TISKOVÁ ZPRÁVA. Dvanáct týmů proběhlo Napříč Vrchlabím

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "TISKOVÁ ZPRÁVA. Dvanáct týmů proběhlo Napříč Vrchlabím"

Transkript

1 Vrchlabí 1. března 2010 Dvanáct týmů proběhlo Napříč Vrchlabím Během pátečního dopoledne se lidé ve Vrchlabí mohli setkat s dětmi pobíhajícími po městě s mapou v ruce a neustále něco hledajícími. Tito mladí objevitelé se účastnili dobrodružné hry Napříč Vrchlabím pořádané pracovníky Správy KRNAP. Celkem se akce zúčastnilo 36 dětí. Tříčlenné dětské týmy byly na úvod podrobně seznámeny s pravidly hry. Nejprve museli všichni účastníci v úvodní rozřazovací hře prokázat svou znalost základních dřevin. Jakmile byli úspěšní, mohli vyběhnout do terénu. Zde je čekalo 12 kontrolních míst, na nichž museli najít detail z fotografie ze zadání a přiřadit číslo fotky k číslu stanoviště. Některá místa byla náročnější. Čekal zde schovaný lístek s otázkou, jejíž správné řešení dopomohlo účastníkům k vyluštění tajenky datumu založení města Vrchlabí. Po skončení závodu se všichni sešli na udílení cen; tou hlavní, nejlákavější byla zajisté poukázka na exkurzi do CHKO Křivoklátsko. Již teď se naši mladí přátelé mohou těšit na další ročník, který doufejme bude stejně úspěšný jako letošní.

2 Vrchlabí 3. března 2010 Studentská konference Morušky začíná Dnes začíná 5. ročník studentské konference Morušky. Ta je významnou regionální akcí, na které prezentují své výsledky studenti řešící práci alespoň částečně související s Krkonošemi. Letos probíhá poprvé na polské straně Krkonoš. V průběhu následujících tří dnů budou studenti prezentovat závěry svých prací. Přednesou prezentace z botaniky i zoologie, neživé přírody a geoturismu, ale i cestovního ruchu. Cílem setkání je sdílení zkušeností, vyzkoušení si prezentace před publikem a získání cenných kontaktů. Ostružiník moruška, podle kterého je konference pojmenována, patří mezi nejznámější symboly zdejší přírody. Výskyt tohoto glaciálního reliktu je navíc v Krkonoších, v rámci České republiky, jedinečný. Jeho jméno bylo proto propůjčeno i pro toto neformální setkání studentů vysokých škol. Vybráno však bylo i k uctění památky, botaničky dr. Lenky Papáčkové-Soukupové, která ještě v nedávné minulosti ekologii této skandinávsko-krkonošské rostlinky studovala. Konferenci organizuje Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego ve spolupráci se Správou Krkonošského národního parku. Ing. Jaroslav Andrle, odborný pracovník, Odbor péče o národní park tel.: ,

3 Vrchlabí 4. března 2010 Hřebačka: Do Krkonoš ve vrací velké šelmy Zdá se, že se do Krkonoš vrací velké šelmy, jako jsou rysi. Po prvním nálezu zabité srny v říjnu loňského roku následovaly další nálezy pobytových stop této kočkovité šelmy. Minulý týden byl dokonce rys ostrovid ve východních Krkonoších přímo spatřen. V reakci na množství nálezů stop a dokonce očitá pozorování rysa v poslední době monitorovali dnes pracovníci Správy KRNAP v západních Krkonoších a pracovníci Správy CHKO Jizerské hory v Jizerských horách pobytové znaky velkých šelem. Mapování se provádí liniovou metodou, pochůzkou po stanovené trase. Při ní mapovatel vyhledává a zaznamenává stopní dráhy a pobytové značky zájmových druhů. V našem případě nám šlo zejména o sledování stop rysa ostrovida. Vyrazili jsme pěšky či na sněžnicích po různých cestách. Zaměřili jsme se na sledování stop, ale také na hledání trusu či značkovacích a drbacích míst, říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Při identifikaci je třeba být velice pečlivý. Každý nález musí být co nejpečlivěji popsán, změřen a zdokumentován. A to jak samotná stopa, tak i celá stopní dráha. Právě podle stopní dráhy lze určit, od kterého zvířete stopy pocházejí. Důležitá je šířka i délka stopy, délka kroku stejně jako šířka rozkroku. Stopy je ideální vyfotografovat a pomocí GPS zaměřit polohu, dodal Hřebačka. Monitoring probíhal v oblastech, kde se dá předpokládat, že by rys mohl najít vhodné podmínky k životu. Přestože jsou Krkonoše hodně hustě osídleny, tak zde jsou stále ještě klidná údolí, kde by rys mohl mít klid, říká Hřebačka. Zatím stále nemáme jistotu, zda rysi, jejichž stopy jsme v poslední době v Krkonoších našli, pouze migrují nebo se zde už usazují. Tyto pochybnosti rozptýlí až pár rysů, který zde vyvede mladé. Obyvatelé hor ani turisté se ale v žádném případě nemusí bát, že by výskyt rysa v Krkonoších pro ně byl nějakou hrozbou. Rys není pro člověka nebezpečný. Navíc je tak plachý, že jej málokdo uvidí, dodal Hřebačka. Při dnešním monitoringu bylo nalezeno množství stop, většinou od zvěře jelení a srnčí, ale žádná z nich nemohla být jednoznačně prohlášena za nález stop rysa ostrovida. Přestože včerejší sněžení vytvořilo pro stopování zvířat téměř ideální podmínky, staré stopy byly, bohužel, většinou zasypány.

4 Vrchlabí 5. března 2010 Krkonošské muzeum vystavuje Krakonoše Kdo jsi, Krakonoši? mohou se ptát návštěvníci stejnojmenné výstavy, kterou připravilo Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí v nově zrekonstruované výstavní síni domku č. p. 222 na náměstí Míru. Výstava je určena především dětem, ale zajímavá bude i pro dospělé návštěvníky. Bájná postava Krkonoš se návštěvníkům představí v různých podobách a situacích. Výstava nabídne i několik verzí vzniku legend o Krakonošovi. Součástí akce bude také aktivní zapojení návštěvníků do programu děti si budou moci přímo na výstavě namalovat svého Krakonoše, vyluštit Krakonošovu tajenku a nebo se přihlásit do výtvarné a literární soutěže na téma Kdo jsi, Krakonoši?. Soutěž bude mít dvě kategorie: 1) děti v mateřských školách a na prvním stupni základních škol a 2) žáci druhého stupně základních škol. Děti mohou soutěžit se svými výtvarnými díly kresbami, malbami, plastikami z libovolného materiálu, stejně jako literárními díly příběhy, básněmi atd. Uzávěrka soutěže je 31. května 2010 (fyzické výtvory mají být doručeny na adresu: pracoviště EVV, Správa KRNAP, Dobrovského 3, Vrchlabí, PSČ díla v elektronické podobě pak na V průběhu měsíce června budou všechna doručená dílka k vidění na internetových stránkách a jejich návštěvníci vyberou hlasováním tři nejlepší z nich v každé kategorii. Správa Krkonošského národního parku je pak ocení. Nejúspěšnější dílka budou vystavena v č.p. 222 rámci Řemeslnického léta a vítězné literární práce zveřejníme v časopisu Krkonoše Jizerské hory.

5 Vrchlabí 9. března 2010 Správa KRNAP vyvěsí tibetskou vlajku Připojí se tak k několika stovkám českých obcí, krajů a dalších institucí, které tímto způsobem vyjadřují svou podporu celosvětové akci na podporu občanských práv obyvatel Tibetu. Ta je již takřka šedesát let jednou z oblastí Čínské lidové republiky. Tibetská vlajka zítra zavlaje i před Správou Krkonošského národního parku ve Vrchlabí. Datum 10. března je připomínkou povstání Tibeťanů proti čínské okupaci této vysokohorské země, ke kterému došlo před 51 lety, tedy devět let poté, co čínská armáda na území Tibetu vstoupila. Podle dostupných údajů při povstání zahynulo Tibeťanů. Správa KRNAP se snažila již v minulosti podpořit dodržování lidských práv v Tibetu například výstavou o umění tibetské Thangky. Jedním z podnětů pro její uspořádání byla skutečnost, že kvůli režimu uplatňovanému čínskou vládou pozvolna mizí původní tibetská kultura. Hlavním cílem celé výstavy byla konkrétní forma pomoci. Výstava byla prodejní a výtěžek byl věnován nepálské Nadaci pro rozvoj žen a dětí, která zaměstnává nezaměstnané ženy a staví školy, kterých je v Nepálu nedostatek. Kvůli tomu děti musejí do školy docházet i několik desítek kilometrů, takže je rodiče do školy raději ani nepouštějí, protože by tím ztratily spoustu času. Vzhledem k vysoké negramotnosti střední a starší generace pořádá nadace také vzdělávací kurzy pro dospělé. Ti se v nich naučí to, co je pro nás zcela samozřejmé číst a psát. Porušování lidských a občanských práv v Tibetu světová veřejnost sleduje velmi pozorně i díky aktivitě vedoucího opozičního představitele Tibetu 14. dalajlámy Tändzina Gjamccha. Ani za poslední rok nedošlo k žádnému výraznému zlepšení situace obyvatel Tibetu a dodržování jejich základních občanských práv. Cenzura a systematické potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, potlačování kulturní a národní identity, omezování pohybu na území Tibetu, političtí vězni, mučení, nepřiměřené zacházení a odpírání zdravotní péče, masivní přesun čínských obyvatel do Tibetské autonomní oblasti, programy kontroly porodnosti Tibeťanů, rozsáhlé politicko-převýchovné kampaně, vývoz nerostných surovin z Tibetu do Číny a podobně, to je výčet výhrad vůči čínské správě Tibetu, které i nadále zaznívají od světového společenství i organizací na ochranu lidských práv a svobod..

