Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download ""

Transkript

1 IZRAELSKÁ KULTURA V ČESKÉ REPUBLICE 2008 Vážení přátelé, dostáváte do ruky přehled akcí, na nichž se v uplynulém roce představila izraelská kultura. V roce, kdy Stát Izrael oslavil 60. výročí svého vzniku, se jednalo o úctyhodné množství kvalitních a různorodých projektů. Rádi bychom tímto poděkovali všem umělcům, institucím i jednotlivým organizátorům, kteří se na těchto akcích podíleli. Děkujeme i všem příznivcům a divákům a těšíme se na další setkávání s Vámi v roce Za Velvyslanectví Státu Izrael Pavla Palánová Cultural Officer

2 DIVADLO HADAR GALRON: MIKVE Národní divadlo v Praze - Činohra Premiéra: 4. prosince, Stavovské divadlo Překlad: Ester Žantovská, Režie: Michal Dočekal, Scéna: Jan Dušek, Kostýmy: Zuzana Krejzková, Hudba: Miloš Orson Štědroň, Dramaturgie: Daria Ullrichová Účinkují: Iva Janžurová, Petra Špalková, Jana Boušková, Eva Salzmannová, Magdaléna Borová, Antonie Talacková, Taťjana Medvecká, Pavla Beretová Mikve prostor rituální lázně, v níž se věřící židovské ženy pravidelně očišťují se ve hře současné izraelské dramatičky Hadar Galronové stává místem střetu různých přístupů k víře i k životu. Do ortodoxní komunity přichází Šira, nová lázeňská, před níž se pozvolna rozkrývají osudy místních žen dramata, o nichž všichni vědí, ale nikdo o nich nemluví. Hra otevírá téma postavení žen ve společnosti, vztahu ortodoxní komunity k běžnému životu, především ale nabízí vynikající herecké příležitosti prostřednictvím psychologicky bohatých postav a jejich dramatických osudů. TANEC KIBBUTZ CONTEMPORARY DANCE COMPANY 6. června, Mahenovo divadlo, Brno 9., 10. června, Hudební divadlo Karlín, Praha Proslulý izraelský soubor Kibbutz Contemporary Dance Company byl hlavní hvězdou 20. ročníku festivalu Tanec Praha. Soubor přijel na festival s představením Ekodoom, které se stalo pro mnoho diváků událostí sezóny. Ekodoom spojuje odvážný, energický a smyslný choreografický rukopis uměleckého ředitele Rami Be era, neuvěřitelné možnosti pohybu lidského těla vynikajících tanečníků s působivými světelnými a zvukovými obrazy PEOPLE PROJECT 08 - OHAD NAHARIN 7., 8., 9. prosince, Divadlo Archa, Praha, V rámci premiérového večera Projekt 08 produkční jednotky současného tance 420PEOPLE jsme viděli čtyři choreografie včetně zcela nového duetu světově uznávaného izraelského choreografa Ohada Naharina. V choreografii Bolero se představily Nataša Novotná a Rei Watanabe. V návaznosti na představení uspořádal 420PEOPLE také workshopy pro profesionální tanečníky a studenty tance. PRAŽSKÝ JARMARK srpna, Ovocný trh, Praha Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark se zúčastnil soubor Uri Tejman z Izraele.

