Trocha historie. Kontakt čajovna: Kontakt divadlo: Provozovatel: Čajový klub Paleta, o. s. IČ: , tel:

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Trocha historie. Kontakt čajovna: Kontakt divadlo: Provozovatel: Čajový klub Paleta, o. s. IČ: 22865128, tel: 775 174 345"

Transkript

1 Trocha historie Domeček, ve kterém se nacházíte, patří Ekocentru Paleta a byl postaven v roce K ekologickému vzdělávání dětí však slouží pouze ve všední dny v dopoledních hodinách a tak byla v roce 1998 založena první čajovna, tehdy pod názvem Čajovna na Paletě. Od té doby proteklo hodně čaje, událo se mnoho změn Současný Čajový klub Paleta vznikl v únoru 2007 díky snaze několika lidí zachovat toto krásné místo jako prostory, kde se mohou scházet lidé v příjemném nekuřáckém prostředí, ve srubu s krbem a velkou zahradou. Od června 2010 fungujeme jako Čajový klub Paleta, o. s. a mimo provozování klubu zaštiťujeme též dramaticko-improvizační skupinu Pa.Le.Ťác.I. Doufáme, že se Vám zde bude líbit. Pokud ne, tak prosím neváhejte sdělit své připomínky. Můžete nás také pochválit či se podělit o jakékoli nápady. Informace o pravidelných i nepravidelných akcích získáte zde v nabídníku, v předsíni na nástěnce, na webu či na Facebooku. Provozovatel: Čajový klub Paleta, o. s. IČ: , tel: Kontakt čajovna: Facebook stránka Čajový klub Paleta Kontakt divadlo: Facebook skupina Pa.Le.Ťác.I.

2 Způsob podávání, objem Konvička (0,6 litru) slouží k běžnému podávání většiny jedno- i dvou- nálevových čajů. Gaiwan je speciální šálek s pokličkou, slouží k přípravě i podávání kvalitních čajů. Servíruje se společně s termoskou horké vody a host si prolévá čajové lístky sám a dle své chuti. Gong Fu je tradiční čínská příprava těch nejkvalitnějších čajů. K malé konvičce je termoska s horkou vodou, šálek a čicháček. Jednotlivé nálevy si host připraví sám. V hrnečku (0,25 litru) servírujeme kávu, kapučíno, meltu, salep Hrnek (0,4 litru) se u nás používá především na horkou čokoládu. Kalabassa (0,3 litru) je tradiční jihoamerická nádoba, vyrobená z vydlabané tykve, sloužící k popíjení maté. Je doplněna bombillou, což je kovové brčko se sítkem na spodním konci. Skleničky máme o objemu 0,2 a 0,3 litru, pro žíznivce máme i půllitr. Slouží k podávání kombuchy, ledových čajů, šťávy Bylinky podáváme ve skleněné konvičce o objemu 0,6 l se sítkem a šálkem.

3 Zelené čaje Zelený čaj je nefermentovaný. Sklizené lístky se mohou nechat hodinu ve stínu zavadnout, poté se teplem zničí fermentační enzymy. A to buď po čínském způsobu opražením na kovových pánvích nebo propařením, což je běžné především v Japonsku. Poté se lístky tvarují, suší a třídí. Genmaicha Podáváme do konvičky na dva nálevy 60 Kč Zelený čaj s praženou rýží Japonsko Lístky typu bancha se smíchají s neleštěnou praženou rýží. Nálev je svěže zelený, příjemné nasládle chlebově ořechové chuti. V krajinách původu se pije především k jídlu. Gunpowder Střelný prach Podáváme v konvičce na dva nálevy 40 Kč Zelený čaj Čína Gunpowder (Střelný prach) na západě, Zhu-Cha (Perlový čaj) v Číně. V obou případech dostal název podle lístků, které jsou pevně svinuty do malých kuliček. Při vsypání do konvice zacinkají a po zalití vodou se plně rozvinou. Čaj vyniká lehce kouřovou, mírně natrpklou chutí. Obsahuje velké množství aktivních látek podporujících detoxikaci organismu, bývá často popíjen k jídlu. Je též velmi bohatý na fluorid, který jak známo omezuje vznik zubního kazu.

4 Lung Ching Xi Hu Dračí studna Podáváme v konvičce na dva nálevy 55 Kč Zelený čaj Čína, oblast Hangou Dračí studna od Západního Jezera (Xi Hu). Tento čaj popsal již Lu Jü (8. stol.) ve své Klasické knize o čaji jako soubor čtyř pokladů jasné zelené barvy, vyvážené vůně, nasycené chuti a nádherného tvaru. Jedna z legend říká, že nejlépe chutná, pokud je na přípravu použita voda přímo z pramene Dračí studna, podle kterého je pojmenován. Ověřit tuto legendu se ale poštěstí jen malé hrstce těch opravdu nejnadšenějších čajařů. Listy se nesvinují, upravují se tepelně na pánvi a dostávají tak typický zploštělý tvar a specifické pražené aroma evokující vůni kaštanů a ořechů. Jemně nasládlá, svěží chuť dlouho doznívá v ústech. Vietnam Podáváme v konvičce na dva nálevy 40 Kč Zelený čaj Vietnam Severní Vietnam sousedí s věhlasnou čínskou čajovou provincií Yunnan. Domýšlivci rádi uvádějí, že právě zde je prapůvodní oblast výskytu čajovníku, odkud se rozšířil do Číny a jiných zemí. Díky vhodnému podnebí zde vznikají vysoce kvalitní zelené čaje, které jsou známé svou silou a výraznou chutí "moře a džungle. Nálev je jasně žlutozelené barvy, nasládle travnaté, lehce trpké chuti. Obsahuje poměrně velké procento vitamínu C. Pozor silně povzbudivé účinky.

