Spolek neslyšících Plzeň

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Spolek neslyšících Plzeň"

Transkript

1 Spolek neslyšících Plzeň. Čas bilancování Malá ručička pomalu ukazuje půlnoc, ale velké se ještě moc nechce ukousnout čas ze starého roku a začít počítat s novým letopočtem. Na konci letopočtu je číslovka nula, která při psaní nikde nezačíná ani nekončí. A přemýšlím, co nás v roce 2010 čeká. Bude toho jistě hodně, ale na výročí, která nás čekají nesmíme zapomenout. V roce 2010 město Plzeň bude mít 715. výročí od svého založení českým panovníkem Václavem II. v roce Další vzpomínka se váže k roku 1695, kdy byl v Plzni popraven vůdce chodské rebelie Jan Sladký Kozina. Letos to bude 315 let od jeho popravy a před 80 lety se objevily na loutkové scéně prvně loutky Spejbla a Hurvínka, které velmi proslavily město Plzeň. Sedím v křesle a listuji všemi Bulletiny, které jsme vydali v minulém roce. A zjistil jsem zajímavou věc, že jsem Vás několikrát zval na zajímavé akce do Chanovic. Zamyslel jsem se a zjistil, že o této vesničce nic nevím, a tak jsem se vydal po stopách informací, s kterými vás seznámím na některé z dalších stránek. Při bilancování činnosti musím konstatovat, že se nám spousta akcí podařila, ale některé nebyly naplněny tak, jak bych si představoval. Je to asi dáno tím, že naše členská základna pomalu ale jistě stárne, což se odráží i při výběru akcí, které bychom chtěli dělat. Tento problém se nám podařilo koncem roku částečně zmírnit díky nákupu projektoru, který umožňuje našim členům získávat větší přehled pomocí projekce. Také nesmíme zapomenout, že v loňském roce oslavil Klub šipkařů svoje 10leté výročí svojí činnosti. K tomuto jubileu byl uspořádán turnaj, který se velmi vyvedl a tak přejeme šipkařům hodně sportovního štěstí. Na závěr mého bilancování přeji všem členům, aby se jim v roce 2010 dařilo dobře a všechny problémy se jim vyhýbaly.

2 Historie Chanovic Chanovice je malá vesnička, která leží na hranici okresů Klatovy, Plzeň-jih a Strakonice. První informace jsou z roku 1352, kde je janovický kostel uveden jako farní. Majitelé byli chanovští vladykové, kteří měli ve svém znaku dva trojzubé kříže. Poslední majitelem byl baron František Goldegga, který byl střelen dávkou ze samopalu do břicha. Druhý den umírá ve strakonické nemocnici. Zastřelen byl Viktorem a Šilhavým. kteří si hráli na vojáky partyzány. Od se zámek změnil na základní školu. Od 90. let patří zámek vesnici Chanovice. V této vsi se podařilo v roce 1993 najít vhodný pozemek, kde by se mohl instalovat skanzen, kde by se instalovaly zajímavé stavby z Plzeňského kraje. V tomto skanzenu se v současné době nacházejí tyto stavby: špýchar, kolna se stodůlkou, roubená stodola, kopie zděné sušárny na ovoce, obytná roubená chalupa, dřevorubecký srub, roubený čeledník, kopie výklenková kaple, litinový a kovaný kříž na žilovém podstavci. Při stavbě kolny se zjišťovalo stáří dřeva a bylo zjištěno, že trámy byly káceny v letech Dřevo z vchodových zárubní je z roku V současné době se v tomto skanzenu ukazuje forma tehdejšího bydlení, zemědělská činnost, podomácká výroba a řemesla z období druhé poloviny 18. století do první poloviny 20. století. Dále se tam pořádají různé zajímavé akce, které připomínají historii našeho kraje. 8. ročník ankety Strom roku 2009 Žijeme v době, která je velmi uspěchaná a ani jsme si nestačili všimnout, že příroda kolem nás se pomalu mění. A tak Nadace Partnerství spolu s Ministerstvem životního prostředí ČR vyhlásilo v roce 2009 již 8. ročník ankety Stromu roku. Důvodem k uspořádání této ankety je rozvíjet vztah lidí k přírodě a k péči o přírodní a kulturní dědictví našich předků, způsobem rozvíjet vztah lidí k životnímu prostředí a motivovat k péči o přírodní i kulturní dědictví.

