Zpravodaj EDITORIAL. červen 2013

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Zpravodaj EDITORIAL. červen 2013"

Transkript

1 OBSAH 1 Editorial 2 Ohlédnutí za proběhlými akcemi 2 Tržiště školních komunitních projektů a diskuze o komunitních školách 3 Další školy na palubě 4 Školní komunitní projekty realizované 2012/ Přehled škol zapojených do projektu 8 Inspirace pro vás 8 Uzavřená škola je na vše sama rozhovor s Markem Lauermannem 10 Snažíme se dávat lidem do rukou místo transparentů argumenty rozhovor s Barborou Gregorovou 12 Active Citizens tým se představuje 12 Kontakt EDITORIAL Milí účastníci a přátelé, v tomto čísle newsletteru se ohlížíme za celým uplynulým půl rokem. Chtěli bychom se s vámi například podělit o výstupy 13-ti komunitních projektů (přehled na str. 4), které realizovaly školní týmy Active Citizens od listopadu 2012 do dubna Projekty řešily pestrou škálu témat od zlepšování mezigeneračních vztahů, přes zvyšování finanční a politické gramotnosti až po propagaci slušného chování. Měli jsme velkou radost z toho, s jakým sebevědomím a energií studenti svou práci prezentovali na dubnovém tržišti v Praze i ze zájmu, jaký o jejich činnost byl ze strany návštěvníků této akce. Zpravodaj No. 4 červen 2013 Začátkem roku do projektu přistoupilo dalších 17 škol. Na palubě Active Citizens se v tuto chvíli tedy nachází 30 středních škol z 23 českých měst a 9 krajů. Jsme zvědaví, co druhý ročník projektu přinese a jaká nová témata pro školní projekty studenti objeví. Přehled všech škol zapojených do projektu naleznete na straně 7. Na závěr vám nabízíme dva rozhovory. S Markem Lauermannem jsme si povídali o komunitních školách. S Barborou Gregarovou z Ekologického právního servisu zase o projektu Občan 2.0. Teď vám již přejeme příjemné čtení a krásné léto! Váš projektový tým

2 2 Ohlédnutí za proběhlými akcemi DĚtskÝ piknik ve Volyni Velký jarní piknik pro děti z místní mateřské a základní školy uspořádal v polovině června Active Citizens tým ze střední Jazykové školy ve Volyni. Na louce v centru města připravili studenti pro děti stanoviště s různými úkoly, taneční představení, minidiskotéku i malé občerstvení. Projekt ve Volyni je zaměřen na zlepšení mezigeneračních vztahů, na podzim chystají studenti další akce zaměřené na děti a seniory. Více se dočtete zde: vic-nez-detsky-jarni-piknik/ Tržiště školních komunitních projektů a diskuze o komunitních školách V polovině dubna jsme v pražském centru Greenpoint uspořádali interaktivní odpoledne věnované komunitním školám a prezentaci žákovských projektů. Na úvod zástupci vybraných školních týmů sdíleli s publikem své zkušenosti s týmovou spoluprácí, navazováním partnerství v komunitě a postupným růstem jejich projektu. Následovala malá přehlídka třinácti školních komunitních projektů, které byly v rámci Active Citizens realizované začátkem roku Na tržišti, kde měl každý školní projekt svůj stánek - všechny vesměs velmi pestré a vyzdobené fotografiemi a materiály odpovídali studenti na zvídavé dotazy učitelů a ostatních návštěvníků. Jaké projekty se na akci představily si můžete přečíst na straně 4. Náledoval blok prezentací, v jehož úvodu Chris Jones, ředitelka britské organizace International Excellence for Community Schools, představila hlavní principy fungování komunitních škol. Jde především o to, aby škola byla přátelská a otevřená vůči svému okolí a podílela se na řešení problémů a potřeb komunity. Na Chris navázal český expert Marek Lauermann, který zasadil celé téma do českého kontextu. Ukázal výhody takto otevřených škol, ale i současné hranice jejich rozvoje u nás. Fotogalerii z tržiště a diskuzního odpoledne najdete zde:

3 3 Ohlédnutí za proběhlými akcemi KOMUNITA Petr Hartmann Nové školy na palubě školení pro učitele na téma Kultura a identita Ve dnech dubna zároveň proběhlo v pražském konferenčním centru Greenpoint první školení pro učitele ze 17-ti středních škol, které se nově zapojily do projektu. Hlavním tématem byla vlastní kultura a identita. Přes 30 účastníků se společně zamýšlelo nad tím, co do projektu osobně přinášejí, jaké schopnosti a dovednosti mohou nabídnout, a nad tím, jak kultura a identita ovlivňují naše uvažování o ostatních. Diskutovalo se také, co znamená spojení aktivní občan a jak konstruktivně přistupovat k řešení problémů. Ke konci se pozornost obrátila k -školním komunitám jednotlivých účastníků a otázce: Na co jsem ve své komunitě hrdý? Účastníci se zamýšleli nad vztahem mezi komunitou a školou. Zde je malá ukázka ze zamyšlení na téma Na výchově dítěte se podílí celá komunita, kterou technikou volného psaní napsal jeden z účastníků. Do komunity jsme se narodili. Do komunity nás pohodili. Učili nás chodit, mluvit, jíst příborem a správně vyměšovat. Vyprávěli nám pravdivé i nepravdivé příběhy. Učili nás, co smíme a nesmíme. Lámali naši duši a zase ji pozvedali. Kořeny komunity se napojily na náš krevní oběh. Komunita jsou ti ostatní, s nimiž si více či méně rozumíme, ale s nimiž vždy žijeme na jednom místě. Cosi s nimi sdílíme, kamsi s nimi směřujeme, o cosi se snažíme. Tak bylo, jest a bude. Tento text byl inspirován písní hudební skupiny The Doors Riders On The Storm. Na nově zapojených školách již začaly vznikat školní týmy. Představujeme vám týmy ze Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce a Soukromé střední odborné školy a Středního odborného učiliště s.r.o. v Třebíči.

4 4 Školní komunitní projekty realizované 2012/2013 Společně pracujme i bavme se, studenti a senioři Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví, Bzenec Hlavním cílem projektu je vzájemné poznání a sblížení seniorů a studentů prostřednictvím společných aktivit. Studenti pro seniory ze dvou domů s pečovatelskou uspořádali například prohlídku školy a společně se věnovali řezbaření, kreslení a modelování. Vitriň se! aneb Umění za sklem Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka, České Budějovice Projekt chce rozšířit kulturní nabídku ve městě České Budějovice a přivést občany k aktivnějšímu vnímání veřejného prostoru. V rámci projektu byla slavnostní vernisáží zahájena činnost nové galerie ve vitríně, která umožní zviditelnění mladých umělců. Společně za štěstím, aneb všichni jsme stejní a přece jiní Obchodní akademie, Česká Lípa Projekt je zaměřen na dospělé s postižením žijící v České Lípě a jejím okolí. Studenti pro ně připravili volnočasové aktivity zaměřené například na rozvoj výtvarných schopností a společně s nimi zorganizovali společenské akce, například maškarní bál. Máme si co dát Střední odborná škola zdravotnická a střední odborné učiliště, Český Krumlov V rámci projektu se studenti snaží zlepšit psychický i fyzický stav seniorů, přiblížit se jim a obohatit jejich život. Bylo uspořádáno několik společenských akcí, výtvarná dílna, vzpomínkový večer a vznikla výstava fotografií.

5 5 Školní komunitní projekty realizované 2012/2013 Aktivní Kladno Gymnázium Kladno, Kladno Projekt usiluje o oživení kulturního života a vytvoření mezigeneračních mostů v Kladně. V rámci projektu bylo uspořádáno několik veřejných akcí například komponované odpoledne v kulturním domě s názvem Rozjezd! složené z her, hudby, sportovních aktivit, divadla, tomboly a akcí pro děti. Svět očima nevidomých Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Mladá Boleslav Cílem projektu je zlepšit porozumění mezi zdravými lidmi a lidmi se zrakovým postižením. Studenti pomocí zážitkové trasy představili svým vrstevníkům a zájemcům z řad veřejnosti každodenní úskalí, se kterými se slabozrací potýkají, a dali jim možnost prožít, jak nevidomí vnímají svět. Proč se zajímat. zvyšování politické gramotnosti Střední škola diplomacie a veřejné správy, s. r. o., Most Cílem projektu je vzbudit v mladých lidech zájem o politické dění okolo nich a motivovat je k angažovanosti a k tomu, aby chodili k volbám. Studenti posledních ročníků základních škol se formou přednášky Proč se zajímat ideologie a politika dozvěděli o různých nástrojích k ovlivňování politického dění. Vandalismus? To (ne)chceš! Mendelova střední škola, Nový Jičín Projekt se zaměřuje na problematiku vandalismu. Studenti nejprve fotograficky zmapovali nejčastější projevy vandalismu ve městě a provedli anketu mezi občany. Následně připravili pro žáky 7. tříd základních škol výtvarnou soutěž s názvem Vandalismu NE! a komponovaný pořad složený z besedy a scének.

