Výroční zpráva Paravoltiž APA VČAS má působnost nad rámec Olomouckého kraje. Je složena z 9 klubů v ČR.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Výroční zpráva 2007. Paravoltiž APA VČAS má působnost nad rámec Olomouckého kraje. Je složena z 9 klubů v ČR."

Transkript

1 APA VČAS občanské sdružení sídlo: APA VČAS, tř.míru 115, Olomouc, tel.: , fax: kontaktní adresa: Mgr.Milan Svoboda, Dr.Milady Horákové 7, Olomouc, tel.: Výroční zpráva 2007 Hlavní náplní a činností občanského sdružení je především celoroční integrační program osob zdravotně postižených prostřednictvím pohybových aktivit. A dále pak vytváření podmínek a seznamování s novými možnostmi v rámci normálního občanského soužití. Cílem bylo ovlivnit životní styl osob zdravotně postižených v rámci celoročního pohybového programu, a tak se podílet na jejich resocializaci a začleňování v rámci regionální infrastruktury. Hlavní strukturu tvořily dvě roviny: a) aktivity pravidelné (plavání, atletika, sledge hokej, voltiž a paravoltiž, boccia, orientální tance) b) aktivity blokové (rekondiční pobyty, soustředění). Následuje hodnocení činností dle jednotlivých sekcí sdružení: SEKCE PARAVOLTIŽE Paravoltiž APA VČAS má působnost nad rámec Olomouckého kraje. Je složena z 9 klubů v ČR. Mateřský klub APA VČAS dále - JITRO Olomouc Handicap club PAMIR Radíkov EPONA Brno Dětský domov Čechy pod Kosířem DUHA Plumlov SNĚŽENKA Nový Malín NA DOBRÉ CESTĚ Nový Malín CENTRUM při ÚSP Mladá Boleslav APA VČAS v roce 2007 jako pořadatel uspořádala 3 celorepublikové závody a na 3 celorepublikových závodech na jejich pořádání měla poloviční spoluúčast, také se podílela na uspořádání 2 závodů s mezinárodní účastí a MČR v paravoltiži Tak jak v předešlých letech APA VČAS se větší mírou podílela na uspořádání vrcholné soutěže MČR v paravoltiži v Tetčicích. Strana 1 (celkem 7)

2 Závody, které APA VČAS pořádala nebo byla spolupořadatelem: - Nový Malín (pořadatel APA VČAS, NDC Nový Malín) - ORION Praha - Frenštát p.r. (APA VČAS) - Radíkov (APA VČAS) - Hlučín 2x - Brno (MČR) (ČHS,APA VČAS a EPONA) 2 zahraniční závody - Bratislava - Nitra Paravoltižní soustředění: jako každoročně, tak i v srpnu 2007 se konal čtrnáctidenní rekondiční pobyt s hiporehabilitací v rekreačním středisku Chata pod Věží Radíkov u Olomouce. Pobytu se účastnilo celkem 41 osob. Z toho 30 zdravotně oslabených dětí a mládeže a 11 osob (odborný personál) specielně na tento pobyt proškolený při ČHS. Souběžně prvních 7 dní s rekondičním pobytem s hiporehabilitací probíhalo soustředění zahraničních instruktorů hiporehabilitace se zájmem o paravoltiž z Německa, Holandska, Španělska, Belgie, Skotska, Lucemburska, Maďarska a Slovenska. Prezentace paravoltiže: Na celostátní konferenci České hiporehabilitační společnosti, která se konala v Litoměřicích ve dnech Náplň prezentace: Rekondiční pobyty s hiporehabilitací (Daniela Wagnerová) Proč lonžujeme (Daniela Weingartnerová) Paravoltiž a psychobalet (Arnoštka Ježková) po skončení konference se APA VČAS zúčastnila s 10 cvičenci setkání s Princeznou Annou Anglickou, při její návštěvě Státního Hřebčína v Kladrubech, kde předvedli své cvičební sestavy. V měsíci červnu 2007 APA VČAS s