B E L E T R I E str

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "B E L E T R I E str. 1 29.5.2013"

Transkript

1 B E L E T R I E str Ještě jsme ve válce : příběhy 20. století / [editoři Jana Fantová a Jan Polouček ; kresba a scénář Nikkarin... et al.]. Vyd. 1., Praha : Post Bellum : Argo : Ústav pro studium totalitních režimů, 2011, 179 s. : vše il., portréty ; 31 cm komiksy, Československo, dějiny, 20. stol., politické perzekuce, političtí vězni, totalitní režimy, protifašistický odboj, protikomunistický odboj, disent, orální historie, česká literatura Třináct komiksových příběhů líčí osudy obětí nacistického a komunistického režimu. Nejlepší světové čtení / Robert Crais... [et al. ; z angl. originálů přel. Jiří Popel... et al. ]. Vyd. 1, Praha : Reader's Digest Výběr, 2008, 558 s. : barev. il., portréty ; 22 cm antologie, romány, Ochránce, Tanec v přítmí, Opravdové zlo, Čarovná zahrada, americká literatura Svazek obsahuje zkrácené verze čtyř úspěšných románů oddychových žánrů od renomovaných amerických autorů. Jednotlivé tituly jsou doplněny stručnými informacemi o jejich tvůrcích. Nejlepší světové čtení / Wilbur Smith... [et al. ; z angl. originálů přel. Klára Petříková... et al. ]. Vyd. 1, Praha : Reader's Digest Výběr, 2010, 573 s. : barev. il., portréty ; 22 cm antologie, romány, Asagaj, Italské lekce, Temnější než noc, Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů Svazek obsahuje zkrácené verze čtyř úspěšných románů oddychových žánrů od renomovaných amerických autorů. Jednotlivé tituly jsou doplněny stručnými informacemi o jejich tvůrcích. Adair, Gilbert, Zavřená kniha / Gilbert Adair. Vyd. 1., Praha : Mladá fronta, 2008, 179 s. ; 17 cm romány, detektivní, psychologické, napínavé, spisovatelé, nevidomí, ohrožení života, minulost, tajemství, anglická literatura Psychothriller s kriminální zápletkou od anglického autora je sugestivním příběhem dvou protagonistů, z nichž jeden se stane obětí dlouho plánované rafinované pomsty. Známý a úspěšný spisovatel, který po těžké autonehodě oslepl, se uzavřel před světem na odloučené samotě, kde dlouho žije jen s pomocí staré primitivní hospodyně. Životní stereotyp pomalu nahlodává touha opět psát, nejlépe vlastní autobiografii, a spisovatel si inzerátem najme pomocníka, jemuž by mohl své dílo diktovat. Mladý muž, který se na inzerát přihlásí, splňuje všechny požadavky a brzy se stane zaměstnavatelovým přítelem. Jakmile si však získá jeho důvěru, změní se poměr sil a mladík začíná ve své dominantní pozici ze záhadných důvodů usilovat o spisovatelův život. Teprve závěrečná dramatická konfrontace obou mužů odhalí mladíkův motiv, ukrytý v jejich společné minulosti.

2 B E L E T R I E str Asimov, Isaac, Oblázek na obloze / Isaac Asimov ; [z anglického originálu... přeložil Petr Kotrle]. Vyd. 3., (V Tritonu 2., V Argu 1.), Praha : Argo : Triton, 2013, 241 s. ; 22 cm romány, sci-fi, vědecko-fantastické, galaktické říše, lidstvo, boje o moc, budoucnost, americká literatura Joseph Schwartz se řízením osudu ocitne na Zemi tisíce let v budoucnosti. Země se stala naprosto bezvýznamnou planetou a navíc je po prehistorických nukleárních válkách radioaktivní Nyní plánuje poslední zoufalý pokus o návrat ke slávě, a to za každou cenu. Pozemský plán na dobytí Galaxie má ale odpůrce Bagshawe, Tilly Pokušení / Tilly Bagshawe ; přeložila Ivana Nuhlíčková. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB art, 2013, 327 s. ; 22 cm romány, milostné, hledání lásky, mezilidské vztahy, profesní kariéry, partnerské krize, anglická literatura Ivan Charles a Jack Messenger se poznali na vysoké škole, založili spolu uměleckou agenturu a úspěšně spolupracují, i když jeden žije v Anglii a druhý v Los Angeles. Oba se pohybují v náročném prostředí showbyznysu. Ivan má spokojené manželství a rodinu, ale svodům neumí odolat. Jack je vdovec, jen těžko se vzpamatovává ze smrti milované manželky a přítelovo chování nechápe. Balabán, Jan, Dílo III. Publicistika a hry 1 / Jan Balabán ; [uspořádal a edičně připravil Petr Hruška... et al.]. Vyd. 1., Brno : Host, 2012, 571, xvi s. ; 21 cm. sebrané spisy, publicistika (literatura), divadelní hry, rozhlasové hry, česká literatura Třetí, závěrečná část sebraného díla přináší nejméně známou, avšak neméně fascinující polohu Balabánovy tvorby - publicistické texty a hry. K publicistice volně připojujeme rovněž dvě hry, jednu divadelní a jednu rozhlasovou. Díky pečlivé bibliografické práci přinášíme Balabánovy roztroušené publicistické texty pohromadě, ovšem jejich překvapivé množství si vynutilo rozdělení do dvou svazků. Balabán, Jan, Dílo III. Publicistika a hry 2 / Jan Balabán ; [uspořádal a edičně připravil Petr Hruška... et al.]. Vyd. 1., Brno : Host, 2012, , xxxviii s. ; 21 cm. sebrané spisy, publicistika (literatura), divadelní hry, rozhlasové hry, česká literatura Třetí, závěrečná část sebraného díla přináší nejméně známou, avšak neméně fascinující polohu Balabánovy tvorby - publicistické texty a hry. K publicistice volně připojujeme rovněž dvě hry, jednu divadelní a jednu rozhlasovou. Díky pečlivé bibliografické práci přinášíme Balabánovy roztroušené publicistické texty pohromadě, ovšem jejich překvapivé množství si vynutilo rozdělení do dvou svazků.

