ZAVRTEJTE SE DO NĚJ, ZAVRTÁ SE DO VÁS 9/2006. (kresba Kača Ludvíková) Škola. Téma čísla: ZÁKLAD ŠIVOTA Z

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ZAVRTEJTE SE DO NĚJ, ZAVRTÁ SE DO VÁS 9/2006. (kresba Kača Ludvíková) Škola. Téma čísla: ZÁKLAD ŠIVOTA Z"

Transkript

1 ZARTEJTE E DO NĚJ, ZARTÁ E DO Á 9/2006 Tém čsl: Škol ZÁKLAD ŠIOTA Z (kresb Kč Ludvková)

2 Nše škol Jk smi vte, škol je hodně důležitá. A proto se musme učit zjmvé věci tm budeme zskávt vce znlost. Budeme umět počtt, čst, psát ještě dlšch hodně věc. Když už jdete do třet třdy, tk už toho vte hodně moc. Já už umm dobře počtt, le třeb npřkld mi nejde psn, dělám hrubky někdy zpomenu i slovčko, le to se stne kždému. Jsem rád, že máme tkovou hodnou chytrou učitelku. Náš pn ředitel vel umec je hodný proto, že nám spln nše přán třeb jk slbil, že si budeme psát s dětmi s ciziny, tk to uděll. Hlvně učitel Dn je hodně srndovn, um skládt dobré psničky n vyjmenovná slov. Nše třd je oprvdu dobrá, někdy tm řvou (le i já), le jink je to tm dobré. Máme ve škole tky hodně jiných učitelů pomocnků. Mám jedno tjemstv jk jsem šel jednou do školy, tk jsem potkl jednoho kluk. Dvl jsem se n něho, le pořád jsem nemohl přijt n to, kdo to je. Z chvilku jsem věděl, že je to nějký žák ze edmikrásky. Z chvli jsem to zjistil, byl to Mtouš s žlutou kpuc. Hodně jsem spokojen, že máme tk dobrou školu edmikrásku, ředitele, učitelku třdu. Doufám, že v té nš škole bude kždý chtt se učit kmrádit se s dlšm živými orgnismy. (Adm Krup) e škole se učme, by jsme to měli v životě sndš. Učme se mtemtiku, český jzyk prvouku. Když neumte mtemtiku, tk nemůžete být prodvčem, protože by vás mohli obelht. A nebo češtin. No to by byl ostud! Ten dopis by nebyl dobře npsný. rvouk vám pomůže si vybrt, jkou práci chcete mt. A když se budu učit úřednkem nebo prodvčem, tk mám výhodu, protože prcovt mozkem je lehč než rukm. (Tond Hermn) Chodm do třet třdy. e škole se mi lb, protože tm jsou hodn učitelé protože tm mám hodně kmrádů. řestávky jsou velmi hlučné. Někdy jsou hlučné i hodiny. Z předmětů mám nejrdši výtvrnou výchovu. Kždý rok jezdme n školu v přrodě. ředminule jsme jeli n zimn školu v přrodě letos pojedeme n letn školu v přrodě. Školy v přrodě jsou dobré tm, že tm hrjeme různé hry chodme n výlety. Minule jsme jezdili n konch byli jsme n lnové dráze. Jsem zvědvá, co nás čeká letos. Jsem rád, že do této školy chodm. (Dork tiborová) Můj zážitek ze školy nen žádný. Jelikož Ondr K. řekl čslo13 já jsem hned zdrhl domů. Je to moje nešťstné čslo!!! (Filip Htlptk)

3 LAÁNÍ rvnho plveckého výcviku jsem se nezúčstnil kvůli ekzému. Dvl jsem se, jk děck plvou, šlo jim to. Byli rozděleni do skupin podle toho, jk plvou. prvn byli nejšikovnějš, druhá se nekonl, ve třet byli ti, co to trochu um ve čtvrté ti, co neum ni žábu. Jk se tk plve, vod střká do všech strn. Tk řkám: Tdy se nikdo neudrž n suchu! Tk jsem se nštvl sedl jsem si n zem pk n lvičku. otom měly děck volné plván. Holky šly dřv z bzénu, protože si dlouho suš vlsy. k se převlečeme jedeme společně utobusem zpátky n oběd do školy. I když jsem neplvl, tk to bylo super. Rdy: Moniko, vybublej pod vodou, bude se ti lp dýcht nebudeš tk zdýchná. Elišk plve s prsty od sebe, tm se brzd. (Aň obotková) ČEKÝ JAZYK Český jzyk mám kromě plván nejrdši, nejvc mě bv psn, někdy se mi podř docel hezky psát. Diktát nemám rád, protože je těžký. n učitele Dn mám si nejrdši, protože dělá při učen tké legrci celou třdu to rozesměje, uč nás v úterý čten. Dom hodně čtu, protože mě to bv, tké si do výkresů pšu, zrovn pšu knihu. n učitelk je moc hodná, hodně nás toho nučil, jmenuje se Rdk. lovn druhy mi pořád nejdou do hlvy, proto je moc nemám v oblibě. Jink mi ČJ docel dobře jde. (Mtouš Mynář) ANGLICKÝ JAZYK ngličtině si pouštme n přehrávči psničky řknky. Moje oblbená psničk je stopernjs (top Tht Noise - pozn. red.), vždycky si tu psničku pk překládáme do češtiny. Bv mě psát si slovčk, le učit se je, to mě nebv. A bv mě ještě psničk gut moning helou. Angličtin je pěkný těžký jzyk. (ojt šek) řestávk (kresb Elišk Bittnerová)

4 Rozvrh hodin YUČOÁNÍ ODLE NÁRHU ŽÁKŮ onděl zván n řprv ván Z d bě O zván Osplé robrán zván) (ze terý Ú snán U snut U d bě O robouzen Rozcvičk třed pn spn vrdš T d bě O spn vrdé T spn Nejtvrdš tvrtek Č pn spn vrdé T d bě O robouzen Zván átek snán U pn d bě O robouzen Zván (Bár etřčková) onděl jdel řen ovocem s pn n kákán trmpolnách co to, se j Oběd - nvřilo ráno se omlován učitelů Mlován Úterý jdel řen zeleninou se pn Bungee Jumping co to, se j Oběd - nvřilo ráno se omlován kluků Kreslen třed jdel řen msem s pn s kákán pdákem co to, se j Oběd - nvřilo ráno se omlován holek Angličtin Čtvrtek jdel řen ms bez pn Lukostřelb co to, se j Oběd - nvřilo ráno se n her Hrn počtči jzyk Ciz átek specilit řen různých zem) (z pn g rglidin co to, se j Oběd - nvřilo ráno se Házen okn odpdků z Informtik (áj rocházková) onděl k jzy Český Dokončen čten Mtemtik Drhocenné polben Tělesná výchov Odchov Ntálie mlékem olit Úterý Obrovské zděšen Bláznivé básněn roztok Šlený Hudebn výchov ýchov slušného dýchán Bláznivá smrdlvice Krvobskénjim třed lynulé mluven Anglický jzyk Bětuščin prsten Brmborový počtč oběd A n eruščin jzyk tvrtek Č k váne Rnn Bláznivé mluven brd Fildov Špnělsku po Informtik Nevhodné počtán Brmborový počtč Brmborový počtč átek Roztroušená zplihnin řitn Bláznivé názvy Neuvěřitelné mlskotán metel Metl Metlové porce s (Mrtin včin)