paravoltiží předvedla ukázky cvičenců na koních při pořádání Dětských dnů u koní a to v Radíkově, Novém Malíně a Šumperku. APA VČAS uspořádala čtyři víkendové pracovní semináře o paravoltiži pro zájemce z celé ČR v Olomouci Radíkově (1 víkend v dubnu, 2 víkendy v srpnu, 1 víkend v říjnu) pod odbornou záštitou ČHS. Integrace: Po dosažení sportovních výsledků v paravoltiži a po poradě s lékařem paravoltiž integrovala tři cvičence v roce 2006 a v roce 2007 další dva cvičence do voltižního oddílu TJJ LUCKY Drásov, kde získali jezdeckou licenci ČJF a reprezentovali APA VČAS na národních závodech pořádaných ČJF. Hipoterapie: V rámci sportovního ježdění jsme ve spolupráci s lékaři vykonávali terapeutické ježdění HIPOTERAPII. Celkem odpracováno na hipoterapii 420 terapeutických jednotek u 78 handicapovaných. Pracovní tým se skládal: lékař MUDr.Pavel Brokowski zdravot.sestra- Daniela Weingartnerová fyzioterapeut Arnoštka Ježková hipolog Michaela Kubáčková Marie Chromčáková APA VČAS v roce 2007 jako nejlepší oddíl paravoltiže opět získala POHÁR 2007 České hiporehabilitační společnosti. Titul MČR získali tito cvičenci: kat.jednotlivců lehký handicap muži: Martin Maurer a ženy: Miroslava Balogová kat. jednotlivců mentální handicap muži: Bruno Maurer kat. jednotlivců těžký handicap muži: Pavel Holeček kat. jednotlivců těžký handicap ženy: Veronika Konečná kat. dvojic lehký handicap: Balogová-Pospíšilová kat. skupin: APA VČAS Olomouc Strana 2 (celkem 7)

3 Tréninková střediska paravoltiže: RADÍKOV: klubovna, tělocvična, krytá jízdárna, venkovní jízdárna, hygienické zařízení vše bezbariérové. Tři voltižní trenažéry, jeden vlastní kůň a dva pro tréninkovou činnost možnost zapůjčení. Českou hiporehabilitační společností bylo APA VČAS pro tréninkové středisko Radíkov udělen statut školícího střediska pro ČR na dobu do roku Tréninky celoročně: každou středu každou sobotu Mimo tréninků na Radíkově, cvičenci trénují v Moravském divadle psychobalet 2x týdně, vždy po domluvě s vedením divadla. Paravoltiž má odborný dobrovolný pracovní tým v tomto složení: Lékař MUDr. Pavel Brogowski Fyzioterapeut: Arnoštka Ježková Vanda Casková Hipolog: Marie Chromčáková Michaela Kubáčková Psychobalet: Monika Globa Valerij Globa Pomocníci: Daniela Wagnerová Daniela Weingartnerová Petra Kreuzingërová Všichni tito pracovníci absolvovali odborné školení ČHS a ČJF. Letní rekondiční tábor s hiporehabilitací ve dnech 6.8. až na Radíkově Pobytu se účastnilo celkem 41 osob. Z toho 30 zdravotně oslabených dětí a mládeže a 11 osob (odborný personál) specielně na tento pobyt proškolený při ČHS. Veškerá činnost a práce s dětmi byla s individuálním přístupem a ohledem na zdravotní stav účastníka. Účastníci byli rozděleni do pěti oddílů. I přestože jsme měli nabitý tréninkový program, tak jsme dodrželi předepsaný rámcový program s etapovou hrou (Šmoulové). Účastníci za splnění daných úkolů sbírali body do svých táborových deníčků, který si potom jako trofej odvezli domů. Na závěr pobytu se účastníci zúčastnili celorepublikové paravoltižní soutěže, kterou uspořádala APA VČAS Olomouc ve spolupráci s ČHS. V pondělí po skončení rekondičního pobytu se 8 účastníků zúčastnilo paravoltižních