ART LOVERS TRIPS 2015

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ART LOVERS TRIPS 2015"

Transkript

1 ART LOVERS TRIPS 2015 V rámci ročního programu Art Lovers Academy Vám přinášíme několik zajímavých možností, jak poznávat a vnímat umění nejen v galerijním prostředí, ale například přímo v ateliérech umělců nebo na nejprestižnějších světových událostech. Sestavili jsme pro vás řadu doprovodných akcí a výletů, na které vás srdečně zveme. Rádi vás zavedeme do ateliérů vybraných umělců, kam se jen tak každý nedostane. Poznáte pracovní prostředí jednotlivých výtvarníků a uvidíte, jak vznikají jejich přelomová díla. Naplánovali jsme prohlídky vysokých uměleckých škol, kde studují budoucí hvězdy výtvarného světa. Zveme vás na světové veletrhy umění, kterými vás provedeme s odborným výkladem a navštívíme také další výstavy a doprovodné akce konané současně s veletrhy. Navíc se letos koná prestižní přehlídka světového současného umění Venice Biennale, na kterém nesmíte chybět. Připravili jsme také lehce sportovní den běh po sochách. Zvolili jsme zábavnou a nenáročnou trasu, při které vám ukážeme ty nejdůležitější sochy a sochařské instalace, které zkrášlují pražské historické centrum a okolí. Vyberte si z následujících akcí a zažijte s námi nečekané zážitky s uměním. V následujícím dokumentu najdete podrobné informace k jednotlivým výletům a podmínky účasti. Prosíme, abyste potvrdili Vaši účast na vybrané akce do pátku 20. března Aktuální informace o jednotlivých akcích Vám budeme postupně včas zasílat em.

2 ATELIÉRY UMĚLCŮ JIŘÍ DAVID Kdy: 26. března 2015 Jiří David od 2. poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti. Jiří David se také věnuje mediální angažovanosti. Proměnlivost uměleckého vyjádření neumožňuje jednoznačné zařazení tohoto umělce. Je autorem např. neonové trnové koruny nad Rudolfinem, Srdce na Hradě nebo Klíčové sochy vzniklé k 20. výročí Sametové revoluce. Na letošní prestižní přehlídce světového současného umění Venice Biennale byl vybrán jako reprezentant Československého pavilonu. Současně je vedoucím ateliéru Intermediální konfrontace na pražské UMPRUM. VLADIMÍR SKREPL + Art Depo DSC Kdy: 23. dubna 2015 Vladimír Skrepl patří mezi nejvýznamnější výtvarné umělce generace 80. let 20. století. Jeho tvorba je velice široká, především se ale soustřeďuje na malbu, kresbu a plastiku. V duchu expresionismu, který je do značné míry alfou a omegou jeho výtvarného projevu, vytváří divoká plátna", stejně jako energií nabité plastiky nebo kresby. Lze obecně říci, že právě expresionisticky brilantní přístup k tvorbě činí z Vladimíra Skrepla zcela mimořádnou osobnost v kontextu českého výtvarného umění. Vladimír Skrepl je jedním z nejvlivnějších pedagogů na pražské AVU. Art Depo DSC o Zavedeme Vás do depositu galerie DSC, kde Vám ukážeme na 500 uměleckých děl. Součástí prohlídku bude i krátká přednáška o tom, jak správně deponovat umělecká díla a jak se o ně starat.