3 Vítězem ankety se stala Kotelská lípa z Libereckého kraje je stará 950 let, vysoká 25 metrů a obvod kmene je 970 cm. Přežila zničení obce během husitského nájezdu v roce 1444 nebo napadení náchodskými a čáslavskými sedláky v roce Zažila vysídlování německých občanů po 2. světové válce. (Vpravo je vítězná Kotelská lípa, vlevo dub z Kladrub ) Plzeňský kraj zastupoval dub u kláštera v Kladrubech, který se umístil mezi 12 finalisty na 3. místě. Strom stojí na místě, odkud v roce 1421 husité pod vedením Jana Žižky dobývali klášter. Dub byl součástí stromové aleje, kde mohutná vichřice v roce 1843 vyvrátila všechny stromy až na tři. Strom toto řádění větru přežil se dvěma dalšími stromy. Stáří stromu je odhadováno na 500 let, výška činí 22 metrů a obvod stromu je 740 cm. Blovice a státní vlajka Prvorepubliková Československá republika je v roce 1920 již druhým rokem suverénním samostatným státem, který má svoje Národní shromáždění. Toto Národní shromáždění v roce 1920 uzákonilo návrh vlajky jako československý státní symbol. Autorem naší státní vlajky se stal blovický rodák Jaroslav Kursa, který se narodil roku 1875 v učitelské rodině. Sám také pak krátký čas učiteloval. Byl výtvarně nadaný a měl hluboké heraldické znalosti. V roce 1919 přinesl komisi pro státní symboly dopodrobna vypracovaný návrh vlajky s modrým klínem. Autorství jeho návrhu na vlajku mu bylo velmi dlouho upíráno. V roce 1920 měl jednání ve Vídni o rozdělení majetku bývalého Rakouska Uherska. Jeho nepřítomnosti využil akademický malíř Jaroslav Jareš, který mu návrh sebral a říkal, že patří jemu. Jareš také měl návrh vlajky, ale s červeným klínem. Podobnou vlajku možná zhotovil i Čechoameričan Josef A. Knedlhans, který s ním vítal prvního československého prezidenta T. G. Masaryka při návštěvě v New Yorku. Důkazy ale neexistují. Česká vexilologická společnost (zabývá se studiem vlajek) nedávno obhájila Kursovo autorství na vlajku. Po většinu života pracoval jako archivář ministerstva vnitra a pak v Ústřední matice školské. Kursa žil dlouhá léta na pražských Vinohradech a zemřel roku 1950 bez potomků jako neznámý muž.

4 Přednášky a různé akce Ve středu 7. října 2009 proběhl v prostorách spolku Den otevřených dveří, který byl vyhlášen v rámci Týdne sociálních služeb, které vyhlásilo MPSV. Spolek pro tento ten zajistil výstavu fotografií, jak historických, tak i současných ze života neslyšících v Plzni. Pan Reichert, který je i našim členem nám zapůjčil svojí ukázku válečných modelů, která se všem moc líbila. I naše ženy nezůstaly pozadu a připravily si ukázku ručních prací. V odpoledních hodinách pak sl. Bc. Hanzlíčková předvedla návštěvníkům ukázku výuky znakového jazyka. Na Den otevřených dveří přijeli i známí z Klatov a Prahy. Ve čtvrtek se uskutečnila přednáška na téma Deaflympiáda. Tato specifická olympiáda neslyšících se v letošním roce konala na Tchaj-wanu, kde byli zastoupeni i naši sportovci. Cílem přednášky bylo informovat členy o vzniku a historii této olympiády a připomenout jim největší akci neslyšících ve sportovním světě. Ve středu se v rámci Klubu žen konala přednáška na téma, které je ženám velmi blízké a to Předvánoční úklid. Přítomné ženy se dozvěděly nové trendy při používání mycích prostředků při úklidu domácnosti. Hovořilo se také o eko prostředcích, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Informaci podávala paní Volejníková, která je sama členkou Klubu žen. V polovině listopadu, a to ve středu 12. proběhla přednáška na zajímavé téma, Krokodýlí zoo. Tato zoologická zahrada se nachází v Protivíně a je soukromá. Majitel tohoto zoo se specialïzuje pouze na chov krokodýlů z celého světa. Přednáška byla doplněna fotografiemi a úryvky z TV pořadu Toulavá kamera. Blížící se vánoční svátky ovlivnily další téma přednášky, která byla s názvem Jak nejlépe ušetřit jídlo. Cílem bylo podat informace o tom, že se většinou vyplatí koupit ekonomická balení, která v přepočtu vyjdou levnější. A protože se blížily svátky, tak se přítomným připomělo, že kromě vánočního lahodného cukroví je zdraví prospěšné jíst ovoce,zeleninu, obiloviny a luštěniny. Přednášející paní Volejníková ještě prozradila přítomným ženám malý fígl na loupání vařených brambor. Po skončení přednášky si ženy mezi sebou vyměňovaly různé názory. Středa , která je těsně před Vánoci se nesla v duchu vánočních svátků. Tomu také odpovídala přednáška,která se jmenovala Tradice vánočního cukroví. Přítomní byli seznámeni s historií vánočního cukroví.vše bylo doplněno ukázkou a ochutnávkou různého vánočního cukroví.

