Trocha historie. Kontakt čajovna: Kontakt divadlo: Provozovatel: Čajový klub Paleta, o. s. IČ: , tel:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Trocha historie. Kontakt čajovna: Kontakt divadlo: Provozovatel: Čajový klub Paleta, o. s. IČ: 22865128, tel: 775 174 345"

Transkript

1 Trocha historie Domeček, ve kterém se nacházíte, patří Ekocentru Paleta a byl postaven v roce K ekologickému vzdělávání dětí však slouží pouze ve všední dny v dopoledních hodinách a tak byla v roce 1998 založena první čajovna, tehdy pod názvem Čajovna na Paletě. Od té doby proteklo hodně čaje, událo se mnoho změn Současný Čajový klub Paleta vznikl v únoru 2007 díky snaze několika lidí zachovat toto krásné místo jako prostory, kde se mohou scházet lidé v příjemném nekuřáckém prostředí, ve srubu s krbem a velkou zahradou. Od června 2010 fungujeme jako Čajový klub Paleta, o. s. a mimo provozování klubu zaštiťujeme též dramaticko-improvizační skupinu Pa.Le.Ťác.I. Doufáme, že se Vám zde bude líbit. Pokud ne, tak prosím neváhejte sdělit své připomínky. Můžete nás také pochválit či se podělit o jakékoli nápady. Informace o pravidelných i nepravidelných akcích získáte zde v nabídníku, v předsíni na nástěnce, na webu či na Facebooku. Provozovatel: Čajový klub Paleta, o. s. IČ: , tel: Kontakt čajovna: Facebook stránka Čajový klub Paleta Kontakt divadlo: Facebook skupina Pa.Le.Ťác.I.

2 Způsob podávání, objem Konvička (0,6 litru) slouží k běžnému podávání většiny jedno- i dvou- nálevových čajů. Gaiwan je speciální šálek s pokličkou, slouží k přípravě i podávání kvalitních čajů. Servíruje se společně s termoskou horké vody a host si prolévá čajové lístky sám a dle své chuti. Gong Fu je tradiční čínská příprava těch nejkvalitnějších čajů. K malé konvičce je termoska s horkou vodou, šálek a čicháček. Jednotlivé nálevy si host připraví sám. V hrnečku (0,25 litru) servírujeme kávu, kapučíno, meltu, salep Hrnek (0,4 litru) se u nás používá především na horkou čokoládu. Kalabassa (0,3 litru) je tradiční jihoamerická nádoba, vyrobená z vydlabané tykve, sloužící k popíjení maté. Je doplněna bombillou, což je kovové brčko se sítkem na spodním konci. Skleničky máme o objemu 0,2 a 0,3 litru, pro žíznivce máme i půllitr. Slouží k podávání kombuchy, ledových čajů, šťávy Bylinky podáváme ve skleněné konvičce o objemu 0,6 l se sítkem a šálkem.

3 Zelené čaje Zelený čaj je nefermentovaný. Sklizené lístky se mohou nechat hodinu ve stínu zavadnout, poté se teplem zničí fermentační enzymy. A to buď po čínském způsobu opražením na kovových pánvích nebo propařením, což je běžné především v Japonsku. Poté se lístky tvarují, suší a třídí. Genmaicha Podáváme do konvičky na dva nálevy 60 Kč Zelený čaj s praženou rýží Japonsko Lístky typu bancha se smíchají s neleštěnou praženou rýží. Nálev je svěže zelený, příjemné nasládle chlebově ořechové chuti. V krajinách původu se pije především k jídlu. Gunpowder Střelný prach Podáváme v konvičce na dva nálevy 40 Kč Zelený čaj Čína Gunpowder (Střelný prach) na západě, Zhu-Cha (Perlový čaj) v Číně. V obou případech dostal název podle lístků, které jsou pevně svinuty do malých kuliček. Při vsypání do konvice zacinkají a po zalití vodou se plně rozvinou. Čaj vyniká lehce kouřovou, mírně natrpklou chutí. Obsahuje velké množství aktivních látek podporujících detoxikaci organismu, bývá často popíjen k jídlu. Je též velmi bohatý na fluorid, který jak známo omezuje vznik zubního kazu.

4 Lung Ching Xi Hu Dračí studna Podáváme v konvičce na dva nálevy 55 Kč Zelený čaj Čína, oblast Hangou Dračí studna od Západního Jezera (Xi Hu). Tento čaj popsal již Lu Jü (8. stol.) ve své Klasické knize o čaji jako soubor čtyř pokladů jasné zelené barvy, vyvážené vůně, nasycené chuti a nádherného tvaru. Jedna z legend říká, že nejlépe chutná, pokud je na přípravu použita voda přímo z pramene Dračí studna, podle kterého je pojmenován. Ověřit tuto legendu se ale poštěstí jen malé hrstce těch opravdu nejnadšenějších čajařů. Listy se nesvinují, upravují se tepelně na pánvi a dostávají tak typický zploštělý tvar a specifické pražené aroma evokující vůni kaštanů a ořechů. Jemně nasládlá, svěží chuť dlouho doznívá v ústech. Vietnam Podáváme v konvičce na dva nálevy 40 Kč Zelený čaj Vietnam Severní Vietnam sousedí s věhlasnou čínskou čajovou provincií Yunnan. Domýšlivci rádi uvádějí, že právě zde je prapůvodní oblast výskytu čajovníku, odkud se rozšířil do Číny a jiných zemí. Díky vhodnému podnebí zde vznikají vysoce kvalitní zelené čaje, které jsou známé svou silou a výraznou chutí "moře a džungle. Nálev je jasně žlutozelené barvy, nasládle travnaté, lehce trpké chuti. Obsahuje poměrně velké procento vitamínu C. Pozor silně povzbudivé účinky.

5 Lu Xue Ya Zelený sníh Podáváme v gaiwanu nebo v konvičce na dva nálevy 55 Kč nebo studený ve skleněné konvičce 0,6l 55 Kč Zelený čaj Čína, oblast Fu-ting Do světa se tento druh vyváží teprve od roku Pěstuje se ve výšce 800m nad mořem organicky, tj. s vyloučením chemických látek a hnojiv. Drobné, podélně svinuté lístky mají temně smaragdovou barvu a svěží aroma. Nálev vyvážené, plné chuti je světle zelený. Čaj se deenzymuje napařováním, proto připomíná jemnou chuť japonských čajů. Čaj lze louhovat též ve studené vodě. Připravíte tak rychle velmi lahodný a osvěžující ice-tea nejen pro letní měsíce.

6 Jasmínový čaj Zelené ovoněné Podáváme v konvičce na dva nálevy 50 Kč Zelený čaj ovoněný jasmínem V Číně získal tento čaj oblibu již v 10. století. Při tradičním postupu výroby tohoto čaje se květy jasmínu rozprostřou na vrstvu zeleného čaje, následně se společně usuší v sušičce a květy se vytřídí. Proces se několikrát opakuje a na závěr se mnohdy do čaje přidává malé množství květů, které už v něm zůstanou. Jedná se o voňavý čaj lehce natrpklé chuti. Le Touarég Pouštní duna Podáváme v konvičce na jeden nálev 50 Kč Zelený čaj gunpowder s marockou mátou Pije se silně slazený přesně podle marockého rčení, které říká, že čaj by měl být trpký jako smrt, sladký jako život a něžný jako láska. Nápoj je to silně osvěžující a zejména v létě může sloužit ke zchlazení rozpáleného organismu. Pro svou netradiční, sladkou, ale výraznou chuť je vhodný i pro čajové začátečníky.

7 Černé a červené čaje Tradice výroby černého čaje začala až v polovině 17. století. Při jeho výrobě procházejí lístky procesem fermentace, což je biochemická reakce, při které se oxidují přítomné polyfenoly. Lístky výrazně ztmavnou; změní se i vůně a chuť výsledného nápoje. Zde jsou dva způsoby výroby černého čaje (existují samozřejmě ještě další, používají se však především k výrobě čaje v nálevových sáčcích). Tradiční postup (orthodox): sklizeň, zavadnutí, svinování, fermentace, sušení, třídění; CTC postup (crushing tearing curling): sklizeň, rozmačkání, roztrhání (na kaši), intenzivní fermentace, lisování do granulek, sušení. Jáva OP Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Černý čaj Indonésie Pokusy s pěstováním čaje na indonéských ostrovech zahájili Holanďané již v první polovině 19. stol. V tropickém podnebí se výborně daří čajovníku assamskému a Jáva a Sumatra se díky tomu staly nejvýznamnějšími světovými producenty. Druhá světová válka však čajový průmysl téměř zdevastovala a k jeho obnově došlo teprve v osmdesátých letech. Indonéské čaje dávají nálev výrazné, příjemně nasládlé chuti. Vhodné k běžnému popíjení či přípravě s mlékem.

