Soutěžní přehlídka SCIAP Popularizace vědy PŘEDSTAVENÍ SOUTĚŽÍCÍCH A JEJICH PROJEKTŮ

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Soutěžní přehlídka SCIAP Popularizace vědy PŘEDSTAVENÍ SOUTĚŽÍCÍCH A JEJICH PROJEKTŮ"

Transkript

1 Soutěžní přehlídka SCIAP Popularizace vědy PŘEDSTAVENÍ SOUTĚŽÍCÍCH A JEJICH PROJEKTŮ

2 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Dušan Majer Videopořad VESMÍRNÉ VÝZVY Pravidelný desetiminutový pořad, který na začátku každého měsíce rekapituluje nejvýznamnější události v kosmonautice.

3 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Dušan Majer Videopořad DOBÝVÁNÍ VESMÍRU Pravidelný tříminutový pořad, který na začátku každého týdne rekapituluje nejvýznamnější události v kosmonautice a astronomii.

4 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Česká televize Pořad PORT Týdeník popularizující vědu

5 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Česká televize Pořad Diagnóza Série příběhů moderní medicíny

6 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Český rozhlas Sever Planetárium, magazín ze světa vědy a fantazie Populárněvědecký týdeník s dvacetiletou tradicí, který vysílá pět stanic Českého rozhlasu. Tvůrci pořadu spolupracují s řadou odborníků a badatelů nejrůznějších vědeckých oborů z Akademie věd ČR, výzkumných ústavů, muzeí a dalších odborných pracovišť celé České republiky.

7 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB-TU Ostrava Uffovy cesty vesmírem Jedná se o tři původní audiovizuální pořady, z nichž každý trvá 45 minut, promítané v sále planetária pod umělou hvězdnou oblohou.

8 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB-TU Ostrava Virtuální vesmír: Live Prostřednictvím planetária se zájemci mohou přenést do libovolného místa našeho Virtuálního vesmíru a podívat se na vesmírné objekty ve stereoskopickém podání. Pořad je živě moderovaný.

9 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Zdeněk Pojman Pořad O vědě a vědcích Publicisticko-dokumentární cyklus s názvem: O vědě a vědcích vyrobený pro Českou televizi byl mým nápadem, pro který jsem získal jak ČT, tak různá vědecká pracoviště. Výrobně (kamera, střižna) cyklus vznikal mimo ČT, ale zároveň také ve spolupráci ČT (dramaturgie, dokončení ve zvukovém studiu) a především ve spolupráci s jednotlivými ústavy Akademie věd ČR a dalšími vědeckými pracovišti. Cílem cyklu byla popularizace vědy a představení zúčastněných vědeckých pracovišť.

10 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Filosofický ústav AV ČR, v. v. i. Století rozumu. Německá klasická filosofie, literatura a drama Osmidílný rozhlasový pořad Českého rozhlasu 3-Vltava

11 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Telepace s. r. o. Hlubinami vesmíru Publicistický měsíčník TV Noe je pořad o vesmíru, který se zabývá nejrůznějšími astronomickými tématy formou rozhovorů. Tzv. klíčováním je doplněn o fotografie a videa z vesmíru na pozadí. Pravidelně se vysílá od února 2007.

12 INTERNET Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. Webové stránky Web tydenvedy.cz se věnuje vědeckému festivalu Týden vědy a techniky. Informuje o jednotlivých akcích a aktivitách festivalu i o celém jeho programu. Součástí webu jsou též aktuality přinášející nejnovější zprávy. Přehledný vyhledávač umožňuje rychlou orientaci na stránkách a vyhledání jednotlivých aktivit. Web obsahuje též audiovizuální záznamy z přednášek festivalu. Návštěvníkům webu jsou nabízeny i soutěže a hry.

13 INTERNET Web Exoplanety Webové stránky Exoplanety.cz jsou astronomickým webem, který se zaměřuje převážně na popularizaci výzkumu planet mimo Sluneční soustavu (exoplanet) a života ve vesmíru. Jedná se o jediný web tohoto druhu na světě. Součástí webu je také elektronický časopis o exoplanetách Gliese a astronomické aplikace (Slunce on-line, Přelety družic apod.).

14 INTERNET Hvězdárna a planetárium Brno Internetový kurz základů astronomie Projekt reaguje na aktuální trendy v přírodovědném vzdělávání s cílem poskytnout ucelený přehled základů astronomie, který vychází z moderního způsobu poznávání světa. Obohacuje výuku přírodovědných předmětů; je určen žákům a studentům starším 13 let, kteří si osvojili základy matematiky a fyziky. Není tedy nezbytné být matematicko-fyzikální génius. Účastníci si vystačí se základními přírodovědnými znalostmi a především s trpělivostí při řešení docela jednoduchých úloh. Klíčovou aktivitou je dvoustupňový, na sebe navazující a logicky provázaný kurz pro internet (a jeho off-line ), jehož součástí je pozorování kosmických objektů, řešení praktických i teoretických úloh. Inovativní je možnost konzultace nastalých problémů se školenými astronomy a možnost ukončit kurz zkouškou před atestační komisí. Součástí projektu jsou workshopy pro pedagogy, kteří mohou vytvořené materiály implementovat do výuky..

15 INTERNET Dušan Majer Diskusní fórum Diskusní fórum zaměřené na aktuální informování o dění v kosmonautice. Kromě aktuálního zpravodajství se věnuje také přípravám budoucích misí, ale připomíná i kosmonautická výročí.

16 INTERNET Český rozhlas Leonardo Web rozhlasové stanice Český rozhlas Leonardo Web Českého rozhlasu Leonardo je integrální součástí internetové prezentace celého Českého rozhlasu, s níž sdílí grafickou podobu. Adresa stránky je leonardo.rozhlas.cz. Stránka obsahuje denně aktualizované články z vědy a výzkumu, informace o vysílaných popularizačních pořadech stanice, znalostní soutěž a další prvky. Primárním smyslem a cílem webu je popularizace vědy a výzkumu jak z českého prostředí, tak ze světa. Jednotlivé pořady prezentované na webových stránkách věnují značný prostor také osobnostem české vědy. Kromě textových a zvukových informací mohou návštěvníci využívat videa a unikátní prvek audioslideshow, ve kterém je rozhlasový zvuk synchronizován s doprovodnými fotografiemi. V současnosti se audioslideshow využívá například pro prezentaci architektonických přednášek Davida Vávry.

17 INTERNET Bílý Medvěd Public Relations Facebooková stránka Obrázky z elektronových mikroskopů Obrázky z elektronových mikroskopů jsou vizuálně velmi atraktivní a mají potenciál přitáhnout pozornost široké veřejnosti k tomuto vysoce specializovanému oboru. S nápadem shromažďovat a vystavovat tyto obrázky na stránce v rámci sociální sítě Facebook přišla PR agentura Bílý Medvěd, která s FEI Company spolupracuje dlouhodobě již od roku 2007.

18 INTERNET Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. Integrovaná internetová propagace ústavu K propagaci ústavu je intenzivně využíván internet i sociální sítě.

19 INTERNET Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Karel Jaromír Erben Výstava ke stažení Panelová výstava Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., k 200. výročí narození K. J. Erbena na 10 plakátech ke stažení ve formátu PDF, vlastnímu tisku (A2/A3) a instalaci, resp. doplnění vlastními předměty (vydání Erbenova díla apod.) je určena jako podpůrný materiál školám, knihovnám, muzeím, Českým centrům ad., ale i jednotlivým zájemcům o českou literaturu a autora Kytice z pověstí národních. Pro aktivizaci pozornosti návštěvníků/diváků výstavy a také pro podporu její použitelnosti v pedagogické praxi jsou připraveny pracovní listy k vybraným panelům. Výstava vychází ze současného vědeckého poznání Erbenova díla a primárně je popularizuje; odkazy k on-line zdrojům Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., upozorňuje na činnost instituce, její výzkumné úkoly i zdroje pro veřejnost.

20 INTERNET Západočeská univerzita v Plzni Multimediální učební text Astronomia Jedná se o soustavu webových stránek věnovaných astronomii a astrofyzice v celkovém rozsahu více než článků a několika desítek tisíc dalších stránek generovaných z devíti katalogů astronomických objektů. www. astronomia.zcu.cz

21 EXPOZICE Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. Putovní výstava Věda na vaší straně Exteriérová výstava velkoformátových fotografií z nejrůznějších vědních oblastí představujících činnost AV ČR 15 panelů uspořádaných po třech

22 EXPOZICE Národní muzeum Dočasná výstava Příběh planety Země Motto: Dotkněte se tajemství příběhu planety Země a poznejte základní etapy jejího vývoje od pradávna až po blízkou budoucnost.