3 B E L E T R I E str Baldacci, David, Ve zlomku vteřiny / David Baldacci ; přeložil Milan Hausner. 1. vyd., Praha : Mladá fronta, 2008, 418 s. ; 17 cm romány, detektivní, agenti FBI, politické vraždy, prezidentští kandidáti, vyšetřování, pátrání, americká literatura Agent King udělá v roce 1996 chybu, na maličký okamžik se podívá jinam, což je osudné pro jeho kariéru i pro kandidáta na prezidentský úřad, který přijde o život. O osm let později se podobná chyba opakuje v případě agentky Maxvelové. Ta však nelení, bývalého kolegu vyhledá a společnými silami se pustí do vyšetřování nového i starého případu. Odkryjí nejen netušené politické pozadí obou akcí, ale i nečisté praktiky uvnitř FBI. Ben Chrouda, Lotfi Ve stínu královny : rozmařilý život na úkor "milovaného" lidu / Lotfí Ben Chrouda. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2012, 144 s. ; 21 cm romány, společenské, politické, autobiografické prvky, Tunisko, stol., diktátoři, rodinné vztahy, manželky prezidentů, manželky politiků, Ben Alí, Lejla Vzpomínky Lotfího Bena Chroudy, který téměř dvacet let pracoval ve službách diktátorského tuniského prezidenta Ben Alího a jeho druhé ženy Lejly, přezdívané "královna Kartága". Ben Alí převzal moc do svých rukou roku 1987 a Lotfí Ben Chrouda brzy po tomto datu nastoupil do jeho služeb. Lotfího osud se dramaticky změnil ve chvíli, kdy Ben Alí pojal za svou druhou manželku Lejlu Trabelssiovou. Lejla si totiž Lotfího vybrala za osobního majordoma a od této chvíle se jeho život změnil v peklo. Autor popisuje, jak musel čelit jejím vrtochům, rozmanrům a absurdním příkazům, jejichž nesplnění bylo trestáno fyzickým týráním. Lotfí rovněž líčí Lejlinu až chorobnou hamižnost a hrabivost, které vyústily do nepokrytého korupčního jednání a zpronevěry státních prostředků. Beneš Třebízský, Václav Královna Dagmar / Václav Beneš Třebízský. 12. vyd., Praha : Vyšehrad, 1971, 353 s. : il. ; 21 cm romány, historické, 13. stol., Dagmar, dánská královna, Drahomíra, královny, manželky panovníků, Přemyslovci, Dánsko, Valdemar II., regionální, česká literatura Historický román o životě dánské královny Dagmary, dcery českého panovníka Přemysla II.

4 B E L E T R I E str Benková, Jana, Máš, cos chtěl, miláčku! / Jana Benková. 1. vyd., Praha : Brána, 2013, 207 s. ; 20 cm romány, milostné, osudy žen, lásky, nevěry, manželské krize, hledání identity, msty, slovenská literatura Nový sexy román pro ženy úspěšné slovenské autorky o tom, jak je nebezpečné hazardovat s láskou. Lina překvapí manžela při nevěře a zhroutí se jí svět. Ale postupně si uvědomí, že jí manžel vlastně pomohl, a začíná objevovat, jak vypadá svět mimo zlaté klícky, v níž dosud žila. Příběh o tom, jak se ze zakřiknuté mladé ženy postupně stává žena sebevědomá, která ví, co chce. A také o tom, že pomsta může být ještě sladší než nejsladší čokoláda Blake, Kendare Dívka z nočních můr / Kendare Blake. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2013, 285 s. ; 21 cm1. Anna krví oděná, 2. Dívka z nočních můr. romány, horory, fantasy, duchařství, duchové, posmrtný život, kletby, magie, lásky, osudová setkání, americká literatura Uběhly už celé měsíce od chvíle, kdy přízračná Anna Korlovová otevřela dveře do pekla ve svém sklepě a zmizela v něm, ale lovec duchů Cas Lowood to nemůže překonat. Přátelé Casovi připomínají, že se Anna obětovala, aby on mohl žít a netoulal se jen světem jako polomrtvý. Cas ví, že mají pravdu, ale v jeho očích se žádná živá dívka, kterou může potkat, nevyrovná mrtvé dívce, do níž se zamiloval. Boučková, Tereza, Šíleně smutné povídky / Tereza Boučková. Vyd. 1., Praha : Odeon, 2013, 124 s. ; 21 cm povídky, lidské osudy, smutky, česká literatura Třináct Šíleně smutných povídek je třináct příběhů, které mají ve svém vyznění smutek, někdy zcela konkrétní a hmatatelný, jindy spíše mlhavý a neurčitý, ale mnohé jsou i tak docela veselé, ironické a plné paradoxů. Všechny povídky jsou napsané více než minimalisticky, a přitom je v nich všechno: touha po lásce, přijetí, tichu, přátelství, vnitřním míru anebo alespoň klidu ve zpustošeném nebo jen úplně vyhaslém manželství, stejně jako odhodlání překonat těžkou, tragickou nepřízeň osudu. Bruen, Ken, Vraždy na molu / Ken Bruen ; přeložila Jarka Stuchlíková. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB/art, 2009, 262 s. ; 22 cm romány, detektivní, vyšetřování vražd, pátrání, životní zkoušky, irská literatura (anglicky) Hlavní hrdina Jack Taylor je velmi svérázným detektivem, který miluje klasickou literaturu a stejnou měrou bohužel i alkohol. Během pátrání po mladé dívce, která byla zabita, ačkoliv policie je přesvědčena o tom, že spáchala sebevraždu, je Jack podroben nejedné životní zkoušce. Jednou z nich je i podstoupení detoxikace.