3 KRIŠTOF KINTERA Kdy: 20. května 2015 Krištof Kintera už od počátku studií patřil mezi nejvýraznější osobnosti nejmladší generace. Prvním výrazným projektem je TO z roku Tento domácí mazlíček z lakovaného laminátu se stal Kinterovým nerozlučným přítelem, provázel ho na nákupech, v metru, prostě všude, kam jeho pán zavítal. Předznamenal většinu principů, které se v Kinterově tvorbě objevují dodnes: nápaditý objekt vtahujícího autora i diváka do jiného, trochu posunutého, světa. Propojení výtvarného umění, performance a divadelní scénografie je typickým momentem pro samostatnou Kinterovu tvorbu i pro akce a divadelní představení umělecké skupiny Jednotky, jejíž je vůdčí osobností. DAVID ČERNÝ Kdy: 4. června 2015 Sochař David Černý je na rozdíl od většiny současných výtvarných umělců mediálně viditelnou osobností české kultury. Nejčastěji vytváří figurativní sochy určené pro veřejný prostor. Daleko více než řešení autonomních estetických problémů ho však lákají intervence do společenských vztahů a animace prostoru sdělovacích prostředků. David Černý studoval design a později sochařství na UMPRUM. Rozhodující se pro něj stalo prostředí nezávislé kulturní scény konce osmdesátých a počátku devadesátých let. V letech žil David Černý v New Yorku, nejdříve jako rezident programu P.S.1 a posléze Whitney Studio Programu. Je laureátem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého (2000) Sochařské realizace Davida Černého jsou známé po celém světě, jež se pravidelně objevují v mezinárodních médiích (The New York Times, The Guardian, Time, etc.)

4 PODMÍNKY ÚČASTI DSC pro Vás zajišťuje: program přístup do vybraných ateliérů umělců setkání s umělci Včas před konáním akce Vám termín návštěv jednotlivých ateliérů připomeneme a sdělíme podrobnosti včetně času a místa setkání. Návštěvy ateliérů se budou konat v podvečerních hodinách.

5 BĚH PO SOCHÁCH KDY: 27. dubna 2015 od 17:00 hodin KDE: 5 km trasa v historickém centru Prahy Přidejte se k nám a poběžte s námi historickým centrem Prahy po těch nejzajímavějších sochách ve veřejném prostoru, o kterých možná ani nevíte nebo neznáte jejich příběh. Během zábavného a nenáročného běhu Vás seznámíme s desítkami soch a sochařskými instalacemi a jejich příběhy, které oživují centrum Prahy. Během krásné pětikilometrové trasy Vám představíme sochy Davida Černého, Jaroslava Róny, Michala Gabriela, Václava Ciglera, Olbrama Zoubka, Jiřího Černického nebo Romana Týce a mnoha dalších. Běh odstartujeme od galerie DSC (dlouhá 5, praha 1) s první zastávkou u sochařské instalace Davida Černého In Utero. Trasu zakončíme sklenkou výtečného vína ve wine baru RedPif.

6 PODMÍNKY ÚČASTI DSC pro Vás zajišťuje: program komentovaná trasa po jednotlivých vybraných sochách v centru Prahy Povinnosti účastníka: - vhodná sportovní obuv a oblečení - dochvilnost

7 BRNO & RAKOUSKO KDY: května 2015 KDE: Brno, vinařství Sonberk/Gotberg, rakouská vinařství PROGRAM: individuální příjezd do Brna 11:00 FaVU VUT Brno Komentovaná prohlídka ateliérů Fakulty výtvarných umění 3D studio přednáška Michala Gabriela 12:30 oběd v Koishi fish & sushi restaurant (TOP 10 Maurerův výběr) 14:00 ateliér Milana Housera 15:00 ateliér Petra Kvíčaly 16:00 18:00 vybrané výstavy v galeriích s komentovanou prohlídkou 18:00 prohlídka domu sběratele 19:00 odjezd oldtimery na vinařství Sonberk/Gotberg přespání - večeře a degustace vína :00 odjezd na rakouská vinařství degustace vína Individuální odjezd

8 PODMÍNKY ÚČASTI DSC pro Vás zařizuje program přístup do ateliérů FaVu VUT s průvodcem přístup do ateliérů a setkání s umělci prohlídku domu sběratele rezervaci ubytování ve vinařství Účastníci si hradí: ubytování degustace vín vlastní dopravu

