Souhrnná teritoriální informace Kuba

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Souhrnná teritoriální informace Kuba"

Transkript

1 Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Havaně ke dni Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická charakteristika 3. Zahraničně-politická orientace 4. Ekonomická charakteristika země 5. Finanční a daňový sektor 6. Zahraniční obchod země 7. Obchodní a ekonomická spolupráce s ČR 8. Základní podmínky pro uplatnění českého zboží na trhu 9. Investiční klima 10. Očekávaný vývoj v teritoriu 1/58 Zastupitelský úřad Havana ()

2 1. Základní informace o teritoriu je největším ostrovem karibské oblasti, který leží 145 km jižně od Floridského poloostrova. se nachází uprostřed zóny, která často trpí hurikány a tropickými bouřemi. V roce 2008 zasáhly Kubu tři po sobě jdoucí hurikány, z jejichž ničivých následků se vzpamatovává dodnes. Nebezpečí hurikánů hrozí v období měsíců květen až listopad Oficiální název státu República de Cuba zkratka: CU Kubánská republika 1.2. Rozloha Celkem km 2 (hlavní ostrov , ostrov Isla de Juventud a ostatní ostrovy 3 000), z toho: obdělávaná zemědělská půda: 29 % louky a pastviny: 23 % lesy: 17 % ostatní: 31 % 1.3. Počet obyvatel, hustota na km², podíl ekonomicky činného obyvatelstva Celkem (k 2010), z toho: muži ženy Hustota osídlení celkem 102,01 osob/km 2 Podíl ekonomicky činného obyvatelstva: 5,158 mil Průměrný roční přírůstek obyvatelstva a jeho demografické složení Průměrný přírůstek/úbytek 0,3 na 1000 obyv. Poměr pohlaví mužů na 1000 žen Průměrná hrubá porodnost 11,6 na 1000 obyv. Narození celkem Průměrný věk obyvatelstva 37,3 let Průměrná délka života 77,97 let Průměrná hrubá úmrtnost - 8,1 na 1000 obyv. 2/58 Zastupitelský úřad Havana ()

3 1.5. Národnostní složení Na Kubě existuje pouze kubánská národnost. Někteří občané mají dvojí národnost po rodičích, podle toho, odkud se na Kubu přistěhovali. Tato druhá národnost však slouží pouze pro usnadnění cestování do původní vlasti rodičů. Nikde jinde se na Kubě neuvádí. mulati: 51 % běloši: 37 % černoši: 11 % asiati: 1 % 1.6. Náboženské složení ateisté katolíci africká náboženství judaismus Oficiální údaje nejsou publikována. Před nástupem Fidela Castra k moci se k římskokatolické církvi hlásilo 85 % obyvatel Úřední jazyk a ostatní nejčastěji používané jazyky španělština Ostatní nejčastěji používané jazyky angličtina v obchodním styku, pro styk s turisty také francouzština, italština a němčina Administrativně správní členění země, hlavní město a další velká města je členěna na 15 provincií (jedna z nich je hlavní město) a zvláštní okrsek Isla de la Juventud: Camagüey, Ciego de Avila, Cienfuegos, Granma, Guantánamo, Holguín, město Ciudad de La Habana, provincie La Habana, Las Tunas, Matanzas, Pinar del Río, Sancti Spíritus, Santiago de Cuba, Villa Clara, Artemisa, zvláštní okrsek Isla de la Juventud Země se dále člení na 169 okresů (municipios). Hlavní město: Ciudad de La Habana (Havana) obyvatel Další velká města: Santiago de Cuba obyvatel (provincie) Holguín obyvatel (provincie) Camagüey obyvatel (provincie) Z celkového počtu obyvatel žije 76 % ve městech. 3/58 Zastupitelský úřad Havana ()

4 1.9. Peněžní jednotka a její členění, používání jiných měn V zemi platí dvě oficiální měny: Kubánské peso Peso Cubano Nacional (CUP) / 100 centavos (nacionales) Konvertibilní peso Peso Cubano Convertible (CUC) / 100 centavos (convertibles) Peso convertible CUC hlavní užívaná měna; aktuální kurz je 1 EUR = 1,26 CUC (únor 2011); Peso nacional CUP pro peso nacional paltí dvojí směnny kurz, ve státních směnárnách je kurs:1 CUC = 24 CUP, státní podniky používají kurz 1 CUC = 1 CUP. Euro EUR používání této měny je zavedeno v izolovaných turistických centrech. Většina obchodů prodává zboží za CUC. V obchodech za CUP se dostanou přídělové potraviny a v omezené míře také technické výrobky kubánské produkce. Za CUP je také zelenina a ovoce na tržišti. Některé restaurace a bary fungují v CUP nebo obou měnách. Výměna USD za CUC je účtována s 10 % srážkou za použití embargované měny. Při bezhotovostním styku není tento poplatek účtován. Pro mezinárodní bankovní styk nesmí vzhledem k americkému obchodnímu embargu používat USD Státní svátky, obvyklá pracovní a prodejní doba Státní svátky: 1. leden Výročí revoluce v roce 1959, hlavní státní svátek. 1. květen Svátek práce červenec Den národního povstání (útok na kasárna Moncada dne ). 10. říjen Začátek bojů za nezávislost, osvobození otroků roku 1867 (Grito de Yara). 25. prosinec Vánoce vyhlášeny volným dnem od roku Pracovní doba: ministerstva a podniky: Po-Pá 8:00 16:30 polední přestávka min, obchody: Po So: 10:00-17:00 až 18:00 benzínové stanice Cupet, Oro Negro fungují 24 hodin denně Místní zvyklosti důležité pro obchodní kontakty Pro obchodní jednání s kubánskými partnery je důležité uvědomit si, že je socialistickou ekonomikou, kde je spousta činností řízených z centra a to také často vyžaduje schvalování i překvapivých detailů. Při nákupu ze zahraničí musí kubánská firma předložit Centrální bance (Banco Central de Cuba) žádost o převod deviz, kterou musí doložit kontraktem a fakturou na dovážené zboží. Centrální banka tuto žádost posoudí a předá Ministerstvu ekonomiky a plánování Kuby. To rozhodne, zda je požadovaný dovoz potřebný pro národní hospodářství a zda tedy firmě smění její převoditelná pesa na devizy nebo ne. Při obchodních jednáních je kubánská strana často vázána předpisy, na jaké obchodní podmínky může přistoupit. To znamená, že není zcela v moci obchodního partnera rozhodnout všechny detaily smlouvy. Občas se ale také stává, že se na tuto okolnost kubánská strana záměrně odvolává, aby 4/58 Zastupitelský úřad Havana ()

