Škebličky s malými dýněmi

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Škebličky s malými dýněmi"

Transkript

1

2

3 Motýlky se špenátem 250 g těstovin - motýlků, 250 g špenátu, 50 g másla, 2 lžíce parmezánu nebo gruyéru, 2 vejce, sůl, mletý pepř, 1 l lehkého masového vývaru, strouhaný tvrdý sýr Uvaříme špenát v malém množství slabě osolené vody. Necháme špenát dobře okapat, pokrájíme nadrobno a ochutíme rozpuštěným máslem. Nesmažíme. Zvlášť rozšleháme vejce se špetkou pepře a strouhaným parmezánem. Spojíme špenát s rozšlehanými vejci, dobře promícháme a odstavíme stranou. V dostatečně velkém kastrolu uvedeme k varu vývar. Roztroušeně vsypeme těstovinu, přidáme špenát a dobře promícháme. Během vaření často zamícháme. Stáhneme z ohně, když je těstovina správně uvařena ( al dente ). Podáváme v polévkové míse se strouhaným sýrem zvlášť.

4

5 Škebličky s malými dýněmi 250 g těstovin - škebliček, 2 malé tykve, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 5 malých zralých rajčat, 1 lehkého masového vývar, 1 snítka zelené petrželky, 1 snítka bazalky, sůl, mletý pepř, parmezán nebo gruyére V kastrolu osmahneme na oleji pokrájenou cibuli, slaninu, nakrájenou na nudličky, a malé dýně (neloupané), nakrájené na kostičky. Potom vlijeme teplý vývar, přidáme pokrájený česnek, petrželku a bazalku a rajčata, pokrájená na kousky, oloupaná a zbavená semínek. Osolíme, opepříme a dovaříme do konce na mírném ohni. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu se zeleninou. Promícháme a necháme pár minut povařit. Podáváme v polévkové míse se strouhaným sýrem zvlášť.

6

7 Katalánská polévka po vesnicku 250 g těstovin - středních válečků, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 200 g zelených fazolových lusků, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 1 mrkev, 1 snítka celerové natě, 1 brambora, 1 malá tykev, 2 zralá rajčata, 1 l lehkého masového vývaru, 1 snítka zelené petrželky, 1 snítka bazalky, sůl, mletý pepř V kastrolu osmahneme na oleji drobně nakrájenou cibuli, mrkev a celer se slaninou, nakrájenou na nudličky. Pak přidáme brambor a malou dýni (neloupanou), nakrájené na kostičky, a pokrájené fazolky. Potom přilijeme teplý vývar, přidáme krájený česnek, bazalku a petrželku a rajčata, pokrájená na kousky, oloupaná a zbavená semínek. Osolíme, opepříme a necháme povařit na mírném ohni. Polévka musí být hustá, ale dostatečně tekutá. V případě potřeby přidáme teplou vodu. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji odkapat a vhodíme do kastrolu se zeleninou. Dobře promícháme a necháme povařit několik minut, aby těstovina dostala tu správnou chuť. Podáváme v polévkové míse (se strouhaným sýrem zvlášť, chceme-li).

8

9 Milánská polévka 250 g těstovin - rýhovaných válečků, 250 g fazolí (čerstvých vyloupaných nebo mražených), 100 g tučného od domácí šunky, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 1 mrkev, 1 snítka celerové natě, 1 malá tykev, 2 zralá rajčata, petržel, bazalka, tymián, bobkový list, sůl, mletý pepř, 1 strouhaný parmezán V hliněném hrnci nebo dostatečně velkém kastrolu dáme vařit fazole do studené vody spolu s tučným od šunky, drobně pokrájeným. Stáhneme pěnu, která se vytvoří na začátku varu. Po deseti minutách varu přidáme zeleninu, pokrájenou na kousky (neloupanou dýni), a bouquet vonných bylin. Na konci vaření odstraníme bouquet bylin, polévku osolíme, opepříme a přidáme syrový olej. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu. Promícháme a necháme pár minut povařit. Přelijeme do polévkové mísy, v hojném množství posypeme strouhaným sýrem a podáváme horké.

10

11 Nudle s artyčoky 250 g silných polévkových nudlí, 5 artyčoků, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 stroužek česneku, 1 l lehkého masového vývaru, 1 citrón, 1 snítka zelené petrželky, sůl, mletý pepř, strouhaný parmezán Očistíme artyčoky, nakrájíme je na malé plátky a ponoříme do vody s citrónovou šťávou. V kastrolu osmahneme na oleji krájenou cibuli a když začne dostávat nazlátlou barvu, přidáme artyčoky. Osmahneme stejnoměrně obsah kastrolu. Přilijeme teplý masový vývar, přidáme pokrájený česnek a posekanou petrželku. Osolíme, opepříme a necháme povařit půl hodiny na mírném ohni. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do kastrolu, promícháme a necháme pár minut povařit. Podáváme se strouhaným sýrem.

12

13 Perličkové válečky s hrachem 250 g těstovin - perličkových válečků, 250 g zeleného hrášku (čerstvého nebo mraženého), 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 snítka celerové natě, 1 snítka zelené petrželky, 1 l lehkého masového vývaru, sůl, mletý pepř, parmezán nebo gruyére V kastrolu osmahneme na oleji nadrobno pokrájenou cibuli a celer se slaninou, nakrájenou na proužky. Když cibule začne dostávat nazlátlou barvu, přidáme hrášek. Okořeníme špetkou pepře a trochou cukru. Potom přidáme teplý vývar a posekanou petrželku. Necháme povařit asi patnáct minut na mírném ohni. Polévka musí být hustá, avšak dostatečně tekutá. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), vhodíme ji do kastrolu, promícháme a necháme pár minut povařit. Podáváme v polévkové míse se strouhaným sýrem zvlášť.

14

15 Vlasové nudle s chřestem 250 g vlasových nudlí, 1 svazek divokého chřestu, 50 g másla, 1 l lehkého masového vývaru, 2 vejce, sůl, mletý pepř, 2 lžíce parmezánu nebo gruyéru Chřest oškrábeme a propláchneme, odstraníme tvrdou část, odřízneme hlavičky a dáme je stranou. Prýty svážeme a povaříme v kastrolu se slabě osolenou vodou. Vyjmeme z kastrolu a protlačíme strojkem na kaši. Vodu po vaření dáme stranou. Do dostatečně velkého kastrolu vlijeme masový vývar, přidáme chřestovou kaši a vodu po vaření. Přivedeme k varu, nasypeme roztroušeně těstovinu a hlavičky chřestu. Občas během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), stáhneme kastrol z ohně a polévku nalijeme do polévkové mísy, v níž jsme předem rozšlehali vejce se strouhaným sýrem a několika špetkami soli a pepře. Podáváme v téže polévkové míse.

16

17 Nudle s boby 250 g perlových nudlí, 250 g bobů, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 stroužek česneku, 1 l masového vývaru, 1 snítka zelené petrželky, sůl, mletý pepř, strouhaný tvrdý sýr Do kastrolu s nevelkým množstvím osolené horké vody dáme vařit boby, namočené od předcházejícího večera. Ke konci vaření osmahneme na oleji slaninu nakrájenou na nudličky, pokrájený česnek a petržel. Osmaženou slaninu a zeleninu dáme do kastrolu, přidáme teplý masový vývar, osolíme, opepříme a dovaříme do konce. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu, zamícháme a necháme několik minut povařit. Podáváme v polévkové míse, strouhaný sýr zvlášť.

18

19 Páskové nudle s fazolemi 250 g pokrájených páskových nudlí, 250 g vařených barevných fazolí, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 snítka celerové natě, 5 malých rajčat, 1/2 l vývaru z masa nebo z kostky, sůl, mletý pepř, strouhaný ovčí sýr V kastrolu osmahneme na oleji nakrájenou cibuli a celer a slaninu, nakrájenou na nudličky. Pak přidáme teplý vývar a rajčata pokrájená na kousky, oloupaná a zbavená semínek. Osolíme, opepříme a necháme několik minut povařit. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji odkapat a vhodíme do kastrolu. Přidáme předem uvařené fazole, zamícháme a necháme povařit pár minut. Podáváme v polévkové míse, strouhaný sýr zvlášť.

20

21 Vrtulky s boby 250 g těstovin - vrtulek, 250 g bobů čerstvých nebo mražených, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 stroužek česneku, srdíčko hlávkového salátu, 1 snítka zelené petrželky, 3 lístky máty peprné, 1 l lehkého masového vývaru, sůl, mletý pepř V kastrolu osmahneme na oleji pokrájenou cibuli a slaninu, nakrájenou na nudličky. Přidáme boby a pokrájené srdíčko hlávkového salátu. Ochutíme několika špetkami soli a pepře a necháme několik minut osmahnout. Potom vlijeme teplý vývar, přidáme česnek, petrželku a mátu, posekané nadrobno. Necháme povařit asi půl hodiny na mírném ohni. Polévka by měla být hustá, avšak dostatečně tekutá. V případě potřeby přidáme teplou vodu. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu s boby, promícháme a necháme pár minut povařit. Podáváme v polévkové míse (se strouhaným sýrem zvlášť, chceme-li).