6 6 Školní komunitní projekty realizované 2012/2013 Divadlo a hudba nás spojuje Střední škola logistiky a chemie, Olomouc Projekt chce touto cestou zpříjemnit dlouhodobě nemocným, seniorům žijícím v domově důchodců a dětem s postižením jejich život v uzavřeném prostředí. Studenti připravili divadelní a hudební pásmo pro tři vybrané komunity v Olomouci: LDN Hradisko, Domov důchodců, Chvákovice a Speciální MŠ Blanická. Etiketo, těší mě! 1 st International School of Ostrava základní škola a gymnázium s.r.o., Ostrava Projekt se věnuje propagaci slušného chování. Pomocí workshopů ve školách, informační kampaně v prostředcích městské hromadné dopravy Dopravního Podniku města Ostravy a tzv. aktivního týdne se snaží obnovit povědomí obyvatel Ostravy o základních principech slušného chování. Procházka historií Prostějova pro seniory SOŠ podnikání a obchodu, spol. s r. o., Prostějov V rámci projektu zaměřeného na zlepšení mezigeneračních vztahů studenti připravili komentované prohlídky centra Prostějova. Během nich místní seniory provedli po významných památkách. Pro imobilní zájemce přichystali multimediální prezentace v místním Domově důchodců. Buď chytrý a tak zkrátka hoď penízky do prasátka Obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická, Svitavy Cílem projektu bylo formou seminářů a praktické simulace finanční hry zvýšit finanční gramotnost v osmi devátých třídách na pěti základních školách ve Svitavách. Studenti chtěli, aby žáci porozuměli tomu, jak fungují investice, hypotéky, úvěry, úročení nebo pojistné smlouvy.

7 7 Školy zapojené do projektu v roce Ústí nad Labem Gymnázium Jateční Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola dravotnická 2 Most Střední škola diplomacie a veřejné správy s.r.o Bourání mezigeneračních barier Střední škola a Jazyková škola s právem jazykové zkoušky, Volyně Projekt se zaměřuje na zlepšení vztahů mezi mladými lidmi a seniory. Obsahem je série společných aktivit mladých lidi a seniorů, například vydlabávání dýní na Halloween, vzpomínkové retro odpoledne zaměřené na 60. a 70. léta, zpívání koled na Vánoce, malování hrnečků na Valentýna, velikonoční dílna nebo jarní piknik. Vyšší odborná škola ekonomická, sociální a zdravotnická, Obchodní akademie, Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola Střední škola technická 3 Děčín Evropská obchodní akademie 4 Mladá Boleslav Gymnázium Dr. Josefa Pekaře 5 Český Brod Střední odborná škola 6 Kladno Gymnázium Kladno 7 Česká Lípa Obchodní akademie 8 Mnichovo Hradiště Gymnázium Mnichovo Hradiště 9 České Budějovice Gymnázium J. V. Jirsíka 10 Český Krumlov Střední odborná škola zdravotnická a Střední odborné učiliště Volyně Střední škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky 12 Kaplice Gymnázium, SOŠE a SOU Kaplice 13 Třebíč Soukromá střední odborná škola a Střední odborné učiliště s. r. o. 14 Svitavy Obchodní akademie a Vyšší odborná škola ekonomická 15 Brno Gymnázium Elgartova Bzenec Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví 17 Prostějov Střední odborná škola podnikání a obchodu, spol. s r.o. 18 Olomouc Gymnázium Olomouc-Hejčín Střední škola logistiky a chemie 19 Hranice Střední průmyslová škola Hranice Opava Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická 21 Nový Jičín Mendelova střední škola EDUCA - Střední odborná škola, s.r.o. sites.google.com/a/educa-sos.eu/educa/ 22 Ostrava Střední škola společného stravování 1 st International School of Ostrava - základní škola a gymnázium, s.r.o. 23 Český Těsín Střední škola hotelová, obchodní a polygrafická, Český Těšín, p. o. 23

8 8 Pro inspiraci Uzavřená škola je na vše sama Rozhovor o komunitních školách a jejich životě v českém prostředí s expertem Markem Lauermannem Co si představit, když se řekne komunitní škola? Pro mě je to škola, která umožňuje volný tok dovedností, znalostí a prostředků mezi různými hráči v komunitě, ať už je to samospráva, rodiče nebo podnikatelé. Ti všichni si mezi sebou mohou být velmi prospěšní, když se znají, pravidelně se setkávají a vědí, co potřebují jeden od druhého. Škola je v tomto schématu takovým pomyslným centrem, kde se všechny tyto skupiny mohou bavit o tom, jak zkvalitnit prostředí, ve kterém žijí. Plní tak prapůvodní roli jako centra vzdělanosti a setkávání lidí. Tématem komunitních škol se zabýváte řadu let. Co vás na tomto konceptu oslovilo? Já znám komunitní školy z Velké Británie a jiných anglosaský zemí, kde jsem se s touto myšlenkou poprvé setkal v 90. letech. Vždy mě fascinovalo, jak jsou ty školy otevřené dlouho do večera. Bylo také normální, že se rodiče podílí na životě školy, že škola je velmi přátelská a v jejím čele je někdo, kdo velmi dobře formuluje, co škola potřebuje. A právě tyhle věci se mi líbily natolik, že jsem se snažil přenést tento model do České republiky. V českém školství existuje obrovský příkop mezi rodiči a učiteli. Kolik vlastně takových škol v České republice máme? V rámci výzkumu pro Nadaci C. S. Motta jsme dospěli jsme k tomu, že tu je asi sto základních a tak dvacet středních škol, které splňují kritéria k tomu, aby si mohly říkat komunitní. Ale jsou tu další školy, které mají některé komunitní rysy. Právě proto, že je těžké určit, co je komunitní škola, byly vytvořeny standardy kvality komunitní školy. Ty pomáhají pojmenovat základní aspekty. Můžete uvést nějaké příklady? Jde třeba o inkluzivní způsob myšlení a akcentaci celoživotního vzdělávání. Škola, která si říká komunitní, by měla mít dobrou úroveň spolupráce s rodiči, měla by provazovat své aktivity s dobrovolnickými aktivitami nebo dobrovolnické aktivity svých žáků s potřebami komunity. Měla by mít jasný styl vedení a motivovat zaměstnance, studenty a rodiče k tomu, aby byli aktivními občany a tvůrčími aktéry života v komunitě. Kdy se české školy obvykle začínají o myšlenku komunitní školy zajímat? Často k tomu dospějí tak, že cítí potřebu dělat věci jinak nebo potřebují najít partnera, který by jim pomohl překonat těžké období. Například situaci, kdy jim klesá počet žáků. Znám několik škol, které měly velmi špatnou pověst a z této pozice začaly svou transformaci. Změna ve škole většinou začne tím, že je někdo nespokojený. Buď to jsou rodiče nebo učitelé nebo je to zřizovatel. Základem rozvoje ale vždy je, že někdo stav jasně pojmenuje. Dobré vztahy pro dlouhodobý rozvoj a lepší prostředí Jaké výhody přináší myšlenka komunitní školy škole samotné? Koncept komunitní školy má jednak ekonomický potenciál. Škola může například využít svou volnou kapacitu ke vzdělávání dospělých a má ekonomický benefit z toho, že lidé platí za kurzy, které se v ní konají. Jestliže školy spolupracují s nějakým velkým zaměstnavatelem a vzdělávají jeho zaměstnance, tak se vytváří dobré pouto například pro sponzoring. Dobré vztahy se zúročí i v dalších oblastech rozvoje. Škola například může využívat potenciál rodičů jako dobrovolníků. Jde ale také o provázání školního vzdělávacího programu s životem vně školy. Když škola pomáhá vyřešit nějaké sociální problémy v daném místě, tak se jí to zpětně vrací na zkvalitnění prostředí, ve kterém žije. Několikrát jste zmínil spolupráci s rodiči. V čem je tak důležitá? Celkově zmizí antagonismus rodiče versus škola, což je často hlavní problém. V českém školství existuje obrovský příkop mezi rodiči a učiteli. Jestliže česká škola bude tradičně stavět na třídních schůzkách, na které rodiče nebudou chodit, tak nikdy nebude mít přímou interakci. Když se zeptáte českých učitelů, tak vám řeknou, že rodiče nechtějí spolupracovat. Rodiče zase řeknou, že učitelé jsou blbí. A přitom mají minimum příležitostí se setkávat při nějaké aktivitě. Jak byste onen pomyslný příkop mezi rodiči a školou zahrabával? V okamžiku, kdy škola vyjde ven a řekne: Upravme park nebo udělejme společný výlet nebo charitativní akci, tak se najednou rodiče a učitelé vidí v jiné situaci. Vyjdou ze své klasické role. Když tohle bude škola dělat, tak najde v rodičích partnera. Mohou jí pomoci například jí dají více prostředků nebo pomohou nakontaktovat sponzory. Škola na ně také může delegovat realizaci některých aktivit třeba akcí pro veřejnost. Když je ta škola neustále uzavřená, tak ať dělá cokoliv, bude na vše sama.

