Strategie zajistí firmě zisk

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Strategie zajistí firmě zisk"

Transkript

1

2 Navazujeme na časpis TYP z první republiky. STRATEGIE ANO ČI NE? C je strategie? Častkrát dstávám na jednáních tázku, c je vlastně ta strategie, kteru mají pdnikatelé mít. Pmůžeme si citací z Wikipedie. Strategie (z řeckéh strategs, generál < strats (vjsk, výprava) + agein, vést) je dluhdbý plán činnstí zaměřený na dsažení nějakéh cíle. Strategie se vyskytuje v mnha dvětvích. Při tvrbě pdnikvých strategií je důležité pamatvat některé zásady. JEN CÍL NESTAČÍ Představte si generála, který svému vjsku vydá rzkaz nějak je prazte a dejde. T nedává smysl. Armáda by nevěděla, c má dělat, a pravděpdbně by nastal chas. Jen snílci definují své cíle, aniž by určili způsb, jak jich dsáhnut. Vlastní cesta k cíli, t je strategie. Nejen ve vjenství, ale i ve všech dalších lidských aktivitách musí být strategie definvána jednznačně, knkrétně a srzumitelně. Obecné fráze kvalitě a snaze ckliv nemají smysl. JAK SESTAVIT STRATEGII Strategie zajistí firmě zisk KDO URČÍ CESTU Strategie (cesta) musí být vždy definvána majitelem (chcete-li, vrchním šéfem), tedy sbu, které nejvíce záleží na dsažení cíle. Všechny pkusy sestavení firemní strategie zespdu, kterých jsem se kdy účastnil, sknčily fiaskem. Nedžily se většinu ani dvu měsíců. dbrý hráč umí vyhrát i bez trumfů! středem Vašeh vesmíru je vždy reálný zákazník a trh vždycky je lepší být první, nežli druhý běžné pdmínky a paradigmata nemhu být bariéru myslete na uspkjení ptřeby či prblému zákazníka strach je velikým nepřítelem jakéhkliv rzvje, nevadí, že lidé, kterých se ptáte, si nedkážu Váš nápad představit v praxi Základem úspěchu každé strategie je realizace v reálném světě. Vítězvé dkážu vydržet kusek déle než statní. Někdy mžná stačí jen pár metrů. Důležité je se nevzdávat. Nikdy ttiž nevíte, zda v kamžiku vzdávání se nejste před branami cíle. (1)

3 Inspirujme se u pradědečka KURZ OBCHODNÍKŮ JAK MŮŽE OBCHODNÍK ZÍSKAT VÍCE OBJEDNÁVEK /TYP čísl 5/1936/ V sučasné dbě, stejně jak v rce 1936, je stále těžší získat bjednávku. Pkusíme se Vám předlžit něklik inspirací, které jsu platné v každé dbě. Platí ttiž, že nebyčejná dba žádá nebyčejný výkn. DEJTE NEJDŘÍVE DO POŘÁDKU SÁM SEBE C kd dkáže, závisí nejen na klnstech, nýbrž hlavně na něm. Obchdník pesimista, bez dvahy a naděje, nemůže prdávat. Obchdník se musí vyrvnat se situací, že není vítán a tím méně čekáván. Alespň v prvním kamžiku. Lidé prpadají depresi a strachu z nákupu. Zástupce, který chce získávat bjednávky, dkáže svu veselstí přivést zákazníky d duševníh stavu, kdy jsu chtni nakupvat. POKUSTE SE O VELKÉ OBJEDNÁVKY Na malých zakázkách velká část firem ztrácí. Přest se bchdníci ve špatných časech puští právě d nich. Málkterý bchdník najde dvahu k rzhdnutí nepřijímat malé bjednávky. V naší dbě nakupvání z ruky d úst staly se tyt malé bjednávky veliku příčinu nepříjemnstí a výdajů. Hlavním mtrem bchdu je zisk a dbrý bchdník je si th vědm. ZAČNĚTE VŽDY Z HLEDISKA ZÁKAZNÍKA Tat taktika platí v každé dbě. Obzvlášť v dbě deprese. Zákazníci nejsu v náladě nakupvat. Nemají zájem nabídky ani vzrky. Mají plnu hlavu svých starstí. Pkud přichází bchdník s větu mhu Vám předvést náš strj, jak rychle funguje, většinu uslyší kategrické ne. Pkud, ale začne s terií, že je schpen firmě snížit náklady na kancelářské režie 30 %, dstane pravděpdbně šanci t vysvětlit. PTEJTE SE ZÁKAZNÍKŮ NA JEJICH MÍNĚNÍ Dbří bchdníci jsu také dbří vyzvědači. Firma si nesmí dvlit ztratit zákazníka a k tmu ptřebuje znát změny v jeh pstjích, náladách a blibě. Úklem bchdníka je tyt změny zaregistrvat včas, dkud je firma ještě schpna na ně reagvat. Ptát se zákazníků na jejich mínění má ještě jeden význam. Zákazníci si váží th, že jsu tázání, a t upevňuje vztah. Připadají Vám tyt bdy platné i pr sučasnst? STUDUJTE ZÁKAZNÍKY Je t něc víc, než-li se puze ptát zákazníků na jejich mínění. Zástupce, který chce prdávat, musí studvat ptřeby zákazníků v celé suvislsti trhu. Je si vědm, že ani dva zákazníci nejsu stejní, prt nepužívá u bu stejné věty, aby se nestal nezajímavým. Které bdy dpručíte svým bchdníkům? (2)