6 Vrchlabí 9. března 2010 Krkonoše očima dětí 31. ročník výtvarné soutěže Krkonoše očima dětí, který pořádá Správa Krkonošského národního parku, právě skončil. Odborná komise složená z místních výtvarnic ohodnotila výtvarná díla, která děti zaslaly. Výherci se v jednotlivých kategoriích stali Anežka Jakubcová, Adam Špaček, Vendula Michalicová, Aneta Šmídová a Anna Křížová. Soutěžilo se v pěti věkových kategoriích (předškolní věk, žáci tříd, žáci tříd, žáci tříd a speciální zařízení věk neomezen). Děti si mohly vybrat ze tří námětů: Hrajeme si celý rok (co vše se dá dělat v přírodě), Čtvero ročních období (proměny přírody během roku) a Krkonoše očima dětí (volná tvorba). Celkem jsme obdrželi 586 obrázků z celé České republiky. Soutěže se zúčastnilo devět mateřských škol, 36 základních škol, čtyři DDM a ZUŠ a dvě speciální zařízení. Porota z každé kategorie vybrala tři nejlepší dílka a přidala i mnoho čestných uznání, protože bylo opravdu z čeho vybírat a úroveň byla vysoká. Ocenění se mohou těšit na diplom a malou pozornost. Výsledková listina 1. KATEGORIE 1. Anežka JAKUBCOVÁ, 5 let, výtvarný kroužek Hankův dům DKNL, Hurá na výlet 2. Josef HANZLÍČEK, 5 let, výtvarný kroužek Hankův dům DKNL, Krakonoš 3. Veronika PFEILEROVÁ, 6 let, MŠ Paprsek Karlovy Vary, Máme rádi zvířata 2. KATEGORIE 1. Adam ŠPAČEK, 8 let, ZŠ Holice, Lištička na horách 2. Ivo HOFMAN, 9 let, ZŠ Holice, To je jízda! 3. Tadeáš PAŤAVA, 8 let, ZŠ Podharť, DKNL, To jsem já a můj bratr v Krkonoších 3. KATEGORIE 1. Vendula MICHALICOVÁ, 12 let, ZŠ Břeclav, Zvířátka mají v zimě hlad 2. Karolína ZIRMOVÁ, 12 let, ZŠ Školní Vrchlabí, Podzim v Krkonoších 3. Stanislav VALENTA, 11 let, ZŠ Holice, Radovánky na sněhu 3. Ivona KNÁPKOVÁ, 10 let, ZŠ Břeclav, Veverky s oříšky 4. KATEGORIE 1. Aneta ŠMÍDOVÁ, 15 let, ZŠ J. Harracha Jilemnice, Pokládání návnad proti vzteklině 2. Michaela MORKESOVÁ, ZUŠ Jilemnice, Podzim 2. Veronika PRCHLÍKOVÁ, ZUŠ Jilemnice, Podzim 3. Nicole HERZÁNOVÁ, ZŠ Červené domky, Hodonín, Zimní stmívání 3. Dita KRABIČKOVÁ, ZŠ Červené domky, Hodonín, Ticho zimy 5. KATEGORIE 1. Anna KŘÍŽOVÁ, Domov Petra, Blatná-Mačkov, Hory 2. Marie KORNOUŠKOVÁ, Domov Petra, Blatná-Mačkov, Motýl-jaro 3. Veronika ŠÍCHOVÁ, Domov Petra, Blatná-Mačkov, Vítr 3. Jana VÍTOVCOVÁ, Domov Petra, Blatná-Mačkov, Hory

7 Vrchlabí 10. března 2010 Správa KRNAP vydala brožuru Péče o volně žijící živočichy Správa KRNAP v rámci přeshraničního projektu Zlepšení přeshraniční spolupráce v ekologické výchově v KRNAP a KPN vydala brožuru Péče o volně žijící živočichy Jak můžeme pomoci zvířatům v nouzi. Ta bude distribuována na akcích zaměřených na environmentální vzdělávání, obcím a městům v regionu a jako e-knihu si ji každý můžete stáhnout na Příručka obsahuje rady, zásady a informace o tom, jak pomoci jednotlivým skupinám živočichů, ať už jde o zvířata poraněná nebo zdravá. Vysvětluje jak poznat, kdy je dané zvíře v nouzi a kdy se jedná o normální stav a je naopak nutné dát ruce pryč. Čtenáři se dozví, jaká hnízdní budka vyhovuje sýkorám, jaká rehkům, poštolkám, rorýsům nebo také netopýrům či čmelákům. Součástí brožury jsou také nákresy ke zhotovení těchto budek. Pomoc může být často nad naše síly a možnosti. Pro tento případ jsou v příručce uvedeny kontakty, kam se lidé v našem regionu mohou obrátit na odbornou pomoc, když najdou živočicha v nouzi. Stejně tak jsou v ní uvedeny i právní předpisy upravující nakládání s volně žijícími organismy. Přeshraniční ekovýchovný projekt pro gymnaziální mládež, v rámci něhož brožura vznikla, má hned několik cílů: upevnit spolupráci mezi odděleními environmentální výchovy správ KRNAP a KPN, podpořit tvorbu nových ekovýchovných programů pro použití nejen v projektu, poskytnout kvalitní environmentální výchovu šedesáti studentům účastnícím se projektu a vybudovat adekvátní zázemí a materiální vybavení pro práci oddělení environmentální výchovy v KRNAP i KPN. Projekt je podpořen Evropským fondem pro regionální rozvoj v rámci operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika Polská republika Projekt je realizován v rámci Euroregionu Glacensis. Bližší informace o projektu najdete na: 4

8 Vrchlabí 11. března 2010 Školáci pečují o Bodlinku Už čtvrtou zimu přečkává několik malých ježků zimu ve školách. Jsou totiž součástí projektu Bodlinka u nás, který připravili pracovníci Správy KRNAP pro děti v blízkých školách. Děti se učí zodpovědnosti a kladnému vztahu ke zvířeti a zároveň pomáhají malému ježkovi přečkat zimu. Děti z přihlášených škol dostaly příležitost starat se o ježka, který pro svoji nízkou váhu měl minimální šanci přežít zimu ve volné přírodě. Do projektu Správy KRNAP, jehož hlavním cílem je naučit děti pečovat o živého tvora, se letos zapojilo pět základních škol (Mladé Buky, Vlčice, Vrchlabí-Školní, Vrchlabí-Podhůří, Jilemnice-Komenského, Mostek) a přírodovědný oddíl při DDM Hostinné. Děti počátkem prosince dostaly od pracovníka Správy KRNAP pokyny, jak se o ježka starat, čím ho krmit a vyslechly si přednášku o životě ježků v přírodě. Od té doby jsou ježci v jejich rukou. Musí jim čistit pelíšek, krmit je a vážit. Do Deníku naší Bodlinky zapisují důležité údaje o péči, kterou mu poskytly, o jeho zdravotním stavu a o tom, co dělá. Ježka si také fotí a kreslí. Vše se děje pod dohledem odborníků ze Správy KRNAP. Vypouštění ježků do volné přírody proběhne v závislosti na počasí v druhé polovině dubna. Děti vedou Deník naší Bodlinky. Zde jsou některé z jejich zápisků: Děti ze ZŠ Jilemnice Komenského Tak jako v předešlých letech i letos děti přírodopisného kroužku pečují o ježka. Pomáháme mu přečkat zimní období, to by pro svoji nízkou hmotnost ve volné přírodě nepřežil. Máme samici druhu ježek západní, který se u nás běžně vyskytuje. Získali jsme ho od oddělení ekologické výchovy Správy KRNAP, je zbaven parazitů a v dobré kondici. Konzumuje všechny dobroty, které mu dáváme, nejvíce mu chutná kočičí salámek. Děti ze ZŠ Mladé Buky Náš ježek se jmenuje Ludvíček. Naše třída si ho vzala, aby přežil zimu. Když jsme ho dostali, vážil 520 g. Má parádní výběh, který mu pořídil tatínek naší spolužačky. Každý den mu čistíme výběh a dáváme mu dobroty. Nejvíce má rád psí salám. Taky mu zkoušíme dávat vařené kuřecí maso, kuřecí krky, ale ty nejedl, dále jí vajíčko, nastrouhanou mrkev, sýr i vařený brambor, těstoviny a rýži. Prostě zkoušíme různé směsi. Taky kočičí granule. Dokonce mu naše paní učitelka koupila kočičí taštičky a kočičí konzervu, ale zatím jsme mu to nedali. Jako mls mu dáváme piškoty, rozinky, jablíčko, hrušku nebo banán. Každý týden ho vážíme a přibírá nám. Dnes už váží 711 g. Kdybychom ho nemuseli v dubnu vypustit, tak bychom si ho nechali navždy, protože je hrozně milý a krásný a je to náš kamarád. Ing. Daniel Bílek, pracoviště environmentálního vzdělávání, oddělení styku s veřejnosti, Správa KRNAP tel.: ,