5 pro urychlení jednání přinutila protistranu k ústupkům. Při sjednávání platebních podmínek kontraktu je dobré vyžadovat kvalitní zajištění platby Podmínky využívání místní zdravotní péče českými občany a občany EU Nemocnice Cira García v Havaně je určena pro cizince. Ošetření je placené, přičemž za první orientační návštěvu lékaře se obvykle platí kolem 25 CUC. Také další ceny jsou vysoké. Zdravotní pojištění pro cestu na Kubu je povinné. Ve větších turistických střediscích (např. Varadero) jsou obdobné nemocnice pro zahraniční turisty. Spojení: Nemocnice Clínica Central Cira García Calle 20, No Esquina a Ave. 41, Miramar, La Habana tel: Clínica Internacional Varadero tel: 045/ První pomoc , , Kardiovaskulární ambulance , Víza, poplatky, specifické podmínky cestování do teritoria Víza, režim vstupu, přihlašovací povinnost: Turistická víza: občané ČR, držitelé všech druhů pasů, potřebují pro vstup na Kubu vízum. Pokud se jedná o turistický pobyt, uděluje vízum na počkání konzulární oddělení ZÚ Kuby v Praze (Sibiřské nám. č 1., Praha 6) ve formě turistické karty, která stojí 750,- Kč. Tato karta může být vyřízena i v rámci turistického pobytu prostřednictvím cestovní kanceláře. Rovněž v mnoha zemích je možno získat turistická víza na Kubu na letišti před odletem na Kubu. Turistická karta opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu 30 dnů a může být prodloužena na Kubě na cizinecké policii o dalších 30 dnů za poplatek 25 CUC. Víza pro novináře: platí zákaz výkonu činnosti bez akreditace. Novináři musí obdržet pracovní vízum, poté se musí akreditovat ve Středisku mezinárodního tisku v Havaně (CPI - Centro de Prensa Internacional, musí předložit průkazku, nahlásit místo pobytu, cena 60 CUC). Získání víza trvá často velmi dlouho (i půl roku a více) a kubánské úřady sledují zahraniční tisk a registrují novináře hanlivě píšící o Kubě. Novináři, jejichž forma nahlížení na kubánskou situaci není ta, která by vyhovovala kubánské vládě, nemusí povolení obdržet či jim nemusí být prodlouženo. Novináři během prvního půl roku musí žádat o nové povolení každý měsíc. Doklady potřebné pro vstup občanů ČR na Kubu: Cestovní doklad : platný cestovní pas (doba platnosti minimálně do opuštění Kuby); turistovi zůstává druhá polovina turistické karty (víza), která se odevzdává při odletu. Při odletu ze země musí každý cestující povinně zaplatit letištní poplatek (25 CUC za osobu). 5/58 Zastupitelský úřad Havana ()

6 Motorové vozidlo: Pro zapůjčení motorového vozidla stačí český řidičský průkaz (platí po dobu 180 dnů pobytu na Kubě, poté je nutné zažádat o místní řidičský průkaz - pouze formalita, není nutné žádné přezkoušení z pravidel silničního provozu). Omezení pro dovoz a vývoz valut a místní měny, příp. i některých předmětů: Všichni cestující mají právo dovézt nové předměty a zboží, jež není určeno k obchodování, v hodnotě 1000 pesos. Výše celního poplatku je 100% deklarované hodnoty, s odečtením 50 pesos. Platí přísný zákaz dovozu zbraní, zařízení GPS, vysílaček a satelitů. Živá zvířata musí mít příslušný certifikát. Vzhledem k nedostatku elektřiny na ostrově celní předpisy neumožňují dovoz energeticky náročnějších elektrických spotřebičů - především mikrovlnné truby, ohřívače, topinkovače, videa, atd. Zboží osvobozené od celních poplatků a daní: Věci osobní potřeby (ošacení, obuv, toaletní a mycí prostředky v rozumném množství odpovídajícímu době pobytu). Další předměty jejichž hodnota nepřesahuje 100 USD. Kromě osobních předmětů je možno dovézt až 10 kg léků. Dále cestující starší 18 let mohou dovézt 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 gramů tabáku a 3 litry vína nebo jiných alkoholických nápojů. Zákaz dovozu se vztahuje na: Drogy, omamné a psychotropní látky, vyjma těch jež cestující přiváží podložené patřičným lékařským předpisem k osobnímu použití; Krevní deriváty; Pornografické časopisy, předměty a zboží; Výbušniny; Lehká motorová vozidla a motory. Speciální předpisy platí pro: Zbraně, munice k nim, bodné a sečné zbraně; Územní radiokomunikační stanice a přístroje; Biologické a farmaceutické výrobky živočišného původu a/nebo pro veterinární použití; Vzorky flóry a fauny a jejich části v jakékoli formě; Potraviny pouze v průmyslově vyrobených a hermeticky uzavřených konzervách. Speciální předpisy upravující dovoz zděděného majetku, předmětů obsahujících ušlechtilé kovy a drahé kameny a valut: V případě, že cestující doveze krátkodobě předměty jejichž hodnota převyšuje 5000 USD, musí vyplnit pro celní orgány "Prohlášení o hodnotě", jež je třeba předložit při odjezdu ze země jako průkazný dokument takového dovozu. Jestliže cestující při svém odjezdu uvažuje o vývozu hodnoty převyšující 5000 USD, musí při svém příjezdu na Kubu deklarovat celkovou dovezenou hotovost. Nedeklarované předměty, předměty nepravdivě deklarované a předměty jejichž hodnota přesahuje 1000 USD jako maximální povolená hodnota, mohou být zadrženy nebo zabaveny a cestující může být trestně stíhán. 6/58 Zastupitelský úřad Havana ()

