Zpravodaj EDITORIAL. červen 2013

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Zpravodaj EDITORIAL. červen 2013"

Transkript

1 OBSAH 1 Editorial 2 Ohlédnutí za proběhlými akcemi 2 Tržiště školních komunitních projektů a diskuze o komunitních školách 3 Další školy na palubě 4 Školní komunitní projekty realizované 2012/ Přehled škol zapojených do projektu 8 Inspirace pro vás 8 Uzavřená škola je na vše sama rozhovor s Markem Lauermannem 10 Snažíme se dávat lidem do rukou místo transparentů argumenty rozhovor s Barborou Gregorovou 12 Active Citizens tým se představuje 12 Kontakt EDITORIAL Milí účastníci a přátelé, v tomto čísle newsletteru se ohlížíme za celým uplynulým půl rokem. Chtěli bychom se s vámi například podělit o výstupy 13-ti komunitních projektů (přehled na str. 4), které realizovaly školní týmy Active Citizens od listopadu 2012 do dubna Projekty řešily pestrou škálu témat od zlepšování mezigeneračních vztahů, přes zvyšování finanční a politické gramotnosti až po propagaci slušného chování. Měli jsme velkou radost z toho, s jakým sebevědomím a energií studenti svou práci prezentovali na dubnovém tržišti v Praze i ze zájmu, jaký o jejich činnost byl ze strany návštěvníků této akce. Zpravodaj No. 4 červen 2013 Začátkem roku do projektu přistoupilo dalších 17 škol. Na palubě Active Citizens se v tuto chvíli tedy nachází 30 středních škol z 23 českých měst a 9 krajů. Jsme zvědaví, co druhý ročník projektu přinese a jaká nová témata pro školní projekty studenti objeví. Přehled všech škol zapojených do projektu naleznete na straně 7. Na závěr vám nabízíme dva rozhovory. S Markem Lauermannem jsme si povídali o komunitních školách. S Barborou Gregarovou z Ekologického právního servisu zase o projektu Občan 2.0. Teď vám již přejeme příjemné čtení a krásné léto! Váš projektový tým

2 2 Ohlédnutí za proběhlými akcemi DĚtskÝ piknik ve Volyni Velký jarní piknik pro děti z místní mateřské a základní školy uspořádal v polovině června Active Citizens tým ze střední Jazykové školy ve Volyni. Na louce v centru města připravili studenti pro děti stanoviště s různými úkoly, taneční představení, minidiskotéku i malé občerstvení. Projekt ve Volyni je zaměřen na zlepšení mezigeneračních vztahů, na podzim chystají studenti další akce zaměřené na děti a seniory. Více se dočtete zde: vic-nez-detsky-jarni-piknik/ Tržiště školních komunitních projektů a diskuze o komunitních školách V polovině dubna jsme v pražském centru Greenpoint uspořádali interaktivní odpoledne věnované komunitním školám a prezentaci žákovských projektů. Na úvod zástupci vybraných školních týmů sdíleli s publikem své zkušenosti s týmovou spoluprácí, navazováním partnerství v komunitě a postupným růstem jejich projektu. Následovala malá přehlídka třinácti školních komunitních projektů, které byly v rámci Active Citizens realizované začátkem roku Na tržišti, kde měl každý školní projekt svůj stánek - všechny vesměs velmi pestré a vyzdobené fotografiemi a materiály odpovídali studenti na zvídavé dotazy učitelů a ostatních návštěvníků. Jaké projekty se na akci představily si můžete přečíst na straně 4. Náledoval blok prezentací, v jehož úvodu Chris Jones, ředitelka britské organizace International Excellence for Community Schools, představila hlavní principy fungování komunitních škol. Jde především o to, aby škola byla přátelská a otevřená vůči svému okolí a podílela se na řešení problémů a potřeb komunity. Na Chris navázal český expert Marek Lauermann, který zasadil celé téma do českého kontextu. Ukázal výhody takto otevřených škol, ale i současné hranice jejich rozvoje u nás. Fotogalerii z tržiště a diskuzního odpoledne najdete zde:

3 3 Ohlédnutí za proběhlými akcemi KOMUNITA Petr Hartmann Nové školy na palubě školení pro učitele na téma Kultura a identita Ve dnech dubna zároveň proběhlo v pražském konferenčním centru Greenpoint první školení pro učitele ze 17-ti středních škol, které se nově zapojily do projektu. Hlavním tématem byla vlastní kultura a identita. Přes 30 účastníků se společně zamýšlelo nad tím, co do projektu osobně přinášejí, jaké schopnosti a dovednosti mohou nabídnout, a nad tím, jak kultura a identita ovlivňují naše uvažování o ostatních. Diskutovalo se také, co znamená spojení aktivní občan a jak konstruktivně přistupovat k řešení problémů. Ke konci se pozornost obrátila k -školním komunitám jednotlivých účastníků a otázce: Na co jsem ve své komunitě hrdý? Účastníci se zamýšleli nad vztahem mezi komunitou a školou. Zde je malá ukázka ze zamyšlení na téma Na výchově dítěte se podílí celá komunita, kterou technikou volného psaní napsal jeden z účastníků. Do komunity jsme se narodili. Do komunity nás pohodili. Učili nás chodit, mluvit, jíst příborem a správně vyměšovat. Vyprávěli nám pravdivé i nepravdivé příběhy. Učili nás, co smíme a nesmíme. Lámali naši duši a zase ji pozvedali. Kořeny komunity se napojily na náš krevní oběh. Komunita jsou ti ostatní, s nimiž si více či méně rozumíme, ale s nimiž vždy žijeme na jednom místě. Cosi s nimi sdílíme, kamsi s nimi směřujeme, o cosi se snažíme. Tak bylo, jest a bude. Tento text byl inspirován písní hudební skupiny The Doors Riders On The Storm. Na nově zapojených školách již začaly vznikat školní týmy. Představujeme vám týmy ze Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce a Soukromé střední odborné školy a Středního odborného učiliště s.r.o. v Třebíči.

