Ulice - O strom více praha 7

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Ulice - O strom více praha 7"

Transkript

1 Ulice - O strom více praha 7 Projekt vznikl s finanční podporou Nadace VIA

2 Autoři: Milota Sidorová resite Martin Gaberle Coll Coll Marie Davidová Coll Coll Krištof Hanzlík Coll Coll Lucie Roubalová Marek Prokůpek urbanact Tomáš Hájek Uličník Petr Návrat Ladislav Bakay SPU Sponzoři: Projekt vznikl s finanční podporou Nadace Via Ilustrace Coll Coll Vizualizace Coll Coll Grafický design Yulia Yakushova Partneři projektu: Speciální poděkování Osamu Okamura resite+era21 Kateřina Vídenová Letná Sobě Silvie Kratochvílová Praha 7 Ivo Andrle Aero Films Olja Svitáková BIO OKO David Beránek BIO OKO Eva Malá Alfred ve dvoře Jakub Hradílek AutoMat Divadlo Ponec Krištof Kozák FSV UK Vydal resite Praha 2013 Voršilská 10, Praha 1, Publikace ani její části nesmějí být kopírovány ani jinak šířeny bez výslovného souhlasu vydavatele. Text neprošel jazykovou úpravou. resite.cz ISBN

3 obsah Úvodem aneb proč strom pro BIO OKO? Strom fakta Ulice Prahy 7 Jaké možnosti zeleně máme? Které stromy jsou vhodné? A co úřady? Výdaje spojené s výsadbou a údržbou Finance a podpora Strom pro BIO OKO Na koho se obrátit?

4 1 Úvodem ANEB proč strom pro BIO OKO? Milota Sidorová, resite Praha 7 představuje určité kulturní centrum Prahy, je zde spoustu ateliérů, galerií, drobných obchůdků, kaváren, divadel a uměleckých škol. V ulicích této části se přirozeně setkáváme s rozmanitými typy lidí. Kromě Strossmayerova náměstí a Výstaviště je tu však málo veřejných prostorů, které by byla podobná náměstím, kde byste se zastavili a popovídali si s přáteli. Známé kino BIO OKO tvoří na Letné přirozené a velmi živé srdce kulturního života. Populární je nejen samotné kino, ale také kavárna, která se nachází v přízemí. Před kavárnou je rozšířený uliční prostor, který momentálně slouží jako štědré parkoviště, což by se mělo změnit! K této změně by měla přispět i tato publikace, jejíž účelem je představit široké veřejnosti možnosti zeleně v ulicích města s důrazem na prostor před BIO OKO. Ulice v této části Prahy 7 jsou převážně špinavé a kamenné, bez zeleně. Mohlo by to však být jinak? Viděli jsme, jak se tento prostor změnil na obývák Letné, který během festivalu Zažít město jinak / / navštívili tisíce lidí. Potenciál tu tedy je. Co kdyby se mohla kavárna a kino rozšířit do veřejného prostoru ulice? Co kdyby se místo několika parkovacích míst vytvořila terasa s? posezením a stromy? Kde a jak by se ten strom před BIO OKO mohl vysadit? Kolik by to stálo? Na koho byste se na úřadě museli obrátit a jak dlouho by to trvalo? A kdo by Vám tu mohl pomoci? Prostřednictvím této útlé publikace bychom vám chtěli alespoň rámcově odpovědět na tyto otázky. Vydáváme ji v době, kdy se v Praze aktivizuje a formuje množství uvědomělých organizací. Toto slovo volím záměrně, protože většina z nich překračuje hranice výlučně kulturní nebo vzdělávací činnosti. Tyto organizace sdružují mladší, ale i starší lidi, různá povolání, ziskový i neziskový sektor. Festivaly typu Zažít město jinak, resite nebo Street for Art ukazují, že ulice mohou spojovat celé komunity. Ulice je prvním veřejným prostorem města. Měla by poskytnout příležitost pro všechny, a pokud je vhodně navržená, může se stát ekonomickou, sociální a ekologickou devizou města. A toto je příběh a cíl této publikace. Chceme ukázat, že stromy mají v ulicích své místo. A že to může jít i na Praze 7.

5 2 Prostor před kinem BIO OKO v běžný den a během stále častějších pouličních festivalů Zažít Město Jinak 2012/2013, Františkovy lásky 2013.

6 3 Strom fakta! Milota Sidorová, resite Když zasadíte strom, New Yorku a všem New Yorčanům věnujete nádherný dar. Stromy mají mnoho výhod - čistí vzduch, zkrášlují město, šetří energii, během léta ochlazují ulice - a toto vše dělají dospělé stromy během dlouhých let pro další generace našich obyvatel. Když strom zasadíte správným způsobem, nejenže prodloužíte jeho životnost, ale vytváříte hodnoty významné pro komunitu. Takto začíná proslov obrovského městského projektu 1 milion stromů pro New York. Jednotliví obyvatelé, školy ale i obchody a komunity všeho druhu, ti všichni mohou požádat město nejen o fyzický strom, ale i o finanční podporu pro sázení, údržbu a další vzdělávání v této problematice. A proč? Proč rozsáhlá komunikační kampaň? Proč dobrovolnická centra a vzdělávání? Proč oslovovat obyvatele, když stromy může mnohem snadněji zasadit několik školených pracovníků úřadu? Proč městské granty na výsadbu a údržbu, když může stromy prostě dodat vybraná firma? Proč chce New York investovat do stromů v ulicích? Nestačí mu přece Central Park? Nemá Praha 7 svůj Central Park - Stromovku? Proč tedy stromy v ulicích? Proč bojovat s ulicemi přeplněnými automobily? světelná signalizace - to vše z ulic známe. Stromy jsou však také součástí uliční infrastruktury, kterou nazýváme zelená infrastruktura. Dokáže být velmi efektivní - podívejme se na ni! Víte, že zdravý 30 m vysoký strom má kolem 200,000 listů? 1 Protože stromy mají řadu výhod! Infrastruktura - silnice, chodníky, kanalizace, parkoviště, značky a 1. Water and Forests. The Role Trees Play in Water Quality. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.fs.usda.gov/internet/fse_documents/stelprdb pdf>.