9 podrobný popis Návštěva ateliérů na FaVU VUT s děkanem Milanem Houserem Fakulta výtvarných umění VUT v Brně vychovává budoucí umělecké talenty v několika ateliérech. Děkanem a vlivným pedagogem fakulty je známý výtvarník Milan Houser. Na FaVU působí také další známá jména české umělecké scény jako je sochař Michal Gabriel, Tomáš Medek, Pavel Korbička, malíři Petr Kvíčala, Vasil Artamanov, Luděk Rathouský, Jiří Franta nebo intermediální umělkyně Lenka Klodová. Ateliéry vás provedou vybraní pedagogové a budete mít možnost spatřit tvorbu studentů před závěrečnými zkouškami. Návštěva ateliéru Michala Gabriela a přednáška 3D socha jako originál Sochař Michal Gabriel je bývalým děkanem FaVU VUT a v současnosti je vedoucím ateliéru sochařství. Sochy Michala Gabriela jsou velmi originální a působivé. Výtvarník pracuje s přírodními motivy. Důležité téma, které se v jeho díle opakuje v různých podobách, je zvíře a figura. Tyto motivy vytváří v několika variacích a v různých materiálech. Jeho sochy můžete vidět i v pavilonu Indonéské džungle v ZOO Praha, na které spolupracoval. Michal Gabriel také používá nejnovější technologie při tvorbě svých děl a to 3D tiskárnu, kterou Fakulta výtvarných umění VUT v Brně používá od roku 2007 a provozuje 3D studio. O metodách použití 3D tiskárny v umělecké tvorbě, která usnadňuje technologické postupy a zrychluje realizaci náročnějších projektů, vám sám autor uvede přednášku na téma 3D socha jako originál.

10 Návštěvy ateliérů umělců MILAN HOUSER Výtvarník Milan Houser vytváří jedinečné obrazy a objekty, které jsou na české scéně jedinečné. Používá speciální techniku nanášení desítek i stovek litrů změkčeného laku na plátno, přičemž výsledné obrazy schnou měsíce i léta a váží desítky kilogramů. Ve spolupráci s chemiky firmy se podařilo upravit vlastnosti laku, který tak dostal speciální výrobní název - houserlak. Do vrstev laku přidává Houser zrnka různých pigmentů, a dociluje tak zajímavých barevných odstínů. Milan Houser je současně děkanem Fakulty výtvarných umění na VUT v Brně. PETR KVÍČALA Petr Kvíčala je český malíř a pedagog, jenž patří k významným osobnostem české abstraktní malby. Na přelomu 80. a 90. let byl průkopníkem v objevování a prosazování ornamentu jako svébytného výrazového prvku. Ve své generaci se také výrazně podílel na akceptování estetické kvality jako neodmítnutelné složky výtvarného poselství. Od 2. poloviny 90. let se zabývá tématem vlastních malířských intervencí do architektury, které realizuje v rámci spolupráce s českými i zahraničními architekty.

11 Komentované prohlídky výstav galerií a města Brna Dům umění města Brna, Moravská galerie, Richard Adam Gallery Richard Adam Gallery, původně známá jako Wannieck gallery, spravuje rozsáhlou sbírku české malby od 80. let 20. století až do současnosti. Do konce května je v galerii k vidění výstava Česká malba generace 90. let 20. století, která prezentuje nejucelenější soubor obrazů, který namalovali malíři v průběhu desetiletí Zde uvidíte výběr toho nejlepšího od 24 českých umělců. Dům umění města Brna je oblíbeným místem studentů i návštěvníků města, kam zajít na zajímavé výstavy současného umění. Dům umění města Brna spravuje hned několik budov Dům umění, Dům pánů z Kunštátu a Galerie G99. Moravská galerie je hned po Národní galerii a druhou největší státní uměleckou institucí v Česku. Moravská galerie se nachází v několika budovách, které současně prezentují jednotlivé oblasti výtvarného umění. MG dala vzniknout konceptu univerzální instituce muzea umění, jež se nesoustředí jen na určitý výsek výtvarné tvorby, nýbrž ji pojímá v co možná nejširším záběru. Prohlídka domu sběratele umění Jaromír Beneš, developer Projížďka starými auty na vinařství Sonberk/Gotberg