23 EXPOZICE Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i. Mezinárodní veletrh AMPER ÚFP na 19. mezinárodním veletrhu AMPER 2011 instaloval stánek zaměřený na popularizaci energie uvolněné řízenou termojadernou fúzí. Účast ÚFP byla spojená s přednáškou Fúze dnes a zítra v doprovodném programu veletrhu na konferenci Energie budoucnosti.

24 EXPOZICE Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i. Veletržní expozice MSV Mezinárodní strojírenský veletrh je největší a nejprestižnější událost roku na brněnském výstavišti. Ústav přístrojové techniky AV ČR se na ní představil prostřednictvím vnitřní expozice (stánek) s ukázkami výsledků vědeckého výzkumu. Expozice byla součásti sekce Transfer technologií.

25 EXPOZICE Bílý Medvěd Public Relations Série výstav TAJUPLNÝ MIKROSVĚT Primární cíl projektu: přiblížit elektronovou mikroskopii široké veřejnosti

26 EXPOZICE Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i. Putovní výstava Příběh kapky Vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR připomínají prostřednictvím putovní výstavy široké laické veřejnosti život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského, dosud našeho jediného držitele Nobelovy ceny za chemii.

27 EXPOZICE Národní muzeum Výstava Vynálezci a vynálezy Výstava přibližuje výrazné osobnosti české vědy od 17. do konce 20. století a jejich největší vynálezy a objevy, které mnohdy dobyly svět. Prvotním záměrem výstavy je zpopularizovat povolání vědce.

28 EXPOZICE Muzeum Komenského v Přerově, p. o. Egyptologie. Úspěchy české vědy objektivem Martina Frouze Soubor fotografií prezentuje vědecké aktivity Českého egyptologického ústavu FF UK, který působí v Praze a Káhiře. Výsledky jeho přes padesát let trvajících archeologických výzkumů představuje na výstavě několik desítek fotografií, jejichž autorem je fotodokumentátor a fotograf Martin Frouz.

29 EXPOZICE Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. Expozice: Poklady mikulčického trezoru Výstava představuje soubor nálezů mimořádné historické a umělecké hodnoty získaný archeologickým výzkumem v Mikulčicích. Jedná se o předměty, které jsou unikátním dokladem vyspělé hmotné kultury Velkomoravské říše.

30 EXPOZICE Techmania Science Center Interaktivní expozice TOP SECRET TOP SECRET je putovní expozice, ve které se návštěvník jakéhokoliv věku může dozvědět něco o vědě a bavit se při zkoumání takových oblastí, jako je například špionáž, zabezpečení, forenzika, kryptologie. Téma výstavy Top Secret Přísně tajné je využito jako jednotící médium, které spojuje exponáty zahrnující mnoho různých témat od jednoduchých kódovacích technik až po high-tech zařízení.

31 EXPOZICE Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i. Archeologický výzkum ve Vliněvsi u Mělníka Expozice v prostorách NM (červen 2009 až červen 2011) byla věnována popularizaci záchranného archeologického výzkumu bohaté polykulturní lokality v prostoru pískovny v katastru obce Vliněves, okr. Mělník.

32 EXPOZICE Hvězdárna Domu kultury v Uherském Brodě Popularizace (nejen) projektu MAGION hvězdárnou Uherský Brod Výstava družic Magion, prezentace projektu Macek

33 EXPOZICE Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i. Den Země 2011 s AV ČR Výstava Barevný svět hornin, přednášky a pokusy v Geoparku Geofyzikálního ústavu AV ČR v rámci akce DEN ZEMĚ 2011 s AV ČR

34 PERIODIKUM Petr Kubala Časopis Gliese Elektronický časopis Gliese byl založen v roce 2008 jako čtvrtletník. Časopis se věnuje rekapitulaci nejvýznamnějších objevů a událostí v oblasti výzkumu planet mimo Sluneční soustavu (exoplanet) za poslední období. Jedná se o jediný časopis o exoplanetách na světě. Šířen je bezplatně prostřednictvím internetu. Každé číslo má v průměru mezi 50 až 90 stránkami formátu A5.

35 PERIODIKUM RF Hobby, s. r. o. 21. století, revue objevů, vědy, techniky a lidí 21. STOLETÍ populární formou přibližuje nejnovější poznatky ze světa vědy a techniky. Vědu představuje jako jedinečné dobrodružství. Nechává nahlédnout do výzkumných ústavů, přírodních laboratoří, operačních sálů, do míst velkých objevů. Přináší také zcela nové, překvapivé pohledy na známé kauzy. Je určeno převážně mužům ve věku mezi 20 až 40 lety se středním a vyšším vzděláním, ale také všem zvídavým lidem každého věku a stupně vzdělanosti.

36 PERIODIKUM Techmania Science Center Časopis TECHMANIAK Od roku 2009 vydává Techmania časopis Techmaniak. Cílem nepravidelně vydávaného periodika, koncipovaného jako obsáhlý tištěný newsletter se silným populárně-vzdělávacím akcentem, je nejen informovat o činnosti Techmania Science Center, ale pomocí zajímavých článků také pozvednout zájem čtenářů zájem o vědu a techniku. Poselství časopisu Představit nabídku neformálního vzdělávání zejména v Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském kraji s důrazem na aktivity regionálního science centra Techmania. Snaha popularizovat vědu pro široký okruh čtenářů, kterými jsou jak žáci základních a středních škol, tak široká veřejnost.

37 OSTATNÍ Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. Týden vědy a techniky AV ČR Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v ČR. Největší vědecký festival v České republice nabízí přednášky, výstavy, semináře, vědecké kavárny, promítání dokumentárních filmů, soutěže, dny otevřených dveří a další zajímavé akce.

38 OSTATNÍ Techmania Science Center Vědecko-technické show Série 10 vědecko-technických show, které interaktivním způsobem popularizují jednotlivé jevy z oblasti fyziky, chemie, biologie apod. Science center je nabízí zejména žákům a studentům základních a středních škol, ale i široké veřejnosti.

39 OSTATNÍ Střední škola aplikované kybernetiky s. r. o. Fyzický model marsovské sopky Olympus Mons Cílem projektu bylo vytvořit reálný model Olympus Mons, což je největší sopka ve sluneční soustavě nacházející se na Marsu. Fakta o sopce: Tyčí se cca 21 km nad gravitačním povrchem Marsu. Průměr základny sopky je 624 km (přibližně plocha Francie). Násobný kráter na vrcholu má napříč 80 km. Tento zajímavý sopečný útvar se rozhodla představit brněnská Hvězdárna a planetárium veřejnosti ve zmenšeném sádrovém modelu. Fakta o modelu sopky: Model je v měřítku 1 : se čtyřnásobným umělým převýšením výšky pro lepší názornost. Čtvercová základna je široká 150 x 150 cm. Výška v nejvyšším bodě je 30 cm. Model byl vymodelován do hlíny dle vygenerovaných šablon převzatých z radarových dat kosmických sond a odlit do sádry.

40 OSTATNÍ Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i. Optická vlákna a lasery Série popularizačních aktivit (články, tiskové zprávy, exponáty, přednášky) souvisejících s udělením Nobelovy ceny za optická vlákna a s 50. výročím vynálezu laseru

41 OSTATNÍ Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. Dny otevřených dveří Dny otevřených dveří v ústavu od roku 2007 v rámci aktivit Týdne vědy a techniky

42 OSTATNÍ Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. Akademické páry: rozhovory o profesním a soukromém životě ve vědě Těžiště projektu Akademické páry spočívalo v představení dvoukariérních partnerství ve vědě s cílem zviditelnit úspěšné vědce a vědkyně a představit vědeckou profesi přístupnou formou širší veřejnosti.

43 OSTATNÍ Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. Propagace Ceny Milady Paulové Národní kontaktní centrum ženy a věda propaguje Cenu Milady Paulové, kterou udílí MŠMT významným českým badatelkám, s cílem poskytnout rolové modely a inspirovat začínající vědkyně nebo studující, které vědeckou dráhu zvažují.