22

23 Motýlky s tvarohem 500 g těstovin - motýlků, 400 g měkkého tvarohu, 1 dl smetany nebo tekuté šlehačky, 1 snítka majoránky nebo 2 lístky čerstvé máty, sůl, moučkový cukr, mletý pepř, muškátový oříšek, mletá skořice V hrnku ohřejeme smetanu na velmi mírném ohni. Přidáme cukr, trochu soli a několik špetek pepře, strouhaného muškátového ořechu a skořice. Přitom neustále mícháme. Postupně přidáváme rozdrobený tvaroh, promícháme a hněteme roztěrkou, dokud nedocílíme jemného tvarohového krému. V případě potřeby přidáme víc smetany nebo trochu mléka. Ochutíme podle vlastních požadavků a odstavíme. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme tvarohovým krémem. Posypeme troškou skořice a ozdobíme lístečky majoránky nebo máty, ustřihnutých nůžkami. Podáváme teplé.

24

25 Sláma a seno 250 g těstovin - vaječných nudlových hnízd, 250 g těstovin - hnízd ze špenátových nudlí, 500 g čerstvých hub, 50 g másla, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 stroužek česneku, 1 snítka zelené petrželky, sůl, mletý pepř Očistíme houby a nakrájíme je na tenké plátky. V kastrolu osmahneme celý stroužek česneku a když začne dostávat nazlátlou barvu, vyndáme ho. Pak dovnitř nasypeme houby, osolíme, opepříme a necháme povařit na mírném ohni asi patnáct minut. Přidáme petrželku a stáhneme z ohně. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme máslem, roztopeným ve vodní lázni. Potom přidáme houby a jemně promícháme. Podáváme ještě kouřící.

26

27 Žraloci na paprice 500 g těstovin - žraloků, 4 zelené papriky, 3/4 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 cibule, 1 snítka bazalky, 500 g rajčat na omáčku, sůl, mletý pepř, tvrdý sýr na strouhání - suchý mančský nebo roncal Spaříme dozrálá rajčata, oloupeme je, dužinu pokrájíme na kousíčky. Pokrájíme papriky na krátké proužky. V kastrolu osmahneme na oleji nakrájenou cibuli. Když se začne zbarvovat do zlatova, přidáme papriky a často zamícháme, aby se rovnoměrně osmahly. Pak přidáme rajčata. Osolíme, opepříme a necháme povařit na mírném ohni asi patnáct minut. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vařící vody, trochu osolené, a po dobu vaření ji občas zamícháme. Necháme ji odkapat a ochutíme připravenou omáčkou. Dáme na servírovací mísu a posypeme strouhaným sýrem. Ihned podáváme.

28

29 Žraloci s klobásou 500 g těstovin - "žraloků", 250 g salámu (typu katalánského "fuetu"), 400 g loupaných a pokrájených přírodních rajčat, 3/4 dl olivového oleje z prvního lisování, 1/2 cibule, 1 stroužek česneku, 1 mrkev, 1 snítka celerové natě, 1/2 sklenky suchého bílého vína, 1 snítka bazalky, 25 g parmezánu (nebo gruyéru či ementálu), sůl, mletý pepř Salám oloupáme a pokrájíme na nepříliš tenká kolečka. Zlehka ho osmahneme v pánvi na nevelkém množství oleje. Svlažíme vínem, počkáme, až se odpaří, a stáhneme z ohně. V jiném kastrolu osmahneme na oleji zeleninu pokrájenou na drobno. Když cibule začne dostávat nazlátlou barvu, přidáme rajčata. Necháme povařit asi deset minut. Přidáme osmahnutý salám, okořeníme a povaříme ještě asi deset minut. Přidáme lístky bazalky a stáhneme z ohně. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Podáváme teplé.

30

31 Žraloci s plísňovým sýrem 500 g těstovin - "žraloků", 200 g sladkého plísňového sýra, 100 g smetany nebo tekuté šlehačky, 25 g másla, 1 snítka zelené petrželky, sůl, mletý pepř Těstovinu dáme vařit do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Zatímco se těstovina vaří, roztopíme jemně máslo v naběračce, přidáme šlehačku, smícháme, osolíme, opepříme špetkou pepře a stáhneme z ohně. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), hned ji necháme okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme omáčkou z másla a šlehačky. Pak přidáme rozkouskovaný plísňový sýr, dobře promícháme a posypeme nadrobno posekanou petrželkou. Hned podáváme.

32

33 Barevné motýlky s kuřecí polévkou se zeleninou 500 g těstovin - barevných (neboli zeleninových) "motýlků", 2 kuřecí prsíčka, 400 g loupaných a pokrájených přírodních rajčat, 50 g tučného od šunky, 25 g másla, 1/2 cibule, 1 křehká mrkev, 1 snítka celerové natě, 1/2 sklenky madeiry nebo brandy, olej, sůl, mletý pepř, muškátový oříšek, strouhaný parmezán Nakrájíme kuřecí prsíčka na jemné proužky. V kastrolu na malém množství oleje a másla osmahneme zeleninu a tučné od šunky, obojí pokrájené na prkénku. Pak přilejeme kuřecí polévku se zeleninou. Obsah zlehka osmahneme, osolíme, opepříme a přidáme špetku nastrouhaného muškátového ořechu. Svlažíme vínem a když se odpaří, přidáme pokrájená rajčata. Necháme povařit na mírném ohni asi půl hodiny, je-li potřeba, přilejeme trochu teplé vody, aby omáčka příliš nezhoustla. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji rychle okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Dobře promícháme. Těstovinu a strouhaný sýr podáváme zvlášť.

34

35 Cannelloni plněné tvarohem 125 vaječných cannelloni, 600 g měkkého tvarohu nebo čerstvého sýra (Burgos, Villalón), 100 g parmezánu, 1 vejce, 1 žloutek, 1 sklenka koňaku, 1 lžíce moučkového cukru, 3 snítky zelené petrželky, 3 snítky čerstvé majoránky, špetka mleté skořice, 2 špetky muškátového oříšku velmi jemně mletého, K ochucení a gratinování: 300 g rajské omáčky, 2 sklenky smetany nebo tekuté šlehačky, 50 g másla, 50 g parmezánu Rozšleháme celé vejce a žloutek spolu se skořicí, strouhaným muškátovým ořechem, troškou soli a nadrobno posekaných vonných bylin. Přidáme cukr a koňak. Tvaroh procedíme a rozděláme na kousky vidličkou. Přidáme sýr a zamícháme. Přidáme rozšlehané vejce a hmotu znovu dobře promícháme. Čtverečky cannelloni (4 ks na porci) dáme vařit zvlášť do vydatného množství osolené vody a vaříme podle instrukcí uvedených na obalu. Když jsou odkapané a vychladlé, rozetřeme na každý čtvereček 2 lžíce náplně. Sbalíme náplň do trubiček z jednotlivých čtverečků jako do palačinek a uložíme cannelloni vedle sebe do řady na pekáči, vymazaném máslem. Navrch rozetřeme nejprve smetanu a potom rajskou omáčku. Posypeme strouhaným sýrem a přidáme několik malých plátků másla. Pekáč vložíme do rozpálené trouby a vyjmeme, když jsou cannelloni pečené dozlatova (přibližně 20 min. při 180 C). Podáváme buď v tomtéž pekáči, anebo na jednotlivých vyhřátých talířích. Poznámka: Je-li náplň příliš měkká, přidáme několik mletých sucharů María.

36

37 Cannelloni po katalánsku 250 g cannelloni, 300 g libového telecího masa, 1 kuřecí prsíčka, 1 jehněčí mozeček (ke zjemnění náplně), 50 g domácí šunky, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 50 g procezených rajčat, 1/2 cibule, 1 sklenka sherry, 50 g parmezánu nebo gruyéru, máslo, sůl, mletý pepř, Bešamelová omáčka: 25 g másla, 25 g hladké mouky, 1/4 l mléka V kastrolu osmahneme na másle a oleji nakrájené telecí maso a kuřecí prsíčka. Potom přidáme šunku, nakrájenou na proužky, a nakonec mozeček, pokrájený na kousky, předvařený a odblaněný. Obsah pokropíme sherry a když se odpaří, přidáme rajčata, osolíme, opepříme a necháme povařit asi půl hodiny. Stáhneme z ohně a počkáme, až se trochu ochladí. Potom na prkénku pokrájíme a ponecháme na náplň. Čtverečky cannelloni dáme vařit zvlášť ve vydatném množství osolené vody podle instrukcí na obalu. Když jsou odkapané a vychladlé, rozetřeme na každý čtvereček 2 lžíce náplně. Sbalíme náplň do trubiček z jednotlivých čtverečků jako do palačinek a uložíme cannelloni vedle sebe do řady na pekáči, vymazaném máslem. Navrch rozetřeme vrstvu bešamelové omáčky, posypeme strouhaným sýrem a nakonec přidáme několik malých plátků másla, rozložených po celém povrchu. Pekáč vložíme do rozpálené trouby a vyjmeme, když jsou cannelloni pečené dozlatova (přibližně 20 min. při 180 C). Podáváme buď v tomtéž pekáči, anebo na jednotlivých vyhřátých talířích.

