Metodicke a pracovní materia ly pro rozvojove aktivity

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Metodicke a pracovní materia ly pro rozvojove aktivity"

Transkript

1 Metodicke a pracovní materia ly pro rozvojove aktivity

2 Obsah Úvod... 3 Trénink kognitivních funkcí... 4 Aktivita č. 1 Doplňování textu... 4 Aktivita č. 2 Trénink sluchové paměti... 6 Aktivita č. 3 Sluchové pexeso... 8 Aktivita č. 4 Čtení dle indicií... 9 Aktivita č. 5 Zrcadlové překreslování Aktivita č. 6 Počítání tvarů Trénink kognitivních funkcí Komunikace Aktivita č. 1 Přísloví s Aktivita č. 2 Doplňování slov Trénink funkcí horních končetin Aktivita č. 1 Základní nácvik aktivního pohybu hrubá motorika Aktivita č. 2 Základní nácvik aktivního pohybu jemná motorika Aktivita č. 3 Využití paretické končetiny v běžném životě Aktivita č. 4 Cvičení s menším míčkem Aktivita č. 5 Trénink jemné motoriky pomocí psaní na počítači Přílohy... 23

3 Úvod Příručka obsahuje výběr tréninkových materiálů a aktivit pro rozvoj funkcí potřebných pro návrat do aktivního a produktivního života osob po získaném poškození mozku. Materiály v příručce jsou vybrané na základě osvědčení při práci s klienty v rámci projektu Návraty krok za krokem. K provedení tréninkových aktivit nejsou třeba žádné speciální pomůcky lze je tedy provádět i v domácím prostředí. Nejedná se o vyčerpávající výčet všech prováděných aktivit ani přebírání materiálů z již vydaných publikací, ale o prezentaci nových osvědčených nápadů, které v rámci projektu vznikly. Další materiály především pro rozvoj řečových funkcí a samostatné mobility jsou k nahlédnutí v knihovně umístěné v prostorách centra ERGO Aktiv, o.p.s. Příručka rozšiřuje a navazuje na příručku Žijte každý den, která vznikla v rámci projektu Podpora osob po prodělané cévní mozkové příhodě v návratu na trh práce díky podpoře magistrátu hl. m. Prahy. Níže naleznete aktivity pro trénink: kognitivních funkcí, komunikace, funkcí horních končetin.

4 Trénink kognitivních funkcí Aktivita č. 1 Doplňování textu Trénované funkce: paměť, pozornost Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti, ale rozumí mluvenému slovu. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Přečtěte nahlas plné znění textu. Poté přečtete text s vynechanými slovy a pokuste se je doplnit, aniž byste se dívali na původní znění textu. Stupňování: Pro snížení obtížnosti je možné plný text přečíst dvakrát či vícekrát. Naopak pro zvýšení obtížnosti je možné čtení plného znění textu a doplňování chybějících slov proložit jinou aktivitou či rozhovorem. Varianta 1 nižší obtížnost Mach a Šebestová plný text Když si Mach s Šebestovou a Jonatánem šli jednoho dne hrát ven, potkali před jejich domem stěhovací vůz. Páni stěhováci se zdáli býti hodnými lidmi a také to dokázali, když Jonatána vynesli do třetího patra na pohovce, kterou zrovna stěhovali z auta do domu. A aby jim Mach s Šebestovou poděkovali, zařídili, aby všechen nábytek byl lehký jako pírko. Jejich radost ale přerušili nový nájemníci, kteří se tvářili zamračeně a na vše jen hudrovali. Když paní řekla, že se zvířaty nechce žít v jednom domě, vznesla se i se svým mužem do oblak, kde strávili i noc. Zpět na zem se dostanou až tehdy, když se omluví za své výroky. Ale neměli se k tomu ani trochu, dokud se nezačal zvedat vítr a odnášet je bůhví kam. Mach a Šebestová doplňování slov Když si Mach s a Jonatánem šli jednoho dne hrát ven, potkali před jejich domem stěhovací. Páni se zdáli býti hodnými lidmi a také to dokázali, když Jonatána do třetího patra na pohovce, kterou zrovna stěhovali z do domu. A aby jim s Šebestovou poděkovali, zařídili, aby nábytek byl lehký jako. Jejich radost ale přerušili noví, kteří se tvářili zamračeně a na vše jen hudrovali. Když paní řekla, že se zvířaty nechce žít v domě, vznesla se i se svým do oblak, kde strávili i noc. Zpět na se dostanou až, když se omluví za své výroky. Ale neměli se k ani trochu, dokud se zvedat vítr a odnášet je kam.