8 Assam Orthodox blend Podáváme v konvičce na jeden nálev 50 Kč Černý čaj východní Indie V údolí řeky Brahmaputry se pěstuje výhradně čajovník assamský. Tato oblast produkuje obrovské množství čaje, většina se ale zpracovává do nálevových sáčků. Ortodox v názvu značí, že tento čaj byl vyroben tradičními postupy. Aby se však dosáhlo vyrovnané chuti, jedná se o směs čajů z různých plantáží (označení blend). Assamský čaj obsahuje velké množství kofeinu, což z něj činí oblíbený ranní čaj. Nálev hnědočervené barvy má plnou, kulatou chuť s příjemným medovým aroma. Výborně se hodí k popíjení s mlékem. Modrá hora Černé ovoněné Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Černý čaj ochucený borůvkami a okvětními lístky chrpy Nálev velmi příjemné chuti i vůně s jemnou ovocnou složkou je vhodný do chladných dnů jako vzpomínka na rozkvetlé léto.

9 Darjeeling Černý čaj severovýchodní Indie Vzhledem ke značným rozdílům v jednotlivých sklizních naleznete podrobnosti k nyní nabízenému Darjeelingu mezi specialitami. Darjeeling se pokládá za šampaňské mezi čaji. V podhůří Himaláje na severovýchodě Indie zavedli pěstování čajovníku koloniální Britové v polovině 19. století. Prostřednictvím jedinečné kombinace chladného, mlhavého podnebí, nadmořské výšky, srážek, terénu a kvality půdy dosahuje Darjeeling specifické nevtíravé, lehce muškátové chuti. Podle období sklizně se mění charakter čaje. Rozlišují se takto typy First Flush, Second Flush a Autumnal. První sklizeň (FF) lístky se sklízí v únoru až dubnu. Tento čaj bývá světlejší barvy, velmi svěží, s bylinným aroma a jen lehce svíravý. Druhá sklizeň (SF) sklízí se v květnu až červnu. Lehká vůně první sklizně vyzrála do harmonické směsice vůní květů, medu a ušlechtilých dřev. Při delším louhování můžete objevit muskatelové aroma. Podzimní, třetí sklizeň (TF) nebo též Autumnal je sklízena po skončení monzunu od počátku října do konce listopadu. Vyniká silnou, rozmanitou chutí, jemně kořeněnou vůní a nálevem typicky zlatoměděné barvy.

10 Polozelené čaje Oolongy Patří mezi chuťově nejrozmanitější skupinu čajů. Nejen že se liší místem, kde se pěstuje a vyrábí, ale liší se též stupněm fermentace. Některé druhy se nechávají fermentovat jen lehce (10%), jiné až z 80%. Sklizeň se nechává zavadnout na přímém slunci a poté se naruší buněčná struktura na okrajích lístků, kde proběhne částečná fermentace. Střed lístku si často ponechává vlastnosti zeleného čaje a obsahuje přírodní polyfenoly, okraj ztmavne a polyfenoly zoxidují. Suší se obvykle při vyšších teplotách, což dává čaji mírně praženou chuť. Wu Lung Černý drak Podáváme v konvičce na dva nálevy 55 Kč Oolong Čína, provincie Fujian Zajímavostí (a důkazem obliby tohoto čaje) je, že jeho jméno oolong se začalo používat pro všechny částečně fermentované čaje celého světa. Lístky jsou poměrně pevně svinuté, stejnoměrně tmavé, nálev vůní připomíná žitný chléb nebo kávu. Typicky oříškovochlebová chuť potěší každého čajaře.

11 Tmavé čaje Původně se čaj typu Pu Erh vyráběl pouze ve stejnojmenném městě v čínské provincii Yunnan. Pro jeho léčivé účinky se ale spotřeba neustále zvyšovala a musela se tomu podřídit i výroba, která se tak rozšířila i do jiných oblastí. Přesto je speciální výrobní postup stále částečně opředen rouškou tajemství. Je známo, že je čaj vícenásobně fermentován. Poprvé proběhne běžná oxidace polyfenolů a poté se čaj ještě nechává fermentovat mikrobiálně. Pu Erh Superior Podáváme v konvičce na jeden nálev nebo v gaiwanu 55 Kč Tmavý čaj Čína, provincie Yunnan Tento čaj je známý svými účinky na lidské zdraví. Především upravuje metabolismus, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a úspěšně pomáhá regenerovat játra. Jeho zvláštní zatuchle zemitá chuť může člověka zpočátku odradit, mnozí však prvotní překvapení překonají a v Pu Eru najdou zalíbení. Nabízíme Vám tři roky odleželý čaj, který vyniká jemnější, hladší, krémově zemitou chutí. Pro silně povzbuzující účinky nedoporučujeme pít večer.

12 Bílé čaje Obsahují značné množství ochmýřených nerozvitých tipsů. Po nasbírání se čajové lístky nechají zavadnout a mírně se pomačkají. Tím se lehce naruší buněčné membrány a enzymy způsobí slabou oxidaci, která je velmi brzy přerušena usušením. Lístky bílého čaje se nezavinují ani netvarují. Pai Mu Tan Bílá Pivoňka Podáváme v gaiwanu nebo v konvičce na dva nálevy 60 Kč Bílý čaj Čína, provincie Fujian Bílé čaje patří mezi čaje císařské. Už od doby dynastie Sung ( ) se nejlepší část sklizně odevzdávala jako daň. Pro sběr lístků platí přísná pravidla, trhají se pouze dva dny v roce a ty nejkvalitnější sorty, pouze brzy ráno. Medově zbarvený nálev Bílé Pivoňky má jemnou, mírně nasládlou chuť, která potěší jak začínajícího, tak zkušeného čajaře. Za lehkou chutí se však skrývají silně povzbuzující a euforizující účinky.

13 Pu-Show Ostatní čaje Podáváme v konvičce na jeden nálev 60 Kč Směs tmavého Pu Eru a bílého čaje Pai Mu Tan Podle Kantonského receptu se smícháním výše zmíněných čajů získá velmi nezvyklá chuť. Chuť Pu Eru se příjemně zjemní, avšak jeho zemitost zůstane zachována. Lapsang Souchong Podáváme v konvičce na jeden nálev 45 Kč Černý čaj uzený kouřem z borového dřeva Aby se urychlilo sušení čajových lístků, zapálili jednou dělníci v blízkosti čaje borové dřevo. Intenzivní uzená chuť je velmi zaujala a brzy se čaj začal vyrábět i jinde. Postupně si ve světě získal oblibu. Sám Sherlock Holmes si ho rád dopřával s mlékem. Yogi Podáváme v konvičce na jeden nálev 70 Kč Složení: černý čaj, mléko, med a směs koření (zázvor, skořice, hřebíček, bílý pepř a kardamon) Nápoj má velmi osobitou říznou chuť, pikantní po koření, jemnou po mléku a zároveň příjemně sladkou. Yogi má delší dobu přípravy!

14 Roiboos CapeTown Nečaje Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Keř Aspalathus linearis ovoněný broskvovým aroma Afrika Jihoafrický keř obsahující velké množství minerálů a stopových prvků. Rudý nálev osvěžující chuti neobsahuje žádný kofein, je vhodný i pro malé děti a velmi dobře se též hodí k vychlazení. Honeybush Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Keř Cyplopia intermedia Afrika Tradiční nápoj z jihoafrického keře, nálev rudé barvy, výrazně medové chuti. Neobsahuje žádný kofein a je proslulý vysokým obsahem minerálů, vitamínů a stopových prvků, je tedy velmi vhodný pro děti a dobře se též hodí k vychlazení. Babiččina zahrádka Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Ovocný čaj, neobsahující kofein Klasika s příjemnou chutí, pocházející z českých zahrádek. Složení: květy ibišku, černý a červený rybíz, kousky jablka, jahod a červené řepy, ostružiny, maliny, bezinky, listy černého rybízu.

15 Maté Cesmína paraguayská Maté Rancho Podáváme ve vydlabané dýni kalabasse s kovovým brčkem zakončeným sítkem bombillou 35 Kč Cesmína paraguayská Tradiční indiánský nápoj je určen pro toho, kdo chce povzbudit mysl i tělo. Maté obsahuje velké množství kofeinu, není proto vhodné pro děti, nepijte ho též, pokud chcete v následujících třech hodinách usnout. Maté Salida del Sol Podáváme v konvičce na jeden nálev 35 Kč Cesmína paraguayská s příměsí citronové trávy Nálev příjemně natrpklé citrusové chuti, velmi povzbudivého účinku. Maté Carnival Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Pražená Cesmína paraguayská, kakaový bob, rooibos, kousky mandlí, květy kaktusu, okvětní lístky slunečnice a chrpy Svou velmi příjemnou chutí si tento nápoj získal mnohé příznivce, kteří se k němu rádi vracejí. Medový nálev vyniká jemnou chutí, přesto jsou zachovány jeho povzbudivé účinky.

16 Maté Li-Da Podáváme v konvičce na jeden nálev 50 Kč Maté Rancho s mlékem a medem Díky přípravě s mlékem má největší obsah kofeinu ze všech maté v naší nabídce. Rozhodně nelze doporučit pít večer před spaním. Maté Paleta Podáváme v konvičce na jeden nálev 50 Kč Maté Carnival s mlékem a cukrem Specialita Čajového klubu Paleta. Díky přípravě s mlékem má nejen vyšší obsah kofeinu, ale také velice příjemnou chuť.