7 4 Stromy a voda Srážková voda je znečištěná. Obsahuje mnoho částic - patogenů, sedimentů a těžkých kovů všechny tyto částice mohou pronikat do pramenů, řek, jezer - a ve městě i do zdrojů pitné vody. 2 Stromy v ulicích dokáží vodu zadržet listy a větvemi, zpomalit její tok do půdy, vsáknout ji kořeny a zpětně jako vodní páru vypustit do atmosféry. Voda tak nemusí procházet městským kanalizačním systémem, čímž šetří městský rozpočet. Nejlepší vsakovací efekt mají stromy v dospělosti /cca 40 let staré/, proto nejsou rychlým řešením problémů s nárazovými dešti. 1 dospělý strom VSÁKNE l srážkové vody za rok 3 tedy může ročně ušetřit KČ 4 * 1 l vody zadržené potrubím stojí cca 12,3 Kč 2. Reducing Stormwater runoff. Watershed Forestry Resource Guide. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.forestsforwatersheds.org/reduce-stormwater/>. 3. Tips and Trees for Wet Soil in Weekend Gardener. [online]. [cit ]. 4. Fresh Coast Green Solutions. Weaving Milwaukee s Green & Grey Infrastructure Into a Sustainable Future. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://v3.mmsd.com/assetsclient/ Documents/sustainability/SustainBookletweb1209.pdf>. s. 12, 13, 16. Dostupné na <http://www.weekendgardener.net/tree-information/wetsoil htm>.

8 5 Ulice a parkovací místa, zelené aleje Dobře navržená ulice vsakuje srážkovou vodu efektivněji než pouze samostatný strom nebo pouze kanalizace, která odvádí vodu z asfaltových ploch parkovišť. Propustný chodník, záhony zapuštěné v půdě, zelené koridory, samostatné stromy, vhodný výběr povrchů - toto vše může ulice využít pro maximální vsakovací efekt. 1 akr 5 takto upravené ulice zadrží l srážkové vody za rok tedy může ušetřit AŽ Kč 6 * 1 akr = m2 = cca 2/3 plochy fotbalového stadionu 5. 1 akr = 4047 m akr = 4047 m2 6. Reducing Stormwater runoff. Watershed Forestry Resource Guide. [online]. [cit ]. Dostupné z: <http://v3.mmsd.com/assetsclient/documents/sustainability/sustainbookletweb1209.pdf>.

9 6 Stromy a vzduch Stromy čistí vzduch - snižují množství i těchto škodlivých zplodin (CO2, SO2, MH4, O3, NO +, SiO2, HF, CFC...) a produkují kyslík (O2). Stromy s plstnatými listy a s otevřenou prostornou korunou pohlcují více nečistot. 7 1 dospělý, cca 40 let Starý, 30 m vysoký strom za rok zadrží 27,7 kg oxidu uhličitého a vyprodukuje 2721,5 kg kyslíku - tedy roční zásobu pro 2 lidi 8 stejné množství oxidu uhličitého vyprodukujete cca km jízdy Škodou octavia 9,10 7. Radó D. (2001): A növényzet szerepe a környezetvédelemben, Budapest ISBN McAliney, Mike. Arguments for Land Conservation: Documentation and Information Sources for Land Resources Protection, Trust for Public Land, Sacramento, CA, December, Prodeje aut v ČR proti loňsku klesly o 22 procent. Škodovka drží třetinu trhu [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://byznys.ihned.cz/c prodeje-aut-v-cr-proti-lonskuklesly-o-22-procent-skodovka-drzi-tretinu-trhu>. 10. Škoda Octavia Facelift [online]. [cit ]. Dostupné na: < skodaoctavia.cz/clanek/skoda-octavia-facelift-2009>.

10 7 Stromy a teplota Znáte efekt tepelného ostrova? V centrech měst jej způsobuje teplo zadržené prohřátým asfaltem, betonem a ocelí. Teplota zde může být od 3 do 10 C vyšší ve srovnání se zbytkem města a krajiny. Tato místa jsou velmi nehostinná pro malé děti, staré lidi a lidi se srdečněcévními chorobami a nejsou příjemná ani pro pobyt relativně zdravého zbytku obyvatel města. Co pražské klima? Praha patří k nejteplejším místům České republiky vůbec. Její nadmořská výška je poměrně malá. Stejně teplo či mírně tepleji je pouze na jižní Moravě. V centru města je průměrná teplota vzduchu v lednu (díky vytápění a dalším faktorům) při stejné nadmořské výšce zhruba o 1 C vyšší než ve volné krajině okolního venkova. A tak zatímco v létě je nejtepleji na jižní Moravě, v zimě je nejteplejším místem České republiky Praha. 11 oblastem. Průměrné roční srážky jsou zhruba mm. A co stromy? významně SE podílejí na udržování teplotního komfortu ulic tím, že 1. stíní 2. zvyšují vlhkost vzduchu tím, že do něj vypouštějí vodní páru 3. snižují jas a kontrast ulic během slunečných dnů 4. snižují rychlost větru Teplotní rekordy v pražském regionu: V roce 2012 v srpnu padl i absolutní teplotní rekord, když v Dobřichovicích v okrese Praha-západ meteorologové 20. srpna naměřili 40,4 C. 12 Co se týče srážek, patří Praha v rámci České republiky spíše k suchým 11. Česká krajina. Teplnotní rekordy [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.ceska-krajina.cz/900/rok-2012-teplotni-rekordy-a-extremni-pocasi/> Pražská Nej II [online]. [cit ]. Dostupné z: <http://www.kompas.estranky.cz/ clanky/clanky---praha/prazska-nej-praha-podnebi-klementinum.html>.

