Ulice - O strom více praha 7

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Ulice - O strom více praha 7"

Transkript

1 Ulice - O strom více praha 7 Projekt vznikl s finanční podporou Nadace VIA

2 Autoři: Milota Sidorová resite Martin Gaberle Coll Coll Marie Davidová Coll Coll Krištof Hanzlík Coll Coll Lucie Roubalová Marek Prokůpek urbanact Tomáš Hájek Uličník Petr Návrat Ladislav Bakay SPU Sponzoři: Projekt vznikl s finanční podporou Nadace Via Ilustrace Coll Coll Vizualizace Coll Coll Grafický design Yulia Yakushova Partneři projektu: Speciální poděkování Osamu Okamura resite+era21 Kateřina Vídenová Letná Sobě Silvie Kratochvílová Praha 7 Ivo Andrle Aero Films Olja Svitáková BIO OKO David Beránek BIO OKO Eva Malá Alfred ve dvoře Jakub Hradílek AutoMat Divadlo Ponec Krištof Kozák FSV UK Vydal resite Praha 2013 Voršilská 10, Praha 1, Publikace ani její části nesmějí být kopírovány ani jinak šířeny bez výslovného souhlasu vydavatele. Text neprošel jazykovou úpravou. resite.cz ISBN

3 obsah Úvodem aneb proč strom pro BIO OKO? Strom fakta Ulice Prahy 7 Jaké možnosti zeleně máme? Které stromy jsou vhodné? A co úřady? Výdaje spojené s výsadbou a údržbou Finance a podpora Strom pro BIO OKO Na koho se obrátit?

4 1 Úvodem ANEB proč strom pro BIO OKO? Milota Sidorová, resite Praha 7 představuje určité kulturní centrum Prahy, je zde spoustu ateliérů, galerií, drobných obchůdků, kaváren, divadel a uměleckých škol. V ulicích této části se přirozeně setkáváme s rozmanitými typy lidí. Kromě Strossmayerova náměstí a Výstaviště je tu však málo veřejných prostorů, které by byla podobná náměstím, kde byste se zastavili a popovídali si s přáteli. Známé kino BIO OKO tvoří na Letné přirozené a velmi živé srdce kulturního života. Populární je nejen samotné kino, ale také kavárna, která se nachází v přízemí. Před kavárnou je rozšířený uliční prostor, který momentálně slouží jako štědré parkoviště, což by se mělo změnit! K této změně by měla přispět i tato publikace, jejíž účelem je představit široké veřejnosti možnosti zeleně v ulicích města s důrazem na prostor před BIO OKO. Ulice v této části Prahy 7 jsou převážně špinavé a kamenné, bez zeleně. Mohlo by to však být jinak? Viděli jsme, jak se tento prostor změnil na obývák Letné, který během festivalu Zažít město jinak / / navštívili tisíce lidí. Potenciál tu tedy je. Co kdyby se mohla kavárna a kino rozšířit do veřejného prostoru ulice? Co kdyby se místo několika parkovacích míst vytvořila terasa s? posezením a stromy? Kde a jak by se ten strom před BIO OKO mohl vysadit? Kolik by to stálo? Na koho byste se na úřadě museli obrátit a jak dlouho by to trvalo? A kdo by Vám tu mohl pomoci? Prostřednictvím této útlé publikace bychom vám chtěli alespoň rámcově odpovědět na tyto otázky. Vydáváme ji v době, kdy se v Praze aktivizuje a formuje množství uvědomělých organizací. Toto slovo volím záměrně, protože většina z nich překračuje hranice výlučně kulturní nebo vzdělávací činnosti. Tyto organizace sdružují mladší, ale i starší lidi, různá povolání, ziskový i neziskový sektor. Festivaly typu Zažít město jinak, resite nebo Street for Art ukazují, že ulice mohou spojovat celé komunity. Ulice je prvním veřejným prostorem města. Měla by poskytnout příležitost pro všechny, a pokud je vhodně navržená, může se stát ekonomickou, sociální a ekologickou devizou města. A toto je příběh a cíl této publikace. Chceme ukázat, že stromy mají v ulicích své místo. A že to může jít i na Praze 7.

5 2 Prostor před kinem BIO OKO v běžný den a během stále častějších pouličních festivalů Zažít Město Jinak 2012/2013, Františkovy lásky 2013.

6 3 Strom fakta! Milota Sidorová, resite Když zasadíte strom, New Yorku a všem New Yorčanům věnujete nádherný dar. Stromy mají mnoho výhod - čistí vzduch, zkrášlují město, šetří energii, během léta ochlazují ulice - a toto vše dělají dospělé stromy během dlouhých let pro další generace našich obyvatel. Když strom zasadíte správným způsobem, nejenže prodloužíte jeho životnost, ale vytváříte hodnoty významné pro komunitu. Takto začíná proslov obrovského městského projektu 1 milion stromů pro New York. Jednotliví obyvatelé, školy ale i obchody a komunity všeho druhu, ti všichni mohou požádat město nejen o fyzický strom, ale i o finanční podporu pro sázení, údržbu a další vzdělávání v této problematice. A proč? Proč rozsáhlá komunikační kampaň? Proč dobrovolnická centra a vzdělávání? Proč oslovovat obyvatele, když stromy může mnohem snadněji zasadit několik školených pracovníků úřadu? Proč městské granty na výsadbu a údržbu, když může stromy prostě dodat vybraná firma? Proč chce New York investovat do stromů v ulicích? Nestačí mu přece Central Park? Nemá Praha 7 svůj Central Park - Stromovku? Proč tedy stromy v ulicích? Proč bojovat s ulicemi přeplněnými automobily? světelná signalizace - to vše z ulic známe. Stromy jsou však také součástí uliční infrastruktury, kterou nazýváme zelená infrastruktura. Dokáže být velmi efektivní - podívejme se na ni! Víte, že zdravý 30 m vysoký strom má kolem 200,000 listů? 1 Protože stromy mají řadu výhod! Infrastruktura - silnice, chodníky, kanalizace, parkoviště, značky a 1. Water and Forests. The Role Trees Play in Water Quality. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.fs.usda.gov/internet/fse_documents/stelprdb pdf>.

7 4 Stromy a voda Srážková voda je znečištěná. Obsahuje mnoho částic - patogenů, sedimentů a těžkých kovů všechny tyto částice mohou pronikat do pramenů, řek, jezer - a ve městě i do zdrojů pitné vody. 2 Stromy v ulicích dokáží vodu zadržet listy a větvemi, zpomalit její tok do půdy, vsáknout ji kořeny a zpětně jako vodní páru vypustit do atmosféry. Voda tak nemusí procházet městským kanalizačním systémem, čímž šetří městský rozpočet. Nejlepší vsakovací efekt mají stromy v dospělosti /cca 40 let staré/, proto nejsou rychlým řešením problémů s nárazovými dešti. 1 dospělý strom VSÁKNE l srážkové vody za rok 3 tedy může ročně ušetřit KČ 4 * 1 l vody zadržené potrubím stojí cca 12,3 Kč 2. Reducing Stormwater runoff. Watershed Forestry Resource Guide. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.forestsforwatersheds.org/reduce-stormwater/>. 3. Tips and Trees for Wet Soil in Weekend Gardener. [online]. [cit ]. 4. Fresh Coast Green Solutions. Weaving Milwaukee s Green & Grey Infrastructure Into a Sustainable Future. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://v3.mmsd.com/assetsclient/ Documents/sustainability/SustainBookletweb1209.pdf>. s. 12, 13, 16. Dostupné na <http://www.weekendgardener.net/tree-information/wetsoil htm>.

8 5 Ulice a parkovací místa, zelené aleje Dobře navržená ulice vsakuje srážkovou vodu efektivněji než pouze samostatný strom nebo pouze kanalizace, která odvádí vodu z asfaltových ploch parkovišť. Propustný chodník, záhony zapuštěné v půdě, zelené koridory, samostatné stromy, vhodný výběr povrchů - toto vše může ulice využít pro maximální vsakovací efekt. 1 akr 5 takto upravené ulice zadrží l srážkové vody za rok tedy může ušetřit AŽ Kč 6 * 1 akr = m2 = cca 2/3 plochy fotbalového stadionu 5. 1 akr = 4047 m akr = 4047 m2 6. Reducing Stormwater runoff. Watershed Forestry Resource Guide. [online]. [cit ]. Dostupné z: <http://v3.mmsd.com/assetsclient/documents/sustainability/sustainbookletweb1209.pdf>.

9 6 Stromy a vzduch Stromy čistí vzduch - snižují množství i těchto škodlivých zplodin (CO2, SO2, MH4, O3, NO +, SiO2, HF, CFC...) a produkují kyslík (O2). Stromy s plstnatými listy a s otevřenou prostornou korunou pohlcují více nečistot. 7 1 dospělý, cca 40 let Starý, 30 m vysoký strom za rok zadrží 27,7 kg oxidu uhličitého a vyprodukuje 2721,5 kg kyslíku - tedy roční zásobu pro 2 lidi 8 stejné množství oxidu uhličitého vyprodukujete cca km jízdy Škodou octavia 9,10 7. Radó D. (2001): A növényzet szerepe a környezetvédelemben, Budapest ISBN McAliney, Mike. Arguments for Land Conservation: Documentation and Information Sources for Land Resources Protection, Trust for Public Land, Sacramento, CA, December, Prodeje aut v ČR proti loňsku klesly o 22 procent. Škodovka drží třetinu trhu [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://byznys.ihned.cz/c prodeje-aut-v-cr-proti-lonskuklesly-o-22-procent-skodovka-drzi-tretinu-trhu>. 10. Škoda Octavia Facelift [online]. [cit ]. Dostupné na: < skodaoctavia.cz/clanek/skoda-octavia-facelift-2009>.