7 Povinná výměna valut a prokazování zajištění finančních prostředků pro pobyt a vycestování ze země na Kubě není. Ubytování : Ubytování v hotelích na Kubě, nejen v Havaně, ale i v ostatních turisticky zajímavých oblastech, je dobré kvality. Hotely jsou většinou provozovány společně se zahraničním partnerem. Řetězce známých hotelů, převážně španělských, italských a německých zaručují standardní kvalitu služeb. Značně rozšířená je možnost ubytování různé kvality u soukromých provozovatelů za přijatelné ceny (od cca 20 CUC). S majitelem je možné domluvit za příplatek i snídani, případně další stravování, což je při problematickém zásobování na Kubě výhodné. Pokud se jedná o camping či nocování pod širým nebem, ačkoliv nikde není uvedeno, že by tento způsob turistiky byl zakázaný, na něj není vybavena - kempy neexistují. Jediný tzv. lidový camping je určen Kubáncům a podmínky v něm zdaleka nedosahují úrovně ani těch nejprostších kempů v Evropě. Pokud kubánská policie najde cizince spícího např. na pláži, tvrdí, že je to zakázané a že se turista musí přesunout do hotelu. Peníze: Na Kubě platí dvojí měna kubánské peso a peso konvertibilní (viz kap. 1.9.). Cizinci platí vše v konvertibilních pesech. Pouze na trzích s ovocem a zeleninou je možné nakupovat za národní měnu. Zaslání finanční hotovosti na Kubu je možné prostřednictvím: 1. České obchodní banky do Banco Internacional de Comercio S.A. (adresa: 20 de Mayo y Ayestarán, La Habana), kde proti předložení cestovního pasu vyplatí cizinci tuto hotovost. Upozorňujeme, že transfer je nutno uskutečnit v měně Euro. Tato transakce trvá 3-5 dní. 2. Kubánské pojišťovny Asistur; peníze (EUR) se zašlou přes banku BAWAG International Bank nebo ČSOB na Banco Financiero Internacional, Calle 5ta B y 6, Playa, La Habana, Cuba; Código (Kód): BFI CCU HHXXX; Beneficiario (Příjemce): Asistur; No. de cuenta (číslo účtu): ; Referencía (reference): jméno osoby. Banka musí odeslat kopii bankovního převodu na Asistur číslo faxu ; Hned po přijetí faxu Asistur vyplatí hotovost na své pobočce na adrese Prado 208, Centro Habana, La Habana. Tato transakce trvá 1-2 dny. V bankách a ve většině nových hotelů fungují bankomaty. Vzhledem k americkému obchodnímu embargu však nefungují americké platební karty (např. American Express) ani karty vydané americkými bankami či jejich pobočkami v ČR (např. Citibank). Kromě této výjimky jsou VisaCard nebo MasterCard bezproblémové. Doprava: Na Kubě téměř nefunguje hromadná doprava ve městech. Autobusy jezdí nepravidelně a jsou přeplněné. Dobře lze cestovat turistickými dálkovými autobusy Viazul nebo Astro z Havany do hlavních turistických oblastí jako je Pinar del Rio, Varadero, Trinidad, Santiago de Cuba atd. Doprava po těchto trasách je zajištěna klimatizovanými autobusy s pevným jízdním řádem. Existuje možnost pronajmutí vozidla u příslušných agentur. Pro nákup pohonných hmot do automobilů je nutno využívat pouze turistické benzinové pumpy (cena benzinu speciál je 1,1 CUC za litr, nafta 1 CUC za litr). Benzin bývá občas nekvalitní a způsobuje problémy s provozem vozidla. Orientační ceny za půjčení automobilu: malé vozy - Subaru Vivio, Peugeot 206, Hyundai Atos od 70 CUC/den střední vozy - Daewoo Cielo, Mitsubishi Lancer, Škoda Fabia od 80 CUC/den 7/58 Zastupitelský úřad Havana ()