9 9 Pro inspiraci A co dává komunitní dimenze školy žákům? Škola by měla být orientovaná tak, že naučí žáky řešit problémy, které se jich dotýkají. Aby nebyli závislí na tom, že to vyřeší někdo za ně. Projekty jako Active Citizens, které vytahují děti vně školy, jim dávají pocit, že dělají něco smysluplného a neztrácejí čas. Škola pak cítí, že neučila tradičně a zároveň vystavila dítě nějaké reálné situaci, ve které se něco naučilo. To je základní funkce komunitních projektů, které jsou součástí vzdělávacího programu školy. Je normální, že škola orientuje děti na řešení problémů v lokalitě, protože se jí to vrací tím, že děti mají zájem o to, co se ve škole a jejím okolí děje. Co je tedy hlavní překážkou, aby se školy tímto směrem ubíraly? Je to výběr ředitelů. Ředitelé jsou často více manažeři než vizionáři a jsou ve své činnosti zahlceni operativou. Vybírání českých ředitelů je navíc politikum. Pokud jsou ty procesy hodně zpolitizované, tak ředitel nemá tendenci řešit problémy v lokalitě. Když se začnete ptát na problémy, tak aktivizujete veřejnost a to není populární. Znám případy z několika brněnských škol, které se snažily jít touto cestou, aktivizovaly veřejnost a ta byla opravdu ochotná se na něčem podílet. Samospráva ale byla z toho ředitele tak nesvá, že ho postupně donutila odejít. Také nemáme tolik osobností, kteří by byli vizionáři, lídry a dokázali by strhnout ostatní. V čele ředitel s jasnou vizí Kde by měl ředitel začít, pokud chce posílit komunitní dimenzi školy? Prvním krokem je přesvědčit sbor o tom, co chci dělat a co tím škola získá. Začal bych vyjmenováváním benefitů a vzal bych to přes ekonomické dopady. Další podmínkou je mít na své straně zřizovatele. To je křižovatka, kterou musíte přejít. Pokud je tam tak hustý provoz, že to nejde, tak nemá smysl se o to ani pokoušet. No, a další podmínkou je vize o tom, jaká by škola měla být. Mít vizi zní trochu odtrženě od reálného světa. Jak by taková vize komunitní školy měla vznikat? Je především třeba znát prostředí komunity. Měla byste být schopná číst v potřebách daného místa a velice dobře rozumět tomu, co se tam děje. Pokud nejste z daného prostředí, tak byste měla použít nějaké rozšířené techniky například SWOT analýzy k tomu, abyste ho zmapovala. Škola si musí stanovit výchozí bod. Často je problém, že si škola nepřizná, že nějaké problémy existují. Zameteme je pod koberec s vírou, že zmizí. Ale oni nezmizí, naopak rostou. Kdybychom problémy neskrývali, možná bychom našli nějakého partnera v rodičích nebo ve veřejnosti. Když je škola uzavřená, tak tam nikdo nepřinese pohled z vnějšku. A co když není škola schopna problémy rozpoznat? Tím se dostáváme k druhému bodu když je škola uzavřená, tak tam nikdo nepřinese pohled z vnějšku. A stále platí to, že pod svícnem je tma. Když dvacet let žijete ve stejném modelu, tak si neuvědomíte, že je nějaký problém. Vy ho prostě nevidíte. Vše stále jede, děti pořád chodí Školství je velmi pomalu jedoucí stroj, když začnete s nějakou změnou, tak se projeví za osm až deset let. Vy musíte chtít školu otevřít. Není také dobré začít nějakou konkrétní akci? Je několik osvědčených technik. Musíte rodičům dát zažít nejdříve něco příjemného. Většina rodičů školu vnímá jako místo, kam dávají děti, nebo s ní mají spojené vlastní, většinou nepříjemné, zážitky z dětství. Potřebují získat pocit, že se ve škole něco smysluplného děje. Ale už v okamžiku příprav musíte vědět, co byste pro ně mohla připravit. Během mapování zjistíte, jestli je třeba mezi rodiči malá skupinka pozitivní deviace několik málo rodičů, kteří to chtějí dělat jinak a s nimi něco naplánovat. Většinou vycházíte z toho, že už máte někoho v cílové skupině a reflektujete, co vám říká. Nebo vnímáte, co on si myslí o tom, co vy navrhujete. I když ředitelé mají vizi a jsou lídři, tak jim asi nezbývá čas na organizování akcí. Kdo by to měl ve škole dělat? To je činnost pro někoho, komu říkáme komunitní koordinátor. Když ředitel zmapuje, co by se ve škole mělo odehrávat, tak může své pravomoci delegovat na někoho, kdo bude jeho prodlouženou rukou v budování a posilování komunitní dimenze školy. Buď je to zaměstnanec školy nebo nějaký dobrovolník třeba z řad rodičů nebo někdo, kdo je zaměstnaný samosprávou. Tento rozhovor vyšel v dubnovém čísle časopisu Moderní vyučování. Mgr. Marek Lauermann (nar. 1973) Donedávna pracoval jako zástupce ředitelky pro komunitní rozvoj na ZŠ Jihomoravské náměstí v Brně. V roce 2008 vedl tým zpracovávající pro Ministerstvo školství Analýzu připravenosti prostředí v ČR a možností rozvoje komunitních škol. Působil také jako národní koordinátor projektu Ověření standardů kvality komunitní školy. Je předsedou neziskové organizace Sdružení konzultantů rozvoje organizací, která se dlouhodobě zabývá myšlenkou rozšíření komunitních škol.

10 10 Pro inspiraci Snažíme se lidem dávat do rukou místo transparentů argumenty Rozhovor s Barborou Gregorovou z Ekologického právního servisu o projektu Občan 2.0. Kdo je Občan.2.0? Občan 2.0 může být každý. Zná svá práva a nebojí se je využít. Zajímá se o své okolí a snaží se něco změnit. Nechce si jen stěžovat, ale hledá řešení, otevírá debatu, zapojuje další občany. A kdo za ním stojí? Tým právníků Ekologického právního servisu (EPS) a síť Občanů 2.0. Tedy na jedné straně expertní nevládní organizace a aktivní občané. Za paragrafy totiž vždy stojí lidské příběhy. Jinak vypadá zákon na papíře a jinak pak jeho uplatňování v praxi. Aktivní občané, kteří vědí, na co mají právo, jsou pro úřad či vedení obce zatím spíše výjimkou nebo nemilým překvapením. My bychom to rádi změnili. A tak vznikl projekt v červnu loňského roku s názvem Občan 2.0, který vyšel z naší dlouholeté práce, dali jsme mu jméno a on ožil. Takže máme jednoročního Občana 2.0 takové velmi energické dítě, které nás i sebe může hodně naučit. Co je hlavním cílem kampaně/projektu? Vytvořit celorepublikovou síť Občanů tedy aktivních lidí, kteří se zajímají o věci veřejné. Občané 2.0 v ní budou moci sdílet své zkušenosti, úspěchy i neúspěchy. Budou vědět, že nejsou sami a že jejich příběh může být inspirací pro někoho na druhém konci republiky. Za rok od spuštění projektu máme 800 Občanů 2.0. Ročně zodpovíme více než 1100 právních dotazů, takže s aktivitou lidí v naší zemi to rozhodně není beznadějné. V rámci EPS koordinujeme souběžně i projekt dvaceti nevládních organizací s názvem Rekonstrukce státu. Žádáme poslance, aby ještě před volbami schválili několik zákonů, které mohou omezit korupční jednání. I tady se kolegům na pražské pobočce daří získávat stále více aktivních lidí, kteří jsou ochotni dát si schůzku s poslancem nebo senátorem ve svém okolí. Jsou to myslím oboustranně ojedinělé zážitky. Jakou pomoc nabízíte? Role EPS je myslím jasná. My se snažíme, aby s pomocí práva přibývalo těch, kterým se něco podařilo. S nadsázkou říkáme, že se lidem snažíme dávat do rukou argumenty a ne transparenty. Pro začínající Občany 2.0 stále rozšiřujeme databázi právních rad a manuálů, které lze najít na našem webu. Každý měsíc všem registrovaným Občanům 2.0 posíláme zpravodaj Občana 2.0, kde kromě aktuálních právních rad, posíláme i úspěchy našich klientů, tipy na školení, zajímavé odkazy na akce či výzvy do čeho je možné se aktuálně zapojit. S námi se tedy můžete jednak naučit, jak si efektivně zažádat o informaci na úřadě či s odvahou vkročit na zastupitelství, ale i jak si založit sdružení a stát se respektovaným partnerem v důležitých jednáních s obcí či úřady. Záleží jen na Vás. Jaké aktivity chystáte na tento rok? Aktuálně se teď chystáme na červnové setkání našich nejaktivnějších Občanů 2.0, které pořádáme několikrát ročně. Jde o třídenní akci, na kterou se sjíždějí lidé z celé republiky, aby si vyměnili své zkušenosti, zúčastnili se interaktivních školení, setkání s experty a odvezli si takový survival kit tedy hutnou dávku informací, inspirace, motivace a právní podpory.

