NEWSLETTER ROZHOVOR S ROSWITHOU SCHMIT. Jana Lálová. Aktuální KURZY v klubovně BPK

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "NEWSLETTER ROZHOVOR S ROSWITHOU SCHMIT. Jana Lálová. Aktuální KURZY v klubovně BPK"

Transkript

1 NEWSLETTER Srpen 2009 ROZHOVOR S ROSWITHOU SCHMIT Při své červnové návštěvě Vídně jsem navštívila mj. i naši lektorku z 2. ročníku výstavy Prague Patchwork Meeting Roswithu Schmit v jejím domku v Tribuswinklu. Stěny jsou vyzdobeny nejen akvarely jejího manžela, ale hlavně jejími vlastními pracemi, které všechny vycházejí z kruhu. Vystavovala např. v Innsbrucku (1998), zúčastnila se Koffer Exhibition EQA (2002-4), Val d Argent (2005) a mnoha jiných. Protože jsme si celý den o nich povídaly, prohlížely fotodokumentaci i související literaturu, nedá mi to se nesvěřit s několik mými otázkami i jejími odpověďmi. Jana Lálová Rozhovor Jany Lálová s Roswithou Schmit si můžete přečíst na str. 4! Aktuální KURZY v klubovně BPK sobota K. Sudová: Celodenní kurz Variace na Nine-patch (celý top za den) středa J. Lálová: Letní kurz aplikace V. Keltský uzel čtvrtek J. Štěrbová: Využití punchingového stroje pro moderní povrchy pátek J. Štěrbová: Moderní mozaiky s použitím Lutraduru a stabilizátorů 9.9. středa J. Lálová Havajská aplikace pátek J. Štěrbová: Skládané bargello šité z bloků setkání ART KLUBU sobota J. Štěrbová: Skládané bargello šité z bloků J. Štěrbová: Moderní mozaiky s použitím Lutraduru a stabilizátorů Dvouhodinové kurzy 200,- celodenní 600,- Kč. Přihlášky přijímají přímo lektorky: Jana Lálová: Jana Haklová: Květa Sudová: Jana Štěrbová:

2 DANUŠE BREZINOVÁ A 1. MORAVSKÝ PATCHWORKOVÝ KLUB Před deseti lety jsem na setkání prodejců šicích strojů poprvé uviděla něco co jsem nechápala, přestože jsem šila a uměla si se vším kolem šití poradit, tohle mi vzalo dech. Byla to taška, ale jaká... sešitá z kousků látek. Byla úžasná a řekli mi, že to je patchwork. Z kterého konce se taková taška má začít šít byl pro mne oříšek. Moje první dílo byla modrá deka z hvězd, našla jsem ji v Burdě a šila jsem ji snad rok. Dodnes si vzpomínám, jak jsem špatně sešila bloky a pak vše pracně párala. Po tatínkovi jsem zdědila trpělivost a pečlivost, takže často pářu. V roce 2001 jsem uspořádala svou první výstavu a ta mne doslova nastartovala, potkala jsem první spřízněné duše, Dášu Zajíčkovou, Andreu Chromíkovou, Danielu Švábovou. Ale nejvíce jsem obdivovala Věrku Havrlíkovou, právě se vrátila z Ameriky a u ní jsem získala první opravdové patchvorkářské zkušenosti. Naučila mne, jak správně ušít Lone Star a jak ručně proqiultovat deku. Na vitráž a její holubičky nikdy nezapomenu. Hvězdy Lone star ve všech podobách jsou mému srdci nejblíže. Postupem času se k mých výstavách vystavovaly další kamarádky patchworkářky a v roce 2004 jsme společně založily 1.moravský patchworkový klub. Naše první velká společná výstava v zámecké zahradě ve Fulneku předčila naše očekávání, velká návštěvnost a zájem o patchwork nás úplně zaskočil. Vůbec nám nevadilo že nás déšť na druhý den zahnal do tělocvičny. Byly jsme pyšné na své výtvory, přijely patchworkářky ze všech koutů republiky. Rok nato již s námi vystavovaly v zámecké zahradě i děvčata z Litomyšle, které si své úžasné deky rozprostřely na trávník a strávily ve Fulneku celý den. Náš klub se začal rozrůstat, začaly jsme šít deku a polštářky pro dětský domov, následovaly deky pro dětskou vesničku. Pak vznikl nápad ušít společnou klubovou deku. Los padl na Dear Jane. pokračování na str. 3