5 B E L E T R I E str Card, Orson Scott, Zakletá / Orson Scott Card ; [přeložil Pavel Medek]., Praha : CooBoo, 2013, 428 s. romány, fantasy, romantické, milostné, napínavé, osudová setkání, lásky, tajemství, americká literatura Orson Scott Card, jeden z nejznámějších a nejuznávanějších spisovatelů současnosti, v Zakleté transformoval nadčasový příběh o Šípkové Růžence do originální fantasy překypující napětím a romantikou... Ciprová, Oldřiška, Hříšná královna : Konstancie Uherská, druhá žena Přemysla Otakara I. / Oldřiška Ciprová. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2013, 168 s. ; 21 cm romány, historické, milostné, Česko, stol., manželky panovníků, Konstancie Uherská, česká literatura Konstancie, princezna z uherského královského rodu, se vdá za Přemysla Otakara I. Přestože je manželem oslněna, na Pražském hradě se dobře necítí. Přemysl pro ni nemá čas ani dost pochopení. Její snaha, aby získala královu pozornost, končí neúspěšně. Nešťastná Konstancie se zamiluje do jiného muže a pro svou lásku se chce všeho vzdát. To ji může stát život Clark, Mary Higgins Za bílého dne / Mary Higgins Clarková. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2012, 296 s. ; 21 cm romány, detektivní, únosy dětí, hledání identity, vyšetřování, pátrání, americká literatura Psychologicko-detektivní román s prvky thrilleru zabývající se tématem ukradené identity. Jeho hlavní hrdinka musí dokázat, že neunesla vlastního syna, a zároveň vypátrat pravého únosce. Courths-Mahler, Hedwig Navrácená čest / Hedwiga Courths-Mahlerová ; [z německého originálu... přeložila Jana Novotná]. Vyd. 1., Brno : MOBA, 1999, 221 s. ; 18 cm romány, milostné, pro ženy, nerovná manželství, flirtování, lásky, zklamání, německá literatura Román pro ženy z prostředí německé vyšší střední vrstvy líčí příběh nerovného manželství staršího bohatého konzula a mladé krásné ženy. Muž, který prožil bouřlivé mládí, se strachuje o lásku zhýčkané mladé ženy, sám jí však představí přitažlivého lehkomyslného muže, do něhož se hrdinka zamiluje. Z mladíkovy strany jde pouze o nezávazný flirt a když mladá žena zjistí, že její láska není opětována, chce si vzít život. Ušlechtilý manžel je však k jejímu provinění vylkorysý a žena po prožité krizi k němu po čase pocítí skutečnou lásku.

6 B E L E T R I E str Courths-Mahler, Hedwig Osamělé srdce / Hedwiga Courths-Mahlerová ; [z německého originálu... přeložila Zuzana Schönová]. Vyd. 1., Brno : MOBA, 1999, 222 s. : il. ; 18 cm romány, milostné, romantické, pro ženy, životní zkoušky, hledání lásky, německá literatura Romantický příběh dívky, která po životních zkouškách dosáhne svého štěstí. Křehká a laskavá Zana, jejíž rodiče žijí v Indii, je vychovávána u svých nepříliš vlídných příbuzných na statku v Německu. Když rodiče zahynou a přijdou o celé jmění, její postavení se zhorší na úroveň služebné. Naštěstí existují lidé, kteří ocení krásu a skromnost nevinné dívenky a zahrnou ji přátelstvím, penězi i láskou. Courths-Mahler, Hedwig Válečná romance / Hedwiga Courths-Mahlerová. Vyd. 1., Brno : MOBA, 1998, 222 s. ; 18 cm romány, milostné, pro ženy, romantické, lásky, osudová setkání, německá literatura Hasso von Valkenried, mladý letecký konstruktér, těžce nesl, že na statku jeho rodičů sloužila jejich vzdálená příbuzná Rosa von Lossov. Ale tížilo ho ještě něco jiného: láska k Nataše, mladé Rusce. Courths-Mahler, Hedwig Co jsem ti udělala? / Hedwiga Courths-Mahlerová. Vyd. 1., Brno : MOBA, 1999, 223 s. ; 18 cm romány, milostné, romantické, lásky, osudová setkání, německá literatura Román o skromné a inteligentní dívce, která vede po smrti otce hospodaření továrny, aby zajistila pohodlný život svým příbuzným. Courths-Mahler, Hedwig Ostrovní princezna / Hedwiga Courths-Mahlerová., Brno : MOBA, 1997, 206 s. ; 18 cm romány, milostné, romantické, pro ženy, exotické prostředí, osudová setkání, lásky, německá literatura Ženský román z exotického prostředí ostrova poblíž Jávy. Na pozvání majitele ostrůvku Subraja, bohatého Evropana, přijíždějí do místního přístavu dva mladí lidé. Chudý, čestný inženýr Petr, který má Subraju odvodnit, a krásná vychovatelka Milda. Ta pomůže roztomilé dceři majitele ostrova stát se způsobnou dámou a jejímu otci zapomenout na starou ránu v srdci, nevěru bývalé manželky. Vše končí dvěma svatbami, otec s dcerkou si berou ty, které nedávno vítali v přístavišti.