38

39 Hnízda s holoubaty 500 g těstovin - vaječných hnízd, 3 mladá vypasená holoubata, 6 plátků libové slaniny, 200 g domácí šunky, 75 g másla, 1/2 cibule, 1 mrkev, 1 snítka celerové natě, 1/2 sklenky madeiry nebo 1 sklenka brandy, 1/4 l lehkého masového vývaru, sůl, mletý pepř Holoubata dobře očistíme, opláchneme, vysušíme a rozpůlíme. Okořeníme je po obou stranách a převážeme každý kus plátkem slaniny. V dostatečně širokém kastrolu osmahneme na másle jemně nakrájenou zeleninu a šunku, pokrájenou na kostičky. Když se cibule začíná zbarvovat dozlatova, vložíme holoubata. Jedno po druhém obracíme a tak je osmahneme rovnoměrně dozlatova. Pak je svlažíme vínem nebo brandy a když se odpaří, nalijeme dovnitř horký vývar. Dokončíme vaření na mírném ohni a v případě potřeby přilijeme víc vývaru. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji rychle okapat, vhodíme do mísy a ochutíme horkou omáčkou. Maso podáváme zvlášť, s oblohou nebo bez ní, podle libosti. Samotná těstovina, jen se šťávou z masa a jeho příchutí, je sama o sobě výtečným a dokonalým pokrmem.

40

41 Kakaové tagliarelli 500 g nudlí tagliarelli, 250 g tvarohu, 75 g másla, 50 g parmezánu nebo strouhaného gruyéru, 1 lžíce slazeného kakaa, sůl, mletá paprika, mletá skořice Dáme vařit těstovinu do vydatného množství vroucí vody, trochu osolené. Občas při vaření těstovinu zamícháme. Zatímco se těstovina vaří, rozdrobíme tvaroh na talíř, smícháme se strouhaným sýrem a ponecháme nad hrncem s horkou vodou. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji odkapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme máslem. Těstovinu posypeme tvarohem, posléze kakaem a několika špetkami skořice a paprikou. Ihned podáváme.

42

43 Karbonářské makaróny 500 g rýhovaných makarónů, 200 g anglické slaniny, 50 g másla, 3 vejce, 50 g strouhaného parmezánu, sůl, celý pepř Těstovinu dáme vařit do vydatného množství vařící vody, trochu osolené, a po dobu vaření ji občas zamícháme. Zatímco se těstovina vaří, rozšleháme vajíčka s troškou soli, špetkou pepře a 2 lžícemi strouhaného sýra. Odstavíme stranou. V pánvičce osmažíme na másle anglickou slaninu pokrájenou na tenké proužky a mícháme, aby se zbarvily stejnoměrně do zlatova. Stáhneme z ohně a odstavíme stranou. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat (ne příliš), vhodíme znovu do hrnce na vaření a dáme na mírný oheň. Těstovinu zalijeme rozšlehanými vejci a hned zamícháme, aby se vejce stejnoměrně rozložila dřív, než se srazí. Pak přidáme anglickou slaninu a opět zamícháme. Stáhneme z ohně, vhodíme těstovinu do mísy a posypeme ji čerstvě umletým černým pepřem a strouhaným sýrem. Hned podáváme.

44

45 Kardinálské špagety 500 g špaget, 100 g libové slaniny, 5 vajec, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 50 g parmezánu (nebo gruyéru či ementálu), sůl, mletý pepř V misce rozšleháme vejce se strouhaným sýrem, troškou soli a špetkou pepře. Dáme stranou. V dostatečně velkém hliněném kastrolu osmahneme na oleji slaninu nakrájenou na proužky. Stáhneme z ohně a postavíme ji stranou tak, aby zůstala teplá. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu s osmahnutou slaninou. Přidáme rozšlehaná vejce a rychle promícháme. Znovu postavíme na oheň. Po dobu ohřívání promícháváme a stáhneme z ohně, když se vejce začnou srážet. Podáváme v tomtéž kastrolu.

46

47 Korzárské špagety 500 g špaget, 5 ančoviček v oleji, 3/4 g olivového oleje z prvního lisování, 1 stroužek česneku, 1 lžička dobromysli, 1 snítka zelené petrželky, 1 snítka bazalky, 1/2 sklenky suchého bílého vína, 5 lžic pokrájených přírodních rajčat, sůl, mletý pepř, strouhaný mančský sýr V dostatečně velké pánvi osmahneme na oleji drobně pokrájený česnek, bazalku a petrželku. Když česnek začne dostávat nazlátlou barvu, přidáme pokrájené ančovičky, rajčata a dobromysl. Necháme několik minut povařit a přilijeme víno. Když se víno odpaří, odstavíme z ohně. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Posypeme čerstvě mletým pepřem. Těstovinu a strouhaný sýr podáváme zvlášť.

48

49 Lahodné tagliarelli podle Conchity 500 g nudlí tagliarelli Águila, 200 g zeleného hrášku, 200 g šunky, 20 g sušených hub, 25 g másla, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1/2 cibule Namočíme houby. Uvaříme hrášek ve vodě s troškou soli a cukru. Ve stejné míse, v níž budeme podávat na stůl, rozšleháme žloutky s několika špetkami soli, pepře, strouhaného muškátového ořechu a s jednou lžící parmezánu. V kastrolu osmahneme na oleji a másle krájenou cibuli a česnek. Přidáme hrášek, šunku, nakrájenou na proužky, a houby, nakrájené na kousíčky. Osolíme, opepříme a dáme povařit ještě asi na deset minut. Přidáme usekanou petrželku a stáhneme z ohně. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do servírovací mísy a smícháme s rozšlehanými žloutky. Ochutíme připravenou omáčkou a znovu dobře zamícháme. Podáváme teplé, strouhaný sýr zvlášť.

50

51 Lasagne zapékané 250 g vaječných lasagní, 1 kg rajské omáčky s mletým masem, 2 sklenky smetany nebo tekuté šlehačky, 100 g mozzarelly nebo pivního sýra na tavení, 50 g másla, 50 g parmezánu Lasagne (asi 4 obdélníčky na porci) nejdříve vaříme v osolené vodě (3-4 litry vody a jedna lžíce soli na 20 obdélníčků). Když voda začne vřít a bublat, nejdříve do ní vhodíme sůl a pak po jednom a pomalu obdélníčky lasagne, aby nějakou dobu plavaly na hladině a aby se nepřerušoval var. Po 7-8 minutách stáhneme hrnec z ohně, zčásti ho přecedíme a postavíme ho pod proud studené vody. Jakmile jsou lasagne úplně vychladlé, necháme je odkapat a přistoupíme k jejich naplnění. Vymažeme máslem pekáč a po jeho dně rozetřeme sklenici smetany. Do pekáče vložíme první řadu lasagne a na každý obdélníček rozprostřeme dvě lžíce masové omáčky a několik kousků sýra mozzarelly nebo taveného sýra. Střídavě pokládáme lasagne a jejich náplně, až vytvoříme 4-5 vrstev nad sebou. Na poslední řadu lasagne rozetřeme zbývající smetanu a navrch na ni masovou omáčku, přičemž dobře utěsníme všechny otvory. Posypeme obsah pekáče strouhaným parmezánem a přidáme několik kousků másla. Pekáč vložíme asi na 30 minut do trouby horké 180 C a vyjmeme, když je obsah pekáče opečen dozlatova. Podáváme horké buď v tomtéž pekáči, anebo na jednotlivých předem nahřátých talířích. Poznámka: Tento pokrm lze připravit také ze špenátových lasagne nebo ze smíšených lasagne, vaječných a špenátových. Pokrm bude ještě výtečnější po přidání několika tenkých plátků lanýžů na poslední řadu lasagne.

52

53 Makaróny Costa Brava 500 g rýhovaných makarónů, 500 g sépií, 250 g malých krevet, 500 g slávek, 3/4 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 stroužek česneku, 1 snítka zelené petrželky, 500 g rajčat na omáčku nebo přírodních z plechovky, 2 lžíce majonézy, sůl, mletý pepř Slávky opláchneme přímo pod vodou z vodovodu a odrhneme je přitom tvrdým kartáčem. Když jsou čisté, postavíme je na oheň v kastrolu s půl sklenicí vody a lžící oleje. Vyndáváme je z hrnce podle toho, jak se otvírají a ponecháváme je v lasturách. Vodu puštěnou škeblemi uchováme v šálku. V kastrolu osmahneme na oleji nakrájenou cibuli, přidáme sépie nakrájené na nudličky a krevety vyloupané z krunýře. Pak vlijeme procezenou vodu ze škeblí a přidáme nadrobno pokrájený česnek a petrželku. Po několika minutách přidáme rozmačkaná rajčata (dozrálá oloupaná a zbavená semínek nebo z plechovky). Osolíme a opepříme. Stáhneme z ohně, když sépie změknou. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do hluboké mísy, ochutíme připravenou omáčkou a dobře promícháme. Podáváme v hluboké míse, ozdobené kolem dokola slávkami a jednou jedinou lasturou, navrch přidáme trochu majonézy.

54

55 Makaróny gratinované a la Boni 500 g makarónů nebo makaronetek, 500 g rajské omáčky s mletým masem, 1/2 l bešamelové omáčky, 50 g másla, 100 g strouhaného parmezánu Těstovinu dáme vařit do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji hned okapat (neochlazovat), ochutíme rajskou omáčkou a polovičním množstvím strouhaného sýra. Do pekáče, vymazaného máslem, vložíme půlku makaronetek, trochu je zalijeme bešamelovou omáčkou (nepromíchávat), přidáme zbylé makaronetky a navrch rozestřeme zbylou bešamelovou omáčku. Posypeme strouhaným sýrem a po celém povrchu rozestřeme drobné plátky másla. Vložíme do trouby a vyndáme, když začnou být lehce gratinované. Podáváme v téže míse, strouhaný sýr zvlášť.