4 Ze živta úspěšných českých pdnikatelů Ing. Petr Červinka a Ing. Tmáš Svbda, Majitelé realitní kanceláře RE/MAX Pr a něklika dalších splečných prjektů. Zajímal nás, v čem se skrývá tajemství jejich úspěšné splupráce. Prt jsme jim plžili pár tázek. C pvažujete za základní atributy úspěšné splupráce? PETR: Splečně shdné názry na pdstatné věci. Mrálka, pmc druhým, nrmální je nekrást, TOMÁŠ: Vzájemný respekt, ptenciál synergickéh efektu a přibližně shdný pstj k základním tázkám pdnikání. Jak prbíhá splečné rzhdvání? PETR: Až se někdy divím, jak jednduše. Mluvíme, vyjasňujeme, a celkem snadn jeden přeargumentuje druhéh, který se nechá, páč t ví, že ten druhý má víc infrmací k tématu, víc tmu rzumí, neb na t v daný kamžik prstě má víc času. Je-li Tmáš přesvědčený, že je něc správné, nemám jediný důvd tm pchybvat. TOMÁŠ: Jak kdy, jak v čem. Neustále kmunikujeme. Pkud jde pravdu důležitá rzhdnutí, tak pměrně čast ten, kd je angažvanější, předkládá návrh a druhý hraje advcata diabli pukazuje na mžná rizika a slabiny, nepříjemné mžnsti, atd. Při rzhdvání ve dvu t mžná zní zvláštně, ale funguje nám t. C pvažujete za klíčvé pr vzájemnu kmunikaci? PETR: Radst z úspěchu. Je t něc nedefinvatelnéh. Prstě víme sbě, že každý máme jiné vlastnsti, Tmáš je vnímavý k řadě věcí, které kl mě prplují, má schpnst analyzvat a vybrat t důležité. Já se svu pvahu t jen a jen bdivuji ale neumím. Ale víme ba, že jdeme stejným směrem. Máme stejné hdnty. I když bčas jsu názry zpčátku pticky úplně dlišné, vždy se sustředíme na bsah, na cíl a naše sny. Pak se shdneme. TOMÁŠ: Opět vzájemný respekt a přibližně shdný pstj k základním tázkám pdnikání.taky se ba pdnikáním chceme bavit a máme pdbný smysl pr určitý typ humru. (3)

5 Jak jste splečně řešili překážky, které Vám pdnikání přinesl? PETR: Něklikrát jsme byli hdně blízk dnu, mžná i na dně. Jenže v sbní rvině nikdy ne ve stejnu dbu. A Tmášva schpnst mě vždy vytáhnut byla a je úžasná. Jedna věc mě nakpla tak, že t budu mít v sbě navždy. Tmáš byl a přád trchu je intrvert. Není jeh vášní mluvit před publikem. Nrmálně je zvykem, že takvý člvěk se smíří s tím, c mu byl dán. Ne tak tent šílenec. Před pár lety mě pzval d divadla, kde sbně hrál. Já vytřeštil či a fakt dluh jsem si myslel, že si dělá srandu. Až na představení jsem uvěřil, kdy zvládl úžasně rli herce. Pak z něj vylezl, že před rkem začal navštěvvat dramatický kružek. Pr člvěka jeh pvahy t byl výkn, před kterým smekám vše, c mám. TOMÁŠ: Jak se dal. Věřím, že právě v téhle blasti nejvíce vynikne zmiňvaný synergický efekt naší splupráce. Zní t svatplukvsky, ale splečně jsme prakticky nezlmitelní. Pdnikání je plné překážek a prblémů pr mě sbně překážky a prblémy představují skutečně výzvy, nabíjejí mě energií. Petr je úžasně pzitivní, v překnávání překážek a řešení ptíží je fantastický. Málkd si, ale dkáže udržet sám dbru náladu a dbrý pstj neustále.splečně se udržujeme vždycky v phdě a bavíme se tím. V čem vnímáte prstr pr další rzvj splupráce? PETR: Pustili jsme se p letech zkumání trhu d realit. Už nám nestačil jen blast IT a systémy péče klienty, finanční a eknmické pradenství. Myslím, že na nějaku dbu nás t phltil a ještě pár let bude vyplňvat vlný čas. Ale přád mál, splupracujeme také na systému vzdělávání byčejných lidí, kde je učíme sbnímu růstu, zvyšvat své finanční IQ, bavíme se v našem CASH-FLOW.CZ klubu TOMÁŠ: Inspirace a vzájemná pdpra práce na sbě. Známe se s Petrem více než 18 let, zdál by se, že se nemáme čím překvapit. Musím se ale přiznat, že mě velmi příjemně překvapil, jak na sbě Petr zapracval za pslední přibližně půlrk, jak se zlepšil. Jsem tím nadšený a je t pr mě brvský impuls a inspirace. Zvláště když si uvědmím, že většina našich vrstevníků na sbě přestala pracvat před patnácti dvaceti lety, uvědmuji si intenzivně, jaké pžehnání pr mě byl setkání a mžnst splupráce s Petrem. Otázky připravil a kladl Bc. Milan Nerud majitel agentury Správná vlba. (4)

