Škebličky s malými dýněmi

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Škebličky s malými dýněmi"

Transkript

1

2

3 Motýlky se špenátem 250 g těstovin - motýlků, 250 g špenátu, 50 g másla, 2 lžíce parmezánu nebo gruyéru, 2 vejce, sůl, mletý pepř, 1 l lehkého masového vývaru, strouhaný tvrdý sýr Uvaříme špenát v malém množství slabě osolené vody. Necháme špenát dobře okapat, pokrájíme nadrobno a ochutíme rozpuštěným máslem. Nesmažíme. Zvlášť rozšleháme vejce se špetkou pepře a strouhaným parmezánem. Spojíme špenát s rozšlehanými vejci, dobře promícháme a odstavíme stranou. V dostatečně velkém kastrolu uvedeme k varu vývar. Roztroušeně vsypeme těstovinu, přidáme špenát a dobře promícháme. Během vaření často zamícháme. Stáhneme z ohně, když je těstovina správně uvařena ( al dente ). Podáváme v polévkové míse se strouhaným sýrem zvlášť.

4

5 Škebličky s malými dýněmi 250 g těstovin - škebliček, 2 malé tykve, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 5 malých zralých rajčat, 1 lehkého masového vývar, 1 snítka zelené petrželky, 1 snítka bazalky, sůl, mletý pepř, parmezán nebo gruyére V kastrolu osmahneme na oleji pokrájenou cibuli, slaninu, nakrájenou na nudličky, a malé dýně (neloupané), nakrájené na kostičky. Potom vlijeme teplý vývar, přidáme pokrájený česnek, petrželku a bazalku a rajčata, pokrájená na kousky, oloupaná a zbavená semínek. Osolíme, opepříme a dovaříme do konce na mírném ohni. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu se zeleninou. Promícháme a necháme pár minut povařit. Podáváme v polévkové míse se strouhaným sýrem zvlášť.

6

7 Katalánská polévka po vesnicku 250 g těstovin - středních válečků, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 200 g zelených fazolových lusků, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 1 mrkev, 1 snítka celerové natě, 1 brambora, 1 malá tykev, 2 zralá rajčata, 1 l lehkého masového vývaru, 1 snítka zelené petrželky, 1 snítka bazalky, sůl, mletý pepř V kastrolu osmahneme na oleji drobně nakrájenou cibuli, mrkev a celer se slaninou, nakrájenou na nudličky. Pak přidáme brambor a malou dýni (neloupanou), nakrájené na kostičky, a pokrájené fazolky. Potom přilijeme teplý vývar, přidáme krájený česnek, bazalku a petrželku a rajčata, pokrájená na kousky, oloupaná a zbavená semínek. Osolíme, opepříme a necháme povařit na mírném ohni. Polévka musí být hustá, ale dostatečně tekutá. V případě potřeby přidáme teplou vodu. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji odkapat a vhodíme do kastrolu se zeleninou. Dobře promícháme a necháme povařit několik minut, aby těstovina dostala tu správnou chuť. Podáváme v polévkové míse (se strouhaným sýrem zvlášť, chceme-li).

8

9 Milánská polévka 250 g těstovin - rýhovaných válečků, 250 g fazolí (čerstvých vyloupaných nebo mražených), 100 g tučného od domácí šunky, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 1 mrkev, 1 snítka celerové natě, 1 malá tykev, 2 zralá rajčata, petržel, bazalka, tymián, bobkový list, sůl, mletý pepř, 1 strouhaný parmezán V hliněném hrnci nebo dostatečně velkém kastrolu dáme vařit fazole do studené vody spolu s tučným od šunky, drobně pokrájeným. Stáhneme pěnu, která se vytvoří na začátku varu. Po deseti minutách varu přidáme zeleninu, pokrájenou na kousky (neloupanou dýni), a bouquet vonných bylin. Na konci vaření odstraníme bouquet bylin, polévku osolíme, opepříme a přidáme syrový olej. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu. Promícháme a necháme pár minut povařit. Přelijeme do polévkové mísy, v hojném množství posypeme strouhaným sýrem a podáváme horké.

10

11 Nudle s artyčoky 250 g silných polévkových nudlí, 5 artyčoků, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 stroužek česneku, 1 l lehkého masového vývaru, 1 citrón, 1 snítka zelené petrželky, sůl, mletý pepř, strouhaný parmezán Očistíme artyčoky, nakrájíme je na malé plátky a ponoříme do vody s citrónovou šťávou. V kastrolu osmahneme na oleji krájenou cibuli a když začne dostávat nazlátlou barvu, přidáme artyčoky. Osmahneme stejnoměrně obsah kastrolu. Přilijeme teplý masový vývar, přidáme pokrájený česnek a posekanou petrželku. Osolíme, opepříme a necháme povařit půl hodiny na mírném ohni. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do kastrolu, promícháme a necháme pár minut povařit. Podáváme se strouhaným sýrem.

12

13 Perličkové válečky s hrachem 250 g těstovin - perličkových válečků, 250 g zeleného hrášku (čerstvého nebo mraženého), 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 snítka celerové natě, 1 snítka zelené petrželky, 1 l lehkého masového vývaru, sůl, mletý pepř, parmezán nebo gruyére V kastrolu osmahneme na oleji nadrobno pokrájenou cibuli a celer se slaninou, nakrájenou na proužky. Když cibule začne dostávat nazlátlou barvu, přidáme hrášek. Okořeníme špetkou pepře a trochou cukru. Potom přidáme teplý vývar a posekanou petrželku. Necháme povařit asi patnáct minut na mírném ohni. Polévka musí být hustá, avšak dostatečně tekutá. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), vhodíme ji do kastrolu, promícháme a necháme pár minut povařit. Podáváme v polévkové míse se strouhaným sýrem zvlášť.

