Metodicke a pracovní materia ly pro rozvojove aktivity

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Metodicke a pracovní materia ly pro rozvojove aktivity"

Transkript

1 Metodicke a pracovní materia ly pro rozvojove aktivity

2 Obsah Úvod... 3 Trénink kognitivních funkcí... 4 Aktivita č. 1 Doplňování textu... 4 Aktivita č. 2 Trénink sluchové paměti... 6 Aktivita č. 3 Sluchové pexeso... 8 Aktivita č. 4 Čtení dle indicií... 9 Aktivita č. 5 Zrcadlové překreslování Aktivita č. 6 Počítání tvarů Trénink kognitivních funkcí Komunikace Aktivita č. 1 Přísloví s Aktivita č. 2 Doplňování slov Trénink funkcí horních končetin Aktivita č. 1 Základní nácvik aktivního pohybu hrubá motorika Aktivita č. 2 Základní nácvik aktivního pohybu jemná motorika Aktivita č. 3 Využití paretické končetiny v běžném životě Aktivita č. 4 Cvičení s menším míčkem Aktivita č. 5 Trénink jemné motoriky pomocí psaní na počítači Přílohy... 23

3 Úvod Příručka obsahuje výběr tréninkových materiálů a aktivit pro rozvoj funkcí potřebných pro návrat do aktivního a produktivního života osob po získaném poškození mozku. Materiály v příručce jsou vybrané na základě osvědčení při práci s klienty v rámci projektu Návraty krok za krokem. K provedení tréninkových aktivit nejsou třeba žádné speciální pomůcky lze je tedy provádět i v domácím prostředí. Nejedná se o vyčerpávající výčet všech prováděných aktivit ani přebírání materiálů z již vydaných publikací, ale o prezentaci nových osvědčených nápadů, které v rámci projektu vznikly. Další materiály především pro rozvoj řečových funkcí a samostatné mobility jsou k nahlédnutí v knihovně umístěné v prostorách centra ERGO Aktiv, o.p.s. Příručka rozšiřuje a navazuje na příručku Žijte každý den, která vznikla v rámci projektu Podpora osob po prodělané cévní mozkové příhodě v návratu na trh práce díky podpoře magistrátu hl. m. Prahy. Níže naleznete aktivity pro trénink: kognitivních funkcí, komunikace, funkcí horních končetin.

4 Trénink kognitivních funkcí Aktivita č. 1 Doplňování textu Trénované funkce: paměť, pozornost Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti, ale rozumí mluvenému slovu. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Přečtěte nahlas plné znění textu. Poté přečtete text s vynechanými slovy a pokuste se je doplnit, aniž byste se dívali na původní znění textu. Stupňování: Pro snížení obtížnosti je možné plný text přečíst dvakrát či vícekrát. Naopak pro zvýšení obtížnosti je možné čtení plného znění textu a doplňování chybějících slov proložit jinou aktivitou či rozhovorem. Varianta 1 nižší obtížnost Mach a Šebestová plný text Když si Mach s Šebestovou a Jonatánem šli jednoho dne hrát ven, potkali před jejich domem stěhovací vůz. Páni stěhováci se zdáli býti hodnými lidmi a také to dokázali, když Jonatána vynesli do třetího patra na pohovce, kterou zrovna stěhovali z auta do domu. A aby jim Mach s Šebestovou poděkovali, zařídili, aby všechen nábytek byl lehký jako pírko. Jejich radost ale přerušili nový nájemníci, kteří se tvářili zamračeně a na vše jen hudrovali. Když paní řekla, že se zvířaty nechce žít v jednom domě, vznesla se i se svým mužem do oblak, kde strávili i noc. Zpět na zem se dostanou až tehdy, když se omluví za své výroky. Ale neměli se k tomu ani trochu, dokud se nezačal zvedat vítr a odnášet je bůhví kam. Mach a Šebestová doplňování slov Když si Mach s a Jonatánem šli jednoho dne hrát ven, potkali před jejich domem stěhovací. Páni se zdáli býti hodnými lidmi a také to dokázali, když Jonatána do třetího patra na pohovce, kterou zrovna stěhovali z do domu. A aby jim s Šebestovou poděkovali, zařídili, aby nábytek byl lehký jako. Jejich radost ale přerušili noví, kteří se tvářili zamračeně a na vše jen hudrovali. Když paní řekla, že se zvířaty nechce žít v domě, vznesla se i se svým do oblak, kde strávili i noc. Zpět na se dostanou až, když se omluví za své výroky. Ale neměli se k ani trochu, dokud se zvedat vítr a odnášet je kam.

5 Varianta 2 vyšší obtížnost Počasí plný text Ve středu se přiženou bouřky s krupobitím, varují meteorologové Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silnými bouřkami. Platí pro všechny kraje vyjma Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského od středečního odpoledne do čtvrtečních dvou hodin. Nebezpečné bouřky budou souviset s přechodem brázdy nízkého tlaku vzduchu, která bude přes naše území postupovat dále k východu. "Během středečního odpoledne se začnou v Čechách od jihozápadu místy vytvářet bouřky, ojediněle doprovázené nárazy větru (kolem 70 km/h) a kroupami. Srážky v bouřkách mohou ojediněle dosáhnout 30 milimetrů," varovali meteorologové. V průběhu dne a noci na čtvrtek se budou bouřky přesouvat na Moravu. Vedle bouřek očekávají meteorologové v průběhu středy přibývání oblačnosti na zataženo a četné přeháňky. Oblačné počasí s trvalým a vydatným deštěm bude pokračovat ještě ve čtvrtek. Srážky budou postupně ustávat od jihovýchodu. Maximální teploty se dostanou pouze k 16 stupňům Celsia. Počasí doplňování slov Ve středu se přiženou s krupobitím, varují Český hydrometeorologický (ČHMÚ) vydal před silnými Platí pro všechny vyjma Zlínského a Jihomoravského od odpoledne do čtvrtečních dvou Nebezpečné budou souviset s přechodem brázdy nízkého vzduchu, která bude přes naše postupovat dále k východu. "Během středečního se začnou v Čechách od jihozápadu místy vytvářet, ojediněle nárazy (kolem 70 km/h) a kroupami. v bouřkách mohou ojediněle dosáhnout 30 milimetrů," varovali. V průběhu dne a na čtvrtek se budou bouřky na Moravu. Vedle bouřek očekávají v průběhu středy oblačnosti až zataženo a četné přeháňky. Oblačné s trvalým a vydatným bude pokračovat ve čtvrtek. Srážky postupně ustávat od jihovýchodu. teploty se dostanou pouze k 16 stupňům.

6 Aktivita č. 2 Trénink sluchové paměti Trénované funkce: paměť, pozornost Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti, ale rozumí mluvenému slovu. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Přečtěte seznam pohřešovaných osob a poté odpovězte na otázky připravené pod textem, aniž byste se opětovně dívali do seznamu pohřešovaných osob. Stupňování: Pro snížení obtížnosti je možné seznam pohřešovaných osob přečíst dvakrát či vícekrát. Naopak pro zvýšení obtížnosti je možné přečtení plného znění textu a zodpovězení otázek proložit jinou aktivitou či rozhovorem. Seznam pohřešovaných osob Marcela Blánová Věk 26 let, černé vlasy s pánským střihem, hnědé oči, výška cca 170 cm. Naposledy byla viděna minulý čtvrtek na autobusové zastávce Dvorce, když šla na návštěvu ke kamarádce. Na sobě měla červené tričko, modré džíny a bílé tenisky. Petr Wolf Věk 60 let, malý vzrůst 150 cm, podsaditá postava, šedé krátké vlasy, modré oči. Naposledy byl viděn v sobotu, když odcházel okolo jedenácté hodiny večer z restauračního zařízení U Bílého lva na plzeňské ulici, poblíž Smíchovského nádraží, domů již nedorazil. Na sobě měl černé boty, černé kalhoty, modré tričko, džínovou bundu a červenou kšiltovku. Karel Nový Mladý, 17 letý muž, pravděpodobně utekl z domova. V sobotu večer byl doma, v neděli ráno našla matka prázdný pokoj. Mladík má světlé dlouhé vlasy, které obvykle nosí v culíku, modré oči, je sportovní štíhlé postavy, celkově působí sympaticky. Bydlel na Spořilově, v současné době však není vyloučeno, že se pohybuje po celé České republice. Pravděpodobně se bude pohybovat společně se starší dívkou (cca 25 let). Adéla Bystrá 50-ti letá žena, odbarvené dlouhé vlasy, které nosí rozpuštěné, výrazné líčení, střední postavy. Žena utekla včera večer z léčebny Bohnice, pravděpodobně se bude pohybovat po centru města se svými dřívějšími přáteli. Žena může být nebezpečná. Otázky 1. Kolik je celkem pohřešovaných osob? 2. Jak se jmenuje nejstarší z pohřešovaných osob? 3. Jak vypadá paní Bystrá? 4. Co vše víte o paní Blánové? 5. Jak se jmenuje křestním jménem pan Nový? 6. Kde pan Nový bydlel? 7. Kdy a kde byl naposledy viděn pan Wolf?