11 8 Stromy a energie Stromy a hluk Stromy šetří energii. Pokud kolem budovy strategicky nasadíte stromy, mohou být stejně efektivní, jako jiná opatření na úsporu energie (např. izolace fasád, výměna oken nebo dveří a další) Během zimy budovu tepelně izolují, zastavují vítr, během léta stíní a ochlazují. Výsledek? Nižší účty za vyhřívání - méně energie z fosilních paliv. 13 Stromy v závislosti na hustotě výsadby efektivně pohlcují hluk z městského prostředí. 15 Listnaté stromy Během léta stíní a ochlazují listy. Během zimy shazují listy a propouštějí světlo. Jsou ideální na jižní a jihozápadní stranu budov. Jehličnaté stromy Výborně zpomalují vítr během celého roku. Umístěte je na místa s pomalým prouděním vzduchu - nejlepší k severní fasádě budovy. Nejsou vhodné na jih, protože celý rok blokují světlo a teplo. pokud máte v těsné blízkosti domu minimálně 3 vzrostlé stromy, na klimatizaci ušetříte až 30 % a na vytápění % 13. How Planting Trees Can Cut Your Energy Bills 30% In The Daily Green. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.thedailygreen.com/environmental-news/latest/tree-plantingtips >. 14. HODGE, Simon J. Creating and managing woodlands around towns.handbook-forestry Commission, Wolf, L. K., Business District Streetscapes, Trees, and Consumer Response. In Journal of Forestry Vol.103. No.8. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.milliontreesnyc.org/ downloads/pdf/journal_of_forestry_2005.pdf>.

12 9 Stromy a lokální ekonomika Stromy ve městech vydělávají peníze! Jak? Stromy ekonomicky stabilizují čtvrť 1 tím, že do ní přitahují obchody, služby, obyvatele a návštěvníky. 2Obchody, které jsou na ulicích se stromy, jsou atraktivnější pro nakupující, lidé se raději a déle pohybují a nakupují v těchto ulicích. 16 3Obchodní ulice se stromy hodnotí zákazníci lépe, lidé v obchodech se stromy nechávají vyšší spropitné a přirozeně očekávají lepší kvalitu služeb a také mírně vyšší ceny, za které jsou však ochotni platit. 17 4vysazený strom je jasná, zelená zpráva zákazníkům, kteří v posledních letech i v našem regionu začínají preferovat produkty s přidanou hodnotou - ekologickou, komunitně přátelskou politikou. Zdravé stromy mohou zvýšit cenu 7 nemovitostí ve svém okolí až o 15 %. 18 Byty a kanceláře se v těchto 8 čtvrtích zaplňují rychleji. 9Zaměstnanci firem, které sídlí ve čtvrti se stromy, mají vyšší produktivitu a nižší absence Lidé jsou ochotnější pracovat v oblastech, kde jsou stromy. Tato poptávka může finančně nahradit úbytek parkovacích míst, způsobený vysazením stromů. 20 Strom je pro zákazníky 5 viditelnějším důkazem ekopodnikání, než jakýkoli certifikát o úspoře energie. 16. Např. na Pařížské ulici na Praze 1 jsou soustředěny nejdražší obchody v Praze, organizují se zde exkluzivní akce např. Fashion week - s módním molem přímo pod korunami stromů Benefits of Urban Trees. South Carolina Forestry Commission. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.state.sc.us/forest/urbben.htm>.

13 10 Stromy zdraví a krása 1Stromy dodávají přirozený charakter našim městům. 2Ulice jsou barevnejší, obohacené tvary, formami a texturami. Zvyšují pocit hrdosti a 4 sounáležitosti s místem, čtvrtí. Mohou tak podpořit sousedské vztahy. 21 3Zjemňují drsnost městského prostředí, kde dominuje asfalt, kámen, beton, kov a sklo. Jsou výborným architektonickým 4 prvkem - doplňují ulice, rámují pohledy, atd... Stromy pozitivně ovlivňují naše fyzické a psychické zdraví. 1Stromy podporují pocit relaxace a pohodlí. : ) Navozují pocit soukromí a 2 bezpečné samoty. 3Podporují regeneraci - např. pacienti s okny, ze kterých bylo vidět stromy, se zotavili rychleji oproti těm, kteří neměli výhled na stromy. 21. Benefits of Urban Trees. South Carolina Forestry Commission. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.state.sc.us/forest/urbben.htm>.

14 11 Ulice Prahy 7 Petr Návrat + Uličník Nevyhovující prostředí ulice je hlavním nedostatkem Prahy 7 i podle mínění veřejnosti. Obyvatelé a návštěvnící městské části vyjádřili svoji nespokojenost během happeningu Zažij město jinak pořádaného 22. září 2012 takto: 22 Na Praze 7 mi vadí: 11 % automobilová doprava 20 % necitlivé městské plánování (stavba Galerie Stromovka) : ( 41 % současný stav ulic 22. O strom více na Praze 7. [online]. [cit ]. Dostupné z. <http://resite-festival.tumblr. com/ostromvice>.