5 onděl třelb e trtegi e rojekc o ide terý Ú o ide k ýcvi třelb e trtegi třed k ýcvi třelb třelb řednášk tvrtek Č k ýcvi k ýcvi e rojekc átek orolezectv H letdl řzen imulce o ide (Honz Bittner) onděl ě ndn ecán K rncouzštin F ýtvrk Občnk terý Ú ě ndn Adrenlnové sporty Adrenlnové sporty ydýchán Kecán třed ě ndn ymýšlen blbost nec T f Zpě tvrtek Č ě ndn okusy učitelch n rncouzštin F Kecán k chozen ovinné mě) (mimo zubři átek ředáván ů iplom d e s ze to, z i vydrzel áci z y dn 4 T UČI ž ž ž (Dnč ilmjerová) onděl temtik M temtik M temtik M Mtemtik terý Ú k jzy Český Tělesná výchov Tělesná výchov Tělesná výchov (Filip Htlptk) onděl bčnk O bčnk O e sáz M D OBĚ terý Ú pn Lidové tnce tnce idové L hodin olná z peně isknut T D OBĚ třed pn odink R hodin olná e televiz ledován D OBĚ tvrtek Č ýtvrk kupován N D OBĚ átek pn řen ýtvrk ýtvrk D OBĚ (Aň velková) učitel Robert Konř (kresb Mtěj icek)

6 Rozhovory E ZAMĚTNANCI ŠKOLY ROZHOOR ALEM UMCEM, ŘEDITELEM ŠKOLY Jk dlouho jste n nš škole ředitelem? sekund. lus mnus nějký ten den. Ale jink jsem tdy byl 3 lét i coby učitel n I. stupni. Co v tělocviku nejrdši učte? Nejrději učm vždycky tu disciplnu, kterou zrovn spolu děláme. řiprvuji se n ni, dávám do toho svou energii zkušenosti snžm se, byste si z té rozmnitosti sportů nšli něco pro sebe. Tkže teď si zrovn s vámi užvám skok do výšky. Jink bych byl rád, kdyby jste si z těch hodin neodnesli jenom góly, body, sekundy velký svly, le tky smysl pro fér hru, umět vyhrávt i prohrávt použvt to, co se s námi učte, i z brnmi školy. Jké jste mvl známky? N zákldce spš jedničky. N gymplu už i dvojky, někdy i nějká t trojk se vloudil myslm, že děják, mtik fyzik. Ale před mturou jsem to odldil. N výšce to byly jedničky, dvojky zse sem tm trojk (le to je tm nejhorš známk!). Obecně n mně pltilo: mlý dvůr, velký bič. Já jsem se prostě neučil tk to pk nějk plynulo smo sebou nhoru dolů. Když jsem zbrl, tk to bylo dobrý. To plt dodnes. Jký sport vás nejvc bv? Mám rád pohodový běh v prku, výšlpy do vysokých hor, čerstvý pršn pod prknem, rozvlněnou řeku v kánoi, plván v moři vyrovnnou prtičku šchu. ROZHOOR ALEM EDLÁKEM, UČITELEM Jk dlouho učte? Jestli je dnes , tk to bude přibližně dnů, co jsem nstoupil n edmikrásku. Ale přesně si to nepmtuju. Zlob vás děck? A co dom? Mnželk nezlob? No jéje jk! Oboj řád jko blechy v kožichu :-). Jký jste bývl žák? Jké jste měl známky? Jestli se ptáš n to, zd jsem při vyučován vyrušovl, nepsl domác úkoly rozplkl třdnho učitele, tk přiznávám, že v tom jsem byl fkt tlentovný. A známky? Filtelie mě nikdy nebrl. Jste spokojený n nš škole? Do té doby, než mě Mtouš donutil vyplnit tento dotznk, no. Ztrcený kluk! Ztrcený dotznk! vel edlák (kresb erč Mrčková)

7 ROZHOOR JARDOU OLÁŠKEM, MANAŽEREM A UČITELEM Jké jste mvl známky? Docel průměrné, byl jsem fkt průměrný žák, žádný šprt. lstně nejhorš známky jsem měl n zákldn škole (si 2 trojky), pk už to bylo jenom lepš. Jk dlouho učte? Asi 3 nebo 4 roky. Když jsem přišel n edmikrásku, tk jsem neučil, to ž později. Co vás vc bv? Fotit nebo být n počtči? Určitě mě vc bv fotit, to je můj veliký konček. U počtče jsem třeb 10 hodin denně to už moc nemůže bvit. Ale je to normáln práce relit. Ale bv mě, když vás bv něco n počtči v informtice, když třeb Dnielk řekne: Dnes to bylo, pne učiteli, zábvné! Jste spokojený se zrovnánm tohoto textu (původnho dotznku - pozn. red.)? :-) Jsně, je to super. Chválm. Ld Doležlová (kresb Mrtin včin) Jroslv olášek (kresb Dnč ilmjerová) ROZHOOR LÍDOU DOLEŽALOOU, DRUŽINÁŘKOU,... Jk se máte? Jko v jedné psničce: Jednou jsi dole, jednou nhoře. Teď jsem někde uprostřed. Uč se vám v nš třdě dobře (4. třd - pozn. red.)? To zálež tké n vás. Některé hodiny jsou přjemné, jiné uzlobené. Co vás nejvc bv? Knžky, procházky, hry s dětmi, kreslen. Lb se vám v družině? Ano, dá se vyhrát si dosyt. A co nesnášte? Když někdo msto mluven křič hledá chyby jen n osttnch.

