Metodicke a pracovní materia ly pro rozvojove aktivity

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Metodicke a pracovní materia ly pro rozvojove aktivity"

Transkript

1 Metodicke a pracovní materia ly pro rozvojove aktivity

2 Obsah Úvod... 3 Trénink kognitivních funkcí... 4 Aktivita č. 1 Doplňování textu... 4 Aktivita č. 2 Trénink sluchové paměti... 6 Aktivita č. 3 Sluchové pexeso... 8 Aktivita č. 4 Čtení dle indicií... 9 Aktivita č. 5 Zrcadlové překreslování Aktivita č. 6 Počítání tvarů Trénink kognitivních funkcí Komunikace Aktivita č. 1 Přísloví s Aktivita č. 2 Doplňování slov Trénink funkcí horních končetin Aktivita č. 1 Základní nácvik aktivního pohybu hrubá motorika Aktivita č. 2 Základní nácvik aktivního pohybu jemná motorika Aktivita č. 3 Využití paretické končetiny v běžném životě Aktivita č. 4 Cvičení s menším míčkem Aktivita č. 5 Trénink jemné motoriky pomocí psaní na počítači Přílohy... 23

3 Úvod Příručka obsahuje výběr tréninkových materiálů a aktivit pro rozvoj funkcí potřebných pro návrat do aktivního a produktivního života osob po získaném poškození mozku. Materiály v příručce jsou vybrané na základě osvědčení při práci s klienty v rámci projektu Návraty krok za krokem. K provedení tréninkových aktivit nejsou třeba žádné speciální pomůcky lze je tedy provádět i v domácím prostředí. Nejedná se o vyčerpávající výčet všech prováděných aktivit ani přebírání materiálů z již vydaných publikací, ale o prezentaci nových osvědčených nápadů, které v rámci projektu vznikly. Další materiály především pro rozvoj řečových funkcí a samostatné mobility jsou k nahlédnutí v knihovně umístěné v prostorách centra ERGO Aktiv, o.p.s. Příručka rozšiřuje a navazuje na příručku Žijte každý den, která vznikla v rámci projektu Podpora osob po prodělané cévní mozkové příhodě v návratu na trh práce díky podpoře magistrátu hl. m. Prahy. Níže naleznete aktivity pro trénink: kognitivních funkcí, komunikace, funkcí horních končetin.

4 Trénink kognitivních funkcí Aktivita č. 1 Doplňování textu Trénované funkce: paměť, pozornost Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti, ale rozumí mluvenému slovu. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Přečtěte nahlas plné znění textu. Poté přečtete text s vynechanými slovy a pokuste se je doplnit, aniž byste se dívali na původní znění textu. Stupňování: Pro snížení obtížnosti je možné plný text přečíst dvakrát či vícekrát. Naopak pro zvýšení obtížnosti je možné čtení plného znění textu a doplňování chybějících slov proložit jinou aktivitou či rozhovorem. Varianta 1 nižší obtížnost Mach a Šebestová plný text Když si Mach s Šebestovou a Jonatánem šli jednoho dne hrát ven, potkali před jejich domem stěhovací vůz. Páni stěhováci se zdáli býti hodnými lidmi a také to dokázali, když Jonatána vynesli do třetího patra na pohovce, kterou zrovna stěhovali z auta do domu. A aby jim Mach s Šebestovou poděkovali, zařídili, aby všechen nábytek byl lehký jako pírko. Jejich radost ale přerušili nový nájemníci, kteří se tvářili zamračeně a na vše jen hudrovali. Když paní řekla, že se zvířaty nechce žít v jednom domě, vznesla se i se svým mužem do oblak, kde strávili i noc. Zpět na zem se dostanou až tehdy, když se omluví za své výroky. Ale neměli se k tomu ani trochu, dokud se nezačal zvedat vítr a odnášet je bůhví kam. Mach a Šebestová doplňování slov Když si Mach s a Jonatánem šli jednoho dne hrát ven, potkali před jejich domem stěhovací. Páni se zdáli býti hodnými lidmi a také to dokázali, když Jonatána do třetího patra na pohovce, kterou zrovna stěhovali z do domu. A aby jim s Šebestovou poděkovali, zařídili, aby nábytek byl lehký jako. Jejich radost ale přerušili noví, kteří se tvářili zamračeně a na vše jen hudrovali. Když paní řekla, že se zvířaty nechce žít v domě, vznesla se i se svým do oblak, kde strávili i noc. Zpět na se dostanou až, když se omluví za své výroky. Ale neměli se k ani trochu, dokud se zvedat vítr a odnášet je kam.

5 Varianta 2 vyšší obtížnost Počasí plný text Ve středu se přiženou bouřky s krupobitím, varují meteorologové Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před silnými bouřkami. Platí pro všechny kraje vyjma Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a Jihomoravského od středečního odpoledne do čtvrtečních dvou hodin. Nebezpečné bouřky budou souviset s přechodem brázdy nízkého tlaku vzduchu, která bude přes naše území postupovat dále k východu. "Během středečního odpoledne se začnou v Čechách od jihozápadu místy vytvářet bouřky, ojediněle doprovázené nárazy větru (kolem 70 km/h) a kroupami. Srážky v bouřkách mohou ojediněle dosáhnout 30 milimetrů," varovali meteorologové. V průběhu dne a noci na čtvrtek se budou bouřky přesouvat na Moravu. Vedle bouřek očekávají meteorologové v průběhu středy přibývání oblačnosti na zataženo a četné přeháňky. Oblačné počasí s trvalým a vydatným deštěm bude pokračovat ještě ve čtvrtek. Srážky budou postupně ustávat od jihovýchodu. Maximální teploty se dostanou pouze k 16 stupňům Celsia. Počasí doplňování slov Ve středu se přiženou s krupobitím, varují Český hydrometeorologický (ČHMÚ) vydal před silnými Platí pro všechny vyjma Zlínského a Jihomoravského od odpoledne do čtvrtečních dvou Nebezpečné budou souviset s přechodem brázdy nízkého vzduchu, která bude přes naše postupovat dále k východu. "Během středečního se začnou v Čechách od jihozápadu místy vytvářet, ojediněle nárazy (kolem 70 km/h) a kroupami. v bouřkách mohou ojediněle dosáhnout 30 milimetrů," varovali. V průběhu dne a na čtvrtek se budou bouřky na Moravu. Vedle bouřek očekávají v průběhu středy oblačnosti až zataženo a četné přeháňky. Oblačné s trvalým a vydatným bude pokračovat ve čtvrtek. Srážky postupně ustávat od jihovýchodu. teploty se dostanou pouze k 16 stupňům.

6 Aktivita č. 2 Trénink sluchové paměti Trénované funkce: paměť, pozornost Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti, ale rozumí mluvenému slovu. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Přečtěte seznam pohřešovaných osob a poté odpovězte na otázky připravené pod textem, aniž byste se opětovně dívali do seznamu pohřešovaných osob. Stupňování: Pro snížení obtížnosti je možné seznam pohřešovaných osob přečíst dvakrát či vícekrát. Naopak pro zvýšení obtížnosti je možné přečtení plného znění textu a zodpovězení otázek proložit jinou aktivitou či rozhovorem. Seznam pohřešovaných osob Marcela Blánová Věk 26 let, černé vlasy s pánským střihem, hnědé oči, výška cca 170 cm. Naposledy byla viděna minulý čtvrtek na autobusové zastávce Dvorce, když šla na návštěvu ke kamarádce. Na sobě měla červené tričko, modré džíny a bílé tenisky. Petr Wolf Věk 60 let, malý vzrůst 150 cm, podsaditá postava, šedé krátké vlasy, modré oči. Naposledy byl viděn v sobotu, když odcházel okolo jedenácté hodiny večer z restauračního zařízení U Bílého lva na plzeňské ulici, poblíž Smíchovského nádraží, domů již nedorazil. Na sobě měl černé boty, černé kalhoty, modré tričko, džínovou bundu a červenou kšiltovku. Karel Nový Mladý, 17 letý muž, pravděpodobně utekl z domova. V sobotu večer byl doma, v neděli ráno našla matka prázdný pokoj. Mladík má světlé dlouhé vlasy, které obvykle nosí v culíku, modré oči, je sportovní štíhlé postavy, celkově působí sympaticky. Bydlel na Spořilově, v současné době však není vyloučeno, že se pohybuje po celé České republice. Pravděpodobně se bude pohybovat společně se starší dívkou (cca 25 let). Adéla Bystrá 50-ti letá žena, odbarvené dlouhé vlasy, které nosí rozpuštěné, výrazné líčení, střední postavy. Žena utekla včera večer z léčebny Bohnice, pravděpodobně se bude pohybovat po centru města se svými dřívějšími přáteli. Žena může být nebezpečná. Otázky 1. Kolik je celkem pohřešovaných osob? 2. Jak se jmenuje nejstarší z pohřešovaných osob? 3. Jak vypadá paní Bystrá? 4. Co vše víte o paní Blánové? 5. Jak se jmenuje křestním jménem pan Nový? 6. Kde pan Nový bydlel? 7. Kdy a kde byl naposledy viděn pan Wolf?

