Folsom František Stellner, Radek Soběhart Ladislav Tajovský Marek Loužek

Více

Metodika finanční gramotnosti PRO STUDENTY aktualizace 2013

Metodika finanční gramotnosti PRO STUDENTY aktualizace 2013 Obchodní akademie a Vyšší odborná škola sociální, Ostrava - Mariánské Hory, příspěvková organizace Karasova 16, 709 00 Ostrava Mariánské Hory Metodika finanční gramotnosti PRO STUDENTY aktualizace 2013

Více

NOVINKY. Co se děje ve světě drahých kovů? Řecká lekce: investujte do skutečných hodnot ČERVENEC 2015. Vážení klienti, Pavel Ryba

NOVINKY. Co se děje ve světě drahých kovů? Řecká lekce: investujte do skutečných hodnot ČERVENEC 2015. Vážení klienti, Pavel Ryba G O L D E N G A T E NOVINKY Co se děje ve světě drahých kovů? ČERVENEC 2015 Vážení klienti, všechna média se v posledních týdnech soustředí na řeckou krizi a možný odchod Řecka z eurozóny. Co by si ale

Více

PROJEKT DYNAMICKÁ ROVNOVÁHA skripta metodických postupů

PROJEKT DYNAMICKÁ ROVNOVÁHA skripta metodických postupů PROJEKT DYNAMICKÁ ROVNOVÁHA skripta metodických postupů dynamická rovnováha Dynamická rovnováha: obsah školení 01 Odpovědný přístup k životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji; 02 Odpovědný přístup k

Více

NA POKRAJI KOLAPSU? FINANČNÍ KRIZE: PŘÍČINY, DŮSLEDKY A MOŽNOSTI JEDNÁNÍ

NA POKRAJI KOLAPSU? FINANČNÍ KRIZE: PŘÍČINY, DŮSLEDKY A MOŽNOSTI JEDNÁNÍ NA POKRAJI KOLAPSU? FINANČNÍ KRIZE: PŘÍČINY, DŮSLEDKY A MOŽNOSTI JEDNÁNÍ Pražský institut pro globální politiku Glopolis Prosinec 2012 OBSAH A. PŘEDMLUVA 5 B. KOMPETENČNÍ RASTR 7 C. INFORMACE PRO VYUČUJÍCÍ

Více

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli.

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Slovo úvodem Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Finance, nebo chceme-li peníze, se prolínají téměř vším, co zažíváme a ať chceme

Více

FINANCE A BANKOVNICTVÍ

FINANCE A BANKOVNICTVÍ UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PRÁVNICKÁ FAKULTA Richard Pospíšil, Vladimír Hobza, Zdeněk Puchinger FINANCE A BANKOVNICTVÍ Olomouc 2006 Oponenti: Ing. Jaroslav Zlámal, Ph.D. Ing. Ladislav Fornůsek Studijní

Více

Peníze mají dlouhou historii. Jejich různé formy nevznikly najednou ze dne na den, ale prošly vývojem, s jehož základními fázemi se nyní seznámíme.

Peníze mají dlouhou historii. Jejich různé formy nevznikly najednou ze dne na den, ale prošly vývojem, s jehož základními fázemi se nyní seznámíme. 4.kapitola Peníze V této kapitole se seznámíte s tím, jak se peníze vyvíjely v minulosti až do dnešních forem peněz s nabídkou peněz, neboli jak centrální banka prostřednictvím celé bankovní soustavy vytváří

Více

Jan Gajdoš. Vývoj zadluženosti domácností v ČR ekonomické a právní aspekty

Jan Gajdoš. Vývoj zadluženosti domácností v ČR ekonomické a právní aspekty Univerzita Palackého v Olomouci Právnická fakulta Jan Gajdoš Vývoj zadluženosti domácností v ČR ekonomické a právní aspekty Diplomová práce Olomouc 2013 Touto cestou bych chtěl poděkovat paní Ing. Janě

Více

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností. Zuzana Ančincová

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností. Zuzana Ančincová Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností Zuzana Ančincová Bakalářská práce 2009 ABSTRAKT Tato bakalářská práce se zabývá vývojem úspor a zadluženosti českých domácností. Teoretická část

Více

Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko - správní. Mezinárodní měnový fond ve 21. století. Tereza Mňuková

Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko - správní. Mezinárodní měnový fond ve 21. století. Tereza Mňuková Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko - správní Mezinárodní měnový fond ve 21. století Tereza Mňuková Bakalářská práce 2008 Souhrn Tato práce je věnována Mezinárodnímu měnovému fondu ve 21. století,

Více

FINANČ NÍ TRHY A VEŘ EJNÉ FINANCE II ING. PAVLA DUDYSOVÁ DOC. ING. JINDŘ ICH UJEC, CSC.

FINANČ NÍ TRHY A VEŘ EJNÉ FINANCE II ING. PAVLA DUDYSOVÁ DOC. ING. JINDŘ ICH UJEC, CSC. FINANČ NÍ TRHY A VEŘ EJNÉ FINANCE II ING. PAVLA DUDYSOVÁ DOC. ING. JINDŘ ICH UJEC, CSC. OSTRAVA 2005 Název: Finanční trhy a veřejné finance II Autor: Ing. Pavla Dudysová, doc. Ing. Jindřich Ujec, CSc.