44 OSTATNÍ Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. Mentoringový program pro středoškolačky se zájmem o studium technické VŠ Cílem mentoringového programu je podpořit dívky ve studiu technických, pro ženy netradičních oborů, motivovat je v rozvoji jejich budoucí kariéry a narušovat stereotypní představy o studijní a kariérní dráze žen.

45 OSTATNÍ Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. Otevřená věda II hledáme mladé vědce Vzdělávací projekt s názvem Otevřená věda II se snaží vzbudit zájem středoškolských studentů o přírodovědné a technické obory. Prostřednictvím studentských stáží otevírá studentům přístup na vědecká a výzkumná pracoviště. Projekt Otevřená věda II systematické zapojení talentovaných středoškolských studentů do vědecko-výzkumné činnosti byl schválen v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblasti podpory 2.3. Projekt je spolufinancován ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.

46 OSTATNÍ Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB-TU Ostrava Systém popularizace astronomie a přírodních věd Základním prvkem jsou původní audiovizuální pořady v planetáriu, které jsou nabízeny školním exkurzím podle jejich požadavků a široké veřejnosti systémem pevné nabídky (středy v a h, soboty 14.00, a h, celoročně kromě srpna). Ve stejných dnech jsou po setmění za jasného počasí možná tematická pozorování dalekohledem na hvězdárně.

47 OSTATNÍ Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i. Performance Laser show Performance Laser show je společným vystoupením pracovníků Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v. v. i., a členů skupiny ÚDiF (Úžasného divadla fyziky). Je výsledkem již déle trvající vzájemné neformální spolupráce. V podobě zde prezentované byla předvedena v rámci Festivalu vědy v Brně během Dne vědců 17. září 2011 v pěti představeních v Ernově sále Staré radnice v Brně a Noci vědců 23. září 2011 v jednom představení v aule Přírodovědecké fakulty MU v Brně. Performance trvala asi 30 minut, poté následovala desetiminutová až dvacetiminutová diskuse. Představení se konalo v částečně zatemněném sále vyplněném nepříliš hustou divadelní mlhou pro umocnění efektu zviditelnění laserových svazků v prostoru.

48 OSTATNÍ Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i. Noční tah v rámci Týdne vědy a techniky Živý experiment tažení optických vláken nové generace pomocí unikátní technologie za účasti veřejnosti

49 Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i. Tři nástroje - popularizační a vzdělávací projekt vědců z ÚFCH J. Heyrovského OSTATNÍ Vzdělávací a popularizační projekt aktivně pracuje se širokým spektrem zájemců o přírodní vědy od žáků ZŠ, přes SŠ až po studenty VŠ. Nabízí jim rozmanité aktivity, které jsou rovněž určeny laické veřejnosti.

50 OSTATNÍ Česká astronomická společnost Astrofotografická soutěž Česká astrofotografie měsíce Cílem soutěže je zejména prezentace a popularizace odborných a vědeckých snímků pořízených českými a slovenskými amatérskými i profesionálními astronomy. Soutěž má ukázat, že česká astrofotografie plně obstojí ve světové konkurenci a že je možno nejen estetické, ale i odborné a vědecké snímky prezentovat přívětivou a populární formou. K tomu slouží doprovodný popis jak obsahu snímku, tak jeho vědeckého smyslu a případně i historické souvislosti s objektem spojené.

51 OSTATNÍ Americké centrum, Česká kosmická kancelář, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i. POPULARIZAČNÍ PROJEKT DO KOSMU S KRTKEM Popularizační a vzdělávací projekt o kosmonautice a s ní spojených vědních oborech

52 OSTATNÍ Dr. Michael Londesborough Popularizace vědy: obecné strategie Široké spektrum vzájemně propojených činností včetně týdenního televizního pořadu, veřejných přednášek a vědeckých show zaměřených na vytváření silnější, přitažlivější a zajímavější vědecké základny v České republice

53 OSTATNÍ Michal Smolka Univerzita dětského věku Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci již od roku 2007 pravidelně pořádá Univerzitu dětského věku, jejímž cílem je popularizovat a medializovat rozličné aspekty přírodních věd a vědeckého výzkumu mezi žáky základních škol. Základní myšlenkou této aktivity je uvést děti do světa poznání a představit jim vzdělávací proces jako získávání informací z různých oborů a poukázat, jak se tyto formy poznání vzájemně doplňují. Cílem aktivity není suplovat úlohu školy a děti vzdělávat, ale zábavnou formou jim přiblížit různé podoby přírodních a humanitních věd jako běžnou, důležitou součást každodenního života. Jako výchozí metodologický postup byl zvolen rámec skládající se ze dvou částí. První je vytváření prostředí, ve kterém jsou prezentovány aktivity související s přírodními vědami, které jsou pro účastníky atraktivní a přitahují pozornost různých typů médií. Druhou část tvoří vlastní pozitivní medializace aktivit, jejich účastníků a organizátorů spolupracujícími médií.

54 OSTATNÍ Pavel Vysloužil V Olomouci roste uprostřed města ovocný sad starých odrůd stromů Do námětem a místem ojedinělé vědecko-popularizační akce se zapojili studenti středních škol a fakult vysoké školy. Akci organizovali studenti Přírodovědecké fakulty UP Olomouc. Téma výsadby starých a dnes již nevysazovaných odrůd stromů z vědeckého světa biologie přesahuje do výchovy a vzdělávání, ekologie, historie, urbanismu či sociologie. Výsadba ovocného sadu uprostřed stotisícového města vyvolala velký zájem veřejnosti i médií. Kromě samotného sázení stromů měl velký ohlas také doprovodný popularizační program s přednáškou, ochutnávkou ovoce, které se nenajde na pultech supermarketů, a koncertem folklorní hudby.

55 OSTATNÍ Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i. Mediální kampaň systému BAARA Série zveřejnění v médiích, jejímž cílem bylo prostřednictvím konkrétního projektu propagovat Ústav přístrojové techniky, Akademii věd a vědu jako takovou.

56 OSTATNÍ Univerzita Palackého Olomouc Academia film Olomouc Academia film Olomouc je mezinárodní festival populárněvědeckých a dokumentárních filmů. V dubnu 2011 se uskutečnil jeho již 46. ročník a v současnosti je jedním z nejvýznamnějších evropských festivalů svého druhu. Každým rokem si klade za cíl bořit mýty o neatraktivnosti vědy, kterou představuje jako dynamickou, vzrušující a rozmanitou sféru. Ve svém programu kombinuje projekce soutěžních snímků, jež se ucházejí o ceny za nejlepší světový či český populárně-vědecký film, společně s přednáškami, besedami, diskusemi a atraktivním doprovodným programem.

57 OSTATNÍ Otevíráme, o. s. Science Café Science Café organizuje přednášky a diskuse vědců a odborníků na daná témata s veřejností, které se konají v příjemném prostředí kaváren nebo coworkingových center. První Science Café pod hlavičkou Otevíráme, o. s., se uskutečnilo v Praze a tématem byl výzkum Marsu. Od té doby se Science Café pořádají v Praze a dalších městech ČR pravidelně každý měsíc (s výjimkou letních prázdnin).

58 OSTATNÍ British Coucil Czech Republic FameLab 2011 bavme se vědou Soutěž pro mladé vědce a vědkyně, kteří před odbornou porotou a obecenstvem představí v časovém limitu tří minut vědeckou práci svou nebo svého pracoviště. Jsou hodnoceni za odbornou správnost, srozumitelnost a zábavnost podání. Finalisté oblastních kol postupují do kola národního, jehož vítěz se účastní mezinárodního finále, které se koná každoročně v červnu v anglickém Cheltenhamu.

