IZRAEL logistické aspekty. Teritoriální setkání ICC ČR 18.září 2014

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "IZRAEL logistické aspekty. Teritoriální setkání ICC ČR 18.září 2014"

Transkript

1 IZRAEL logistické aspekty Teritoriální setkání ICC ČR 18.září 2014

2 IZRAEL, je zemí mnoha pomezí. Západní pobřeží patří od nepaměti do Středozemního okruhu, se silnými prvky Západního světa. Na jihu země úzkým pruhem odděluje Afriku od Asie (i když geografická hranice je poněkud více na západ). Východní hranice je pak hranicí Arabského poloostrova a arabského světa vůbec. Zvláštností politické mapy a hospodářské ostatně také je existence dvou autonomních území ve státě, z nichž jedno leží na úplné periferii, a přesto do dění silně zasahuje (Gaza), zatímco druhé rozděluje zemi prakticky vejpůl, včetně nároku na vedení hranice prostředkem hlavního města (Západní břeh), s mnoha enklávami židovských osad zcela obklíčených Palestinskou autonomií, s úzkými průchody na mateřské území. Z pohledu logistiky noční můra

3 Námořní spojení: Díky hlubokému klínu do Negevské pouště má Izrael přístup hned ke dvěma mořím, což vzhledem k částečnému embargu na obsluhu ze strany sousedících zemí představuje strategickou výhodu. Přístav Eilat na samém jihu / pobřeží Rudého moře je však pro dopravu zboží méně významný, slouží spíše jako přístaviště menších lodí a trajektů s turisty. Na pobřeží Středozemního moře pracuje naopak dvojice výkonných přístavů = převážně importní Ashdod na jihu a exportní Haifa na severu. Oba přístavy též slouží pro tranzit do oblasti Palestiny (Záp.břeh Jordánu).

4 Námořní spojení: Spojení do Izraele přes Evropské přístavy je velmi četné. Jak z severomořských, tak i adriatických přístavů se nabízejí takřka denní odjezdy, odlišující se pouze řazením přístavů vykládky před naplutím Ashdodu, a takto výsledným transitním časem, který však vzhledem ke vzdálenosti je vždy relativně příznivý: Hamburg Ashdod 18 dnů, Koper- Ashdod dnů. Jediným výraznějším omezením je vzájemné embargo na lodi plující pod nepřátelskou vlajkou (v tomto případě arabskou.). Aktuální cena okolo USD 300/20DC a 550/40DC ++ (přístavní poplatky, War Risk Additional)

5 Letecké spojení: Vzhledem k rozloze země i zvláštnostem hospodářské geografie vynikají v zemi, co se týče leteckého provozu, 2 letiště. Prvním je bezesporu aeroport Ben Gurion Tel Aviv (TLV) obsluhující celou severní polovinu země, včetně přilehlého Západního břehu, homeport domácí letecké společnosti EL AL. Jako záloha může sloužit letiště Ovda v Negevské poušti, po dostavbě stanice přímo v Eilatu však jeho komerční využití pokleslo. V zemi pak působí několik dalších místních bází, nemají však status mezinárodního letiště (Haifa, Beerševa a stále nevyužívaný Atarot v Jeruzalémě)

6 Spojení z Prahy: ČSA nabízí ve spolupráci s izraelskou národní společností pravidelné denní spojení z Prahy do Tel Avivu (PRG->TLV), z toho 2x denně EL AL, 1x pak ČSA (noční let). Jde o primárně pasažérské lety, bez mezipřistání, menšími stroji. Na tento let lze v závislosti na počtu pasažérů lze proto naložit zásilky menší velikosti. Cena je poměrně příznivá, +100kg Kč 48, kg Kč 41,-. Transitní doba 1 den. Nepravidelně nasazuje ČSA na tuto linku velký stroj (A330), a naopak s preferencí max karga. Pravidelný servis nabízí Pegasus přes Istanbul-Sabiha Gökcen, ovšem s delším transitem (3-5 dnů), avšak nižší cenou +100kg /+1000kg Kč 31 Velké kargo vyžadující maindeckovou kapacitu přijmou Lufthansa z FRA či BA z Londýna.

7 Železniční doprava: Před 8 lety získala společnost Siemens Transportation Systems zakázku na dodávku 87 osobních vozů pro Izraelské železnice včetně opce na dalších 585 vozů. Vozy jsou určeny pro dálkovou i regionální dopravu do rychlosti 160 km/h. Dodávka 70 vložených vozů TC a TCHC a 7 čelních vozů PC (sestavitelné do desetivozové jednotky obsahující řídící vůz s generátorem) byla dokončena v roce 2009.