8 ROZHOOR JIRKOU KRAJČOU, UČITELEM Které děck vc zlob? Dom nebo ve třdě? Dom je jich méně. Lépe se to zvládá. Jk dlouho učte? Tento školn rok je můj třináctý. Jký předmět učte nejrdši? okud si můžu vybrt, tk to budou nejspš mtemtik vlstivěd. Jké jste mvl známky? Jedničky dvojky. Tk půl npůl. Máte dobré vzthy s všm brtrem? Řekl bych, že skvělé. Nevzpomnám si, že bychom se někdy poprli. Jko stršho jsem ho v lecčems koprovl, má velký podl n tom, že rád hrju n kytru, že rád kreslm td. ROZHOOR IOU ROCHÁZKOOU, UČITELKOU A ZÁT. ŘEDITELE Jste spokojená se svou třdou? Netoužm po 13 tichých, vzorně se učcch žáčcch. Je dobře, že je kždý jiný. N druhou strnu bych le u nich pár změn uvtl méně lenosti, nezájmu, lhn... Jk dlouho učte? Asi 9 let, sm se učm pořád... Zlob vás čsto děck? Ty dom nebo ty venku, ve škole? Oni se hlvně zlob mezi sebou. Mě zlob, když jsou lhostejn nebo nopk záměrně někomu ubližuj. Jké jste mvl známky? No, n ZDŠ smé 1, šlo to smo, ž n psn (drápl jsem drápu dodnes). Gymnázium i trojky (jzyky + jednou i fyzik) moc učen hlvně hodně zájmů mimo školu. N vysoké jsem studovl, co mě zjmá, tkže v pohodě. Co vás bv? Mtemtik nebo fyzik? Bv mě stršně moc věc, jsem totiž zvědvá. Z mtiky bstrktnějš věci teď třeb jej historie. N vyučován je lepš fyzik, jsou to věci kolem nás pořád se zjišťuj nové informce. Mými fvority jsou pk vesmr, zvuk, světlo. ROZHOOR LÍBOU JUŘICOOU, UKLÍZEČKOU Iv rocházková (kresb Elišk Bittnerová) Jk dlouho prcujete v tomto oboru? 10 let. Která třd dělá největš nepořádek?... Nemáte toho uklzen dost? Občs. Uklzte si i dom nebo to dělá někdo jiný? Uklzm i dom. Co z uklzen vás nejvc bv? Když jsou všichni kolem s mou prc spokojeni.

9 (kresb Filip Htlptk) TO JE ŽIOT! Litertur Dobrý den, chtěl bych se vám předstvit. Já jsem tbule. Tbule? che! Já nejsem jen tk obyčejná tbule! Já jsem školn sedmácká hlvn tbule. Nejdřv vám povm, kde se ncházm. Jk už jsem řekl, stojm v sedmé třdě nproti lvicm. Což o to, třd je to pěkná. Nde mnou je promtc plátno, přede mnou lvice vzdu lež knihovn. edle mě vis ještě jiné tbule, le n nich jsou nlepené nějké ppry. To je toho! Dět je v mé třdě dost. Jsou vcelku hodné, le když se rozežerou, řvou jko pviáni dělj bugr. Tky tu rozhážou pprky pk je to tu jko v chlvku. Ale učitel zvel děck je mus uklidit. Když už jsem nkousl ty učitele, něco vám o nich povm. Kždou hodinu má jiný učitel nebo učitelk. Jsou docel hodn, le většin jich má škrbopis jko kočk. Ještěže existuje služb! Ovšem zálež n tom, kdo má službu. Někdo si dá s mým umývánm záležet, to jsem pk krásná! Ale jin těch je většin moje umýván odbudou. Jsem potom špinvá jko prse! Možná si myslte, jký jsem chudák, le jsem nštěst tolerntn, už jsem si n ty hrůzy zvykl. ice děck dělj rchot, le když zčne vkend nebo ještě hůř prázdniny, je tu nud nezvyklé ticho. No, spoň mám čs n léčen mých bolvých, skoro už nhluchlých uš. (erč Mrčková)

10 øedpokldy k povolán CO MUÍM UMĚT, ABYCH BYL... Bnkéř by měl umět:» ngličtinu, němčinu prostě ciz jzyky» vydávt penze, by měl penze» potom při odchodu domů nťukt kód (Filip Htlptk) n učitelk mtemtiky by mohl umět češtinu (Andrejk orubová) opelář» tělocvik by měl umět kždý, kdo má fyzické povolán, tkže i popelář» potom by měl být i zručný jen málo, le jo, by uměl zcházet s popelnicemi Účetn by měl umět» jzyky zejmén AJ, F, špnělštinu» tké mtemtiku» češtinu (Honz Bittner) edouc stvby» měl by umět dobře mtemtiku, tké fyziku Myslivec» měl by umět vlstivědu přrodopis, zeměpis Lesn správ» měl by umět dobře mtemtiku, vlstivědu tělocvik, by dohonil pytlák (Mtouš Chuděj) Učitel(k) by měl umět dobře» český jzyk, mtemtiku, prvouku (přrodovědu), hudebn výchovu, vlstivědu, výtvrnou výchovu, prcovn činnost, geometrii Architekt» by měl umět strštně dobře geometrii» dobře mtemtiku, ngličtinu informtiku

11 Zednk» by měl mt silné ruce» umět celkem dobře tělocvik Obchodnk» by měl umět mtemtiku, ngličtinu» neuškodil by mu zeměpis. Letec» by měl umět zeměpis ngličtinu Mlř» by měl mt hezkou fntzii» měl by umět výtvrnou výchovu prcovn činnost Učetn nebo sekretářk by měl umět dobře» český jzyk, mtemtiku informtiku rávnk by měl dobře umět český jzyk, dějepis, zeměpis, občnskou výchovu (Honz Žnt) rezident: všechny předměty Učitel: všechny předměty Doktor nebo veterinář: přrodopis, chemie Dělnk: tělocvik Zpěvák: hudebk Frář: hudebk nebo i češtin řekldč: jzyky Misionář: ngličtin, zeměpis, tělocvik rogrmátor: informtik ědec: dějepis, chemie, fyzik, mtemtik olitik: češtin, občnk Zhrdnk: výtvrk, prcovk, tělocvik pisovtel: češtin Cirkusák: tělocvik Fyzik: fyzik Chemik: chemie Češtinář: češtin Mtemtik: mtemtik Jzykovědec: jzyky Atlet: tělocvik Hudebnk: hudebk ýtvrnk: výtvrk prcovk rcovnk: tělocvik prcovk oják: tělocvik, mtemtik, zeměpis, jzyky sychitr: rodink, občnk, přrodopis, chemie učitel Ldislv Krjč (kresb Elišk Bittnerová) (erč Mrčková)