12 ART BASEL KDY: června 2015 KDE: BASEL, ŠVÝCARSKO PROGRAM: individuální příjezd do Baselu ubytování v Parkresort Rheinfelden MEETING POINT - KAFE VE VÍRU DĚNÍ BASELU - rychlé setkání účastníků s Olgou a Petrem a organizace pobytu - prohlídka veletrhu Art Basel a města - průvodce: Radek Wohlmuth ART LOVERS GLASS OF WINE - setkání všech po náročném dni plném umění u sklenice výtečného vína FONDATION BEYELER PAUL GAUGUIN ( ) ART BASEL - prohlídka hlavního veletrhu Art Basel - průvodce: Radek Wohlmuth Coctail Cruise plavba po Rýnu spojená s koktejlem BASEL ART FAIRS - individuální prohlídky satelitních veletrhů umění VOLTA, SCOPE, LISTE, THE SOLO PROJECT, atd. - BASEL MUSEUMS - individuální prohlídky výstav a expozic uměleckých muzeí v Bazileji MUSEUM TINGUELY, KUNSTHALLE, KUNSTMUSEUM, VITRA DESIGN MUSEUM, VON BARTHA GARAGE atd. individuální odjezd z Baselu

13 PODMÍNKY ÚČASTI DSC pro Vás zařizuje program Cocktail Cruise by UBS rezervaci ubytování (Parkresort Rheinfelden) účast průvodce (Radek Wohlmuth) Účastníci si hradí: vlastní dopravu ubytování vstupy na Art Basel, doprovodné veletrhy a do muzeí příspěvek na odborného průvodce po celou dobu trvání výletu (komentované prohlídky navštívených veletrhů a výstav) 100

14 podrobný popis ČTVRTEK MEETING POINT - KAFE VE VÍRU DĚNÍ BASELU - rychlé setkání účastníků s Olgou a Petrem a organizace pobytu - prohlídka veletrhu Art Basel a města ART BASEL Art Basel pořádá art shows moderního a současného umění té nejvyšší kvality. Každoročně se do švýcarského Baselu sjedou sběratelé, galeristé, kurátoři a milovníci umění z celého světa, aby spatřili nejnovější tvorbu světových umělců. Veletrhu se účastní více než 200 vybraných předních galerií z celého světa. Paralelně s veletrhem se konají speciální programy ve spolupráci s městem a místními institucemi. Art Basel poskytuje platformu světovým galeriím, kdy jim poskytuje přístup mezinárodnímu publiku. Událost přilákává lidi, kteří oceňují moderní a současné umění a zažívají Art Basel jako kulturní událost ART LOVERS GLASS OF WINE - setkání všech po náročném dni plném umění u sklenice výtečného vína

15 PÁTEK FONDATION BEYELER PAUL GAUGUIN ( ) Fondation Beyeler prezentuje jednoho z nejznámějších a nejfascinovanějších umělců historie. Výstava Paula Gauguina se stává evropským highlightem roku 2015, která přináší na padesát mistrovských kousků Gauguina z předních světových muzeí a privátních sbírek. Gauguinovy průlomové obrazy se staly ikonami moderního umění a jsou jedny z nejvýznamnějších a nejcennějších kulturních pokladů na světě. Se svými svítícími barvami a základními tvary způsobily převrat v umění a stále dokáží nadchnout i dnešní diváky. Spolu s Gauguinovými rozmanitými autoportréty a jeho vizionářskými spirituálními obrazy z doby strávené v Bretani se výstava také zaměřuje na jeho světově známé obrazy, které vytvořil na Tahiti. V těchto obrazech umělec vyjadřuje smyslné ženské postavy umístěné uprostřed idylické krajiny a často doprovázené emblematickými zvířaty, čímž oslavuje svůj ideál nedotčeného exotického světa. Gauguinova díla sdělují jedinečnou harmonii mezi přírodou a kulturou, mystikou a erotismem, snem a realitou. Kromě obrazů výstava také zahrnuje výběr Gauguinových mimořádných soch, které evokují zaniklé umění jižních moří. Gauguinovy pozoruhodné výtvory vypráví příběh o jeho cestě do ztraceného ráje na zemi, jeho pohnutou historii coby osoby umělce, který se pohyboval mezi různými kulturami během svého života, poznamenaný vášní a dobrodružstvím.