9 Vrchlabí 15. března 2010 Termokamera odhalila slabá místa na Rýchorské boudě Správa KRNAP nechala nasnímat termokamerou Krkonošské středisko ekologické výchovy (KSEV) Rýchorská bouda. Účelem měření bylo zjištění nedostatků a důkladnosti provedené práce při stavbě. Z výsledků je zřejmé, že některá místa vykazují špatné tepelně-technické parametry, které ovlivňují velikost tepelných ztrát. Tyto netěsnosti v letošním roce opravíme, aby na další zimní sezonu byla Rýchorská bouda dobře připravena. Význam zkoušky spočívá v nedestruktivním zjišťování zvýšených tepelných ztrát v konstrukcích obvodového pláště budov a oken při topném období. Důležitou podmínkou pro termovizní měření je rozdíl teplot mezi vnitřním a vnějším prostředím alespoň 10 C po dva dny. V době měření Rýchorské boudy byla venkovní teplota 11 C, relativní vlhkost 90 % a průměrná vnitřní teplota v objektu byla 22 C. Rozdíly v povrchové teplotě objektu od venkovní teploty signalizují možnou závadu v tepelné izolaci. Z výsledku termografické kontroly tepelné izolace obvodového pláště je zřejmé, že nejsou závažné úniky tepla z budovy. To ale neznamená, že není co vylepšovat a snížit tak energetickou náročnost na vytápění objektu, říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Byly nám doporučeny menší opravy na obvodu pláště. Dalším krokem vedoucím ke snížení spotřeby tepla pro vytápění budovy je výměna oken ve staré části Rýchorské boudy, dodal. Při větrném počasí dochází skrz okna k příliš velké infiltraci. Uvedenými opravami na budově může dojít ke snížení spotřeby tepla na otop o cca 8 %. V nepříznivých povětrnostních podmínkách, které na Rýchorách vládnou, se výměnou oken výrazně zvýší teplená pohoda. Rýchorská bouda leží v 1. zóně KRNAP v nadmořské výšce přes tisíc metrů. Objekt se skládá ze tří částí původní horské boudy, ubytovny a učebny. Původní bouda byla postavena na počátku 20. století. Správa KRNAP ji převzala v roce 1976 od Interhotelů Krkonoše se záměrem vybudovat zde první školicí středisko ochrany přírody internátního typu se všemi náležitými službami a stálým pedagogickým personálem. Po rozsáhlé rekonstrukci v letech , kdy byly přistavěny obě zbývající části objektu, zahájilo v roce 1986 činnost Výchovně vzdělávací středisko státní ochrany přírody. V současnosti KSEV nabízí výukové ekologické programy, pobyty pro školy v přírodě, pobyty pro rodiče s dětmi, přednášky a další aktivity. Termokamera patří k nejprogresivnějším metodám zjišťování teploty na povrchu materiálů pomocí měření intenzity infračerveného (tepelného) záření. Termovizní systém zaznamená tuto energii bezkontaktním měřicím systémem a převede ji na elektrické signály pomocí citlivého infračerveného detektoru. Termovizní systémy mají široké uplatnění ve stavebnictví, elektrotechnice, průmyslu, zemědělství, lékařství atd. Rýchorská bouda byla nasnímána kamerou Thermacam-P640.

10 Vrchlabí 18. března 2010 Slavíme Světový den vody Na pondělí 22. března připadá Světový den vody 1. Tento významný den slavíme i v Krkonošském národním parku. Důvodem není jenom to, že v Krkonoších pramení mimo jiných toků také jedna z nejvýznamnějších evropských řek Labe. Z podhledu ochrany krkonošské přírody jsou podstatnější managementová opatření Správy KRNAP, jejichž účelem je zadržet vodu v horách co nejdéle. Výsledkem bude vyrovnanější vodní režim zdejší krajiny. V rámci stabilizace lesních ekosystémů likvidujeme v minulosti vytvořené meliorační kanály. Jejich účelem bylo odvádět vodu z krajiny, aby na původně podmáčených stanovištích a rašeliništích, která byla vysušena, mohl být pěstován les. Lidé bohužel ale až po dlouhé době zjistili, jak důležitá je ochrana ekologických funkcí mokřadů a rašelinišť jako regulátorů vodního režimu v krajině a stanovišť typických organismů (zejména vodního ptactva a specifických společenstev rostlin). Proto dnes musíme řadu chybných kroků z dřívějších desetiletí napravovat. Není náhodou, že právě krkonošská rašeliniště (na české i polské straně) jsou chráněna Ramsarskou úmluvou 2, která chrání významná světová rašeliniště. Každoročně investujeme značné částky do oprav a úprav drobných vodních toků, které jsou v naší správě. Po velkých přívalových deštích je nezbytné vyčistit zanesená koryta od usazených sedimentů a opravit poničená hrazenářská díla. Ta jsou velice účinným opatřením, jak ještě v horách snížit ničivou sílu vodního živlu a zredukovat výši povodňových škod. Neméně významnou aktivitou Správy KRNAP je environmentální vzdělávání. Pro školy realizujeme projektové vyučování Voda v Krkonoších, které dětem přibližuje hlavní toky Krkonoš, vodopády, rašeliniště a ledovcová jezera. Děti se seznámí s hlavními zástupci květeny rostoucí podél potoků, rašelinišť a na vlhkých loukách, s vodní faunou a hlavně s významem vody v krajině. V letošním roce se navíc staly Krkonoše dějištěm části Green Campaign 3 společností Quicksilver a Roxy. Ty budou tento víkend ( ) ve Špindlerově Mlýně při snowboardových závodech prodávat trička s nápisem NO WATER SUCK! Výtěžek z prodeje tyto firmy věnují Správě KRNAP na vyčištění okolí vodních toků. 1 Světový den vody se od roku 1993 slaví 22. března. Spojené národy tento den navrhly v roce 1992 v rámci Agendy 21 na jednání UNCED v Rio de Janeiru v Brazílii. Důvodem je skutečnost, že na světě více než miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody. Tato skutečnost je důležitým faktem k celosvětové ochrany vody. V letošním roce je tématem "Čistá voda pro zdravý svět" a koordinátorem je UNEP. 2 Ramsarská úmluva úmluva o ochraně mokřadů mezinárodního významu, angl. Convention on wetlands of International Importace, dojednána v roce 1971 ve městě Ramsar v Íránu. 3

11 Vrchlabí 22. ledna 2010 Hřebačka: Vodu v Krkonoších je třeba chránit Správa Krkonošského národního parku kromě standardní ochrany vodních zdrojů na území KRNAP musí s ohledem na výkon státní správy v tomto území řešit i komerční využití vody. Nejčastěji se proto musí vyjadřovat k požadavkům skiareálů na čerpání vody z místního toku k zasněžování, řeší povolování malých vodních elektráren nebo uděluje výjimku pro povolování vodáckých závodů na Labi. Tlak na využívaní vody je velký. Je třeba pečlivě zvažovat, zda projekty nenaruší vodní bilanci. Pokud by se tak stalo, tak bude ohrožena zejména vodní fauna a flóra, říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. V současné době už má většina skiareálů technické zasněžování vyřešeno. Tam, kde to přírodě neškodí, berou vodu přímo z vodního toku. Některé skiareály si vybudovaly retenční nádrže, do nichž v průběhu roku přebytečnou vodu zachytí a v zimě ji využijí na zasněžování. Malé vodní elektrárny jsou obnovitelným zdrojem energie, přesto je k nim třeba, zvlášť v národním parku, přistupovat citlivě. Mohou totiž mít vliv na kolísání vodní hladiny, což může negativně působit na vodní organizmy. Proto Správa KRNAP pečlivě zvažuje každou žádost o vybudování nové vodní elektrárny právě s ohledem na jejich ochranu. Zdánlivě malým, ve skutečnosti však citelným, zásahem do vodního prostředí je pořádání vodáckých závodů na Labi. Jejich tradice sahá až do roku Od letošního roku však nastanou dvě výrazné změny. Právě s ohledem na ochranu přírody budou vodácké závody od letošního roku probíhat pouze jednou za dva roky. Správa KRNAP již v minulosti vyjadřovala obavy z dopadu těchto závodů na životní prostředí. Studie, která v loňském roce speciálně sledovala vliv zvýšených průtoků po dobu konání závodů na rybí společenstva, prokázala, že opravdu dochází k jejich poškozování. Po dohodě s organizátory budou nyní závody probíhat v dvouletém cyklu a i jeho dopady budeme průběžně monitorovat. Jedná se o podmínku nutnou pro možnou regeneraci rybí populace, ale také obojživelníků a ostatních druhů živočichů, obratlovců i bezobratlých, které jsou konáním závodů ovlivněny. Tou druhou změnou je postupný náběh i postupné odeznívání umělé povodňové vlny, která bude v souvislosti se závody vypuštěna z přehradní nádrže Labská, popisuje nově nastavený režim Hřebačka. Nevětším problémem závodů byl dosud rychlý náběh i odeznění umělé povodňové vlny, která bývala se v souvislosti se závody vypouští z přehradní nádrže Labská. Tato vlna zanesla vodní organizmy 4 a ryby 5 do míst, kde po rychlém opadnutí uvízly a uhynuly. Odborníci také zjistili výrazné devastační účinky extrémních průtoků na ryby, které jsou vázány na dno či jeho sedimenty. Jde například o chráněnou vranku obecnou 6. U některých ryb po závodech zaznamenali mechanické poškození povrchu těla. Z těchto důvodů Správa KRNAP podmínila povolení výjimky tím, že je nutné zajistit postupný náběh i postupné odeznívání umělé povodňové vlny, která bude v souvislosti se závody 4 Chrostíci, jepice, pošvatky 5 Vranka obecná, pstruh potoční 6 Vranka obecná patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů dle 48 odst. 1 zákona. Ve vyhlášce č. 395/1992 Sb., je zařazena mezi silně ohrožené druhy. Zároveň je druhem, který je předmětem ochrany Evropsky významné lokality Krkonoše.

12 vypuštěna z přehradní nádrže Labská. Na rozdíl od let minulých tak letos budou mít vodní organizmy poprvé šanci se přirozeně s opadávající vodou vrátit do hlavního koryta. Pokud by byly závody pořádány každoročně a současně by nebyl splněn požadavek postupného nárůstu a klesání hladiny řeky, bylo by ohrožení přírody příliš vysoké a logicky by tak převažoval zájem ochrany přírody a biotopu všech dotčených živočichů nad zájmem na pořádání závodů. To by znamenalo, že by závody nadále nemohly být pořádány. Odborníci budou i v následujících letech sledovat, jak se daří populacím vodních organizmů právě s ohledem na tato přijatá opatření. Světový den vody se od roku 1993 slaví 22. března. Spojené národy tento den navrhly v roce 1992 v rámci Agendy 21 na jednání UNCED v Rio de Janeiru v Brazílii. Důvodem je skutečnost, že na světě více než miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody. Tato skutečnost je důležitým faktem k celosvětové ochrany vody. V letošním roce je tématem "Čistá voda pro zdravý svět" a koordinátorem je UNEP.