7 8. Co měl pan Wolf na sobě, když byl naposledy viděn? 9. Která z pohřešovaných osob může být nebezpečná? 10. Vyjmenujte, jak se pohřešované osoby jmenují a u každé z nich si zkuste vzpomenout na co nejvíce informací.

8 Aktivita č. 3 Sluchové pexeso Trénované funkce: paměť, pozornost, sluchové vnímání, úchopy Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či ve dvou jako hru. Zatřeste vajíčkem a zkuste najít jeho dvojníka. Lze hrát jako pexeso. Stupňování: Pro snížení obtížnosti je možné seznam snížit počet vajíček a naopak. Výroba sluchového pexesa Sluchové pexeso lze vyrobit z obalů od Kinder vaíiček, které se naplní různými materiály (malé korálky, velké korálky, fazole, rýže, slunečnicová semínka, čočka či cokoli dalšího). Vždy ve dvou z vajíček je stejný materiál.

9 Aktivita č. 4 Čtení dle indicií Trénované funkce: pozornost, čtení, paměť, zraková percepce. Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti paměti a pozornosti, ale rozumí mluvenému slovu a čtou. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem (asistent kontroluje správnost řešení). Přečtěte si indicie, dle kterých následně přečtěte písmena, číslice a slova pod nimi. Písmena čtěte jednotlivě nesnažte se o jejich spojení do slov. Stupňování: Níže jsou 3 varianty aktivity odstupňované dle obtížnosti. Varianta 1 nižší obtížnost Místo 1 čtěte 3, místo 3 čtěte 5, místo 2 čtěte Místo G čtěte N, místo N čtěte R, místo R čtěte T, místo 2 čtěte 8. H N B E 2 R T G 8 N G R T 8 G R N G T 6 U F K N T R G L S D T N G T I D L 2 L U T 8 R G 8 N D F L 8 K R 5 G T K R 2 8 T R G L 7 P R G N D N H T G A S L J 2 8 P Místo Z čtěte O a naopak, místo R čtěte K a naopak, místo P čtěte D a naopak. Z R A K D P R O A P K O K Z R D O K S Z R D O K S T P Z R O K L A Y O P S D K R A D K P O K D R T A D S O K J R K A Z O P D P D U A Z D R K N D B P R K P D A Varianta 2 střední obtížnost Místo R čtěte S a naopak, místo P čtěte T a naopak, místo čísel v závorkách čtěte jejich součet. Ostatní čtěte tak, jak je napsáno. H J I R S N P S J R T A (2+5) R S P (8+9) K S P H T (13+5) J H Y S T D P (9+3) P S F T M R (12+25) J R P S N T T (18+8) J T D P R S (15+8) K R P H S T R Y U (17+6) P S D R T (32+14) N D T R Y P R S (8+9) P S T J S R E T D (22+15) K L P Místo M čtěte N a naopak, místo L čtěte Z a naopak, místo sudého čísla tleskněte pravou rukou do stolu, místo písmena A tleskněte levou rukou do stolu. Ostatní čtěte tak, jak je napsáno. M A F D Z L 4 K 1 D A N L O M N 7 Z 1 L A N 9 L Z M 1 7 L P M 9 7 L P M 9 7 N Z L I A 1 3 M N 7 L 4 Z N 6 I L 8 Z 1 L M N H D R T 4 L 5 K S R A Z L N O M J P 4 L 9 J D L 1 A 8 L JH 12 J M A N P O S L 14 K 13 H D N M P 15 K N A S D L A 4 L A P K Místo slova DŮM čtěte KVĚTINA a naopak, místo slova TUŽKA čtěte TALÍŘ a naopak, místo slova STŮL čtěte VÁZA a naopak. Ostatní slova čtěte tak, jak jsou napsána.

10 DŮM LES AUTO TUŽKA KOLO VÁZA STŮL BOTA KVĚTINA NOHA PERO TALÍŘ STŮL SLUNCE TUŽKA POČÍTAČ VÁZA OKNO KVĚTINA DŮM TEČKA STŮL NŮŽ TALÍŘ TUŽKA OPAK DŮM BARÁK VÁZA TALÍŘ LŽÍCE PERNÍK STŮL KVĚTINA Varianta 3 vysoká obtížnost Přečtěte slova a písmena níže dle následujících pravidel: Místo A čtěte K a naopak Místo C čtěte P a naopak Místo 1 čtěte 5 a naopak Místo 9 čtěte 3 a naopak V případě přídavného jména přečtěte jeho pravý opak V případě podstatného jména přečtěte před podstatným jménem barvu, kterou Vám evokuje J K A 9 mladý K P O D 3 5 slunce zahrada C F hloupý 0 A 1 auto K P S Y sympatický 5 H káva 7 K 5 zdrženlivý 3 W lední medvěd O P 1 zmrzlý pes A P 3 čepice 8 T sobecký K P 6 talíř oblý strom lesklý 9 K C bdělý rty D H R C 5 důvěryhodný O P A 1 myš sláma kořeněný sytý Růže 1 P výrazný 8 T K šunka 9 O C mocný

11 Aktivita č. 5 Zrcadlové překreslování Aktivita č. 6 Počítání tvarů

12 Trénink kognitivních funkcí Komunikace Aktivita č. 1 Přísloví s Trénované funkce: výbavnost slov, řeč, dlouhodobá paměť Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže v oblasti výbavnosti slov a komunikace. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Vymyslete přísloví, které obsahuje následující slovo: PES. PENÍZE DŮM HLAVA VDOLKY KŮŇ HUSA JABLKO. LES VRABEC. PŘÍTEL. RŮŽE LÁSKA Řešení: Pes, který štěká, nekouše. Bez peněz do hospody nelez. Host do domu, bůh do domu, hůl do ruky. Kdo nemá v hlavě, má v nohách. Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. Darovanému koni na zuby nehleď. Dočkej času jako husa klasu. Jablko nepadá daleko od stromu. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Lepší vrabec v hrsti nežli holub na střeše. V nouzi poznáš přítele. Trpělivost růže přináší. Láska hory přenáší.

13 Aktivita č. 2 Doplňování slov Trénované funkce: výbavnost slov, tvorba vět, čtení, zraková percepce. Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby, které mají potíže s výbavností slov, potíže s tvorbou vět, čtením či komunikací, ale rozumí mluvenému slov a zvládnou přečíst alespoň jednotlivá slova. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Doplňte do textu slova místo obrázků. Anička jde v pondělí poprvé do školy. Má už nachystanou. i.. Včera jsem si koupila novou.. Šla jsem do obchodu pro.,. a.. Ve. jdeme na návštěvu k..

14 Na narozeniny jsem dostala. a.. Dnes je. a večer bude chodit.,i s.. Včera jsem šla k. pro.. Dnes venku krásně svítí., zítra má., nesmím si zapomenout..

15 Včera jsem si šel koupit nový., venku začala být.. Děti staví. a jezdí na.. Mirek si koupil nové.. Zítra pojedeme. na výlet do..