7 B E L E T R I E str Cubeca, Karel, Písky času / Karel Cubeca. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2013, 439 s. ; 21 cm romány, dobrodružné, napínavé, tajné služby, hledání, synové a otcové, Austrálie, česká literatura Kolem Gala Irvinga začnou jako supi kroužit lidé z Pentagonu, z ruských tajných služeb a dalších nepřátelských organizací, kteří chtějí využít jeho mimořádné schopnosti. To pro Gala není podstatné, je posedlý jedinou touhou zjistit víc o svém otci. Právě někde v Austrálii hluboko v písku na něho čeká cosi zvláštního, co i pro něho bude těžké pochopit. Cubeca, Karel, Pravá tvář anděla / Karel Cubeca. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2012, 392 s. ; 21 cm romány, historické, 16. stol., mořeplavci, exotické prostředí, zajetí, lásky, česká literatura Historický dobrodružný román líčí strastiplnou cestu anglických mořeplavců, putujících v 16. století za obchodem do neznámých exotických končin na druhém konci nekonečných oceánů. Čapek, Karel Anglické listy / Karel Čapek ; pro větší názornost provázené obrázky autorovými ; [k vydání připravil a vysvětlivkami opatřil Miroslav Halík]. 27. vyd., Souborné vyd. v ČS 1., Praha : Československý spisovatel, 1970, 182 s. : il. ; 20 cm prózy, cestopisné, fejetony, Velká Británie, reálie, česká literatura Svěží cestopisné obrázky z Anglie, doprovázené autorovými kresbami. Čapek, Karel Cesta na sever / Karel Čapek ; pro větší názornost provázena obrázky autorovými a básněmi jeho ženy ; [k vydání připravil a poznámkami opatřil Miroslav Halík]. 15. vyd., (Souborné vyd. v ČS 1.), Praha : Československý spisovatel, 1970, 291 s. : il. ; 20 cm prózy, cestopisné, fejetony, Skandinávie, reálie, Scheinpflugová, Olga, poezie, básně, regionální, česká literatura Svěží cestopisné obrázky z cesty na sever (Dánsko, Norsko, Švédsko), doprovázené autorovými kresbami. Čapek, Karel Výlet do Španěl : osvětlený obrázky autorovými / Karel Čapek ; [k vydání připravil a vysvětlivkami opatřil Miroslav Halík]. 8. vyd., Souborné vyd. v ČS 1., Praha : Československý spisovatel, 1970, 191 s. : il. ; 20 cm prózy, cestopisné, fejetony, Španělsko, reálie, česká literatura Živé cestopisné črty a fejetony o španělské zemi, jejím lidu a kultuře.

