MALÝ PRŮVODCE TVORBOU POUŽITELNÝCH HRÁČSKÝCH FOTOGRAFIÍ

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "MALÝ PRŮVODCE TVORBOU POUŽITELNÝCH HRÁČSKÝCH FOTOGRAFIÍ"

Transkript

1 MALÝ PRŮVODCE TVORBOU POUŽITELNÝCH HRÁČSKÝCH FOTOGRAFIÍ

2 Úvodem Z hlediska grafických prací představují začátky sezón poměrně hektické období. Předělávají se layouty webů (v lepším případě), občas se narychlo vyrábí a spouštějí weby nové (např. www. klhvajgar.cz). Upravují se soupisky a fotí se týmy od mužů až k žákům. Následující text se bude věnovat především tomuto tématu a měl by sloužit jako malý průvodce jak pro esports fotografy, kterým osvětlí, jakým způsobem jsou jejich snímky dále zpracovávány a čeho by se měli v zájmu zachování zdraví grafiků vyvarovat, tak začínajícím grafikům, kteří si s možným úskalím úpravy fotek nevědí rady. Protože ačkoliv by se zdálo, že výroba pasovek hráčů je záležitostí velmi triviální, opak je při pohledu na současný stav pravdou. Kvalitativní rozstřel fotografií na esports webech je obrovský, což se týká především prvoligových webů, kde při zběžném pohledu vládne u hráčských fotografií totální anarchie. Na mnoha webech se chystá focení prakticky všech hráčských kategorií, v neposlední řadě pak přibývá žádostí na zhotovení fotografií s jednotným grafickým pozadím, což sebou nese další nároky na jejich zpracování. A zde dvojnásob platí aplikace přísloví dvakrát měř (=připrav perfektní zdroják), jednou řež (=grafik nemusí kolabovat při pohledu na 200 špatně připravených fotek, které musí složitě upravovat). Při tvorbě tohoto dokumentu jsem vycházel ze svých nabytých zkušeností s prací pro esports.cz, které obnášely úpravy mnoha set fotografií, tvorby MMS, pozadí na plochu atd. Pokud však budete mít dojem, že máte k danému tématu co říct a s některými postupy zde uvedenými polemizovat či doplnit o vlastní zkušenosti, určitě se ozvěte. Ostatně, bude to jen ku prospěchu věci a určitě to přispěje ke zkvalitnění našich webů. Děkuji tímto Radkovi a Michalovi za užitečné připomínky, postřehy a doplnění textu o spoustu praktických informací. Aleš Koňařík tel icq:

3 Základní otázka: K čemu bude fotka hráče? Před samotným focením je třeba si položit otázku, co chci s fotkami podnikat dále. Budou určeny pouze pro hráčskou kartu na webu? Chci u všech fotek od áčka po žáky stejný podklad? Budu z fotek vyrábět mms, nebo jsou určeny pro koláže do grafiky stránek? Čím jsou nároky na další použití větší, tím samozřejmě rostou požadavky na kvalitu vstupu. I. Chci jen jednoduchou hráčskou kartu aneb základní pravidla pro dobrý snímek V tomto případě je postup nejjednodušší, stačí postavit hráče k libovolné zdi, zaostřit a stisknout spoušť. Pro potřeby webu bohatě postačí fotka o velikosti cca. 800*600 pixelů, což umí i nejlacinější digitální foťák. Kvalita fotky ovšem příliš nezáleží na tom, zda máme hypermoderní digitální zrcadlovku, nebo prostý 3Mbpix kompakt. Důležité je hlavně zvládnutí a pochopení fotografického řemesla. Ke cti i lehce pokročilého fotografa by mělo patři vyvarování se efektu červených očí a vrženého stínu za fotografovaným objektem. Pokud postavíme foťák na stativ, jen na tom vyděláme a eliminujeme možnosti rozmazání fotky. Mámeli možnost použít světla, použijme je místo blesku! Taktéž je třeba se vyhnout kompozičním nešvarům jako vyrůstající zábradlí z uší hráče nebo špatná volba barvy pozadí (řvavě oranžová, růžová, fialová s kytičkami a jiné gay-barvy ;-) případě děsivé pozadí samotné. Ostatně, dokonalý příklad všech chyb nabízí tento snímek tudy opravdu ne, přátelé. (Více o technikách fotografování hráčů naleznete níže)

4 II. Chci grafický podklad pro všechny fotky Zde už se situace komplikuje a nabízí se tu i více řešení. Nejjednodušší cesta je mít pro tyto účely vytvořené pozadí ala Slavia a celý snímek tak vzniká jedním cvaknutím spouště. Takový komfort ale nabízí jen minimum klubů a většinou je třeba si pomoci jinak následnou úpravou fotky v příslušném grafickém editoru. Aby se však z práce s podklady nestalo pro grafika stereotypní peklo a časožrout, je především nutné: SNAŽIT SE PŘI FOCENÍ DŮSLEDNĚ DODRŽOVAT JEDNOTU POZADÍ ZA HRÁČEM! Trocha teorie: V grafickém programu se s obrázky pracuje ve vrstvách. Aby pochopil i naprostý laik, jde v principu o stejný postup, jako když tvoříte koláž, kdy nůžkami vystřihnete hlavičku hráče a pak ji nasadíte na vámi vybraný podklad. Grafický program funguje v podstatě stejně, ovšem přes všechny vychytávky je vlastně hloupý. Zatímco s nůžkami vystřihnete obrys hlavy snadno bez ohledu na pozadí, grafický program musíte pro dosažení stejné jednoduchosti nakrmit vhodnými daty. Zatímco pro nás představuje obrázek zachycení nějakého děje nebo tváře, pro software je to jen shluk čísel o barevnosti jednotlivých pixelů. Což znamená, že pokud chci místo vyfoceného pozadí jednoduše (!) dosadit pozadí jiné, musím při pořízení snímku vytvořit takové podmínky, abych za fotografovaným objektem dosáhl co nejsouvislejší jednotné plochy. S takto vytvořenou fotkou lze pak dle druhu pozadí dále pracovat a hlavu hráče oddělit buď standardní separací nebo klíčováním. Oběmi metodami lze dosáhnout obdobného výsledku, každá má však své pro i proti. Podívejme se tedy na techniky, kterými grafik zpracovává fotky.

5 IIa. Techniky zpracování fotografií - Klíčování Začnu nejprve touto metodou, neboť z mého pohledu a zkušeností představuje nejlepší a časově nejméně náročné řešení při úpravě fotografie. Bohužel je však vykoupeno relativně složitou přípravou při jejím zhotovování. Samotný pojem klíčování se užívá především při televizní a filmové tvorbě a setkáváme se s ním prakticky denně - např. předpověď počasí, různá virtuální studia, filmové triky. Z důvodů, jejichž popis by vydal na mnohostránkový elaborát, jsou při klíčování nejběžněji používány dvě barvy: zelená a modrá (tzv. bluescreen nebo greenscreen). Proces klíčovaní funguje na jednoduchém principu odstranění onoho modrého nebo zeleného plátna na pozadí (místo klíčovací barvy tak v obrázku vznikne informace o průhlednosti, tzv. alfa kanálu) fotografovaného objektu, místo kterého se dosadí pozadí jiné. A zdrojová fotka B fotka po vyklíčování, místo pozadí vznikla průhlednost, tzv. alfa kanál C nové pozadí, D výsledná kompozice