10 7 Stromy a teplota Znáte efekt tepelného ostrova? V centrech měst jej způsobuje teplo zadržené prohřátým asfaltem, betonem a ocelí. Teplota zde může být od 3 do 10 C vyšší ve srovnání se zbytkem města a krajiny. Tato místa jsou velmi nehostinná pro malé děti, staré lidi a lidi se srdečněcévními chorobami a nejsou příjemná ani pro pobyt relativně zdravého zbytku obyvatel města. Co pražské klima? Praha patří k nejteplejším místům České republiky vůbec. Její nadmořská výška je poměrně malá. Stejně teplo či mírně tepleji je pouze na jižní Moravě. V centru města je průměrná teplota vzduchu v lednu (díky vytápění a dalším faktorům) při stejné nadmořské výšce zhruba o 1 C vyšší než ve volné krajině okolního venkova. A tak zatímco v létě je nejtepleji na jižní Moravě, v zimě je nejteplejším místem České republiky Praha. 11 oblastem. Průměrné roční srážky jsou zhruba mm. A co stromy? významně SE podílejí na udržování teplotního komfortu ulic tím, že 1. stíní 2. zvyšují vlhkost vzduchu tím, že do něj vypouštějí vodní páru 3. snižují jas a kontrast ulic během slunečných dnů 4. snižují rychlost větru Teplotní rekordy v pražském regionu: V roce 2012 v srpnu padl i absolutní teplotní rekord, když v Dobřichovicích v okrese Praha-západ meteorologové 20. srpna naměřili 40,4 C. 12 Co se týče srážek, patří Praha v rámci České republiky spíše k suchým 11. Česká krajina. Teplnotní rekordy [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.ceska-krajina.cz/900/rok-2012-teplotni-rekordy-a-extremni-pocasi/> Pražská Nej II [online]. [cit ]. Dostupné z: <http://www.kompas.estranky.cz/ clanky/clanky---praha/prazska-nej-praha-podnebi-klementinum.html>.

11 8 Stromy a energie Stromy a hluk Stromy šetří energii. Pokud kolem budovy strategicky nasadíte stromy, mohou být stejně efektivní, jako jiná opatření na úsporu energie (např. izolace fasád, výměna oken nebo dveří a další) Během zimy budovu tepelně izolují, zastavují vítr, během léta stíní a ochlazují. Výsledek? Nižší účty za vyhřívání - méně energie z fosilních paliv. 13 Stromy v závislosti na hustotě výsadby efektivně pohlcují hluk z městského prostředí. 15 Listnaté stromy Během léta stíní a ochlazují listy. Během zimy shazují listy a propouštějí světlo. Jsou ideální na jižní a jihozápadní stranu budov. Jehličnaté stromy Výborně zpomalují vítr během celého roku. Umístěte je na místa s pomalým prouděním vzduchu - nejlepší k severní fasádě budovy. Nejsou vhodné na jih, protože celý rok blokují světlo a teplo. pokud máte v těsné blízkosti domu minimálně 3 vzrostlé stromy, na klimatizaci ušetříte až 30 % a na vytápění % 13. How Planting Trees Can Cut Your Energy Bills 30% In The Daily Green. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.thedailygreen.com/environmental-news/latest/tree-plantingtips >. 14. HODGE, Simon J. Creating and managing woodlands around towns.handbook-forestry Commission, Wolf, L. K., Business District Streetscapes, Trees, and Consumer Response. In Journal of Forestry Vol.103. No.8. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.milliontreesnyc.org/ downloads/pdf/journal_of_forestry_2005.pdf>.

12 9 Stromy a lokální ekonomika Stromy ve městech vydělávají peníze! Jak? Stromy ekonomicky stabilizují čtvrť 1 tím, že do ní přitahují obchody, služby, obyvatele a návštěvníky. 2Obchody, které jsou na ulicích se stromy, jsou atraktivnější pro nakupující, lidé se raději a déle pohybují a nakupují v těchto ulicích. 16 3Obchodní ulice se stromy hodnotí zákazníci lépe, lidé v obchodech se stromy nechávají vyšší spropitné a přirozeně očekávají lepší kvalitu služeb a také mírně vyšší ceny, za které jsou však ochotni platit. 17 4vysazený strom je jasná, zelená zpráva zákazníkům, kteří v posledních letech i v našem regionu začínají preferovat produkty s přidanou hodnotou - ekologickou, komunitně přátelskou politikou. Zdravé stromy mohou zvýšit cenu 7 nemovitostí ve svém okolí až o 15 %. 18 Byty a kanceláře se v těchto 8 čtvrtích zaplňují rychleji. 9Zaměstnanci firem, které sídlí ve čtvrti se stromy, mají vyšší produktivitu a nižší absence Lidé jsou ochotnější pracovat v oblastech, kde jsou stromy. Tato poptávka může finančně nahradit úbytek parkovacích míst, způsobený vysazením stromů. 20 Strom je pro zákazníky 5 viditelnějším důkazem ekopodnikání, než jakýkoli certifikát o úspoře energie. 16. Např. na Pařížské ulici na Praze 1 jsou soustředěny nejdražší obchody v Praze, organizují se zde exkluzivní akce např. Fashion week - s módním molem přímo pod korunami stromů Benefits of Urban Trees. South Carolina Forestry Commission. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.state.sc.us/forest/urbben.htm>.

13 10 Stromy zdraví a krása 1Stromy dodávají přirozený charakter našim městům. 2Ulice jsou barevnejší, obohacené tvary, formami a texturami. Zvyšují pocit hrdosti a 4 sounáležitosti s místem, čtvrtí. Mohou tak podpořit sousedské vztahy. 21 3Zjemňují drsnost městského prostředí, kde dominuje asfalt, kámen, beton, kov a sklo. Jsou výborným architektonickým 4 prvkem - doplňují ulice, rámují pohledy, atd... Stromy pozitivně ovlivňují naše fyzické a psychické zdraví. 1Stromy podporují pocit relaxace a pohodlí. : ) Navozují pocit soukromí a 2 bezpečné samoty. 3Podporují regeneraci - např. pacienti s okny, ze kterých bylo vidět stromy, se zotavili rychleji oproti těm, kteří neměli výhled na stromy. 21. Benefits of Urban Trees. South Carolina Forestry Commission. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.state.sc.us/forest/urbben.htm>.

14 11 Ulice Prahy 7 Petr Návrat + Uličník Nevyhovující prostředí ulice je hlavním nedostatkem Prahy 7 i podle mínění veřejnosti. Obyvatelé a návštěvnící městské části vyjádřili svoji nespokojenost během happeningu Zažij město jinak pořádaného 22. září 2012 takto: 22 Na Praze 7 mi vadí: 11 % automobilová doprava 20 % necitlivé městské plánování (stavba Galerie Stromovka) : ( 41 % současný stav ulic 22. O strom více na Praze 7. [online]. [cit ]. Dostupné z. <http://resite-festival.tumblr. com/ostromvice>.

15 12 Jaké možnosti zeleně máme? Coll Coll Existuje samozřejmě celá řada možností, jak do ulic dostat více zeleně a zpříjemnit tak naše prostředí. Prostřednictvím následujícího schématu se můžete seznámit s několika z těchto možností. strom v zemi STROM S KOŘENOVÝM SEPARÁTOREM STROM V KVĚTINÁČI cena: ,- údržba: 2 x /rok povolení: územní souhlas POPÍNAVÁ DŘEVINA cena: ,- údržba: 2 x /rok povolení: územní souhlas STROM V AUTĚ cena: ,- údržba:4 x /rok povolení: územní souhlas cena: 500,- údržba: 1 x /rok povolení: - cena: ,- údržba: 1 x / 0,5 roku povolení: -

16 13 A takto by mohla vypadat ulice, ve které by se zkombinovalo více možností VYUŽITÍ zeleně.

17 ulice - O strom více 14 Které stromy jsou vhodné? Coll Coll Vhodný výběr stromu je základ úspěchu. Dnes existuje ohromné množství stromů, které dobře snášejí město - málo prostoru pro kořeny, sucho, znečištění, zasolení, vítr. Existují stromy různých tvarů a velikostí, s plody i bez plodů, které minimalizují údržbu. V této kapitole najdete nejlepší stromy pro pražské podmínky. Carpinus betulus Fastigiata Habr obecný Známý sloupovitý, později široce pyramidální kultivar, vysoký m. Listy jsou světle zelené. Velmi vhodný strom do ulic, parků, nebo také pro velmi pravidelné živé ploty. Acer campestre Elsrijk Javor babyka Malý strom (8-10 m) s uzavřenou korunou (4-6 m) netrpící padlím. Listy jsou menší než u původního druhu a později opadávají. Je výborným alejovým stromem pro užší ulice. Snáší trvalejší zastínění i horka, poměrně dobře roste v nádobách, tolerantní je i k zadláždění. Celtis occidentalis - Břestovec západní Velmi dobře snáší městské prostředí a polostín, vhodný do ulic i jako solitera.