5 Sportovní zprávy a výsledky V sobotu se sešli zájemci o hru v šipky opět v prostorách Spolku v Plzni, aby si změřili mezi sebou síly. Konal se zde 11. ročník Putovního poháru mužů a 7. ročník Putovního poháru žen v šipkách jednotlivců 301 double. Mužů bylo celkem 17 a nejlépe se umístil Bufka V. ze Spolku Plzeň,který získal 50 bodů. Na místě hned za ním se umístil Kalina ze SKN Plzeň s počtem 38bodů a na dalším medailovém místě byl Cedrech s 28 body opět ze SKN Plzeň. Žen bylo přítomno 8 a svedly mezi sebou vyrovnaný boj. Na 1.místě se umístila paní Kvapilová z PSN Praha s 22 body. 2.místo získala Ulmanová ze Šumavského spolku neslyšících Klatovy s počtem 15 bodů. Další medailové místo, a to 3. získala paní Drahokoupilová ze SKN Hradec Králové s počtem 10 bodů. Necelý týden po Mikuláši v sobotu se uspořádal Vánoční turnaj dvojic v šipkách opět v prostorách Spolku. Účast na tomto turnaji byla menší, než se očekávalo a tak přihlášené 4 páry svedly mezi sebou zajímavé boje. Jako první skončil pár v sestavě Šilhánek L. a Bufka, který nasbíral 6 bodů. Druhé místo obsadila dvojice Veszpremii a Reichert s počtem 4 bodů. Třetí místo obsadila jediná dvojice, která byla mix v sestavě Pavlíková a Šídlo. Získala 2 body a jako poslední se umístila dvojice Vaněk a Spurný, která nezískala ani jeden bod. Druhý vánoční svátek se nesl v duchu Vánoční turnaj ve dvojboji (prší a joker), kterého se celkem zúčastnilo 32 hráčů. Z tohoto počtu bylo 20 mužů, kteří mezi sebou svedli zajímavé klání. Na 1. místě se umístil Vaněk ze SKN Plzeň s počtem 830 bodů, na 2.místě ty byl opět zástupce SKN Plzeň,pan Pytelka, který měl 1001 bodů. Jako jediný kdo zachraňoval čest Spolku byl pan Veszpremii, který se umístil na 3. místě s počtem 1084 bodů. Mezi 12 ženami se nejlépe umístila paní Bajerová Květa z I. PSKN Praha s 1345 body. Druhé místo obsadila zástupkyně Spolku paní Zimolová Emilie s 1455 body a jako třetí byla Šilhánková Anna ze Spolku Plzeň s 1519 body. Archiv města Plzně Vás zve do mázhauzu plzeňské radnice na výstavu Archivem města Plzně v minulosti i současnosti V červnu 2009 jsme si připomněli 140 let od jmenování prvního městského archiváře a v roce 2008 zase 60 let samostatné existence archivu. Nabídne pohled obrazem a písmem nejen do nitra archivních prostor minulých desetiletí i přítomnosti, ale hlavně přiblíží to nejcennější, co ukrývají archivní depozitáře. Výstava potrvá od do Výstava je zdarma.