11 11 Pro inspiraci Od září také opět rozšíříme naše řady o stážisty studenty práv, kteří po dobu jednoho roku pomáhají Občanům 2.0 s prací na konkrétních případech. Pomáhají s přípravou složitějších právních podání, účastní se klíčových jednání. Pro studenty je to praxe, jak mi říkáme přímo v terénu, pro Občany 2.0 velká podpora. V průběhu podzimu chystáme interaktivní školení Občana 2.0 založenou na formátu larpu 2.0. Tedy možnost jak vyzkoušet si, jaké je to být Občanem 2.0. Zažít si na vlastní kůži, některou z našich aktuálních kauz, vyzkoušet si roli nejen aktivního občana, ale také např. developera, opozičního zastupitele. Larp bychom rádi pak uváděli i mimo naši organizaci, např. na festivalech s tématikou aktivního občanství. Barbora Gregorová, koordinátorka projektu Občan 2.0 Co byste vzkázali na základě vašich dlouholetých zkušeností lidem, kteří s aktivitami ve své komunitě právě začínají? Nejtěžší je udělat první krok. Podat první žádost o informace, zavolat na úřad. Můžete ho udělat s námi a zjistíte, že to není tak složité. Současně je důležité nevzdat se po prvním neúspěchu. Je dobré vědět, že i když jste byli odmítnuti, nebo reakce nebyla taková, jak jste čekali, podnikli jste něco, na co by si měli úřady i politici zvykat. Realizovali jste svá občanská práva a podnítili veřejnou diskuzi. A to je úspěch bez ohledu na jeho reálný výsledek! Výhled do budoucna: Jak vidíte českou krajinu v roce 2023? Jak se v ní Občanovi 2.0 bude žít? Mně osobně by se líbila představa, že být Občanem 2.0 je v roce 2023 normální a přirozené jako chodit do školy nebo platit daně. Každý ví, že má svá práva, že má možnost je prosadit. Nemusí se bát, až se ho dětí zeptají, co udělal pro jejich budoucnost, pro společnou krajinu, či město, ve kterém žije. V symbolické rovině by bylo pěkné vnímat projekt Občana 2.0 jako možnou turistickou značku v české krajině, která bude viditelná na malých i velkých rozcestích, kde se bude rozhodovat o budoucnosti naší země. Kde je možné se dozvědět více? Další informace o projektu najdete na 3. ročník komiksové soutěže pro školy Bohouš a Dáša mění svět! Program Varianty společnosti Člověk v tísni vyhlašuje 3. ročník soutěže pro žáky a studenty základních a středních škol s názvem Bohouš a Dáša mění svět. Nebuď Guma a zapoj se taky! Tento rok je soutěž věnována tématu občanství, konkrétně otázkám jako např. Jak se pozná, že jsem občanem? Jak vypadá standardní občan naší země? Kdo má právo být občanem? Co nám dává to, že jsme občany? Jsme země občanů, Čechů, lidí nebo koho? Máte-li na škole nápadité a šikovné studenty, které by tato soutěž mohla zajímat, řekněte jim o ní. Více informací a plakát ke stažení na: 15&news=444 Učitelské lázně aneb Rozhlédni se! Kde jsou učitelé v létě, když neučí? Přece na učitelských lázních vzdělávacího programu Varianty. Tento rok s názvem Učitelské lázně aneb Rozhlédni se Učitelské lázně jsou především zážitkový pobyt, jehož cílem je načerpat novou energii a inspiraci do dalšího školního roku, dopřát hlavě i celému tělu odpočinek. Tématem letošních lázní je krajina vnitřní i vnější. Podíváme se na prostředí, ve kterém člověk žije, z nejrůznějších úhlů pohledu, globálních i lokálních. Pomocí různých zážitkových metod se budeme vracet do krajin našeho dětství. Budeme pátrat po životních událostech, které změnily ráz okolní krajiny. Kromě okolní krajiny budeme prozkoumávat i krajiny vnitřní. Letní škola je určena pro pedagogy základních a středních škol. Termín: Více informací a plakát ke stažení na: 15&news=439

12 12 O organizátorech Active Citizens Kdo stojí za projektem? Jaké tváře se skrývají za projektovým týmem? Marta Brichová Manažerka projektu Jana Krčmářová Asistentka projektu British Council British Council je britská mezinárodní organizace, která působí ve 110 zemích světa. British Council v České republice již přes sedmdesát let usiluje o posílení našich vztahů se Spojeným královstvím. Podporuje otevřenou diskusi na aktuální společenská témata a napomáhá výměně zkušeností v oblasti vzdělávání a rozvoje občanské společnosti. Kromě těchto aktivit nabízí British Council řadu jazykových kurzů vedoucích k mezinárodně uznávaným zkouškám. Více na Člověk v tísni, o.p.s. vzdělávací program Varianty Společnost Člověk v tísni vznikla v roce 1992 v okruhu válečných zpravodajů a novinářů, kterým už nestačilo jen přivážet ze zahraničních cest informace o probíhajících válkách, a začali do oblastí konfliktů vyvážet pomoc. Postupně se Člověk v tísni etabloval jako profesionální humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě. Vzdělávací program Varianty nabízí informační servis a metodickou podporu v oblasti interkulturního a globálního rozvojového vzdělávání. Více na ( ) Martina Novotná Metodička a lektorka projektu Jana Lachmann PR a web Petra Skalická Lektorka Eva Vernerová Lektorka Kontakt Web: Připojte se k nám na Facebooku: https://www.facebook.com/activecitizenskomunitnivzdelavani

I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI. JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s.

I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI. JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s. I TY MŮŽEŠ MĚNIT SVĚT K LEPŠÍMU VE STŘEDOČESKÉM KRAJI JEDEN SVĚT NA ŠKOLÁCH program společnosti Člověk v tísni, o. p. s. Je to skvělý pocit, když se vám povede udělat něco dobrého pro lidi kolem sebe.

Více

Projekt ROZVOJ CO ZAPOJENÍM DO PROJEKTU ROZVOJ ZÍSKÁVÁ DĚTSKÝ DOMOV?

Projekt ROZVOJ CO ZAPOJENÍM DO PROJEKTU ROZVOJ ZÍSKÁVÁ DĚTSKÝ DOMOV? Projekt ROZVOJ Náš dětský domov je zapojen do projektu Rozvoj, který realizuje Rozmarýna o.p.s. ve spolupráci s partnerem o.s. SES, SEbe - Spolu v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost,

Více

Komunitní školy v České republice

Komunitní školy v České republice Komunitní školy v České republice Příležitosti, výzvy a o tom, kde začít Marek Lauermann Pro potřeby projektu Cesty venkova CZ1.07/3.1.00/37.0094 Jak školy chápou pojem komunitní školy má společný základ

Více

ZpravodajNo. 5 EDITORIAL. Vždy se to zdá nemožné dokud to neuděláš. prosinec 2013. Přejeme Vám krásné Vánoce a úspěšný rok 2014 plný odvahy!

ZpravodajNo. 5 EDITORIAL. Vždy se to zdá nemožné dokud to neuděláš. prosinec 2013. Přejeme Vám krásné Vánoce a úspěšný rok 2014 plný odvahy! OBSAH 1 Editorial 2 Pozvánka na jarní setkání Active Citizens škol 2 Co nás motivuje? 2 Video o projektu 3 Ohlédnutí za proběhlými akcemi 3 Školení učitelů ve Šlapanicích 3 Školení učitelů v Poděbradech

Více

VEŘEJNÉ KNIHOVNY: tradiční místa občanského vzdělávání Jak využít tradici pro dnešní výzvy?

VEŘEJNÉ KNIHOVNY: tradiční místa občanského vzdělávání Jak využít tradici pro dnešní výzvy? VEŘEJNÉ KNIHOVNY: tradiční místa občanského vzdělávání Jak využít tradici pro dnešní výzvy? KONFERENCE KNIHOVNY SOUČASNOSTI 2012 Pardubice, 13.9.2012 Mgr. Petr Čáp Občanské vzdělávání Demokracie se opírá

Více

Vzdělávací program Komunitní škola

Vzdělávací program Komunitní škola Vzdělávací program Komunitní škola Vzdělávací program Komunitní škola je určen pedagogickým pracovníkům základních a středních škol. Jediným předpokladem pro přijetí je vůle a ochota pracovat na principech

Více

ZPRAVODAJ ZDRAVÉHO MĚSTA TŘEBOŇ

ZPRAVODAJ ZDRAVÉHO MĚSTA TŘEBOŇ ZPRAVODAJ ZDRAVÉHO MĚSTA TŘEBOŇ Vážení čtenáři, Zdravá města, obce a regiony se promyšleně snaží utvářet svou lokalitu jako kvalitní a příjemné místo pro život. Také Třeboň je součástí Národní sítě Zdravých

Více

Kalendář společných akcí certifikovaných ICM a NICM v roce 2011* 2. pololetí

Kalendář společných akcí certifikovaných ICM a NICM v roce 2011* 2. pololetí Kalendář společných akcí certifikovaných a N v roce 2011* 2. pololetí Měsíc Datum Název akce Organizačně zabezpečí N Zabezpečí regionální Červen? Workshop v rámci projektu N - Krok za Krokem - Program

Více

Koncepce rozvoje Za kladnı s koly Dolnı Ber kovice Strategicky pla n na obdobı 2012 2015

Koncepce rozvoje Za kladnı s koly Dolnı Ber kovice Strategicky pla n na obdobı 2012 2015 Základní škola Dolní Beřkovice Nádražní 250, 277 01 Dolní Beřkovice Koncepce rozvoje Za kladnı s koly Dolnı Ber kovice Strategicky pla n na obdobı 2012 2015 Zpracovala: Mgr. Jana Basařová ředitelka školy

Více

PREZENTACE STRUKTUROVANÉHO DIALOGU S MLÁDEŽÍ Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží Mgr. Jan Husák E-mail: jan.husak@crdm.

PREZENTACE STRUKTUROVANÉHO DIALOGU S MLÁDEŽÍ Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží Mgr. Jan Husák E-mail: jan.husak@crdm. PREZENTACE STRUKTUROVANÉHO DIALOGU S MLÁDEŽÍ Národní pracovní skupina pro strukturovaný dialog s mládeží Mgr. Jan Husák E-mail: jan.husak@crdm.cz www.strukturovanydialog.cz CO JE STRUKTUROVANÝ DIALOG S

Více

EPALE Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

EPALE Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě EPALE Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě E P A L E eplatform for Adult Learning in Europe (Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě) Nová vícejazyčná virtuální komunita

Více

Strategie rozvoje školy pro příštích 6 let do roku 2018

Strategie rozvoje školy pro příštích 6 let do roku 2018 Strategie rozvoje školy pro příštích 6 let do roku 2018 Motto: Otvíráme cestu k hodnotám života. Vize školy Chceme rozvíjet školu, která si drží pověst dobré základní i mateřské školy a z jejíhož působení

Více

Adorea dobrovolnické centrum Vsetín,o.s.