5 Varianta 2 vyšší obtížnost Počasí plný text Ve středu se přiženou bouřky s krupobitím, varují meteorologové Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silnými bouřkami. Platí pro všechny kraje vyjma Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského od středečního odpoledne do čtvrtečních dvou hodin. Nebezpečné bouřky budou souviset s přechodem brázdy nízkého tlaku vzduchu, která bude přes naše území postupovat dále k východu. "Během středečního odpoledne se začnou v Čechách od jihozápadu místy vytvářet bouřky, ojediněle doprovázené nárazy větru (kolem 70 km/h) a kroupami. Srážky v bouřkách mohou ojediněle dosáhnout 30 milimetrů," varovali meteorologové. V průběhu dne a noci na čtvrtek se budou bouřky přesouvat na Moravu. Vedle bouřek očekávají meteorologové v průběhu středy přibývání oblačnosti na zataženo a četné přeháňky. Oblačné počasí s trvalým a vydatným deštěm bude pokračovat ještě ve čtvrtek. Srážky budou postupně ustávat od jihovýchodu. Maximální teploty se dostanou pouze k 16 stupňům Celsia. Počasí doplňování slov Ve středu se přiženou s krupobitím, varují Český hydrometeorologický (ČHMÚ) vydal před silnými Platí pro všechny vyjma Zlínského a Jihomoravského od odpoledne do čtvrtečních dvou Nebezpečné budou souviset s přechodem brázdy nízkého vzduchu, která bude přes naše postupovat dále k východu. "Během středečního se začnou v Čechách od jihozápadu místy vytvářet, ojediněle nárazy (kolem 70 km/h) a kroupami. v bouřkách mohou ojediněle dosáhnout 30 milimetrů," varovali. V průběhu dne a na čtvrtek se budou bouřky na Moravu. Vedle bouřek očekávají v průběhu středy oblačnosti až zataženo a četné přeháňky. Oblačné s trvalým a vydatným bude pokračovat ve čtvrtek. Srážky postupně ustávat od jihovýchodu. teploty se dostanou pouze k 16 stupňům.

6 Aktivita č. 2 Trénink sluchové paměti Trénované funkce: paměť, pozornost Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti, ale rozumí mluvenému slovu. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Přečtěte seznam pohřešovaných osob a poté odpovězte na otázky připravené pod textem, aniž byste se opětovně dívali do seznamu pohřešovaných osob. Stupňování: Pro snížení obtížnosti je možné seznam pohřešovaných osob přečíst dvakrát či vícekrát. Naopak pro zvýšení obtížnosti je možné přečtení plného znění textu a zodpovězení otázek proložit jinou aktivitou či rozhovorem. Seznam pohřešovaných osob Marcela Blánová Věk 26 let, černé vlasy s pánským střihem, hnědé oči, výška cca 170 cm. Naposledy byla viděna minulý čtvrtek na autobusové zastávce Dvorce, když šla na návštěvu ke kamarádce. Na sobě měla červené tričko, modré džíny a bílé tenisky. Petr Wolf Věk 60 let, malý vzrůst 150 cm, podsaditá postava, šedé krátké vlasy, modré oči. Naposledy byl viděn v sobotu, když odcházel okolo jedenácté hodiny večer z restauračního zařízení U Bílého lva na plzeňské ulici, poblíž Smíchovského nádraží, domů již nedorazil. Na sobě měl černé boty, černé kalhoty, modré tričko, džínovou bundu a červenou kšiltovku. Karel Nový Mladý, 17 letý muž, pravděpodobně utekl z domova. V sobotu večer byl doma, v neděli ráno našla matka prázdný pokoj. Mladík má světlé dlouhé vlasy, které obvykle nosí v culíku, modré oči, je sportovní štíhlé postavy, celkově působí sympaticky. Bydlel na Spořilově, v současné době však není vyloučeno, že se pohybuje po celé České republice. Pravděpodobně se bude pohybovat společně se starší dívkou (cca 25 let). Adéla Bystrá 50-ti letá žena, odbarvené dlouhé vlasy, které nosí rozpuštěné, výrazné líčení, střední postavy. Žena utekla včera večer z léčebny Bohnice, pravděpodobně se bude pohybovat po centru města se svými dřívějšími přáteli. Žena může být nebezpečná. Otázky 1. Kolik je celkem pohřešovaných osob? 2. Jak se jmenuje nejstarší z pohřešovaných osob? 3. Jak vypadá paní Bystrá? 4. Co vše víte o paní Blánové? 5. Jak se jmenuje křestním jménem pan Nový? 6. Kde pan Nový bydlel? 7. Kdy a kde byl naposledy viděn pan Wolf?

7 8. Co měl pan Wolf na sobě, když byl naposledy viděn? 9. Která z pohřešovaných osob může být nebezpečná? 10. Vyjmenujte, jak se pohřešované osoby jmenují a u každé z nich si zkuste vzpomenout na co nejvíce informací.