17 Bylinky konvička 0,6 l 35 Kč Účinky bylin jsou všeobecně známé od dávných dob, avšak nebyly analyticky prokázány. Citrónová tráva Lemon Grass list Rostlina původem z Cejlonu a jižní Indie. Díky své silné citrónové chuti a vůni se listy používají k přípravě velmi osvěžujícího, mysl povzbuzujícího nápoje. Ve své domovině je čaj doporučován k léčbě žaludečních a nervových chorob, horečky, malárie a chřipky. Užití v těhotenství, při kojení a pro malé děti je zcela bez nežádoucích vedlejších účinků. Černý bez květ Bylina se v lidovém léčitelství využívá při nachlazení, obzvlášť při problémech s vykašláváním. Je preventivním i léčivým prostředkem v období respiračních chorob. O jeho významu a oblíbenosti svědčí i staré úsloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni." Bez je vhodný i pro těhotné a kojící matky (pozor pouze na močopudné účinky). Dobromysl obecná Oregano nať Dobromysl uvolňuje křeče při kašli, působí desinfekčně, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče. Dobromysl lze také použít jako mírné antidepresivum a při poruchách spánku. U dětí užívat střídmě a v prvních 6 měsících těhotenství vůbec.

18 Bylinky konvička 0,6 l 35 Kč Účinky bylin jsou všeobecně známé od dávných dob, avšak nebyly analyticky prokázány. Heřmánek pravý květ Užití heřmánku je mimořádně široké a všestranné. Při potížích s trávením se používá heřmánek nejméně dva tisíce let. Má protizánětlivé, desinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích a akné urychlují hojení. Heřmánek může být alergenem. Je vhodný pro děti i těhotné a kojící matky, nikdy však dlouhodobě. Kopřiva dvoudomá list Droga se používá při jarních čistících kůrách pro zlepšení látkové výměny. Užívá se jako podpůrný prostředek při jaterních a žlučových potížích, při střevních a žaludečních katarech, působí také antivirově (zejména proti virům chřipky), při zahlenění a při revmatismu. Kopřiva může vadit alergikům. Bez potíží ji mohou užívat těhotné a kojící ženy, pozor pouze na močopudné účinky. Meduňka lékařská list Léčivka působí jako uklidňující prostředek, zpomaluje tep, snižuje krevní tlak, posiluje centrální nervový systém, uvolňuje křeče svalů, je možné ji použít při lehčích depresích, migrénách, při revmatismu. Vhodná i pro nejmenší děti, těhotné a kojící matky. Neužívat dlouhodobě.

19 Bylinky konvička 0,6 l 35 Kč Účinky bylin jsou všeobecně známé od dávných dob, avšak nebyly analyticky prokázány. Marocká máta NANA list Přidává se do čaje Le Touareg nebo se z něj připravuje samostatný, neobyčejně osvěžující nápoj. Máta peprná list Máta tlumí a odstraňuje křeče zažívacího ústrojí, podporuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, upravuje činnost žlučníku a celkově upravuje trávení. Je nevhodná pro dlouhodobé užívání. Nepoužívat u dětí do tří let ani u těhotných a kojících žen. Mateřídouška obecná nať Mateřídouška je účinný prostředek proti kašli, dobře rozpouští hleny. Příznivě též ovlivňuje zažívání a zlepšuje kvalitu spánku. Je vhodná i pro malé děti a těhotné a kojící matky, avšak pouze krátkodobě. Lípa malolistá květ Používá se při nachlazení, zápalech dýchacích cest a horečce. Rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Zvyšuje vylučování moči, žaludečních šťáv a zlepšuje trávení. Nemá vedlejší účinky, proto ji mohou užívat děti i těhotné a kojící matky, neužívat dlouhodobě.

20 Bylinky konvička 0,6 l 35 Kč Účinky bylin jsou všeobecně známé od dávných dob, avšak nebyly analyticky prokázány. Pelyněk pravý nať POZOR SILNĚ HOŘKÉ Příznivě ovlivňuje činnost žlučníku a jater, dezinfikuje a tlumí křeče. Dobře působí na vylučování trávicích šťáv. POZOR: Látka thujon ve větším množství působí jako jed. Neužívat v těhotenství a při žaludečních a střevních vředech! Šalvěj lékařská list Droga má silný antiseptický účinek při léčbě bolestí v krku, angín i zažívacího ústrojí. Bylina má i rozsáhlé zevní použití na nehojící se rány, jako kloktadlo a ke koupelím. Neužívat dlouhodobě. Je naprosto nevhodná pro děti a těhotné a kojící matky (a to ani jako koření). Třezalka tečkovaná nať Droga se užívá při neurózách, depresích, melancholiích a při migréně. Zevně ke kloktání a k omývání infikovaných ran. POZOR: Oslabuje účinky jiných léků včetně hormonální antikoncepce. Nevhodná v těhotenství. Neužívat dlouhodobě! Šípek plod Šípkový čaj představuje celoroční zdroj vitamínu C, který zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám. Příznivě působí při jarní únavě a proti zácpě. Další z řady bylin, které není dobré užívat dlouhodobě.

21 Legenda v Čajovém klubu Paleta Legendami opředený Čaj pravý černý Ze směsi severoindických a ceylonských čajů vyrobený Pigi čaj V českých zemích snad nejznámější čaj. Vybraná čajová směs severoindických a ceylonských černých čajů připravená podle tradiční receptury. Vyznačuje se slámově hnědou barvou nálevu a jemnou čajovou vůní a chutí. Doporučeno podávat slazené. 10 Kč

22 Ostatní nápoje Káva turek Fair Trade Podáváme v hrnečku 0,25l 20 Kč Tato arabika pochází z Kolumbie. Koupí každého hrnečku této kávy přispějete ke spravedlivému obchodu. Káva rozpustná Podáváme v hrnečku 0,25l 20 Kč Běžná instantní káva. Doporučujeme dochutit mlékem a cukrem. Melta Podáváme v hrnečku 0,25l 20 Kč Je to směs kořene čekanky, cukrové řepy, žita a ječmene. Používala se v časech ekonomické krize, jako náhražka kávy. V současné době se těší velké oblibě pro blahodárné účinky na lidské tělo, v kořenu čekanky je totiž obsažena látka inulin, která v tlustém střevě vytváří ideální životní podmínky pro hodné bakterie. Upravuje a zlepšuje trávení a posiluje imunitní systém. Další výhodou je, že neobsahuje kofein, je vhodná i pro těhotné a kojící matky. Naopak není vhodná pro lidi trpící celiakií, protože obsahuje lepek!

23 Horká čokoláda Podáváme s mlékem ve velkém hrnku 0,4l 20 Kč Šťáva Při velké žízni nabízíme šťávu do půllitru 5 Kč Medovina Podáváme studenou nebo ohřátou v misce 0,1l 30 Kč Velmi starý a stále oblíbený kvašený alkoholický nápoj z medu a vody. K dochucení Cukr, mléko, med 5 Kč

24 Kombucha Podáváme ve sklenici 0,2 0,3 a 0,5 litru 6 Kč / 1 dcl Kombucha je prastarý léčivý nápoj s prokázanými léčivými vlastnostmi. Chuťově může připomínat například burčák nebo mošt. Původně pochází z asijské části Ruska a její účinky jsou na vědeckém poli zkoumány již od roku Kombuchová kultura vypadá jako šedo-hnědá rosolovitá placka a jedná se o symbiózu kvasinek a mléčných a octových bakterií. Když se přidá čaj a cukr, začne probíhat kvašení a další chemické procesy, jejichž výsledkem je mnoho zdraví prospěšných látek. Asi tou nejzázračnější je kyselina glukurónová, jejíž hlavní účinek spočívá ve schopnosti vázat škodliviny a odvádět je močí pryč z těla. Tím pročišťuje organismus (a odbourává alkohol) a povzbuzuje imunitní systém. Zdravá játra ji vyrábí v relativně dostatečném množství; relativita je v tom, že naše tělo (obzvláště pokud žijeme v industriálních zónách) je atakováno takovou dávkou škodlivin, že je samo vlastními silami nedokáže odbourat. Škodliviny se pak ukládají v tukových tkáních a mohou dělat potíže. Kyselinu glukurónovou se doposud nepodařilo vyrobit synteticky - právě proto je kombuchový nápoj, který ji obsahuje, tak cenný. Dále má kombucha antibiotický efekt, podporuje krvetvorbu, zlepšuje vazivovou tkáň a chrupavku, pomáhá léčit žaludeční sliznici a oční sklivec

25 Pochutiny Čínská nudlová polévka obyčejná 12 Kč Nudlová polévka YumYum 20 Kč Kus-Kus 25 Kč Je speciální krupice z tvrdé pšenice. Připravujeme na dva způsoby: Kus-Kus slaný se semínky a kořením Kus-Kus sladký se sušeným ovocem, medem a skořicí Chalva 20 Kč / 50 gr Tato zdravá orientální pochoutka je připravována z vysoce kvalitních přírodních komponentů, kde základní surovinou jsou sezamová nebo slunečnicová semínka, která se namelou a smíchají s medem nebo cukrovým sirupem. Japonská směs 25 Kč / 50 gr Delikátní japonské rýžové pečivo, připravované dle několik století starých receptur jako pochoutka k čaji. Směs pikantních i ve sladké skořápce balených oříšků, sezamových semínek a mořských řas.