12 øestávk HOLKY A KLUCI JOU TAKOÍ AKTINÍ... (Adm Krup) NAŠE ŘETÁKY Když zzvon pn učitelk ukonč hodinu, vyběhneme z lvic jdeme n koberec. No jednou jsme s Admem Krupou vyběhli z lvice hned, jk zzvonilo tk jsme dostli poznámku. U nás ve třdě je obvykle hlučno, hrjeme šlpák, jenže né tk ledjkého my totiž u něho stršně řveme pk se nemáme čemu divit, že z toho pn učitelce jde hlv kolem dá nám poznámku. BUM! Jenomže druhý den je to tu zs dlš poznámk BUM dlš. A když nejsme n koberci, tk jsme n chodbě hrjeme tm turbo kuličku. Málokdo je o přestávce v klidu, le třeb já, ojt K. Kryštof si někdy kreslme. ojt Krjč vymyslel nový vynález n klkulčce dá se mčká se pořád = jde to od 1 ž klidně do miliónu. Tk uspořádáme soutěž, kdo vyťuká nejvc čsel, než zzvon. (Mtouš Mynář) (kresb Kč Ludvková) ŘETÁKY NAŠÍ TŘÍDĚ Když skonč vyučován, jsme všichni rádi hned se hrneme n koberec. N koberci si hrjeme hry, třeb slepou bábu osttn nše vymyšlené hry. Málokdo přestávky tráv v klidu. Je tu o přestávce tkový hluk, že pn učitelk se nemůže v klidu s někým domluvit tk nás mus okřiknout. k si hrjeme dál vůbec nám nevd, že pn učitelk tdy někoho má nebo s někým telefonuje. Tky si musm nchystt věci n hodinu, protože když si je nenchystám, tk máme poznámku do žákovské. Když konč přestávk zčná zvonit, tk rychle běžme do lvic. k zs máme hodinu. Z hodin mám nejrdši hodinu mtiky, v té počtáme někdy máme geometrii tu mám rád, protože tm děláme s kružtkem prvtkem. Někdy tky počtáme složité slovn úlohy. Ty mám tky rád, protože jim většinou přicházm n kloub. (Aničk Křištofová) JAK JEM E ZRANIL E ŠKOLE e čtvrté třdě jsem si rozbil hlvu o puk hokejku Michl. Já si moc nepmtuji. e třet třdě jsem si rozbil zuby vm, že to hodně bolelo. (Mtouš Chuděj)

13 NAŠE ŘETÁKY e třet třdě je o přestávkách hlučno. Kluci se perou nebo dělj trktor n chodbě, le někteř jsou v klidu. Holky běhj po koberci pišt přitom, zse se le njde někdo, kdo prožvá přestávku v klidu. Dnes si děck hrály n klkulčce. Ale většinou je tu rámus, hlvně, když tu nen učitel či učitelk. Běháme po koberci honme se. Někdy se objev ndávky problémy. Ale vše se hned vyřeš. Jsme jedn prt to se mi lb. řestávky po výtvrce jsou klidnějš, protože něco dokončujeme. O přestávkách se mže tbule. ždy mže služb pokud nezsp. rostě o přestávkách dělám cokoli. (Aničk obotková) (kresb erč Mrčková) ŘETÁKY U nás ve 3. třdě je o přestávkách hodně hlučno. Holky hrj třeb různé hry, npřkld slepou bábu, ovečky pojďte domů dlš. Kluci hrjou spš turbo kuličku někdy se kluci přidj k slepé bábě holky zs k turbo kuličce. Kluci si spš rději kresl. Kluci se někdy perou. Někdy je tkový hluk, že jdu pryč někdy jsou tiché, ž to nedělá dobře. Někdy jsme jko urgán nebo jiné světové pohromy. Ale jink jsou dobré. (Kryštof Coufl)

14 Mrtin vèin Z TORBY ŽÁKA EDMIKRÁKY MŮŽE ZA TO MYŠKA komoře běhl šedivá myšk. šude strkl svůj nenechvý rypáček. Až uctil vůni mlék. To hledl mlsný jzýček. Myšičk běhl po vůni, běžel, ž nšl hliněný hrnec. yšplhl se n okrj hrnce tm j uklouzl nožičk cák! myšk spdl do mlék. Neuměl plvt utopil se. N poličce visel svzek cibule. Když cibule viděl, že myšk spdl do mlék utopil se, dl se do pláče. Okno vidělo cibuli plkt ptlo se: - Cibule, proč pláčeš? - Nše kmrádk, milá myšk, v mlčku se utopil já nd n pláču, řekl cibule. - Ty pláčeš já se vysypu, řeklo okno vysyplo se do dvor. Uviděl to větrnk ptá se: - Okno, proč ses vysyplo? - Nše kmrádk milá v mlčku se utopil. Cibule nd n pláče já jsem se vysyplo, řeklo okno. - Když ty ses vysyplo, já uletm n střechu, povdá větrnk. N komně seděl čáp ptl se: - ětrnku, větrnku, proč jsi uletěl? - Nše kmrádk milá v mlčku se nám utopil. Cibule nd n pláče, okno se vysyplo já uletěl, řekl větrnk. - Když ty jsi uletěl, já si zlomm zobák, řekl čáp ulomil si zobák! Ten spdl do zhrdy zhrd se ptá: - Čápe, proč sis ulomil zobák? - Nše kmrádk milá v mlčku se nám utopil. Cibule nd n pláče, okno se vysyplo, větrnk uletěl já jsem si zlomil zobák, povdá čáp. - Když ty sis zlomil zobák, já zvdnu, řekl zhrd zvdl. Uviděl to oblk ptj se: - Zhrdo, zhrdo. roč jsi zvdl? roč jsi zvdl? roč ses tk škredě poznmenl? roč jsi tk vyschlá? roč? roč? - Nše kmrádk milá v mlčku se nám utopil. Cibule nd n pláče, okno se vysyplo, větrnk uletěl. Čáp si zlomil zobák. A já jsem zvdl! prvil zhrd. - Když ty jsi zvdl, my se rozplyneme! řekl oblk rozplynul se v déšť, který se snesl n hory. Hory se ptj: - Oblk, proč jste se rozplynul? - Nše kmrádk milá v mlčku se nám utopil. Cibule nd n pláče, okno se vysyplo, větrnk uletěl, čáp si zlomil zobák, zhrd zvdl my jsme se rozplynul! prvil oblk. - Když vy jste se rozplynul, my spdneme! řekly hory spdly do údol! Uviděl to jelen ptá se: - Hory, proč jste spdly? - Nše kmrádk milá v mlčku se nám utopil. Cibule nd n pláče, okno se vysyplo, větrnk uletěl, čáp si zlomil zobák, zhrd zvdl, oblk se rozplynul my jsme spdly, řkly hory. - Když vy jste spdly, já si sedřu prohy, řekl jelen sedřel si prohy o rouben studánky.

