DOBRÁ PAMĚŤ ZÁKLAD ÚSPĚCHU!

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "DOBRÁ PAMĚŤ ZÁKLAD ÚSPĚCHU!"

Transkript

1 DOBRÁ PAMĚŤ ZÁKLAD ÚSPĚCHU! Úvod: Jak trénovat a zlepšit svou paměť? Jak vyzrát na zhoršující se paměť? Myslíte si, že nemáte dobrou paměť? Zdá se vám, že stále více zapomínáte a nové informace vám jdou do hlavy stále hůř? Máme pro vás dobrou zprávu, paměť se totiž dá cvičit! Kromě toho to není zdaleka tak náročné, jak by se zdálo. Naopak trénink paměti je vlastně zábava. Pro studenty, obchodníky, manažery, učitele a další profese, pro každého, kdo chce mít dobrou paměť na MNOŽSTVÍ ČÍSEL A DAT JMÉNA A OBLIČEJE UČENÍ CIZÍCH JAZYKŮ V rámci pracovního procesu spíše pasivně přijímáme informace, které většinou pouze předáváme dál. Hrozbou pro naši paměť jsou také elektronická zařízení, jsme stále závislejší na chytrých telefonech a internetu, že si už nedokážeme zapamatovat každodenní detaily jako například číslo vlastního mobilu. Části mozku důležité pro naše soustředění a paměť přestávají dostávat podněty a dalo by se říct, že ochabují jako svaly. Mozek opravdu tak trochu sval připomíná. Naštěstí existuje celá řada překvapivě jednoduchých paměťových technik, díky kterým můžeme mozek posilovat podobně jako svaly. Základem všeho je propojování pravé a levé hemisféry. Při používání paměťových technik hraje velkou roli naše představivost a fantazie. Pro paměť nezáživné informace si musíme barvitě představit, využíváme vlastní fantazii, své smysly, zapojíme emoce, humor, či pohyb. Hlavně si musíme vše vizualizovat - tedy představit si celý obraz jako bychom jej opravdu viděli. Trénink paměti velice obohatí možnosti vaší představivosti. Jestliže si myslíte, že nemáte dost fantazie, je to omyl! Můžete zkusit malý trénink představte si čerstvě upečený rohlík, jakmile ho přiblížíte k ústům, ucítíte, že pronikavě voní jako citrón, zakousnete se do něj a chutná jako vanilkový puding, začne na něm rašit srst a rohlík na vás začne štěkat jako pes. Každý z těchto absurdních obrazů si chvíli představujte a prožívejte. Jak funguje paměť Pro paměť je důležité používání představivosti a asociací, prim hrají obrazy. Lépe si pamatujeme situace, které jsou spojené s emocemi a smysly (vůně, chuť, apod.) Čím barevnější a absurdnější vytváříme obrazy, tím lépe si je zapamatujeme.

