Základní škola, Mládežnická 536, Trutnov 4

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Základní škola, Mládežnická 536, Trutnov 4"

Transkript

1 Co uvnitř najdete třídy s rozšířenou výukou projekty ict na naší škole přihlášky žáků 9. tříd 1. kolo Informace KZČ Eldorádo informace klubu Chobotnice informace školní družiny další zajímavosti ohlédnutí za plesem

2 škola s bohatými tradicemi a stabilizovaným ped. sborem s moderním vybavením se zajímavými doplňujícími aktivitami a rozsáhlou nabídkou zájmové činnosti V souvislosti se zahájením výuky dle vlastního školního vzdělávacího programu (od ) nabízí žákům budoucích 6. tříd zápis do tříd s rozšířenou výukou, a to v těchto oborech: Rozšířená výuka informatiky - určeno pro chlapce i dívky - Word, Excel, PowerPoint, FrontPage - grafika, digitální fotografie - prezentace, projekty, tvorba www stránek - zařazen i nový obor - Robotika Rozšířená výuka tělesné výchovy - zaměření na kopanou a florbal - určeno výhradně pro chlapce - odborné vedení - sportovní soustředění - navazující zájmová činnost Rozšířená výuka výtvarné výchovy - určeno pro chlapce i dívky - vynikající materiální zázemí - práce s tradičními i netradičními materiály a technikami - příprava pro další profesní orientaci Podrobné informace na nebo tel Přihlášky jsou k dispozici v kanceláři školy nebo na Vyplněné přihlášky přijímáme nejpozději do Strana 2 (celkem 14)

3 Projekty ICT na naší škole Na základní škole Mládežnická se snažíme nabízet žákům nadstandardní možnosti v oblasti ICT. Abychom jim mohli poskytnout něco navíc a seznámit je s technikou, kterou nemají běžně k dispozici, snažíme se aktivně zapojovat do různých projektů. V poslední době to byly především tři projekty, na které jsme získali granty ze SIPVZ. Projekt Digitalizace a zpracování obrazových dat na ZŠ umožnil naší škole získat digitální fotoaparát s tiskárnou, dvě digitální kamery s 30 GB HDD a software Pinnacle Studio 10. Byl vytvořen metodický materiál Stručný manuál pro zpracování filmu pomocí Pinnacle STUDIO 10" pro žáky ZŠ. Žáci získali možnost seznámit se s novou technologií a úpravou získaných dat, jejich dalším zpracováním a prezentací na veřejnosti. Nově získanou techniku využili ve výuce, při exkurzích, projektových dnech, ale také v rámci spolupráce naší školy s partnerskými školami v zahraničí: projekt Sokrates Estonsko, Rumunsko, Itálie a Turecko, družební škola Swidnica (Polsko). Žáci pochopili důležitost a význam pojmů prezentace, propagace i public relations. Druhý projekt Kybernetika, robotika a mechatronika očima žáka ZŠ je na konci 1. etapy. Proběhl nákup sedmi základních souprav LEGO MINDSTORMS Education z nové, již čtvrté, generace počítačového řízení LEGO, dále dvou souprav technických dílů a LEGO MINDSTORMS Education NXT Software. Zpracováním projektu byla pověřena osmá třída s rozšířenou výukou informatiky. Žáci vytvořili týmy, dle návodu sestavili základní model robota, naučili se ovládat inteligentní NXT LEGO kostku, používat senzory a seznámili se s SW k programování NXT LEGO kostky. V něm nyní vytvářejí programy pro své roboty dle různých zadání, ale také na základě své vlastní fantazie a kreativity. Strana 3 (celkem 14)