8 Formální oděv: Na rozdíl od Evropy se na Kubě oblek používá jen velmi omezeně, především mezi cizinci. Pánům do divadla, na kubánský balet, koncert či recepci zcela postačí světlejší košile s kravatou (i bez) s plátěnými kalhotami. Za formální oděv a náhražku obleku je dále považována tzv. guayabera, košile s prýmky a 2-4 kapsami na přední straně, která se nosí vytažená z kalhot a vzhledem k obvykle horkému klimatu je velmi praktickou částí oděvu. Je užívána i cizinci zvyklými na poměry. Lze ji zakoupit v kterémkoliv hotelu v cenách kolem 10 až 30 CUC a nosí se jako rozhalenka bez kravaty. Všeobecně je však třeba počítat s menší formálností akcí, především u těch organizovaných kubánskými partnery. Kravatu v zemi nosí především cizinci, domácí ji prakticky nepoužívají (kromě extrémně formálních příležitostí - přijetí ministrů, hlav států, občas i u příležitosti kontaktu s cizinci). Dámský formální oděv není nijak odlišný od evropského. Hygienické a zdravotní podmínky: Pro cestu na Kubu není předepsáno žádné povinné očkování. Doporučené je očkování proti žloutence typu A i B. Je třeba vzít v úvahu problém s pitnou vodou, nelze používat vodu z místní vodovodní sítě, ale pouze vodu kupovanou v láhvi s neporušeným uzávěrem. Doporučujeme vybavení běžnými léky pro případ nevolnosti, střevních či horečnatých onemocnění. V lékárnách pro cizince je možné tyto léky koupit, cena je ale ve srovnání s běžnými cenami v zahraničí neúměrně vysoká. Lékařské ošetření v nemocnicích pro cizince je uspokojivé, avšak při delší hospitalizaci hrozí nebezpečí nákazy stafylokokem. Kubánská kuchyně: je proslulá svým kubánským rumem, který slouží jako základ do typických míchaných nápojů - Daiquirí, Mojito, Cuba Libre. Za přijatelné ceny je možné ochutnat langustu a další speciality z mořských živočichů. Typické kubánské jídlo je Congrí (rýže s barevnými fazolemi), Moros y Cristianos (rýže s černými fazolemi). V současné době existuje kromě klasických restauraci i možnost stravování v soukromých restauracích (paladary), kde jsou zpravidla stejné ceny a kvalita obsluhy je dobrá. Nedoporučuje se konzumace potravin od drobných prodejců na ulici. Elektrická síť: Napětí v elektrické síti na Kubě je 110V, 60Hz na rozdíl od českých 220V, 50 Hz. V případě trvalejšího pobytu v zemi si cizinci v bytech připojením dvou fází vytvářejí napětí 220 V, 60 Hz, kdy ovšem příslušný přístroj musí být použitelný i při 60 Hz. V moderních hotelích jsou většinou klasické evropské zásuvky na 220V v koupelně, ve starších hotelích je na 220V klimatizace, která však má odlišný typ zásuvky. Některé elektrospotřebiče, zakoupené v Evropě, však mají přepínání V, Hz. Adaptér na americkou zásuvku doporučujeme zakoupit v ČR Oblasti se zvýšeným rizikem pro cizince vhodnost návštěvy s ohledem na politickou či jinou situaci v zemi Bezpečnostní situace v zemi je relativně dobrá vzhledem k vysoké přítomnosti policie ve všech turisticky zajímavých místech a na silnicích. Přesto je třeba brát v úvahu, že v centru Starého města v Havaně, na nábřeží (Malecón) a v některých místech Varadera, existuje zvýšená kriminalita a nedoporučuje se vycházet v pozdních nočních hodinách. V poslední době se výrazně zvýšil počet okradení drobnými zloději na ulicích, proto není vhodné nosit větší finanční hotovost nebo šperky z drahých kovů. Je třeba si hlídat fotoaparáty, kamery, kabelky. Doporučujeme pořízení si kopie cestovních dokladů pro případ odcizení a následné potřeby vystavení náhradních dokladů. 8/58 Zastupitelský úřad Havana ()

9 1.15. Kontakty na zastupitelské úřady ČR v teritoriu (včetně generálních či honorárních konzulátů) popis spojení z letiště a z centra města Embajada de la República Checa Ave Kohly 259, entre 41 y 43 Nuevo Vedado La Habana, CUBA tel: ; fax: obchodně-ekonomický úsek: Kontaktní osoby: Mgr. Petra Jacinová, III. tajemník, vedoucí obchodně-ekonomického úseku Ing. Mgr. František Fleišman, III. tajemník, konzul Teritoriální působnost ZÚ:, Bahamy Informace a mapu s lokalizací ZÚ najdete na v kapitole Jak nás najdete Kontakty na zastoupení ostatních českých institucí (Česká centra, CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism) Na Kubě české instituce nepůsobí Praktická telefonní čísla v teritoriu (záchranka, dopravní policie, požárníci, infolinky apod.) Policie 106 Hasiči 105 Panataxi Nemocnice Cira García (až 14) Letiště José Martí informace Air France Iberia Condor-LTU Internetové informační zdroje Noviny a časopisy: GRANMA oficialni deník KSK, GRANMA Internacional Juventud rebelde - Trabajadores /58 Zastupitelský úřad Havana ()

10 Rozhlas: Radio Rebelde - Radio Habana Cuba - Radio Progreso - Radio Reloj - Notinet del Cubaweb - Televize: Cubavisión (TV Cubana) - Televisión Serrana - Informační a propagační agentury: Prensa Latina - Agencia de Información Nacional - AIN Camagüey- Génesis Multimedia - Tienda virtual - 10/58 Zastupitelský úřad Havana ()