16 13.00 ART BASEL prohlídka hlavního veletrhu Art Basel (Messeplatz 10) - průvodce: Radek Wohlmuth Historik umění, výtvarný kritik a publicista, nezávislý kurátor. Kurátorsky připravil úspěšnou mezinárodní výstavu street artu a graffiti Městem posedlí (GHMP, 2012), autorské prezentace Krištofa Kintery, Lenky Klodové nebo Jakuba Matušky aka Maskera a největší obrazovou výstavu Petra Nikla Hra o čas (GHMP, 2013). Je členem redakce časopisu art+antiques, recenze výstav píše pro kulturní rubriky Lidových a Hospodářských novin. UBS je hlavním partnerem Art Baslu v Basileji od roku V roce 1999, partnerství byla rozšířena na Unlimited a v roce 2001 na Art Basel Miami Beach. V poslední době, UBS se také stala partnerem Art Basel v Hong Kongu. V loňském roce Art Basel představila 285 galerií z 34 zemí napříč šest sektoru veletrhu, a vystavila prací více než 4000 umělců. Celkem 24 galerií se ukázala v Basileji poprvé, pocházející z Brazílie, Chile, Čína, Francie, Německo, Itálie, Mexiko, Španělsko, Velká Británie a Spojené státy. Art Basel přilákala rekordní účast více než 92,000 během šesti výstavních dnů 6,000 více než v předchozím roce. Vedle velkých soukromých sběratelů z Evropy, Severní a Jižní Americe a Asii, představitelé a skupiny z více než 70 muzeí z celého světa se zúčastnilo veletrhu COCTAIL CRUISE - plavba po Rýnu spojená s koktejlem - invitation by UBS - středoevropský vyšegrádský večer

17 SOBOTA BASEL ART FAIRS - individuální prohlídky satelitních veletrhů umění VOLTA, SCOPE, LISTE, THE SOLO PROJECT, DESIGN BASEL atd. Po čas konání hlavního veletrhu umění a světové špičky Art Basel se konají i další doprovodné veletrhy umění v různých lokalitách města. Každý z nich je zaměřen na jiné úrovně prezentace soukromých galerií a umělců. V jednom městě se tak můžete setkat nejen s těmi nejdražšími díly na světě, ale i s díly začínajících světových umělců BASEL MUSEUMS - individuální prohlídky výstav a expozic uměleckých muzeí v Bazileji MUSEUM TINGUELY, KUNSTHALLE, KUNSTMUSEUM, VITRA DESIGN MUSEUM, VON BARTHA GARAGE atd. Město Basilej je městem s mimořádně vysokou hustotou muzeí ve srovnání s ostatními metropolitními oblastmi. Nabízí nejméně tři desítky institucí, které prezentují jen výtvarné umění. Představují široké spektrum uměleckých sbírek důležitého mezinárodního významu a prezentují dočasné výstavy významných světových umělců. - individuální odjezd z Baselu

18 KDY: září 2015 KDE: Londýn, Velká Británie PROGRAM: LONDÝN PÁTEK individuální příjezd do Londýna ubytování v hotelu MEETING POINT - setkání účastníků s Olgou a Petrem a organizace pobytu prohlídka veletrhu START ART FAIR at Saatchi gallery 20:00 ART LOVERS GLASS OF WINE SOBOTA START ART FAIR at Saatchi gallery - prohlídka veletrhu umění - booth - galerie DSC návštěva ateliérů umělců - Markus Harvey - Jason Martin GALLERY & MUSEUM VISIT - individuální prohlídky výstav a expozic uměleckých muzeí a galerií Tate Modern, Tate Britain, Gagosian, Sonnabend gallery, Pace, White Cube, Whitechapel, Vigo VEČEŘE - restaurace Cow & Chicken Damien Hirst NEDĚLE - individuální program - individuální odjezd z Londýna

19 PODMÍNKY ÚČASTI DSC pro Vás zařizuje program komentovaná prohlídka veletrhu START ART Fair přístup do ateliérů a setkání s umělci rezervace v restauraci v Cow & Chicken Účastníci si hradí: vlastní dopravu ubytování vstupy na START ART Fair a do muzeí