18 15 Ginkgo biloba Fastigiata - Jinan dvoulaločný Strom s užší pyramidální korunou, širokou 4-8 m. Malebný, m vysoký strom s variabilním tvarem vzdušné koruny. Listy jsou ojedinělé svým tvarem. Velmi zajímavé je také jejich jasně zlatožluté podzimní zbarvení. Samičí rostliny tvoří značné množství plodů, proto je pro sadovnické účely lepší používat bezplodé samčí rostliny. Tato dřevina je mrazuvzdorná, netrpí chorobami, snáší městské prostředí a silné znečištění, neklade zvláštní nároky na půdu. Vyniká ve stromořadích nebo jako solitera. Gleditsia triacanthos Sunburst - Dřezovec trojtrnný Platanus acerifolia - Platan javorolistý Velký, rychle rostoucí strom, dosahující výšky až 30-ti m, s rozložitou korunou. Ve stáří je širší než výšší. Listy jsou velké, dlanitě laločnaté, na spodní straně s chloupky. Typickým znakem je odlupující se borka. Plodem je ochmýřená nažka uspořádaná do kulatého plodenství se stopkou. Velmi dobře snáší řez. Na půdu je to nenáročná dřevina. Na suchém stanovišti hůře roste. Je to dřevina velmi dobře snášející městské klima, zadláždění, zakouřené a zasolené prostředí. V mrazových kotlinách může namrzat, ale velmi dobře regeneruje. Je vhodné ho použít jako soliteru do volného prostoru, např. do parků. Ideální strom pro široké městské ulice. Známý sloupovitý, později široce pyramidální kultivar, vysoký m. Listy jsou světle zelené. Velmi vhodný strom do ulic, parků, nebo také pro velmi pravidelné živé ploty. Robinia pseudoacacia - Trnovník bílý m vysoký strom s nepravidelně rostoucí vzdušnou

19 ulice - O strom více 16 korunou, velmi bujně rostoucí. Větve má trnité, listy zelené, lichozpeřené. Květy bílé, vonné, uspořádané v hroznech. Je vhodný do městského prostředí, snáší zakouření, zasolení, nedostatek vláhy a živin. Pro sadovníky jsou důležité hlavně kultivary tohoto trnovníku. Sorbus aria Magnifica Jeřáb muk Sophora japonica - Jerlín japonský Tilia cordata Greenspire Lípa srdčitá Strom, dorůstající výšky m, s širokou světlou korunou, kmen a větve zelené, ve stáří pak šedé. Listy zelené, pozdě rašící, některé se na podzim zbarvují do žluta. Květy jsou žlutobílé. Snáší kyselou i zásaditou půdu, odolný vůči suchu a zakouření. Je cenný pro svoji dobu květu v červenci a srpnu. Velmi vhodný je proto do městského prostředí do alejí nebo parků jako solitery. Menší strom, výška do 12 m se široce kuželovitou korunou, listy jednoduché, široké, vejčité, na okrajích pilovité. Květy bílé, plody asi 1 cm velké. Roste na kyselých i zásaditých půdách, ale nejlépe roste na stanovišti s dostatkem vápníku. Je odolný proti větru i městskému prostředí. Kultivar, vyznačující se velkými listy. Horní strana leskle tmavě zelená, spodní hustě plstnatá. Hodí se zejména do uličních stromořadí. Hojně vysazovaný kultivar. Lípa s pravidelnou, hustou, uzavřenou korunou oválného tvaru, výška stromu je m, šířka koruny m. Listy mají svěží tmavozelenou barvu. Kvete v červenci. Velmi vhodná je do městského prostředí, tento kultivar je odolný proti vyšším teplotám.

20 17 A co úřady? Coll Coll Projekt vysazení stromu jistě není zcela jednoduchou záležitostí, a aby byla prvotní myšlenka dotažena do zdárného cíle v podobě stromu ve veřejném prostoru, je nutné zařídit úřední povolení. Jak na to, vám napoví následující schéma. tsk Úřad MČ Praha 7 odbor rozvoje Magistrát hl. m. Prahy start Projekt zasazení stromu stanoviska podle vlastníka pozemku Optimistická časová osa 1 měsíc Dokumentace pro územní souhlas podání oznámení o záměru Úřad MČ Praha 7 odbor územního rozhodování stanoviska vyjádření Úřad MČ Praha 7 odbor dopravy Vlastníci veřejné dopravní infrastruktury (až 50 institucí..) 2 měsíce Územní souhlas vykonatelný platnost 12 měsíců

21 18 Výdaje spojené s výsadbou a údržbou Milota Sidorová, Ladislav Bakay Samotné zasazení vzrostlejšího stromu stojí přibližně 2000 Kč za kus. 23 O strom je potřeba pečovat - zalévat jej, mulčovat, prořezávat. V závislosti na konkrétních podmínkach jeho roční údržba stojí Kč. 24 Jaké výdaje na městskou zeleň jsou vynakládány na Praze 7? V roce 2012 vynaložila městská část Prahy 7 na údržbu zeleně Kč a na údržbu dětských hřišť, kde je taktéž zeleň, Kč. Podle odboru životního prostředí MČ Prahy 7 nelze přesně vyčíslit objem finančních prostředků na údržbu jednoho stromu, jelikož záleží na řadě faktorů, jako je například stav stromu. Mezi největší problémy, které způsobují poničení stromů a následné s tím spojené výdaje, řadí odbor životního prostředí vandaly a psy. 25 Finance a podpora Milota Sidorová, Marek Prokůpek Co v případě, že na strom nejsou peníze přímo z města nebo z městské části? Na následujících řádcích je výčet několika možností podpory výsadby stromů, které mohou složit jako inspirace. Pokud strom nevysazujete na soukromém pozemku, je nezbytně potřebná podpora městské části. Adoptuj si strom Strom si můžete koupit přes větší projekt - tak jako například v programu 1 milion stromů pro New York 26 nebo Košická stromová adopce a další. Tyto programy jsou ve světě vcelku rozšířené. Ochránci stromu Crowdsourcing Například přes kampaně typu Kickstarter. Pro ukázku vybíráme projekt kanadského developera počítačových her na sociálních médiích, který za každého nového hráče zachránil jeden strom. 28 Komunitní a školní zahrady Celkem jednoduchý způsob a v poslední době velmi rozšířený způsob, jak na soukromém pozemku vysadit stromy. Komunitních zahrad ve městech neustále přibývá a řadu jich můžeme najít v Praze, jako zdárný příklad tohoto typu může sloužit projekt Prazelenina. 29 Staňte se dobrovolníkem, který se stará o strom v případě, že si strom nemůžete koupit Kolik stojí strom? Nadace Partnerství. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www. nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/kolik-stoji-strom>. 24. Dle komerčních ceníků v roce Arboreus.cz. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.arboreus.cz/zahrady-mestska-zelen/orientacni-cenik.php>. 25. Z ové korespondence s úřadem životního prostředí Městské části Praha 7. Duben One Million Trees for New York [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.milliontreesnyc. org/html/care/mini-grants.html>. 27. Košická stromová adopcia. [online]. [cit ]. Dostupné na: <www.adoptujstrom.sk>.

22 19 Grantová podpora Docela běžný typ podpory soukromým či veřejným sektorem na výsadbu stromů. U nás tyto projekty podporuje například Nadace Via, Nadace Proměny, Nadace Partnerství. Zajímavým příkladem z této oblasti je projekt Stromy místo letáků 30, Strom života 31 a další. Dohoda se sousedy Strom vysadíte poměrně úspěšně, pokud se na výsadbě dohodnete se sousedy a strom bude vaším společným projektem. Guerilla gardening Spočívá v zahradničení na pozemku, jehož nejsem majitelem, ale chci tento pozemek určitým způsobem zvelebit. A tak zde vysadím nějakou květinu, nebo strom. Trvalost zeleně je však nízká, stejně jako jde spíše o edukativní počin. 28. Prazelenina. [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.prazelenina.cz>. 29. Game Company that saves the world one tree at a time, plants a tree for every new person stromzivota/stromy-misto-letaku>. 31. Strom Života. [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota>. playing social game Greentree [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://bit.ly/13ve7ie>. 30. Stromy místo letáku. [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.nadacepartnerstvi.cz/

23 20 Na následující ilustraci můžete vidět, jak by vypadalo technické řešení vysazení stromu pro konkrétní prostor před BIO OKO v ulici Františka Křížka.

24 21 Technická zpráva V ulici Františka Křížka v předprostoru kina Biooko je navržena výsadba 2 stromů Acer campestre Elsrijk - javor babyka zapěstovaných jako jednokmeny o obvodu cm s podchodnou výškou 2,5 m. Stromy budou vsazeny do kořenového separátoru v podobě betonové skruže vnitřního průměru 1,8 m, ve kterém bude ze 100% vyměněna půda. Kotvení stromu zajistí tři dřevěné kůly. Vegetační kryt kolem kmene o průměru 1,5 m bude ocelový pozinkovaný.