7 8. Co měl pan Wolf na sobě, když byl naposledy viděn? 9. Která z pohřešovaných osob může být nebezpečná? 10. Vyjmenujte, jak se pohřešované osoby jmenují a u každé z nich si zkuste vzpomenout na co nejvíce informací.

8 Aktivita č. 3 Sluchové pexeso Trénované funkce: paměť, pozornost, sluchové vnímání, úchopy Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či ve dvou jako hru. Zatřeste vajíčkem a zkuste najít jeho dvojníka. Lze hrát jako pexeso. Stupňování: Pro snížení obtížnosti je možné seznam snížit počet vajíček a naopak. Výroba sluchového pexesa Sluchové pexeso lze vyrobit z obalů od Kinder vaíiček, které se naplní různými materiály (malé korálky, velké korálky, fazole, rýže, slunečnicová semínka, čočka či cokoli dalšího). Vždy ve dvou z vajíček je stejný materiál.

9 Aktivita č. 4 Čtení dle indicií Trénované funkce: pozornost, čtení, paměť, zraková percepce. Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti, ale rozumí mluvenému slovu a čtou. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem (asistent kontroluje správnost řešení). Přečtěte si indicie, dle kterých následně přečtěte písmena, číslice a slova pod nimi. Písmena čtěte jednotlivě nesnažte se o jejich spojení do slov. Stupňování: Níže jsou 3 varianty aktivity odstupňované dle obtížnosti. Varianta 1 nižší obtížnost Místo 1 čtěte 3, místo 3 čtěte 5, místo 2 čtěte Místo G čtěte N, místo N čtěte R, místo R čtěte T, místo 2 čtěte 8. H N B E 2 R T G 8 N G R T 8 G R N G T 6 U F K N T R G L S D T N G T I D L 2 L U T 8 R G 8 N D F L 8 K R 5 G T K R 2 8 T R G L 7 P R G N D N H T G A S L J 2 8 P Místo Z čtěte O a naopak, místo R čtěte K a naopak, místo P čtěte D a naopak. Z R A K D P R O A P K O K Z R D O K S Z R D O K S T P Z R O K L A Y O P S D K R A D K P O K D R T A D S O K J R K A Z O P D P D U A Z D R K N D B P R K P D A Varianta 2 střední obtížnost Místo R čtěte S a naopak, místo P čtěte T a naopak, místo čísel v závorkách čtěte jejich součet. Ostatní čtěte tak, jak je napsáno. H J I R S N P S J R T A (2+5) R S P (8+9) K S P H T (13+5) J H Y S T D P (9+3) P S F T M R (12+25) J R P S N T T (18+8) J T D P R S (15+8) K R P H S T R Y U (17+6) P S D R T (32+14) N D T R Y P R S (8+9) P S T J S R E T D (22+15) K L P Místo M čtěte N a naopak, místo L čtěte Z a naopak, místo sudého čísla tleskněte pravou rukou do stolu, místo písmena A tleskněte levou rukou do stolu. Ostatní čtěte tak, jak je napsáno. M A F D Z L 4 K 1 D A N L O M N 7 Z 1 L A N 9 L Z M 1 7 L P M 9 7 L P M 9 7 N Z L I A 1 3 M N 7 L 4 Z N 6 I L 8 Z 1 L M N H D R T 4 L 5 K S R A Z L N O M J P 4 L 9 J D L 1 A 8 L JH 12 J M A N P O S L 14 K 13 H D N M P 15 K N A S D L A 4 L A P K Místo slova DŮM čtěte KVĚTINA a naopak, místo slova TUŽKA čtěte TALÍŘ a naopak, místo slova STŮL čtěte VÁZA a naopak. Ostatní slova čtěte tak, jak jsou napsána.

10 DŮM LES AUTO TUŽKA KOLO VÁZA STŮL BOTA KVĚTINA NOHA PERO TALÍŘ STŮL SLUNCE TUŽKA POČÍTAČ VÁZA OKNO KVĚTINA DŮM TEČKA STŮL NŮŽ TALÍŘ TUŽKA OPAK DŮM BARÁK VÁZA TALÍŘ LŽÍCE PERNÍK STŮL KVĚTINA Varianta 3 vysoká obtížnost Přečtěte slova a písmena níže dle následujících pravidel: Místo A čtěte K a naopak Místo C čtěte P a naopak Místo 1 čtěte 5 a naopak Místo 9 čtěte 3 a naopak V případě přídavného jména přečtěte jeho pravý opak V případě podstatného jména přečtěte před podstatným jménem barvu, kterou Vám evokuje J K A 9 mladý K P O D 3 5 slunce zahrada C F hloupý 0 A 1 auto K P S Y sympatický 5 H káva 7 K 5 zdrženlivý 3 W lední medvěd O P 1 zmrzlý pes A P 3 čepice 8 T sobecký K P 6 talíř oblý strom lesklý 9 K C bdělý rty D H R C 5 důvěryhodný O P A 1 myš sláma kořeněný sytý Růže 1 P výrazný 8 T K šunka 9 O C mocný

11 Aktivita č. 5 Zrcadlové překreslování Aktivita č. 6 Počítání tvarů

12 Trénink kognitivních funkcí Komunikace Aktivita č. 1 Přísloví s Trénované funkce: výbavnost slov, řeč, dlouhodobá paměť Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti výbavnosti slov a komunikace. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Vymyslete přísloví, které obsahuje následující slovo: PES. PENÍZE DŮM HLAVA VDOLKY KŮŇ HUSA JABLKO. LES VRABEC. PŘÍTEL. RŮŽE LÁSKA Řešení: Pes, který štěká, nekouše. Bez peněz do hospody nelez. Host do domu, bůh do domu, hůl do ruky. Kdo nemá v hlavě, má v nohách. Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Darovanému koni na zuby nehleď. Dočkej času jako husa klasu. Jablko nepadá daleko od stromu. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. V nouzi poznáš přítele. Trpělivost růže přináší. Láska hory přenáší.

13 Aktivita č. 2 Doplňování slov Trénované funkce: výbavnost slov, tvorba vět, čtení, zraková percepce. Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže s výbavností slov, potíže s tvorbou vět, čtením či komunikací, ale rozumí mluvenému slov a zvládnou přečíst alespoň jednotlivá slova. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Doplňte do textu slova místo obrázků. Anička jde v pondělí poprvé do školy. Má už nachystanou. i.. Včera jsem si koupila novou.. Šla jsem do obchodu pro.,. a.. Ve. jdeme na návštěvu k..

14 Na narozeniny jsem dostala. a.. Dnes je. a večer bude chodit.,i s.. Včera jsem šla k. pro.. Dnes venku krásně svítí., zítra má., nesmím si zapomenout..

15 Včera jsem si šel koupit nový., venku začala být.. Děti staví. a jezdí na.. Mirek si koupil nové.. Zítra pojedeme. na výlet do..

16 Trénink funkcí horních končetin Aktivita č. 1 Základní nácvik aktivního pohybu hrubá motorika Trénované funkce: hybnost horních končetin hrubá motorika aktivní pohyb, svalová síla, koordinace Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin. Schopnost úchopu a jemné motoriky není pro toto cvičení podmínkou. Tímto cvičením je vhodné začít nácvik aktivního pohybu před tréninkem jemné motoriky. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Proveďte jednotlivá cvičení dle zadání níže. Je dobré, aby rozcvičku prováděla jak paretická, tak zdravá končetina. Pokud klient trpí těžší parézou, je dobré pomáhat si zdravou končetinou při provádění cviků. Následující postup je pouze jakousi inspirací. Cviky provádějte z počátku pomalu, soustřeďte se na kvalitu pohybu. Zadání 1. Srovnejte si sed, nohy spočívají celou ploskou na podloze, břicho je zpevněné, záda rovná 2. Stáhněte ramena dolů, lopatky přitáhněte dolů k páteři a vydržte po dobu 5 vteřin. Celý cvik opakujte pětkrát. 3. Chytíme ruce za lokty a děláme kruhy na jednu stranu a po chvíli na druhou. (Zdravá ruka pomáhá polohovat paretickou končetinu) 4. Chytíme ruce za lokty a zvedáme do výše očí a zpět. 5. Podávejte si míček okolo pasu z jedné ruky do druhé (pokud máte potíže míček uchopit, napodobte pouze pohyb bez míčku). 6. Propleťte prsty, natáhněte paže před sebe a pokrčujte v loktech k hrudníku a opět natáhněte 7. Posílání vzdušných polibků s nádechem přibližte ruku k ústům a poté jí s výdechem natáhněte před sebe dlaní vzhůru. 8. Opřete loket o stůl, zkontrolujte správnou polohu ramene a otáčejte předloktí dlaní k sobě a od sebe. 9. Opřete končetinu dlaní o koleno a poté se dotkněte protilehlého ramene a opět položte ruku zpět. Opakujte minimálně 5 krát. 10. Pokrčte končetinu v lokti a položte ji na hrudník, poté střídavě natahujte končetiny před sebe, jako když boxujete. V natažené poloze je končetina dlaní dolů. 11. Položte předloktí na podložku a zvedejte ruku k ústům, loket zůstává opřen o podložku. 12. Děláme krouživé pohyby v zápěstí. (v případě potřeby si dopomozte zdravou horní končetinou, ale pozor na správné držení)

