ČTYŘLÍSTEK 3. ČÍSLO ÚNOR 2015

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ČTYŘLÍSTEK 3. ČÍSLO ÚNOR 2015"

Transkript

1 ČTYŘLÍSTEK 3. ČÍSLO ÚNOR 2015 Vítejte při čtení 3. čísla ČTYŘLÍSTKU.. Co vás tentokrát čeká? VALENTÝN VÝTVARNÁ SOUTĚŽ SVĚT ZVÍŘAT ZIMNÍ SPORTY ROZHOVORY S UČITELI FILMY PŘÍBĚH

2 SVÁTEK SVATÉHO VALENTÝNA 14. ÚNOR Svátek svatého Valentýna se slaví v anglosaských zemích každoročně 14. února jako svátek lásky a náklonnosti mezi intimními partnery. Je to den, kdy se tradičně posílají dárky, květiny, cukrovinky a pohlednice s tematikou stylizovaného srdce jako symbolu lásky.

3 V poslední době se tento svátek šíří i u nás v Evropě. Svátek je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do urny lásky vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho miláčkem v následujícím roce.

4 Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Den svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Luprecalia splynul s oslavami mučednictví Svatého Valentýna a vznikl tak romantický svátek, který je nyní 14. února slaven. Zvyky K Valentýnu se váže celá řada zvyků, které pomalu pronikají i do českého prostředí - a to zejména pod tlakem obchodníků. Jedná se především o společnou oslavu svátku zamilovanými páry, darování valentýnských přáníček Valentýnek nebo uzamykání zámků lásky proto, aby vám někdo vašeho milého nebo milou neukradnul. Není bez zajímavosti, že právě období Valentýna každoročně zvedá poptávku po visacích zámcích, na což reagují také výrobci, kteří nabízí visací zámečky s valentýnskými motivy.

5 JIRKOVA ENCYKLOPEDIE ANEB ZE SVĚTA ZVÍŘAT

6 ARA HYACINTOVÝ Je největším ptákem z rodu Ara a zároveň největším papouškem schopným letu. Pohlavní dospělosti dosahuje až v 7 letech života. Hnízdní v dutinách stromů, v přímořských oblastech také ve škvírách na stěnách útesů. Samice snáší 2-3 vejce, mláďata se líhnou po 28 dnech. Rodiče o mladé pečují 4 měsíce a pak je začnou přivykat na život v pralese. Mláďata mají stejné zbarvení jako dospělí. Ara je specialista na plody a ořechy různých palem, má rád také zeleninu a ovoce.

7 Jeho zobák má uzpůsobený k otevírání tvrdých ořechů. Běžně vybírá ořechy z trusu dobytka, který je částečně natráví. Ara je zranitelným druhem, celkový počet na světě je asi 4300 kusů. Od r je zapsán na seznamu CITES úplný zákaz volného obchodování. V roce 2014 byl přeřazen z kategorie ohrožený do kategorie zranitelný.

8 LEZEC OBOJŽIVELNÝ Lezec obojživelný je ryba, dýchá žábrami, přesto dokáže žít omezenou dobu na souši. Na souši dýchá pomocí kůže. Umí ulovit i hmyz. Díky jeho zvláštní kůži jen velmi těžko vysychá, proto může vydržet dlouhou dobu na souši, tedy spíš v bahnitých loužích, kde sbírá červy a hmyz. Je schopný naučit se přijímat potravu z ruky a přímo si pro ni na souš vylézt. Na těle má kobaltově modré tečky a oči tvarované do tvaru srdce. Tloušťka pokožky dosahuje pouhých dvou desetin milimetrů

9 ROZHOVORY S UČITELI

10 MGR. SIMONA ZAJKOVÁ Dobrý den. Nastala zima. Máte ji ráda? Zimu ráda nemám, protože je zima. (smích) Věnujete se zimním sportům? Jo lyžuju, lyžuju, lyžuju, lyžuju, ale občas jenom. Jsme v úvodu nového roku, roku 2015, dáváte si předsevzetí? Do nového roku si nedávám předsevzetí už několik let, protože nejsem schopná je dodržet, takže předsevzetí v žádném případě. Chtěla jste být vždy učitelkou? Je to divné, ale jo. Vzhledem k tomu, že moji oba rodiče byli učitelé, moje teta je učitelka, moje sestra je nakonec učitelka taky, takže u nás se to učitelství nějak předává z rodičů na děti a myslím si, že to bude pokračovat i dál. Takže jo, chtěla jsem být učitelka odjakživa.

11 Zeptám se na mazlíčka. Co dělají dva psi? No tak naši dva psi jsou, myslím, v pohodě. Ta menší, mladší má teďka deset měsíců. Donald bude mít 5 let. S Donaldem trénujeme, chceme letos objet velké závody, chceme se zúčastnit kvalifikačních závodů na MS republiky, takže když by se nám to povedlo, tak bychom v září jeli do Liberce, ale to se nám nepovede, zas tak dobří nejsme. Každopádně prostě trénujem, trénujem, trénujem. Mladá taky začala, má za sebou první závody. Takže takové jo super. Nakonec si dáme dotazník. Káva, nebo čaj? Káva. Kniha, nebo televize? Jak kdy. No, nevím. Dovolená u moře, nebo na horách? U moře. Bydlení ve městě, nebo na venkově? Bydlet na kraji města. Tělocvik, nebo občanka? Tělocvik. Děkuji Vám za rozhovor. Kuba Prokop

12 MGR. MARCELA ŽÍDKOVÁ. Dobrý den. Dobrý den. Máte ráda zimu? Ano, mám, jako každé roční období. Co vy a zimní sporty? Lyžuju a kdysi jsem bruslila, ale teď už jsem toho nechala. Proč? Nejspíš nemám s kým, manžel nebruslí, ale kdysi jsem jezdívala s děckama ze školy na bruslák. Jsme v úvodu roku 2015, dáváte si předsevzetí? Já si nedávám novoroční předsevzetí (smích), protože je nikdy nesplním. Máte nějakého domácího mazlíčka? Máme vodní želvu a na baráčku v Malenovicích máme dvě kočičky. Chtěla jste být vždy učitelkou?

13 Ne. (smích) V tom případě, čím jste chtěla být? Kdysi jsem chtěla studovat zubařinu, ale nějak to nevyšlo, tak jsem šla studovat učitelství, ale jsem moc spokojená, mám hodně zážitků a dobře se mi učí. Nyní tady mám pro Vás dotazník. Takže začneme první otázkou: Pijete raději čaj, nebo kávu? Čaj. Díváte se raději na televizi, nebo si přečtete knihu? Raději se koukám na televizi. Jela byste raději na dovolenou k moři, nebo na hory? Oboje, to je těžko určit. Ale nejspíš to moře. Bydlela byste raději ve městě, nebo na venkově? Určitě na venkově, je tam větší klid. Učíte raději matematiku, fyziku, nebo chemii? Nejraději asi matematiku, pak chemii a nejméně ráda fyziku. Děkuji za rozhovor, nashledanou. Nashle. Markéta Ševčíková

14 VÝTVARNÁ SOUTĚŽ ČTYŘLÍSTKU Únor pro Čtyřlístek znamenal taky vyhlášení výtvarné soutěže se zimní tematikou. Zúčastnili se žáci celého II. stupně. Každá třída si zvolila zástupce, kteří ji reprezentovali. Výtvarná technika byla libovolná, jen se všichni drželi zimního tématu. Bylo na nich, jak a co výtvarně zpracují. Práce byly vyvěšeny na II. stupni, zapojila se naše redakce, která hlídala průběh hlasování. Do hlasovacího zařízení mohli vhazovat své lístky s favoritem všichni.