2 Kapitola I: Jak si zapamatovat nákupní seznam nebo prezentaci Základní paměťovou technikou využívající naší fantazii je systém spojování, kdy jednu věc spojujeme s další. Je třeba co nejvíce zapojit fantazii a vše si barvitě představit. Nebojte se vymýšlet nereálné obrazy, naopak - čím komičtější, směšnější a absurdnější představa, tím lépe si jí paměť zapamatuje. Využívejte své smysly, zapojte emoce, humor, pohyb, barvy, velmi dobře se dá využít i erotika. Co lidé nejčastěji zapomínají Lidé nejčastěji zapomínají ty informace, které jsou pro paměť neuchopitelné jako např. slova, čísla, jména a obličeje, slovíčka či abstraktní pojmy. Proč? Pro paměť postrádají konkrétní viditelný obraz, který můžeme smyslově vnímat Systém spojování je ideální pro seznam pojmů, sadu obrázků, ale i krátkou prezentaci, pár argumentů nebo nákupní seznam. Její použití si ukážeme na příkladu. Řekněme, že máte v plánu nakoupit tyto potraviny: chléb, jablka, vajíčka, mléko a mouku. Postupujete tak, že propojujete jednotlivé položky nákupního seznamu mezi sebou pomocí barvitého příběhu čím více fantazie, absurdity a emocí, tím lépe. Můžete si tedy představit následující příběh: Držíte v ruce čerstvě upečený, voňavý chléb, který vám vyklouzne z rukou, spadne na zem a roztříští se na spoustu červených jablek, které lákají k nakousnutí. V momentě, kdy se do jednoho chcete zakousnout, se ale změní ve vajíčko, jehož skořápka vám zůstává mezi zuby a žloutek teče po bradě. Jdete do lednice pro mléko, abyste se zbavili skořápek a nepříjemné chuti žloutku. Napijete se, ale místo mléko se na vás z krabice sype mouka a zasněží vás od hlavy až k patě. Ideální je představovat si v příběhu sami sebe, tím, že budete jeho součástí, můžete si vše lépe prožít, zapojit své vlastní smysly, zkušenosti a představy.

3 Kapitola II: Jak na čísla Většina lidí zapomene 99% telefonních čísel, které kdy dostali. Jednoduchou technikou pro zapamatování čísel je systém číselných tvarů. Využívá tvarů čísel, které nám připomínají nějaký konkrétní obraz. Vytvoříme si tak pro každé číslo od 1 do 10 jeden neměnný obraz, jako je tomu například v naší tabulce: Každému mohou samozřejmě čísla připomínat něco jiného, je pouze třeba mít jeden konkrétní obraz pro každé číslo. Pro zapamatování čísla pak vytváříme z obrázku příběh, kdy stejně jako u systému spojování se zapojením naší fantazie napojujeme jeden obraz na druhý. Čím barvitější a fantazijní příběh, tím lépe.

4 Dejme tomu, že si potřebujete zapamatovat PIN Můžeme si představit následující příběh: U bankomatu stojí sněhulák (obraz pro číslo 8 je sněhulák) a chce si vybrat peníze, na ruce mu ale dají želízka (obraz pro 3 jsou želízka), takže nemůže vyťukat pin. Želízka ale přesekne sekyrou (obraz pro 7 je sekyra), vyťuká pin, vybere spoustu peněz a odjíždí na plachetnici (obraz pro 4 je plachetnice) na vytouženou dovolenou do teplých krajin. Tento systém je vhodný pro ukládání kratších číselných řad, několika telefonních čísel či pinů a hesel. Pro zapamatování většího množství delších čísel je vhodnější využít tzv. Master systém, který se učí na kurzech Školy paměti. Kapitola III: Paměťová cesta Římský Loci systém neboli metoda paměťových cest je jednou z nejgeniálnějších paměťových technik vůbec. Základem tohoto systému je vytvoření jakési paměťové cesty s určitým počtem logicky uspořádaných bodů. Body trasy nám pomohou zapamatovat si neomezené množství informací. Slouží tedy jako takové duševní věšáky pro uložení pojmů do paměti. Cesty lze tvořit kdekoli, doma, cestou do práce, na chatě, na dovolené nebo jen ve své fantazii. Pojďme si společně vytvořit jednu takovou paměťovou cestu po bytě. Prvním bodem budou vchodové dveře, vedle dveří jsou věšáky, o kus dále zrcadlo, procházíme kolem skříně, vcházíme do obývacího pokoje, kde je naším dalším bodem křeslo a posledním bodem bude televize. Cestu je třeba si několikrát v mysli projít a jednotlivé body si představit. Dejme tomu, že si potřebujete zapamatovat, co musíte zařídit před odjezdem na služební cestu do USA: vyřídit si nový pas s biometrickými údaji koupit letenky vyměnit peníze zajít si k zubaři koupit si nový oblek připravit si prezentaci.