3 ČESKÝ PATCHWORK Art Quilt CLUB CZ V té době byla Dear Jane něco co si jen tak někdo u nás netroufne. Deka Der Jane má pro nás dva příběhy: příběh Jane možná je to pohádka - v Americe za občanské války byl odveden hoch z vesnice. Jeho milá Jane na něj čekala doma. Každý den, který pročekala, ušila jeden blok. Řadila za sebe den za dnem, blok za blokem. Použila staré šaty i šaty miláčkovy, použila látky, k nimž měla vztah. Když se pak na své dílo podívala, každý blok měl jinou vzpomínku. Třeba na to, jak jí maminka pořídila do školy první sukýnku. Ten hoch se z války nevrátil. A dekám ušitým podle tohoto vzoru se říká Dear Jane. No a příběh klubové deky?? V dece je 225 bloků a je ušita z 5227 kousíčků. My jsme se rozdělily do 5 skupinek. Některé šily doma a jiné se scházely při kafíčku a povídání. Až bylo všech 225 bloků ušito, všechny jsme se sešly ve Valašském Meziříčí, kde se pravidelně náš klub schází. Celý den jsme bloky skládaly, sešívaly dohromady, povídaly si. Deka se ve své plné kráse předvedla na již tradiční klubové výstavě v r v zámku v Novém Jičíně. Od těch dob nás deka provází na všech výstavách. Postupně ji ručně prošíváme a ještě chvilku bude trvat než bude hotová. V klubu je nás kolem osmdesáti, scházíme se dvakrát ročně. Přestože jsme rozsety po celé Moravě, máme k sobě hodně blízko, spojuje nás činorodá záliba. Tradiční výstavy ve Fulneku provázejí i menší klubové výstavy, nadále se věnujeme charitativní činnosti. A co já??? Můj život dostal jiné obrátky, patchwork už není jen mým koníčkem, ale i mým povoláním. Druhým rokem mám svou dílnu, kde si mohou patchworkářky pořídit vše potřebné pro patchwork. Látky, nitě,pomůcky,stroje. V kurzech se snažím naučit tuto úžasnou techniku nové příznivkyně patchworku. Jsem zastánce tradičních vzorů, i když se mi moderní ART quilty hodně líbí, moje Lone Star u mne stojí na prvním místě. Doprovází ji volné prošívání. Danuše Březinová Fotografie poskytla Danuše Březinová VÍKEND S ART QUILTEM a NOVÉ SETKÁNÍ Klubu tradičního patchworku více na straně 6!

4 ROZHOVOR S ROSWITHOU SCHMIT Kdy a kde jste se poprvé setkala s mandalou? S pracemi vycházejícími z kruhu jsem začala někdy kolem roku Kruh mě vždycky fascinoval svou magickou silou a harmonií. Moje tři děti už byly natolik velké, že jsem se mohla svému koníčku plně věnovat a v klidu při práci meditovat. Jistě vás tedy nepřekvapí, že všechny moje první práce byly šité ručně. Navrhovala jsem si je sama, pouze s tužkou, pravítkem a kružítkem. Mandala jako taková přišla mnohem později. Odkud čerpáte náměty pro svoji práci? V roce 1996 se mi dostala do ruky knížka newyorské výtvarnice Pauly Nadelstern (www.paulanadelstern.com) Kaleidoscopes and Quilts, která se stala doslova mojí biblí. Pokaždé, když ji vezmu do ruky, v ní nalézám další a další inspirace. Je to nejvíce opotřebovaná kniha v mé patchworkové knihovně. A potom kdykoliv o něčem zajímavém čtu, něco hezkého potkám, nějaký hezký kraj navštívím vždycky se to promítne do některé z mých následujících prací (např. Dovolená na ostrově Santorini, viz ilustrační foto nebo velice působivý quilt Fibonacciho spirála a samozřejmě Mandaly, kterých je už pěkná řádka, z nichž několik jsme mohli vidět i v Praze). A jak je to s technikou šití? A s použitými materiály? Po pravdě řečeno, od ručního šití jsem poměrně rychle přešla ke strojovému a vzhledem k požadované přesnosti zcela přirozeně jsem skončila u šití na papír. Dnes mám touto technikou připravenou knihu asi s šesti předlohami zatím však nemám nakladatele. Co se týče látek, samozřejmě jsem začínala s bavlnou. Dneska pro zdůraznění efektu experimentuji i s jinými materiály, zdobím třásněmi, vlnou atp. Nakonec bych se Vás chtěla zeptat na vaše dojmy z pražské výstavy. V letošním roce se na výstavě objevilo v sekci Echo 2008 několik zajímavých mandal podle Vašeho kurzu. Účastnice kurzů mohou výsledky svých prací vystavovat v následujícím roce bez výstavního poplatku. Setkala jste se někde s touto myšlenkou? Především bych chtěla pozdravit všechny své studentky i tlumočnici A. Štěrbovou. Moc mě potěšil jejich zájem, takže jsem ráda kurz přednesla dvakrát. V Praze se mi líbilo a mrzelo mě, že jsem se letos nemohla zúčastnit. V příštím roce určitě přijedu. A Váš nápad vystavovat výsledky workshopů z minulého roku považuji za výborný. Zatím jsem se s tím nikde nesetkala. Chtěla bych Vám popřát do dalších ročníků hodně podobných úspěšných nápadů, všem organizátorkám přeju hodně zdraví a českým vystavovatelkám vůli se více prosazovat v evropském patchworku. Fotografie byly pořízeny u Roswithy Schmit v rakouském Tribuswinklu.