25 22 Na koho se obrátit? Marek Prokůpek, urbanact V našem prostředí existuje celá řada organizací, spolků a sdružení, které se zabývají veřejným prostorem a zelení, jejím rozšiřováním a údržbou. V mnoha částech Prahy existují občanská sdružení nebo iniciativy, kterým není jejich okolí lhostejné a snaží se ho zlepšovat. Členové těchto organizací mají za sebou většinou již řadu projektů a zkušeností. Pokud se tedy rozhodnete, že byste chtěli veřejný prostor obohatit, pokuste se navázat spolupráci s těmito organizacemi. Zde je výčet několika takových spolků a sdružení s důrazem na takové, které působí na Praze 7 a které se podílely na vzniku tohoto projektu. BIO OKO BIO OKO je místo, kde se setkávají především obyvatelé Prahy 7 a kde se koná celé řada akcí pro veřejnost. BIO OKO se mimo jiné zasazuje o rozvoj veřejného prostoru na Praze 7, a proto se také podílí na projektu O strom více. www. biooko.net Motus / Alfred ve dvoře Divadlo Alfred ve dvoře, které sídlí v ulici Františka Křížka, je dalším kulturním akcelerátorem této oblasti. Řada kulturních událostí se odehrává přímo v prostorách divadla, ale tým z Alfreda ve dvoře se podílí i na řadě dalších akcí spojených s obecným kulturním rozvojem Prahy 7. ARCHIP ARCHIP je zkratkou Architectural Institute in Prague, soukromé mezinárodní vysoké školy architektury. Mimo výuky architektury se vedení ARCHIP daří i rozvíjet a podporovat sociální život na Praze 7. Pořádá řadu přednášek pro veřejnost a podílí se na projektech pro zlepšení veřejného prostoru. resite resite je občanským sdružením, kterému se za krátkou dobu své existence podařilo zanechat velkou stopu. resite se zaměřuje především na veřejný prostor, nábřeží a městkou mobilitu. V roce 2012 se sdružení podařilo uspořádat festival s konferencí téměř po celé Praze. V červnu roku 2013 proběhne další ročník festivalu. Mimo tento festival se během celého roku podílí na dalších projektech a akcích. urbanact urbanact vznikl jako studentský projekt, v rámci něhož proběhla řada přednášek a následný workshop, díky kterému bylo na dva dny změněno nevyužité místo části pražské náplavky na živoucí prostor plný lidí. Po skončení této části projektu se tým urbanact rozhodl pokračovat v aktivitách spojených s veřejným prostorem a iniciuje a podílí se na řadě dalších projektů.

26 23 Letná sobě Občanské sdružení Letna sobě se již dlouhou dobu prostřednictvím svých projektů snaží o zlepšení situace veřejného prostoru na pražské Letné a upozorňuje na řadu problémů a kauz. Arnika Arnika je neziskovou organizací, která sdružuje lidi, kteří mají zájem o vytvoření lepšího životního prostředí. Arnika má za sebou již celou řadu úspěšných projektů a zdárně se ji daří naplňovat své cíle. Nadace Partnerství Nadace Partnerství je největší nadací zaměřující se na lidi a přírodu u nás. Nadace poskytuje granty, odborné služby a vzdělávání. Jednou z podporovaných oblastí je mimo jiné výsadba a péče o stromy a zeleň v krajině i ve městech. Nadace Proměny Nadace Proměny je neziskovou organizací, která podporuje proměny měst se zapojením místních obyvatel a rozvíjí povědomí společnosti o architektuře, krajinné tvorbě a vlivu prostředí na člověka. Nadace poskytuje svou pomoc v rámci grantových programů Parky a Zahrada hrou.

27

28

DUB ZIMNÍ (Quercus petraea)

DUB ZIMNÍ (Quercus petraea) DUB ZIMNÍ (Quercus petraea) Velmi statný strom dosahující 30 35 m výšky, s nepravidelnou korunou se silnými větvemi, kmen má válcovitý s hrubou, šedohnědou, podélně a hluboko trhlinatou borkou. Listy má

Více

ve věci: návrhu stromů k odstranění návrhu stromů k ošetření návrhu nových vegetačních prvků

ve věci: návrhu stromů k odstranění návrhu stromů k ošetření návrhu nových vegetačních prvků REHABILITACE STŘELECKÉHO OSTROVA PRAHA1 revitalizace zeleně pracovní skupiny starosty Městské části Praha 1 doporučení pro MČ Praha 1 ve věci: návrhu stromů k odstranění návrhu stromů k ošetření 3. z á

Více

17. Park Jižní svahy

17. Park Jižní svahy 17. Park Jižní svahy Park Jižní svahy vznikl na místě opuštěných zahrad a pozemků na svazích pod ulicí Hasičskou, které se prudce uklánějí k jihu, směrem k železniční trati a fotbalovému stadiónu. Stará

Více

ALEJOVÉ STROMY NÁZEV DŘEVINY CENA (KČ/KS)*

ALEJOVÉ STROMY NÁZEV DŘEVINY CENA (KČ/KS)* Acer campestre "Carnival" Javor babyka výška: max 2 m ok: 10 cm pozn.:bílé panašované listy. Obvykle dorůstá do 4 m výšky a cca stejné šířky. Výborně snáší sestřih, vhodný do zahrad 700 Acer campestre

Více

Trojské trumfy. pražským školám DENDROBĚH VE STROMOVCE. Pracovní list č. 14. projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND

Trojské trumfy. pražským školám DENDROBĚH VE STROMOVCE. Pracovní list č. 14. projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND PRAHA & EU INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI Pracovní list č. 14 Trojské trumfy pražským školám projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 DENDROBĚH VE STROMOVCE A B? doplňte domácí úkol napište?!

Více

NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU - PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Zápis z jednání komise životního prostředí ze dne 26.2.2012

Zápis z jednání komise životního prostředí ze dne 26.2.2012 Zápis z jednání komise životního prostředí ze dne 26.2.2012 Přítomni: Ota Dračka, Ing. Josef Kruml, Kateřina Štěpánková, Mgr. Jiří Špička, Mgr. Martina Rejmanová Projednáno bylo: Zdravotní stav aleje pod

Více

Katalog okrasných trav = rod Miscanthus =

Katalog okrasných trav = rod Miscanthus = Katalog okrasných trav = rod Miscanthus = (Ozdobnice) Luděk Urban 2010 Představené kultivary: Miscanthus japonicus Giganteus Miscanthus japonicus Goliath Miscanthus sinensis Adagio Miscanthus sinensis

Více

Výsadba městské zeleně a její úskalí

Výsadba městské zeleně a její úskalí Výsadba městské zeleně a její úskalí JAKÁ JE ÚLOHA MĚSTSKÉ ZELENĚ V KONCEPCI TRALE UDRŽITELNÉHO ROZVOJE SÍDEL? 1. odpověď: UTVÁŘENÍ KRAJINNÉHO OBRAZU SÍDLA Proměny městské struktury a proces suburbanizace

Více

Modřín opadavý. VY_52_INOVACE_81 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7.

Modřín opadavý. VY_52_INOVACE_81 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Modřín opadavý VY_52_INOVACE_81 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Modřín opadavý Larix decidua Miller Strom velkých rozměrů, opadavý jehličnan,

Více

posuvně-zdvihací dveře REHAU brillant-design mimořádný komfort bydlení www.rehau.cz Stavebnictví Automotive Průmysl

posuvně-zdvihací dveře REHAU brillant-design mimořádný komfort bydlení www.rehau.cz Stavebnictví Automotive Průmysl posuvně-zdvihací dveře REHAU brillant-design mimořádný komfort bydlení www.rehau.cz Stavebnictví Automotive Průmysl krásný výhled posuvně-zdvihací dveře REHAU Brillant-Design Vysokojakostní zpracování

Více

15. 19. 9. 2015. představení veletrhu. www.forarch.cz 26. MEZINÁRODNÍ STAVEBNÍ VELETRH ENERGETICKÁ NÁROČNOST BUDOV

15. 19. 9. 2015. představení veletrhu. www.forarch.cz 26. MEZINÁRODNÍ STAVEBNÍ VELETRH ENERGETICKÁ NÁROČNOST BUDOV 26. MEZINÁRODNÍ STAVEBNÍ VELETRH Hlavní téma veletrhu: ENERGETICKÁ NÁROČNOST BUDOV představení veletrhu Souběžně probíhající veletrhy: FOR THERM FOR WOOD BAZÉNY, SAUNY & SPA FOR WASTE & WATER www.forarch.cz

Více

Stromy navržené k výsadbě v historickém centru obce Tuklaty

Stromy navržené k výsadbě v historickém centru obce Tuklaty Stromy navržené k výsadbě v historickém centru obce Tuklaty Třešeň ptačí - PRUNUS AVIUM PLENA - výška 8-12m, zaoblená koruna široká 4-6m, kvete v dubnu plným bílým květem, okrasný druh netvoří plody. Třešně

Více

Město Rakovica (Chorvatsko) Souhrn RAKOVICA USKUTEČNĚNÍ VIZE O OZE (VIZE O VYUŽÍVÁNÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE)

Město Rakovica (Chorvatsko) Souhrn RAKOVICA USKUTEČNĚNÍ VIZE O OZE (VIZE O VYUŽÍVÁNÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE) RAKOVICA USKUTEČNĚNÍ VIZE O OZE (VIZE O VYUŽÍVÁNÍ OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE) Město Rakovica (Chorvatsko) Souhrn Město Rakovica, vědomo si svého přírodního bohatství a zeměpisné výhodné polohy, se rozhodlo

Více

PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE projektu

PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE projektu PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE projektu Zemní, terénní a arboristické práce v lesoparku Na Sluneční realizované v rámci projektu LESOPARK NA SLUNEČNÍ, CZ.3.22/3.3.01/13.03849 a/ identifikační údaje Název projektu:

Více

město Planá nad Lužnicí

město Planá nad Lužnicí STRATEGICKÝ PLÁN ROZVOJE MĚSTA PLANÁ NAD LUŽNICÍ SWOT ANALÝZA PRACOVNÍ VERZE URČENÁ K VEŘEJNÉMU PŘIPOMÍNKOVÁNÍ TATO VERZE NEPROŠLA JEŠTĚ KONEČNOU JAZYKOVOU KOREKTUROU. 1 OBSAH ZPRACOVATEL:... 3 SWOT ANALÝZA...