17 13. Položte předloktí na stůl dlaněmi dolů a zvedejte ruku nahoru (dorzální flexe v zápěstí). 14. Sevřete prsty v pěst a opět prsty natáhneme.

18 Aktivita č. 2 Základní nácvik aktivního pohybu jemná motorika Trénované funkce: hybnost horních končetin jemná motorika aktivní pohyb, svalová síla, koordinace Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin. Pro provedení cvičení je nutná schopnost pohybu prstů. Tímto cvičením je vhodné navázat na předchozí aktivitu Základní nácvik aktivního pohybu hrubá motorika.. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Proveďte jednotlivá cvičení dle zadání níže. Z počátku provádějte cviky jednou rukou, pro větší obtížnost můžete cvičit oběma rukama současně (obě ruce stejně, nebo střídavě). Cvik opakujte desetkrát a mezi jednotlivými cviky ruku uvolněte. Cviky provádějte z počátku pomalu, soustřeďte se na kvalitu pohybu. Zadání 1. Sevřeme prsty v pěst a opět prsty natáhneme. (v případě spastické končetiny nejdříve nemusíte svírat ruku v pěst, pouze natahujte a povolujte prsty + možnost využití stimulace). 2. Položte volně ruku i s předloktím na stůl dlaní dolů. Zatlačte zápěstí do podložky, a tvarujte klenbu ruky tak, aby se dlaň nedotýkala stolu a prsty zůstaly uvolněné (jako kdybyste v dlani měli míček). 3. Palcem se postupně dotýkáme všech prstů (polštářek na polštářek): palec-ukazovák, palec-prostředník, palec-prsteník, palec-malíček. Může se postupovat několikrát dokola, či v protisměru, každá ruka zvlášť nebo obě dohromady, nebo zadávat jednotlivé prsty na přeskáčku. 4. Natažené prsty přitáhneme k sobě, dále roztáhneme prsty do vějíře a opět přitáhneme k sobě (ruce jsou stále položeny na stole). 5. Položíme ruce na stůl dlaní dolů, postupně zvedáme jednotlivé prsty. Prsty můžeme i pokrčit a dotýkat se stolu jen konečky prstů a zápěstím a ťukat jednotlivými prsty do stolu jako když hrajeme na klavír. Možnost cvičit oběma rukama současně. 6. Položte ruku malíkovou hranou na stůl, prsty zůstávají nataženy a palec směřuje ke stropu. Dotkněte se palcem stolu a opět ho vraťte do původní polohy (hýbe se pouze palec). 7. Položíme ruce na stůl dlaní dolů, sevřené prsty v pěst. Postupně z pěsti natahujeme jednotlivé prsty, až budou všechny natažené a pak je opět můžeme zkusit vrátit zpět v pěst (ruce jsou stále položené na stole). 8. Propleťte si prsty (jako když se chcete modlit). Postupně zvedejte vždy jeden prst nahoru a opět ho vraťte do propletence. Poproste někoho, aby vám ukázal na přeskáčku, který prst máte zvednout.

19 9. Počítání na prstech postupně ukazujte na prstech čísla od jedničky do desítky. Poproste někoho, aby vám zadával náhodná čísla od jedničky do desítky a ukazujte na prstech. 10. Cvrnkejte do kuličky z papíru, postupně vystřídejte všechny prsty. 11. Spojte konečky prstů obou rukou, postupně uvolněte dva protilehlé prsty a kružte s nimi (ukázka). 12. Zkoušejte rukama ukázat gesta, udělat zvuky apod. např. gesto OK spojením palce a ukazováku do tvaru písmene O, gesto se zdvižením palce nahoru, gesto tytyty zdvižením ukazováku, zatleskání, lusknutí prsty, prosení a podobně.

20 Aktivita č. 3 Využití paretické končetiny v běžném životě Trénované funkce: hybnost horních končetin a jejich využití v běžném životě Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin a zároveň nevyužívají končetinu v průběhu běžného dne jako dříve. Instrukce: Cvičení je nejlépe začlenit jako nedílnou součást běžného dne. Paretická končetina potřebuje být v pohybu nejen v době cvičení, ale také po zbývající část dne. Pokud se Vám podaří začlenit používání paretické končetiny do výkonu běžných činností, předejdete tak vzniku sekundárních komplikací vzniklých nekativitou. Níže naleznete typy na možnosti využití paretické končetiny při běžných aktivitách. Jedná se o výběr činností, se kterými může dopomoci i končetina s poměrně značným omezením hybnosti. Seznam aktivit slouží pouze jako inspirace a lze je různým způsobem obměňovat tak, aby byly v souladu s potřebami každého jedince. Seznam praktických aktivit pro využití paretické končetiny: (Seznam slouží pouze jako inspirace, seřazeno dle obtížnosti) Mytí rukou Rozsvěcení světla, otevíraní dveří, páková baterie, splachování Utírání stolu, žehlení Zametání, luxování Manipulace s většími předměty (židle, kniha, sklenice, lahev, uklízení nádobí, nákupů), míchání Ovládání televize Jídlo (rukou i příborem) Skládání prádla, mytí nádobí, nalití vody z lahve do sklenice Věšení prádla Česání, čištění zubů, osobní hygiena Zamykání dveří, otevírání pet lahve Ovládání mobilního telefonu Šití, kreslení, zavazování tkaniček, zapínání knoflíků a zipu

21 Aktivita č. 4 Cvičení s menším míčkem Trénované funkce: hybnost horních končetin Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin, ale zvládnou provést aktivní pohyb. Instrukce: Pro cvičení je zapotřebí menšího míčku (průměr cca cm) z měkkého materiálu. Ideální pomůckou je S-ball, případně je možné využít také over-ball či jiný míček. Před cvičením se posaďte a zkontrolujte, případně upravte polohu celého těla. Dále postupujte dle instrukcí. Zadání: viz Přílohy

22 Aktivita č. 5 Trénink jemné motoriky pomocí psaní na počítači Trénované funkce: jemná motorika horních končetin, koordinace prstů Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin, ale zvládnou provést aktivní pohyb včetně pohybu prstů. Instrukce: Cvičení se provádí u počítače a zaznamenává se do jakéhokoli textového editoru. Při provádění aktivity je podstatná správná poloha těla (viz. Příručka Žijte každý den ). Dále postupujte dle instrukcí. Instrukce: Cvičení pro pravou horní končetinu Malíček Ů Prsteníček L Prostředníček K Ukazováček J+H Palec mezerník j jů j jů j jů k kj k kj k kj jl jl jl jl jl ů ků ů ků ůlkj ůlkj jklů jklů ůkj ůkj ůkj klů klů klů lků lků lků ůjlk ůjlk kjlů kjlů ůjlkl ůjlkl kůl kůl hů hů hů kůh kůh Cvičení pro levou horní končetinu Malíček A Prsteníček S Prostředníček D Ukazováček F+G Palec mezerník f fa f fa f fa d fd d fd d fd s fs s fs s fs a da a da a asdf asdf fdsa fdsa adf adf adf dsa dsa dsa sda sda sda afsd afsd dfsa dfsa adsfd adsfd adafad adafad ga ga ga ga dag dag dag

23 Přílohy

24

Cviky na uvolnění páteře

Cviky na uvolnění páteře Cviky na uvolnění páteře Nabízím Vám několik základních uvolňovacích cviků. Při cvičení je ale třeba řídit se určitými pravidly: Cvičení provádějte pravidelně, nejlépe 2x denně alespoň 10 minut. Cvičte

Více

Krční páteř vsedě. Ať už záda nebolí - uvolňovací cviky. Před cvičením...