5 NOVÉ MATERIÁLY BALI BATIKA Dnes představujeme materiál, který ocení tradiční i moderní quiltařky pro jeho úžasné vzory, barevnost, kvalitu a schopnost propojit v quiltu různě barevné plochy. Batiky Bali a jejich historie Slovo batikovat má indonésko-malajský původ a v originále znamená tečkovat. Obdobný proces barvení látek s použitím vykrytí rezervou lze najít již v textiliích starého Egypta a Středního Východu více než před 2000 lety. Avšak dnes používaný způsob batiky pochází z Indonésie, kde se během let vyvinul v jedno z největších uměleckých řemesel Asie. Tato prastará technika používá tzv. wajan, pánev tvarem podobnou známému woku pro rozehřívání vosku a speciální nástroj s dřevěnou rukojetí a kovovou špičkou pro jeho nanášení při tvorbě vzorů. Některé tradiční vzory batik byly vyhrazeny pro použití výhradně na královském dvoře. Během let měl na jejich vytváření silný vliv rozvíjející se obchod a příchod dalších národů, které se v Indonésii začaly usazovat (Holanďané, Japonci, Indové). Kolem roku 1830 přivezli Holanďané několik indonéských řemeslníků do Holandska, aby ukázali techniku batiky místním barvířům a výrobcům textilu. Zrychlení procesu nanášení vosku v moderní produkci umožnily raznice (chop) a šablony. Po nanesení vosku a jeho otisku v požadovaném designu se látka barví v různém počtu barvících lázní. Pro dosažení struktury se během procesu barvení látka ještě mačká a mne. Suší se venku, barvivo ještě dále reaguje na sluneční záření. Výrobní proces je dokončen v kádích s horkou vodou, kdy se vymyje vosk. Nejcennější batiky z Bali navrhuje princezna Mirah (vlastní firma od 1981), nejznámějším celosvětovým prodejcem je firma Hoffman. Obdobné látky nabízí i Jáva, Tongo a další oblasti Indonésie, všechny jsou ale vyráběné stejnou technikou (často ruční potisk) a používají výrazná místní přírodní barviva. BALI BATIKY MŮŽETE ZAKOUPIT U WIS Patchwork Studio (http://www.eshop.patchwork-studio.cz/)