13 Vrchlabí 24. března 2010 Krkonošské muzeum vystavuje Len, konopí, kopřivu Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici vystavuje více než 150 exponátů, které se týkají zpracování lnu, konopí a kopřiv od vypěstování rostliny až po dokončení textilního výrobku. Krkonoše představují historicky jednu z nejvýznamnějších lnářských plátenických oblastí naší vlasti. V 18. a 19. století dosáhla zdejší produkce mimořádného kvantitativního a kvalitativního rozmachu a zařadila se na tehdejší světovou špičku. Několik tisíc let představovalo ruční zpracování lnu a konopí významnou součást života venkovanů. Planě rostoucí kopřiva byla od středověku využívána jako důležitá náhražková rostlina, naposledy během druhé světové války a v období po ní. Pěstování a zpracování lnu a konopí bylo převážně ženskou činností. Tato namáhavá a zdlouhavá práce zabírala značnou část roku a byla také součástí robotních povinností poddaných. Nutná a jednotvárná práce byla doprovázena řadou lidových zvyků, které výstava návštěvníkům přibližuje. Společné přástky poskytovaly nejen příležitost ke schůzkám venkovanů a k předávání lidové slovesnosti, ale také se měnily na nevázanou zábavu. Proto byly vrchností opakovaně a neúspěšně zakazovány. Výstava představuje jak nářadí, které sloužilo ke zpracování lnu, konopí i kopřiv, tak textilní výrobky. V rukou lidových tvůrců vznikaly z rostlinných vláken nejen užitné předměty jako pytle, slamníky, povlečení a součásti oděvu, ale také krajky a řada artefaktů zdobených výšivkami. Příze i plátno nesloužily jen k uspokojení potřeby domácnosti. Obchodovalo se s nimi a jevem zcela mimořádného významu byl mezinárodní obchod s těmito produkty. Od 16. století bylo lnářství a plátenictví významným hospodářským odvětvím; na konci 18. století tvořily příze a plátno více než polovinu českého exportu. Ruční a manufakturní výroba textilu byla prvním odvětvím, které prudce zasáhl nástup strojové výroby. Ve letech 19. století po skončení napoleonských válek a vynálezu spřádacího stroje prošlo lnářství hlubokou krizí. Ruční zpracování lnu a konopí pro potřeby obchodu rychle vytlačila tovární výroba. Pro soukromou potřebu se však len a konopí ručně zpracovávaly místy až do poloviny 20. století. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek Krkonošského muzea Správy KRNAP v Jilemnici a z Národopisného oddělení Historického muzea Národního muzea v Praze. Výstava potrvá do 2. května Jan Luštinec, odborný pracovník, Krkonošské muzeum Správy KRNAP tel.: ,

14 Vrchlabí 26. března 2010 Krkonošské muzeum představuje Proměny krajiny Krkonošská krajina se v průběhu času mění. Správa Krkonošského národního parku ve snaze zachytit změny na lesních porostech nechala v letech nafotografovat panoramatické snímky Krkonoš. Snímání jednotlivých lokalit se opakovalo zhruba po pěti letech, a dnes můžete vidět srovnávací panoramatické snímky o rozměrech 180 x 30 cm, doplněné komentářem pracovníků odboru péče o národní park, zachycující především výrazné proměny krkonošských lesů. Autory fotografií jsou otec a syn Doubkové z Mladé Boleslavi, kteří v průběhu dvaceti let pořídili více než 180 snímků na 109 stanovištích po celých Krkonoších. Vystaven je výběr 22 fotografií z devíti stanovišť. Byla vybrána stanoviště, na kterých jsou velmi patrné změny v zalesnění Krkonoš. Komentáře k fotografiím vytvořily jednotlivé lesní správy, které na těchto územích hospodaří. Součástí výstavy jsou také fotografie škod způsobených vichřicemi na Krkonoších v roce 1930, 1966, 1980, 2007, Vystaveny jsou i lesnické mapy porostů z let 1852 a revírní mapa vrchlabského panství z roku Výstava potrvá do 16. května Mgr. Olga Hájková, ředitelka Krkonošského muzea Správy KRNAP tel.: ,

Ochrana přírody a krajiny v ČR. Přednáška NOK

Ochrana přírody a krajiny v ČR. Přednáška NOK Ochrana přírody a krajiny v ČR Přednáška NOK Vývoj 1838 první rezervace 1933 soupis za území Československa 1956 první zákon 1990-1992 zřízení ministerstva ŽP a moderní zákon o ochraně přírody a krajiny

Více

Týkající se mokřadů, rostlin a živočichů

Týkající se mokřadů, rostlin a živočichů Týkající se mokřadů, rostlin a živočichů Ramsarská konvence ÚMLUVA O MOKŘADECH MAJÍCÍCH MEZINÁRODNÍ VÝZNAM PŘEDEVŠÍM JAKO BIOTOPY VODNÍHO PTACTVA Co jsou mokřady? Mokřady jsou definovány jako území bažin,

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt MŠMT ČR EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3349 Název projektu I nejvyšší věž

Více

Plán EVVO ZŠ a MŠ Křetín 2012-2013

Plán EVVO ZŠ a MŠ Křetín 2012-2013 Plán EVVO ZŠ a MŠ Křetín 2012-2013 Počet žáků: 50. Ředitelka školy : Mgr.Ivana Pfefrová, zastupuje Mgr.Petra Procházková Koordinátor environmentální výchovy: Ludmila Kroupová Zpracovala : Ludmila Kroupová

Více

Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje. 25.1.2010 Mgr.

Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje. 25.1.2010 Mgr. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 25.1.2010 Mgr. Petra Siřínková OCHRANA PŘÍRODY ČESKÉ REPUBLIKY Ochrana přírody je multidisciplinární,

Více

PROGRAMY PRO ŠKOLY A ŠKOLKY

PROGRAMY PRO ŠKOLY A ŠKOLKY PROGRAMY PRO ŠKOLY A ŠKOLKY Školní rok 2014/2015 Programy pro ZŠ a SŠ Krkonošského centra environmentálního vzdělávání Krtek ve Vrchlabí Programy jsou cca 2 3 hodiny dlouhé, probíhají částečně v novém

Více

SEZNAM PROGRAMŮ LETÁK

SEZNAM PROGRAMŮ LETÁK SEZNAM PROGRAMŮ LETÁK VYDRA TAJEMNÁ KRÁLOVNA ŘEK Tento program má za cíl seznámit žáky s druhem živočicha, se kterým se v přírodě často nesetkávají vydrou říční. Žáci uvidí vydry naživo, dozví se o hlavních

Více

PROGRAMY PRO ŠKOLY A ŠKOLKY

PROGRAMY PRO ŠKOLY A ŠKOLKY PROGRAMY PRO ŠKOLY A ŠKOLKY Školní rok 2012/2013 Přednášky ve školách Přednášky k regionální výchově, biologii nebo ekologické výchově v délce 1 až 2 vyučovací hodiny, doplněno jednoduchými soutěžemi o

Více

Historie ochrany přírody a krajiny. Přednáška UOZP

Historie ochrany přírody a krajiny. Přednáška UOZP Historie ochrany přírody a krajiny Přednáška UOZP Počátky První právní akty z 12.-14. století -ochrana lesů, lesních a vodních živočichů, lovených jako zvěř a ryby před pytláctvím Kníže Konrád Ota (1189)

Více

Národní programy ČSOP. Ochrana biodiverzity Pozemkové spolky Národní síť záchranných stanic

Národní programy ČSOP. Ochrana biodiverzity Pozemkové spolky Národní síť záchranných stanic Národní programy ČSOP Ochrana biodiverzity Pozemkové spolky Národní síť záchranných stanic Ochrana biodiverzity Ochrana biodiverzity Program zahrnuje řadu především lokálních projektů mapování, praktické

Více

ZPRÁVA O ČINNOSTI. občanského sdružení, ENVIC. www.envic.cz

ZPRÁVA O ČINNOSTI. občanského sdružení, ENVIC. www.envic.cz ZPRÁVA O ČINNOSTI občanského sdružení, ENVIC 2007 www.envic.cz Občanské sdružení ENVIC Organizace byla založena 3.9. 2003. Činnost začala vyvíjet v souvislosti s přípravou projektu ENVIC Environmentální

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠKOLNÍ ROK 2015/2016

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠKOLNÍ ROK 2015/2016 ACADEMIA MERCURII SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA, S.R.O. 547 01 NÁCHOD, SMIŘICKÝCH 740 ASPnet UNESCO VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ŠKOLNÍ ROK 2015/2016 Tel./fax: +420 426 893 E-mail: info@academiamercurii.cz, ptackova@academiamercurii.cz

Více

Využívání jihočeských. rybníků k rekreačním. účelům. Zuzana Dvořáková Líšková Dagmar Škodová Parmová. Výzkum podpořen Jihočeským krajem a Beleco z.s.

Využívání jihočeských. rybníků k rekreačním. účelům. Zuzana Dvořáková Líšková Dagmar Škodová Parmová. Výzkum podpořen Jihočeským krajem a Beleco z.s. Využívání jihočeských rybníků k rekreačním účelům Zuzana Dvořáková Líšková Dagmar Škodová Parmová Katedra regionálního managementu Ekonomická fakulta, JCU Výzkum podpořen Jihočeským krajem a Beleco z.s.