4 Třetí projekt Použití video-konferenčního systému ve výuce vybraných předmětů umožnil naší škole uvést do provozu špičkově vybavenou multimediální učebnu (videokonferenční systém, datový projektor, multimediální počítač s interaktivním displejem, ozvučení, softwarové vybavení) a navázat přínosnou spolupráci s partnerskou školou velmi podobnou té naší, z jiného regionu (ZŠ, Dukelská 1818, Benešov). Ve druhém roce projektu byla učebna doplněna o vizualizér a plně využita v rámci spojení s partnerskou školou, ale hlavně také v běžné výuce. V rámci projektu proběhlo několik spojení v předmětech přírodopis, zeměpis a dějepis, v jejichž průběhu se žáci obou škol navzájem seznámili se svými regiony. Byla vypracována závěrečná zpráva včetně metodických listů k jednotlivým spojením. Žáci i pedagogičtí pracovníci projevili zájem o rozšíření projektu na další vyučovací předměty a aktivně pokračují v přípravě nových spojení. Systém bude zároveň využit pro konzultace různých otázek a problémů, které řeší žákovské parlamenty obou škol. Vedení škol jej využily v rámci tvorby vlastních školních vzdělávacích programů. Nové postřehy přinesly i vzájemné návštěvy pedagogů spolupracujících škol. Závěrem lze říci, že žáci a vyučující ocenili možnosti interaktivní výuky i oživení vyučovacích hodin spojené se zvýšeným zájmem žáků o nově koncipovanou výuku. Spolupráce obou partnerských škol bude s využitím videokonferenčního systému pokračovat i po skončení projektu. Výstupy ze všech projektů jsou představeny na webových stránkách naší školy ( ). Strana 4 (celkem 14)

5 Přihlášky žáků 9. tříd Přihlášky žáků 9.tříd - 1. kolo Škola studijní obor počet žák SPŠ Trutnov metody a tech.inf. práce 5 elektronické poč. systémy 9 slaboproudá elektrotech. 3 SOŠ a SOU Trutnov poštovní a peněžní služby 3 Obchodní akademie Trutnov obchodní akademie 9 Gymnázium Trutnov gymnázium všeobecné 11 Gymnázium a SOŠ Jaroměř pedagogické lyceum 3 Gymnázium a SOŠ Jilemnice gymnázium - TV 1 Gymnázium a SOŠ Hostinné sociální péče - peč. činnost 2 Gymnázium a SOŠ Úpice veřejnosprávní činnost 2 Gymnázium a SOŠ Hořice sociální péče-sociálněsprávní 1 Střední ped. škola Litomyšl pedagogické lyceum 1 SOŠ a SOU Dvůr Králové n.l. hotelnictví a turismus 4 SPŠ stavební Náchod stavebnictví 1 technické lyceum 1 Střední škola lesnická Trutnov lesnictví 1 SŠ zahradnická Litomyšl zahradnictví 1 SOŠ SČMSD Hronov, s.r.o. hotelnictví a turismus 3 management turismu a služeb 1 SOŠ obchodu a služeb Choceň služby cestovního ruchu 1 SŠ veřejnoprávní Třebechovice p.o., veřejnoprávní s.r.o. ochrana 1 SŠ aplikované kybernetiky HK, s.r.o.výpočetní technika - programování1 Hotelová škola Poděbrady hotelnictví a turismus 1 SUPŠ hudebních nástrojů a nábytku uměleckořem. Hradec Králové zprac. dřeva - práce 1 Vyšší odborná škola sklářská a střední výtvarné škola zpracování Nový Bor skla 1 počet přihlášených žáků na studijní obory 68 Strana 5 (celkem 14)

6 Škola učební obor počet žák SPŠ Trutnov elektrikář - slaboproud 1 SOŠ a SOU Trutnov truhlář 1 číšník, servírka 2 kuchař - číšník 2 kuchař 1 cukrář - výroba 3 SOŠ a SOU Vrchlabí kuchař 1 SOŠ a SOU Hradec Králové automechanik 1 Střední škola lesnická a zemědělská mechanizátor Svoboda n.ú. lesní výroby 3 ŠKODA AUTO, a.s., SOU strojírenské automechanik Mladá Boleslav 1 Střední škola řemeslná Jaroměř truhlář 1 umělecký kovář a zámečník 1 opravář zemědělských strojů 1 počet přihlášených žáků na učební obory 19 Akce pořádané v únoru informace KZČ Eldorádo a proběhl karneval kroužků Cvičení rodičů s dětmi proběhl přátelský zápas našeho dívčího florbalového oddílu s dívkami ze ZŠ V Domcích. Naše dívky soupeřky rozdrtily v poměru 10:0. Strana 6 (celkem 14)