6 IIa. Techniky zpracování fotografií - Klíčování Výhody klíčování časová nenáročnost zpracování fotky, dá se říct, že během minuty a pěti kliknutí máte v ruce hotovou kompozici. zachování detailů na okrajích fotky (především vlasy). vyklíčovaná fotka je dobře použitelná v jakémkoliv rozlišení Nevýhody klíčování složitější příprava při fotografování, především pak nutnost použití vhodné klíčovací barvy a dobrého nasvícení. slušný plug-in v grafickém programu, který automatizuje klíčovací proces. Ručně to jde docela špatně. barva dresů na nevhodném pozadí může nadělat paseku IIb. Informace pro fotografa jak na klíčování Vytvořit podmínky pro fotografování hráčů na klíčovacím pozadí obnáší především následující: a) Mít na co klíčovat Profesionálové používají barevně přesně kalibrovaná plátna, což znamená, že kromě zelené či modré v sobě nemají přimíchané žádné další odstíny barvy a mají určité speciální vlastnosti při pohlcování světla atd. V ideálních podmínkách by plátna měla mít v R(red)G(green)B(blue) barevném prostoru hodnotu R:0 G:255 B:0 resp. R:0 G:0 B:255. Tyto hodnoty jsou však teoretické, vsetínské fotky jsme klíčovali při hodnotách R:57 G:160 B:40 a program si s nimi bez problémů poradil. Otázkou zůstává, zda při použití nekalibrovaných pláten nedojde při focení k barevnému posunu, který místo zjednodušení způsobí problémy. Bohužel zde můžu být nápomocen jen teoretickou radou, protože jsem si raději opatřil profesionální plátno ;-). Nicméně se domnívám, že i při použití obyčejných modrých nebo zelených prostěradel za pár korun lze dosáhnout dobrých výsledků. Snažil jsem na webu najít snímek zeleného a modrého pozadí (alespoň pro představu o barevnosti). Pro informaci, profi-plátna se dají sehnat například u pražské firmy Arte Plus (http://www.arteplus.cz) a m² vyjde na 550 Kč.

7 IIb. Informace pro fotografa jak na klíčování b) Mít k dispozici alespoň dvě, ideálně však tři světla K našim účelům postačí obyčejné 500W nebo 250W halogenové vany, které se dají i se stativem pořídit v řádu stovek korun a není nutné mít k dispozici drahé ateliérové vybavení. Bílé prostěradlo nebo i zeď stejné barvy dobře poslouží při tvorbě měkkého - odráženého světla. Při focení na klíčovacím pozadí jsme lepších výsledků dosáhli bez použití blesku. Světla se pak dají postavit například dle následujícího schématu, variant je ovšem více. Obecně je nejdůležitější postavit vše tak, aby fotografovaný objekt nevrhal stín na klíčovací plátno a plátno samotné aby bylo minimálně na ploše kolem hlavy hráče konzistentně nasvícené.

8 IIb. Informace pro fotografa jak na klíčování c) Znát alchymii barev Například při focení hráčů ve žlutých dresech se nevyplatí klíčovat na zelenou, protože tyto dvě barvy jsou si v RGB prosotru velice blízko viz příklad, kdy dojde k výraznému posunu. Ještě větším nesmyslem by bylo chtít klíčovat modré dresy na modrém pozadí. Lahůdkou je pak například žlutý dres s výrazně modrým logem sponzora. Avšak i zde lze různými metodami při následné úpravě fotek (maskováním, náhradou barev atd.) dosáhnout byť s komplikacemi perfektního výsledku. Což už je ovšem práce ne fotografa, ale grafika, což je lépe s ním předem zkonzultovat. Nabízí se otázka, zda lze použít metodu klíčování i pro snímky, které nejsou nafoceny na zeleném či modrém pozadí. Odpověď zní ano, ale výsledek není příliš použitelný. I v tomto případě by však šlo klíčovaní uplatnit, cesta k výsledku by však byla trnitá a popřela by základní fakt, proč používat klíčování: rychlost zpracování zdrojového materiálu. Šedý podklad se ke klíčování opravdu nehodí Detail rozdílu při automatické separaci a při klíčování

9 IIc. Techniky zpracování fotografií - Separace Dosud zřejmě nejčastější metoda při tvorbě komponovaných fotografií, kde však čas strávený nad jedním snímkem osciluje od několika po desítky minut dle kvality zdrojové fotky (anebo rozcuchanosti hráče Dopitu či Vlasáka je radost separovat, Moravec, Uram a hejna extravagantních juniorů jsou obvyklým postrachem grafika). I při separování platí pravidlo o jednotném pozadí, které ovšem nemusí být nutně modré či zelené. Lze konstatovat, že i při focení bez klíčovacího pozadí dosáhneme bezvadného výsledku za použití světel a výrazně tak ulehčíme práci grafikovi, který bude fotku zpracovávat. A - zdrojová fotka B provedení automatického výběru C výsledek po separaci D dosazení na pozadí: okraje jsou zřetelně zubaté. E pro odpovídající kvalitu je nutné obrázek zmenšit, případně dodat hráči auru. Separace, ať už ruční nebo automatické, je proto vždy lepší dělat při větší velikosti snímku! Výhody příprava na focení není tak náročná separace se dá provést prakticky v jakémkoliv slušnějším grafickém editoru, a to buď ručně, nebo oblíbeným magic-hand výběrem záleží na kvalitě jednolitosti pozadí. Nevýhody časová náročnost zpracování při špatných zdrojácích při velkém počtu hráčů jde o desítky hodin práce navíc, která by se dala při dodržení dobrých postupů při focení eliminovat. při automatickém výběru zhoršení kvality detailů na okrajích.

10 III.) Chci grafický podklad pro všechny fotky a chci je používat i k jiným účelům Zde platí prakticky vše, co bylo řečeno v předchozím bodě. Lepší kvality za kratší dobu dosáhneme klíčováním. Takto vzniklé vrstvy lze snadno použít při tvorbě MMS či výrobě pozadí na plochu, neboť máme k dispozici výborný zdroj, který odstraněním pozadí neztratil na detailech. Ruční či automatickou separací se také dopracujeme ke slušným zdrojákům, ovšem pro lepší výsledek, který se blíží výstupu z klíčování, musíme obětovat mnohem více času. 27 rad, které z vás udělají Saudka ;-) Popsali jsme si podrobně dva způsoby, které vedou ke vzniku dobrého snímku a nahlédli za kulisy tomu, jak se s fotkou pracuje dále a čím může dobrý fotograf usnadnit grafikovi práci. Vraťme se však k zásadám fotografování, které jsme v těch důležitých věcech nakousli na začátku tohoto pojednání. Na paměti je však mít daleko více věcí: - Pokud možno, fotit za velmi dobrého světla, aby se nemusel použít blesk. Nevěříte-li si však v odhadu světelných podmínek, raději neexperimentujte. Když už se však rozhodnete fotit, snažte se k tomu vytvořit co nejlepší podmínky a ne to odbýt tak, že hráče nafotíte někde na chodbě. - Pokud používám blesk, zkusím zapnout na foťáku režim proti červeným očím, pokud to foťák umožňuje. - Z kompozičně-technického hlediska pomůže, pokud je hlava oproti objektivu malinko natočena, světlo pak nedopadá přímo na sítnici a nedělá tak oči červené. Nastaveni hlavy viz. fotky na - zde je ale bezpodmínečně, aby hráči seděli na židli a byli všichni natočeni stejným úhlem. Typický příklad useknuté hlavy při focení na špatném pozadí a navíc se stínem. Kšiltovka tomu jen nasazuje korunu. - Pokud fotím u stěny, VŽDY hráče posadit/postavit nejméně dva metry od teto steny! Čím dál je hráč od stěny, tím spíš eliminuji možnost stínu (pokud fotím s bleskem) - A opět si musím zopakovat: snažit se fotit u jednobarevného pozadí. Nejlepší jsou v tomto pořadí: modrá nebo zelená (dá se klíčovat), dále je dobra neagresivní pastelová barva (béžová, šedá, bílá ne však pokud je bílý i dres), ostatní možnosti jsou špatné a takové fotky vám hodíme na hlavu. Nepoužívat především sytě červené nebo žluté pozadí. - Zásadně nesmí být na pozadí žádné části log sponzorů (i kdyby si vedení stavělo hlavu, je nutné vysvětlit, že pokud na tom trvají, je snadnější dodat ho tam při úpravě fotky), dveře, okna, potrubí, mantinely apod. aby hráčům nerostly z hlavy žádné tyče a z uší sedačky.