8 Aktivita č. 3 Sluchové pexeso Trénované funkce: paměť, pozornost, sluchové vnímání, úchopy Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či ve dvou jako hru. Zatřeste vajíčkem a zkuste najít jeho dvojníka. Lze hrát jako pexeso. Stupňování: Pro snížení obtížnosti je možné seznam snížit počet vajíček a naopak. Výroba sluchového pexesa Sluchové pexeso lze vyrobit z obalů od Kinder vaíiček, které se naplní různými materiály (malé korálky, velké korálky, fazole, rýže, slunečnicová semínka, čočka či cokoli dalšího). Vždy ve dvou z vajíček je stejný materiál.

9 Aktivita č. 4 Čtení dle indicií Trénované funkce: pozornost, čtení, paměť, zraková percepce. Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti, ale rozumí mluvenému slovu a čtou. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem (asistent kontroluje správnost řešení). Přečtěte si indicie, dle kterých následně přečtěte písmena, číslice a slova pod nimi. Písmena čtěte jednotlivě nesnažte se o jejich spojení do slov. Stupňování: Níže jsou 3 varianty aktivity odstupňované dle obtížnosti. Varianta 1 nižší obtížnost Místo 1 čtěte 3, místo 3 čtěte 5, místo 2 čtěte Místo G čtěte N, místo N čtěte R, místo R čtěte T, místo 2 čtěte 8. H N B E 2 R T G 8 N G R T 8 G R N G T 6 U F K N T R G L S D T N G T I D L 2 L U T 8 R G 8 N D F L 8 K R 5 G T K R 2 8 T R G L 7 P R G N D N H T G A S L J 2 8 P Místo Z čtěte O a naopak, místo R čtěte K a naopak, místo P čtěte D a naopak. Z R A K D P R O A P K O K Z R D O K S Z R D O K S T P Z R O K L A Y O P S D K R A D K P O K D R T A D S O K J R K A Z O P D P D U A Z D R K N D B P R K P D A Varianta 2 střední obtížnost Místo R čtěte S a naopak, místo P čtěte T a naopak, místo čísel v závorkách čtěte jejich součet. Ostatní čtěte tak, jak je napsáno. H J I R S N P S J R T A (2+5) R S P (8+9) K S P H T (13+5) J H Y S T D P (9+3) P S F T M R (12+25) J R P S N T T (18+8) J T D P R S (15+8) K R P H S T R Y U (17+6) P S D R T (32+14) N D T R Y P R S (8+9) P S T J S R E T D (22+15) K L P Místo M čtěte N a naopak, místo L čtěte Z a naopak, místo sudého čísla tleskněte pravou rukou do stolu, místo písmena A tleskněte levou rukou do stolu. Ostatní čtěte tak, jak je napsáno. M A F D Z L 4 K 1 D A N L O M N 7 Z 1 L A N 9 L Z M 1 7 L P M 9 7 L P M 9 7 N Z L I A 1 3 M N 7 L 4 Z N 6 I L 8 Z 1 L M N H D R T 4 L 5 K S R A Z L N O M J P 4 L 9 J D L 1 A 8 L JH 12 J M A N P O S L 14 K 13 H D N M P 15 K N A S D L A 4 L A P K Místo slova DŮM čtěte KVĚTINA a naopak, místo slova TUŽKA čtěte TALÍŘ a naopak, místo slova STŮL čtěte VÁZA a naopak. Ostatní slova čtěte tak, jak jsou napsána.

10 DŮM LES AUTO TUŽKA KOLO VÁZA STŮL BOTA KVĚTINA NOHA PERO TALÍŘ STŮL SLUNCE TUŽKA POČÍTAČ VÁZA OKNO KVĚTINA DŮM TEČKA STŮL NŮŽ TALÍŘ TUŽKA OPAK DŮM BARÁK VÁZA TALÍŘ LŽÍCE PERNÍK STŮL KVĚTINA Varianta 3 vysoká obtížnost Přečtěte slova a písmena níže dle následujících pravidel: Místo A čtěte K a naopak Místo C čtěte P a naopak Místo 1 čtěte 5 a naopak Místo 9 čtěte 3 a naopak V případě přídavného jména přečtěte jeho pravý opak V případě podstatného jména přečtěte před podstatným jménem barvu, kterou Vám evokuje J K A 9 mladý K P O D 3 5 slunce zahrada C F hloupý 0 A 1 auto K P S Y sympatický 5 H káva 7 K 5 zdrženlivý 3 W lední medvěd O P 1 zmrzlý pes A P 3 čepice 8 T sobecký K P 6 talíř oblý strom lesklý 9 K C bdělý rty D H R C 5 důvěryhodný O P A 1 myš sláma kořeněný sytý Růže 1 P výrazný 8 T K šunka 9 O C mocný

11 Aktivita č. 5 Zrcadlové překreslování Aktivita č. 6 Počítání tvarů

12 Trénink kognitivních funkcí Komunikace Aktivita č. 1 Přísloví s Trénované funkce: výbavnost slov, řeč, dlouhodobá paměť Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti výbavnosti slov a komunikace. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Vymyslete přísloví, které obsahuje následující slovo: PES. PENÍZE DŮM HLAVA VDOLKY KŮŇ HUSA JABLKO. LES VRABEC. PŘÍTEL. RŮŽE LÁSKA Řešení: Pes, který štěká, nekouše. Bez peněz do hospody nelez. Host do domu, bůh do domu, hůl do ruky. Kdo nemá v hlavě, má v nohách. Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Darovanému koni na zuby nehleď. Dočkej času jako husa klasu. Jablko nepadá daleko od stromu. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. V nouzi poznáš přítele. Trpělivost růže přináší. Láska hory přenáší.

