Příloha č.1. Konkrétní případy praní špinavých peněz 1. PŘÍPAD uložení finančních prostředků v bezpečnostní schránce a převod do zahraničí

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Příloha č.1. Konkrétní případy praní špinavých peněz 1. PŘÍPAD uložení finančních prostředků v bezpečnostní schránce a převod do zahraničí"

Transkript

1 Příloha č.1 Konkrétní případy praní špinavých peněz 1 PŘÍPAD uložení finančních prostředků v bezpečnostní schránce a převod do zahraničí Společností GRO s.r.o. provozující golfové hřiště veden běžný účet v měně CZK a pronajata bezpečnostní schránka. Jednatelem a disponentem na účtu a osobou oprávněnou k přístupu do bezpečnostní schránky pan I.K. Na účtu realizovány peněžní operace korespondující s předmětem činnosti a avizovaným obratům na účtu, které žádným způsobem nevybočovaly z obvyklých operací na účtech obdobného typu klienta. Bezpečnostní schránka navštěvována ojediněle. Pan I.K se v průběhu obchodního vztahu stal mediálně známou osobou v souvislosti s účastí ve zločinecké skupině obviněné z daňové kriminality v částkách dosahujících desítek milionů CZK. Pan I.K. byl následně v trestním procesu uznán pravomocně odsouzen na 6 let nepodmíněně. Několik dní před plánovaným nástupem trestu odnětí svobody, který byl avizován v médiích navštívil I.K. svou bezpečnostní schránku a okamžitě provedl vklad v hotovosti ve prospěch účtu společnosti GRO, s.r.o. ve výši CZK ,--. Současně podal příkaz k úhradě do zahraniční (Lichtenštejnsko) této částky ve prospěch účtu právnické osoby. S ohledem na následující zjištění byla celá skutečnost oznámena příslušnou pobočkou pověřenému pracovníkovi na útvar Compliance jako neobvyklý obchod: - vklad v hotovosti a okamžitý převod na účet u JPÚ jedním ze základních znaků podezřelého obchodu, - finanční prostředky (zřejmě) uloženy/vyzvednuty z bezpečnostní schránky (není znám původ prostředků + uložení ve schránce pro klienta finančně nevýhodné), - převodem poukázány prostředky na účet neznámého subjektu, která dle prověření historie účtu společnosti GRO, s.r.o. nebyl dosud jejím obchodním partnerem - Lichtenštejnsko patří mezi rizikové země z pohledu prevence praní špinavých peněz - obchod proveden osobou mediálně známou v souvislosti s trestnou činností s rozsáhlou finanční škodou (prostředky z této trestné činnosti dosud nezajištěny) 1 Interní materiály KB a.s.

2 Na základě těchto skutečností rozhodl pověřený pracovník odboru Compliance o odkladu splnění příkazu klienta o 24 hodin ( 6 zákona č. 61/1996 Sb.) a okamžitě podal na Finanční analytický útvar MF ČR (dále jen FAÚ MF ČR) oznámení podezřelého obchodu. FAÚ MF ČR následně prodloužil odklad splnění příkazu o dalších 48 hodin (celkově příkaz odložen o 72 hodin). Před ukončením lhůty bylo bance předáno usnesení orgánů činných v trestním řízení o zajištění finančních prostředků ( 79a trestního řádu), které, jak se později potvrdilo, měly být odeslány na účet fiktivní právnické společnosti. PŘÍPAD podlimitní vkladové transakce JUDr. K. N. měla u banky vedena několik desítek účtů sloužících výhradně pro účely vypořádání úschov u notáře. V průběhu 5 týdnů došlo na jednom z účtů notářských úschov ke zcela neobvyklým peněžním operacím, kdy bylo ve prospěch účtu provedeno několik vkladů v hotovosti v celkové částce CZK ,--. Vkladové transakce byly prováděny několikrát denně a to na různých pobočkách po celé ČR různými osobami mužského a ženského pohlaví (jednalo se o osoby nastrčené hlavními organizátory, tzv. bílé koně ). Vkládány byly vždy částky pod hranicí CZK ,-- (limit spojený s povinností banky ověřit totožnost vkladatele viz 37 zákona č. 21/1992 Sb., o bankách). Celá skutečnost oznámena jako podezřelý obchod na Finanční analytický útvar MF ČR ačkoli zatím nedošlo k další dispozici s prostředky (výběr v hotovosti nebo příkaz k úhradě) a nebyl naplněn jeden z charakteristických znaků podezřelého obchodu ve smyslu Zákona č. 61/1996 Sb. (vklady v hotovosti následované jejich okamžitými výběry nebo převody na jiné účty). Po několika dnech byla bance na základě oznámení podezřelého obchodu doručena žádost státního zastupitelství/policie ČR s požadavkem na průběžné sledování a podávání zpráv o všech transakcích příslušné notářské úschovy po dobu 6 měsíců ( 8 odst. 3 trestního řádu). Veškeré prostředky vložené na účet byly po několika týdnech odeslány ve prospěch účtu realitní kanceláře. Organizátory celého procesu byly osoby s různých zemí Ruské federace, které se podílely na obchodu se zbraněmi a prostřednictvím předmětné notářské úschovy legalizovali výnosy z této trestné činnosti a to nákupem nemovitostí v Karlových Varech a okolí.