11 1.19. Adresy významných institucí Ministerstvo pro revizi a kontrolu Ministerio de Auditoria y Control (MAC) Monserrate No. 213 e/ Empedrado y Tejadillo Habana Vieja, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Sitio web: Ministerstvo pro vědy, technologie a životního prostředí Ministerio de Ciencia, Tecnología y Medio Ambiente (CITMA) Industria y San José, (Capitolio)Habana Vieja Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Ministerstvo kultury Ministerio de Cultura (MINCUL) Calle 2 No. 258 e/ 11 y 13, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Sitio web: Ministerstvo hospodářství a plánování Ministerio de Economía y Planificación (MEP) 20 de Mayo y Territorial, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) Fax: (53-7) Sitio web: Ministerstvo školství Ministerio de Educación (MINED) Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Ministerstvo vysokého školství Ministerio de Educación Superior (MES) Calle 23 y F No. 565, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / / Fax: (53-7) /58 Zastupitelský úřad Havana ()

12 Ministerstvo financí a cen Ministerio de Finanzas y Precios (MFP) Obispo No. 211 esq. a Cuba, Habana Vieja Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Sitio web: Ministerstvo spravedlnosti Ministerio de Justicia (MINJUS) Calle O No. 216, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) al 59 Fax: (53-7) Ministerstvo informatiky a spojů Ministerio de Informática y las Comunicaciones (MIC) Ave. Independencia y 19 de Mayo, Ayestarán Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) al 80 Fax: (53-7) Ministerstvo zahraničních věcí Ministerio de Relaciones Exteriores (MINREX) Calzada No. 360, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) Fax: (53-7) Sitio web: Ministerstvo zdravotnictví Ministerio de Salud Pública (MINSAP) Calle 23 No. 201, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) / Sitio web: Ministerstvo zahraničního obchodu a investic Ministerio del Comercio Exterior (MINCEX) Infanta No. 16 esq. 23, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Sitio web: 12/58 Zastupitelský úřad Havana ()

13 Ministerstvo vnitřního obchodu Ministerio del Comercio Interior (MINCIN) Habana No. 258 e/ San Juan de Dios y Empedrado Habana Vieja, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Ministerstvo práce a sociálních věcí Ministerio del Trabajo y Seguridad Social (MTSS) Calle 23 e/ O y P, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / / Fax: (53-7) Ministerstvo dopravy Ministerio del Transporte (MITRANS) Ave. Independencia y Tulipán, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Ministerstvo turistiky Ministerio de Turismo (MINTUR) Calle G y Malecón, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) Pizarra:(53-7) ext. 135 Fax: (53-7) Ministerstvo zemědělství Ministerio de la Agricultura (MINAGRI) Conill y Ave. Independencia, Nuevo Vedado, Plaza Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) Fax: (53-7) Ministerstvo stavebnictví Ministerio de la Construcción (MICONS) Ave.Carlos Manuel de Céspedes y 35, Plaza Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / al 27 / Fax: (53-7) Ministerstvo potravinářského průmyslu Ministerio de la Industria Alimenticia (MINAL) Ave. 41 No e/ 48 y 50, Playa, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) al 09 / /58 Zastupitelský úřad Havana ()

14 Fax: (53-7) Ministerstvo základního průmyslu Ministerio de la Industria Básica (MINBAS) Ave. Salvador Allende No. 666 e/ Oquendo y Soledad Centro Habana, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) y 49 Fax: (53-7) Ministerstvo lehkého průmyslu Ministerio de la Industria Ligera (MINIL) Empedrado No. 302 esq. a Aguiar, Habana Vieja Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Ministerstvo rybolovného průmyslu Ministerio de la Industria Pesquera (MIP) 5ta. Ave. y Calle 246, Edificio 1, Barlovento Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Sitio web: Ministerstvo metalurgického průmyslu Ministerio de la Industria Sideromecánica (SIME) Ave. Independencia y 100, Boyeros, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / / Fax: (53-7) Kubánský institut rozhlasu a televize Instituto Cubano de Radio y Televisión (ICRT) Calle 23 No. 258, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / Fax: (53-7) Kubánský institut civilního letectví Instituto de Aeronáutica Civil de Cuba (IACC) Calle 23 No. 64, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) Fax: (53-7) /58 Zastupitelský úřad Havana ()

15 Státní institut pro sport, tělesnou výchovu a rekreaci Instituto Nacional de Deportes, Educación Física y Recreación (INDER) Ave. Independencia y Vía Blanca, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) / / Fax: (53-7) Sitio web: Státní institut hydrauliky Instituto Nacional de Recursos Hidráulicos (INRH) Calle Humboldt No. 106 esq. a P, Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (53-7) al 78 / Fax: (53-7) Státní celní úřad Aduana General de la República de Cuba Calle 6 e/ 37 y 39, Nuevo Vedado, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) al 71 Fax: (537) Mezinárodní letiště José Martí Aeropuerto Internacional José Martí Ave. Van Troi y Final Gral. Peraza, Boyeros, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) Información: (537) Fax: (537) Havanská burza pro zadávání vedlejších smluv Bolsa de Subcontratación de La Habana Calle 21 No. 661 esq. A, Vedado, Ciudad de La Habana, Cuba Tele Fax: (537) /(537) E.mail: Sitio web: Obchodní komora Kubánské republiky Cámara de Comercio de la República de Cuba Calle 21 No. 661 esq. A, Vedado Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / Fax: (537) Podnik obalové a nákladové techniky Empresa de Envases y Embalajes (EEE) Ave. del Bosque No. 121 e/ Ave. Zoológico y Calle 36 Nuevo Vedado, Ciudad de La Habana Teléfono: (537) Fax: (537) /58 Zastupitelský úřad Havana ()