SCIAP 2014 SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKA POPULARIZACE VĚDY

SCIAP 2014 SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKA POPULARIZACE VĚDY SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKA POPULARIZACE VĚDY SCIence APproach Soutěžní přehlídka pro ty, kteří přibližují vědu široké veřejnosti Soutěžní přehlídka OCENĚNÉ PŘÍSPĚVKY Soutěžní přehlídka KATEGORIE: EXPOZICE 2. místo

Více

Otevřená věda III popularizace přírodovědných oborů a komunikace výzkumu a vývoje ve společnosti

Otevřená věda III popularizace přírodovědných oborů a komunikace výzkumu a vývoje ve společnosti Otevřená věda III popularizace přírodovědných oborů a komunikace výzkumu a vývoje ve společnosti OVIII - cíle Zajistit kvalifikované lidské zdroje pro vědu a výzkum (VaV pracovníky, pedagogy, studenty)

Více

Autodesk Academia Fórum Hledáme mladé talentované vědce Ing. Vlastimil Bejček, CSc. Centrum podpory projektů VUT v Brně

Autodesk Academia Fórum Hledáme mladé talentované vědce Ing. Vlastimil Bejček, CSc. Centrum podpory projektů VUT v Brně Autodesk Academia Fórum 2013 Hledáme mladé talentované vědce Ing. Vlastimil Bejček, CSc. Centrum podpory projektů VUT v Brně http://www.vutbr.cz Agenda Univerzity/Vysoké školy - partneři pro VVI/VOŠ/SŠ/ZŠ/MŠ

Více

Váš partner pro mezioborovou spolupráci. Mgr. Ivana Češková

Váš partner pro mezioborovou spolupráci. Mgr. Ivana Češková Váš partner pro mezioborovou spolupráci Mgr. Ivana Češková v rámci podzimního cyklu přednášek České meteorologické společnosti pobočky Ostrava a Českého hydrometeorologického ústavu pobočky Ostrava pondělí

Více

P12 Ukázka rozhovoru s podrobným kódováním. P14 Ukázka rozhovoru s barevným kódováním. P15 Internetové odkazy na muzea, projekty a vědecká pracoviště

P12 Ukázka rozhovoru s podrobným kódováním. P14 Ukázka rozhovoru s barevným kódováním. P15 Internetové odkazy na muzea, projekty a vědecká pracoviště Přílohy 1 Seznam příloh P1 Informační dopis pro rodiče P2 Obrázek vědce (Ivan) P3 Obrázek vědce (Karel) P4 Obrázek vědce (Anna) P5 Obrázek vědce (Bára) P6 Obrázek vědce (Cecil) P7 Obrázek vědce (David)

Více

ZPRAVODAJ JIHLAVSKÉ ASTRONOMICKÉ SPOLEČNOSTI. 23. září 2013 01 / 2013. OBSAH ČÍSLA o Zpravodaj o Noc vědců 2013 o Astronomický kroužek

ZPRAVODAJ JIHLAVSKÉ ASTRONOMICKÉ SPOLEČNOSTI. 23. září 2013 01 / 2013. OBSAH ČÍSLA o Zpravodaj o Noc vědců 2013 o Astronomický kroužek ZPRAVODAJ JIHLAVSKÉ ASTRONOMICKÉ SPOLEČNOSTI 23. září 2013 01 / 2013 Nepravidelný zpravodaj o činnosti Jihlavské astronomické společnosti. K odběru zpravodaje se lze přihlásit na www.jiast.cz nebo na mailu

Více

Týden vědy a techniky podpoří i pardubická univerzita 5.11.2013 5plus2.cz str. 0 stalo se

Týden vědy a techniky podpoří i pardubická univerzita 5.11.2013 5plus2.cz str. 0 stalo se Týden vědy a techniky podpoří i pardubická univerzita 5.11.2013 5plus2.cz str. 0 stalo se Monika Suchá Univerzita Pardubice PARDUBICE - Pardubická univerzita se letos poprvé zapojí do Týdne vědy a techniky,

Více

SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKU POPULARIZACE VĚDY SCIAP 2014. Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. vyhlašuje

SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKU POPULARIZACE VĚDY SCIAP 2014. Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. vyhlašuje Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. vyhlašuje SOUTĚŽNÍ PŘEHLÍDKU POPULARIZACE VĚDY SCIAP 2014 Motto: Svět vědy je světem poznávání a soustavného rozšiřování bohatství kultury lidstva. Cílem popularizace

Více

TEMATICKÉ SOUSTŘEDĚNÍ I.

TEMATICKÉ SOUSTŘEDĚNÍ I. Pozvánka na TEMATICKÉ SOUSTŘEDĚNÍ I. Milí přátelé, studenti, pedagogové, srdečně Vás zveme na zajímavé víkendové soustředění, které pořádají Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. a Krajská hvezdáreň v Ţiline

Více

EXPERIMENTEM K POZNÁNÍ A SPOLUPRÁCI - II

EXPERIMENTEM K POZNÁNÍ A SPOLUPRÁCI - II Pozvánka na netradiční vzdělávací akci EXPERIMENTEM K POZNÁNÍ A SPOLUPRÁCI - II Milí přátelé, srdečně Vás zveme na netradiční víkendovou prakticky orientovanou vzdělávací akci, kterou pořádají a Krajská

Více

Nabídka vybraných pořadů

Nabídka vybraných pořadů Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí Nabídka vybraných pořadů Pro střední školy a učiliště Seznamte se s naší nabídkou poutavých naučných programů zaměřených nejen na

Více

soutěžní přehlídku popularizace

soutěžní přehlídku popularizace Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. vyhlašuje soutěžní přehlídku popularizace vědy SCIAP 2013 Motto: Svět vědy je světem poznávání a soustavného rozšiřování bohatství kultury lidstva. Cílem popularizace

Více

Propagace projektu Archeologie na dosah v Národním muzeu

Propagace projektu Archeologie na dosah v Národním muzeu Propagace projektu Archeologie na dosah v Národním muzeu Mgr. Veronika Mikešová Národní muzeum Projekt Archeologie na dosah Probíhá od ledna 2012 do prosince 2014 na Oddělení pravěku a antického starověku

Více

Popularizace vědy na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Popularizace vědy Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci

Popularizace vědy na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Popularizace vědy Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci Popularizace vědy na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Popularizace vědy Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci Přírodovědecká fakulta slaví 60. let v současnosti je akreditováno 114

Více

V poznani je sila! Techmania Science Center

V poznani je sila! Techmania Science Center Euroman!! V poznani je sila! Člověk nemusí být zrovna superhrdinou, aby věděl, že svět kolem nás je plný fascinujících jevů a fenoménů, přírodních sil, které můžeme ovládnout pokud je poznáme. V poznání

Více

Představení projektu sciencezoom2. Tomáš Lysenko-Chvíla / Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

Představení projektu sciencezoom2. Tomáš Lysenko-Chvíla / Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Představení projektu sciencezoom2 Tomáš Lysenko-Chvíla / Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích 2014 11.11.2014 O projektu Název: sciencezoom 2 popularizace VaV na JU Příjemce: Jihočeská univerzita

Více

CZ.1.07/2.3.00/ Prezentace projektu MŠMT Ing. J. Svatošová manažerka projektu

CZ.1.07/2.3.00/ Prezentace projektu MŠMT Ing. J. Svatošová manažerka projektu http://step.vscht.cz/ CZ.1.07/2.3.00/35.0019 Prezentace projektu MŠMT 13.3.2014 Ing. J. Svatošová manažerka projektu O PROJEKTU Projekt je realizován VŠCHT Praha bez partnera v rámci OP VK prioritní osy

Více

Příloha č. 6. výzvy k předkládání žádostí o finanční podporu z OP VK Oblast podpory 2.3 Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji

Příloha č. 6. výzvy k předkládání žádostí o finanční podporu z OP VK Oblast podpory 2.3 Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji Č. j.: MSMT- 30638/2013-2 Příloha č. 6 výzvy k předkládání žádostí o finanční podporu z OP VK Oblast podpory 2.3 Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji Metodický výklad výzvy 2.3 Lidské zdroje ve výzkumu a

Více

PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU Nové talenty pro vědu a výzkum. Lenka Mynářová koordinátor projektu

PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU Nové talenty pro vědu a výzkum. Lenka Mynářová koordinátor projektu PŘEDSTAVENÍ PROJEKTU Nové talenty pro vědu a výzkum Lenka Mynářová koordinátor projektu Projekt realizují: Partneři: Obsah 1. Proč tento projekt? 1.1. Momenty pravdy při získávání talentu pro vědu a výzkum

Více

EXPERIMENTEM K POZNÁNÍ A SPOLUPRÁCI - I

EXPERIMENTEM K POZNÁNÍ A SPOLUPRÁCI - I Pozvánka na netradiční vzdělávací akci EXPERIMENTEM K POZNÁNÍ A SPOLUPRÁCI - I Milí přátelé, srdečně Vás zveme na netradiční víkendovou prakticky orientovanou vzdělávací akci, kterou pořádají Hvězdárna

