Ulice - O strom více praha 7

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Ulice - O strom více praha 7"

Transkript

1 Ulice - O strom více praha 7 Projekt vznikl s finanční podporou Nadace VIA

2 Autoři: Milota Sidorová resite Martin Gaberle Coll Coll Marie Davidová Coll Coll Krištof Hanzlík Coll Coll Lucie Roubalová Marek Prokůpek urbanact Tomáš Hájek Uličník Petr Návrat Ladislav Bakay SPU Sponzoři: Projekt vznikl s finanční podporou Nadace Via Ilustrace Coll Coll Vizualizace Coll Coll Grafický design Yulia Yakushova Partneři projektu: Speciální poděkování Osamu Okamura resite+era21 Kateřina Vídenová Letná Sobě Silvie Kratochvílová Praha 7 Ivo Andrle Aero Films Olja Svitáková BIO OKO David Beránek BIO OKO Eva Malá Alfred ve dvoře Jakub Hradílek AutoMat Divadlo Ponec Krištof Kozák FSV UK Vydal resite Praha 2013 Voršilská 10, Praha 1, Publikace ani její části nesmějí být kopírovány ani jinak šířeny bez výslovného souhlasu vydavatele. Text neprošel jazykovou úpravou. resite.cz ISBN

3 obsah Úvodem aneb proč strom pro BIO OKO? Strom fakta Ulice Prahy 7 Jaké možnosti zeleně máme? Které stromy jsou vhodné? A co úřady? Výdaje spojené s výsadbou a údržbou Finance a podpora Strom pro BIO OKO Na koho se obrátit?

4 1 Úvodem ANEB proč strom pro BIO OKO? Milota Sidorová, resite Praha 7 představuje určité kulturní centrum Prahy, je zde spoustu ateliérů, galerií, drobných obchůdků, kaváren, divadel a uměleckých škol. V ulicích této části se přirozeně setkáváme s rozmanitými typy lidí. Kromě Strossmayerova náměstí a Výstaviště je tu však málo veřejných prostorů, které by byla podobná náměstím, kde byste se zastavili a popovídali si s přáteli. Známé kino BIO OKO tvoří na Letné přirozené a velmi živé srdce kulturního života. Populární je nejen samotné kino, ale také kavárna, která se nachází v přízemí. Před kavárnou je rozšířený uliční prostor, který momentálně slouží jako štědré parkoviště, což by se mělo změnit! K této změně by měla přispět i tato publikace, jejíž účelem je představit široké veřejnosti možnosti zeleně v ulicích města s důrazem na prostor před BIO OKO. Ulice v této části Prahy 7 jsou převážně špinavé a kamenné, bez zeleně. Mohlo by to však být jinak? Viděli jsme, jak se tento prostor změnil na obývák Letné, který během festivalu Zažít město jinak / / navštívili tisíce lidí. Potenciál tu tedy je. Co kdyby se mohla kavárna a kino rozšířit do veřejného prostoru ulice? Co kdyby se místo několika parkovacích míst vytvořila terasa s? posezením a stromy? Kde a jak by se ten strom před BIO OKO mohl vysadit? Kolik by to stálo? Na koho byste se na úřadě museli obrátit a jak dlouho by to trvalo? A kdo by Vám tu mohl pomoci? Prostřednictvím této útlé publikace bychom vám chtěli alespoň rámcově odpovědět na tyto otázky. Vydáváme ji v době, kdy se v Praze aktivizuje a formuje množství uvědomělých organizací. Toto slovo volím záměrně, protože většina z nich překračuje hranice výlučně kulturní nebo vzdělávací činnosti. Tyto organizace sdružují mladší, ale i starší lidi, různá povolání, ziskový i neziskový sektor. Festivaly typu Zažít město jinak, resite nebo Street for Art ukazují, že ulice mohou spojovat celé komunity. Ulice je prvním veřejným prostorem města. Měla by poskytnout příležitost pro všechny, a pokud je vhodně navržená, může se stát ekonomickou, sociální a ekologickou devizou města. A toto je příběh a cíl této publikace. Chceme ukázat, že stromy mají v ulicích své místo. A že to může jít i na Praze 7.

5 2 Prostor před kinem BIO OKO v běžný den a během stále častějších pouličních festivalů Zažít Město Jinak 2012/2013, Františkovy lásky 2013.

6 3 Strom fakta! Milota Sidorová, resite Když zasadíte strom, New Yorku a všem New Yorčanům věnujete nádherný dar. Stromy mají mnoho výhod - čistí vzduch, zkrášlují město, šetří energii, během léta ochlazují ulice - a toto vše dělají dospělé stromy během dlouhých let pro další generace našich obyvatel. Když strom zasadíte správným způsobem, nejenže prodloužíte jeho životnost, ale vytváříte hodnoty významné pro komunitu. Takto začíná proslov obrovského městského projektu 1 milion stromů pro New York. Jednotliví obyvatelé, školy ale i obchody a komunity všeho druhu, ti všichni mohou požádat město nejen o fyzický strom, ale i o finanční podporu pro sázení, údržbu a další vzdělávání v této problematice. A proč? Proč rozsáhlá komunikační kampaň? Proč dobrovolnická centra a vzdělávání? Proč oslovovat obyvatele, když stromy může mnohem snadněji zasadit několik školených pracovníků úřadu? Proč městské granty na výsadbu a údržbu, když může stromy prostě dodat vybraná firma? Proč chce New York investovat do stromů v ulicích? Nestačí mu přece Central Park? Nemá Praha 7 svůj Central Park - Stromovku? Proč tedy stromy v ulicích? Proč bojovat s ulicemi přeplněnými automobily? světelná signalizace - to vše z ulic známe. Stromy jsou však také součástí uliční infrastruktury, kterou nazýváme zelená infrastruktura. Dokáže být velmi efektivní - podívejme se na ni! Víte, že zdravý 30 m vysoký strom má kolem 200,000 listů? 1 Protože stromy mají řadu výhod! Infrastruktura - silnice, chodníky, kanalizace, parkoviště, značky a 1. Water and Forests. The Role Trees Play in Water Quality. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.fs.usda.gov/internet/fse_documents/stelprdb pdf>.

7 4 Stromy a voda Srážková voda je znečištěná. Obsahuje mnoho částic - patogenů, sedimentů a těžkých kovů všechny tyto částice mohou pronikat do pramenů, řek, jezer - a ve městě i do zdrojů pitné vody. 2 Stromy v ulicích dokáží vodu zadržet listy a větvemi, zpomalit její tok do půdy, vsáknout ji kořeny a zpětně jako vodní páru vypustit do atmosféry. Voda tak nemusí procházet městským kanalizačním systémem, čímž šetří městský rozpočet. Nejlepší vsakovací efekt mají stromy v dospělosti /cca 40 let staré/, proto nejsou rychlým řešením problémů s nárazovými dešti. 1 dospělý strom VSÁKNE l srážkové vody za rok 3 tedy může ročně ušetřit KČ 4 * 1 l vody zadržené potrubím stojí cca 12,3 Kč 2. Reducing Stormwater runoff. Watershed Forestry Resource Guide. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.forestsforwatersheds.org/reduce-stormwater/>. 3. Tips and Trees for Wet Soil in Weekend Gardener. [online]. [cit ]. 4. Fresh Coast Green Solutions. Weaving Milwaukee s Green & Grey Infrastructure Into a Sustainable Future. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://v3.mmsd.com/assetsclient/ Documents/sustainability/SustainBookletweb1209.pdf>. s. 12, 13, 16. Dostupné na <http://www.weekendgardener.net/tree-information/wetsoil htm>.

8 5 Ulice a parkovací místa, zelené aleje Dobře navržená ulice vsakuje srážkovou vodu efektivněji než pouze samostatný strom nebo pouze kanalizace, která odvádí vodu z asfaltových ploch parkovišť. Propustný chodník, záhony zapuštěné v půdě, zelené koridory, samostatné stromy, vhodný výběr povrchů - toto vše může ulice využít pro maximální vsakovací efekt. 1 akr 5 takto upravené ulice zadrží l srážkové vody za rok tedy může ušetřit AŽ Kč 6 * 1 akr = m2 = cca 2/3 plochy fotbalového stadionu 5. 1 akr = 4047 m akr = 4047 m2 6. Reducing Stormwater runoff. Watershed Forestry Resource Guide. [online]. [cit ]. Dostupné z: <http://v3.mmsd.com/assetsclient/documents/sustainability/sustainbookletweb1209.pdf>.

9 6 Stromy a vzduch Stromy čistí vzduch - snižují množství i těchto škodlivých zplodin (CO2, SO2, MH4, O3, NO +, SiO2, HF, CFC...) a produkují kyslík (O2). Stromy s plstnatými listy a s otevřenou prostornou korunou pohlcují více nečistot. 7 1 dospělý, cca 40 let Starý, 30 m vysoký strom za rok zadrží 27,7 kg oxidu uhličitého a vyprodukuje 2721,5 kg kyslíku - tedy roční zásobu pro 2 lidi 8 stejné množství oxidu uhličitého vyprodukujete cca km jízdy Škodou octavia 9,10 7. Radó D. (2001): A növényzet szerepe a környezetvédelemben, Budapest ISBN McAliney, Mike. Arguments for Land Conservation: Documentation and Information Sources for Land Resources Protection, Trust for Public Land, Sacramento, CA, December, Prodeje aut v ČR proti loňsku klesly o 22 procent. Škodovka drží třetinu trhu [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://byznys.ihned.cz/c prodeje-aut-v-cr-proti-lonskuklesly-o-22-procent-skodovka-drzi-tretinu-trhu>. 10. Škoda Octavia Facelift [online]. [cit ]. Dostupné na: < skodaoctavia.cz/clanek/skoda-octavia-facelift-2009>.