6 Rychlé padající kostky Také jste často obdivovali quilty se vzorem 3D kostek a pak v návodech zjistili, že jsou klasickým vzorem pracné tradiční anglické šablonkové metody (jako babiččina zahrádka)? Ruční šití drobnými stehy z rubu lze sice nahradit strojovým sešitím, ale zase narazíme na Y šev, který patří ale k těm méně oblíbeným. Volbou světlejšího odstínu na horní plochu a tmavšího na bok kostky efekt zesílíte. Máme pro vás dnes návod, jak vzor ušít pouze se znalostí první základní lekce patchworku, vystačíme si jenom se čtverci a trojúhelníky. Trik je v jejich poskládání vedle sebe a v barvě trojúhelníků, které v každém bloku přišíváme k centrálnímu čtverci. Doporučujeme vytisknout si schéma (předloha na str. 7) a vybarvit pastelkami jednotlivá pole tak, aby kostky byly zřetelné ve své 3D podobě. Tím zároveň určíte barvy trojúhelníků, které budete k jednotlivým čtvercům přidávat. Než chytnete rytmus, začněte 2-3 bloky kolem středu quiltu a pak už vás vzor sám povede. Obrysy hran kostek zvýrazníte vhodným quiltováním. TIP: pro středové čtverce můžete použít i různé motivy potisku látky (zvířátka u dětských dek), srub klasický nebo twister, případně kaleidoskop s úhlem 90 (viz detail quiltu), barevné odstupňování apod. Jana Štěrbová NOVINKA v KLUBOVNÉ Každý poslední pátek v měsíci bude od 16 hodin klubovna BPK k dispozici Klubu tradičního patchworku. Čeká vás setkání a výměna zkušeností, vzorů a tipů i burza zbytků látek. TIP NA VÍKEND Tvoříme quilt libovolnou technikou do rámu Ikea (hotový 50x50 cm), akce pod patronací ArtClubu CZ je zdarma, postup je možné konzultovat (přítomny budou i lektorky). S sebou rám a materiál na quilt, vlastní šicí stroj, případně se lze vystřídat u strojů v klubovně. Omezený počet rámů k prodeji na místě. Akce se koná , vždy od 10 do 18 hodin, je možné se připojit kdykoliv, bez rezervace. PRAGUE PATCHWORK MEETING NEWSLETTER No.4 Prague Patchwork Meeting s.r.o., Veškerý obsah je chráněn autorským zákonem, jeho použití je možné pouze se souhlasem autora.

7 Základní blok: Padající kostky schéma

NEWSLETTER ZÁŘÍ 2010 OBSAH ZAJÍMAVÉ ODKAZY

NEWSLETTER ZÁŘÍ 2010 OBSAH ZAJÍMAVÉ ODKAZY NEWSLETTER ZÁŘÍ 2010 Milé čtenářky a milí čtenáři, Expozice šrotovného vystavená v srpnu v Birminghamu sklidila velký úspěch u široké patchworkové veřejnosti, v tomto čísle Vám přinášíme ohlédnutí za výstavou

Více

NEWSLETTER KVĚTEN 2010 ZAJÍMAVÉ ODKAZY. Milé čtenářky a milí čtenáři,

NEWSLETTER KVĚTEN 2010 ZAJÍMAVÉ ODKAZY. Milé čtenářky a milí čtenáři, NEWSLETTER KVĚTEN 2010 NA ÚVOD OBSAH Milé čtenářky a milí čtenáři, OHLÉDNUTÍ ZA 4.PPM str.2 V dubnu proběhl čtvrtý ročník výstavy Prague Patchwork Meeting. Vám všem, které jste vystavovali, bych chtěla

Více

Zeptali jsme se psycholožky PhDr. Ivety Míkové

Zeptali jsme se psycholožky PhDr. Ivety Míkové Vy d á v á C S Z S P o d ě b r a d y o. p. s. - č í s l o 2 / 2 0 11 Milí čtenáři, v tomto čísle časopisu Vám přinášíme rozsáhlé zpravodajství z výstavy Šikovné ruce našich seniorů pro radost a potěšení

Více

Desáté Zámecké slavnosti si určitě nenechte ujít

Desáté Zámecké slavnosti si určitě nenechte ujít Vybíráme z obsahu: Autokros po 40 letech ve Šluknově končí 2 Slovo starostky - náměstí 3 60. výročí firmy Topos, a. s. 10, 11 Výběrové řízení 15 Lesnická škola 17 První turnaj TS Beach Cup 19 CENA 5 Kč

Více

Společenská kronika 70 let od vystěhování Rozhovor se Zdeňkem Tulisem. Foto: lucie Hašková

Společenská kronika 70 let od vystěhování Rozhovor se Zdeňkem Tulisem. Foto: lucie Hašková ZPRAVODAJ V y d á v á o b e c H r a d i š t k o podzim / zima 2012 Foto: lucie Hašková Téma: Škola Společenská kronika 70 let od vystěhování Rozhovor se Zdeňkem Tulisem Během několika měsíců vyrostla na