14

15 Vlasové nudle s chřestem 250 g vlasových nudlí, 1 svazek divokého chřestu, 50 g másla, 1 l lehkého masového vývaru, 2 vejce, sůl, mletý pepř, 2 lžíce parmezánu nebo gruyéru Chřest oškrábeme a propláchneme, odstraníme tvrdou část, odřízneme hlavičky a dáme je stranou. Prýty svážeme a povaříme v kastrolu se slabě osolenou vodou. Vyjmeme z kastrolu a protlačíme strojkem na kaši. Vodu po vaření dáme stranou. Do dostatečně velkého kastrolu vlijeme masový vývar, přidáme chřestovou kaši a vodu po vaření. Přivedeme k varu, nasypeme roztroušeně těstovinu a hlavičky chřestu. Občas během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), stáhneme kastrol z ohně a polévku nalijeme do polévkové mísy, v níž jsme předem rozšlehali vejce se strouhaným sýrem a několika špetkami soli a pepře. Podáváme v téže polévkové míse.

16

17 Nudle s boby 250 g perlových nudlí, 250 g bobů, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 stroužek česneku, 1 l masového vývaru, 1 snítka zelené petrželky, sůl, mletý pepř, strouhaný tvrdý sýr Do kastrolu s nevelkým množstvím osolené horké vody dáme vařit boby, namočené od předcházejícího večera. Ke konci vaření osmahneme na oleji slaninu nakrájenou na nudličky, pokrájený česnek a petržel. Osmaženou slaninu a zeleninu dáme do kastrolu, přidáme teplý masový vývar, osolíme, opepříme a dovaříme do konce. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu, zamícháme a necháme několik minut povařit. Podáváme v polévkové míse, strouhaný sýr zvlášť.

18

19 Páskové nudle s fazolemi 250 g pokrájených páskových nudlí, 250 g vařených barevných fazolí, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 snítka celerové natě, 5 malých rajčat, 1/2 l vývaru z masa nebo z kostky, sůl, mletý pepř, strouhaný ovčí sýr V kastrolu osmahneme na oleji nakrájenou cibuli a celer a slaninu, nakrájenou na nudličky. Pak přidáme teplý vývar a rajčata pokrájená na kousky, oloupaná a zbavená semínek. Osolíme, opepříme a necháme několik minut povařit. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji odkapat a vhodíme do kastrolu. Přidáme předem uvařené fazole, zamícháme a necháme povařit pár minut. Podáváme v polévkové míse, strouhaný sýr zvlášť.

20

21 Vrtulky s boby 250 g těstovin - vrtulek, 250 g bobů čerstvých nebo mražených, 100 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 stroužek česneku, srdíčko hlávkového salátu, 1 snítka zelené petrželky, 3 lístky máty peprné, 1 l lehkého masového vývaru, sůl, mletý pepř V kastrolu osmahneme na oleji pokrájenou cibuli a slaninu, nakrájenou na nudličky. Přidáme boby a pokrájené srdíčko hlávkového salátu. Ochutíme několika špetkami soli a pepře a necháme několik minut osmahnout. Potom vlijeme teplý vývar, přidáme česnek, petrželku a mátu, posekané nadrobno. Necháme povařit asi půl hodiny na mírném ohni. Polévka by měla být hustá, avšak dostatečně tekutá. V případě potřeby přidáme teplou vodu. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu s boby, promícháme a necháme pár minut povařit. Podáváme v polévkové míse (se strouhaným sýrem zvlášť, chceme-li).

22

23 Motýlky s tvarohem 500 g těstovin - motýlků, 400 g měkkého tvarohu, 1 dl smetany nebo tekuté šlehačky, 1 snítka majoránky nebo 2 lístky čerstvé máty, sůl, moučkový cukr, mletý pepř, muškátový oříšek, mletá skořice V hrnku ohřejeme smetanu na velmi mírném ohni. Přidáme cukr, trochu soli a několik špetek pepře, strouhaného muškátového ořechu a skořice. Přitom neustále mícháme. Postupně přidáváme rozdrobený tvaroh, promícháme a hněteme roztěrkou, dokud nedocílíme jemného tvarohového krému. V případě potřeby přidáme víc smetany nebo trochu mléka. Ochutíme podle vlastních požadavků a odstavíme. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme tvarohovým krémem. Posypeme troškou skořice a ozdobíme lístečky majoránky nebo máty, ustřihnutých nůžkami. Podáváme teplé.

24

25 Sláma a seno 250 g těstovin - vaječných nudlových hnízd, 250 g těstovin - hnízd ze špenátových nudlí, 500 g čerstvých hub, 50 g másla, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 stroužek česneku, 1 snítka zelené petrželky, sůl, mletý pepř Očistíme houby a nakrájíme je na tenké plátky. V kastrolu osmahneme celý stroužek česneku a když začne dostávat nazlátlou barvu, vyndáme ho. Pak dovnitř nasypeme houby, osolíme, opepříme a necháme povařit na mírném ohni asi patnáct minut. Přidáme petrželku a stáhneme z ohně. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme máslem, roztopeným ve vodní lázni. Potom přidáme houby a jemně promícháme. Podáváme ještě kouřící.

26

27 Žraloci na paprice 500 g těstovin - žraloků, 4 zelené papriky, 3/4 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 cibule, 1 snítka bazalky, 500 g rajčat na omáčku, sůl, mletý pepř, tvrdý sýr na strouhání - suchý mančský nebo roncal Spaříme dozrálá rajčata, oloupeme je, dužinu pokrájíme na kousíčky. Pokrájíme papriky na krátké proužky. V kastrolu osmahneme na oleji nakrájenou cibuli. Když se začne zbarvovat do zlatova, přidáme papriky a často zamícháme, aby se rovnoměrně osmahly. Pak přidáme rajčata. Osolíme, opepříme a necháme povařit na mírném ohni asi patnáct minut. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vařící vody, trochu osolené, a po dobu vaření ji občas zamícháme. Necháme ji odkapat a ochutíme připravenou omáčkou. Dáme na servírovací mísu a posypeme strouhaným sýrem. Ihned podáváme.