10 7 Stromy a teplota Znáte efekt tepelného ostrova? V centrech měst jej způsobuje teplo zadržené prohřátým asfaltem, betonem a ocelí. Teplota zde může být od 3 do 10 C vyšší ve srovnání se zbytkem města a krajiny. Tato místa jsou velmi nehostinná pro malé děti, staré lidi a lidi se srdečněcévními chorobami a nejsou příjemná ani pro pobyt relativně zdravého zbytku obyvatel města. Co pražské klima? Praha patří k nejteplejším místům České republiky vůbec. Její nadmořská výška je poměrně malá. Stejně teplo či mírně tepleji je pouze na jižní Moravě. V centru města je průměrná teplota vzduchu v lednu (díky vytápění a dalším faktorům) při stejné nadmořské výšce zhruba o 1 C vyšší než ve volné krajině okolního venkova. A tak zatímco v létě je nejtepleji na jižní Moravě, v zimě je nejteplejším místem České republiky Praha. 11 oblastem. Průměrné roční srážky jsou zhruba mm. A co stromy? významně SE podílejí na udržování teplotního komfortu ulic tím, že 1. stíní 2. zvyšují vlhkost vzduchu tím, že do něj vypouštějí vodní páru 3. snižují jas a kontrast ulic během slunečných dnů 4. snižují rychlost větru Teplotní rekordy v pražském regionu: V roce 2012 v srpnu padl i absolutní teplotní rekord, když v Dobřichovicích v okrese Praha-západ meteorologové 20. srpna naměřili 40,4 C. 12 Co se týče srážek, patří Praha v rámci České republiky spíše k suchým 11. Česká krajina. Teplnotní rekordy [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.ceska-krajina.cz/900/rok-2012-teplotni-rekordy-a-extremni-pocasi/> Pražská Nej II [online]. [cit ]. Dostupné z: <http://www.kompas.estranky.cz/ clanky/clanky---praha/prazska-nej-praha-podnebi-klementinum.html>.

11 8 Stromy a energie Stromy a hluk Stromy šetří energii. Pokud kolem budovy strategicky nasadíte stromy, mohou být stejně efektivní, jako jiná opatření na úsporu energie (např. izolace fasád, výměna oken nebo dveří a další) Během zimy budovu tepelně izolují, zastavují vítr, během léta stíní a ochlazují. Výsledek? Nižší účty za vyhřívání - méně energie z fosilních paliv. 13 Stromy v závislosti na hustotě výsadby efektivně pohlcují hluk z městského prostředí. 15 Listnaté stromy Během léta stíní a ochlazují listy. Během zimy shazují listy a propouštějí světlo. Jsou ideální na jižní a jihozápadní stranu budov. Jehličnaté stromy Výborně zpomalují vítr během celého roku. Umístěte je na místa s pomalým prouděním vzduchu - nejlepší k severní fasádě budovy. Nejsou vhodné na jih, protože celý rok blokují světlo a teplo. pokud máte v těsné blízkosti domu minimálně 3 vzrostlé stromy, na klimatizaci ušetříte až 30 % a na vytápění % 13. How Planting Trees Can Cut Your Energy Bills 30% In The Daily Green. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.thedailygreen.com/environmental-news/latest/tree-plantingtips >. 14. HODGE, Simon J. Creating and managing woodlands around towns.handbook-forestry Commission, Wolf, L. K., Business District Streetscapes, Trees, and Consumer Response. In Journal of Forestry Vol.103. No.8. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.milliontreesnyc.org/ downloads/pdf/journal_of_forestry_2005.pdf>.

12 9 Stromy a lokální ekonomika Stromy ve městech vydělávají peníze! Jak? Stromy ekonomicky stabilizují čtvrť 1 tím, že do ní přitahují obchody, služby, obyvatele a návštěvníky. 2Obchody, které jsou na ulicích se stromy, jsou atraktivnější pro nakupující, lidé se raději a déle pohybují a nakupují v těchto ulicích. 16 3Obchodní ulice se stromy hodnotí zákazníci lépe, lidé v obchodech se stromy nechávají vyšší spropitné a přirozeně očekávají lepší kvalitu služeb a také mírně vyšší ceny, za které jsou však ochotni platit. 17 4vysazený strom je jasná, zelená zpráva zákazníkům, kteří v posledních letech i v našem regionu začínají preferovat produkty s přidanou hodnotou - ekologickou, komunitně přátelskou politikou. Zdravé stromy mohou zvýšit cenu 7 nemovitostí ve svém okolí až o 15 %. 18 Byty a kanceláře se v těchto 8 čtvrtích zaplňují rychleji. 9Zaměstnanci firem, které sídlí ve čtvrti se stromy, mají vyšší produktivitu a nižší absence Lidé jsou ochotnější pracovat v oblastech, kde jsou stromy. Tato poptávka může finančně nahradit úbytek parkovacích míst, způsobený vysazením stromů. 20 Strom je pro zákazníky 5 viditelnějším důkazem ekopodnikání, než jakýkoli certifikát o úspoře energie. 16. Např. na Pařížské ulici na Praze 1 jsou soustředěny nejdražší obchody v Praze, organizují se zde exkluzivní akce např. Fashion week - s módním molem přímo pod korunami stromů Benefits of Urban Trees. South Carolina Forestry Commission. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.state.sc.us/forest/urbben.htm>.

13 10 Stromy zdraví a krása 1Stromy dodávají přirozený charakter našim městům. 2Ulice jsou barevnejší, obohacené tvary, formami a texturami. Zvyšují pocit hrdosti a 4 sounáležitosti s místem, čtvrtí. Mohou tak podpořit sousedské vztahy. 21 3Zjemňují drsnost městského prostředí, kde dominuje asfalt, kámen, beton, kov a sklo. Jsou výborným architektonickým 4 prvkem - doplňují ulice, rámují pohledy, atd... Stromy pozitivně ovlivňují naše fyzické a psychické zdraví. 1Stromy podporují pocit relaxace a pohodlí. : ) Navozují pocit soukromí a 2 bezpečné samoty. 3Podporují regeneraci - např. pacienti s okny, ze kterých bylo vidět stromy, se zotavili rychleji oproti těm, kteří neměli výhled na stromy. 21. Benefits of Urban Trees. South Carolina Forestry Commission. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.state.sc.us/forest/urbben.htm>.

14 11 Ulice Prahy 7 Petr Návrat + Uličník Nevyhovující prostředí ulice je hlavním nedostatkem Prahy 7 i podle mínění veřejnosti. Obyvatelé a návštěvnící městské části vyjádřili svoji nespokojenost během happeningu Zažij město jinak pořádaného 22. září 2012 takto: 22 Na Praze 7 mi vadí: 11 % automobilová doprava 20 % necitlivé městské plánování (stavba Galerie Stromovka) : ( 41 % současný stav ulic 22. O strom více na Praze 7. [online]. [cit ]. Dostupné z. <http://resite-festival.tumblr. com/ostromvice>.

15 12 Jaké možnosti zeleně máme? Coll Coll Existuje samozřejmě celá řada možností, jak do ulic dostat více zeleně a zpříjemnit tak naše prostředí. Prostřednictvím následujícího schématu se můžete seznámit s několika z těchto možností. strom v zemi STROM S KOŘENOVÝM SEPARÁTOREM STROM V KVĚTINÁČI cena: ,- údržba: 2 x /rok povolení: územní souhlas POPÍNAVÁ DŘEVINA cena: ,- údržba: 2 x /rok povolení: územní souhlas STROM V AUTĚ cena: ,- údržba:4 x /rok povolení: územní souhlas cena: 500,- údržba: 1 x /rok povolení: - cena: ,- údržba: 1 x / 0,5 roku povolení: -

16 13 A takto by mohla vypadat ulice, ve které by se zkombinovalo více možností VYUŽITÍ zeleně.

17 ulice - O strom více 14 Které stromy jsou vhodné? Coll Coll Vhodný výběr stromu je základ úspěchu. Dnes existuje ohromné množství stromů, které dobře snášejí město - málo prostoru pro kořeny, sucho, znečištění, zasolení, vítr. Existují stromy různých tvarů a velikostí, s plody i bez plodů, které minimalizují údržbu. V této kapitole najdete nejlepší stromy pro pražské podmínky. Carpinus betulus Fastigiata Habr obecný Známý sloupovitý, později široce pyramidální kultivar, vysoký m. Listy jsou světle zelené. Velmi vhodný strom do ulic, parků, nebo také pro velmi pravidelné živé ploty. Acer campestre Elsrijk Javor babyka Malý strom (8-10 m) s uzavřenou korunou (4-6 m) netrpící padlím. Listy jsou menší než u původního druhu a později opadávají. Je výborným alejovým stromem pro užší ulice. Snáší trvalejší zastínění i horka, poměrně dobře roste v nádobách, tolerantní je i k zadláždění. Celtis occidentalis - Břestovec západní Velmi dobře snáší městské prostředí a polostín, vhodný do ulic i jako solitera.