56

57 Makaróny na whisky 500 g rýhovaných makarónů, 200 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1/2 kg loupaných přírodních rajčat, 2 stroužky česneku, 1 sklenka whisky, 1 snítka bazalky, sůl, mletý pepř Rozkrájíme stroužky česneku na kousíčky a naložíme je do sklenky whisky. V kastrolu osmahneme na oleji slaninu nakrájenou na nudličky. Pak přidáme přecezenou whisky (bez kousků česneku). Když se whisky vypaří, přidáme rozmačkaná, přecezená rajčata bez semínek. Osolíme a opepříme. Necháme povařit na mírném ohni asi dvacet minut a občas během vaření hmotu zamícháme. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji hned okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Podáváme teplé.

58

59 Makaróny podle ďáblice 500 g makarónů nebo makaronetek, 25 dkg loupaných přírodních rajčat, 3/4 dl olivového oleje z prvního lisování, 2 stroužky česneku, 1 feferonka, 1/2 sklenky bílého vína, sůl, drcený pepř, strouhaný suchý mančský sýr Osmahneme na oleji celé stroužky česneku s feferonem a drceným pepřem. Jakmile se feferon a česnek zbarví dozlatova, vyjmeme je, přilijeme víno a když se odpaří, přidáme rozmačkaná rajčata (z plechovky) zbavená semínek. Osolíme. Povaříme na prudkém ohni asi patnáct minut. Těstovinu dáme vařit do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do hluboké mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Těstovinu a sýr podáváme zvlášť.

60

61 Makaróny s langustou 500 g makarónů nebo makaronetek, 2 syrové langusty, 100 g másla, 2 sklenky sherry, 2 dl smetany nebo tekuté šlehačky, 1/2 lžíce mleté papriky, 1 malá cibule, 1 snítka zelené petrželky, sůl, růžový celý pepř Langusty dobře umyjeme, podélně nařízneme ve spodní rosolovité části, oddělíme maso od krunýře a nakrájíme ho na medailónky. Medailónky z langusty dáme osmahnout na několik minut do kastrolu na polovičním množství připraveného másla. Když se osmahnou, stáhneme kastrol z ohně, necháme odkapat tuk, přidáme brandy a znovu postavíme na oheň. Když se brandy odpaří, přidáme smetanu a papriku. Dobře promícháme. Osolíme, přikryjeme kastrol pokličkou a necháme povařit na velmi mírném ohni několik minut. Kdyby hmota příliš zhoustla, přidáme trochu mléka. Mezitím v kastrolu na zbylém množství másla zlehka osmahneme drobně pokrájenou cibuli. Stáhneme z ohně a odstavíme. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a ochutíme zálivkou z másla a cibule. Pak přidáme langustí krém a dobře promícháme. Podáváme v hluboké míse, navrch posypeme čerstvou petrželkou (ustříhanou nůžkami) a přidáme několik celých bobulek růžového pepře. (Pokud nám na to peněženka nestačí, nahradíme langustu kterýmikoliv jinými mořskými korýši, kteří zde chutnají také výtečné.)

62

63 Makaróny s rokfórem 500 g makarónů nebo makaronetek, 250 g rokfóru, 1 dl smetany nebo tekuté šlehačky, 50 g másla, sůl, bílý pepř V hrnku ohřejeme na mírném ohni smetanu. Přidáme po troškách rokfór rozdělaný na kousky. Promícháme a prohněteme roztěrkou, dokud se sýr se smetanou dokonale nesmísí. Přidáme máslo nakrájené na kousíčky a mícháme, až se vytvoří lehký krém. V případě potřeby přidáme trošku mléka. Stáhneme z ohně a udržujeme teplé. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody slabě osolené a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do nahřáté hluboké mísy, ochutíme připraveným krémem a posypeme mletým pepřem. Hned podáváme.

Krůtí guláš. Suroviny. Postup:

Krůtí guláš. Suroviny. Postup: Krůtí guláš 125 g krůtího masa na guláš zeleninový vývar z kostky 1/2 lžičky sladké papriky 50 g žampionů pórek 10 g másla 10 g hladké mouky 40 ml kysané smetany sůl, pepř olej Maso omyjeme, osušíme a

Více

Testoviny ˇ se s rovou omáckou ˇ

Testoviny ˇ se s rovou omáckou ˇ Při počtu 100 uvařených porcí ušetříte s naší recepturou přibližně: 123 Kč Testoviny ˇ se s rovou omáckou ˇ Maggi Těstoviny kg 0,80 0,080 72,20 5,78 57,76 Olej stolní kg 0,05 0,005 30,10 0,15 1,51 Sůl

Více

Toast se šunkou a křenem

Toast se šunkou a křenem Toasty (apetit) Toast se šunkou a křenem 8 plátků toastového chleba, 160 g šunky, 8 rajčat (malá), 1 pórek, 8 plátků tvrdého sýra, 100 g křenu, 50 g másla, mletý pepř, mletá paprika Krajíčky toastového

Více

1. AUTOMATICKÉ PROGRAMY

1. AUTOMATICKÉ PROGRAMY CS TROUBA RECEPTY 2 www.electrolux.com 1. AUTOMATICKÉ PROGRAMY 1.1 Hovězí pečeně Nastavení: Automatická pečicí sonda. Teplota sondy: 65 C. Maso podle chuti okořeňte, zasuňte pečicí sondu a vložte do zapékací

Více

Rajčatový koláč. Připravíme si na těsto: Na náplň: 1/8 porce obsahuje přibližně: 360 kcal = 1 505 kj 14 g bílkovin, 21 g tuků, 29 g sacharidů

Rajčatový koláč. Připravíme si na těsto: Na náplň: 1/8 porce obsahuje přibližně: 360 kcal = 1 505 kj 14 g bílkovin, 21 g tuků, 29 g sacharidů Rajčatový koláč Připravíme si na těsto: 250 g hladké mouky 150 g másla nebo tuku na pečení 1 žloutek Na náplň: 2 lžíce olivového oleje 2 velké cibule 10 velkých rajčat (nebo 2 plechovky po 400 g loupaných

Více

Recepty, aneb jak vaříme na táboře

Recepty, aneb jak vaříme na táboře Recepty, aneb jak vaříme na táboře Polévky: Bramborová - suroviny: brambory, cibule, mrkev, majoránka, nové koření, česnek, sůl, pepř, voda, případně mouka na zahuštění a polévkové koření - postup: Na

Více

........ CS TROUBA RECEPTY

........ CS TROUBA RECEPTY ...... CS TROUBA RECEPTY 2 www.electrolux.com AUTOMATICKÉ PROGRAMY Číslo programu Název programu 1 HOVĚZÍ PEČENĚ 2 VEPŘOVÁ PEČENĚ 3 CELÉ KUŘE 4 PIZZA 5 MUFFIN 6 SLANÝ LOTRINSKÝ KOLÁČ 7 BÍLÝ CHLÉB 8 ZAPEČENÉ

Více

Lilkové karbanátky. Ingredience. Postup přípravy receptu. podle potřeby. Doba vaření: 30 minut Počet porcí: 2 Česká kuchyně Vegetariánský recept

Lilkové karbanátky. Ingredience. Postup přípravy receptu. podle potřeby. Doba vaření: 30 minut Počet porcí: 2 Česká kuchyně Vegetariánský recept Lilkové karbanátky Doba vaření: 30 minut Počet porcí: 2 Česká kuchyně Vegetariánský recept Ingredience vejce 1-2 kusy cibule 1 kus lilek 1 kus česnek 2 stroužky podle potřeby mletý pepř strouhanka kari

Více

"Original" Odborné recepty s Balkánským sýrem značky

Original Odborné recepty s Balkánským sýrem značky Odborné recepty s Balkánským sýrem značky "Original" Neven 7 s.r.o. Zavřená 27, Brno, PSČ 634 00 Mobil: +420775263544 info@neven.cz www.balkansky-syr.cz, www.sirene.cz Obsah 1. Gratinované brambory se

Více

Těstoviny s paprikou, rajčetem a sójovou omáčkou

Těstoviny s paprikou, rajčetem a sójovou omáčkou Těstoviny (apetit) Těstoviny s paprikou, rajčetem a sójovou omáčkou 150 g vařených těstovin, 40 g tuku Ceres soft, 2 lžíce sójové omáčky, 2 rajčata, 1 zelená paprika, 50 g eidamu, mletý pepř, sůl Sýr

Více

Francouzská kuchyně II.

Francouzská kuchyně II. Francouzská kuchyně II. Salát Nicoise Quiche Lorraine Šetrně pečená kachní prsa na pomeranči Ratatouille Flambované palačinky Salát Nicoise 1 ks římského salátu 2 větší brambory 100 g čerstvých zelených

Více

Romská kuchařka. Perkelt

Romská kuchařka. Perkelt Romská kuchařka Soupis receptů na klasické romské pokrmy, které se připravovaly v rámci akce Dny romské kuchyně dne 30. 9. 2009 v Romském kulturním a společenském centru v Karviné za finanční spoluúčasti

Více

Zdenka Horecká Vladimír Horecký. Pomazánky A Saláty. 150 receptů

Zdenka Horecká Vladimír Horecký. Pomazánky A Saláty. 150 receptů Zdenka Horecká Vladimír Horecký Pomazánky A Saláty 150 receptů ÚVoD Pomazánky jsou velmi oblíbenou součástí studené kuchyně. Můžeme je podávat jako předkrm, k snídani a některé i jako večeři. Bez pomazánky

Více

SYTÉ. Hříbková polévka. Tato vydatná polévka z italského venkova je prosycená neodolatelnou vůní lesů.