3 PŘÍPAD prodej narkotik U banky otevřeno několik osobních účtů pro členy jedné rodiny (otec, matka, syn, dcera, babička). Na účtech prováděny hotovostní i bezhotovostní transakce řádově v tisících CZK odpovídající obvyklému profilu klientů a účelu založení a vedení účtů. Při zpětné kontrole transakční historie všech účtů byl zjištěn vysoký počet vkladů v hotovosti v částkách tisíců až desetitisíců CZK (měsíční obrat řádově ve stovkách tisíc CZK) a současně karetních transakcí (ke každému účtu vydána majiteli debetní platební karta) v obdobných výších. Všechny karetní transakce byly provedeny na obchodních místech v Nizozemsku mezi nimiž pak byly při dalším prověření identifikovány i obchody nabízející v Nizozemsku legální prodej tzv. měkkých drog (např. marihuana, halucinogenní houby) v tzv. coffeeshopech. Zjištěné skutečnosti oznámeny jako podezřelý obchod na FAÚ. V tisku následně zaznamenána níže přiložená zpráva, v níž figuroval i jeden z klientů banky. Liberecký soud s obchodníky s drogami se opět protahuje Proces, v němž hrají hlavní roli rozsáhlé obchody s drogami, se u Krajského soudu v Liberci opět protahuje. Hlavní líčení se čtyřčlennou skupinou, která podle státní zástupkyně dovezla z Nizozemska do Česka nejméně tablet extáze a téměř 17 kilogramů marihuany, nařídila předsedkyně senátu Olga Fričová poprvé na začátek září Rozsudek však vynese nejdříve letos na podzim. Kvůli neúčasti důležitých svědků musela Fričová odročit dnešní jednání na 1. října. Z osmi dorazil pouze jediný. Dvěma svědkům se nepodařilo doručit předvolání, další jsou nemocní nebo nedorazili bez omluvy, uvedla Fričová. Dříve proces brzdily zdravotní problémy obžalovaných. Loni v březnu měl jeden z nich zraněné koleno a lékař vyloučil, že by se ve sněhové kalamitě mohl k soudu dostavit. Další dva pokusy o zahájení hlavního líčení skončily neúspěšně kvůli operaci žlučníku druhého obžalovaného a následujícím pooperačním obtížím. Proces s Jiřím Homolou, Pavlem Homolou, Miroslavem Balogem a Jitkou Benešovou začal až letos v dubnu. Jak stojí ve spisu, drogy prodávali v Česku od srpna 2002 do dubna 2003 převážně velkým dealerům. Všem čtyřem hrozí jako členům organizované skupiny pět až 12 let vězení. Podle policejního vyšetřování hrál hlavní roli v gangu Jiří Homola z České Lípy. Prodej drog mu údajně vynesl téměř 3,75 milionu korun. Homola nebo jeho bratr Pavel pašovali narkotika z Nizozemska v rezervním kole automobilu a v tuzemsku se starali o jejich prodej, stojí v obžalobě.