15 Na konci týdne proběhlo vyhodnocení a výsledky jsou tu: 1. místo: Markéta Syrotná 9.A. ( 43 hlasů) 2. místo: Julie Lazarovová 6.B. ( 20 hlasů) 3. místo: Jarka Nováková 8. B. ( 17 hlasů) 4. místo: Natálie Gucká 7.A. ( 13 hlasů) 5. místo: Jill Nýznerová 8. B. ( 11 hlasů) 6. místo: Viki Šebestová 6.A. ( 3 hlasy) 7. místo: Vendula Paláčová 6. B., Tadeáš Papík 6.A. a Vanessa Pflegrová 9.A. ( 1 hlas) Ostatní soutěžící nezískali žádný hlas, děkujeme ale rozhodně všem, je to super, že jste do toho šli

16 FILMY Království lesních strážců Bystrá, statečná a tvrdohlavá dívka, taková je sedmnáctiletá Mary, která prožije dobrodružství, o jakém se jí nezdálo ani v nejdivočejším snu! Po návratu do rodného domu se snaží sblížit se svým otcem Bombou, který se jí odcizil. Svérázný a roztržitý profesor Bomba je posedlý zkoumáním pozoruhodné civilizace drobných lesních mužíčků žijících v lesích. Mary dochází trpělivost. Poté, co se kouzlem ocitne v tomto podivném lesním společenství, je ovšem nucena svůj pohled přehodnotit. Pokud se chce dostat zpátky domů, musí partičce zábavných zelených postaviček pomoci, uvěřit v jejich tajuplný svět a zachránit ho. Boj o záchranu lesa se však promění v boj o náš lidský svět. Díky odvaze, kterou Mary prokáže, získá nejen nazpět svého otce Bombu, ale i nové přátele. Královnu lesa - krásnou, bystrou a silnou Taru, která vždy panuje s

17 úctou a vtipem, obří housenku Nim Galů, známou svou vášní pro večírky, které rovněž nechybí moudrost a praktičnost, komediální duo hlemýždě a slimáka Hňupa a Hruba, přičemž Hrub se považuje za největšího lamače dámských srdcí v lese, ostříleného bojovníka Ronina, šéfa elitní lesní jednotky, muže s ostře řezanou tváří a suchým humorem, ochotného za svou královnu položit i život.

18 Jak vycvičit draka 2 Ostrov Blp býval místem, kde Vikingové ve dne v noci bojovali s draky. Pak však mladý snílek Škyťák vycvičil draka Bezzubku, spřátelil se s ním a hlavně všem vysvětlil, že lidé a draci mohou žít v harmonii. Příběh poskočil o pět let dopředu a z Blpu se stal v mezidobí dračí ráj, kde se lidé a draci navzájem respektují. Škyťákova největší kamarádka Astrid je hvězdou oblíbených dračích závodů, ve kterých hravě poráží ostatní vikinské teenagery, zatímco Škyťák dává přednost osamělým spanilým letům s Bezzubkou, během nichž mapují neznámá území a objevují nové světy a nové draky. Jedno z jejich dobrodružství je přivede do těžko přístupné ledové jeskyně, která je domovem stovky neznámých divokých draků. Taky se zde setkají s tajemnou Dračí jezdkyní, z které se vyklube Škyťákova dávno ztracená matka Valka. Na láskyplné objetí matky se synem ale není čas, protože nad soužitím lidí a draků se stahují mračna, která se přihnala díky Dragovi, moci chtivým a samozvaným dračím bohem", kterému slouží nafoukaný lovec draků Eret.

19

20 PEŤOVO OKÉNKO ZIMNÍ SPORTY

21 SKOKY NA LYŽÍCH Tento sport vznikl v norském Morgedalu. Od roku 1924 jsou skoky součástí ZOH. Mezi tradiční skokanské země patří Finsko, Norsko, Německo a Rakousko. Češi mezi světovými rekordmany: 1964 Dalibor Motejlek, skok 142 m Jiří Raška, skok 164 m 1983 Pavel Ploc, skok 181 m Hodnocení: vytváří se na základě součtu dvou údajů bodů za délku skoku a za stylové provedení. Každý z 5 porotců udělí skokanovi známku do 20 bodů, např. pád skokana je za mínus 7b. Jedním z našich nejvýznamnějších skokanů je Jiří Raška, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm, kde máme také 2 skokanské můstky s umělým povrchem.

22 LEDNÍ HOKEJ KDY SE POPRVÉ ZAČALO MLUVIT O HŘE PODOBNÉ NAŠEMU LEDNÍMU HOKEJI? BYLO TO V ROCE HRA SE JMENOVALA HURLEY A HRÁLA SE HLAVNĚ V IRSKU, SKOTSKU A VELKÉ BRITÁNII. BYLA PODOBNÁ DNEŠNÍMU GOLFU A HOKEJI DOHROMADY. OKOLO ROKU 1770 SE TATO HRA ROZŠÍŘILA I DO NOVÉHO SKOTSKA V KANADĚ. HRA: HRAJE SE NA 3 TŘETINY PO 20 MINUTÁCH, CELKEM TEDY 60 MINUT ČISTÉHO ČASU. HRAJE SE NA LEDOVÉ PLOŠE, NA KTEROU NASTUPIJE 6 HRÁČŮ ZA KAŽDÝ TÝM. CÍLEM JE VSTŘELIT CO NEJVÍCE GÓLŮ DO SOUPEŘOVY BRANKY. HRAJE SE S TVRDÝM GUMOVÝM KOTOUČEM PUKEM. VÝSLEDKY NAŠICH HOKEJISTŮ: MISTROVSTVÍ SVĚTA 22 ÚČASTÍ ( 1996, 1999, 2000, 2001, 2005, 2010) SVĚTOVÝ POHÁR 2 ÚČASTI, NEJ VÝSLEDEK SEMIFINÁLE 2004 OLYMPIJSKÉ HRY 6 ÚČASTÍ, 1. MÍSTO 1998

23 CURLING HISTORIE: První zmínky o hře pocházejí ze Skotska z 16. století. Mezinárodní úrovně dosáhla tato hra až v roce 1986, kdy vznikla Mezinárodní curlingová federace. Dnes je největší velmocí Kanada. Na OH se Curling objevil už v letech 1924 a Pak se vytratil a na OH se vrátil v japonském Naganu v roce HRA: Hrají proti sobě 2 čtyřčlenná družstva. Cílem je poslat kameny do tzv. kruhu, aby byly co nejblíže středu. VYBAVENÍ: 1. Speciální boty, které mají jednu skluznou a jednu neskluznou podrážku. 2. Curlingové kameny vyrobené ze žuly, které mohou vážit až 20 kg. 3. Koště. Tím hráči podle potřeby před jedoucím kamenem zametají led.