SYTÉ. Hříbková polévka. Tato vydatná polévka z italského venkova je prosycená neodolatelnou vůní lesů. příprava 20 min plus stání vaření 1 h Hříbková polévka Tato vydatná polévka z italského venkova je prosycená neodolatelnou vůní lesů. 30 g sušených hříbků 3 lžíce extra panenského olivového oleje plus

Více

Francouzská kuchyně I.

Francouzská kuchyně I. Francouzská kuchyně I. Lososový tartar na rukolovém salátku Cibulová polévka se sýrovými toustíky Kuře na víně "Coq au vin" Lyonské brambory Crème brûlée Lososový tartar na rukolovém salátku 200 g lososa

Více

Sladkovodní ryby. Losos a jeho pečení. Candát na fenyklu. Pstruh pečený na alobalu se zeleninou. Pošírovaný pstruh. Tartare z lososovitého pstruha

Sladkovodní ryby. Losos a jeho pečení. Candát na fenyklu. Pstruh pečený na alobalu se zeleninou. Pošírovaný pstruh. Tartare z lososovitého pstruha Sladkovodní ryby Losos a jeho pečení Candát na fenyklu Pstruh pečený na alobalu se zeleninou Pošírovaný pstruh Tartare z lososovitého pstruha Losos a jeho pečení 600 g lososa - filet s kůží 1 lžíce mořské

Více

65 minut 4 porce VEPŘOVÝ VRABEC S DÝŇOVÝM ZELÍM

65 minut 4 porce VEPŘOVÝ VRABEC S DÝŇOVÝM ZELÍM VEPŘOVÝ VRABEC S DÝŇOVÝM ZELÍM 65 minut 600 g vepřové plece, 200 g cibule, 1 dýně Hokaido (váha cca 500 g), 100 g brambor, česnek, ocet, sůl, pepř. Dýni Hokaido opláchneme, rozkrojíme a zbavíme jader a

Více

Recepty pro týden 13.6.-19.6.

Recepty pro týden 13.6.-19.6. Bramborový nákyp 2 kg brambor 1 lžička másla 120 g sýra s plísní na povrchu pohanková strouhanka 3 lžičky majoránky sůl podle chuti Brambory i se slupkou omyjeme a uvaříme. Zapékací misku vymažeme máslem,

Více

Jaternice s kroupovým rizotem a hříbky. Jak na to

Jaternice s kroupovým rizotem a hříbky. Jak na to Jaternice s kroupovým rizotem a hříbky Kroupy uvaříme v osolené vodě do měkka. Sušené hřiby namočíme na 30 minut do studené vody a poté nakrájíme na malé kousky. Vodu z hub necháme na podlévání rizota,

Více

Česká kuchyně I. Zelná polévka s klobásou. Svíčková na smetaně. Krkovice na cibulce. Karlovarské knedlíky. Špekové knedlíky.

Česká kuchyně I. Zelná polévka s klobásou. Svíčková na smetaně. Krkovice na cibulce. Karlovarské knedlíky. Špekové knedlíky. Česká kuchyně I. Zelná polévka s klobásou Svíčková na smetaně Krkovice na cibulce Karlovarské knedlíky Špekové knedlíky Jablkový závin Zelná polévka s klobásou 400 g kysaného zelí klobása 250 ml zakysané

Více

Francouzská kuchyně Zapečená cibulová polévka

Francouzská kuchyně Zapečená cibulová polévka Cibule 1kg Máslo 100g Bílé víno 0,5L Bageta 1ks Strouhaný sýr 200g Vejce 1ks Sůl, pepř, bobkový list, tymián Francouzskákuchyně Zapečenácibulovápolévka Polévka - Cibuli nakrájíme na tenké proužky a orestujeme

Více

Kapr Kapr s jogurtem ½ Kapra hladká mouka paprika koření na ryby ½ kg bílého jogurtu Mandle Vykostěné porce kapra obalíme v mouce s kořením, paprika, rybí koření a sůl. Vložíme do zapékací misky, zalijeme

Více

RECEPTY BRAMBORAČKA S POHANKOU

RECEPTY BRAMBORAČKA S POHANKOU BRAMBORAČKA S POHANKOU Ingredience pro 4 osoby 1 cibule mrkev 1/2 petržele kus celeru (stejné množství jako petržele) 1/2 pórku hrnek namočených sušených hub nebo čerstvých hrnek kedlubny, tuřínu nebo

Více

Mořské plody. Koktejl z tichomořských krevet. Dušené slávky s citronovou trávou, zázvorem a koriandrem

Mořské plody. Koktejl z tichomořských krevet. Dušené slávky s citronovou trávou, zázvorem a koriandrem Mořské plody Koktejl z tichomořských krevet Dušené slávky s citronovou trávou, zázvorem a koriandrem Smažené kalamáry s petrželovou solí a česnekovou aioli Tygří krevety s tomatovým risottem Gratinovaný

Více

SLANÉ BEZMASÉ POKRMY. Bramborák jáhlový

SLANÉ BEZMASÉ POKRMY. Bramborák jáhlový SLANÉ BEZMASÉ POKRMY Bramborák jáhlový 6 středně velkých uvařených brambor šálek vařených jáhel vejce hrubá mouka 3 stroužky česneku drcený kmín majoránka sůl mletý pepř olej na smažení Brambory uvařené

Více

VY_32_INOVACE_CVS17. Název vzdělávacího materiálu: Česká tradiční jídla. Autor: Mgr. Martin Kovačka

VY_32_INOVACE_CVS17. Název vzdělávacího materiálu: Česká tradiční jídla. Autor: Mgr. Martin Kovačka Název vzdělávacího materiálu: Česká tradiční jídla. VY_32_INOVACE_CVS17 Autor: Mgr. Martin Kovačka Předmět: Člověk ve společnosti (Občanská výchova) Ročník: 7. Tematický celek: Kultura. Stručný popis aktivity:

Více

Houbové recepty: Hlíva ústřičná a Žampion Neděle, 16 Únor :44 - Aktualizováno Pondělí, 17 Únor :20

Houbové recepty: Hlíva ústřičná a Žampion Neděle, 16 Únor :44 - Aktualizováno Pondělí, 17 Únor :20 Plodnice hlívy ústřičné mají všestranné využití.jsou vhodné do polévek, omáček, pod maso ale i do salátů a především k nakládání. Ke kulinářským účelům využíváme především klobouky, které mají přímé využití.

Více

Multikulturní výchova pracovní list

Multikulturní výchova pracovní list Multikulturní výchova pracovní list Předmět Ročník Informatika 6.-9. ročník Jméno Vzdělávací program Téma ŠVP ZŠ - Berlička Jídlo Výstupy - potraviny typické pro různé světadíly - globalizace - náměty

Více

Česká kuchyně II. Bramborová polévka. Houskové knedlíky. Pečená kachna s červeným zelím. Rajská omáčka. Vdolečky

Česká kuchyně II. Bramborová polévka. Houskové knedlíky. Pečená kachna s červeným zelím. Rajská omáčka. Vdolečky Česká kuchyně II. Bramborová polévka Houskové knedlíky Pečená kachna s červeným zelím Rajská omáčka Vdolečky Bramborová polévka 40 g cibule 300 g kořenové zeleniny 1 středně velká cibule hrst sušených

Více

Indonéská smažená rýže nasi goreng 4 porce

Indonéská smažená rýže nasi goreng 4 porce Rýže a nudle Indonéská smažená rýže nasi goreng 4 porce 250 g loupaných syrových tygřích krevet 80 g namočených sušených krevet 20 g zázvoru 4 houby šitake 1 svazek jarní cibulky 1 lžíce sambal badyak

Více

Pro 4 osoby. Kromě toho potřebujeme: potravinovou fólii strojek na těstoviny

Pro 4 osoby. Kromě toho potřebujeme: potravinovou fólii strojek na těstoviny Nudlové těsto: základní recept Pro 4 osoby 320 g italské mouky* (plus mouka na poprášení těsta) 3 vejce 1 žloutek 2 lžíce olivového oleje ½ lžičky soli Kromě toho potřebujeme: potravinovou fólii strojek

Více

Sýrová polévka. Soljanka. Jemná sýrová polévka s fazolkou. Vydatná moravská zelňačka. Kerblíková polévka

Sýrová polévka. Soljanka. Jemná sýrová polévka s fazolkou. Vydatná moravská zelňačka. Kerblíková polévka Sýrová polévka 1 houska, 30g másla, 60g mouky, 1 l vývaru (lze použít i z kostky), 1/8 l sladké smetany, 150g tvrdého sýra, sůl pepř, cukr, 1 žloutek, zelená petržel, sladká paprika. Housku nakrájíme na

Více

Fenyklový salát s jádry cl z granátového jablka

Fenyklový salát s jádry cl z granátového jablka Fenyklový salát s jádry cl z granátového jablka Instatlatina di finocchi e chicchi di melograno Pro 2 osoby Doba přípravy: 20 minut 1 polévková lžíce citronové šťávy 2 3 polévkové lžíce za studena sůl,

Více

mletý pepř olej na smažení

mletý pepř olej na smažení Dýňový ovocný salát Dýňový kompot 200 g mexická dýně 100 g cukr ananasová tresť 1 ks pomeranč 1 ks broskve 200 g zakys.smetana mandle-lupínky 1 ks van. cukr 1 ks limetka 1 ks kiwi Mexickou dýni nakrájíme,

Více

POMAZÁNKY. Tvaroh utřeme se solí, koprem, rozmačkaným česnekem a drobně nakrájenou cibulí, nakonec vmícháme nastrouhanou okurku.