13 Aktivita č. 2 Doplňování slov Trénované funkce: výbavnost slov, tvorba vět, čtení, zraková percepce. Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže s výbavností slov, potíže s tvorbou vět, čtením či komunikací, ale rozumí mluvenému slov a zvládnou přečíst alespoň jednotlivá slova. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Doplňte do textu slova místo obrázků. Anička jde v pondělí poprvé do školy. Má už nachystanou. i.. Včera jsem si koupila novou.. Šla jsem do obchodu pro.,. a.. Ve. jdeme na návštěvu k..

14 Na narozeniny jsem dostala. a.. Dnes je. a večer bude chodit.,i s.. Včera jsem šla k. pro.. Dnes venku krásně svítí., zítra má., nesmím si zapomenout..

15 Včera jsem si šel koupit nový., venku začala být.. Děti staví. a jezdí na.. Mirek si koupil nové.. Zítra pojedeme. na výlet do..

16 Trénink funkcí horních končetin Aktivita č. 1 Základní nácvik aktivního pohybu hrubá motorika Trénované funkce: hybnost horních končetin hrubá motorika aktivní pohyb, svalová síla, koordinace Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin. Schopnost úchopu a jemné motoriky není pro toto cvičení podmínkou. Tímto cvičením je vhodné začít nácvik aktivního pohybu před tréninkem jemné motoriky. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Proveďte jednotlivá cvičení dle zadání níže. Je dobré, aby rozcvičku prováděla jak paretická, tak zdravá končetina. Pokud klient trpí těžší parézou, je dobré pomáhat si zdravou končetinou při provádění cviků. Následující postup je pouze jakousi inspirací. Cviky provádějte z počátku pomalu, soustřeďte se na kvalitu pohybu. Zadání 1. Srovnejte si sed, nohy spočívají celou ploskou na podloze, břicho je zpevněné, záda rovná 2. Stáhněte ramena dolů, lopatky přitáhněte dolů k páteři a vydržte po dobu 5 vteřin. Celý cvik opakujte pětkrát. 3. Chytíme ruce za lokty a děláme kruhy na jednu stranu a po chvíli na druhou. (Zdravá ruka pomáhá polohovat paretickou končetinu) 4. Chytíme ruce za lokty a zvedáme do výše očí a zpět. 5. Podávejte si míček okolo pasu z jedné ruky do druhé (pokud máte potíže míček uchopit, napodobte pouze pohyb bez míčku). 6. Propleťte prsty, natáhněte paže před sebe a pokrčujte v loktech k hrudníku a opět natáhněte 7. Posílání vzdušných polibků s nádechem přibližte ruku k ústům a poté jí s výdechem natáhněte před sebe dlaní vzhůru. 8. Opřete loket o stůl, zkontrolujte správnou polohu ramene a otáčejte předloktí dlaní k sobě a od sebe. 9. Opřete končetinu dlaní o koleno a poté se dotkněte protilehlého ramene a opět položte ruku zpět. Opakujte minimálně 5 krát. 10. Pokrčte končetinu v lokti a položte ji na hrudník, poté střídavě natahujte končetiny před sebe, jako když boxujete. V natažené poloze je končetina dlaní dolů. 11. Položte předloktí na podložku a zvedejte ruku k ústům, loket zůstává opřen o podložku. 12. Děláme krouživé pohyby v zápěstí. (v případě potřeby si dopomozte zdravou horní končetinou, ale pozor na správné držení)

17 13. Položte předloktí na stůl dlaněmi dolů a zvedejte ruku nahoru (dorzální flexe v zápěstí). 14. Sevřete prsty v pěst a opět prsty natáhneme.