18 15 Ginkgo biloba Fastigiata - Jinan dvoulaločný Strom s užší pyramidální korunou, širokou 4-8 m. Malebný, m vysoký strom s variabilním tvarem vzdušné koruny. Listy jsou ojedinělé svým tvarem. Velmi zajímavé je také jejich jasně zlatožluté podzimní zbarvení. Samičí rostliny tvoří značné množství plodů, proto je pro sadovnické účely lepší používat bezplodé samčí rostliny. Tato dřevina je mrazuvzdorná, netrpí chorobami, snáší městské prostředí a silné znečištění, neklade zvláštní nároky na půdu. Vyniká ve stromořadích nebo jako solitera. Gleditsia triacanthos Sunburst - Dřezovec trojtrnný Platanus acerifolia - Platan javorolistý Velký, rychle rostoucí strom, dosahující výšky až 30-ti m, s rozložitou korunou. Ve stáří je širší než výšší. Listy jsou velké, dlanitě laločnaté, na spodní straně s chloupky. Typickým znakem je odlupující se borka. Plodem je ochmýřená nažka uspořádaná do kulatého plodenství se stopkou. Velmi dobře snáší řez. Na půdu je to nenáročná dřevina. Na suchém stanovišti hůře roste. Je to dřevina velmi dobře snášející městské klima, zadláždění, zakouřené a zasolené prostředí. V mrazových kotlinách může namrzat, ale velmi dobře regeneruje. Je vhodné ho použít jako soliteru do volného prostoru, např. do parků. Ideální strom pro široké městské ulice. Známý sloupovitý, později široce pyramidální kultivar, vysoký m. Listy jsou světle zelené. Velmi vhodný strom do ulic, parků, nebo také pro velmi pravidelné živé ploty. Robinia pseudoacacia - Trnovník bílý m vysoký strom s nepravidelně rostoucí vzdušnou

19 ulice - O strom více 16 korunou, velmi bujně rostoucí. Větve má trnité, listy zelené, lichozpeřené. Květy bílé, vonné, uspořádané v hroznech. Je vhodný do městského prostředí, snáší zakouření, zasolení, nedostatek vláhy a živin. Pro sadovníky jsou důležité hlavně kultivary tohoto trnovníku. Sorbus aria Magnifica Jeřáb muk Sophora japonica - Jerlín japonský Tilia cordata Greenspire Lípa srdčitá Strom, dorůstající výšky m, s širokou světlou korunou, kmen a větve zelené, ve stáří pak šedé. Listy zelené, pozdě rašící, některé se na podzim zbarvují do žluta. Květy jsou žlutobílé. Snáší kyselou i zásaditou půdu, odolný vůči suchu a zakouření. Je cenný pro svoji dobu květu v červenci a srpnu. Velmi vhodný je proto do městského prostředí do alejí nebo parků jako solitery. Menší strom, výška do 12 m se široce kuželovitou korunou, listy jednoduché, široké, vejčité, na okrajích pilovité. Květy bílé, plody asi 1 cm velké. Roste na kyselých i zásaditých půdách, ale nejlépe roste na stanovišti s dostatkem vápníku. Je odolný proti větru i městskému prostředí. Kultivar, vyznačující se velkými listy. Horní strana leskle tmavě zelená, spodní hustě plstnatá. Hodí se zejména do uličních stromořadí. Hojně vysazovaný kultivar. Lípa s pravidelnou, hustou, uzavřenou korunou oválného tvaru, výška stromu je m, šířka koruny m. Listy mají svěží tmavozelenou barvu. Kvete v červenci. Velmi vhodná je do městského prostředí, tento kultivar je odolný proti vyšším teplotám.

20 17 A co úřady? Coll Coll Projekt vysazení stromu jistě není zcela jednoduchou záležitostí, a aby byla prvotní myšlenka dotažena do zdárného cíle v podobě stromu ve veřejném prostoru, je nutné zařídit úřední povolení. Jak na to, vám napoví následující schéma. tsk Úřad MČ Praha 7 odbor rozvoje Magistrát hl. m. Prahy start Projekt zasazení stromu stanoviska podle vlastníka pozemku Optimistická časová osa 1 měsíc Dokumentace pro územní souhlas podání oznámení o záměru Úřad MČ Praha 7 odbor územního rozhodování stanoviska vyjádření Úřad MČ Praha 7 odbor dopravy Vlastníci veřejné dopravní infrastruktury (až 50 institucí..) 2 měsíce Územní souhlas vykonatelný platnost 12 měsíců

21 18 Výdaje spojené s výsadbou a údržbou Milota Sidorová, Ladislav Bakay Samotné zasazení vzrostlejšího stromu stojí přibližně 2000 Kč za kus. 23 O strom je potřeba pečovat - zalévat jej, mulčovat, prořezávat. V závislosti na konkrétních podmínkach jeho roční údržba stojí Kč. 24 Jaké výdaje na městskou zeleň jsou vynakládány na Praze 7? V roce 2012 vynaložila městská část Prahy 7 na údržbu zeleně Kč a na údržbu dětských hřišť, kde je taktéž zeleň, Kč. Podle odboru životního prostředí MČ Prahy 7 nelze přesně vyčíslit objem finančních prostředků na údržbu jednoho stromu, jelikož záleží na řadě faktorů, jako je například stav stromu. Mezi největší problémy, které způsobují poničení stromů a následné s tím spojené výdaje, řadí odbor životního prostředí vandaly a psy. 25 Finance a podpora Milota Sidorová, Marek Prokůpek Co v případě, že na strom nejsou peníze přímo z města nebo z městské části? Na následujících řádcích je výčet několika možností podpory výsadby stromů, které mohou složit jako inspirace. Pokud strom nevysazujete na soukromém pozemku, je nezbytně potřebná podpora městské části. Adoptuj si strom Strom si můžete koupit přes větší projekt - tak jako například v programu 1 milion stromů pro New York 26 nebo Košická stromová adopce a další. Tyto programy jsou ve světě vcelku rozšířené. Ochránci stromu Crowdsourcing Například přes kampaně typu Kickstarter. Pro ukázku vybíráme projekt kanadského developera počítačových her na sociálních médiích, který za každého nového hráče zachránil jeden strom. 28 Komunitní a školní zahrady Celkem jednoduchý způsob a v poslední době velmi rozšířený způsob, jak na soukromém pozemku vysadit stromy. Komunitních zahrad ve městech neustále přibývá a řadu jich můžeme najít v Praze, jako zdárný příklad tohoto typu může sloužit projekt Prazelenina. 29 Staňte se dobrovolníkem, který se stará o strom v případě, že si strom nemůžete koupit Kolik stojí strom? Nadace Partnerství. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www. nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/kolik-stoji-strom>. 24. Dle komerčních ceníků v roce Arboreus.cz. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.arboreus.cz/zahrady-mestska-zelen/orientacni-cenik.php>. 25. Z ové korespondence s úřadem životního prostředí Městské části Praha 7. Duben One Million Trees for New York [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.milliontreesnyc. org/html/care/mini-grants.html>. 27. Košická stromová adopcia. [online]. [cit ]. Dostupné na: <www.adoptujstrom.sk>.

22 19 Grantová podpora Docela běžný typ podpory soukromým či veřejným sektorem na výsadbu stromů. U nás tyto projekty podporuje například Nadace Via, Nadace Proměny, Nadace Partnerství. Zajímavým příkladem z této oblasti je projekt Stromy místo letáků 30, Strom života 31 a další. Dohoda se sousedy Strom vysadíte poměrně úspěšně, pokud se na výsadbě dohodnete se sousedy a strom bude vaším společným projektem. Guerilla gardening Spočívá v zahradničení na pozemku, jehož nejsem majitelem, ale chci tento pozemek určitým způsobem zvelebit. A tak zde vysadím nějakou květinu, nebo strom. Trvalost zeleně je však nízká, stejně jako jde spíše o edukativní počin. 28. Prazelenina. [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.prazelenina.cz>. 29. Game Company that saves the world one tree at a time, plants a tree for every new person stromzivota/stromy-misto-letaku>. 31. Strom Života. [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota>. playing social game Greentree [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://bit.ly/13ve7ie>. 30. Stromy místo letáku. [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.nadacepartnerstvi.cz/

23 20 Na následující ilustraci můžete vidět, jak by vypadalo technické řešení vysazení stromu pro konkrétní prostor před BIO OKO v ulici Františka Křížka.

24 21 Technická zpráva V ulici Františka Křížka v předprostoru kina Biooko je navržena výsadba 2 stromů Acer campestre Elsrijk - javor babyka zapěstovaných jako jednokmeny o obvodu cm s podchodnou výškou 2,5 m. Stromy budou vsazeny do kořenového separátoru v podobě betonové skruže vnitřního průměru 1,8 m, ve kterém bude ze 100% vyměněna půda. Kotvení stromu zajistí tři dřevěné kůly. Vegetační kryt kolem kmene o průměru 1,5 m bude ocelový pozinkovaný.