závodů v zahraničí, dne v Nitře, kde se ve všech kategoriích umístnili na prvních místech. Co jsme se všechno učili? Teorii o hipologii (na závěr cvičenci podstoupili testy) Práce u koní Rytmická cvičení Tance Rehabilitační gymnastiku Cvičení na voltižním trenažéru Cvičení na koni Jako další jsme se učili jezdit v loďkách (veslování), plavání, různé společenské hry, jeden výlet do ZOO na Svatém Kopečku a jeden výlet po památkách města Olomouce. Plnili jsme etapovou hru ŠMOULOVÉ, při které jsme zažili spousty legrace a mnohé se naučili. Pobytu se také zúčastnili lektoři z ČJF Jarmila Jablonská, MVDr.Stanislav Vaverka a Dalibor Blažek. Během pobytu nás také navštěvovali naši spolupracovníci, sólisté baletu z Moravského divadla, a pomáhali nám s rytmickou přípravou. Souběžně s naším pobytem probíhalo na Radíkově mezinárodní soustředění zahraničních lektorů hiporehabilitace. Tito zahraniční účastníci se přidali k našemu programu a učili se paravoltižnímu sportu od našich dětí. Domluva probíhala pomocí tlumočníků a děti se zkoušely domlouvat v angličtině, což bylo zajímavé. Všichni se domluvili. Strana 3 (celkem 7)

4 SEKCE SLEDGE HOKEJE Důležitá fakta roku 2007: leden 2007 utkání základní části ČSHL v Olomouci (s Karlovými Vary), v Uničově (se Spartou Praha) a v Prostějově (se Zlínem) postup do play-off ze 4. místa v základní části únor a březen 2007 účast v play-off, dva zápasy se Spartou a dva zápasy se Zlínem, konečné 4. místo v České sledge hokejové lize červenec 2007 zahájení sezóny 2007/08 - tréninky každý čtvrtek 1,5 hodiny, v srpnu a září 2007 tréninky dvakrát týdně na zimním stadionu v Olomouci srpen 2007 týdenní soustředění v Lanžhotě srpen 2007 přátelské utkání se Zlínem v Olomouci září 2007 utkání základní části ČSHL v Českých Budějovicích a v Kolíně (víkendový autobusový výjezd) září 2007 přátelské utkání s polským klubem IKS Atak Elblag v Olomouci říjen 2007 utkání základní části ČSHL v Olomouci a Prostějově a Karlovými Vary a se Spartou Praha listopad 2007 utkání základní části ČSHL v Olomouci se Zlínem prosinec 2007 utkání základní části ČSHL v Olomouci s Českými Budějovicemi, v Prostějově s Kolínem prosinec 2007 utkání základní části ČSHL v Karlových Varech a v Praze v T-Mobile Aréně se Spartou Praha (víkendový autobusový výjezd) Sledge hokejový tým APA VČAS Olomoučtí Kohouti existuje již šestým rokem. V současné době má 24 členů. Účastní se mistrovské soutěže - České sledge hokejové ligy. Česká sledge hokejová liga má jeden z nejpropracovanějších hracích systémů na světě. V porovnání s ostatními sledge hokejovými zeměmi se jí účastní velké množství týmů, hned šest, kromě APA VČAS Olomouce ještě Sparta Praha, Hamé Zlín, SKV Karlovy Vary, SHC B.B. Budweiser Kings České Budějovice a SK Draci Kolín. Zápasy České sledge hokejové ligy se hrají formou víkendových kol jednou za měsíc. V každém takovém víkendu odehraje tým jeden nebo dva mistrovské zápasy. Po desetikolové základní části následuje play-off (semifinále, poté finále a zápas o třetí místo) hrané na dva vítězné zápasy. Na začátku kalendářního roku 2007 bojovala Olomouc o postup do vyřazovacích bojů. Postoupit se jí díky dvěma výhrám v posledních třech