26 Směs exotického ovoce 25 Kč / 50 gr Sušené plody (banán, papája, kokos, ananas, rozinky ) Oříšky 30 Kč / 50 gr Klasická oříšková směs (vlašské, lískové, kešu, mandle, paraořechy, rozinky ) Pistácie 30 Kč / 50 gr Pražené a solené pistáciové oříšky Slunečnicová semínka 15 Kč / 50 gr Semínka podáváme vyloupaná Gumoví medvídci 20 Kč / 90 gr a jiné žele bonbony, zeptejte se na aktuální nabídku Sušenka 10 Kč / kus Tatranka, Horalka nebo něco podobného, zeptejte se na aktuální výběr Piškoty 5 Kč / miska Dětské piškoty suché

27 Vodní dýmka Vodní dýmka, neboli šíša pochází z arabského slova shisha. Můžeme ji také znát pod názvem hookah či nargilé. Historie tohoto vynálezu má kořeny již ve starém Turecku a Indii, ovšem dnes ji znají lidé po celém světě. Kouření vodní dýmky s tabákem k tomu určeným, nemá žádné omamné účinky, jak si mnozí lidé myslí, jedná se vyloženě o jakousi pohodovou záležitost, kterou si můžete vychutnat v naší zahradě jak v kruhu přátel, tak i o samotě při přemýšlení o životě, vesmíru a vůbec K dýmce doporučujeme silné, výrazné čaje, neboť Vaše chuťové pohárky budou částečně zaplněné dýmem a chuť jemného čaje by jimi neprostoupila. K pokuřování pro plnoleté kuřáky pouze v zahradě čajovny. Děkujeme, že do tabákových směsí nepřidáváte vlastní příměsi. Na požádání podáme hygienický náustek pro každého kuřáka. Aktuální nabídku tabáků Vám rádi sdělí naši čajovníci. Tabák Al Fakher 135 Kč Tabák Medité 135 Kč

Káva, čaj, thein, kofein, kávoviny Prezentace pro výklad látky a opakování učiva téma maso a vnitřnosti.

Káva, čaj, thein, kofein, kávoviny Prezentace pro výklad látky a opakování učiva téma maso a vnitřnosti. Název školy Odborné učiliště a Praktická škola, Plzeň, Vejprnická 56 Název projektu Číslo projektu Číslo šablony Digitalizace výuky CZ.1.07/1.5.00/34.0977 VY_32_inovace_ZB59 Číslo materiálu 59 Autor Mgr.

Více

Andělika lékařská kořen

Andělika lékařská kořen Andělika lékařská kořen Andělika bývá v Číně používána za bylinu gynekologického významu, používanou při bolestivé menstruci a při problémech v přechodu ženy. Dále bývá používána Uklidnění a posílení nervové

Více

SINTOCHA STŘÍBRNÁ JAHŮDKA (velmi jemný čaj nejvyšší kvality, je ručně smotán hedvábnou přízí do tvaru jahody) Podává se i na dva nálevy

SINTOCHA STŘÍBRNÁ JAHŮDKA (velmi jemný čaj nejvyšší kvality, je ručně smotán hedvábnou přízí do tvaru jahody) Podává se i na dva nálevy ČAJE ZELENÉ 4dcl ROYAL SILVERY LEAF (velmi kvalitní třída čínského zeleného čaje, bohaté, květově nasládlé chuti) ZELENÝ NEPÁL ILAM (vysokohorský čaj pěstovaný na úpatí Mt. Everestu) ZELENÁ MLHA Green

Více

Exkluzivní dovozce čajů značky HEWA

Exkluzivní dovozce čajů značky HEWA Exkluzivní dovozce čajů značky HEWA Čaje značky HEWA jsou rodinnou tradicí na Srí Lance již od roku 1838. Čtvrtá generace rodiny Hewakandamby pěstuje tyto čaje v monsunovém klimatu vysokých hor, kde jsou

Více

Lněné semínko celé. www.steza.cz

Lněné semínko celé. www.steza.cz Lněné semínko celé LNĚNÉ semeno příznivě ovlivňuje zdravou funkci střev. Semena pomáhají při problémech se zažíváním a při zácpě. Zevně lze použít ve formě obkladů. Příprava a dávkování: 1 čajová lžička

Více

Ostružina list. www.steza.cz. www.steza.cz. www.steza.cz

Ostružina list. www.steza.cz. www.steza.cz. www.steza.cz Droga obsahuje třísloviny (gallatoniny), organické kyseliny, vitamin C, flavonoidy, inosit, barviva, pektin, ale množství všech těchto látek je v droze poměrně nízké. Působí mírně svíravě, močopudně, staví

Více

ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ

ROSTLINY A ČLOVĚK - KOŘENÍ Koření = části rostlin, které používáme k ochucování jídel Svou charakteristickou chutí a vůní působí na smysly a povzbuzují k činnosti trávicí ústrojí Pestrá paleta koření využívaného v přiměřených dávkách

Více

1. bříza bělokorá LÉČIVÉ ROSTLINY

1. bříza bělokorá LÉČIVÉ ROSTLINY 1. bříza bělokorá LÉČIVÉ ROSTLINY 1. bříza bělokorá Co sbíráme: list i s řapíky Kdy: duben až červenec Jak: mladé listy ručně otrháváme z větviček, listy sušíme ve stínu na dobře větraném místě. Březové

Více

Objednávky na telefonu: 725 857 682 SORTIMENT NÁPOJŮ. Hot drink Ice drink Milk shake Ice & Hot Tea Caffe Frappé a další

Objednávky na telefonu: 725 857 682 SORTIMENT NÁPOJŮ. Hot drink Ice drink Milk shake Ice & Hot Tea Caffe Frappé a další Objednávky na telefonu: 725 857 682 SORTIMENT NÁPOJŮ Hot drink Ice drink Milk shake Ice & Hot Tea Caffe Frappé a další Gastro 21 Objednávky na telefonu: 725 857 682 Hot Drink HOT DRINK / ICE DRINK / MILK

Více

Projekt: 65-51-E/02 Práce ve stravování. Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz

Projekt: 65-51-E/02 Práce ve stravování. Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Škola: SŠ Oselce, Oselce 1, 335 01 Nepomuk, www.stredniskolaoselce.cz Projekt: Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0801 Název: Modernizace výuky všeobecných a odborných předmětů Název sady: Technologické

Více

http://www.zlinskedumy.cz

http://www.zlinskedumy.cz Číslo projektu Číslo a název šablony klíčové aktivity Tematická oblast Autor Ročník 4., 3. Obor CZ.1.07/1.5.00/34.0514 Datum 25. 11. 2012 Anotace Použité zdroje a odkazy III/2 Inovace a zkvalitnění výuky

Více

Dia výrobky - Dia cukrovinky

Dia výrobky - Dia cukrovinky Dia výrobky - Dia cukrovinky ST015 40ks CL159 2 Dia cukrovinky Sojový suk diabetický 40g 8,50 Kč DIANELLA banánová tyčinka v dia hořké čokoládě 40g 9,90 Kč CL156 1 CL158 CL157 DIANELLA křehké cereální

Více

Černé čaje. Zelené čaje. Bílé čaje. Žluté čaje

Černé čaje. Zelené čaje. Bílé čaje. Žluté čaje Černé čaje Černý čaj patří k nejčastěji konzumovaným čajům v Evropě a vůbec v celém západním světě. Jen málokdo si dokáže představit snídani bez vydatného šálku silného černého čaje. Nabízíme Vám výběr

Více

Nabídka sirupů. v lahvích o objemu 0,5 l. tel: +420 604 783 246 e-mail: info@sedmikraska-bylinky.cz www.sedmikraska-bylinky.cz

Nabídka sirupů. v lahvích o objemu 0,5 l. tel: +420 604 783 246 e-mail: info@sedmikraska-bylinky.cz www.sedmikraska-bylinky.cz Nabídka sirupů v lahvích o objemu 0,5 l tel: +420 604 783 246 e-mail: info@sedmikraska-bylinky.cz www.sedmikraska-bylinky.cz ARONIE Bylinný sirup Aronie je vyroben tradičním způsobem z plodů černého jeřábu.