Více

Nové talenty pro vědu a výzkum

Nové talenty pro vědu a výzkum OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost oblast podpory 2.3 Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji Nové talenty pro vědu a výzkum CZ.1.07/2.3.00/09.0235 seminář Výměna zkušeností s realizací projektů OP VK Praha

Více

Úspěch filmové produkce Akademie věd

Úspěch filmové produkce Akademie věd TISKOVÁ ZPRÁVA 18. 4. 2016 Úspěch filmové produkce Akademie věd Na letošním 51. ročníku mezinárodního festivalu populárně vědeckých filmů Academia film Olomouc se stal jedním z filmů nominovaných na na

Více

Centrum přírodovědného a technického vzdělávání v HK

Centrum přírodovědného a technického vzdělávání v HK Centrum přírodovědného a technického vzdělávání v HK 13. června 2017 Workshop pro výchovné a kariérní poradce ZŠ Kam po základní škole? Aneb profesní volba deváťáků. Centrum přírodovědného a technického

Více

České divadlo po 2. světové válce

České divadlo po 2. světové válce České divadlo po 2. světové válce Tematická oblast Divadelní festivaly Datum vytvoření 15.12.2012 Ročník Čtvrtý Stručný obsah Přehlídka hlavních českých divadelních festivalů Způsob využití Výklad nové

Více

Nabídka vybraných pořadů

Nabídka vybraných pořadů Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Vsetínská 78 757 01 Valašské Meziříčí Nabídka vybraných pořadů Pro 1. stupeň základních škol Pro zvídavé školáčky jsme připravili řadu naučných programů a besed zaměřených

Více

Sezimovo Ústí Výroční zpráva 1999

Sezimovo Ústí Výroční zpráva 1999 Sezimovo Ústí Výroční zpráva 1999 Adresa: Hvězdárna Fr. Pešty, P.O.Box 48, Sezimovo Ústí Poloha: 49 23 10 s.š., +14 42 20 v.d., 420 m.n.m. Telefon: 0606 / 578648, 0361 / 262972, 275791, 0602 / 422166 E-mail:

Více

KOUZLO STARÝCH MAP. SEMINÁŘ STARÉ MAPY SOUČASNOSTI Možnosti využití starých map, pohled do minulosti i budoucnosti

KOUZLO STARÝCH MAP. SEMINÁŘ STARÉ MAPY SOUČASNOSTI Možnosti využití starých map, pohled do minulosti i budoucnosti KOUZLO STARÝCH MAP SEMINÁŘ STARÉ MAPY SOUČASNOSTI Možnosti využití starých map, pohled do minulosti i budoucnosti Alena Vondráková, Stanislav Popelka 4. 10. 2016 ZLÍN PROČ KOUZLO STARÝCH MAP? staré mapy

Více

Řešení projektu OPVK Centrum pro podporu přírodovědných a technických věd: Technická a přírodovědná laboratoř pro děti a mládež Zlínského kraje

Řešení projektu OPVK Centrum pro podporu přírodovědných a technických věd: Technická a přírodovědná laboratoř pro děti a mládež Zlínského kraje Řešení projektu OPVK Centrum pro podporu přírodovědných a technických věd: Technická a přírodovědná laboratoř pro děti a mládež Zlínského kraje na UTB ve Zlíně vstupuje do své závěrečné části Projekt OPVK

Více

PŘEDSTAVUJEME ZPRAVODAJ ČSVTS

PŘEDSTAVUJEME ZPRAVODAJ ČSVTS Česká kosmická kancelář Česká kosmická kancelář (Czech Space Office, CSO) je nezisková organizace, která byla založena v roce 2003 s cílem zajišťovat pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT)

Více

Popularizační a propagační činnost

Popularizační a propagační činnost 7 Popularizační a propagační činnost 7 Popularizační a propagační činnost Také v roce 2007 byly výsledky činnosti pracovišť AV ČR prezentovány laické i odborné veřejnosti všech věkových skupin. O šíři

Více

AKTUÁLNÍ PROBLÉMY TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ JEHO SOUČASNÉ ÚKOLY A JEHO PROPAGACE. Petr Zuna, ČVUT v Praze, IA ČR

AKTUÁLNÍ PROBLÉMY TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ JEHO SOUČASNÉ ÚKOLY A JEHO PROPAGACE. Petr Zuna, ČVUT v Praze, IA ČR AKTUÁLNÍ PROBLÉMY TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ JEHO SOUČASNÉ ÚKOLY A JEHO PROPAGACE Petr Zuna, ČVUT v Praze, IA ČR Příspěvek vznikl na základě mezinárodní diskuse v rámci Euro CASE Evropského sdružení akademií,

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3075

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3075 Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3075 Šablona: III/2 Sada: VY_32_INOVACE_5IS Ověření ve výuce Třída 9. B Datum: 7. 1. 2013 Pořadové číslo 10 1 Astronomie Předmět: Ročník: Jméno autora: Fyzika

Více

POPAI DAY / PRAHA NABÍDKA PARTNERSTVÍ V RÁMCI MEZINÁRODNÍ AKCE SOUTĚŽ POPAI AWARDS 2016 KONFERENČNÍ PROGRAM POPAI FORUM 2016

POPAI DAY / PRAHA NABÍDKA PARTNERSTVÍ V RÁMCI MEZINÁRODNÍ AKCE SOUTĚŽ POPAI AWARDS 2016 KONFERENČNÍ PROGRAM POPAI FORUM 2016 NABÍDKA PARTNERSTVÍ V RÁMCI MEZINÁRODNÍ AKCE POPAI DAY 2016 SOUTĚŽ POPAI AWARDS 2016 KONFERENČNÍ PROGRAM POPAI FORUM 2016 SPOLEČENSKÝ GALA VEČER 24.11.2016 / PRAHA POPAI CENTRAL EUROPE Daniela Krofiánová

Více

PODPORA TECHNICKÝCH A PŘÍRODOVĚDNÝCH OBORŮ

PODPORA TECHNICKÝCH A PŘÍRODOVĚDNÝCH OBORŮ PODPORA TECHNICKÝCH A PŘÍRODOVĚDNÝCH OBORŮ OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost Individuální projekt národní Příjemce: MŠMT, odbor Evropských programů 72 Tato prezentace je spolufinancována Evropským

Více

Průběžná zpráva o realizaci projektu pro projektové partnery Etapa 3-4

Průběžná zpráva o realizaci projektu pro projektové partnery Etapa 3-4 Květen 2011 Průběžná zpráva o realizaci projektu pro projektové partnery Etapa 3-4 HelpTour - Agentura pro rozvoj cestovního ruchu Projekt Prezentace a propagace církevních památek a kulturně-historického

Více

Nabídka pro učitele a žáky základních a středních škol

Nabídka pro učitele a žáky základních a středních škol Nabídka pro učitele a žáky základních a středních škol Nabídka přednášek, seminářů, témat projektů na: http://www.mff.cuni.cz/verejnost/fs Fakultní školy Aktuality Nabídka přednášek, seminářů, témat pro

Více

Příloha 2: České pedagogické odborné časopisy (stav k červenci 2011) 1

Příloha 2: České pedagogické odborné časopisy (stav k červenci 2011) 1 150 Příloha 2: České pedagogické odborné časopisy (stav k červenci 2011) 1 Vydavatel Rok založení Periodicita Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci fakulta UK v Praze Česká pedagogická společnost,

Více

SCICOM Rozvoj kompetencí pro komunikaci vědy

SCICOM Rozvoj kompetencí pro komunikaci vědy SCICOM Rozvoj kompetencí pro komunikaci vědy CZ.1.07/2.3.00/09.0151 Západočeská univerzita v Plzni 4. prosince 2009 Obsah Proč byl tento projekt připraven? Cíle projektu Aktivity projektu Realizované aktivity

Více

Týden 17. 1. - 23. 1. 2015

Týden 17. 1. - 23. 1. 2015 správný cíl Vaší cesty Týden 17. 1. - 23. 1. 2015 Videomapping na Bílou věž O tradičním novoročním setkání v Hradci Králové nazvaném První den spolu jste jistě už všichni slyšeli. To letošní se však od

Více

MYKOLOGICKO-BOTANICKÁ EXKURZE DO PP NA PLACHTĚ

MYKOLOGICKO-BOTANICKÁ EXKURZE DO PP NA PLACHTĚ muzeum Neformální vzdělávací instituce Celoživotní učení Disponuje odbornými znalostmi v oboru přírodních věd: mykologie, botanika, zoologie, entomologie, paleotologie, geologie Sbírkotvorná instituce