6 Ekologicko - charitativní akce Sbírej toner Spolek neslyšících Plzeň se zapojil do charitativní akce, která je určena pomoci lidem s mentálním postižením. Smyslem akce je sbírat již prázdné inkoustové nebo tonerové kazety, které se používají v domácích tiskárnách nebo kopírkách. Pokud máte doma prázdnou kazetu, tak jí vložte do jakéhokoliv obalu a odneste ji do sběrného boxu, který je umístěný ve Spolku neslyšících Plzeň, Tylova 14. Tiskové kazety budou ekologicky zrecyklovány a za každou kazetu dostane ústav s mentálním postižením finanční příspěvek. Nasbírané kazety ve Spolku pomohou finančně Domovu pro osoby se zdravotním postižením v Bystřici nad Úhlavou v Plzeňském kraji. Akce probíhá v termínu od Víte, že... V roce 1936 existovalo v Československu celkem obecných škol. Z toho bylo německých, 875 maďarských, 90 polských, 600 ruských, 4 rumunské a 7 hebrejských. V roce 1936 existovaly u nás jesle a mateřské školky. Celkem jich bylo 2 746, navštěvovalo je celkem dětí a staralo se o ně celkem učitelek. V makedonském parlamentu byl schválen znakový jazyk Makedonská asociace neslyšících zveřejnila, že dne 18.října 2009 byl makedonským parlamentem přijat zákon pro znakový jazyk. Makedonie je tedy první v Balkánských zemích. Věříme, že jeho obsah zlepší situaci v sociální oblasti a vzdělávání. Lidská práva Dr. Adam Kosa (původem Madˇar) je historicky první neslyšící europoslanec z celé Evropy. Jeho první prezentace v Evropském parlamentu povzbudila zejména "lidské práva" v souvislosti menšinových jazyků. Neslyšící poslankyni v Rakousku MgA. Helen Jarmer" Paní Helen Jarmer, získala úspěšný mandát strany Zelených do rakouského parlamentu. Je první neslyšící členka rakouského parlamentu v historii.

7 Lékařská pohotovost v Plzni od Všeobecná lékařská pohotovost Poliklinika Denisovo nábř., Denisovo nábřeží 4, Plzeň Městská poliklinika, Francouzská 4, Plzeň ZZ Plzeň, Lidická 27, Plzeň Pohotovostní služba Denisovo a ZZ Plzeň je zajištěna ve všední dny vždy od 18 do 6 hodin, o víkendech a svátcích nepřetržitě. Pohotovostní služba Městská poliklinika je od 18 7 hodin, o víkendech a svátcích nepřetržitě.. Dětská pohotovostní služba Nemocnice U svatého Jiří, Staniční 74, Plzeň Pohotovostní služba je zajištěna ve všední dny vždy od 17 do 7 hodin, o víkendech a svátcích nepřetržitě Stomatologická (zubní) pohotovost FN Plzeň, alej Svobody 80, vchod F, 7. nadzemní podlaží Stomatologická klinika zajišťuje zubní pohotovost pro pacienty z Plzeňského kraje. Pohotovostní služba je zajištěna ve všední dny vždy od 18 do 6 hodin, o víkendech a svátcích od 7 do 7 hodin. Pacienti, kteří přijdou na pohotovost musí uhradit regulační poplatek ve výši 90 korun v hotovosti. Aby bylo ošetření na pohotovosti zadarmo, stačí po zaplacení poplatku vyplnit žádost o vrácení peněz a kraj vám pak peníze vrátí. Rychlá záchranná služba - telefonní číslo 155 Snížení příspěvku na provoz motorového vozidla Od na základě vyhlášky MPSV č. 451/2009 bude nižší příspěvek na provoz motorového vozidla o 50 % u II. stupně a o 20 % u III. stupně. Výše příspěvku na provoz motorového vozidla pro občany, jejichž zdravotní postižení odůvodňuje přiznání mimořádných výhod pro těžce zdravotně postižené občany III. stupně, Kč u jednostopého vozidla a Kč u ostatních vozidel a pro občany, jejichž zdravotní postižení odůvodňuje přiznání mimořádných výhod pro těžce zdravotně postižené občany II. stupně, Kč u jednostopého vozidla a Kč u ostatních vozidel. Ustanovení 36 odst. 4 věty druhé platí obdobně. Občanu uvedenému ve větě první se výše příspěvku na provoz motorového vozidla vyplaceného na rok 2010 zvýší podle 36 odst. 5, jestliže v roce 2010 ujede ze závažných důvodů více než km.".