3 HUDBA 3x DIRIGENT ELLI JAFFE KONCERT HL. M. PRAHY A PRAŽSKÉ KOMORNÍ FILHARMONIE 6. října, Smetanova síň, Obecní dům, Praha Na koncertě k 60. výročí vzniku Státu Izrael se pod taktovkou E. Jaffeho představili sólisté David Kalhous (ČR), Olga Vinokur (Rusko) oba klavír a kantor Izrael Rand (Izrael) tenor. Zazněla díla G. Rossiniho, F. Mendelssohna-Bartholdyho, J. Sibelia a židovské liturgické zpěvy. HRADEC KRÁLOVÉ A DEVĚT BRAN 23. ledna dirigoval Elli Jaffe Filharmonii Hradec Králové. 17. června řídil Český národní symfonický orchestr na zahajovacím koncertě festivalu Devět bran ve Valdštejnské zahradě v Praze, kde následující den vystoupila také izraelská skupina Livnat Brothers. ACCADEMIA DANIEL 1. dubna, kostel sv. Šimona a Judy, Praha V rámci cyklu komorních koncertů FOK vystoupil izraelský soubor barokní hudby Accademia Daniel s díly J. S. Bacha. PREZENTACE IZRAELSKÉ KONCERTNÍ HUDBY 9. dubna, Akademie múzických umění v Praze, Hudební fakulta Při příležitosti předání hudebního daru knihovně Hudební fakulty AMU navštívil Prahu izraelský muzikolog a ředitel Israel Music Institute Paul Landau. Na téma Izraelská hudba jako kulturní a společenský fenomén přednášel na HAMU v rámci programu pro soudobou hudbu Studio N. Slavnostní předání daru v podobě notových materiálů a nahrávek s hudbou izraelských skladatelů proběhlo na koncertě violoncellistky Dominiky Hoškové v Sále Martinů Lichtenštejnského paláce. Na koncertě zaznělo mj. dílo předního izraelského skladatele Tzvi Avniho Kaddish pro violoncello a smyčce. BAROKNÍ OPERA 3. května, Pražský hrad Soubor barokní hudby Hofmusici představil v novodobé premiéře operu Antonia Vivaldiho Argippo. Hostem ansámblu byl izraelský hobojista Aviad Gershoni. 2x ORCHESTR ATLANTIS 12. června, Synagoga Děčín, 14. září, Synagoga Kolín Orchestr Atlantis pod taktovkou Vítězslava Podrazila uspořádal dva koncerty k 60. výročí založení Státu Izrael. V Děčíně zazněla mj. v premiéře skladba izraelského skladatele Marka Kopytmana, v Kolíně např. Requiem Hebraicum Maxe Broda. SHIRLEY BRILL V TŘEBONI 12. července, Třeboň Na letním festivalu klasické hudby Třeboňská nocturna vystoupila izraelská klarinetistka Shirley Brill. Na koncertě přednesla spolu se sopranistkou Dagmar Peckovou za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Vojtěchem Spurným skladby W.A. Mozarta, G. Bizeta a B.H. Crusella.

4 SHARON KAM V ČESKÉM KRUMLOVĚ 1. srpna, Zámecká jízdárna, Český Krumlov Klarinetistka Sharon Kam vystoupila v rámci Mezinárodního hudebního festivalu se Severočeskou filharmonií Teplice. MEZINÁRODNÍ VARHANNÍ FESTIVAL 4. září, Bazilika sv. Jakuba, Praha Na festivalu vystoupila izraelská varhanice Elisabeth Roloff. JERUSALEM CANTORS CHOIR 7. září, Jeruzalémská synagoga, Praha Sbor kantorů z Jeruzaléma vystoupil pod vedením sbormistra kantora Binyamina Glickmanna na koncertě konaném u příležitosti Evropského dne židovské kultury. AMBASSADORS CONCERT SERIES AMBER TRIO 24. září, Jeruzalémská synagoga, Praha V rámci koncertního cyklu komorní hudby pod záštitou zahraničních ambasád se představil soubor Amber Trio Jerusalem se zpěvačkou Tehilou Goldstein-Nini. V programu zazněly skladby Dmitrije Šostakoviče a izraelských autorů Jonathana Kerena a Jehezkela Brauna. KONCERT PRAHY 5 K VÝROČÍ IZRAELE 25. září, Národní dům na Smíchově, Praha Na koncertě v rámci koncertního cyklu Městské části Praha 5 věnovaném 60. výročí založení Státu Izrael se představila mladá izraelská klavíristka Dorel Golan. Pražskou komorní filharmonii řídil izraelský dirigent Amos Talmon. Zazněly skladby D. Šostakoviče, R. Schumanna a izraelského skladatele M. Lavryho. MORAVSKÝ PODZIM AVIV QUARTET 3. října, Konvent milosrdných bratří, Brno Na Mezinárodním hudebním festivalu Brno - Moravský podzim vystoupilo izraelské smyčcové kvarteto Aviv Quartet s díly L. Janáčka, F. Mendelssohna a L. van Beethovena. ORCHESTR BERG BENJAMIN JUSUPOV 10. listopadu, Kostel U Salvátora, Praha Na koncertě Komorního orchestru Berg s podtitulem Východní vítr zaznělo mj. dílo izraelského skladatele původem z Tádžikistánu Benjamina Jusupova.