6 Ze živta úspěšných českých pdnikatelek Oldřiška Kališvá, pdnikatelka, majitelka alternativníh masérskéh studia pskytujícíh služby pr těl i duši. 1) Oldřišk, c stjí za úspěchem Vašeh pdnikání? Jednznačně víra. Na důkaz, že je běh méh pdnikání v žádaném prudu cítím pcit radsti a naplnění. Finance se přidají. Nejdříve jsu ptřeba investice. Dále dědictví mudrsti: ze záprnéh udělat kladné, prspěšné, a t prspěšné úrčit. Z th vyplývající pznání c znamená prces transfrmace. 2) C je základem Vašeh snu, na kterém jste pstavila svje pdnikání? Tuha žít svbdně beze strachu, žít kvalitně, s důvěru. Ptřeba tvřit s úctu a respektem k vesmíru, přírdě a lidem. Nerada mařím čas, který mám mžnst strávit na Zemi. Chápu živt jak dar a zázrak 3) C je mtrem, který Vás žene dpředu? Záměr vycházející z nitra, kvalitně zvlená energie k výknu a cíle dsažené již během cesty. 4) Jak se vyrvnáváte s překážkami? Nejdříve těžce, pté lehce. Jak každý Beran, narážím hlavu Má živtní cesta je cesta mysli. Překážky beru jak výzvu a chranu před zásahem sudu, který bych si nepřála. Překážky mi pmáhají rzpznat včas ptřebu něc změnit, přesměrvat se. 5) Jaké jsu Vaše plány pr nejbližších pár let? Pržívat živt jak jednu velku meditaci v suladu se vším. Pstavit děti jak rvné bytsti d živta, pečvat šťastné manželství. Rdinný živt přináší spustu lekcí a zkušenstí. Jsme si navzájem žáky a učiteli. Inspirace z rdinnéh živta zalženéh na splupráci přenáším d praxe. Klienti přichází řešit své neúspěchy zdravtní, ale já vím, že za nimi stjí histrie. Lidstv spěje d nvé etapy: tvřit myšlenku. Vize mne pnukají k tmu, abych učila druhé, jak pracvat s vlastní myslí a ukázat, že vše na c jen pmyslíme, máme v sbě. Stačí devzdat psychické myšlenkvé blkády, které stjí v cestě úspěšné tvřivsti. Prstřednictvím přednášek a individuálních i skupinvých meditací vidím příležitsti, jak pmci druhým pchpit prces transfrmace změny. Otázky připravil a kladl Bc. Milan Nerud majitel agentury Správná vlba. (5)

7 Jak mám chápat? PUBLIC RELATIONS Pjem public relatins či zkráceně PR [píár] už slyšel skr každý, kd se dal na pdnikání, ale jen málkd ví, c se za tímt pjmem skrývá, natž k čemu by mu t mhl být v práci dbré. Public relatins je jednu z blastí marketingu (pdpry prdeje) a jak nejčastější se značuje překlad vztahy s veřejnstí. V praxi bychm public relatins ppsali přesněji jak budvání vztahů s cílvými skupinami (veřejnstí) pstavené na vzájemné kmunikaci za účelem vlivnění jejich názru a vnímání firmy, sby, značky či prduktu. Přád vám t připadá slžité? JE TO JAKO VZTAHY V RODINĚ PíáR lze přirvnat také k diplmacii, kteru musíte vynalžit při kmunikaci ve své rdině. Také máte své způsby, jak přesvědčit manželku či manžela, jak strávit víkend, jak mtivvat své děti, aby vám pmáhaly samy a chtně s úklidem, jak si naklnit tchyni Prstě když víte, kd c chce slyšet, kd z vašich blízkých má c rád, dkážete je přesvědčit, aby byli dbře naladěni a dělali t, c chcete Vy. Pkud však nevnímáte, c statní chtějí a ptřebují, vztahy v rdině se zhršují. V krajním případě t může sknčit hádkami či rzchdem. N a ve firmě je t s klienty, ddavateli, nvináři, zaměstnanci atd. úplně stejné. Když budujete vztahy s těmit skupinami, firemní strj a business funguje lépe a lépe, lidé jsu spkjení, rádi pr vás pracují, rádi kupují vaše zbží, sami dpručí vaši firmu jiným ptenciálním klientům a v případě prblému vám i leccs prminu. Tut náklnnst ale nezískáte autmaticky. Musíte si ji získat, zaslužit a trvale udržvat. Zní t sice jak neustále mílané klišé, ale mnh firem si právě v dbě eknmické krize prakticky věřil, že právě dluhdbě budvané dbré vztahy mnhým zachránily existenci. PUBLIC RELATIONS VÍ JAK NA TO Specialisté, kteří se dluhdbě tmut bru věnují, vědí, nejen c bvykle cílvé skupiny chtějí, ale znají pstupy, jak tyt infrmace zjistit, a zejména c má firma či pdnikatel udělat, aby se vůbec nějaké vztahy vybudvaly, zlepšvaly a maximálně prspěly celkvému pdnikání. Jaké blasti public relatins zahrnuje? Budvání, řešení, řízení, vylepšvání vztahů primárně s: - dběrateli / zákazníky - zaměstnanci - médii (nvináři) - ddavateli - místní samsprávu / lbby / plitiky - zájmvými skupinami / dbrnu veřejnstí (6)