Více

MAS NAD ORLICÍ Kostelecká Lhota 40, 517 41 Kostelec nad Orlicí

MAS NAD ORLICÍ Kostelecká Lhota 40, 517 41 Kostelec nad Orlicí MAS NAD ORLICÍ Kostelecká Lhota 40, 517 41 Kostelec nad Orlicí Vážené starostky a starostové, pro zpracování Strategie rozvoje území pokrývající oblast svazků obcí Poorlicko a Orlice od Vás naše Místní

Více

NÍZKOENERGETICKÉ BYDLENÍ Snížení energetické náročnosti. Komfortní bydlení - nový standard

NÍZKOENERGETICKÉ BYDLENÍ Snížení energetické náročnosti. Komfortní bydlení - nový standard NÍZKOENERGETICKÉ BYDLENÍ Snížení energetické náročnosti Snížení energetické závislosti Naše domy mají tak malé ztráty tepla. Využívají energii ze slunce, teplo vydávané domácími spotřebiči a samotnými

Více

Jak proměnit zahradu

Jak proměnit zahradu Jak proměnit zahradu na míru dětem a jejich vzdělávání začínáme navrhujeme stavíme užíváme inspirace z praxe Seznamte se s osvědčeným postupem tvorby - ce Proměny, jež pomáhá rozvoji městské zeleně, zapojuje

Více

SAMSUNG Eco Heating System. Vzduch-voda

SAMSUNG Eco Heating System. Vzduch-voda -voda Je nejideálnějším, nákladově efektivním vytápěcím systémem, v němž se zdroj tepla ve formě venkovního vzduchu používá k vytápění podlah a vody v domácnostech. Podlahové vytápění Radiátor Teplá voda

Více

Magical Four Seasons. Speciální výběr Odstíny měnící se podle ročního období Krásný dárek. Odrůda Magical seasons. Speciální výběr

Magical Four Seasons. Speciální výběr Odstíny měnící se podle ročního období Krásný dárek. Odrůda Magical seasons. Speciální výběr Magical Four Seasons Speciální výběr Odstíny měnící se podle ročního období Krásný dárek Odrůda Magical seasons Odrůda Hydrangea macrophylla Magical je potěšením pro oko. Je krásná v každém ročním období

Více

EKOLINE 1237. 209.7 m 2. 4 500 000 Kč 2 720 000 Kč 26 870 Kč EUROLINE 2012. 5 151.4 m 2 768.6 m 3

EKOLINE 1237. 209.7 m 2. 4 500 000 Kč 2 720 000 Kč 26 870 Kč EUROLINE 2012. 5 151.4 m 2 768.6 m 3 EKOLINE 1237 4 00 000 Kč 2 720 000 Kč 114 m 2 7686 m 3 114 m 2 909 m 2

Více

Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje. 26.2.2010 Mgr.

Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje. 26.2.2010 Mgr. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje 26.2.2010 Mgr. Petra Siřínková ABIOTICKÉ PODMÍNKY ŽIVOTA SLUNEČNÍ ZÁŘENÍ TEPLO VZDUCH VODA PŮDA SLUNEČNÍ

Více

Zahradní terapie Charakteristiky rostlin k přepsání do Braillova písma, 1. část 1-21

Zahradní terapie Charakteristiky rostlin k přepsání do Braillova písma, 1. část 1-21 Zahradní terapie Charakteristiky rostlin k přepsání do Braillova písma, 1. část 1-21 1. Akebie Akebie kvete v období května. Fialově zelené polody dozrávají v období září. Květy jsou zbarvené do fialova.

Více

Nadace Proměny pro školy. Konference Zahrada hrou 2013 3. dubna, Národní technická knihovna, Praha anotace příspěvků konference

Nadace Proměny pro školy. Konference Zahrada hrou 2013 3. dubna, Národní technická knihovna, Praha anotace příspěvků konference Nadace Proměny pro školy Konference Zahrada hrou 2013 3. dubna, Národní technická knihovna, Praha anotace příspěvků konference Představení Nadace Proměny a programu Zahrada hrou / Mgr. Jitka Přerovská,

Více

PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ A CHLAZENÍ NEJUNIVERZÁLNĚJŠÍ SYSTÉM PRO NOVOSTAVBY A REKONSTRUKCE REVOLUČNÍ TECHNOLOGIE INOVATIVNÍ MATERIÁLY ŠVÉDSKÁ KVALITA

PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ A CHLAZENÍ NEJUNIVERZÁLNĚJŠÍ SYSTÉM PRO NOVOSTAVBY A REKONSTRUKCE REVOLUČNÍ TECHNOLOGIE INOVATIVNÍ MATERIÁLY ŠVÉDSKÁ KVALITA PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ A CHLAZENÍ NEJUNIVERZÁLNĚJŠÍ SYSTÉM PRO NOVOSTAVBY A REKONSTRUKCE REVOLUČNÍ TECHNOLOGIE INOVATIVNÍ MATERIÁLY ŠVÉDSKÁ KVALITA SYSTÉM OPTIHEAT OPTIHeat je ucelený systém teplovodního vytápění

Více

Revitalizace objektu Obchodního centra společnosti Kubík a.s. v Moravské Třebové 19.6.2015. Jiří Bíza. Tomáš Novotný. Iva Kolajová

Revitalizace objektu Obchodního centra společnosti Kubík a.s. v Moravské Třebové 19.6.2015. Jiří Bíza. Tomáš Novotný. Iva Kolajová Revitalizace objektu Obchodního centra společnosti Kubík a.s. v Moravské Třebové 19.6.2015 Jiří Bíza Tomáš Novotný Iva Kolajová Revitalizace objektu Obchodního centra společnosti Kubík a.s. v Moravské

Více

Rizika při pěstování brambor z hlediska ochrany vod

Rizika při pěstování brambor z hlediska ochrany vod Ing. Pavel Růžek, CSc. a Ing. Helena Kusá, PhD. Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. v Praze-Ruzyni Rizika při pěstování brambor z hlediska ochrany vod Mezi významná rizika znečištění vod při pěstování

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

GreenPlan. 14. 11. 2007 Peter Tölgyesi. Make a green move GreenPlan. There is a lot to be won

GreenPlan. 14. 11. 2007 Peter Tölgyesi. Make a green move GreenPlan. There is a lot to be won GreenPlan 14. 11. 2007 Peter Tölgyesi Make a green move GreenPlan. There is a lot to be won Představení projektu GreenPlan» je globální iniciativou společnosti LeasePlan. Jde o první iniciativu svého druhu

Více

METODY FUNDRAISINGU V ČESKÉ REPUBLICE LÉTO 2008 Deborah Edward, Ph.D., LBJ School of Public Affairs Předběžné výsledky

METODY FUNDRAISINGU V ČESKÉ REPUBLICE LÉTO 2008 Deborah Edward, Ph.D., LBJ School of Public Affairs Předběžné výsledky METODY FUNDRAISINGU V ČESKÉ REPUBLICE LÉTO 2008 Deborah Edward, Ph.D., LBJ School of Public Affairs Předběžné výsledky Pracovní shrnutí Při své návštěvě v červenci 2008 provedla Deborah Edward, která vyučuje

Více

Název: Dřeviny Kampy a blízkého okolí

Název: Dřeviny Kampy a blízkého okolí Název: Dřeviny Kampy a blízkého okolí Autor: RNDr. Lenka Simonianová Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: biologie, výtvarná výchova Ročník: 3. (1.

Více

Jméno, příjmení: Test Shrnující Přírodní složky a oblasti Země

Jméno, příjmení: Test Shrnující Přírodní složky a oblasti Země Třída: Jméno, příjmení: Test Shrnující Přírodní složky a oblasti Země 1) Zemské těleso je tvořeno vyber správnou variantu: a) kůrou, zrnem a jádrem b) kůrou, slupkou a pláštěm c) kůrou, pláštěm a jádrem

Více

Nabídka dotačních titulů pro obce a města v roce 2015

Nabídka dotačních titulů pro obce a města v roce 2015 Nabídka dotačních titulů pro obce a města v roce 2015 Snížení energetické náročnost veřejných budov a zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie organizační složky městské části hl. města Prahy školy

Více

Úvod. Obr. 1:BENEA [4]

Úvod. Obr. 1:BENEA [4] Jak peče Benea Úvod... 4 Úspory energie... 5 1) Přemístění zdroje... 6 2) Ekobloky... 7 3) Zateplení a výměna oken... 11 4) Pece... 13 5) Střecha... 14 6) Solární panely... 14 Závěr... 15 Zdroj:... 18

Více

Planeta Země je obklopena vrstvou plynu/vzduchu, kterou označujeme odborným výrazem ATMOSFÉRA.