28

29 Žraloci s klobásou 500 g těstovin - "žraloků", 250 g salámu (typu katalánského "fuetu"), 400 g loupaných a pokrájených přírodních rajčat, 3/4 dl olivového oleje z prvního lisování, 1/2 cibule, 1 stroužek česneku, 1 mrkev, 1 snítka celerové natě, 1/2 sklenky suchého bílého vína, 1 snítka bazalky, 25 g parmezánu (nebo gruyéru či ementálu), sůl, mletý pepř Salám oloupáme a pokrájíme na nepříliš tenká kolečka. Zlehka ho osmahneme v pánvi na nevelkém množství oleje. Svlažíme vínem, počkáme, až se odpaří, a stáhneme z ohně. V jiném kastrolu osmahneme na oleji zeleninu pokrájenou na drobno. Když cibule začne dostávat nazlátlou barvu, přidáme rajčata. Necháme povařit asi deset minut. Přidáme osmahnutý salám, okořeníme a povaříme ještě asi deset minut. Přidáme lístky bazalky a stáhneme z ohně. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Podáváme teplé.

30

31 Žraloci s plísňovým sýrem 500 g těstovin - "žraloků", 200 g sladkého plísňového sýra, 100 g smetany nebo tekuté šlehačky, 25 g másla, 1 snítka zelené petrželky, sůl, mletý pepř Těstovinu dáme vařit do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Zatímco se těstovina vaří, roztopíme jemně máslo v naběračce, přidáme šlehačku, smícháme, osolíme, opepříme špetkou pepře a stáhneme z ohně. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), hned ji necháme okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme omáčkou z másla a šlehačky. Pak přidáme rozkouskovaný plísňový sýr, dobře promícháme a posypeme nadrobno posekanou petrželkou. Hned podáváme.

32

33 Barevné motýlky s kuřecí polévkou se zeleninou 500 g těstovin - barevných (neboli zeleninových) "motýlků", 2 kuřecí prsíčka, 400 g loupaných a pokrájených přírodních rajčat, 50 g tučného od šunky, 25 g másla, 1/2 cibule, 1 křehká mrkev, 1 snítka celerové natě, 1/2 sklenky madeiry nebo brandy, olej, sůl, mletý pepř, muškátový oříšek, strouhaný parmezán Nakrájíme kuřecí prsíčka na jemné proužky. V kastrolu na malém množství oleje a másla osmahneme zeleninu a tučné od šunky, obojí pokrájené na prkénku. Pak přilejeme kuřecí polévku se zeleninou. Obsah zlehka osmahneme, osolíme, opepříme a přidáme špetku nastrouhaného muškátového ořechu. Svlažíme vínem a když se odpaří, přidáme pokrájená rajčata. Necháme povařit na mírném ohni asi půl hodiny, je-li potřeba, přilejeme trochu teplé vody, aby omáčka příliš nezhoustla. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji rychle okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Dobře promícháme. Těstovinu a strouhaný sýr podáváme zvlášť.

34

35 Cannelloni plněné tvarohem 125 vaječných cannelloni, 600 g měkkého tvarohu nebo čerstvého sýra (Burgos, Villalón), 100 g parmezánu, 1 vejce, 1 žloutek, 1 sklenka koňaku, 1 lžíce moučkového cukru, 3 snítky zelené petrželky, 3 snítky čerstvé majoránky, špetka mleté skořice, 2 špetky muškátového oříšku velmi jemně mletého, K ochucení a gratinování: 300 g rajské omáčky, 2 sklenky smetany nebo tekuté šlehačky, 50 g másla, 50 g parmezánu Rozšleháme celé vejce a žloutek spolu se skořicí, strouhaným muškátovým ořechem, troškou soli a nadrobno posekaných vonných bylin. Přidáme cukr a koňak. Tvaroh procedíme a rozděláme na kousky vidličkou. Přidáme sýr a zamícháme. Přidáme rozšlehané vejce a hmotu znovu dobře promícháme. Čtverečky cannelloni (4 ks na porci) dáme vařit zvlášť do vydatného množství osolené vody a vaříme podle instrukcí uvedených na obalu. Když jsou odkapané a vychladlé, rozetřeme na každý čtvereček 2 lžíce náplně. Sbalíme náplň do trubiček z jednotlivých čtverečků jako do palačinek a uložíme cannelloni vedle sebe do řady na pekáči, vymazaném máslem. Navrch rozetřeme nejprve smetanu a potom rajskou omáčku. Posypeme strouhaným sýrem a přidáme několik malých plátků másla. Pekáč vložíme do rozpálené trouby a vyjmeme, když jsou cannelloni pečené dozlatova (přibližně 20 min. při 180 C). Podáváme buď v tomtéž pekáči, anebo na jednotlivých vyhřátých talířích. Poznámka: Je-li náplň příliš měkká, přidáme několik mletých sucharů María.