20 podrobný popis PÁTEK MEETING POINT - rychlé setkání účastníků s Olgou a Petrem a organizace pobytu - prohlídka veletrhu START Art Fair START ART FAIR START Art Fair je nově založený veletrh umění ve spolupráci se Saatchi Gallery v Londýně, soustřeďující se na podporu mezinárodních galerií a uměleckých center pro rozvoj uměleckého talentu a trhu. Letos se koná jeho teprve druhý ročník. Na veletrhu jsou zastoupeny mladé galerie z celého světa, kterým tento veletrh pomáhá dosáhnout prestiž a mezinárodní uznání. Saatchi gallery je proslulá svojí jedinečnou vizí v rozpoznání uměleckého talentu a nastartování kariéry začínajících umělců. Start Art Fair je platformou pro budoucí umělecké talenty. Galerie dvorak sec contemporary se bude letos aktivně účastnit veletrhu START Art Fair. Přijede sem prezentovat tvorbu Davida Černého, Michala Gabriela, Ašota Haase, Viktora Freša a dalších. Zavedeme Vás do našeho stánku a pozveme na sklenku šampaňského ART LOVERS GLASS OF WINE - setkání všech po náročném dni plném umění u sklenice výtečného vína

21 SOBOTA START ART FAIR - prohlídka veletrhu umění - booth - galerie DSC návštěva ateliérů umělců MARCUS HARVEY Marcus Harvey je britský umělec patřící do známé skupiny Young British Artists (YBA). Vystudoval prestižní uměleckou Goldsmith College, kde se stal blízkým přítelem Damiena Hista. Harveyho tvorba přitáhla pozornost Charlese Saatchiho, který ho zařadil do své sbírky a pravidelných výstav v Saatchi gallery. Marcus Harvey na sebe strhnul pozornost svým skoro čtyřmetrovým plátnem portrétu vražedkyně dětí Myry Hindley, který se stal cílem ničících a nenávistných útoků a byl stažen z kultovní výstavy Sensation. JASON MARTIN Jason Martin je britským umělcem oscilujícím na pomezí malířství a sochařství se sílou akční malby a kontrolovaným tahem ruky. Martin vystudoval prestižní Goldsmith College v Londýně a jeho práce jsou prezentovány ve světových institucích a galeriích. Je známý především svými monochromatickými obrazy z několika vrstev oleje a akrylu tažených po površích jako je hliník, ocel nebo plexisklo, vytvářející rytmické textury.

22 GALLERY & MUSEUM VISIT - individuální prohlídky výstav a expozic uměleckých muzeí a galerií Tate Modern, Tate Britain, Gagosian, Sonnabend gallery, Pace, White Cube, Whitechapel, Vigo Tate Modern je britské národní muzeum se stálou expozicí moderního umění sídlící v bývalé elektrárně na břehu Temže. Mimo stálou expozici, která obsahuje přelomová díla světových výtvarníků, muzeum prezentuje i dočasné výstavy. Turbínová hala je každoročně využívaná pro speciální výstavy, často site-specific, současných umělců jako je Anish Kapoor, Ai Weiwei, Louise Bourgeois nebo Olafur Eliasson. Gagosian gallery je nejznámější soukromou galerií současného umění s jedenácti pobočkami po celém světě. Založil ji sběratel a art dealer Larry Gagosian v New Yorku. Gagosian zastupuje umělce světového formátu jako je Damien Hirst, Jeff Koons, Ai Weiwei, Richard Serra, Richard Avedon, Takashi Murakami nebo Cindy Sherman. V Londýně má své dvě pobočky VEČEŘE - restaurace Cow & Chicken Damien Hirst - silent disco phenomenom tichý noční život s vlastními sluchátky a výběrem hudby

23 VENICE BIENNALE KDY: listopadu 2015 KDE: Benátky, Itálie PROGRAM: individuální příjezd do Benátek ubytování v hotelu VENICE MUSEUMS - Palazzo Grassi, Punta della Dogana, Peggy Guggenheim Collection WELCOME DINNER VENICE BIENNALE - prohlídka národních pavilonů - Československý pavilon: JIŘÍ DAVID - průvodce: Jiří Černický Individuální odjezd z Benátek

24 PODMÍNKY ÚČASTI DSC pro Vás zařizuje program účast odborného průvodce Jiří Černický Účastníci si hradí: vlastní dopravu ubytování vstupy na Venice Biennale a do muzeí příspěvek na odborného průvodce po celou dobu trvání výletu 100