8 B E L E T R I E str Dougherty, John Finn MacCool and the Giant's Causeway = Fin Drsňák a Obrův chodník : [dvojjazyčná kniha pro děti, anglicko-český text] / napsal John DOugherty ; ilustrovala Lee Cosgrove ; [překlad Duncan Hendy]. 1. vyd., Brno : Edika, 2012, 32 s. : il. ; 21 cm pohádky, obři, soupeření, čeština, angličtina, pro děti, dvojjazyčné texty Fin a Angus si oba myslí, že jsou největší obři na zemi. Ale když se konečně setkají, Fin změní názor. Dovrtělová, Miluše Smrt kazí obchod / Miluše Dovrtělová. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2007, 222 s. ; 19 cm romány, detektivní, vyšetřování vražd, pátrání, česká literatura Druhý kriminální případ policisty Velíška a detektiva-amatéra Kříže se týká dvou vražd ve zchátralém hradu a únosu mladé dívky. Bývalý námořník Kříž s přítelkyní se stanou svědky objevení mrtvého mladíka v polozříceném místním hradu, kde posléze major Velíšek s policejním týmem najdou ještě zavražděnou dívku. Vyšetřování se točí kolem tzv. rytířského spolku, který pod vedením neznámého maskovaného velmistra pořádá v tajných hradních prostorách podezřelé "středověké" večery s tancem. Případ se zaplétá, je unesena jedna z tanečnic a závěr bude pro všechny značně šokující. Autorka je zručnou fabulátorkou, detektivka má tudíž přiměřeně napínavý děj a je čtivá. Drábek, David, Aby se Čechům ovary zachvěly : hry / [David Drábek ; koláže Miroslav Huptych]. 1. vyd., Praha : Akropolis, 2011, 335 s., [16] s. obr. příl. : barev. il. ; 24 cm divadelní hry, rozhlasové hry, dramata, Akvabely, Žabikuch, Ještěři, Vykřičené domy, Náměstí Bratří Mašínů, Unisex, Koule, Sherlock Holmes: Vraždy vousatých žen, Chmýří, Jedlíci čokolády, čeká literatura Souborné vydání divadelních her z let , jejichž autorem je dramatik a režisér David Drábek. Texty her doprovází soupis divadelních inscenací a studie Lenky Jungmannové Smutek zlobivého děcka. Chmýří - obsazení (2 muži, 2 ženy). Dunnett, Dorothy, Mezi trůny lvů. Kniha druhá / Dorothy Dunnettová ; přeložila Lucie Johnová. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB art, 2013, 431 s. : 2 mapy, geneal. tabulky ; 22 cm romány, historické, 15. stol., Evropa, mocenské boje, obchodníci, intriky, manželské vztahy, anglická literatura Je jaro roku 1472 a Nicholas de Fleury, kdysi pouhý barvířský učeň, nyní bohatý bankéř, jehož služby oceňuje řada korunovaných hlav, pokračuje v boji proti konkurenci i proti dávným nepřátelům, jimž teď zdatně sekunduje i mladičký Henry de St. Pol. Vrcholí také nelítostný souboj, který Nicholas svádí se svou ženou a v němž oba intrikují s takovou vervou, že si ani neuvědomují, jak trpké může být vítězství, když se mu obětuje příliš mnoho.

9 B E L E T R I E str Dvořák, Otomar Ďábel na řetězu : historický román z 11. století / Otomar Dvořák. Vyd. 1., Brno : MOBA, c2013, 278 s. ; 21 cm romány, historické, 11. stol., Česko, svatý Prokop, opati, světci, řeholníci, národní patroni, Sázavský klášter, životní osudy, česká literatura Muž, nad jehož utajeným zrozením visí krvavá kletba, se po celý život snaží vymanit z moci ďábla. Stává se poustevníkem a mnichem, hledá v sobě sílu, aby démona pekel zkrotil a pokořil, aby zlo proměnil v dobro. Přijímá řeholní jméno Prokop. Pro českou zemi, rozvrácenou na přelomu prvního tisíciletí bratrovražedným bojem mezi třemi Přemyslovci, vychovává v ústraní prvního opravdu mocného knížete Břetislava a nakonec ho pošle na rytířskou výpravu do Polska za posvátným grálem. Strhující román přiblíží dramatický osud sázavského opata Prokopa, mocného mága, léčitele a světce, českého Merlina, nejzáhadnějšího z našich národních patronů. Fedler, Joanne Ženy na tahu / Joanne Fedlerová ; [z anglického originálu... přeložila Zuzana Gabajová]. Vyd. 1., V Brně : Jota, 2013, 301 s. ; 21 cm romány, společenské, osudy žen, hledání identity, mezilidské vztahy, přátelství, sny, realita, mateřství, australská literatura Naše hrdinky si s několika novými kamarádkami a spoustou vína a jídla vyrazily na víkend za město. Netrvá dlouho a probírají se chlapi, manželství a děti, důvěrnosti i zranitelná místa. Dojde ale i na hádky a některá přátelství čeká těžká zkouška, když se víkend začne ubírat nečekaným směrem. Fischerová, Daniela, Sváteční vraždy / Daniela Fischerová. 1. vyd., Praha : Mladá fronta, 2013, 213 s. ; 21 cm novely, detektivní, Mizející tvář aneb Příběh dušičkový, Sísa sám! aneb Příběh adventní, Myš na skrm aneb Příběh masopustní, česká literatura Detektivní novely Sváteční vraždy navazují na první úspěšnou knihu Tři vraždy a král. Opět potkáváme trojici amatérských pátračů: zkušeného Medarda Krále, jeho výstředního bratra Silvestra a nenápadnou nápovědku Kristinku. Nepotřebují snímat otisky prstů ani provádět analýzy DNA, na všechno přijdou díky své znalosti lidí a schopnosti vidět i to, co druzí přehlédnou. Tři příběhy, tři vraždy. Na zamčeném zámku se stmívá, jinde pláče nikdy nespatřené dítě a o půlnoci vystupují z vody dávno utonulé oběti.