Planeta Země je obklopena vrstvou plynu/vzduchu, kterou označujeme odborným výrazem ATMOSFÉRA. SFÉRY ZEMĚ Při popisu planety Země můžeme využít možnosti jejího členění na tzv. obaly SFÉRY. Rozlišujeme následující typy sfér/obalů Země: 1. ATMOSFÉRA PLYNNÝ, VZDUŠNÝ OBAL ZEMĚ Název atmosféra vznikl

Více

Architektonická studie rezidenční vily Zadní Výtoň. Prodej stavebního pozemku

Architektonická studie rezidenční vily Zadní Výtoň. Prodej stavebního pozemku ARCHITEKTI Architektonická studie rezidenční vily Zadní Výtoň Na pozemek je navržen jednopodlažní objekt s podkrovím a jedním polosuterenem, který v maximální míře využívá jak svažitosti pozemku, tak jeho

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013. Občané pro Medlánky K Rybníku 597/1, Brno, 621 00 Brno Telefon 602 936 292. Výroční zpráva spolku Občané pro Medlánky

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013. Občané pro Medlánky K Rybníku 597/1, Brno, 621 00 Brno Telefon 602 936 292. Výroční zpráva spolku Občané pro Medlánky Občané pro Medlánky K Rybníku 597/1, Brno, 621 00 Brno Telefon 602 936 292 www.obcanepromedlanky.cz VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013 Výroční zpráva spolku Občané pro Medlánky Obsah: Stránka 2 Slovo úvodem Činnost

Více

Unlimited Polymer Solutions. vchodové DVeře REHAU Brillant-Design Atraktivní výrobek se stabilní hodnotou. Stavebnictví Automotive Průmysl

Unlimited Polymer Solutions. vchodové DVeře REHAU Brillant-Design Atraktivní výrobek se stabilní hodnotou. Stavebnictví Automotive Průmysl Unlimited Polymer Solutions vchodové DVeře REHAU Brillant-Design Atraktivní výrobek se stabilní hodnotou www.rehau.cz Stavebnictví Automotive Průmysl dlouhodobě v nejlepší formě Vchodové dveře REHAU Brillant-Design

Více

REVOLVINGOVÝ FOND MINISTERSTVA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ. ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Č.j.: 8226/ENV/12, 673/330/12

REVOLVINGOVÝ FOND MINISTERSTVA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ. ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Č.j.: 8226/ENV/12, 673/330/12 REVOLVINGOVÝ FOND MINISTERSTVA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA Č.j.: 8226/ENV/12, 673/330/12 NÁZEV PROJEKTU: SAD DĚTEM KONEČNÝ PŘÍJEMCE: SOUKROMÁ ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA ADÉLKA, O.P.S. DATUM:

Více

Mobilní tak, abychom neškodili klimatu!

Mobilní tak, abychom neškodili klimatu! Klimabündnis grenzenlos >>> Mobilní tak, abychom neškodili klimatu! Doprava je pro klima problémem číslo 1 Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z programu INTERREG IIIA pro přeshraniční spolupráci.

Více

Kotel na zplynování dřeva s ventilátorem a generátorem

Kotel na zplynování dřeva s ventilátorem a generátorem Kotel na zplynování dřeva s ventilátorem a generátorem Kotel na zplynování dřeva ORLIGNO 200 (18, 25, 40, 60, 80 k. Čisté řešení Dřevo je obnovitelné palivo, jako slunce, voda, nebo vítr. Je zdrojem energie,které

Více

Schüco ThermoSlide. Plastové posuvně-zvedací dveře s vynikající tepelnou izolací

Schüco ThermoSlide. Plastové posuvně-zvedací dveře s vynikající tepelnou izolací Schüco ThermoSlide Plastové posuvně-zvedací dveře s vynikající tepelnou izolací Zelená technologie pro modrou planetu Čistá energie ze solárních systémů a oken 2 Schüco ThermoSlide Perfektní propojení

Více

KOTI HYACINT. Váš domov rozkvétá v Modřanech WWW.YIT.CZ

KOTI HYACINT. Váš domov rozkvétá v Modřanech WWW.YIT.CZ KOTI HYACINT Váš domov rozkvétá v Modřanech WWW.YIT.CZ budova E pasivní budova F budova D Všechny vizualizace uvedené v této brožuře jsou pouze informativní. Bydlení ve finském stylu O projektu Hyacint

Více

OKENNÍ A DVEŘNÍ SYSTÉM 200. OSVĚDČENÁ ŘEŠENÍ PRO VĚTŠÍ KOMFORT BYDLENÍ.

OKENNÍ A DVEŘNÍ SYSTÉM 200. OSVĚDČENÁ ŘEŠENÍ PRO VĚTŠÍ KOMFORT BYDLENÍ. OKENNÍ A DVEŘNÍ SYSTÉM 200. OSVĚDČENÁ ŘEŠENÍ PRO VĚTŠÍ KOMFORT BYDLENÍ. 02 VÍCE KVALITY PRO VÁŠ DOMOV VĚTŠÍ KOMFORT BYDLENÍ SNÍŽENÉ NÁKLADY NA ENERGIE MINIMÁLNÍ NÁROČNOST NA OPRAVY A ÚDRŽBU FINSTRAL vyrábí

Více

PRODUKTOVÝ KATALOG SEZONA 2012

PRODUKTOVÝ KATALOG SEZONA 2012 PRODUKTOVÝ KATALOG SEZONA 2012 WWW.ALCENTRUM.CZ VÍTEJTE U SPOLEČNOSTI ALcentrum OBSAH: O nás Výrobky ALcentrum Greenline Profiline Highline Garážová stání Plotové zástěny Zastřešení bazénu Hliníkové přístřešky

Více

DUM označení: VY_32_INOVACE_D-2_ObecnyZ_16_Šířkové pásy Země

DUM označení: VY_32_INOVACE_D-2_ObecnyZ_16_Šířkové pásy Země DUM označení: VY_32_INOVACE_D-2_ObecnyZ_16_Šířkové pásy Země Jméno autora výukového materiálu: Mgr. Lenka Bělohlávková Škola: ZŠ a MŠ Josefa Kubálka Všenory Datum (období) vytvoření: únor 2014 Ročník,

Více

Místo. Struktura. Tohle všechno je pro nás východiskem, které přijímáme a hledáme další nástroje pro dosažení vyšší kvality nově navrhované struktury.

Místo. Struktura. Tohle všechno je pro nás východiskem, které přijímáme a hledáme další nástroje pro dosažení vyšší kvality nově navrhované struktury. textová část Místo Výhled ze svahu je příjemný. Okna směrem do kotliny- do centra města, osvětluje východní slunce. Na jihu a na severu stojí nová zástavba, veřejný prostor absentuje. Zde to musí být jinak-

Více

18. Přírodní rezervace Rybníky

18. Přírodní rezervace Rybníky 18. Přírodní rezervace Rybníky Nedaleko od silnice Kozlovice Tichá, asi v polovině vzdálenosti mezi okraji těchto obcí, byl kdysi rybníček, který již zanikl. Na jeho místě vznikla přirozenou sukcesí mokřadní

Více

Kvalitní dům s bonusem

Kvalitní dům s bonusem 42 Kvalitní dům s bonusem K pasivnímu domu vede nekonečně mnoho cest přes nejrůznější konstrukční a materiálová řešení a technologické vybavení. Manželé Duškovi dali přednost zděnému domu z pálených tvárnic

Více

A. ZÁKLADNÍ IDENTIFIKACE Praha 20 B. STATISTIKA - ČSÚ

A. ZÁKLADNÍ IDENTIFIKACE Praha 20 B. STATISTIKA - ČSÚ Počet obyvatel Informační servis o životním prostředí ve vybraných MČ hl. m. Prahy ENVIS4 Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj, MMR a Hlavním městem

Více

BEÁTA U HŘIŠTĚ. 3.490.000 Kč. Nízkoenergetický Rodinný dům DEVELOPERSKÝ PROJEKT PROSTĚJOV, VRAHOVICE

BEÁTA U HŘIŠTĚ. 3.490.000 Kč. Nízkoenergetický Rodinný dům DEVELOPERSKÝ PROJEKT PROSTĚJOV, VRAHOVICE Nízkoenergetický Rodinný dům BEÁTA DEVELOPERSKÝ PROJEKT U HŘIŠTĚ PROSTĚJOV, VRAHOVICE 3.490.000 Kč VČETNĚ DPH, POZEMKU, GARÁŽE A VENKOVNÍCH ÚPRAV VE STANDARDU GAMA JEDNÁ SE O DVOUPODLAŽNÍ RODINNÝ DŮM S

Více

český senior-cohousing v praxi

český senior-cohousing v praxi může být sousedské bydlení atraktivní pro české seniory? aneb český senior-cohousing v praxi diskuse o benefitech, které vytvářejí reálnou přidanou hodnotu v rezidenčním developmentu marketing = cena +

Více

Teplovzdušné. solární kolektory. Nízká cena Snadná instalace Rychlá návratnost. Ohřívá. Větrá Vysušuje Filtruje

Teplovzdušné. solární kolektory. Nízká cena Snadná instalace Rychlá návratnost. Ohřívá. Větrá Vysušuje Filtruje Teplovzdušné solární kolektory Nízká cena Snadná instalace Rychlá návratnost Ohřívá Větrá Vysušuje Filtruje V závislosti na intenzitě slunečního záření ohřívá vnitřní klima objektu řízeným průběhem teplo

Více

Multifunkční krbová kamna pro každý domov

Multifunkční krbová kamna pro každý domov Multifunkční krbová kamna pro každý domov Proč si vybrat kamna Blacksmith? Věděli jste, že 70% tepla z průměrného otevřeného ohně může unikat do komína? Moderní kamna mohou hořet tak efektivně, že méně

Více

YIT bezplatná zákaznická linka: 800 200 666

YIT bezplatná zákaznická linka: 800 200 666 YIT bezplatná zákaznická linka: 800 200 666 YIT STAVO Hradčanská Office Center Milady Horákové 116/109 160 00 Praha 6 domov@yit.cz www.yit.cz Hyacint Modřany A (II. fáze) Váš domov rozkvétá v Modřanech

Více

Technické parametry plastových oken

Technické parametry plastových oken Technické parametry plastových oken Schüco Corona CT 70 Nadčasový, bezpečný, efektivní systém Okenní systém Corona CT 70 je univerzálem v oblasti plastových okenních systémů s vysokou tepelnou izolací

Více

Dotační oblasti podpory NA ČESKÉ STRANĚ BYLO SCHVÁLENO CELKEM 75 PROJEKTŮ S CELKOVOU PODPOROU Z ERDF VE VÝŠI 15 343 321 EUR

Dotační oblasti podpory NA ČESKÉ STRANĚ BYLO SCHVÁLENO CELKEM 75 PROJEKTŮ S CELKOVOU PODPOROU Z ERDF VE VÝŠI 15 343 321 EUR Dotační oblasti podpory NA ČESKÉ STRANĚ BYLO SCHVÁLENO CELKEM 75 PROJEKTŮ S CELKOVOU PODPOROU Z ERDF VE VÝŠI 15 343 321 EUR Priorita 1: Další rozvoj a modnizace infrastruktury na zlepšení konkurenceschopnosti

Více

1. Úvod. Tabulka 1.1. Srovnání množství a výkonů přepraveného zboží v závislosti na druhu dopravy v ČR.