Více

CITES - Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora

CITES - Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora CITES - Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin Upravuje pravidla

Více

Viadua sdružení pro ochranu a obnovu přírody a krajiny Závěrečná zpráva k projektu Za poznáním do přírody

Viadua sdružení pro ochranu a obnovu přírody a krajiny Závěrečná zpráva k projektu Za poznáním do přírody Viadua sdružení pro ochranu a obnovu přírody a krajiny Závěrečná zpráva k projektu Za poznáním do přírody dle Smlouvy č. OSKOL/FRM/000847/2015/Pal o poskytnutí finanční podpory z rozpočtu statutárního

Více

Environmentální výukové programy pro základní školy v Plzeňském kraji - ENVYK

Environmentální výukové programy pro základní školy v Plzeňském kraji - ENVYK Environmentální výukové programy pro základní školy v Plzeňském kraji - ENVYK Od dubna až do ledna roku 2015 se na vybraných základních školách v Plzeňském kraji začne realizovat vzdělávací projekt s environmentální

Více

Zákon 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny

Zákon 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny Zákon 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny Účelem zákona je přispět k udržení a obnově přírodní rovnováhy v krajině, k ochraně rozmanitostí forem života, přírodních hodnot a krás a k šetrnému hospodaření

Více

Čj.: 12610/99-11025 Oblastní pracoviště č. 12 INSPEKČNÍ ZPRÁVA

Čj.: 12610/99-11025 Oblastní pracoviště č. 12 INSPEKČNÍ ZPRÁVA Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E Čj.: 12610/99-11025 Oblastní pracoviště č. 12 Signatura: al6as105 Okresní pracoviště Znojmo INSPEKČNÍ ZPRÁVA Škola/zařízení: Mateřská škola Nový Šaldorf, okres Znojmo

Více

Nabídka výukových programů

Nabídka výukových programů Nabídka výukových programů s environmentální, historickou a přírodovědnou tématikou pro MŠ, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a SŠ Více informací a o dalších aktivitách pro školy se dozvíte na www.mpcr.cz v rubrice

Více

Zpráva o činnosti v oblasti EVVO ve školním roce 2009/2010 na SOŠ SOU Šumperk, Gen. Krátkého 30

Zpráva o činnosti v oblasti EVVO ve školním roce 2009/2010 na SOŠ SOU Šumperk, Gen. Krátkého 30 Zpráva o činnosti v oblasti EVVO ve školním roce 2009/2010 na SOŠ SOU Šumperk, Gen. Krátkého 30 Ve školním roce 2009/2010 se konaly tyto akce související s problematikou EVVO. Září: - Příprava plánu EVVO

Více

Program CZ02 Biodiverzita a ekosystémové služby / Monitorování a integrované plánování a kontrola v životním prostředí/ Adaptace na změnu klimatu

Program CZ02 Biodiverzita a ekosystémové služby / Monitorování a integrované plánování a kontrola v životním prostředí/ Adaptace na změnu klimatu Program CZ02 Biodiverzita a ekosystémové služby / Monitorování a integrované plánování a kontrola v životním prostředí/ Adaptace na změnu klimatu 1. výzva k předkládání žádostí o grant v programových oblastech

Více

Roční plán environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na rok 2016/2017

Roční plán environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na rok 2016/2017 Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Zlín Roční plán environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty na rok 2016/2017. podpis a razítko ředitelky školy 1 Cíle ročního plánu EVVO

Více

VY_32_INOVACE_10_17_PŘ. Téma. Anotace Autor. Očekávaný výstup. Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova

VY_32_INOVACE_10_17_PŘ. Téma. Anotace Autor. Očekávaný výstup. Speciální vzdělávací potřeby - žádné - Klíčová slova VY_32_INOVACE_10_17_PŘ Téma Anotace Autor Jazyk Očekávaný výstup Člověk jako ochránce i kazisvět Seznámení s vymíráním živočichů, ničení lesů, těžbou nerostných surovin, Mgr. Martina Mašterová čeština

Více

Škody působené bobrem evropským na lesních porostech Biberschäden im Waldbewuchs

Škody působené bobrem evropským na lesních porostech Biberschäden im Waldbewuchs Škody působené bobrem evropským na lesních porostech Biberschäden im Waldbewuchs Ing. Jan Dovrtěl Ing. Miroslav Svoboda Lesy České republiky, s.p. Lesní závod Židlochovice Lesní závod Židlochovice organizační

Více

Lesy ČR a jejich role v ochraně biodiverzity České republiky

Lesy ČR a jejich role v ochraně biodiverzity České republiky Lesy ČR a jejich role v ochraně biodiverzity České republiky Vlastnictví lesů v České republice Přehled lesů ve správě Lesů ČR Hospodaření v lesích zajišťuje celkem 77 lesních správ a 5 lesních závodů.

Více

VDO občanská společnost, stát - vytváření pravidel chování a týmové práce EV vztah člověka k prostředí - naše obec. EGS objevujeme Evropu a svět

VDO občanská společnost, stát - vytváření pravidel chování a týmové práce EV vztah člověka k prostředí - naše obec. EGS objevujeme Evropu a svět 1 Vzdělávací oblast: Člověk a jeho svět Vyučovací předmět: Prvouka Ročník:3 Výstup Učivo Průřezová témata Mezipředmětové vztahy Poznámka MÍSTO, KDE ŽIJEME Orientuje se v místě svého bydliště, v okolí školy,

Více

Dokumentace přírodního bohatství. Formy prezentace přírodního bohatství Ostravska. a zprostředkování ve vzdělávacích programech

Dokumentace přírodního bohatství. Formy prezentace přírodního bohatství Ostravska. a zprostředkování ve vzdělávacích programech Dokumentace přírodního bohatství Formy prezentace přírodního bohatství Ostravska a zprostředkování ve vzdělávacích programech Dokumentace přírodního bohatství širšího Ostravska základ pro ekologickou výchovu

Více

Čl. 1 Úvodní ustanovení. 3) Zákaz vstupu je platný v období od 1.12.2014 do 15.5.2015, od 1.12.2015 do 15.5.2016 a od 1.12.2016 do 15.5.2017.

Čl. 1 Úvodní ustanovení. 3) Zákaz vstupu je platný v období od 1.12.2014 do 15.5.2015, od 1.12.2015 do 15.5.2016 a od 1.12.2016 do 15.5.2017. Správa Krkonošského národního parku - Veřejná vyhláška - Vrchlabí 21. října 2014 čj. KRNAP 07352/2014 Správa Krkonošského národního parku ve Vrchlabí jako orgán státní správy ochrany přírody a krajiny

Více

Charakteristika vyučovacího předmětu Vlastivěda

Charakteristika vyučovacího předmětu Vlastivěda Charakteristika vyučovacího předmětu Vlastivěda Obsahové, časové a organizační vymezení vyučovacího předmětu Vlastivěda Vzdělávací obsah předmětu Vlastivěda je tvořen z tematických okruhů Místo, kde žijeme,

Více

Plán EVVO ZŠ a MŠ Křetín 2014-2015

Plán EVVO ZŠ a MŠ Křetín 2014-2015 Plán EVVO ZŠ a MŠ Křetín 2014-2015 Počet žáků: 55. Ředitelka školy: Mgr. Ivana Pfefrová Koordinátor environmentální výchovy: Ludmila Kroupová Zpracovala: Ludmila Kroupová 1. Charakteristika EVVO 2. Cíle

Více

Přírodní rezervace Boubínský prales

Přírodní rezervace Boubínský prales Mateřská škola, Základní škola a Dětský domov, Ivančice Přírodní rezervace Boubínský prales Autor: Bc. Petra Krysová III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Vzdělávací oblast: Člověk a jeho

Více

Přírodní rizika. Výzkum možných rizik v blízkém okolí Adamova. Autoři: Soňa Flachsová Anna Kobylková. Škola: ZŠ a MŠ Adamov, Komenského 4, 679 04

Přírodní rizika. Výzkum možných rizik v blízkém okolí Adamova. Autoři: Soňa Flachsová Anna Kobylková. Škola: ZŠ a MŠ Adamov, Komenského 4, 679 04 Přírodní rizika Výzkum možných rizik v blízkém okolí Adamova Autoři: Soňa Flachsová Anna Kobylková Škola: ZŠ a MŠ Adamov, Komenského 4, 679 04 1) OBSAH 1) Obsah 2) Úvod 3) Cíl 4) Realizační část 5) Závěr

Více

Tichá a kol.: Slovník pojmů užívaných v právu životního prostředí, ABF, Praha 2004 Petržílek: Politika trvale udržitelného rozvoje, MŽP, Praha 2002

Tichá a kol.: Slovník pojmů užívaných v právu životního prostředí, ABF, Praha 2004 Petržílek: Politika trvale udržitelného rozvoje, MŽP, Praha 2002 Metodické listy kombinovaného studia pro předmět Právo životního prostředí Metodický list číslo 1 Lektor: JUDr. Ing. Petr Petržílek, Ph.D. Literatura: Petržílek P.: Legislativa udržitelného rozvoje a nové

Více

Plán EVVO ZŠ a MŠ Křetín 2015-2016

Plán EVVO ZŠ a MŠ Křetín 2015-2016 Plán EVVO ZŠ a MŠ Křetín 2015-2016 Počet žáků: 53 Ředitelka školy : Mgr. Ivana Pfefrová Koordinátor environmentální výchovy: Ludmila Kroupová 1.Charakteristika EVVO. 2.Cíle EVVO. 3.Metody a formy realizace

Více

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě Příspěvková organizace Libereckého kraje Vyhodnocení programu EKOLOGICKÁ SOUTĚŽ žáků základních škol II. stupně a víceletých gymnázií 26. 11. 2014 Ekoporadna ORSEJ

Více

Akční plán Koncepce environmentální výchovy a osvěty Olomouckého kraje pro roky 2011-2012

Akční plán Koncepce environmentální výchovy a osvěty Olomouckého kraje pro roky 2011-2012 Akční plán Koncepce environmentální výchovy a osvěty Olomouckého kraje pro roky 2011-2012 Cílem Akčního plánu Koncepce environmentální výchovy a osvěty Olomouckého kraje pro roky 2011 2012 (dále jen Akční

Více

Odbor životního prostředí a zemědělství oddělení ochrany přírody a krajiny

Odbor životního prostředí a zemědělství oddělení ochrany přírody a krajiny Odbor životního prostředí a zemědělství oddělení ochrany přírody a krajiny Dle rozdělovníku Datum Oprávněná úřední osoba Číslo jednací Spisová značka 16.1. 2013 Petr Pavelčík KUZL 3408/2013 KUSP 3408/2013

Více

ŠKOLNÍ PROGRAM ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVY A OSVĚTY

ŠKOLNÍ PROGRAM ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVY A OSVĚTY ŠKOLNÍ PROGRAM ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVY A OSVĚTY ZŠ KAMENNÉ ŽEHROVICE, školní rok 2013/2014 Vypracovala: Mgr. Hana Jelínková 1 Dokumenty týkající se programu EVVO Zákon č. 17/1992 Sb., o životním

Více

Co to je environmentální výchova?