8 leden březen ledna sobota h. Valná hromada, členská schůze 27. ledna středa h. Přednáška - Změny v důchodu 30. ledna sobota h. Zimní turnaj v jednotlivcích Joker 3. února středa h. Výroba a lití mýdel 6. února sobota h. Zimní turnaj jednotlivců 301 double 17. února středa h. Přednáška Hrady a zříceniny I. 20. února sobota h. Zimní vycházka 10. března středa h. Přednáška Hrady a zříceniny II. 24. března středa h. Ukázka velikonoční výzdoby (možnost vyrobit si kraslici) 27. března sobota Jarní vycházka Stálé akce ve Spolku: Středa h. Cvičení jógy h. Klub žen Čtvrtek h. Klub seniorů SLEDUJTE NÁSTĚNKU, ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA Oslavujeme životní výročí našich členů Frolík Miroslav Hytha Zdeněk Tradiční akce v Plzni a okolí Český rok na vsi, Zoo Plzeň (rozpustilé vyhánění zimy) Valentýnský trh, nám. Republiky Plzeň Josefovský trh, nám. Republiky Plzeň Bulletin vydává Spolek neslyšících Plzeň jen pro vnitřní potřebu.

9

BULLETIN 1/2012 04. 04.12

BULLETIN 1/2012 04. 04.12 Spolek neslyšících Plzeň BULLETIN 1/2012 04. 04.12 Vážení členové, dostáváte do rukou první číslo letošního Bulletinu s velkým zpožděním. Situace byla způsobena změnou ve spolku, která proběhla koncem

Více

Veselé Velikonoce! DUBEN 2010. Pranostiky. Městský úřad informuje... ROČNÍK XX. ČÍSLO 212

Veselé Velikonoce! DUBEN 2010. Pranostiky. Městský úřad informuje... ROČNÍK XX. ČÍSLO 212 www.zdirec.cz Cena 5, Kè DUBEN 2010 ROČNÍK XX. ČÍSLO 212 Veselé Velikonoce! S velikonočními svátky přichází do našich domovů jaro, sluníčko a všechno to hezké, na co po dlouhé a studené zimě čekáme. Květinářky

Více

Architektonická studie radnice v Obříství Ing. arch. Květoslav Přibyl

Architektonická studie radnice v Obříství Ing. arch. Květoslav Přibyl DEF-1.QXD 10.3.2004 09:42 StrÆnka 1 Architektonická studie radnice v Obříství Ing. arch. Květoslav Přibyl Vážení a milí spoluobčané, dříve než jsme se nadáli, je tu opět nový rok. Nedávno jsme přivítali

Více

KRONIKA města Dvůr Králové nad Labem za rok 1994

KRONIKA města Dvůr Králové nad Labem za rok 1994 KRONIKA města Dvůr Králové nad Labem za rok 1994 Autorka kroniky: Hana Orálková 17. února: Co se musí umět. Hudebně výchovný pořad Pavla Nováka pro žáky II. Stupně základních škol 18. února: Ples firmy

Více

Slovo starosty AKTUÁLNÍ INFORMACE NA WWW.KZPRESTICE.CZ. Měsíčník pro Přeštice a okolí Vydává Město Přeštice DUBEN 2009

Slovo starosty AKTUÁLNÍ INFORMACE NA WWW.KZPRESTICE.CZ. Měsíčník pro Přeštice a okolí Vydává Město Přeštice DUBEN 2009 Ročník XV. DUBEN 2009 Měsíčník pro Přeštice a okolí Vydává Město Přeštice Slovo starosty Vážení spoluobčané, nástupem jara přichází i úklid města po zimních měsících. V dubnu proběhne ve větší části města