Více

Nepalová. Jiřina. Mlha jak listopad Eva Brixi

Nepalová. Jiřina. Mlha jak listopad Eva Brixi listopad 2013/11 Vychází jako příloha časopisu Prosperita Žena, která se neztratí Jiřina Nepalová Jsme zahlceni nápady a výzvami str. 1, 10 11 rozhovor měsíce s Jiřinou Nepalovou, zakladatelkou a ředitelkou

Více

DAVID KRAUS. jižní echy. D tský pokoj. Farmá ské trhy. home stagingem. Seznamte se. Na cestách: Šel jsem vždycky vlastní cestou

DAVID KRAUS. jižní echy. D tský pokoj. Farmá ské trhy. home stagingem. Seznamte se. Na cestách: Šel jsem vždycky vlastní cestou 5. ro ník zdarma s Seznamte se home stagingem D tský pokoj království fantazie Na cestách: jižní echy Farmá ské trhy jsouv kurzu DAVID KRAUS Šel jsem vždycky vlastní cestou POUZE U NÁS NA VÝHRU NEČEKÁTE!

Více

bulletin lormu podzim

bulletin lormu podzim 72 2012 bulletin lormu podzim VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů rozhovor sociálně PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

LEDEN 2008 CENA 5,- KČ

LEDEN 2008 CENA 5,- KČ LEDEN 2008 CENA 5,- KČ Speciální číslo IQčka vám přináší zajímavé postřehy bývalých žáků naší školy. Jejich zkušenosti ze středních a vysokých škol, které v současné době navštěvují, mohou být pro vás

Více

http://poradna.ub.cz > Poradna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji

http://poradna.ub.cz > Poradna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji http://poradna.ub.cz > Poradna pro náctileté > nejlepší internetová aplikace ve Zlínském kraji V y d á v á m ě s t o U h e r s k ý B r o d p r o s i n e c 2 0 0 9 č í s l o 1 2 Z D A R M A w w w. u b.

Více

Obsah Čísla 69 zima 2011

Obsah Čísla 69 zima 2011 69 2011 bulletin lormu zima VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU Nad dopisy čtenářů Rozhovor PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ haf INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA ZÁLIBY

Více

POHODIČKA 2011/01 SRDCE ZDRAVÍ CESTOVÁNÍ KRÁSNÉ VZTAHY UMĚNÍ NASLOUCHAT ÚSPĚCH. www.zeny50.cz

POHODIČKA 2011/01 SRDCE ZDRAVÍ CESTOVÁNÍ KRÁSNÉ VZTAHY UMĚNÍ NASLOUCHAT ÚSPĚCH. www.zeny50.cz POHODIČKA POZNÁVÁNÍ DOMOV SRDCE LÁSKA TOLERANCE CESTOVÁNÍ JARNÍ SLUNÍČKO LIDSKÉ CITY KRÁSNÉ VZTAHY UMĚNÍ NASLOUCHAT ÚSPĚCH ZDRAVÍ www.zeny50.cz ÚvoDník / obsah Vážené čtenářky, vážení čtenáři. Nedávno

Více

www.vozickar.com XX. ROÈNÍK

www.vozickar.com XX. ROÈNÍK 3 2011 XX. ROÈNÍK V první řadě jsem plavec, říká úspěšný sportovec V Praze měl premiéru znamenitý dokument o hledání cest k porozumění Kladrubské hry www.vozickar.com LÉČEBNÉ POHYBOVÉ PŘÍSTROJE THERA TRAINER

Více

FOXMAG LIFE MAGAZINE. N o 2. Rozhovor Meda Mládková ČESKÁ naděje Daniel Pitín Móda

FOXMAG LIFE MAGAZINE. N o 2. Rozhovor Meda Mládková ČESKÁ naděje Daniel Pitín Móda FOXMAG LIFE MAGAZINE N o 2 Rozhovor Meda Mládková ČESKÁ naděje Daniel Pitín Móda Nejen na vysoké noze Zajímavý projekt TATE MODERN, DOX CENTRUM SOUČASNÉHO UMĚNÍ, VELETRŽNÍ PALÁC osobnost PICASSO EDITORIAL