36

37 Cannelloni po katalánsku 250 g cannelloni, 300 g libového telecího masa, 1 kuřecí prsíčka, 1 jehněčí mozeček (ke zjemnění náplně), 50 g domácí šunky, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 50 g procezených rajčat, 1/2 cibule, 1 sklenka sherry, 50 g parmezánu nebo gruyéru, máslo, sůl, mletý pepř, Bešamelová omáčka: 25 g másla, 25 g hladké mouky, 1/4 l mléka V kastrolu osmahneme na másle a oleji nakrájené telecí maso a kuřecí prsíčka. Potom přidáme šunku, nakrájenou na proužky, a nakonec mozeček, pokrájený na kousky, předvařený a odblaněný. Obsah pokropíme sherry a když se odpaří, přidáme rajčata, osolíme, opepříme a necháme povařit asi půl hodiny. Stáhneme z ohně a počkáme, až se trochu ochladí. Potom na prkénku pokrájíme a ponecháme na náplň. Čtverečky cannelloni dáme vařit zvlášť ve vydatném množství osolené vody podle instrukcí na obalu. Když jsou odkapané a vychladlé, rozetřeme na každý čtvereček 2 lžíce náplně. Sbalíme náplň do trubiček z jednotlivých čtverečků jako do palačinek a uložíme cannelloni vedle sebe do řady na pekáči, vymazaném máslem. Navrch rozetřeme vrstvu bešamelové omáčky, posypeme strouhaným sýrem a nakonec přidáme několik malých plátků másla, rozložených po celém povrchu. Pekáč vložíme do rozpálené trouby a vyjmeme, když jsou cannelloni pečené dozlatova (přibližně 20 min. při 180 C). Podáváme buď v tomtéž pekáči, anebo na jednotlivých vyhřátých talířích.

38

39 Hnízda s holoubaty 500 g těstovin - vaječných hnízd, 3 mladá vypasená holoubata, 6 plátků libové slaniny, 200 g domácí šunky, 75 g másla, 1/2 cibule, 1 mrkev, 1 snítka celerové natě, 1/2 sklenky madeiry nebo 1 sklenka brandy, 1/4 l lehkého masového vývaru, sůl, mletý pepř Holoubata dobře očistíme, opláchneme, vysušíme a rozpůlíme. Okořeníme je po obou stranách a převážeme každý kus plátkem slaniny. V dostatečně širokém kastrolu osmahneme na másle jemně nakrájenou zeleninu a šunku, pokrájenou na kostičky. Když se cibule začíná zbarvovat dozlatova, vložíme holoubata. Jedno po druhém obracíme a tak je osmahneme rovnoměrně dozlatova. Pak je svlažíme vínem nebo brandy a když se odpaří, nalijeme dovnitř horký vývar. Dokončíme vaření na mírném ohni a v případě potřeby přilijeme víc vývaru. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji rychle okapat, vhodíme do mísy a ochutíme horkou omáčkou. Maso podáváme zvlášť, s oblohou nebo bez ní, podle libosti. Samotná těstovina, jen se šťávou z masa a jeho příchutí, je sama o sobě výtečným a dokonalým pokrmem.

40

41 Kakaové tagliarelli 500 g nudlí tagliarelli, 250 g tvarohu, 75 g másla, 50 g parmezánu nebo strouhaného gruyéru, 1 lžíce slazeného kakaa, sůl, mletá paprika, mletá skořice Dáme vařit těstovinu do vydatného množství vroucí vody, trochu osolené. Občas při vaření těstovinu zamícháme. Zatímco se těstovina vaří, rozdrobíme tvaroh na talíř, smícháme se strouhaným sýrem a ponecháme nad hrncem s horkou vodou. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji odkapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme máslem. Těstovinu posypeme tvarohem, posléze kakaem a několika špetkami skořice a paprikou. Ihned podáváme.

42

43 Karbonářské makaróny 500 g rýhovaných makarónů, 200 g anglické slaniny, 50 g másla, 3 vejce, 50 g strouhaného parmezánu, sůl, celý pepř Těstovinu dáme vařit do vydatného množství vařící vody, trochu osolené, a po dobu vaření ji občas zamícháme. Zatímco se těstovina vaří, rozšleháme vajíčka s troškou soli, špetkou pepře a 2 lžícemi strouhaného sýra. Odstavíme stranou. V pánvičce osmažíme na másle anglickou slaninu pokrájenou na tenké proužky a mícháme, aby se zbarvily stejnoměrně do zlatova. Stáhneme z ohně a odstavíme stranou. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat (ne příliš), vhodíme znovu do hrnce na vaření a dáme na mírný oheň. Těstovinu zalijeme rozšlehanými vejci a hned zamícháme, aby se vejce stejnoměrně rozložila dřív, než se srazí. Pak přidáme anglickou slaninu a opět zamícháme. Stáhneme z ohně, vhodíme těstovinu do mísy a posypeme ji čerstvě umletým černým pepřem a strouhaným sýrem. Hned podáváme.

44

45 Kardinálské špagety 500 g špaget, 100 g libové slaniny, 5 vajec, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 50 g parmezánu (nebo gruyéru či ementálu), sůl, mletý pepř V misce rozšleháme vejce se strouhaným sýrem, troškou soli a špetkou pepře. Dáme stranou. V dostatečně velkém hliněném kastrolu osmahneme na oleji slaninu nakrájenou na proužky. Stáhneme z ohně a postavíme ji stranou tak, aby zůstala teplá. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a vhodíme do kastrolu s osmahnutou slaninou. Přidáme rozšlehaná vejce a rychle promícháme. Znovu postavíme na oheň. Po dobu ohřívání promícháváme a stáhneme z ohně, když se vejce začnou srážet. Podáváme v tomtéž kastrolu.

46

47 Korzárské špagety 500 g špaget, 5 ančoviček v oleji, 3/4 g olivového oleje z prvního lisování, 1 stroužek česneku, 1 lžička dobromysli, 1 snítka zelené petrželky, 1 snítka bazalky, 1/2 sklenky suchého bílého vína, 5 lžic pokrájených přírodních rajčat, sůl, mletý pepř, strouhaný mančský sýr V dostatečně velké pánvi osmahneme na oleji drobně pokrájený česnek, bazalku a petrželku. Když česnek začne dostávat nazlátlou barvu, přidáme pokrájené ančovičky, rajčata a dobromysl. Necháme několik minut povařit a přilijeme víno. Když se víno odpaří, odstavíme z ohně. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Posypeme čerstvě mletým pepřem. Těstovinu a strouhaný sýr podáváme zvlášť.