zápasech nakonec podařilo. V play-off ale byli Olomoučtí outsiderem, což i potvrdili. V semifinále nestačili na pozdějšího mistra, pražskou Spartu, v zápase o třetí místo podlehli Zlínu. Českou sledge hokejovou ligu tedy vyhrála Sparta, druhé skončily Karlovy Vary, třetí Zlín. Olomouc skončila čtvrtá, České Budějovice páté a poslední místo patřilo Kolínu. Nejlepším nepostiženým hráčem z kádru Olomouce byl na slavnostním večeru vyhlášen Jaromír Veselý, oficiální internetové stránky klubu získaly cenu za zavedení on-line přenosů ze zápasů České sledge hokejové ligy. On-line přenosy probíhají ve spolupráci s firmou esports.cz na serveru a jsou dnes již samozřejmostí. Stránky olomouckého klubu provozuje jeden ze sponzorů, Studio R3D, s.r.o.. V srpnu 2007 se uskutečnilo týdenní soustředění v Lanžhotě, které bylo přípravou na novou sezónu. Hráči měli k dispozici venkovní hřiště s umělou trávou, atletický ovál, krytou halu na míčové sporty, basketbalové hřiště, prostory pro posilování a zimní stadion v Hodoníně. Velkou část programu tvořil trénink na handbajcích, tedy jízdních kolech, na kterých se šlape rukama. V Lanžhotě měli hráči veškerý komfort a příprava na novou sezónu se vydařila. Soustředění se zúčastnili hned tři noví hráči, kteří se základy sledge hokeje postupně učí. Ještě předtím, na konci července 2007, začaly na zimním stadionu v Olomouci pravidelné čtvrteční tréninky, Olomouc odehrála přípravný zápas se Zlínem. V září se naplno rozběhly boje v České sledge hokejové lize. Olomouci se vydařil hned první duel, porazila České Budějovice, ovšem podlehla Kolínu, který vsadil na zahraniční posily. Ještě v září využil klub toho, že se v České republice připravovala polská reprezentace na blížící se mistrovství Evropy. Olomouc si Poláky pozvala do Olomouce k přátelskému zápasu. Kádr Hanáků byl posílen o tři hráče z jiných týmů, Olomouc nakonec začínající polský tým porazila. V říjnu přivítali Hanáci na svém ledě Karlovy Vary a Spartu Praha. Oba zápasy Olomouc s velkými favority celé sezóny prohrála. Liga se rozdělila na dvě části. Čtveřice silných - Praha, Kolín, Karlovy Vary a Zlín a dvojice bojující o čestné páté místo Olomouc a České Budějovice. V listopadu hostili sledge hokejisté Olomouce Zlín, se kterým prohráli 0:3. V prosinci si však spravili náladu vítězstvím nad Budějovicemi, druhý den ale prohráli s Kolínem. Kvůli účasti české reprezentace na mistrovství světa v americkém Bostonu se těsně před Vánoci odehrálo i páté ligové kolo. Olomouc cestovala do Karlových Varů a do Prahy. Oba zápasy Hanáci prohráli. Pro rok 2008 má sledge hokejový tým v plánu dohrát základní část České sledge hokejové lize, rozšířit hráčkou základu a najít nové sponzory. Po sezóně se uskuteční i setkání všech členů týmu, na kterém by se měl Strana 4 (celkem 7)