Krční páteř vsedě. Ať už záda nebolí - uvolňovací cviky. Před cvičením... Stránka 1 z 11 Stránka 2 z 11 Ať už záda nebolí - uvolňovací cviky Pochází z letáku firmy Boehringer-Ingelheim k preparátu Movalis. Před cvičením... Krční páteř vsedě Cviky provádějte vsedě na židli s

Více

Soubor kompenzačních cvičení

Soubor kompenzačních cvičení Soubor kompenzačních cvičení součást přípravy každého sportovce - silné a protažené svaly - rovnováha - pohyb, jako dárek pro každý den - způsob, jak mohu předcházet zranění soustředění plynulost kontrola

Více

KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK KLIK S ROZPAŽENÍM. Lze provádět od 2. týdne. Lze provádět od 7. týdne

KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK KLIK S ROZPAŽENÍM. Lze provádět od 2. týdne. Lze provádět od 7. týdne KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK POČET OPAKOVÁNÍ 0 INTENZITA střední Lze provádět od. týdne Začněte na všech čtyřech, pak přeneste váhu vpřed, tak, aby byla téměř celá na pažích. Pokrčte a překřižte nohy.

Více

Popis výukového materiálu

Popis výukového materiálu Popis výukového materiálu Číslo šablony III/2 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_I.2.2 Autor Předmět, ročník Tematický celek Téma Druh učebního materiálu Anotace (metodický pokyn, časová náročnost, další pomůcky

Více

Nečinnost ohrožuje naše tělo

Nečinnost ohrožuje naše tělo » Pohyb patří k jaru. Nejlepší jsou denní procházky a víkendové pěší túry. I na ty je však třeba se připravit. Nečinnost ohrožuje naše tělo aneb s turistikou od jara až do podzimu Jaro! Konečně je zde!

Více

Škola zad. Cvičení proti bolestem hrudní a bederní páteře

Škola zad. Cvičení proti bolestem hrudní a bederní páteře Škola zad Cvičení proti bolestem hrudní a bederní páteře 2 Proč nás v kanceláři bolí záda? Při dlouhém sezení, které je pro dnešní kancelářskou práci více než typické, záda zabolí čas od času téměř každého.

Více

KOLEKCE CVIČEBNÍCH PRVKŮ "SENIOR"

KOLEKCE CVIČEBNÍCH PRVKŮ SENIOR Tf\10 KOLEKCE CVIČEBNÍCH PRVKŮ "SENIOR",, ", ZAKLADNI CVICEBNI POKYNY Vypracováno Rehabilitačnfm ústavem Kladruby Výrobce: TR Antoš s.r.o. Na Perchtě 1631 511 01 Turnov Tel.: 481 549 368 Email: tr@trantos.cz

Více

CVIKY NA ODSTRANĚNÍ BOLESTI V OBLASTI KRKU

CVIKY NA ODSTRANĚNÍ BOLESTI V OBLASTI KRKU Zpracovala: Monika Zábojníková, Ing., (Zlín, 2012) Zdroj: Pilatesova metoda cvičení 1, Doc. PhDr. Eva Blahušová, CSc. (Praha, 2002) CVIKY NA ODSTRANĚNÍ BOLESTI V OBLASTI KRKU 1 2 Seďte zpříma, zkřižmo.

Více

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se.

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se. CVIČENÍ PRO MUŽE Tréninkový plán vychází z potřeby zpevnit svalový korzet v průběhu úvodních 3 měsíců. Ve 4. A 5. měsíci se změní trénink ze zpevňovacího na kruhový, který zvyšuje vytrvalost. Zvýšený podíl

Více

Cvičení s expanderem

Cvičení s expanderem 38 MÍČ A EXPANDER Cvičení s expanderem Výchozí pozice 1Posaďte se na podlahu s míčem za zády. Ujistěte se, že upínací očka pro expander jsou po stranách vašeho těla. 2Uchopte expander mezi palce a dlaně

Více

Rozcvičení prevence před zraněním

Rozcvičení prevence před zraněním Rozcvičení prevence před zraněním K vybudování dokonalé postavy je jasné, že budete potřebovat efektivní cvičení. Důležitým faktorem pro to, abyste z cvičení měli radost a vše šlo hladce, je rozcvičení.

Více

Tato brožura, byla vypracována jako součást bakalářské práce na téma Pohybová aktivita dětí v období dospívání. Je určená mladým dospívajícím lidem,

Tato brožura, byla vypracována jako součást bakalářské práce na téma Pohybová aktivita dětí v období dospívání. Je určená mladým dospívajícím lidem, 1 2 Tato brožura, byla vypracována jako součást bakalářské práce na téma Pohybová aktivita dětí v období dospívání. Je určená mladým dospívajícím lidem, kterým zdraví jejich pohybového aparátu není lhostejné.

Více

Paraple 1 / PROTAŽENÍ BOČNÍ STRANY ŠÍJE. Provedení pohybu: Výchozí poloha: Poznámky: Chyby:

Paraple 1 / PROTAŽENÍ BOČNÍ STRANY ŠÍJE. Provedení pohybu: Výchozí poloha: Poznámky: Chyby: C V I Č E N Í N A D O M A M A G A Z Í N Chceme vám pravidelně představovat série cviků pro domácí využití. Jako první jsme zvolili základní cviky používané na našich rozcvičkách, zaměřené na protažení

Více

Cvičení 5 Tibeťanů. Harmonizační cvičení

Cvičení 5 Tibeťanů. Harmonizační cvičení Cvičení 5 Tibeťanů Harmonizační cvičení Historie: Na 19.stol se vysloužilý důstojník britské koloniální armády plukovník Bradford odjel do tibetského kláštera s cílem najít tajemství věčného mládí. Po

Více

/Předmluva...str.3. /Proč cvičit...str.4. /Gymnastika obličeje.. str.6. Rozehřívání a uvolnění. str.6. Krk..str.6

/Předmluva...str.3. /Proč cvičit...str.4. /Gymnastika obličeje.. str.6. Rozehřívání a uvolnění. str.6. Krk..str.6 Obsah /Předmluva....str.3 /Proč cvičit.....str.4 /Co získáte a ztratíte obličejovou gymnastikou... str.5 /Gymnastika obličeje.. str.6 Rozehřívání a uvolnění. str.6 Krk..str.6 Pro hladší krk..str.6 Co dělat

Více

Cvičení při chronických. žilních onemocněních

Cvičení při chronických. žilních onemocněních Cvičení při chronických Cvičení při chronických [ žilních onemocněních 2 Cvičení vstoje č. 1 Stoj čelem ke stěně. Jedna noha je předsunutá jako při vykročení. Ruce jsou opřené o stěnu. Předsunutá noha

Více

Strečink - ohybače kyčlí a hýžďové svaly - 2.

Strečink - ohybače kyčlí a hýžďové svaly - 2. svaly - 1. Položte se na záda na kraj lavice tak, aby bérce obou kolenou pokrčených dolních končetin - visely dolů. S nádechem zvedněte jedno koleno k hrudníku. S dalším nádechem oběma rukama přitáhněte

Více

MUDr.Vlasta Rudolfová

MUDr.Vlasta Rudolfová Vadné držení těla MUDr.Vlasta Rudolfová a kolektiv Rokycany 1998 Ilustrace Bohuš Zoubek Cvičení při vadném držení těla Cvičení v lehu na zádech 1. Paty přitáhneme k hýždím, horní končetiny jsou upažené,

Více

fitness...tradiční značka sportovního vybavení průvodce cvičením

fitness...tradiční značka sportovního vybavení průvodce cvičením fitness...tradiční značka sportovního vybavení průvodce cvičením průvodce cvičením Závěsný systém ARTIS fitness X-trainer představuje kompletní cvičební pomůcku pro trénink celého těla za méně než 30 minut.

Více

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě Centrum zdravotnických služeb oddělení fyziologie a psychologie práce Cviky pro uvolnění pohybového aparátu Vytřepávat ruce u těla a nad hlavou Uvolnění zápěstí Uvolněně

Více

Příloha č. 1- Kazuistika č. 1

Příloha č. 1- Kazuistika č. 1 Příloha č. 1- Kazuistika č. 1 Průběh terapie Pacientka celkem absolvovala 10 fyzioterapií, kdy při první návštěvě bylo provedeno vstupní kineziologické vyšetření na jehož základě byla stanovena terapie.

Více

Pilates cvičení pro každého jaro je za dveřmi!

