Výkonnostní marketing Jak maximalizovat efektivitu internetové reklamy. David Špinar, H1.cz

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Výkonnostní marketing Jak maximalizovat efektivitu internetové reklamy. David Špinar, H1.cz"

Transkript

1 Výkonnostní marketing Jak maximalizovat efektivitu internetové reklamy David Špinar, H1.cz

2 Efektivita reklamy základní premisy Web je nástrojem marketingu Firma realizuje svoji marketingovou komunikaci skrze své www stránky. Jde o kvalitní web. Web je cílem marketingu Firma musí pro své webové stránky zajistit dostatečnou návštěvnost. Jde o kvalitní reklamu. Kvalitní web a kvalitní reklama musí jít ruku v ruce. Efektivita spočívá v poměření kvantifikovatelných výnosů a nákladů. Není-li možné výnosy a náklady kvantifikovat a kauzálně je svázat, efektivitu nevyhodnotíme.

3 Co je to efektivita reklamy Strana nákladů inzertní náklady (placené médiím) náklady na správu a realizaci kampaní (placené agenturám nebo interně) Strana výnosů konverzní výnosy (nákupy, objednávky, registrace, rezervace) budoucí výnosy v souvislost s posilováním značky Efektivní internetová reklama je reklama zisková (výnosy převyšují náklady).

4 V čem spočívá maximalizace efektivity internetové reklamy Minimalizace nákladů: náklady na získaného návštěvníka (inzertní + agenturní náklady) Maximalizace výnosů průměrná hodnota objednávky (cenová politika, up-selling) Maximalizace konverzního poměru závisí na následujících faktorech: konkurenceschopnost nabídky důvěryhodnost webu přesvědčivost webu použitelnost, přístupnost webu cílená návštěvnost

5 Maximalizace efektivity v praxi Maximalizace konverzního poměru Vylepšit web a jeho konverzní schopnosti Akcentovat maximální zacílení návštěvníka Výpočet max. udržitelného nákladu na návštěvníka Posouzení a výběr reklamních možností Průběžné či zpětné vyhodnocování chování návštěvníků a jejich konverzí a navazující korekce max. udržitelného nákladu na návštěvníka. Průběžné či periodické úpravy výběru reklamních možností.

6 Výkonnostní marketing

7 Základní teze výkonnostního marketingu Cíl marketingu: konverzní akce uživatele (objednávka, nákup, registrace, rezervace atp.) Akcent na maximální efektivitu měřenou náklady a výnosy. Naprostá souvislost kvality internetové reklamy s konverzní schopností webu. Klíčem k úspěchu je dobrý konverzní poměr. Důležitost měření a analýzy návštěvnosti.

8 Charakteristické rysy výkonnostního marketingu Nejvýhodnější platební modely za reklamu: pay-per-click (PPC) platba za kliknutí pay-per-action (PPA) platba za konverzní akci (provize z prodeje) ostatní druhy reklamy s dodržením max. udržitelné ceny za klik (pozor na věrohodnost odhadů u jiné než PPC a PPA reklamy) Nejvýhodnější distribuce reklamy: klíčové parametry: nízká cena relevantní platební model vysoká cílenost návštěvníka, vysoká flexibilita správy reklamy odpovídající reklamní sdělení (textová pobídka) Vyhledávače, Kontextová textová reklama, Affiliate reklama

9 Affiliate marketing Inzerent: web s vysokou konverzní schopností inzerující svou nabídku Médium: partnerská síť obsahových médií relevantních vůči tématu nabídky inzerenta Platební model: pay-per-action (často v kombinaci s pay-per-click) Distribuce reklamy: typicky textově (měřený odkaz), graficky (banner) nebo interaktivně (formuláře)

10 Marketing ve vyhledávačích Optimalizace pro vyhledávače (Search Engine Optimisation) maximalizace viditelnosti v přirozených výsledcích vyhledávání Placené pozice ve vyhledávačích (Paid- Placement) inzeráty na klíčová slova ve vyhledávání

11 Děkuji za pozornost David Špinar