Více

Příspěvky odvysílané na stanici Český rozhlas 3 Vltava od do

Příspěvky odvysílané na stanici Český rozhlas 3 Vltava od do Příspěvky odvysílané na stanici Český rozhlas 3 Vltava od 11. 5. 2008 do 24. 8. 2009 Většinu z nich lze nalézt podle data a vyposlechnout na internetové adrese http://www.rozhlas.cz/mozaika/veda/. Pořady:

Více

IMAGINE 2015 mezinárodní soutěž. Odbor obchodu

IMAGINE 2015 mezinárodní soutěž. Odbor obchodu IMAGINE 2015 mezinárodní soutěž Odbor obchodu 29.9.2014 IMAGINE IMAGINE je mezinárodní hudební soutěž pro mládež ve věku 13-20 let Hudební skupiny (až osm členů) nebo jednotlivci předvádí svou vlastní

Více

IMPLEMENTAČNÍ PROJEKT ČÁST KARIÉROVÉ PORADENSTVÍ. Zlín,

IMPLEMENTAČNÍ PROJEKT ČÁST KARIÉROVÉ PORADENSTVÍ. Zlín, IMPLEMENTAČNÍ PROJEKT ČÁST KARIÉROVÉ PORADENSTVÍ Zlín, 13. 6. 2017 2 Klíčové aktivity Krajská hospodářská komora KA 6.1 Regionální web kariérního poradenství Oslovování, komunikace a jednání se spolupracujícími

Více

ASB Diskusní panel CP SOČ SPŠ, SOŠ a SOU Hradební 1083 Hradec Králové

ASB Diskusní panel CP SOČ SPŠ, SOŠ a SOU Hradební 1083 Hradec Králové ASB Diskusní panel CP SOČ 2016 17.6.2016 19:30 SPŠ, SOŠ a SOU Hradební 1083 Hradec Králové Školní aula (5. patro) Spolek ASB ve spolupráci se Středoškolskou odbornou činností (SOČ) pořádá v rámci celostátní

Více

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově

Muzeum vltavínů v Českém Krumlově Muzeum vltavínů v Českém Krumlově Základní informace o projektu Víte, že......vltavíny vznikly díky dopadu vesmírného tělesa na Zemi?...vltavíny znali a používali lidé již v době kamenné?...vltavíny přiletěly

Více

SKUPINA ČEZ PODPORUJE TECHNICKÉ VZDĚLÁVÁNÍ. prosinec 2015

SKUPINA ČEZ PODPORUJE TECHNICKÉ VZDĚLÁVÁNÍ. prosinec 2015 SKUPINA ČEZ PODPORUJE TECHNICKÉ VZDĚLÁVÁNÍ prosinec 2015 OD ROKU 1992 JE REALIZOVÁN VZDĚLÁVACÍ PROGRAM SVĚT ENERGIE 1993 vytvořeny a nabídnuty výukové materiály školám (tiskoviny, filmy, software) 1996

Více

bakalářském a magisterském stupni VŠ vzdělání

bakalářském a magisterském stupni VŠ vzdělání Inovace formy a obsahu výuky studia historie v bakalářském a magisterském stupni VŠ vzdělání CZ.04.1.03/3.2.15.2/0280 Tento projekt je Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním

Více

Česká kosmická kancelář (CSO)

Česká kosmická kancelář (CSO) Česká kosmická kancelář (CSO) Cíl činnosti 1. Přispívat k dosažení a udržení co nejširšího a nejúčinnějšího zapojení ČR do kosmických programů a projektů, 2. Podporovat uplatňování přínosů kosmonautiky

Více

Moderní aplikace přírodních věd a informatiky. Břehová 7, Praha 1

Moderní aplikace přírodních věd a informatiky.  Břehová 7, Praha 1 Moderní aplikace přírodních věd a informatiky www.jaderka.cz Břehová 7, 115 19 Praha 1 Informatika a software lasery elektronika matematika elementární částice kvantová fyzika zdroje energie aplikace v

Více

Prezentace ČESKÁ CHEMIE.CZ

Prezentace ČESKÁ CHEMIE.CZ Prezentace ČESKÁ CHEMIE.CZ Doc. Ing. Libor Čapek, Ph.D. Mgr. Luboš Kopecký Přerov 24. října 2012 Strana 1 26. červenec 2012 Co je Českáchemie.cz? českáchemie.cz = součást projektu Partnerství pro chemii

Více

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková

SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková SLOHOVÁ VÝCHOVA Mgr. Soňa Bečičková ZÍSKÁVÁNÍ A ZPRACOVÁNÍ INFORMACÍ, KNIHOVNY VY_32_INOVACE_CJ_2_19 OPVK 1.5 EU peníze středním školám CZ.1.07/1.500/34.0116 Modernizace výuky na učilišti ZÍSKÁVÁNÍ A ZPRACOVÁNÍ

Více

Nanotechnologie jako součást výuky fyziky

Nanotechnologie jako součást výuky fyziky Nanotechnologie jako součást výuky fyziky Lucie Kolářová Oddělení didaktiky fyziky Školitel: Doc. Jiří Tuček Katedra exprimentální fyziky Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci Vítejte

Více

Individuální projekty národní

Individuální projekty národní Vzor anotace prezentace schváleného projektu I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í Individuální projekty národní Číslo OP i : CZ 1.07 Název OP: Prioritní osa: Oblast podpory: Podporovaná/é

Více

Dny vědy a techniky v Plzni 2009 (14. 19. 9. 2009)

Dny vědy a techniky v Plzni 2009 (14. 19. 9. 2009) Dny vědy a techniky v Plzni 2009 (14. 19. 9. 2009) Tisková zpráva ze dne 8. 9. 2009 Dny vědy a techniky v Plzni 2009 jsou již čtvrtým ročníkem úspěšné populárně naučné výstavy, kterou pořádá Západočeská

Více

Možnosti spolupráce s VT parky, záměry samospráv na úrovni kraje

Možnosti spolupráce s VT parky, záměry samospráv na úrovni kraje Možnosti spolupráce s VT parky, záměry samospráv na úrovni kraje 28.6.2016 Vědeckotechnické parky a vysoké školy Nabídka VŠ - MU v prostoru výzkumných aktivit je umístěn BTP Park. Aplikace biochemických

Více

Výsledek výběrového řízení

Výsledek výběrového řízení Výsledek výběrového řízení Číslo veřejné zakázky: C/14/550 Název programu: Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název Praktický networking audiovizuální popularizace vědy - Academia film

Více

na bázi aplikované fyziky

na bázi aplikované fyziky Název projektu: Otevřená síť partnerství na bázi aplikované fyziky Název operačního programu: OP Operační program - Vzdělávání pro konkurenceschopnost Číslo prioritní osy: 7.2 Název prioritní osy: Terciární

Více

Podpora technického vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů JHK a JSRLZ, o.p.s.

Podpora technického vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů JHK a JSRLZ, o.p.s. Podpora technického vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů JHK a JSRLZ, o.p.s. 2. 10. 2015 Dana Feferlová, Jihočeská hospodářská komora JHK a JSRLZ, o.p.s. Jihočeská hospodářská komora Sdružení podnikatelů

Více

Marketingová komunikace organizace

Marketingová komunikace organizace Zadání projektu pro finále soutěže pro téma Marketingová komunikace organizace Stručná charakteristika řešeného problému Helvetia College je vysoká škola, která má své kořeny ve Švýcarsku. V ČR začíná

Více

Kariérové poradenství

Kariérové poradenství Kariérové poradenství (KP, poradenství pro volbu povolání) = institucionalizovaný systém poradenských služeb Cíl KP = pomoc jednotlivcům při rozhodování o profesní a vzdělávací orientaci v kterékoliv fázi

Více

Vzdělávací program ČEZ Svět energie. Ing. Marie Dufková

Vzdělávací program ČEZ Svět energie. Ing. Marie Dufková Vzdělávací program ČEZ Svět energie Ing. Marie Dufková Vzdělávání, osvěta, pomoc školám, podpora technických oborů, popularizace Tiskoviny Software Filmy Internet Pomůcky Exkurze Besedy Soutěže Semináře