24 RYCHLOBRUSLENÍ Je individuální olympijský sport, ve kterém se závodí v bruslení na čas. Koná se na oválných ledových drahách. Počátky sahají do roku HISTORIE: Ve Skandinávii a v Nizozemsku si lidé připevňovali kosti na boty a klouzali se s jejich pomocí po zamrzlých vodních plochách už od středověku. Někdy v 16. Století přestalo být bruslení pouhou formou přepravy a začalo být zábavou. KATEGORIE: Speed skating Oválná dráha je dlouhá 400m, závodí se ve dvojicích, ale rozhodující je dosažený čas. Short track V ČR se rozvíjí od roku Závodí se na běžných zimních stadionech, kdy se na ploše 30x60m vyznačí ovál dlouhý 111 m. Naše dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková

25 BIATLON Kombinuje běh na lyžích a střelbu z malorážní pušky HISTORIE: Počátky sahají do středověku, kdy šlo hlavně o přežití než o sportovní vyžití. Později se využíval za vojenskými účely. Tradice se udržela až do roku Běh vojenských hlídek byl poté zařazen na OH jako ukázková disciplína. NĚKTERÉ Z DISCIPLÍN: Vytrvalostní závod Závod jednotlivců: Muži jedou 20km, ženy 15km, startují ve 30 vteřinových intervalech. Za netrefenou ránu je přirážka 1 minutu, ta se přičte k výslednému běžeckému času. Sprint Muži jedou 10 km, ženy 7,5 km. Za každou netrefenou ránu je nutné proběhnout navíc jedno trestné kolo o délce 150 m. Část české reprezentace: Gábina Soukalová, Veronika Vítková, Ondřej Moravec, Jaroslav Soukup

26 O co vlastně půjde? PŘÍBĚH Na začátku jsme chtěli se třídou 8.B. vytvořit příběh celé třídy, zadali jsme si prostředí, vymysleli hlavní postavu a zápletku. Nakonec nevznikl příběh jeden, ale hned několik. V tomto čísle se s vámi chceme podělit o příběh Markéty Ševčíkové. V každém čísle Vám nabídneme jeden a sami můžete posoudit, který se nejvíce povedl, ve kterém je to správné napětí, které k příběhu, tedy k tomu dobrodružnému, patří..

27 BRUNO A OREL Jmenuji se Bruno. Probouzím se, ale neotvírám oči. Zatím přemýšlím. Najednou ale slyším, jak něco dopadlo na zem. Leknutím otevřu oči a zjistím, že vedle mě se objevil obrovský, ale přesto nádherný orel. O orla jsem se ale náhle nezajímal, protože sice zvířata zkoumám, ale raději mám přírodu. Když vidím tak nádherný les, chce se mi až plakat. Všude je tráva zelenější a květy barevnější. Vstávám, abych si vše mohl prohlédnout zblízka. Když jsem si prohlédl přírodu, jdu se podívat zpátky za orlem. Ale jdu dlouho, protože jsem přírodu zkoumal do nejmenších detailů a vzdálil jsem se od místa, kde orel ležel. Najednou mě napadne: Co tu vlastně dělám? Jak jsem se sem vlastně dostal? A proč jdu za tím orlem, když o něm vůbec nic nevím. Neublíží mi? Na chvíli se zastavím, protože mě tíha nezodpovězených otázek svazuje. Sednu si k nedalekému jezírku na kámen a znova přemýšlím. Dělám to často, pomyslím si a vím to o sobě. A taky o sobě vím, že jsem nezkrotně zvědavý, takže se po chvilce rozhodnu jít za tím abnormálně velkým orlem.

28 Dojdu k němu a prohlížím si ho, jestli nemá nějaké zranění. Díkybohu jsem nic nenašel, ale bohužel ani tep. Zpanikařil jsem, ani nevím proč, vždyť s ním nemám nic společného. Snažím se ho oživit, no, spíše přemýšlím, jak na to. Pořád mám ruku na tepu, abych mohl kontrolovat a doufat, že se třeba stane zázrak. Najednou: Bum, bum a pak zase nic. Takhle se to opakuje a já nevěřím vlastním prstům. Uvědomuji si, že se ty intervaly zrychlují a za chvíli orel dokonce i pravidelně dýchá. Jsem hrozně rád, ale radost mě za chvíli přejde. Orel vzlétne a já jen zírám na to obrovské rozpětí křídel, uskočím a začnu utíkat. Běžec ale nejsem, a tak asi po kilometru už opravdu nemůžu a upadnu na zem. Probouzím se a připadám si, jako bych spal tři dny. Nemůžu vstát a bolí mě celé tělo. Pomalu vstávám a vidím, jak na mě kouká orel. Chci znovu utéct, ale on mě zastaví. Neutíkej, chci ti vysvětlit, co se to tady děje. Ani nevím, proč, ale věřím mu, i když je absolutně nemožné, aby orel mluvil, ale budiž, nejspíš se mi to všechno jen zdá Orel začal mluvit o tom, jak ho na zem svrhli bohové a že jsme práce v zemi zvané Limerie. Prý tady žijí zvířata, která byla také svržena bohy a taky umí mluvit. Tak co tu dělám já, když jsem člověk?, zeptám se. Orel odpověděl: Bohové mi řekli, že se v Limerii objevil člověk a vzhledem k tomu, že já jsem strážce celé země, nemohli uvěřit, že nevím, co tady děláš. Mysleli, že lžu, že tě schovávám nebo kryju, a tak jejich poslední slova byla, ať se postarám o to, abys zmizel, jinak už se nikdy nesmím vrátit nahoru mezi ně. Byl jsem zmatený Není tu někdo, kdo by mohl vědět, co tu dělám?, zeptal jsem se. Jistě, že je, ale zvířata mne nemají ráda, protože jsem to byl vždy já, kdo je navrhl bohům, aby je svrhli tady na zem, teď jsem ve stejné situaci i já. Budu rád, když to tady mezi nimi přežiju. Stáhnul se mi žaludek. Jak to myslíš?, zakoktal jsem. No, většina zde byla vyhnána s tím, že už se nikdy nevrátí zpátky a určitě se najde spousta pomstychtivých zvířat. Chceš mi říct, že tu můžu i umřít?, ptám se vyděšeně. Orel kývnul hlavou. Ale proč já? Vždyť jsem nic neprovedl, ani nevím, co tu vlastně dělám a jak jsem se tu ocitl. To tebe nemají rádi, to ty jsi je nominoval na trosečníky tohoto světa. Ne já. To je pravda, ale zvířata nemají ráda nikoho, s kým mě uvidí. V tom případě, když odejdu.., přemýšlel jsem. Najednou nás přeruší hlas: Moji drazí přátelé, v Limerii je člověk. Když ho chytnete a zabijete, budete odměněni navrácením se zpět k bohům. Jsem v háji, takže teď mě zabiješ?, ptám se se orla. Ne, řekl. Kdysi jsem podobný případ řešil, už tu jednou vlastně člověk byl, dostal se odsud a po celou dobu měl u sebe zápisník, dělal si zápisky pro případ, že by se tu ještě někdy člověk objevil.. Skvělá zpráva, zaradoval jsem se, Kde jsou ty zápisky? S nimi se můžu dostat pryč. Všechny zápisky vzal lev, který tu teď žije. Víš, jak se k němu dostaneme? Vím, ale musíme si dát velký pozor..

29 Vyšli jsme. Není to tak daleko, říká orel, už jdeme skoro den a já si říkám: Potřebuji jíst a pít, jinak cestu nepřežiju. Schovej se tam do té jeskyně a založ oheň, nikdo by tě nemusel vidět, já zatím seženu něco k jídlu, řekl orel. Poslechnu, jdu najít nějaké dřevo, suchou trávu a dva kameny. Jakmile jsem všechno měl, schoval jsem se do jeskyně, kde na mě ovšem čekalo překvapení. Medvěd. Velký hnědý medvěd, co ze mě ani na chvíli nespustil oči. Já se na něj ale nedívám. Pustím všechny věci a utíkám, co mi síly stačí., když vtom mě něco zeshora drapne a já se najednou vznáším. Na okamžik si oddechnu, ale to není můj orel, je to jiný pták, který mě někam unáší. Aby to bylo ještě lepší, neletíme dopředu, ale někam nahoru. Takhle nechci umřít, takhle ne. Padám dolů a pomalu se loučím se životem. Dopadnu a bolí to. Nemůžu dýchat. Aha, dopadl jsem do vody, vyplavu nahoru a zhluboka se nadechnu. Slyším ohlušující zvuk, jakoby z oblohy. Zase mám ten hrozný pocit strachu o orla, tak se vydám za zvukem. Přede mnou bojují dva ptáci. Jeden z nich je můj orel a ten druhý je pták, který mě unesl. Druhý pták ječí, až si musím zacpat uši, ale za chvíli už nic neslyším a ten barevný pták padá k zemi a propadne se do ní. Orel přilétne a ptá se mě, jestli jsem v pořádku. Poté vyrážíme zpátky k jeskyni. Jsem zvědav, jestli tam medvěd ještě je. Jeskyně je prázdná, rozděláme oheň a orel přináší jídlo. Rozdělíme se napůl, říká a jí syrové maso. Já bohužel musím počkat na jeho upečení na ohni. Vedle jeskyně je jezírko, napijeme se a vyrážíme za lvem. Když jsme na místě, vymýšlíme plán. Počkáme, až půjde lev pro něco k snědku, já se tam vplížím a ukradnu zápisník, navrhuje orel. Lev si ale dává na čas. Přijde za chvíli, řekl orel. Jak to víš?, podivil jsem se. Jsem přeci správce celé země, patří k tomu i umění číst myšlenky, odpověděl orel. Jsem unavený, usínám

