Media relations základní vymezení. Přednáška 01

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Media relations základní vymezení. Přednáška 01"

Transkript

1 Media relations základní vymezení Přednáška Martin Švehla

2 1. Mediální komunikace Obsah 1. Význam komunikace v současné době 2. Veřejné mínění 2. Média versus sociální sítě 1. Postavení, vztahy a vazby 2. Aktivity na sociálních sítích 3. Možnosti pro každého 3. Média relations v praxi 1. Činnosti a nástroje 2. Mediální krajina v ČR popis, struktura, vlastníci, internetoé mutace 3. Vztahy, vzroce chování jak to chodí v médiích 4. Kontakty a jak je udržet 5. Novináři co milují a co nenávidí 6. Hlavní rizika 4. 3 zlaté principy v media relations 2.

3 Komunikace v současné době 3. Alois Hadamčík po MS v LH, Bratislava 2011

4

5 Komunikace v současné době 1. Od problému vyrobit k problému prodat 2. Prodat znamená komunikovat otevřít téma, které druhou stranu zajímá vzbudit zájem Identifikovat problém Přesvědčit o možném řešení Dojednat obchod 3. Veřejné mínění podpora obchodních aktivit Význam médií Reklama: jistota obsahu, vliv není pod kontrolou PR: nejistota obsahu, ale podstatně vyšší důvěryhodnost

6 Kontrolní otázka Co to jsou média? a)zdroj informací pro veřejnost b)nástroj ovlivnění veřejného mínění c)záruka demokracie v zemi 6.

7 Definice: Veřejné mínění projev názoru či vůle společnosti v konkrétní věci. Projev: průzkumy, volby, společenské a sociální pohyby Teze k poznání veřejného mínění: Je důsledkem veřejné komunikace, jejího obsahu, formy a kvantity Není souhrnem osobních názorů jednotlivců, je samostatnou, novou kvalitou Masmédia nejviditelnější nositel a tvůrce Je nestálé, různorodé, obsahuje předsudky, xenofobii a emoce Syntetickým ukazatelem je reputace, image, mediální obraz 7.

8 Média versus sociální sítě 1. Rozvoj médií se zavedením všeobecného volebního práva (USA 1850, Německo a Francie 1871, V.B. 1884, Rakousko- Uhersko 1907) 2. Rozvoj médií manipulace výběrem, váhou a komentářem; 3. Financování prodej a reklama 4. Závod v autentičnosti média přebírají informace z terénu 5. Sociální sítě návrat k osobnímu sdělení 8.

9 Noviny versus sociální sítě 9.

10 Noviny versus sociální sítě 10.

11 Čtenost deníků v ČR Celkem: ,6% 11.

12 Prodej deníků v ČR 12.

13 Aktivity na sociálních sítích 1. Facebook, Twitter a další 2. Správná volba cíle 3. Výhody Vymezení cílových skupin Důvěryhodnost Minimální náklady 4. Rizika Stereotyp Odhalení obchodního záměru Vytvoření platformy pro opačné názory Mark Zuckerberg - autor 13.

14 Možnosti pro každého: Facebook: (v ČR cca 300 tisíc aktivních účastníků) Vlastní účet nebo firemní stránka Možnosti: foto, video, události, zeď, dárky, bazar, šťouchnutí Firemní sránky, PPC reklama, bannery, příznivci Twitter: (v ČR a SR 60 tisíc aktivních uživatelů) Tweets do 140 znaků, Účet, sledování a být sledován Účast médií, novinářů, populární osobnosti pouze v zahraničí Ostatní: Mezinárodní (LinkedIn, YouTube, MySpace, weread atd.) české (Klábosení, Xchat, blog.cz, Unister atd.) 14.

15 Děkujeme že kouříte Nick Nylor s novinářkou - malér - řešení

16 16.

17 Děkujeme že kouříte Nick Nylor s novinářkou - malér - řešení

18 .

19 Děkujeme že kouříte Nick Nylor s novinářkou - malér - řešení

20

21 Děkujeme že kouříte Taková je (může být) praxe v média relations...

22 Media relations - činnosti 1. Styk s novináři (aktivní, pasivní), osobní kontakty tiskové konference odborné semináře pro novináře, společenské a sportovní události, neformální kontakty a setkání 2. Vystupování v médiích vystupování před kamerou, v rozhlase, aktivity na internetu chat, sociální sítě, relevantní portály 3. Zpětná vazba monitoring médií a jak s ním nakládat, i nepříjemné zprávy mají svou hodnotu předvídání: přijímaná rozhodnutí by organizace měla zvažovat i z hlediska dopadu na veřejné mínění (očekávatelné reakce médií) 22.

23 Navazuje cvičení v 10:30 23.