5 Abyste si zapamatovali, že si potřebujete vyřídit pas spojíte první bod - dveře s pasem. Můžete si například představit dveře, jak jsou celé polepené pasy a orazítkované z různých zemí, pro úplné dokreslení si můžete představit, že pro otevření dveří musíte přiložit palec s otiskem prstů. Na další bod - věšáky můžete navěsit malé modely letadel, které poletují okolo háčků, chcete si přeci vzpomenout, že potřebujete koupit letenky. Za rámem zrcadla jsou zastrkané bankovky tak, že se skoro nevidíte. Slyšíte nepříjemný zvuk vrtačky, když otevřete dveře vestavěné skříně, vidíte svého zubaře, který si udělal ordinaci ve vaší skříni. V obývacím pokoji si sednete do elegantního křesla, které je místo potahu oblečené do luxusního černého obleku. Zapnete televizi a vidíte sami sebe, jak prezentujete divákům nový výrobek naší firmy pomocí interaktivní prezentace. Na závěr si cestu ještě jednou v duchu projdete. Vše si pokuste představit co nejvíce barvitě za pomoci vašich smyslů. Pokuste si vytvořit několik paměťových cest a trénovat asociace, s přibývajícími zkušenostmi je možné paměťové cesty využívat pro komplikovanější informace např. na prezentace, argumenty, seznamy, maturity či státnicové zkoušky. Kapitola IV: Jména a obličeje Většina lidí si pamatuje méně než 10% jmen lidí, se kterými se seznámili. Zapamatovat si jména a obličeje dělá většině z nás problémy. Jaký je správný postup při zapamatování jmen? Při seznamování buďte připraveni na to, že si jména zkrátka budete pamatovat. Poslouchejte jméno člověka, který se vám představuje. Případně ho hned zopakujte. Pozorně se zadívejte do obličeje a vyberte si specifický rys. Přeměňte jméno na obraz, máte jeden obraz pro křestní jméno a jeden až dva pro příjmení. Pak propojíte vybraný znak v obličeji s obrazem. Jak? S využitím fantazie a humoru. 1. Výběr specifického znaku v obličeji 2. Přeměna jména na obraz 3. Propojení vybraného znaku v obličeji s obrazem

6 Většinu příjmení je třeba transformovat do nějakého uchopitelného obrazu. Některá příjmení v sobě již obraz obsahují. Řada příjmení zároveň znamená konkrétní profesi (Řezník, Kovář, Pekař), postavení (Král, Sedlák), přídavné jméno (Veselý, Nový), barvu (Černý, Bílá), zvíře (Pelikán, Holubová), květiny (Růžička, Konvalinková). V takových případech je vytvoření obrazu relativně snadné a nevyžaduje žádnou transformaci. U řady příjmení pak můžeme využít znalost cizích jazyků, případně podobnosti se slovíčky, které známe v cizím jazyce (např. Schwarz = černý, Richter = soudce). U ostatních příjmení pak musíme transformovat. To znamená, že si musíte v daném jméně najít nějakou podobnost, tedy slovo nebo jeho část, které pro vás bude uchopitelná a představitelná. Pro každé jméno tak musíte mít konkrétní obraz, jedině tak si jej budeme moci lépe zapamatovat. U křestních jmen je dobré mít předem připravená klíčová slova pro nejobvyklejší křestní jména. Můžete vycházet z toho, co nám jména připomínají nebo mít pro dané jméno obraz známé osoby se stejným jménem. Vojtěch = voj Jarda = jar Petr = pet láhev Michal = míchačka Eva = jablko Bára = bar Pojďme si uvést konkrétní příklad: Eva Stanková 1. Výběr specifického znaku v obličeji Bílé zuby 2. Přeměna jména na obraz Eva jablko, Stanková stan 3. Propojení vybraného znaku v obličeji s obrazem Můžete mít absurdní představu, jak si Eva čistí jablkem zuby tak, že jsou úplné bílé a po čištění se každý zub přemění na malý bílý stan. Pokud bychom se chtěli pojistit, můžete si ještě představit, jak si ty malé stany přiková místo zubů. To, abychom věděli, že příjmení je Stanková.