11 - Za hráčem nesmí být lesklá plocha nebo nedej bože sklo, blesk nebo fotograf se v něm odrazí. - Pokud chceme pozadí se znakem, tak ať je v tom případě všude stejné. - Pokud fotím na ledové ploše, bezpodmínečně si nechám rozsvítit světla na zápasovou intenzitu. Na tu chvíli to klub nezruinuje. - Při focení hráčů na hřišti se vyvarovat také toho, aby měli za hlavou např. tribunu, pokud není nasvícená. Vyjde pak dost tmavě. A jelikož většina Čechů má tmavé vlasy, je pak na fotce vidět okraj mezi obličejem a vlasy, ale není patrný okraj mezi vlasy a pozadím. Nezvládnutá kompozice, špatné pozadí a stín za hráčem. - Použít na foťáku co možná nejdelší ohnisko (zoom), nastavit v manuálním režimu foťáku co nejnižší clonové číslo a postavit se od hráče třeba 5-6 metrů, aby pozadí bylo co nejvíc neostré. Naopak hráč musí být ostrý vždy. Zde výrazně pomůže stativ, nebo si alespoň ruku s foťákem opřeme o mantinel. Při hrátkách s hloubkou obrazu však mějme na vědomí, že s malým kašpárkem (=objektivem s malým ohniskovým rozsahem) velké divadlo neuděláme. - Pokud fotíme HLAVY, fotit jen hlavy a ne hráče do půl pasu. Podívejte se na svou občanku a srovnejte foto s vašimi výtvory. Spodní hrana fotky musí být maximálně někde na úrovni prsou. Hráče lze vyfotit i v celkovém postoji, ovšem samostatné fotky hlavy jsou podmínkou. - Z fotek hráčů na ledě v hokejovém postoji s hokejkou na lede, tj. v mírném předklonu, NELZE udělat / vyřezat dobré fotky hlav. Zde je vše O.K., soustřeďte se však na oči hráče...velmi...pozorně...se...soustřeďte... - Před samotným focením udělat několik fotek nanečisto, ať si foťák zvykne na prostředí, hlavně na specifickou barevnost světla tzn. automaticky si vyváží bílou. Pokud se to však automatice nepovede, musíme pomoci my a buďto bílou nastavit sami, nebo vybrat některý z předpřipravených programů barevné teploty, a to tak, aby se výsledek alespoň co nejvíce blížil skutečnosti. - Každého hráče vyfotit nejméně dvakrát, aby se eliminovala chyba např. s neostrostí nebo špatnou kompozicí. - Pokud fotíme na ledě, je třeba aby za hráčem byla nejméně celá jedna třetina ledové plochy na délku nebo téměř cela ledová plocha na šířku. Více o pravidlech kompozice je k přečtení třeba na - Pohlídejte si, aby vám za fotografovaným hráčem nikdo nejezdil, např. rolba. - Všichni se fotí zásadně BEZ helmy. Mladým týpkům lze tolerovat kšiltovku, chlapům v A-týmu nikoli. Hráče fotíme bez helmy i proto, aby nevypadali jako postavičky ze Star Wars. - Hráče fotíme v jednotném oblečení. Může to být dres, tričko, košile, nicméně zelené nebo žluté tréninkové dresy vypadají hnusně. Na tu chvíli si mohou na sebe vzít zápasový dres. Hráče nefotit neupravené po tréninku či zápase, kdy z nich leje pot a mají mastné rozcuchané vlasy.

12 - Pokud se hráč usmívá, vypadá lépe, pokud se směje jako kůň, vypadá trapně. K obveselování hráčů používáme redakčního šaška. Abychom dosáhli přirozeně se smějících hráčů, je třeba volit vhodný termín pro focení, např. to není vhodné po sérii 10 porážek v řadě. Počkejte si raději na první remízu. Platí především pro týmy od 10 místa níže. - Zvlášť si pohlídejte fotky trenéru a vedení, ti musí vypadat skvěle :-) - Nezapomeňte vyfotit i trenéry, asistenty a vedoucí mužstva, nikdy nevíte kam to dotáhnou a kdy jejich fotku budete potřebovat. Širokoúhlé fotky vypadají dobře na šířku, ne však na výšku. - Fotograf by měl své výtvory rovnou pojmenovat ve tvaru prijmeni_jmeno.jpg, bez diakritiky. Už několikrát se stalo, že byly na web nahrány patvary ve formě 23 Tomáš Žižka.jpg. Podle nynějšího standardu pak fotografie hráčů nahrávat do adresáře foto/hraci/2006 resp. foto/hraci/mladez/2006 (nerozdělovat do kategorií!) a foto/vedeni/ na každém webu by měl být minimálně fotky ve tvaru prijmeni_jmeno.jpg (fotka k topstory, rozměrově kolem px na šířku) a prijmeni_jmeno_velky.jpg (dle webu se liší, např. 250x350px, 300x400px), případně pak prijmeni_jmeno_nejvetsi.jpg (na šířku textového sloupce, maximálně však 500px na výšku, aby se fotka vlezla celá i na malý monitor.) Nedělat však fotky k topstory ve tvaru prijmeni_jmeno_male.jpg - Zálohovat! Pro jistotu je třeba všechny originály fotek vypálit na CD. - Pokud budete řezat fotky, opět dodržujte určité kompoziční prvky: neřežte hráče hned pod bradou a metr místa nad hlavou také nevypadá dobře. Pro inspiraci mrkněte na weby, kde je to správně (např. Znojmo, K. Vary, Vsetín, Č. Budějovice). Jako celek je snímek k ničemu - špatné proporce i kompozice. Pokud by bylo pozadí rozmazané, bylo by možné z této fotky vyříznout alespoň hlavu. -Prosím autory, jejichž snímky jsem použil jako odstrašující příklady, aby nebyli naštvaní. Chybami se člověk učí. Srovnání: Fotka Hráč s trubkou skrz hlavu s fotkou Monty Python s Muž s kolčavou skrz hlavu

13 Shrnutí Jak jsem již uvedl, vše se odvíjí od potřeb, které na fotografie klademe. Ke spolupráci fotografa s grafikem by proto mělo dojít ještě před výrobou fotek, tak, aby si oba vyjasnili účel zhotovovaných snímků a dohodli se na tvůrčích postupech. Bohužel, zatím to vše probíhá stylem, kdy je grafik postaven před hotovou věc - v klubu XYZ nafotili 300 fotek všech hráčských kategorií, tak to uprav a dej tam nějaké krásné pozadí přičemž dodané podklady jsou přehlídkou snad všech chyb, které mohly při focení nastat a jejich zpracování tak zabere zbytečně velké množství času a jak jsme si výše popsali, lze tomu předejít. Neříkám že snadno, ale jde. esports.cz provozuje 18 hokejových webů, které se průběhem času zdokonalují technicky i graficky, což by však nebylo možné, kdyby se nedodržovaly určité standardy. Ty by bylo fajn zavést také při tvorbě oněch triviálních fotek hráčů. Přeji hodně úspěchů a co nejmíň pokažených fotek. Děkuji za pozornost :-) Alec

VY_32_INOVACE_INF4_12. Počítačová grafika. Úvod

VY_32_INOVACE_INF4_12. Počítačová grafika. Úvod VY_32_INOVACE_INF4_12 Počítačová grafika Úvod Základní rozdělení grafických formátů Rastrová grafika (bitmapová) Vektorová grafika Základním prvkem je bod (pixel). Vhodná pro zpracování digitální fotografie.