5 AVISHAI COHEN ENSEMBLE VOCAL PROJECT 13. dubna, Palác Akropolis, Praha Světoznámý izraelský kontrabasista Avishai Cohen uvedl v Praze svůj nový ansámbl a skladby, v nichž poprvé užívá také vokály. Soubor je složen z mladých umělců z Izraele i z USA, jádro tvoří jeho dlouhodobě úspěšné Jazz Trio, dále se objevuje zpěvačka, flétna, trombón, kytara a perkuse. AVŠALOM FARJUN TOY VIVO Toy Vivo Trio 28. června, ostrov Štvanice, Praha Toy Vivo Duo 30. června, Španělská synagoga, Praha Izraelský soubor Toy Vivo vystoupil na konci června dvakrát v Praze v rámci festivalu world music Respect. Ústřední úlohu v souboru hraje citera qanun, typický hudební nástroj Blízkého Východu, v rukou průkopníka a vizionáře izraelské hudby Avšaloma Farjuna. NOA NA COLOURS OF OSTRAVA 11. července, Ostrava Světoznámá izraelská zpěvačka jemenského původu Noa, vlastním jménem Achinoam Nini, vystoupila na festivalu Colours of Ostrava. Izraelská Joni Mitchell, představitelka kultivovaného popu, která zpívala mj. pro Jana Pavla II. či Billa Clintona a spolupracovala s řadou světových umělců jako jsou Pat Metheny, Sting, Carlos Santana aj., se představila českému publiku poprvé. 12. července byla Noa hostem TV pořadu Noc s Andělem. ISRAELI ETHNIC ENSEMBLE 31. července 2. srpna Izraelský hudební soubor v čele se zpěvačkou Talyou G.A. Solan vystoupil na festivalech Prázdniny v Telči, Letní filmová škola Uherské Hradiště, Sázava Fest a Šamajim Třebíč. DUBLFO července Izraelská kapela Dub Lfo se představila se směsí rocku, reggae a ethno music na festivalech v Uherském Hradišti, Mighty Sounds, Orlická brána a v klubu Cross v Praze. FREE JAZZ FESTIVAL 26. září, Divadlo U Hasičů, Praha Na festivalu vystoupil izraelsko-litevský klavírista Vjačeslav Ganielin.

6 CHAVA ALBERSTEIN & HOSTÉ 11. října, Dvořákova síň, Rudolfinum, Praha Legendární izraelská skladatelka a písničkářka vystoupila na Mezinárodním hudebním festivalu Struny podzimu s českými hosty, kteří s ní spolupracovali na jejím posledním albu Lemele, mj. s Karlem Holasem a Radkem Pobořilem ze skupiny Čechomor. FLORIAN ZENKER PROJECT A ELI KHENTOV 31. října, 1. listopadu, Jet Set, Praha Mezinárodní ansámbl špičkových instrumentalistů pod vedením německého kytaristy Floriana Zenkera představil jazz s prvky world music, jejich hostem byl izraelský houslista Eli Khentov. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL JAZZOVÉHO PIANA 29. listopadu, Kostel sv. Vavřince, Praha Jedna z nejvýznamnějších osobností současného jazzu, izraelský klavírista Yaron Herman vystoupil na festivalu sólových recitálů v Praze. JAZZOVÉ TRIO 17. prosince, Velvyslanectví Polské republiky, Praha Koncert z cyklu Salon Polski se uskutečnil pod heslem tři hudebníci tři kultury jeden čas. Polský klavírista Leszek Możdżer se švédským basistou a violoncellistou Larsem Danielssonem a izraelským perkusistou Zoharem Frescem vytvořili trio Dream Team.