Co to je environmentální výchova? Co to je environmentální výchova? Vytváří příležitosti pro získávání vědomostí, hodnotových orientací postojů a dovedností, které jsou potřebné pro ochranu a zachování zdravého životního prostředí. Vytváří

Více

Prosinec nevyšel. Velkým areálům se ale dařit bude. Mladá fronta DNES rubrika: Rozhovor - strana: 10 - autor: Pavel P.

Prosinec nevyšel. Velkým areálům se ale dařit bude. Mladá fronta DNES rubrika: Rozhovor - strana: 10 - autor: Pavel P. Prosinec nevyšel. Velkým areálům se ale dařit bude Mladá fronta DNES - 7. 1. 2016 rubrika: Rozhovor - strana: 10 - autor: Pavel P. Novotný 11 12 České hory Forbes Česko - 4. 1. 2016 rubrika: Nejlepší Česko

Více

Následovala návštěva autobusového nádraží. Tento projekt město financovalo ze Společného regionálního operačního programu a rozpočtu města Votice.

Následovala návštěva autobusového nádraží. Tento projekt město financovalo ze Společného regionálního operačního programu a rozpočtu města Votice. 1. a 2.10. 2009 se v rámci projektu Vzdělaný venkov uskutečnila odborná exkurze do mikroregionu Džbány-Žebrák. Exkurzi připravily manažerky mikoregionu Nechanicko Jana Pečenková a Urbanické Brázdy Ing.

Více

TEMATICKÝ ČASOVÝ PLÁN vyučovací předmět : PRVOUKA ročník: 3. Školní rok 2014/2015 vyučující Mgr. Marie Beďačová. Zařazená průřezová témata

TEMATICKÝ ČASOVÝ PLÁN vyučovací předmět : PRVOUKA ročník: 3. Školní rok 2014/2015 vyučující Mgr. Marie Beďačová. Zařazená průřezová témata Září Orientuje se v místě svého bydliště, v okolí školy, v místní krajině Zná základní údaje z historie a současnosti obce Zná některé lidové a místní zvyky a tradice Domov, orientace v krajině Škola,

Více

TISKOVÁ ZPRÁVA. Krkonošské muzeum vystavuje sáňky, rohačky, vlčky

TISKOVÁ ZPRÁVA. Krkonošské muzeum vystavuje sáňky, rohačky, vlčky Vrchlabí 1. února 2010 Krkonošské muzeum vystavuje sáňky, rohačky, vlčky Výstavní síň Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí obsadily na několik příštích týdnů sáňky, rohačky a vlčky. Výstava návštěvníkům

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA ŽALANY

ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA ŽALANY ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA ŽALANY Školní plán EVVO Základní škola a Mateřská škola Žalany, Rtyňská 156, Žalany 417 63 2014 2015 Vypracovala: Ing. Bc. Pavla Broná Školní plán EVVO je vydán a vychází

Více

DRUHOTNÉ (SEKUNDÁRNÍ BIOTOPY)

DRUHOTNÉ (SEKUNDÁRNÍ BIOTOPY) DRUHOTNÉ (SEKUNDÁRNÍ BIOTOPY) Celá škála ekosystémů: - dálniční, silniční a železniční náspy, protipovodňové hráze - úseky pod vedením vysokého napětí - vytěžené lomy a pískovny, včetně těch určených k

Více

KONCEPCE OCHRANY PŘÍRODY A KRAJINY JIHOČESKÉHO KRAJE. Analytická část

KONCEPCE OCHRANY PŘÍRODY A KRAJINY JIHOČESKÉHO KRAJE. Analytická část KONCEPCE OCHRANY PŘÍRODY A KRAJINY JIHOČESKÉHO KRAJE Analytická část Zpracovatelé ATEM s.r.o. EIA SERVIS s.r.o. Hvožďanská 2053/3 U Malše 20 148 00 Praha 4 370 01 České Budějovice Únor 2007 Koncepce ochrany

Více

Príroda ˇ si (ne)poradí C4

Príroda ˇ si (ne)poradí C4 Príroda ˇ si (ne)poradí C4 Mezinárodní úmluvy Příloha 7 1 Úmluva o ochraně biodiverzity (přírodní rozmanitosti) Úmluva byla sjednána při světovém summitu v Rio de Janeiru v roce 1992, v ČR je platná od

Více

Skáče žába. Jaro Léto Podzim - Zima. Příběhy kamenů I

Skáče žába. Jaro Léto Podzim - Zima. Příběhy kamenů I Skáče žába Jak se žáby pohybují, čím se živí, kde žijí, jak jim můžeme pomáhat. Každá žabka jinak zpívá. Ukázky SOMSO modelů, výukové obrázky, poslech hlasů žab, pohybová aktivita dětí. Vhodné pro mateřské

Více

ANOTACE nově vytvořených/inovovaných materiálů

ANOTACE nově vytvořených/inovovaných materiálů ANOTACE nově vytvořených/inovovaných materiálů Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast CZ.1.07/1.5.00/34.1017 III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Česká

Více

EKOŠKOLA (ECO SCHOOLS) PROGRAM ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVY A OSVĚTY PRO ROK 2014-2015

EKOŠKOLA (ECO SCHOOLS) PROGRAM ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVY A OSVĚTY PRO ROK 2014-2015 PROGRAM ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVY A OSVĚTY PRO ROK 2014-2015 Základní škola a Mateřská škola Černovice, příspěvková organizace Bělohrobského 367, PSČ 394 94 Tel.: 565 492 127, e-mail: zs.cernovice@worldonline.cz

Více

vzdělávací oblast vyučovací předmět ročník zodpovídá ČLOVĚK A PŘÍRODA ZEMĚPIS 9. KUDLÁČEK

vzdělávací oblast vyučovací předmět ročník zodpovídá ČLOVĚK A PŘÍRODA ZEMĚPIS 9. KUDLÁČEK Výstupy žáka ZŠ Chrudim, U Stadionu Učivo obsah Mezipředmětové vztahy Metody + formy práce, projekty, pomůcky a učební materiály ad. Poznámky Určí geografickou polohu ČR, posoudí a další aspekty polohy

Více

přírodovědný zpravodaj Elektronický měsíčník o přírodě a lidech kolem ní nejen na Opavsku

přírodovědný zpravodaj Elektronický měsíčník o přírodě a lidech kolem ní nejen na Opavsku Opavský září 2013 přírodovědný zpravodaj Elektronický měsíčník o přírodě a lidech kolem ní nejen na Opavsku V Žimrovicích se nebojí velkých projektů Projekt Český les na ZŠ Vávrovice Černýš hajní posel

Více

NABÍDKA SEMINÁŘŮ PRO PEDAGOGY S AKREDITACÍ DVPP pro školní rok 2012 2013, I. pololetí, pobočka Kutná Hora

NABÍDKA SEMINÁŘŮ PRO PEDAGOGY S AKREDITACÍ DVPP pro školní rok 2012 2013, I. pololetí, pobočka Kutná Hora o. s. EKODOMOV, V Podbabě 29 b, 160 00 Praha 6, tel. 234 697 402, fax. 910 256 154 www. ekodomov.cz, e: infokh@ekodomov.cz NABÍDKA SEMINÁŘŮ PRO PEDAGOGY S AKREDITACÍ DVPP pro školní rok 2012 2013, I. pololetí,

Více

Roční plán EVVO. ZŠ a MŠ Kosmonautů 177, Děčín

Roční plán EVVO. ZŠ a MŠ Kosmonautů 177, Děčín Roční plán EVVO ZŠ a MŠ Kosmonautů 177, Děčín Školní rok: 2014-2015 Cílové zaměření plánu environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty (EVVO) Poskytovat potřebné znalosti a dovednosti, které žákům umožní

Více

Hodnotící zpráva. Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy

Hodnotící zpráva. Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy Hodnotící zpráva Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy Projekt Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy podpořený Městem Rakovník byl zaměřen na podporu a zkvalitnění nadstandardních

Více

18. Přírodní rezervace Rybníky

18. Přírodní rezervace Rybníky 18. Přírodní rezervace Rybníky Nedaleko od silnice Kozlovice Tichá, asi v polovině vzdálenosti mezi okraji těchto obcí, byl kdysi rybníček, který již zanikl. Na jeho místě vznikla přirozenou sukcesí mokřadní

Více

Základní škola Vysočany, 679 13 Sloup v Mor.kr., okr. Blansko IČO: 62073435 t.č. 516435691 e-mail: zs.vysocany@tiscali.cz

Základní škola Vysočany, 679 13 Sloup v Mor.kr., okr. Blansko IČO: 62073435 t.č. 516435691 e-mail: zs.vysocany@tiscali.cz Základní škola Vysočany, 679 13 Sloup v Mor.kr., okr. Blansko IČO: 62073435 t.č. 516435691 e-mail: zs.vysocany@tiscali.cz Vnitřní směrnice: ŠKOLNÍ PLÁN ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVY A OSVĚTY Obsah:

Více

Účast na veletrzích a dalších akcích v září

Účast na veletrzích a dalších akcích v září Účast na veletrzích a dalších akcích v září CIAF, 2. -3. 9. Hradec Králové CIAF je největší leteckou přehlídkou a soutěží špičkových vojenských bojových letounů v České republice. Královéhradecké letiště

Více

Řád učebny přírodopisu je součástí vybavení učebny, dodržování pravidel je pro každého žáka závazné.