POMAZÁNKY. Tvaroh utřeme se solí, koprem, rozmačkaným česnekem a drobně nakrájenou cibulí, nakonec vmícháme nastrouhanou okurku. POMAZÁNKY Okurková pomazánka 250g tvarohu 100g nahrubo nastrouhané okurky 1 stroužek česneku ½ cibule podle chuti kopr Tvaroh utřeme se solí, koprem, rozmačkaným česnekem a drobně nakrájenou cibulí, nakonec

Více

Zavářky a vložky do polévek. Ing. Slávka Formánková

Zavářky a vložky do polévek. Ing. Slávka Formánková do polévek Ing. Slávka Formánková Tento materiál vznikl v projektu Inovace ve vzdělávání na naší škole v rámci projektu EU peníze středním školám OP 1.5. Vzdělání pro konkurenceschopnost.. Zavářky a vložky

Více

Krabí kremrole. Nivové kornoutky. Ingredience. Postup. Ingredience. Postup

Krabí kremrole. Nivové kornoutky. Ingredience. Postup. Ingredience. Postup Krabí kremrole 500 g lístkového těsta, 500 g tyčinek Surimi, 1 vejce, sůl, sezamové semínko Těsto rozpůlíme a každou polovinu rozválíme na pomoučeném vále na tenko. Rádýlkem nakrájíme na proužky, kterými

Více

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 6. týden ŽENA S NADVÁHOU

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 6. týden ŽENA S NADVÁHOU Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu Recepty na 6. týden ŽENA S NADVÁHOU Tyto recepty jsou určeny pro ženu s nadváhou. Pro vaši orientaci uvádíme následující přibližné parametry:

Více

Recepty pro týden 29.8.-4.9.

Recepty pro týden 29.8.-4.9. Rizoto s houbami Jarní cibulka 2 polévkové lžíce olivového oleje houby (dle chuti) mletý kmín 200 g rýže trošku vody 2 hrnky kuřecího vývaru pepř sůl Na olivovém oleji osmahneme jarní cibulku, přidáme

Více

PSTRUH. 1. Pstruh podle uzenáře

PSTRUH. 1. Pstruh podle uzenáře PSTRUH 1. Pstruh podle uzenáře 4 pstruzi, 12 dkg másla, 6 dkg žampiónů, cibule, citrón, sůl, pepř, olej, bílé víno, worchester, 15 dkg šunky, zelená petrželka, sladká paprika, mouka Pstruhy nařízneme ve

Více

Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot

Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot Polévka s drožďovými knedlíčky (d.č.3) Kosti Zeleninová směs (mrkev, celer, petržel) Krupice pšeničná Droždí 1l Vaječná melanž 13.00 g 18.00 g 3.00 g Technologický

Více

Vaječná pomazánka s uzeninou

Vaječná pomazánka s uzeninou Velikonoční pokrmy Vaječná pomazánka s uzeninou 6 vajec natvrdo 100g majonézy 1 lžíce hořčice 2 sladkokyselé okurky 100g měkkého salámu sůl, pažitka Vejce podélně rozkrojíme, vyjmeme žloutky, vložíme do

Více

1. DEN/1. TÝDEN. SUROVINY: 50 g (1/2) chléb celozrnný, 1 ČL másla, 1 plátek tvrdého sýru (30% tuku), 1 ks červené papriky

1. DEN/1. TÝDEN. SUROVINY: 50 g (1/2) chléb celozrnný, 1 ČL másla, 1 plátek tvrdého sýru (30% tuku), 1 ks červené papriky 1. DEN/1. TÝDEN 6:30 300 ml vlažné vody s citronem nebo 1 PL jablečného octa 7:00 SNÍDANĚ OVESNÁ KAŠE S JABLKEM SUROVINY: 4 PL ovesných vloček, 150 g (1ks) bílého neslazeného jogurtu 3% tuku, 1 jablko,

Více

w w w. r a m a - w e b. c z

w w w. r a m a - w e b. c z www.rama-web.cz Vážené a milé hospodyňky, za nákup dvou výrobků Rama Vám věnujeme malý dárek - sešitovou kuchařku Ramy. Recepty, které v ní najdete, jsou vyzkoušené a vybrané tak, aby příprava jídla byla

Více

Speciální pedagog, masér a terapeut čínské medicíny Mgr. Zdeňka Stöhrová

Speciální pedagog, masér a terapeut čínské medicíny Mgr. Zdeňka Stöhrová KUŘECÍ MASO NA JEHLI ½ kg kuřecích prs Marináda: 1 cibule, 1 stroužek česneku, lžíce zázvoru, chilli paprika, šťáva z citrónu, 2 lžíce oleje, 2 lžičky papriky, pepř, kmín, 150g bílý jogurt - vše rozmixovat

Více

JOGURTOVÝ POHÁR S JAHODAMI

JOGURTOVÝ POHÁR S JAHODAMI JOGURTOVÝ POHÁR S JAHODAMI 450 g jahod 10 g želatiny 250 ml bílého jogurtu 1 vanilkový cukr 50 g cukru krupice Želatinu přelijeme 30 ml horké vody a za stálého míchání ji necháme rozpustit a zchladnout.

Více

Šárka Mácová, Vladimír Máca KUCHAŘKA OD DVOU HRABALŮ

Šárka Mácová, Vladimír Máca KUCHAŘKA OD DVOU HRABALŮ Šárka Mácová, Vladimír Máca KUCHAŘKA OD DVOU HRABALŮ S E B R A N É R E C E P T U R Y OBSAH Úvod 7 Polévky 9 Hovězí maso 23 Vepřové maso 37 Drůbež 53 Mleté maso 77 Uzené maso, uzeniny 89 Ryby, játra 101

Více

Staročeská rybí polévka s hrachem

Staročeská rybí polévka s hrachem Vánoce & Silvestr Staročeská rybí polévka s hrachem 200g uvařeného hrachu 400g okrajových porcí a kostí z ryby 1 mlíčí 1 jikry 100g kořenové zeleniny ½ lžičky pepře sůl muškátový květ 2 žemle 1 lžíce másla

Více

, Pomazánky, saláty, chutovky

, Pomazánky, saláty, chutovky , Pomazánky, saláty, chutovky Smetanová NIVA NIVU rozdrobíme nebo nastrouháme a peèlivì promícháme s 30% smetanou. Milovníci pikantní chuti mùžou pøidat èesnek. Pomazánku mùžete také použít k zapékání

Více

Minikuchařka zdravého stravování

Minikuchařka zdravého stravování Minikuchařka zdravého stravování Pokrmy zde uvedené byly připraveny žáky školy pod vedením učitelů odborného výcviku ISŠ HPOS Příbram v rámci projektu Čas pro prváky Realizace projektu byla spolufinancována

Více

MAGGI Šťáva k pečenému masu. To má šťávu...

MAGGI Šťáva k pečenému masu. To má šťávu... MAGGI Šťáva k pečenému masu To má šťávu... MAGGI Šťáva k pečenému masu 0,75 kg Dobře připravená šťáva nebo omáčka je to, co posouvá pokrm na gastronomický vrchol. Ne vždy je ale snadné připravit šťávu

Více

Pohanková minikuchařka

Pohanková minikuchařka Pohanková minikuchařka Polévky z pohanky Pohanková polévka se zeleninou 100 g pohanky lámanky, 250 g kořenové zeleniny, slanina, 2 cibule, zeleninový vývar, sůl, pepř Na slanině osmahneme cibuli, přidáme

Více

Kurz mořských ryb. Cocina Rivera, Vašek Šulc

Kurz mořských ryb. Cocina Rivera, Vašek Šulc Kurz mořských ryb ü Ančovičky s cibulí a piniovými oříšky ü Mořský vlk v solné krustě ü Soté z černých mušlí ü Filet z pražmy na zelenině ratatouille s citronovou šafránovou omáčkou ü Krém s mascarpone

Více

Lehké recepty Méně cholesterolu

Lehké recepty Méně cholesterolu Lehké recepty Méně cholesterolu Lehké recepty Méně cholesterolu Stravovat se zdravě, neznamená mít hlad! A ani to neznamená, že se musíte vzdát tradičních jídel a dělat kompromisy v chuti. Stačí sáhnout

Více

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 5. týden ŽENA S OBEZITOU

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 5. týden ŽENA S OBEZITOU Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu Recepty na 5. týden ŽENA S OBEZITOU Tyto recepty jsou určeny pro ženu s obezitou. Pro vaši orientaci uvádíme následující přibližné parametry:

Více

Báječné zapečené těstoviny

Báječné zapečené těstoviny Báječné zapečené těstoviny 400 g těstovin (např. farfalle), 2 menší kuřecí prsa, 350 ml smetany na vaření, 10 cherry rajčat, 1 velká žlutá paprika, 1 menší cibule, 4 stroužky česneku, nastrouhaný eidam,

Více

Kvalitní evropský výrobek. systém značení kvality potravin. Minikuchařka. Kampaň fi nancována z prostředků Evropské unie a České republiky

Kvalitní evropský výrobek. systém značení kvality potravin. Minikuchařka. Kampaň fi nancována z prostředků Evropské unie a České republiky Kvalitní evropský výrobek systém značení kvality potravin Minikuchařka Kampaň fi nancována z prostředků Evropské unie a České republiky Úvodní slovo Na evropském trhu se stále zvyšuje zájem o kvalitní

Více

Jídelníček: 4. týden

Jídelníček: 4. týden Jídelníček: 4. týden PONDĚLÍ Snídaně: Chia pudink 3 lžíce chia semínek, ½ banánu, mandlové mléko 200ml, maliny 50g, mandle 15g 1. Chia semínka si necháme přes noc nabobtnat v mandlovém mléce. 2. Smícháme

Více

Svačinky naslano. Toto byla při hubnutí má nejčastější varianta.