4 Balog kromě distribuce omamných látek v Libereckém a Královéhradeckém kraji zajišťoval cesty bratří Homolových z Česka do Nizozemska a zpět. Benešová pak díky znalostem angličtiny sjednávala v cizině obchody. Jiřího Homolu policisté i se zásilkou extáze a marihuany zatkli v dubnu roku 2003 na hraničním přechodu v Rozvadově. K rozkrytí sítě obchodníků s drogami posloužily kriminalistům také odposlechy mobilních telefonů a technické zařízení na sledování auta s pašovanými drogami. Zdroj: ČTK PŘÍPAD Phishing Phishing - (česky rybaření) podvodná technika používaná na Internetu k získávání citlivých údajů (hesla, čísla kreditních karet, apod.) od obětí útoku. Jejím principem je rozesílání ových zpráv, které se tváří jako oficiální žádost banky či jiné podobné instituce a vyzývají adresáta k zadání jeho údajů na odkazovanou stránku. Tato stránka může například napodobovat přihlašovací okno internetového bankovnictví a uživatel do něj zadá své přihlašovací jméno a heslo. Tím tyto údaje prozradí útočníkům, kteří mohou z účtu poškozeného odčerpat finanční prostředky.

5 Příklad použití účtu v KB k odčerpání prostředků phishingového útoku Bankovní produkt: běžný účet fyzické osoby X.Y., národnost Lotyšsko v měně CZK Průběh: Pondělí 00:01 na účet připsána zahraniční platba v částce 7.800,-- EUR 08:15 majitelem proveden výběr částky ,- CZK (pobočkou dodržen limit pro nehlášený výběr v hotovosti), na následující den objednán klientem výběr zbývajících prostředků 10:00 KB obdržela swiftovou zprávu se žádostí zahraniční banky o storno platby a vrácení veškerých finančních prostředků z důvodu zjištěného podvodu na účtu klienta této banky 10:15 obchodním místem na základě žádosti odboru Compliance nastaven na účtu osoby X.Y. v aplikaci KBI pomocí funkce CKCHAC status code účtu na L - omezený (účet může být kreditován, nelze však provádět debetní transakce)

6 11:00 odbor Compliance oznamuje celou záležitost Finančnímu analytickému útvaru MF ČR (FAÚ) jako podezřelý obchod s odkladem příkazu klienta o 24 hodin tj. do úterý 11:00 (viz bod Instrukce ) Úterý 10:00 FAÚ žádá o odložení příkazu klienta o dalších 48 hodin tj. do čtvrtka 10:00 (viz bod Instrukce ) Středa FAÚ informuje KB o podání trestního oznámení k předmětnému oznámení podezřelého obchodu (odklad splnění příkazu klienta prodloužen o další 3 dny, tj. od čtvrtka 10:00 do neděle 10:00) Čtvrtek orgán činný v trestním řízení (Policie ČR) doručuje KB usnesení o zajištění finančních prostředků na účtu osoby X.Y. (blokována již konkrétní částka, zajišťuje útvar Exekuce) obchodní místo zruší dle pokynu odboru Compliance v aplikaci KBI stav code účtu L omezený Závěr: dle možností se podařilo zajistit část finančních prostředků podvodně odeslaných z účtu klienta zahraniční banky, přičemž prostředky lze vrátit po obdržení rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení v dané věci (pozn. případný souhlas klienta X.Y. s vrácením prostředků neopravňuje KB k žádné dispozici). Související vnitřní předpisy Instrukce Zásady minimalizace rizika legalizace výnosů z trestné činnosti a financování terorismu Příručka Postupy pro oznamování a odhalování podezřelých obchodů PŘÍPAD odčerpání prostředků z krachující cestovní kanceláře Na běžném účtu cestovní kanceláře detekovány bankovním poradcem debetní bezhotovostní transakce, kterými byly odesílány finanční prostředky na studentské účty sester J.V. a A.V. Jednatelkou a jedinou disponentkou na účtu cestovní kanceláře byla N.V. - matka sester V. Při bližší analýze transakční historie účtu bylo zjištěno, že převody na účty svých dcer provádí dotyčná až v průběhu posledních 2 měsíců, přičemž celková částka již přesáhla milion CZK. Prostředky