16 Státní centrum rostlinné sanitární péče Centro Nacional de Sanidad Vegetal Calle Ayuntamiento No. 231 e/ San Pedro y Lombillo Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / al 79 Fax: (537) / Středisko na podporu kubánského vývozu Centro para la Promoción de las Exportaciones de Cuba(CEPEC) Calle infanta No.16 Esq. 23 Vedado,Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / / Fax: (537) Sitio web: Středisko na podporu kubánských investic Centro para la Promoción de las Inversiones en Cuba Calle 30 No.512 e/ 5ta. y 7ma.Miramar, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / / / Fax: (537) Sitio web: Institut zahraničního obchodu Instituto del Comercio Exterior (INCOMEX) Calle 23 e/ Infanta y P, Vedado, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / Fax: (537) Státní institut normalizačních studií Instituto Nacional de Investigaciones en Normalización (ININ) Reina No. 412 e/gervasio y Escobar, Centro Habana Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / Institut veterinárního lékařství Instituto de Medicina Veterinaria Calle 12 No. 355 e/ 15 y 17, Vedado Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / Fax: (537) Státní institut výživy a hygieny potravin Instituto Nacional de Nutrición e Higiene de los Alimentos 16/58 Zastupitelský úřad Havana ()

17 Calzada de Infanta No e/ Llinaz y Clavel, Centro Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / Zvláštní notářství ministerstva spravedlnosti Notaría Especial del Ministerio de Justicia Calle O No. 216 e/ 23 y 25, Vedado Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / Fax: (537) Kubánský úřad pro průmyslové vlastnictví Oficina Cubana de la Propiedad Industrial Picota No. 15 e/ Luz y Acosta, Habana Vieja Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / / al 59 Fax: (537) Sitio web: Státní statistický úřad Oficina Nacional de Estadísticas (ONE) 5ta y Paseo, Vedado, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / Fax: (537) Státní úřad pro normalizaci Oficina Nacional de Normalización (ONN) Calle E No. 261 e/ 11 y 13,Vedado Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) / / Fax: (537) Sitio web: Obvodní pobočka ministerstva zahraničního obchodu Delegación Territorial del Ministerio del Comercio Exterior Santiago de Cuba - Granma - Guantánamo Calle 7 No.2 e/ L y Caseiro, Rpto. Ampliación de Terraza, Stgo.Cuba Teléfono: (53 22) / / Fax: (53 22) Obvodní pobočka ministerstva zahraničního obchodu Delegación Territorial del Ministerio del Comercio Exterior Holguín - Las Tunas Calle 10 de Octubre No. 3 e/ Luz y Mario Pozo, Rpto. Luz, Holguín, Cuba Teléfono: (53 24) / Fax: (53 24) /58 Zastupitelský úřad Havana ()

18 Obvodní pobočka ministertsva zahraničního obchodu Delegación Territorial del Ministerio del Comercio Exterior Cienfuegos - Villa Clara - Sancti Spíritus Ave. 37 (Prado) No e/ 44 y 46, Cienfuegos, Cuba Teléfono: ( ) / Obvodní pobočka ministertsva zahraničního obchodu Delegación Territorial del Ministerio del Comercio Exterior Camagüey - Ciego de Ávila Calle 6ta. e/ 1ra. Y B, Rpto. Julio A. Mella, Camagüey, Cuba Teléfono:(53032) / Fax: (53 32) Finanční úřad pro diplomatické reprezentace a.s. FINALSE S.A. Calle 12 No. 309 e/ 3ra y 5ta.Ave.Playa, Habana, Ciudad de La habana, Cuba Teléfono: (537) Fax: (537) Ředitelství pro externí pracovní síly Ministerstva cukru Dirección de Fuerzas Externas del MINAZ Calle 41 e/ 70 y 72, Municipio Playa, La Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) ext. 2310/ 2312 Fax: (537) Finanční úřad ministertsva zemědělství a.s. FINAGRI S.A. Calle Marino e/ Conill y Santa Ana, Municipio Plaza La Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfonos: (537) (537) Fax: (537) Finanční společnost Habana a.s. Corporación Financiera Habana S.A. Centro de Negocios Miramar. Edif. 1-A Piso 3 (Oficina 305) Ave. 3ra. / 78 y 80 Miramar, Playa. La Habana Ciudad de La Habana, Cuba Teléfonos: (537) : (537) Fax: (537) Finanční společnost CIMEX a.s. Financiera CIMEX S.A. Calle 8 No.319 e/ 3ra. y 5ta. Avenida, Municipio Playa La Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfonos: (537) : (537) /58 Zastupitelský úřad Havana ()