16 Trénink funkcí horních končetin Aktivita č. 1 Základní nácvik aktivního pohybu hrubá motorika Trénované funkce: hybnost horních končetin hrubá motorika aktivní pohyb, svalová síla, koordinace Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin. Schopnost úchopu a jemné motoriky není pro toto cvičení podmínkou. Tímto cvičením je vhodné začít nácvik aktivního pohybu před tréninkem jemné motoriky. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Proveďte jednotlivá cvičení dle zadání níže. Je dobré, aby rozcvičku prováděla jak paretická, tak zdravá končetina. Pokud klient trpí těžší parézou, je dobré pomáhat si zdravou končetinou při provádění cviků. Následující postup je pouze jakousi inspirací. Cviky provádějte z počátku pomalu, soustřeďte se na kvalitu pohybu. Zadání 1. Srovnejte si sed, nohy spočívají celou ploskou na podloze, břicho je zpevněné, záda rovná 2. Stáhněte ramena dolů, lopatky přitáhněte dolů k páteři a vydržte po dobu 5 vteřin. Celý cvik opakujte pětkrát. 3. Chytíme ruce za lokty a děláme kruhy na jednu stranu a po chvíli na druhou. (Zdravá ruka pomáhá polohovat paretickou končetinu) 4. Chytíme ruce za lokty a zvedáme do výše očí a zpět. 5. Podávejte si míček okolo pasu z jedné ruky do druhé (pokud máte potíže míček uchopit, napodobte pouze pohyb bez míčku). 6. Propleťte prsty, natáhněte paže před sebe a pokrčujte v loktech k hrudníku a opět natáhněte 7. Posílání vzdušných polibků s nádechem přibližte ruku k ústům a poté jí s výdechem natáhněte před sebe dlaní vzhůru. 8. Opřete loket o stůl, zkontrolujte správnou polohu ramene a otáčejte předloktí dlaní k sobě a od sebe. 9. Opřete končetinu dlaní o koleno a poté se dotkněte protilehlého ramene a opět položte ruku zpět. Opakujte minimálně 5 krát. 10. Pokrčte končetinu v lokti a položte ji na hrudník, poté střídavě natahujte končetiny před sebe, jako když boxujete. V natažené poloze je končetina dlaní dolů. 11. Položte předloktí na podložku a zvedejte ruku k ústům, loket zůstává opřen o podložku. 12. Děláme krouživé pohyby v zápěstí. (v případě potřeby si dopomozte zdravou horní končetinou, ale pozor na správné držení)

17 13. Položte předloktí na stůl dlaněmi dolů a zvedejte ruku nahoru (dorzální flexe v zápěstí). 14. Sevřete prsty v pěst a opět prsty natáhneme.

18 Aktivita č. 2 Základní nácvik aktivního pohybu jemná motorika Trénované funkce: hybnost horních končetin jemná motorika aktivní pohyb, svalová síla, koordinace Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin. Pro provedení cvičení je nutná schopnost pohybu prstů. Tímto cvičením je vhodné navázat na předchozí aktivitu Základní nácvik aktivního pohybu hrubá motorika.. Instrukce: Cvičení je možné provádět samostatně či s asistentem. Proveďte jednotlivá cvičení dle zadání níže. Z počátku provádějte cviky jednou rukou, pro větší obtížnost můžete cvičit oběma rukama současně (obě ruce stejně, nebo střídavě). Cvik opakujte desetkrát a mezi jednotlivými cviky ruku uvolněte. Cviky provádějte z počátku pomalu, soustřeďte se na kvalitu pohybu. Zadání 1. Sevřeme prsty v pěst a opět prsty natáhneme. (v případě spastické končetiny nejdříve nemusíte svírat ruku v pěst, pouze natahujte a povolujte prsty + možnost využití stimulace). 2. Položte volně ruku i s předloktím na stůl dlaní dolů. Zatlačte zápěstí do podložky, a tvarujte klenbu ruky tak, aby se dlaň nedotýkala stolu a prsty zůstaly uvolněné (jako kdybyste v dlani měli míček). 3. Palcem se postupně dotýkáme všech prstů (polštářek na polštářek): palec-ukazovák, palec-prostředník, palec-prsteník, palec-malíček. Může se postupovat několikrát dokola, či v protisměru, každá ruka zvlášť nebo obě dohromady, nebo zadávat jednotlivé prsty na přeskáčku. 4. Natažené prsty přitáhneme k sobě, dále roztáhneme prsty do vějíře a opět přitáhneme k sobě (ruce jsou stále položeny na stole). 5. Položíme ruce na stůl dlaní dolů, postupně zvedáme jednotlivé prsty. Prsty můžeme i pokrčit a dotýkat se stolu jen konečky prstů a zápěstím a ťukat jednotlivými prsty do stolu jako když hrajeme na klavír. Možnost cvičit oběma rukama současně. 6. Položte ruku malíkovou hranou na stůl, prsty zůstávají nataženy a palec směřuje ke stropu. Dotkněte se palcem stolu a opět ho vraťte do původní polohy (hýbe se pouze palec). 7. Položíme ruce na stůl dlaní dolů, sevřené prsty v pěst. Postupně z pěsti natahujeme jednotlivé prsty, až budou všechny natažené a pak je opět můžeme zkusit vrátit zpět v pěst (ruce jsou stále položené na stole). 8. Propleťte si prsty (jako když se chcete modlit). Postupně zvedejte vždy jeden prst nahoru a opět ho vraťte do propletence. Poproste někoho, aby vám ukázal na přeskáčku, který prst máte zvednout.

19 9. Počítání na prstech postupně ukazujte na prstech čísla od jedničky do desítky. Poproste někoho, aby vám zadával náhodná čísla od jedničky do desítky a ukazujte na prstech. 10. Cvrnkejte do kuličky z papíru, postupně vystřídejte všechny prsty. 11. Spojte konečky prstů obou rukou, postupně uvolněte dva protilehlé prsty a kružte s nimi (ukázka). 12. Zkoušejte rukama ukázat gesta, udělat zvuky apod. např. gesto OK spojením palce a ukazováku do tvaru písmene O, gesto se zdvižením palce nahoru, gesto tytyty zdvižením ukazováku, zatleskání, lusknutí prsty, prosení a podobně.

20 Aktivita č. 3 Využití paretické končetiny v běžném životě Trénované funkce: hybnost horních končetin a jejich využití v běžném životě Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin a zároveň nevyužívají končetinu v průběhu běžného dne jako dříve. Instrukce: Cvičení je nejlépe začlenit jako nedílnou součást běžného dne. Paretická končetina potřebuje být v pohybu nejen v době cvičení, ale také po zbývající část dne. Pokud se Vám podaří začlenit používání paretické končetiny do výkonu běžných činností, předejdete tak vzniku sekundárních komplikací vzniklých nekativitou. Níže naleznete typy na možnosti využití paretické končetiny při běžných aktivitách. Jedná se o výběr činností, se kterými může dopomoci i končetina s poměrně značným omezením hybnosti. Seznam aktivit slouží pouze jako inspirace a lze je různým způsobem obměňovat tak, aby byly v souladu s potřebami každého jedince. Seznam praktických aktivit pro využití paretické končetiny: (Seznam slouží pouze jako inspirace, seřazeno dle obtížnosti) Mytí rukou Rozsvěcení světla, otevíraní dveří, páková baterie, splachování Utírání stolu, žehlení Zametání, luxování Manipulace s většími předměty (židle, kniha, sklenice, lahev, uklízení nádobí, nákupů), míchání Ovládání televize Jídlo (rukou i příborem) Skládání prádla, mytí nádobí, nalití vody z lahve do sklenice Věšení prádla Česání, čištění zubů, osobní hygiena Zamykání dveří, otevírání pet lahve Ovládání mobilního telefonu Šití, kreslení, zavazování tkaniček, zapínání knoflíků a zipu

21 Aktivita č. 4 Cvičení s menším míčkem Trénované funkce: hybnost horních končetin Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin, ale zvládnou provést aktivní pohyb. Instrukce: Pro cvičení je zapotřebí menšího míčku (průměr cca cm) z měkkého materiálu. Ideální pomůckou je S-ball, případně je možné využít také over-ball či jiný míček. Před cvičením se posaďte a zkontrolujte, případně upravte polohu celého těla. Dále postupujte dle instrukcí. Zadání: viz Přílohy

22 Aktivita č. 5 Trénink jemné motoriky pomocí psaní na počítači Trénované funkce: jemná motorika horních končetin, koordinace prstů Pro koho je cvičení určeno: Pro osoby s hemiparézou, které mají potíže s hybností horních končetin, ale zvládnou provést aktivní pohyb včetně pohybu prstů. Instrukce: Cvičení se provádí u počítače a zaznamenává se do jakéhokoli textového editoru. Při provádění aktivity je podstatná správná poloha těla (viz. Příručka Žijte každý den ). Dále postupujte dle instrukcí. Instrukce: Cvičení pro pravou horní končetinu Malíček Ů Prsteníček L Prostředníček K Ukazováček J+H Palec mezerník j jů j jů j jů k kj k kj k kj jl jl jl jl jl ů ků ů ků ůlkj ůlkj jklů jklů ůkj ůkj ůkj klů klů klů lků lků lků ůjlk ůjlk kjlů kjlů ůjlkl ůjlkl kůl kůl hů hů hů kůh kůh Cvičení pro levou horní končetinu Malíček A Prsteníček S Prostředníček D Ukazováček F+G Palec mezerník f fa f fa f fa d fd d fd d fd s fs s fs s fs a da a da a asdf asdf fdsa fdsa adf adf adf dsa dsa dsa sda sda sda afsd afsd dfsa dfsa adsfd adsfd adafad adafad ga ga ga ga dag dag dag

23 Přílohy

24

Krční páteř vsedě. Ať už záda nebolí - uvolňovací cviky. Před cvičením...

