Soutěžní přehlídka SCIAP Popularizace vědy PŘEDSTAVENÍ SOUTĚŽÍCÍCH A JEJICH PROJEKTŮ

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Soutěžní přehlídka SCIAP Popularizace vědy PŘEDSTAVENÍ SOUTĚŽÍCÍCH A JEJICH PROJEKTŮ"

Transkript

1 Soutěžní přehlídka SCIAP Popularizace vědy PŘEDSTAVENÍ SOUTĚŽÍCÍCH A JEJICH PROJEKTŮ

2 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Dušan Majer Videopořad VESMÍRNÉ VÝZVY Pravidelný desetiminutový pořad, který na začátku každého měsíce rekapituluje nejvýznamnější události v kosmonautice.

3 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Dušan Majer Videopořad DOBÝVÁNÍ VESMÍRU Pravidelný tříminutový pořad, který na začátku každého týdne rekapituluje nejvýznamnější události v kosmonautice a astronomii.

4 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Česká televize Pořad PORT Týdeník popularizující vědu

5 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Česká televize Pořad Diagnóza Série příběhů moderní medicíny

6 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Český rozhlas Sever Planetárium, magazín ze světa vědy a fantazie Populárněvědecký týdeník s dvacetiletou tradicí, který vysílá pět stanic Českého rozhlasu. Tvůrci pořadu spolupracují s řadou odborníků a badatelů nejrůznějších vědeckých oborů z Akademie věd ČR, výzkumných ústavů, muzeí a dalších odborných pracovišť celé České republiky.

7 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB-TU Ostrava Uffovy cesty vesmírem Jedná se o tři původní audiovizuální pořady, z nichž každý trvá 45 minut, promítané v sále planetária pod umělou hvězdnou oblohou.

8 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB-TU Ostrava Virtuální vesmír: Live Prostřednictvím planetária se zájemci mohou přenést do libovolného místa našeho Virtuálního vesmíru a podívat se na vesmírné objekty ve stereoskopickém podání. Pořad je živě moderovaný.

9 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Zdeněk Pojman Pořad O vědě a vědcích Publicisticko-dokumentární cyklus s názvem: O vědě a vědcích vyrobený pro Českou televizi byl mým nápadem, pro který jsem získal jak ČT, tak různá vědecká pracoviště. Výrobně (kamera, střižna) cyklus vznikal mimo ČT, ale zároveň také ve spolupráci ČT (dramaturgie, dokončení ve zvukovém studiu) a především ve spolupráci s jednotlivými ústavy Akademie věd ČR a dalšími vědeckými pracovišti. Cílem cyklu byla popularizace vědy a představení zúčastněných vědeckých pracovišť.

10 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Filosofický ústav AV ČR, v. v. i. Století rozumu. Německá klasická filosofie, literatura a drama Osmidílný rozhlasový pořad Českého rozhlasu 3-Vltava

11 AUDIO/AUDIOVIZUÁLNÍ POŘAD Telepace s. r. o. Hlubinami vesmíru Publicistický měsíčník TV Noe je pořad o vesmíru, který se zabývá nejrůznějšími astronomickými tématy formou rozhovorů. Tzv. klíčováním je doplněn o fotografie a videa z vesmíru na pozadí. Pravidelně se vysílá od února 2007.

12 INTERNET Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. Webové stránky Web tydenvedy.cz se věnuje vědeckému festivalu Týden vědy a techniky. Informuje o jednotlivých akcích a aktivitách festivalu i o celém jeho programu. Součástí webu jsou též aktuality přinášející nejnovější zprávy. Přehledný vyhledávač umožňuje rychlou orientaci na stránkách a vyhledání jednotlivých aktivit. Web obsahuje též audiovizuální záznamy z přednášek festivalu. Návštěvníkům webu jsou nabízeny i soutěže a hry.

13 INTERNET Web Exoplanety Webové stránky Exoplanety.cz jsou astronomickým webem, který se zaměřuje převážně na popularizaci výzkumu planet mimo Sluneční soustavu (exoplanet) a života ve vesmíru. Jedná se o jediný web tohoto druhu na světě. Součástí webu je také elektronický časopis o exoplanetách Gliese a astronomické aplikace (Slunce on-line, Přelety družic apod.).

14 INTERNET Hvězdárna a planetárium Brno Internetový kurz základů astronomie Projekt reaguje na aktuální trendy v přírodovědném vzdělávání s cílem poskytnout ucelený přehled základů astronomie, který vychází z moderního způsobu poznávání světa. Obohacuje výuku přírodovědných předmětů; je určen žákům a studentům starším 13 let, kteří si osvojili základy matematiky a fyziky. Není tedy nezbytné být matematicko-fyzikální génius. Účastníci si vystačí se základními přírodovědnými znalostmi a především s trpělivostí při řešení docela jednoduchých úloh. Klíčovou aktivitou je dvoustupňový, na sebe navazující a logicky provázaný kurz pro internet (a jeho off-line ), jehož součástí je pozorování kosmických objektů, řešení praktických i teoretických úloh. Inovativní je možnost konzultace nastalých problémů se školenými astronomy a možnost ukončit kurz zkouškou před atestační komisí. Součástí projektu jsou workshopy pro pedagogy, kteří mohou vytvořené materiály implementovat do výuky..