4 4 Školní komunitní projekty realizované 2012/2013 Společně pracujme i bavme se, studenti a senioři Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví, Bzenec Hlavním cílem projektu je vzájemné poznání a sblížení seniorů a studentů prostřednictvím společných aktivit. Studenti pro seniory ze dvou domů s pečovatelskou uspořádali například prohlídku školy a společně se věnovali řezbaření, kreslení a modelování. Vitriň se! aneb Umění za sklem Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka, České Budějovice Projekt chce rozšířit kulturní nabídku ve městě České Budějovice a přivést občany k aktivnějšímu vnímání veřejného prostoru. V rámci projektu byla slavnostní vernisáží zahájena činnost nové galerie ve vitríně, která umožní zviditelnění mladých umělců. Společně za štěstím, aneb všichni jsme stejní a přece jiní Obchodní akademie, Česká Lípa Projekt je zaměřen na dospělé s postižením žijící v České Lípě a jejím okolí. Studenti pro ně připravili volnočasové aktivity zaměřené například na rozvoj výtvarných schopností a společně s nimi zorganizovali společenské akce, například maškarní bál. Máme si co dát Střední odborná škola zdravotnická a střední odborné učiliště, Český Krumlov V rámci projektu se studenti snaží zlepšit psychický i fyzický stav seniorů, přiblížit se jim a obohatit jejich život. Bylo uspořádáno několik společenských akcí, výtvarná dílna, vzpomínkový večer a vznikla výstava fotografií.

5 5 Školní komunitní projekty realizované 2012/2013 Aktivní Kladno Gymnázium Kladno, Kladno Projekt usiluje o oživení kulturního života a vytvoření mezigeneračních mostů v Kladně. V rámci projektu bylo uspořádáno několik veřejných akcí například komponované odpoledne v kulturním domě s názvem Rozjezd! složené z her, hudby, sportovních aktivit, divadla, tomboly a akcí pro děti. Svět očima nevidomých Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Mladá Boleslav Cílem projektu je zlepšit porozumění mezi zdravými lidmi a lidmi se zrakovým postižením. Studenti pomocí zážitkové trasy představili svým vrstevníkům a zájemcům z řad veřejnosti každodenní úskalí, se kterými se slabozrací potýkají, a dali jim možnost prožít, jak nevidomí vnímají svět. Proč se zajímat. zvyšování politické gramotnosti Střední škola diplomacie a veřejné správy, s. r. o., Most Cílem projektu je vzbudit v mladých lidech zájem o politické dění okolo nich a motivovat je k angažovanosti a k tomu, aby chodili k volbám. Studenti posledních ročníků základních škol se formou přednášky Proč se zajímat ideologie a politika dozvěděli o různých nástrojích k ovlivňování politického dění. Vandalismus? To (ne)chceš! Mendelova střední škola, Nový Jičín Projekt se zaměřuje na problematiku vandalismu. Studenti nejprve fotograficky zmapovali nejčastější projevy vandalismu ve městě a provedli anketu mezi občany. Následně připravili pro žáky 7. tříd základních škol výtvarnou soutěž s názvem Vandalismu NE! a komponovaný pořad složený z besedy a scének.

6 6 Školní komunitní projekty realizované 2012/2013 Divadlo a hudba nás spojuje Střední škola logistiky a chemie, Olomouc Projekt chce touto cestou zpříjemnit dlouhodobě nemocným, seniorům žijícím v domově důchodců a dětem s postižením jejich život v uzavřeném prostředí. Studenti připravili divadelní a hudební pásmo pro tři vybrané komunity v Olomouci: LDN Hradisko, Domov důchodců, Chvákovice a Speciální MŠ Blanická. Etiketo, těší mě! 1 st International School of Ostrava základní škola a gymnázium s.r.o., Ostrava Projekt se věnuje propagaci slušného chování. Pomocí workshopů ve školách, informační kampaně v prostředcích městské hromadné dopravy Dopravního Podniku města Ostravy a tzv. aktivního týdne se snaží obnovit povědomí obyvatel Ostravy o základních principech slušného chování. Procházka historií Prostějova pro seniory SOŠ podnikání a obchodu, spol. s r. o., Prostějov V rámci projektu zaměřeného na zlepšení mezigeneračních vztahů studenti připravili komentované prohlídky centra Prostějova. Během nich místní seniory provedli po významných památkách. Pro imobilní zájemce přichystali multimediální prezentace v místním Domově důchodců. Buď chytrý a tak zkrátka hoď penízky do prasátka Obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická, Svitavy Cílem projektu bylo formou seminářů a praktické simulace finanční hry zvýšit finanční gramotnost v osmi devátých třídách na pěti základních školách ve Svitavách. Studenti chtěli, aby žáci porozuměli tomu, jak fungují investice, hypotéky, úvěry, úročení nebo pojistné smlouvy.