Krční páteř vsedě. Ať už záda nebolí - uvolňovací cviky. Před cvičením... Stránka 1 z 11 Stránka 2 z 11 Ať už záda nebolí - uvolňovací cviky Pochází z letáku firmy Boehringer-Ingelheim k preparátu Movalis. Před cvičením... Krční páteř vsedě Cviky provádějte vsedě na židli s

Více

Rozcvičení prevence před zraněním

Rozcvičení prevence před zraněním Rozcvičení prevence před zraněním K vybudování dokonalé postavy je jasné, že budete potřebovat efektivní cvičení. Důležitým faktorem pro to, abyste z cvičení měli radost a vše šlo hladce, je rozcvičení.

Více

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se.

CVIČENÍ PRO MUŽE. Plynulost pohybu dbejte na to, aby byl pohyb plynulý, spíše pomalý než rychlý. Cvik provádějte tahem, ne švihem a neodrážejte se. CVIČENÍ PRO MUŽE Tréninkový plán vychází z potřeby zpevnit svalový korzet v průběhu úvodních 3 měsíců. Ve 4. A 5. měsíci se změní trénink ze zpevňovacího na kruhový, který zvyšuje vytrvalost. Zvýšený podíl

Více

Soubor kompenzačních cvičení

Soubor kompenzačních cvičení Soubor kompenzačních cvičení součást přípravy každého sportovce - silné a protažené svaly - rovnováha - pohyb, jako dárek pro každý den - způsob, jak mohu předcházet zranění soustředění plynulost kontrola

Více

KOLEKCE CVIČEBNÍCH PRVKŮ "SENIOR"

KOLEKCE CVIČEBNÍCH PRVKŮ SENIOR Tf\10 KOLEKCE CVIČEBNÍCH PRVKŮ "SENIOR",, ", ZAKLADNI CVICEBNI POKYNY Vypracováno Rehabilitačnfm ústavem Kladruby Výrobce: TR Antoš s.r.o. Na Perchtě 1631 511 01 Turnov Tel.: 481 549 368 Email: tr@trantos.cz

Více

KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK KLIK S ROZPAŽENÍM. Lze provádět od 2. týdne. Lze provádět od 7. týdne

KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK KLIK S ROZPAŽENÍM. Lze provádět od 2. týdne. Lze provádět od 7. týdne KLIKY VARIACE TŘÍČTVRTEČNÍ KLIK POČET OPAKOVÁNÍ 0 INTENZITA střední Lze provádět od. týdne Začněte na všech čtyřech, pak přeneste váhu vpřed, tak, aby byla téměř celá na pažích. Pokrčte a překřižte nohy.

Více

Cvičení s expanderem

Cvičení s expanderem 38 MÍČ A EXPANDER Cvičení s expanderem Výchozí pozice 1Posaďte se na podlahu s míčem za zády. Ujistěte se, že upínací očka pro expander jsou po stranách vašeho těla. 2Uchopte expander mezi palce a dlaně

Více

MUDr.Vlasta Rudolfová

MUDr.Vlasta Rudolfová Vadné držení těla MUDr.Vlasta Rudolfová a kolektiv Rokycany 1998 Ilustrace Bohuš Zoubek Cvičení při vadném držení těla Cvičení v lehu na zádech 1. Paty přitáhneme k hýždím, horní končetiny jsou upažené,

Více

MASÁŽE NASTÁVAJÍCÍCH MAMINEK A MIMINEK

MASÁŽE NASTÁVAJÍCÍCH MAMINEK A MIMINEK Hlava a obličej Hlava děťátka je velmi křehkou a citlivou částí těla, ještě po porodu se dále vyvíjí. Mezera mezi lebečními kostmi v horní části lebky je pokryta vazivovou membránou (nazývá se fontanela),

Více

ORTHEO DISC základní cvičební program pro záda

ORTHEO DISC základní cvičební program pro záda ORTHEO DISC základní cvičební program pro záda 2 ORTHEO DISC Návod k použití Děkujeme Vám za zakoupení tohoto výrobku. Prosím, přečtěte si pečlivě návod k obsluze. Předáváte-li tento produkt další osobě,

Více

Strečink a cvičení s míčem

Strečink a cvičení s míčem Strečink a cvičení s míčem Strečink pro hráče ledního hokeje Strečink je účinná metoda pro zlepšení pohyblivosti svalů a vazivových tkání, snižuje riziko poranění, zmenšuje svalovou bolestivost po tréninku,

Více

MUDr.Vlasta Rudolfová

MUDr.Vlasta Rudolfová Krční páteř MUDr.Vlasta Rudolfová a kolektiv Rokycany 1998 Ilustrace Bohuš Zoubek 1 Léčebná tělesná výchova ovlivňující krční páteř Potíže s krční páteří nelze ovlivnit cvičením pouze krční páteře, ale

Více

PROTAŽENÍ PÁTEŘE ODVÁDĚNÍ DOLNÍCH KONČETIN ZA HLAVU (ROLL-OVER) ZÁKLADNÍ POZICE Ležíme na zádech, paže podél těla, dlaně jsou na podložce.

PROTAŽENÍ PÁTEŘE ODVÁDĚNÍ DOLNÍCH KONČETIN ZA HLAVU (ROLL-OVER) ZÁKLADNÍ POZICE Ležíme na zádech, paže podél těla, dlaně jsou na podložce. PILATES CVIČENÍ PRO USNADNĚNÍ POČETÍ, ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ, LEHKÝ POROD A PEVNÉ PÁNEVNÍ DNO 3. Protažení páteře PROTAŽENÍ PÁTEŘE ODVÁDĚNÍ DOLNÍCH KONČETIN ZA HLAVU (ROLL-OVER) 3/1 ZÁKLADNÍ POZICE Ležíme

Více

Základní cvičení v obličejovém liftingu jsou. Část čtvrtá. Základy obličejového liftingu; procvičování jednotlivých oblastí

Základní cvičení v obličejovém liftingu jsou. Část čtvrtá. Základy obličejového liftingu; procvičování jednotlivých oblastí 67 Část čtvrtá Základy obličejového liftingu; procvičování jednotlivých oblastí Po rozcvičení přejdeme k základním cvikům. Základní cvičení v obličejovém liftingu jsou zaměřena na procvičování svalstva

Více

2. Cviky s činkami. Cviky na šíji a ramena. K 10: Tlak s jednoručními činkami v sedu

2. Cviky s činkami. Cviky na šíji a ramena. K 10: Tlak s jednoručními činkami v sedu Cviky na šíji a ramena 39 K 10: Tlak s jednoručními činkami v sedu ramenní svaly, především jejich boční část šíjové svaly a svaly zadní části paže Posaďte se vzpřímeně na židli. Paže zvedněte a ohněte

Více

Doporučené cviky po svalových skupinách

Doporučené cviky po svalových skupinách Horní část těla prsní sval Dolní část těla lýtkové svaly - šíjové svaly (trapéz. sval) - svaly ramene - svaly paží a zápěstí - hamstringy (zadní str. st.) - dolní část trupu - quadriceps (přední strana

Více

POSILOVÁNÍ S GUMOVÝMI PÁSY

POSILOVÁNÍ S GUMOVÝMI PÁSY POSILOVÁNÍ S GUMOVÝMI PÁSY Následující cvičení jsou zaměřena zejména na posílení břišních svalů, mezilopatkových svalů a hýždě. 1. Upažení vzhůru v sedu svalstvo ramen a trupu. sedněte si do středu nataženého

Více

Cvičení při chronických. žilních onemocněních

Cvičení při chronických. žilních onemocněních Cvičení při chronických Cvičení při chronických [ žilních onemocněních 2 Cvičení vstoje č. 1 Stoj čelem ke stěně. Jedna noha je předsunutá jako při vykročení. Ruce jsou opřené o stěnu. Předsunutá noha

Více

Zásobník protahovacích cviků

Zásobník protahovacích cviků Zásobník protahovacích cviků 1. Ohybače paže 1. Ohybače paže 2. Natahovače paže 3. Natahovače kyčle a ohybače kolena 4. Ohybače kyčle a natahovače kolena 5. Ohybače kyčle 6. Odtahovače a zevní rotátory

Více

13. Osmička pánví. Vyzkoušejte změnu poloh boků několikrát a spojte jednotlivé fáze do plynulého pohybu, který vytvoří osmič ku, opakujte 8x.