Svačinky naslano. Toto byla při hubnutí má nejčastější varianta. Tady dávám na ukázku nachystané jídlo den předem. Jsou to 3 svačinky. Vždy 1 žitný chléb a různé variace uvnitř. Další krabička je plná zeleniny. Toto je ukázka, jak by mělo vypadat nachystané jídlo při

Více

Ze všech surovin uhněťte těsto. Přikryjte a nechejte 3 hodiny odstát. Poté vyválejte a zpracujte.

Ze všech surovin uhněťte těsto. Přikryjte a nechejte 3 hodiny odstát. Poté vyválejte a zpracujte. ZÁKLADNÍ RECEPTY NA TĚSTO Křehké těsto na paštiky 1,5 kg mouky 15 g soli 250 g másla nebo sádla 3/8 l vody Ze všech surovin uhněťte těsto. Přikryjte a nechejte 3 hodiny odstát. Poté vyválejte a zpracujte.

Více

Recepty pro týden 11.7.-17.7.

Recepty pro týden 11.7.-17.7. Luštěninový guláš 120 g fazolí 5 g hladké mouky 10 g oleje sladká paprika 20 g cibule, pepř Fazole nejprve namočíme a poté uvaříme. Na tuku zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme papriku,, pepř (můžeme použít

Více

Recepty s Regionální potravinou. Výběr tradičních jednoduchých receptů z 10 krajů Čech a Moravy

Recepty s Regionální potravinou. Výběr tradičních jednoduchých receptů z 10 krajů Čech a Moravy Recepty s Regionální potravinou Výběr tradičních jednoduchých receptů z 10 krajů Čech a Moravy Jihočeský kraj Kapr se zelím Doba přípravy: 2 hodiny Množství: 5 porcí 500 g kapra 500 g Kysaného zelí bílého

Více

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 2. týden ŽENA S NADVÁHOU

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 2. týden ŽENA S NADVÁHOU Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu Recepty na 2. týden ŽENA S NADVÁHOU Tyto recepty jsou určeny pro ženu s nadváhou. Pro vaši orientaci uvádíme následující přibližné parametry:

Více

Kuřecí prsa na podmáslí se špenátem a polentou

Kuřecí prsa na podmáslí se špenátem a polentou Kuřecí prsa na podmáslí se špenátem a polentou Suroviny na 1 porci: Maso kuřecí - prsa 150 g Polenta 80 g Podmáslí 0,5% 180 g Česnek 10 g Rozmarýn 3 g Sůl 2 g (Pepř 2 g) Špenát čerstvý 200 g Cibule jarní

Více

Recepty na grilování, přípravu omáček a marinád

Recepty na grilování, přípravu omáček a marinád Recepty na grilování, přípravu omáček a marinád MARINÁDA NA HOVĚZÍ MASO (na cca 1 kg masa) 4 lžíce oleje z burských oříšků 1 lžíce ostré hořčice ½ čajové lžíce sladké papriky na špičku nože kari a šalvěj

Více

Babí léto s rawfood raw food seminář

Babí léto s rawfood raw food seminář Babí léto rawfood raw food seminář 20. A 21. ZÁŘÍ 2014 V IC ZAHRADA NA ŽIŽKOVĚ Živé jídlo je takové jídlo, které nám dává příroda syrové ovoce, zelenina, semínka, ořechy, byliny, atd. Nevaříme ho nepečeme

Více

AUTOMATICKÉ PROGRAMY 1 - HOVĚZÍ PEČENĚ 2 - VEPŘOVÁ PEČENĚ

AUTOMATICKÉ PROGRAMY 1 - HOVĚZÍ PEČENĚ 2 - VEPŘOVÁ PEČENĚ CS TROUBA RECEPTY 2 www.aeg.com AUTOMATICKÉ PROGRAMY Číslo programu Název programu 1 HOVĚZÍ PEČENĚ 2 VEPŘOVÁ PEČENĚ 3 TELECÍ PEČENĚ 4 JEHNĚČÍ PEČENĚ 5 PEČENÁ ZVĚŘINA 6 CELÉ KUŘE 7 RYBY 8 PIZZA 9 SLANÝ

Více

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 4. týden ŽENA S NADVÁHOU

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 4. týden ŽENA S NADVÁHOU Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu Recepty na 4. týden ŽENA S NADVÁHOU Tyto recepty jsou určeny pro ženu s nadváhou. Pro vaši orientaci uvádíme následující přibližné parametry:

Více

1. Guláš z buřtů Obsah. 2. Vuřt guláš Obsah. 3. Vuřtový guláš Obsah. 4. Vuřty na pivu č. 1 Obsah. 5. Vuřty na pivě č. 2 Obsah

1. Guláš z buřtů Obsah. 2. Vuřt guláš Obsah. 3. Vuřtový guláš Obsah. 4. Vuřty na pivu č. 1 Obsah. 5. Vuřty na pivě č. 2 Obsah Uzeniny Obsah: 1. Guláš z buřtů... 2 2. Vuřt guláš... 2 3. Vuřtový guláš... 2 4. Vuřty na pivu č. 1... 2 5. Vuřty na pivě č. 2... 2 6. Špekáčky na pivě... 2 7. Vuřty v pivním těstíčku... 2 8. Vuřty plněné

Více

Sladkovodní ryby. 20,4 g Cholesterol: 123 kcal. Bílkoviny: Kalorie: 35 mg. 4,6 g. Tuky:

Sladkovodní ryby. 20,4 g Cholesterol: 123 kcal. Bílkoviny: Kalorie: 35 mg. 4,6 g. Tuky: Rybí recepty Losos Sladkovodní ryby Losos patří, i přes širokou nabídku, stále ještě k drahým rybám. Vlastně je stříbrným rytířem přílivů, takzvanou anadromní tažnou rybou podnikající třecí migraci z moře

Více

http://www.zlinskedumy.cz

http://www.zlinskedumy.cz Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity CZ.1.07/1.5.00/34.0514 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Tematická oblast Autor Ročník 3. Obor Výrobky studené kuchyně vy_32_inovace_ma_49_20

Více

LÍN. 1. Vařený lín. 1/2 kg celých línů, ocet, cibule, pepř, bobkový list, sůl, citrón, máslo

LÍN. 1. Vařený lín. 1/2 kg celých línů, ocet, cibule, pepř, bobkový list, sůl, citrón, máslo LÍN 1. Vařený lín 1/2 kg celých línů, ocet, cibule, pepř, bobkový list, sůl, citrón, máslo Ocet, cibuli, sůl a koření přivedeme do varu, vložíme asi půlkilové celé líny. Vaříme 5 až 10 minut, podle velikosti.

Více

Přihláška do soutěže. Vaříme to slow.

Přihláška do soutěže. Vaříme to slow. Přihláška do soutěže Vaříme to slow. Soutěž v kuchařských dovednostech středních škol Plzeňského kraje a Bavorska SOU Domažlice, Prokopa Velikého 640, Domažlice Korespondenční část Vypracovali žáci II.

Více

Recepty z jednoho pekáče

Recepty z jednoho pekáče J@ Recepty z jednoho pekáče Babské kuře 5-6 velkých brambor, majoránka, sůl, česnek, kmín, 3 rohlíky, 2 dl mléka, 1 lžička vegety, 1 lžíce sádla, 100 g slaniny, 1 cibule, 4 vejce, 1 kuře, grilovací koření

Více

Bramborová kuchařka. žáků 2. třídy

Bramborová kuchařka. žáků 2. třídy Bramborová kuchařka žáků 2. třídy Lokše s mákem Studené vařené brambory, hl. mouka, špetka soli, mletý mák, moučkový cukr, kousek sádla nebo másla Brambory najemno nastrouháme na vál. Osolíme a přisypeme

Více

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 3. týden ŽENA S NADVÁHOU

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 3. týden ŽENA S NADVÁHOU Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu Recepty na 3. týden ŽENA S NADVÁHOU Tyto recepty jsou určeny pro ženu s nadváhou. Pro vaši orientaci uvádíme následující přibližné parametry:

Více

Povánoční kulinářská inspirace

Povánoční kulinářská inspirace Povánoční kulinářská inspirace Milí čtenáři. Sice už máme skoro konec ledna, ale všechna ta kila navíc, která jsme si nastřádali během Vánoc (já tedy i během Silvestra je neuvěřitelné, co dokáže člověk

Více

1 Utopenec v octovém nálevu s cibulí a feferonkou, pečivo 47,- 2 Bramborák s klobásou 57,- 3 Nakládaný plněný hermelín v oleji, pečivo 64,-

1 Utopenec v octovém nálevu s cibulí a feferonkou, pečivo 47,- 2 Bramborák s klobásou 57,- 3 Nakládaný plněný hermelín v oleji, pečivo 64,- Před jídlem (k pivu a vínu) 1 Utopenec v octovém nálevu s cibulí a feferonkou, pečivo 47,- 2 Bramborák s klobásou 57,- 3 Nakládaný plněný hermelín v oleji, pečivo 64,- 5 Paštika s husími játry a mandlemi,

Více

Omelety, palačinky (apetit)

Omelety, palačinky (apetit) Omelety, palačinky (apetit) Příprava těsta Základem omeletového těsta je polohrubá mouka, kterou předem prosijeme. Dále to jsou tekutiny, především mléko a minerální voda bez příchuti nebo sodová voda.