Adorea dobrovolnické centrum Vsetín,o.s. Adorea dobrovolnické centrum Vsetín,o.s. Naše činnost Medializace a propagace dobrovolnictví Vyhledávání dobrovolníků a jejich výcvik Koordinace dobrovolnictví Spolupráce s přijímajícími organizacemi Realizace

Více

Výroční zpráva. www.myaktivity.cz. My. Aktivity o.p.s

Výroční zpráva. www.myaktivity.cz. My. Aktivity o.p.s Výroční zpráva My. Aktivity o.p.s 2012 obecně prospěšná společnost je neziskovou organizací, jež vyhledává, vytváří a podporuje občanské, vzdělávací, kulturní a volnočasové aktivity přispívající ke zkvalitnění

Více

Máš umělecké střevo? Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií

Máš umělecké střevo? Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií Máš umělecké střevo? Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií Máš umělecké střevo? Máš umělecké střevo? ( MUS? ) je soutěž určená žákům středních škol a gymnázií se zájmem o výtvarné umění. Cílem

Více

Studentské filmové kluby Jeden svět na školách. projekt společnosti Člověk v tísni www.jsns.cz

Studentské filmové kluby Jeden svět na školách. projekt společnosti Člověk v tísni www.jsns.cz Studentské filmové kluby Jeden svět na školách projekt společnosti Člověk v tísni www.jsns.cz O projektu ÈÈstudentské filmové kluby jsou součástí rozsáhlého vzdělávacího programu Jeden svět na školách,

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Výstupy z konference o inkluzivním vzdělávání romských dětí v Ostravě

Výstupy z konference o inkluzivním vzdělávání romských dětí v Ostravě Výstupy z konference o inkluzivním vzdělávání romských dětí v Ostravě Dne 2. března 2015 uspořádalo Vzájemné soužití o.p.s. v Ostravě konferenci s cílem formulovat konkrétní soubor doporučení a cílů k

Více

Zpráva o realizaci komunitního plánování sociálních služeb v regionu Znojmo

Zpráva o realizaci komunitního plánování sociálních služeb v regionu Znojmo Zpráva o realizaci komunitního plánování sociálních služeb v regionu Znojmo Posláním komunitního plánování je zajistit, aby sociální služby fungovaly a rozvíjely se podle potřeb těch, kdo je využívají

Více

Slavonicko kouzlo zapomenutého dědictví. Interpretace místního dědictví Prezentace projektu

Slavonicko kouzlo zapomenutého dědictví. Interpretace místního dědictví Prezentace projektu Slavonicko kouzlo zapomenutého dědictví Interpretace místního dědictví Prezentace projektu Partneři Základní údaje o projektu Nositel projektu Slavonická renesanční společnost, občanské sdružení 1. občanská

Více

Koncepce rozvoje (2013 2018) 1. základní škola Plzeň, Západní 18, příspěvková organizace

Koncepce rozvoje (2013 2018) 1. základní škola Plzeň, Západní 18, příspěvková organizace Koncepce rozvoje (2013 2018) 1. základní škola Plzeň, Západní 18, příspěvková organizace Mgr. et Bc. Radek Dolenský, ředitel školy Plzeň 29. listopadu 2013 Mise školy: Škola je budována na pěti pilířích:

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 www.zspelechovska.cz skola@zspelechovska.cz V letošním roce vyučujeme 172 žáků v 9 ročnících, máme 15 učitelů a dvě vychovatelky školní družiny. O bezproblémový

Více

Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání. Praha, DOX, 9. 6. 2015

Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání. Praha, DOX, 9. 6. 2015 Závěrečná konference projektu Systémová podpora inkluzivního vzdělávání Praha, DOX, 9. 6. 2015 Zápis z workshopu č. 4. Kompetence učitele v inkluzivní škole Lektorky: Olga Kusá, Renata Vrbová Zápis: Veronika

Více

CEDR komunitní centrum, občanské sdružení VÝROČNÍ ZPRÁVA 2010 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2010

CEDR komunitní centrum, občanské sdružení VÝROČNÍ ZPRÁVA 2010 VÝROČNÍ ZPRÁVA 2010 VÝROČNÍ ZPRÁVA OBSAH 1. ÚVODNÍ SLOVO 2. ZÁKLADNÍ ÚDAJE 3. VZNIK A POSLÁNÍ 4. PROJEKTY 5. ZPRÁVA O HOSPODAŘENÍ 6. PODĚKOVÁNÍ 7. FINANČNÍ PODPORA 8. SPOLUPRÁCE A PODPORA 1. ÚVODNÍ SLOVO Vážené čtenářky,

Více

Chcete nahlédnout do života lidí s duševním onemocněním? Tento materiál vznikl za finanční. DOBROVOLNÍCI V DOBRODUŠI Chcete pomáhat? Máte čas?

Chcete nahlédnout do života lidí s duševním onemocněním? Tento materiál vznikl za finanční. DOBROVOLNÍCI V DOBRODUŠI Chcete pomáhat? Máte čas? DOBROVOLNÍCI V DOBRODUŠI Chcete pomáhat? Máte čas? Chcete nahlédnout do života lidí s duševním onemocněním? Tento materiál vznikl za finanční podpory Operačního programu Praha Adaptabilita, který je spolufinancován

Více

METODY FUNDRAISINGU V ČESKÉ REPUBLICE LÉTO 2008 Deborah Edward, Ph.D., LBJ School of Public Affairs Předběžné výsledky

METODY FUNDRAISINGU V ČESKÉ REPUBLICE LÉTO 2008 Deborah Edward, Ph.D., LBJ School of Public Affairs Předběžné výsledky METODY FUNDRAISINGU V ČESKÉ REPUBLICE LÉTO 2008 Deborah Edward, Ph.D., LBJ School of Public Affairs Předběžné výsledky Pracovní shrnutí Při své návštěvě v červenci 2008 provedla Deborah Edward, která vyučuje

Více

Dočasné centrum umění/ středobod festivalu

Dočasné centrum umění/ středobod festivalu Street For Art 2010 3. ročník festivalu umění ve veřejném prostoru 13. 22. května 2010 Jižní Město, Praha Sídliště Umění Lidé Sousedé Procházka Piknik Večeře Prostor Cesty Koncerty Dočasné centrum umění/

Více

Národní soustava povolání

Národní soustava povolání OP RLZ, Opatření 3.3 Rozvoj dalšího profesního vzdělávání Systémový projekt Národní soustava povolání Ing. Michaela NAVRÁTILOVÁ Ministerstvo práce a sociálních věcíčr, Odbor 35, Odbor implementace programů

Více

With the support of the Erasmus+ Programme of the European Union. EPALE Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě

With the support of the Erasmus+ Programme of the European Union. EPALE Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě EPALE Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě E P A L E eplatform for Adult Learning in Europe (Elektronická platforma pro vzdělávání dospělých v Evropě) nová vícejazyčná virtuální komunita

Více

Individuální národní projekt UNIV 2 KRAJE

Individuální národní projekt UNIV 2 KRAJE Individuální národní projekt UNIV 2 KRAJE Projekt, do kterého se škola přihlásila Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské Valašské Meziříčí 19. listopad 2009 Projekt UNIV (1) Výsledky projektu UNIV (1)

Více

Vzdělávací program. HOtelnictví a Cestovní Ruch. Zvyšte svou šanci na trhu práce

Vzdělávací program. HOtelnictví a Cestovní Ruch. Zvyšte svou šanci na trhu práce Vzdělávací program HOtelnictví a Cestovní Ruch Zvyšte svou šanci na trhu práce Co je Vzdělávací program Hotelnictví a cestovní ruch? Vzdělávací program Hotelnictví a cestovní ruch je soubor šesti kurzů

Více

GENERATION EUROPE. Generation Europe Česká republika Vratislavova 5/59 128 00 Praha 2

GENERATION EUROPE. Generation Europe Česká republika Vratislavova 5/59 128 00 Praha 2 GENERATION EUROPE Nezisková organizace Generation Europe, (GE) byla založena v roce 2002 a působí především v oblasti vzdělávání s dlouhodobým zájmem o inovace a nové koncepty (zkušenostní a zážitkové

Více

Propojujeme teorii a zkušenosti

Propojujeme teorii a zkušenosti právní stáž Propojujeme teorii a zkušenosti Kvalitní právníky, kteří budou chápat a používat právo nikoliv schématicky, ale s jistou dávkou rozumu a citu potřebuje naše země jako sůl. Pavel Franc Na základě

Více

EUROPE DIRECT BRUNTÁL. Vaše přímé spojení s Evropou

EUROPE DIRECT BRUNTÁL. Vaše přímé spojení s Evropou EUROPE DIRECT BRUNTÁL Vaše přímé spojení s Evropou Celoevropská síť Europe Direct Europe Direct Bruntál Europe Direct je celoevropská informační síť, která informuje občany jednotlivých regionů Evropské