30 Ráno mě orel budí: Vstávej, lev už odchází. Počkáme a pak se vplížíme do jeskyně. Hledáme zápisník, když ho najdeme, zjišťuju, že je starý tak 250 let. Ale nákresy jsou jasné, jak si je prohlížím, dojde mi, že vchod do mého normálního světa vede právě z této jeskyně. Tak proto si lev zápisky tak hlídá, ví, že vchod se nachází právě zde. Honem jdi ke vchodu, řekne orel. Najednou se ozve zahřmění a lev se vrací a vrhá se na mě. Orel se ale mezi nás postaví a lev ho škrábne přímo do hrudníku. Orel zakřičí bolestí a zařve na mě: Utíkej! O mě se nestarej, lva zdržím, ty rychle odejdi z Limerie. Sbohem, orle, ještě se jednou ohlédnu a utíkám pryč. Děkuji za pomoc, nezapomenu na tebe.. Podle nákresu jdu dolů do jeskyně a přitom ještě za sebou slyším ohlušující zvuky boje mezi těmi dvěma. Už jsem u portálu, je modrý se zelenými záblesky. Najednou uslyším hrozný řev, který byl slyšet přes celou jeskyni a pak lev zařve svým typickým řevem, až mi vyhrknou slzy do očí. Orel mě chránil a zemřel kvůli mně. Z posledních sil projdu portálem a ocitnu se u sebe doma v křesle a brečím Nevím, jestli to byl sen, nebo ne, ale jedno vím jistě, že ty zápisky v mé ruce skutečné jsou a že jednou najdu způsob, jak se do Limerie vrátit a svého orla pomstít..

Valentýn. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Irena Mgr. Paulová, Irena Paulová Mgr.

Valentýn. Základní škola Kladno, Vašatova 1438 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Irena Mgr. Paulová, Irena Paulová Mgr. VY_32_INOVACE_PRV_487 S2 Valentýn Autor: Irena Paulová, Mgr. Použití: 2. ročník Datum vypracování: 2. 2. 2013 Datum pilotáže: 14. 2. 2013 Metodika: Učitel prostřednictvím textu a obrázků seznámí děti s

Více

ZOH SOČI ČT SPORT. XXII. zimní olympijské hry 2014 Soči programové schéma ČT SPORT

ZOH SOČI ČT SPORT. XXII. zimní olympijské hry 2014 Soči programové schéma ČT SPORT ČT SPORT XXII. zimní olympijské hry 2014 Soči programové schéma ČT SPORT ZOH SOČI DATUM ČAS DISCIPLÍNA AKCE ČT 6. 2. 2014 15:00 JÍZDA V BOULÍCH kvalifikace 15:45 SNOWBOARDING, KVALIFIKACE SLOPESTYLE 16:30

Více

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů.

Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Bertil stál u okna a díval se ven. Začalo se smrákat. Venku byla mlha, zima a ošklivo. Bertil čekal na maminku a na tatínka, až se vrátí domů. Čekal tak toužebně, že by nebylo divu, kdyby se objevili ve

Více

Velké a malé příběhy moderních dějin

Velké a malé příběhy moderních dějin Gabriela Juříčková Zpovídaní mé babičky Boženy Žižkové, narozené v roce 1939 Autorka: Gabriela Juříčková Už by nechtěla vrátit komunisty, přitom všude jinde pořád slyším, jak prý tehdy bylo líp. Datum

Více

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída

PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída PROSINEC 2012 Pohádka o Vánocích Jiří Kovář 9.třída V jedné malé chaloupce žila babička dědeček a jeden malý kluk jménem Toník. Blížily se Vánoce a Toník byl čím dál víc nedočkavý, až do té doby když k

Více

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi!

Soused konečně otevřel dveře a řekl, aby byl zticha a nebudil mu děti: Dám ti třeba i dva chleby, jen rychle zase jdi! JEŽÍŠ UČITEL Když začal Ježíš kázat, učil lidi, co mají dělat, aby byli dobří, a aby jim za to Pán Bůh žehnal. Říkal lidem: Máte v nebi dobrého Otce. Mějte ho rádi a takto se k němu modlete: Otče náš,

Více

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03

HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 HASIČSKÉ VÁVROVICKÉ NOVINY 2014 03 SLOVO ÚVODEM Je tady průběh dalšího týdne a s ním přichází i náš bulvár. Opět jsme si pro Vás připravili drby z našich Vávrovických hasičských řad a nově i slibovaný

Více

Zimní olympijské hry Vancouver 2010 v České televizi

Zimní olympijské hry Vancouver 2010 v České televizi Zimní olympijské hry Vancouver 2010 v České televizi (časy vysílání přímých přenosů a záznamů jsou orientační a mohou být aktuálně měněny) PÁTEK 12.2. 2010 DEN 1 SO 13.2. 2010 2:00 STUDIO SO 13.2. 2010

Více

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři

ČTĚTE NÁS!! ...a další články... Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři !! ČASOPIS NIŽŠÍHO STUPNĚ WICHTERLOVA GYMNÁZIA ČTĚTE NÁS!! Do kin přichází Čtyřlístek, k nám všem Vánoce a zvyky s nimi svázané. Představí se hned dva redaktoři a my vám odhalíme další literární a výtvarné

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř.

Na úvod. Tereza Huterová, 9. tř. Na úvod Speciál. Speciál? Speciál! Právě jste nahlédli do speciálního čísla našeho časopisu. Vítáme vás a jsme rádi za vaši přízeň. Redakci Twistu ovládli Mikuláši a andělé samozřejmě i čertíci. Ti se

Více

Cesta života / Cesta lásky

Cesta života / Cesta lásky Kudy do nebe Cesta života / Cesta lásky Cesta života Smyslem života není jen někam jít. Chceme-li, aby náš život měl smysl, je třeba mít cíl, který stojí za to, abychom kvůli němu občas museli překonat

Více

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce:

Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Do soutěže bylo zasláno více než 30 prací. Vítězné práce: Někteří se ptají, co by dělali s knihou. Já se spíš ptám, co bych dělal bez knihy. Ivo Ondráček SPgŠ Znojmo Jaro, léto, podzim, zima, číst si knížku

Více

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka

Výsluňský. plátek LISTOPAD. Připravily: Anička, Jarka a Katka Výsluňský plátek LISTOPAD Připravily: Anička, Jarka a Katka Z obsahu: Fotbalový turnaj osmiček Zamířeno do: 7.C- rozhovor s Martinem Gebellem I učitelé jsou jen lidé - rozhovor s panem ředitelem Jiřím