48

49 Lahodné tagliarelli podle Conchity 500 g nudlí tagliarelli Águila, 200 g zeleného hrášku, 200 g šunky, 20 g sušených hub, 25 g másla, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1/2 cibule Namočíme houby. Uvaříme hrášek ve vodě s troškou soli a cukru. Ve stejné míse, v níž budeme podávat na stůl, rozšleháme žloutky s několika špetkami soli, pepře, strouhaného muškátového ořechu a s jednou lžící parmezánu. V kastrolu osmahneme na oleji a másle krájenou cibuli a česnek. Přidáme hrášek, šunku, nakrájenou na proužky, a houby, nakrájené na kousíčky. Osolíme, opepříme a dáme povařit ještě asi na deset minut. Přidáme usekanou petrželku a stáhneme z ohně. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do servírovací mísy a smícháme s rozšlehanými žloutky. Ochutíme připravenou omáčkou a znovu dobře zamícháme. Podáváme teplé, strouhaný sýr zvlášť.

50

51 Lasagne zapékané 250 g vaječných lasagní, 1 kg rajské omáčky s mletým masem, 2 sklenky smetany nebo tekuté šlehačky, 100 g mozzarelly nebo pivního sýra na tavení, 50 g másla, 50 g parmezánu Lasagne (asi 4 obdélníčky na porci) nejdříve vaříme v osolené vodě (3-4 litry vody a jedna lžíce soli na 20 obdélníčků). Když voda začne vřít a bublat, nejdříve do ní vhodíme sůl a pak po jednom a pomalu obdélníčky lasagne, aby nějakou dobu plavaly na hladině a aby se nepřerušoval var. Po 7-8 minutách stáhneme hrnec z ohně, zčásti ho přecedíme a postavíme ho pod proud studené vody. Jakmile jsou lasagne úplně vychladlé, necháme je odkapat a přistoupíme k jejich naplnění. Vymažeme máslem pekáč a po jeho dně rozetřeme sklenici smetany. Do pekáče vložíme první řadu lasagne a na každý obdélníček rozprostřeme dvě lžíce masové omáčky a několik kousků sýra mozzarelly nebo taveného sýra. Střídavě pokládáme lasagne a jejich náplně, až vytvoříme 4-5 vrstev nad sebou. Na poslední řadu lasagne rozetřeme zbývající smetanu a navrch na ni masovou omáčku, přičemž dobře utěsníme všechny otvory. Posypeme obsah pekáče strouhaným parmezánem a přidáme několik kousků másla. Pekáč vložíme asi na 30 minut do trouby horké 180 C a vyjmeme, když je obsah pekáče opečen dozlatova. Podáváme horké buď v tomtéž pekáči, anebo na jednotlivých předem nahřátých talířích. Poznámka: Tento pokrm lze připravit také ze špenátových lasagne nebo ze smíšených lasagne, vaječných a špenátových. Pokrm bude ještě výtečnější po přidání několika tenkých plátků lanýžů na poslední řadu lasagne.

52

53 Makaróny Costa Brava 500 g rýhovaných makarónů, 500 g sépií, 250 g malých krevet, 500 g slávek, 3/4 dl olivového oleje z prvního lisování, 1 malá cibule, 1 stroužek česneku, 1 snítka zelené petrželky, 500 g rajčat na omáčku nebo přírodních z plechovky, 2 lžíce majonézy, sůl, mletý pepř Slávky opláchneme přímo pod vodou z vodovodu a odrhneme je přitom tvrdým kartáčem. Když jsou čisté, postavíme je na oheň v kastrolu s půl sklenicí vody a lžící oleje. Vyndáváme je z hrnce podle toho, jak se otvírají a ponecháváme je v lasturách. Vodu puštěnou škeblemi uchováme v šálku. V kastrolu osmahneme na oleji nakrájenou cibuli, přidáme sépie nakrájené na nudličky a krevety vyloupané z krunýře. Pak vlijeme procezenou vodu ze škeblí a přidáme nadrobno pokrájený česnek a petrželku. Po několika minutách přidáme rozmačkaná rajčata (dozrálá oloupaná a zbavená semínek nebo z plechovky). Osolíme a opepříme. Stáhneme z ohně, když sépie změknou. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do hluboké mísy, ochutíme připravenou omáčkou a dobře promícháme. Podáváme v hluboké míse, ozdobené kolem dokola slávkami a jednou jedinou lasturou, navrch přidáme trochu majonézy.

54

55 Makaróny gratinované a la Boni 500 g makarónů nebo makaronetek, 500 g rajské omáčky s mletým masem, 1/2 l bešamelové omáčky, 50 g másla, 100 g strouhaného parmezánu Těstovinu dáme vařit do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji hned okapat (neochlazovat), ochutíme rajskou omáčkou a polovičním množstvím strouhaného sýra. Do pekáče, vymazaného máslem, vložíme půlku makaronetek, trochu je zalijeme bešamelovou omáčkou (nepromíchávat), přidáme zbylé makaronetky a navrch rozestřeme zbylou bešamelovou omáčku. Posypeme strouhaným sýrem a po celém povrchu rozestřeme drobné plátky másla. Vložíme do trouby a vyndáme, když začnou být lehce gratinované. Podáváme v téže míse, strouhaný sýr zvlášť.