15 - Jelene, proč sis sedřel prohy? ptl se studánk. - Nše kmrádk milá v mlčku se nám utopil. Cibule nd n pláče, okno se vysyplo, větrnk uletěl, čáp si zlomil zobák, zhrd zvdl, oblk se rozplynul, hory spdly já jsem si sedřel prohy! řekl jelen. - Když ty sis sedřel prohy, já se zklm, prv studánk. Ke studánce přišl vl pro vodu. - tudánko, studánko, proč ses mi zklil? ptl se vl. - Nše kmrádk milá v mlčku se nám utopil! Cibule nd n pláče, okno se vysyplo, větrnk uletěl, čáp si zlomil zobák, zhrd zvdl, oblk se rozplynul, hory spdly, jelen si sedřel prohy já jsem se zklil! odpověděl studánk. - Když ty ses zklil, já si obléknu smutečn šty, řekl dvk šl domů oblékl si smutečn šty. - roč máš n sobě smutečn šty? zeptl se dvky hospodář. - Nše kmrádk milá v mlčku se nám utopil. Cibule nd n pláče, okno se vysyplo, větrnk uletěl, čáp si zlomil zobák, zhrd zvdl, oblk se rozplynul, hory spdly, jelen si sedřel prohy, studánk se zklil já si oblékl smutečn šty! odpověděl dvk. - Když ty sis oblékl smutečn šty, já okovám smutečn koně! řekl hospodář šel okovt smutečnho koně. - roč kováš smutečnho koně? zeptl se oheň v peci. - Nše kmrádk milá v mlčku se nám utopil. Cibule nd n pláče, okno se vysyplo, větrnk uletěl, čáp si zlomil zobák, zhrd zvdl, oblk se rozplynul, hory spdly, jelen si sedřel prohy, studánk se zklil, dvk si oblékl smutečn šty já kovám smutečnho koně! prvil hospodář. - Když ty kováš smutečnho koně, já vyletm z pece! řekl oheň vyletěl z pece! Co bylo teď? To jistě uhodnete! Hospodář shořel, koně shořeli, dvk shořel, shořel zhrádk, shořel dům, shořel čáp, shořel větrnk. hořel cibule i utopená myšk! Docel všecko shořelo. A je to! HRA NA ŘEKÁČKU Ale to byl blý jeden pán ten si řkl básničku: T moje žen jednou chod tm pk sem jděte n to ven. ymčká si citrónovou šťávu pije ji po právu. Už se chystá vzt si džus, ále, řekne si hned, dám si třeb med. Lpe po medu, hndrkuje, zd proskkuje. Med vědm vlstn, skomrvý střec s n. Ale n stoličce je tky med. A on po něm lpe hned. Tu si náhle vzpomněl, že je dnesk neděl že se nic nedělá. Ale chuť ji přemáhá, zskt si med chce nprosto jistě stoprocentně. Nstl okmžik velké chutě, med n ni působ chutně. I chňpne po medu udělá si pohodu. Med ji stéká po brdě, le on je v pohodě." A to máte vše, co vm.

16 HERLOCK HOLME (Mrtinov práce z hodin literárn výchovy) opis: ysoká, útlá postv. ro svou šthlost se postv herlock Holmese jev jko ještě vyšš. Jeho oči jsou jko dvě pichlvá propdlá mst n obličeji, který si s žádným jiným prostě nemůžete změnit. A snd nikdo n světě nemá tk křiklvý rys n své osobité tváři vystouplý orl nos. Jeho výjimečnou postvu okršluje ještě dýmk. Bez té jsem ho si v životě nesptřil. Jeho prsty dlně jsou vždy potřsněny nějkými chemikáliemi. těmi se snd pokždé setkává ve své prcovně. Má to le jeden následek: kontkt s kůž n rukou způsobuje ovšem jej rozprskáván! Chrkteristik: Je to tichý zvědvý chlpk. zdělán má předevšm oboru chemického. roto tké má vyhrzenou prcovnu, ve které provád své experimenty. Mchá chemikálie pokouš se z nich vydolovt nové látky. Ty potřebuje pro zvláštn účely. Npřkld jednou objevil sloučeninu, která pomůže spolehlivě rozpoznt i z mlého množstv zschlé látky, jde-li o krev nebo o jinou věc, třeb o zschlou skvrnu jhodového nápoje (t je velice, velice podobná skvrně krve člověk ji bez pomocných nástrojů ke správné identifikci látek, ze kterých se skládá, prostě nemá šnci rozpoznt). Když má Holmes deprese či jiné neblhé stvy, občs dost tvrdě propdá opiu. otom s nm nen žádná řeč. Uzvrá se do své prcovny tm si konzumci opi okořen ještě tbákem. Ale když má dobrou náldu, zhrje vám n housle tk mistrně, že to široko dleko kolem něj nikdo jiný nesvede tk ldně dobře. Tké je třeb zmnit, že přtelem herlock Holmese je doktor Wtson. řestávk (kresb Mrtin včin)

17 AN JIŘÍ KOZDERKA, OERNÍ ĚEC (rozhovor z projektu řběhy dvou generc setkán žáků školy se seniory) Dobré dopoledne, pne Kozderko, rád bych ám položil několik otázek. Ano, hezky se posďte Mohl bych vědět, kdy jste se nrodil? mozřejmě. sl se rok 1915, když jsem se nrodil jko čtvrtý, nejmldš brtr. Jste opern pěvec. Kde kdy jste zčl studovt? Divdlu jsem se zčl věnovt v roce Nebyl to le moc vhodná dob. Jký názor měl n tuto věc vše rodin? Názor? Moji dv brtři tky studovli n konzervtoři, kždý z nás byl le n jiném oboru. I moje neteř, Lďk Kozderková, se věnovl zpván, dokonce zpvl v televizi. Jen můj třet brtr je inženýr. Když už se bvme o rodině, jste žentý? Ženu jsem měl, již le nemám. Odstěhovl jsem se kvůli n sem do Rožnov. Byl vyučená prodvčk, prcovl v rožnovské drogerii. Tm jsem se s n seznámil, když jsem tu byl n zájezdu se svými kolegy. Bohužel už mi umřel, proto jsem odešel n tento penzion. (n Kozderk vythuje z tšky fotogrfii.) Máme dvě dcery (ukzuje při vyprávěn n snmek). odvejte, tto vyšš - le mldš! žije ve Frncii, v yrenejch. A tto druhá, strš, je v řerově. Zjmlo by mě, pne Kozderko, co jste děll ve svém dětstv? ovězte mi něco o šich končcch (kromě zpěvu). No, měl jsem rád bruslen. Tkový běžný klukovský sport n zimu, bruslen po zmrzlé hldině rybnk. Co škol? Chodil jste třeb někdy tjně z školu? Ne, to oprvdu nikdy. Já jsem se nikdy moc neflákl. Byl jste tedy vzorný školák? Dlo by se to i tkto řci. Co tm myslte? No, nebyl jsem vždy moc upřmný. Ale teď to řeknu, jk to ctm: tdy v penzionu je bbinec. rcuj tu většinou jen ženy, chlpi nedělj nic. A y prcujete? Já prcuji. roszuji mněn, že když se něco dělá, mus se to dělt pořádně. Když se svými kolegy secvičujeme divdlo, neděláme nic než to. Tk by to podle mě mělo být se všemi činnostmi. Osttně, n pásku mám jedno své zpván nhrné, musm korát njt kzeťáček kzetu Ale nemohu to njt! Kde to si bude? Ačkoliv pn Kozderk prohrbl celou svou tšku, přehrávč ni kzetu, kterou si pro nás nchystl, bohužel nenlezl. rohledli jsme celý jeho pokoj, le jko by se po nich zem slehl. Nic se nedlo dělt, rozhovor musel být ukončen. n Kozderk nám tedy lespoň n závěr sám zzpvl už byl nejvyšš čs poděkovt z rozhovor rozloučit se. (připrvil Mrtin včin)