8 Mhu se bez PíáR v pdnikání bejít? An i ne. Vztahy budujete autmaticky, ať chcete neb ne. Vším, c děláte, jak se chváte, jak kmunikujete, vyvláváte v lidech nějaký djem a ni si utváří svůj názr na Vás, Vaši firmu, služby či prdukt. Někd má pravdu silný talent a sciální cítění a speciální pmc neptřebuje, ale t jsu pravdu velké výjimky. Většina manažerů a pdnikatelů má však zkreslený phled na sebe sama a netuší, c si nich či jejich prduktech klí pravdu myslí. Specialisté tut situaci dkážu zmapvat, zjistit kde jsu slabiny a navrhnut změny či metdy, jak situaci vylepšit. Mhu si t finančně dvlit? Dmnívám se, že převážná většina malých, středních firem i pdnikatelů si může PíáR dvlit. Cest je něklik. Jednak si můžete najmut specialistu (buď ze specializvané agentury, případně PR specialistu na vlné nze, který pskytuje služky levněji) ti vám pradí jednrázvě neb mhu pskytvat služby dluhdbě, prtže na prakticku realizaci nemáte ve firmě kapacitu. Pkud máte pcit, že t zvládnete sami, je velmi žáducí prjít alespň základními kurzy public relatins. Jsu finančně dstupné a čast se zaměřují buď na jedntlivé PR nástrje, neb se věnují určitému bru pdnikání. Pmhu Vám zrientvat se v základní prblematice a ujasnit si, c všechn a jak Vám může prspět. A nestačí jen reklama? Reklama je ve srvnání s public relatins výrazně dražší, ale má bvykle rychlý, avšak krátkdbý bchdní efekt. Public relatins půsbí dluhdbě a jeh účinky se prjeví až pstupem času, jsu však t trvalejší. Takže musíte mít trpělivst. Ddejme však, že záleží také na blasti Vašeh pdnikání. Pr některé se hdí více reklama, jiní udělají lépe, pkud se zaměří na dluhdbé budvání vztahů. Zlaté pravidl však říká pravdu účinný marketing ptřebuje mít vše vyvážené a pstavené na míru dané firmě či pdnikateli. Užitečné dkazy, kde se můžete dzvědět více public relatins, jeh službách či nabídce seminářů: PR Klub MMprtal.cz Badyan Jana Girgašvá (7)

9 Time management 2. LEKCE: Časžruti a dluhdbé plánvání V dnešní lekci se pdíváme na naše Časžruty. Nejdříve se ještě vraťme k pslední lekci: Uklidili jste si? Daří se vám přádek udržvat? Nezapmeňte ZVYK SE DĚLÁ 21 DNÍ Pchválili jste se za něc již dnes? Jestli ne, tak t hned napravte. Níže ještě prsím dplňte další, které Vás napadnu. A. Časžruti Většina z nás si ani neuvědmuje, že různí časžruti nás krádají spustu času. Naše zlzvyky (pmalý ranní pracvní start), neznalst technik a dvednstí (jak na sebe nechat přenést úkl d veducíh, na který prstě nemáme čas), psychické zábrany (neschpnst vystrnadit upvídanéh klegu ze své kanceláře) t jsu klnsti, které nás stjí mnh času. A ČAS JSOU PENÍZE. Vyberte si z uvedených časžrutů ty, které se Vás týkají. Nemám stanveny pririty Mám snahu udělat th příliš mnh najednu Nevyhradím si na jedntlivé práce správné mnžství času, dpvídající jejich významu (důležitsti a na léhavsti) Vyřizuji drbné práce a nedůležité záležitsti až příliš perfektně Vynakládám příliš mnh času na rutinní úkly Neplánuji večer práci na příští den Začínám pracvat na úklu spntánně, aniž si jej předem prmyslím Odkládám čast důležité záležitsti Průběh pracvníh dne nedpvídá mému rytmu Pr rutinní práce nemám připraveny neb nepužívám frmuláře a jedntné pstupy Čast jsem ve vleku neplánvaných neb impulzivních aktivit Nedělám si přestávky Menší a pdbné úkly nevyřizuji v blcích Mám nepřádek v písemnstech Odkládám úkly na pslední chvíli Mívám prblémy z titulu nedstatečné kmunikace Neumím dstatečně využít času na cestách mezi kancelářemi. B. Dluhdbé plánvání Na rzbru jednh z časžrutů si ukažme zásady řešení prblému a dluhdbéh plánvání. Vyberte si jednh (pr vás nepříjemnéh) časžruta. B1: Příčiny Klikrát se Vám stal, že jste sice prblém dstranili, ale n se k vám znvu vrátil jak bumerang? Prblém sám je ttiž čast jenm důsledkem něčeh hlubšíh má nějaku příčinu. Odstranění důsledku ale čast nevede k dstranění příčiny. PPŘ = Prblém Příčina Řešení Dřív, než se vrhnete d řešení nějakých prblémů, je důležité se zamyslet, c jej způsbuje. Snažte se dstraňvat příčiny. (8)