7 Nezapomeňte, že naše paměť často potřebuje jen tak trochu napovědět. Sami víme, že když máme nějaké jméno takříkajíc na jazyku, většinou nám stačí první písmeno či slabika a jméno nám ihned naskočí. Kapitola V: A co cizí slovíčka? Pro naši paměť jsou slova stejně jako slovíčka v cizím jazyce mnohdy velmi těžko uchopitelná, neboť jsou příliš abstraktní a nezajímavá. Taková slova je třeba přeměnit/transformovat na obrazy, které budou barevné, fantazijní a emotivní. Příklad: die Taube = německy holub Představíme si, že pan Tau stojí uprostřed hejna holubů na náměstí sv. Marka v Benátkách. Zaklepe si na klobouk a na hlavě se mu objeví sušenky Bebe, které drobí stovkám holubů, kteří se kolem slétávají. Neuchopitelné slovíčko Taube jsme si přeměnili na jasný obraz pana Taua a sušenek Bebe. Slova jsou často nelogická a komplikovaná a my se je většinou snažíme bez úspěchu zapamatovat podle jejich neurčitého významu, místo abychom využili naší představivosti. Pokud se setkáme s těžkým slovem jako například s latinským výrazem či cizím slovíčkem, snaží se většina z nás takové slovo zapamatovat pouhým opakováním dokola. Výsledkem však často bývá to, že se díváme na stejné slovo již poněkolikáté do slovníku a stále si jej nemůžeme zapamatovat. Na slova je potřeba se nejprve správně podívat. Tato fáze je mnohdy často opomíjena, lidé nehledají souvislosti v písmenech, slabikách či kombinacích takového slova k jinému, pro nás uchopitelnému slovu/obrazu. V první fázi tedy zpomalte, pokuste si najít ve slově kombinaci něčeho zajímavého, podobnosti, a to skladbou či významem. Pokud se na slovo soustředěně podíváme, často v něm najdeme obsažena jiná významová slova, může nám třeba připomínat známé slovíčko v cizím jazyce, toho všeho je dobré využít při vytváření uchopitelného obrazu.

8 Závěr Stejně jako sport procvičí vaše tělo, používání mentálních technik zase váš mozek! Uvolníte své kreativní myšlení a odhalíte neuvěřitelné možnosti našeho mozku, zažijeme příval sebevědomí. Dříve pracné vstřebávání znalostí může být zábavné, inspirativní a obohacující. Nejbližší termíny: Pro trénink vaší paměti jsme pro vás připravili řadu kurzů od základních technik Praha pro pokročilé Praha Brno Praha Z ohlasu účastníků: až po pokročilý MASTER SYSTÉM Škoda, že jsem se o paměťových technikách dozvěděla až teď, mohla jsem si ušetřit komplikace s učením a udržením znalostí. Opravdu to funguje! Děkuji. Doporučím a přijdu na další kurz. Lektor Mgr. Jakub Pok se tréninkem paměti zabývá již čtrnáct let. S pomocí paměťových technik je schopen si zapamatovat 52 kanastových karet v přesném pořadí za 2 minuty nebo 25 telefonních čísel do 5 minut. Od roku 2009 tyto dovednosti předává účastníkům firemních školení a kurzů Školy paměti. Pravidelně publikuje články o trénování paměti a snaží se s možnostmi, jak efektivně trénovat svou paměť, seznámit veřejnost v České republice. Podrobnější informace: AHA PR Agency, s.r.o. Na Pankráci Praha 4 tel tel mob