Pilates cvičení pro každého jaro je za dveřmi! » Nebolestivá bederní páteř a pohybovně volná pánev jsou důležité pro správnou chůzi. undrey/fotky & Foto Pilates cvičení pro každého jaro je za dveřmi! Také se těšíte na jaro až odložíte čepice, šály

Více

CVIČENÍ PRO MUŽE NA POSÍLENÍ SVALŮ PÁNEVNÍHO DNA A MOČOVÉ TRUBICE SOUBOR ŠESTI ZÁKLADNÍCH CVIKŮ

CVIČENÍ PRO MUŽE NA POSÍLENÍ SVALŮ PÁNEVNÍHO DNA A MOČOVÉ TRUBICE SOUBOR ŠESTI ZÁKLADNÍCH CVIKŮ SOUBOR ŠESTI ZÁKLADNÍCH CVIKŮ při problémech s inkontinencí (nekontrolovatelným únikem moči) pro správné držení těla a vzhled břicha pro zpevnění ochablého svalstva měsících cvičení se muž může nechtěného

Více

CVIČTE SPRÁVNĚ Pohyb provádějte vždy v plném rozsahu. VYHNĚTE SE Nepřiměřeně rychlému cvičení. Spouštějte nohy, dokud nejsou

CVIČTE SPRÁVNĚ Pohyb provádějte vždy v plném rozsahu. VYHNĚTE SE Nepřiměřeně rychlému cvičení. Spouštějte nohy, dokud nejsou Cviky a protažení TRICEPSOVÉ KLIKY CVIČTE SPRÁVNĚ Pohyb provádějte vždy v plném rozsahu. VYHNĚTE SE Nepřiměřeně rychlému cvičení. 2 Položte ruku na každou tyč, odtlačte se a úplně natáhněte paže. 1 Postavte

Více

Doporučené cviky po svalových skupinách

Doporučené cviky po svalových skupinách Horní část těla prsní sval Dolní část těla lýtkové svaly - šíjové svaly (trapéz. sval) - svaly ramene - svaly paží a zápěstí - hamstringy (zadní str. st.) - dolní část trupu - quadriceps (přední strana

Více

ORTHEO DISC základní cvičební program pro záda

ORTHEO DISC základní cvičební program pro záda ORTHEO DISC základní cvičební program pro záda 2 ORTHEO DISC Návod k použití Děkujeme Vám za zakoupení tohoto výrobku. Prosím, přečtěte si pečlivě návod k obsluze. Předáváte-li tento produkt další osobě,

Více

Strečink a cvičení s míčem

Strečink a cvičení s míčem Strečink a cvičení s míčem Strečink pro hráče ledního hokeje Strečink je účinná metoda pro zlepšení pohyblivosti svalů a vazivových tkání, snižuje riziko poranění, zmenšuje svalovou bolestivost po tréninku,

Více

2. Cviky s činkami. Cviky na šíji a ramena. K 10: Tlak s jednoručními činkami v sedu

2. Cviky s činkami. Cviky na šíji a ramena. K 10: Tlak s jednoručními činkami v sedu Cviky na šíji a ramena 39 K 10: Tlak s jednoručními činkami v sedu ramenní svaly, především jejich boční část šíjové svaly a svaly zadní části paže Posaďte se vzpřímeně na židli. Paže zvedněte a ohněte

Více

Polohování pacientů po CMP podle Bobath konceptu

Polohování pacientů po CMP podle Bobath konceptu Polohování pacientů po CMP podle Bobath konceptu Mikula J, Müllerová N. Prevence dekubitů. Praha: Grada Publishing, 2008. Polohování pacienta po cévní mozkové příhodě (CMP) je velmi důležité a mělo by

Více

MASÁŽE NASTÁVAJÍCÍCH MAMINEK A MIMINEK

MASÁŽE NASTÁVAJÍCÍCH MAMINEK A MIMINEK Hlava a obličej Hlava děťátka je velmi křehkou a citlivou částí těla, ještě po porodu se dále vyvíjí. Mezera mezi lebečními kostmi v horní části lebky je pokryta vazivovou membránou (nazývá se fontanela),

Více

Udržovat správnou formu a cviky vykonávejte pomalu a kontrolovaně. Lokty, kolena a ramena by měly být vždy uvolněné.

Udržovat správnou formu a cviky vykonávejte pomalu a kontrolovaně. Lokty, kolena a ramena by měly být vždy uvolněné. Seznámení s Pilates Pilates formuje a posiluje střední svaly v těle. Zaměřuje se na základní posturální svaly, které udržují tělo v rovnováze poskytují podporu pro páteř. Zejména se při cvičení pilates

Více

Škola zad. Cvičení proti bolestem zad při sedavém zaměstnání

Škola zad. Cvičení proti bolestem zad při sedavém zaměstnání Škola zad Cvičení proti bolestem zad při sedavém zaměstnání 2 Proč nás v kanceláři bolí záda? Při dlouhém sezení, které je pro dnešní kancelářskou práci více než typické, záda zabolí čas od času téměř

Více

. v. &(k~ ICI. r------.--- -.--..-- - GYMNASTIKA SVALU PANEVNIHO ONA. Cvik 2. Cvik 1

. v. &(k~ ICI. r------.--- -.--..-- - GYMNASTIKA SVALU PANEVNIHO ONA. Cvik 2. Cvik 1 . v. ICI, Cvik 1 4 Pokud již žena trpí problémy s udržením moči, je nutno, aby nejprve navštívila svého lékaře - gynekologa. Ten ženu vyšetří a určí, jaký druh léčby je pro ni vhodný a zda je třeba svaly

Více

Motto: Skutečný optimismus nespočívá v přesvědčení, že všechno půjde dobře, ale v názoru, že ne všechno půjde zle.

Motto: Skutečný optimismus nespočívá v přesvědčení, že všechno půjde dobře, ale v názoru, že ne všechno půjde zle. A jsme ve finále! Náš program S FITMAMI DO PLAVEK zahajuje poslední týden. V této chvíli byste již měli mít pevnější postavu, cítit se fit, zdravěji jíst a především - pohyb a cvičení by již mělo být nedílnou

Více

AC SPARTA PRAHA ANTEVERZE PÁNVE. nadměrné prohnutí v oblasti bederní páteře. = větší riziko poranění zadního svalu stehenního

AC SPARTA PRAHA ANTEVERZE PÁNVE. nadměrné prohnutí v oblasti bederní páteře. = větší riziko poranění zadního svalu stehenního AC SPARTA PRAHA ANTEVERZE PÁNVE nadměrné prohnutí v oblasti bederní páteře = větší riziko poranění zadního svalu stehenního = větší riziko poranění tkání v oblasti třísel = bolesti v bederní části páteře

Více

PROTAŽENÍ PÁTEŘE ODVÁDĚNÍ DOLNÍCH KONČETIN ZA HLAVU (ROLL-OVER) ZÁKLADNÍ POZICE Ležíme na zádech, paže podél těla, dlaně jsou na podložce.

PROTAŽENÍ PÁTEŘE ODVÁDĚNÍ DOLNÍCH KONČETIN ZA HLAVU (ROLL-OVER) ZÁKLADNÍ POZICE Ležíme na zádech, paže podél těla, dlaně jsou na podložce. PILATES CVIČENÍ PRO USNADNĚNÍ POČETÍ, ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ, LEHKÝ POROD A PEVNÉ PÁNEVNÍ DNO 3. Protažení páteře PROTAŽENÍ PÁTEŘE ODVÁDĚNÍ DOLNÍCH KONČETIN ZA HLAVU (ROLL-OVER) 3/1 ZÁKLADNÍ POZICE Ležíme

Více

Baterie posilovací. Regionální akademie Pardubického kraje

Baterie posilovací. Regionální akademie Pardubického kraje Baterie posilovací Regionální akademie Pardubického kraje Vypracoval: Mgr. Tomáš Hák, Radek Baťa Dis. V Pardubicích 18.11.2016 Kontakt: tomashak@seznam.cz, bata.radek@seznam.cz Tento dokument je majetkem

Více

MUDr.Vlasta Rudolfová

MUDr.Vlasta Rudolfová Krční páteř MUDr.Vlasta Rudolfová a kolektiv Rokycany 1998 Ilustrace Bohuš Zoubek 1 Léčebná tělesná výchova ovlivňující krční páteř Potíže s krční páteří nelze ovlivnit cvičením pouze krční páteře, ale

Více

obou stranách zad směrem dolů. Samotnou páteř vynechejte.

obou stranách zad směrem dolů. Samotnou páteř vynechejte. 60 [6] Otočte dítě na břicho. Namasírujte mu záda. Začněte u ramen a pokračujte po obou stranách zad směrem dolů. Samotnou páteř vynechejte. [7] Dokončete masáž. Obraťte dítě na záda a lehce mu jezděte