Více

Srdečník nať. www.steza.cz

Srdečník nať. www.steza.cz Srdečník nať Srdečník obecný je známý především pro své silné sedativní účinky. Podle ruské badatelky Turovové má srdečník silnější sedativní účinky než kozlík, takže jej použíjeme všude tam, kde kozlík

Více

recepty s Přírodním nápojem Natural Balance

recepty s Přírodním nápojem Natural Balance KOKTEJLY recepty s Přírodním nápojem Natural Balance KOKTEJLY Koktejly jsou lahodné nápoje vhodné pro spoustu příležitostí, které se snadno přizpůsobí každému mlsnému jazýčku. Milují je jak dospělí, tak

Více

Bezlepkové výrobky. POEX Velké Meziříčí, a.s. Třebíčská 384 594 01 Velké Meziříčí tel.: 566502706 www.poex.cz

Bezlepkové výrobky. POEX Velké Meziříčí, a.s. Třebíčská 384 594 01 Velké Meziříčí tel.: 566502706 www.poex.cz Bezlepkové výrobky POEX Velké Meziříčí, a.s. Třebíčská 384 594 01 Velké Meziříčí tel.: 566502706 www.poex.cz Snídaňové cereálie vhodné také jako rychlá svačina, do školy, snack na cesty, jako alternativa

Více

Zdravotní účinky čaje Pu Er

Zdravotní účinky čaje Pu Er Zdravotní účinky čaje Pu Er Zdravotní účinky čaje Pu Er Chceme-li diskutovat zdravotní účinky čajů Pu Er, máme obvykle na mysli tmavé čaje Pu Er (Shu Cha 熟 茶 ). U těchto čajů, oproti jiným, můžeme skutečně

Více

Lipový čaj Má příznivý účinek při nachlazení provázeném kašlem, podporuje pocení.

Lipový čaj Má příznivý účinek při nachlazení provázeném kašlem, podporuje pocení. Dětský bylinný čaj Používá se při poruchách trávení, křečových bolestech a plynatosti u dětí. Sypaný 50 g Dubová kůra Používá se vnitřně při průjmech, zvlhčuje sliznice ústní dutiny a hrdla. Zevně jako

Více

Káva. Káva a čaj. E-shop: www.peal.cz 177

Káva. Káva a čaj. E-shop: www.peal.cz 177 Káva Káva je charakteristická svou silnou vůní a černou barvou. Obsahuje mimo jiné alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost a pro jeho povzbuzující účinky se káva pije především. Nejčastěji se

Více

Babí léto s rawfood raw food seminář

Babí léto s rawfood raw food seminář Babí léto rawfood raw food seminář 20. A 21. ZÁŘÍ 2014 V IC ZAHRADA NA ŽIŽKOVĚ Živé jídlo je takové jídlo, které nám dává příroda syrové ovoce, zelenina, semínka, ořechy, byliny, atd. Nevaříme ho nepečeme

Více

Nabídka kvetoucích čajů pro gastronomická zařízení. Petr Patočka ČAJOVÁ KVĚTINA Jelení kout 258e 46851 Smržovka

Nabídka kvetoucích čajů pro gastronomická zařízení. Petr Patočka ČAJOVÁ KVĚTINA Jelení kout 258e 46851 Smržovka 花 茶 Nabídka kvetoucích čajů pro gastronomická zařízení Petr Patočka ČAJOVÁ KVĚTINA Jelení kout 258e 46851 Smržovka Čajová květina ČAJOVÁKVĚTINA je specializovaným dovozcem kvetoucích čajůdo středníevropy

Více

www.steza.cz www.steza.cz

www.steza.cz www.steza.cz Fenykl plod celý Má protikřečové účinky na střeva, proti nadýmání (plody jsou důležitou složkou větropudného čaje pro malé děti). Podporuje tvorbu mléka u matek. Má i močopudný vliv a ulehčuje odkašlávání.

Více

přehled nemocí název bylin Akné

přehled nemocí název bylin Akné Staročeská lekárna Byliny jsou léky prověřené staletími, které se suší, aby jejich účinnost byla co nejdéle prodloužena. Pokud neprojdou chemickým procesem ( zneužívání FARMACEUTICKÝCH společnosti k OBOHACENÍ

Více

2013 Katalog produktů

2013 Katalog produktů 2013 Katalog produktů 1 Obsah Maxi Nuta Fly Dezertní Maxi Nuta Pražené mandle...3 Pistácie a brusinky...3 Maxi Fruta...4 Borůvky a mandle...4 Jahody a mandle...5 Kešu a ořechy...5 Konopné semínko...6 Meruňky

Více

Extra panenský olivový olej Benoit 500 ml, 750 ml, 5 l

Extra panenský olivový olej Benoit 500 ml, 750 ml, 5 l Product Catalogue Extra panenský olivový olej Benoit 500 ml, 750 ml, 5 l Extra panenský olivový olej Benoit s lehkou ovocnou chutí a jemným dotykem vůně květin je lisovaný za studena výlučně mechanickým

Více

INFUSION TIENS Čaje prémiové kvality

INFUSION TIENS Čaje prémiové kvality INFUSION TIENS Čaje prémiové kvality Nejstarší a nejvíce uznávaný nápoj na světě Čaj je hned po vodě druhým nejpopulárnějším nápojem v dnešním světě. Pití čaje je důležitou součástí čínské kultury. Jeho

Více

VY_52_INOVACE_02_37.notebook May 21, 2014. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo.

VY_52_INOVACE_02_37.notebook May 21, 2014. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Inovace školství V/2 Inovace

Více

Daily Coffee Every Day. 2014 Daily Coffee brožura. Víc než jen káva. www.dailycoffee.cz. Daily_casopis_update_CZ.indd 1 31.3.

Daily Coffee Every Day. 2014 Daily Coffee brožura. Víc než jen káva. www.dailycoffee.cz. Daily_casopis_update_CZ.indd 1 31.3. 2014 Daily Coffee brožura Daily Coffee Every Day Víc než jen káva www.dailycoffee.cz Daily_casopis_update_CZ.indd 1 31.3.2014 15:56 Daily Coffee Znamenitá káva a příjemné posezení s přáteli Every Day 1

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

Celiakie a. alergie na lepek. Co dělat?

Celiakie a. alergie na lepek. Co dělat? Celiakie a alergie na lepek Co dělat? Celiakie a alergie na lepek Celiakie je onemocnění, při kterém tělo není schopné strávit lepek, bílkovinu nacházející se v různých druzích obilovin. Mírnější forma

Více

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy

Katedra chemie FP TUL www.kch.tul.cz. Typy výživy Typy výživy 1. Dle energetických nároků (bazální metabolismus, typ práce, teplota okolí) 2. Dle potřeby živin (věk, zaměstnání, pohlaví) 3. Dle stravovacích zvyklostí, tradic, tělesného typu 4. Dle zdravotního

Více

AREI reklamní předměty s.r.o.

AREI reklamní předměty s.r.o. MAGIC ČAJ Pyramidovésáčky čaje 15x2 g v baleníve tvaru stromku Různé příchutě 50 kusů Cena: 56 Kč/kus ČAJ 5527 Svařák, 5458 griotka, 5456 punch, 5540 štědrý večer černý čaj Ovocný čaj, 70 g 50 kusů Cena:

Více

Příznivci klasické přípravy sypaného čaje si mohou v restauračním a hotelovém provozu vybrat z 24 druhů čajů, které reprezentují nabídku společnos.

Příznivci klasické přípravy sypaného čaje si mohou v restauračním a hotelovém provozu vybrat z 24 druhů čajů, které reprezentují nabídku společnos. Gastro Oxalis patří bezesporu mezi špičku na trhu v oblas sypaných čajů a výběrové kávy. Jeho pozice je podpořena počtem prodejen, které provozuje samostatně nebo ve spolupráci s franchisanty. Počet takto

Více

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost

MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi. Vzdělávání pro konkurenceschopnost Projekt: MO-ME-N-T MOderní MEtody s Novými Technologiemi Registrační č.: CZ.1.07/1.5.00/34.0903 Operační program: Vzdělávání pro konkurenceschopnost Škola: Hotelová škola, Vyšší odborná škola hotelnictví

Více

Ukázka produktů DOLEŽALŮV MED. Autor : Vladimír Doležal & Zuzana Samleková

Ukázka produktů DOLEŽALŮV MED. Autor : Vladimír Doležal & Zuzana Samleková Ukázka produktů DOLEŽALŮV MED Autor : Vladimír Doležal & Zuzana Samleková DOLEŽALŮV MED Jsme rozvíjejíce se rodinné včelařství z oblasti Hradce Králové. Zabýváme se získáváním a prodejem včelí produktů

Více

ČLOVĚK MÁ TISÍCE PŘÁNÍ, NEMOCNÝ JEN JEDNO...