5 Lu Xue Ya Zelený sníh Podáváme v gaiwanu nebo v konvičce na dva nálevy 55 Kč nebo studený ve skleněné konvičce 0,6l 55 Kč Zelený čaj Čína, oblast Fu-ting Do světa se tento druh vyváží teprve od roku Pěstuje se ve výšce 800m nad mořem organicky, tj. s vyloučením chemických látek a hnojiv. Drobné, podélně svinuté lístky mají temně smaragdovou barvu a svěží aroma. Nálev vyvážené, plné chuti je světle zelený. Čaj se deenzymuje napařováním, proto připomíná jemnou chuť japonských čajů. Čaj lze louhovat též ve studené vodě. Připravíte tak rychle velmi lahodný a osvěžující ice-tea nejen pro letní měsíce.

6 Jasmínový čaj Zelené ovoněné Podáváme v konvičce na dva nálevy 50 Kč Zelený čaj ovoněný jasmínem V Číně získal tento čaj oblibu již v 10. století. Při tradičním postupu výroby tohoto čaje se květy jasmínu rozprostřou na vrstvu zeleného čaje, následně se společně usuší v sušičce a květy se vytřídí. Proces se několikrát opakuje a na závěr se mnohdy do čaje přidává malé množství květů, které už v něm zůstanou. Jedná se o voňavý čaj lehce natrpklé chuti. Le Touarég Pouštní duna Podáváme v konvičce na jeden nálev 50 Kč Zelený čaj gunpowder s marockou mátou Pije se silně slazený přesně podle marockého rčení, které říká, že čaj by měl být trpký jako smrt, sladký jako život a něžný jako láska. Nápoj je to silně osvěžující a zejména v létě může sloužit ke zchlazení rozpáleného organismu. Pro svou netradiční, sladkou, ale výraznou chuť je vhodný i pro čajové začátečníky.

7 Černé a červené čaje Tradice výroby černého čaje začala až v polovině 17. století. Při jeho výrobě procházejí lístky procesem fermentace, což je biochemická reakce, při které se oxidují přítomné polyfenoly. Lístky výrazně ztmavnou; změní se i vůně a chuť výsledného nápoje. Zde jsou dva způsoby výroby černého čaje (existují samozřejmě ještě další, používají se však především k výrobě čaje v nálevových sáčcích). Tradiční postup (orthodox): sklizeň, zavadnutí, svinování, fermentace, sušení, třídění; CTC postup (crushing tearing curling): sklizeň, rozmačkání, roztrhání (na kaši), intenzivní fermentace, lisování do granulek, sušení. Jáva OP Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Černý čaj Indonésie Pokusy s pěstováním čaje na indonéských ostrovech zahájili Holanďané již v první polovině 19. stol. V tropickém podnebí se výborně daří čajovníku assamskému a Jáva a Sumatra se díky tomu staly nejvýznamnějšími světovými producenty. Druhá světová válka však čajový průmysl téměř zdevastovala a k jeho obnově došlo teprve v osmdesátých letech. Indonéské čaje dávají nálev výrazné, příjemně nasládlé chuti. Vhodné k běžnému popíjení či přípravě s mlékem.

8 Assam Orthodox blend Podáváme v konvičce na jeden nálev 50 Kč Černý čaj východní Indie V údolí řeky Brahmaputry se pěstuje výhradně čajovník assamský. Tato oblast produkuje obrovské množství čaje, většina se ale zpracovává do nálevových sáčků. Ortodox v názvu značí, že tento čaj byl vyroben tradičními postupy. Aby se však dosáhlo vyrovnané chuti, jedná se o směs čajů z různých plantáží (označení blend). Assamský čaj obsahuje velké množství kofeinu, což z něj činí oblíbený ranní čaj. Nálev hnědočervené barvy má plnou, kulatou chuť s příjemným medovým aroma. Výborně se hodí k popíjení s mlékem. Modrá hora Černé ovoněné Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Černý čaj ochucený borůvkami a okvětními lístky chrpy Nálev velmi příjemné chuti i vůně s jemnou ovocnou složkou je vhodný do chladných dnů jako vzpomínka na rozkvetlé léto.

9 Darjeeling Černý čaj severovýchodní Indie Vzhledem ke značným rozdílům v jednotlivých sklizních naleznete podrobnosti k nyní nabízenému Darjeelingu mezi specialitami. Darjeeling se pokládá za šampaňské mezi čaji. V podhůří Himaláje na severovýchodě Indie zavedli pěstování čajovníku koloniální Britové v polovině 19. století. Prostřednictvím jedinečné kombinace chladného, mlhavého podnebí, nadmořské výšky, srážek, terénu a kvality půdy dosahuje Darjeeling specifické nevtíravé, lehce muškátové chuti. Podle období sklizně se mění charakter čaje. Rozlišují se takto typy First Flush, Second Flush a Autumnal. První sklizeň (FF) lístky se sklízí v únoru až dubnu. Tento čaj bývá světlejší barvy, velmi svěží, s bylinným aroma a jen lehce svíravý. Druhá sklizeň (SF) sklízí se v květnu až červnu. Lehká vůně první sklizně vyzrála do harmonické směsice vůní květů, medu a ušlechtilých dřev. Při delším louhování můžete objevit muskatelové aroma. Podzimní, třetí sklizeň (TF) nebo též Autumnal je sklízena po skončení monzunu od počátku října do konce listopadu. Vyniká silnou, rozmanitou chutí, jemně kořeněnou vůní a nálevem typicky zlatoměděné barvy.