Více

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE

Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč. Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč GAG-BEN ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE Březen 3/2011 Ročník: 19 Cena: 10 Kč Květen 3/2013 Ročník: 21 Cena: 10 Kč ČASOPIS, KTERÝ INSPIRUJE, POBAVÍ, INFORMUJE ŠKOLNÍ ČASOPIS ROKU 2010 Úspěchy časopisu 3x VÍDEŇ Vánoční Vídeň pohledem redaktorek

Více

SLAVNOSTNÍ ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU I. ADVENTNÍ PODVEČER

SLAVNOSTNÍ ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU I. ADVENTNÍ PODVEČER číslo 12 prosinec 2009 ročník VII www.dobrany.cz zdarma do všech domácností SLAVNOSTNÍ ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU I. ADVENTNÍ PODVEČER V neděli 29. listopadu si všichni poprvé vychutnali vánoční atmosféru

Více

zpravodaj obèanù Boleradic

zpravodaj obèanù Boleradic bøezen 2009 èíslo I. zpravodaj obèanù Boleradic Jarní básnička Barunka Pacáková Květinky už vláhu mají, včeličky se probouzí, mají práci hned, jak vstanou, hmyz si létá na mezi. Vlaštovky se vrací k nám,

Více

Hejčínské OKO ČERVENEC SRPEN 2014. Zpravodaj farnosti sv. Cyrila a Metoděje v Olomouci-Hejčíně. Nová zvonička v Řepčíně

Hejčínské OKO ČERVENEC SRPEN 2014. Zpravodaj farnosti sv. Cyrila a Metoděje v Olomouci-Hejčíně. Nová zvonička v Řepčíně Hejčínské OKO Zpravodaj farnosti sv. Cyrila a Metoděje v Olomouci-Hejčíně ČERVENEC SRPEN 2014 Nová zvonička v Řepčíně ÚVODNÍ SLOVO Držíte v ruce prázdninové číslo Hejčínského oka, v němž najdete ohlédnutí

Více

JEDNODUCHÉ POŘÍZENÍ PROJEKTU VYBER SI DUM.CZ

JEDNODUCHÉ POŘÍZENÍ PROJEKTU VYBER SI DUM.CZ 01 JEDNODUCHÉ POŘÍZENÍ PROJEKTU VYBER SI DUM.CZ OBJEVTE JEDINEČNÝ KATALOG RODINNÉ DOMY 2014 vše o individuálních projektech katalogy, informace, bonusy nové Rodinné domy Plus bezmála 40 novinek typových

Více

12 /2012. advent na sedmičce vánoční dárky, které pomůžou i potěší Profil: ewan mclaren. Zdarma, vydává mč Praha 7. Časopis o životě na Sedmičce

12 /2012. advent na sedmičce vánoční dárky, které pomůžou i potěší Profil: ewan mclaren. Zdarma, vydává mč Praha 7. Časopis o životě na Sedmičce 12 /2012 Časopis o životě na Sedmičce Zdarma, vydává mč Praha 7 advent na sedmičce vánoční dárky, které pomůžou i potěší Profil: ewan mclaren inzerce VOLNÁ VSTUPENKA 16.12. JARMARK OnaDnes 7. - 16. 12.

Více

ČASOPIS o.s. LORM PODZIM

ČASOPIS o.s. LORM PODZIM 76 2013 ČASOPIS o.s. LORM PODZIM VERŠE SLOVO ŠÉFREDAKTORA ZPRÁVY Z LORMU NAD DOPISY ČTENÁŘŮ ROZHOVOR SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ PORADNA ZDRAVÍ HAF INFORMACE OSOBNOSTI ZE SVĚTA HLUCHOSLEPÝCH ZE SVĚTA SPOLEČENSKÁ KRONIKA

Více

PORADCE ŘEDITELKY MATEŘSKÉ ŠKOLY listopad 2013 7

PORADCE ŘEDITELKY MATEŘSKÉ ŠKOLY listopad 2013 7 V současnosti vnímáme hračku jako prostředníka mezi dětmi a světem dospělých. Jako součást věcného prostředí i kulturní statek. Jako druh umění pro děti, v němž starší generace vypovídá o své vyspělosti,

Více

ČTRNÁCTIDENÍK BÍLINSKA ROČNÍK XX ČÍSLO 15 22. července 2010 Cena 6,90 Kč bilinsky-zpravodaj@seznam.cz tel. 732 850 493 PRÁZDNINY VE ZNAMENÍ HISTORIE