1. Úvod. Tabulka 1.1. Srovnání množství a výkonů přepraveného zboží v závislosti na druhu dopravy v ČR. 1. ÚVOD Česká republika má vzhledem ke své poloze ve středu Evropy důležitou úlohu v mezinárodní dopravě. Rok 2004 pro nás byl zlomový díky našemu vstoupení do EU a v dopravě se to projevilo podle očekávání

Více

CO VYPRÁVĚJÍ KORUNY STROMŮ. aneb Barevné dny a eko-dny v mateřské škole

CO VYPRÁVĚJÍ KORUNY STROMŮ. aneb Barevné dny a eko-dny v mateřské škole CO VYPRÁVĚJÍ KORUNY STROMŮ aneb Barevné dny a eko-dny v mateřské škole Projekt pro školní rok 2011/2012 Charakteristika projektu: Projekt bude rozvíjet environmentální výchovu, v souvislosti se čtyřmi

Více

ZLATOBÝL občanské sdružení

ZLATOBÝL občanské sdružení ZLATOBÝL občanské sdružení Výroční zpráva 2012 Milí čtenáři, ve druhé výroční zprávě sdružení Zlatobýl se můžete seznámit s našimi dalšími kroky, které jsme v roce 2012 učinili. Jsou zatím skromné, neboť

Více

Středoškolská technika 2015 STUDIE POLYFUNKČNÍHO DOMU DO PROLUKY NA ROHU ULIC ANTONÍNA DVOŘÁKA A NA OKROUHLÍKU V HRADCI KRÁLOVÉ

Středoškolská technika 2015 STUDIE POLYFUNKČNÍHO DOMU DO PROLUKY NA ROHU ULIC ANTONÍNA DVOŘÁKA A NA OKROUHLÍKU V HRADCI KRÁLOVÉ Středoškolská technika 2015 Setkání a prezentace prací středoškolských studentů na ČVUT STUDIE POLYFUNKČNÍHO DOMU DO PROLUKY NA ROHU ULIC ANTONÍNA DVOŘÁKA A NA OKROUHLÍKU V HRADCI KRÁLOVÉ Ondřej Machač

Více

REZIDENCE PROSTĚJOV CITY

REZIDENCE PROSTĚJOV CITY REZIDENCE PROSTĚJOV CITY AD štúdio - 2013 SBC Czech Investment a.s. PRŮVODNÍ ZPRÁVA 2 REZIDENCE PROSTĚJOV CITY Rezidence Prostějov CITY - tak trochu jiné bydlení... Motto: Od nepaměti hledali obydlí lidé

Více

PRŮVODNÍ TECHNICKÁ ZPRÁVA

PRŮVODNÍ TECHNICKÁ ZPRÁVA PRŮVODNÍ TECHNICKÁ ZPRÁVA R2D2A3 BILANCE Celková výměra parcely: 674 m 2 Počet nadzemních podlaží: 3 Zastavěná plocha: 273 m 2 Užitná plocha: 578 m 2 IDEA Domov s pečovatelskou službou či penzion pro důchodce

Více

Možnosti aplikace hospodaření s dešťovými vodami ve stávající zástavbě

Možnosti aplikace hospodaření s dešťovými vodami ve stávající zástavbě Možnosti aplikace hospodaření s dešťovými vodami ve stávající zástavbě David Stránský Asociace pro vodu ČR (CzWA) SOUČASNÝ STAV jasné legislativní podmínky pro HDV u nové výstavby nejasná ( žádná ) motivační

Více

IZOLA NÍ SKLA FINSTRAL. Multifunkční skla pro Vaše nová okna

IZOLA NÍ SKLA FINSTRAL. Multifunkční skla pro Vaše nová okna IZOLA NÍ SKLA FINSTRAL Multifunkční skla pro Vaše nová okna NABÍDKA SKEL OD FINSTRALU Plus-Valor Dobrý standard Standardně dodávaná skla: Izolační sklo Plus-Valor s tepelnou ochranou s dvěma okenními tabulkami.

Více

Kulturní dědictví. Možnosti financování Grantové programy nestátních nadací

Kulturní dědictví. Možnosti financování Grantové programy nestátních nadací Kulturní dědictví Možnosti financování Grantové programy nestátních nadací Nadace VIA Zaměření Řada programů zaměřených přímo nebo nepřímo na záchranu na obnovu kulturního dědictví a na obnovu památek

Více

PRŮVODNÍ ZPRÁVA. Přezletice Nový obecní úřad. s t u d i e z á s t a v b y č e r v e n 2 0 0 9

PRŮVODNÍ ZPRÁVA. Přezletice Nový obecní úřad. s t u d i e z á s t a v b y č e r v e n 2 0 0 9 PRŮVODNÍ ZPRÁVA P ř e z l e t i c e N o v ý o b e c n í ú ř a d s t u d i e z á s t a v b y č e r v e n 2 0 0 9 D r u h é k o l o z a p r a c o v á n í k o m e n t á ř ů s o u t ě ž n í p o r o t y Tomáš

Více

A. ZÁKLADNÍ IDENTIFIKACE Praha 15 B. STATISTIKA - ČSÚ

A. ZÁKLADNÍ IDENTIFIKACE Praha 15 B. STATISTIKA - ČSÚ Počet obyvatel Informační servis o životním prostředí ve vybraných MČ hl. m. Prahy ENVIS4 Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj, MMR a Hlavním městem

Více

Krásná a dostupná Dlažba Semmelrock

Krásná a dostupná Dlažba Semmelrock Podzimní akce platná od 2.9. do 31.10.2013 Krásná a dostupná Dlažba Semmelrock Dlažby. Dlaždice. Ploty. Obrubníky. Svahovky. Doplňky Slevy až -55 % ceníková cena od 499 Kč/m 2 Suprema kombi žlutohnědá

Více

HOTEL ZÁMEK. Vysoký Újezd. Investiční Memorandum

HOTEL ZÁMEK. Vysoký Újezd. Investiční Memorandum Investiční Memorandum HOTEL ZÁMEK Vysoký Újezd 362/2 - Staré Město, 110 00 Praha 1 tel: +420 257 328 281 e-mail: info@svoboda-williams.com www.svoboda-williams.com Obsah Údaje o projektu 1 Investiční příležitost

Více

PRO NATURALIS. Bambusové podlahy

PRO NATURALIS. Bambusové podlahy RALIS PRO Bambusové podlahy Naše společnost je zde pro ty, kteří chtějí být svým životním stylem a volbou bydlení šetrní k životnímu prostředí. PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ tmavé P+D horizontální, 3-vrstvá, krížená

Více

Koncept Smart city. Nejdříve dáme tvar našim městům, ty pak dají tvar nám. Jan Gehl

Koncept Smart city. Nejdříve dáme tvar našim městům, ty pak dají tvar nám. Jan Gehl Koncept Smart city Nejdříve dáme tvar našim městům, ty pak dají tvar nám. Jan Gehl David Bárta, Centrum dopravního výzkumu, v.v.i., Olomouc, 30.4.2015 Smart City nepřesný výklad = rozdílné chápání Floskule,

Více

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS!

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ VESMÍRU VESMÍR JE VŠUDE KOLEM NÁS! Ty, spolu se skoro sedmi miliardami lidí, žiješ na planetě Zemi. Ale kolem nás existuje ještě celý vesmír. ZEMĚ A JEJÍ OKOLÍ Lidé na Zemi vždy

Více

Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2008

Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2008 Přihláška do soutěže 18. ročníku Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2008 (Rok čtyř splněných přání) ZELENÉ KOLO, s. r. o. IČ: 25476793 400 02 Trmice Koštov 112 Společnost ZELENÉ KOLO se zabývá

Více

Koncept Smart city. Nejdříve dáme tvar našim městům, ty pak dají tvar nám. Jan Gehl. David Bárta, časopis Smart Cities, 18.3.

Koncept Smart city. Nejdříve dáme tvar našim městům, ty pak dají tvar nám. Jan Gehl. David Bárta, časopis Smart Cities, 18.3. Koncept Smart city Nejdříve dáme tvar našim městům, ty pak dají tvar nám. Jan Gehl David Bárta, časopis Smart Cities, 18.3.2015, epraha Bohaté město Růst = obchod Obchod = zastavení se, to odvisí od rychlosti

Více

Sluníčková zahrada místo k životu

Sluníčková zahrada místo k životu Sluníčková zahrada místo k životu -podpora enviromentálního vzdělávání a osvěty -péče o přírodní prostředí a ochrana -potřeby občanů města i městské části ve smyslu zlepšení kvality životního prostředí

Více

Území podél toku řek Ohře a Rolavy nebylo možné před územním vyjasněním a před realizací páteřních dopravních staveb nadmístního významu využívat pro

Území podél toku řek Ohře a Rolavy nebylo možné před územním vyjasněním a před realizací páteřních dopravních staveb nadmístního významu využívat pro Karlovy Vary 12.11.2009 Území podél toku řek Ohře a Rolavy nebylo možné před územním vyjasněním a před realizací páteřních dopravních staveb nadmístního významu využívat pro další odpovídající investice

Více

Přehled fichí. MAS Sedlčansko, o.p.s.