ČLOVĚK MÁ TISÍCE PŘÁNÍ, NEMOCNÝ JEN JEDNO... pro komplexní regeneraci ZDRAVÝ ČLOVĚK MÁ TISÍCE PŘÁNÍ, NEMOCNÝ JEN JEDNO... 25. 4. 2004 Praha, hotel Pyramida Ing. Helena Kacerovská Směs bylin ALOE VERA = ALOE BARBADENSIS - 92 % PANAX GINSENG (všehoj

Více

čajovna & kavárna tea and coffee/shop

čajovna & kavárna tea and coffee/shop čajovna & kavárna tea and coffee/shop India DARJEELING first flush KONVIČKA 80,- / MENŠÍ KONVIČKA 70,- Černý vysokohorský čaj z jarní sklizně vás překvapí svou jemností a květinovou vůní. (Plantáž dle

Více

Složky potravy a vitamíny

Složky potravy a vitamíny Složky potravy a vitamíny Potrava musí být pestrá a vyvážená. Měla by obsahovat: základní živiny cukry (60%), tuky (25%) a bílkoviny (15%) vodu, minerální látky, vitaminy. Metabolismus: souhrn chemických

Více

Tipy pro odšťavování. Recepty z ochutnávky

Tipy pro odšťavování. Recepty z ochutnávky Tipy pro odšťavování Recepty z ochutnávky Kořeněný zázvorem 4 mrkve 2 pomeranče 1 limeta 6 plátků zázvoru Okraj skleničky ozdobíme 1/4 plátku limety nebo pomeranče. Nápoj obsahuje vitamíny B a C, karotenoidy,

Více

Ceník potravin. Sladkosti, sušené ovoce a ořechy. Cena s DPH (AKCE) Info o produktech. Výrobek Hmotnost Výrobce

Ceník potravin. Sladkosti, sušené ovoce a ořechy. Cena s DPH (AKCE) Info o produktech. Výrobek Hmotnost Výrobce Objednávající: Kontakt: Ceník potravin Výrobek Hmotnost Výrobce Cena s DPH (AKCE) Info o produktech Sladkosti, sušené ovoce a ořechy Lifefood Chocolate 80% cacao BIO 70g Lifefood 53 Kč http://goo.gl/huv

Více

Katalog produktu a dárkových balení

Katalog produktu a dárkových balení kvalita, chut, tradice Katalog produktu a dárkových balení Svatojánské orechy Vítěz v soutěži veletrhu Tato zapomenutá moravská delikatesa je vyrobena podle původní, 100 let staré receptury. Mladé vlašské

Více

ALERGENY : LEPEK,VEJCE,MLÉKO

ALERGENY : LEPEK,VEJCE,MLÉKO 1. Věneček žloutkový 60g Cukrářský výrobek s máslovou-pudinkovou náplní Složení : mouka,olej,voda,sůl,vejce,suš.mléko,krémový prášek,máslo,rumové aroma,fondán ALERGENY : LEPEK,VEJCE,MLÉKO ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Více

SPECIFIKACE KATEGORIÍ PIV

SPECIFIKACE KATEGORIÍ PIV SPECIFIKACE KATEGORIÍ PIV 1. Světlé pivo výčepní Světlé pivo výčepní má nižší až střední plnost, světlou až mírně jantarovou barvu. je nižší až střední, vůně může být mírně esterová, chmelová a sladová.

Více

Materiály 1. ročník učebních oborů, maturitních oborů ON, BE. Bez příloh. Identifikační údaje školy

Materiály 1. ročník učebních oborů, maturitních oborů ON, BE. Bez příloh. Identifikační údaje školy Identifikační údaje školy Vyšší odborná škola a Střední škola, Varnsdorf, příspěvková organizace Bratislavská 2166, 407 47 Varnsdorf, IČO: 18383874 www.vosassvdf.cz, tel. +420412372632 Číslo projektu Název

Více

Koření. Vybrané druhy koření a jejich využití, zpracování, jejich mikroskopická struktura a průkaz falšování

Koření. Vybrané druhy koření a jejich využití, zpracování, jejich mikroskopická struktura a průkaz falšování Koření Vybrané druhy koření a jejich využití, zpracování, jejich mikroskopická struktura a průkaz falšování Co je to koření? kořením se rozumí části rostlin jako kořeny, oddenky, kůra, listy, nať, květy,

Více

VINNÝ LÍSTEK. 45 Kč. 45 Kč

VINNÝ LÍSTEK. 45 Kč. 45 Kč Aperitivy Martini Bianco Aromatické a sladké Martini Bianco používá jako svůj základ kvalitní a jemnou směs italských bílých suchých vín. Směs aromatických bylin a vanilky mu dodává jeho charakteristickou

Více

SKVĚLÁ KÁVA, KTERÁ POMÁHÁ SKVĚLÉ VĚCI

SKVĚLÁ KÁVA, KTERÁ POMÁHÁ SKVĚLÉ VĚCI SKVĚLÁ KÁVA, KTERÁ POMÁHÁ SKVĚLÉ VĚCI VÍTEJTE V KAVÁRNĚ ASPRETTO O vše jsme se postarali Od zrnka kávy až po odborníky na její přípravu. A dokážeme mnohem více všechny naše kávy a čaje jsou maximálně

Více

Přísady do koupele ARMIKA (Prha chlumní) BALDRIÁN (Kozlík lékařský) SMRKOVÉ JEHLIČÍ (Smrk obecný) LUČNÍ KVÍTÍ HEŘMÁNEK (Heřmánek lékařský)

Přísady do koupele ARMIKA (Prha chlumní) BALDRIÁN (Kozlík lékařský) SMRKOVÉ JEHLIČÍ (Smrk obecný) LUČNÍ KVÍTÍ HEŘMÁNEK (Heřmánek lékařský) Přísady do koupele ARMIKA (Prha chlumní) Účinkuje protizánětlivě a podporuje hojení ran, omrzlin, pohmoždění a vykloubení, zjemňuje, prokrvuje, redukuje otoky.,30 ml (plast) BALDRIÁN (Kozlík lékařský)

Více

Rozpis jednotlivých bylin

Rozpis jednotlivých bylin Rozpis jednotlivých bylin Název výrobku Obsah Použití Andělika kořen - uklidnění a posílení nervové soustavy, posílení organismu,proti nadýmání, na revma a migrénu, podporuje močopudnost a trávení Anýz

Více

Botanická exkurze po Terezině údolí

Botanická exkurze po Terezině údolí Botanická exkurze po Terezině údolí Bez černý používá se celá staletí, dříve- téměř vše se s ním léčilo odvar ze sušených květů močopudný, rozpouští hleny, podporuje pocení šťáva z plodů léčení migrény

Více

Obsah. Charakteristika Typy chleba Kvašení Testy

Obsah. Charakteristika Typy chleba Kvašení Testy Obsah Charakteristika Typy chleba Kvašení Testy Charakteristika Chléb patří k základním potravinám připravovaným pečením, pařením, nebo smažením těsta sestávajícího minimálně z mouky a vody. Ve většině

Více

Na sodík Ca vápník K draslík P fosfor

Na sodík Ca vápník K draslík P fosfor Složení potravy Bílkoviny 15% denní dávky = 1-1,5 g/24 hod. Význam - obnova a tvorba vlastních bílkovin - obranyschopnost organizmu Jsou nenahraditelné nelze je vytvořit z cukrů ani tuků. Plnohodnotné

Více

Žitné mouky T 960 Žitná chlebová T 1700 Žitná celozrnná

Žitné mouky T 960 Žitná chlebová T 1700 Žitná celozrnná Pšeničné mouky 00 Pšeničná mouka hladká světlá T 400 Pšeničná výběrová polohrubá T 405 je umletá ze zrna, které má odstraněný klíček a obal (otrubu) a je vlastně nejsvětlejší a tedy nejmíň celozrnná. T

Více

Složení(v sestupném pořadí)

Složení(v sestupném pořadí) Hmotnost nebo EAN ks Název zboží Zákonný název potraviny Složení(v sestupném pořadí) Alergeny objem, hmotnost pevmého podílu,hmotnost nebo objem porce,počet porcí v balení Země původu či místa provenience

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 ZŠ Určeno pro Sekce Předmět Téma / kapitola Zpracoval (tým 1) U Studny, Karviná

Více

Jak správně jíst v době kojení

Jak správně jíst v době kojení Jak správně jíst v době kojení 2007 Kolektiv MindSoft s. r. o. Vydáno společností MindSoft s. r. o. K Rozkoši 326 149 00 Praha, Czech Republic www.fit-porod.cz www.porod-na-videu.cz www.jak-otehotnet.cz

Více

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014)

Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Jak vyzrát na sedavé zaměstnání překladatele a tlumočníka Jeronýmovy dny (podzim 2014) Správným jídlem lze pozitivně ovlivnit schopnost koncentrace, duševní schopnosti a odolnost vůči stresu. Ing. Tereza

Více

Nápojový lístek. Nealkoholické nápoje. Míchané nealkoholické nápoje a limonády

Nápojový lístek. Nealkoholické nápoje. Míchané nealkoholické nápoje a limonády Nápojový lístek Nealkoholické nápoje Rajec neperlivý, jemně perlivý 0,33 l 24 Kč Coca cola 0,33 l 30 Kč Točená kofola 0,1 l 6 Kč Tonic, zázvorový (Kinley) 0,25 l 30 Kč Džbán s vodou a citronem 0,5 l /