56

57 Makaróny na whisky 500 g rýhovaných makarónů, 200 g libové slaniny, 1/2 dl olivového oleje z prvního lisování, 1/2 kg loupaných přírodních rajčat, 2 stroužky česneku, 1 sklenka whisky, 1 snítka bazalky, sůl, mletý pepř Rozkrájíme stroužky česneku na kousíčky a naložíme je do sklenky whisky. V kastrolu osmahneme na oleji slaninu nakrájenou na nudličky. Pak přidáme přecezenou whisky (bez kousků česneku). Když se whisky vypaří, přidáme rozmačkaná, přecezená rajčata bez semínek. Osolíme a opepříme. Necháme povařit na mírném ohni asi dvacet minut a občas během vaření hmotu zamícháme. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji hned okapat, vhodíme do servírovací mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Podáváme teplé.

58

59 Makaróny podle ďáblice 500 g makarónů nebo makaronetek, 25 dkg loupaných přírodních rajčat, 3/4 dl olivového oleje z prvního lisování, 2 stroužky česneku, 1 feferonka, 1/2 sklenky bílého vína, sůl, drcený pepř, strouhaný suchý mančský sýr Osmahneme na oleji celé stroužky česneku s feferonem a drceným pepřem. Jakmile se feferon a česnek zbarví dozlatova, vyjmeme je, přilijeme víno a když se odpaří, přidáme rozmačkaná rajčata (z plechovky) zbavená semínek. Osolíme. Povaříme na prudkém ohni asi patnáct minut. Těstovinu dáme vařit do vydatného množství vřící vody, slabě osolené, a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do hluboké mísy a ochutíme připravenou omáčkou. Těstovinu a sýr podáváme zvlášť.

60

61 Makaróny s langustou 500 g makarónů nebo makaronetek, 2 syrové langusty, 100 g másla, 2 sklenky sherry, 2 dl smetany nebo tekuté šlehačky, 1/2 lžíce mleté papriky, 1 malá cibule, 1 snítka zelené petrželky, sůl, růžový celý pepř Langusty dobře umyjeme, podélně nařízneme ve spodní rosolovité části, oddělíme maso od krunýře a nakrájíme ho na medailónky. Medailónky z langusty dáme osmahnout na několik minut do kastrolu na polovičním množství připraveného másla. Když se osmahnou, stáhneme kastrol z ohně, necháme odkapat tuk, přidáme brandy a znovu postavíme na oheň. Když se brandy odpaří, přidáme smetanu a papriku. Dobře promícháme. Osolíme, přikryjeme kastrol pokličkou a necháme povařit na velmi mírném ohni několik minut. Kdyby hmota příliš zhoustla, přidáme trochu mléka. Mezitím v kastrolu na zbylém množství másla zlehka osmahneme drobně pokrájenou cibuli. Stáhneme z ohně a odstavíme. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody, slabě osolené. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat a ochutíme zálivkou z másla a cibule. Pak přidáme langustí krém a dobře promícháme. Podáváme v hluboké míse, navrch posypeme čerstvou petrželkou (ustříhanou nůžkami) a přidáme několik celých bobulek růžového pepře. (Pokud nám na to peněženka nestačí, nahradíme langustu kterýmikoliv jinými mořskými korýši, kteří zde chutnají také výtečné.)

62

63 Makaróny s rokfórem 500 g makarónů nebo makaronetek, 250 g rokfóru, 1 dl smetany nebo tekuté šlehačky, 50 g másla, sůl, bílý pepř V hrnku ohřejeme na mírném ohni smetanu. Přidáme po troškách rokfór rozdělaný na kousky. Promícháme a prohněteme roztěrkou, dokud se sýr se smetanou dokonale nesmísí. Přidáme máslo nakrájené na kousíčky a mícháme, až se vytvoří lehký krém. V případě potřeby přidáme trošku mléka. Stáhneme z ohně a udržujeme teplé. Těstovinu dáme vařit zvlášť do vydatného množství vřící vody slabě osolené a občas ji během vaření zamícháme. Když je těstovina správně uvařena ( al dente ), necháme ji okapat, vhodíme do nahřáté hluboké mísy, ochutíme připraveným krémem a posypeme mletým pepřem. Hned podáváme.

Česnekový kapr Suroviny Postup Ďábelský kapr Suroviny Postup Ďábelská treska na olivách Suroviny Postup Dánské karbanátky Suroviny Postup

Česnekový kapr Suroviny Postup Ďábelský kapr Suroviny Postup Ďábelská treska na olivách Suroviny Postup Dánské karbanátky Suroviny Postup Česnekový kapr středně velký vykuchaný kapr, brambory, smetana, máslo, česnek, mletý bílý pepř, sůl Kapra naporcujeme, osolíme, opepříme a do každého kousku uděláme několik podélných zářezů, do kterých

Více

Strana: 1 Datum : 23.03.15. Autor receptury: 14. ZŠ Plzeň

Strana: 1 Datum : 23.03.15. Autor receptury: 14. ZŠ Plzeň Strana: 1 Autor receptury: 14. ZŠ Plzeň Receptura : 92-ZS-0013 Barevná vřetena s brokolicí a parmezánem ---------------------------------------------------------------- Receptura je na 10,00 MJ, (MJ=porce)

Více

Druh suroviny: Jméno žáka: Sandra Zahoranská Třída: 8. A ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Klegova 27, příspěvková organizace. Množství v cl, ks, g:

Druh suroviny: Jméno žáka: Sandra Zahoranská Třída: 8. A ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Klegova 27, příspěvková organizace. Množství v cl, ks, g: Druh suroviny: vepřové mleté maso cibule olej sůl pepř hořčice sušená majoránka česnek zelenina (pórek, cherry rajčata, paprika, salátová okurka) smetana v cl, ks, g: 240 g 120 g 20 g 10 g 0,5 g 20 g 1

Více

SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK

SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK KUCHAŘ-ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ ~ 2 ~ PŘÍPRAVA POKRMŮ NA OBJEDNÁVKU 1. MINUTKY Z HOVĚZÍHO MASA K přípravě minutkových jídel z hovězího masa používáme pouze maso z dobře odleželé

Více

Kuchařka krajových receptů

Kuchařka krajových receptů Kuchařka krajových receptů Vážení milovníci dobrého jídla, držíte v rukou první Moravskoslezskou kuchařku, která vznikla jako poděkování všem Vám, kteří jste se zúčastnili prvního ročníku akce Jak šmakuje

Více

Pečeme-li chléb v pekárně, dáme pouze 3 dcl vody a pouze 1 kávovou lžičku droždí.