18 Škol snù Kresby: erč Mrčková (vlevo nhoře) Honz Bittner (vlevo dole) Aň velková (vprvo nhoře) Aleš Geppert (vprvo dole)

19

20 yjmenovná slov ŘÍBĚHY, NICHŽ JE OUŽITO CO NEJÍCE YJMENOANÝCH LO Byl jednou jeden pán, který se jmenovl Zbyněk Kopyto. Bydlel v řibyslvi chovl dobytek kobylu, býky, netopýry, slepýše, hlemýždě, myši hmyz. ěstovl byliny pelyněk, pýr dmýchvku obyčejnou. Zbyněk byl lysý, hlv se mu třpytil blýskl. Měl jenom jedno lýtko proto potřebovl jenom jednu lyži. Měl modrý pysk čsto kvůli tomu vzlykl. N spn nosil plyšový pytel, by neplýtvl penězi z drhé pyžmo. Jednou se nchomýtnul u bourčky. Auto dostlo smyk n pylu, porzilo obyvtele pn Bystrého spdlo do řeky. Řidič polykl vodu v duchu si řkl: Aspoň se večer nemusm mýt. Auto ztm plynulo do Litomyšli, kde nrzilo do mlýnského kol. Zbyněk šel zpátky do bytu cestou klopýtl. Myslel si, že nespdne, le mýlil se spdl. ice si nbil nos, le do přbytku došel. Zzvonil zvonec pn Kopyt i přběhu je konec. (ojt Krjč) Byl jsem u bbičky. Bbičk má v přbytku strý nábytek obyčejné nádob, které pomáhám umývt. Když uklidme, sedneme si n plyšovou pohovku. Mýlil jsem se, když jsem si myslel, že se blýská. Bál jsem se vzlykl. (Kmč Krupová) Myslm, že se nebudu mýlit, když řeknu, že lidé v přbytcch chovj dobytek, býky, kobyly, krm je bylinmi, le n mýtinách v lese bydl ve svých přbytcch netopýři, myši, hlemýždi, slepýši tké hmyz, který opyluje byliny, jin obyvtelé, kteř si hledj potrvu smi i když je bouře blýská se. (Monik Holá) yšný slepýš Zbyněk měl chuť n pelyněk. Šel n mýtinu vzl pýr msto pelyňku měl sýr. tl se hlemýždě: Kde je sysel? řed chvilkou prokousl tmten pytel. řibyl tm kobyl sysl z pytle dobyl. Čepýřil se sysel že nedožvýkl pytel. Zšli rovnou k netopýru že mj dom hodně pýru. ýskli n něj: ýr! Netopýr si vzl sýr. Rozžvýkl ho v pysku vzl si n to myšku. řilétlo tm chmýř myš se teďk pýř. (Tond Hermn)

21 Jdelnèek 5. tødy Až z několik let skonč nše školn docházk, rozhodli jsme se, že se se školnmi pomůckmi jednou provždy vypořádáme snme je. Ne njednou, le po troškách. Třeb tkto: ONDĚLÍ: ndně vejce v pouzdře, toust z vlstivědy, hořčice Oběd ndvný český jzyk s kroketmi ečeře pstelky s kečupem, strouhný sýr, strouhátko ÚTERÝ: ndně gum s nutelou Oběd vývr z kružtk, sekná z ngličtiny, brmbor ečeře čtnk s vejci, čj z flétny TŘEDA: ndně koktejl z vlstivědy, rohlk v pytlku n ppuče Oběd tužko-gumo-zelo ečeře ndvný slovnk ngličtiny, rýže ČTRTEK: ndně lvnce z ppuč s mrmeládou Oběd vlstivěd s ttrskou omáčkou, pečená krtičk n oběd ečeře tělocvičný úbor s tuňákem, nůžková kše Mozek zšák ÁTEK: ndně rozmixovná ngličtin, prvtko s medem Oběd smžená houb n tbuli, hrnolky ečeře ktovk s chlebem vječinou OBOTA: ndně strouhný rozvrh hodin, chléb, ppučová pomzánk Oběd přrodověd s koprovou omáčkou, prvtkový kompot ečeře inkoustový koláč + šťáv z denčku NEDĚLE: ndně rohlk s uchem školn tšky Oběd mtemtik v těstčku, vlstivědné buchty ečeře volské oko z pouzdr, náprv s hermelnem (kresby Andrejk orubová, Elišk Bittnerová)

22 ortréty ètvršákù t NAKRELIL ŠTĚÁN KYŠÁK

23 Litertur MARTIN AČINA / BÁL O zimě prostor venku hustý velmi je sněhem zářiv pro všechny mlolidské nděje. Tělo vločky mlé plchosti věc je smo sndno nen teď vod tdy je. Jimi venkov zimn v mse tvořen je. Bez nich zim nev, co sm on je. Záškolácká děck se sněhem si rci hrál, dováděl, skotčil sm ze sebe se bál sm sebe se obávl. I já z nich se obávl když vyjdu ze školy, tk sptřm ten bál. e sněhu bál tento se koná tnce z něj vycház. Jk bál tento někdo obejde hned mu vše docház! n sněhu sněhovce i tnč, ne jen oni. Oni je čruj, vesel se z nich. zpupnost jejich z nich obráb onen snh. Ty koule to smý jen jest snh. nh nic jiného než snh. něhová zábv bálu to je. Zl i vzpupn návnd to všechny je povzbuzuje! Krmbol se sněhem doprovázej celý tento bál. Bál den kždý se sněhem je to proto, že vtr bál s brvou sněhoble-sněhovou do krjiny záškoln nvál to celý je tento bál. učitel Ivn Grzin (kresb erč Mrčková) učitelk Joln obotková (kresb Dniel ilmjerová) učitel Dn tibor (kresb erč Mrčková)