Více

Gymnázium, Brno, Elgartova 3

Gymnázium, Brno, Elgartova 3 Gymnázium, Brno, Elgartova 3 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: GE Vyšší kvalita výuky Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0925 Autor: Mgr. Hana Křivánková Téma:

Více

* TĚŽKÉ KOVY * CHUŤ As méně A VŮNĚ než 3 mg/kg Pb méně než 10 mg/kg Cd méně než 1 mg/kg Hg méně než 1 mg/kg

* TĚŽKÉ KOVY * CHUŤ As méně A VŮNĚ než 3 mg/kg Pb méně než 10 mg/kg Cd méně než 1 mg/kg Hg méně než 1 mg/kg rozpouštědla - voda, glycerol (E 422 20%) ČÍSLO aromatické VÝROBKU složky - aromatické 518255 přípravky, aromatické látky v. 2 NÁZEV VÝROBKU látka - E GRIOTTE 202 (1500 AROMA mg/kg) NT PRO CUKRÁŘSKÉ VÝROBKY

Více

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL 327

DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL 327 DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL 327 Název projektu: Číslo projektu: Název školy: Číslo materiálu: Autor: Předmět: Název materiálu: Cílová skupina: Zkvalitnění vzdělávání na SZŠ Děčín CZ.1.07/1.5.00/34.0829 Střední

Více

sleva Platnost od pondělí 3. 9. do neděle 16. 9. 2012 www.billa.cz 20% Jogurt ovocný 200 g, více druhů Jablko Gala 600 g, Itálie 100 g = 8,95 Kč

sleva Platnost od pondělí 3. 9. do neděle 16. 9. 2012 www.billa.cz 20% Jogurt ovocný 200 g, více druhů Jablko Gala 600 g, Itálie 100 g = 8,95 Kč Platnost od pondělí 3. 9. do neděle 16. 9. 2012 www.billa.cz Na všechny výrobky z tohoto letáku 20% Jogurt ovocný 200 g, více druhů 17 90 100 g = 8,95 Kč Jablko Gala 600 g, Itálie 56 90 100 g = 9,48 Kč

Více

OSLAVA MLÉKA 2009. Ing. Jiří Kopáček, CSc.

OSLAVA MLÉKA 2009. Ing. Jiří Kopáček, CSc. OSLAVA MLÉKA 2009 Ing. Jiří Kopáček, CSc. Od roku 1957 slaví světová mlékařská veřejnost každé čtvrté úterý v měsíci květnu SVĚTOVÝ DEN MLÉKA Podnět t k tomuto svátku dala konference významných světových

Více

DEGUSTACE od 1. do 4. dubna 2014

DEGUSTACE od 1. do 4. dubna 2014 Změny vyhazeny, Klub Promněa, 2014 medová arganová DEGUSTACE od 1. do 4. dubna 2014 můžete nás kdykoliv navštívit v čase mezi 9:15 až 18:15 hod. Klub Proměna Vás zve na medové a arganové dny, kdy u nás,

Více

Pracovní list Škrob, škrobová zrna II

Pracovní list Škrob, škrobová zrna II Pracovní list Škrob, škrobová zrna II Aktivita 2 Rozlišování škrobových zrn ve směsi Honza jde nakoupit. Má od maminky seznam. Má koupit nějaké pečivo, instantní hrachovou polévku, škrobovou moučku, hladkou

Více

Česká republliika bííllá víína 0,,750 ll Vellttllíínsské zellené,, jjakossttníí -- ssuché 2011 160,,- Zlatavá barva, delikátní, ovocně - trávové aroma v pozadí se objevují tóny mandlí, chuť je svěží, sametová,

Více

http://www.fengshuiobchod.cz Objednávky: recepce@fengshuiobchod.cz

http://www.fengshuiobchod.cz Objednávky: recepce@fengshuiobchod.cz Oslavte Vánoce ve stylu Feng-shui. Darujte svým blízkým něco, co jim pomůže rozvíjet úspěch, hojnost, radost, pohodu v roce 2015 Pokud jste přesyceni klasickými dárky a hledáte něco, co má pro obdarovaného

Více

NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ. Skvělé tipy pro zimní wellness. Výživa pro lepší život ÚNOR 2014. Vypořádejte se se suchou šupinatou kůží

NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ. Skvělé tipy pro zimní wellness. Výživa pro lepší život ÚNOR 2014. Vypořádejte se se suchou šupinatou kůží ÚNOR 2014 NUTRIČNÍ ZPRAVODAJ Skvělé tipy pro zimní wellness Vypořádejte se se suchou šupinatou kůží Spánek je nepostradatelný pro dobré zdraví Sluneční svit je nezbytý pro zdravé zuby a kosti. Nedovolte,

Více

Složení výrobků. Alergenní látky: vejce, mouka pšeničná, máslo, mléko sušené plnotučné, sojový lecitin,

Složení výrobků. Alergenní látky: vejce, mouka pšeničná, máslo, mléko sušené plnotučné, sojový lecitin, Složení výrobků 4 Cukrářský výrobek Dezert ovocný 80g 2dny Složení: roládová hmota piškotová(vejce, mouka pšeničná, cukr, voda, emulgátor ke šlehání[voda, emulgátor E471, E475, stabilizátor E420, ethylalkohol,

Více

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ

Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk. Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Střední škola obchodu, řemesel a služeb Žamberk Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU Peníze SŠ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0130 Šablona: III/2 Ověřeno ve výuce dne: 12.11.2013

Více

Potravinové. alergie. Co to je potravinová alergie?

Potravinové. alergie. Co to je potravinová alergie? alergie Potravinové alergie Co to je potravinová alergie? O potravinové alergii hovoříme při neadekvátní reakci organismu na konzumaci stravy, která obsahovala netolerovanou potravinu, popřípadě její určitou

Více

VILÉM spol. s r.o. Havlíčkův Brod Složení a záruky nebalených výrobků číslo Název výrobku Minimální

VILÉM spol. s r.o. Havlíčkův Brod Složení a záruky nebalených výrobků číslo Název výrobku Minimální Složení a záruky nebalených výrobků číslo Název výrobku Minimální Složení výrobku trvanlivost 2040 Chléb pšenično žitný 4 72 hodin voda,pšeničná mouka, žitná mouka, sůl,droždí, kmín, látka zlepš.mouku(

Více

BUSINESS LUNCH MENU 6. 4. 2015

BUSINESS LUNCH MENU 6. 4. 2015 6. 4. 2015 Vážení hosté, z důvodu státního svátku se dnes polední menu nepodává. Děkujeme za pochopení! Příjemné prožití svátečního dne. podáváme v úterý 7. dubna od 11:30 do 14:30 hodin Květáková polévka

Více

Chcete se cítit. lehčeji? Zeptejte se mě jak.

Chcete se cítit. lehčeji? Zeptejte se mě jak. Chcete se cítit lehčeji? Zeptejte se mě jak. Chcete se cítit lehčeji? Zeptejte se mě jak. Tesco Light Choices zahrnuje řadu výrobků se sníženým obsahem výživových hodnot. Například na našich Tesco Light

Více

SPECIES UROLOGICAE PLANTA Při chorobách močových cest

SPECIES UROLOGICAE PLANTA Při chorobách močových cest Text příbalové informace na obalu SPECIES UROLOGICAE PLANTA Při chorobách močových cest Léčivý čaj Výrobce a držitel registračního rozhodnutí: LEROS s.r.o. U Národní galerie 156 15 Praha 5 - Zbraslav Česká

Více

Katalog pekařských výrobků

Katalog pekařských výrobků Katalog pekařských výrobků Vyrábí & Dodává: Bezlepík s.r.o., Gregorova 1484/20, 741 01 Nový Jičín IČ: 023 90 515, DIČ: CZ 023 90 515 Místo výroby: Provozovna U Bezlepíka, Hřbitovní 1346/11, 741 01 Nový

Více

Turecká káva 19,- Turecká káva s mlékem 24,- Espresso 28,- Espresso piccolo 27,- Espresso Lungo (velké espresso) 29,-

Turecká káva 19,- Turecká káva s mlékem 24,- Espresso 28,- Espresso piccolo 27,- Espresso Lungo (velké espresso) 29,- sicilská káva Turecká káva 19,- Turecká káva s mlékem 24,- Espresso 28,- Espresso piccolo 27,- Espresso Lungo (velké espresso) 29,- Cappuccino 30,- Cappuccino s příchutí 40,- (oříšek, karamel, pistácie,

Více

MATCHA V NABÍDCE MATCHA RITUALS 98,- MATCHA MASALA LATTÉ HOT 0,4l 87,-

MATCHA V NABÍDCE MATCHA RITUALS 98,- MATCHA MASALA LATTÉ HOT 0,4l 87,- LÍSTEK ČAJOVÝ -15- MATCHA V NABÍDCE MATCHA RITUALS 98,- Japonský obřadní práskový čaj tradičně šlehaný v chawanu 100 ml. MATCHA MASALA LATTÉ HOT 0,4l 87,- Horký nápoj připravený z japonského čaje Matcha,