25 SOBOTA individuální příjezd do Benátek ubytování v hotelu VENICE MUSEUMS Palazzo Grassi, Punta della Dogana, Peggy Guggenheim Collection Palazzo Grassi, sídlící v historickém paláci s výhledem na Grand Canal, prezentuje hlavní krátkodobé výstavy současného umění založené zcela nebo částečně na obsáhlé sbírce Fracoise Pinaulta. Palác z konce 18. století poukazuje na historickou důležitost dialogu klasicistní budovy s moderně řešenou architekturou a harmonii s přehlídkami současného umění. Punta della Dognana, budova bývalé celnice trojúhelníkového tvaru oddělující Canal Grande a Giudecca Canal. je centrem současného umění. Stejně jako Palazzo Grassi pořádá výstavy děl ze sbírky Pinault Collection. Peggy Guggenheim Collection je umístěna v paláci z 18. století přímo na Grand Canalu. Peggy Guggenheim zasvětila svůj život rozvoji umění 20. století. Z Palazzo Venier dei Leoni, kde Peggy žila, je nyní její muzeum prezentující stálou sbírku a krátkodobé výstavy současného a moderního umění WELCOME DINNER

26 VENICE BIENNALE Biennale di Venezia (Benátské bienále) je prestižní mezioborová přehlídka současného výtvarného umění pořádaná v každém lichém roce v italských Benátkách. Od svých počátků sahajících do konce 19. století představovalo světu výhradně výtvarné umění, nejznámějších malířů, grafiků, sochařů a přirozeně jejich tvorbu. Výstava výtvarného umění se konala a dodnes koná každé dva roky. Později vznikaly přidružené expozice filmu, architektury, divadla a hudby, které se konají každoročně. Benátské Bienále je prestižní událostí a ctí vybraného autora, který reprezentuje danou zemi. Odborný průvodce po Benátském bienále: JIŘÍ ČERNICKÝ Československý pavilon: JIŘÍ DAVID Projekt Jiřího Davida s názvem Apoteóza a podtitulem Kde domov můj vybrala mezinárodní porota z 38 přihlášených návrhů. Projekt se odvolává k Muchově Slovanské epopeji, jako návratu ke kořenům a sebereflexe současného člověka. Těžištěm bude místně specifická instalace přímo komponovaná do prostoru funkcionalistické architektury pavilonu. Reflektuje problém paměti - kulturní, historický, kolektivní, a vychází z reinterpretace důležitého obrazu Alfonse Muchy, Apoteózy, posledního díla Slovanské epopeje. Individuální odjezd

27 KDY: prosince 2015 KDE: Miami, USA ART BASEL MIAMI BEACH Americký Art Basel, který se koná každoročně od roku 2002, je zimním setkáním mezinárodní umělecké scény přitahující až padesát tisíc sběratelů, umělců, obchodníků, kurátorů, kritiků a milovníků umění. Kromě prezentací jednotlivých galerií jsou pořádány také panelové diskuze, rozhovory, semináře na témata týkající se současné výtvarné scény. Současně s konáním veletrhu Art Basel Miami Beach se otevírají muzea jako Miami Art Museum, Bass Museum of Art, Norton Museum nebo MOCA North Miami, se speciálními programy. Mimo to se také konají koncerty slavných zpěváků v rámci slavností Art Baselu. DSC pro Vás zařizuje PODMÍNKY ÚČASTI program komentovaná prohlídka veletrhu Art Basel Miami Beach Účastníci si hradí: vlastní dopravu ubytování vstupy na veletrhy a do muzeí

28 KDY: březen 2016 KDE: New York City, USA THE ARMORY SHOW NEW YORK The Armory Show je přední mezinárodní veletrh současného a moderního umění a jeden z nejvýznamnějších každoročních uměleckých událostí v New Yorku. Veletrh se koná každý rok v březnu na Piers 92 a 94 v centru Manhattonu. The Armory show je zaměřena na osvětu nejdůležitějších uměleckých děl z 20. a 21. století. Veletrh se stal mezinárodní institucí, kombinující výběr z předních světových galeriích s mimořádným programem akcí a výstav v oblasti výtvarného umění po celém New Yorku, tzv. Armory Arts Week. PODMÍNKY ÚČASTI DSC pro Vás zařizuje program komentovaná prohlídka veletrhu The Armory Show Účastníci si hradí: vlastní dopravu ubytování vstupy na veletrhy a do muzeí