15 12 Jaké možnosti zeleně máme? Coll Coll Existuje samozřejmě celá řada možností, jak do ulic dostat více zeleně a zpříjemnit tak naše prostředí. Prostřednictvím následujícího schématu se můžete seznámit s několika z těchto možností. strom v zemi STROM S KOŘENOVÝM SEPARÁTOREM STROM V KVĚTINÁČI cena: ,- údržba: 2 x /rok povolení: územní souhlas POPÍNAVÁ DŘEVINA cena: ,- údržba: 2 x /rok povolení: územní souhlas STROM V AUTĚ cena: ,- údržba:4 x /rok povolení: územní souhlas cena: 500,- údržba: 1 x /rok povolení: - cena: ,- údržba: 1 x / 0,5 roku povolení: -

16 13 A takto by mohla vypadat ulice, ve které by se zkombinovalo více možností VYUŽITÍ zeleně.

17 ulice - O strom více 14 Které stromy jsou vhodné? Coll Coll Vhodný výběr stromu je základ úspěchu. Dnes existuje ohromné množství stromů, které dobře snášejí město - málo prostoru pro kořeny, sucho, znečištění, zasolení, vítr. Existují stromy různých tvarů a velikostí, s plody i bez plodů, které minimalizují údržbu. V této kapitole najdete nejlepší stromy pro pražské podmínky. Carpinus betulus Fastigiata Habr obecný Známý sloupovitý, později široce pyramidální kultivar, vysoký m. Listy jsou světle zelené. Velmi vhodný strom do ulic, parků, nebo také pro velmi pravidelné živé ploty. Acer campestre Elsrijk Javor babyka Malý strom (8-10 m) s uzavřenou korunou (4-6 m) netrpící padlím. Listy jsou menší než u původního druhu a později opadávají. Je výborným alejovým stromem pro užší ulice. Snáší trvalejší zastínění i horka, poměrně dobře roste v nádobách, tolerantní je i k zadláždění. Celtis occidentalis - Břestovec západní Velmi dobře snáší městské prostředí a polostín, vhodný do ulic i jako solitera.

18 15 Ginkgo biloba Fastigiata - Jinan dvoulaločný Strom s užší pyramidální korunou, širokou 4-8 m. Malebný, m vysoký strom s variabilním tvarem vzdušné koruny. Listy jsou ojedinělé svým tvarem. Velmi zajímavé je také jejich jasně zlatožluté podzimní zbarvení. Samičí rostliny tvoří značné množství plodů, proto je pro sadovnické účely lepší používat bezplodé samčí rostliny. Tato dřevina je mrazuvzdorná, netrpí chorobami, snáší městské prostředí a silné znečištění, neklade zvláštní nároky na půdu. Vyniká ve stromořadích nebo jako solitera. Gleditsia triacanthos Sunburst - Dřezovec trojtrnný Platanus acerifolia - Platan javorolistý Velký, rychle rostoucí strom, dosahující výšky až 30-ti m, s rozložitou korunou. Ve stáří je širší než výšší. Listy jsou velké, dlanitě laločnaté, na spodní straně s chloupky. Typickým znakem je odlupující se borka. Plodem je ochmýřená nažka uspořádaná do kulatého plodenství se stopkou. Velmi dobře snáší řez. Na půdu je to nenáročná dřevina. Na suchém stanovišti hůře roste. Je to dřevina velmi dobře snášející městské klima, zadláždění, zakouřené a zasolené prostředí. V mrazových kotlinách může namrzat, ale velmi dobře regeneruje. Je vhodné ho použít jako soliteru do volného prostoru, např. do parků. Ideální strom pro široké městské ulice. Známý sloupovitý, později široce pyramidální kultivar, vysoký m. Listy jsou světle zelené. Velmi vhodný strom do ulic, parků, nebo také pro velmi pravidelné živé ploty. Robinia pseudoacacia - Trnovník bílý m vysoký strom s nepravidelně rostoucí vzdušnou

19 ulice - O strom více 16 korunou, velmi bujně rostoucí. Větve má trnité, listy zelené, lichozpeřené. Květy bílé, vonné, uspořádané v hroznech. Je vhodný do městského prostředí, snáší zakouření, zasolení, nedostatek vláhy a živin. Pro sadovníky jsou důležité hlavně kultivary tohoto trnovníku. Sorbus aria Magnifica Jeřáb muk Sophora japonica - Jerlín japonský Tilia cordata Greenspire Lípa srdčitá Strom, dorůstající výšky m, s širokou světlou korunou, kmen a větve zelené, ve stáří pak šedé. Listy zelené, pozdě rašící, některé se na podzim zbarvují do žluta. Květy jsou žlutobílé. Snáší kyselou i zásaditou půdu, odolný vůči suchu a zakouření. Je cenný pro svoji dobu květu v červenci a srpnu. Velmi vhodný je proto do městského prostředí do alejí nebo parků jako solitery. Menší strom, výška do 12 m se široce kuželovitou korunou, listy jednoduché, široké, vejčité, na okrajích pilovité. Květy bílé, plody asi 1 cm velké. Roste na kyselých i zásaditých půdách, ale nejlépe roste na stanovišti s dostatkem vápníku. Je odolný proti větru i městskému prostředí. Kultivar, vyznačující se velkými listy. Horní strana leskle tmavě zelená, spodní hustě plstnatá. Hodí se zejména do uličních stromořadí. Hojně vysazovaný kultivar. Lípa s pravidelnou, hustou, uzavřenou korunou oválného tvaru, výška stromu je m, šířka koruny m. Listy mají svěží tmavozelenou barvu. Kvete v červenci. Velmi vhodná je do městského prostředí, tento kultivar je odolný proti vyšším teplotám.