Více

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola

Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice. Odloučené pracoviště: Mateřská škola Základní škola a Mateřská škola Tetčice, okres Brno venkov, příspěvková organizace, Palackého 52, Tetčice Odloučené pracoviště: Mateřská škola Tyršova 304 Tetčice 664 17 Názvy měsíčních tematických celků

Více

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK

Tréninkový deník na prázdniny 2014. nejméně sladkosti. Lepší svačinou než limonáda a sušenka je neslazený čaj TRÉNINK Tréninkový deník na prázdniny 2014 Milý ragbisto, DOBŘE O SEBE PEČUJ Správný trénink jde ruku v ruce se správnou životosprávou a výživou. máš před sebou úžasné dva měsíce prázdnin. Zažiješ určitě spoustu

Více

Medvídek Teddy barvy a tvary

Medvídek Teddy barvy a tvary CZ Habermaaß-hra 5878 Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary Moje první hra Medvídek Teddy barvy a tvary První umísťovací hra pro 1 až 4 malé medvídky od 2 let. Autor: Christiane Hüpper Ilustrace:

Více

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její

Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její Tak tohle je naše škola. Už pár let stojí na ulici Těrlické V Horní Suché. Během svého života prošla mnoha změnami. Těmi největšími byla její přestavba, kdy přibylo celé jedno patro. Také byla přistavěna

Více

Pomáhat lidem s postižením je normální.

Pomáhat lidem s postižením je normální. HELP KLUB, sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Pomáhat lidem s postižením je normální. 2014 S úsměvem jde. Jestli jde, nebo jede, o to nejde. Tady jde o úsměv. Pokud budete mít náš kalendář ve své

Více

Školní časopis 3/1.ročník

Školní časopis 3/1.ročník Školní časopis 3/1.ročník 6.6.2013 Obsah NAŠE ŠKOLA Schůze Školního parlamentu 1 Interiéry tříd I. stupně 2 Fotosoutěž 3 Rekonstrukce školy 4 PŘÍRODA Kur domácí 5 SPORT A ZDRAVÍ Fotbal 6 KULTURA Verše

Více

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem

Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pomocné nástroje pro vyhodnocování potřeb dítěte a komunikaci s dítětem Pracovní listy upravil a navrhl Jindřich Racek a kol. Obrázky

Více

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling

Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Základní škola a Mateřská škola G.A. Lindnera Rožďalovice Modeling Jméno a příjmení: Nikola Součková Třída: 5. A Školní rok: 2014/2015 Garant / konzultant: Mgr. Nina Dyčenková Datum odevzdání: 31. 03.

Více

SEZNAM PROGRAMŮ LETÁK

SEZNAM PROGRAMŮ LETÁK SEZNAM PROGRAMŮ LETÁK VYDRA TAJEMNÁ KRÁLOVNA ŘEK Tento program má za cíl seznámit žáky s druhem živočicha, se kterým se v přírodě často nesetkávají vydrou říční. Žáci uvidí vydry naživo, dozví se o hlavních

Více

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ ZVÍŘAT ZVÍŘATA JSOU VŠUDE KOLEM NÁS!

VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ ZVÍŘAT ZVÍŘATA JSOU VŠUDE KOLEM NÁS! VÍTEJTE V BÁJEČNÉM SVĚTĚ ZVÍŘAT ZVÍŘATA JSOU VŠUDE KOLEM NÁS! Zvířata žijí na souši, ve vzduchu i ve vodě. Chodí, plazí se, běhají, skáčou, létají a plavou, ať je den, nebo noc. SAVCI Na planetě žije více

Více

Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství, které si pamatujete až do dnes. Stačí popisovat základní události a roky

Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství, které si pamatujete až do dnes. Stačí popisovat základní události a roky Vstupní zpráva Jméno: xyz Datum od:.. Zprávu odešlete na kalina@mujkouc.cz Více informací na www.mujvztah.cz www.mamdepku.cz Životní příběh Prosím napište zde svůj životní příběh od dob ranného dětství,

Více

Projekt: Dotazník o sportu a volném čase. Šetření na základních školách a gymnáziích v Teplicích a okolí.

Projekt: Dotazník o sportu a volném čase. Šetření na základních školách a gymnáziích v Teplicích a okolí. Projekt: Dotazník o sportu a volném čase Šetření na základních školách a gymnáziích v Teplicích a okolí. Brno 2011 Obsah: 1. Zadání.. 3 2. Dotazník.. 4 3. Výsledky šetření.. 5 4. Demografická struktura

Více

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Projekt MŠMT ČR Číslo projektu Název projektu školy Šablona III/2 EU PENÍZE ŠKOLÁM CZ.1.07/1.4.00/21.2146

Více

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh

Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13. Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh Modlitební řetěz 5. 4. 19. 4. 2009-04-13 Svědectví od Martina Gregora: Modleme se upřímě, bez povinnosti, Bůh nás miluje takové, jací jsme. Je mnoho projevů modliteb, podstatné je, aby byly v upřímnosti.

Více

1. místo v krajském kole. Poezie k tématům: Hudba, Věda. Andrea Wagnerová

1. místo v krajském kole. Poezie k tématům: Hudba, Věda. Andrea Wagnerová Poezie k tématům: Hudba, Věda 1. místo v krajském kole Andrea Wagnerová Hudba dřina Hudba bývá také dřina, není lehká jak peřina. Písničky jsou noty pouhé? Někdy ale pěkně dlouhé. Láska, talent k hudbě

Více

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí

5) Vstupní anketa pro žáky před akcí 5) Vstupní anketa pro žáky před akcí Vstupní žákovská anketa před projektem proběhne v 9. ročníku na úvod prvního dne po 8. h. po kontrole žáků v jednotlivých zemích, v nižších ročnících na začátku dne.

Více

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let

KIDSCREEN-27. Dotazník o zdraví pro děti a mládež. Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let KIDSCREEN-27 Dotazník o zdraví pro děti a mládež Verze pro děti a dospívající od 8 do 18 let Page 1 of 5 Dobrý den, Datum: Měsíc Rok Jak se ti daří? Jak se cítíš? Rádi bychom se to od tebe dozvěděli. Přečti

Více

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech

Jazyková výchova. Psaní velkých písmen. Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Šablona č. II, sada č. 2 Vzdělávací oblast Vzdělávací obor Tematický okruh Téma Český jazyk a literatura Jazyková výchova Psaní velkých písmen Psaní velkých písmen ve vlastních jménech Ročník 2. Anotace

Více

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková

Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková ZŠ Jarošova Havířov Šumbark 24. 6.2011, ročník: 2., č. 4+5 Šéfredaktor: Zdeňka Šubová Redaktoři: Veronika Vavrušková, Daniela Mlčúchová, Pavel Vavruška, Lucie Vavrušková, Karolína Hanáková 1 Slovo redaktorů

Více

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc

Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc Psychomotorický vývoj dítěte - 10. měsíc CO BY MĚLO DĚŤÁTKO UMĚT Znovu opakuji to, co v textu k minulým měsícům. Je třeba zdůraznit, že každé miminko je jiné. Následující řádky jsou pro vás informací,

Více

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM TŘÍDNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM MATEŘSKÁ ŠKOLA NOVÁ VES Je zpracován v souladu s Rámcovým programem pro předškolní vzdělávání. Každé podtéma TVP rozvíjí všech pět oblastí předškolního vzdělávání: biologickou,

Více

La Bodeguita del Medio kousek Havany pro Vaše akce v Praze

La Bodeguita del Medio kousek Havany pro Vaše akce v Praze La Bodeguita del Medio kousek Havany pro Vaše akce v Praze LA BODEGUITA DEL MEDIO La Bodeguita del Medio je kubánský music bar restaurant v centru Prahy, u Staroměstského náměstí, s živelnou atmosférou

Více

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina.

ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. ZŠ Lesní v Liberci: Den učitelů? Den rodičů! Tři čtvrtě na osm ráno. Jsme na odchodu do školy, poněkud netypicky celá rodina. Manžel i já vyrážíme učit ve třídách našich dětí, spolu s dalšími skoro padesáti

Více

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM

Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků. Veselé zoubky. přednáška společnosti drogerie DM Přednáška prvňáčkům 1.B o čištění zoubků Veselé zoubky přednáška společnosti drogerie DM Davídek z 1.B se nám svěřil, jak se mu líbila přednáška o čištění zoubků. Ptala jsem se ho, jestli se mu akce líbila.

Více

Můj rok můj život Jaký byl a bude?

Můj rok můj život Jaký byl a bude? Jaký byl a bude? 2014 Lucie Valchařová, Blíží se nám konec roku a s ním nám přirozeně přichází na mysl, jaký vlastně byl ten náš rok 2014. Je skvělé přivítat nový rok s čistou hlavou a jasnými myšlenkami

Více

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova

Stěhuji se. Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Stěhuji se Knížka, která má dětem pomoci připravit se na přechod do nového domova Vzkaz dětem Tato knížka je tvoje. Kresli a zapisuj si do ní vše, co tě napadne a na co se chceš zeptat. Vzkaz rodičům a

Více

Přísudek opakování a rozšíření

Přísudek opakování a rozšíření Základní škola, Šlapanice, okres Brno-venkov, příspěvková organizace Masarykovo nám. 1594/16, 664 51 Šlapanice www.zsslapanice.cz MODERNÍ A KONKURENCESCHOPNÁ ŠKOLA reg. č.: CZ.1.07/1.4.00/21.2389 Přísudek

Více

www.milionoveimperium.cz

www.milionoveimperium.cz www.milionoveimperium.cz David Kirš, autor Miliónového impéria a EmailAcademy uvádí ebook WEB MILIONÁŘE A KRUH BOHATSTVÍ Tento ebook (dokument) můžete šířit a přeposílat dále, ale pouze jako celek. Není

Více

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla

Habermaaß-hra 5589. Klasické kostky Kravička Karla CZ Habermaaß-hra 5589 Klasické kostky Kravička Karla Vážení rodiče, gratulujeme k zakoupení hry z cyklu "Moje první hra - Farma". Učinili jste správné rozhodnutí a umožnili svému dítěti učit se prostřednictvím

Více

Stopy totality- pan Jiří Šoustar

Stopy totality- pan Jiří Šoustar Stopy totality- pan Jiří Šoustar Mládí Narodil se 21.dubna 1925 v Bobrové. Chodil do obecné školy v Bobrové. Jeho otec se jmenoval Cyril Šoustar. Pracoval jako pekař. Jeho matka Jindřiška Šoustarová pracovala

Více

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková

Nejlepší nevěsta. Alena Vorlíčková Regina Daňková Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková Regina Daňková Pohádky pro společné čtení Projekt Městské knihovny Svitavy Lektoruje PhDr. Lenka Krejčová, Ph.D. DYS-centrum Praha Nejlepší nevěsta Alena Vorlíčková, 2011

Více

Exkurze do Galerie moderního umění v HK

Exkurze do Galerie moderního umění v HK Vážení čtenáři, jsme velice rádi, že držíte v rukou náš časopis. Vydáváme ho proto, abychom vás informovali o tom, co se v naší škole děje, a taky proto, že vás chceme pobavit v našich kvízech. Hodně jsme

Více

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE

PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSEF LADA ČESKÁ TELEVIZE PAPER DISNEY HURVÍNEK JOSE LADA ČESKÁ TELEVIZE blahopřání do obálky pohlednice balicí papíry dárkové tašky dárkové krabičky rozety a stuhy omalovánky pexesa vystřihovánky dopisní papíry diplomy lampiony

Více

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU...

MODLI SE TO NEJTĚŽŠÍ JE ZA SVOU SMRT SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... MODLI SE ZA SVOU SMRT TO NEJTĚŽŠÍ JE SPRÁVNĚ ZEMŘÍT. JE TO ZKOUŠKA, JÍŽ NIKDO NEUNIKNE. MODLI SE O SÍLU PRO TUTO ZKOUŠKU... Dag Hammarskjöld (1905-1961) švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník

Více

Vy dnes všichni zvážíte sami sebe a také zvážíte hmotnost vybraných pomůcek na vyučování. Vše vzájemně porovnáte.

Vy dnes všichni zvážíte sami sebe a také zvážíte hmotnost vybraných pomůcek na vyučování. Vše vzájemně porovnáte. Centrum vědy a objevů Měřit hmotnost znamená zjišťovat, kolik co váží. Bez určování hmotnosti se v životě neobejdeme. Však se zkuste zamyslet ve skupině a napište na linku 10 různých druhů zboží, které

Více

VY_12_INOVACE_A23_ČJ1-9_STARÉ_POVĚSTI_ČESKÉ_2

VY_12_INOVACE_A23_ČJ1-9_STARÉ_POVĚSTI_ČESKÉ_2 VY_12_INOVACE_A23_ČJ1-9_STARÉ_POVĚSTI_ČESKÉ_2 Název: Staré pověsti české 2 Autor: Mgr. Zuzana Homolová Škola: Základní škola a Mateřská škola při lázních, Velké Losiny Předmět/ročník: Český jazyk/1.-9.

Více

Březen 2013 Časopis ZŠ Hronov Velký Dřevíč

Březen 2013 Časopis ZŠ Hronov Velký Dřevíč DŘEVÁK peru CESTA KOLEM SVĚTA Březen 2013 Časopis ZŠ Hronov Velký Dřevíč peru Hlavní město: Lima Oficiální jazyk: Španělština, Kečuánština Měna: Nuevo sol (PEN) Jezero Titicaca Nejvýše položené splavné

Více

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup

Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Kód: Vzdělávací materiál projektu Zlepšení podmínek výuky v ZŠ Sloup Název vzdělávacího materiálu Větná skladba práce s textem Anotace Pracovní listy k procvičování větné skladby a původu slov. Autor Mgr.

Více

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová)

Kresba pastelkami. O námětech obrazů (M.Brožová) Kresba pastelkami O námětech obrazů (M.Brožová) http://www.pastelky.cz/obrazy-kreslene-pastelkami Kam chodíte na nápady? Nápad na obraz ke mně přichází jako celek, buď se mi zdá ve snu, nebo mě navštíví,

Více

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.

Prava a povinnosti cizinců na českém. pracovní listy. Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1. Prava a povinnosti cizinců na českém Time pracovním management trhu NÁCVIKOVÁ WORKSHOP LEKCE pracovní listy Projekt Změňte to! Podpora uplatnění migrantů na trhu práce (reg. číslo CZ.2.17/2.1.00/34351)

Více

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice

Duha. časopis žáků ZŠ Huštěnovice Duha časopis žáků ZŠ Huštěnovice První číslo Podzim 2013 Obsah: 1. Slovo úvodem 2. Krátká historie školy 3. Jaké byly školy dříve? 4. Co děláme ve škole 5. Paní učitelka 6. Básničky o škole Milí čtenáři,

Více

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku

JANA HOCHMANNOVÁ. Román o krizi středního věku JANA HOCHMANNOVÁ Román o krizi středního věku 12 Novinka Přijíždím domů z práce a manžel sedí u kávy. Spokojeně popíjí nápoj a šibalsky se na mě dívá. Neříká nic, jen mě pozoruje. Nevím, co si o tom mám

Více

1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách.