Pečeme-li chléb v pekárně, dáme pouze 3 dcl vody a pouze 1 kávovou lžičku droždí. Suroviny pro bezlepkové pečení bezlepková mouka Mantler bezlepková mouka Jizerka mouka PROMIX UNI pohanková mouka (ne instantní) amarantová mouka rýžová mouka jemné ovesné vločky cukr pískový hnědý cukr

Více

Česko slovenská vegetariánská kuchařka. Česko slovenská vegetariánska kuchárka

Česko slovenská vegetariánská kuchařka. Česko slovenská vegetariánska kuchárka Česko slovenská vegetariánská kuchařka Česko slovenská vegetariánska kuchárka Předmluva Vážení a milí přátelé, kteří jste právě navštívili naše webové stránky týkající se vegetariánství. Před nějakou dobou

Více

Rychtářský řízek. Nadívaný bůček. Ptáčky mojí maminky. Vařené koleno s jablkovým křenem. Uzené maso nadivoko

Rychtářský řízek. Nadívaný bůček. Ptáčky mojí maminky. Vařené koleno s jablkovým křenem. Uzené maso nadivoko Maso Rychtářský řízek Vepřové maso na řízky, mléko, vejce, mouka, strouhaný sýr, olej. Vepřové maso nakrájíme na řízky, naklepeme, osolíme a opepříme. Z mléka, vajec, mouky a soli připravíme těstíčko,

Více

Závěrečná práce za 1. semestr univerzity třetího věku

Závěrečná práce za 1. semestr univerzity třetího věku Závěrečná práce za 1. semestr univerzity třetího věku Vypracovali studenti 1. ročníku kurzu: S počítačem přátelsky od A do Z Prosinec 2009 Moje pomoc při pečení vánočního cukroví. Vánoční cukroví u nás

Více

Veganská kuchařka. pro tebe :)

Veganská kuchařka. pro tebe :) Veganská kuchařka pro tebe :) obsah LINECKÉ CUKROVÍ CUKETOVÉ ZELÍ FALAFEL CHILLI ČERVENÁ ČOČKA S FAZOLEMI KNEDLÍKY SE ŠPENÁTEM A SÓJOU KŘENOVÁ OMÁČKA s těstovinami KUSKUS S ČESNEKOVÝM TOFU LUŠTĚNINOVÝ

Více

SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK

SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK KUCHAŘ-ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ ~ 2 ~ ÚPRAVA JATEČNÉHO MASA ÚPRAVA HOVĚZÍHO MASA ROZDĚLENÍ A POUŽITÍ JEDNOTLIVÝCH ČÁSTÍ ~ 3 ~ svíčková - patří mezi nejkvalitnější části masa, dělíme

Více

Budete potřebovat: Způsob přípravy: Tradiční kebab. Mini burger se slaninou

Budete potřebovat: Způsob přípravy: Tradiční kebab. Mini burger se slaninou Tradiční kebab Hovězí. - 200 g, sádlo. - 50 g, cibule, rajčata - 1 ks, sůl a mletý pepř. - Podle chuti. Hovězí, slanina a cibule- 3x mlýt. Sůl, pepř dle chuti. Navlhčit ruce ve vodě a nádivku nandat na

Více

Jak šmakuje Moravskoslezsko

Jak šmakuje Moravskoslezsko Jak šmakuje Moravskoslezsko 2012 Kuchařka krajových receptů Vážení milovníci tradiční kuchyně, dostala se Vám do rukou v pořadí druhá Moravskoslezská kuchařka pod značkou Jak šmakuje Moravskoslezsko. První

Více

Vánoční kuchařka aneb oblíbené vánoční cukroví našich žáků

Vánoční kuchařka aneb oblíbené vánoční cukroví našich žáků Vánoční kuchařka aneb oblíbené vánoční cukroví našich žáků 17. 12. 2009 1 Babiččiny kokosky (Nela Jurygáčková, 5. B) Těsto: 5 bílků 250 gramů cukru krupice 250 gramů kokosu 1 lžíce hrubé mouky Z bílků

Více

3. TMAVÉ KOKOSOVÉ KULIČKY:

3. TMAVÉ KOKOSOVÉ KULIČKY: NEPEČENÉ CUKROVÍ S KOKOSEM 1. KOKOSOVÉ KULIČKY: 120 g moučkového cukru, 60 g tuku Hera, 1 bílek, 70 g kokosové moučky, 30 g kakaa, trocha rumu. Vypracujeme těsto, z kousků tvarujeme kuličky, obalujeme

Více

Tak vaří Evropský region Dunaj-Vltava. 28 tradičních receptů

Tak vaří Evropský region Dunaj-Vltava. 28 tradičních receptů Tak vaří Evropský region Dunaj-Vltava 28 tradičních receptů Evropský region Dunaj-Vltava 6 miliónů lidí na ploše 60.000 km 2 ve 3 státech s 2 jazyky v jednom společném regionu Evropský region Dunaj-Vltava

Více

Jako doma. Studené pohoštění pro slavnostní chvíle. Kolektiv autorů Cesta domů. Zakoupením publikace. Děkujeme. jste pomohli.