10 Napište všechny příčiny, prč je tent Časžrut Vaším prblémem (vnější i vnitřní). Kntrlní bdy Milestnes B3: Krky pstupu C knkrétně uděláte pr dsažení cíle? Buďte c nejknkrétnější zapište si, c uděláte, ne c se budete snažit. Vynechejte věty jak: Budu se snažit mít na stle přádek napište si zde činnsti, t znamená: Každý den jak pslední úkl si uklidím stůl. Uzavřu s klegyní dhdu, že pkud večer neb rán najde můj stůl neuklizený, pak jí kupím čkládu. Napište si, c uděláte pr dsažení cíle SMART Specifický dstatečně jasný; Měřitelný jak pznáte, že jste jej splnili; Akceptvaný musíte s ním být sami vnitřně zttžněni (někdy se u A uvádí Ambiciózní); Realistický není nic více demtivujícíh než cíl, kterém dpředu víte, že je nesplnitelný; Termínvaný knečné datum splnění, ale i kntrlní časvé bdy, kde kntrlujete, že jdete správným směrem a dstatečně rychle. Takže si prsím dpište k Vámi zvlenému Časžrutu cíl. Pdívejte se na cíl a úkly řeší pravdu příčiny Vašeh sbníh Časžruta? (9)

11 Zajímavé prjekty Zajímá Vás: Jak na (úspěšné) překlady marketingvých materiálů? Jak na (úspěšné) jazykvé mutace webvých stránek? Čeh se vyvarvat při psaní textu pr zahraniční trhy? Jak vybírat překladatele a zpětně vyhdntit jeh práci? Hdil by se Vám zkrátit dbu d bjednávky zákazníkem p ddání? Je pr Vás důležité mít archivvaný pdpis zákazníka? Pkud by existval způsb, jak zvýšit schpnst chápat význam všech svých finančních rzhdnutí, zajímal by Vás? Jednu z mžnstí, jak th dsáhnut je hra cash flw d Rberta Kiysakih. V Brně se také hraje. Více infrmací najdete na Firma Cmsen, s.r. tevřela ve šklícím centru OCI.cz V Brně na ulici Nvbranská nvu učebnu určenu pr manažerské, marketingvé, jazykvé i ftgrafické kurzy. S učebnu susedí i nvý ftateliér, určený pr výuku neb samstatný prnájem, který je vybaven značkvu techniku Linkstar a Falcn Eyes. Samzřejmstí je i zázemí s bčerstvením, širkúhlá prjekce a zvučení celé učebny i ateliéru. (10)

12 (11)

13 K zamyšlení... Australský sklenář, aneb legenda mém strýci D mých deseti let jsem netušil, že mám strýce v Austrálii. Emigrval v smačtyřicátém a dnes mu bude přes pětasmdesát. Dluh jsem si myslel, že strýc utekl před kmunisty, ale pak jsem se dzvěděl, že ten důvd byl rmantičtější nešťastná láska. O tm, jak v Austrálii zbhatl, se u nás v rdině pvídá tent příběh. Strýc se v Austrálii zpčátku prtlukal, jak se dal. P nějakém čase si tevřel sklenářství a pravděpdbně mu t dbře šl, prtže měl i pár zaměstnanců mim jiné i asistentku Marry. Jednu dstal d svéh ddavatele skla velmi výhdnu nabídku na tabulvé skl. Strýc nabídce přemýšlel a naknec ji přijal a přikázal Marry, aby míst bvyklé bjednávky v řádu desítek kusů, bjednala tabulí celých st, a djel na týden surfvat na pbřeží. Nicméně Marry byla asi zamilvaná, a tak jí s těmi nulami ujela trchu ruka. Objednala jich ttiž rvných tisíc. Když se strýc vrátil d mře, neměl kde zaparkvat. Všude stály bedny se skleněnými tabulemi a ddavatel mu přidal ještě něklik beden navíc. Marry našel v kancelář úplně zhrucenu. Mc se mu mluvala a plakala, že už vlala ddavateli a prsila h debrání skla zpět že t byla chyba. Ten tm nechtěl zpčátku ani slyšet, ale naknec se nechal umluvit a slíbil, že plvinu zbží debere zpět. Ale chtěl uhradit náklady a penále, cž splečně se zbytkem skla byla částka likvidační. Strýc pržil bezesnu nc. Přemítal své situaci a tm, jak ji řešit. Naknec dspěl k tmu, že firma půjde ke dnu a n bude muset začít znvu. Usnul až nad ránem. Když se prbudil, byl už skr pledne. Pustil si rádi a začal dělat snídani. Zprávy z rádia začal vnímat až v kamžiku, kdy mu dšl, že trvají mc dluh. Zapsluchal se a zjistil, že Sydney v nci zaplavila menší vlna tsunami, která způsbila veliké materiální škdy například rzbila většinu výlh v centru města. Ta nc nebyla na nějaku dbu pslední, kdy strýc nespal. V pdstatě se zaměstnanci zasklíval na tři směny něklik týdnů. Nejen, že se zbavil velkých zásb skla, ale díky velké pptávce se h zbavil velmi výhdně. Zaplatil fakturu, rzšířil firmu, a p něklika letech ji prdal a začal pdnikat v jiném bru. J, a Marry si nevzal Inu, některé chyby mhu být i přínsem. Člvěk se s nimi musí hlavně nějak vypřádat. Buďt je napravit, a pkud t nejde, tak je alespň přijmut. Jedině tak se může tevřít cesta pr řešení, které pak může přijít i sam a psunut nás dál. Zdrj: Autr: Tmáš Pazdera (12)