Více

STREČINK. Sestava základních cviků pro kanoistiku. Zpracoval : Pavel Navrátil

STREČINK. Sestava základních cviků pro kanoistiku. Zpracoval : Pavel Navrátil STREČINK Sestava základních cviků pro kanoistiku Zpracoval : Pavel Navrátil 1 Co je strečink? STREČINK je účinná metoda, která umí přirozeně a šetrně připravit svaly na zvýšenou zátěž (sport) anebo také

Více

112 CVIČENÍ PRO ZDRAVÁ ZÁDA ANATOMIE CVIČENÍ BEDERNÍ PÁTEŘE

112 CVIČENÍ PRO ZDRAVÁ ZÁDA ANATOMIE CVIČENÍ BEDERNÍ PÁTEŘE 112 CVIČENÍ PRO ZDRAVÁ ZÁDA ANATOMIE 113 Bolest bederní neboli dolní části zad je jedním z nejběžnějších problémů, se kterým se potýká v některé části svého života většina dospělých. Těm z nás, kteří se

Více

Zásobník protahovacích cviků

Zásobník protahovacích cviků Zásobník protahovacích cviků 1. Ohybače paže 1. Ohybače paže 2. Natahovače paže 3. Natahovače kyčle a ohybače kolena 4. Ohybače kyčle a natahovače kolena 5. Ohybače kyčle 6. Odtahovače a zevní rotátory

Více

Primární logopedická prevence v MŠ MŠ Studénka, OP R.Tomáška

Primární logopedická prevence v MŠ MŠ Studénka, OP R.Tomáška Zpracovaly a ukázku provedly Jarmila Nekolová, Lenka Teichmannová, Dagmar Binarová. Primární logopedická prevence v MŠ MŠ Studénka, OP R.Tomáška Logohrátky s pohádkou Ukázka logopedické prevence 12.4.2016

Více

SOUBOR. protahovacích cviků. Soubor protahovacích cviků - ŽELVA. Úvod: Přesně dodržuj instrukce! Ozve-li se při protahování bolest - PŘESTAŇ!

SOUBOR. protahovacích cviků. Soubor protahovacích cviků - ŽELVA. Úvod: Přesně dodržuj instrukce! Ozve-li se při protahování bolest - PŘESTAŇ! Před cvičením se poraď se svým doktorem! Nikdy se neprotahuj za hranice bolesti! Když to bolí - PŘESTAŇ! SOUBOR protahovacích cviků Úvod: V průběhu protahování se uvolni a vydechuj! A nikdy nezadržuj dech!

Více

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační cvičení uvolňovací a dechová Označení materiálu: Datum

Více

Narovnej se! 3 prostě a jednoduše

Narovnej se! 3 prostě a jednoduše Narovnej se! Kolikrát jsme všichni slyšeli tato slova od svých rodičů a kolikrát je říkáme našim dětem. Stále jsou aktuální a možná v současnosti ještě více. Statistiky říkají, že třetina našich školáků

Více

13. Osmička pánví. Vyzkoušejte změnu poloh boků několikrát a spojte jednotlivé fáze do plynulého pohybu, který vytvoří osmič ku, opakujte 8x.

13. Osmička pánví. Vyzkoušejte změnu poloh boků několikrát a spojte jednotlivé fáze do plynulého pohybu, který vytvoří osmič ku, opakujte 8x. 13. Osmička pánví Výchozí pozice: Položte se na záda, paže nechte položené podél trupu, pokrčte dolní končetiny a opřete se o chodidla. Pomalu a postupně zvedněte pánev od podložky, až stehna a trup budou

Více

Evropský sociální fond Praha a EU Investujeme do vaší budoucnosti 23

Evropský sociální fond Praha a EU Investujeme do vaší budoucnosti 23 Nácvik psaní viz Slabikář Pojmenování obrázků společně popisujeme. Hledáme slova obsahující písmeno č. Dbáme na správnou výslovnost slov, obsahujících písmeno č. Doplňujeme svislé řady - automatizace psacího

Více

CVIKY S OVERBALLEM. Fyzioterapie CDT Provozovna: Úzká 201 500 03 Hradec Králové www.fyzioterapie-cdt.cz

CVIKY S OVERBALLEM. Fyzioterapie CDT Provozovna: Úzká 201 500 03 Hradec Králové www.fyzioterapie-cdt.cz CVIKY S OVERBALLEM Výchozí pozice: stoj na šířku pánve, plná váha těla spočívá na noze, která je na zemi, noha na balónku je uložena tak, aby koleno bylo stále nad patou. Ruce jsou vytočeny dlaněmi vpřed.

Více

SOUBOR PROTAHOVACÍCH CVIKŮ

SOUBOR PROTAHOVACÍCH CVIKŮ SOUBOR PROTAHOVACÍCH CVIKŮ (Upraveno podle Brent Rutemiller) Před cvičením se poraď se svým doktorem, trenérem. Nikdy se neprotahuj za hranici bolesti! Když to bolí POVOL! Soubor protahovacích cviků je

Více

Základní cvičení v obličejovém liftingu jsou. Část čtvrtá. Základy obličejového liftingu; procvičování jednotlivých oblastí

Základní cvičení v obličejovém liftingu jsou. Část čtvrtá. Základy obličejového liftingu; procvičování jednotlivých oblastí 67 Část čtvrtá Základy obličejového liftingu; procvičování jednotlivých oblastí Po rozcvičení přejdeme k základním cvikům. Základní cvičení v obličejovém liftingu jsou zaměřena na procvičování svalstva

Více

Vzdělávací materiál pro pacienty a personál Nemocnice následné péče Moravská Třebová

Vzdělávací materiál pro pacienty a personál Nemocnice následné péče Moravská Třebová Vzdělávací materiál pro pacienty a personál Nemocnice následné péče Kolektiv pracovníků rehabilitace 2015 1 Bolesti zad jsou v současnosti jedním z nejčastějších důvodů pracovní neschopnosti. Tímto problémem

Více

Elipsovité zařízení SF - 05

Elipsovité zařízení SF - 05 Elipsovité zařízení SF - 05 Cvičební a rozvoj koordinace těla Zvyšuje pohyblivost horních i dolních končetin a zlepšuje ohebnost kloubů. Pevně uchopte rukojeti oběma rukama a postavte se na pedály. Pohybujte

Více

Strečink- adduktory vnitřní stehno - 1. - vsedě I. Strečink- adduktory vnitřní stehno - 2. - vsedě II.

Strečink- adduktory vnitřní stehno - 1. - vsedě I. Strečink- adduktory vnitřní stehno - 2. - vsedě II. stehno - 1. - vsedě I. Posadíme se zády ke stěně, hýžděmi se opíráme o stěnu. Roznožíme a pokrčíme kolena tal, aby se chodidla navzájem dotýkala. Chodidla nebo kotníky uchopíme rukama a přitáhneme si je

Více

Zásobník protahovacích cviků

Zásobník protahovacích cviků Zásobník protahovacích cviků Obsah Úvod 1. Ohybač paže 2. Natahovače paže 3. Natahovače kyčle a ohybače kolena 4. Ohybač kyčle a natahovače kolena 5. Ohybače kyčle 6. Odtahovače a zevní rotátory kyčle

Více

Běhám, běháš, běháme

Běhám, běháš, běháme metodická PŘÍLOha ČaSOPISU ČaSPV POhyB Je život 1/2008 Příloha č. 43 Běhám, běháš, běháme Bc. Antonín Morávek Grafická úprava Olga Pokorná pohyb_2_08_priloha.indd 1 19.5.2008 13:59:42 Pohyb je život www.caspv.cz

Více

Paraple X. 9 / Kroužení trupem. Výchozí poloha: Provedení pohybu: Chyby: Poznámky:

Paraple X. 9 / Kroužení trupem. Výchozí poloha: Provedení pohybu: Chyby: Poznámky: C V I Č E N Í N A D O M A M A G A Z Í N X Připravili jsme pro vás pokračování seriálu Cvičení na doma. V minulém čísle jsme vám ukázali prvních osm cviků používaných při rozcvičkách v Centru. V tomto duchu

Více

Příloha č. 1 Cvičební jednotka v otevřených pohybových řetězcích skupina A. Cvičení v sedu na židli:

Příloha č. 1 Cvičební jednotka v otevřených pohybových řetězcích skupina A. Cvičení v sedu na židli: Příloha č. 1 Cvičební jednotka v otevřených pohybových řetězcích skupina A Cvičení v sedu na židli: Aktivace - vzpažit a vytahovat se do výšky střídavě za PHK a LHK, po té za oběmi najednou, hlava bez

Více

Pilates Míč Návod k použití

Pilates Míč Návod k použití Pilates Míč Návod k použití Děkujeme za zakoupení našeho produktu. Upřímně doufáme, že s používáním tohoto sportovně-terapeutického náčiní budete spokojeni. Před prvním použitím si prosím přečtěte tento

Více

Stejně jako kliky jsou přítahy cvičení, které lidstvo používá už tisíciletí. Kliky a přítahy jsou jako jin a jang pro správnou funkci trupu.