Jako doma. Studené pohoštění pro slavnostní chvíle. Kolektiv autorů Cesta domů. Zakoupením publikace. Děkujeme. jste pomohli. Jako doma Studené pohoštění pro slavnostní chvíle Kolektiv autorů Cesta domů Zakoupením publikace jste pomohli. Děkujeme. Kalendář 2010 Jako doma. Kalendář 2010 Kalendářní rok, který opakovaně rámuje naše

Více

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA HYGIENY V PROVOZOVNÁCH VS

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA HYGIENY V PROVOZOVNÁCH VS TECHNOLOGIE Kuchař číšník 1. ročník SSOU ATHOZ ZÁKLADNÍ PRAVIDLA HYGIENY V PROVOZOVNÁCH VS 1) OSOBNÍ HYGIENA - pracovníci, kteří nastupují do závodů společného stravování, se musí před přijetím do pracovního

Více

Michala Turny Miroslava Matouška

Michala Turny Miroslava Matouška Vítáme vás u publikace 14 dní ke změně života, která vznikla ve spolupráci Michala Turny a Miroslava Matouška, autorů internetových stránek grasa.cz a mmetla.wordpress.com. Oba nás velmi baví jídlo. Nejen,

Více

RECEPTY NA CHLEBA V TROUBĚ

RECEPTY NA CHLEBA V TROUBĚ RECEPTY NA CHLEBA V TROUBĚ 1 Domácí chléb...1 Grahamový chléb...2 Chleba...3 Pšeničný chléb...4 Chléb bramborový - velký...5 Žitný chléb...7 Kvas...8 Selský chléb...9 Veka...10 Domácí pletýnky, rohlíky,

Více

NEPEČENÉ CUKROVÍ S KOKOSEM

NEPEČENÉ CUKROVÍ S KOKOSEM NEPEČENÉ CUKROVÍ S KOKOSEM 1. KOKOSOVÉ KULIČKY: 120 g moučkového cukru, 60 g tuku hera, 1 bílek, 70 g kokosové moučky, 30 g kakaa, trocha rumu. Vypracujeme těsto, z kouskŧ tvarujeme kuličky, obalujeme

Více

Vánoční VD kuchařka. Upečte si s námi vše od perníčků až po vánočku

Vánoční VD kuchařka. Upečte si s námi vše od perníčků až po vánočku Upečte si s námi vše od perníčků až po vánočku Obsah Když zavoní koření... 3 Vizovické pečivo... 5 Perníčky... 6 Zázvorky... 9 Pečené cukroví... 10 Vánoční cukroví se sníženým obsahem cukru... 19 Krémy...

Více

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA tradiční i nevšední recepty Obsah Obsah... 2 Rady a tipy... 3 Cukroví... 5 Moučníky... 43 Slané pečivo... 55 Nápoje... 61 Polévky... 66 Hlavní jídla... 79 Paštiky... 99 Saláty...

Více

VÁNOČNÍ KUCHAŘKA PLNÁ RECEPTŮ

VÁNOČNÍ KUCHAŘKA PLNÁ RECEPTŮ VÁNOČNÍ KUCHAŘKA PLNÁ RECEPTŮ * CHUTĚ, RECEPTY A NÁPADY PRO SVÁTEČNÍ TABULI. PŘISPĚJME NĚČÍM NOVÝM ANEBO DÁVNO ZAPOMENUTÝM! INSPIRACE PRO VAŘENÍ, KTERÉ NEPŘIVODÍ OBTÍŽE A PŘÍJEMNĚ PŘEKVAPÍ VÁNOČNÍ HOSTY.

Více

Řezy jako peříčko. LABUŽNÍK - jablka, smetana a ořechy

Řezy jako peříčko. LABUŽNÍK - jablka, smetana a ořechy Řezy jako peříčko Piškot: 4 vejce, 70 g polohrubé mouky (4 PL), 70 g cukru moučka (4 PL). Krém: 1 Rama cremefine na šlehání (nebo jiná šlehačka), 200 g zakysané smetany, 3 PL cukru moučka, 5 cl vaječného

Více

ZÁZNAMOVÝ ARCH ověření nově vytvořených/inovovaných materiálů

ZÁZNAMOVÝ ARCH ověření nově vytvořených/inovovaných materiálů VY_32_INOVACE_PČ1_01-20 ZÁZNAMOVÝ ARCH ověření nově vytvořených/inovovaných materiálů Název školy Základní škola Benešov, Jiráskova 888 Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.1278 Název projektu Pojďte s námi

Více

JIP východočeská, a.s.,

JIP východočeská, a.s., 1 2 3 V ážení zákazníci, teplých letních dnů pomalu ubývá a těch chladnějších přibývá. Ano, blíží se podzim, ve všech svých barvách, provoněný úžasnými vůněmi. Nástup chladných dnů jsme se pro vás rozhodli

Více

Vaření české kuchyně

Vaření české kuchyně O krok napřed Zvyšování kvality ve vzdělávání v Pardubickém kraji II. reg. č. projektu CZ.1.07/1.1.28/02.0007 Vaření české kuchyně Jarmila Karásková Vaření české kuchyně Jarmila Karásková O krok napřed

Více

MAKROBIOTICKÉ NEDĚLNÍ VAŘENÍ

MAKROBIOTICKÉ NEDĚLNÍ VAŘENÍ MAKROBIOTICKÉ NEDĚLNÍ VAŘENÍ ING. DAGMAR LUŽNÁ Ing. Dagmar Lužná MAKROBIOTICKÉ NEDĚLNÍ VAŘENÍ DVD se základy energetických cvičení cvičení DO-IN Všechna práva výrobce a vlastníků autorských práv k dílu

Více

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA tradiční i nevšední recepty Obsah Obsah... 2 Rady a tipy... 3 Cukroví... 5 Moučníky... 43 Slané pečivo... 55 Nápoje... 61 Polévky... 66 Hlavní jídla... 79 Paštiky... 99 Saláty...

Více