10 Polozelené čaje Oolongy Patří mezi chuťově nejrozmanitější skupinu čajů. Nejen že se liší místem, kde se pěstuje a vyrábí, ale liší se též stupněm fermentace. Některé druhy se nechávají fermentovat jen lehce (10%), jiné až z 80%. Sklizeň se nechává zavadnout na přímém slunci a poté se naruší buněčná struktura na okrajích lístků, kde proběhne částečná fermentace. Střed lístku si často ponechává vlastnosti zeleného čaje a obsahuje přírodní polyfenoly, okraj ztmavne a polyfenoly zoxidují. Suší se obvykle při vyšších teplotách, což dává čaji mírně praženou chuť. Wu Lung Černý drak Podáváme v konvičce na dva nálevy 55 Kč Oolong Čína, provincie Fujian Zajímavostí (a důkazem obliby tohoto čaje) je, že jeho jméno oolong se začalo používat pro všechny částečně fermentované čaje celého světa. Lístky jsou poměrně pevně svinuté, stejnoměrně tmavé, nálev vůní připomíná žitný chléb nebo kávu. Typicky oříškovochlebová chuť potěší každého čajaře.

11 Tmavé čaje Původně se čaj typu Pu Erh vyráběl pouze ve stejnojmenném městě v čínské provincii Yunnan. Pro jeho léčivé účinky se ale spotřeba neustále zvyšovala a musela se tomu podřídit i výroba, která se tak rozšířila i do jiných oblastí. Přesto je speciální výrobní postup stále částečně opředen rouškou tajemství. Je známo, že je čaj vícenásobně fermentován. Poprvé proběhne běžná oxidace polyfenolů a poté se čaj ještě nechává fermentovat mikrobiálně. Pu Erh Superior Podáváme v konvičce na jeden nálev nebo v gaiwanu 55 Kč Tmavý čaj Čína, provincie Yunnan Tento čaj je známý svými účinky na lidské zdraví. Především upravuje metabolismus, reguluje hladinu cholesterolu v krvi a úspěšně pomáhá regenerovat játra. Jeho zvláštní zatuchle zemitá chuť může člověka zpočátku odradit, mnozí však prvotní překvapení překonají a v Pu Eru najdou zalíbení. Nabízíme Vám tři roky odleželý čaj, který vyniká jemnější, hladší, krémově zemitou chutí. Pro silně povzbuzující účinky nedoporučujeme pít večer.

12 Bílé čaje Obsahují značné množství ochmýřených nerozvitých tipsů. Po nasbírání se čajové lístky nechají zavadnout a mírně se pomačkají. Tím se lehce naruší buněčné membrány a enzymy způsobí slabou oxidaci, která je velmi brzy přerušena usušením. Lístky bílého čaje se nezavinují ani netvarují. Pai Mu Tan Bílá Pivoňka Podáváme v gaiwanu nebo v konvičce na dva nálevy 60 Kč Bílý čaj Čína, provincie Fujian Bílé čaje patří mezi čaje císařské. Už od doby dynastie Sung ( ) se nejlepší část sklizně odevzdávala jako daň. Pro sběr lístků platí přísná pravidla, trhají se pouze dva dny v roce a ty nejkvalitnější sorty, pouze brzy ráno. Medově zbarvený nálev Bílé Pivoňky má jemnou, mírně nasládlou chuť, která potěší jak začínajícího, tak zkušeného čajaře. Za lehkou chutí se však skrývají silně povzbuzující a euforizující účinky.

13 Pu-Show Ostatní čaje Podáváme v konvičce na jeden nálev 60 Kč Směs tmavého Pu Eru a bílého čaje Pai Mu Tan Podle Kantonského receptu se smícháním výše zmíněných čajů získá velmi nezvyklá chuť. Chuť Pu Eru se příjemně zjemní, avšak jeho zemitost zůstane zachována. Lapsang Souchong Podáváme v konvičce na jeden nálev 45 Kč Černý čaj uzený kouřem z borového dřeva Aby se urychlilo sušení čajových lístků, zapálili jednou dělníci v blízkosti čaje borové dřevo. Intenzivní uzená chuť je velmi zaujala a brzy se čaj začal vyrábět i jinde. Postupně si ve světě získal oblibu. Sám Sherlock Holmes si ho rád dopřával s mlékem. Yogi Podáváme v konvičce na jeden nálev 70 Kč Složení: černý čaj, mléko, med a směs koření (zázvor, skořice, hřebíček, bílý pepř a kardamon) Nápoj má velmi osobitou říznou chuť, pikantní po koření, jemnou po mléku a zároveň příjemně sladkou. Yogi má delší dobu přípravy!

14 Roiboos CapeTown Nečaje Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Keř Aspalathus linearis ovoněný broskvovým aroma Afrika Jihoafrický keř obsahující velké množství minerálů a stopových prvků. Rudý nálev osvěžující chuti neobsahuje žádný kofein, je vhodný i pro malé děti a velmi dobře se též hodí k vychlazení. Honeybush Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Keř Cyplopia intermedia Afrika Tradiční nápoj z jihoafrického keře, nálev rudé barvy, výrazně medové chuti. Neobsahuje žádný kofein a je proslulý vysokým obsahem minerálů, vitamínů a stopových prvků, je tedy velmi vhodný pro děti a dobře se též hodí k vychlazení. Babiččina zahrádka Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Ovocný čaj, neobsahující kofein Klasika s příjemnou chutí, pocházející z českých zahrádek. Složení: květy ibišku, černý a červený rybíz, kousky jablka, jahod a červené řepy, ostružiny, maliny, bezinky, listy černého rybízu.