7 připsané na účty dcer byly v malých částkách vybírány v hotovosti, příp. odesílány na účty u jiných bank. Vzhledem ke zjištěné změně v charakteru transakcí realizovaných na účtu cestovní kanceláře byl případ oznámen jako podezřelý obchod na FAÚ. Jak se následně ukázalo, majitelka cestovní kanceláře záměrně před krachem společnosti z důvodu neplní závazků vůči obchodním partnerům odčerpávala prostředky a tím se dopustila hospodářské a majetkové trestné činnosti. PŘÍPAD - fiktivní prodej automobilů Na osobní účet občana Austrálie byly krátce po založení převáděny zahraniční platby v tisících EUR převážně z Německa a Španělska. Připsané prostředky byly vždy obratem vybrány v hotovosti. Banka tyto transakce oznámila jako podezřelý obchod, na základě kterého FAÚ MF ČR podal trestní oznámení. Následným šetřením ze strany orgánů činných v trestním řízení se ukázalo, že klient byl ve skutečnosti občanem Bulharska a zabýval se fiktivním prodejem automobilů přes známou inzertní doménu v Německu. Doklady předložené při identifikaci klienta byly zjevně falešné, což však pracovník banky přijímající tyto průkazy nedetekoval, neboť neprovedl jejich důsledné prověření (chybějící razítko/ochranný přetisk přes fotografii, číslo dokladu na obalu bylo v rozporu s číslem dokladu pod fotografií, zjevné chyby ve jménu) PŘÍPAD půjčky nebo splátky půjček Na účty nebo z účtů fyzických osob převáděny finanční prostředky společnostem sídlících v off shore destinacích nebo do asijských států, kdy byly odesílatelem uvedeny jako účelu plateb označení půjčka nebo splátka půjčky. Ve většině případů jsou prostředky před odesláním vkládány na účty v hotovosti, resp. jsou v hotovosti vybírány. Výše hotovostních transakcí a bezhotovostních transakcí neodpovídaly profilu klientů. PŘÍPAD převody prostředků mezi spřízněnými subjekty Mezi účty majetkově a personálně spřízněných právnických subjektů realizován vysoký počet bezhotovostních převodů bez zjevného ekonomického důvodu a to na území ČR i ve státech neuplatňujících dostatečná opatření v oblasti boje proti realizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Zjištěn vysoký počet změn v personálních obsazeních statutárních orgánů společností, časté změny sídel a názvů společností. Podezření z poškozování povinností a práv při správě cizího majetku.

8 PŘÍPAD hypoteční úvěr Hypoteční úvěr poskytnutý fyzické osobě k nákupu nemovitosti činžovního domu s více bytovými jednotkami. Tento úvěr měl být podle příslušné smluvní dokumentace splácen z nájmů z těchto bytových jednotek, jež měly být převáděny bezhotovostní ve prospěch osobního účtu tohoto klienta a s., kde po koncentraci příslušné částky měly být následně převedeny ve formě pravidelné splátky úvěru. Při kontrole bylo zjištěno, že splátky úvěru jsou placeny z jediného účtu vedeného jako osobní účet syna majitele činžovního domu, kdy zdrojem splátek byly vysoké vklady v hotovosti. Tato skutečnost byla v rozporu s deklarovaným způsobem splácení úvěru a jako taková byla oznámena formou podezřelého obchodu na FAÚ MF ČR. Později se prokázala neoprávněná podnikatelská činnost klienta v oblasti sázkových her a loterií. Prostřednictvím splácení poskytnutého úvěru tak byly legalizovány výnosy z trestné činnosti. PŘÍPAD obchod s akciemi Převody nezvykle vysokých částek ve prospěch osobních účtů fyzických osob, členů statutárního orgánu české finanční instituce. Finanční instituce vystupovala jako nabyvatel veřejně obchodovatelného podílu na české společnosti. Instituce následně převedl část nabytých akcií na třetí subjekt s tím, že zmocnila členy statutárního orgánu k inkasu plateb na výše zmíněné osobní účty. Cílový nabyvatel spolupracoval s původním převodcem, rozdílnými cenami byly odčerpány prostředky z finanční instituce a převodu jejich částí na členy statutárních orgánů. Zároveň byla ovlivněna tržní cena a současně i likvidita akcií. Prokázané porušení povinností při správě cizího majetku a zneužití informací v obchodním styku. PŘÍPAD investiční společnost Bankou přijat klient M.Š., který si založil osobní účet. Ve prospěch účtu připsána bezhotovostní platby ve výši CZK ,-- z účtu veřejně známého investičního fondu. V následujících týdnech byla téměř celá částka vybrána majitelem účtu v hotovosti. Klient s bankou komunikoval a při dotazu na důvod odčerpávání prostředků z účtu sdělil, že hotovostní prostředky potřebuje pro úhrady spojené se stavbou rodinného domu. Po výběru takřka celé připsané částky klient přestal s bankou komunikovat a písemná korespondence byla vždy vrácena s upozorněním, že se adresát z místa doručení odstěhoval. Po několika měsících byla banka kontaktována orgány činnými v trestním řízení s tím, že předmětný účet byl zřízen na základě falšovaných osobních dokladů a realizovanými transakcemi byla odčerpána část prostředků z tunelované investiční společnosti. Obdobným způsobem bylo