Více

POPIS PRODUKTU: tématická dárková sada tří až čtyř balíčků koření, kořenících směsí či marinád v papírové taštičce nebo dárkové kazetě

POPIS PRODUKTU: tématická dárková sada tří až čtyř balíčků koření, kořenících směsí či marinád v papírové taštičce nebo dárkové kazetě POPIS PRODUKTU: tématická dárková sada tří až čtyř balíčků koření, kořenících směsí či marinád v papírové taštičce nebo dárkové kazetě VÁNOČNÍ ZDOBENÍ Norimberský perník ( 50 g ) Složení: Směs koření (koriandr,

Více

Požitek s budoucností. Fairtrade produkty od Tchibo Coffee Service Trvale udržitelné a s vysokými výnosy

Požitek s budoucností. Fairtrade produkty od Tchibo Coffee Service Trvale udržitelné a s vysokými výnosy Fairtrade Požitek s budoucností Fairtrade produkty od Tchibo Coffee Service Trvale udržitelné a s vysokými výnosy Tchibo prebírá zodpovednost! Fairtrade víc než jen trend Tchibo dodává nejkvalitnější produkty,

Více

DIETAMÍNOVÁ ŠKOŁA NEZDRAVÉ OBČERSTVENÍ. DIETETIK Mgr. ing. Agnieszka Podgórska

DIETAMÍNOVÁ ŠKOŁA NEZDRAVÉ OBČERSTVENÍ. DIETETIK Mgr. ing. Agnieszka Podgórska DIETAMÍNOVÁ ŠKOŁA NEZDRAVÉ OBČERSTVENÍ DIETETIK Mgr. ing. Agnieszka Podgórska NUTELLA: 1 lžička nutelly (15 g ) obsahuje 1 lžičku cukru 1 lžička nutelly obsahuje 5g tuku ¼ nutelly obsahuje karcinogení

Více

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM

CO JÍST PŘED POSILOVÁNÍM Autor: MUDr. Marie Skalská, Pro Fit Institut STRAVA PŘED CVIČENÍM A PO CVIČENÍ VÝZNAMNĚ OVLIVŇUJE VÝKON, RYCHLOST REGENERACE, PÁLENÍ TUKŮ, ZOTAVENÍ PO VÝKONU, NÁRŮST SVALOVÉ HMOTY, A TAKÉ TŘEBA TO, JESTLI

Více

OSVĚŽENÍ MLÉKEM. Karolína Hlavatá

OSVĚŽENÍ MLÉKEM. Karolína Hlavatá OSVĚŽENÍ MLÉKEM Karolína Hlavatá Mléko v dobách našich předků Mléko a mléčné výrobky jsou součástí výživy člověka již od mladší doby kamenné, kdy se člověk usadil a začal pěstovat obilí a chovat dobytek

Více

Jak na Nový rok tak po celý raw-k!

Jak na Nový rok tak po celý raw-k! Jak na Nový rok tak po celý raw-k! 4 hod. praktický raw food seminář 24. a 25. ledna 2015 ve Zdravé spižírně v Českých Budějovicích a v IC Zahrada v Praze Živé jídlo je takové jídlo, které nám dává příroda

Více

Ze všech surovin uhněťte těsto. Přikryjte a nechejte 3 hodiny odstát. Poté vyválejte a zpracujte.

Ze všech surovin uhněťte těsto. Přikryjte a nechejte 3 hodiny odstát. Poté vyválejte a zpracujte. ZÁKLADNÍ RECEPTY NA TĚSTO Křehké těsto na paštiky 1,5 kg mouky 15 g soli 250 g másla nebo sádla 3/8 l vody Ze všech surovin uhněťte těsto. Přikryjte a nechejte 3 hodiny odstát. Poté vyválejte a zpracujte.

Více

NEWSTART. pro každého

NEWSTART. pro každého NEWSTART pro každého NEWSTART Osm základních stavebních kamenů vašeho zdraví Nutrition Excercise Water Sunshine Temperance Air Rest Trust Výživa Pohyb Voda Slunce Střídmost Vzduch Odpočinek Důvěra Výživa

Více

Obsah soli v potravinách a její spotřeba ve stravě obyvatelstva ČR. Lucie Grossová, DiS.

Obsah soli v potravinách a její spotřeba ve stravě obyvatelstva ČR. Lucie Grossová, DiS. Obsah soli v potravinách a její spotřeba ve stravě obyvatelstva ČR Lucie Grossová, DiS. Charakteristika soli Chlorid sodný (NaCl), běžně označován jako kuchyňská či jedlá sůl, je chemická sloučenina chlóru

Více

Výživa při onkologických onemocněních. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové

Výživa při onkologických onemocněních. Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Výživa při onkologických onemocněních Markéta Vojtová VOŠZ a SZŠ Hradec Králové Zásady výživy 1 energeticky bohatá zároveň vysoce biologicky hodnotná zajištěno pestrostí dieta proto: dostatek bílkovin

Více

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing.

EU peníze školám. Inovace školství. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo. Příprava pokrmů. Ing. Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola Horní Česká 15, Znojmo EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.1044 Název projektu: Šablona číslo/název: Inovace školství V/2 Inovace

Více

Rodinná restaurace s programem MENU

Rodinná restaurace s programem MENU Rodinná restaurace s programem MENU Rodinná restaurace s programem O NÁS Posláním Férovky je provozování a rozvoj ekonomicky soběstačného sociálního podniku založeného za účelem vytvoření kvalitních pracovních

Více

Perlivá vína a šumivá vína

Perlivá vína a šumivá vína Perlivá vína a šumivá vína Glera Frizzante IGP METICO Glera je odrůda ze které se vyrábí Prosecco. Víno je lehčího, velice svěžího charakteru a když se dobře vychlazené, je příjemným a osvěžujícím společníkem.

Více

Vánoční besídka se zdravým cukrovím od maminek. Petra Kačerová ZŠ Jaroměř, Na Ostrově 4

Vánoční besídka se zdravým cukrovím od maminek. Petra Kačerová ZŠ Jaroměř, Na Ostrově 4 Vánoční besídka se zdravým cukrovím od maminek Petra Kačerová ZŠ Jaroměř, Na Ostrově 4 Příklad dobré praxe Ročník: 2. Tematický okruh: Správná výživa (vánoční zdravé cukroví). Spolupráce s rodiči. Popis

Více

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Vitamíny a minerální látky

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Vitamíny a minerální látky Název školy: Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název: VY_32_INOVACE_20/09_Zdravý životní styl Téma: Vitamíny a minerální látky Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.1355

Více

Falšování potravin. MVDr. Matej Pospiech, Ph.D.

Falšování potravin. MVDr. Matej Pospiech, Ph.D. Falšování potravin MVDr. Matej Pospiech, Ph.D. Mendelova univerzita, 31.10.2013 Obsah přednášky úvod, historie co považujeme za falšování specifika falšování potravin nejčastější způsoby falšování u jednotlivých

Více

kapitola 19 - tabulková část

kapitola 19 - tabulková část 1900 00 00 00/80 PŘÍPRAVKY Z OBILOVIN, MOUKY, ŠKROBU NEBO MLÉKA; JEMNÉ PEČIVO 1901 00 00 00/80 Sladový výtažek; potravinové přípravky z mouky, krupice, krupičky, škrobu nebo sladových výtažků, neobsahující

Více

Originální dorty a dezerty pro každého!

Originální dorty a dezerty pro každého! Originální dorty a dezerty pro každého! Plánujete oslavu narozenin, svatbu, firemní večírek nebo třeba jen originální dar pro někoho ze svých blízkých? V CITYgastro Vám nabízíme fantastické dorty a dezerty

Více

Název: Zdravý životní styl 2

Název: Zdravý životní styl 2 Název: Zdravý životní styl 2 Výukové materiály Autor: Mgr. Blanka Machová Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: Biologie Ročník: 4. a 5. (2. a 3. vyššího

Více

Veselé Vánoce. Vánoční nabídka reklamních cukrovinek. Výrobce a dodavatel reklamních cukrovinek

Veselé Vánoce. Vánoční nabídka reklamních cukrovinek. Výrobce a dodavatel reklamních cukrovinek Výrobce a dodavatel reklamních cukrovinek Škárova 9, 612 00 Brno Tel.: +420549212775-6 Mobil: +420777135149 lysakova@premiera.cz havlikova@premiera.cz www.premiera.cz Uvedené ceny jsou pro minimální náklad

Více

DIETA ZLÍNSKÝ KRAJ. Odvětví / Vzdělávací oblast -- dle RVP.cz -- Obchodní akademie / Informační technologie

DIETA ZLÍNSKÝ KRAJ. Odvětví / Vzdělávací oblast -- dle RVP.cz -- Obchodní akademie / Informační technologie DIETA Název školy Obchodní akademie, Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště Název DUMu VY_32_INOVACE_TEV2118 (Dieta) Autor Mgr. Radek Zimčík Datum 4. 4.

Více