15 INTERNET Dušan Majer Diskusní fórum Diskusní fórum zaměřené na aktuální informování o dění v kosmonautice. Kromě aktuálního zpravodajství se věnuje také přípravám budoucích misí, ale připomíná i kosmonautická výročí.

16 INTERNET Český rozhlas Leonardo Web rozhlasové stanice Český rozhlas Leonardo Web Českého rozhlasu Leonardo je integrální součástí internetové prezentace celého Českého rozhlasu, s níž sdílí grafickou podobu. Adresa stránky je leonardo.rozhlas.cz. Stránka obsahuje denně aktualizované články z vědy a výzkumu, informace o vysílaných popularizačních pořadech stanice, znalostní soutěž a další prvky. Primárním smyslem a cílem webu je popularizace vědy a výzkumu jak z českého prostředí, tak ze světa. Jednotlivé pořady prezentované na webových stránkách věnují značný prostor také osobnostem české vědy. Kromě textových a zvukových informací mohou návštěvníci využívat videa a unikátní prvek audioslideshow, ve kterém je rozhlasový zvuk synchronizován s doprovodnými fotografiemi. V současnosti se audioslideshow využívá například pro prezentaci architektonických přednášek Davida Vávry.

17 INTERNET Bílý Medvěd Public Relations Facebooková stránka Obrázky z elektronových mikroskopů Obrázky z elektronových mikroskopů jsou vizuálně velmi atraktivní a mají potenciál přitáhnout pozornost široké veřejnosti k tomuto vysoce specializovanému oboru. S nápadem shromažďovat a vystavovat tyto obrázky na stránce v rámci sociální sítě Facebook přišla PR agentura Bílý Medvěd, která s FEI Company spolupracuje dlouhodobě již od roku 2007.

18 INTERNET Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. Integrovaná internetová propagace ústavu K propagaci ústavu je intenzivně využíván internet i sociální sítě.

19 INTERNET Ústav pro českou literaturu AV ČR, v. v. i. Karel Jaromír Erben Výstava ke stažení Panelová výstava Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., k 200. výročí narození K. J. Erbena na 10 plakátech ke stažení ve formátu PDF, vlastnímu tisku (A2/A3) a instalaci, resp. doplnění vlastními předměty (vydání Erbenova díla apod.) je určena jako podpůrný materiál školám, knihovnám, muzeím, Českým centrům ad., ale i jednotlivým zájemcům o českou literaturu a autora Kytice z pověstí národních. Pro aktivizaci pozornosti návštěvníků/diváků výstavy a také pro podporu její použitelnosti v pedagogické praxi jsou připraveny pracovní listy k vybraným panelům. Výstava vychází ze současného vědeckého poznání Erbenova díla a primárně je popularizuje; odkazy k on-line zdrojům Ústavu pro českou literaturu AV ČR, v. v. i., upozorňuje na činnost instituce, její výzkumné úkoly i zdroje pro veřejnost.

20 INTERNET Západočeská univerzita v Plzni Multimediální učební text Astronomia Jedná se o soustavu webových stránek věnovaných astronomii a astrofyzice v celkovém rozsahu více než článků a několika desítek tisíc dalších stránek generovaných z devíti katalogů astronomických objektů. www. astronomia.zcu.cz

21 EXPOZICE Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. Putovní výstava Věda na vaší straně Exteriérová výstava velkoformátových fotografií z nejrůznějších vědních oblastí představujících činnost AV ČR 15 panelů uspořádaných po třech

22 EXPOZICE Národní muzeum Dočasná výstava Příběh planety Země Motto: Dotkněte se tajemství příběhu planety Země a poznejte základní etapy jejího vývoje od pradávna až po blízkou budoucnost.

23 EXPOZICE Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i. Mezinárodní veletrh AMPER ÚFP na 19. mezinárodním veletrhu AMPER 2011 instaloval stánek zaměřený na popularizaci energie uvolněné řízenou termojadernou fúzí. Účast ÚFP byla spojená s přednáškou Fúze dnes a zítra v doprovodném programu veletrhu na konferenci Energie budoucnosti.

24 EXPOZICE Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i. Veletržní expozice MSV Mezinárodní strojírenský veletrh je největší a nejprestižnější událost roku na brněnském výstavišti. Ústav přístrojové techniky AV ČR se na ní představil prostřednictvím vnitřní expozice (stánek) s ukázkami výsledků vědeckého výzkumu. Expozice byla součásti sekce Transfer technologií.