7 LITERATURA AVRAHAM B. JEHOŠUA: MILENEC překlad Magdalena Křížová Nakladatelství Pistorius & Olšanská listopad 2008 Román Milenec vyšel jako vůbec první dílo A. B. Jehošuy v češtině. Autor patří ve světě k nejznámějším izraelským prozaikům současnosti v počtu knih přeložených do světových jazyků soupeří o prvenství se svým generačním vrstevníkem Amosem Ozem, s nímž bývá často měřen a srovnáván. Jehošua začal publikovat v 60. letech stejně jako Oz a další autoři, jejichž prózy vyznačily nové směřování v izraelské literatuře: odklon od realistické budovatelské a sionisticky laděné prózy první generace státu Izrael a obrat k subjektivnější, někdy existenciálně laděné tvorbě, která se snažila vyrovnat se soudobými trendy v západní literatuře. Jehošuu s Ozem spojuje také levicové smýšlení ve vztahu k izraelsko-palestinskému konfliktu, angažovanost v mírovém řešení této otázky a snaha nahlédnout problematiku také z druhé strany konfliktu. Román Milenec / Ha-meahev, který vydal Jehošua v roce 1977, byl přijat s nadšením a autor si jím záhy vydobyl i světový věhlas. Kniha byla v roce 1999 v britsko-italské koprodukci také zfilmována pod názvem The Lost Lover / L amante perduto (režie Roberto Faenza). IZRAEL NA VELETRHU SVĚT KNIHY dubna, Průmyslový palác, Výstaviště Praha Na Mezinárodním knižním veletrhu Svět knihy se izraelská literatura již tradičně představila na samostatném stánku. Návštěvníci zde měli také možnost zapojit se do mezinárodního projektu Národy světa píší Bibli.

8 VÝSTAVY IZRAEL OBJEKTIVY TŘÍ GENERACÍ FOTOGRAFŮ Beno Rothenberg, Magdaléna Robinsonová, Karel Cudlín 28. dubna 26. října, Velká synagoga v Plzni 5. listopadu ledna 2009, Nostický palác (Ministerstvo kultury), Praha Na výstavě k 60. výročí založení Státu Izrael se představily tři kolekce fotografií z Izraele vytvořené třemi autory ve třech periodách novodobé historie země. Nejstarší soubor tvořily snímky pořízené v době vzniku státu fotografem a později významným archeologem Prof. Beno Rothenbergem (nar. 1914). Autorkou druhého souboru byla přední slovenská umělecká fotografka Magdaléna Robinsonová ( ); výstava představila 50 jejích fotografií zachycujících všední život v Izraeli v roce Současný život a reálie Izraele ukázaly fotografie pořízené v letech současným českým fotoreportérem a dokumentaristou Karlem Cudlínem (nar. 1960). Autorem doprovodných literárních textů k výstavě byl Arnošt Lustig. MEZINÁRODNÍ TRIENÁLE SOUČASNÉHO UMĚNÍ 3. června 14. září, Veletržní palác, Národní galerie Praha Izraelská kurátorka Danna Taggar představila v sekci Dokonalá budoucnost mimo jiných díla těchto izraelských umělců: Ofri Cnaani, Avraham Eilat, Dana Gilerman, Adi Nes, Michal Rovner a Farid Abu Shakra. MEZINÁRODNÍ BIENÁLE GRAFICKÉHO DESIGNU BRNO 17. června 19. října, Moravská galerie Brno 23. ročník přehlídky byl věnován grafickému designu, ilustracím a písmu v knihách, časopisech, novinách a digitálních médiích. Představili se zde izraelští umělci Adi Stern a tým časopisu A5 mazinue Golan Gafni, Keren Gafni a Tali Green. BENJAMIN SHIFF PŘÍBĚHY VÍRY A LÁSKY 12. listopadu 17. prosince, Hotel Hilton Praha Benjamin Shiff se narodil v roce 1931 v Německu, odkud ve dvou letech odešel s rodinou do Izraele. S minimálním formálním vzděláním si získal mezinárodní věhlas pro svůj unikátní malířský styl, v němž se s charakteristickou jemností prolíná realistické a mystické ztvárnění postav s dotyky kubismu. Inspirován svým studiem chasidismu, kabaly a židovské filozofie Shiff rovněž vytvořil dlouhou řadu obrazů na téma judaismu. Benjamin Shiff je členem Izraelského svazu spisovatelů a kromě svého rozsáhlého výtvarného díla vydal tři básnické sbírky a dvě knihy povídek.