18 Aktivita č. 2 Základní nácvik aktivního pohybu jemná motorika Trénované funkce: hybnost horních končetin jemná motorika aktivní pohyb, svalová síla, koordinace Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin. Pro provedení cvičení je nutná schopnost pohybu prstů. Tímto cvičením je vhodné navázat na předchozí aktivitu Základní nácvik aktivního pohybu hrubá motorika.. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Proveďte jednotlivá cvičení dle zadání níže. Z počátku provádějte cviky jednou rukou, pro větší obtížnost můžete cvičit oběma rukama současně (obě ruce stejně, nebo střídavě). Cvik opakujte desetkrát a mezi jednotlivými cviky ruku uvolněte. Cviky provádějte z počátku pomalu, soustřeďte se na kvalitu pohybu. Zadání 1. Sevřeme prsty v pěst a opět prsty natáhneme. (v případě spastické končetiny nejdříve nemusíte svírat ruku v pěst, pouze natahujte a povolujte prsty + možnost využití stimulace). 2. Položte volně ruku i s předloktím na stůl dlaní dolů. Zatlačte zápěstí do podložky, a tvarujte klenbu ruky tak, aby se dlaň nedotýkala stolu a prsty zůstaly uvolněné (jako kdybyste v dlani měli míček). 3. Palcem se postupně dotýkáme všech prstů (polštářek na polštářek): palec-ukazovák, palec-prostředník, palec-prsteník, palec-malíček. Může se postupovat několikrát dokola, či v protisměru, každá ruka zvlášť nebo obě dohromady, nebo zadávat jednotlivé prsty na přeskáčku. 4. Natažené prsty přitáhneme k sobě, dále roztáhneme prsty do vějíře a opět přitáhneme k sobě (ruce jsou stále položeny na stole). 5. Položíme ruce na stůl dlaní dolů, postupně zvedáme jednotlivé prsty. Prsty můžeme i pokrčit a dotýkat se stolu jen konečky prstů a zápěstím a ťukat jednotlivými prsty do stolu jako když hrajeme na klavír. Možnost cvičit oběma rukama současně. 6. Položte ruku malíkovou hranou na stůl, prsty zůstávají nataženy a palec směřuje ke stropu. Dotkněte se palcem stolu a opět ho vraťte do původní polohy (hýbe se pouze palec). 7. Položíme ruce na stůl dlaní dolů, sevřené prsty v pěst. Postupně z pěsti natahujeme jednotlivé prsty, až budou všechny natažené a pak je opět můžeme zkusit vrátit zpět v pěst (ruce jsou stále položené na stole). 8. Propleťte si prsty (jako když se chcete modlit). Postupně zvedejte vždy jeden prst nahoru a opět ho vraťte do propletence. Poproste někoho, aby vám ukázal na přeskáčku, který prst máte zvednout.

19 9. Počítání na prstech postupně ukazujte na prstech čísla od jedničky do desítky. Poproste někoho, aby vám zadával náhodná čísla od jedničky do desítky a ukazujte na prstech. 10. Cvrnkejte do kuličky z papíru, postupně vystřídejte všechny prsty. 11. Spojte konečky prstů obou rukou, postupně uvolněte dva protilehlé prsty a kružte s nimi (ukázka). 12. Zkoušejte rukama ukázat gesta, udělat zvuky apod. např. gesto OK spojením palce a ukazováku do tvaru písmene O, gesto se zdvižením palce nahoru, gesto tytyty zdvižením ukazováku, zatleskání, lusknutí prsty, prosení a podobně.

20 Aktivita č. 3 Využití paretické končetiny v běžném životě Trénované funkce: hybnost horních končetin a jejich využití v běžném životě Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin a zároveň nevyužívají končetinu v průběhu běžného dne jako dříve. Instrukce: Cvičení je nejlépe začlenit jako nedílnou součást běžného dne. Paretická končetina potřebuje být v pohybu nejen v době cvičení, ale také po zbývající část dne. Pokud se Vám podaří začlenit používání paretické končetiny do výkonu běžných činností, předejdete tak vzniku sekundárních komplikací vzniklých nekativitou. Níže naleznete typy na možnosti využití paretické končetiny při běžných aktivitách. Jedná se o výběr činností, se kterými může dopomoci i končetina s poměrně značným omezením hybnosti. Seznam aktivit slouží pouze jako inspirace a lze je různým způsobem obměňovat tak, aby byly v souladu s potřebami každého jedince. Seznam praktických aktivit pro využití paretické končetiny: (Seznam slouží pouze jako inspirace, seřazeno dle obtížnosti) Mytí rukou Rozsvěcení světla, otevíraní dveří, páková baterie, splachování Utírání stolu, žehlení Zametání, luxování Manipulace s většími předměty (židle, kniha, sklenice, lahev, uklízení nádobí, nákupů), míchání Ovládání televize Jídlo (rukou i příborem) Skládání prádla, mytí nádobí, nalití vody z lahve do sklenice Věšení prádla Česání, čištění zubů, osobní hygiena Zamykání dveří, otevírání pet lahve Ovládání mobilního telefonu Šití, kreslení, zavazování tkaniček, zapínání knoflíků a zipu