20 17 A co úřady? Coll Coll Projekt vysazení stromu jistě není zcela jednoduchou záležitostí, a aby byla prvotní myšlenka dotažena do zdárného cíle v podobě stromu ve veřejném prostoru, je nutné zařídit úřední povolení. Jak na to, vám napoví následující schéma. tsk Úřad MČ Praha 7 odbor rozvoje Magistrát hl. m. Prahy start Projekt zasazení stromu stanoviska podle vlastníka pozemku Optimistická časová osa 1 měsíc Dokumentace pro územní souhlas podání oznámení o záměru Úřad MČ Praha 7 odbor územního rozhodování stanoviska vyjádření Úřad MČ Praha 7 odbor dopravy Vlastníci veřejné dopravní infrastruktury (až 50 institucí..) 2 měsíce Územní souhlas vykonatelný platnost 12 měsíců

21 18 Výdaje spojené s výsadbou a údržbou Milota Sidorová, Ladislav Bakay Samotné zasazení vzrostlejšího stromu stojí přibližně 2000 Kč za kus. 23 O strom je potřeba pečovat - zalévat jej, mulčovat, prořezávat. V závislosti na konkrétních podmínkach jeho roční údržba stojí Kč. 24 Jaké výdaje na městskou zeleň jsou vynakládány na Praze 7? V roce 2012 vynaložila městská část Prahy 7 na údržbu zeleně Kč a na údržbu dětských hřišť, kde je taktéž zeleň, Kč. Podle odboru životního prostředí MČ Prahy 7 nelze přesně vyčíslit objem finančních prostředků na údržbu jednoho stromu, jelikož záleží na řadě faktorů, jako je například stav stromu. Mezi největší problémy, které způsobují poničení stromů a následné s tím spojené výdaje, řadí odbor životního prostředí vandaly a psy. 25 Finance a podpora Milota Sidorová, Marek Prokůpek Co v případě, že na strom nejsou peníze přímo z města nebo z městské části? Na následujících řádcích je výčet několika možností podpory výsadby stromů, které mohou složit jako inspirace. Pokud strom nevysazujete na soukromém pozemku, je nezbytně potřebná podpora městské části. Adoptuj si strom Strom si můžete koupit přes větší projekt - tak jako například v programu 1 milion stromů pro New York 26 nebo Košická stromová adopce a další. Tyto programy jsou ve světě vcelku rozšířené. Ochránci stromu Crowdsourcing Například přes kampaně typu Kickstarter. Pro ukázku vybíráme projekt kanadského developera počítačových her na sociálních médiích, který za každého nového hráče zachránil jeden strom. 28 Komunitní a školní zahrady Celkem jednoduchý způsob a v poslední době velmi rozšířený způsob, jak na soukromém pozemku vysadit stromy. Komunitních zahrad ve městech neustále přibývá a řadu jich můžeme najít v Praze, jako zdárný příklad tohoto typu může sloužit projekt Prazelenina. 29 Staňte se dobrovolníkem, který se stará o strom v případě, že si strom nemůžete koupit Kolik stojí strom? Nadace Partnerství. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www. nadacepartnerstvi.cz/stromzivota/kolik-stoji-strom>. 24. Dle komerčních ceníků v roce Arboreus.cz. [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://www.arboreus.cz/zahrady-mestska-zelen/orientacni-cenik.php>. 25. Z ové korespondence s úřadem životního prostředí Městské části Praha 7. Duben One Million Trees for New York [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.milliontreesnyc. org/html/care/mini-grants.html>. 27. Košická stromová adopcia. [online]. [cit ]. Dostupné na: <www.adoptujstrom.sk>.

22 19 Grantová podpora Docela běžný typ podpory soukromým či veřejným sektorem na výsadbu stromů. U nás tyto projekty podporuje například Nadace Via, Nadace Proměny, Nadace Partnerství. Zajímavým příkladem z této oblasti je projekt Stromy místo letáků 30, Strom života 31 a další. Dohoda se sousedy Strom vysadíte poměrně úspěšně, pokud se na výsadbě dohodnete se sousedy a strom bude vaším společným projektem. Guerilla gardening Spočívá v zahradničení na pozemku, jehož nejsem majitelem, ale chci tento pozemek určitým způsobem zvelebit. A tak zde vysadím nějakou květinu, nebo strom. Trvalost zeleně je však nízká, stejně jako jde spíše o edukativní počin. 28. Prazelenina. [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.prazelenina.cz>. 29. Game Company that saves the world one tree at a time, plants a tree for every new person stromzivota/stromy-misto-letaku>. 31. Strom Života. [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.nadacepartnerstvi.cz/stromzivota>. playing social game Greentree [online]. [cit ]. Dostupné na: <http://bit.ly/13ve7ie>. 30. Stromy místo letáku. [online]. [cit ]. Dostupné z: <www.nadacepartnerstvi.cz/

23 20 Na následující ilustraci můžete vidět, jak by vypadalo technické řešení vysazení stromu pro konkrétní prostor před BIO OKO v ulici Františka Křížka.

24 21 Technická zpráva V ulici Františka Křížka v předprostoru kina Biooko je navržena výsadba 2 stromů Acer campestre Elsrijk - javor babyka zapěstovaných jako jednokmeny o obvodu cm s podchodnou výškou 2,5 m. Stromy budou vsazeny do kořenového separátoru v podobě betonové skruže vnitřního průměru 1,8 m, ve kterém bude ze 100% vyměněna půda. Kotvení stromu zajistí tři dřevěné kůly. Vegetační kryt kolem kmene o průměru 1,5 m bude ocelový pozinkovaný.