10 B E L E T R I E str Follett, Ken Zima světa : druhá část trilogie Století / Ken Follett. Vyd. 1., Praha : Knižní klub, 2013, 728 s. ; 24 cmstoletí: 1. Pád titánů, 2. Zima světa. romány, historické, ságy, světové události, lidské osudy, 20. stol., osudová setkání, milostné vztahy, anglická literatura Druhá část monumentální historické ságy poutavým způsobem mapuje fiktivní osudy několika rodin z různých zemí. Zima světa začíná tam, kde Pád titánů končí. Pětice našich známých, navzájem spřízněných rodin americká, německá, ruská, anglická a velšská vstupuje do doby obrovského sociálního, politického a hospodářského chaosu počínajícího vzestupem třetí říše, přes krvavé události ve Španělsku a velká dramata druhé světové války až po výbuchy sovětských a amerických jaderných bomb. Frýbová, Zdena Robin / Zdena Frýbová ; [ilustroval Jiří Vančura]. 1. vyd., Praha : Práce, 1983, 251 s. : il. ; 20 cm romány, humoristické, psi, foxteriéři, chovatelé, rodinná soužití, komické situace, česká literatura Robin je hrdina jedné z nejúpěšnějších knih Zdeny Frýbové - a je to hrubosrstý foxteriér. Toto nevinně vyhlížející štěně mělo být strážcem idylické pohody a radosti u rodinného krbu. Všechno se však vyvinulo úplně jinak a roztomilý Robin doslova rozhýbe svou "rodinu" nejen toulkami po Praze a útěky do rozlehlých šumavským hvozdům Gaskell, Elizabeth Cleghorn, Sever a Jih. Díl III. / Elizabeth Gaskellová ; přeložila Jana Srbová ; [doslov Josef Pepson Snětivý]., Řitka : Čas, 2013, 283 s. ; 21 cm romány, historické, milostné, romantické, Anglie, 19. stol., osudy žen, hledání lásky, sociální problémy, anglická literatura Do posledního dílu slavného románu Elizabeth Gaskellové vstupujeme v okamžiku, kdy se Margaret vyrovnává nejen se ztrátou matky, ale i s pocitem, že o ní pan Thornton bude smýšlet jako o lhářce. Elizabeth Gaskellová jako by tu pod clonou smyslu pro čest a pravdu a chladného obdivu vůči miltonskému továrníkovi nechávala problesknout první paprsky lásky avšak ví o nich jen autorka a vnímavá čtenářka, Margaret sama si je zatím neuvědomuje.

11 B E L E T R I E str Gluchovskij, Dmitrij Aleksejevič, Metro 2034 : volné pokračování kultovního apokalyptického bestselleru / Dmitry Glukhovsky. Vyd. 1., Praha : Knižní klub, 2011, 298 s. ; 24 cm romány, vědecko-technický rozvoj, apokalypsy, Moskva, metro, atomové zbraně, katastrofy, přežití, každodenní život, ruská literatura Katastrofický sci-fi román z nedaleké budoucnosti. Po celosvětové jaderné katastrofě se lidé z Moskvy, kteří náhodou zůstali naživu, skrývají na stanicích podzemky. Na povrch nemůžou, protože je radiace dosud příliš silná, a navíc nahoře bydlí podivné zmutované obludy. Nemají ani spojení s jinými lidmi jinde na světě a dokonce ani nevědí, jestli ještě někdo někde přežil. Když se pokoušejí spojit rádiem s jinými městy, ozývá se jen nějaké podivné vytí a šumění. Snaží se tedy vyjít s tím co mají, zakládají v podzemí žampionové farmy a prasečince, jednotlivé stanice metra se postupně mění v malé státy. Ale jak se zmenšuje jejich svět, redukuje se i jejich morálka. City střídají pudy, ze všeho nejdůležitější je přežít. Godbersen, Anna, Prozření : ze série Luxus / Anna Godbersenová ; přeložila Eva Brožová. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB art, 2013, 273 s. ; 21 cmsérie Luxus: 1. Luxus, 2. Intriky, 3. Závist, 4. Prozření. romány, milostné, napínavé, společenské elity, New York, stol., skandály, milostné aféry, pomluvy, americká literatura Závěrečný díl série Luxus Prozření sleduje životy sester Hollandových, Elizabeth a Diany, jejich přítelkyně/sokyně Penelopy a Liny služky, jíž se podařilo proniknout mezi newyorskou smetánku. Goodhart, Pippa, The frog princess = Žabí princezna : [dvojjazyčná kniha pro děti, anglicko-český text] / napsala Pippa Goodhart ; ilustroval Yannick Robert ; [překlad Duncan Hendy]. 1. vyd., Brno : Edika, 2012, 24 s. : il. ; 21 cm pohádky, pro děti, princezny, žáby, kamarádství, sliby, čeština, angličtina, dvojjazyčné texty Princezna nechce být kamarádka se studenou, vlhkou žábou. Ale slib je slib... Grisham, John Calico Joe / John Grisham. Vyd. 1., Praha : Knižní klub, 2013, 181 s. ; 21 cm romány, napínavé, Spojené státy americké, 2. pol. 20. stol., baseball, vrcholoví sportovci, mezilidské vztahy, synové a otcové, odpuštění, smíření, americká literatura Jímavý příběh o otcích a synech, odpouštění a smíření, odehrávající se ve světě vzrušujících baseballových zápasů. Léto 1973: do nejvyšší americké ligy vlétne jako kometa Joe Castle, rodák ze zapadlého arkansaského městečka Calico Rock. Baseball v podání Johna Grishama je strhující hrou, co však z tohoto románu činí znamenitou prózu, se odehrává mimo hřiště.