Více

ZPRAVODAJ pravidelný měsíčník městské části Brno-Žabovřesky

ZPRAVODAJ pravidelný měsíčník městské části Brno-Žabovřesky ŽABOVŘESKÝ ZPRAVODAJ pravidelný měsíčník městské části Brno-Žabovřesky www.zabovresky.cz ročník 25 číslo 5 květen 2015 Vážení sousedé, milí spoluobčané, na poslední Hovory s občany byli pozváni i zástupci

Více

Leden 2011 PF 2011. ročník dvacátý OBSAH: ZDARMA. Ze dubských středních škol... Půlnoční mše VIVAjump byla úspěšná Pozvánka na veselici sportovců

Leden 2011 PF 2011. ročník dvacátý OBSAH: ZDARMA. Ze dubských středních škol... Půlnoční mše VIVAjump byla úspěšná Pozvánka na veselici sportovců Leden 2011 ročník dvacátý ZDARMA PF 2011 OBSAH: Slovo starosty Rozpočet města na rok 2011 Poplatková povinnost Zápisy do 1. tříd ZŠ MP informuje... SMM informuje... Ceník inzerce Prezentace města Dubí

Více

Kraj voněl cukrovím, zabijačkou i purpurou

Kraj voněl cukrovím, zabijačkou i purpurou Září 2014 MĚSÍČNÍK PRO OBČANY VYSOČINY ROČNÍK 11 ČÍSLO 12 PROSINEC 2014 Náklad 224 000 výtisků REGIONTOUR Brno 15. 18. ledna 2015, výstaviště Brno, pavilon P, stánek 104 Motto: Barvy Vysočiny. Těšíme se

Více

Sbor dobrovolných hasičů Všemina

Sbor dobrovolných hasičů Všemina červen 2014 Číslo 2 Ročník XVI. V LISTĚ NALEZNETE: Sbor dobrovolných hasičů Všemina Z jednání zastupitelstva obce Ze všeminské matriky str. 2 Příjemně prožitý květnový den Naši jubilanti MO ČČK str. 3

Více

únor 2014 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 KRESBA: PAVEL TALAŠ

únor 2014 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 KRESBA: PAVEL TALAŠ únor 2014 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 KRESBA: PAVEL TALAŠ Zprávy ze zasedání rady Kompletní seznam usnesení a jejich úplné znění najdete na internetových stránkách www.praha13.cz

Více

Barňák. Cena 5 Kč. Přísloví pro květen:jestliže v Máji neprší, tehdy to Červen převrší.

Barňák. Cena 5 Kč. Přísloví pro květen:jestliže v Máji neprší, tehdy to Červen převrší. Barňák Květen 2007 STRAŠICKÝ MĚSÍČNÍK ROČNÍK XV MK ČR E 128 33 Vydává Obecní úřad ve Strašicích Odpovědná redakce: Alena Dušková, Mgr. Tomáš Makaj Internetová verze: Globalweb (Redakce neodpovídá za obsahovou

Více

únor 2015 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 FOTO: LIBUŠE JURÁČKOVÁ

únor 2015 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 FOTO: LIBUŠE JURÁČKOVÁ únor 2015 STODŮLECKÝ POSEL Zpravodaj Městské části Praha 13 FOTO: LIBUŠE JURÁČKOVÁ Zprávy ze zasedání rady Kompletní seznam usnesení a jejich úplné znění najdete na internetových stránkách www.praha13.cz

Více

Spálenopoříčský zpravodaj

Spálenopoříčský zpravodaj Spálenopoříčský zpravodaj 14. ročník 12. prosinec 2004 V Á N O Č N Í V Y D Á N Í ************************************************************************************* Vážení občané. Prožíváme advent. Dobu

Více

Slovo starosty. Městská policie rozšířila projekt Poznej svého strážníka. do všech městských částí ÚNOR 2012

Slovo starosty. Městská policie rozšířila projekt Poznej svého strážníka. do všech městských částí ÚNOR 2012 ÚNOR 2012 ZPRAVODAJ Městské části Brno-Řečkovice a Mokrá Hora ČÍSLO 2., ROČNÍK XXI Slovo starosty Vážení spoluobčané, v říjnovém vydání našeho zpravodaje jsem, mimo jiné, informoval o zahájení investiční

Více

BESEDNÍK. noviny města kravaře. duben 2011 číslo 183. Změny v zámeckém parku str. 4. Máme nejoblíbenější miss str. 7. 100 let ZŠ Kouty. str.