8 V Izraeli neexistuje jasné vymezení železničních tratí jako geograficky i provozně odlišených jednotek železniční přepravy. Místo toho dominuje dělení na jednotlivé spoje a linky, které často projíždějí napříč celým státem nebo několika tratěmi najednou. Historicky a geograficky se přesto dá rozlišit neoficiálně několik železničních tratí. Veškerý provoz na železnici zajišťuje v zemi státní společnost Izraelské dráhy. Všechny tratě této společnosti jsou dvoukolejné o rozchodu 1435 mm a jejich celková délka je 913 kilometrů. Železniční síť je soustředěna v hustě osídlené oblasti v příbřežní oblasti, odkud vede radiálně z Tel Avivu do mnoha směrů, včetně expresního spojení s letištěm a hlavním městem. Pro nákladní dopravu má význam spojení Aškelon-Ašdod-Kiryat Gat v Negevské poušti, a zčásti též průmyslová železnice od Mrtvého moře k pobřeží. Do palestinských autonomií není železniční spojení nabízeno.

9 Silniční doprava: Izrael disponuje cca km komunikací, z čehož je více než km silnic meziměstského charakteru. Silnice dálničního typu spojují Tel Aviv s Jeruzalémem, Haifou a Beerševou. Dopravní síť je v relativně dobrém stavu, ale kapacita hlavních tahů stále zaostává za houstnoucím provozem. Vláda se ji snaží postupně zvyšovat modernizací a rozsáhlými investicemi. Nejvýraznějším řešením je výstavba páteřní transizraelské dálnice mezi oblastí Galilejského jezera a Berševou. Celková délka provozované dálnice již dosahuje 324 km. Dálnice byla budována privátně na principu BOT, mýtné se vybírá na základě elektronického sledovacího systému.

10 Silniční doprava: Silnice a zpevněné cesty jsou prakticky jediným dopravním spojením pobřeží s vnitrozemím, osadami jak na izraelské, tak palestinské straně hranice. V tomto případě vyniká silnice č. 60, která spojuje Beerševu s Nazaretem, dvakrát protíná Západní břeh a Palestinskou autonomii (Mejtar- Betlém a Ramalláh-Nábulus-Dženín). Na těchto úsecích se střídají zákazy jízdy pro palestinské a izraelské řidiče. Pro vstup na palestinská území slouží Rafah a Erez (Pásmo Gazy), Východní Jeruzalém->Ramalláh, Beit Jalla-Betlém a několik menších na severu. Z Jordánska lze vstoupit na Západní břeh po mostě přes Jordán (Allenbyho most), jiný výstup Palestinci nemají (přes Izrael nemohou). Hranice se Sýrií a Libanonem jsou neprůchodné.

11 Celní omezení a ochrana před zavlečením škůdců a chorob Vzhledem k potřebě přísnější ochrany hranic, ale i domácí produkce jsou izraelské celní předpisy velmi přísné. Zcela zvláštní status platí pro průvoz do Palestinské autonomie, do Pásma Gazy je nutno mít zvláštní povolení. Vliv mají i náboženské zvyklosti a zákazy. Zakázány jsou dovoz a vývoz narkotik; zvláštní dohled je uplatněn u mléka a mléčných výrobků, čerstvého masa, a dále zbraní a munice, bankovek cizích států, hracích automatů, pornografie. Izrael je od června 2009 signatářem dohody o ochraně proti zavlečení škůdců ISPM15, proto musí být dřevěné obaly u zboží exportovaného do Izraele také náležitě ošetřeny.

12 Děkuji Vám za pozornost! Petr Rožek Lektor ICC + Poradce v mezinárodní dopravě

Logistika při řízení dopravy ve vybraném podniku

Logistika při řízení dopravy ve vybraném podniku Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Ekonomická fakulta Katedra řízení Studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: N6208 Obchodní podnikání Marketing management Diplomové práce na téma:

Více

Vztah regionální politiky a dopravní obslužnosti

Vztah regionální politiky a dopravní obslužnosti Téma pro doktorandské studium předmět REG 902 Vztah regionální politiky a dopravní obslužnosti Prof. RNDr. René Wokoun, CSc. Vzhledem ke svému historickému vývoji má Česká republika jednu z nejhustších

Více

Služby cestovního ruchu Obsah:

Služby cestovního ruchu Obsah: Služby cestovního ruchu Obsah: 1 Služby v cestovním ruchu... 2 2 Dopravní služby... 2 2.1 Silniční doprava... 2 2.1.1 Charakteristika silniční dopravy... 2 2.1.2 Členění silniční dopravy... 3 2.1.3 Materiálně

Více

Principy a pravidla územního plánování Kapitola C Funkční složky C.7 Dopravní infrastruktura

Principy a pravidla územního plánování Kapitola C Funkční složky C.7 Dopravní infrastruktura Garant kapitoly Funkční složky: Ing. arch. Naděžda Rozmanová Zpracovatel kapitoly Dopravní infrastruktura: Ing. František Nantl Zpracovatel výchozí kapitoly v roce 2006: Ing. Stanislav Prokeš Zveřejněno:

Více

ORANŽOVÁ KNIHA DOPRAVY ČESKÁ STRANA SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÁ

ORANŽOVÁ KNIHA DOPRAVY ČESKÁ STRANA SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÁ ORANŽOVÁ KNIHA DOPRAVY ČESKÁ STRANA SOCIÁLNĚ DEMOKRATICKÁ 2012 DOPRAVA ZÁKLADNÍ PRVEK EKONOMIKY ČSSD si plně uvědomuje, že doprava je nezastupitelným odvětvím ekonomiky každého státu a svou kvalitou může

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Katedra geografie. Radek POLEDNÍČEK. System of railways in Prostějov district. Bakalářská práce.

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Katedra geografie. Radek POLEDNÍČEK. System of railways in Prostějov district. Bakalářská práce. UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Přírodovědecká fakulta Katedra geografie Radek POLEDNÍČEK SYSTÉM ŽELEZNIČNÍCH TRATÍ V OKRESE PROSTĚJOV System of railways in Prostějov district Bakalářská práce v oboru

Více

Porovnání jednotlivých druhů dopravy

Porovnání jednotlivých druhů dopravy Porovnání jednotlivých druhů dopravy Ing. Petr Besta, Ph.D., Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava, Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství, Katedra ekonomiky a managementu v metalurgii

Více

Služby cestovního ruchu

Služby cestovního ruchu Služby cestovního ruchu RNDr. PaedDr. Jaromír Rux, Csc. Vysoká škola polytechnická Jihlava Praha 2007 Služby cestovního ruchu Vydalo: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Praha, 2007. Staroměstské náměstí

Více

2.12 DOPRAVA ÚVOD 2.12.1 ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA

2.12 DOPRAVA ÚVOD 2.12.1 ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA 2.12 DOPRAVA ÚVOD Doprava výrazným způsobem ovlivňuje rozvoj ekonomiky, její konkurenceschopnost v prostředí celosvětové globalizace, úroveň kvality dopravy představuje výrazný rozhodovací faktor pro investory,

Více

Územně analytické podklady hl. m. Prahy 2012 205

Územně analytické podklady hl. m. Prahy 2012 205 2.12 2.12 DOPRAVA ÚVOD výrazným způsobem ovlivňuje rozvoj ekonomiky, její konkurenceschopnost v prostředí celosvětové globalizace, úroveň kvality dopravy představuje výrazný rozhodovací faktor pro investory

Více

Městská nákladní doprava a logistika 1

Městská nákladní doprava a logistika 1 Městská nákladní doprava a logistika 1 K použití tohoto materiálu Cílem projektu PORTAL je urychlit rozšíření výsledků výzkumu EU v oblasti místní a regionální dopravy vytvořením nových vzdělávacích a

Více

Operační program Doprava 2014-2020

Operační program Doprava 2014-2020 Operační program Doprava 2014-2020 Fáze 2 - pracovní návrh Verze 2 Ministerstvo dopravy červen 2013 OBSAH 1. Příprava operačního programu a zapojení partnerů... 4 2. Strategie pro příspěvek operačního

Více

Zefektivnění systému mezinárodní kamionové dopravy zboží v dopravní firmě. Ondřej Hanáček

Zefektivnění systému mezinárodní kamionové dopravy zboží v dopravní firmě. Ondřej Hanáček Zefektivnění systému mezinárodní kamionové dopravy zboží v dopravní firmě Ondřej Hanáček Bakalářská práce 2011 ABSTRAKT Bakalářská práce, na téma Zefektivnění systému mezinárodní kamionové dopravy zboţí