Řád učebny přírodopisu je součástí vybavení učebny, dodržování pravidel je pro každého žáka závazné. 1.1 Přírodopis Charakteristika vyučovacího předmětu Přírodopis Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu Předmět Přírodopis je vyučován jako samostatný předmět v 6., 7., 8. a 9. ročníku. V 6., 7.,

Více

Průřezová témata. Mezipředmět. vazby. Ročník Předmět. Školní výstupy Učivo (pojmy) Poznámka. Strana 1/7 ŠVP ZV Škola pro život

Průřezová témata. Mezipředmět. vazby. Ročník Předmět. Školní výstupy Učivo (pojmy) Poznámka. Strana 1/7 ŠVP ZV Škola pro život Vyučovací předmět: Prvouka (Pr) Ročník Předmět Průřezová témata Mezipředmět. vazby Školní výstupy Učivo (pojmy) Poznámka 1 Pr OSV 1 (zapamatování) Tč, Tv Orientuje se ve škole a jejím okolí (v okolí svého

Více

Ekologické aktivity, exkurze, praxe

Ekologické aktivity, exkurze, praxe Ekologické aktivity, exkurze, praxe 10. 9. Kvinta, sexta, 3. ročník návštěva výstavy Ligy proti rakovině Každý svého zdraví strůjcem Mgr. M. Šverma 10. 10. Porada k projektu ENERSOL 2014 - RNDr. H. Pokorná,

Více

MEZINÁRODNÍ DEN ZVÍŘAT

MEZINÁRODNÍ DEN ZVÍŘAT Vyhodnocení programu MEZINÁRODNÍ DEN ZVÍŘAT s podtitulem Chov zvířat v péči člověka konaného dne 4. 10. 2012 ve Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě Ekoporadna ORSEJ ve spolupráci s Vlastivědným muzeem

Více

EVVO jako nástroj šetrné turistiky v Dr. Jan Eichler ředitel DDM, předseda ZO ČSOP Tilia Krásná Lípa, předseda KČT OV ÚK EVVO jako nástroj šetrné turistiky v Výchozí stav - vysoce kvalitní přírodní prostředí

Více

Ochrana zvířat s využitím znalostí etologie - jak zvládnout kontroverzní témata. Ing. Lenka Skoupá

Ochrana zvířat s využitím znalostí etologie - jak zvládnout kontroverzní témata. Ing. Lenka Skoupá Ochrana zvířat s využitím znalostí etologie - jak zvládnout kontroverzní témata Ing. Lenka Skoupá Právo a zvířata Mezi hlavní orgány ochrany zvířat patří Ministerstvo zemědělství a Státní veterinární správa.

Více

Závěrečná zpráva o projektu

Závěrečná zpráva o projektu KVK14EV_BZ_ZZ_01106_2014-00-www.doc str. 1 Závěrečná zpráva o projektu Grantový program Karlovarského kraje Údaje o projektu název projektu: Vybavení botanické zahrady pro ekologickou výchovu Evidenční

Více

Hana Palečková: Ráno na Jizerce

Hana Palečková: Ráno na Jizerce Hana Palečková: Ráno na Jizerce Zaostřeno na Jizerky 2015 Zaostřeno na Jizerky NADACE PRO ZÁCHRANU A OBNOVU JIZERSKÝCH HOR oslavila v loňském roce dvacáté výročí od svého založení a je dosud jedinou environmentálně

Více

Malá farma/ CZ.1.07/1.1.18/02.0021 Malá farma

Malá farma/ CZ.1.07/1.1.18/02.0021 Malá farma Název projektu Stručný popis projektu Malá farma/ CZ.1.07/1.1.18/02.0021 Malá farma Záměrem projektu je zkvalitnit a zatraktivnit výuku přírodovědných a technických oborů a zároveň posílit kompetence žáků

Více

I. Morfologie toku s ohledem na bilanci transportu plavenin a splavenin

I. Morfologie toku s ohledem na bilanci transportu plavenin a splavenin I. Morfologie toku s ohledem na bilanci transportu plavenin a splavenin I.1. Tvar koryta a jeho vývoj Klima, tvar krajiny, vegetace a geologie povodí určují morfologii vodního toku (neovlivněného antropologickou

Více

Charakteristika vyučovacího předmětu Přírodověda ŠVP LMP

Charakteristika vyučovacího předmětu Přírodověda ŠVP LMP Charakteristika vyučovacího předmětu Přírodověda ŠVP LMP Obsahové, časové a organizační vymezení vyučovacího předmětu Přírodověda Vzdělávací obsah předmětu Přírodověda je utvořen vzdělávacím obsahem vzdělávacího

Více

Geopedagogika a rodná hrouda vztah k místu

Geopedagogika a rodná hrouda vztah k místu 22. května 2015 Aleš Bajer Geopedagogika a rodná hrouda vztah k místu Strana 2 mimoškolní vzdělávání v oblasti neživé přírody důraz na komplexní (holistický) přístup (hornina půda rostlina krajina) interaktivita,

Více

(Člověk a příroda) Učební plán předmětu

(Člověk a příroda) Učební plán předmětu Zeměpis (Člověk a příroda) Učební plán předmětu Ročník 8 Dotace 1+1 Povinnost povinný (skupina) Dotace skupiny Průřezová témata Vzdělávací předmět jako celek pokrývá následující PT: ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA:

Více

ZAHAJOVACÍ KONFERENCE PROJEKTU

ZAHAJOVACÍ KONFERENCE PROJEKTU egistrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.13/03.0046 ZAHAJOVACÍ KONFERENCE PROJEKTU 5. listopadu 2009 Lesná v Krušných horách O projektu Projekt Ekologická měření v praxi odborné kompetence žáků představuje

Více

Projekt Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži Metodické, odborné a edukační centrum péče a obnovy historických zahrad a parků

Projekt Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži Metodické, odborné a edukační centrum péče a obnovy historických zahrad a parků Projekt Národní centrum zahradní kultury v Kroměříži Metodické, odborné a edukační centrum péče a obnovy historických zahrad a parků Ing. Jitka Gajdoštinová + Ing. Lenka Křesadlova Ph.D. - NPÚ ÚOP v Kroměříži

Více

Učební osnovy pracovní

Učební osnovy pracovní 3 týdně, povinný MKŽ: Naše vlast Výsledky vzdělávání Učivo Průřezová témata přesahy do učebních bloků: Žák: vyhledá ČR na mapě Evropy pojmenuje nejdůležitější pohoří ČR, nížiny ČR vysvětlí pojmy povodí,

Více

Tichá a kol.: Slovník pojmů užívaných v právu životního prostředí, ABF, Praha 2004 Petržílek: Politika trvale udržitelného rozvoje, MŽP, Praha 2002

Tichá a kol.: Slovník pojmů užívaných v právu životního prostředí, ABF, Praha 2004 Petržílek: Politika trvale udržitelného rozvoje, MŽP, Praha 2002 Metodický list číslo 1 Literatura: Petržílek P.: Legislativa udržitelného rozvoje a nové podnikatelské příležitosti, LexisNexis cz, 2007 Damohorský a kol.:, C.H. Beck, Praha 2003 Kružíková, Adamová, Komárek:

Více

DLOUHODOBÝ PLÁN PRÁCE EVVO

DLOUHODOBÝ PLÁN PRÁCE EVVO DLOUHODOBÝ PLÁN PRÁCE EVVO Mottem školního vzdělávacího plánu naší základní školy je Škola pro život. Příroda, rostliny, živočichové i životní prostředí jsou neodmyslitelnou součástí každodenního života.

Více

Jak funguje zdravá krajina? Prof. RNDr. Hana Čížková, CSc.

Jak funguje zdravá krajina? Prof. RNDr. Hana Čížková, CSc. Jak funguje zdravá krajina? Prof. RNDr. Hana Čížková, CSc. Obsah přednášky 1. Tradiční pohled na zdravou krajinu 2. mechanismy pohybu látek postupně od úrovně celé rostliny přes porosty, ekosystémy až

Více

ČESKÝ SVAZ OCHRÁNCŮ PŘÍRODY ZÁKLADNÍ ORGANIZACE 76/20 HOŠŤÁLKOVÁ

ČESKÝ SVAZ OCHRÁNCŮ PŘÍRODY ZÁKLADNÍ ORGANIZACE 76/20 HOŠŤÁLKOVÁ Výroční zpráva 2008 ČESKÝ SVAZ OCHRÁNCŮ PŘÍRODY ZÁKLADNÍ ORGANIZACE 76/20 HOŠŤÁLKOVÁ ZO ČSOP Hošťálková se představuje Naše občanské sdružení bylo založeno v roce 2007 za účelem provozování záchranné stanice

Více

Krajina, příroda a její ochrana. Zákonné způsoby ochrany druhů i ploch ze zákona o ochraně přírody a krajiny (č.114/1992 Sb.)!