15 Maté Cesmína paraguayská Maté Rancho Podáváme ve vydlabané dýni kalabasse s kovovým brčkem zakončeným sítkem bombillou 35 Kč Cesmína paraguayská Tradiční indiánský nápoj je určen pro toho, kdo chce povzbudit mysl i tělo. Maté obsahuje velké množství kofeinu, není proto vhodné pro děti, nepijte ho též, pokud chcete v následujících třech hodinách usnout. Maté Salida del Sol Podáváme v konvičce na jeden nálev 35 Kč Cesmína paraguayská s příměsí citronové trávy Nálev příjemně natrpklé citrusové chuti, velmi povzbudivého účinku. Maté Carnival Podáváme v konvičce na jeden nálev 40 Kč Pražená Cesmína paraguayská, kakaový bob, rooibos, kousky mandlí, květy kaktusu, okvětní lístky slunečnice a chrpy Svou velmi příjemnou chutí si tento nápoj získal mnohé příznivce, kteří se k němu rádi vracejí. Medový nálev vyniká jemnou chutí, přesto jsou zachovány jeho povzbudivé účinky.

16 Maté Li-Da Podáváme v konvičce na jeden nálev 50 Kč Maté Rancho s mlékem a medem Díky přípravě s mlékem má největší obsah kofeinu ze všech maté v naší nabídce. Rozhodně nelze doporučit pít večer před spaním. Maté Paleta Podáváme v konvičce na jeden nálev 50 Kč Maté Carnival s mlékem a cukrem Specialita Čajového klubu Paleta. Díky přípravě s mlékem má nejen vyšší obsah kofeinu, ale také velice příjemnou chuť.

17 Bylinky konvička 0,6 l 35 Kč Účinky bylin jsou všeobecně známé od dávných dob, avšak nebyly analyticky prokázány. Citrónová tráva Lemon Grass list Rostlina původem z Cejlonu a jižní Indie. Díky své silné citrónové chuti a vůni se listy používají k přípravě velmi osvěžujícího, mysl povzbuzujícího nápoje. Ve své domovině je čaj doporučován k léčbě žaludečních a nervových chorob, horečky, malárie a chřipky. Užití v těhotenství, při kojení a pro malé děti je zcela bez nežádoucích vedlejších účinků. Černý bez květ Bylina se v lidovém léčitelství využívá při nachlazení, obzvlášť při problémech s vykašláváním. Je preventivním i léčivým prostředkem v období respiračních chorob. O jeho významu a oblíbenosti svědčí i staré úsloví: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni." Bez je vhodný i pro těhotné a kojící matky (pozor pouze na močopudné účinky). Dobromysl obecná Oregano nať Dobromysl uvolňuje křeče při kašli, působí desinfekčně, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě na sliznice, upravuje trávení, zvyšuje vylučování žluče. Dobromysl lze také použít jako mírné antidepresivum a při poruchách spánku. U dětí užívat střídmě a v prvních 6 měsících těhotenství vůbec.

18 Bylinky konvička 0,6 l 35 Kč Účinky bylin jsou všeobecně známé od dávných dob, avšak nebyly analyticky prokázány. Heřmánek pravý květ Užití heřmánku je mimořádně široké a všestranné. Při potížích s trávením se používá heřmánek nejméně dva tisíce let. Má protizánětlivé, desinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích a akné urychlují hojení. Heřmánek může být alergenem. Je vhodný pro děti i těhotné a kojící matky, nikdy však dlouhodobě. Kopřiva dvoudomá list Droga se používá při jarních čistících kůrách pro zlepšení látkové výměny. Užívá se jako podpůrný prostředek při jaterních a žlučových potížích, při střevních a žaludečních katarech, působí také antivirově (zejména proti virům chřipky), při zahlenění a při revmatismu. Kopřiva může vadit alergikům. Bez potíží ji mohou užívat těhotné a kojící ženy, pozor pouze na močopudné účinky. Meduňka lékařská list Léčivka působí jako uklidňující prostředek, zpomaluje tep, snižuje krevní tlak, posiluje centrální nervový systém, uvolňuje křeče svalů, je možné ji použít při lehčích depresích, migrénách, při revmatismu. Vhodná i pro nejmenší děti, těhotné a kojící matky. Neužívat dlouhodobě.

19 Bylinky konvička 0,6 l 35 Kč Účinky bylin jsou všeobecně známé od dávných dob, avšak nebyly analyticky prokázány. Marocká máta NANA list Přidává se do čaje Le Touareg nebo se z něj připravuje samostatný, neobyčejně osvěžující nápoj. Máta peprná list Máta tlumí a odstraňuje křeče zažívacího ústrojí, podporuje chuť k jídlu, působí proti nadýmání, upravuje činnost žlučníku a celkově upravuje trávení. Je nevhodná pro dlouhodobé užívání. Nepoužívat u dětí do tří let ani u těhotných a kojících žen. Mateřídouška obecná nať Mateřídouška je účinný prostředek proti kašli, dobře rozpouští hleny. Příznivě též ovlivňuje zažívání a zlepšuje kvalitu spánku. Je vhodná i pro malé děti a těhotné a kojící matky, avšak pouze krátkodobě. Lípa malolistá květ Používá se při nachlazení, zápalech dýchacích cest a horečce. Rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli. Zvyšuje vylučování moči, žaludečních šťáv a zlepšuje trávení. Nemá vedlejší účinky, proto ji mohou užívat děti i těhotné a kojící matky, neužívat dlouhodobě.