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE

PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a rozpočtem České Republiky. PŘÍRUČKA JAK SE UČIT NA STŘEDNÍ ŠKOLE PRO VŠECHNY ŽÁKY, KTEŘÍ CHTĚJÍ VĚDĚT, JAK SE EFEKTIVNĚ UČIT NÁRODNÍ ÚSTAV ODBORNÉHO

Více

0.6 - Jak se učit Předpoklady: Neexistuje žádný způsob, jak se naučit matematiku (i cokoliv jiného) zadarmo

0.6 - Jak se učit Předpoklady: Neexistuje žádný způsob, jak se naučit matematiku (i cokoliv jiného) zadarmo 0.6 - Jak se učit Předpoklady: Nechci tady stanovovat nějaký závazný a jistý postup jak se něco naučit. Nic takového asi neexistuje, stejně jako se liší lidé, liší se i jejich postupy. Přesto mají tyto

Více

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE

JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE JAK ÚSPĚŠNĚ VSTOUPIT NA TRH PRÁCE Ve spolupráci zpracovaly AXIAL PERSONNEL AGENCY, s. r. o. & Fond dalšího vzdělávání, p. o. MPSV 2 OBSAH 1. ÚVOD...4 2. ZPŮSOBY HLEDÁNÍ

Více

PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle

PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle Projekt PODPORA MULTIMEDÁLNÍ VÝUKY PŘÍRUČKA TVŮRCE v LMS Moodle Kapitola 1: ELearning nové formy a metody vzdělávání Danuše Bauerová Ostrava 2010 2 ÚVODEM Předkládaný text je součástí Příručky pro tvůrce

Více

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost?

Spolehlivé tipy pro váš e-shop. Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? 2013 e-trend Spolehlivé tipy pro váš e-shop Trendy na trhu odběrných míst Proč měříme zákaznickou spokojenost? Editorial Obsah Trendy E-commerce 2013 pohledem Tomáše Hájka Zeptali jsme se Předních osobností

Více

Jak využít metodu street law při výuce práva

Jak využít metodu street law při výuce práva Jak využít metodu street law při výuce práva Lucia Madleňáková Olomouc 2012 Úvodní slovo Vážení a milí kolegové, dostává se vám do rukou příručka, jejímž cílem je usnadnit vám zavádění předmětu (či výukové

Více

Jiří Hlavenka. Dělejte. Jak využít Internet k prospěchu firmy i jednotlivce

Jiří Hlavenka. Dělejte. Jak využít Internet k prospěchu firmy i jednotlivce Jiří Hlavenka Dělejte Dělejte byznys na na Internetu Internetu Jak využít Internet k prospěchu firmy i jednotlivce Jiří Hlavenka Dělejte byznys na Internetu Computer Press Praha 1999 Jiří Hlavenka Dělejte

Více

Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele

Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele Lze učit fyziku zajímavěji a lépe? Příručka pro učitele Leoš Dvořák a kol. Všechna práva vyhrazena. Tato publikace vznikla v rámci projektu č. 2E06020 Fyzikální vzdělávání pro všestrannou přípravu a rozvoj

Více

metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty

metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky Prázdninové školy Lipnice Cesta za žákovskými projekty Cesta za žákovskými projekty metodická příručka projektové výuky a zážitkové pedagogiky

Více

číslo 2 podzim 2013 www.activa.cz VINOHRADSKÝ PAVILON RÁJEM DESIGNU CHRÁNIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ JE ZPŮSOB ŽIVOTA PODLE ZDRAVÉHO ROZUMU

číslo 2 podzim 2013 www.activa.cz VINOHRADSKÝ PAVILON RÁJEM DESIGNU CHRÁNIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ JE ZPŮSOB ŽIVOTA PODLE ZDRAVÉHO ROZUMU číslo 2 podzim 2013 www.activa.cz VINOHRADSKÝ PAVILON RÁJEM DESIGNU CHRÁNIT ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ JE ZPŮSOB ŽIVOTA PODLE ZDRAVÉHO ROZUMU Butiky BIBELOT: OD Kotva, Praha 1, Pasáž Myslbek, Praha 1, Centrum Chodov,