12 B E L E T R I E str Hailey, Arthur Bankéři / Arthur Hailey ; [z anglického originálu... přeložil Tomáš Bíla]. 4. vyd., Praha : Dobrovský, 2013, 515 s. ; 21 cm romány, společenské, napínavé, Spojené státy americké, bankéři, bankovnictví, kariérismus, korupce, americká literatura Svět peněz, bohatství, ale i úpadku. Slavný autor s dokonalou znalostí prostředí a vypravěčskou suverenitou, jak je jeho zvykem, líčí jeden dramatický rok v životě velké americké banky. Harrod-Eagles, Cynthia Dynastie Morlandů. 34. díl, Klikatá cesta / Cynthia Harrod-Eagles ; [přeložila Jana Pacnerová]. Vyd. 1., Praha : Knižní klub, 2013, 517 s. : geneal. tabulky ; 21 cm romány, historické, milostné, rodinné ságy, Dynastie Morlandů, životní osudy, 20. léta 20. stol., anglická literatura Pár let po válce se svět vzpamatovává. O nové začátky se snaží i Morlandové. Polly v New Yorku vede svůj módní salon a vytrvale odmítá dvoření bratrance Lennieho. Na večírku u přátel se seznamuje s velice ctižádostivým mladým mužem - Renfrewem Hawrthornem Alexanderem, který míří opravdu vysoko - až do Bílého domu. Herman, Daniel, Daniel Herman : srdcem proti ostnatému drátu : [rozhovor] / Jan Jandourek. Vyd. 1., Praha : Portál, 2013, 166 s., [8] s. obr. příl. : barev. il., portréty ; 21 cm rozhovory, úvahy, zamyšlení, názory, postoje, Česko, intelektuálové, stol., Herman, Daniel, Jandourek, Jan, katolická víra, křesťanství a judaismus, společnost, náboženská perzekuce, totalitarismus Daniel Herman a Jan Jandourek, dva bývalí duchovní a dnes uznávané osobnosti společenského života, vydávají knižní rozhovor Srdcem proti ostnatému drátu. Znají se od 80. let 20. století, jejich společná cesta vedla přes studium v kněžském semináři do církevních řad. Oba později oficiální struktury církve opustili. Zájem o stav společnosti, církve a vyrovnávání se s minulostí však mají stále společný. Hiltunen, Pekka, Finské pouto / Pekka Hiltunen ; [z finského originálu... přeložila Barbora Špronglová]. Vyd. 1., Praha : Argo, 2013, 411 s. romány, detektivní, psychologické, Londýn (Anglie), vyšetřování vražd, pátrání, podsvětí, zločinecké organizace, záhady, finská literatura Podmanivě vystavěný psychologický thriller ze současného Londýna. Finská grafička Lia žije osaměle v Londýně a jen těžko se seznamuje s novými lidmi. Když však poprvé v životě spatří oběť vraždy a potká okouzlující krajanku Mari, její život nabere dramatické obrátky Mari má výjimečnou schopnost číst lidi, vidět v nich víc než ostatní, a proto pracuje v tajemném Studiu na Bankside, které občas bere spravedlnost do vlastních rukou a bojuje proti nebezpečným politikům či mafiánským gangům. Lia spolu s Mari nevěřícně vstupuje do zločinného podsvětí dokáže včas rozlousknout záhadu, co je Mari zač a proč se s Liou vlastně spřátelila?

13 B E L E T R I E str Hindráková, Hana, Karibu Keňa : láska v ohrožení voodoo / Hana Hindráková. Vyd. 1., Praha : Ikar, 2013, 191 s. ; 21 cm romány, milostné, dobrodružné, osudy žen, Češky, Keňa, rituály, černá magie, česká literatura Sára Ječmínková se po zklamání v osobním životě rozhodne začít znovu a to od základu. Rodnou zemi nechává za zády a jako delegátka cestovní kanceláře odjíždí do Keni. Ta jí hned od první chvíle učaruje a její život dostává nový rozměr. Child, Lee, Muž na odstřel / Lee Child ; přeložila Iva Harrisová. 1. vyd., Praha : BB/art, 2013, 367 s. ; 23 cm romány, napínavé, ohrožení svědci, boje dobra se zlem, USA, nebezpečí, pátrání, Reacher, Jack, americká literatura Nebraska a Jack Reacher, obrovský vazoun s čerstvě rozbitým nosem, který se stále snaží dostat stopem na východ do Virginie, protože tam na něj čeká jistá nevyřízená záležitost. Kdo by ale takovému chlapovi zastavil? Nakonec se na něj usměje štěstí a zastaví mu auto se třemi lidmi - dvěma muži a jednou ženou. Reacher okamžitě pozná, že lžou - a hned vzápětí se dostanou do policejní kontroly na dálnici. A projedou. Jordan, Sophie Drakie. Návrat / Sophie Jordanová. 1. vyd., V Praze : CooBoo, 2013, 261 s. ; 21 cm romány, fantasy, napínavé, milostné, dívky, vyjímečné schopnosti, nesmrtelnost, draci, osudová setkání, americká literatura Jacinda se rozhodla vydat za svou matkou, kterou drakijský kmen vykázal z města. Předtím ale ještě chce zachránit Miriam, mladší Cassianovu sestru, z enkroské pevnosti, protože cítí určitou odpovědnost za to, co se jí stalo. Kadlasová, Jaroslava, Cukr na nitku / Jaroslava Vilemína Kadlasová. Vyd. 1., Praha : Motto, 2011, 276 s. ; 21 cm autobiografické vzpomínky, kuchařství, vaření, jídla, gastronomie, kuchařské recepty, Česko, 20. stol., česká literatura Foodwritingové vzpomínání na vaření a jídlo v českých domácnostech 60. a 70. let 20. století.