1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách. 1 Vyprávěj, co vidíš na obrázku a vyhledej jednotlivé situace zobrazené na kartách. 2 Vyprávěj příběh a podle obrázků doplň slova ve správném tvaru. Svítilo a šli do. Cesta vedla kolem, pak po a kousek

Více

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík

Vonásek k tabuli Milan Kocmánek & Leopold Králík 16 TÝDENÍK ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ PROSINEC 2007 S šipkovanou se jděte vycpat, pane učiteli, my dneska hrajeme radši šikanovanou! To už je tenhle měsíc třetí poznámka. Tady asi pomůže jedině pořádný výprask. Kde

Více

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi"

Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ Rozhodování o domácím mazlíčkovi Příprava k učební jednotce hodině prvouky v 2. ročníku ZŠ "Rozhodování o domácím mazlíčkovi" Anotace Lekce představuje jednu z možností, jak integrovat zvolené téma do hodiny čtení a propojit práci s textem

Více

Cyklistické závody. A startujeme!

Cyklistické závody. A startujeme! Cyklistické závody 4. 10. se konal cyklistický závod škol a školek Horní Suché. Účast byla hojná, počasí všem přálo. Závody organizovalo SRPŠ spolu s polskou ZŠ a školkou a taky PZKO. Seřadiště bylo u

Více

Skupina dospělých. Slavia Hradec Králové 2012

Skupina dospělých. Slavia Hradec Králové 2012 Skupina dospělých Slavia Hradec Králové 2012 MČR DRUŽSTVA 2012 7. místo 28. místo Disk Ligy Česká liga klubů: 5. místo Česká liga štafet: D21: 5. místo H21: 20. místo Licence pro rok 2013 E: Jedličková

Více

Úvod. Jakéjsou naše vzpomínky z dětství? Co nás v dětství nejvíc zajímalo, bavilo, co v nás zanechalo nejhlubší stopy?

Úvod. Jakéjsou naše vzpomínky z dětství? Co nás v dětství nejvíc zajímalo, bavilo, co v nás zanechalo nejhlubší stopy? Děti v obci Úvod Jakéjsou naše vzpomínky z dětství? Co nás v dětství nejvíc zajímalo, bavilo, co v nás zanechalo nejhlubší stopy? Při plánováníprostor pro děti zkusme sami nejdřív zavzpomínat, potom promluvme

Více

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne

Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne Vážení spoluobčané, Zajisté vás zajímá co se vlastně děje, proč jsem učinil rozhodnutí vzdát se starostování, co bude dál. Žádné rozhodnutí nespadne z nebe, většinou v nás zraje delší dobu. Po loňských

Více

Dnes jsme se zeptali p. uč. Simony Cochlarové, která učí jazyk český a výtvarnou výchovu:

Dnes jsme se zeptali p. uč. Simony Cochlarové, která učí jazyk český a výtvarnou výchovu: 1/ 2008 Aktuálně: Honzík ukazuje tatínkovi vysvědčení: Tedy něco tak strašného jsem ještě neviděl, říká otec. Já taky ne, právě jsem to našel ve tvých věcech, říká Honza. ROZHOVOR Dnes jsme se zeptali

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz U k á z k a k n i h y z i n t e r n e t o v é h o k n i h k u p e c t v í w w w. k o s m a s. c z, U I D : K O S 1 8 0 0 3 9 Tyto fejetony vycházely

Více

VÍŠ, CO JE TO BANKA?

VÍŠ, CO JE TO BANKA? VÍŠ, CO JE TO BANKA? Plán vyučovací hodiny (č. 5) TÉMA VYUČOVACÍ HODINY: Víš, co je to banka? VĚK ŽÁKŮ: využití podle úrovně žáků (doporučení 6. až 8. třída) ČASOVÁ DOTACE: 45 minut POTŘEBNÉ MATERIÁLY:

Více

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug

Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Scénář ukázkového testu Přetištěno z knihy Nenuťte uživatele přemýšlet! 2010 Steve Krug Ve webovém prohlížeči by měla být načtení nějaká neutrální stránka, například Google. Dobrý den. Jmenuji se a budu

Více

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno.

Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Ahoj, jmenuji se Draculaura. V téhle knížce si o mně přečteš úplně všechno. Draculaura Dcera Drákuly Beznadějná romantička VĚK 1599 let. Nemůžu se dočkat, až mi bude sladkých 1600. ZABIJÁCKÝ STYL Ráda

Více

01 Báječné místo pro život Metodický list

01 Báječné místo pro život Metodický list Projekt CZ.1.07/1.1.00/08.0094 Vzdělávání pro udržitelný rozvoj v environmentálních a ekonomických souvislostech Asociace pedagogů základního školství České republiky www.vcele.eu 01 Báječné místo pro

Více

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice

Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice Volný čas v 50. a 60. letech v pohraniční obci Droužkovice PŘÍPADOVÁ STUDIE Bc. Věra Okénková Důležitost studia volného času? OFICIÁLNÍ POSTOJE K TRÁVENÍ Situace bezprostředně po válce Postoj vládnoucí

Více

Fantazie a realita Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita.

Fantazie a realita Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita. Tý 11 Žáci určují, zda je příběh nebo konkrétní informace v něm fantazie nebo realita. 1 2 3 4 5 Řekněte: Tento týden budeme určovat rozdíl mezi tím, co je smyšlené, a tím, co se může opravdu stát. Tomu,

Více

Denisa Václavíková - Noční procházka

Denisa Václavíková - Noční procházka Denisa Václavíková - Noční procházka Pomalu kráčím po tmavém pokoji k oknu, musím dávat pozor, ať o něco nezakopnu, odhrnuji záclonu a dívám se skzr žaluzie ven, je to realita, nebo sen? Otevírám dveře

Více

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva

Diskriminacebolí! Inclusion Europe. ProEvropubezdiskriminace. Inclusion Europe. Inclusion Europe. Zpráva Inclusion Europe Evropskáasociacelidísmentálním postiženímajejichrodinnýchpříslušníků InclusionEuropezastupujeosoby smentálnímpostiženímajejichrodiny. ČlenskýmiorganizacemiInclusionEurope jsouorganizacesebeobhájcůarodičovské

Více

Školtýn. Základní škola Týnec nad Labem. Ročník 12. 2. číslo

Školtýn. Základní škola Týnec nad Labem. Ročník 12. 2. číslo Školtýn Základní škola Týnec nad Labem Ročník 12 2. číslo 2012 2013 Obsah 1. Narozeninová oslava 2. Rozhovor s ředitelem školy 60 let 3. Afrika 4. Mikuláš 5. Vánoční šplh 6. Florbal 7. Kolínská laťka 8.

Více

NADANÝ ŽÁK A JEHO MOŽNOSTI ROZVOJE VE VOLNÉM ČASE

NADANÝ ŽÁK A JEHO MOŽNOSTI ROZVOJE VE VOLNÉM ČASE 1 NADANÝ ŽÁK A JEHO MOŽNOSTI ROZVOJE VE VOLNÉM ČASE Příklady aktivit pro volný čas nadaných žáků Ing. Martin Pokorný Projekt OPVK reg.č. CZ.1.07/.1.2.00/08.0126 2 VERBÁLNÍ HRY - rozvíjejí především slovní

Více

Tygr Indický. Samice měří 1,5-2 m bez ocasu a 2,5-3 m s ocasem. Váží 100-200 kg. V kohoutku měří zhruba 75 cm, délka hlavy je 20-30 cm.

Tygr Indický. Samice měří 1,5-2 m bez ocasu a 2,5-3 m s ocasem. Váží 100-200 kg. V kohoutku měří zhruba 75 cm, délka hlavy je 20-30 cm. Marek Hák 25.1.2013 Popis Tygr indický je kočkovitá šelma (Panthera tigris tigris) také zvaný tygr bengálský je nejpočetnější poddruh tygra. Vyskytuje se převážně v okolí ústí řeky Gangy, Indii a Bangladéši.