Více

ROTHBARD_penize2_136_p.qxd 28.12.2001 9:59 Page 1 PENÍZE V RUKOU STÁTU

ROTHBARD_penize2_136_p.qxd 28.12.2001 9:59 Page 1 PENÍZE V RUKOU STÁTU PENÍZE V RUKOU STÁTU Murray N. Rothbard PENÍZE V RUKOU STÁTU Jak vláda zničila naše peníze Murray N. Rothbard PENÍZE V RUKOU STÁTU Praha 2001 Překlad z anglického originálu Murray N. Rothbard: What Has

Více

Otázky - OBECNÁ EKONOMIE II MAKROEKONOMIE - 2015

Otázky - OBECNÁ EKONOMIE II MAKROEKONOMIE - 2015 Otázky - OBECNÁ EKONOMIE II MAKROEKONOMIE - 2015 1. Hlavní makroekonomické směry stručně charakterizuje učení fyziokratů a merkantilismus - co je podstatou jejich učení, kdy, představitelé, kritika Fyziokraté

Více

Nehnuteľnosti a Bývanie ISSN 1336-944X

Nehnuteľnosti a Bývanie ISSN 1336-944X Michaela Dvorská 1 Nehnuteľnosti a Bývanie ISSN 1336-944X VYBRANÉ KRIZOVÉ OKAMŽIKY V HISTORII SVĚTOVÉ EKONOMIKY SELECTED CRISIS MOMENTS IN THE HISTORY OF THE WORLD ECONOMY Abstract The world financial

Více

Bankovnictví I přednášky

Bankovnictví I přednášky Katedra financí, Dalibor Pánek Email: panek@econ.muni.cz Bankovnictví I přednášky 1. přednáška 20.2.2007 Bankovní soustava Kolébkou bankovnictví je Itálie, kde banky vznikly někdy v 10., 11. století. Slovo

Více

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností v komparaci s původními členskými zeměmi EU. Veronika Krejčí

Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností v komparaci s původními členskými zeměmi EU. Veronika Krejčí Analýza vývoje úspor a zadluženosti českých domácností v komparaci s původními členskými zeměmi EU Veronika Krejčí Bakalářská práce 2008 ABSTRAKT Tato bakalářská práce se zabývá vývojem úspor a zadlužení

Více

Hypoteční specialisté v roce 2009

Hypoteční specialisté v roce 2009 Hypoteční specialisté v roce 2009 Hypoteční specialisté v roce 2009 1 Obsah OBSAH Poslání, vize, krédo, hodnoty 02 04 Profil 06 08 12 14 19 24 30 32 36 39 Rok ve zkratce Rozhovor s představenstvem Statutární

Více

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Finanční analýza společnosti. British Petroleum. Financial analysis. of British Petroleum company. Tomáš Fedarko

BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. Finanční analýza společnosti. British Petroleum. Financial analysis. of British Petroleum company. Tomáš Fedarko BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Finanční analýza společnosti British Petroleum Financial analysis of British Petroleum company Tomáš Fedarko Unicorn College 2011 Unicorn College, V kapslovně 2767/2, Praha 3, 130 00 Název

Více

Srovnání RPSN (roční procentuální sazba nákladů) u aktivních operací v českých finančních institucích. Veronika Foglová

Srovnání RPSN (roční procentuální sazba nákladů) u aktivních operací v českých finančních institucích. Veronika Foglová Srovnání RPSN (roční procentuální sazba nákladů) u aktivních operací v českých finančních institucích Veronika Foglová Bakalářská práce 2009 ABSTRAKT Hlavním cílem této bakalářská práce je srovnat situaci

Více

Pohled dlouhodobého investora 1997-2011

Pohled dlouhodobého investora 1997-2011 Pohled dlouhodobého investora 1997-2011 Autoři: Ing. Tomáš Tyl Schválil: Ing. Vladimír Fichtner 28. únor 2012 Pohled dlouhodobého investora ukazuje důležité poradenské principy, se kterými pečujeme o naše

Více

Globální finanční krize a její hodnocení z hlediska budoucího vývoje světové ekonomiky

Globální finanční krize a její hodnocení z hlediska budoucího vývoje světové ekonomiky Globální finanční krize a její hodnocení z hlediska budoucího vývoje světové ekonomiky prof. Ing. Oldřich Rejnuš, CSc. Vysoké učení technické v Brně, Fakulta podnikatelská, Ústav ekonomiky, Kolejní 4,

Více

DLUHOVÁ PROBLEMATIKA. Informační brožura

DLUHOVÁ PROBLEMATIKA. Informační brožura DLUHOVÁ PROBLEMATIKA Informační brožura DLUHOVÁ PROBLEMATIKA Informační brožura Leden 2008 Autoři: Ing. Štěpánka Syrovátková, Ing. Josef Machalíček Občanská poradna Plzeň, o.s. Bc. Jana Christová Informační

Více

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012

ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012 ZPRÁVA O VÝVOJI FINANČNÍHO TRHU V ROCE 2012 květen 2013 OBSAH Shrnutí vývoje v roce 2012... 3 1. Makroekonomická situace a vnější vztahy... 5 1.1. Makroekonomická situace... 5 1.2. Devizový trh... 7 2.

Více

Bankovní daň: opravdu věříte tomu, že může pomoci? Inflace a pád Římské říše Joseph Peden. Arnold Kling a Nick Schulz: From Poverty to Prosperity

Bankovní daň: opravdu věříte tomu, že může pomoci? Inflace a pád Římské říše Joseph Peden. Arnold Kling a Nick Schulz: From Poverty to Prosperity Terra Libera âasopis hlásící se k tradici LAISSEZ FAIRE červen červenec 2010 / ročník 11 Bankovní daň: opravdu věříte tomu, že může pomoci? Aleš Rod Ačkoliv na červnovém summitu G20 v Torontu vůdci dvacítky

Více