19 Fax: (537) Finanční úřad pro turistiku a.s. Financiera para el Turismo S.A. Calle 23 No.672 esq. a D Vedado, Municipio Playa La Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfonos: (537) / 12 Fax: (537) Ministertstvo potravinářství, ekonomické ředitelství MINAL Dirección de Economía Ave. 41 no e/ 48 y 50 Municipio Playa La Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfonos: (537) / 53 Fax: (537) Finanční úřad CAUDAL a.s. FINANCIERA CAUDAL S.A. Ave. 47 No.2813 E/ 28 y 30 Rpto. Kohly, Municipio Playa La Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfonos: (537) / 29 Fax: (537) Sitio web: Iberoamerický finanční úřad a.s. Financiera Iberoamericana S.A. Centro de Negocios Miramar. Edificio Barcelona(Oficina 314). Ave. 5ta. e/ 76 y 80, Miramar, Playa. La Habana Ciudad de La Habana, Cuba Teléfonos: (537) /97 Fax: (537) Finanční úřad pro dopravu a.s. Financiera del Transporte S.A. Ave. Rancho Boyeros No.870 e/ Santa Ana y Ayestarán, Municipio Plaza. La Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfonos: (537) / 95: (537) / Fax: (537) Společnost NUEVA BANCA (Ředitelství pro analýzu rizik) GRUPO NUEVA BANCA (Dirección de Análisis de riesgo) Calle 36-A Edif. No. 121 (Apto.2) e/ 1ra. y 3ra. Miramar Municipio Playa, La Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfono: (537) /49 Fax: (537) /58 Zastupitelský úřad Havana ()

20 Finanční společnost a.s. Compañía Financiera S.A. Calle 26 No. 502 e/ 5ta. y 7ma. Avenida, Miramar, Municipio Playa La Habana, Ciudad de La Habana, Cuba Teléfonos: (537) / 93 Fax: (537) /58 Zastupitelský úřad Havana ()

Souhrnná teritoriální informace Venezuela

Souhrnná teritoriální informace Venezuela Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Brasílii (Brazílie) ke dni 28.09.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Souhrnná teritoriální informace Zimbabwe

Souhrnná teritoriální informace Zimbabwe Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Harare ke dni 01.06.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Kuba souhrnné informace

Kuba souhrnné informace Informace byly převzaty z různých stránek (Čedok, Lonely Planet) a mírně doplněny o naše zkušenosti 12/2007 Kuba Pokusili jsme se sestavit souhrnné informace, viděné nezávislými horolezci/cestovateli,

Více

Souhrnná teritoriální informace Spojené arabské emiráty

Souhrnná teritoriální informace Spojené arabské emiráty Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Abu Dhabi ke dni 15.04.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Uzbekistán

Souhrnná teritoriální informace Uzbekistán Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Taškentu ke dni 01.01.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Švýcarsko

Souhrnná teritoriální informace Švýcarsko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Bernu ke dni 03.09.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace San Marino

Souhrnná teritoriální informace San Marino Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci ke dni 01.10.2009 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Egypt

Souhrnná teritoriální informace Egypt Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Káhiře ke dni 01.04.2011 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Rakousko

Souhrnná teritoriální informace Rakousko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR ve Vídni ke dni 01.05.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Souhrnná teritoriální informace Polsko

Souhrnná teritoriální informace Polsko Souhrnná teritoriální informace 26.10.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická charakteristika 3. Zahraničně-politická orientace 4. Ekonomická

Více

Souhrnná teritoriální informace Kapverdy

Souhrnná teritoriální informace Kapverdy Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Lisabonu (Portugalsko) ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika

Více

OBCHODNÍ A TURISTICKÝ PRŮVODCE DOMINIKÁNSKOU REPUBLIKOU. www.dominican-services.com

OBCHODNÍ A TURISTICKÝ PRŮVODCE DOMINIKÁNSKOU REPUBLIKOU. www.dominican-services.com D O M I N I K Á N S K Á R E P U B L I K A OBCHODNÍ A TURISTICKÝ PRŮVODCE DOMINIKÁNSKOU REPUBLIKOU Krištof Kolumbus "Toto je nejkrásnější země, kterou kdy lidské oko spatřilo." napsal Kryštof Kolumbus královně

Více

Velvyslanectví ČR Canberra & Konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E A U S T R Á L I E

Velvyslanectví ČR Canberra & Konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E A U S T R Á L I E Velvyslanectví ČR Canberra & Konzulát ČR Sydney S O U H R N N Á T E R I T O R I Á L N Í I N F O R M A C E A U S T R Á L I E aktualizace k 1.10.2014 I. Základní informace o teritoriu I.1 OFICIÁLNÍ NÁZEV

Více

Souhrnná teritoriální informace Samoa

Souhrnná teritoriální informace Samoa Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno GK Sydney ve spolupráci se ZÚ Canberra (Austrálie) ke dni 07.10.2010 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Souhrnná teritoriální informace Velká Británie

Souhrnná teritoriální informace Velká Británie Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Londýně ke dni 02.04.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

Zpracovala: Ing. Naděžda Pikierská, CSc.

Zpracovala: Ing. Naděžda Pikierská, CSc. O B S A H Jednání o růstu minimální mzdy (Jaká bude minimální mzda od 1. 1. 2016?)... str. 1 Aktuální dotazy a odpovědi k problematice elektronické evidence tržeb... str. 4 Co je třeba vědět o rozvržení

Více

Souhrnná teritoriální informace Šalamounovy ostrovy

Souhrnná teritoriální informace Šalamounovy ostrovy Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno GK Sydney ve spolupráci se ZÚ Canberra (Austrálie) ke dni 07.10.2010 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu

Více

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. LENKA HORKÁ, DiS.