Více

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Počítačová grafika 1

POČÍTAČOVÁ GRAFIKA. Počítačová grafika 1 Počítačová grafika 1 POČÍTAČOVÁ GRAFIKA Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově Výukové materiály z matematiky pro nižší gymnázia Autoři projektu Student na prahu 21. století - využití ICT ve vyučování matematiky

Více

JAK PŮJČOVÁNÍ POLAROIDŮ FUNGUJE?

JAK PŮJČOVÁNÍ POLAROIDŮ FUNGUJE? Chcete si zapůjčit Polaroid, anebo jím nechat nafotit Vaši akci? Podívejte se na náš přehled a vyberte si ten pravý typ. Pak už si ho stačí jenom rezervovat. Polaroid je geniálním společníkem: kdekoliv

Více

Základy portrétní fotografie

Základy portrétní fotografie Základy portrétní fotografie Nejčastější chyby a jak jim předejít Studijní materiál Liberecké školy fotografie facebook.com/lsf.liberec Tato skripta jsou určena pouze jako doplňkový studijní materiál k

Více

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE

DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE DIGITÁLNÍ FOTOGRAFIE - princip digitalizace obrazu, části fotoaparátů, ohnisková vzdálenost, expozice, EXIF data, druhy digitálních fotoaparátů Princip vzniku digitální fotografie digitální fotoaparáty

Více

OBŘAD. Ocení, že jim chce někdo naslouchat a respektovat jejich výsostné území. Vrátí Vám to ve formě vstřícnosti.

OBŘAD. Ocení, že jim chce někdo naslouchat a respektovat jejich výsostné území. Vrátí Vám to ve formě vstřícnosti. OBŘAD Téměř vždy si najdu chvilku, abych se pustil do řeči s oddávajícím či farářem Je fajn si vyslechnout jejich pravidla Neptám se ani tak z důvodů, že bych netušil, co se smí a co nikoliv (stačí to

Více

Udělejte skvělé fotky

Udělejte skvělé fotky Udělejte skvělé fotky Teď když víte, jak svůj fotoaparát ovládat, můžete začít s fotografováním. Třeba běžnými momentkami. Nicméně pokud se budete chtít dostat od obyčejných momentek dál k opravdu skvělým

Více

Digitální fotografie II. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová

Digitální fotografie II. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Digitální fotografie II Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Téma sady didaktických materiálů Číslo a název šablony Číslo didaktického materiálu Druh didaktického materiálu Téma didaktického materiálu

Více

MILOŠ VATRT PHOTOGRAPHY

MILOŠ VATRT PHOTOGRAPHY RODINNÉ PORTRÉTY MILOŠ VATRT PHOTOGRAPHY photography OD FOCENÍ PO TISK / TIPY CO S SEBOU VZÍT KDE SE NEJLÉPE FOTÍ? / RODINNÉ FOTO / CENY A INFORMACE MILOŠ VATRT / fotograf VÍTEJTE Ahoj, jmenuji se Miloš.

Více

2010 Vaculik Advertising pro Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) plať mobilem manuál pro obchodníky

2010 Vaculik Advertising pro Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) plať mobilem manuál pro obchodníky Verze 1.0 2010 Vaculik Advertising pro Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) plať mobilem manuál pro obchodníky Loga jsou dodána na nosiči CD ve formátech určených pro vektorové a bitmapové grafické

Více

FOTOGRAFICKÉ KURZY ČESKÉ BUDĚJOVICE

FOTOGRAFICKÉ KURZY ČESKÉ BUDĚJOVICE FOTOGRAFICKÉ KURZY ČESKÉ BUDĚJOVICE NÁŠ PŘÍSTUP Nejsme vystudovaní pedagogové ani fotografové, přesto si díky mnohaleté praxi myslíme, že již máme dostatečné znalosti a přehled abychom mohli poradit dalším.

Více

Úvod do počítačové grafiky

Úvod do počítačové grafiky Úvod do počítačové grafiky elmag. záření s určitou vlnovou délkou dopadající na sítnici našeho oka vnímáme jako barvu v rámci viditelné části spektra je člověk schopen rozlišit přibližně 10 milionů barev

Více

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě VY_32_INOVACE_INF_BU_19 Sada: Digitální fotografie Téma: Panorama, redukce šumu, zaostření snímku, chromatická vada, vinětace Autor: Mgr. Miloš Bukáček Předmět: Informatika Ročník: 3. ročník osmiletého

Více

Základy techniky - fotoaparát

Základy techniky - fotoaparát Základy techniky - fotoaparát 1 XXXXXXX návod je pro zbabělce XXXXXXX 2 Podstata digitální fotografie rozdíl mezi analogovou a digitální fotografií je především ve způsobu záznamu obrazu na citlivou vrstvu

Více

Počítačová grafika. OBSAH Grafické formy: Vektorová grafika Bitmapová (rastrová grafika) Barevné modely

Počítačová grafika. OBSAH Grafické formy: Vektorová grafika Bitmapová (rastrová grafika) Barevné modely Počítačová grafika OBSAH Grafické formy: Vektorová grafika Bitmapová (rastrová grafika) Barevné modely Vektorová grafika Vektorová grafika Příklad vektorové grafiky Zpět na Obsah Vektorová grafika Vektorový

Více

Počítačová grafika SZŠ A VOŠZ MERHAUTOVA 15, BRNO

Počítačová grafika SZŠ A VOŠZ MERHAUTOVA 15, BRNO Počítačová grafika SZŠ A VOŠZ MERHAUTOVA 15, BRNO 1 Základní dělení 3D grafika 2D grafika vektorová rastrová grafika 2/29 Vektorová grafika Jednotlivé objekty jsou tvořeny křivkami Využití: tvorba diagramů,

Více

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě VY_32_INOVACE_INF_BU_01 Sada: Digitální fotografie Téma: Princip, kategorie digitálů Autor: Mgr. Miloš Bukáček Předmět: Informatika Ročník: 3. ročník osmiletého gymnázia, třída 3.A Využití: Prezentace

Více

1) Videokamery 2) Webkamery

1) Videokamery 2) Webkamery 1) Videokamery 2) Webkamery Videokamera je elektronické zařízení, sloužící k zachycení pohyblivého obrazu a synchronního zvuku. Rozdělení: Analogové dnes jsou na ústupu a téměř se nevyrábí. Minulé systémy:

Více

DSC. Cyber-Shot. DSCHX1.CEE9 9533 11490 10 4905524598735 Revoluce ve světe kompaktních fotoaparátů. HX1 s

DSC. Cyber-Shot. DSCHX1.CEE9 9533 11490 10 4905524598735 Revoluce ve světe kompaktních fotoaparátů. HX1 s HX1.CEE9 9533 11490 10 4905524598735 Revoluce ve světe kompaktních fotoaparátů. HX1 s novým snímačem CMOS!!! Kompaktní digitální fotoaparát Cyber-shot s optickou stabilizací a vysokou citlivostí ISO3200,

Více

Informační a komunikační technologie. Základy informatiky. 5 vyučovacích hodin. Osobní počítače, soubory s fotografiemi

Informační a komunikační technologie. Základy informatiky. 5 vyučovacích hodin. Osobní počítače, soubory s fotografiemi Výstupový indikátor 06.43.19 Název Autor: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obory: Ročník: Časový rozsah: Pomůcky: Projekt Integrovaný vzdělávací systém města Jáchymov - Mosty Digitální fotografie Petr Hepner,

Více

Organizační a technické zajištění vzdělávacích kurzů digitální fotografie, zpracování obrazu, metodiky a didaktiky fotografování

Organizační a technické zajištění vzdělávacích kurzů digitální fotografie, zpracování obrazu, metodiky a didaktiky fotografování Příjemce finanční podpory: Střední škola obchodu, služeb a podnikání a Vyšší odborná škola, Kněžskodvorská 33/A, 370 04 České Budějovice reg.č.projektu: CZ.1.07/1.3.00/48.0148, název projektu: Hrajeme

Více

Úvod 7. Filtry nebo editor fotografií? 7 Proč jsou filtry lepší než editor 8 Co tato kniha přináší 8