25 EXPOZICE Bílý Medvěd Public Relations Série výstav TAJUPLNÝ MIKROSVĚT Primární cíl projektu: přiblížit elektronovou mikroskopii široké veřejnosti

26 EXPOZICE Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i. Putovní výstava Příběh kapky Vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR připomínají prostřednictvím putovní výstavy široké laické veřejnosti život a vědeckou práci Jaroslava Heyrovského, dosud našeho jediného držitele Nobelovy ceny za chemii.

27 EXPOZICE Národní muzeum Výstava Vynálezci a vynálezy Výstava přibližuje výrazné osobnosti české vědy od 17. do konce 20. století a jejich největší vynálezy a objevy, které mnohdy dobyly svět. Prvotním záměrem výstavy je zpopularizovat povolání vědce.

28 EXPOZICE Muzeum Komenského v Přerově, p. o. Egyptologie. Úspěchy české vědy objektivem Martina Frouze Soubor fotografií prezentuje vědecké aktivity Českého egyptologického ústavu FF UK, který působí v Praze a Káhiře. Výsledky jeho přes padesát let trvajících archeologických výzkumů představuje na výstavě několik desítek fotografií, jejichž autorem je fotodokumentátor a fotograf Martin Frouz.

29 EXPOZICE Archeologický ústav AV ČR, Brno, v. v. i. Expozice: Poklady mikulčického trezoru Výstava představuje soubor nálezů mimořádné historické a umělecké hodnoty získaný archeologickým výzkumem v Mikulčicích. Jedná se o předměty, které jsou unikátním dokladem vyspělé hmotné kultury Velkomoravské říše.

30 EXPOZICE Techmania Science Center Interaktivní expozice TOP SECRET TOP SECRET je putovní expozice, ve které se návštěvník jakéhokoliv věku může dozvědět něco o vědě a bavit se při zkoumání takových oblastí, jako je například špionáž, zabezpečení, forenzika, kryptologie. Téma výstavy Top Secret Přísně tajné je využito jako jednotící médium, které spojuje exponáty zahrnující mnoho různých témat od jednoduchých kódovacích technik až po high-tech zařízení.

31 EXPOZICE Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i. Archeologický výzkum ve Vliněvsi u Mělníka Expozice v prostorách NM (červen 2009 až červen 2011) byla věnována popularizaci záchranného archeologického výzkumu bohaté polykulturní lokality v prostoru pískovny v katastru obce Vliněves, okr. Mělník.

32 EXPOZICE Hvězdárna Domu kultury v Uherském Brodě Popularizace (nejen) projektu MAGION hvězdárnou Uherský Brod Výstava družic Magion, prezentace projektu Macek

33 EXPOZICE Geofyzikální ústav AV ČR, v. v. i. Den Země 2011 s AV ČR Výstava Barevný svět hornin, přednášky a pokusy v Geoparku Geofyzikálního ústavu AV ČR v rámci akce DEN ZEMĚ 2011 s AV ČR

34 PERIODIKUM Petr Kubala Časopis Gliese Elektronický časopis Gliese byl založen v roce 2008 jako čtvrtletník. Časopis se věnuje rekapitulaci nejvýznamnějších objevů a událostí v oblasti výzkumu planet mimo Sluneční soustavu (exoplanet) za poslední období. Jedná se o jediný časopis o exoplanetách na světě. Šířen je bezplatně prostřednictvím internetu. Každé číslo má v průměru mezi 50 až 90 stránkami formátu A5.

35 PERIODIKUM RF Hobby, s. r. o. 21. století, revue objevů, vědy, techniky a lidí 21. STOLETÍ populární formou přibližuje nejnovější poznatky ze světa vědy a techniky. Vědu představuje jako jedinečné dobrodružství. Nechává nahlédnout do výzkumných ústavů, přírodních laboratoří, operačních sálů, do míst velkých objevů. Přináší také zcela nové, překvapivé pohledy na známé kauzy. Je určeno převážně mužům ve věku mezi 20 až 40 lety se středním a vyšším vzděláním, ale také všem zvídavým lidem každého věku a stupně vzdělanosti.

36 PERIODIKUM Techmania Science Center Časopis TECHMANIAK Od roku 2009 vydává Techmania časopis Techmaniak. Cílem nepravidelně vydávaného periodika, koncipovaného jako obsáhlý tištěný newsletter se silným populárně-vzdělávacím akcentem, je nejen informovat o činnosti Techmania Science Center, ale pomocí zajímavých článků také pozvednout zájem čtenářů zájem o vědu a techniku. Poselství časopisu Představit nabídku neformálního vzdělávání zejména v Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském kraji s důrazem na aktivity regionálního science centra Techmania. Snaha popularizovat vědu pro široký okruh čtenářů, kterými jsou jak žáci základních a středních škol, tak široká veřejnost.

37 OSTATNÍ Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. Týden vědy a techniky AV ČR Týden vědy a techniky je největší vědecký festival v ČR. Největší vědecký festival v České republice nabízí přednášky, výstavy, semináře, vědecké kavárny, promítání dokumentárních filmů, soutěže, dny otevřených dveří a další zajímavé akce.