Více

Jana Miháliková Do Evropy hrou

Jana Miháliková Do Evropy hrou Jana Miháliková Do Evropy hrou 1 2 3 4 Jana Miháliková Do Evropy hrou 5 6 Česká národní agentura Mládež spravuje v České republice největší grantový program Evropské unie Mládež v akci, který je určen

Více

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT

JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT JAK ZÍ SKAT PRA CÍ, KTERA VA S BUDE NEJEN Z ÍVÍT, ALE Í BAVÍT Petra Harazímová www Blahopřeji Vám a zároveň děkuji! Je úžasné, že se zajímáte o rozvoj své osobnosti, že jste se rozhodli udělat něco sami

Více

Jak na osobnostní a sociální výchovu? Metodiky Zkušenosti Možnosti vzdělávání. Vladimír Srb a kol. Občanské sdružení Projekt Odyssea

Jak na osobnostní a sociální výchovu? Metodiky Zkušenosti Možnosti vzdělávání. Vladimír Srb a kol. Občanské sdružení Projekt Odyssea Jak na osobnostní a sociální výchovu? Metodiky Zkušenosti Možnosti vzdělávání Vladimír Srb a kol. Občanské sdružení Projekt Odyssea Tato publikace byla vytvořena v rámci projektu Zavádění osobnostní a

Více

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám

Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám Linda a Richard Eyrovi Jak naučit děti hodnotám ÚVOD Proč? Kdy? Kde? Kdo? Co? a Jak? Než začneme společně přemýšlet, jak učit děti hodnotám, věnujme se nejprve důvodům, které nás k tomu vedou. Odpovězme

Více

Nabídka. Montessori zpravodaj. Společnost. 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013

Nabídka. Montessori zpravodaj. Společnost. 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013 15 2013 datum vydání: 20. 9. 2013 Montessori zpravodaj ZÁŘÍ Všimli jste si někdy, co světla toto slovo nese a jak nádhern ě zní? Jakoby nás svým názvem nabádalo, abychom si udrželi slunce, které jsme do

Více

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky

Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Barbora Tichavová - Rozárka a kol. Jak získat nováčky Úvod Právě dnes jsem měla telefonát od Křečka. Prý jestli mám v červnu čas, že dělají seminář o náborech a chtěl by mě tam pozvat na nějaké povídání.

Více

Dobrá praxe pro zlepšení jazykové výuky dospělých zrakově postižených. Pedagogika a jazyková výuka pro dospělé nevidomé a slabozraké v Evropě

Dobrá praxe pro zlepšení jazykové výuky dospělých zrakově postižených. Pedagogika a jazyková výuka pro dospělé nevidomé a slabozraké v Evropě Grundtvig partnerský program ve vzdělávání Dobrá praxe pro zlepšení jazykové výuky dospělých zrakově postižených Projekt Pedagogika a jazyková výuka pro dospělé nevidomé a slabozraké v Evropě Obsah Úvod

Více

Vánoce už možná začínají i u vás doma. Nelekejte se.

Vánoce už možná začínají i u vás doma. Nelekejte se. listopad 2008 Žena, která se neztratí MOJE HLAVA V PRACOVNÍ DOBĚ Eva Brixi Červené listí Možná sníh Polibek k tobě jede na saních Zavírám oči Slyším smích Zajíci tančí na polích Slibuji Co už víš Nebudu

Více

PREVENCE ÚRAZÙ A RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ

PREVENCE ÚRAZÙ A RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ PREVENCE ÚRAZÙ A RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ NÁMÌTY / AKTIVITY / KAZUISTIKY Vytvoøme pro dìti bezpeèné prostøedí. Nauème dìti, jak se chovat, aby k úrazu nedošlo. Tato publikace je vydávána jako součást projektu