Více

Zpráva o činnosti školy v rámci sítě ASPnet 2006/2007

Zpráva o činnosti školy v rámci sítě ASPnet 2006/2007 Zpráva o činnosti školy v rámci sítě ASPnet 2006/2007 Jméno školy: Střední odborná škola Luhačovice Adresa: Masarykova 101, 763 26 Luhačovice Tel.: 00420577131067 Fax: 00420577131067 Email: vedeni@sosluhac.cz

Více

1. 7. listopadu 2010

1. 7. listopadu 2010 1. 7. listopadu 2010 ROZMANITOST SVĚTA A ŽIVOTA V NĚM Je těžké uvěřit, že je tomu již deset let, co Akademie věd České republiky (AV ČR) poprvé prezentovala výsledky vědeckých výzkumů formou festivalu

Více

CENTRUM PRO ROZVOJ MUZEJNÍ PEDAGOGIKY A PRÁCE MUZEÍ SE ZDRAVOTNĚ POSTIŽENOU MLÁDEŽÍ PŘI MZM V BRNĚ

CENTRUM PRO ROZVOJ MUZEJNÍ PEDAGOGIKY A PRÁCE MUZEÍ SE ZDRAVOTNĚ POSTIŽENOU MLÁDEŽÍ PŘI MZM V BRNĚ CENTRUM PRO ROZVOJ MUZEJNÍ PEDAGOGIKY A PRÁCE MUZEÍ SE ZDRAVOTNĚ POSTIŽENOU MLÁDEŽÍ PŘI MZM V BRNĚ Centrum pro rozvoj muzejní pedagogiky a práce muzeí se zdravotně postiženou mládeží bylo zřízeno při oddělení

Více

vývojvoj a perspektivy

vývojvoj a perspektivy Příprava učitelu itelů fyziky na JU vývojvoj a perspektivy Jiří Tesař, katedra fyziky PF JU Brno 13. 14. 9. 2007 Historie přípravyp pravy učitelu itelů na PF JU 1948 Pedagogická fakulta (pod UK Praha)

Více

Cena cestovního ruchu v turistické oblasti Beskydy-Valašsko Přihláška

Cena cestovního ruchu v turistické oblasti Beskydy-Valašsko Přihláška Cena cestovního ruchu v turistické oblasti Beskydy-Valašsko 2013 Přihláška Identifikační údaje soutěžícího (realizátora produktu): Název společnosti, organizace: Muzeum Beskyd Frýdek Místek, příspěvková

Více

Úvodní slovo studentům informatických oborů

Úvodní slovo studentům informatických oborů Úvodní slovo studentům informatických oborů prof. RNDr. Radim Bělohlávek, DSc. KATEDRA INFORMATIKY UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Obsah 1 Univerzita Palackého v Olomouci 2 Katedra informatiky 3 Informatika

Více

Aktualizace Dlouhodobého záměru vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a další tvůrčí činnosti Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve

Aktualizace Dlouhodobého záměru vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a další tvůrčí činnosti Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Aktualizace Dlouhodobého záměru vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a další tvůrčí činnosti Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pro rok 2009 Ve Zlíně dne 7. dubna 2009 ÚVOD Aktualizace

Více

Něco málo k historii:

Něco málo k historii: Něco málo k historii: 2001: vojenské cvičiště, převod městu - snaha o vytvoření koncepce údržby a rozšíření turistické lokality Mařatice-Vinohrady 2005: díky vzácnému motýlovi lokalita součástí soustavy

Více

100% festival INTEGRACE 14.-16.3.2014. Ing. Michal Crhonek. koordinátor festivalu

100% festival INTEGRACE 14.-16.3.2014. Ing. Michal Crhonek. koordinátor festivalu festival 100% INTEGRACE 14.-16.3.2014 Ing. Michal Crhonek koordinátor festivalu tanecahandicap@gmail.com michal@michalcrhonek.cz tel: +420 603 284 760 www.tanecahandicap.cz O CO JDE? Projekt Tanec a handicap

Více

4.9.40. Psychologie MEDIÁLNÍ VÝCHOVA. Média a mediální produkce VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH

4.9.40. Psychologie MEDIÁLNÍ VÝCHOVA. Média a mediální produkce VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH 4.9.40. Psychologie Dvouletý volitelný předmět PSYCHOLOGIE (pro 3. ročník, septima) navazuje na základní okruhy probírané v hodinách ZSV. Zaměřuje se na rozšíření poznatků jak teoretických psychologických

Více

Statut festivalu. Článek 1.: Charakteristika festivalu

Statut festivalu. Článek 1.: Charakteristika festivalu Statut festivalu Článek 1.: Charakteristika festivalu 1.1. Finále Plzeň je festival českých a slovenských filmů. Jeho posláním je umožnit návštěvníkům festivalu v období jednoho týdne srovnání: současné

Více

Česká centra. Setkání ekonomických radů a tajemníků 22. června 2015

Česká centra. Setkání ekonomických radů a tajemníků 22. června 2015 Česká centra Setkání ekonomických radů a tajemníků 22. června 2015 Agentura MZV pro prezentaci ČR v zahraničí Poslání: Efektivní zahraniční propagací posilovat a šířit dobré jméno ČR ve světě. Česká centra

Více

INDIKATIVNÍ TABULKA SE SEZNAMEM PŘÍJEMCŮ V RÁMCI OPERAČNÍHO PROGRAMU VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST

INDIKATIVNÍ TABULKA SE SEZNAMEM PŘÍJEMCŮ V RÁMCI OPERAČNÍHO PROGRAMU VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST INDIKATIVNÍ TABULKA SE SEZNAMEM PŘÍJEMCŮ V RÁMCI OPERAČNÍHO PROGRAMU VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST ČÍSLO VÝZVY: 35 ČÍSLO A NÁZEV PRIORITNÍ OSY: 2 - TERCIÁRNÍ VZDĚLÁVÁNÍ, VÝZKUM A VÝVOJ ČÍSLO A NÁZEV

Více

evropský sociální fond v ČR KATEDRA OPTIKY Atraktivní po všech stránkách

evropský sociální fond v ČR KATEDRA OPTIKY Atraktivní po všech stránkách evropský sociální fond v ČR KATEDRA OPTIKY Atraktivní po všech stránkách Optik a a optoelektronik a Obecná fyzika a matematická fyzika Přístrojová optik a Optometrie U n i v e r z i t a P a l a c k é h

Více

Máš umělecké střevo? Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií

Máš umělecké střevo? Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií Máš umělecké střevo? Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií Máš umělecké střevo? Máš umělecké střevo? ( MUS? ) je soutěž určená žákům středních škol a gymnázií se zájmem o výtvarné umění. Cílem

Více

(zpracovala R. Hýblová)

(zpracovala R. Hýblová) Přehled akcí JČMF organizovaných od roku 1958 do roku 2011 Fyzikální pedagogickou sekcí JČMF (od roku 2006 změna názvu na Fyzikální pedagogickou společnost), popř. Ústřední pedagogickou komisí pro fyziku

Více

BUDEME HLEDAT BUDOUCÍ VĚDCE UŢ V MATEŘSKÉ ŠKOLCE?

BUDEME HLEDAT BUDOUCÍ VĚDCE UŢ V MATEŘSKÉ ŠKOLCE? BUDEME HLEDAT BUDOUCÍ VĚDCE UŢ V MATEŘSKÉ ŠKOLCE? Miloš Hernych Technická univerzita v Liberci Studentská 2 461 17 Liberec milos.hernych@tul.cz www.starttech.cz INFORMACE O PROJEKTU Prioritní osa: Oblast

Více

Seminář k problematice spolupráce v OP VK 2.4

Seminář k problematice spolupráce v OP VK 2.4 spolupráce v OP VK 2.4 Fakulta strojního inženýrství VUT v Brně www.fme.vutbr.cz spolupráce v OP VK 2.4 1 FSI základní údaje založena v r. 1900 (110. výročí v r. 2010) druhá největší fakulta VUT 3560 studentů,

Více

Mgr. Yvona Vyhnánková. Kancelář zahraničních styků Křížkovského 8 77147 Olomouc www.iro.upol.cz ilo@upol.cz

Mgr. Yvona Vyhnánková. Kancelář zahraničních styků Křížkovského 8 77147 Olomouc www.iro.upol.cz ilo@upol.cz Mgr. Yvona Vyhnánková Kancelář zahraničních styků Křížkovského 8 77147 Olomouc www.iro.upol.cz ilo@upol.cz Agenda Smlouvy o spolupráci Propagace a reprezentace UP v zahraničí Organizace zahraničních návštěv