38 OSTATNÍ Techmania Science Center Vědecko-technické show Série 10 vědecko-technických show, které interaktivním způsobem popularizují jednotlivé jevy z oblasti fyziky, chemie, biologie apod. Science center je nabízí zejména žákům a studentům základních a středních škol, ale i široké veřejnosti.

39 OSTATNÍ Střední škola aplikované kybernetiky s. r. o. Fyzický model marsovské sopky Olympus Mons Cílem projektu bylo vytvořit reálný model Olympus Mons, což je největší sopka ve sluneční soustavě nacházející se na Marsu. Fakta o sopce: Tyčí se cca 21 km nad gravitačním povrchem Marsu. Průměr základny sopky je 624 km (přibližně plocha Francie). Násobný kráter na vrcholu má napříč 80 km. Tento zajímavý sopečný útvar se rozhodla představit brněnská Hvězdárna a planetárium veřejnosti ve zmenšeném sádrovém modelu. Fakta o modelu sopky: Model je v měřítku 1 : se čtyřnásobným umělým převýšením výšky pro lepší názornost. Čtvercová základna je široká 150 x 150 cm. Výška v nejvyšším bodě je 30 cm. Model byl vymodelován do hlíny dle vygenerovaných šablon převzatých z radarových dat kosmických sond a odlit do sádry.

40 OSTATNÍ Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i. Optická vlákna a lasery Série popularizačních aktivit (články, tiskové zprávy, exponáty, přednášky) souvisejících s udělením Nobelovy ceny za optická vlákna a s 50. výročím vynálezu laseru

41 OSTATNÍ Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i. Dny otevřených dveří Dny otevřených dveří v ústavu od roku 2007 v rámci aktivit Týdne vědy a techniky

42 OSTATNÍ Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. Akademické páry: rozhovory o profesním a soukromém životě ve vědě Těžiště projektu Akademické páry spočívalo v představení dvoukariérních partnerství ve vědě s cílem zviditelnit úspěšné vědce a vědkyně a představit vědeckou profesi přístupnou formou širší veřejnosti.

43 OSTATNÍ Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. Propagace Ceny Milady Paulové Národní kontaktní centrum ženy a věda propaguje Cenu Milady Paulové, kterou udílí MŠMT významným českým badatelkám, s cílem poskytnout rolové modely a inspirovat začínající vědkyně nebo studující, které vědeckou dráhu zvažují.

44 OSTATNÍ Sociologický ústav AV ČR, v. v. i. Mentoringový program pro středoškolačky se zájmem o studium technické VŠ Cílem mentoringového programu je podpořit dívky ve studiu technických, pro ženy netradičních oborů, motivovat je v rozvoji jejich budoucí kariéry a narušovat stereotypní představy o studijní a kariérní dráze žen.

45 OSTATNÍ Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. Otevřená věda II hledáme mladé vědce Vzdělávací projekt s názvem Otevřená věda II se snaží vzbudit zájem středoškolských studentů o přírodovědné a technické obory. Prostřednictvím studentských stáží otevírá studentům přístup na vědecká a výzkumná pracoviště. Projekt Otevřená věda II systematické zapojení talentovaných středoškolských studentů do vědecko-výzkumné činnosti byl schválen v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblasti podpory 2.3. Projekt je spolufinancován ze státního rozpočtu ČR a Evropského sociálního fondu.

46 OSTATNÍ Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB-TU Ostrava Systém popularizace astronomie a přírodních věd Základním prvkem jsou původní audiovizuální pořady v planetáriu, které jsou nabízeny školním exkurzím podle jejich požadavků a široké veřejnosti systémem pevné nabídky (středy v a h, soboty 14.00, a h, celoročně kromě srpna). Ve stejných dnech jsou po setmění za jasného počasí možná tematická pozorování dalekohledem na hvězdárně.

47 OSTATNÍ Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i. Performance Laser show Performance Laser show je společným vystoupením pracovníků Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v. v. i., a členů skupiny ÚDiF (Úžasného divadla fyziky). Je výsledkem již déle trvající vzájemné neformální spolupráce. V podobě zde prezentované byla předvedena v rámci Festivalu vědy v Brně během Dne vědců 17. září 2011 v pěti představeních v Ernově sále Staré radnice v Brně a Noci vědců 23. září 2011 v jednom představení v aule Přírodovědecké fakulty MU v Brně. Performance trvala asi 30 minut, poté následovala desetiminutová až dvacetiminutová diskuse. Představení se konalo v částečně zatemněném sále vyplněném nepříliš hustou divadelní mlhou pro umocnění efektu zviditelnění laserových svazků v prostoru.