7 Chystané akce vyjedou naši ml. žáci na ZŠ R. Frimla k přátelskému florbalovému utkání s místními chlapci se uskuteční za účasti našeho družstva další kolo Severovýchodní florbalové ligy, tentokrát v Kolíně proběhne za účasti oddílu akrobatického rokenrolu ReBels Team Velká cena Sokola Praha. - Od budou v KZČ Eldorádo vydávány přihlášky na letní tábory. - Na čtvrtek jsou v Polsku pro naše děti připraveny DNY ČESKÉ A POLSKÉ KULTURY. Děti čeká přehlídka zvyků a tradic obou národů, recitace, zpěv, znalost významných osobností, jak se umíme dorozumět a výtvarná činnost Strom štěstí a pokračuje Severovýchodní florbalová liga dalšími koly v Pardubicích a Rtyni. - Ve dnech (dívky) a (chlapci) proběhnou na ZŠ V Domcích okresní turnaje žáků a žákyň v basketbalu. RYBÁŘSKÝ TÁBOR I v letošním roce pořádá Rybářský kroužek při KZČ Eldorádo pro své členy letní rybářský tábor. Tábor proběhne v termínu Více informací v záložce Aktuality na FOTBALOVÉ SOUSTŘEDĚNÍ v Horním Bradle Letos opět proběhne v naši táborové základně soustředění mladých fotbalistů. Soustředění se uskuteční v termínu Pořadatelem akce je FK ÚPA a přihlášky budou vydávány trenéry jeho členům. informace Klubu Chobotnice Vážení rodiče, rádi bychom vám připomněli možnost zasílání programu Chobotnice do vašeho u. Stačí jen poslat vaši adresu na Strana 7 (celkem 14)

8 Dále připomínáme, že mají chobotnice možnost nechávat si přezůvky v poličce v šatně kina nebo v klubu v proutěném koši. Prosíme proto, aby si děti nějaké přezůvky přinesly. Jednak je na chodbě mokro od našlapaného sněhu a jednak proto, že se to v ponožkách smeká a může dojít snáz k úrazu. V přezůvkách pak mohou děti i do tělocvičny, kam chodíme poměrně pravidelně. Většinou ve středu 13:30 14:30h. V případě pěkného počasí vyráží Chobotnice ven i přesto, že to není v týdenním programu. Jelikož se program plánuje týden dopředu, není možné počasí odhadnout a byla by velká škoda sluníčka, případně čerstvé sněhové nadílky nevyužít. Proto děkujeme za pochopení. Lenka a Jirka Chcete-li přispět na přípravu koní pro hipoterapii, máte možnost právě teď v klubu Chobotnice. Stačí si zakoupit pohlednici s koněm za 20,-Kč. Všechny vybrané peníze budou zaslány na konto Centra přípravy koní CHRPA. Bližší informace se dozvíte přímo v našem klubu, na nástěnce u cvičného bytu, na internetových stránkách Chobotnice nebo přímo na Lenka a Jirka Strana 8 (celkem 14)

9 V pátek 2.3. jsme se s chobotničkami sešli, abychom přebytek energie vybili na nočním karnevalu. Slet všech masek byl stanoven na 20h a domů jsme šli jako již tradičně druhý den ráno v 8h. Po ubytování jsme se všichni přesunuli do zrcadlovky, kde začalo to pravé karnevalové šílení. Tanec střídaly soutěže družstev, pojídání rohlíků nebo promenáda masek. Zvláštní ocenění nejen za tanec, ale i za velké zápolení v soutěžích si vysloužili naši malí kamarádi ze školky. Vydrželi s námi velkými držet krok až do konce. Všechny naše noční akce končí zklidněním v kině. Tentokrát jsme shlédli film Maska, který se krásně hodil k našemu celovečernímu programu. Po promítání jsme Strana 9 (celkem 14)

10 zalezli do spacáků, ale spánek se ne a ne dostavit. Usínali jsme tedy opět až ve 2:30h. Neuvěřitelné je, že budíček i po tak krátkém spánku byl před tím, než bylo domluveno. Proto také většina z nás strávila sobotu dlouhým odpočinkem :o) Lenka a Jirka informace školní družiny TÝDEN HÁDANEK V týdnu od probíhal ve všech odděleních školní družiny TÝDEN HÁDANEK,KŘÍŽOVEK A HLAVOLAMŮ. Všichni si každý den,,lámou hlavičky'' nad zadanými hádankami. Chcete-li, popřemýšlejte nad těmito hádankami, my to zvládli. 1. Mám 5 kamarádů, jmenují se PATAPLA, PETEPLE, PITIPLI, POTOPLO. Pomůžeš mi, jak se jmenuje ten poslední? 2. V autobuse 3 lidé mluví česky, 3 lidé mluví anglicky, 3 lidé mluví francouzsky. V autobuse jsou však jen 3 lidé, jak je to možné? 3. Který pták má ve svém názvu OKO? Který pták má na konci RAKA? Strana 10 (celkem 14)