25 22 Na koho se obrátit? Marek Prokůpek, urbanact V našem prostředí existuje celá řada organizací, spolků a sdružení, které se zabývají veřejným prostorem a zelení, jejím rozšiřováním a údržbou. V mnoha částech Prahy existují občanská sdružení nebo iniciativy, kterým není jejich okolí lhostejné a snaží se ho zlepšovat. Členové těchto organizací mají za sebou většinou již řadu projektů a zkušeností. Pokud se tedy rozhodnete, že byste chtěli veřejný prostor obohatit, pokuste se navázat spolupráci s těmito organizacemi. Zde je výčet několika takových spolků a sdružení s důrazem na takové, které působí na Praze 7 a které se podílely na vzniku tohoto projektu. BIO OKO BIO OKO je místo, kde se setkávají především obyvatelé Prahy 7 a kde se koná celé řada akcí pro veřejnost. BIO OKO se mimo jiné zasazuje o rozvoj veřejného prostoru na Praze 7, a proto se také podílí na projektu O strom více. www. biooko.net Motus / Alfred ve dvoře Divadlo Alfred ve dvoře, které sídlí v ulici Františka Křížka, je dalším kulturním akcelerátorem této oblasti. Řada kulturních událostí se odehrává přímo v prostorách divadla, ale tým z Alfreda ve dvoře se podílí i na řadě dalších akcí spojených s obecným kulturním rozvojem Prahy 7. ARCHIP ARCHIP je zkratkou Architectural Institute in Prague, soukromé mezinárodní vysoké školy architektury. Mimo výuky architektury se vedení ARCHIP daří i rozvíjet a podporovat sociální život na Praze 7. Pořádá řadu přednášek pro veřejnost a podílí se na projektech pro zlepšení veřejného prostoru. resite resite je občanským sdružením, kterému se za krátkou dobu své existence podařilo zanechat velkou stopu. resite se zaměřuje především na veřejný prostor, nábřeží a městkou mobilitu. V roce 2012 se sdružení podařilo uspořádat festival s konferencí téměř po celé Praze. V červnu roku 2013 proběhne další ročník festivalu. Mimo tento festival se během celého roku podílí na dalších projektech a akcích. urbanact urbanact vznikl jako studentský projekt, v rámci něhož proběhla řada přednášek a následný workshop, díky kterému bylo na dva dny změněno nevyužité místo části pražské náplavky na živoucí prostor plný lidí. Po skončení této části projektu se tým urbanact rozhodl pokračovat v aktivitách spojených s veřejným prostorem a iniciuje a podílí se na řadě dalších projektů.

26 23 Letná sobě Občanské sdružení Letna sobě se již dlouhou dobu prostřednictvím svých projektů snaží o zlepšení situace veřejného prostoru na pražské Letné a upozorňuje na řadu problémů a kauz. Arnika Arnika je neziskovou organizací, která sdružuje lidi, kteří mají zájem o vytvoření lepšího životního prostředí. Arnika má za sebou již celou řadu úspěšných projektů a zdárně se ji daří naplňovat své cíle. Nadace Partnerství Nadace Partnerství je největší nadací zaměřující se na lidi a přírodu u nás. Nadace poskytuje granty, odborné služby a vzdělávání. Jednou z podporovaných oblastí je mimo jiné výsadba a péče o stromy a zeleň v krajině i ve městech. Nadace Proměny Nadace Proměny je neziskovou organizací, která podporuje proměny měst se zapojením místních obyvatel a rozvíjí povědomí společnosti o architektuře, krajinné tvorbě a vlivu prostředí na člověka. Nadace poskytuje svou pomoc v rámci grantových programů Parky a Zahrada hrou.

27

28

Co přinesly projekty v Hostětíně 20 let na cestě k energetické soběstačnosti

Co přinesly projekty v Hostětíně 20 let na cestě k energetické soběstačnosti Co přinesly projekty v Hostětíně 20 let na cestě k energetické soběstačnosti Třetí, přepracované vydání Co přinesly projekty v Hostětíně 20 let na cestě k energetické soběstačnosti Editor: Jan Labohý

Více

Tereza Vošahlíková EKOŠKOLKY A LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY. Praktický manuál pro aktivní rodiče, pedagogy a zřizovatele mateřských škol

Tereza Vošahlíková EKOŠKOLKY A LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY. Praktický manuál pro aktivní rodiče, pedagogy a zřizovatele mateřských škol Tereza Vošahlíková EKOŠKOLKY A LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY Praktický manuál pro aktivní rodiče, pedagogy a zřizovatele mateřských škol Tereza Vošahlíková EKOŠKOLKY A LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY PRAKTICKÝ MANUÁL PRO

Více

Podnikejme. jinak. Toto sousloví patřilo kdysi snad výhradně. Malá domů. Co najdete uvnitř. Vision 21. Návštěva v Cardiffu u Steva Garretta

Podnikejme. jinak. Toto sousloví patřilo kdysi snad výhradně. Malá domů. Co najdete uvnitř. Vision 21. Návštěva v Cardiffu u Steva Garretta Podnikejme jinak sociální ekonomický environmentální Zpravodaj projektu Rodina a zaměstnání inovace pro venkov číslo 4 Malá domů Toto sousloví patřilo kdysi snad výhradně ke sportovnímu slangu, dnes se

Více

Udržitelná a bezpečná doprava - kam pro inspiraci? praktické informace a ukázkové příklady ze Zdravých měst

Udržitelná a bezpečná doprava - kam pro inspiraci? praktické informace a ukázkové příklady ze Zdravých měst Udržitelná a bezpečná doprava - kam pro inspiraci? praktické informace a ukázkové příklady ze Zdravých měst Tato publikace byla vydána k 10. výročí konference Doprava a technologie k udržitelnému rozvoji

Více

TVORBA MARKETINGOVÉHO MIXU PRO VYUŽITÍ NEPOUŽÍVANÝCH PLOCH V PRAZE 12

TVORBA MARKETINGOVÉHO MIXU PRO VYUŽITÍ NEPOUŽÍVANÝCH PLOCH V PRAZE 12 SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Marketing a management TVORBA MARKETINGOVÉHO MIXU PRO VYUŽITÍ NEPOUŽÍVANÝCH PLOCH V PRAZE