Více

Doprovodné obrázky a videa na Internetu

Doprovodné obrázky a videa na Internetu POKYNY KE STUDIU Rozšiřující data na Internetu Doprovodné obrázky a videa na Internetu Rejstřík pojmů 7 VÝZNAM DOBROVOLNICTVÍ Čas ke studiu: 1 hodina Cíl: Po prostudování této podkapitoly poznáte význam

Více

5 P v KK ( 5 P v komunitní knihovně ve Vsetíně)

5 P v KK ( 5 P v komunitní knihovně ve Vsetíně) 5 P v KK ( 5 P v komunitní knihovně ve Vsetíně) Vranov na Topľou, listopad 2008 Helena Gajdušková Město Vsetín 30.000 obyvatel krásná příroda bohatý folklór blízko hranic se Slovenskem aktivní předkladatel

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 Velký vůz Sever

VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 Velký vůz Sever VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 Velký vůz Sever Organizační jednotka občanského sdružení Velký vůz Představení organizace Statutární zástupce ředitelka: Mgr. Veronika Uhlířová Cíle a poslání Pobočka pražského občanského

Více

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková 1. stupeň ZŠ Kontaktní osoby Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková VÁŽENÁ PANÍ UČITELKO, PANE UČITELI, pro letošní školní rok 2015/2016 Vám nabízíme LITERÁRNÍ BESEDY A LEKCE INFORMAČNÍ VÝCHOVY, vhodné

Více

PRÁCE S VEŘEJNOSTÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY

PRÁCE S VEŘEJNOSTÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY PRÁCE S VEŘEJNOSTÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY STRUČNÁ METODIKA PRO SPOLKY ZUZANA PROUZOVÁ, KRISTÝNA ŠENFELDOVÁ Materiál vznikl v rámci projektu OP Praha adaptabilita CZ.2.17/2.1.00/36252 Profesionalizace pražského

Více

Nabídka vzdělávacích seminářů pro veřejnost

Nabídka vzdělávacích seminářů pro veřejnost Nabídka vzdělávacích seminářů pro veřejnost Všechny nabízené semináře probíhají v uvedeném termínu v Pardubicích. Přihlášku k semináři si můžete stáhnout na našich webových stránkách www.amalthea.cz v

Více

Training centrum. Managing v praxi. Kvalitní kurz manažerské přípravy. Tibusant faccaep ediorrores. Liquis es nistis dolupta tionseque laccum.

Training centrum. Managing v praxi. Kvalitní kurz manažerské přípravy. Tibusant faccaep ediorrores. Liquis es nistis dolupta tionseque laccum. 4 2010 Training centrum Kvalitní kurz manažerské přípravy Managing v praxi Tibusant faccaep ediorrores. Liquis es nistis dolupta tionseque laccum. Editorial Vážení kolegové, v tomto čísle časopisu Manažer

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013. Občané pro Medlánky K Rybníku 597/1, Brno, 621 00 Brno Telefon 602 936 292. Výroční zpráva spolku Občané pro Medlánky

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013. Občané pro Medlánky K Rybníku 597/1, Brno, 621 00 Brno Telefon 602 936 292. Výroční zpráva spolku Občané pro Medlánky Občané pro Medlánky K Rybníku 597/1, Brno, 621 00 Brno Telefon 602 936 292 www.obcanepromedlanky.cz VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013 Výroční zpráva spolku Občané pro Medlánky Obsah: Stránka 2 Slovo úvodem Činnost

Více

TOTEM regionální dobrovolnické centrum

TOTEM regionální dobrovolnické centrum TOTEM regionální dobrovolnické centrum Posláním TOTEM RDC je vytvářet pozitivní a funkční mezilidské vztahy, jak v rámci rodiny, tak v širším kontextu občanské společnosti 1999 2014 DLOUHODOBÉ CÍLE A LINIE

Více

Základní informace o námi nabízených a projektově ověřených akreditovaných kurzech:

Základní informace o námi nabízených a projektově ověřených akreditovaných kurzech: Základní informace o námi nabízených a projektově ověřených akreditovaných kurzech: 1.AKTIVIZAČNÍ TECHNIKY: 1.Psychologická gramotnost pedagoga (rozsah 25 hodin, třídenní celodenní kurz) Prožitkový seminář

Více

Klíčové závěry odborné veřejnosti k využití programu Creative Partnerships pro rozvoj kreativity na školách v ČR

Klíčové závěry odborné veřejnosti k využití programu Creative Partnerships pro rozvoj kreativity na školách v ČR Klíčové závěry odborné veřejnosti k využití programu Creative Partnerships pro rozvoj kreativity na školách v ČR (Výstupy diskuze kulatého stolu Potřebnost kreativních metod a implementace programu Creative

Více

CENTRUM VZDĚLÁVÁNÍ VŠEM V ROCE 2014

CENTRUM VZDĚLÁVÁNÍ VŠEM V ROCE 2014 CENTRUM VZDĚLÁVÁNÍ VŠEM V ROCE 2014 v roce 2014 je informačně-poradenské centrum Jihomoravského kraje. Jeho cílem je zvyšovat zájem obyvatel regionu o další vzdělávání a rozvíjet jejich konkurenceschopnost

Více

Pracovní jednání k přípravě místní rozvojové strategie MAS ORLICKO

Pracovní jednání k přípravě místní rozvojové strategie MAS ORLICKO Pracovní jednání k přípravě místní rozvojové strategie MAS ORLICKO pro období 2014 2020 Ing. Oldřich Žďárský předseda Ing. Ivana Vanická - manažerka POZVÁNKA V rámci cca. dvouhodinového programu bude přednesena

Více

Program obnovy rodiny a komunitní role knihoven

Program obnovy rodiny a komunitní role knihoven Program obnovy rodiny a komunitní role knihoven Seminář Komunální informatorium- aneb rodina a venkov Novosedly nad Nežárkou, 11. 12. 7. 2013 Mgr. Zuzana Ježková, Národní knihovna ČR Veřejné knihovny

Více

Strategie rozvoje školy na období 2012-2018

Strategie rozvoje školy na období 2012-2018 Základní škola Český Brod, Tyršova 68, okres Kolín IČO: 46383514 tel.: 321622446, 602373396 www.2zscbrod.cz 2zscbrod@iol.cz Strategie rozvoje školy na období 2012-2018 Sledované oblasti, v nichž se budou

Více

1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný?

1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný? 1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? Podoblast A1: Individualizace výuky A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný? A1/2 Představme si úsečku.

Více

Vstupní a výstupní hodnocení v rámci projektu EU peníze středním školám

Vstupní a výstupní hodnocení v rámci projektu EU peníze středním školám Vstupní a výstupní hodnocení v rámci projektu EU peníze středním školám Škola: Gymnázium, Krnov, p.o. Indikátor Počáteční stav k 1.5.2012 1. řízení a plánování Na vizi zapojení ICT do výuky pracuje jen

Více

Mapa školy pro SŠ. Analytická zpráva pro rodiče 2010/2011. Škola: Gymnázium a SOŠ Obec: Rokycany Typ školy: Gymnázium čtyřleté Kód školy: ABEHJ

Mapa školy pro SŠ. Analytická zpráva pro rodiče 2010/2011. Škola: Gymnázium a SOŠ Obec: Rokycany Typ školy: Gymnázium čtyřleté Kód školy: ABEHJ Škola: Gymnázium a SOŠ Obec: Rokycany Typ školy: Gymnázium čtyřleté Kód školy: ABEHJ Mapa školy pro SŠ Analytická zpráva pro rodiče 010/011 Vážení rodiče, Mapa školy je dotazníkové šetření zaměřené na

Více

MONITOROVACÍ ZPRÁVA o realizaci projektu Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů

MONITOROVACÍ ZPRÁVA o realizaci projektu Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů MONITOROVACÍ ZPRÁVA o realizaci projektu Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů Tuto Monitorovací zprávu je třeba zaslat v tištěné a elektronické podobě (na CD nebo disketě) poskytovateli finanční

Více

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD zpráva o činnosti v roce 2013 Duha Školicí středisko Náchod je organizace, která pořádá vzdělávací programy především pro instruktory, vedoucí, lektory, ale i mládež a dospělé

Více

Standard č. 1. Veřejný závazek Osobní asistence. Číslo střediska 01/13 01/11 06/60. Jméno Petr Krbec Jana Linhartová Matěj Lejsal

Standard č. 1. Veřejný závazek Osobní asistence. Číslo střediska 01/13 01/11 06/60. Jméno Petr Krbec Jana Linhartová Matěj Lejsal Strana č.:/celkem stran: 1/7 Standard č. 1 Veřejný Označení dokumentu: STND DSR_28 Verze: 4 Výtisk č.: 2 Datum vydání: 3. 3. 2014 Účinnost od: 3. 3. 2014 Zpracoval Ověřil Schválil Číslo střediska 01/13

Více

Nabídka kurzů pro práci s žáky ze sociokulturně znevýhodněného prostředí

Nabídka kurzů pro práci s žáky ze sociokulturně znevýhodněného prostředí Nabídka kurzů pro práci s žáky ze sociokulturně znevýhodněného prostředí Sociální znevýhodnění osob se sluchovým postižením pravidla komunikace 1 den Cílem kurzu je seznámit frekventanty s jazykovou a

Více

Organizace: NOVÁ TROJKA. Projekt 1: PRÁZDNINOVÝ PROGRAM PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2015 aneb Za pohádkou pohádka z kouzelného kukátka