11 Strana 11 (celkem 14)

12 MALÝ KUCHTÍK INFORMUJE Od čtvrtka 8. března se znovu schází kuchtíci při družinové aktivitě. Sejdeme se v h ve družině č.114. Nezapomeňte 10,- Kč. Čeká nás nějaká dobrota. další zajímavosti "Bruslení je hra, tu má každý rád." Chceme touto cestou poděkovat trenérům Školy bruslení za péči, kterou věnovali po deset čtvrtků našim třeťáčkům. Naučili je nejen správnou techniku bruslení, ale i nové hry. Nejvíce se dětem líbily: na ovečky a na vlka, balónky a jehly, koloběžky, hokej s molitanovými deskami,... Děti ocenily legraci, kterou na ledě zažily a těší se na příští rok. Děkujeme i rodičům a prarodičům za pomoc při zavazování bruslí. Žáci a učitelky třetích tříd Strana 12 (celkem 14)

13 Pythagoriáda školní kolo Dne 1. února 2007 proběhlo školní kolo matematické soutěže Pythagoriáda. Soutěž byla letos poprvé i pro žáky 8. tříd (předchozí ročníky se týkaly pouze 6. a 7. tříd). Za 6. ročník se soutěže zúčastnilo 54 žáků. Nejlépe se umístila Eliška Kammelová (6.A) - 6 bodů a Adam Galba (6.A) - 5 bodů. Za 7. ročník se soutěže zúčastnilo 47 žáků. Nejlépe se umístila Monika Volšanská (7.A) - 8 bodů, Andrea Jaklová (7.A) a Alena Nyčová (7.A) obě 7 bodů, Jaroslav Langer (7.A), Veronika Kohoušková (7.A) a Jiří Hejnyš (7.A) všichni 6 bodů. Za 8. ročník se soutěže zúčastnilo 29 žáků. Nejlépe se umístila Lenka Krajáková (8.A) - 9 bodů, Markéta Kammelová (8.A) 7 bodů, Petr Vojáček (8.D), Karla Lelková (8.A) a Alice Hraničková (8.A) všichni 6 bodů. Všem jmenovaným přejeme hodně úspěchů v okresním kole a ostatním děkujeme za účast. Vyučující: S. Knapová, S. Šubrová a R. Kvasničková Školní kolo v recitaci Dne 21. února 2007 proběhlo školní kolo v recitaci. Soutěže se zúčastnilo celkem 20 žáků. Ve třetí kategorii (6. a 7. třída) zvítězili Vít Beneš (6.B) a Pavlína Posejpalová (7.A). Ve čtvrté kategorii (8. a 9. třída) se vítězi stali Dominik Muličák (8.A) a Veronika Havlíková (9.B).Tito žáci postupují do okresního kola. Všem dětem děkujeme za jejich účast a postupujícím přejeme mnoho štěstí v dalším kole. Vyučující ČJ Strana 13 (celkem 14)

14 SUDOKU školní kolo Dne 21. února 2007 proběhlo první školní kolo v SUDOKU. Zúčastnilo se ho 30 žáků druhého stupně. Každý soutěžící dostal tři varianty (lehká, středně obtížná a makačka). Velkým překvapením pro všechny byla nejkratší doba řešení lehké varianty, kterou někteří zvládli za 1 minutu. Regulérnost celé soutěže a opravu soutěžních úloh si vzali na starost Veronika Burdiláková (8.D), Veronika Teichmannová (8.D) a p. uč. Knapová. Všem účastníkům děkujeme za jejich odvahu a nejlepším řešitelům K. Raabové (8A.), P. Mikulkové (9.C), L. Macháčkové (8.A), M. Růžičkové (8.A) a Ireně Lombartové (9.C) přejeme hodně úspěchů v okresním kole. V. Teichmanová a V. Burdiláková Přenecháme velké terárium ve velmi dobrém stavu rozměry: 180 cm (délka), 50 cm (hloubka), 60 cm (výška). Informace na tel Vydává: ZŠ Mládežnická 536, TRUTNOV 4 v počtu 700 výtisků - 7. března Strana 14 (celkem 14)