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE. LENKA HORKÁ, DiS. Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 LENKA HORKÁ, DiS. Evropský polytechnický institut, s.r.o. v Kunovicích Studijní obor: Management a marketing zahraničního obchodu POPIS A PŘÍLEŽITOSTI

Více

červen 2013 vydává červen Střední 2013 podnikatelský stav ÚspEšná Odborné vzdělávání: nastal čas pro činy

červen 2013 vydává červen Střední 2013 podnikatelský stav ÚspEšná Odborné vzdělávání: nastal čas pro činy vydává červen Střední 2013 podnikatelský stav f irma NIKDO NENÍ T AK ÚSP EŠNÝ, ABY NEMOHL BÝT ÚSP EŠNEJŠÍ Odborné vzdělávání: nastal čas pro činy NSK: přísliby pro český trh práce Rozhodčí soud posílil

Více

KUBÁNSKÁ ZPRÁVA. (červenec 2012)

KUBÁNSKÁ ZPRÁVA. (červenec 2012) KUBÁNSKÁ ZPRÁVA Rezoluce 66/6 Valného shromáždění OSN: Nutnost ukončení hospodářské, obchodní a finanční blokády uvalené Spojenými státy americkými na Kubu (červenec 2012) 2 Naše sankční zákony odrážejí

Více

Souhrnná teritoriální informace Švédsko

Souhrnná teritoriální informace Švédsko Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR ve Stockholmu () ke dni 01.06.2015 Seznam kapitol souhrnné teritoriální informace: 1. Základní charakteristika teritoria,

Více

CENTRUM EKONOMICKÝCH STUDIÍ VŠEM

CENTRUM EKONOMICKÝCH STUDIÍ VŠEM V Y S O K Á Š K O L A E K O N O M I E A M A N A G E M E N T U CENTRUM EKONOMICKÝCH STUDIÍ VŠEM ISSN 1801-1578 11 vydání 11/ ročník 2009 /30. 12.2009 Bulletin CES VŠEM V TOMTO VYDÁNÍ Strukturální dopady

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ BAKÁLÁŘSKÁ PRÁCE. Podnikání a život Vietnamců v Chebu

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ BAKÁLÁŘSKÁ PRÁCE. Podnikání a život Vietnamců v Chebu ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ BAKÁLÁŘSKÁ PRÁCE Podnikání a život Vietnamců v Chebu Cheb, 2002 Trung TA MINH Poděkování Při předání této bakalářské práce k posouzení v rámci ukončení

Více

Občanská společnost na Kubě:

Občanská společnost na Kubě: Občanská společnost na Kubě: Dějiny, současnost a výhledy do budoucna Carlos González, analytik, Nadace Forum 2000, Česká republika/chile Rolando Jiménez Pozada, právník a disident, Česká republika/kuba

Více

Aktuální téma: Co je nového v celním řízení str. 4. PRO PŘÍZNIVCE SPOLEČNOSTI DB SCHENKER léto 2009. Balíková služba v ČR 5

Aktuální téma: Co je nového v celním řízení str. 4. PRO PŘÍZNIVCE SPOLEČNOSTI DB SCHENKER léto 2009. Balíková služba v ČR 5 Delivering solutions. PRO PŘÍZNIVCE SPOLEČNOSTI DB SCHENKER léto 2009 Aktuální téma: Co je nového v celním řízení str. 4 Balíková služba v ČR 5 Kombinace kamionu a železnice 6 7 Nové webové stránky 10

Více

Aktuální ekonomický vývoj a hospodářská politika zemí uskupení BRIC a jejich vyhlídky

Aktuální ekonomický vývoj a hospodářská politika zemí uskupení BRIC a jejich vyhlídky Aktuální ekonomický vývoj a hospodářská politika zemí uskupení BRIC a jejich vyhlídky Ing. Marcela Cupalová, Ph.D. Srovnávací studie č. 2.096 listopad 2011 PI 2.096 2 Obsah: ÚVOD... 2 CHARAKTERISTIKA JEDNOTLIVÝCH

Více

SZZ 2012 - OBCH. Pozn. ŠEDIVÉ PÍSMO ČI ŠEDIVÉ PODBARVENÍ JE JEN PRO INFO.

SZZ 2012 - OBCH. Pozn. ŠEDIVÉ PÍSMO ČI ŠEDIVÉ PODBARVENÍ JE JEN PRO INFO. Pozn. ŠEDIVÉ PÍSMO ČI ŠEDIVÉ PODBARVENÍ JE JEN PRO INFO. OBSAH 1. TARIFNÍ OPATŘENÍ STÁTU, CELNÍ ŘÍZENÍ, CLA, CELNÍ SAZBY, CELNÍ REŽIMY A CELNÍ PREFERENCE 1 2. NETARIFNÍ OPATŘENÍ, LICENČNÍ ŘÍZENÍ, FYTOSANITÁRNÍ

Více

MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 3 Rada městské části U S N E S E N Í

MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 3 Rada městské části U S N E S E N Í č.j.: 460/2014 MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 3 Rada městské části U S N E S E N Í č. 443 ze dne 09.06.2014 Strategický plán rozvoje Městské části Praha 3 pro období 2014-2020 a metodika strategického plánování a

Více

Hospodářský vývoj Číny: Příležitost?

Hospodářský vývoj Číny: Příležitost? Hospodářský vývoj Číny: Příležitost? Prof. Michal Mejstřík, PhDr. Tomáš Merkner a kol. EEIP, a.s. C Verze č. 3 z 24.února 2005 1 Upozornění Tato prezentace vznikla za použití výhradně veřejně dostupných

Více

EGYPT: POKUS O DEMOKRATICKÉ POVSTÁNÍ SKONČIL HISTORICKÝM KOMPROMISEM

EGYPT: POKUS O DEMOKRATICKÉ POVSTÁNÍ SKONČIL HISTORICKÝM KOMPROMISEM Tento text vychází ve třech jazycích, v angličtině, češtině a francouzštině, a není to proto, že bychom byli tak výkonní překladatelé. Je to proto, že je výsledkem společné práce soudruhů z Kolektivně

Více