Více

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Vranov nad Dyjí 12.-14.6.2015 Za podpory z kampaně P&G Press trip s ambasadorkou Mirkou Knapkovou Na vodě s Mirkou Aktivity na pláži Výlet do okolí DĚKUJEME!

Více

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016

PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 PLÁN ŠKOLNÍ DRUŽINY 2015-2016 Na začátku školního roku při nástupu do školní družiny dostane každý žák pro rodiče: Zápisní lístek (u zápisu) Pokyny pro zájemce ŠD Notýsek školní družiny,,vnitřní řád školní

Více

Místo pro život. Nejsou dvě historie lidská a přírodní, ale jen jedna, která je posledních pár miliónů let společná. Václav Cílek

Místo pro život. Nejsou dvě historie lidská a přírodní, ale jen jedna, která je posledních pár miliónů let společná. Václav Cílek Místo pro život Nejsou dvě historie lidská a přírodní, ale jen jedna, která je posledních pár miliónů let společná. Václav Cílek Místo pro život Člověk se chová k prostředí, ve kterém žije, podle toho,

Více

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA

CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA úvodní stránka strana - 1 - CO O NĚM ŘÍKAJÍ ZE STARÉHO ZÁKONA NĚKTERÁ PROROCTVÍ A NĚKTERÉ OBRAZY se zdůrazněním toho: kým je co pro nás vykonal a co z toho pro nás vyplývá použit... ekumenický a kralický

Více

Kolektiv dětí z Dětského domova Vizovice Můj podělaný svět 2

Kolektiv dětí z Dětského domova Vizovice Můj podělaný svět 2 Můj podělaný svět 2 Kolektiv dětí z Dětského domova Vizovice Můj podělaný svět 2 Básně, fotografie, kresby dětí v básnické sbírce vznikly za podpory Nadace OKD. Děkujeme Vážený čtenáři, dostává se Ti do

Více

výška (cm) počet žáků

výška (cm) počet žáků Statistika 1) Ve školním roce 1997/119 bylo v Brně 3 základních škol, ve kterých bylo celkem 1 tříd. Tyto školy navštěvovalo 11 5 žáků. Určete a) kolik tříd průměrně měla jedna ZŠ, b) kolik žáků průměrně

Více

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10

Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Zima VY_12_INOVACE_PRV.123.10 Mgr.Charlotta Kurcová srpen 2011 březen 2012 Já a můj svět, Prvouka 1. 3.ročník Téma: Zima Podtéma: počasí, vhodné oblečení, svátky v zimě, zimní aktivity a sporty. Anotace:

Více

SOCIÁLNÍ ANAMNÉZA Jméno a příjmení žadatele: Datum narození žadatele: 1) dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu

SOCIÁLNÍ ANAMNÉZA Jméno a příjmení žadatele: Datum narození žadatele: 1) dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu SOCIÁLNÍ ANAMNÉZA Jméno a příjmení žadatele: Datum narození žadatele:.. 1) Vzhledem ke svému dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu nezvládám nebo zvládám jen s pomocí nebo dohledem jiné osoby tyto

Více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více

Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Název projektu: Poznáváme sebe a svět, chceme poznat více Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2970 Identifikátor materiálu Název klíčové aktivity Vzdělávací oblast Vzdělávací předmět / obor Tematický

Více

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh

5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 5 + 1 věc, kterou potřebuje každý dobrý marketingový příběh 2014 Michal Garšic Tato publikace, ani žádná její část nesmí být kopírována, rozmnožována, ani poskytována třetím osobám. Také nesmí být šířena

Více

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET

EU Děti Online II (31/03/2010) Věk 9-10 LET ZKOPÍRUJTE IDENTIFIKČNÍ ČÍSLO Z KONTKTNÍHO LISTU ČÍSLO ZEMĚ ČÍSLO STRTOVNÍH O BODU ČÍSLO DRESY JMÉNO TZTELE ČÍSLO DRES PSČ TELEFONNÍ ČÍSLO EU Děti Online II (31/03/2010) JK VYPLNIT TUTO ČÁST DOTZNÍKU Věk

Více

HRA NA ŠKOLE V PŘÍRODĚ

HRA NA ŠKOLE V PŘÍRODĚ HRA NA ŠKOLE V PŘÍRODĚ Před mnoha a mnoha lety zde ţila spousta strašidel, strašidýlek, skřítků a dalších nadpřirozených bytostí. Bylo zde jejich království a všichni zde ţili v klidu a míru. Aţ jednoho

Více

Miluji Vás, Mistryně.

Miluji Vás, Mistryně. Odkud jste? Miluji Vás, Mistryně. Miluji Vás, Mistryně! Montreal. Montreal. Kanada? Kanada. Jižní Afrika. Och, můj Bože! Japonsko. (Japonsko!) USA. Au Lac (Vietnam). Různí lidé. Jak se máte lidi? Dobře,

Více

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník

Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Celoroční plán družinové práce pro školní rok 2012/2013 Plán činnosti ve školní družině 1. 2. a 5. Ročník Září Cestička do školy Odpočinková činnost- volné rozhovory s dětmi o nových zážitcích,poslech

Více

ZOH ve VANCOUVERU 2010 na obrazovkách ČT

ZOH ve VANCOUVERU 2010 na obrazovkách ČT ZOH ve VANCOUVERU 2010 na obrazovkách ČT Ve dnech 12.2. 28.2.2010 se v kanadském Vancouveru konaly XXI. Zimní olympijské hry. Česká televize nabídla svým divákům kompletní vysílací servis na programech

Více

MFF Voda moře oceány 2009 program

MFF Voda moře oceány 2009 program MFF Voda moře oceány 2009 program Kavárna La Rue Hrnčířská 10/1, Ústí nad Labem pondělí 23.11.2009 18:00 20:00 Beseda a křest nové knihy Richarda Jaroňka Čelisti Afriky spojený s promítáním filmu Miroslava

Více

Třída: III. A Vyučující: Mgr. Hana Lipková

Třída: III. A Vyučující: Mgr. Hana Lipková Projekt EduČas příprava na hodinu Datum: 15. 5. 2012 Předmět: ČaS Učivo: Vesmír Třída: III. A Vyučující: Mgr. Hana Lipková Cíle hodiny: Pro žáky: Žák si připomene dosavadní znalosti o vesmíru (úvodní hodina)

Více

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků

Klima školy - Dotazník pro rodiče žáků 27. 07. 2014 19:47:43 Statistika respondentů 448 442 2 4 Počet návštěv Počet dokončených Počet nedokončených Pouze zobrazení 98,66% Celková úspěšnost Historie návštěv (21. 05. 2014-01. 07. 2014) Počet

Více

Den kdy se vrátí láska k nám

Den kdy se vrátí láska k nám Den kdy se vrátí láska k nám obsazení: Tereza Petra Göbelová Petra Tereza Agelová 1. scéna pohoda Proslov DJ karaoke party hard repertoár Podvod, Holky z naší školky, Pohoda, Den kdy se vrátí láska k nám

Více

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5.

Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí. Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 1.subtest 2.subtest 3.subtest 4.subtest 5. Příloha č. 3 Výsledky zkoušek jazykového citu jednotlivých dětí Chlapec T., 3. třída Tab. 1 Výsledky prvního vyšetření chlapce T. 9 7 5 5 9 35 3 Tab. 2 Výsledky druhého vyšetření chlapce T. 9 8 5 5 9 36

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice. Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima.

Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice. Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima. Školní vzdělávací program pro školní družinu ZŠ a MŠ Olešnice Celoroční hra: Jaro, léto, podzim, zima celý rok je prima Školní rok 2009 / 2010 Celoroční hra Charakteristika školní družiny, vybavení Školní

Více