7 7 Školy zapojené do projektu v roce Ústí nad Labem Gymnázium Jateční Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola dravotnická 2 Most Střední škola diplomacie a veřejné správy s.r.o Bourání mezigeneračních barier Střední škola a Jazyková škola s právem jazykové zkoušky, Volyně Projekt se zaměřuje na zlepšení vztahů mezi mladými lidmi a seniory. Obsahem je série společných aktivit mladých lidi a seniorů, například vydlabávání dýní na Halloween, vzpomínkové retro odpoledne zaměřené na 60. a 70. léta, zpívání koled na Vánoce, malování hrnečků na Valentýna, velikonoční dílna nebo jarní piknik. Vyšší odborná škola ekonomická, sociální a zdravotnická, Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola Střední škola technická 3 Děčín Evropská obchodní akademie 4 Mladá Boleslav Gymnázium Dr. Josefa Pekaře 5 Český Brod Střední odborná škola 6 Kladno Gymnázium Kladno 7 Česká Lípa Obchodní akademie 8 Mnichovo Hradiště Gymnázium Mnichovo Hradiště 9 České Budějovice Gymnázium J. V. Jirsíka 10 Český Krumlov Střední odborná škola zdravotnická a Střední odborné učiliště Volyně Střední škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky 12 Kaplice Gymnázium, SOŠE a SOU Kaplice 13 Třebíč Soukromá střední odborná škola a Střední odborné učiliště s. r. o. 14 Svitavy Obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická 15 Brno Gymnázium Elgartova Bzenec Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví 17 Prostějov Střední odborná škola podnikání a obchodu, spol. s r.o. 18 Olomouc Gymnázium Olomouc-Hejčín Střední škola logistiky a chemie 19 Hranice Střední průmyslová škola Hranice Opava Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická 21 Nový Jičín Mendelova střední škola EDUCA - Střední odborná škola, s.r.o. sites.google.com/a/educa-sos.eu/educa/ 22 Ostrava Střední škola společného stravování 1 st International School of Ostrava - základní škola a gymnázium, s.r.o. 23 Český Těsín Střední škola hotelová, obchodní a polygrafická, Český Těšín, p. o. 23

8 8 Pro inspiraci Uzavřená škola je na vše sama Rozhovor o komunitních školách a jejich životě v českém prostředí s expertem Markem Lauermannem Co si představit, když se řekne komunitní škola? Pro mě je to škola, která umožňuje volný tok dovedností, znalostí a prostředků mezi různými hráči v komunitě, ať už je to samospráva, rodiče nebo podnikatelé. Ti všichni si mezi sebou mohou být velmi prospěšní, když se znají, pravidelně se setkávají a vědí, co potřebují jeden od druhého. Škola je v tomto schématu takovým pomyslným centrem, kde se všechny tyto skupiny mohou bavit o tom, jak zkvalitnit prostředí, ve kterém žijí. Plní tak prapůvodní roli jako centra vzdělanosti a setkávání lidí. Tématem komunitních škol se zabýváte řadu let. Co vás na tomto konceptu oslovilo? Já znám komunitní školy z Velké Británie a jiných anglosaský zemí, kde jsem se s touto myšlenkou poprvé setkal v 90. letech. Vždy mě fascinovalo, jak jsou ty školy otevřené dlouho do večera. Bylo také normální, že se rodiče podílí na životě školy, že škola je velmi přátelská a v jejím čele je někdo, kdo velmi dobře formuluje, co škola potřebuje. A právě tyhle věci se mi líbily natolik, že jsem se snažil přenést tento model do České republiky. V českém školství existuje obrovský příkop mezi rodiči a učiteli. Kolik vlastně takových škol v České republice máme? V rámci výzkumu pro Nadaci C. S. Motta jsme dospěli jsme k tomu, že tu je asi sto základních a tak dvacet středních škol, které splňují kritéria k tomu, aby si mohly říkat komunitní. Ale jsou tu další školy, které mají některé komunitní rysy. Právě proto, že je těžké určit, co je komunitní škola, byly vytvořeny standardy kvality komunitní školy. Ty pomáhají pojmenovat základní aspekty. Můžete uvést nějaké příklady? Jde třeba o inkluzivní způsob myšlení a akcentaci celoživotního vzdělávání. Škola, která si říká komunitní, by měla mít dobrou úroveň spolupráce s rodiči, měla by provazovat své aktivity s dobrovolnickými aktivitami nebo dobrovolnické aktivity svých žáků s potřebami komunity. Měla by mít jasný styl vedení a motivovat zaměstnance, studenty a rodiče k tomu, aby byli aktivními občany a tvůrčími aktéry života v komunitě. Kdy se české školy obvykle začínají o myšlenku komunitní školy zajímat? Často k tomu dospějí tak, že cítí potřebu dělat věci jinak nebo potřebují najít partnera, který by jim pomohl překonat těžké období. Například situaci, kdy jim klesá počet žáků. Znám několik škol, které měly velmi špatnou pověst a z této pozice začaly svou transformaci. Změna ve škole většinou začne tím, že je někdo nespokojený. Buď to jsou rodiče nebo učitelé nebo je to zřizovatel. Základem rozvoje ale vždy je, že někdo stav jasně pojmenuje. Dobré vztahy pro dlouhodobý rozvoj a lepší prostředí Jaké výhody přináší myšlenka komunitní školy škole samotné? Koncept komunitní školy má jednak ekonomický potenciál. Škola může například využít svou volnou kapacitu ke vzdělávání dospělých a má ekonomický benefit z toho, že lidé platí za kurzy, které se v ní konají. Jestliže školy spolupracují s nějakým velkým zaměstnavatelem a vzdělávají jeho zaměstnance, tak se vytváří dobré pouto například pro sponzoring. Dobré vztahy se zúročí i v dalších oblastech rozvoje. Škola například může využívat potenciál rodičů jako dobrovolníků. Jde ale také o provázání školního vzdělávacího programu s životem vně školy. Když škola pomáhá vyřešit nějaké sociální problémy v daném místě, tak se jí to zpětně vrací na zkvalitnění prostředí, ve kterém žije. Několikrát jste zmínil spolupráci s rodiči. V čem je tak důležitá? Celkově zmizí antagonismus rodiče versus škola, což je často hlavní problém. V českém školství existuje obrovský příkop mezi rodiči a učiteli. Jestliže česká škola bude tradičně stavět na třídních schůzkách, na které rodiče nebudou chodit, tak nikdy nebude mít přímou interakci. Když se zeptáte českých učitelů, tak vám řeknou, že rodiče nechtějí spolupracovat. Rodiče zase řeknou, že učitelé jsou blbí. A přitom mají minimum příležitostí se setkávat při nějaké aktivitě. Jak byste onen pomyslný příkop mezi rodiči a školou zahrabával? V okamžiku, kdy škola vyjde ven a řekne: Upravme park nebo udělejme společný výlet nebo charitativní akci, tak se najednou rodiče a učitelé vidí v jiné situaci. Vyjdou ze své klasické role. Když tohle bude škola dělat, tak najde v rodičích partnera. Mohou jí pomoci například jí dají více prostředků nebo pomohou nakontaktovat sponzory. Škola na ně také může delegovat realizaci některých aktivit třeba akcí pro veřejnost. Když je ta škola neustále uzavřená, tak ať dělá cokoliv, bude na vše sama.