21 Aktivita č. 4 Cvičení s menším míčkem Trénované funkce: hybnost horních končetin Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin, ale zvládnou provést aktivní pohyb. Instrukce: Pro cvičení je zapotřebí menšího míčku (průměr cca cm) z měkkého materiálu. Ideální pomůckou je S-ball, případně je možné využít také over-ball či jiný míček. Před cvičením se posaďte a zkontrolujte, případně upravte polohu celého těla. Dále postupujte dle instrukcí. Zadání: viz Přílohy

22 Aktivita č. 5 Trénink jemné motoriky pomocí psaní na počítači Trénované funkce: jemná motorika horních končetin, koordinace prstů Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin, ale zvládnou provést aktivní pohyb včetně pohybu prstů. Instrukce: Cvičení se provádí u počítače a zaznamenává se do jakéhokoli textového editoru. Při provádění aktivity je podstatná správná poloha těla (viz. Příručka Žijte každý den ). Dále postupujte dle instrukcí. Instrukce: Cvičení pro pravou horní končetinu Malíček Ů Prsteníček L Prostředníček K Ukazováček J+H Palec mezerník j jů j jů j jů k kj k kj k kj jl jl jl jl jl ů ků ů ků ůlkj ůlkj jklů jklů ůkj ůkj ůkj klů klů klů lků lků lků ůjlk ůjlk kjlů kjlů ůjlkl ůjlkl kůl kůl hů hů hů kůh kůh Cvičení pro levou horní končetinu Malíček A Prsteníček S Prostředníček D Ukazováček F+G Palec mezerník f fa f fa f fa d fd d fd d fd s fs s fs s fs a da a da a asdf asdf fdsa fdsa adf adf adf dsa dsa dsa sda sda sda afsd afsd dfsa dfsa adsfd adsfd adafad adafad ga ga ga ga dag dag dag

23 Přílohy

24

ŽIJTE KAŽDÝ DEN. praktická cvičení a aktivty pro osoby po CMP. Koš álková O., Lupienská N., Uhlíøová J.

ŽIJTE KAŽDÝ DEN. praktická cvičení a aktivty pro osoby po CMP. Koš álková O., Lupienská N., Uhlíøová J. ŽIJTE KAŽDÝ DEN praktická cvičení a aktivty pro osoby po CMP Koš álková O., Lupienská N., Uhlíøová J. 1 Autoøi: Koš álková O., Lupienská N., Uhlíøová J. Odborná spolupráce: Jan König Poděkování Janě Náhlé

Více

PŘÍRUČKA PRO PACIENTY PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ Jak cvičit doma

PŘÍRUČKA PRO PACIENTY PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ Jak cvičit doma PŘÍRUČKA PRO PACIENTY PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ Jak cvičit doma Tato stručná příručka je určená pro pacienty po cévní mozkové příhodě, kteří absolvovali základní rehabilitaci a vrací se do domácího prostředí.

Více

Jak materiál používat?

Jak materiál používat? Přípravná třída Cílem přípravné třídy je systematicky připravovat děti ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí k bezproblémovému začlenění do vzdělávacího procesu od 1. ročníku základní školy a předcházet

Více

PARKINSONOVA NEMOC Komplexní fyzioterapeuticky pohled

PARKINSONOVA NEMOC Komplexní fyzioterapeuticky pohled PARKINSONOVA NEMOC Komplexní fyzioterapeuticky pohled Mgr. Martina Puršová doc. MUDr. Jan Roth, CSc. OBSAH Úvodní základní informace Projevy Parkinsonovy nemoci Parkinsonský syndrom Pozdní hybné komplikace

Více

Logopedická prevence v MŠ Logopedická prevence v MŠ příloha ŠVP č. 7

Logopedická prevence v MŠ Logopedická prevence v MŠ příloha ŠVP č. 7 Logopedická prevence v MŠ Příloha č. 7 Logopedická prevence v MŠ je zpracována jako metodický materiál k logopedické prevenci v předškolním zařízení. Tento metodický materiál je vypracován na podnět grantu

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA NĚMECKÉHO JAZYKA

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA NĚMECKÉHO JAZYKA ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA NĚMECKÉHO JAZYKA DĚTSKÁ KRESBA V PŘEDŠKOLNÍM OBDOBÍ A JEJÍ VLIV NA PÍSEMNÝ PROJEV ŽÁKŮ 1. TŘÍDY ZŠ DIPLOMOVÁ PRÁCE Eva Grunertová Učitelství pro

Více

Fyzioterapie u pacientů s demencí na lůžkovém oddělení

Fyzioterapie u pacientů s demencí na lůžkovém oddělení 150 151 Dlouhodobý terapeutický plán: Zvážit, zda by nestálo za to, zkusit užívat Aricept nebo podobný preparát na podporu kognitivních funkcí. Zachovávat pravidelný režim pokud možno i o víkendech, co

Více

MAXÍK. Metodika vytvořená v rámci projektu Učíme se být odpovědní

MAXÍK. Metodika vytvořená v rámci projektu Učíme se být odpovědní MAXÍK Metodika vytvořená v rámci projektu Učíme se být odpovědní Obsah Obsah...1 Informace o projektu...2 Úvod...4 Popis jednotlivých lekcí...6 1. Barvy...6 2. Geometrické tvary...7 3. Propojení barev

Více

Základní škola Nová Paka, Komenského 555. Vzdělávací program Pomocné školy č.j. 24035/97-22. Příloha k ŠVP ZŠ Nová Paka, Komenského 555.