Úvod 7. Filtry nebo editor fotografií? 7 Proč jsou filtry lepší než editor 8 Co tato kniha přináší 8 OBSAH Úvod 7 Filtry nebo editor fotografií? 7 Proč jsou filtry lepší než editor 8 Co tato kniha přináší 8 Různé fotoaparáty vyžadují různé úchyty filtrů 11 Závit na objektivu 13 Redukčním kroužkem na objektiv

Více

Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-910

Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-910 Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-910 V této brožuře jsou představeny různé metody použití blesku SB-910 a ukázky snímků. 1 Cz Krok do tvůrčího osvětlování Odhalte strukturu objektů a přidejte hloubku

Více

3D grafika. Proces tvorby sekvence s 3D modely Sbírání údajů na natáčecím place Motion capture Matchmoving Compositing

3D grafika. Proces tvorby sekvence s 3D modely Sbírání údajů na natáčecím place Motion capture Matchmoving Compositing 3D grafika Proces tvorby sekvence s 3D modely Sbírání údajů na natáčecím place Motion capture Matchmoving Compositing Počítačová grafika, 3D grafika 2 3D grafika CGI = computer graphic imagery Simulace

Více

Digitální fotografie. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová

Digitální fotografie. Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Digitální fotografie Mgr. Milana Soukupová Gymnázium Česká Třebová Téma sady didaktických materiálů Digitální fotografie I. Číslo a název šablony Číslo didaktického materiálu Druh didaktického materiálu

Více

Photoshop - tutoriály

Photoshop - tutoriály H OŘÍCÍ TEXT Photoshop - tutoriály 1) Vytvořte Nový soubor. Velikost dokumentu jsem volil 500 x 200 obrazových bodů, rozlišení 72 dpi. Barva pozadí je předpokládaně bílá, což je pro náš případ vyhovující.

Více

5.3.1 Disperze světla, barvy

5.3.1 Disperze světla, barvy 5.3.1 Disperze světla, barvy Předpoklady: 5103 Svítíme paprskem bílého světla ze žárovky na skleněný hranol. Světlo se láme podle zákona lomu na zdi vznikne osvětlená stopa Stopa vznikla, ale není bílá,

Více

Speciální základní škola Rubešova 531, 539 73 Skuteč IČO: 72048905 tel: 469350116 www.spzs-skutec.cz Registrační číslo: CZ.1.07/1.2.29/01.

Speciální základní škola Rubešova 531, 539 73 Skuteč IČO: 72048905 tel: 469350116 www.spzs-skutec.cz Registrační číslo: CZ.1.07/1.2.29/01. TVORBA WEBU A SEZNÁMENÍ - S GOOGLE APPS Obecný cíl a přínos kurzu: Seznámit žáky s alternativními kancelářskými aplikacemi, které jsou dostupné zdarma. Poskytnout základní informace o tvorbě vlastních

Více

Ú prava digita lní ho obrazu pro jeho vyuz ití na webovy ch stra nka ch a v propagac ní ch tiskovina ch

Ú prava digita lní ho obrazu pro jeho vyuz ití na webovy ch stra nka ch a v propagac ní ch tiskovina ch Ú prava digita lní ho obrazu pro jeho vyuz ití na webovy ch stra nka ch a v propagac ní ch tiskovina ch Úvodem >>> Zpracoval: Antonín Hříbal, 2015 antonin.hribal@denik.cz Digitálním obrazem určeným pro

Více

ZÁKLADY OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍCH FOTOAPARÁTŮ ČÁST 2.

ZÁKLADY OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍCH FOTOAPARÁTŮ ČÁST 2. ZÁKLADY OVLÁDÁNÍ DIGITÁLNÍCH FOTOAPARÁTŮ ČÁST 2. Základní funkce digitálních fotoaparátů Rozšířené moţnosti vyuţití digitální techniky ZÁKLADNÍ FUNKCE DIGITÁLNÍCH FOTOAPARÁTŮ Ostření režimy zaostřování

Více

Úvod...9 Historie počítačů...9 Digitální fotoaparát...10 Co čekat od počítače...10 Historie od verze 5 po verzi 8...10

Úvod...9 Historie počítačů...9 Digitální fotoaparát...10 Co čekat od počítače...10 Historie od verze 5 po verzi 8...10 Obsah Úvod...................................................9 Historie počítačů...................................9 Digitální fotoaparát.................................10 Co čekat od počítače...............................10

Více

Návod na vytvoření vlastního videa. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013

Návod na vytvoření vlastního videa. Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 Návod na vytvoření vlastního videa Publikace je chráněna autorským právem Pavel Fara 2013 1 Sami nejlépe víte, že trh s finančními poradci je přesycen.každý poradce se snaží odlišit od ostatních, být nejlepší

Více

00 World Selects Invitational Stockholm, Švédsko 1.5.-5.5.2012. Praktické informace

00 World Selects Invitational Stockholm, Švédsko 1.5.-5.5.2012. Praktické informace 00 World Selects Invitational Stockholm, Švédsko 1.5.-5.5.2012 Praktické informace Hotel Hotel Scandic Alvik je moderní 4* hotel poblíž zimního stadionu. Všechna družstva budou ubytovaná ve stejném hotelu.

Více

Logo je značka, která firmu nebo váš produkt pomůže jasně identifikovat

Logo je značka, která firmu nebo váš produkt pomůže jasně identifikovat vaše nové LOGO Vážený zákazníku, velice si vážím vašeho zájmu o moje služby. Každý profesionál se snaží udělat zadanou práci co nejlépe a k tomu používá svoje osvědčené nástroje a získané Know-how. Věřím,

Více

Grafická a multimediální laboratoř KOMPOZICE 2B.

Grafická a multimediální laboratoř KOMPOZICE 2B. KOMPOZICE 2B. DALŠÍ ZÁSADY ŘEŠENÍ KOMPOZICE Grafická a multimediální laboratoř šikmé linie a diagonála efektní je esovitá křivka přes diagonálu dává pocit prostoru, hloubky a rytmu neměla by úplně opustit

Více

Střední vzdělání gymnaziální vzdělání

Střední vzdělání gymnaziální vzdělání Vyoral VY_32_INOVACE_IVT_GRAF1 Tematická oblast - počítačová grafika Program Gimp Otevření obrázku Žák si po osvojení teoretické lekce procvičí otevírání obrázků v různých režimech, pohyby s nimi po pracovní

Více

IVT. Úprava fotografií. 8. ročník

IVT. Úprava fotografií. 8. ročník IVT Úprava fotografií 8. ročník listopad, prosinec 2013 Autor: Mgr. Dana Kaprálová Zpracováno v rámci projektu Krok za krokem na ZŠ Želatovská ve 21. století registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3443

Více

Žďár nad Sázavou. logo manuál. města žďár nad sázavou

Žďár nad Sázavou. logo manuál. města žďár nad sázavou Sázavou 1 nad Žďár Žďár nad Sázavou města žďár nad sázavou 1 Logomanuál Logo manuál je souborem předpisů, k práci s jednotným vizuálním stylem logotypu Žďár nad Sázavou. Obsahuje závazná pravidla a doporučené

Více

DATOVÉ FORMÁTY GRAFIKY, JEJICH SPECIFIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ

DATOVÉ FORMÁTY GRAFIKY, JEJICH SPECIFIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ DATOVÉ FORMÁTY GRAFIKY, JEJICH SPECIFIKA A MOŽNOSTI VYUŽITÍ UMT Tomáš Zajíc, David Svoboda Typy počítačové grafiky Rastrová Vektorová Rastrová grafika Pixely Rozlišení Barevná hloubka Monitor 72 PPI Tiskárna

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Projekt: Digitální učební materiály ve škole, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0527 Příjemce: Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická, Husova

Více

Malé fotoaparáty s velkým výkonem. Nové modely Sony Cyber-shot se snadnou obsluhou: DSC-W630, W620, W610 a S5000

Malé fotoaparáty s velkým výkonem. Nové modely Sony Cyber-shot se snadnou obsluhou: DSC-W630, W620, W610 a S5000 Tisková zpráva CES, Las Vegas 9. ledna 2012 Malé fotoaparáty s velkým výkonem Nové modely Sony Cyber-shot se snadnou obsluhou: DSC-W630, W620, W610 a S5000 Nová funkce 360 Sweep Panorama pro kompletní

Více

Návod k použití Verze 1.5.17

Návod k použití Verze 1.5.17 mobilní aplikace Návod k použití Verze 1.5.17 Obsah 1. CO TO JE WOLAPKA...3 2. VYTVOŘENÍ NOVÉHO TÝDNE...4 3. NÁZEV A DATUM TÝDNE...5 4. FOTOGRAFOVÁNÍ...6 4.1. FOTOGRAFOVÁNÍ DO KONKRÉTNÍ POZICE...7 4.2.