24 ČEROTOČ / ČÍLO 9 čsopis žáků ZŠ edmikrásk v Rožnově pod Rdhoštěm Redkce (2006/2007) Mrtin včin (8. třd) erč Mrčková (8. třd) Mtouš Chuděj (8. třd) Kčk Ludvková (7. třd) Honz Bittner (6. třd) Filip Htlptk (6. třd) Terk idecká (6. třd) Štěpán Kyšák (4. třd) Elišk Bittnerová (4. třd) Honz Žnt (4. třd) Andrejk orubová (4. třd) trik odhrázský (4. třd) Ldislv Krjč (uč. muč.) Tisk MIGER - lšská fbrik n reklmu Fotogrfie redktorů Červotoče

PROJEKT MALÝ PRINC 7. A

PROJEKT MALÝ PRINC 7. A PROJEKT MALÝ PRINC 7. A 2009/2010 Zdroj obrázku: http://2.bp.blogspot.com/_pjqdevlpajq/ryoldl2t8zi/aaaaaaaaaho/8xmyn B9MsxM/S226/Mal%C3%BD%2Bprinc.jpg 2 Tuto knihu tvoří výběr textů, které napsali žáci

Více

ČESKÝ JAZYK PRO 5. ROČNÍK

ČESKÝ JAZYK PRO 5. ROČNÍK ČESKÝ JAZYK PRO 5. ROČNÍK autor: Mgr. Eva Cacková informační zdroj: Dokážeš psát bez chyb?, Zita Janáčková, Brno, Nová škola, 1998 Český jazyk pro 5. ročník Pracovní sešit, Vlastimil Styblík a kol., Praha,

Více

Rybí zpravodaj č. 12 2014

Rybí zpravodaj č. 12 2014 OBSAH: Rybí zpravodaj č. 12 2014 ŽIVOT VE ŠKOLE V PROSINCI, LEDNU A ÚNORU 2 MIMOŠKOLNÍ AKCE.. 4 STRÁNKA PRO EKOŠKOLU. 6 CO NÁS BAVÍ, CO NÁS ZAJÍMÁ - REPORTÁŽE.. 8 LITERÁRNÍ PŘÍLOHA...... 13 ZÁBAVA 17 ŽIVOT

Více

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR

Zpravodaj č. 11, duben 2015. Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Zpravodaj č. 11, duben 2015 Sdružení rodinných příslušníků zaměstnanců MZV ČR Vážení čtenáři, ráda bych Vám představila další, jedenácté číslo Zpravodaje. Tentokrát jsme zvolili jako hlavní téma Co dal

Více

Odmítám vypovídat! Otta Bednářová

Odmítám vypovídat! Otta Bednářová 22. října 1979 stanulo před Městským soudem v Praze šest zakládajících členů Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) Ing.Petr Uhl, Václav Benda, Jiří Dienstbier, Václav Havel, Dana Němcová a Otta

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

POHÁDKY ZE VŠECH KOUTŮ SVĚTA vám přináší esperanto.

POHÁDKY ZE VŠECH KOUTŮ SVĚTA vám přináší esperanto. POHÁDKY ZE VŠECH KOUTŮ SVĚTA vám přináší esperanto. Pohádky vypráví dětem babičky, dědové a rodiče na celém světě. Český esperantista Theodor Kilián požádal své přátele, roztroušené po celém světě, aby

Více

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám ÚVOD Proč? Kdy? Kde? Kdo? Co? a Jak? Než začneme společně přemýšlet, jak učit děti hodnotám, věnujme se nejprve důvodům, které nás k tomu vedou. Odpovězme

Více

KRAJEM svatého ANTONÍNKA

KRAJEM svatého ANTONÍNKA KRAJEM svatého ANTONÍNKA ČASOPIS OSTROŽSKA A HORŇÁCKA Cena 20 Kč KVĚTEN - ČERVEN 2010 VELKÁ NAD VELIČKOU UHERSKÝ OSTROH BLATNICE POD SVATÝM ANTONÍNKEM HLUK BLATNIČKA BORŠICE U BLATNICE OSTROŽSKÁ LHOTA

Více

JOSEF JANDA. volný způsob

JOSEF JANDA. volný způsob JOSEF JANDA volný způsob VOLNÝ ZPŮSOB JOSEF JANDA volný způsob (1978 1988) PRAHA 2014 Tato kniha vyšla za finančního přispění těchto institucí: Nadace Český literární fond VOLNÝ ZPŮSOB Copyright Josef

Více

Projekt Děti učí děti mě velmi zaujal a získala jsem mnoho nových informací.

Projekt Děti učí děti mě velmi zaujal a získala jsem mnoho nových informací. Projekt Děti učí děti mě velmi zaujal a získala jsem mnoho nových informací. Přijde mi to jako velmi zajímavý nápad, je to jiná forma výuky a jsem názoru, že pro nás i jistě zajímavější než klasická výuka.

Více

Všechny řitě světa i ta má

Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski Všechny řitě světa i ta má Ann Menebrokerové ELMER 1. OSAMĚLOST Edna kráčela ulicí s plnou taškou nákupu, když si všimla nápisu na bočním okně automobilu, kolem kterého procházela: HLEDÁ

Více

KDYBYCH VĚDĚL, ŽE TU MAJ TAK MÁLO, TAK BYCH SEM ANI NEPÁCHNUL...

KDYBYCH VĚDĚL, ŽE TU MAJ TAK MÁLO, TAK BYCH SEM ANI NEPÁCHNUL... * KDYBYCH VĚDĚL, ŽE TU MAJ TAK MÁLO, TAK BYCH SEM ANI NEPÁCHNUL... * PŘÍŠTĚ PŮJDU RADĚJI NA NOVÝ PORG, TAM MAJ URČITĚ VÍC! 2 úvodník/tiráž kousek vpravo a dole stalo se/glosy hodně doprava je potřeba communiquer...