13. Osmička pánví. Vyzkoušejte změnu poloh boků několikrát a spojte jednotlivé fáze do plynulého pohybu, který vytvoří osmič ku, opakujte 8x. 13. Osmička pánví Výchozí pozice: Položte se na záda, paže nechte položené podél trupu, pokrčte dolní končetiny a opřete se o chodidla. Pomalu a postupně zvedněte pánev od podložky, až stehna a trup budou

Více

Osm Kusů Brokátu. Vyprávění cestovatele po mořích a horách.

Osm Kusů Brokátu. Vyprávění cestovatele po mořích a horách. Vyprávění cestovatele po mořích a horách. Osm Kusů Brokátu Zeptal jsem se, k čemu se používá. Řekl na to : "K zahnání nemoci - to je první použití. Nikdy neonemocnět - druhé. Celý život být silný muž -

Více

Zásobník protahovacích cviků

Zásobník protahovacích cviků Zásobník protahovacích cviků Obsah Úvod 1. Ohybač paže 2. Natahovače paže 3. Natahovače kyčle a ohybače kolena 4. Ohybač kyčle a natahovače kolena 5. Ohybače kyčle 6. Odtahovače a zevní rotátory kyčle

Více

. v. &(k~ ICI. r------.--- -.--..-- - GYMNASTIKA SVALU PANEVNIHO ONA. Cvik 2. Cvik 1

. v. &(k~ ICI. r------.--- -.--..-- - GYMNASTIKA SVALU PANEVNIHO ONA. Cvik 2. Cvik 1 . v. ICI, Cvik 1 4 Pokud již žena trpí problémy s udržením moči, je nutno, aby nejprve navštívila svého lékaře - gynekologa. Ten ženu vyšetří a určí, jaký druh léčby je pro ni vhodný a zda je třeba svaly

Více

Cvičení na vytrvalost

Cvičení na vytrvalost Cvičení na vytrvalost Vytrvalost přesahuje oddělené výbuchy síly, každodenní vytrvalé a výkonné využití kardiovaskulárního systému nám umožňuje cítit se silnějšími a lépe fungovat. Následující cvičení

Více

Udržovat správnou formu a cviky vykonávejte pomalu a kontrolovaně. Lokty, kolena a ramena by měly být vždy uvolněné.

Udržovat správnou formu a cviky vykonávejte pomalu a kontrolovaně. Lokty, kolena a ramena by měly být vždy uvolněné. Seznámení s Pilates Pilates formuje a posiluje střední svaly v těle. Zaměřuje se na základní posturální svaly, které udržují tělo v rovnováze poskytují podporu pro páteř. Zejména se při cvičení pilates

Více

Florbalová škola Teiwaz

Florbalová škola Teiwaz Florbalová škola Teiwaz Protahování Strečink =protahování Strečink pomáhá rychlejší regeneraci svalů Strečink zvyšuje rozsah kloubní pohyblivosti a pružnosti svalů i šlach Strečink pomáhá snižovat svalovou

Více

Elipsovité zařízení SF - 05

Elipsovité zařízení SF - 05 Elipsovité zařízení SF - 05 Cvičební a rozvoj koordinace těla Zvyšuje pohyblivost horních i dolních končetin a zlepšuje ohebnost kloubů. Pevně uchopte rukojeti oběma rukama a postavte se na pedály. Pohybujte

Více

První písanka s uvolňovacími cviky, písničkami a říkankami (pracovní list 15)

První písanka s uvolňovacími cviky, písničkami a říkankami (pracovní list 15) První písanka s uvolňovacími cviky, písničkami a říkankami (pracovní list 15) Anotace: Nácvik správného držení tužky, správného sezení, techniky psaní, uvolňovací cviky Dětský diagnostický ústav, středisko

Více

Mnoho z nás tráví spoustu pracovního času sezením u počítače. Jiní si naopak

Mnoho z nás tráví spoustu pracovního času sezením u počítače. Jiní si naopak Mnoho z nás tráví spoustu pracovního času sezením u počítače. Jiní si naopak nesednou, jak je den dlouhý, nebo vykonávají tentýž pohyb či úkon stále dokola. Právě jim strečink pomáhá ulevit od ztuhlosti

Více

Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 2. - vsedě II.

Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 2. - vsedě II. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Sedíme na zemi, pokrčíme jednu dolní končetinu tak, aby se její chodidlo dotýkalo zevnitř druhého stehna. Vnější stranu lýtka a stehna bychom

Více

Pilates Míč Návod k použití

Pilates Míč Návod k použití Pilates Míč Návod k použití Děkujeme za zakoupení našeho produktu. Upřímně doufáme, že s používáním tohoto sportovně-terapeutického náčiní budete spokojeni. Před prvním použitím si prosím přečtěte tento

Více

MUDr.Vlasta Rudolfová

MUDr.Vlasta Rudolfová Hrudní páteř MUDr.Vlasta Rudolfová a kolektiv Rokycany 1998 Ilustrace Bohuš Zoubek 1 Cvičení pro hrudní páteř. Cviky v leže na zádech 1. Leh na zádech, pokrčená kolena, celá páteř na podložce, obě lopatky

Více

Úroveň Opakování Efekt Začátečník 5x každá noha Posílení stehen, nohou a Středně pokročilý 10x každá noha beder. Pokročilý 15x každá noha

Úroveň Opakování Efekt Začátečník 5x každá noha Posílení stehen, nohou a Středně pokročilý 10x každá noha beder. Pokročilý 15x každá noha 159-002 Zdvihač nohou (Leg Lift) Opřete se zády o tyč a oběma rukama uchopte madlo nad hlavou. Pomalým pohybem zvedejte jednu nohu, popř. obě nohy najednou, a to až do okamžiku, kdy budou rovnoběžně se

Více

Procvičování kloubů LK - 01

Procvičování kloubů LK - 01 Procvičování kloubů LK - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Procvičování, posilování a rozvoj svalů ramen a rukou. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití:

Více

CVIKY S OVERBALLEM. Fyzioterapie CDT Provozovna: Úzká 201 500 03 Hradec Králové www.fyzioterapie-cdt.cz

CVIKY S OVERBALLEM. Fyzioterapie CDT Provozovna: Úzká 201 500 03 Hradec Králové www.fyzioterapie-cdt.cz CVIKY S OVERBALLEM Výchozí pozice: stoj na šířku pánve, plná váha těla spočívá na noze, která je na zemi, noha na balónku je uložena tak, aby koleno bylo stále nad patou. Ruce jsou vytočeny dlaněmi vpřed.

Více

Uvolněte se, s výdechem uchopte bližší rukou špičku nohy a pomalu ji přitahujte k bérci.

Uvolněte se, s výdechem uchopte bližší rukou špičku nohy a pomalu ji přitahujte k bérci. Strečink Před několika dny se mi dostala do rukou zajímavá publikace s názvem Strečink od Michaela J. Altera, kde je popsáno a s názornými ilustracemi vyobrazeno tři sta protahovacích cviků. V knize nenajdete

Více

Procvičování kloubů CX - 01

Procvičování kloubů CX - 01 Procvičování kloubů CX - 01 Typ produktu: Cvičení a relaxace Funkce: Posilování, rozvoj a zlepšování svalů ramen. Zlepšuje celkovou ohebnost kloubů ramen, zápěstí, loktů a klíčních kostí. Použití: Přidržte

Více

,,Škola nás baví CZ. 1.07/1.4.00/21.1342 VY_32_INOVACE_Inf..Pe.1

,,Škola nás baví CZ. 1.07/1.4.00/21.1342 VY_32_INOVACE_Inf..Pe.1 ,,Škola nás baví CZ. 1.07/1.4.00/21.1342 VY_32_INOVACE_Inf..Pe.1 Počítač a naše zdraví Informatika 1.st. Mgr. Vlasta Pecková Příprava na hodinu Téma: Počítač a naše zdraví Očekávané výstupy: -vedeme žáky

Více

Atletika. Posilování svalového aparátu

Atletika. Posilování svalového aparátu Atletika Posilování svalového aparátu http://www.shave.cz/jak-se-zbavit-pivniho-mozolu-104/ Cvičení a cviky na břicho Hodně lidí by chtělo mít na pláži krásně vyrýsované břicho. Na to potřebujete nejen

Více

PŘÍRUČKA PRO PACIENTY PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ Jak cvičit doma

PŘÍRUČKA PRO PACIENTY PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ Jak cvičit doma PŘÍRUČKA PRO PACIENTY PO CÉVNÍ MOZKOVÉ PŘÍHODĚ Jak cvičit doma Tato stručná příručka je určená pro pacienty po cévní mozkové příhodě, kteří absolvovali základní rehabilitaci a vrací se do domácího prostředí.