Stejně jako kliky jsou přítahy cvičení, které lidstvo používá už tisíciletí. Kliky a přítahy jsou jako jin a jang pro správnou funkci trupu. PŘÍTAHY Stejně jako kliky jsou přítahy cvičení, které lidstvo používá už tisíciletí. Kliky a přítahy jsou jako jin a jang pro správnou funkci trupu. Táhnout a tlačit. Přítahy jsou jedny z nejobávanějších

Více

Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 2. - vsedě II.

Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 2. - vsedě II. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Sedíme na zemi, pokrčíme jednu dolní končetinu tak, aby se její chodidlo dotýkalo zevnitř druhého stehna. Vnější stranu lýtka a stehna bychom

Více

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný Zklidňuj ující dýchání MUDr.Petr Možný Příznaky hyperventilace Bušení srdce, zrychlená činnost srdce, pálení u srdce Závratě, točení hlavy; zhoršená koncentrace; rozostřené vidění; mravenčení nebo necitlivost

Více

Škola zad cvičení. ZS Holubická, 664 07 Pozořice tel.: 774 706 670 e-mail: skolazad@mariezemankova.cz www.mariezemankova.cz

Škola zad cvičení. ZS Holubická, 664 07 Pozořice tel.: 774 706 670 e-mail: skolazad@mariezemankova.cz www.mariezemankova.cz Škola zad cvičení ZS Holubická, 664 07 Pozořice tel.: 774 706 670 e-mail: skolazad@mariezemankova.cz www.mariezemankova.cz Škola zad Marie Zemánkové Škola zad do firem Vzdělávací program prevence bolesti

Více

Malujeme bez rukou 154 KREATIVNÍ HRY OVLÁDÁNÍ TĚLA, VNÍMAVOST. Cíl: Tvorba jinými čátmi těla než obvykle, vcítění do života lidí s tělesnými problémy.

Malujeme bez rukou 154 KREATIVNÍ HRY OVLÁDÁNÍ TĚLA, VNÍMAVOST. Cíl: Tvorba jinými čátmi těla než obvykle, vcítění do života lidí s tělesnými problémy. Malujeme bez rukou OVLÁDÁNÍ TĚLA, VNÍMAVOST Cíl: Tvorba jinými čátmi těla než obvykle, vcítění do života lidí s tělesnými problémy. Pomůcky: vodové barvy, štětec, papír a sklenice vody Prostředí: místnost

Více

DYSGRAFIE - porucha psaní. (postihuje grafickou stránku písemného projevu a osvojování tvarů jednotlivých písmen)

DYSGRAFIE - porucha psaní. (postihuje grafickou stránku písemného projevu a osvojování tvarů jednotlivých písmen) DYSGRAFIE - porucha psaní (postihuje grafickou stránku písemného projevu a osvojování tvarů jednotlivých písmen) Dysgrafie úzce souvisí s dysortografií, velmi často se vyskytují společně. Reedukace je

Více

Bronzový Standard SANATORY č. 5 Polohování. Bezpečná manipulace s klientem

Bronzový Standard SANATORY č. 5 Polohování. Bezpečná manipulace s klientem Bronzový Standard SANATORY č. 5 Polohování Bezpečná manipulace s klientem Autoři: Jana Tichá, Lukáš Stehno Asociace penzionů pro seniory, z.s., K Višňovce 1095, Pardubice 530 02, www.appscr.cz Obsah Úvod...

Více

MUDr.Vlasta Rudolfová

MUDr.Vlasta Rudolfová Hrudní páteř MUDr.Vlasta Rudolfová a kolektiv Rokycany 1998 Ilustrace Bohuš Zoubek 1 Cvičení pro hrudní páteř. Cviky v leže na zádech 1. Leh na zádech, pokrčená kolena, celá páteř na podložce, obě lopatky

Více

Procvičování kloubů CX - 01

Procvičování kloubů CX - 01 Procvičování kloubů CX - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Posilování, rozvoj a zlepšování svalů ramen. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití: Přidržte

Více

TÝMOVÝ STREČINK PRO DRUŽSTVO JUNIORŮ pro sezónu 2010/2011

TÝMOVÝ STREČINK PRO DRUŽSTVO JUNIORŮ pro sezónu 2010/2011 TÝMOVÝ STREČINK PRO DRUŽSTVO JUNIORŮ pro sezónu 2010/2011 Každý hráč, který začíná od 01.06.10 s letní přípravou u týmu či juniorů, bude mít tento strečink nastudovaný Při strečinku je důležitá výdrž,

Více

Přehled svalů Obr. 1 Svalstvo trupu při pohledu zepředu. Obr. 2 Svalstvo trupu při pohledu ze zadu

Přehled svalů Obr. 1 Svalstvo trupu při pohledu zepředu. Obr. 2 Svalstvo trupu při pohledu ze zadu Přehled svalů Obr. 1 Svalstvo trupu při pohledu zepředu Obr. 2 Svalstvo trupu při pohledu ze zadu Obr. 3 Svalstvo horní končetiny ze zadní strany Obr. 4 Svalstvo horní končetiny ze zevní strany Obr. 5

Více

Technika psaní na klávesnici

Technika psaní na klávesnici Dotkněte se inovací CZ.1.07/1.3.00/51.0024 Technika psaní na klávesnici Mgr. Bc. Květoslava Bártlová Správné návyky a správná technika psaní Osvojení správných návyku a správné techniky psaní: Položte

Více

Procvičování kloubů CX - 01

Procvičování kloubů CX - 01 Procvičování kloubů CX - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Procvičování, posilování a rozvoj svalů ramen a rukou. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití:

Více

Pozdrav slunci - zaktivování těla a mysli ROZCVIČENÍ

Pozdrav slunci - zaktivování těla a mysli ROZCVIČENÍ Pozdrav slunci - zaktivování těla a mysli ROZCVIČENÍ PROTAŽENÍ Výdrž do 8 sekund Opakování 5x 1. opakování tělo zaznamená pohyb 2. opakování tělo mobilizuje svaly 3. opakování tělo začíná protahovat 4.

Více

POSILOVÁNÍ S GUMOVÝMI PÁSY

POSILOVÁNÍ S GUMOVÝMI PÁSY POSILOVÁNÍ S GUMOVÝMI PÁSY Následující cvičení jsou zaměřena zejména na posílení břišních svalů, mezilopatkových svalů a hýždě. 1. Upažení vzhůru v sedu svalstvo ramen a trupu. sedněte si do středu nataženého

Více

TÝDEN DEN DEN DEN DEN DEN

TÝDEN DEN DEN DEN DEN DEN TÝ 4 určování důležitých informací Když čtenáři určují důležité informace, rozpoznávají, jaký druh textu čtou, a soustředí se na nalezení podstatných myšlenek, událostí nebo detailů v textu. V naučných

Více

Správné držení těla a uvolnění

Správné držení těla a uvolnění 1 5. Dýchání a hlas Správné držení těla a uvolnění Stůjte/seďte vzpřímeně využijete lépe kapacitu plic Uvolněte krk a ramena kroužení hlavou a rameny, masáž, zvednout ramena a nechat spadnout Uvolněte

Více

POSILOVAČ BŘICHA AB ROLLER

POSILOVAČ BŘICHA AB ROLLER POSILOVAČ BŘICHA AB ROLLER Seznam součástek Díl Popis Počet 1 Držadlo 1 2 Tylní opěrka 1 3 Opěrka paží 2 4 Polstrování pod týl 1 5 Zajišťovací pevnostní šroub 4 6 Zajišťovací objímka 4 7 šroub 2 8 Počítač

Více

TRICEPSOVÉ STAHOVÁNÍ HORNÍ KLADKY NADHMATEM

TRICEPSOVÉ STAHOVÁNÍ HORNÍ KLADKY NADHMATEM TI TRICEPSOVÉ STAHOVÁNÍ HORNÍ KLADKY NADHMATEM hlavový sval řemenový kývač hlavy zdvihač lopatky svaly šikmé sval trapézový hřeben lopatky sval deltový výběžek loketní zevní šikmý sval břišní velký sval