BESEDNÍK. noviny města kravaře. duben 2011 číslo 183. Změny v zámeckém parku str. 4. Máme nejoblíbenější miss str. 7. 100 let ZŠ Kouty. str. noviny města kravaře BESEDNÍK duben 2011 číslo 183 Změny v zámeckém parku str. 4 Máme nejoblíbenější miss str. 7 100 let ZŠ Kouty str. 9 Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych Vás v úvodu dubnového vydání

Více

12 Slovácko patřilo vínu a památkám

12 Slovácko patřilo vínu a památkám Magazín Zlínského kraje listopad 2014 ročník X 12 Slovácko patřilo vínu a památkám 7 Nejlepší jsou Kateřinice Pokud chcete vidět, jak to vypadá v nejlepší obci v zemi, nemusíte jezdit daleko. Vesnicí roku

Více

Ročník XXIII. č.1 4. ledna 2013 5 Kč, Cenu 2012 získala sportovní hala

Ročník XXIII. č.1 4. ledna 2013 5 Kč, Cenu 2012 získala sportovní hala Poslední vítání občánků 2012......7. strana Pozvánka Kam za kulturou... 3. strana ČTRNÁCTIDENÍK KADAŇSKÝCH OBČANŮ Ročník XXIII. č.1 4. ledna 2013 5 Kč, Příští KN Uzávěrka příspěvků a inzerátů je ve středu

Více

jim nabídnuta možnost umístit jejich děti do mateřských škol s navýšenou

jim nabídnuta možnost umístit jejich děti do mateřských škol s navýšenou ROČNÍK 23 ČÍSLO 6/2014 ZDARMA Žižkovské pivobraní 2014 Degustace piva proběhne 6. a 7. června na Parukářce str. 20 NA 20 MÍSTECH PRAHY 3 PROBĚHLA NOC LITERATURY str. 11 Diváky vážnost v divadle spíše obtěžuje

Více

Spálenopoříčský zpravodaj 11.

Spálenopoříčský zpravodaj 11. Spálenopoříčský zpravodaj 11. FESTIVAL OUTDOOROVÝCH FILMŮ 15. ročník VE SPÁLENÉM POŘÍČÍ SOKOLOVNA 24. 11. 26. 11. 2005 Listopad 2005. *************************************************************************************

Více

na okraj Gymnázium a St ední odborná škola Moravské Bud jovice

na okraj Gymnázium a St ední odborná škola Moravské Bud jovice Gymnázium a St ední odborná škola Moravské Bud jovice na okraj Do všech obor p ijímáme absolventy 9. ro ník ZŠ. 79-41-K/41 GYMNÁZIUM Nov otevíráme DV T ÍDY (celkem 60 žák )! 68-43-M/01 VE EJNOSPRÁVNÍ INNOST

Více

Zpravodaj. 25. výročí listopadových událostí 1989. města Kolína 3 9 14/15

Zpravodaj. 25. výročí listopadových událostí 1989. města Kolína 3 9 14/15 Zpravodaj města Kolína měsíčník Městského úřadu v Kolíně I listopad 2014 I ročník 20, číslo 11 I zpravodaj@mukolin.cz I www.mukolin.cz Výsledky ustavujícího zastupitelstva Festival Devět bran znovu v Kolíně

Více

Zpravodaj Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR

Zpravodaj Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR 11/2011 Zpravodaj Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR OBSAH Úvodník... 3 Co se událo... 4 Polský europoslanec Adam Kósa v Praze... 4-7 Tichá kavárna... 7 XXI. Mezinárodní festival pantomimy neslyšících...