Více

Informace pro všechny

Informace pro všechny Evropská pravidla pro tvorbu snadno srozumitelných informací Program celoživotního vzdělávání Vytvořeno v rámci projektu Cesty ke vzdělávání dospělých lidí s mentálním postižením Inclusion Europe Partneři

Více

KritickÈ listy 12 ËtvrtletnÌk pro kritickè myölenì ve ökol ch

KritickÈ listy 12 ËtvrtletnÌk pro kritickè myölenì ve ökol ch KritickÈ listy 12 ËtvrtletnÌk pro kritickè myölenì ve ökol ch podzim 2003 RVP mìsto osnov T i pohledy z letnì ökoly Evropsk Ëten sk konference v Tallinu BudoucÌ v voj mezin rodnì scèny RWCT ProË zad v

Více

Krátký intervenční program pro uživatele pervitinu a Terapeuticko-intervenční program pro uživatele pervitinu

Krátký intervenční program pro uživatele pervitinu a Terapeuticko-intervenční program pro uživatele pervitinu Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Krátký intervenční program pro uživatele pervitinu a Terapeuticko-intervenční program pro uživatele pervitinu

Více

Materiál pro rodiče. Materiál pro rodiče zpracoval kolektiv autorů:

Materiál pro rodiče. Materiál pro rodiče zpracoval kolektiv autorů: Materiál pro rodiče Materiál pro rodiče zpracoval kolektiv autorů: Mgr. David Drápela, Mgr. Marie Franců, Mgr. Klára Geislerová, Bc. Tereza Hejralová, Mgr. Jitka Štanclová, Bc. Klára Večeřová. Garanty

Více

Hledání životní vize

Hledání životní vize BUDOUCNOST PRO SAMUELA, CZ.1.07/1.2.00/14.0108 Hledání životní vize Učební materiál pro pedagogy 2012 Důvěrné D Ě T S K Ý D O M O V A Š K O L N Í J Í D E L N A, C H O M U T O V, Č E L A K O V S K É H O

Více

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou

Jak se dělá školní časopis. aneb. Školní časopisy pod lupou Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou Návodný a prakticky zaměřený text Jak se dělá školní časopis aneb Školní časopisy pod lupou vydala Základní škola, Mendelova v Karviné - Hranicích

Více

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát

Jak koučovat debatní klub. Autor Matěj Pilát Jak koučovat debatní klub Autor Matěj Pilát Obsah 1) Úvod... 3 Osoba kouče... 4 Role... 5 2) Jak založit klub... 5 3) Koučování ve dvojici... 5 Výhody koučování ve dvou... 6 Koho si vybrat do dvojice...

Více

Volný čas 1. vzdělávací blok

Volný čas 1. vzdělávací blok Projekt: K2 - kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání Registrační číslo: CZ.1.07/4.1.00/33.0013 Volný čas 1. vzdělávací blok Podpůrný vzdělávací materiál pro účastníky kurzu Systém přípravy,

Více

Metody a formy výuky Hospitační arch. Vojtěch Žák

Metody a formy výuky Hospitační arch. Vojtěch Žák Metody a formy výuky Hospitační arch Vojtěch Žák 11 Metody a formy výuky Hospitační arch Vojtěch Žák Metody a formy výuky. Hospitační arch. Vojtěch Žák Odborná recenze: doc. PaedDr. Jan Slavík, CSc.;

Více

Klíčový rok. zážitková pedagogika a projektová výuka pro základní školy v rámci projektu Prázdninové školy Lipnice

Klíčový rok. zážitková pedagogika a projektová výuka pro základní školy v rámci projektu Prázdninové školy Lipnice Klíčový rok zážitková pedagogika a projektová výuka pro základní školy v rámci projektu Prázdninové školy Lipnice Projekt byl na Výroční konferenci OPVK pořádané MŠMT představen jako jeden z nejzajímavějších

Více