25 22 Na koho se obrátit? Marek Prokůpek, urbanact V našem prostředí existuje celá řada organizací, spolků a sdružení, které se zabývají veřejným prostorem a zelení, jejím rozšiřováním a údržbou. V mnoha částech Prahy existují občanská sdružení nebo iniciativy, kterým není jejich okolí lhostejné a snaží se ho zlepšovat. Členové těchto organizací mají za sebou většinou již řadu projektů a zkušeností. Pokud se tedy rozhodnete, že byste chtěli veřejný prostor obohatit, pokuste se navázat spolupráci s těmito organizacemi. Zde je výčet několika takových spolků a sdružení s důrazem na takové, které působí na Praze 7 a které se podílely na vzniku tohoto projektu. BIO OKO BIO OKO je místo, kde se setkávají především obyvatelé Prahy 7 a kde se koná celé řada akcí pro veřejnost. BIO OKO se mimo jiné zasazuje o rozvoj veřejného prostoru na Praze 7, a proto se také podílí na projektu O strom více. www. biooko.net Motus / Alfred ve dvoře Divadlo Alfred ve dvoře, které sídlí v ulici Františka Křížka, je dalším kulturním akcelerátorem této oblasti. Řada kulturních událostí se odehrává přímo v prostorách divadla, ale tým z Alfreda ve dvoře se podílí i na řadě dalších akcí spojených s obecným kulturním rozvojem Prahy 7. ARCHIP ARCHIP je zkratkou Architectural Institute in Prague, soukromé mezinárodní vysoké školy architektury. Mimo výuky architektury se vedení ARCHIP daří i rozvíjet a podporovat sociální život na Praze 7. Pořádá řadu přednášek pro veřejnost a podílí se na projektech pro zlepšení veřejného prostoru. resite resite je občanským sdružením, kterému se za krátkou dobu své existence podařilo zanechat velkou stopu. resite se zaměřuje především na veřejný prostor, nábřeží a městkou mobilitu. V roce 2012 se sdružení podařilo uspořádat festival s konferencí téměř po celé Praze. V červnu roku 2013 proběhne další ročník festivalu. Mimo tento festival se během celého roku podílí na dalších projektech a akcích. urbanact urbanact vznikl jako studentský projekt, v rámci něhož proběhla řada přednášek a následný workshop, díky kterému bylo na dva dny změněno nevyužité místo části pražské náplavky na živoucí prostor plný lidí. Po skončení této části projektu se tým urbanact rozhodl pokračovat v aktivitách spojených s veřejným prostorem a iniciuje a podílí se na řadě dalších projektů.

26 23 Letná sobě Občanské sdružení Letna sobě se již dlouhou dobu prostřednictvím svých projektů snaží o zlepšení situace veřejného prostoru na pražské Letné a upozorňuje na řadu problémů a kauz. Arnika Arnika je neziskovou organizací, která sdružuje lidi, kteří mají zájem o vytvoření lepšího životního prostředí. Arnika má za sebou již celou řadu úspěšných projektů a zdárně se ji daří naplňovat své cíle. Nadace Partnerství Nadace Partnerství je největší nadací zaměřující se na lidi a přírodu u nás. Nadace poskytuje granty, odborné služby a vzdělávání. Jednou z podporovaných oblastí je mimo jiné výsadba a péče o stromy a zeleň v krajině i ve městech. Nadace Proměny Nadace Proměny je neziskovou organizací, která podporuje proměny měst se zapojením místních obyvatel a rozvíjí povědomí společnosti o architektuře, krajinné tvorbě a vlivu prostředí na člověka. Nadace poskytuje svou pomoc v rámci grantových programů Parky a Zahrada hrou.

27

28

ZODP. PROJEKTANT. Renovace a doplnění zeleně v obci Sibřina VYTVOŘIL ZPRACOVATEL. Ing. Kateřina Kovaříková

ZODP. PROJEKTANT. Renovace a doplnění zeleně v obci Sibřina VYTVOŘIL ZPRACOVATEL. Ing. Kateřina Kovaříková ZODP. PROJEKTANT Ing. Kateřina Kovaříková VYTVOŘIL ZPRACOVATEL: Biologica s.r.o., Mezníkova 273/13, 616 00 Brno, IČ: 27739660 KRAJ: Středočeský OBEC: Sibřina Ing. Kateřina Kovaříková ZPRACOVATEL INVESTOR:

Více

POSTUPNÁ OBNOVA ZELENE v KRIVOKLÁTSKÉM SÍDLIŠTI v NOVÉM STRAŠECÍ STUDIE

POSTUPNÁ OBNOVA ZELENE v KRIVOKLÁTSKÉM SÍDLIŠTI v NOVÉM STRAŠECÍ STUDIE POSTUPNÁ OBNOVA ZELENE v KRIVOKLÁTSKÉM SÍDLIŠTI v NOVÉM STRAŠECÍ STUDIE X XI / 0 Ing. Alena Burešová Pecínovská 9, Nové Strašecí IČO: 9 DIČ: CZ0 Současný stav zeleně na sídlišti Křivoklátské sídliště se

Více

NÁVRH ZELENĚ. Obnova alejí na Ústředním hřbitově v Brně. Ing. Petr FÖRCHTGOTT

NÁVRH ZELENĚ. Obnova alejí na Ústředním hřbitově v Brně. Ing. Petr FÖRCHTGOTT NÁVRH ZELENĚ Obnova alejí na Ústředním hřbitově v Brně Ing. Petr FÖRCHTGOTT PROSINEC 2014 OBSAH Úvod Současný stav... str. 3 Rozsah a cíl návrhu... str. 3 Návrh Odstranění... str. 4 Výsadba... str. 5 Výkaz

Více

NABÍDKA OKRASNÝCH STROMŮ PODZIM 2016

NABÍDKA OKRASNÝCH STROMŮ PODZIM 2016 NABÍDKA OKRASNÝCH STROMŮ PODZIM 2016 JAN SMEJKAL Javornická 846, 768 72 Chvalčov Tel.: 607 631 234; info@okrasnestromy.cz www.okrasnestromy.cz Umístění školky: Po levé straně u silnice z Hlinska pod Hostýnem

Více

javor babyka v=6-12 m, barví intenzivně žlutě 10/12 dtbal Kč javor Freemanův v=20-25 m, barví červeně 14/16 Ko 30 l Kč

javor babyka v=6-12 m, barví intenzivně žlutě 10/12 dtbal Kč javor Freemanův v=20-25 m, barví červeně 14/16 Ko 30 l Kč Listnaté stromy Vědecký název Český název Krátký popis Velikost Specifikace 1 Specifikace 2 Cena vč. DPH Acer campestre 'Elsrijk' javor babyka v=6-12 m, barví intenzivně žlutě 10/12 dtbal 1 658 Kč Acer

Více

NABÍDKA OKRASNÝCH STROMŮ PODZIM 2015

NABÍDKA OKRASNÝCH STROMŮ PODZIM 2015 NABÍDKA OKRASNÝCH STROMŮ PODZIM 2015 pro maloodběratele JAN SMEJKAL Javornická 846, 768 72 Chvalčov Tel.: 607 631 234; info@okrasnestromy.cz www.okrasnestromy.cz Umístění školky: Po levé straně u silnice

Více

Dendrologická stezka. Seznam druhů:

Dendrologická stezka. Seznam druhů: Chodovem byla vytvořena žáky a učiteli ZŠ Chodov Komenského v rámci předmětu Biologický seminář v roce 2013. Projekt vznikl za finanční podpory města Chodova a Karlovarského kraje. Smyslem této stezky

Více

VY_52_INOVACE_78 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7.

VY_52_INOVACE_78 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. VY_52_INOVACE_78 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Jasan ztepilý Jasan ztepilý Fraxinus excelsior L. Strom vysoký s přímým kmenem, s řídkou,

Více

TÉMA: Stromy. (listnaté) Vytvořil: Mgr. Aleš Sucharda Dne: 30. 10. 2011 VY_32_inovace/7_402

TÉMA: Stromy. (listnaté) Vytvořil: Mgr. Aleš Sucharda Dne: 30. 10. 2011 VY_32_inovace/7_402 TÉMA: Stromy (listnaté) Vytvořil: Mgr. Aleš Sucharda Dne: 30. 10. 2011 VY_32_inovace/7_402 1 Anotace: Výukový materiál prezentace seznamuje žáky s listnatými stromy Jazyk: Český jazyk Očekávaný výstup:

Více

Připravujeme zahradu na zimu

Připravujeme zahradu na zimu Připravujeme zahradu na zimu 103 Petr Pasečný praktické rady v kostce co vysadit, přesadit, vysít které dřeviny řezat a tvarovat a jak jak chránit rostliny před sněhem Ukazka knihy z internetoveho knihkupectvi

Více

VELKÉ MEZIŘÍČÍ - REGENERACE ZELENĚ Projektová dokumentace

VELKÉ MEZIŘÍČÍ - REGENERACE ZELENĚ Projektová dokumentace VELKÉ MEZIŘÍČÍ - REGENERACE ZELENĚ Projektová dokumentace VELKÉ MEZIŘÍČÍ - REGENERACE ZELENĚ Projektová dokumentace Prosinec 2011. ÚDAJE O ZADAVATELI A ZPRACOVATELI: Zadavatel: Město Velké Meziříčí Radnická

Více

VY_52_INOVACE _86 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Habr obecný

VY_52_INOVACE _86 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Habr obecný VY_52_INOVACE _86 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Habr obecný Habr obecný Carpinus betulas L. Strom statný, s širokou a vysokou, poněkud

Více

VY_52_INOVACE_87 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Jeřáb ptačí

VY_52_INOVACE_87 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Jeřáb ptačí VY_52_INOVACE_87 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Jeřáb ptačí Jeřáb ptačí Sorbus Aucuparia L. Strom menšího vzrůstu s rovným kmenem,

Více

Dendrologie. Vybrané rody

Dendrologie. Vybrané rody Dendrologie Vybrané rody Listnaté stromy Acer javor Domácí: A.platanoides j.mléč Nížiny Suchovzdorný Nevhodný pravidelný řez Mrazové desky na kmeni Acer platanoides j.mléč Acer javor Domácí: A.pseudoplatanus

Více

MONITORING DOTAČNÍCH ZDROJŮ. Srpen 2014

MONITORING DOTAČNÍCH ZDROJŮ. Srpen 2014 MONITORING DOTAČNÍCH ZDROJŮ Srpen 2014 Nadace ČEZ Oranžové hřiště pro rok 2014 Podporované aktivity: Grantové řízení Oranžové hřiště je zaměřeno na podporu výstavby a kompletní rekonstrukce dětských, sportovních,