5 ujasnit směr, jakým se sledge hokejový oddíl vydá v příštích letech. V červnu se klub zúčastní mezinárodního turnaje v Ostrově nad Ohří, jehož pořadatelem je karlovarský sledge hokejový klub. V srpnu se tradičně uskuteční týdenní soustředění, v září 2008 začne nový ročník České sledge hokejové ligy. Finanční prostředky na činnost klubu se v roce 2007 podařilo zajistit alespoň v takovém množství, aby oddíl mohl slušně fungovat, z dotačního titulu to byli prostředky z MŠMT ČR, MM Olomouce a KÚ Olomouc. Hlavním sponzorem se stala sázková kancelář bwin.com, dalším významným partnerem potom společnost T- Mobile, která v grantovém řízení podpořila projekt olomouckých sledge hokejistů. Mezi další sponzory patří firmy: Alex a Alex, esports.cz, Restaurace a penzion Garnet, stavební firma Luběník, rádio Haná, Studio R3D, s.r.o., Seritech, zájezdová doprava Josef Bargel a Chemolak. Zajištění finančních prostředků na činnost klubu, konkrétně výjezdy na utkání na hřištích soupeřů, ubytování, výstroj, placení ledu apod., je každoročně velmi složité. Dalším nedostatkem je úzký kádr. Postižených lidí se zájmem o sledge hokej je v Olomouckém kraji málo. Klub proto neustále hledá nové zájemce o tento sport. SEKCE SPASTIC HANDICAP BOCCIA (PODSEKCE BOCCE V ČESKÉM HNUTÍ SPECIÁLNÍCH OLYMPIÁD) Naše sekce je členem Spastic Handicap, který organizuje sportovní soutěže pro sportovce s poruchami hybnosti. Účastnili jsme se celoročně I., II. a II. ligy v boccii. Tři naši hráči (Pavla Třísková, Michaela Zdráhalová, Šárka Hynková) v roce 2007 soutěžily v I. lize boccii, ostatní v lize II. a III. Pavlína Třísková byla klubem APA VČAS zvolena nejlepším mladým sportovcem sportovního oddílu (do 23 let) a vyhlášena v anketě Sportovec roku Spastic Handicap v Praze. Výsledky našich sportovců v OZP CUP 2007 (viz tabulka): Pořadí Příjmení a jméno Klub RN 1. kolo VelMez 2. kolo Praha 3. kolo Brno TŘÍDA BC1 1. Liga 6. HYNKOVÁ Šárka AP TŘÍDA BC2 1. Liga 8. TŘÍSKOVÁ Pavlína AP TŘÍDA BC3 1. Liga 4. ZDRÁHALOVÁ Michaela AP Třída BC2 2.liga 6. Kolert Vladimír Petr AP 83 12, ,5 Třída BC3 2. liga 10. Vláčil Lukáš AP Třída BC2 3.liga 10. Vysoudil Aleš AP Celkem Tréninky oddílu boccii probíhaly v roce 2007: každé pondělí hod v prostorách obč. sdružení Jitro v Olomouci (začátečníci procvičování základních dovedností) každý čtvrtek hod v tělocvičně ZŠ Rožňavská Naše sekce se zabývá i dalšími sportovními aktivitami: Sportovní kroužek pro děti s postižením a) všeobecná sportovní průprava a boccia b) bocce Hnutí Speciálních olympiád každé pondělí/čtvrtek hod v tělocvičně FTK UP v Olomouci Některé další aktivity probíhají ve spolupráci se speciální školou Credo a občanským sdružením Jitro v Olomouci. Strana 5 (celkem 7)

6 Tým trenérů a cvičitelů: Vedoucí sekce: Mgr. Julie Wittmannová, Ph.D. Trenéři a cvičitelé: Lenka Janalíková Bc. Eduard Zacha Mgr. Zuzana Drápalová Miroslav Kubíček Martin Kučera PODSEKCE BOCCE V ČESKÉM HNUTÍ SPECIÁLNÍCH OLYMPIÁD V této oblasti se naši sportovci, kteří mají kombinované postižení, připravují na soutěže ve sportovní hře BOCCE, pořádané Českým Hnutím SO (dále ČHSO). V roce 2007 bohužel neprobíhaly žádné větší závody, naši sportovci se umístili na Regionální olympiádě v Zábřehu na Moravě na 3. místě. A to Michal Martínek, Lucie Domesová, Zuzana Liebicherová. Trenér: Mgr. Julie Wittmannová, Ph.D. SEKCE MONOSKI V letošním roce neproběhl žádný rekondiční pobyt, který by přímo organizovalo a zajišťovalo naše sdružení. Činnost sekce se odvíjela od individuálních osobních asistencí, kterou členové APA VČAS zajišťovali lyžařům