14 Z příštíh čísla PŘÍŠTĚ: Je plánvání nutnst, neb přežitek? Veliké téma na začátku rku Pkračvání kurzu bchdníků z první republiky. Další myšlenky, které pdprvali bchdníky v dbě eknmické krize a platí i dnes. Jak ptimálně přelžit marketingvé materiály? Snažíte se prsadit v zahraničí, pravděpdbně Vám nebude stačit prstý překlad materiálů. Představujeme inženýra Jsefa Maléh Obchdníh ředitele firmy 3E Praha Engineering, a.s. Další lekce time managementu. Dále mnh zajímavých myšlenek a prjektů. ŽÁDOST Vážení čtenáři tht časpisu, bracím se na Vás s žádstí pdpru. Pkud se Vám tent časpis libí a je pr Vás užitečný, žádám Vás zvážení mžnsti drbné finanční pdpry frmu spnzringu. Na jakékliv, byť sebemenší částky Vám samzřejmě vystavíme daňvý dklad s plněním ještě v letšním rce. Vámi pskytnutý dar bude pužit na zlepšení všech dalších čísel, které pr Vás připravuji. Čísl účtu pr tut pdpru je: /0300 Děkujeme za pdpru. Údaje pr vystavení daňvéh dkladu nám pište na Bc. Milan Nerud Měsíčník marketingvé inspirace vydává agentura Správná vlba. Šéfredaktr: Bc. Milan Nerud tel.: Facebk: Marketingvé inspirace Další vydání Marketingvých inspirací Vám rádi zašleme. V případě zájmu pište na předmět MI (13)

15 PARTNEŘI Hledáte bchdníky, manažery, markétéry? Jedinečný klubvá marketing v Brně. Prdukční, reklamní a mediální agentura. Knihy, které změní Váš živt. Tiskárna, která Vás nezklame. Vzdělávací firma, která má výsledky. Agentura plná dbrých nápadů. Rádi, které hladí. Systém péče zákazníky, který dává smysl. (14)

Seminář: Česká rozvojová spolupráce na křižovatce Odpovídá česká rozvojová spolupráce na současné globální výzvy

Seminář: Česká rozvojová spolupráce na křižovatce Odpovídá česká rozvojová spolupráce na současné globální výzvy Seminář: Česká rzvjvá splupráce na křižvatce Odpvídá česká rzvjvá splupráce na sučasné glbální výzvy Tent prjekt je splufinancván Evrpským sciálním fndem a státním rzpčtem České republiky. Obsah 1 Česká

Více

Měření spokojenosti zákazníků ve VZP. Eva Ticháčková

Měření spokojenosti zákazníků ve VZP. Eva Ticháčková Měření spkjensti zákazníků ve VZP Eva Ticháčkvá Bakalářská práce 2011 ABSTRAKT Mje bakalářská práce je zaměřena na měření, analýzu spkjensti zákazníků VZP ČR ve Zlínském kraji. Měření spkjensti zákazníků

Více

PISA 2012 Koncepční rámec finanční gramotnosti

PISA 2012 Koncepční rámec finanční gramotnosti PISA 2012 Kncepční rámec finanční gramtnsti Tent dkument byl vytvřen zejména na základě výsledků práce OECD Mezinárdní sítě pr finanční vzdělávání (Internatinal Netwrk n Financial Educatin, INFE), pd vedením

Více

TÝMOVÉ ROLE Ska nagi. Týmové role

TÝMOVÉ ROLE Ska nagi. Týmové role Týmvé rle Každý člen má v týmu určitu rli. Zde uvádíme jednu z mžných klasifikací (tut klasifikaci uvádíme prt, že je pměrně ppulární mezi něklika různými rganizacemi pr pbyt v přírdě; půvdně vychází z

Více

Prezentace veřejnost využití a možnosti reklamy, cenová dostupnost jednotlivých technik PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců

Prezentace veřejnost využití a možnosti reklamy, cenová dostupnost jednotlivých technik PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Prezentace veřejnst využití a mžnsti reklamy, cenvá dstupnst jedntlivých technik PRO-BIO Svaz eklgických zemědělců TOTO VZDĚLÁVÁNÍ JE FINANCOVÁNO Z PROSTŘEDKŮ ESF PROSTŘEDNICTVÍM OPERAČNÍHO PROGRAMU LIDSKÉ

Více

2 XENOMORPHS: an. and

2 XENOMORPHS: an. and 2 XENOMORPHS: an Abslutalien and AnAlienHlakres3 JOINED TO CREATE MONSTER WORK -2009- Abslutalien and AnAlienHlakres3. All rights reserved. 1 / 38 1. Psychlgie práce, manažerská psychlgie, základní směry,

Více

Závěrečná práce. Manažerské minimum Název práce: Autor: Vedoucí práce: posluchače Kurzu

Závěrečná práce. Manažerské minimum Název práce: Autor: Vedoucí práce: posluchače Kurzu Závěrečná práce psluchače Kurzu Manažerské minimum Název práce: Řízení a práce s týmem při naplňvání standardů kvality sciálních služeb. Autr: Jarslava Janíčkvá Veducí práce: Martina Richtervá Těmínvá

Více

Marketing sociálních služeb

Marketing sociálních služeb Marketing sciálních služeb Jan Mlek VÚPSV, v.v.i. Praha 2009 Publikace byla schválena ediční radu ve slžení: dc. Ing. Ladislav Průša, CSc. (VÚPSV, v.v.i. Praha) Ing. Martin Hlub, Ph.D. (VÚPSV, v.v.i. Praha)

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání 2014/2015

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání 2014/2015 ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pr předšklní vzdělávání 2014/2015 ŠKOLNÍ vzdělávací prgram pr předšklní vzdělávání 2014/2015 SOUKROMÁ MATEŘSKÁ ŠKOLA JAHODA - Identifikační údaje MŠ Jahda: - Název: Sukrmá mateřská