9 9 Pro inspiraci A co dává komunitní dimenze školy žákům? Škola by měla být orientovaná tak, že naučí žáky řešit problémy, které se jich dotýkají. Aby nebyli závislí na tom, že to vyřeší někdo za ně. Projekty jako Active Citizens, které vytahují děti vně školy, jim dávají pocit, že dělají něco smysluplného a neztrácejí čas. Škola pak cítí, že neučila tradičně a zároveň vystavila dítě nějaké reálné situaci, ve které se něco naučilo. To je základní funkce komunitních projektů, které jsou součástí vzdělávacího programu školy. Je normální, že škola orientuje děti na řešení problémů v lokalitě, protože se jí to vrací tím, že děti mají zájem o to, co se ve škole a jejím okolí děje. Co je tedy hlavní překážkou, aby se školy tímto směrem ubíraly? Je to výběr ředitelů. Ředitelé jsou často více manažeři než vizionáři a jsou ve své činnosti zahlceni operativou. Vybírání českých ředitelů je navíc politikum. Pokud jsou ty procesy hodně zpolitizované, tak ředitel nemá tendenci řešit problémy v lokalitě. Když se začnete ptát na problémy, tak aktivizujete veřejnost a to není populární. Znám případy z několika brněnských škol, které se snažily jít touto cestou, aktivizovaly veřejnost a ta byla opravdu ochotná se na něčem podílet. Samospráva ale byla z toho ředitele tak nesvá, že ho postupně donutila odejít. Také nemáme tolik osobností, kteří by byli vizionáři, lídry a dokázali by strhnout ostatní. V čele ředitel s jasnou vizí Kde by měl ředitel začít, pokud chce posílit komunitní dimenzi školy? Prvním krokem je přesvědčit sbor o tom, co chci dělat a co tím škola získá. Začal bych vyjmenováváním benefitů a vzal bych to přes ekonomické dopady. Další podmínkou je mít na své straně zřizovatele. To je křižovatka, kterou musíte přejít. Pokud je tam tak hustý provoz, že to nejde, tak nemá smysl se o to ani pokoušet. No, a další podmínkou je vize o tom, jaká by škola měla být. Mít vizi zní trochu odtrženě od reálného světa. Jak by taková vize komunitní školy měla vznikat? Je především třeba znát prostředí komunity. Měla byste být schopná číst v potřebách daného místa a velice dobře rozumět tomu, co se tam děje. Pokud nejste z daného prostředí, tak byste měla použít nějaké rozšířené techniky například SWOT analýzy k tomu, abyste ho zmapovala. Škola si musí stanovit výchozí bod. Často je problém, že si škola nepřizná, že nějaké problémy existují. Zameteme je pod koberec s vírou, že zmizí. Ale oni nezmizí, naopak rostou. Kdybychom problémy neskrývali, možná bychom našli nějakého partnera v rodičích nebo ve veřejnosti. Když je škola uzavřená, tak tam nikdo nepřinese pohled z vnějšku. A co když není škola schopna problémy rozpoznat? Tím se dostáváme k druhému bodu když je škola uzavřená, tak tam nikdo nepřinese pohled z vnějšku. A stále platí to, že pod svícnem je tma. Když dvacet let žijete ve stejném modelu, tak si neuvědomíte, že je nějaký problém. Vy ho prostě nevidíte. Vše stále jede, děti pořád chodí Školství je velmi pomalu jedoucí stroj, když začnete s nějakou změnou, tak se projeví za osm až deset let. Vy musíte chtít školu otevřít. Není také dobré začít nějakou konkrétní akci? Je několik osvědčených technik. Musíte rodičům dát zažít nejdříve něco příjemného. Většina rodičů školu vnímá jako místo, kam dávají děti, nebo s ní mají spojené vlastní, většinou nepříjemné, zážitky z dětství. Potřebují získat pocit, že se ve škole něco smysluplného děje. Ale už v okamžiku příprav musíte vědět, co byste pro ně mohla připravit. Během mapování zjistíte, jestli je třeba mezi rodiči malá skupinka pozitivní deviace několik málo rodičů, kteří to chtějí dělat jinak a s nimi něco naplánovat. Většinou vycházíte z toho, že už máte někoho v cílové skupině a reflektujete, co vám říká. Nebo vnímáte, co on si myslí o tom, co vy navrhujete. I když ředitelé mají vizi a jsou lídři, tak jim asi nezbývá čas na organizování akcí. Kdo by to měl ve škole dělat? To je činnost pro někoho, komu říkáme komunitní koordinátor. Když ředitel zmapuje, co by se ve škole mělo odehrávat, tak může své pravomoci delegovat na někoho, kdo bude jeho prodlouženou rukou v budování a posilování komunitní dimenze školy. Buď je to zaměstnanec školy nebo nějaký dobrovolník třeba z řad rodičů nebo někdo, kdo je zaměstnaný samosprávou. Tento rozhovor vyšel v dubnovém čísle časopisu Moderní vyučování. Mgr. Marek Lauermann (nar. 1973) Donedávna pracoval jako zástupce ředitelky pro komunitní rozvoj na ZŠ Jihomoravské náměstí v Brně. V roce 2008 vedl tým zpracovávající pro Ministerstvo školství Analýzu připravenosti prostředí v ČR a možností rozvoje komunitních škol. Působil také jako národní koordinátor projektu Ověření standardů kvality komunitní školy. Je předsedou neziskové organizace Sdružení konzultantů rozvoje organizací, která se dlouhodobě zabývá myšlenkou rozšíření komunitních škol.