48 OSTATNÍ Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i. Noční tah v rámci Týdne vědy a techniky Živý experiment tažení optických vláken nové generace pomocí unikátní technologie za účasti veřejnosti

49 Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, v. v. i. Tři nástroje - popularizační a vzdělávací projekt vědců z ÚFCH J. Heyrovského OSTATNÍ Vzdělávací a popularizační projekt aktivně pracuje se širokým spektrem zájemců o přírodní vědy od žáků ZŠ, přes SŠ až po studenty VŠ. Nabízí jim rozmanité aktivity, které jsou rovněž určeny laické veřejnosti.

50 OSTATNÍ Česká astronomická společnost Astrofotografická soutěž Česká astrofotografie měsíce Cílem soutěže je zejména prezentace a popularizace odborných a vědeckých snímků pořízených českými a slovenskými amatérskými i profesionálními astronomy. Soutěž má ukázat, že česká astrofotografie plně obstojí ve světové konkurenci a že je možno nejen estetické, ale i odborné a vědecké snímky prezentovat přívětivou a populární formou. K tomu slouží doprovodný popis jak obsahu snímku, tak jeho vědeckého smyslu a případně i historické souvislosti s objektem spojené.

51 OSTATNÍ Americké centrum, Česká kosmická kancelář, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i. POPULARIZAČNÍ PROJEKT DO KOSMU S KRTKEM Popularizační a vzdělávací projekt o kosmonautice a s ní spojených vědních oborech

52 OSTATNÍ Dr. Michael Londesborough Popularizace vědy: obecné strategie Široké spektrum vzájemně propojených činností včetně týdenního televizního pořadu, veřejných přednášek a vědeckých show zaměřených na vytváření silnější, přitažlivější a zajímavější vědecké základny v České republice

53 OSTATNÍ Michal Smolka Univerzita dětského věku Přírodovědecká fakulta UP v Olomouci již od roku 2007 pravidelně pořádá Univerzitu dětského věku, jejímž cílem je popularizovat a medializovat rozličné aspekty přírodních věd a vědeckého výzkumu mezi žáky základních škol. Základní myšlenkou této aktivity je uvést děti do světa poznání a představit jim vzdělávací proces jako získávání informací z různých oborů a poukázat, jak se tyto formy poznání vzájemně doplňují. Cílem aktivity není suplovat úlohu školy a děti vzdělávat, ale zábavnou formou jim přiblížit různé podoby přírodních a humanitních věd jako běžnou, důležitou součást každodenního života. Jako výchozí metodologický postup byl zvolen rámec skládající se ze dvou částí. První je vytváření prostředí, ve kterém jsou prezentovány aktivity související s přírodními vědami, které jsou pro účastníky atraktivní a přitahují pozornost různých typů médií. Druhou část tvoří vlastní pozitivní medializace aktivit, jejich účastníků a organizátorů spolupracujícími médií.

54 OSTATNÍ Pavel Vysloužil V Olomouci roste uprostřed města ovocný sad starých odrůd stromů Do námětem a místem ojedinělé vědecko-popularizační akce se zapojili studenti středních škol a fakult vysoké školy. Akci organizovali studenti Přírodovědecké fakulty UP Olomouc. Téma výsadby starých a dnes již nevysazovaných odrůd stromů z vědeckého světa biologie přesahuje do výchovy a vzdělávání, ekologie, historie, urbanismu či sociologie. Výsadba ovocného sadu uprostřed stotisícového města vyvolala velký zájem veřejnosti i médií. Kromě samotného sázení stromů měl velký ohlas také doprovodný popularizační program s přednáškou, ochutnávkou ovoce, které se nenajde na pultech supermarketů, a koncertem folklorní hudby.

55 OSTATNÍ Ústav přístrojové techniky AV ČR, v. v. i. Mediální kampaň systému BAARA Série zveřejnění v médiích, jejímž cílem bylo prostřednictvím konkrétního projektu propagovat Ústav přístrojové techniky, Akademii věd a vědu jako takovou.

56 OSTATNÍ Univerzita Palackého Olomouc Academia film Olomouc Academia film Olomouc je mezinárodní festival populárněvědeckých a dokumentárních filmů. V dubnu 2011 se uskutečnil jeho již 46. ročník a v současnosti je jedním z nejvýznamnějších evropských festivalů svého druhu. Každým rokem si klade za cíl bořit mýty o neatraktivnosti vědy, kterou představuje jako dynamickou, vzrušující a rozmanitou sféru. Ve svém programu kombinuje projekce soutěžních snímků, jež se ucházejí o ceny za nejlepší světový či český populárně-vědecký film, společně s přednáškami, besedami, diskusemi a atraktivním doprovodným programem.

57 OSTATNÍ Otevíráme, o. s. Science Café Science Café organizuje přednášky a diskuse vědců a odborníků na daná témata s veřejností, které se konají v příjemném prostředí kaváren nebo coworkingových center. První Science Café pod hlavičkou Otevíráme, o. s., se uskutečnilo v Praze a tématem byl výzkum Marsu. Od té doby se Science Café pořádají v Praze a dalších městech ČR pravidelně každý měsíc (s výjimkou letních prázdnin).