monoski. Velká část asistencí probíhala v zahraničí v Alpách. SEKCE ATLETIKY Činnost pouze individuální formou. SEKCE PLAVÁNÍ Činnost sekce se odvíjela od individuálních osobních asistencí. Právě z důvodu velké náročnosti na osobní asistenci a současného nedostatku asistentů sdružení hledá nové možnosti, jak tuto sekci postrčit vpřed pro další rok. SEKCE ORIENTÁLNÍCH TANCŮ V září roku 2003 jsme začali s výukou orientálního tance pro mentálně postižené z ÚSP Klíč. V roce 2007 probíhali lekce každé úterý od do hod v budově ÚSP Klíč. Výuka byla zaměřena na zdokonalení jednotlivých prvků, nácviku krátkých choreografií a kruhových tanců. S klientkami jsme se zúčastnili příležitostných vystoupení. Orientální tanec našim tanečnicím pomáhá jak po stránce psychické, tak i fyzické. Nemalou roli zde hraje i fakt, že jde snad o jedinou pohybovou aktivitu umožňující mentálně postiženým ženám i dívkám, cítit se dobře jako žena. Naše tanečnice se během roku 2007 naučily krátký orientální tanec a kruhový tanec se svíčkami. Poslední vystoupení bylo také rozloučení s tanečním sálem studia Eset. Od února roku 2008 se studio Orientálního tance stěhuje do nových prostor ( třída Svobody 39,Olomouc ). Přehled našich vystoupení: výuka orientálního tance v prostorách kavárny Meli café ( Kapucínská 5 ) květen 2007 výuka orientálního tance v prostorách kavárny Meli café vystoupení na vánočním večírku ÚSP Klíč v Armádním domě vystoupení na závěrečném večírku studia Eset Po vzájemné dohodě budou klientky ÚSP Klíč tančit od února v novém sále vždy první úterý v měsíci. Další nácvik bude probíhat s danou vychovatelkou ÚSP Klíč. Strana 6 (celkem 7)

7 OSTATNÍ VÝZNAMNÉ AKCE A ČINNOSTI Již poosmé jsme se podíleli na akci MOSTY. Poprvé to bylo v roce 2000 a od roku 2001 jsme vstoupili do této akce i s novým projektem pod názvem Mostlympiáda, která se tak stala nedílnou součástí celé akce. Jedná se o sportovní soutěže přizpůsobené dětem zdravotně postiženým i zdravým, kdy se tak setkávají v jedné soutěži společně. V tomto směru lze tuto soutěž považovat za zcela unikátní a ve světě ojedinělou. Celá soutěž má obrovský úspěch a pro mnohé školy, ústavy, kluby se stala nedílnou součástí v jejich ročním programu. HOSPODAŘENÍ A FINANCE Naše sdružení hospodaří průměrně s prostředky pohybujícími se kolem ¾ milionu. Pro rok 2007 získalo dotace z MŠMT ČR, MM Olomouce, KÚ Olomouc. Státní dotace tvořili zhruba 30% výdajů organizace. Ostatní prostředky byli získány od partnerů a sponzorů. Přesto se podařilo udržet nastavený standard poskytovaných služeb a mohlo pokračovat v nastoleném rozvoji aktivit z roku předcházejícího a plynule tak navázat na činnosti, které jako jeden z největších poskytovatelů služeb v oblasti volnočasových a sportovních aktivit můžeme nabídnout především zdravotně postiženým spoluobčanům našeho kraje i nad jeho rámec. Obecně můžeme konstatovat, že naše sdružení hospodaří s vyrovnaným finančním rozpočtem a nemá žádné závazky (dluhy) vůči dodavatelům ani orgánům státní správy. Zároveň nemá ani žádné pohledávky. Pro rok 2008 očekáváme rozpočet zhruba ve stejných intencích. V Olomouci dne Vypracoval: Mgr. Milan Svoboda prezident APA VČAS Strana 7 (celkem 7)