ČTRNÁCTIDENÍK BÍLINSKA ROČNÍK XX ČÍSLO 15 22. července 2010 Cena 6,90 Kč bilinsky-zpravodaj@seznam.cz tel. 732 850 493 PRÁZDNINY VE ZNAMENÍ HISTORIE Bílinský zpravodaj ČTRNÁCTIDENÍK BÍLINSKA ROČNÍK XX ČÍSLO 15 22. července 2010 Cena 6,90 Kč bilinsky-zpravodaj@seznam.cz tel. 732 850 493 Významný bílinský rodák Gustav Walter má svou pamětní desku Seifertova

Více

Cestou rovných příležitostí k podnikání a práci v Libereckém kraji Rovná cesta

Cestou rovných příležitostí k podnikání a práci v Libereckém kraji Rovná cesta Inspirujte se! 2 Cestou rovných příležitostí k podnikání a práci v Libereckém kraji Rovná cesta CZ.1.04/3.4.04/88.00233 realizace 1. 11. 2012 30. 11. 2014 Projekt Rovná cesta, jehož autorem a realizátorem

Více

XXI. Cvičení SAFEGUARD 2014 Zodolňování elektrárny pokračuje Příloha Zpravodaj + Hlubinné úložiště ve Skandinávii Květiny pro Karla Čapka

XXI. Cvičení SAFEGUARD 2014 Zodolňování elektrárny pokračuje Příloha Zpravodaj + Hlubinné úložiště ve Skandinávii Květiny pro Karla Čapka XXI / číslo 3 / 2014 Cvičení SAFEGUARD 2014 Zodolňování elektrárny pokračuje Příloha Zpravodaj + Hlubinné úložiště ve Skandinávii Květiny pro Karla Čapka bsah ZPRAVODAJ ČÍSLO 3/2014 Toto číslo vyšlo 26.

Více

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014

AKTUÁLNÍ DĚNÍ. Přerovští gymnazisté ve Španělsku. Gymnázium Jana Blahoslava jako místo setkání. 12. číslo, listopad 2014 AKTUÁLNÍ DĚNÍ Přerovští gymnazisté ve Španělsku Ve dnech 14. až 18. května se žáci GJB a SPgŠ Přerov zúčastnili mezinárodního setkání partnerských škol v rámci projektu Comenius. Ve španělském Cádizu se

Více

ZPRAVODAJ. pomáháme zůstat doma. Vydává CSZS Poděbrady o.p.s. - číslo 3 - ročník 2-1 7. s r p n a 2 0 0 9

ZPRAVODAJ. pomáháme zůstat doma. Vydává CSZS Poděbrady o.p.s. - číslo 3 - ročník 2-1 7. s r p n a 2 0 0 9 ZPRAVODAJ pomáháme zůstat doma Vydává CSZS Poděbrady o.p.s. - číslo 3 - ročník 2-1 7. s r p n a 2 0 0 9 Neostýchejte se požádat o pomoc Radí seniorům Ing. Irena Bělohlávková, starostka Třebestovic a předsedkyně

Více

Výročí osvobození Rousínova

Výročí osvobození Rousínova ČERVEN 2015 ZDARMA VYDÁVÁ MĚSTSKÝ ÚŘAD ROUSÍNOV Výročí osvobození Rousínova V den 70. výročí osvobození Rousínova 27. dubna 2015 položili Ing. Jiří Lukášek, starosta a Zdeněk Šedý, místostarosta, věnec

Více

4 Attavena, o.p.s. Senior... Internet, senioři... ... a statistiky

4 Attavena, o.p.s. Senior... Internet, senioři... ... a statistiky Vážení přátelé, tato publikace byla vytvořena v rámci projektu Klikněte pravýn, dědo, podpořeným Nadací rozvoje občanské společnosti a financovaným v rámci rozpočtové linie Phare CZ2002/000-282.02.02,

Více

T R U B AČ C HARITY Č ESKÝ T ĚŠÍN. Léto

T R U B AČ C HARITY Č ESKÝ T ĚŠÍN. Léto T R U B AČ C HARITY Č ESKÝ T ĚŠÍN Č. 2/15 Léto Léto. Už to slovo samotné mě zahřívá u srdce. Já jako člověk narozený v červenci, kterému je pod 25 oc neustále zima, léto zbožňuju! Ale dost mně. Léto je

Více