Základní škola Nová Paka, Komenského 555. Vzdělávací program Pomocné školy č.j. 24035/97-22. Příloha k ŠVP ZŠ Nová Paka, Komenského 555. Základní škola Nová Paka, Komenského 555 Vzdělávací program Pomocné školy č.j. 24035/97-22 Příloha k ŠVP ZŠ Nová Paka, Komenského 555 Ámos ve škole OBSAH ÚVOD CÍLE A PROSTŘEDKY VÝCHOVNĚ VZDĚLÁVACÍ PRÁCE

Více

Bakalářská práce UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI

Bakalářská práce UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PEDAGOGICKÁ FAKULTA Katedra českého jazyka a literatury Bakalářská práce Jitka Vybíralová Rozvoj grafomotoriky u dětí předškolního věku v návaznosti na Rámcový vzdělávací

Více

Aktivizace nejen pro seniory

Aktivizace nejen pro seniory Učební text pro Dívčí katolické střední školy Aktivizace nejen pro seniory Blanka Kubátová - 1 - Platnéřská 4, Praha 1 Dívčí katolická střední škola, 2012 Blanka Kubátová, 2012 Vytiskla Tiskárna F&F, Praha

Více

NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění

NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění NORDIC WALKING jako významná, snadná a levná prevence mnoha civilizačních onemocnění Motto: Každý je tak starý jak se cítí, cítí se úměrně svému zdraví a zdraví má úměrně tomu, co je pro ně ochoten udělat.

Více

Co by mělo umět dítě, které jde v září do školy?

Co by mělo umět dítě, které jde v září do školy? Co by mělo umět dítě, které jde v září do školy? správně vyslovovat všechny hlásky vyřídit jednoduchý vzkaz vydržet nad zadaným úkolem a pracovat samostatně alespoň čtvrt hodiny a práci dokončit orientovat

Více

Rehabilitační vzdělávací program pomocné školy Úvod Závažným úkolem našeho speciálního školství je umožnit vzdělávání i dětem, které byly donedávna

Rehabilitační vzdělávací program pomocné školy Úvod Závažným úkolem našeho speciálního školství je umožnit vzdělávání i dětem, které byly donedávna 1 Rehabilitační vzdělávací program pomocné školy Úvod Závažným úkolem našeho speciálního školství je umožnit vzdělávání i dětem, které byly donedávna od povinné školní docházky osvobozovány. Vzhledem k

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA NĚMECKÉHO JAZYKA GRAFOMOTORICKÉ OBTÍŽE ŽÁKŮ V PRVNÍ TŘÍDĚ ZŠ A MOŽNOSTI JEJICH NÁPRAVY DIPLOMOVÁ PRÁCE Petra Mašková UČITELSTVÍ PRO 1. STUPEŇ

Více

Cvičení pro pacienty s hemofilií Kathy Mulder

Cvičení pro pacienty s hemofilií Kathy Mulder Cvičení pro pacienty s hemofilií Kathy Mulder Vydal Český svaz hemofiliků, 2009 World Federation of Hemophilia, 2006 Illustrations VHI, 1999 Povolení reprodukovat či překládat tento dokument nebo jeho

Více

Inline je in Hurá ven. Praktická příručka výcviku jízdy na inlinech

Inline je in Hurá ven. Praktická příručka výcviku jízdy na inlinech Inline je in Hurá ven Praktická příručka výcviku jízdy na inlinech Výstup řešení projektu: ALARM Identifikační kód CEZ: 04499457501 Zpracovatel: Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. (CDV) Odpovědný řešitel:

Více

základních a speciálních škol LOGICO PRIMO LOGICO PICCOLO 2014/2015

základních a speciálních škol LOGICO PRIMO LOGICO PICCOLO 2014/2015 Učební systémy pro předškolní vzdělávání v mateřských školách a pro první stupeň základních a speciálních škol LOGICO PRIMO LOGICO PICCOLO 2014/2015 www.amosek.cz 1 NOVÉ NOVÉ 2NOVINKY strana 30 2 NOVÉ

Více

Ivana a Jan Knaislovi JÓGA PRO LIDI S POSTIŽENÍM (4 - tělesné) Rozdělení příručky

Ivana a Jan Knaislovi JÓGA PRO LIDI S POSTIŽENÍM (4 - tělesné) Rozdělení příručky Ivana a Jan Knaislovi JÓGA PRO LIDI S POSTIŽENÍM (4 - tělesné) Rozdělení příručky Tato knížka chce svým čtenářům poskytnout základní informace o cvičení klasické jógy a naučit je některé jednoduché cviky,