9 v rámci ČR u různých bankovních domů otevřeno několik osobních účtů, přičemž celková částka dosáhla výše desítek milionů CZK. PŘÍPAD bankovní úředník Klient V.H. - majitel několika osobních účtů v různých měnách. Ve prospěch účtu v měně CZK nepravidelně připisovány tuzemské platby od různých fyzických a právnických osob řádově v částkách stovek tisíc CZK. Připsané prostředky průběžné ukládány na termínované účty. Všechny platby odesílány pouze z jediného bankovního domu B-kredit. Klient bankou hodnocen jako bezproblémový a komunikativní. Během jednoho dne klient převedl veškeré finanční prostředky z účtu v měně CZK na účet v EUR a následně podal dva příkazy k úhrady do zahraničí (Monako) v celkové výši ,-- CZK za účelem nákupu nemovitostí. Klient se při objemu převodu nepozastavil nad účtovaným poplatkem za zahraniční transakce, který činil ,-- CZK. Banka přijala příkazy k úhradě a současně rozhodla v souladu se zákonem o odkladu splnění příkazů klienta a oznámila celou skutečnost na FAÚ MF ČR. Finanční prostředky byly posléze zajištěny orgány činnými v trestním řízení jako výnos z legalizace výnosů z trestné činnosti. Jak se později ukázalo, klient V.H. byl IT pracovníkem banky B-kredit, který během z vnitřních účtů banky během 3 let postupně odčerpal prostředky na své osobní účty u různých bank. Celková (prokázaná) škoda způsobená V.H. byla vyčíslena na ,-- CZK. V.H. byl za tento trestný čin odsouzen k sedmi letům odnětí svobody nepodmíněně, přičemž z prokázané škody bylo orgány činnými v trestním řízení zajištěno 88 mio CZK a veškerý majetek V.H.

10 Příloha č. 2 Proces identifikace podezřelého obchodu 2 2 Interní materiály oddělení Compliance, UniCredit Bank Czech Republic a.s.

Úvodní slovo. Ing. Libor Kazda ředitel

Úvodní slovo. Ing. Libor Kazda ředitel Finanční An alytický Útvar VÝROČNÍ 2 13 ZPRÁVA Úvodní slovo Vážení čtenáři, opět po roce je Vám předkládána Výroční zpráva Finančního analytického útvaru. Jejím cílem je poskytnout Vám komplexní obraz

Více

Finanční analytický útvar

Finanční analytický útvar Finanční analytický útvar VÝROČNÍ ZPRÁVA 2012 Úvodní slovo ředitele Vážení čtenáři, jsem potěšen, že se Vaše pozornost zaměřila na Výroční zprávu Finančního analytického útvaru za rok 2012 a věřím, že

Více

Náš zámer: Bojovat proti úpravě informační povinnost pojišťoven - oznamovací hranice finančních transakcí u životního pojištění 2 odst. 2 písm.

Náš zámer: Bojovat proti úpravě informační povinnost pojišťoven - oznamovací hranice finančních transakcí u životního pojištění 2 odst. 2 písm. Náš zámer: Bojovat proti úpravě informační povinnost pojišťoven - oznamovací hranice finančních transakcí u životního pojištění 2 odst. 2 písm. e PŘEDSEDA VLÁDY vyhlašuje úplné znění zákona č. 61/1996

Více

Obchodní podmínky. infolinka: +420 498 777 700, www.finance.akcenta.eu VS 2015 001 OBD V01. Část I. Společná ustanovení. Obsah:

Obchodní podmínky. infolinka: +420 498 777 700, www.finance.akcenta.eu VS 2015 001 OBD V01. Část I. Společná ustanovení. Obsah: infolinka: +420 498 777 700, www.finance.akcenta.eu Obchodní podmínky VS 2015 001 OBD V01 Obsah: Část I. Společná ustanovení 1. Úvodní ustanovení 2. Působnost 3. Identi kace a kontrola klienta 4. Postup

Více

Všeobecné obchodní podmínky Volksbank CZ, a. s.