Více

Krabí pochoutka. Pomazánka na chlebíčky s ovocem

Krabí pochoutka. Pomazánka na chlebíčky s ovocem P O M A Z Á N K Y Rumcajs 30 dkg salám Junior vcelku 15 dkg tvrdý sýr vcelku 1 tatarka 2 menší cibule 2 dcl sladkého kečupu 3 lžíce plnotučné hořčice 1 lžíce oleje 1 lžíce octu 3 kostky cukru Do malého

Více

Lučina 23.516 Lučina nasladko 23.513 Pomazánka z lučiny s mrkví 23.514 Kedlubnová s Lučinou 23.515 Pomazánka z Lučiny a vajíček Pomazánka Lučinka

Lučina 23.516 Lučina nasladko 23.513 Pomazánka z lučiny s mrkví 23.514 Kedlubnová s Lučinou 23.515 Pomazánka z Lučiny a vajíček Pomazánka Lučinka Lučina 23.516 Lučina nasladko Lučinu smícháme s vanilkovým cukrem. Mažeme na celozrnnou večku, zdobíme pomerančem. - 1,3,7,11 23.513 Pomazánka z lučiny s mrkví Lučinu rozetřeme vidličkou, přidáme flóru,

Více

Recepty pro týden 25.7.-31.7.

Recepty pro týden 25.7.-31.7. Špenát s čočkovou rýží 100 g celozrnné rýže 3 lžíce červené čočky 1 cibule 100 g čerstvého kozího sýra 1 lžíce řepkového oleje muškátový oříšek 400 g mraženého listového špenátu sůl, pepř Rýži povaříme

Více

Studentská kuchařka. Projekt Víš, co jíš? zdravá strava

Studentská kuchařka. Projekt Víš, co jíš? zdravá strava Studentská kuchařka Projekt Víš, co jíš? zdravá strava Úvod Tato studentská kuchařka vznikla z nápadu studentů BGV. Je výstupem z projektu Víš, co jíš? zdravá strava, jehož obsah a činnost v něm vymyslela

Více

Mexická kuchyně III. Smažené papriky Relleňos. Krevety v mandlové omáčce. Plněné motýlky z hovězí roštěné brambory se solí s chipotlle

Mexická kuchyně III. Smažené papriky Relleňos. Krevety v mandlové omáčce. Plněné motýlky z hovězí roštěné brambory se solí s chipotlle Mexická kuchyně III. Smažené papriky Relleňos Krevety v mandlové omáčce Plněné motýlky z hovězí roštěné brambory se solí s chipotlle Nopales kaktusová salsa Kokosový puding Smažené papriky Relleňos 6 tlustostěnných

Více

Recepty z jednoho pekáče

Recepty z jednoho pekáče Recepty z jednoho pekáče Babské kuře 5-6 velkých brambor, majoránka, sůl, česnek, kmín, 3 rohlíky, 2 dl mléka, 1 lžička vegety, 1 lžíce sádla, 100 g slaniny, 1 cibule, 4 vejce, 1 kuře, grilovací koření

Více

chuť léta méně cholesterolu

chuť léta méně cholesterolu chuť léta méně cholesterolu Máte se rádi? Vítejte a udělejte pro sebe něco dobré. Zdravé jídlo může být pestré a plné chutí. A přitom nenáročné na přípravu. Zpestřete si svůj každodenní jídelníček a potěšte

Více

POLÉVKY-----------------------------------------------------------------------------------------------2

POLÉVKY-----------------------------------------------------------------------------------------------2 1 Rajčatové mámení. Dejte si! Obsah POLÉVKY-----------------------------------------------------------------------------------------------2 Rajčatová polévka rychlá--------------------------------------------------------------------------------------------------------------2

Více

tradičně i netradičně

tradičně i netradičně tradičně i netradičně STUDENÉ PŘEDKRMY 100 g Tlačenka z Pohořelického kapra s cibulkou 45,- 100 g Paštika z Pohořelického kapra s cibulovo-mrkvovou marmeládou 45,- a opečenými toasty 100 g Pohořelický

Více

To nejlepší z Asie - festival asijských chutí

To nejlepší z Asie - festival asijských chutí To nejlepší z Asie - festival asijských chutí Napařované knedlíčky Dim sum plněné pekingskou kachnou s chilli omáčkou Vietnamská hovězí polévka Pho Bo Indonéská smažená rýže Nasi Goreng s kuřecím masem

Více

Základní kynuté těsto na pizzu

Základní kynuté těsto na pizzu Pizza (apetit) Základní kynuté těsto na pizzu 250 g hladké mouky, 1 dl vody, 1/2 lžičky soli, 1 lžička moučkového cukru, 15 g kvasnic, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mléka Do hrnečku s mlékem pokojové teploty

Více

Tradiční recepty. méně cholesterolu. určitě vyzkoušejte! pochutnáte si

Tradiční recepty. méně cholesterolu. určitě vyzkoušejte! pochutnáte si Tradiční recepty méně cholesterolu určitě vyzkoušejte! pochutnáte si pórková polévka voda 1 l pórek 1 ks Alfa Bio lahůdkové TOFU 1 ks hrášek (mražený) 100 g kukuřice 100 g cuketa 1 ks mrkev 1-2 ks bujón

Více

Puding z jáhlových vloček

Puding z jáhlových vloček Puding z jáhlových vloček 1 Jáhlové vločky (instantní varianta) zalijeme trochou vařící vody, promícháme a necháme v přikryté nádobě změknout. 2 Do husté vločkové kaše vmícháme med, na kousky nakrájené

Více

PROJEKT ŘEMESLO - TRADICE A BUDOUCNOST Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ PŘEDMĚT TECHNOLOGIE

PROJEKT ŘEMESLO - TRADICE A BUDOUCNOST Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/ PŘEDMĚT TECHNOLOGIE PROJEKT ŘEMESLO - TRADICE A BUDOUCNOST Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.38/02.0010 PŘEDMĚT TECHNOLOGIE Obor: Gastronomie Ročník: druhý Zpracoval: Mgr. Františka Vyškovská PROJEKT ŘEMESLO - TRADICE A BUDOUCNOST

Více

Kuchařské recepty z rostliny Slunečnice Topinambur (Artyčok Jeruzalémský) Potravina by měla být lékem a lék by měl být jídlem.

Kuchařské recepty z rostliny Slunečnice Topinambur (Artyčok Jeruzalémský) Potravina by měla být lékem a lék by měl být jídlem. Kuchařské recepty z rostliny Slunečnice Topinambur (Artyčok Jeruzalémský) Potravina by měla být lékem a lék by měl být jídlem. 1 Obsah Seznámení s rostlinou... 3 Kde hlízy zakoupit... 3 Jsme to, co jíme,

Více

Ryby snadno a rychle. Cornelie Adam (apetit)

Ryby snadno a rychle. Cornelie Adam (apetit) Ryby snadno a rychle Cornelie Adam (apetit) Závitky z platýse s rajčaty Dávky na 2 porce: 250 g čerstvého nebo mraženého filé z platýse, citrónová šťáva, sůl, bílý pepř, zelená petrželka, hrst řeřichy,

Více

Poznámka: smen - maghrebské máslo - nahrazeno normálním máslem

Poznámka: smen - maghrebské máslo - nahrazeno normálním máslem Polévky Poznámka: smen - maghrebské máslo - nahrazeno normálním máslem Chorba bel a dess Čočková polévka Doba přípravy: 1h30min 300g červeného masa, 300g čočky, 1 cibule, 1 kávová lžička soli, 1/4 kávové

Více

Bramborové recepty z VYSOČINY

Bramborové recepty z VYSOČINY Bramborové recepty z VYSOČINY 1 1. Prokládaný bramborák 1 kg strouhaných syrových brambor, 70 dkg hrubé mouky, 1 hlavička česneku, 2 vejce, sůl, pepř, majoránka dle chuti, 1 plátek krkovičky nebo libového

Více

Ceník r. 2014 EXPRES MENU, s.r.o. TRUTNOV HOTOVÉ JÍDLO STERILOVANÉ 5 porcí bez přílohy

Ceník r. 2014 EXPRES MENU, s.r.o. TRUTNOV HOTOVÉ JÍDLO STERILOVANÉ 5 porcí bez přílohy Ceník r. 2014 EXPRES MENU, s.r.o. TRUTNOV HOTOVÉ JÍDLO STERILOVANÉ 5 porcí bez přílohy Hlavní jídla Složení a charakteristika 100g masa/porce cena bez DPH 150 g/porce Maso kuřecí stehenní - kousky: Kuřecí

Více

katalog receptů pro eurest

katalog receptů pro eurest katalog receptů pro eurest logo eurest Tiramisu PRIBINÁČEK s čokoládovým piškotem (lehký dezert s Pribináčkem a piškotem) Piškot: 170 g 1700 g másla 120 g 1200 g másla 160 g 1600 g vaječná melange 60 g

Více

BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PLNĚNÉ MLETÝM MASEM

BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PLNĚNÉ MLETÝM MASEM BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PLNĚNÉ MLETÝM MASEM 1 sáček bramborových knedlíků, 250g mletého masa, 1 rohlík, ½ šálku mléka, 1 vejce, česnek, majoránka, pepř, sůl Mleté maso osolíme, opepříme a orestujeme asi 15

Více