Více

Herec je vlastně natvrdlý tvor

Herec je vlastně natvrdlý tvor @ 83. Zprav daj Jiráskova Hronova pátek 9.8.2013 : 7 Herec je vlastně natvrdlý tvor Rozhovor s lektory semináře HT jako Herecká tvorba Hanou Frankovou a Janem Hniličkou Před několika lety jsem na přehlídce

Více

K Ř ESŤ ANSKÝ Č ASOPIS O RODINĚ

K Ř ESŤ ANSKÝ Č ASOPIS O RODINĚ K Ř ESŤ ANSKÝ Č ASOPIS O RODINĚ Červen 2011, č. 31 Cena 80 Kč JAK DOKÁZAT, ŽE JSTE MUŽ OTEC A SYN HAŠTEŘENÍ ČAS S DĚTMI O LENOSTI JAK VYBUDOVAT VZTAH S DĚTMI ZE ZÁPISNÍKU MLADÝCH OBSAH: Úvodník 1 Jak dokázat,

Více

TIMES M A J Á L E S. Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6. Dámy pod košem. čtěte na straně 3. strana 7

TIMES M A J Á L E S. Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6. Dámy pod košem. čtěte na straně 3. strana 7 TIMES číslo 5 10 Kč červen 2000 Retroskop: Hoj, byla noc! strana 6 strana 7 Dámy pod košem M A J Á L E S 2 0 0 0 čtěte na straně 3 TIMES 1 Studie I. P. Pavlova v pedagogické praxi Tak už i po těch zpytácích

Více

JINÝKRAJJINÝMRAV VÁNOCE VE SVĚTĚ WORLD MUSIC RECEPTY KOMIKSY POEZIE ATD. Téma čísla: ZAVRTEJTE SE DO NĚJ, ZAVRTÁ SE DO VÁS 11/2009

JINÝKRAJJINÝMRAV VÁNOCE VE SVĚTĚ WORLD MUSIC RECEPTY KOMIKSY POEZIE ATD. Téma čísla: ZAVRTEJTE SE DO NĚJ, ZAVRTÁ SE DO VÁS 11/2009 ZAVRTEJTE SE DO NĚJ, ZAVRTÁ SE DO VÁS 11/2009 Téma čísla: JINÝKRAJJINÝMRAV RECEPTY WORLD MUSIC KOMIKSY POEZIE VÁNOCE VE SVĚTĚ ATD. Šimon Mynář, 2. třída TROCHAPOEZIE Když jsem přijel do Afriky potkal jsem

Více

KRAJEM svatého ANTONÍNKA

KRAJEM svatého ANTONÍNKA KRAJEM svatého ANTONÍNKA ČASOPIS OSTROŽSKA A HORŇÁCKA Cena 20 Kč LISTOPAD - PROSINEC 2009 UVNITŘ: PODROBNÝ PŘEHLED AKCÍ AŽ DO VÁNOC UVNITŘ: PODROBNÝ PŘEHLED AKCÍ AŽ DO VÁNOC VESELÍ NAD MORAVOU VELKÁ NAD

Více

Co je mezi tebou a Chuckem? Mnou a kým?!?! vyjekla. Promiň. zasmála se Annie. Asi jdu na tebe moc zhurta. Prostě vždycky jsem si myslela, že mezi

Co je mezi tebou a Chuckem? Mnou a kým?!?! vyjekla. Promiň. zasmála se Annie. Asi jdu na tebe moc zhurta. Prostě vždycky jsem si myslela, že mezi Nick ji doprovodil domů. Vycházkovým krokem to měli dvacet minut cesty. Možná jsi měl zůstat s ní a ne se mnou. řekla Alicia. Ann to zvládne. Navíc je tam Carmen, nic se jí nestane. Doufám, že jí moje

Více

aneb Jak je těžké najít chlapa Valerie Freiová

aneb Jak je těžké najít chlapa Valerie Freiová aneb Jak je těžké najít chlapa Valerie Freiová 2011 Předmluva... Skutečnost leckdy předčí fantazii. Autorka knihy uchopila skutečné zážitky, nepřesolila je, nepřepepřila, zachovala jejich syrovost a připravila

Více

20. 5. 2013. soutěži. Dokonce se o našem školním časopisu psalo i v novinách, což je pro nás velikou ctí. 31. 5. 2013

20. 5. 2013. soutěži. Dokonce se o našem školním časopisu psalo i v novinách, což je pro nás velikou ctí. 31. 5. 2013 20. 5. 2013 Naše škola se stejně jako minulý rok zúčastnila soutěže Školní časopis roku 2013 za Karlovarský kraj. Setkání redakcí a vyhlášení výsledků se uskutečnilo už 26. dubna 2013 v prostorách ICM

Více

Nemusíme se bát. Možná udělám ještě. Hamleta. sobota neděle pondělí úterý středa čtvrtek

Nemusíme se bát. Možná udělám ještě. Hamleta. sobota neděle pondělí úterý středa čtvrtek sobota neděle pondělí úterý středa čtvrtek ZPRAVODAJ 3 U příležitosti 61. loutkářské Chrudimi. Toto číslo vyšlo v pondělí 2. 7. 2012. Nemusíme se bát Možná udělám ještě Tak se nám to hezky rozjelo. Máme

Více

Nemusí to být všude stejné. Romsko-České toulky historií. Láska jako z pohádky. Malý Romsko- Český slovníček. Tradice, mýty a pověry

Nemusí to být všude stejné. Romsko-České toulky historií. Láska jako z pohádky. Malý Romsko- Český slovníček. Tradice, mýty a pověry ! POZOR! Má negativní vliv na rasismus. Comix Nemusí to být všude stejné Tradice, mýty a pověry V co věřili naši dědečkové a babičky. Příběh ze života jedné rodinky... Romsko-České toulky historií Malá

Více

Nabídka. Montessori zpravodaj. Společnost. 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013

Nabídka. Montessori zpravodaj. Společnost. 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013 Montessori zpravodaj ZÁŘÍ Všimli jste si někdy, co světla toto slovo nese a jak nádhern ě zní? Jakoby nás svým názvem nabádalo, abychom si udrželi slunce, které jsme do

Více

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem České Republiky. PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE PRO VŠECHNY ŽÁKY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VĚDĚT, JAK SE EFEKTIVNĚ UČIT NÁRODNÍ ÚSTAV ODBORNÉHO

Více

Erich Maria Remarque Na západní frontě klid

Erich Maria Remarque Na západní frontě klid Erich Maria Remarque Na západní frontě klid Vydání z roku 1929 Tato kniha nechce být ani obžalobou ani vyznáním. Chce se pokusit vydat svědectví o generaci, která byla válkou rozibita - i když unikla jejím

Více

Číslo 5 květen 2001. Máj - lásky čas... Z obsahu: Láska John Lennon

Číslo 5 květen 2001. Máj - lásky čas... Z obsahu: Láska John Lennon Číslo 5 květen 2001 Z obsahu: * Z jednání Rady města * Z valných hromad * Informace pro občany * Rozhovor s J. Kotýnkovou * Významné osobnosti města * Zprávy z mikroregionu - Měrovice * Anketa * Myslivost

Více

Až budeš tuto knihu číst, možná Ti bude slza smáčet líc. Né neboj, není jenom o smutku, ale o prostém životu. O životu člověka,

Až budeš tuto knihu číst, možná Ti bude slza smáčet líc. Né neboj, není jenom o smutku, ale o prostém životu. O životu člověka, Až budeš tuto knihu číst, možná Ti bude slza smáčet líc. Né neboj, není jenom o smutku, ale o prostém životu. O životu člověka, který píše to, co zrovna cítí, i když se to mnohým lidem nelíbí. Do svých

Více