58 OSTATNÍ British Coucil Czech Republic FameLab 2011 bavme se vědou Soutěž pro mladé vědce a vědkyně, kteří před odbornou porotou a obecenstvem představí v časovém limitu tří minut vědeckou práci svou nebo svého pracoviště. Jsou hodnoceni za odbornou správnost, srozumitelnost a zábavnost podání. Finalisté oblastních kol postupují do kola národního, jehož vítěz se účastní mezinárodního finále, které se koná každoročně v červnu v anglickém Cheltenhamu.

Popularizace, marketing a medializace vědy. Příručka pro koordinátory popularizačních aktivit a PR pracovníky ústavů Akademie věd ČR

Popularizace, marketing a medializace vědy. Příručka pro koordinátory popularizačních aktivit a PR pracovníky ústavů Akademie věd ČR Příručka pro koordinátory popularizačních aktivit a PR pracovníky ústavů Akademie věd ČR Popularizace, marketing a medializace vědy Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Odborem

Více

Tomáš Gráf, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy VŠB-Technická univerzita Ostrava

Tomáš Gráf, Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy VŠB-Technická univerzita Ostrava SBORNÍK PŘÍSPĚVKŮ Slovo úvodem Téma komunikace vědy začalo být v naší republice v posledních dvou letech velmi módní. Možná je to dáno skutečností, že je to problematika, která je podporována řadou projektů

Více

A 7-2 POPULARIZACE VÝZKUMU A VÝVOJE CÍLE A MOŽNOSTI DALŠÍHO ROZVOJE V ČESKÉ REPUBLICE. Finální verze

A 7-2 POPULARIZACE VÝZKUMU A VÝVOJE CÍLE A MOŽNOSTI DALŠÍHO ROZVOJE V ČESKÉ REPUBLICE. Finální verze A 7-2 POPULARIZACE VÝZKUMU A VÝVOJE CÍLE A MOŽNOSTI DALŠÍHO ROZVOJE V ČESKÉ REPUBLICE Finální verze 31. říjen 2011 Tato zpráva byla vypracována v rámci veřejné zakázky Úřadu vlády Analýzy a podklady pro

Více

ZPRÁVA O ČINNOSTI 2012 ČESKÁ KOSMICKÁ KANCELÁŘ, O.P.S.

ZPRÁVA O ČINNOSTI 2012 ČESKÁ KOSMICKÁ KANCELÁŘ, O.P.S. ZPRÁVA O ČINNOSTI 2012 ČESKÁ KOSMICKÁ KANCELÁŘ, O.P.S. doc. Ing. Jan Kolář, CSc. Výroční zpráva České kosmické kanceláře, o.p.s., za rok 2012 2 Obsah 1. Představení společnosti a základní údaje... 4 2.

Více

Metodika klíčové aktivity motivační aktivity

Metodika klíčové aktivity motivační aktivity Metodika klíčové aktivity motivační aktivity Metodika vypracovaná v rámci Individuálního projektu národního Podpora technických a přírodovědných oborů expertním týmem klíčové aktivity Motivační aktivity

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2012

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2012 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2012 HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM ČESKÉ BUDĚJOVICE S POBOČKOU NA KLETI Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti Zátkovo nábřeží 4 370 01 České Budějovice statutární

Více

Univerzita Palackého v Olomouci

Univerzita Palackého v Olomouci Univerzita Palackého v Olomouci Nové, moderní nástroje popularizace výsledků vědy, výzkumu a vývoje na vysokých školách v ČR Gabriela Pokorná a kol. Olomouc 2009 Oponenti: prof. RNDr. Martin Bílek, Ph.D.

Více

STUDIE PROVEDITELNOSTI MORAVIAN SCIENCE CENTRE BRNO

STUDIE PROVEDITELNOSTI MORAVIAN SCIENCE CENTRE BRNO STUDIE PROVEDITELNOSTI MORAVIAN SCIENCE CENTRE BRNO 2010 Obsah 1 Základní údaje... 4 2 Stručný popis projektu abstrakt... 5 3 Profil ţadatele... 8 3.1 Ţadatel... 8 3.1.1 Charakteristika činností, stručná

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2010 HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM ČESKÉ BUDĚJOVICE S POBOČKOU NA KLETI

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2010 HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM ČESKÉ BUDĚJOVICE S POBOČKOU NA KLETI VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2010 HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM ČESKÉ BUDĚJOVICE S POBOČKOU NA KLETI 1 Hvězdárna a planetárium České Budějovice s pobočkou na Kleti Zátkovo nábřeží 4 370 01 České Budějovice statutární

Více

ROZVOJ LIDSKÝCH ZDROJŮ VE VĚDĚ A VÝZKUMU

ROZVOJ LIDSKÝCH ZDROJŮ VE VĚDĚ A VÝZKUMU Sborník příspěvků z odborného sympozia ROZVOJ LIDSKÝCH ZDROJŮ VE VĚDĚ A VÝZKUMU 21. 23. května 2012 Liberec, Česká republika Workshop proceedings DEVELOPMENT OF HUMAN RESOURCES IN SCIENCE AND RESEARCH