Organizace: NOVÁ TROJKA. Projekt 1: PRÁZDNINOVÝ PROGRAM PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2015 aneb Za pohádkou pohádka z kouzelného kukátka Organizace: NOVÁ TROJKA Projekt 1: PRÁZDNINOVÝ PROGRAM PŘEDŠKOLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2015 aneb Za pohádkou pohádka z kouzelného kukátka Celkové náklady na projekt: 451 524 Kč DOTACE: 210 000 Kč Cíl projektu

Více

Nabídka vzdělávacích seminářů Amalthea

Nabídka vzdělávacích seminářů Amalthea Nabídka vzdělávacích seminářů Amalthea Vzdělávací semináře na nabízená témata je možné si objednat přímo pro vaší organizaci. Poptávku lze zasílat na emailovou adresu: vzdelavani@amalthea.cz kontakt: Amalthea

Více

VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH

VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH Vážení kolegové, níže naleznete seznam kurzů, které je možné si přes uvedený kontakt objednat pro vaši školu. Obsah i časový rozsah kurzů je možné na základě dohody přizpůsobit. Kromě pořádání kurzu na

Více

Zpravodaj pro rodiče č.34

Zpravodaj pro rodiče č.34 Základní škola Merklín, okres-plzeň-jih Školní 249, 334 52 MERKLÍN Tel. 377912116 * email: zsmerklinpj@iol.cz * www.web.telecom.cz/zsmerklin Zpravodaj pro rodiče č.34 září 2008 Vážení rodiče, v poprázdninovém

Více

Position paper. Podpora inkluzívního vzdělávání romských dětí.

Position paper. Podpora inkluzívního vzdělávání romských dětí. Position paper Podpora inkluzívního vzdělávání romských dětí. Východiska současné situace 2 Dlouhodobě se odborníci v oblasti pedagogiky a sociálního začleňování zabývají rolí vzdělávání v řešení sociálního

Více

ČÁST 5 - CÍLE A OPATŘENÍ PRACOVNÍ SKUPINA ETNICKÉ MENŠINY: 5.1 Udržení stávajících sociálních služeb terénních a ambulantních

ČÁST 5 - CÍLE A OPATŘENÍ PRACOVNÍ SKUPINA ETNICKÉ MENŠINY: 5.1 Udržení stávajících sociálních služeb terénních a ambulantních ČÁST 5 - CÍLE A OPATŘENÍ PRACOVNÍ SKUPINA ETNICKÉ MENŠINY: Název Cíle: Popis a zdůvodnění Cíle: Na která zjištění z analýz cíl reaguje Seznam opatření, které vedou k naplnění Cíle: 5.1 Udržení stávajících

Více

Zpráva o činnosti v Domově pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa v roce 2012

Zpráva o činnosti v Domově pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa v roce 2012 Zpráva o činnosti v Domově pro osoby se zdravotním postižením Severní Terasa v roce 2012 Rok 2012 se v Domově pro osoby se zdravotním postižení Severní Terasa dotýkal zejména dvou oblastí - jednou z nich

Více

Využití sociálních sítí pro komunikaci s absolventy a profesní uplatnění absolventů Petr Macek Workshop KA05, Olomouc, 12. 5. 2015

Využití sociálních sítí pro komunikaci s absolventy a profesní uplatnění absolventů Petr Macek Workshop KA05, Olomouc, 12. 5. 2015 Využití sociálních sítí pro komunikaci s absolventy a profesní uplatnění absolventů Petr Macek Workshop KA05, Olomouc, 12. 5. 2015 www.kredo.reformy-msmt.cz Agenda Účel sociálních sítí pro marketing Sociální

Více

FLEXIBILNÍ PRÁCE - ŠANCE PRO ROZVOJ FIREM I ZAMĚSTNANCŮ

FLEXIBILNÍ PRÁCE - ŠANCE PRO ROZVOJ FIREM I ZAMĚSTNANCŮ FLEXIBILNÍ PRÁCE - ŠANCE PRO ROZVOJ FIREM I ZAMĚSTNANCŮ PROJEKT METR (Sdílení pracovních míst jako forma podpory mezigeneračního transferu kompetencí mezi pracovníky CZ.1.04/2.2.00/11.00024) Konference

Více

Zdravé klima v komunitních školách

Zdravé klima v komunitních školách Zdravé klima v komunitních školách Zajímavý název vzdělávacího programu Zdravé klima v komunitních školách v rámci průřezového tématu Zdravé klima v zájmovém a neformálním vzdělávání a také jeho zaměření

Více

zpravodaj I/2012 obsah editorial

zpravodaj I/2012 obsah editorial zpravodaj I/2012 obsah Co se událo a co je teď aktuální 2 O co vlastně v Active Citizens jde? 2 Časový harmonogram projektu Active Citizens 2 Program ACTIVE CITIZENS jako řeka 3 Projektový diář 3 Anketa

Více

Sociální práce s lidmi a pro lidi. Olomouc, 7. 2. 2013

Sociální práce s lidmi a pro lidi. Olomouc, 7. 2. 2013 Sociální práce s lidmi a pro lidi Olomouc, 7. 2. 2013 Jak to vypadá v praxi... Je třeba mít na zřeteli, že sociální práce/sociální politika vykonávaná na úrovni samosprávy není o dávkách ale o službách

Více

Výroční zpráva. Mateřská škola Hvězdička, Liberec, Gagarinova 788/9, příspěvková organizace. tel.: 482 322 095. e-mail: ms.gagarinova@volny.

Výroční zpráva. Mateřská škola Hvězdička, Liberec, Gagarinova 788/9, příspěvková organizace. tel.: 482 322 095. e-mail: ms.gagarinova@volny. Výroční zpráva Mateřská škola Hvězdička, Liberec, Gagarinova 788/9, příspěvková organizace tel.: 482 322 095 e-mail: ms.gagarinova@volny.cz www.skolkaliberec.cz Provoz zahájen 15. 2. 2011 Školní rok 2012/2013

Více

STRATEGIE ROZVOJE ZÁKLADNÍ ŠKOLY VOTICE, OKRES BENEŠOV 2014-2019

STRATEGIE ROZVOJE ZÁKLADNÍ ŠKOLY VOTICE, OKRES BENEŠOV 2014-2019 STRATEGIE ROZVOJE ZÁKLADNÍ ŠKOLY VOTICE, OKRES BENEŠOV 2014-2019 Votická škola splňuje všechny předpoklady být nejenom kvalitní vzdělávací institucí, ale i místem důležitým pro život města a využívaným

Více

ZŠ a MŠ Brno, Blažkova 9

ZŠ a MŠ Brno, Blažkova 9 ZŠ a MŠ Brno, Blažkova 9 EU PENÍZE ŠKOLÁM Oblast podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost PROJEKTOVÝ ZÁMĚR Individualizace

Více

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava

3.5.2007-9.5.2007. Jazykové okénko... 7.5.2007 ČT 1 str. 1 07:50 Rubrika dne - Ostrava 3.5.2007-9.5.2007 Jazykové okénko... Jazykové okénko Tak a zatímco já jsem vás vítal u obrazovek, tak mě tady sledovala, čekala, až domluvím, paní Eva Jandová, vedoucí Katedry českého jazyka z Ostravské

Více

NA PRAŽSKÝCH ARKÁDÁCH SE MOHOU ŽENY NAUČIT SAMOVYŠETŘENÍ PRSU

NA PRAŽSKÝCH ARKÁDÁCH SE MOHOU ŽENY NAUČIT SAMOVYŠETŘENÍ PRSU TISKOVÁ ZPRÁVA V Praze 21. října 2013 NA PRAŽSKÝCH ARKÁDÁCH SE MOHOU ŽENY NAUČIT SAMOVYŠETŘENÍ PRSU Od úterý 22. října se mají návštěvnice obchodního centra Arkády Pankrác příležitost dozvědět, jak si

Více

Marketing a komunikace. Luděk Lopour, březen, duben 2015

Marketing a komunikace. Luděk Lopour, březen, duben 2015 Program: 1) Přivítání, seznámení 2) Organizační záležitosti tajemnice komise 3) Vize města: co máme dělat? 4) Případné prezentace členů komise 5) Příprava plánu co nejvíce hoří 6) Stanovení termínů příštích

Více

www.ipfin.co.uk Finanční vzdělávání v International Personal Finance

www.ipfin.co.uk Finanční vzdělávání v International Personal Finance Finanční vzdělávání v International Personal Finance International Personal Finance Kdo jsme? mezinárodní finanční společnost obsluhujeme 2.5 miliónu zákazníků v Polsku, České republice, Maďarsku, Rumunsku,

Více

Zpráva o realizaci komunitního plánování sociálních služeb v regionu Znojmo

Zpráva o realizaci komunitního plánování sociálních služeb v regionu Znojmo Zpráva o realizaci komunitního plánování sociálních služeb v regionu Znojmo 2012 Tento projekt je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost

Více

Pilotní kurz lektorů SP CSR

Pilotní kurz lektorů SP CSR Pilotní kurz lektorů SP CSR j Přednášející: doc.phdr.jana Kutnohorská, CSc. Organizace:Ostravská univerzita v Ostravě Název projektu: Sociální pilíř konceptu společenské odpovědnosti (CSR), ve vztahu k

Více

Vyhodnocení programu

Vyhodnocení programu Příloha č. 4 Vyhodnocení programu. Číslo rozhodnutí Poskytovatel dotace Program Název organizace Adresa organizace, email, web Statutární orgán Poskytnutá dotace 9/579 Česká republika Ministerstvo školství,

Více

Komunitně vedený místní rozvoj příležitost pro projektové vzdělávání dospělých. Konference Od inspirace ke spolupráci 18. listopadu 2014 Praha

Komunitně vedený místní rozvoj příležitost pro projektové vzdělávání dospělých. Konference Od inspirace ke spolupráci 18. listopadu 2014 Praha Komunitně vedený místní rozvoj příležitost pro projektové vzdělávání dospělých Konference Od inspirace ke spolupráci 18. listopadu 2014 Praha Cíl Identifikace možností a bariér případného využití konceptu

Více

Dům zahraničních služeb (DZS)

Dům zahraničních služeb (DZS) Vzdělávání dospělých & evropský program Grundtvig 1 Dům zahraničních služeb (DZS) příspěvková organizace, zřízená MŠMT ČR zajišťování školských vzdělávacích a dalších styků se zahraničím podle pokynů ministerstva

Více

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod jak nejen reference získat, ale i efektivně využít. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Určitě sami dobře víte, že lidé neradi dávají doporučení na finanční zprostředkovatele.