Všeobecné obchodní podmínky Volksbank CZ, a. s. Všeobecné obchodní podmínky Volksbank CZ, a. s. Účinné od 10. 06. 2012 Úvod (1) Společnost Volksbank CZ, a.s. (dále jen Banka ), IČ: 25083325, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze,

Více

Z Á K O N č. 253/ 2 0 0 8 S b.

Z Á K O N č. 253/ 2 0 0 8 S b. Z Á K O N č. 253/ 2 0 0 8 S b. ze dne 5. června 2008 o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu ve znění zákona: - č. 227/2009 Sb., kterým se mění některé

Více

INFORMAČNÍ BROŽURA SPOLEČNOSTI

INFORMAČNÍ BROŽURA SPOLEČNOSTI INFORMAČNÍ BROŽURA SPOLEČNOSTI Verze 2/2014 platnost od: 1. 12. 2014 PŘÍLOHA č. 4 Obsah 1. ZÁKLADNÍ INFORMACE O AKCENTĚ 2 2. ZÁKLADNÍ INFORMACE O POSKYTOVANÝCH PLATEBNÍCH SLUŽBÁCH 2 3. ZPRACOVÁNÍ PLATEBNÍCH

Více

Podvody v oblasti bezhotovostních plateb v čr (studie)

Podvody v oblasti bezhotovostních plateb v čr (studie) SDRUŽENÍ ČESKÝCH SPOTŘEBITELŮ Podvody v oblasti bezhotovostních plateb v čr (studie) Dr. Ing. František Klufa JUDr. Petr Scholz, Ph.D. Dodatky: JUDr. Michaela Kozlová Podvody v oblasti bezhotovostních

Více

Všeobecné obchodní podmínky

Všeobecné obchodní podmínky Všeobecné obchodní podmínky Účinné od 1. 1. 2014 Úvod (1) Společnost Sberbank CZ, a.s., IČO: 25083325, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka B 4353 (dále jen Banka

Více

VÝSTUPY PRACOVNÍ SKUPINY PROGRES

VÝSTUPY PRACOVNÍ SKUPINY PROGRES VÝSTUPY PRACOVNÍ SKUPINY PROGRES 1. Zřízení stálého společného pracoviště PČR a Finanční správy CÍL: zbudování společného pracoviště správců daně a policie k potírání závažných a komplikovaných kauz daňových

Více

Česká republika NÁLEZ Ústavního soudu. Jménem republiky

Česká republika NÁLEZ Ústavního soudu. Jménem republiky Česká republika NÁLEZ Ústavního soudu Jménem republiky Ústavní soud rozhodl v senátu složeném z předsedkyně senátu Ivany Janů, soudce zpravodaje Ludvíka Davida a soudkyně Kateřiny Šimáčkové ve věci ústavní

Více

Všeobecné obchodní podmínky Expobank CZ a.s.

Všeobecné obchodní podmínky Expobank CZ a.s. Všeobecné obchodní podmínky Expobank CZ a.s. Všeobecné obchodní podmínky Expobank CZ a.s. platné a účinné od 15. 10. 2014 1 / 19 Obsah: ZÁKLADNÍ PRAVIDLA A PRINCIPY 1. Rozsah použití 2. Definice a některá

Více

Všeobecné obchodní podmínky České spořitelny, a.s. Firemní a korporátní klientela

Všeobecné obchodní podmínky České spořitelny, a.s. Firemní a korporátní klientela Všeobecné obchodní podmínky České spořitelny, a.s. Firemní a korporátní klientela OBSAH OBECNÁ ČÁST 1. Úvodní ustanovení......................................................... 3 2. Pravidla jednání s

Více

Všeobecné obchodní podmínky BAWAG Bank CZ a.s. Všeobecné obchodní podmínky BAWAG Bank CZ a.s. 1/14