Více

Ochrana životního prostředí a ekologické zemědělství

Ochrana životního prostředí a ekologické zemědělství Právnická fakulta Masarykvy univerzity Práv a právní věda Katedra práva živtníh prstředí a pzemkvéh práva Diplmvá práce Ochrana živtníh prstředí a eklgické zemědělství Markéta Krchňavá 2009/ 2010 Prhlašuji,

Více

Export do Polska. manuál pro exportéry. Zastupitelský úřad ČR v Polské republice 2012. Autoři. Karel Kysilka Svatopluk Opěla Katarzyna Baranowska

Export do Polska. manuál pro exportéry. Zastupitelský úřad ČR v Polské republice 2012. Autoři. Karel Kysilka Svatopluk Opěla Katarzyna Baranowska Exprt d Plska manuál pr exprtéry Zastupitelský úřad ČR v Plské republice 2012 Autři Karel Kysilka Svatpluk Opěla Katarzyna Baranwska Plsk je prvním přirzeným cílem marketingvých a akvizičních aktivit našich

Více

Řízení organizací sociálních služeb

Řízení organizací sociálních služeb Řízení rganizací sciálních služeb vybrané prblémy Jan Mlek VÚPSV, v.v.i. Praha 2011 Publikace byla schválena ediční vědecku radu ve slžení: dc. Ing. Ladislav Průša, CSc. (VÚPSV, v.v.i. Praha) Ing. Martin

Více

Foto: Petr Podroužek. Foto: J. Hallová, NDB

Foto: Petr Podroužek. Foto: J. Hallová, NDB listpad 2010 11 Jižní Mravu za prací i zábavu www.listyjm.cz POZOR! Sutěž letšní nvinku DREAMER! Čtěte na straně 5 Hejtman cenil Pdzimní pcta Leši Janáčkvi Věda a výzkum má zelenu Jižní Mrava se stává

Více

Strategický plán rozvoje města Litoměřice

Strategický plán rozvoje města Litoměřice Strategický plán rzvje města Litměřice Metdika zpracvání Zpracvala dne 5.12.2005 Reginální rzvjvá agentura Ústeckéh kraje, a.s. Velká Hradební 2830 400 02 Ústí nad Labem 2 Metdika tvrby Strategickéh plánu

Více

Střední škola KNIH, o.p.s. ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO DENNÍ FORMU VZDĚLÁVÁNÍ. Brno. POZNÁVAT, OBDIVOVAT A ŠÍŘIT KNIHU, verze 2

Střední škola KNIH, o.p.s. ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO DENNÍ FORMU VZDĚLÁVÁNÍ. Brno. POZNÁVAT, OBDIVOVAT A ŠÍŘIT KNIHU, verze 2 POZNÁVAT, OBDIVOVAT A ŠÍŘIT KNIHU, verze 2 ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM PRO DENNÍ FORMU VZDĚLÁVÁNÍ Střední škla KNIH,.p.s. Brn Datum účinnsti šklníh vzdělávacíh prgramu: 1. 9. 2013 OBSAH IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE...

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pro předškolní vzdělávání ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM pr předšklní vzdělávání Mateřská škla TASOV Název: PÍSNIČKOVÝ SVĚT platnst: 2010 2013 1 P Í S N I Č K O V Ý S V Ě T = MY S PÍSNIČKOU JDEM KROK ZA KROKEM MĚSÍC PO MĚSÍCI CELÝM

Více

Rejstřík institucí s nabídkou dalšího vzdělávání

Rejstřík institucí s nabídkou dalšího vzdělávání Úvdní slv V rámci prjektu Splečně v dalším vzdělávání jsme připravili bržuru, která má za cíl prpagvat blast dalšíh vzdělávání dspělých v Jihmravském kraji. Tat nabídka vznikla na základě slvení vzdělávacích

Více

Nezbytné je plán sestavit, pokud usilujete o finanční prostředky od banky či investora nebo chcete sehnat společníka pro společné podnikání.

Nezbytné je plán sestavit, pokud usilujete o finanční prostředky od banky či investora nebo chcete sehnat společníka pro společné podnikání. PODNIKATELSKÝ PLÁN KROK ZA KROKEM Prč mít pdnikatelský plán? Jedním z nejdůležitějších krků při začátcích pdnikání je správné sestavení pdnikatelskéh plánu. Správně sestavený plán řekne, zda je prjekt

Více

Výroční zpráva. Obsah. Malířská 231/6, 170 00 Praha 7 Tel.: 233 381 546 Email: ekolist@ekolist.cz

Výroční zpráva. Obsah. Malířská 231/6, 170 00 Praha 7 Tel.: 233 381 546 Email: ekolist@ekolist.cz www.bezk.cz, www.eklist.cz Malířská 231/6, 170 00 Praha 7 Tel.: 233 381 546 Email: eklist@eklist.cz Výrční zpráva 2013 Obsah Kd jsme..................................................... 2 Realizvané prjekty

Více

Investiční služby, Investiční nástroje a rizika s nimi související

Investiční služby, Investiční nástroje a rizika s nimi související Investiční služby, Investiční nástrje a rizika s nimi suvisející Předmětem tht materiálu je infrmvání zákazníků v suladu s 15d dst. 1 písm. b), c) a d) zákna č. 256/2004 Sb., pdnikání na kapitálvém trhu,