Více

ZPRÁVY Z ICM PRACHATICE 41/2011

ZPRÁVY Z ICM PRACHATICE 41/2011 ZPRÁVY Z ICM PRACHATICE 41/2011 Co chystáme tento týden? Opět realizujeme jeden z adaptačních kurzů. Tentokrát to bude pro Střední školu Vimperk. Žáků bude 27 a máme pro ně připraveny ledolamy, hry na

Více

Svaz účetních regionální organizace

Svaz účetních regionální organizace Svaz účetních regionální organizace Po té, co jsme si v našem seriálu ke 45. výročí založení Svazu účetních udělali procházku historií, mezinárodními vztahy a jeho celorepublikovým významem, podíváme se

Více

100% festival INTEGRACE 14.-16.3.2014. Ing. Michal Crhonek. koordinátor festivalu

100% festival INTEGRACE 14.-16.3.2014. Ing. Michal Crhonek. koordinátor festivalu festival 100% INTEGRACE 14.-16.3.2014 Ing. Michal Crhonek koordinátor festivalu tanecahandicap@gmail.com michal@michalcrhonek.cz tel: +420 603 284 760 www.tanecahandicap.cz O CO JDE? Projekt Tanec a handicap

Více

VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH

VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH Vážení kolegové, níže naleznete seznam kurzů, na které je možné se hlásit. Můžete se stát pořádající školou. V takovém případě se spojte s lektorem zvoleného kurzu a dohodněte si s ním termín jeho pořádání.

Více

Modely inkluzivní praxe v základní škole

Modely inkluzivní praxe v základní škole Modely inkluzivní praxe v základní škole Metodický materiál projektu Modely inkluzivní praxe v základní škole CZ.1.07/1.2.00/14.0125 Základní škola Staňkova 14, Brno 12.11.2012 Integrace Rozdílnost ve

Více

Závěrečná zpráva. Název akce: Problematika dětské práce, uprchlictví a pomoc africkým dětem

Závěrečná zpráva. Název akce: Problematika dětské práce, uprchlictví a pomoc africkým dětem Závěrečná zpráva Termín odevzdání: do 15. 6. 2014 Název akce: Problematika dětské práce, uprchlictví a pomoc africkým dětem Workshopy na pomoc africké škole Dne 14. dubna 2014 probíhala v naší škole akce

Více

E-LEARNINGOVÝCH KURZŮ

E-LEARNINGOVÝCH KURZŮ Rovné příležitosti žen a mužů v komunitní knihovně Vsetín partnerství a zdravá komunita - celoživotní vzdělávání prosperita grantový projekt číslo CZ.1.04/3.4.04/26.00328 NABÍDKA SPECIFICKÝCH E-LEARNINGOVÝCH

Více

Výroční zpráva 2014. Ano, ano. Každý má svůj Sen, i ty máš svůj Sen, děti však potřebují někoho, kdo jim jejich Sny pomůže splnit.

Výroční zpráva 2014. Ano, ano. Každý má svůj Sen, i ty máš svůj Sen, děti však potřebují někoho, kdo jim jejich Sny pomůže splnit. Výroční zpráva 2014 Ano, ano Každý má svůj Sen, i ty máš svůj Sen, děti však potřebují někoho, kdo jim jejich Sny pomůže splnit. 1 Základní údaje o Ano, ano Název: Ano, ano Adresa sídla: Hostivická 89/45,

Více

20. ročník výstavy školství Učeň, středoškolák, vysokoškolák 6. 7. 12. 2013

20. ročník výstavy školství Učeň, středoškolák, vysokoškolák 6. 7. 12. 2013 20. ročník výstavy školství Učeň, středoškolák, vysokoškolák 6. 7. 12. 2013 Základní údaje Termín konání 6. 7. 12. 2013 Místo konání Výstaviště Černá louka Ostrava pavilon NA3, NA2, A1, venkovní plocha

Více

LINKED AKADEMIE. Informace pro partnery PROČ PODPOŘIT? PROČ LINKED AKADEMIE?

LINKED AKADEMIE. Informace pro partnery PROČ PODPOŘIT? PROČ LINKED AKADEMIE? LINKED AKADEMIE Informace pro partnery PROČ LINKED AKADEMIE? LinkedIn je nejrychleji rostoucí profesní sociální síť Je efektivním nástrojem k k budování expertní značky hledání práce získávání nových klientů

Více

Název projektu. Číslo programu CZ.04.4.09 Název programu EQUAL Číslo priority 9.2 Název priority Rozvoj podnikání Číslo opatření 2.

Název projektu. Číslo programu CZ.04.4.09 Název programu EQUAL Číslo priority 9.2 Název priority Rozvoj podnikání Číslo opatření 2. Číslo programu CZ.04.4.09 Název programu EQUAL Číslo priority 9.2 Název priority Rozvoj podnikání Číslo opatření 2.3 Název opatření Posilování sociální ekonomiky (třetího sektoru), zejména kvality komunitních

Více

ZAPOJOVÁNÍ PEER KONZULTANTŮ DO SLUŽEB - zkušenosti z projektu. MUDr. Zuzana Foitová

ZAPOJOVÁNÍ PEER KONZULTANTŮ DO SLUŽEB - zkušenosti z projektu. MUDr. Zuzana Foitová ZAPOJOVÁNÍ PEER KONZULTANTŮ DO SLUŽEB - zkušenosti z projektu MUDr. Zuzana Foitová Zotavení znamená žít spokojeně se symptomy nemoci nebo bez nich Peer zkušenost a zotavení Byl jsem tam Já jsem důkaz Roviny

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

MINIMÁLNÍ PREVENTIVNÍ PROGRAM ŠKOLY

MINIMÁLNÍ PREVENTIVNÍ PROGRAM ŠKOLY MINIMÁLNÍ PREVENTIVNÍ PROGRAM ŠKOLY ŠKOLNÍ ROK 2015/2016 1 MINIMÁLNÍ PREVENTIVNÍ PROGRAM ŠKOLY Minimální preventivní program prevence rizikového chování u dětí a mládeže pro ZŠ a MŠ Lučina pro školní rok

Více

Metodický list pro první soustředění kombinovaného studia předmětu Neziskové. organizace

Metodický list pro první soustředění kombinovaného studia předmětu Neziskové. organizace Metodický list pro první soustředění kombinovaného studia předmětu Neziskové organizace Název tématického celku: Úvod do problematiky neziskového sektoru Cíl: Cílem první přednášky je představit základní

Více

Doprovázení dětí a mladých lidí v náhradní péči. Tomáš Řemínek a Lucie Brodníčková

Doprovázení dětí a mladých lidí v náhradní péči. Tomáš Řemínek a Lucie Brodníčková Doprovázení dětí a mladých lidí v náhradní péči Tomáš Řemínek a Lucie Brodníčková Občanské sdružení ŠAFRÁN dětem ŠAFRÁN dětem o.s. poskytuje podpůrnou pomoc traumatizovaným dětem od 1.června roku 2005

Více

Bc. Barbora Kocianová Katedra produkce DAMU 22. 5. 2014. Dotazníkové šetření k Noci divadel 2013

Bc. Barbora Kocianová Katedra produkce DAMU 22. 5. 2014. Dotazníkové šetření k Noci divadel 2013 Bc. Barbora Kocianová Katedra produkce DAMU 22. 5. 2014 Dotazníkové šetření k Noci divadel 2013 Dotazníky k Noci divadel 2013 byly vytvořeny Annou Černou, absolventkou Katedry sociologie FF UK. Jejich

Více

1. Posílení významu a prestiže školy a školního vzdělávání

1. Posílení významu a prestiže školy a školního vzdělávání MINISTERSTVO ŠKOLSTVÍ, MLÁDEŽE A TĚLOVÝCHOVY Podklad pro diskuzi ke Strategii vzdělávací politiky do roku 2020 1. Posílení významu a prestiže školy a školního vzdělávání Praha, březen 2013 Úvod V lednu

Více

Zpráva o činnosti za rok 2010

Zpráva o činnosti za rok 2010 Sdružení zastánců dětských práv česká sekce Defence for Children International 116 47 Praha 1, Senovážné nám. 24 Tel: 603 438 822, e-mail: dci.praha@seznam.cz Zpráva o činnosti za rok 2010 Česká sekce

Více