Všeobecné obchodní podmínky BAWAG Bank CZ a.s. Všeobecné obchodní podmínky BAWAG Bank CZ a.s. 1/14 Všeobecné obchodní podmínky BAWAG Bank CZ a.s. Všeobecné obchodní podmínky BAWAG Bank CZ a.s. 1/14 Obsah: ZÁKLADNÍ PRAVIDLA A PRINCIPY 1. Rozsah použití 2. Definice 3. Bankovní tajemství a ochrana osobních

Více

Fio banka, a.s., IČ: 61858374, Praha 1, V Celnici 1028/10, PSČ: 117 21, vedená rejstříkovým soudem v Praze, oddíl B, vložka 2704 1 /11

Fio banka, a.s., IČ: 61858374, Praha 1, V Celnici 1028/10, PSČ: 117 21, vedená rejstříkovým soudem v Praze, oddíl B, vložka 2704 1 /11 Obchodní podmínky pro zřizování a vedení účtů vydané bankou Fio banka, a.s., IČ: 61858374, Praha 1, V Celnici 1028/10, PSČ: 117 21, vedená rejstříkovým soudem v Praze, oddíl B, vložka 2704 Čl. I. Předmět

Více

PRO BĚŽNÉ ÚČTY POŠTOVNÍ SPOŘITELNY PRO FYZICKÉ OSOBY - OBČANY VŠEOBECNĚ

PRO BĚŽNÉ ÚČTY POŠTOVNÍ SPOŘITELNY PRO FYZICKÉ OSOBY - OBČANY VŠEOBECNĚ PODMÍNKY PRO BĚŽNÉ ÚČTY POŠTOVNÍ SPOŘITELNY PRO FYZICKÉ OSOBY - OBČANY Československá obchodní banka, a. s. Poštovní spořitelna VŠEOBECNĚ 1. Československá obchodní banka, a.s., Radlická 333/150, 150 57

Více

PRO BĚŽNÉ ÚČTY POŠTOVNÍ SPOŘITELNY PRO FYZICKÉ OSOBY - OBČANY VŠEOBECNĚ

PRO BĚŽNÉ ÚČTY POŠTOVNÍ SPOŘITELNY PRO FYZICKÉ OSOBY - OBČANY VŠEOBECNĚ PODMÍNKY PRO BĚŽNÉ ÚČTY POŠTOVNÍ SPOŘITELNY PRO FYZICKÉ OSOBY - OBČANY Československá obchodní banka, a. s. Poštovní spořitelna VŠEOBECNĚ 1. Československá obchodní banka, a.s., Radlická 333/150, 150 57

Více

PODMÍNKY. České národní banky. pro vedení účtů právnickým osobám a provádění platebního styku

PODMÍNKY. České národní banky. pro vedení účtů právnickým osobám a provádění platebního styku PODMÍNKY České národní banky pro vedení účtů právnickým osobám a provádění platebního styku OBSAH ČÁST PRVNÍ... 2 VEDENÍ ÚČTŮ... 2 Článek 1 Druhy účtů... 2 Článek 2 Smlouva o účtu a podpisové vzory...

Více

PODMÍNKY PRO VYDÁVÁNÍ A POUŽÍVÁNÍ PLATEBNÍCH KARET OBERBANK AG

PODMÍNKY PRO VYDÁVÁNÍ A POUŽÍVÁNÍ PLATEBNÍCH KARET OBERBANK AG PODMÍNKY PRO VYDÁVÁNÍ A POUŽÍVÁNÍ PLATEBNÍCH KARET OBERBANK AG Znění účinné od 1.1.201410.2015 VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ 1. Oberbank AG, prostřednictvím své organizační složky v České republice Oberbank AG

Více

OBCHODNÍ PODMÍNKY PRO ÚČTY A PLATEBNÍ STYK

OBCHODNÍ PODMÍNKY PRO ÚČTY A PLATEBNÍ STYK OBCHODNÍ PODMÍNKY PRO ÚČTY A PLATEBNÍ STYK, se sídlem Radlická 333/150, 150 57 Praha 5, IČ: 00001350, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B: XXXVI, vložka 46 (dále jen