Více

EKOŠKOLKY A LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY

EKOŠKOLKY A LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY EKOŠKOLKY A LESNÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY Praktický manuál pro aktivní rodiče, pedagogy a zřizovatele mateřských škol Tereza Vošahlíková a kol. MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ STÁTNÍ FOND ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ ČR

Více

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU

ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT OD MYŠLENKY K REALIZACI PROJEKTU OBSAH 1 PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT...3 2 OBLASTI, Z KTERÝCH PROGRAM ŠKOLA PRO UDRŽITELNÝ ŽIVOT ČERPÁ, A KTERÝCH SE DOTÝKÁ...4 2.1 Udržitelný

Více

MANUÁL ENERGETICKY ÚSPORNÉ ARCHITEKTURY. novostavby / panelové domy / změny staveb / historické objekty

MANUÁL ENERGETICKY ÚSPORNÉ ARCHITEKTURY. novostavby / panelové domy / změny staveb / historické objekty MANUÁL ENERGETICKY ÚSPORNÉ ARCHITEKTURY novostavby / panelové domy / změny staveb / historické objekty 4 6 18 19 22 26 35 39 42 44 47 51 56 59 64 64 70 71 71 72 73 76 78 80 84 ÚVODNÍ BLOK (ODBORNÝ GARANT

Více

Přechody na míru pro naše ryby

Přechody na míru pro naše ryby Informační zpravodaj Operačního programu Životní prostředí ČÍSLO 10 11 I LISTOPAD PROSINEC 2012 I zdarma I www.opzp.cz Novela zákona o veřejné podpoře doplnila chybějící pojmy a odkazy na evropské předpisy,

Více

Časopis pro občany Přerova nad Labem a okolí. ZDARMA. Proč Přerovský zpravodaj?

Časopis pro občany Přerova nad Labem a okolí. ZDARMA. Proč Přerovský zpravodaj? P Ř E R O V S K Ý ZPRAVODAJ Časopis pro občany Přerova nad Labem a okolí. ZDARMA 2006 1 Proč Přerovský zpravodaj? Petr Vilgus Vážení čtenáři. Držíte v rukou první číslo Přerovského zpravodaje. Možná vás

Více

č íslo 5 roč ník 2 ř íjen 2004

č íslo 5 roč ník 2 ř íjen 2004 č íslo 5 roč ník 2 ř íjen 2004 h l a v n í t é m a : O C H R A N A K L I M A T U 12 tun CO 2 na naši hlavu V Krásensku se rozdávaly krabice energie Energy in Minds ve Zlíně Tony Blair mění žebříček politických

Více

Místo herny bude multimediální nahrávací studio, z nevyužitých prostor je posilovna místní komunita mění tvář centra Brna

Místo herny bude multimediální nahrávací studio, z nevyužitých prostor je posilovna místní komunita mění tvář centra Brna Zpravodaj městské části Brno-střed Číslo 3 Březen 2015 Ročník XXIV městská část zpravodaj osobnost měsíce Rozhovor s Petrem Horkým na str. 24 26 Březen je podle gregoriánského kalendáře třetí měsíc v roce.

Více

Hnutí DUHA Friends of the Earth Czech Republic. Nezávisle. Jak se žije s nízkou spotřebou fosilních paliv

Hnutí DUHA Friends of the Earth Czech Republic. Nezávisle. Jak se žije s nízkou spotřebou fosilních paliv Hnutí DUHA Friends of the Earth Czech Republic Nezávisle Jak se žije s nízkou spotřebou fosilních paliv Autoři: Karel Polanecký, Ivo Kropáček, Míla Zemanová Palánová, Karel Srdečný (kapitola Vlastní výroba

Více

Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15

Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15 ZPRAVODAJ STATUTÁRNÍHO MĚSTA OPAVY 06/2013 06 ČÍSLO Studenti točí dokumentární film o opavském Špiónovi na str. 15 Uvnitř najdete Vandalové zničili alej na Slezské magistrále na str. 4 Na nepořádek ve

Více

Duben přinesl nového premiéra

Duben přinesl nového premiéra Nezávislý měsíčník pro kraje, města a obce ČR www.krajskenoviny.cz číslo 04 / duben 2009 ročník 8 cena 15 Kč Pohádkové zážitky na hradech a zámcích Značka Česká republika nyní zažívá bezprecedentní publicitu,

Více

GENEREL BEZMOTOROVÉ DOPRAVY PRAHY 8

GENEREL BEZMOTOROVÉ DOPRAVY PRAHY 8 GENEREL BEZMOTOROVÉ DOPRAVY PRAHY 8 pracovní verze Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. Podklad pro veřejné projednání dne 27. 8. 2015 OBSAH Předmluva... 3 Výchozí předpoklady Generelu... 5 Programové

Více

Domácí ekologie, odpadové hospodářství

Domácí ekologie, odpadové hospodářství Publikace je zpracována v rámci projektu Udržitelný rozvoj a environmentální výchova ve vzdělávání pedagogických pracovníků, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.3.00/14.0075 Monika PŮBALOVÁ Domácí ekologie,

Více

Realitní magazín. příloha deníku E15. listopad 2014 samostatně neprodejné

Realitní magazín. příloha deníku E15. listopad 2014 samostatně neprodejné Realitní magazín. příloha deníku E15 listopad 2014 samostatně neprodejné 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 Nejlepší ceny www.trigema.cz / informace na byty.trigema.cz nebo na bezplatné lince 800 340 350 1 EKOCITY