Více

významný potenciál v urbanismu a architektuře

významný potenciál v urbanismu a architektuře významný potenciál v urbanismu a architektuře Ing. Jitka Dostalová 23.10.2013 Funkce zeleně biotop pro život rostlin, hmyzu a živočichů přirozená vsakovací plocha návrat srážkové vody do přírodního koloběhu

Více

DUB ZIMNÍ (Quercus petraea)

DUB ZIMNÍ (Quercus petraea) DUB ZIMNÍ (Quercus petraea) Velmi statný strom dosahující 30 35 m výšky, s nepravidelnou korunou se silnými větvemi, kmen má válcovitý s hrubou, šedohnědou, podélně a hluboko trhlinatou borkou. Listy má

Více

Základy Zakládání Zeleně. Ladislav Kejha

Základy Zakládání Zeleně. Ladislav Kejha Základy Zakládání Zeleně Ladislav Kejha projekční příprava výběr taxonů pro výsadbu velikost a typ výsadbového materiálu hustota výsadeb volba a popis technologie výsadby Pořizovací cena i následná údržba

Více

VY_52_INOVACE_84 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Topol osika

VY_52_INOVACE_84 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Topol osika VY_52_INOVACE_84 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Topol osika Topol osika (osika obecná) Populus tremula L. Strom středních rozměrů se

Více

Vídeňské městské zahrady oddělení vídeňského magistrátu. Folie 2

Vídeňské městské zahrady oddělení vídeňského magistrátu. Folie 2 Vídeňské městské zahrady oddělení vídeňského magistrátu Folie 2 1,7 mil. obyvatel 33% s migračním zázemím 414 km2 celkové plochy 50% zeleně roční srážky: 650 mm vysoké рн vápenaté půdy Vídeň je jednou

Více

Základní škola Na Líše 936/16, Praha 4, Michle Dendrologický průzkum území. Táborská 350/32, Praha 4. Praha 4, k.ú. Michle

Základní škola Na Líše 936/16, Praha 4, Michle Dendrologický průzkum území. Táborská 350/32, Praha 4. Praha 4, k.ú. Michle Ing. MARCELA BITTNEROVÁ, Ph.D. Zahradní a krajinářská tvorba marcela.bittnerova@seznam.cz Veltruská 532/11 190 00 Praha 9 Základní škola Na Líše 936/16, Praha 4, Michle Dendrologický průzkum území INVESTOR

Více

17. Park Jižní svahy

17. Park Jižní svahy 17. Park Jižní svahy Park Jižní svahy vznikl na místě opuštěných zahrad a pozemků na svazích pod ulicí Hasičskou, které se prudce uklánějí k jihu, směrem k železniční trati a fotbalovému stadiónu. Stará

Více

Trojské trumfy. pražským školám DENDROBĚH VE STROMOVCE. Pracovní list č. 14. projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND

Trojské trumfy. pražským školám DENDROBĚH VE STROMOVCE. Pracovní list č. 14. projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND PRAHA & EU INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI Pracovní list č. 14 Trojské trumfy pražským školám projekt CZ.2.17/3.1.00/32718 DENDROBĚH VE STROMOVCE A B? doplňte domácí úkol napište?!

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w. k o s m a s. c z, U I D : K O S 1 8 1 4 0 9 U k á z k a k n i h

Více

DŘEVO pracovní list II.

DŘEVO pracovní list II. DŘEVO pracovní list II. Autor : Marie Provázková Stručný popis : Pracovní list seznamující žáky s druhy dřeva, jeho stavbou a využitím. Obsahuje různé typy úkolů - doplňovačky, přivazovačku,výpočtovou

Více

Vytvoření zahrady PRM/KHT. Jan Bobek. Rok 2009/10. Fakulta textilní Technická univerzita v Liberci Stránka 1

Vytvoření zahrady PRM/KHT. Jan Bobek. Rok 2009/10. Fakulta textilní Technická univerzita v Liberci Stránka 1 Vytvoření zahrady PRM/KHT Jan Bobek Rok 2009/10 Fakulta textilní Technická univerzita v Liberci Stránka 1 Vytvoření zahrady Kde najít ideálního (kvalitního) projektanta? Media (noviny,internet,televize)

Více

Výsadba městské zeleně a její úskalí

Výsadba městské zeleně a její úskalí Výsadba městské zeleně a její úskalí JAKÁ JE ÚLOHA MĚSTSKÉ ZELENĚ V KONCEPCI TRALE UDRŽITELNÉHO ROZVOJE SÍDEL? 1. odpověď: UTVÁŘENÍ KRAJINNÉHO OBRAZU SÍDLA Proměny městské struktury a proces suburbanizace

Více

I. CÍL A ZAMĚŘENÍ GRANTOVÉ VÝZVY 2016

I. CÍL A ZAMĚŘENÍ GRANTOVÉ VÝZVY 2016 Nadace Proměny Karla Komárka (dále jen nadace ) vyhlašuje Grantovou výzvu 2016 v programu Proměň své město (dále také jen grantová výzva nebo výzva ). Program Proměň své město (dále jen program ) se zaměřuje

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivita V.2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí žáků středních škol Téma V.2.18 Dřeviny Kapitola 15 Modřín Ing. Hana

Více

NÁVRH OBNOVY ZELENĚ V LOKALITĚ KOCHÁNOV

NÁVRH OBNOVY ZELENĚ V LOKALITĚ KOCHÁNOV NÁVRH OBNOVY ZELENĚ V LOKALITĚ KOCHÁNOV 23 OBSAH: NÁVRH OBNOVY ZELENĚ V LOKALITĚ... 23 KOCHÁNOV... 23 3.1 ÚVOD... 25 3.2 ANALÝZA ŘEŠENÉ OBLASTI... 26 3.3 NÁVRH... 28 3.3.1 Návrh obnovy zeleně... 28 24

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013. Občané pro Medlánky K Rybníku 597/1, Brno, 621 00 Brno Telefon 602 936 292. Výroční zpráva spolku Občané pro Medlánky

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013. Občané pro Medlánky K Rybníku 597/1, Brno, 621 00 Brno Telefon 602 936 292. Výroční zpráva spolku Občané pro Medlánky Občané pro Medlánky K Rybníku 597/1, Brno, 621 00 Brno Telefon 602 936 292 www.obcanepromedlanky.cz VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013 Výroční zpráva spolku Občané pro Medlánky Obsah: Stránka 2 Slovo úvodem Činnost

Více

Rozmístění památných stromů a alejí s památnými stromy. Zdroj: Drusop AOPK ČR.

Rozmístění památných stromů a alejí s památnými stromy. Zdroj: Drusop AOPK ČR. Památné stromy správního obvodu Čelákovic Čelákovice jako pověřený obecní úřad zajišťují na svém správním území (zahrnujícím Čelákovice, Lázně Toušeň, Mochov, Nehvizdy, Svémyslice, Vyšehořovice a Zeleneč)

Více

Alej do Velké Kraše Průvodní zpráva a návrh řešení

Alej do Velké Kraše Průvodní zpráva a návrh řešení Alej do Velké Kraše Alej do Velké Kraše Průvodní zpráva a návrh řešení Cesta mezi městem Vidnava a obcí Velká Kraš, která vede podél říčky Vidnávky je oblíbeným místem procházek občanů a z důvodů minimálního

Více

Profesionální péče o zeleň

Profesionální péče o zeleň ARBOREA Rakovník s.r.o Dukelských Hrdinů 2663 Tel: 313/512536 Fax: 313/515160 Profesionální péče o zeleň Založení aleje Komenského náměstí Rakovník Investor: Město Rakovník Vypracoval: Ing. Jaroslava Šašková

Více

NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU - PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

05. Park u kina Petra Bezruče

05. Park u kina Petra Bezruče 05. Park u kina Petra Bezruče Přestavba Frýdku-Místku probíhala od roku 1963. Prvními obytnými soubory byla sídliště Riviera I a II a Bezručovo. Nárůst počtu obyvatel v této lokalitě vyžadoval i nové objekty

Více

VY_52_INOVACE_104 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7.

VY_52_INOVACE_104 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. VY_52_INOVACE_104 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Jabloň lesní Jabloň lesní Malus sylvestris Mill. Strom nebo keř asi 5-10 m vysoký,

Více

MĚSTA S DOBROU ADRESOU. Jiří Jedlička Centrum dopravního výzkumu, v. v. i.

MĚSTA S DOBROU ADRESOU. Jiří Jedlička Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. MĚSTA S DOBROU ADRESOU Jiří Jedlička Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Čelákovice, 17. září 2015 Letošní Evropský týden mobility je již 14. v pořadí Jeho sloganem je Vyber. Změň. Zkombinuj. Zaměřen

Více

Jsme součástí mezinárodní organizace Environmental Partnership Association.