Více

Projekt Platforma pro památkovou péči, restaurování a obnovu se představuje

Projekt Platforma pro památkovou péči, restaurování a obnovu se představuje Projekt Platforma pro památkovou péči, restaurování a obnovu se představuje V české péči o kulturní dědictví dosud chyběla nezávislá, interdisciplinární informační a komunikační platforma, jež by umožňovala

Více

Zpráva o společenské odpovědnosti 2008/2009

Zpráva o společenské odpovědnosti 2008/2009 Zpráva o společenské odpovědnosti 2008/2009 SKUPINA ČEZ Obsah Úvod 4 Skupina ČEZ a veřejnost 6 Komunikace ČEZ s veřejností 6 Nadace ČEZ 17 Dárcovství mimo Nadaci ČEZ 24 Společné filantropické projekty

Více

Regionální inovační strategie Královéhradeckého kraje. Akční plán - říjen 2009 PŘÍLOHA 1 PROJEKTOVÉ LISTY

Regionální inovační strategie Královéhradeckého kraje. Akční plán - říjen 2009 PŘÍLOHA 1 PROJEKTOVÉ LISTY PŘÍLOHA 1 PROJEKTOVÉ LISTY Název předkladatele Univerzita Hradec Králové Rokitanského 62, 50003 Hradec Králové IČ 62690094 Statutární zástupce doc. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D. rektor Kontaktní osoba

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM (ŠVP) ANALÝZA POTRAVIN

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM (ŠVP) ANALÝZA POTRAVIN Střední průmyslová škola chemická, Brno Vranovská 65, Brno 614 00 ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM (ŠVP) ANALÝZA POTRAVIN Kód a název oboru: Stupeň vzdělání: Délka a forma studia: Typ školy: Ředitel: Kontakty:

Více

Muzeum a galerie v Prostějově, p.o. nám. T. G. Masaryka 2 796 01 Prostějov IČ: 00091405. PLÁN ČINNOSTI MUZEA A GALERIE V PROSTĚJOVĚ, p. o.

Muzeum a galerie v Prostějově, p.o. nám. T. G. Masaryka 2 796 01 Prostějov IČ: 00091405. PLÁN ČINNOSTI MUZEA A GALERIE V PROSTĚJOVĚ, p. o. Muzeum a galerie v Prostějově, p.o. nám. T. G. Masaryka 2 796 01 Prostějov IČ: 00091405 PLÁN ČINNOSTI MUZEA A GALERIE V PROSTĚJOVĚ, p. o. na rok 2015 PŘEDMLUVA Plán činnosti Muzea a galerie v Prostějově,

Více

Otevřená věda III popularizace přírodovědných oborů a komunikace výzkumu a vývoje ve společnosti

Otevřená věda III popularizace přírodovědných oborů a komunikace výzkumu a vývoje ve společnosti Otevřená věda III popularizace přírodovědných oborů a komunikace výzkumu a vývoje ve společnosti OVIII - cíle Zajistit kvalifikované lidské zdroje pro vědu a výzkum (VaV pracovníky, pedagogy, studenty)

Více

Univerzita Palackého v Olomouci V PROGRAMOVACÍM OBDOBÍ

Univerzita Palackého v Olomouci V PROGRAMOVACÍM OBDOBÍ Univerzita Palackého v Olomouci PROJEKTY ESF NA UNIVERZITĚ PALACKÉHO V OLOMOUCI V PROGRAMOVACÍM OBDOBÍ 2004 2006 VYDÁNÍ TOHOTO SBORNÍKU JE SPOLUFINANCOVÁNO EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM

Více

Attavena, o.p.s. ÚVOD

Attavena, o.p.s. ÚVOD Attavena, o.p.s. 1 2 Servisní NNO Attavena, o.p.s. ÚVOD Tato publikace si vytkla za cíl shromáždit informace o servisních nestátních neziskových organizacích v ČR a webových portálech zabývajících se touto

Více

Přidružené školy UNESCO v České republice

Přidružené školy UNESCO v České republice 1953-2013 Přidružené školy UNESCO v České republice 60. výročí ASPnet Kolektiv autorů, ed. Anna Martinková Sekretariát České komise pro UNESCO, Praha 2013 UNESCO Přidružené školy UNESCO v ČR 60 výroší

Více

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. příspěvková organizace. Zřizovatel: hlavní město Praha VÝROČNÍ ZPRÁVA ROZBOR HOSPODAŘENÍ ZA ROK 2013

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY. příspěvková organizace. Zřizovatel: hlavní město Praha VÝROČNÍ ZPRÁVA ROZBOR HOSPODAŘENÍ ZA ROK 2013 HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY příspěvková organizace Zřizovatel: hlavní město Praha VÝROČNÍ ZPRÁVA ROZBOR HOSPODAŘENÍ ZA ROK 2013 1 Zamotánek Mezigalaktické platidlo volně směnitelné na