Více

Cvičení na vytrvalost

Cvičení na vytrvalost Cvičení na vytrvalost Vytrvalost přesahuje oddělené výbuchy síly, každodenní vytrvalé a výkonné využití kardiovaskulárního systému nám umožňuje cítit se silnějšími a lépe fungovat. Následující cvičení

Více

Baterie protahovací. Regionální akademie Pardubického kraje

Baterie protahovací. Regionální akademie Pardubického kraje Baterie protahovací Regionální akademie Pardubického kraje Vypracoval: Radek Baťa Dis., Mgr. Tomáš Hák V Pardubicích 30.9.2016 Kontakt: bata.radek@seznam.cz, tomashak@seznam.cz Tento dokument je majetkem

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 1. 2. týden 1. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 2 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Procvičování kloubů LK - 01

Procvičování kloubů LK - 01 Procvičování kloubů LK - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Procvičování, posilování a rozvoj svalů ramen a rukou. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití:

Více

Postupy manipulace s pacienty umožňující předcházet vzniku MSD u pracovníků ve zdravotnictví

Postupy manipulace s pacienty umožňující předcházet vzniku MSD u pracovníků ve zdravotnictví 28 Postupy manipulace s pacienty umožňující předcházet vzniku MSD u pracovníků ve zdravotnictví Úvod Muskuloskeletální poruchy (MSD) související s prací jsou mezi zaměstnanci nemocnic závažným problémem,

Více

POSILOVÁNÍ S PILATES MÍČKY

POSILOVÁNÍ S PILATES MÍČKY Časopis pro všechny příznivce aktivního způsobu života 15. ročník prosinec 2011 METODICKÁ PŘÍLOHA 57 POSILOVÁNÍ S PILATES MÍČKY Text a foto: Martina Vaclová, redakce a foto na titulní straně: PaedDr. Zdeňka

Více

PŘÍLOHA č.1: Soubor cvičení pro seniory z oblasti zdravotní tělesné výchovy

PŘÍLOHA č.1: Soubor cvičení pro seniory z oblasti zdravotní tělesné výchovy PŘÍLOHA č.1: Soubor cvičení pro seniory z oblasti zdravotní tělesné výchovy Praktické rady: Poraďte se s lékařem. Cvičte pouze, když se cítíte v dobré kondici. Cviky provádějte velmi pomalu, jen do příjemného

Více

PRSA Štěpán Matek UPOZORNĚNÍ: Toto není oficiální metodika ČSPS, ale pouze stručný výtah z metodiky a dostupných videí pro Vaši inspiraci.

PRSA Štěpán Matek UPOZORNĚNÍ: Toto není oficiální metodika ČSPS, ale pouze stručný výtah z metodiky a dostupných videí pro Vaši inspiraci. PRSA Štěpán Matek UPOZORNĚNÍ: Toto není oficiální metodika ČSPS, ale pouze stručný výtah z metodiky a dostupných videí pro Vaši inspiraci. I. CELÝ ZPŮSOB Správné provedení: https://www.youtube.com/watch?v=qgz8riy-yti

Více

achylovka Ze strany na stranu překlápět kotník, nohy přes sebe Opřít koleno a křoužek lýtko

achylovka Ze strany na stranu překlápět kotník, nohy přes sebe Opřít koleno a křoužek lýtko achylovka Ze strany na stranu překlápět kotník, nohy přes sebe Opřít koleno a křoužek lýtko Opřít koleno a pohyb po celém lýtku nebo různé kroužky s pohybem po celém lýtku bérec Kočka a roluji pod sebe

Více

Korpus fikčních narativů

Korpus fikčních narativů 1 Korpus fikčních narativů prózy z 20. let Dvojí domov (1926) Vigilie (1928) Zeměžluč oddíl (1931) Letnice (1932) prózy z 30. let Děravý plášť (1934) Hranice stínu (1935) Modrá a zlatá (1938) Tvář pod

Více

CVIKY KE SNIŽOVÁNÍ HMOTNOSTI

CVIKY KE SNIŽOVÁNÍ HMOTNOSTI CVIKY KE SNIŽOVÁNÍ HMOTNOSTI Provádět tělesná cvičení efektivně je základem funkčního tréninku. Prostudujte si proto následující cviky dříve, než budete přidávat zátěž nebo provádět cvičení proti odporu.

Více

Florbalová škola Teiwaz

Florbalová škola Teiwaz Florbalová škola Teiwaz Protahování Strečink =protahování Strečink pomáhá rychlejší regeneraci svalů Strečink zvyšuje rozsah kloubní pohyblivosti a pružnosti svalů i šlach Strečink pomáhá snižovat svalovou

Více

Tvorba elektronické studijní opory. Mgr. Libuše Danielová, PhDr. H. Kisvetrová, Ph.D.

Tvorba elektronické studijní opory. Mgr. Libuše Danielová, PhDr. H. Kisvetrová, Ph.D. Tvorba elektronické studijní opory Záhlaví: Název studijního předmětu Téma Název kapitoly Autor - autoři Ošetřovatelská péče v geriatrii Rehabilitační ošetřovatelství Rehabilitační prostředky Mgr. Libuše

Více

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK Tréninkový deník na prázdniny 2014 Milý ragbisto, DOBŘE O SEBE PEČUJ Správný trénink jde ruku v ruce se správnou životosprávou a výživou. máš před sebou úžasné dva měsíce prázdnin. Zažiješ určitě spoustu

Více

Atletika. Posilování svalového aparátu

Atletika. Posilování svalového aparátu Atletika Posilování svalového aparátu http://www.shave.cz/jak-se-zbavit-pivniho-mozolu-104/ Cvičení a cviky na břicho Hodně lidí by chtělo mít na pláži krásně vyrýsované břicho. Na to potřebujete nejen

Více

Co nám neuškodí? Rozhodně vytrvalostní běh, pokud si najdeš čas, tak tří či čtyřkilometrový úsek posílí Tvoje

Co nám neuškodí? Rozhodně vytrvalostní běh, pokud si najdeš čas, tak tří či čtyřkilometrový úsek posílí Tvoje Domácí posilování Obecné Celá tato prezentace není něco, co musíte. Něco, co bude kontrolovat někdo z trenérů či rodičů. Všechno, co je tu psáno, je myšleno jen a jen pro Vaše vlastní zlepšení. Odehrály

Více

Autor: Pepa Mareš

Autor: Pepa Mareš Autor: Pepa Mareš www.pepamares.cz O mně Když jsem v roce 2002 dokončil stavárnu obor návrhářství nábytku, vůbec jsem netušil, že fitness bude obor, který by mě zajímal. Po dokončení kurzu osobního trenéra

Více

Obecné pokyny k provádění protahovacích cvičení

Obecné pokyny k provádění protahovacích cvičení Obecné pokyny k provádění protahovacích cvičení 1. Všechny cviky provádějte pomalu a plynule. 2. Pokud cvičíte ve dvojici, je velmi důležitá komunikace mezi partnery. 3. Cvik provádějte do pocitu mírného

Více

Příloha č. 1 Ukázka cvičení dle Ludmily Mojžíšové

Příloha č. 1 Ukázka cvičení dle Ludmily Mojžíšové Příloha č. 1 Ukázka cvičení dle Ludmily Mojžíšové Výchozí poloha: leh pokrčmo, kolena a chodidla asi 20 cm od sebe, paže volně podél těla Průběh: přitisknout bederní páteř, aktivace přímého břišního svalů

Více

Úroveň Opakování Efekt Začátečník 5x každá noha Posílení stehen, nohou a Středně pokročilý 10x každá noha beder. Pokročilý 15x každá noha

Úroveň Opakování Efekt Začátečník 5x každá noha Posílení stehen, nohou a Středně pokročilý 10x každá noha beder. Pokročilý 15x každá noha 159-002 Zdvihač nohou (Leg Lift) Opřete se zády o tyč a oběma rukama uchopte madlo nad hlavou. Pomalým pohybem zvedejte jednu nohu, popř. obě nohy najednou, a to až do okamžiku, kdy budou rovnoběžně se

Více

Obsah. 7. Podpora kognitivních funkcí ZÁKLADNÍ MUTACE MUTACE DĚTI

Obsah. 7. Podpora kognitivních funkcí ZÁKLADNÍ MUTACE MUTACE DĚTI Obsah 7. Podpora kognitivních funkcí ZÁKLADNÍ MUTACE Antonyma... 1 Co k sobě patří... 5 Doplnit barvy... 9 Doplnit jídlo... 11 Najděte názvy rostlin... 13 Přirovnání... 17 Přísloví... 21 Rčení... 25 Spojování

Více