9 HANA ALISA OMER února, Muzeum dětské kresby v domě U Zelené žáby, Praha Izraelská malířka Hana Alisa Omer se narodila v Československu v roce 1947 židovským rodičům, kteří přežili holocaust. Od roku 1967 žije v Izraeli, kde je členkou umělecké vesnice Ejn Hod. MARGO PARAN 17. ledna 22. února, Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze Výstava obrazů, grafik a kreseb izraelské výtvarnice a básnířky českého původu Margo Paran nesla název Putování za drobnými náznaky. Zahájila ji osobně autorka, rodačka z Kadaně, která v předvečer druhé světové války uprchla před Hitlerem do tehdejší mandátní Palestiny. PUTOVNÍ FOTOGRAFICKÁ VÝSTAVA SHAI GINNOT Únor říjen Brno, Náchod, Kutná Hora, Holešov, Liberec, Luhačovice Výstava fotografií izraelské přírody a krajiny fotografky Šaj Ginottové s názvem Na počátku... pokračovala v roce 2008 v cestě po českých a moravských městech. Výstava byla v mnohém inspirována Biblí, především příběhem stvoření, ale i židovskými dějinami a biblickými proroctvími o konci dnů. Fotografie byly doprovázeny biblickými verši. NAPLNĚNÍ SNU - 60 LET VÝZEV A ÚSPĚCHŮ IZRAELE Září, říjen Teplice, Chomutov, Hradec Králové Originální výstava představila sbírku fotografií dokumentujících šest desetiletí izraelské státnosti. Na čtrnácti tematických panelech měli návštěvníci výstavy možnost díky holografickým zobrazením porovnat minulost a přítomnost Státu Izrael proces budování státu, rozvoj vědy, kultury ad. Výstavu doprovázely texty poskytující kontext k jednotlivým tématům. MEZINÁRODNÍ DĚTSKÁ VÝTVARNÁ VÝSTAVA LIDICE 28. května 29. října, Lidická galerie Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných Němci, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Výstavy se každoročně účastní tisíce dětí ze všech kontinentů včetně dětí z Izraele.

10 FILM JEDEN SVĚT března, Praha Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2008 byly promítány čtyři izraelské snímky. Hostem festivalu byla režisérka Tamar Jaromová. V kotli / Bitchonim / Hot House, Izrael, 2006, režie Šimon Dotan Jestli se usmívám / Lir ot im ani mechajechet / To See If I m Smiling, Izrael, 2007, režie Tamar Jaromová Svaté město uvádí / Jerušalajim gea lehacig / Jerusalem Is Proud To Present, Izrael, 2007, režie Nitzan Gilady Pracující máma / A Working Mum, Izrael/Bolívie/USA, 2006, režie Limor Pinchasovová FEBIOFEST ZAOSTŘENO NA IZRAEL 27. března 4. dubna, Praha Mezinárodní filmový festival Febiofest uvedl zvláštní programovou sekci Zaostřeno na Izrael. Hostem festivalu byl režisér Ron Havilio. Beaufort / Bufor, Izrael, 2007, režie Josef Cedar Medúzy / Meduzot / Jellyfish, Francie/Izrael, 2007, režie Etgar Keret, Šira Geffenová Fragmenty Jeruzaléma / Šivrej tmunot Jerušalajim / Fragments Jerusalem, Izrael, 1997, režie Ron Havilio Cesta do Potosí / Potosí, le temps du voyage/ Potosí, the Journey, Francie/Izrael, 2007, režie Ron Havilio Ona na to má / Ejn la Elohim / She s Got It, Izrael, 2007, režie Jakov Goldwasser ANIFEST RONY OREN května, Třeboň Izraelský ilustrátor a animátor Rony Oren zasedl v hlavní porotě Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest Na festivalu představil ve speciálním pásmu své filmy a také filmy izraelských studentů, převážně z jeruzalémské Akademie výtvarných umění Bezalel, kde vede katedru animace. Na festivalu uspořádal také workshop pro děti Animace plastelíny.