Přehled fichí. MAS Sedlčansko, o.p.s. Přehled fichí Fiche č. 1: Podpora a vznik mikropodniků (minimální výše ZV 100 000, maximální výše ZV 500 000) 1) rekonstrukce a modernizace objektu, případně nová výstavba budov a ploch pro zakládání a

Více

ŠIRŠÍ CENTRUM PRAHY. služby + životní styl. lstitvínemov itosti. udržitelná komunita

ŠIRŠÍ CENTRUM PRAHY. služby + životní styl. lstitvínemov itosti. udržitelná komunita A služby + zážitky = životní styl konzumenti poskytovatelé služeb věková skladba, lokální společenství udržitelná komunita lstitvínemov itosti ŠIRŠÍ CENTRUM PRAHY B OKRAJ PRAHY OKRAJ PRAHY C ŠIRŠÍ

Více

rezidenční zóna 52 Domus Aurea

rezidenční zóna 52 Domus Aurea rezidenční zóna Elegantní stavba od studia JM Architecture je pojata jako dvoupodlažní. Nad zem vyčnívá skleněný pavilon ve tvaru písmene U, pod ním je do svahu zapuštěný betonový blok. 52 Domus Aurea

Více

Pracovní list Tropické deštné lesy

Pracovní list Tropické deštné lesy Pracovní list Tropické deštné lesy 1) Přečtěte si následující text a: a. červeně označte informace týkající se přírodních poměrů tropického deštného lesa b. modře označte informace týkající se fauny tropického

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivita V.2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí žáků středních škol Téma V.2.18 Dřeviny Kapitola 4 Reprodukční orgány

Více

MIKROPORÉZNÍ TECHNOLOGIE

MIKROPORÉZNÍ TECHNOLOGIE MIKROPORÉZNÍ TECHNOLOGIE Definice pojmů sdílení tepla a tepelná vodivost Základní principy MIKROPORÉZNÍ TECHNOLOGIE Definice pojmů sdílení tepla a tepelná vodivost Co je to tepelná izolace? Jednoduše řečeno

Více

Stres v jádře, jádro ve stresu. Dana Drábová Státní úřad pro jadernou bezpečnost

Stres v jádře, jádro ve stresu. Dana Drábová Státní úřad pro jadernou bezpečnost Stres v jádře, jádro ve stresu. Dana Drábová Státní úřad pro jadernou bezpečnost Otázky k zamyšlení: K čemu člověk potřebuje energii, jak a kde ji pro své potřeby vytváří? Nedostatek energie; kdy, jak

Více

Názory občanů sídla DOBŘEJICE

Názory občanů sídla DOBŘEJICE Názory občanů sídla DOBŘEJICE II. díi Zpracovali : Spojené ateliéry KA, M. A. A. T. Odborný garant: Ing. arch. Jirovský Martin, Ph. D. Počet dotazovaných osob pro sídlo Dobřejice: osob z celkového počtu

Více

PR Č LÁ NKY Pomá há me Vá m, vybrát si

PR Č LÁ NKY Pomá há me Vá m, vybrát si PR Č LÁ NKY Pomá há me Vá m, vybrát si PODLAHOVÉ TOPENÍ SPRÁVNÝ SYSTÉM PODLAHOVÉHO VYTÁPĚNÍ MUSÍ DODRŽET NĚKOLIK PRAVIDEL Vybrali jste si do své novostavby či rekonstrukce podlahové vytápění a nevíte,

Více

Vodohospodářské důsledky změny klimatu Voda v krajině. Ing. Martin Dočkal Ph.D. B-613, tel:224 354 640, dockal@fsv.cvut.cz

Vodohospodářské důsledky změny klimatu Voda v krajině. Ing. Martin Dočkal Ph.D. B-613, tel:224 354 640, dockal@fsv.cvut.cz Vodohospodářské důsledky změny klimatu Voda v krajině Ing. Martin Dočkal Ph.D. B-613, tel:224 354 640, dockal@fsv.cvut.cz Jevy ovlivňující klima viz Úvod Příjem sluneční energie a další cykly Sopečná činnost

Více

changing the face Nová scéna Národního divadla

changing the face Nová scéna Národního divadla Produkty DuPont Corian DuPont Corian, exkluzivní produkt společnosti DuPont, je kompozitní materiál, který dokonale kombinuje funkčnost s estetickými vlastnostmi a je určen pro povrchové interiérové i

Více

solární kolektory sluneční Ohřívá Větrá Pouze energie Nulové provozní náklady Výrazná úspora za vytápění Zbavuje zatuchlin a plísní

solární kolektory sluneční Ohřívá Větrá Pouze energie Nulové provozní náklady Výrazná úspora za vytápění Zbavuje zatuchlin a plísní Teplovzdušné ép rovozní ná Pouze dy! kla Nulo v solární kolektory sluneční energie Nulové provozní náklady Výrazná úspora za vytápění Zbavuje zatuchlin a plísní Ohřívá V závislosti na intenzitě slunečního

Více

Nebaví Vás platit neustále rostoucí účty za vodu? Nenechte své peníze protéct do kanálu

Nebaví Vás platit neustále rostoucí účty za vodu? Nenechte své peníze protéct do kanálu Nebaví Vás platit neustále rostoucí účty za vodu? Nenechte své peníze protéct do kanálu Společnost WATERSAVERS působí v oblasti úspory vody již od roku 2002. Společně s Jihomoravským Inovačním Centrem

Více

Návrh prostranství v centru obce Těškovice. Ing. arch. Ing. Marcel Kupka, 6/2014

Návrh prostranství v centru obce Těškovice. Ing. arch. Ing. Marcel Kupka, 6/2014 Návrh prostranství v centru obce Těškovice Ing. arch. Ing. Marcel Kupka, 6/2014 Klady, zápory a současný stav Letecký pohled rok 2009 Řešené území - Nejednotné, částečně separované zahrady Mš, Zš a zahrada

Více

Rešerše není vyčerpávající, jedná se o ukázku bibliografické rešerše.

Rešerše není vyčerpávající, jedná se o ukázku bibliografické rešerše. Rešerše: č.j. 120103 / 2010 Téma rešerše: Národní technická knihovna, nové služby a uspořádání fondu. Ukázka bibliografické rešerše. Zadavatel: Mgr. Alena Brůžková Zpracovatel: Datum zadaní: 12. 01. 2010

Více

TEPELNÁ ČERPADLA VYUŽÍVAJÍCÍ TEPELNOU ENERGII ZEMĚ

TEPELNÁ ČERPADLA VYUŽÍVAJÍCÍ TEPELNOU ENERGII ZEMĚ TEPELNÁ ČERPADLA VYUŽÍVAJÍCÍ TEPELNOU ENERGII ZEMĚ Ing. Josef Slováček předseda správní rady Asociace pro využití tepelných čerpadel Dolní Morava, 2.4.2015 Jaké jsou důvody, proč si pořídit tepelné čerpadlo,

Více

VESMÍR. za počátek vesmíru považujeme velký třesk před 13,7 miliardami let. dochází k obrovskému uvolnění energie, která se rozpíná

VESMÍR. za počátek vesmíru považujeme velký třesk před 13,7 miliardami let. dochází k obrovskému uvolnění energie, která se rozpíná VESMÍR za počátek vesmíru považujeme velký třesk před 13,7 miliardami let dochází k obrovskému uvolnění energie, která se rozpíná vznikají první atomy, jako první se tvoří atomy vodíku HVĚZDY první hvězdy

Více

MAS NAD ORLICÍ Kostelecká Lhota 40, 517 41 Kostelec nad Orlicí

MAS NAD ORLICÍ Kostelecká Lhota 40, 517 41 Kostelec nad Orlicí MAS NAD ORLICÍ Kostelecká Lhota 40, 517 41 Kostelec nad Orlicí Vážené starostky a starostové, pro zpracování Strategie rozvoje území pokrývající oblast svazků obcí Poorlicko a Orlice od Vás naše Místní

Více

Projekt Zdravé město a jeho přínosy pro město Chrudim

Projekt Zdravé město a jeho přínosy pro město Chrudim Projekt Zdravé město a jeho přínosy pro město Chrudim Členství v NSZM ČR a jeho přínosy pro město Zastřešení mezinárodními institucemi WHO Strategický rozvoj podle standardů EU a OSN postup podle metodiky

Více

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_02_Př4

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT VY_32_INOVACE_02_Př4 Sada číslo 1 Záznamový arch Název školy: Základní škola a Mateřská škola Brno, Bosonožské nám. 44, příspěvková organizace Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2499 Číslo a název šablony klíčové aktivity:

Více

Aparthotel x Apartmany Bedrichovsky mlyn. Nabídka developerského projektu - MEMORANDUM

Aparthotel x Apartmany Bedrichovsky mlyn. Nabídka developerského projektu - MEMORANDUM Aparthotel x Apartmany Bedrichovsky mlyn Nabídka developerského projektu - MEMORANDUM A. ZÁKLADNÍ ÚDAJE 1. Popis širšího okolí 2. Stručná charakteristika obce 3. Popis lokality 3.1. Specifické charakteristiky

Více

Digitální fotografie II. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová

Digitální fotografie II. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Digitální fotografie II Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Téma sady didaktických materiálů Číslo a název šablony Číslo didaktického materiálu Druh didaktického materiálu Téma didaktického materiálu

Více