Jsme součástí mezinárodní organizace Environmental Partnership Association. Úvodem V roce 2013 začalo naplno fungovat vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada, díky němuž jsme nejenom my, ale i kolegové z dalších významných ekologických organizací získali perfektní zázemí

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivita V.2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí žáků středních škol Téma V.2.18 Dřeviny Kapitola 17 Dub Ing. Hana Márová

Více

ROZÁRKA KAVÁRNA S VYHLÍDKOU

ROZÁRKA KAVÁRNA S VYHLÍDKOU STŘEDOŠKOLSKÁ TECHNIKA 2016 - STRETECH 2016 Setkání a prezentace prací středoškolských studentů na ČVUT ve středu dne 8. června 2016 ROZÁRKA KAVÁRNA S VYHLÍDKOU Michaela Andrlová SPŠ stavební Hradec Králové,

Více

Textová část 4 LETNÍ KINO HÁJEČEK

Textová část 4 LETNÍ KINO HÁJEČEK Textová část 4 LETNÍ KINO HÁJEČEK Základní princip navrhovaného řešení Původní rozloha parku byla postupně zmenšována stavebními zásahy. Ukusování plochy a následné vybudování objektu letního kina přímo

Více

Návrh Výsadba stromořadí v obci Podolí

Návrh Výsadba stromořadí v obci Podolí Návrh Výsadba stromořadí v obci Podolí průvodní a technická zpráva Vypracovala: Ing. Sylva Holánová 15.5.2015 Cíl navrženého opatření Jednostranné stromořadí je navrženo severovýchodně od obce podél polní

Více

Revitalizace sídelní zeleně v obci Lhotka

Revitalizace sídelní zeleně v obci Lhotka Revitalizace sídelní zeleně v obci Lhotka 1 PRŮVODNÍ ZPRÁVA B.1 Popis území stavby a) Charakteristika pozemku Projekt Revitalizaci sídelní zeleně v obci Lhotka bude probíhat v intravilánu obce, na katastrálním

Více

PODZIMNÍ ŠKOLA Zdravých měst

PODZIMNÍ ŠKOLA Zdravých měst PODZIMNÍ ŠKOLA Zdravých měst úvodní seminář Krnov, 2. listopadu 2016 www.zdravamesta.cz/ps2016 Tato akce byla připravena za finanční podpory SFŽP a MŽP. ADAPTACE NA KLIMATICKOU ZMĚNU PŘÍPRAVA KLIMATICKÉ

Více

PROJEKT: OP VK 1.4 61345741. Název materiálu: NAHOSEMENNÉ ROSTLINY - JEHLIČNANY VY_52_INOVACE_K1_P36_3

PROJEKT: OP VK 1.4 61345741. Název materiálu: NAHOSEMENNÉ ROSTLINY - JEHLIČNANY VY_52_INOVACE_K1_P36_3 Název materiálu: NAHOSEMENNÉ ROSTLINY - JEHLIČNANY VY_52_INOVACE_K1_P36_3 Anotace Autor Jazyk Očekávaný výstup Speciální vzdělávací potřeby Klíčová slova Druh učebního materiálu Druh interaktivity Cílová

Více

VY_52_INOVACE _76 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Dub zimní

VY_52_INOVACE _76 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Dub zimní VY_52_INOVACE _76 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Dub zimní Dub zimní Quercus petraea ( Natt. ) Liebl. Strom s poněkud prohýbaným kmenem,

Více

DOTAZNÍK pro občany obce Pržno

DOTAZNÍK pro občany obce Pržno DOTAZNÍK pro občany obce Pržno Milí občané Pržna, do rukou se Vám dostává dotazník, který si klade za cíl zjistit, jak si Vy občané obce Pržno představujete svoji obec, kde vidíte její problémy a kam si

Více

Přehled všech projektů najdete na: Revitalizace Jiráskovy aleje

Přehled všech projektů najdete na: Revitalizace Jiráskovy aleje Pořadové číslo projektu: 11 Název projektu: Revitalizace Jiráskovy aleje Popis projektu: Návrhem je řešena komplexní revitalizace Jiráskovy aleje. Pro zlepšení kondice stromů je navrhován dendrologický

Více

Představení tématu. Viktor Třebický CI2, o. p. s.

Představení tématu. Viktor Třebický CI2, o. p. s. Představení tématu Viktor Třebický CI2, o. p. s. CI2, o.p.s. http://www.ci2.co.cz indikatory.ci2.co.cz http://adaptace.ci2.co.cz/ Kateřinská 26, Praha 2 1 CI2, o.p.s. www.ci2.co.cz indikatory.ci2.co.cz

Více

SMRK ZTEPILÝ PŘEČTI SI TEXT A POTÉ VYŘEŠ ÚKOLY: 1. SMRK POCHÁZÍ Z: a) VYŠŠÍCH NADMOŘSKÝCH VÝŠEK, b) STŘEDNÍCH POLOH, c) NÍŽIN.

SMRK ZTEPILÝ PŘEČTI SI TEXT A POTÉ VYŘEŠ ÚKOLY: 1. SMRK POCHÁZÍ Z: a) VYŠŠÍCH NADMOŘSKÝCH VÝŠEK, b) STŘEDNÍCH POLOH, c) NÍŽIN. SMRK ZTEPILÝ PŘEČTI SI TEXT A POTÉ VYŘEŠ ÚKOLY: V 18. STOLETÍ SE KVŮLI VELKÉ SPOTŘEBĚ DŘEVA ZAČALY ZAKLÁDAT UMĚLÉ LESY A TO ZE SMRKU, PROTOŽE TEN RYCHLE ROSTE A TO SE VYPLATÍ TĚM, KDO HO CHTĚJÍ RYCHLE

Více

Bakov nad Jizerou - obnova zeleně v parku Komenského sady

Bakov nad Jizerou - obnova zeleně v parku Komenského sady Bakov nad Jizerou - obnova zeleně v parku Komenského sady Současný stav : V současné době je zeleň v parku málo zastoupena, plocha parku je víceméně v pořádku, ale vzrostlé zeleně je zde velký nedostatek.

Více

Doplnění zeleně podél komunikace jižně od obce Hartmanice

Doplnění zeleně podél komunikace jižně od obce Hartmanice Obnova krajinných struktur Doplnění zeleně podél komunikace jižně od obce Hartmanice Objednatel: Obec Hartmanice, Hartmanice 22, 373 65 Dolní Bukovsko Zhotovitel: Spolek pro rozvoj regionu, Jiráskova 84,

Více

REVITALIZACE VÝZNAMNÝCH KRAJINNÝCH PRVKŮ V OSTRAVĚ PORUBĚ

REVITALIZACE VÝZNAMNÝCH KRAJINNÝCH PRVKŮ V OSTRAVĚ PORUBĚ REVITALIZACE VÝZNAMNÝCH KRAJINNÝCH PRVKŮ V OSTRAVĚ PORUBĚ Projekt skutečného provedení stavby SADOVÝCH ÚPRAV PRŮVODNÍ ZPRÁVA Ing. Pavla Miklová, sadovnické úpravy návrh a realizace 1. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE

Více

STUDIE EŠENÍ JIHOVÝCHODNÍ ÁSTI MASARYKOVA NÁMSTÍ

STUDIE EŠENÍ JIHOVÝCHODNÍ ÁSTI MASARYKOVA NÁMSTÍ STUDIE EŠENÍ JIHOVÝCHODNÍ ÁSTI MASARYKOVA NÁMSTÍ SADOVNICKÁ HODNOTA DEVIN JIHOVÝCHODNÍ ÁST MASARYKOVA NÁMSTÍ DENDROLOGICKÝ PRZKUM, NÁVRH PSTEBNÍCH OPATENÍ JIHOVÝCHODNÍ ÁST MASARYKOVA NÁMSTÍ STUDIE EŠENÍ

Více

REVITALIZACE AUTOBUSOVÉHO NÁDRAŽÍ SOBĚSLAV

REVITALIZACE AUTOBUSOVÉHO NÁDRAŽÍ SOBĚSLAV AUTORSKÁ ZPRÁVA A. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE akce: Revitalizace autobusového nádraží Soběslav charakter stavby: Revitalizace území stupeň zpracování: Ideová urbanistická místo stavby: Autobusové nádraží Soběslav

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2014

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2014 Občanské sdružení SPOLEČNÝ DEN Sídlo: Na Okraji 35, Praha 6, 162 00, IČO: 22832335 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2014 Občanské sdružení Společný den působí již od roku 2006 ve čtvrti Petřiny jako místo pro pohybové

Více

Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica Budoucnost, jakou chceme RIO + 20 Praha, 15. března 2012

Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica Budoucnost, jakou chceme RIO + 20 Praha, 15. března 2012 Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica Budoucnost, jakou chceme RIO + 20 Praha, 15. března 2012 v krajině s pestrou mozaikou lesů, pastvin, zahrad a sadů leží malá obec Hostětín. Vesnice je známá

Více

ALEJOVÉ STROMY NÁZEV DŘEVINY CENA (KČ/KS)*

ALEJOVÉ STROMY NÁZEV DŘEVINY CENA (KČ/KS)* Acer campestre "Carnival" Javor babyka výška: max 2 m ok: 10 cm pozn.:bílé panašované listy. Obvykle dorůstá do 4 m výšky a cca stejné šířky. Výborně snáší sestřih, vhodný do zahrad 700 Acer campestre

Více

Stromy zdarma chladí, a to výrazně

Stromy zdarma chladí, a to výrazně Termovizní snímání teploty v centru Hradce Králové dne 22. července 2015 za účasti docenta Jana Pokorného, s nímž královéhradecký magistrát (odbor životního prostředí) dlouhodobě spolupracuje. Stromy zdarma

Více

JARNÍ ŠKOLA Zdravých měst

JARNÍ ŠKOLA Zdravých měst JARNÍ ŠKOLA Zdravých měst úvodní seminář Třebíč, 22. března 2017 www.zdravamesta.cz/js2017 Tato akce byla připravena za finanční podpory SFŽP a MŽP. ZNOJMO REVITALIZACE MĚSTSKÉHO PARKU HISTORIE: kolem

Více

METODY FUNDRAISINGU V ČESKÉ REPUBLICE LÉTO 2008 Deborah Edward, Ph.D., LBJ School of Public Affairs Předběžné výsledky