Krajina, příroda a její ochrana. Zákonné způsoby ochrany druhů i ploch ze zákona o ochraně přírody a krajiny (č.114/1992 Sb.)! Krajina, příroda a její ochrana Zákonné způsoby ochrany druhů i ploch ze zákona o ochraně přírody a krajiny (č.114/1992 Sb.)! Co umožňuje chránit a jaký zákon? Ochrana přírody a krajiny ve smyslu zákona

Více

Očekávané výstupy podle RVP ZV Učivo předmětu Přesahy, poznámky. Poznáváme přírodu

Očekávané výstupy podle RVP ZV Učivo předmětu Přesahy, poznámky. Poznáváme přírodu Předmět: PŘÍRODOPIS Ročník: 6. Časová dotace: 2 hodiny týdně Očekávané výstupy podle RVP ZV Učivo předmětu Přesahy, poznámky Konkretizované tematické okruhy realizovaného průřezového tématu Poznáváme přírodu

Více

Autoři: žáci 8. a 6. třídy Soňa Flachsová, Anna Kobylková, Hana Nešetřilová Vilém Flachs. Škola: ZŠ a MŠ Adamov, Komenského 4,

Autoři: žáci 8. a 6. třídy Soňa Flachsová, Anna Kobylková, Hana Nešetřilová Vilém Flachs. Škola: ZŠ a MŠ Adamov, Komenského 4, Autoři: žáci 8. a 6. třídy Soňa Flachsová, Anna Kobylková, Hana Nešetřilová Vilém Flachs Škola: ZŠ a MŠ Adamov, Komenského 4, 679 04 1) Obsah 2) Úvod 3) Cíl 4) Terénní deník 5) Závěr 6) Seznam literatury

Více

Večerek, Burda, Dousek: Právní předpisy Rady Evropy na ochranu zvířat, VFU Brno 1997 Večerek, Burda, Dousek, Novák, Večerková: Ochrana zvířat v

Večerek, Burda, Dousek: Právní předpisy Rady Evropy na ochranu zvířat, VFU Brno 1997 Večerek, Burda, Dousek, Novák, Večerková: Ochrana zvířat v Večerek, Burda, Dousek: Právní předpisy Rady Evropy na ochranu zvířat, VFU Brno 1997 Večerek, Burda, Dousek, Novák, Večerková: Ochrana zvířat v právních předpisech Evropské unie, VFU Brno 2001 http://www.mze.cz/

Více

01. Identifikační kód. 02. Kód. 03. Pojmenování (název) životní situace. 04. Základní informace k životní situaci

01. Identifikační kód. 02. Kód. 03. Pojmenování (název) životní situace. 04. Základní informace k životní situaci 01. Identifikační kód 02. Kód 03. Pojmenování (název) životní situace Povolení k nakládání s povrchovými a podzemními vodami. 04. Základní informace k životní situaci Agenda týkající se povolení k nakládání

Více

Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva

Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva Úmluva o mokřadech majících mezinárodní význam především jako biotopy vodního ptactva Mgr. Libuše Vlasáková národní zástupkyně pro Ramsarskou úmluvu Ministerstvo životního prostředí Co je to Ramsarská

Více

Lesní hospodářství a ochrana biodiversity v ČR základní východiska v kontextu právních předpisů

Lesní hospodářství a ochrana biodiversity v ČR základní východiska v kontextu právních předpisů Lesní hospodářství a ochrana biodiversity v ČR základní východiska v kontextu právních předpisů Petr Kjučukov ČZU v Praze, Fakulta lesnická a dřevařská Katedra ekologie lesa Kašperské Hory 19.5.2016 Biodiversita

Více

Střední škola, základní škola a mateřská škola pro sluchově postižené, Olomouc, Kosmonautů 4

Střední škola, základní škola a mateřská škola pro sluchově postižené, Olomouc, Kosmonautů 4 Střední škola, základní škola a mateřská škola pro sluchově postižené, Olomouc, Kosmonautů 4 Fakultní škola Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci 120. výročí založení školy pro sluchově postižené

Více

Tematický plán pro školní rok 2015/2016 Předmět: Prvouka Vyučující: Mgr. Jarmila Kuchařová Týdenní dotace hodin: 2 hodiny Ročník: druhý

Tematický plán pro školní rok 2015/2016 Předmět: Prvouka Vyučující: Mgr. Jarmila Kuchařová Týdenní dotace hodin: 2 hodiny Ročník: druhý ČASOVÉ OBDOBÍ Září KONKRÉTNÍ VÝSTUPY KONKRÉTNÍ UČIVO PRŮŘEZOVÁ TÉMATA orientuje se podle rozvrhu hodin, rozlišuje mezi povinností a zábavou rozezná běžně známé zástupce pokojových rostlin a pečuje o ně

Více

Očekávaný výstup: Žák roztřídí některé přírodniny podle nápadných určujících znaků, uvede příklady výskytu organismů ve známé lokalitě

Očekávaný výstup: Žák roztřídí některé přírodniny podle nápadných určujících znaků, uvede příklady výskytu organismů ve známé lokalitě Název školy: Základní škola a Mateřská škola Žalany Číslo projektu: CZ. 1.07/1.4.00/21.3210 Téma sady: VY_12_INOVACE_1B_Čtenářská_gramotnost_na_1.stupni Název DUM: VY_12_INOVACE_1B_29_Louka Vyučovací předmět:

Více

Životní prostředí. ochrana životního prostředí Forma vzdělávání: Platnost: od 1. 9. 2009 do 31. 8. 2013

Životní prostředí. ochrana životního prostředí Forma vzdělávání: Platnost: od 1. 9. 2009 do 31. 8. 2013 Učební osnova předmětu Životní prostředí Studijní obor: Aplikovaná chemie Zaměření: ochrana životního prostředí Forma vzdělávání: denní Celkový počet vyučovacích hodin za studium: 192 3. ročník: 33 týdnů

Více

Stručné zhodnocení akce MIKROKLIMA 2011

Stručné zhodnocení akce MIKROKLIMA 2011 Stručné zhodnocení akce MIKROKLIMA 2011 Dne 31. 5. 2011 proběhla na Náměstí OSN tradiční akce s názvem Mikroklima 2011. Protože OSN vyhlásilo rok 2011 "Mezinárodním rokem lesů", zvolili jsme za hlavní

Více

Úvod. Rozchodník, o. s. vznikl , podle platného zákona číslo 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů.

Úvod. Rozchodník, o. s. vznikl , podle platného zákona číslo 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů. Výroční zpráva 2015 Obsah Úvod 2 Informace o organizaci 3 Akce pro děti, žáky a studenty 4 Akce veřejnost 6 Koordinace programu Ekoškola v Moravskoslezském kraji 7 Poděkování 8 2 Úvod Rozchodník, o. s.

Více

Životní prostředí. Učební osnova předmětu. Pojetí vyučovacího předmětu. Studijní obor: Aplikovaná chemie. Zaměření:

Životní prostředí. Učební osnova předmětu. Pojetí vyučovacího předmětu. Studijní obor: Aplikovaná chemie. Zaměření: Učební osnova předmětu Životní prostředí Studijní obor: Aplikovaná chemie Zaměření: ochrana životního prostředí Forma vzdělávání: denní Celkový počet vyučovacích hodin za studium: 225 3. ročník: 33 týdnů

Více

ROČNÍ PLÁN EVVO VE ŠKOLNÍM ROCE

ROČNÍ PLÁN EVVO VE ŠKOLNÍM ROCE Střední zdravotnická škola, příspěvková organizace Frýdek Místek, tř. T. G. Masaryka 451 ROČNÍ PLÁN EVVO VE ŠKOLNÍM ROCE 2016 2017 Obsah Obsah... 1 1. Roční plán EVVO pro školní rok 2016/2017... 2 1.1.

Více

Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání

Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání Klíčové kompetence Kompetence občanské: o rozhoduje se zodpovědně podle dané situace, poskytne dle svých možností účinnou pomoc a chová se zodpovědně

Více

13 - Projekt výstavby lanových parků MonkeyPark Špindlerův Mlýn MonkeyPark 21. června 2006 nejdelší lanový park v Krkonoších. MonkeyPark, MonkeyPark

13 - Projekt výstavby lanových parků MonkeyPark Špindlerův Mlýn MonkeyPark 21. června 2006 nejdelší lanový park v Krkonoších. MonkeyPark, MonkeyPark 13 - Projekt výstavby lanových parků MonkeyPark Špindlerův Mlýn Společnost První bobová s.r.o. se vždy cítila průkopníkem nových trendů v oblasti volnočasových aktivit. Až po výstavbě bobové dráhy Špindlerův

Více

SSOS_ZE_3.20 Ochrana přírody v ČR

SSOS_ZE_3.20 Ochrana přírody v ČR Číslo a název projektu Číslo a název šablony DUM číslo a název CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT SSOS_ZE_3.20

Více

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově Muzeum vltavínů v Českém Krumlově Základní informace o projektu Víte, že......vltavíny vznikly díky dopadu vesmírného tělesa na Zemi?...vltavíny znali a používali lidé již v době kamenné?...vltavíny přiletěly

Více

Chráněná území v České republice. RNDr. Alena Vopálková

Chráněná území v České republice. RNDr. Alena Vopálková Chráněná území v České republice RNDr. Alena Vopálková Hlavní cíle ochrany přírody a krajiny Udržení a obnova ekologické stability krajiny Zachování přírodních hodnot a krajinného rázu Ochrana biologické

Více

Tabulka č.1: Počet škol,studentů, profesorů v období 1.republiky. Řádní studenti. Podíl žen z celk. počtu studentů čs.stát.přísluš nosti v % z toho

Tabulka č.1: Počet škol,studentů, profesorů v období 1.republiky. Řádní studenti. Podíl žen z celk. počtu studentů čs.stát.přísluš nosti v % z toho 1.7.Vysoké školy v období 1.republiky ze statistického pohledu Vzhledem k velkému časovému rozsahu je použito řady pramenů a přehledů, vydávaných jednorázově či periodicky dřívějšími orgány státní statistiky

Více

Naplňování cílů národních parků z pohledu Ministerstva životního prostředí. RNDr. Alena Vopálková

Naplňování cílů národních parků z pohledu Ministerstva životního prostředí. RNDr. Alena Vopálková Naplňování cílů národních parků z pohledu Ministerstva životního prostředí RNDr. Alena Vopálková Právní rámec Zákon o ochraně přírody a krajiny č. 114/1992 Sb., (ZOPK) stanoví: Definiční znaky zvláště

Více