11 PŘEHLÍDKA IZRAELSKÝCH FILMŮ PRO DĚTI června, Zlín Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín 2008 připravil u příležitosti 60. výročí Izraele ve spolupráci s izraelskými producenty a distributory přehlídku těch nejzajímavějších izraelských dětských filmů. Malý zrádce / The Little Traitor, Izr./USA, 2007, režie Lynn Roth Avijino léto / The Summer of Aviya, 1988, režie Eli Cohen Pod naším stromem / Under the Domim Tree, 1994, režie Eli Cohen Vyhrát s Miki / Winning With Mikki, 2004, režie Ori Inbar Dřevěná puška / The Wooden Gun, 1979, režie Ilan Mošenson Letní příběh / Summer Story, 2004, režie Šmuel Hajmovič Slečna Entebbe / Miss Entebbe, 2003, režie Omri Levy 2 minuty od ráje / 2 Minutes from Paradise, 2002, režie Daniel Syrkin Naf, dítě ulice / Naf, A Street Kid, 2006, režie Moše Alafi Medúzy / Jellyfish, Izr./Francie, 2007, režie Etgar Keret, Šira Geffenová MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL KARLOVY VARY července, Karlovy Vary Na festivalu se promítaly dva izraelské filmy v nesoutěžních sekcích. Režisér celosvětově velmi úspěšného animovaného dokumentu Valčík s Bašírem Ari Folman byl členem hlavní poroty festivalu, na festival přijel také Marek Rozenbaum, producent filmu Vasermil. Valčík s Bašírem / Waltz with Bashir, Izrael/Německo/Francie, 2008, režie Ari Folman Sekce: Otevřené oči Vasermil, Izrael, 2007, režie Mushon Salmona Sekce: Jiný pohled LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA 25. července 3. srpna, Uherské Hradiště Letní filmová škola představila retrospektivou tvorbu izraelského režiséra Amose Gitaie, pod názvem Izrael/Palestina možnosti dialogu uvedla řadu celovečerních a dokumentárních snímků a v sekci věnované Pavlu Kohoutovi promítla izraelský snímek na motivy jeho knihy Svatá Klára režiséra Ariho Folmana. FILMOVÝ FESTIVAL LITOMĚŘICE POOSMÉ srpna, Litoměřice Na festivalu s podtitulem Střet realit se představily dva izraelské snímky. Zlomená křídla / Knafajim Švurot, Izrael, 2002, režie Nir Bergman Svatá Klára / Clara Hakedoša, Izrael, 1996, režie Ari Folman, Ori Sivan

12 FRESH FILM FEST srpna, Karlovy Vary Mezinárodní festival studentských filmů a debutů Fresh Film Fest uvedl pětici izraelských snímků v sekci Izraelské panorama. Alejandra Levy a Tomer Reiss byli hosty festivalu. Domov / Home, 2007, Minshar School of Arts, režie Alejandra Levy Slepý / Ha'iver, 2007, Tel Aviv University, režie Tomer Reiss Hymna / Himnon / Amnon, 2008, Sam Spiegel Film and Television School, režie Elad Keidan Nahlédnutí / Kavanot, 2007, Sam Spiegel Film and Television School, režie Dana Keidar Pralinky / Perlinim, 2007, Sam Spiegel Film and Television School, režie Jaelle Kajam EKOFILM října, České Budějovice, Český Krumlov Na Mezinárodním filmovém festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví získal Zvláštní cenu mezinárodní poroty izraelský snímek Stěna smrti. Chtěla jste točit film? / You wanted to make a film?, Izrael, 2007, režie Gali Weintraub Stěna smrti / Wall of Death, Izrael, 2006, režie Yossi Weissler, Moshe Alpert Voda / Water, Izrael, 2008, Ronit Zerony STUDENTSKÉ FILMY V PÍSKU října, Písek Na Mezinárodním festivalu studentských filmů získal hlavní cenu festivalu izraelský snímek Zohar. Snímek Understrike dostal cenu za nejlepší střih. Zohar, Izrael, 2007, režie Yasmine Nowak, Tel Aviv University Understrike, Izrael, 2008, režie Ronen Eytan, Tel Aviv University Ticho / Silence, Izrael, 2008, režie Hadar Morag, Tel Aviv University FESTIVAL MEZIPATRA 31. října - 6. listopadu, Brno, listopadu, Praha V rámci gay a lesbického filmového festivalu Mezipatra 2008 byly uvedeny dva izraelské filmy. Bublina režiséra Ejtana Foxe získala na loňských Mezipatrech Cenu diváků, Hledání chybějícího kousku představil osobně jeho režisér Oded Lotan. Bublina / HaBuah / The Bubble, Izrael, 2006, režie Eytan Fox Hledání chybějícího kousku / BeIkvot HaChaticha HaChasera / The Quest for the Missing Piece, Izrael, 2007, režie Oded Lotan

13 MgA. Pavla Palánová Cultural Officer Embassy of Israel / Velvyslanectví Státu Izrael Badeniho Praha 7 Česká republika Tel Fax