Více

ŽS/18 Kompenzace pohybového zatížení

ŽS/18 Kompenzace pohybového zatížení Obsah: Kompenzační uvolňovací cvičení pro volejbal (KZ 1) Kompenzační protahovací cvičení pro volejbal (KZ 2) Kompenzační posilovací cvičení pro volejbal (KZ 3) 491 Kompenzační uvolňovací cvičení pro volejbal

Více

Pěnový válec. uvolní a posílí svaly ZDRAVÍ

Pěnový válec. uvolní a posílí svaly ZDRAVÍ Pěnový válec uvolní a posílí svaly TEXT: JANA ČECHOVÁ KAŽDÝ ZNÁ POCIT TĚŽKÝCH, UNAVENÝCH NOHOU A ZATUHLÝCH SVALŮ. ROZBĚHNOUT SE V TOMTO STAVU DRUHÝ DEN PO NÁROČNÉM TRÉNINKU NENÍ ŽÁDNÁ LAHODA A TRVÁ CHVÍLI,

Více

POSILOVÁNÍ S PILATES MÍČKY

POSILOVÁNÍ S PILATES MÍČKY Časopis pro všechny příznivce aktivního způsobu života 15. ročník prosinec 2011 METODICKÁ PŘÍLOHA 57 POSILOVÁNÍ S PILATES MÍČKY Text a foto: Martina Vaclová, redakce a foto na titulní straně: PaedDr. Zdeňka

Více

Školní zralost dítěte

Školní zralost dítěte Školní zralost dítěte Školní zralost fyzická, duševní a emocionální připravenost dítěte pro vstup do školy a je výsledkem předchozí etapy vývoje dítěte Je předpokladem pro úspěšné osvojování si školních

Více

Přehled svalů Obr. 1 Svalstvo trupu při pohledu zepředu. Obr. 2 Svalstvo trupu při pohledu ze zadu

Přehled svalů Obr. 1 Svalstvo trupu při pohledu zepředu. Obr. 2 Svalstvo trupu při pohledu ze zadu Přehled svalů Obr. 1 Svalstvo trupu při pohledu zepředu Obr. 2 Svalstvo trupu při pohledu ze zadu Obr. 3 Svalstvo horní končetiny ze zadní strany Obr. 4 Svalstvo horní končetiny ze zevní strany Obr. 5

Více

ABY NÁS ZÁDA NEBOLELA. 1. díl

ABY NÁS ZÁDA NEBOLELA. 1. díl ABY NÁS ZÁDA NEBOLELA Marta Benešová, lektorka sboru žen ČASPV Obrázky: Draha Horáková 1. díl Už v době, kdy se člověk naučil chodit vzpřímeně začal zřejmě velký problém se zády a s páteří, neboť vzpřímenou

Více

Základní cviky pro rehabilitaci páteře

Základní cviky pro rehabilitaci páteře Příloha č. 2 Základní cviky pro rehabilitaci páteře 1. cvik Provedení: Leh na zádech, pokrčené nohy, chodidla i kolena od sebe na šířku pánve, ruce podél těla. Podsadíme pánev tak, že stáhneme břišní a

Více

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační cvičení - posilovací Označení materiálu: Datum vytvoření:

Více

Jestliže pro zahřátí zvolíte pohupování nebo pochodování vsedě na velkém míči, je nutné dodržet správný sed na míči.

Jestliže pro zahřátí zvolíte pohupování nebo pochodování vsedě na velkém míči, je nutné dodržet správný sed na míči. cvik 1 Jestliže pro zahřátí zvolíte pohupování nebo pochodování vsedě na velkém míči, je nutné dodržet správný sed na míči. Správný sed (nejen) na míči: kyčelní klouby jsou o trochu výše než klouby kolenní

Více

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný

Zklidňuj. MUDr.Petr Možný Zklidňuj ující dýchání MUDr.Petr Možný Příznaky hyperventilace Bušení srdce, zrychlená činnost srdce, pálení u srdce Závratě, točení hlavy; zhoršená koncentrace; rozostřené vidění; mravenčení nebo necitlivost

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 1. 2. týden 1. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 2 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

Dlouhodobě Samostatně Spolehlivě Opakovaně

Dlouhodobě Samostatně Spolehlivě Opakovaně Z obsahového hlediska je nejvýznamnější ustanovení odst. 2, z něhož vyplývá 7 kritérií, která si lze představit jako následující dvourozměrnou tabulku. Rozpoznání potřeby Provedení fyzicky obvyklým způsobem

Více

Rehabilitační program pro nemocné se závratí a poruchou rovnováhy

Rehabilitační program pro nemocné se závratí a poruchou rovnováhy Rehabilitační program pro nemocné se závratí a poruchou rovnováhy doc. MUDr. Jaroslav Jeřábek, CSc. Helen Cohem, Ed. D., Ph.D. Neuro-otologická laboratoř Neurologické kliniky dospělých 2. LF UK FN Motol

Více

1. 4. týden. Chyba č. 1 Velké rozkročení nožiček (Odborně: Hyperabdukce kyčlí)

1. 4. týden. Chyba č. 1 Velké rozkročení nožiček (Odborně: Hyperabdukce kyčlí) 1. 4. týden Chyba č. 1 Velké rozkročení nožiček (Odborně: Hyperabdukce kyčlí) - nožičky skrčené pod bříškem - úhel rozkročení je 90 (stehna svírají úhel 90 ) - skrčené nožičky a kolena směřují do stran

Více

POSILOVAČ BŘICHA AB ROLLER

POSILOVAČ BŘICHA AB ROLLER POSILOVAČ BŘICHA AB ROLLER Seznam součástek Díl Popis Počet 1 Držadlo 1 2 Tylní opěrka 1 3 Opěrka paží 2 4 Polstrování pod týl 1 5 Zajišťovací pevnostní šroub 4 6 Zajišťovací objímka 4 7 šroub 2 8 Počítač

Více

Strečink - lýtkové svaly a Achillova šlacha - 1. - vleže Strečink - lýtkové svaly a Achillova šlacha - 2. - vkleče

Strečink - lýtkové svaly a Achillova šlacha - 1. - vleže Strečink - lýtkové svaly a Achillova šlacha - 2. - vkleče Strečink - lýtkové svaly a Achillova šlacha - 1. - vleže Vleže na zádech opřeme jednu nohu celou plochou chodidla o zem a pokrčíme ji v koleně. Druhou nohu zvedneme, uchopíme ji pod kolenem a špičku chodidla

Více

Zahřívací a protahovací cviky vestoje

Zahřívací a protahovací cviky vestoje Kapitola 2 Zahřívací a protahovací cviky vestoje Zahřívací cviky vestoje a protahovací série v této kapitole tvoří základ pro ostatní cviky, protože připravují vaši mysl a tělo na různé pozice pro cvičení

Více

ABC BRANÍK STREČINK. Autor Ivana Králová

ABC BRANÍK STREČINK. Autor Ivana Králová ABC BRANÍK STREČINK Autor Ivana Králová Strečink ve fotbale a jeho význam: - kompenzační prostředek, který v rámci regenerace při pravidelné aplikaci pozitivně ovlivňuje negativní vlivy jednostranného

Více

Pravidla KORFBALU. Povinné signály rozhodčích Tato část je nedílnou součástí pravidel korfbalu ČKS. Část C. Český korfbalový svaz

Pravidla KORFBALU. Povinné signály rozhodčích Tato část je nedílnou součástí pravidel korfbalu ČKS. Část C. Český korfbalový svaz Pravidla KORFBALU Povinné signály rozhodčích Tato část je nedílnou součástí pravidel korfbalu ČKS Část C Český korfbalový svaz Platnost pravidel od 1.7.2010 1 POZNÁMKY : Tato pravidla jsou překladem anglického

Více

AC SPARTA PRAHA STREČINK

AC SPARTA PRAHA STREČINK AC SPARTA PRAHA STREČINK Význam strečinku: Zvyšování výkonnosti (projevuje se ve zvyšování efektivnosti prováděných pohybů) Udržování pružnosti svalů a šlach Předcházení svalové nerovnováze (protažení