20 Bylinky konvička 0,6 l 35 Kč Účinky bylin jsou všeobecně známé od dávných dob, avšak nebyly analyticky prokázány. Pelyněk pravý nať POZOR SILNĚ HOŘKÉ Příznivě ovlivňuje činnost žlučníku a jater, dezinfikuje a tlumí křeče. Dobře působí na vylučování trávicích šťáv. POZOR: Látka thujon ve větším množství působí jako jed. Neužívat v těhotenství a při žaludečních a střevních vředech! Šalvěj lékařská list Droga má silný antiseptický účinek při léčbě bolestí v krku, angín i zažívacího ústrojí. Bylina má i rozsáhlé zevní použití na nehojící se rány, jako kloktadlo a ke koupelím. Neužívat dlouhodobě. Je naprosto nevhodná pro děti a těhotné a kojící matky (a to ani jako koření). Třezalka tečkovaná nať Droga se užívá při neurózách, depresích, melancholiích a při migréně. Zevně ke kloktání a k omývání infikovaných ran. POZOR: Oslabuje účinky jiných léků včetně hormonální antikoncepce. Nevhodná v těhotenství. Neužívat dlouhodobě! Šípek plod Šípkový čaj představuje celoroční zdroj vitamínu C, který zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám. Příznivě působí při jarní únavě a proti zácpě. Další z řady bylin, které není dobré užívat dlouhodobě.

21 Legenda v Čajovém klubu Paleta Legendami opředený Čaj pravý černý Ze směsi severoindických a ceylonských čajů vyrobený Pigi čaj V českých zemích snad nejznámější čaj. Vybraná čajová směs severoindických a ceylonských černých čajů připravená podle tradiční receptury. Vyznačuje se slámově hnědou barvou nálevu a jemnou čajovou vůní a chutí. Doporučeno podávat slazené. 10 Kč

22 Ostatní nápoje Káva turek Fair Trade Podáváme v hrnečku 0,25l 20 Kč Tato arabika pochází z Kolumbie. Koupí každého hrnečku této kávy přispějete ke spravedlivému obchodu. Káva rozpustná Podáváme v hrnečku 0,25l 20 Kč Běžná instantní káva. Doporučujeme dochutit mlékem a cukrem. Melta Podáváme v hrnečku 0,25l 20 Kč Je to směs kořene čekanky, cukrové řepy, žita a ječmene. Používala se v časech ekonomické krize, jako náhražka kávy. V současné době se těší velké oblibě pro blahodárné účinky na lidské tělo, v kořenu čekanky je totiž obsažena látka inulin, která v tlustém střevě vytváří ideální životní podmínky pro hodné bakterie. Upravuje a zlepšuje trávení a posiluje imunitní systém. Další výhodou je, že neobsahuje kofein, je vhodná i pro těhotné a kojící matky. Naopak není vhodná pro lidi trpící celiakií, protože obsahuje lepek!

23 Horká čokoláda Podáváme s mlékem ve velkém hrnku 0,4l 20 Kč Šťáva Při velké žízni nabízíme šťávu do půllitru 5 Kč Medovina Podáváme studenou nebo ohřátou v misce 0,1l 30 Kč Velmi starý a stále oblíbený kvašený alkoholický nápoj z medu a vody. K dochucení Cukr, mléko, med 5 Kč

24 Kombucha Podáváme ve sklenici 0,2 0,3 a 0,5 litru 6 Kč / 1 dcl Kombucha je prastarý léčivý nápoj s prokázanými léčivými vlastnostmi. Chuťově může připomínat například burčák nebo mošt. Původně pochází z asijské části Ruska a její účinky jsou na vědeckém poli zkoumány již od roku Kombuchová kultura vypadá jako šedo-hnědá rosolovitá placka a jedná se o symbiózu kvasinek a mléčných a octových bakterií. Když se přidá čaj a cukr, začne probíhat kvašení a další chemické procesy, jejichž výsledkem je mnoho zdraví prospěšných látek. Asi tou nejzázračnější je kyselina glukurónová, jejíž hlavní účinek spočívá ve schopnosti vázat škodliviny a odvádět je močí pryč z těla. Tím pročišťuje organismus (a odbourává alkohol) a povzbuzuje imunitní systém. Zdravá játra ji vyrábí v relativně dostatečném množství; relativita je v tom, že naše tělo (obzvláště pokud žijeme v industriálních zónách) je atakováno takovou dávkou škodlivin, že je samo vlastními silami nedokáže odbourat. Škodliviny se pak ukládají v tukových tkáních a mohou dělat potíže. Kyselinu glukurónovou se doposud nepodařilo vyrobit synteticky - právě proto je kombuchový nápoj, který ji obsahuje, tak cenný. Dále má kombucha antibiotický efekt, podporuje krvetvorbu, zlepšuje vazivovou tkáň a chrupavku, pomáhá léčit žaludeční sliznici a oční sklivec

25 Pochutiny Čínská nudlová polévka obyčejná 12 Kč Nudlová polévka YumYum 20 Kč Kus-Kus 25 Kč Je speciální krupice z tvrdé pšenice. Připravujeme na dva způsoby: Kus-Kus slaný se semínky a kořením Kus-Kus sladký se sušeným ovocem, medem a skořicí Chalva 20 Kč / 50 gr Tato zdravá orientální pochoutka je připravována z vysoce kvalitních přírodních komponentů, kde základní surovinou jsou sezamová nebo slunečnicová semínka, která se namelou a smíchají s medem nebo cukrovým sirupem. Japonská směs 25 Kč / 50 gr Delikátní japonské rýžové pečivo, připravované dle několik století starých receptur jako pochoutka k čaji. Směs pikantních i ve sladké skořápce balených oříšků, sezamových semínek a mořských řas.