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

5.2.1 Vznik obrazu, dírková komora

5.2.1 Vznik obrazu, dírková komora 5.2.1 Vznik obrazu, dírková komora Předpoklady: 5101, 5102, 5103 Pedagogická poznámka: Převážná část této hodiny není obsažena v učebnicích. Podle mého názoru je to obrovská chyba, teprve ve chvíli, kdy

Více

Vícenásobná expozice různými druhy světla. Foto: Jan Pohribný

Vícenásobná expozice různými druhy světla. Foto: Jan Pohribný Vícenásobná expozice různými druhy světla. Foto: Jan Pohribný DRUHY SVĚTLA Druhy světla Při fotografické praxi se setkáme většinou s přírodním světlem, ranním, denním, večerním, nočním. Je nejpřirozenější

Více

Grafická a multimediální laboratoř KOMPOZICE 1. Úvod

Grafická a multimediální laboratoř KOMPOZICE 1. Úvod KOMPOZICE 1 Úvod KOMPOZICE - ZÁKLADY fotografování: aktivní kreativní vyjadřovací činnost nejjednodušší tvůrčí postup každý může rozvíjet své vidění, kreativitu, vnímání i interakci s okolím automatika

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

Uživatelská příručka programu CEWE fotosvět profi

Uživatelská příručka programu CEWE fotosvět profi Uživatelská příručka programu CEWE fotosvět profi Program CEWE fotosvět profi Vám umožní pomocí Adobe InDesign objednat CEWE FOTOKNIHU. Abyste vše zvládli správně na první pokus, přečtěte si prosím níže

Více

Úvod 7. Komu je kniha určena 7. Kapitola 1 Specifika astronomické fotografie 8

Úvod 7. Komu je kniha určena 7. Kapitola 1 Specifika astronomické fotografie 8 OBSAH Úvod 7 Komu je kniha určena 7 Kapitola 1 Specifika astronomické fotografie 8 Čím se liší fotografování noční oblohy od běžného fotografování 10 Nejlepším prostředím je černočerná tma 10 I ta nejjasnější

Více

Reprodukce obrazových předloh

Reprodukce obrazových předloh fialar@kma.zcu.cz Podpořeno z projektu FRVŠ 584/2011 Historie Reprodukční fotografie V reprodukční fotografii se používají různé postupy pro reprodukci pérovek (pouze černá a bílá) jednoduché (viz přednáška

Více

Světlo, které vnímáme, představuje viditelnou část elektromagnetického spektra. V

Světlo, které vnímáme, představuje viditelnou část elektromagnetického spektra. V Kapitola 2 Barvy, barvy, barvičky 2.1 Vnímání barev Světlo, které vnímáme, představuje viditelnou část elektromagnetického spektra. V něm se vyskytují všechny známé druhy záření, např. gama záření či infračervené

Více

MANUÁL JEDNOTNÉHO VIZUÁLNÍHO STYLU NEON TV

MANUÁL JEDNOTNÉHO VIZUÁLNÍHO STYLU NEON TV MANUÁL JEDNOTNÉHO VIZUÁLNÍHO STYLU NEON TV Tento grafický manuál specifikuje a vymezuje použití základních prvků vizuální komunikace pro dodržení jednoty vizuální prezentace NEON TV. X Y LOGO NEON TV -

Více

ZPRACOVÁNÍ DOKUMENTŮ ZÁSADY A DOPORUČENÍ

ZPRACOVÁNÍ DOKUMENTŮ ZÁSADY A DOPORUČENÍ ZPRACOVÁNÍ DOKUMENTŮ ZÁSADY A DOPORUČENÍ aneb co, kam a jak Stejně jako práce s textem samotným má i vkládání obrázků, tabulek a dalších prvků do dokumentu svá pravidla. Obrázek na pozadí textu Umisťujeme-li

Více

Pohyblivý cíl TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NEJEN SPORTOVNÍCH AKCÍ

Pohyblivý cíl TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NEJEN SPORTOVNÍCH AKCÍ Pohyblivý cíl TIPY PRO FOTOGRAFOVÁNÍ NEJEN SPORTOVNÍCH AKCÍ Teď, když už znáte Kreativní zónu, je čas tyto nové znalosti využít v praxi. Ať už fotografujete sportovní akci nebo dítě na kolotoči, naučíte

Více

Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-700. V této brožuře jsou představeny různé metody použití blesku SB-700 a ukázky snímků.

Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-700. V této brožuře jsou představeny různé metody použití blesku SB-700 a ukázky snímků. Ukázkové snímky pořízené bleskem SB-700 V této brožuře jsou představeny různé metody použití blesku SB-700 a ukázky snímků. Cz Radost z osvětlování Osvětlení je tajemstvím zlepšování fotografování. S osvětlením

Více

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost

Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0553 Elektronická podpora zkvalitnění výuky CZ.1.07 Vzděláním pro konkurenceschopnost Projekt je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurence

Více

GRAFICKÝ NÁVRH WEBOVÉ STRÁNKY. Lenka Bednaříková

GRAFICKÝ NÁVRH WEBOVÉ STRÁNKY. Lenka Bednaříková GRAFICKÝ NÁVRH WEBOVÉ STRÁNKY Lenka Bednaříková DŮLEŽITÉ OTÁZKY PŘED ZAČÁTKEM TVORBY Co je cílem webu Pravidelně o něčem informovat Něco prodávat Zviditelnit se Kdo budou uživatelé stránek (cílová skupina)

Více

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto

Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Gymnázium Vysoké Mýto nám. Vaňorného 163, 566 01 Vysoké Mýto Registrační číslo projektu Šablona CZ.1.07/1.5.00/34.0951 III/2 INOVACE A ZKVALITNĚNÍ VÝUKY PROSTŘEDNICTVÍM ICT Autor Mgr. Petr Štorek,Ph. D.

Více

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM DR. J. PEKAŘE V MLADÉ BOLESLAVI

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM DR. J. PEKAŘE V MLADÉ BOLESLAVI školní vzdělávací program PLACE HERE Název školy Adresa Palackého 211, Mladá Boleslav 293 80 Název ŠVP Platnost 1.9.2009 Dosažené vzdělání Střední vzdělání s maturitní zkouškou Název RVP Délka studia v

Více

Metodika výuky multimediálního vzdělávání odborných pracovníků Práce s webem

Metodika výuky multimediálního vzdělávání odborných pracovníků Práce s webem Metodika výuky multimediálního vzdělávání odborných pracovníků Práce s webem 1. blok Teorie tvorby www Základní technologie Vlastnosti různých softwarů Základy webové grafiky V prvním bloku se účastníci

Více

NABÍDKA REKLAMNÍ SPOLUPRÁCE

NABÍDKA REKLAMNÍ SPOLUPRÁCE NABÍDKA REKLAMNÍ SPOLUPRÁCE Česká pojišťovna Play off 2009 Představení HC Energie Karlovy Vary s.r.o. HC Energie Karlovy Vary se postupnými kroky zařadila mezi elitu extraligových klubů v českém hokeji.