Více

REHABILITANÍ CVIKY PRO MOBILIZACI PÁTEE

REHABILITANÍ CVIKY PRO MOBILIZACI PÁTEE REHABILITANÍ CVIKY PRO MOBILIZACI PÁTEE Posílení stabilizaních jednotek pro navrácení pátee do pvodního pirozeného zakivení. Zameno na kyfosyskoliosu. 1. Leh na zádech, celé tlo uvolnné, ruce podél tla,

Více

Stepper JETT - 6205. Návod k použití. Obsah

Stepper JETT - 6205. Návod k použití. Obsah Stepper JETT - 6205 Obsah OBSAH... 2 BEZPEČNOSTNÍ A PROVOZNÍ OPATŘENÍ... 3 POPIS A MONTÁŽ PŘÍSTROJE... 4 POUŽÍVÁNÍ... 5 CVIKY NA ZAHŘÁTÍ... 5 CVIČENÍ... 6 SPRÁVNÁ INTENZITA CVIČENÍ... 8 JAK SI ZJISTIT

Více

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK Tréninkový deník na prázdniny 2014 Milý ragbisto, DOBŘE O SEBE PEČUJ Správný trénink jde ruku v ruce se správnou životosprávou a výživou. máš před sebou úžasné dva měsíce prázdnin. Zažiješ určitě spoustu

Více

MŠ Laudova se speciálními třídami, Laudova 1030/3, 16300 Praha 6 Řepy, tel.235314514. Projekt: Předmatematická gramotnost

MŠ Laudova se speciálními třídami, Laudova 1030/3, 16300 Praha 6 Řepy, tel.235314514. Projekt: Předmatematická gramotnost MŠ Laudova se speciálními třídami, Laudova 1030/3, 16300 Praha 6 Řepy, tel.235314514 Projekt: Předmatematická gramotnost 1. Obecná východiska Rozvoj předmatematické gramotnosti je důležitý pro všestranný

Více

Obsah. 7. Podpora kognitivních funkcí ZÁKLADNÍ MUTACE MUTACE DĚTI

Obsah. 7. Podpora kognitivních funkcí ZÁKLADNÍ MUTACE MUTACE DĚTI Obsah 7. Podpora kognitivních funkcí ZÁKLADNÍ MUTACE Antonyma... 1 Co k sobě patří... 5 Doplnit barvy... 9 Doplnit jídlo... 11 Najděte názvy rostlin... 13 Přirovnání... 17 Přísloví... 21 Rčení... 25 Spojování

Více

cviceni pro zivot bez bolesti_zlom new_sestava 1 3/4/14 10:18 AM Stránka 154 Klidové vyšetření

cviceni pro zivot bez bolesti_zlom new_sestava 1 3/4/14 10:18 AM Stránka 154 Klidové vyšetření cviceni pro zivot bez bolesti_zlom new_sestava 1 3/4/14 10:18 AM Stránka 154 Klidové vyšetření n Lehněte si na zem, horní a dolní končetiny natáhněte a uvolněte, dlaně míří vzhůru. Nadechněte se a uvolněte

Více

Košťálková O., Lupienská N., Uhlířová J.

Košťálková O., Lupienská N., Uhlířová J. Metodická příručka pro osoby po cévní mozkové příhodě Košťálková O., Lupienská N., Uhlířová J. 2011 Příručka nabízí osobám po cévní mozkové příhodě, jejich blízkým či laické i odborné veřejnosti užitečné

Více

Kokyu. Stejný pohyb jako při nádechu z prvního pohybu dýchání. Když už jsou paže nahoře, provedou cirkulární pohyb při výdechu.

Kokyu. Stejný pohyb jako při nádechu z prvního pohybu dýchání. Když už jsou paže nahoře, provedou cirkulární pohyb při výdechu. Kokyu 1. Dýchání Cvičení dýchání lze rozdělit do 3 fází: První fáze zahrnuje 3 pohyby Druhý pohyb Třetí část, která má stimulovat respirační, krevní a neurovegetativní systém. 1.1 První fáze: Su no Kokyu

Více

Cardio Swing posilování kardiovaskulárního systému a spalování tuků 45

Cardio Swing posilování kardiovaskulárního systému a spalování tuků 45 44 Balance Swing 30minutový tréninkový program Cardio Swing posilování kardiovaskulárního systému a spalování tuků 45 Cardio Swing posilování kardiovaskulárního systému a spalování tuků S Balance Swing

Více

OVĚŘENO: Datum: 8.4 2013 třída: 2.KOP

OVĚŘENO: Datum: 8.4 2013 třída: 2.KOP VÝUKOVÝ MATERIÁL: VY_32_INOVACE_ DUM 9, S 20 JMÉNO AUTORA: DATUM VYTVOŘENÍ: 10.3. 2013 PRO ROČNÍK: OBORU: VZDĚLÁVACÍ OBLAST. TEMATICKÝ OKRUH: TÉMA: Bc. Blažena Nováková 2. ročník Předškolní a mimoškolní

Více

KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ. Mgr. BARBORA KRAJSOVÁ Bc. MICHAELA DARSOVÁ

KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ. Mgr. BARBORA KRAJSOVÁ Bc. MICHAELA DARSOVÁ KOMPENZAČNÍ CVIČENÍ Mgr. BARBORA KRAJSOVÁ Bc. MICHAELA DARSOVÁ ÚVOD Vlivem nerovnoměrné zátěže pohybového aparátu vznikají u hokejistů svalové dysbalance a poruchy držení těla skolióza, bederní hyperlordóza,

Více

ŽIJTE KAŽDÝ DEN. praktická cvičení a aktivty pro osoby po CMP. Koš álková O., Lupienská N., Uhlíøová J.

ŽIJTE KAŽDÝ DEN. praktická cvičení a aktivty pro osoby po CMP. Koš álková O., Lupienská N., Uhlíøová J. ŽIJTE KAŽDÝ DEN praktická cvičení a aktivty pro osoby po CMP Koš álková O., Lupienská N., Uhlíøová J. 1 Autoøi: Koš álková O., Lupienská N., Uhlíøová J. Odborná spolupráce: Jan König Poděkování Janě Náhlé

Více

Příloha č.1 Cviky podle L. Mojžíšové (1985, 1987) Rady cvičícím

Příloha č.1 Cviky podle L. Mojžíšové (1985, 1987) Rady cvičícím Příloha č.1 Cviky podle L. Mojžíšové (1985, 1987) Rady cvičícím Cviky provádějte raději z počátku s odborně vyškoleným fyzioterapeutem, který má osvědčení pro práci metodou Mojžíšové, vyvarujete se chyb

Více

Speciálně-pedagogický kruhový trénink se zaměřením na logopedickou prevenci u dětí předškolního věku

Speciálně-pedagogický kruhový trénink se zaměřením na logopedickou prevenci u dětí předškolního věku Nepovinná příloha k projektu: Speciálně-pedagogický kruhový trénink se zaměřením na logopedickou prevenci u dětí předškolního věku Soukromá mateřská škola Petrklíč Obsah přílohy: Projekt Speciálně-pedagogický

Více

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 5. 6. týden 5. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 3 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

AB REVO. Návod k použití

AB REVO. Návod k použití AB REVO CZ Děkujeme Vám za zakoupení tohoto výrobku. Před použitím si pozorně přečtěte návod k použití. Návod doporučujeme uschovat i pro pozdější nahlédnutí. Poznámka: Obrázky v návodu jsou pouze ilustrativní.

Více

10 Rehabilitační léčba

10 Rehabilitační léčba 10 Rehabilitační léčba Marcela Sekyrová Pravidelná pohybová léčba u nemocných trpících Parkinsonovou nemocí je stejně důležitá jako pravidelné podávání léků. V této kapitole uvádíme soubor cviků a rad,

Více

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační

Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0036 Název projektu: Inovace a individualizace výuky Autor: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Název materiálu: Kompenzační cvičení - protahovací Označení materiálu: Datum vytvoření:

Více

Publikace určená pro návštěvníky webu ERGIO.CZ 5 PRAKTICKÝCH TIPŮ JAK PŘEŽÍT PRACOVNÍ DEN VE ZDRAVÍ A GUIDE TO CONVERTING PROSPECTS INOT CUSTOMERS

Publikace určená pro návštěvníky webu ERGIO.CZ 5 PRAKTICKÝCH TIPŮ JAK PŘEŽÍT PRACOVNÍ DEN VE ZDRAVÍ A GUIDE TO CONVERTING PROSPECTS INOT CUSTOMERS Publikace určená pro návštěvníky webu ERGIO.CZ 5 PRAKTICKÝCH TIPŮ JAK PŘEŽÍT PRACOVNÍ DEN VE ZDRAVÍ A GUIDE TO CONVERTING PROSPECTS INOT CUSTOMERS + sl evov ý ku pón na 2 00 K č V EBOOKU SE DOZVÍTE 1.