10 10 Pro inspiraci Snažíme se lidem dávat do rukou místo transparentů argumenty Rozhovor s Barborou Gregorovou z Ekologického právního servisu o projektu Občan 2.0. Kdo je Občan.2.0? Občan 2.0 může být každý. Zná svá práva a nebojí se je využít. Zajímá se o své okolí a snaží se něco změnit. Nechce si jen stěžovat, ale hledá řešení, otevírá debatu, zapojuje další občany. A kdo za ním stojí? Tým právníků Ekologického právního servisu (EPS) a síť Občanů 2.0. Tedy na jedné straně expertní nevládní organizace a aktivní občané. Za paragrafy totiž vždy stojí lidské příběhy. Jinak vypadá zákon na papíře a jinak pak jeho uplatňování v praxi. Aktivní občané, kteří vědí, na co mají právo, jsou pro úřad či vedení obce zatím spíše výjimkou nebo nemilým překvapením. My bychom to rádi změnili. A tak vznikl projekt v červnu loňského roku s názvem Občan 2.0, který vyšel z naší dlouholeté práce, dali jsme mu jméno a on ožil. Takže máme jednoročního Občana 2.0 takové velmi energické dítě, které nás i sebe může hodně naučit. Co je hlavním cílem kampaně/projektu? Vytvořit celorepublikovou síť Občanů tedy aktivních lidí, kteří se zajímají o věci veřejné. Občané 2.0 v ní budou moci sdílet své zkušenosti, úspěchy i neúspěchy. Budou vědět, že nejsou sami a že jejich příběh může být inspirací pro někoho na druhém konci republiky. Za rok od spuštění projektu máme 800 Občanů 2.0. Ročně zodpovíme více než 1100 právních dotazů, takže s aktivitou lidí v naší zemi to rozhodně není beznadějné. V rámci EPS koordinujeme souběžně i projekt dvaceti nevládních organizací s názvem Rekonstrukce státu. Žádáme poslance, aby ještě před volbami schválili několik zákonů, které mohou omezit korupční jednání. I tady se kolegům na pražské pobočce daří získávat stále více aktivních lidí, kteří jsou ochotni dát si schůzku s poslancem nebo senátorem ve svém okolí. Jsou to myslím oboustranně ojedinělé zážitky. Jakou pomoc nabízíte? Role EPS je myslím jasná. My se snažíme, aby s pomocí práva přibývalo těch, kterým se něco podařilo. S nadsázkou říkáme, že se lidem snažíme dávat do rukou argumenty a ne transparenty. Pro začínající Občany 2.0 stále rozšiřujeme databázi právních rad a manuálů, které lze najít na našem webu. Každý měsíc všem registrovaným Občanům 2.0 posíláme zpravodaj Občana 2.0, kde kromě aktuálních právních rad, posíláme i úspěchy našich klientů, tipy na školení, zajímavé odkazy na akce či výzvy do čeho je možné se aktuálně zapojit. S námi se tedy můžete jednak naučit, jak si efektivně zažádat o informaci na úřadě či s odvahou vkročit na zastupitelství, ale i jak si založit sdružení a stát se respektovaným partnerem v důležitých jednáních s obcí či úřady. Záleží jen na Vás. Jaké aktivity chystáte na tento rok? Aktuálně se teď chystáme na červnové setkání našich nejaktivnějších Občanů 2.0, které pořádáme několikrát ročně. Jde o třídenní akci, na kterou se sjíždějí lidé z celé republiky, aby si vyměnili své zkušenosti, zúčastnili se interaktivních školení, setkání s experty a odvezli si takový survival kit tedy hutnou dávku informací, inspirace, motivace a právní podpory.