Více

Screening a diagnostika vývojových poruch

Screening a diagnostika vývojových poruch 1. Screening a diagnostika vývojových poruch Vývojová dysfázie V poslední době významně přibývá dětí, které trpí vývojovou nemluvností čili dysfázií. Specificky narušený vývoj řeči se projevuje ztíženou

Více

Z DRAVA. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová

Z DRAVA. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová Z DRAVA Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy Mgr. Petra Lustigová Z d r a v á CVIČENÍ NA NESTABILNÍCH POMŮCKÁCH PRO MATEŘSKÉ ŠKOLY (Vhodné pro děti ve věku 4-6 let) 2. vydání PODĚKOVÁNÍ

Více

1. Úvod...3. 2. O projektu Šance pro vaše dítě...4. 3. Rodiče a děti...5. 4. Předškolní vzdělávání, školní zralost a připravenost...

1. Úvod...3. 2. O projektu Šance pro vaše dítě...4. 3. Rodiče a děti...5. 4. Předškolní vzdělávání, školní zralost a připravenost... ...pro rodiče 1. Úvod...3 2. O projektu Šance pro vaše dítě...4 3. Rodiče a děti...5 4. Předškolní vzdělávání, školní zralost a připravenost...6 5. Desatero pro rodiče...7 6. Odklad školní docházky...10

Více

Jak využívat informační a komunikační technologie u žáků s kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra

Jak využívat informační a komunikační technologie u žáků s kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra Jak využívat informační a komunikační technologie u žáků s kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra Metodologická příručka, která umožní dětem s mentální retardací a autismem využívat informační

Více

NÁVOD K POUŽITÍ. Prostudujte, prosím, podrobně tuto příručku, než začnete používát váš nový běžecký pás.

NÁVOD K POUŽITÍ. Prostudujte, prosím, podrobně tuto příručku, než začnete používát váš nový běžecký pás. NÁVOD K POUŽITÍ Prostudujte, prosím, podrobně tuto příručku, než začnete používát váš nový běžecký pás. OBSAH Důležité bezpečnostní zásady Důležité zásady týkající se připojení k elektřině Zásady uzemnění

Více

1. ZRAKOVÉ POSTIŽENÍ A OSOBNÍ ASISTENCE

1. ZRAKOVÉ POSTIŽENÍ A OSOBNÍ ASISTENCE 1. ZRAKOVÉ POSTIŽENÍ A OSOBNÍ ASISTENCE - zrakové postižení, druhy vad, funkční dopady postižení - kompenzační pomůcky pro osoby slabozraké a nevidomé - Sebeobsluha, prostorová orientace a samostatný pohyb

Více

Ondřej Matula ČESKÝ DEN. Manuál pro učitele

Ondřej Matula ČESKÝ DEN. Manuál pro učitele Ondřej Matula ČESKÝ DEN Manuál pro učitele Člověk v tísni o.p.s. Projekt Varianty 2007 Tento manuál byl financován v rámci Programů na podporu aktivit v oblasti integrace cizinců na území ČR pro rok 2007

Více

Vybrané kapitoly učiva ZŠ inspirace nejen pro dobrovolníky

Vybrané kapitoly učiva ZŠ inspirace nejen pro dobrovolníky Vybrané kapitoly učiva ZŠ inspirace nejen pro dobrovolníky Vybrané kapitoly učiva ZŠ inspirace nejen pro dobrovolníky Karolína Fojtová Vendula Karasová Alžběta Stropnická Člověk v tísni, o.p.s. 2011 Projekt

Více

Zdravá záda. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová

Zdravá záda. Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy. Mgr. Petra Lustigová Zdravá záda Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy Mgr. Petra Lustigová Cvičení na nestabilních pomůckách pro mateřské školy (Vhodné pro děti ve věku 4 6 let) Obsah I. GYMNASTICKÝ MÍČ 4 1.

Více

Jak využívat informační a komunikační technologii u žáků s kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra

Jak využívat informační a komunikační technologii u žáků s kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra Jak využívat informační a komunikační technologii u žáků s kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra Metodologická příručka, která umožní dětem s mentální retardací a autismem využívat informační

Více

Kognitivní, motorické a psychické dovednosti dětí s Di George syndromem (překlad části základních informací pro rodiče od Nadace VCFS org.

Kognitivní, motorické a psychické dovednosti dětí s Di George syndromem (překlad části základních informací pro rodiče od Nadace VCFS org. Kognitivní, motorické a psychické dovednosti dětí s Di George syndromem (překlad části základních informací pro rodiče od Nadace VCFS org.) U většiny dětí, pacientů s Di George syndromem se objevují problémy

Více