Více

Veletrh vědy 21. 23. května 2015

Veletrh vědy 21. 23. května 2015 AKADEMIE VĚD ČR vás zve na Veletrh vědy 21. 23. května 2015 PVA EXPO PRAHA v Letňanech Akademie věd ČR hledá mladé vědce INFORMACE Adresa: PVA EXPO PRAHA Beranových 667 Praha 9 - Letňany 199 00 Doprava:

Více

Městské kulturní středisko, Tišnov, Mlýnská 152

Městské kulturní středisko, Tišnov, Mlýnská 152 Městské kulturní středisko, Tišnov, Mlýnská 152 Sídlo: Mlýnská 152, 666 01 Tišnov IČO: 49457543 Telefon: 549 410 082 E-mail: sekretariat@kulturatisnov.cz Internetové stránky: http://www.mekstisnov.cz/

Více

B.4. Podpora kulturních služeb, sportovních zařízení a zájmové činnosti obyvatel

B.4. Podpora kulturních služeb, sportovních zařízení a zájmové činnosti obyvatel Opatření Vize B.4. Podpora kulturních služeb, sportovních zařízení a zájmové činnosti obyvatel Liberecký kraj bude vytvářet a poskytovat podmínky pro plnohodnotný život podporou činností, které přispívají

Více

VĚDA, KTERÉ ROZUMÍTE 1. 15. 11. 2013

VĚDA, KTERÉ ROZUMÍTE 1. 15. 11. 2013 VĚDA, KTERÉ ROZUMÍTE 1. 15. 11. 2013 1 Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největším vědeckým festivalem v České republice. Třináctý ročník festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR se nesl

Více

Vážení příznivci astronomie,

Vážení příznivci astronomie, Vážení příznivci astronomie, dostáváte do rukou poslední číslo zpravodaje, který vycházel v rámci realizace projektu Astronomie a přírodní vědy interaktivní formou na školách Karlovarského kraje v operačním

Více

Vyšší odborná škola informačních služeb, Praha Institute of Technology, Sligo REALIZACE STÁLÉ EXPOZICE OBUVNICTVÍ PROJEKT ROČNÍKOVÉ PRÁCE

Vyšší odborná škola informačních služeb, Praha Institute of Technology, Sligo REALIZACE STÁLÉ EXPOZICE OBUVNICTVÍ PROJEKT ROČNÍKOVÉ PRÁCE Vyšší odborná škola informačních služeb, Praha Institute of Technology, Sligo REALIZACE STÁLÉ EXPOZICE OBUVNICTVÍ PROJEKT ROČNÍKOVÉ PRÁCE student: Eva Bártková vedoucí práce: PhDr. Hana Slámová, Ph.D.

Více

Partnerství s PEF MENDELU

Partnerství s PEF MENDELU Partnerství s PEF MENDELU C h a r a k t e r i s t i k a fa k u lt y Prestižní studium praktické a flexibilní studium vysoká zaměstnanost absolventů nejlepší ekonomická fakulta na Moravě* třetí nejlepší

Více

Dlouhodobý záměr vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti na období Aktualizace pro rok 2018

Dlouhodobý záměr vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti na období Aktualizace pro rok 2018 Dlouhodobý záměr vzdělávací a vědecké, výzkumné, vývojové a inovační, umělecké a další tvůrčí činnosti na období 2016 2020 Aktualizace pro rok 2018 Verze: 4 Platnost: 1. 9. 2017 Zpracovali: RNDr. Josef

Více

Obsah. Představení JAIP. RIS3 strategie (Smart specialization strategy) Vědecko-technický park v Č. Budějovicích I. a II. etapa.

Obsah. Představení JAIP. RIS3 strategie (Smart specialization strategy) Vědecko-technický park v Č. Budějovicích I. a II. etapa. Obsah Představení JAIP RIS3 strategie (Smart specialization strategy) Vědecko-technický park v Č. Budějovicích I. a II. etapa Inovační vouchery Portál Gate2Biotech OP Výzkum, vývoj a vzdělávání Inovační

Více

Gymnázium Pelhřimov se představuje

Gymnázium Pelhřimov se představuje Gymnázium Pelhřimov se představuje Směr jazykový (jazyky na filosofických fakultách, učitelství ) - až 14 hodin výuky ve dvou (nebo třech) cizích jazycích týdně a matematiky ve 4. ročníku pouze 2 hodiny,

Více

Věda na scéně Science on Stage. Jitka Houfková KDF MFF UK

Věda na scéně Science on Stage. Jitka Houfková KDF MFF UK Věda na scéně Science on Stage Jitka Houfková KDF MFF UK Věda na scéně 2 Co je Věda na scéně 1 Science on Stage mezinárodní projekt v současné době 27 zemí, především evropských navazování kontaktů mezi

Více

Trochu astronomie. v hodinách fyziky. Jan Dirlbeck Gymnázium Cheb

Trochu astronomie. v hodinách fyziky. Jan Dirlbeck Gymnázium Cheb Trochu astronomie v hodinách fyziky Jan Dirlbeck Gymnázium Cheb Podívejte se dnes večer na oblohu, uvidíte Mars v přiblížení k Zemi. Bude stejně velký jako Měsíc v úplňku. Konec světa. Planety se srovnají

Více

UNICORN COLLEGE. Dlouhodobý záměr

UNICORN COLLEGE. Dlouhodobý záměr UNICORN COLLEGE 2010 Unicorn College, V Kapslovně 2767/2, Praha 3, 130 00 Hlavní projekt: Unicorn College Projekt: Název: Autor: Jiří Kleibl, Jan Čadil, Marek Beránek Naše značka: Kontakt: UCL/DZ2010 E-mail:

Více

Fresh Film Fest Praha 2014

Fresh Film Fest Praha 2014 11. Mezinárodní filmový festival debutů a studentských filmů Fresh Film Fest Praha 2014 Statut festivalu Článek 1 Fresh Film Fest je mezinárodní filmový festival zaměřující se na celovečerní debutové snímky

Více

Komunikační plán projektu ReStEP pro cílové skupiny (mimo veřejnou správu)

Komunikační plán projektu ReStEP pro cílové skupiny (mimo veřejnou správu) Komunikační plán projektu ReStEP pro cílové skupiny (mimo veřejnou správu) Regional Sustainable Energy Policy based on the Interactive Map of Sources (ReStEP) (LIFE10 ENV/CZ/000649) Praha, červen 2013

Více

POPAI STUDENT AWARD COMPETITION 2016

POPAI STUDENT AWARD COMPETITION 2016 POPAI STUDENT AWARD COMPETITION 2016 POPAI CENTRAL EUROPE pořádá soutěž POPAI STUDENT AWARD, která je zaměřena na podporu a rozvoj spolupráce se zástupci a studenty středních a vysokých odborných a uměleckých

Více

ZÁJMOVÉ SDRUŽENÍ PRÁVNICKÝCH OSOB BYLO ZALOŽENO ZA ÚČELEM ZPŘÍSTUPNĚNÍ A ZNOVUOŽIVENÍ ÚZEMÍ NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKY A EVROPSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ

ZÁJMOVÉ SDRUŽENÍ PRÁVNICKÝCH OSOB BYLO ZALOŽENO ZA ÚČELEM ZPŘÍSTUPNĚNÍ A ZNOVUOŽIVENÍ ÚZEMÍ NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKY A EVROPSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ ZÁJMOVÉ SDRUŽENÍ PRÁVNICKÝCH OSOB BYLO ZALOŽENO ZA ÚČELEM ZPŘÍSTUPNĚNÍ A ZNOVUOŽIVENÍ ÚZEMÍ NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKY A EVROPSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ EDUKATIVNÍ OSVĚTA, EXPOZICE PRŮMYSLU, PRŮMYSLOVÝCH

Více

ROK PRŮMYSLU A TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ

ROK PRŮMYSLU A TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ 2015 ROK PRŮMYSLU 2015 ROK PRŮMYSLU A TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ SPOLEČNĚ ZMĚNÍME VNÍMÁNÍ PRŮMYSLU A TECHNICKÉHO VZDĚLÁVÁNÍ PREMIÉR ČESKÉ REPUBLIKY A PREZIDENT SVAZU PRŮMYSLU A DOPRAVY ČR KONCEM ZÁŘÍ OFICIÁLNĚ

Více