11 11 Pro inspiraci Od září také opět rozšíříme naše řady o stážisty studenty práv, kteří po dobu jednoho roku pomáhají Občanům 2.0 s prací na konkrétních případech. Pomáhají s přípravou složitějších právních podání, účastní se klíčových jednání. Pro studenty je to praxe, jak mi říkáme přímo v terénu, pro Občany 2.0 velká podpora. V průběhu podzimu chystáme interaktivní školení Občana 2.0 založenou na formátu larpu 2.0. Tedy možnost jak vyzkoušet si, jaké je to být Občanem 2.0. Zažít si na vlastní kůži, některou z našich aktuálních kauz, vyzkoušet si roli nejen aktivního občana, ale také např. developera, opozičního zastupitele. Larp bychom rádi pak uváděli i mimo naši organizaci, např. na festivalech s tématikou aktivního občanství. Barbora Gregorová, koordinátorka projektu Občan 2.0 Co byste vzkázali na základě vašich dlouholetých zkušeností lidem, kteří s aktivitami ve své komunitě právě začínají? Nejtěžší je udělat první krok. Podat první žádost o informace, zavolat na úřad. Můžete ho udělat s námi a zjistíte, že to není tak složité. Současně je důležité nevzdat se po prvním neúspěchu. Je dobré vědět, že i když jste byli odmítnuti, nebo reakce nebyla taková, jak jste čekali, podnikli jste něco, na co by si měli úřady i politici zvykat. Realizovali jste svá občanská práva a podnítili veřejnou diskuzi. A to je úspěch bez ohledu na jeho reálný výsledek! Výhled do budoucna: Jak vidíte českou krajinu v roce 2023? Jak se v ní Občanovi 2.0 bude žít? Mně osobně by se líbila představa, že být Občanem 2.0 je v roce 2023 normální a přirozené jako chodit do školy nebo platit daně. Každý ví, že má svá práva, že má možnost je prosadit. Nemusí se bát, až se ho dětí zeptají, co udělal pro jejich budoucnost, pro společnou krajinu, či město, ve kterém žije. V symbolické rovině by bylo pěkné vnímat projekt Občana 2.0 jako možnou turistickou značku v české krajině, která bude viditelná na malých i velkých rozcestích, kde se bude rozhodovat o budoucnosti naší země. Kde je možné se dozvědět více? Další informace o projektu najdete na 3. ročník komiksové soutěže pro školy Bohouš a Dáša mění svět! Program Varianty společnosti Člověk v tísni vyhlašuje 3. ročník soutěže pro žáky a studenty základních a středních škol s názvem Bohouš a Dáša mění svět. Nebuď Guma a zapoj se taky! Tento rok je soutěž věnována tématu občanství, konkrétně otázkám jako např. Jak se pozná, že jsem občanem? Jak vypadá standardní občan naší země? Kdo má právo být občanem? Co nám dává to, že jsme občany? Jsme země občanů, Čechů, lidí nebo koho? Máte-li na škole nápadité a šikovné studenty, které by tato soutěž mohla zajímat, řekněte jim o ní. Více informací a plakát ke stažení na: 15&news=444 Učitelské lázně aneb Rozhlédni se! Kde jsou učitelé v létě, když neučí? Přece na učitelských lázních vzdělávacího programu Varianty. Tento rok s názvem Učitelské lázně aneb Rozhlédni se Učitelské lázně jsou především zážitkový pobyt, jehož cílem je načerpat novou energii a inspiraci do dalšího školního roku, dopřát hlavě i celému tělu odpočinek. Tématem letošních lázní je krajina vnitřní i vnější. Podíváme se na prostředí, ve kterém člověk žije, z nejrůznějších úhlů pohledu, globálních i lokálních. Pomocí různých zážitkových metod se budeme vracet do krajin našeho dětství. Budeme pátrat po životních událostech, které změnily ráz okolní krajiny. Kromě okolní krajiny budeme prozkoumávat i krajiny vnitřní. Letní škola je určena pro pedagogy základních a středních škol. Termín: Více informací a plakát ke stažení na: 15&news=439

12 12 O organizátorech Active Citizens Kdo stojí za projektem? Jaké tváře se skrývají za projektovým týmem? Marta Brichová Manažerka projektu Jana Krčmářová Asistentka projektu British Council British Council je britská mezinárodní organizace, která působí ve 110 zemích světa. British Council v České republice již přes sedmdesát let usiluje o posílení našich vztahů se Spojeným královstvím. Podporuje otevřenou diskusi na aktuální společenská témata a napomáhá výměně zkušeností v oblasti vzdělávání a rozvoje občanské společnosti. Kromě těchto aktivit nabízí British Council řadu jazykových kurzů vedoucích k mezinárodně uznávaným zkouškám. Více na Člověk v tísni, o.p.s. vzdělávací program Varianty Společnost Člověk v tísni vznikla v roce 1992 v okruhu válečných zpravodajů a novinářů, kterým už nestačilo jen přivážet ze zahraničních cest informace o probíhajících válkách, a začali do oblastí konfliktů vyvážet pomoc. Postupně se Člověk v tísni etabloval jako profesionální humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě. Vzdělávací program Varianty nabízí informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního a globálního rozvojového vzdělávání. Více na ( ) Martina Novotná Metodička a lektorka projektu Jana Lachmann PR a web Petra Skalická Lektorka Eva Vernerová Lektorka Kontakt Web: Připojte se k nám na Facebooku: https://www.facebook.com/activecitizenskomunitnivzdelavani

Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem

Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem Průvodce projektem Světová škola ve světě i doma Průvodce projektem Člověk v tísni, o. p. s., Praha 2012 Všechna práva vyhrazena. Editoři: Petra Skalická, Eva Vernerová Spolupracovali: Martina Benedikovičová,

Více

Sumář článků ze zpravodaje. Rovné příležitosti ve strukturálních fondech

Sumář článků ze zpravodaje. Rovné příležitosti ve strukturálních fondech Sumář článků ze zpravodaje Rovné příležitosti ve strukturálních fondech ČERVENEC - LISTOPAD 2006 1 Úvod Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky ve spolupráci s Gender Studies o.p.s. vydává od prosince

Více

Dobrovolnictví středoškoláků

Dobrovolnictví středoškoláků Dobrovolnictví středoškoláků Manuál pro učitele, zaměstnance neziskových organizací a volnočasových klubů a další zájemce o tom, jak udělat dobrovolnictví pro středoškoláky zajímavým. Michal Novotný (Hestia

Více

Průvodce procesem komunitního plánování sociálních služeb

Průvodce procesem komunitního plánování sociálních služeb Průvodce procesem komunitního plánování sociálních služeb Obsah: Co je komunitní plánování sociálních služeb a kdo jsou jeho hlavní aktéři Jaký má komunitní plánování sociálních služeb pro obec přínos?