Více

měsíčník pro firmy a veřejnou správu prosinec 2010

měsíčník pro firmy a veřejnou správu prosinec 2010 Hlavní téma PPP PR0jekty Zaměřeno na Rok 2011 měsíčník pro firmy a veřejnou správu prosinec 2010 PPP projekty na vzestupu? 4 Závěry konference Moravské obce a města 8 Rozhovor s ředitelem Povodí Moravy

Více

StRatEGiE tvorby VEřEJNÝCh prostranství

StRatEGiE tvorby VEřEJNÝCh prostranství Městské prostory cesta k městu uzpůsobenému pro život StRatEGiE tvorby VEřEJNÝCh prostranství jako součást projektu UrbSpace The author: Prof. Richard Stiles, Institute for Urban Design and Landscape Architecture,

Více

2012 Trast pro ekonomiku a společnost Editoři: Naďa Johanisová, Stanislav Kutáček, Nikola Marková, Lenka Parkánová Recenzovala: Lenka Sobotová,

2012 Trast pro ekonomiku a společnost Editoři: Naďa Johanisová, Stanislav Kutáček, Nikola Marková, Lenka Parkánová Recenzovala: Lenka Sobotová, 2012 Trast pro ekonomiku a společnost Editoři: Naďa Johanisová, Stanislav Kutáček, Nikola Marková, Lenka Parkánová Recenzovala: Lenka Sobotová, Univerzita Palackého v Olomouci 2 Trast pro ekonomiku a společnost......je

Více

Institutions for the Future, s.r.o. Základní dokument Projekt Krumlovia VZDĚLÁVACÍ MĚSTEČKO VZDĚLÁVACÍ MĚSTO

Institutions for the Future, s.r.o. Základní dokument Projekt Krumlovia VZDĚLÁVACÍ MĚSTEČKO VZDĚLÁVACÍ MĚSTO Základní dokument Projekt Krumlovia VZDĚLÁVACÍ MĚSTEČKO VZDĚLÁVACÍ MĚSTO Krumlovia je projekt vzdělávacího městečka s mezinárodní universitou v areálu Vyšný v Českém Krumlově. Jeho součástí jsou vysoká,

Více

STATUTÁRNÍ MĚSTO OSTRAVA

STATUTÁRNÍ MĚSTO OSTRAVA STATUTÁRNÍ MĚSTO OSTRAVA KVĚTEN 2008 Českobratrská ulice byla předána řidičům Po téměř dvou letech byly ukončeny práce na rekonstrukci jedné z nejrušnějších dopravních tepen v centru Ostravy ulici Českobratrské.

Více

Úspěšný žadatel VS Rychleby Příklady z praxe. letter. Pokračuji jen v tom, co znám a co umím.. Rozhovor

Úspěšný žadatel VS Rychleby Příklady z praxe. letter. Pokračuji jen v tom, co znám a co umím.. Rozhovor 1/2011 letter Nová ekonomika, o.p.s. www.nova-ekonomika.cz www.socialni-ekonomika.cz www.public-procurement.cz www.diversity-management.cz 02 editorial 01 sociální podnikatel 01 ROZHOVORY 01 ODBORNÝ PŘÍSPĚVEK

Více

Evropský týden mobility 2005

Evropský týden mobility 2005 Evropský týden mobility 2005 16. 22. září Evropská příručka pro orgány místní samosprávy Rady a užitečné informace k organizaci projektu EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY s ústředním tématem DO PRÁCE A DO ŠKOLY

Více

Strategie pro kulturu, umění, sport a volný čas na Praze 14 pro léta 2014 2024

Strategie pro kulturu, umění, sport a volný čas na Praze 14 pro léta 2014 2024 Strategie pro kulturu, umění, sport a volný čas na Praze 14 pro léta 2014 2024 Zadavatel: Praha 14 kulturní pro MČ Praha 14 Zpracovatel: Kvas o. s., Olga Škochová a Jakub Deml Spolupráce na zpracování

Více

ČSOB a Era pro podporu regionů

ČSOB a Era pro podporu regionů Vítězné projekty Menších komunitních grantů ČSOB : JIHOČESKÝ KRAJ Krajina Mikuláše Rutharda Obnova starých krajinných struktur na Chlumecku a jejich hospodářské využití aneb Přiveď ovečku na pastvu a vysaď

Více

Rekonstrukce Štefánikovy a Rýdlovy ulice. březen / 2014. Hlavní téma: Kompletní oprava ve čtyřech etapách bude trvat až do září

Rekonstrukce Štefánikovy a Rýdlovy ulice. březen / 2014. Hlavní téma: Kompletní oprava ve čtyřech etapách bude trvat až do září VĚSTNÍK MĚSTA A MĚSTSKÉHO ÚŘADU ŘÍČANY březen / 2014 Hlavní téma: Rekonstrukce Štefánikovy a Rýdlovy ulice Kompletní oprava ve čtyřech etapách bude trvat až do září Slovo úvodem Tomáš Mařík tajemník Vážení

Více

EKONOMICKÉ ALTERNATIVY NA JIŽNÍ MORAVĚ

EKONOMICKÉ ALTERNATIVY NA JIŽNÍ MORAVĚ o.s. Horní mlýn Ve spolupráci s ČSOP Veronica, Ústavem lesnické botaniky, dendrolegie a geobiocenologie a Ústavem lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky Mendelovy univerzity v Brně EKONOMICKÉ ALTERNATIVY

Více

Širokopásmové město Orientační plán pro veřejnou správu

Širokopásmové město Orientační plán pro veřejnou správu 2010 Širokopásmové město Orientační plán pro veřejnou správu 01 02 03 04 ČÁST PRVNÍ Vysvětluje důležitost broadbandu pro samosprávu a objasňuje, proč je v této oblasti vhodná její aktivní účast... 6 ČÁST

Více