Více

1. DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT

1. DIGITÁLNÍ FOTOAPARÁT Digitální fotografie Světlo procházející objektivem dopadá na světlocitlivý materiál (film nebo obrazový snímač), kde se zobrazovaná scéna obtiskne. Světla nesmí dopadat na film či obrazový snímač ani

Více

Příprava na tvorbu tratě

Příprava na tvorbu tratě Pozn.: Update 30. 3. 2009 Příprava na tvorbu tratě Dostali jste se právě ke kousku textu, který by vám měl přiblížit, co se skrývá za dlouhou tvorbou flákajících se tvůrců tratí. Měli byste zde nalézt,

Více

Základní technické dovednosti lektora

Základní technické dovednosti lektora Základní technické dovednosti lektora CENTRUM MEDIÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Akreditované středisko dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků Uspořádání prostoru Divadelní Školní Modulové U uspořádání T uspořádání

Více

Časopis a web pro všechny fotografy MEDIA INFO 2013

Časopis a web pro všechny fotografy MEDIA INFO 2013 Časopis a web pro všechny fotografy MEDIA INFO 2013 FOTO je nejčtenější časopis o současné fotografické tvorbě v ČR! Náš vstup na časopisecký trh zamíchal kartami mezi zavedenými fotografickými magazíny

Více

O B S A H KAPITOLA 1... 18 LÁSKA UMÍ STAVĚT MOSTY ZÁKLADY PRÁCE S NÁSTROJEM BRIDGE

O B S A H KAPITOLA 1... 18 LÁSKA UMÍ STAVĚT MOSTY ZÁKLADY PRÁCE S NÁSTROJEM BRIDGE O B S A H KAPITOLA 1............................................. 18 LÁSKA UMÍ STAVĚT MOSTY ZÁKLADY PRÁCE S NÁSTROJEM BRIDGE Ukládání digitálních negativů....................................20 Vytvoření

Více

Základy digitální fotografie. Základní pojmy

Základy digitální fotografie. Základní pojmy Základy digitální fotografie Základní pojmy 1 Proč fotografujeme Rodinné foto - osobní potřeba Dokument, reportáž - osobní nebo sdělování Dokumentace, fotopoznámky - pracovní Technická fotografie - pracovní

Více

2. Fotografie tiskneme sami... 10

2. Fotografie tiskneme sami... 10 Tištěné fotoalbum OBSAH 1. Tištěné fotoalbum... 3 2. Fotografie tiskneme sami... 10 2.1 Snímky jsou uloženy v paměti fotoaparátu... 10 2.2 Snímky jsou uloženy na paměťové kartě... 10 2 1. TIŠTĚNÉ FOTOALBUM

Více

6.28 Informatika. Vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Vyučovací předmět: Informatika. Informační a komunikační technologie

6.28 Informatika. Vzdělávací oblast: Informační a komunikační technologie Vyučovací předmět: Informatika. Informační a komunikační technologie Vyučovací předmět: Informatika VZDĚLÁVACÍ OBLAST : VZDĚLÁVACÍ OBOR: VYUČOVACÍ PŘEDMĚT: Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie 6.28 Informatika CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU:

Více

Projekt Brána do vesmíru. Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Krajská hvezdáreň v Žiline

Projekt Brána do vesmíru. Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Krajská hvezdáreň v Žiline Projekt Brána do vesmíru Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Krajská hvezdáreň v Žiline Prezentace prakticky Libor Lenža, Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. Jak začít? Umím nebo neumím SW ovládat? Nejlépe

Více

Manuál jednotného vizuálního stylu NADACE AGEL

Manuál jednotného vizuálního stylu NADACE AGEL Manuál jednotného vizuálního stylu NADACE AGEL Obsah Logo NADACE AGEL 1 Logo NADACE AGEL / plnobarevná verze 2 Logo NADACE AGEL / jednobarevná verze pozi vní 3 Logo NADACE AGEL / jednobarevná verze nega

Více

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115

Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo projektu: Gymnázium a Střední odborná škola, Rokycany, Mládežníků 1115 Číslo šablony: 8 Název materiálu: Ročník: Identifikace materiálu: Jméno autora: Předmět: Tématický celek: Anotace: CZ.1.07/1.5.00/34.0410

Více

SOU Valašské Klobouky. VY_32_INOVACE_3_01 IKT Pc grafika základní pojmy Mgr. Radomír Soural. Zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

SOU Valašské Klobouky. VY_32_INOVACE_3_01 IKT Pc grafika základní pojmy Mgr. Radomír Soural. Zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT SOU Valašské Klobouky VY_32_INOVACE_3_01 IKT Pc grafika základní pojmy Mgr. Radomír Soural Zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název a číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0459 Název školy SOU Valašské Klobouky,

Více

Multimediální prezentace MS PowerPoint I

Multimediální prezentace MS PowerPoint I Multimediální prezentace MS PowerPoint I Informatika Multimediální prezentace zažívají v poslední době obrovský rozmach. Jsou používány například k reklamním účelům, k předvedení výrobků či služeb. Velmi

Více

Web je bezesporu nejrychleji měnícím se médiem, do kterého se

Web je bezesporu nejrychleji měnícím se médiem, do kterého se váš nový WEB Vážený zákazníku, velice si vážím vašeho zájmu o moje služby. Každý profesionál se snaží udělat zadanou práci co nejlépe. K tomu používá svoje osvědčené nástroje a získané Know-how. Věřím,

Více

MATURITNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU GRAFIKA A MULTIMEDIA

MATURITNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU GRAFIKA A MULTIMEDIA MATURITNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU GRAFIKA A MULTIMEDIA Studijní obor: 18-20-M/01 Informační technologie Třída: I4.A Školní rok: 2012/2013 Autor: Lukáš Zuzaňák Prohlášení autora: Prohlašuji, že jsem tuto práci

Více

ŠABLONY INOVACE OBSAH UČIVA

ŠABLONY INOVACE OBSAH UČIVA ŠABLONY INOVACE OBSAH UČIVA Číslo a název projektu CZ.1.07/1.5.00/34. 0185 Moderní škola 21. století Číslo a název šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT klíčové aktivity Název vzdělávací

Více

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í A K T I V I T A J E S P O L U F I N A N C O V Á N A E V R O P S K Ý M S O C I Á L N Í M F O N D E M A S T Á T N Í M R O Z P O Č T E M Č E S K É R

Více

Seznam: 1. Nastavení. 2. Provoz. 3. Stažení. 4. Montáž /příslušenství

Seznam: 1. Nastavení. 2. Provoz. 3. Stažení. 4. Montáž /příslušenství Seznam: 1. Nastavení 2. Provoz 3. Stažení 4. Montáž /příslušenství 1) Nastavení Vložte do kamery baterie a paměťovou kartu. Otevřete kryt bateriového prostoru nacházející se na zadní straně fotoaparátu.

Více

Stručný grafický manuál. Verze 1.1

Stručný grafický manuál. Verze 1.1 Stručný grafický manuál Verze 1.1 Obsah Úvod 1 Symbol 1 základní verze.................... 2 Symbol 2 zjednodušená verze.................. 3 Ochranný prostor symbolu.................... 4 Povolené porušení

Více

EDITORIAL. Grafický manuál. Značka PLZEŇSKÁ TEPLÁRENSKÁ, a.s. a její logo

EDITORIAL. Grafický manuál. Značka PLZEŇSKÁ TEPLÁRENSKÁ, a.s. a její logo EDITORIAL Grafický manuál Grafický manuál je obecně závazný předpis sloužící jako návod pro práci se značkou (logem). Obsahuje definici hodnot (logotyp, grafické prvky, prostředí, barevnost), pokyny pro

Více

StatSoft Jak se pozná normalita pomocí grafů?