26 Směs exotického ovoce 25 Kč / 50 gr Sušené plody (banán, papája, kokos, ananas, rozinky ) Oříšky 30 Kč / 50 gr Klasická oříšková směs (vlašské, lískové, kešu, mandle, paraořechy, rozinky ) Pistácie 30 Kč / 50 gr Pražené a solené pistáciové oříšky Slunečnicová semínka 15 Kč / 50 gr Semínka podáváme vyloupaná Gumoví medvídci 20 Kč / 90 gr a jiné žele bonbony, zeptejte se na aktuální nabídku Sušenka 10 Kč / kus Tatranka, Horalka nebo něco podobného, zeptejte se na aktuální výběr Piškoty 5 Kč / miska Dětské piškoty suché

27 Vodní dýmka Vodní dýmka, neboli šíša pochází z arabského slova shisha. Můžeme ji také znát pod názvem hookah či nargilé. Historie tohoto vynálezu má kořeny již ve starém Turecku a Indii, ovšem dnes ji znají lidé po celém světě. Kouření vodní dýmky s tabákem k tomu určeným, nemá žádné omamné účinky, jak si mnozí lidé myslí, jedná se vyloženě o jakousi pohodovou záležitost, kterou si můžete vychutnat v naší zahradě jak v kruhu přátel, tak i o samotě při přemýšlení o životě, vesmíru a vůbec K dýmce doporučujeme silné, výrazné čaje, neboť Vaše chuťové pohárky budou částečně zaplněné dýmem a chuť jemného čaje by jimi neprostoupila. K pokuřování pro plnoleté kuřáky pouze v zahradě čajovny. Děkujeme, že do tabákových směsí nepřidáváte vlastní příměsi. Na požádání podáme hygienický náustek pro každého kuřáka. Aktuální nabídku tabáků Vám rádi sdělí naši čajovníci. Tabák Al Fakher 135 Kč Tabák Medité 135 Kč

ČAJOVÝ LÍSTEK. obchod čajem velejemným

ČAJOVÝ LÍSTEK. obchod čajem velejemným obchod čajem velejemným provozuje: Roman Pernický, Hluboká 64, Frýdek-Místek IČO: 73888818 odpovědný zástupce: p.ž. Roman Pernický Kult čaje je založen na obdivování krásy uprostřed běžných událostí všedního

Více

Parfémy Essens pro zdraví a krásu

Parfémy Essens pro zdraví a krásu Parfémy Essens pro zdraví a krásu Vůně jsou maličké světy, které odhalí svá tajemství každému, kdo je miluje Vůněmi se dá přes nejstarší čichovou část mozku ozdravit naše tělo nebo mysl i tam, kam se účinek

Více

zdarma! O vegetariánství a biopotravinách s MUDr. Luňáčkem Kvasinky - indikátor zdraví nebo skrytý nepřítel? Jarní osvěžující saláty

zdarma! O vegetariánství a biopotravinách s MUDr. Luňáčkem Kvasinky - indikátor zdraví nebo skrytý nepřítel? Jarní osvěžující saláty únor -březen jaro 2009 magazín zdravého životního stylu zdarma! Jarní osvěžující saláty Protikvasinková dieta Tipy proti jarní únavě O vegetariánství a biopotravinách s MUDr. Luňáčkem Novinky na trhu Kvasinky

Více

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA. Zdraví a výživa. Daniela Lojková

VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA. Zdraví a výživa. Daniela Lojková VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA Zdraví a výživa Daniela Lojková Praha 2012 VYSOKÁ ŠKOLA TĚLESNÉ VÝCHOVY A SPORTU PALESTRA Zdraví a výživa Daniela Lojková Praha 2012 Autor: Daniela Lojková

Více

zkvalitnění a urychlení výroby našich vitamínů. aneb jak se zbavit obilniny, ovoce a zeleninu) jezte tolik, abyste si udrželi správnou

zkvalitnění a urychlení výroby našich vitamínů. aneb jak se zbavit obilniny, ovoce a zeleninu) jezte tolik, abyste si udrželi správnou Jarní úklid těla aneb jak se zbavit nebezpečných toxinů. R E P O R T Á Ž Více vitamínů pro Vás Divize farmacie otevřela část nových prostor a uvedla do provozu novou blistrovací linku, která umožní balit

Více

7 Nových. Čajů DOPLŇKY STRAVY

7 Nových. Čajů DOPLŇKY STRAVY 7 Nových Čajů DOPLŇKY STRAVY Dr. Ka Dev Jha Ajurvédský lékař Dr. Ka Dev Jha Bylinné směsi jsou připravovány pod přísnou kontrolou nepálského ajurvédského lékaře Dr. Ka Dev Jha (*1935), který vystudoval

Více

Velký rozhovor s Hankou Zemanovou

Velký rozhovor s Hankou Zemanovou magazín zdravého životního stylu / číslo 13 - zima 2011-2012 zdarma Zdravé recepty na vánoční cukroví Téma čísla: Velký rozhovor s Hankou Zemanovou Někdy je mé zpívání pěkně náročné, často i dva koncerty

Více

Za kávou pod Volcan Barú

Za kávou pod Volcan Barú ročník XII. číslo 18 listopad 2010 Milé čtenářky, milí čtenáři, zatímco čaj je základem našeho sortimentu už od založení firmy v roce 1993, káva se připojila o celých šest let později. I v následujícím

Více

Vyziva a zdraví. Skripta pro ucitele

Vyziva a zdraví. Skripta pro ucitele Vyziva a zdraví Skripta pro ucitele Brezen 2013 Obsah Zásady zdravé výživy dětí 4 Potravinová pyramida 5 Pitný režim 9 Základní živiny ve stravě 11 Bílkoviny 12 Tuky 13 Sacharidy 15 Vitaminy a minerální