Více

III. Ministerstvo pro místní rozvoj Státní fond rozvoje bydlení. Koncepce bydlení ČR do roku 2020

III. Ministerstvo pro místní rozvoj Státní fond rozvoje bydlení. Koncepce bydlení ČR do roku 2020 III. Ministerstv pr místní rzvj Státní fnd rzvje bydlení Kncepce bydlení ČR d rku 2020 KPMG Česká republika, s.r.. 28. června 2011 Obsah 1. Úvd... 4 2. Analytická část... 6 2.1. Metdická výchdiska... 6

Více

číslo 2 23. ledna 2013 informační čtrnáctideník zdarma www.blansko.cz

číslo 2 23. ledna 2013 informační čtrnáctideník zdarma www.blansko.cz Placení pplatku za kmunální dpad důležité změny str 1 S Martini d nvéh rku str 6 Prdej městských bytů str 24 Blanenský uličník Křížkvskéh str 5 Tříkrálvá sbírka str 6 Zpravdaj města Blanska čísl 2 2 ledna

Více

Minimální standard vzdělávání v sociální práci ASVSP

Minimální standard vzdělávání v sociální práci ASVSP Minimální standard vzdělávání v sciální práci ASVSP B. Kmentvaný návrh bsahu studia Dále uvedená minimální kncepce bsahu studia sciální práce předpkládá, že dbrnu kvalifikaci pr samstatný výkn sciální

Více

NNO a daňová problematika

NNO a daňová problematika NNO a daňvá prblematika p 1. 1. 2014 Přednášející: Ing. Zdeněk Kříž Auditr, daňvý pradce dynamická skupina firem váš splehlivý partner Naše firmy pskytují pradenství a služby v blastech auditu, daňvéh

Více

DĚTSKÉ HRY V SOCIÁLNÍ KOMUNIKACI SKUPINY DĚTÍ

DĚTSKÉ HRY V SOCIÁLNÍ KOMUNIKACI SKUPINY DĚTÍ DĚTSKÉ HRY V SOCIÁLNÍ KOMUNIKACI SKUPINY DĚTÍ Dana Bittnervá OBSAH ÚVOD CHARAKTERISTIKA HERNÍHO REPERTOÁRU Kategrizace pdle Rgera Caillise Členění her pdle symbliky v sciální kmunikaci dětí Sciální kmunikace

Více

K současným aspektům švédské politiky zaměstnanosti

K současným aspektům švédské politiky zaměstnanosti K sučasným aspektům švédské plitiky zaměstnansti Aktivní plitika zaměstnansti byla ve Švédsku dluhu dbu pilířem bje prti nezaměstnansti. Názry na její účinnst se liší, existují mnhá tvrzení, která pukazují

Více

Městská část Praha 11. Finální verze. Rámcová studie proveditelnosti výstavby obecních nájemních bytů

Městská část Praha 11. Finální verze. Rámcová studie proveditelnosti výstavby obecních nájemních bytů Rámcvá studie prveditelnsti výstavby becních nájemních bytů Městská část Praha 11 Finální verze 30. července 2012 Přísně důvěrné Ačkliv mhu existvat další kpie a verze tét studie, puze studie ze dne 30.

Více

Datum zahájení projektu: 01.11.2010 Datum ukončení projektu: 30.06.2012 Obor: MS, SM Ročník: 3 Zpracoval: Bc. Jan Dula.

Datum zahájení projektu: 01.11.2010 Datum ukončení projektu: 30.06.2012 Obor: MS, SM Ročník: 3 Zpracoval: Bc. Jan Dula. Název prjektu: Sbližvání terie s praxí Datum zahájení prjektu: 01.11.2010 Datum uknčení prjektu: 30.06.2012 Obr: MS, SM Rčník: 3 Zpracval: Bc. Jan Dula Mdul: ISO 14 000 OBSAH 1. Úvd..2 2. Přehled nrem

Více

Pracovní sešit výukového modulu č. 7 projektu Inovace vzdělávání na SOŠ a SOU Horky nad Jizerou pro školní rok 2013/2014.

Pracovní sešit výukového modulu č. 7 projektu Inovace vzdělávání na SOŠ a SOU Horky nad Jizerou pro školní rok 2013/2014. Pracvní sešit výukvéh mdulu č. 7 prjektu Invace vzdělávání na SOŠ a SOU Hrky nad Jizeru pr šklní rk 2013/2014 Fiktivní firma Bc. Alena Sládečkvá Antace: Cílem předmětu je rzvj klíčvých kmpetencí a pdnikatelských

Více

PRO PODPOROVANÉ AKTIVITY: Dokument je povinnou přílohou výzvy IOP č. 22 Konsolidace IT a nové služby TC obcí. verze platná pro rok 2014 Červen 2014

PRO PODPOROVANÉ AKTIVITY: Dokument je povinnou přílohou výzvy IOP č. 22 Konsolidace IT a nové služby TC obcí. verze platná pro rok 2014 Červen 2014 KONSOLIDACE IT A NOVÉ SLUŽBY TC OBCÍ MĚSTO ČESKÝ BROD STUDIE PROVEDITELNOSTI PRO PODPOROVANÉ AKTIVITY: 1. KONSOLIDACE HW A SW ÚŘADU VČETNĚ VIRTUALIZACE APLIKACÍ, DESKTOPŮ, SERVERŮ, INFRASTRUKTURY 3. ZVÝŠENÍ

Více