METODY FUNDRAISINGU V ČESKÉ REPUBLICE LÉTO 2008 Deborah Edward, Ph.D., LBJ School of Public Affairs Předběžné výsledky METODY FUNDRAISINGU V ČESKÉ REPUBLICE LÉTO 2008 Deborah Edward, Ph.D., LBJ School of Public Affairs Předběžné výsledky Pracovní shrnutí Při své návštěvě v červenci 2008 provedla Deborah Edward, která vyučuje

Více

Projekt regenerace sídliště Dlouhá v Novém Jičíně Koncept projektu regenerace

Projekt regenerace sídliště Dlouhá v Novém Jičíně Koncept projektu regenerace 4/ NÁVRHOVÁ ČÁST - TEXTOVÁ 4.1 CHARAKTERISTIKA ÚPRAV ZÁKLADNÍ PROBLÉMOVÉ OBLASTI Sídliště Dlouhá vzniklo jako důsledek extenzivního rozvoje města zejména v druhé polovině 20. století. Tehdejší urbanistické

Více

Tel.: + 420 604 73 75 00 e-mail: info@jedigardens.cz www.jedigardens.cz - IČO: 45704091 - č.ú.: 1929110369/0800

Tel.: + 420 604 73 75 00 e-mail: info@jedigardens.cz www.jedigardens.cz - IČO: 45704091 - č.ú.: 1929110369/0800 Ostrovní 1448/24 AKCE: NOVÉ ZALOŽENÍ A ČÁSTEČNÁ OBNOVA PAMÁTNÉHO PARKU U ROZHLEDNY A PAMÁTNÍKU NA KŘÍŽKÁCH PRŮVODNÍ ZPRÁVA 1. ÚVOD: ZÁJMOVÉ ÚZEMÍ ZPRACOVÁVANÉ PROJEKTEM SE NACHÁZÍ V INTRAVILÁNU V NÁVRHU

Více

PŘEDŠKOLÍ 21. ZŠ PLZEŇ. Textová část

PŘEDŠKOLÍ 21. ZŠ PLZEŇ. Textová část Textová část Průvodní zpráva 1 Analýza současného stavu Předprostor základní školy ve Slovanské aleji v Plzni vznikl souběžně s výstavbou školní budovy. Ta se poprvé otevřela žákům v září 1960. Kompozice

Více

VY_52_INOVACE_79 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7.

VY_52_INOVACE_79 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. VY_52_INOVACE_79 Vzdělávací oblast: člověk a příroda Vzdělávací obor (předmět): Praktika z přírodopisu Ročník: 6., 7. Jedle bělokorá Jedle bělokorá - Abies alba Miller Strom velkých rozměrů, vždyzelený

Více

Zápis z jednání komise životního prostředí ze dne 26.2.2012

Zápis z jednání komise životního prostředí ze dne 26.2.2012 Zápis z jednání komise životního prostředí ze dne 26.2.2012 Přítomni: Ota Dračka, Ing. Josef Kruml, Kateřina Štěpánková, Mgr. Jiří Špička, Mgr. Martina Rejmanová Projednáno bylo: Zdravotní stav aleje pod

Více

ÚPRAVY PLOCH U KD A K NÁDRAŽÍ V HAMRECH NAD SÁZAVOU VENKOVNÍ ZAŘIZOVACÍ PRVKY DĚTSKÉ HŘIŠTĚ OZELENĚNÍ

ÚPRAVY PLOCH U KD A K NÁDRAŽÍ V HAMRECH NAD SÁZAVOU VENKOVNÍ ZAŘIZOVACÍ PRVKY DĚTSKÉ HŘIŠTĚ OZELENĚNÍ ÚPRAVY PLOCH U KD A K NÁDRAŽÍ V HAMRECH NAD SÁZAVOU VENKOVNÍ ZAŘIZOVACÍ PRVKY DĚTSKÉ HŘIŠTĚ OZELENĚNÍ PRŮVODNÍ ZPRÁVA 1 1. Identifikační údaje a) označení stavby: ÚPRAVA PLOCH U KD A K NÁDRAŽÍ V HAMRECH

Více

TECHNICKÁ ZPRÁVA. Polní cesty v k.ú.ovčáry u Kolína a Volárna. Technická zpráva 1. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE. Katastrální území: Středočeský.

TECHNICKÁ ZPRÁVA. Polní cesty v k.ú.ovčáry u Kolína a Volárna. Technická zpráva 1. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE. Katastrální území: Středočeský. 1. IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE TECHNICKÁ ZPRÁVA Název stavby: Polní cesty v k.ú.ovčáry u Kolína a Volárna Katastrální území: Volárna Město, obec: Kolín, Ovčáry, Volárna Kraj: Středočeský Objednatel: ČR Ministerstvo

Více

A. ZÁKLADNÍ IDENTIFIKACE Praha-Klánovice B. STATISTIKA - ČSÚ

A. ZÁKLADNÍ IDENTIFIKACE Praha-Klánovice B. STATISTIKA - ČSÚ Počet obyvatel Informační servis o životním prostředí ve vybraných MČ hl. m. Prahy ENVIS4 Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj, MMR a Hlavním městem

Více

Klíčová aktivita 06 Učebnice Okrasné dřeviny Realizační tým:

Klíčová aktivita 06 Učebnice Okrasné dřeviny Realizační tým: Environmentální výchova v zemědělských a zahradnických školách CZ.1.07/1.1.00/08.0042 Klíčová aktivita 06 Učebnice Okrasné dřeviny Realizační tým: Ing. Martin Vlasák, Ph.D. - řešitel klíčové aktivity 06

Více

CENTRAL GROUP změní Nákladové nádraží Žižkov na unikátní PARKOVOU ČTVRŤ

CENTRAL GROUP změní Nákladové nádraží Žižkov na unikátní PARKOVOU ČTVRŤ CENTRAL GROUP změní Nákladové nádraží Žižkov na unikátní PARKOVOU ČTVRŤ 19. 10. 2016 Sever Nákladového nádraží Žižkov CENTRAL GROUP odkoupil pozemky v létě 2016 od Discovery Group Celková plocha pozemků

Více

ve věci: návrhu stromů k odstranění návrhu stromů k ošetření návrhu nových vegetačních prvků

ve věci: návrhu stromů k odstranění návrhu stromů k ošetření návrhu nových vegetačních prvků REHABILITACE STŘELECKÉHO OSTROVA PRAHA1 revitalizace zeleně pracovní skupiny starosty Městské části Praha 1 doporučení pro MČ Praha 1 ve věci: návrhu stromů k odstranění návrhu stromů k ošetření 3. z á

Více

získat finanční podporu od Statutárního města Teplice na realizaci aktivit pro děti s trvalým bydlištěm v Teplicích

získat finanční podporu od Statutárního města Teplice na realizaci aktivit pro děti s trvalým bydlištěm v Teplicích 1 Obsah: 1. Základní informace o organizaci 2. Jakým jsme šli směrem 3. Co se podařilo 4. Co se nepodařilo 5. Plány pro rok 2009 6. Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Květina Klub Květina 7. Finanční

Více

Pracovní list stromy - I. stupeň. Projekt Obnova školní zahrady 2013/2014. ZŠ Tábor Zborovská 2696

Pracovní list stromy - I. stupeň. Projekt Obnova školní zahrady 2013/2014. ZŠ Tábor Zborovská 2696 Pracovní list stromy - I. stupeň Projekt Obnova školní zahrady 2013/2014 ZŠ Tábor Zborovská 2696 Jméno: Datum: 1. Když slyšíš slova příroda, zeleň, rostliny, vybaví se ti barva ZELENÁ. Rozhlédni se kolem

Více

Weigela florida 'Red Prince' Vajgélie květnatá

Weigela florida 'Red Prince' Vajgélie květnatá Weigela florida 'Red Prince' Vajgélie květnatá stanoviště: přímé slunce výška: 1,5-2 m použití: soliterní, skupinová výsadba tvar: rozložitý olistění: opadavé barva listu: světle zelená barva květu: červená

Více

17STRAN BUNGALOVY 11/14 MAREK OBTULOVIČ ČESKÝ ARCHITEKT, KTERÝ DOBYL VIETNAM NEJLEPŠÍ ENERGIE BYDLENÍ BEZ SCHODŮ SI ZAMILUJETE I VY

17STRAN BUNGALOVY 11/14 MAREK OBTULOVIČ ČESKÝ ARCHITEKT, KTERÝ DOBYL VIETNAM NEJLEPŠÍ ENERGIE BYDLENÍ BEZ SCHODŮ SI ZAMILUJETE I VY 19. ročník / listopad 2014 NEJČTENĚJŠÍ ČASOPIS O BYDLENÍ 11/14 www.dumazahrada.cz MAREK OBTULOVIČ ČESKÝ ARCHITEKT, KTERÝ DOBYL VIETNAM SPECIÁLNÍ TÉMA 17STRAN ENERGIE VELKOPLOŠNÉ VYTÁPĚNÍ ZMĚNA DODAVATELE

Více

Nebaví Vás platit neustále rostoucí účty za vodu? Nenechte své peníze protéct do kanálu

Nebaví Vás platit neustále rostoucí účty za vodu? Nenechte své peníze protéct do kanálu Nebaví Vás platit neustále rostoucí účty za vodu? Nenechte své peníze protéct do kanálu Společnost WATERSAVERS působí v oblasti úspory vody již od roku 2002. Společně s Jihomoravským Inovačním Centrem

Více

A. ZÁKLADNÍ IDENTIFIKACE Praha 19 B. STATISTIKA - ČSÚ

A. ZÁKLADNÍ IDENTIFIKACE Praha 19 B. STATISTIKA - ČSÚ Počet obyvatel Informační servis o životním prostředí ve vybraných MČ hl. m. Prahy ENVIS4 Tento projekt byl spolufinancován Evropskou unií, Evropským fondem pro regionální rozvoj, MMR a Hlavním městem

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivita V.2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí žáků středních škol Téma V.2.18 Dřeviny Kapitola 22 Javor Ing. Hana Márová

Více

město Planá nad Lužnicí

město Planá nad Lužnicí STRATEGICKÝ PLÁN ROZVOJE MĚSTA PLANÁ NAD LUŽNICÍ SWOT ANALÝZA PRACOVNÍ VERZE URČENÁ K VEŘEJNÉMU PŘIPOMÍNKOVÁNÍ TATO VERZE NEPROŠLA JEŠTĚ KONEČNOU JAZYKOVOU KOREKTUROU. 1 OBSAH ZPRACOVATEL:... 3 SWOT ANALÝZA...