StatSoft Jak se pozná normalita pomocí grafů? StatSoft Jak se pozná normalita pomocí grafů? Dnes se podíváme na zoubek speciální třídě grafů, podle názvu článku a případně i ilustračního obrázku vpravo jste jistě již odhadli, že půjde o třídu pravděpodobnostních

Více

zoom-driver Manuál k redakčnímu systému zoom-driver created by virtual-zoom s.r.o.

zoom-driver Manuál k redakčnímu systému zoom-driver created by virtual-zoom s.r.o. zoom-driver Manuál k redakčnímu systému zoom-driver created by virtual-zoom s.r.o. 1 Obsah 1. Přihlášení 2. Výpis sekcí 3. Vytvoření nové sekce 4. Editace sekce 4.1. Výběr sekce k editaci 5. Editace hlavičky

Více

Obrázek 46: Možnosti individuálního nastavení vzhledu Windows Vista

Obrázek 46: Možnosti individuálního nastavení vzhledu Windows Vista Jak na změnu vzhledu 178. Kde je nastavení vzhledu Windows Vista Nastavení nejen vlastností pracovní plochy, ale také ostatních vizuálních součástí systému se ukrývá pod Ovládacím panelem Vzhled a přizpůsobení.

Více

SYLABUS Digitální fotografie, Úpravy a vylepšení digitálních fotografií 1.0 (DF2)

SYLABUS Digitální fotografie, Úpravy a vylepšení digitálních fotografií 1.0 (DF2) SYLABUS Digitální fotografie, Úpravy a vylepšení digitálních fotografií 1.0 (DF2) Upozornění: Oficiální znění Sylabu Digitální fotografie 1.0 je publikováno na webových stránkách pracovní skupiny ECDL-CZ

Více

Jak tisknout osvědčení s fotografiemi svářečů?, Ing. Jan Bureš, 2006-06-06 strana 4 z 10

Jak tisknout osvědčení s fotografiemi svářečů?, Ing. Jan Bureš, 2006-06-06 strana 4 z 10 1 Úvod JAK TISKNOUT OSVĚDČENÍ S FOTOGRAFIEMI SVÁŘEČŮ? Ing. Jan Bureš Úprava programu vychází ze zásady, že svářeče budou fotografovat zkušební komisaři během zkoušky. Z tohoto důvodu je bezpodmínečně nutné,

Více

Nejsou nezbytnou součástí tiskového dokumentu a pro digitální malonákladový tisk a většinou nejsou vyžadovány.

Nejsou nezbytnou součástí tiskového dokumentu a pro digitální malonákladový tisk a většinou nejsou vyžadovány. Je důležité, aby Vámi dodávaná tisková data splňovala technické parametry uvedené v tomto dokumentu, jako předpoklad pro kvalitní zpracování Vaší tiskové zakázky. Tiskové dokumenty připravené dle uvedených

Více

Grafický manuál SAZKA 1. Grafický manuál

Grafický manuál SAZKA 1. Grafický manuál Grafický manuál SAZKA 1 Grafický manuál obsah obsah 3 Úvod 5 1.00 logotyp sazka 7 1.01 primární horizontální barevný logotyp 8 1.02 konstrukce horizontálního barevného logotypu 9 1.03 primární vertikální

Více

digitální fotografický proces

digitální fotografický proces Číslo projektu: Název projektu: Subjekt: Označení materiálu (přílohy): CZ.1.07/1.1.24/02.0118 Polygrafie v praxi Albrechtova střední škola, Český Těšín, p.o. Prezentace digitální fotografický proces Autor:

Více

Integrovaná střední škola, Sokolnice 496

Integrovaná střední škola, Sokolnice 496 Název projektu: Moderní škola Registrační číslo: CZ.1.07/1.5.00/34.0467 Integrovaná střední škola, Sokolnice 496 Název klíčové aktivity: III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Kód výstupu:

Více

Video natáčení / střih

Video natáčení / střih Video natáčení / střih Podle posledních průzkumů lidé na webových stránkách spíše scanují očima, nežli čtou. Video forma přichází jako dokonalý marketingový doplněk omnichannelu, ať už pro novou akvizici

Více

Uživatelská příručka. Vytvořte jedničku mezi stránkami v několika jednoduchých krocích

Uživatelská příručka. Vytvořte jedničku mezi stránkami v několika jednoduchých krocích Uživatelská příručka Vytvořte jedničku mezi stránkami v několika jednoduchých krocích EXO TECHNOLOGIES spol. s r.o. Jašíkova 1536/10 Praha 4, 149 00 IČO: 289 77 939 DIČ: CZ 289 77 939 support@exohosting.cz

Více

Barvy v digitální fotografii. Jaroslav Svoboda

Barvy v digitální fotografii. Jaroslav Svoboda Barvy v digitální fotografii Jaroslav Svoboda Co je fotografie? Stroj času Trošku víc fyzikálně a bez sci-fi Záznam odrazu světla v určitém časovém intervalu Můžeme zaznamenat nejen intenzitu, ale i vlnovou

Více

Základy práce v programovém balíku Corel

Základy práce v programovém balíku Corel Základy práce v programovém balíku Corel Mgr. Tomáš Pešina Výukový text vytvořený v rámci projektu DOPLNIT První jazyková základní škola v Praze 4, Horáčkova 1100, 140 00 Praha 4 - Krč Základy počítačové

Více

Ceník. stolní kalendáře. KALENDÁŘ A5, stolní (na výšku nebo na šířku), týdenní, 56 stran,28 listů, 7 archů SRA 3

Ceník. stolní kalendáře. KALENDÁŘ A5, stolní (na výšku nebo na šířku), týdenní, 56 stran,28 listů, 7 archů SRA 3 stolní kalendáře Canon imagepress C1+ Digitální barevný tisk s novými efekty KALENDÁŘ A5, stolní (na výšku nebo na šířku), týdenní, 56 stran,28 listů, 7 archů SRA 3 1-5 kusů: 480,- Kč/ks 6-9 kusů: 470,-

Více

První část. Nauč se tvořit. p sto. r vé. aňá. m sky

První část. Nauč se tvořit. p sto. r vé. aňá. m sky První část Nauč se tvořit r vé p sto m sky aňá Postupy SoumĚrnost Přehni papír napůl. Nakresli na něj libovolný tvar končící na přehybu a vystřihni ho. Až vystřižený papír narovnáš, uvidíš, že máš dva

Více

verze 2.3 papírová vystřihovánka autor Jaroslav Juřica

verze 2.3 papírová vystřihovánka autor Jaroslav Juřica 2 verze 2.3 papírová vystřihovánka autor Jaroslav Juřica http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/cz/ rubikon camera obscura / papírová vystřihovánka úvod Fotografie je v současnosti natolik masově

Více

Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN

Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN Škola: Gymnázium, Brno, Slovanské náměstí 7 Šablona: III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název projektu: Inovace výuky na GSN prostřednictvím ICT Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0940

Více

Co je to polygrafie aneb, jak se dělá časopis

Co je to polygrafie aneb, jak se dělá časopis Co je to polygrafie aneb, jak se dělá časopis Mám nápad, vytiskneme časopis! Fajn, a víš jak na to?! Alois Tiskátko František Pochybný Jasně, sleduj! Nejdříve vytvoříme návrh. Návrh (layout) vytváří grafik,

Více

Rastrové počítačové obrazy (poněkud sporně často označované jako bitmapové) jsou pravděpodobně nejběžnější variantou obrazů v počítači.

Rastrové počítačové obrazy (poněkud sporně často označované jako bitmapové) jsou pravděpodobně nejběžnější variantou obrazů v počítači. Ot 2. Rastrová počítačová grafika 1.1.1 Rastrové obrazy Rastrové počítačové obrazy (poněkud sporně často označované jako bitmapové) jsou pravděpodobně nejběžnější variantou obrazů v počítači. Rastrový

Více