Více

UNIVERZITA V TÝDNU NEKLIDU

UNIVERZITA V TÝDNU NEKLIDU číslo 71 / březen 2012 UNIVERZITA V TÝDNU NEKLIDU Univerzita Pardubice se připojila k Týdnu neklidu - k celostátním aktivitám studentské a akademické obce vysokých škol ČR a k diskusi o navrhovaných reformách

Více

STŘEDNĚDOBÁ KONCEPCE MUZEA ROMSKÉ KULTURY

STŘEDNĚDOBÁ KONCEPCE MUZEA ROMSKÉ KULTURY STŘEDNĚDOBÁ KONCEPCE MUZEA ROMSKÉ KULTURY 2014-2018 Muzeum romské kultury (MRK)... 5 1. Stručná charakteristika současného stavu organizace... 7 1.1 Sbírkotvorná činnost... 7 1.1.1 Evidence sbírkových

Více

POZNEJ TAJEMSTVÍ VĚDY

POZNEJ TAJEMSTVÍ VĚDY POZNEJ TAJEMSTVÍ VĚDY Za vánoční hvězdou do Planetária Rozhovor s exministrem školství Slovenské republiky doc. Ing. Peterem Ponickým, Ph.D. Vytiskněte si dárek pod stromeček na 3D tiskárně Laboratórium

Více

CZECHSPACE XCOR CSO PŘINÁŠÍ KOMERČNÍ LETY DO VESMÍRU. AKTUALITY ROTA EXPEDICE MARS 10 LET CSO FRENTECH AEROSPACE MLADÍ EXPERTI

CZECHSPACE XCOR CSO PŘINÁŠÍ KOMERČNÍ LETY DO VESMÍRU. AKTUALITY ROTA EXPEDICE MARS 10 LET CSO FRENTECH AEROSPACE MLADÍ EXPERTI ČASOPIS ČESKÉ KOSMICKÉ KANCELÁŘE PROSINEC 2013 CZECHSPACE 8 14 XCOR CSO PŘINÁŠÍ KOMERČNÍ LETY DO VESMÍRU. 4 AKTUALITY 18 Přehled událostí z české kosmonautiky. 6 10 LET CSO Druhé místo olomouckého robota

Více

? Jaká je role marketingu ve škole?? Jaké jsou faktory ovlivňující public. ? Jaké PR prostředky můžeme využít?? Co je cílem public relations ve škole?

? Jaká je role marketingu ve škole?? Jaké jsou faktory ovlivňující public. ? Jaké PR prostředky můžeme využít?? Co je cílem public relations ve škole? E 3.1 1 Public relations škol P a e d D r. M i l a n B á č a, C e n t r u m š k o l s k é h o m a n a g e m e n t u P e d F U K P r a h a a G y m n á z i u m S v i t a v y B c. T e r e z a B á č o v á,

Více

Školní vzdělávací program

Školní vzdělávací program Vyšší odborná a Střední průmyslová škola elektrotechnická Plzeň Koterovská 85, 326 00 Plzeň Školní vzdělávací program Technické lyceum Schválila ředitelka školy dne 29. srpna 2014 s platností od 1. září

Více

1. Koncepce školy, vzdělávací program a nabídka školy. 1.2. Dosavadní vzdělávací program a tvorba nového školního vzdělávacího programu

1. Koncepce školy, vzdělávací program a nabídka školy. 1.2. Dosavadní vzdělávací program a tvorba nového školního vzdělávacího programu 1. Koncepce školy, vzdělávací program a nabídka školy 1.1. Koncepce rozvoje školy do roku 2010 V roce 2004 byla přijata koncepce rozvoje školy do roku 2010. Tento materiál se stal východiskem pro zpracovávání

Více

Školní vzdělávací program Masarykova střední škola chemická

Školní vzdělávací program Masarykova střední škola chemická Školní vzdělávací program Masarykova střední škola chemická 78-42-M/01Technické lyceum Verze z 11. 06. 2008 Platnost od 1. 9. 2009 Obsah 1. Identifikační údaje 5 2. Charakteristika vzdělávacího programu

Více

Nová expozice přírody v Rokycanech

Nová expozice přírody v Rokycanech v ě s t n í k asociace muzeí a galerií české republiky číslo 2 ročník 13 Nová expozice přírody v Rokycanech Téma: Dokumentace současnosti Doporučení pro zadávání konzervátorsko-restaurátorských prací www.cz-museums.cz

Více

O naši expozici byl v Brně značný zájem

O naši expozici byl v Brně značný zájem Listopad 2002 Ročník 8/1 Už poosmé v dosud devítileté historii této prezentační akce obeslala Slezská univerzita (SU) v Opavě veletrh pomaturitního vzdělání Gaudeamus. Jeho letošní ročník se na brněnském

Více