Více

Slovo úvodem. V tomto čísle našeho bulletinu se věnujeme etwinningu z pohledu ředitelů

Slovo úvodem. V tomto čísle našeho bulletinu se věnujeme etwinningu z pohledu ředitelů Bulletin pro učitele a odbornou veřejnost o využití informačních technologií v evropském vzdělávání říjen 2011 Cílem bulletinu je přinášet inspirace z Evropy a evropské spolupráce v oblasti využívání informačních

Více

KOnference NEformálního Vzdělávání. Česká národní agentura Mládež

KOnference NEformálního Vzdělávání. Česká národní agentura Mládež KOnference NEformálního Vzdělávání Česká národní agentura Mládež KOnference NEformálního Vzdělávání Česká národní agentura Mládež OBSAH Úvod........................... 3 Česká národní agentura Mládež

Více

...a kde jsi ty? aneb Inspirativní projekty mladých lidí podpořené z programu Mládež v akci

...a kde jsi ty? aneb Inspirativní projekty mladých lidí podpořené z programu Mládež v akci 4...a kde jsi ty? aneb Inspirativní projekty mladých lidí podpořené z programu Mládež v akci Předmluva Z výzkumného monitoringu dopadu programu Mládež v akci na účastníky a vedoucí projektů za Českou

Více

FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY

FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY Sborník inspirace z Čech i zahraničí www.fitforflexi.cz FLEXI-SLAĎOVÁNÍ PRÁCE A RODINY Sborník inspirace z Čech i zahraničí Flexi-slaďování práce a rodiny. Sborník inspirace

Více

Dobrovolníci mění svět

Dobrovolníci mění svět Dobrovolníci mění svět sborník příkladů dobré praxe Vážené čtenářky, vážení čtenáři, právě otevíráte publikaci, která vznikla v rámci Evropského roku dobrovolnictví vyhlášeného Evropskou komisí pro rok

Více

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU OBSAH 1 PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT...3 2 OBLASTI, Z KTERÝCH PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT ČERPÁ, A KTERÝCH SE DOTÝKÁ...4 2.1 Udržitelný

Více

8. března se konala konference v pražském hotelu STEP

8. března se konala konference v pražském hotelu STEP Z obsahu: Inkluze je pro všechny...str. 7 8 Jak se reformují ZUŠ... str. 9 Příloha: Gramotnosti na základních školách 1/2012 ČTVRTLETNÍK NÁRODNÍHO ÚSTAVU PRO VZDĚLÁVÁNÍ Editorial Dostává se Vám do rukou

Více

PROJEKT NA PODPORU ROZVOJE ROMSKÝCH NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ

PROJEKT NA PODPORU ROZVOJE ROMSKÝCH NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ PROJEKT NA PODPORU ROZVOJE ROMSKÝCH NEZISKOVÝCH ORGANIZACÍ ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA 1.září 2003-30.června 2006 31. července 2006 Mgr. Lenka Felcmanová koordinátorka projektu Obsah: 1. Obecné informace... 3 2.

Více

NEWSLETTER CSI. číslo3. V tomto vydání:

NEWSLETTER CSI. číslo3. V tomto vydání: Vytvořilo Centrum pro komunitní práci Moravskoslezský kraj, Zábřežská 20, 787 01 Šumperk. E-mail: ivo.skrabal@cpkp.cz, telefon: +420 777 793 714. Foto: archiv CpKP a autoři příspěvků. NEWSLETTER CSI Centrum

Více

CHYSTÁ SE VZKŘÍŠENÍ MISTROVSKÝCH ZKOUŠEK

CHYSTÁ SE VZKŘÍŠENÍ MISTROVSKÝCH ZKOUŠEK Z OBSAHU Polemika kolem maturit Příklady využití systému ECVET Co už vykonal projekt UNIV 3 Finský úspěch je založen na učitelích 2/2014 ČTVRTLETNÍK NÁRODNÍHO ÚSTAVU PRO VZDĚLÁVÁNÍ NOVÁ STRATEGIE DO ROKU

Více

Klub. www.neziskovky.cz. Neziskovky.cz

Klub. www.neziskovky.cz. Neziskovky.cz SVĚT 1/2010 zpravodaj pro neziskové organizace www.neziskovky.cz NEZISKOVEK Vaše dotazy str. 5 Neziskovky.cz upravují ceny pro rok 2010 Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) se dotklo také Neziskovek.cz.

Více

Standardy kvality a principy. opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfg. Komunitní školy. hjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxc vbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq

Standardy kvality a principy. opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfg. Komunitní školy. hjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzxc vbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq qwertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwerty uiopasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasd fghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfghjklzx cvbnmqwertyuiopasdfghjklzxcvbnmq wertyuiopasdfghjklzxcvbnmqwertyui Standardy kvality a principy opasdfghjklzxcvbnmqwertyuiopasdfg

Více

V tomto sborníku naleznete stručné medailony věnované jednotlivým mluvčím nebo jejich organizacím, a také jejich zpracované příspěvky.

V tomto sborníku naleznete stručné medailony věnované jednotlivým mluvčím nebo jejich organizacím, a také jejich zpracované příspěvky. Obsah Obsah... 2 Úvod... 3 Medailony... 4 Centrum zaměstnanosti Mikroregionu Velkomeziříčsko-Bítešsko... 4 Mgr. Bc. Michaela Beranová... 5 Ing. Zdeněk Borůvka... 7 Mgr. Martin Čapka... 8 Mgr. Petra Fortelná...

Více

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE

ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE 10 2002 ZPRAVODAJ O VÝCHOVĚ A VYUŽITÍ VOLNÉHO ČASU DĚTÍ A MLÁDEŽE do roku 2003 15. valné shromáždění črdm nelze kázat vodu a pít víno z korespondence črdm go & regiontour 2003 bambiriáda 2003 archa v roce

Více

Průvodník. Informační bulletin partnerství beskydy pro všechny zpravodaj o sociálním podnikání a sociálním cestovním ruchu. Obsah.