Více

PRO BĚŽNÉ ÚČTY POŠTOVNÍ SPOŘITELNY PRO PRÁVNICKÉ OSOBY A PRO FYZICKÉ OSOBY PODNIKATELE VŠEOBECNĚ

PRO BĚŽNÉ ÚČTY POŠTOVNÍ SPOŘITELNY PRO PRÁVNICKÉ OSOBY A PRO FYZICKÉ OSOBY PODNIKATELE VŠEOBECNĚ PODMÍNKY PRO BĚŽNÉ ÚČTY POŠTOVNÍ SPOŘITELNY PRO PRÁVNICKÉ OSOBY A PRO FYZICKÉ OSOBY PODNIKATELE Československá obchodní banka, a. s. Poštovní spořitelna VŠEOBECNĚ 1. Československá obchodní banka, a. s.,

Více

Všeobecné podmínky poskytování Služby Mobito Zákazníkům

Všeobecné podmínky poskytování Služby Mobito Zákazníkům Všeobecné podmínky poskytování Služby Mobito Zákazníkům Verze 2/2012 (dále jen Podmínky ) 1 Všeobecné informace 1.1 Tyto Podmínky upravují poskytování Služby Mobito Zákazníkům tj. fyzickým osobám nepodnikatelům,

Více

Tento Ceník nabývá účinnosti dnem 1.9. 2015.

Tento Ceník nabývá účinnosti dnem 1.9. 2015. Strana 2 z 5 1. Vedení účtů 01 2. Bezhotovostní platební styk 03 3. Hotovostní operace 06 4. Přímé bankovnictví 08 5. Akreditivy 10 6. Dokumentární a směnečná inkasa 13 7. Šeky 14 8. Platební karty 15

Více

OBCHODNÍ PODMÍNKY PRO PLATEBNÍ KARTY

OBCHODNÍ PODMÍNKY PRO PLATEBNÍ KARTY OBCHODNÍ PODMÍNKY PRO PLATEBNÍ KARTY VŠEOBECNÁ USTANOVENÍ 1., se sídlem, (dále jen Banka ) vydává v souladu s ustanovením 1751 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen OZ ) a v souladu se zákonem

Více

Příručka držitele platební karty. UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.

Příručka držitele platební karty. UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. Příručka držitele platební karty UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. 2 Příručka držitele platební karty UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. Obsah 1. TYP VAŠÍ KARTY 3 2. PRAKTICKÉ

Více

Úřad pro ochranu osobních údajů, 2014 ISBN 978-80-210-6700-4

Úřad pro ochranu osobních údajů, 2014 ISBN 978-80-210-6700-4 Výroční zpráva 2013 Úřad pro ochranu osobních údajů, 2014 ISBN 978-80-210-6700-4 Ohlédnutí předsedy Úřadu za rokem 2013 Úřad v průběhu roku konstatoval, že kromě přetrvávajících problémů s praxí odpovědných

Více

Platné od 1. srpna 2014

Platné od 1. srpna 2014 Obchodní podmínky pro vydávání a užívání elektronických platebních prostředků debetních platebních karet pro firemní klienty Platné od 1. srpna 2014 ING Bank N.V., pobočka Praha Preambule ING Bank N.V.,

Více

PODMÍNKY PRO PLATEBNÍ KARTY

PODMÍNKY PRO PLATEBNÍ KARTY , se sídlem Sparkassenplatz 3, Zwettl, Rakouská republika, zapsána v obchodním rejstříku vedeném Zemským soudem v Krems an der Donau, FN 36924 a, v České republice podnikající prostřednictvím své organizační

Více

VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY ZÁLOŽNY CREDITAS, SPOŘITELNÍHO DRUŽSTVA

VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY ZÁLOŽNY CREDITAS, SPOŘITELNÍHO DRUŽSTVA VŠEOBECNÉ OBCHODNÍ PODMÍNKY ZÁLOŽNY CREDITAS, SPOŘITELNÍHO DRUŽSTVA ÚČINNÉ OD 1. ČERVNA 2015 OBSAH 1 SPOLEČNÁ USTANOVENÍ 01 1.1 Základní informace o Záložně 01 1.2 Vymezení pojmů 01 1.3 Závaznost VOP a

Více

Všeobecné obchodní podmínky (dále jen Podmínky )

Všeobecné obchodní podmínky (dále jen Podmínky ) PENĚŽNÍ DŮM, SPOŘITELNÍ DRUŽSTVO vydává v souladu s ustanovením 1751 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů a v souladu se zákonem č. 284/2009 Sb., o platebním styku,

Více