Více

Nejnebezpečnější invazní druhy naší flóry

Nejnebezpečnější invazní druhy naší flóry Nejnebezpečnější invazní druhy naší flóry Invaze a její důsledky invazní (zavlečené, nepůvodní, introdukované) rostliny nejsou na daném území původní (domácí) a byly do něho člověkem úmyslně nebo neúmyslně

Více

Řez stromů. David Hora, DiS. Předcertifikační školení certifikace. European Tree Worker. Evropský arborista

Řez stromů. David Hora, DiS. Předcertifikační školení certifikace. European Tree Worker. Evropský arborista Řez stromů David Hora, DiS. Předcertifikační školení certifikace European Tree Worker Evropský arborista Vztah: lidé stromy - lidé stromy dokáží žít bez nás my bez nich ne, doprovází nás celou historií

Více

Přednáška 2. Teplota nejmocnější proměnná v bioklimatologii?

Přednáška 2. Teplota nejmocnější proměnná v bioklimatologii? Přednáška 2 Teplota nejmocnější proměnná v bioklimatologii? Poškození rostlin nízkými teplotami Mrznutí pletiv je proces formování ledových krystalů na krystalizačních jádrech tvořených obvykle baktériemi,

Více

EU peníze středním školám digitální učební materiál

EU peníze středním školám digitální učební materiál EU peníze středním školám digitální učební materiál Číslo projektu: Číslo a název šablony klíčové aktivity: Tematická oblast, název DUMu: Autor: CZ.1.07/1.5.00/34.0515 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky

Více

Nabídka dotačních titulů pro obce a města v roce 2015

Nabídka dotačních titulů pro obce a města v roce 2015 Nabídka dotačních titulů pro obce a města v roce 2015 Snížení energetické náročnost veřejných budov a zvýšení využití obnovitelných zdrojů energie organizační složky městské části hl. města Prahy školy

Více

Vzduch z hlediska ekologie

Vzduch z hlediska ekologie Variace 1 Vzduch z hlediska ekologie Autor: Mgr. Jaromír JUŘEK Kopírování a jakékoliv další využití výukového materiálu je povoleno pouze s uvedením odkazu na www.jarjurek.cz. 1. Vzduch Vzduch je jedním

Více

ŠVÝCARSKÉ ZKUŠENOSTI A JEJICH IMPLEMENTACE VE VYTVÁŘENÍ STRATEGICKÉHO PLÁNU A KONKRÉTNÍCH PROJEKTŮ PRO VEŘEJNÝ PROSTOR NA PRAZE 7

ŠVÝCARSKÉ ZKUŠENOSTI A JEJICH IMPLEMENTACE VE VYTVÁŘENÍ STRATEGICKÉHO PLÁNU A KONKRÉTNÍCH PROJEKTŮ PRO VEŘEJNÝ PROSTOR NA PRAZE 7 ŠVÝCARSKÉ ZKUŠENOSTI A JEJICH IMPLEMENTACE VE VYTVÁŘENÍ STRATEGICKÉHO PLÁNU A KONKRÉTNÍCH PROJEKTŮ PRO VEŘEJNÝ PROSTOR NA PRAZE 7 PHDR.ING.ARCH. LENKA BURGEROVÁ, PHD. RADNÍ PRO ROZVOJ ARCHITEKTURY, URBANISMU

Více

DŘEVINY DŘEVOZPRACUJÍCÍHO PRŮMYSLU

DŘEVINY DŘEVOZPRACUJÍCÍHO PRŮMYSLU DŘEVINY DŘEVOZPRACUJÍCÍHO PRŮMYSLU Rozeznávací znaky: - Na stojato odlišnosti jednotlivých znaků (kůra, listy, jehličí) - V řezu textura, barva, vůně - K přesnému určení slouží dendrologické klíče (vylučovací

Více

Aktuální stav zahradní terapie v České republice. Mgr. Markéta Jindřichovská

Aktuální stav zahradní terapie v České republice. Mgr. Markéta Jindřichovská Aktuální stav zahradní terapie v České republice Mgr. Markéta Jindřichovská Prezentace mapuje aktuální stav zahradní terapie v České republice, možnosti a přístupy ve vztahu k jedincům se specifickými

Více

Co nám dal Projekt Zlín v pohybu zdravě, bezpečně, na pohodu?

Co nám dal Projekt Zlín v pohybu zdravě, bezpečně, na pohodu? Co nám dal Projekt Zlín v pohybu zdravě, bezpečně, na pohodu? Výchozí situace Zlín = město automobilů Dlouhodobý trend zhoršující se dopravní situace ve městě Růst obtěžujících vlivů automobilové dopravy

Více

Slivoně. Doba sklizně: od poloviny do konce září Vhodná do teplých a středních oblastí. Žlutá chutná dužnina. Tmavě modrý, oválný plod.

Slivoně. Doba sklizně: od poloviny do konce září Vhodná do teplých a středních oblastí. Žlutá chutná dužnina. Tmavě modrý, oválný plod. Althanova Slivoně Doba sklizně: 2/2 srpna (vydrží 2 týdny na stromě) Renklóda Cizosprašná renklóda nenáročná na stanoviště. Plody jsou velké, kulaté, mají fialově načervenalou barvu. Dužnina je pevná,

Více

Studentská tvůrčí a odborná činnost STOČ 2013 3D MODELY STROMŮ PRO VYUŽITÍ V REAL-TIME APLIKACI. Michaela Brázdilová

Studentská tvůrčí a odborná činnost STOČ 2013 3D MODELY STROMŮ PRO VYUŽITÍ V REAL-TIME APLIKACI. Michaela Brázdilová Studentská tvůrčí a odborná činnost STOČ 2013 3D MODELY STROMŮ PRO VYUŽITÍ V REAL-TIME APLIKACI Michaela Brázdilová STOČ 25. dubna 2013 UTB ve Zlíně, Fakulta aplikované informatiky, 2013 2 OBSAH ANOTACE...

Více

Výskyt extrémů počasí na našem území a odhad do budoucnosti

Výskyt extrémů počasí na našem území a odhad do budoucnosti Český hydrometeorologický ústav, pobočka Brno Mendelova univerzita v Brně Výskyt extrémů počasí na našem území a odhad do budoucnosti Jaroslav Rožnovský Projekt EHP-CZ02-OV-1-035-01-2014 Resilience a adaptace

Více

Strategický cíl 4 Funkční a esteticky kvalitní prostředí ve městě

Strategický cíl 4 Funkční a esteticky kvalitní prostředí ve městě Funkční a esteticky kvalitní prostředí ve městě Tvář města v široce pojatém estetickém slova smyslu především pak jeho část, kterou nazýváme sdíleným veřejným prostorem, reflektuje hodnotový systém jeho

Více

2 Střemcha je nejvýše 15m vysoký strom nebo keř. Roste v celé Evropě, na severu až za polárním kruhem, v Asii po Dálný východ. Svými bílými, vonnými květy, které rozkvétají v polovině května, zdobí nejeden

Více

D.3 Dendrologický průzkum

D.3 Dendrologický průzkum ČESKÁ LÍPA OKRUŽNÍ KŘIŽOVATKA ROHÁČE Z DUBÉ - ČESKOKAMENICKÁ D. Dendrologický průzkum OBSAH:. Průvodní zpráva. Situace : 500 Vypracoval: Hl. inž. projektu: Ing. Szénási Ing. Čamrová Průvodní zpráva AKCE:

Více

V celé ČR bylo vysazeno 6910 stromů. Námi 36 stromů a 3 keře.

V celé ČR bylo vysazeno 6910 stromů. Námi 36 stromů a 3 keře. Sady v minulosti vždy poskytovaly životní podmínky pro rozmanité druhy rostlin a živočichů. Proto má smysl zakládat tzv. extenzivní sady a pěstovat ovocné stromy tradičním způsobem, ověřeným po mnoho generací.

Více

Celoživotní vzdělávání. Speciální školství. Cyklotrasy, turistika, senior parky. Nemovité kulturní památky. Divadelnictví

Celoživotní vzdělávání. Speciální školství. Cyklotrasy, turistika, senior parky. Nemovité kulturní památky. Divadelnictví Zápis z veřejného projednávání témat Školství (předškolní, základní, střední, mimoškolní), Sport (hřiště, sportoviště, sportovní činnost a aktivity). Kultura, památky (kulturní a společenské aktivity,

Více

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Institute of Technology And Business In České Budějovice

Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích. Institute of Technology And Business In České Budějovice REKONSTRUKCE DOKONČOVACÍCH PRACÍ Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích Institute of Technology And Business In České Budějovice Tento učební materiál vznikl v rámci projektu "Integrace

Více