Průvodník. Informační bulletin partnerství beskydy pro všechny zpravodaj o sociálním podnikání a sociálním cestovním ruchu. Obsah. Informační bulletin partnerství beskydy pro všechny zpravodaj o sociálním podnikání a sociálním cestovním ruchu l i s t o p a d 2 0 0 7 Průvodník Vážení čtenáři, pomalu se blížíme ke konci roku a i projekt

Více

Klíčový rok. zážitková pedagogika a projektová výuka pro základní školy v rámci projektu Prázdninové školy Lipnice

Klíčový rok. zážitková pedagogika a projektová výuka pro základní školy v rámci projektu Prázdninové školy Lipnice Klíčový rok zážitková pedagogika a projektová výuka pro základní školy v rámci projektu Prázdninové školy Lipnice Projekt byl na Výroční konferenci OPVK pořádané MŠMT představen jako jeden z nejzajímavějších

Více

Otvíráme. Šance pro mladé z dětských domovů: New Job New Life. Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2013 EDICE

Otvíráme. Šance pro mladé z dětských domovů: New Job New Life. Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2013 EDICE 03_2013_NTMD_NTM_2 08.10.13 19:08 Stránka 1 Otvíráme EDICE Magazín nejen o českých dětech Vydání III/2013 Šance pro mladé z dětských domovů: New Job New Life 03_2013_NTMD_NTM_2 08.10.13 19:08 Stránka 2

Více

NTEERINGDOBROVOLNICT BROVOLNICTVÍVOLUNTEE NGDOBROVOLNICTVÍVOLU. Den pro dobrovolníky ve Zlínském kraji. Čeho jsme dosáhli kam směřujeme?

NTEERINGDOBROVOLNICT BROVOLNICTVÍVOLUNTEE NGDOBROVOLNICTVÍVOLU. Den pro dobrovolníky ve Zlínském kraji. Čeho jsme dosáhli kam směřujeme? RINGDOBROVOLNICTVÍVO EERINGDOBROVOLNICTVÍ ERINGDOBROVOLNICTVÍVO RINGDOBROVOLNICTVÍVO ROVOLNICTVÍVOLUNTEER TEERINGDOBROVOLNICTV GDOBROVOLNICTVÍVOLU NGDOBROVOLNICTVÍVOLU BROVOLNICTVÍVOLUNTEE NTEERINGDOBROVOLNICT

Více

UŽŠÍ VÝBĚR PROJEKTŮ VE TŘECH KATEGORIÍCH V CENĚ GRATIAS TIBI 2014 ZA OBČANSKOU AKTIVITU MLADÝCH LIDÍ OVLIVŇUJÍCÍ POZITIVNĚ ŽIVOT VE SPOLEČNOSTI

UŽŠÍ VÝBĚR PROJEKTŮ VE TŘECH KATEGORIÍCH V CENĚ GRATIAS TIBI 2014 ZA OBČANSKOU AKTIVITU MLADÝCH LIDÍ OVLIVŇUJÍCÍ POZITIVNĚ ŽIVOT VE SPOLEČNOSTI UŽŠÍ VÝBĚR PROJEKTŮ VE TŘECH KATEGORIÍCH V CENĚ GRATIAS TIBI 2014 ZA OBČANSKOU AKTIVITU MLADÝCH LIDÍ OVLIVŇUJÍCÍ POZITIVNĚ ŽIVOT VE SPOLEČNOSTI WWW.GRATIASTIBI.CZ KATEGORIE I: ZÁKLADNÍ ŠKOLY 1. Bezpečnější

Více

Financováno z programu PHARE Evropské unie. Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace

Financováno z programu PHARE Evropské unie. Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace Financováno z programu PHARE Evropské unie Průvodce dobrovolnictvím pro neziskové organizace HESTIA Národní dobrovolnické centrum Praha - červen 2003 Tento průvodce vznikl jako výstup projektu Zvýšení

Více

OBDIVUHODNÍ SENIOŘI průvodce projektem dobrovolnické centrum

OBDIVUHODNÍ SENIOŘI průvodce projektem dobrovolnické centrum OBDIVUHODNÍ SENIOŘI průvodce projektem Průzkum na téma Senioři ve společnosti Financováno programem Evropské unie - Phare 2002 dobrovolnické centrum Dobrovolnické centrum, o.s., Ústí nad Labem, 2005 dobrovolnické

Více

Pokračování na str. 6

Pokračování na str. 6 z obsahu Zahrada hrou zvítězila v soutěži EDUína Ověřování kvality programů primární prevence Workshopy o vlastním hodnocení škol NSK pomáhá při rekvalifikacích Příloha: Chronologie událostí ve školství

Více

Případové studie projektů sociálního podnikání a sociálních inovací. Kolektiv autorů

Případové studie projektů sociálního podnikání a sociálních inovací. Kolektiv autorů Případové studie projektů sociálního podnikání a sociálních inovací Kolektiv autorů PŘÍPADOVÉ STUDIE PROJEKTŮ SOCIÁLNÍHO PODNIKÁNÍ A SOCIÁLNÍCH INOVACÍ Kolektiv autorů Vydal Ústav sociálních inovací Brno

Více

Jak. Manuál. podpořit zapojování zaměstnanců do veřejně prospěšných projektů a činností. pro firmy i neziskové organizace

Jak. Manuál. podpořit zapojování zaměstnanců do veřejně prospěšných projektů a činností. pro firmy i neziskové organizace Manuál pro firmy i neziskové organizace Jak podpořit zapojování zaměstnanců do veřejně prospěšných projektů a činností Manuál pro firmy Obsah Předmluva 3 Úvod do tématu 4 Dobrovolnictví podporované zaměstnavatelem

Více

filmové kluby jeden svět

filmové kluby jeden svět rady doporučení zkušenosti filmové kluby jeden svět Jeden svět na školách, projekt společnosti Člověk v tísni rady doporučení zkušenosti filmové kluby jeden svět Jeden svět na školách, projekt společnosti

Více

OVB Journal. Počítáme s odpovědností. Pomáháme formovat společnost. Michal Knapp Společně sdílené hodnoty nás provázejí na každém kroku

OVB Journal. Počítáme s odpovědností. Pomáháme formovat společnost. Michal Knapp Společně sdílené hodnoty nás provázejí na každém kroku OVB Journal LISTOPAD 2010 Počítáme s odpovědností Pomáháme formovat společnost Michal Knapp Společně sdílené hodnoty nás provázejí na každém kroku Hana Slezáková Společenská odpovědnost je mnohonásobkem

Více