Více

Rejstřík českých názvů rostlin Aloe pravá Andělíka lékařská Anýz vonný Artyčok zeleninový Bazalka pravá 36 Benedikt lékařský Bez černý 139 Borůvka

Rejstřík českých názvů rostlin Aloe pravá Andělíka lékařská Anýz vonný Artyčok zeleninový Bazalka pravá 36 Benedikt lékařský Bez černý 139 Borůvka Obsah Pro dobré trávení 12 Recepty na cukrovku 42 Ledviny a močové cesty 48 Pohybové ústrojí svaly, klouby, končetiny 58 Trápení s revmatismem 70 Na kožní nemoci a rány 80 Pro zdravé dýchání 100 Všechno

Více

Výživa pro profesionálního tanečníka

Výživa pro profesionálního tanečníka JANÁČKOVA AKADEMIE MÚZICKÝCH UMĚNÍ V BRNĚ Divadelní fakulta Taneční pedagogika Výživa pro profesionálního tanečníka Diplomová práce Autor práce: Zdeňka Kerlesová, DiS. Vedoucí práce: doc. Mgr. Jarmila

Více

Obsah. 4 Nahlížíme do soukromí slavných. 6 Co umí barvy aneb kouzlo červené 8 Snadná cesta k neodolatelné kávě

Obsah. 4 Nahlížíme do soukromí slavných. 6 Co umí barvy aneb kouzlo červené 8 Snadná cesta k neodolatelné kávě Editorial Podzim nepatří právě mezi nejoblíbenější roční období. Dny jsou krátké, sychravé, často prší. Máme na výběr dvě možnosti: přestěhovat se na jih, kde svítí slunce po celý rok nebo se s tím smířit

Více

VODKA, OCHUCENÁ VODKA TEQUILA BYLINNÉ LIKÉRY

VODKA, OCHUCENÁ VODKA TEQUILA BYLINNÉ LIKÉRY VODKA, OCHUCENÁ VODKA Amundsen vodka 0,04l 39 Kč - prémiová česká vodka vyráběná tradiční skandinávskou technologií s šestinásobnou destilací a filtrací přes přírodní uhlíkové filtry. Amundsen - melon,

Více

Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY

Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY Jak poznáme kvalitu? SVĚT KÁVY OBSAH 1. Předmluva 1 2. Historie 1 3. Kávovník a jeho pěstování 3 4. Druhy kávy 3 5. Pěstování kávy 5 6. Sklizeň a zpracování 5 a. Sklizeň 5 b. Zpracování kávy 6 Mokrý proces

Více

Třešničky na dortu. z obsahu:

Třešničky na dortu. z obsahu: èíslo 4 / červenec srpen 2010 roèník XvI / 28 Kè Třešničky na dortu Žena, která konzumuje běžnou (českou) stravu, může snadno získávat až 50 procent kalorií ve formě tuku. McDougallova dieta nabízí pouhých

Více

ZÁSADY SPRÁVNÉ VÝŽIVY

ZÁSADY SPRÁVNÉ VÝŽIVY ZÁSADY SPRÁVNÉ VÝŽIVY Dr. Adelle Davis ZÁSADY SPRÁVNÉ VÝŽIVY - Dr. Adelle Davis www.h-poradna.cz >Poradna Přírodní Medicíny Hrdlička< 0 V předmluvě této knihy Dr. Currier z Akademie výživy USA uvádí: "Jestliže

Více

Jiří Janča CO NÁM CHYBÍ. kovy, jiné prvky a vitamíny v lidském těle PŘEDMLUVA

Jiří Janča CO NÁM CHYBÍ. kovy, jiné prvky a vitamíny v lidském těle PŘEDMLUVA Jiří Janča CO NÁM CHYBÍ kovy, jiné prvky a vitamíny v lidském těle PŘEDMLUVA Před několika lety jsem po prostudování mnoha zahraničních materiálů (především amerických) o kovech, prvcích a vitamínech v

Více

produkty celozrnná mouka těstoviny kuskus bulgur c L Vyrobíte sami Tekuté zlato magazín o bio, dobrém jídle a dobrém žití Číslo 10 Zima 2014 2015

produkty celozrnná mouka těstoviny kuskus bulgur c L Vyrobíte sami Tekuté zlato magazín o bio, dobrém jídle a dobrém žití Číslo 10 Zima 2014 2015 A M AR DOBROTY DU KLA Á VN 3 magazín o bio, dobrém jídle a dobrém žití Celozrnné Číslo 10 Zima 2014 2015 produkty cukroví é k c ine L ZD Ů US 0K 0 50 celozrnná mouka těstoviny kuskus bulgur razítko prodejny

Více

9. ročník ŘÍJEN 2014 ZDARMA KRISTÝNA JANÁČKOVÁ. Věřím na anděly

9. ročník ŘÍJEN 2014 ZDARMA KRISTÝNA JANÁČKOVÁ. Věřím na anděly 9. ročník ŘÍJEN 2014 ZDARMA KRISTÝNA JANÁČKOVÁ Věřím na anděly Inzerce Podpořte imunitu proti chřipce a nachlazení Lék Wobenzym posiluje oslabenou imunitu snižuje nemocnost Více na www.wobenzym.cz Wobenzym

Více

KVAŠENÁ ZELENINA VITAMÍNY PO CELÝ ROK INSPIRUJTE SE KDE SE SETKÁME? LAHODNĚ S ELLOU OCHUTNEJTE NOVINKY OVOCE V RŮZNÝCH FORMÁCH