Více

Městského obvodu Plzeň2 Slovany NEJDE O REKLAMNÍ TISKOVINU. j Stoletfarnosti na Slovanech

Městského obvodu Plzeň2 Slovany NEJDE O REKLAMNÍ TISKOVINU. j Stoletfarnosti na Slovanech informační Zpravodaj Městského obvodu Plzeň2 Slovany XVIII. ročník číslo 1 únor 2010 NEJDE O REKLAMNÍ TISKOVINU ZDARMA j VHabrovéulici donovétřídy - str.8 jvbožkověodzáří donovéškolky - str.9 j Stoletfarnosti

Více

OKÉNKO STAROSTY. Zpívání pod vánočním stromem. Výsledky voleb Více o nové knize o zaniklých obcích Plánovaná rekonstrukce kanalizace a vodovodu

OKÉNKO STAROSTY. Zpívání pod vánočním stromem. Výsledky voleb Více o nové knize o zaniklých obcích Plánovaná rekonstrukce kanalizace a vodovodu MIMOŇSK 323 LISTOPAD 2014 I. Hobby vozatajské závody se divákům líbily Foto: Ivan Svatoš Z obsahu Výsledky voleb Více o nové knize o zaniklých obcích Plánovaná rekonstrukce kanalizace a vodovodu OKÉNKO

Více

MLÝN VĚTRNÝ. O čem píšeme? Občasník občanů klobouckého regionu. Číslo: 4 Prosinec 2012 Cena: 30,- Kč. 1 autor: Jaroslav Pavlík

MLÝN VĚTRNÝ. O čem píšeme? Občasník občanů klobouckého regionu. Číslo: 4 Prosinec 2012 Cena: 30,- Kč. 1 autor: Jaroslav Pavlík VĚTRNÝ MLÝN Občasník občanů klobouckého regionu Číslo: 4 Prosinec 2012 Cena: 30,- Kč O čem píšeme? Slovo starosty Zprávy z radnice Významné dny Pravé Vánoce Evangelický sbor Betlémské světlo 2012 Vzpomínka

Více

DNES V LISTU: ČÍSLO 8 ROČNÍK 11 ŘÍJEN 2005 ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15

DNES V LISTU: ČÍSLO 8 ROČNÍK 11 ŘÍJEN 2005 ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 ČÍSLO 8 ROČNÍK 11 ŘÍJEN 2005 ZDARMA ČASOPIS MĚSTSKÉ ČÁSTI PRAHA 15 DNES V LISTU: Podzimní výstava na radnici Hornoměcholupští hasiči v metru Pomozte jírovcům Postřehy z Hostivaře Netrapte se bolestmi páteře

Více

roãník 23, ãíslo kvûten 2014 cena 12 Kã

roãník 23, ãíslo kvûten 2014 cena 12 Kã roãník 23, ãíslo kvûten 2014 cena 12 Kã 5 V květnovém čísle: Příspěvkový program Oprava Podstávkového domu Běh Císařským údolím Společnou Cestou Ostrov Života Volejbalové přátelství Příloha: Toulání časem

Více

SOUHRN USNESENÍ. úvodník. zprávy ze zastupitelstva

SOUHRN USNESENÍ. úvodník. zprávy ze zastupitelstva VYDÁNÍ 3., BEZPLATNÝ VÝTISK VYDAL ÚŘAD MĚSTYSE KŘIŽANOVA, ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: MARIE SMEJKALOVÁ 22. 7. 2013 E. ČÍSLO: MK ČR E11295 úvodník Vážení spoluobčané, chtěla bych Vás seznámit s děním v obci,

Více

Informace z jednání Rady a Zastupitestva města Klatov. ŘÍJEN 2008 www.klatovy.cz. Akce Čisté město finišuje. Rok 2007/2008 v ZŠ Tolstého ul.

Informace z jednání Rady a Zastupitestva města Klatov. ŘÍJEN 2008 www.klatovy.cz. Akce Čisté město finišuje. Rok 2007/2008 v ZŠ Tolstého ul. Akce Čisté město finišuje Vyměňte si starý občanský průkaz Strana 2 Strana 3 Rok 2007/2008 v ZŠ Tolstého ul. Strana 7 ŘÍJEN 2008 www.klatovy.cz Bez ohleduplnosti je průjezd ulicemi těžký V polovině měsíce

Více

Nové vedení NP Šumava má mezinárodní podporu

Nové vedení NP Šumava má mezinárodní podporu Informace pro obyvatele Kašperských Hor Ročník 8 2/2011 Nové vedení NP Šumava má mezinárodní podporu Zástupci šumavských bavorských a hornorakouských spolků požadují zelenou a otevřenou Šumavu Společné

Více