Více

systému, kdy bylo třeba napříč odbory vynaložit určitý objem úsilí a času k seznámení

systému, kdy bylo třeba napříč odbory vynaložit určitý objem úsilí a času k seznámení 09 2014 Interní magazín pro zaměstnance ČD Cargo, a.s. Obchodní rok 2015 Slunné dny pomalu střídají dny zamračené a deštivé, na stromech se objevují první žluté listy. Ať se nám to líbí nebo ne, je tu

Více

Operační program Doprava 2014-2020 Krátká verze pro EK

Operační program Doprava 2014-2020 Krátká verze pro EK Operační program Doprava 2014-2020 Krátká verze pro EK Pracovní návrh Verze 1 Ministerstvo dopravy listopad 2013 OBSAH 1. Příprava operačního programu a zapojení partnerů... 5 2. Strategie pro příspěvek

Více

DOPRAVNÍ STAVBY I (Pozemní komunikace) Doc.Ing. Marián Krajčovič, CSc. a kolektiv

DOPRAVNÍ STAVBY I (Pozemní komunikace) Doc.Ing. Marián Krajčovič, CSc. a kolektiv DOPRAVNÍ STAVBY I (Pozemní komunikace) Doc.Ing. Marián Krajčovič, CSc. a kolektiv 1 ÚVOD Pod pojmem > zahrnujeme veškeré stavby související s dopravou a zařízení pro dopravu. Zahrnujeme

Více

ELLA Regio. ELLA Regio - Grenzüberschreitender SPNV/ÖPNV přeshraniční regionální doprava. Ústecký kraj /Zweckverband Verkehrsverbund

ELLA Regio. ELLA Regio - Grenzüberschreitender SPNV/ÖPNV přeshraniční regionální doprava. Ústecký kraj /Zweckverband Verkehrsverbund ELLA Regio ELLA Regio - Grenzüberschreitender SPNV/ÖPNV přeshraniční regionální doprava 1 Obsah 1. Úvod...22 2. Dopravně územní, ekonomické a demografické zařazení předmětné oblasti a z toho očekávaná

Více

Hyundai Nošovice - šance pro ČD Cargo Nákladní doprava v Jihomoravském kraji. Správné nakládání a zajištění zboží. Pokračování seriálu:

Hyundai Nošovice - šance pro ČD Cargo Nákladní doprava v Jihomoravském kraji. Správné nakládání a zajištění zboží. Pokračování seriálu: Čtvrtletník společnosti ČD Cargo, a. s. Ročník 2009 / Červen / Číslo 2 Hyundai Nošovice - šance pro ČD Cargo Nákladní doprava v Jihomoravském kraji Pokračování seriálu: Správné nakládání a zajištění zboží

Více

Souhrnná teritoriální informace Spojené arabské emiráty

Souhrnná teritoriální informace Spojené arabské emiráty Souhrnná teritoriální informace Zpracováno a aktualizováno zastupitelským úřadem ČR v Abu Dhabi ke dni 15.04.2012 Seznam kapitol souhrnné teritoriálné informace: 1. Základní informace o teritoriu 2. Vnitropolitická

Více

DOPRAVNÍ POLITIKA ČR PRO OBDOBÍ 2014 2020 S VÝHLEDEM DO ROKU 2050

DOPRAVNÍ POLITIKA ČR PRO OBDOBÍ 2014 2020 S VÝHLEDEM DO ROKU 2050 DOPRAVNÍ POLITIKA ČR PRO OBDOBÍ 2014 2020 S VÝHLEDEM DO ROKU 2050 Verze 15. 1. 2013 1 OBSAH Návrhová část... 4 1 Střednědobá a dlouhodobá vize... 5 2 Východiska... 6 2.1 Strategie Evropa 2020 a Národní

Více

6 Železniční uzel Brno: Návrh a hodnocení možné přestavby železničního uzlu s vlakotramvají

6 Železniční uzel Brno: Návrh a hodnocení možné přestavby železničního uzlu s vlakotramvají 6 Železniční uzel Brno: Návrh a hodnocení možné přestavby železničního uzlu s vlakotramvají Tématem této kapitoly jsou varianty přestavby železničního uzlu a hlavního nádraží Brno: Současně diskutované

Více

I. ÚVOD...4. I.1.Předmět řešení...4. I.2.Postup zpracování...4. I.3.Projednávání a doklady...4. I.4.Výchozí podklady...4

I. ÚVOD...4. I.1.Předmět řešení...4. I.2.Postup zpracování...4. I.3.Projednávání a doklady...4. I.4.Výchozí podklady...4 únor 8 I. ÚVOD...4 I..Předmět řešení...4 I..Postup zpracování...4 I.3.Projednávání a doklady...4 I.4.Výchozí podklady...4 I.5.Používané zkratky a termíny...5 I.6.Hodnocení rozvoje dopravní infrastruktury