KVAŠENÁ ZELENINA VITAMÍNY PO CELÝ ROK INSPIRUJTE SE KDE SE SETKÁME? LAHODNĚ S ELLOU OCHUTNEJTE NOVINKY OVOCE V RŮZNÝCH FORMÁCH 47. ČÍSLO PODZIM 2015 MAGAZÍN AG FOODS GROUP A. S. OVOCE V RŮZNÝCH FORMÁCH BRAMBORY VÝTEČNÁ LAHŮDKA INSPIRUJTE SE KDE SE SETKÁME? LAHODNĚ S ELLOU OCHUTNEJTE NOVINKY SOUTĚŽ KŘÍŽOVKA POŠLETE RECEPT KVAŠENÁ

Více

Jak poznáme kvalitu? Mléko a mléčné výrobky

Jak poznáme kvalitu? Mléko a mléčné výrobky Jak poznáme kvalitu? Mléko a mléčné výrobky Jak poznáme kvalitu? Mléko a mléčné výrobky Ing. Jiří Kopáček, CSc. OBSAH PŘEDMLUVA 1 ÚVOD 2 MLÉKO A ZDRAVÍ VÝZNAM MLÉKA Z HLEDISKA VÝŽIVY 3 Složení a vlastnosti

Více

SOUHRN POTRAVINY A VÝŽIVA III. ROČNÍK KUCHAŘ - ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ

SOUHRN POTRAVINY A VÝŽIVA III. ROČNÍK KUCHAŘ - ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ SOUHRN POTRAVINY A VÝŽIVA III. ROČNÍK KUCHAŘ - ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ 1 FYZIOLOGIE VÝŽIVY Trávicí ústrojí a jeho části Vše, co živý organismus potřebuje na výstavbu a ustavičnou přestavbu svého těla, získává

Více

Výživa při nádorovém onemocnění

Výživa při nádorovém onemocnění Výživa při nádorovém onemocnění Praktická příručka pro pacienty Kolektiv autorů www.vyzivavnemoci.cz www.nutridrink.cz infolinka: 800 110 001 Výživa při nádorovém onemocnění Praktická příručka pro pacienty

Více

www.dietyahubnuti.cz 1

www.dietyahubnuti.cz 1 www.dietyahubnuti.cz 1 101 tipů JAK ZHUBNOUT JEDNOU PROVžDY 101 tipů jak zhubnout 1. vydání Copyright Diety a Hubnutí, ZoneMedia s.r.o., 2014 Návrh obálky a grafická úprava: ZoneMedia s. r. o. (www.zonemedia.cz)

Více

PRODUKTOVÁ DOKUMENTACE PERALGIN

PRODUKTOVÁ DOKUMENTACE PERALGIN PRODUKTOVÁ DOKUMENTACE PERALGIN Platnost od 10. ledna 2008 Obsah Text letáku 4 Produktová dokumentace Úvod do problematiky 6 Alergie 6 Mentální příčiny vzniku alergií 8 Složení Peralginu 10 Účinné látky

Více

Kolovrat čtvrtletník Č.P.S. o.s. Lughnasadh 2014 č. 10. Filip Kubín

Kolovrat čtvrtletník Č.P.S. o.s. Lughnasadh 2014 č. 10. Filip Kubín Vydalo Občanské sdružení Česká pohanská společnost. Šéfredaktorka: Lenka Brichová Redakční rada: Filip Kubín Josef Petr Michal Belšán Táňa Ratajová Vedoucí rubrik a korektoři: Anežka Sobotková Filip Kubín

Více

Slunce je lék. Jarni ošetřovani zahrad. Dietetické přípravky

Slunce je lék. Jarni ošetřovani zahrad. Dietetické přípravky Slunce je lék Jarni ošetřovani zahrad ietetické přípravky Časopis pro zdraví a krásu č. 2/2015 Není tomu tak dlouho, co jsem se těšil na počátek cesty sluníčka zpět na severní polokouli. Když tento moment

Více

3/2013. časopis zákazníků prodejen coop. zdarma. Rádce. Vůně jahod. Grilování. bez zahrady. Aby slunce nebylo nepřítel

3/2013. časopis zákazníků prodejen coop. zdarma. Rádce. Vůně jahod. Grilování. bez zahrady. Aby slunce nebylo nepřítel časopis zákazníků prodejen coop 3/2013 zdarma Rádce Vůně jahod Grilování bez zahrady Aby slunce nebylo nepřítel Vybíráme z červencové nabídky 25, 90 RANKO Balkánský sýr 180 g cena za 100 g 14,40 Kč 10,

Více

JÍDELNÍČEK = VIZITKA JÍDELNY INSPIRUJTE SE RECEPTY ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ V ZEMÍCH EU PUSŤTE DO KUCHYNĚ JARNÍ BYLINKY KŘÍŽOVKA A SOUTĚŽ O NEJ RECEPT

JÍDELNÍČEK = VIZITKA JÍDELNY INSPIRUJTE SE RECEPTY ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ V ZEMÍCH EU PUSŤTE DO KUCHYNĚ JARNÍ BYLINKY KŘÍŽOVKA A SOUTĚŽ O NEJ RECEPT 38. ČÍSLO JARO 2012 AGFOODS.EU INSPIRUJTE SE OVESNÁ KAŠE PRO DĚTI VYROBTE DĚTEM ZMRZLINU CERTIFIKÁTY KVALITY OBHÁJENY NA JEDNIČKU ŠKOLNÍ STRAVOVÁNÍ V ZEMÍCH EU NAHLÉDNĚTE POD POKLIČKU FRANCOUZSKÝCH KUCHAŘEK

Více