Více

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21

Mimosezónní tréninkový plán 2015. Nadhazovači a poziční hráči 16-21 Mimosezónní tréninkový plán 2015 Nadhazovači a poziční hráči 16-21 3. 4. týden 3. týden tempo 1:0:1 sec odpočinek 1 min mezi okruhy počet opakování : 3 Pondělí Úterý Středa Čtvrtek Pátek Sobota Neděle

Více

ŽS/17 Rozvoj flexibility

ŽS/17 Rozvoj flexibility Obsah: Metody strečinku Cvičení zaměřená na svalstvo nohou (KF 1) Cvičení zaměřená na zádové svalstvo (KF 2) Cvičení zaměřená na břišní svalstvo (KF 3) Cvičení zaměřená na svalstvo pletence ramenního,

Více

ZVEDÁNÍ NOHOU NA BOKU

ZVEDÁNÍ NOHOU NA BOKU 98 POSILOVÁNÍ STŘEDU TĚLA ZVEDÁNÍ NOHOU NA BOKU CVIKY NA ZVÝŠENÍ SÍLY SVALŮ STŘEDU TĚLA Lehněte si na levý bok, pravou paži si položte pod hlavu a levou paži položte na pravé stehno. Nohy k sobě pevně

Více

Akupuntura(akupresura) na cesty

Akupuntura(akupresura) na cesty Akupuntura(akupresura) na cesty 1. Základní body TS 4 v 1. meziprstním prostoru ve výši středu 1. záprstní kosti Ž 36 tři proporcionální cuny (palce) pod čéškou, jeden prst vně od hrany holenní kosti Bod

Více

VSTUPNÍ DOTAZNÍK PRO ZÁJEMCE O POBYT A SOCIÁLNÍ SLUŽBY

VSTUPNÍ DOTAZNÍK PRO ZÁJEMCE O POBYT A SOCIÁLNÍ SLUŽBY VSTUPNÍ DOTAZNÍK PRO ZÁJEMCE O POBYT A SOCIÁLNÍ SLUŽBY Zájemce Jméno a příjmení: Datum narození: Adresa: Telefon: Rodiče nebo zákonní zástupci Jméno a příjmení: Adresa: Zaměstnání: Telefon: Typ služby,

Více

Buď fit. od narození po školu

Buď fit. od narození po školu Mudr. Věr a Kleplová Dobromila Pilná Našemu sluníčku Buď fit od narození po školu MUDr. Věra Kleplová, Dobromila Pilná, 2006 Nakladatelství ANAG, 2006 ISBN 80-7263-357-0 Obsah Obsah Předmluva...7 Členění

Více

VARIANTY POSILOVÁNÍ BŘIŠNÍCH SVALŮ VHODNÉ PRO DĚTI

VARIANTY POSILOVÁNÍ BŘIŠNÍCH SVALŮ VHODNÉ PRO DĚTI ZP leh pokrčmo, upažit poníž, dlaně vzhůru Hlava vytažena z páteře, ramena zatažena od uší, pánev v neutrální poloze dolních žeber dolů směrem k pánvi motivace pro dítě: vyfoukni váleček Vše se děje bez

Více

GYMNASTIKA SVALŮ PÁNEVNÍHO DNA

GYMNASTIKA SVALŮ PÁNEVNÍHO DNA Komu je leták určen? 2 Tento soubor cviků svalů pánevního dna je určen ženám, které trpí nekontrolovaným únikem moči, tedy inkontinencí. Jedná se o velice nepříjemnou poruchu, která vážně narušuje jejich

Více

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí

Přídavná jména. Český jazyk třída pro jazykovou přípravu. Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Přídavná jména Český jazyk třída pro jazykovou přípravu Autor: Mgr. Karla Kubíčková Základní škola Gutha-Jarkovského Kostelec nad Orlicí Slovům, která nám říkají, jak se věci, lidé nebo zvířata jmenují,

Více

Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

Cvičení podle Ludmily Mojžíšové Cvičení podle Ludmily Mojžíšové Metoda Ludmily Mojžíšové je dnes spojována především se cviky, které pomáhají ženám s problémy neplodnosti. Původně byla řada těchto kompenzačních cviků sestavena pro pacienty

Více

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz

Obličejová cvičení. aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu. Mgr. Monika Šulistová. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obličejová cvičení aneb cvičení pro krásu, svěžest a vitalitu Mgr. Monika Šulistová N a k l a d a t e l s t v í a v y d a v a t e l s t v í R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz Obsah Úvod...6

Více

tel. +420 556 300970, www.insportline.cz pre Slovensko: insportline s.r.o., Bratislavská 36, 911 05 Trenčín

tel. +420 556 300970, www.insportline.cz pre Slovensko: insportline s.r.o., Bratislavská 36, 911 05 Trenčín ávod na použití Magic gym I 1797 SERVIS A NÁHRADNÍ DÍLY ZAJIŠŤUJE DODAVATEL/ SERVIS A NÁHRADNÉ DIELY ZABEZPEČUJE DODAVATEĽ SEVEN SPORT s. r. o., Dělnická 957, 749 01 Vítkov tel. +420 556 300970, www.insportline.cz

Více

O projektu. Příklady soutěží

O projektu. Příklady soutěží O projektu AMOS TOUR je sportovně dovedostní soutěž ZŠ. V školním roce 2010/2011 probíhá jako II. ročník v MČ Prahy 1,2 a 3. Soutěž se liší proti ostatním sportovním soutěžím v tom, že zapojuje do dění

Více

Volejbalová průprava

Volejbalová průprava Volejbalová průprava Závěrečná práce v rámci školení III. třídy všestrannosti T. J. Sokol Uherské Hradiště župa Komenského Zaměření hodiny: volejbal Dne: 21. 8. 2013 Zpracoval: Předpoklady: Cvičenci: Skupina

Více

Školní zralost a příprava na školu

Školní zralost a příprava na školu Školní zralost a příprava na školu Jak poznáme, že je dítě dostatečně zralé na vstup do školy, které oblasti je dobré podpořit a kdy zvažovat odklad školní docházky Jak poznáme, že dítě začíná být zralé

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

Funkční hýžďové svaly

Funkční hýžďové svaly Funkční hýžďové svaly uleví od bolesti a zvýší výkon TEXT: DAGMAR MOSTECKÁ, WWW.BEBALANCED.CZ CHCETE ZVÝŠIT VÝKONNOST, PŘI BĚHU LÉPE VYPADAT A JEŠTĚ ULEVIT KYČLÍM A ZÁDŮM? PAK SE NAUČTE SPRÁVNĚ ZAPOJOVAT

Více

BŘICHO. Svinutí páteře neboli crunch. Cvik na přímý sval břišní. Skvělý cvik ke spálení tuků a získání plochého a svalnatého břicha.

BŘICHO. Svinutí páteře neboli crunch. Cvik na přímý sval břišní. Skvělý cvik ke spálení tuků a získání plochého a svalnatého břicha. Svinutí páteře neboli crunch Cvik na přímý sval břišní. Skvělý cvik ke spálení tuků a získání plochého a svalnatého břicha. 4 série po 0 cvicích Nekřižte prsty za hlavou, abyste nestlačovala krční svaly.

Více

Dary, které pomáhají 05/2015 Malé pomůcky (do 5000,-):

Dary, které pomáhají 05/2015 Malé pomůcky (do 5000,-): 1. IP TABLE pracovní podložka Dary, které pomáhají 05/2015 Malé pomůcky (do 5000,-): Manipulační podložka. Pokládá se na dolní končetiny sedícího uživatele. Díky vaku se speciálním jemným sypkým materiálem

Více

v dřepu mírné předsunutí jedné nohy, propnutí kotníku a lehké zatížení => protažení prstů a klenby

v dřepu mírné předsunutí jedné nohy, propnutí kotníku a lehké zatížení => protažení prstů a klenby v dřepu mírné předsunutí jedné nohy, propnutí kotníku a lehké zatížení => protažení prstů a klenby A otočení jedné nohy nártem (vč. hřebetu prstů) směrem dolů a lehké zatížení => protažení prstů a nártu

Více