Více

REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD PRO OBDOBÍ 2007 2013

REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD PRO OBDOBÍ 2007 2013 Regionální operační program NUTS II Severozápad pro období 2007-2013 9. listopadu 2007 REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD PRO OBDOBÍ 2007 2013 9. LISTOPADU 2007 1 OBSAH 1 ÚVOD...8 1.1 KONTEXT

Více

REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD

REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM NUTS II SEVEROZÁPAD PRO OBDOBÍ 2007 2013 9. LISTOPADU 2007 OBSAH 1 ÚVOD... 8 1.1 KONTEXT ROP NUTS II SEVEROZÁPAD... 8 1.2 METODICKÝ POSTUP ZPRACOVÁNÍ A RESPEKTOVÁNÍ PRINCIPU

Více

INTEGROVANÝ PLÁN MOBILITY OSTRAVA

INTEGROVANÝ PLÁN MOBILITY OSTRAVA MOBILITA INTEGROVANÝ PLÁN MOBILITY OSTRAVA ást I. - strategická EDSTAVÍTE-LI SI VAŠE MSTO ZA DVACET LET, JAK BYSTE CHTLI, ABY VYPADALO? Integrovaný plán mobility Ostrava část I. - strategická Finální verze

Více

1) Vyhodnocení a stanovení priorit budoucích komunikací dle ZÚR Stč.kraje (SUDOP a.s., CityPlan, 03.2010)

1) Vyhodnocení a stanovení priorit budoucích komunikací dle ZÚR Stč.kraje (SUDOP a.s., CityPlan, 03.2010) 3.6 Veřejná dopravní infrastruktura 3.6.1 Vyhodnocení podkladů předaných od poskytovatelů a studií zpracovaných v období od poslední verse ÚAP předané podklady od ŘSD - silnice I/16 upřesnění záměru ZÚR

Více

STRATEGIE KRAJE VYSOČINA 2020

STRATEGIE KRAJE VYSOČINA 2020 STRATEGIE KRAJE VYSOČINA 2020 Odbor regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina Jihlava, 2012 OBSAH ÚVOD...3 ANALYTICKÁ ČÁST...4 1. VYSOČINA JAKO VENKOVSKÝ PROSTOR...4 2. LIDÉ NA VYSOČINĚ...7 2.1.

Více

3/2005. Rozhovor s Josefem Bazalou, předsedou představenstva

3/2005. Rozhovor s Josefem Bazalou, předsedou představenstva Ostrava, 14. 16. června 2005 R ACRI ČLEN ČTVRTLETNÍK ASOCIACE PODNIKŮ ČESKÉHO ŽELEZNIČNÍHO PRŮMYSLU Rozhovor s Josefem Bazalou, předsedou představenstva a generálním ředitelem Českých drah cz s.r.o. První

Více

KONCEPCE LINIOVÝCH KORIDORŮ A VYTVÁŘENÍ PROPOJENÉ SÍTĚ MÍST V URBANIZOVANÝCH AGLOMERACÍCH A VE VOLNÉ KRAJINĚ

KONCEPCE LINIOVÝCH KORIDORŮ A VYTVÁŘENÍ PROPOJENÉ SÍTĚ MÍST V URBANIZOVANÝCH AGLOMERACÍCH A VE VOLNÉ KRAJINĚ KONCEPCE LINIOVÝCH KORIDORŮ A VYTVÁŘENÍ PROPOJENÉ SÍTĚ MÍST V URBANIZOVANÝCH AGLOMERACÍCH A VE VOLNÉ KRAJINĚ METODIKA uplatnění výsledků výzkumu Centrum dopravního výzkumu, v.v.i. Nadace Partnerství Koncepce

Více

Strategie inovačních technologií v dopravě INOTECH

Strategie inovačních technologií v dopravě INOTECH Strategie inovačních technologií v dopravě INOTECH OBSAH SEZNAM ZKRATEK... 3 1. ÚVOD... 4 1.1 POJEM INOVAČNÍ TECHNOLOGIE... 5 1.2 ROLE VEŘEJNÉHO SEKTORU... 6 1.2.1 Národní architektura ITS... 7 1.2.2 Nástroje

Více