14 B E L E T R I E str Kernick, Simon, Den, kdy je dobré zemřít / Simon Kernick. Vyd. 1., Praha : Mladá fronta, 2006, 305 s. ; 21 cm romány, detektivní, policisté, zabití, omyly, podsvětí, msty, pátrání, ohrožení života, anglická literatura Příběh Dennise Milneho, který se rozhodne i navzdory nebezpečí vrátit do Anglie pomstít smrt přítele. V patách jsou mu však největší zabijáci londýnského podsvětí. Hlavní hrdina, kdysi jeden z nejlepších londýnských policistů, měl ve svém životě bohužel smůlu. Omylem zastřelil někoho, koho neměl a proto se dal na zběsilý útěk. Dennis se skrývá v cizí zemi, kde se dozvídá o smrti svého přítele-policisty. Nakonec se odhodlá k riskantnímu kroku, vrací se do Londýna, kde pomstí smrt přítele za cenu vlastního života. Kollár, Jozef Byl jsem dětský špion : skutečný příběh ze 60.let minulého století, který měl navždy zůstat tajemstvím : inspirováno vyprávěním Pavla K. / Jozef Kollár ; [ze slovenského originálu... přeložila Drahomíra Smutná]. 1. vyd., Praha : Mladá fronta, 2013, 244 s. ; 21 cm romány, biografické, politické, špionáž, zpravodajské služby, agenti, děti, Československo, 20. stol., slovenská literatura Celkem 198 dětí údajně využívalo ke špionáži socialistické Československo. Tvrdí to alespoň šestapadesátiletý Pavel K., který byl utajeným hlavním hrdinou nové knihy. Ačkoli historici o cíleném verbování dětí pochybují, Pavel K. při křtu knihy vystoupil na veřejnost a potvrdil Právu: Byl jsem vycvičený a nasazený, jako dětský špión. Plukovník, který výcvik vedl, žije prý u Prahy. Kotleta, František Bratrstvo krve: Hustej nářez / František Kotleta., Praha : Klub Julese Vernea, 2010, 286 s. ; 18 cmbratrstvo krve: 1. Hustej nářez, 2. Fakt hustej nářez, 3. Mega hustej nářez. romány, fantasy, sci-fi, horory, Bratrstvo krve, mimozemšťané, upíři, napětí, okupace, boje o moc, česká literatura První část ságy Bratrstvo krve autor rozehrál ve velkém stylu splatter punku. S potoky krve, dech beroucími akčními scénami a s razancí svištící řeznické sekery. Zemi právě obsadili mimozemští agresoři - Kartani. Jenže ouha. Už velice záhy zjistí, že si tady moc vyskakovat nemohou. A to nejsou narážky ohledně jejich malého vzrůstu, který si kompenzují nošením speciálních obleků. Odedávna má totiž tahle zemička vlastní pány, kteří se teď odmítají držet v pozadí. Bratrstvo krve půjde ufounům razantně po krku. Syrová směsice hororu, sci-fi a fantasy.

15 B E L E T R I E str Kukal, Petr, Deník muže ve středních letech / Petr Kukal. 1. vyd., Praha : Mladá fronta, 2013, 243 s. ; 21 cm romány, deníky, humor, sebeironie, krize středního věku, zážitky, Česko, stol., spisovatelé, pedagogové, česká literatura Román je klasickým deníkem, který si Petr Kukal disciplinovaně vedl den co den po dobu jednoho roku. Nabízí čtenáři zážitky ze svého manželství, šťastného, ale už nesoucího stopy únavy, stereotypu a příliš mnoha kompromisů. Vypráví o své práci ve vzdělávání dospělých a o mnohdy bizarních zážitcích, které mu jeho zralí i ne zcela dospělí žáci připravují. Dělí se o události literárního světa, jichž se účastnil jako autor, redaktor nebo alespoň přítel některého z tvůrců. Přiznává se k záletům, které vesměs zůstávají v bezpečné rovině přání a představ. Zdrojem zážitků je i praktikování katolické víry, k níž se autor hlásí. Záznamy denních událostí jsou mu pak východiskem ke komentářům, reflexím a krátkým úvahám, v nichž projevuje smysl pro humor, zdravý selský rozum i značnou míru ironie a především sebeironie. Celek tvoří nenásilně upřímný obraz života kultivovaného čtyřicátníka dnešních dnů. MacBride, Stuart Krvavá lázeň / Stuart MacBride ; přeložila Tamara Vosecká. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB art, 2013, 374 s. ; 22 cm romány, detektivní, sérioví vrazi, pátrání, vyšetřování, skotská literatura Temný svět skotského podsvětí. Žulovým městem obchází strach - tým detektiva seržanta Logana McRae pátrá po jednom z nejobávanějších sériových vrahů Spojeného království - nechvalně známém Řezníkovi. Policie ho už jednou dopadla, teď je však vrah opět na svobodě. Mann, Heinrich, Poddaný / Heinrich Mann. 3. vyd., Praha : Svoboda, 1966, 377, [2] s. ; 8 romány, satirické, Německo, poč. 20. stol., měšťáctví, sociální nerovnost, německá literatura Román je karikaturou hurápatriotského měšťáka předválečné éry německého imperialismu (až do začátku 1. svět. války je otiskován jen časopisecky a autor je za něj obžalován pro urážku císařského veličenstva). Na ústřední postavě Diedericha Hesslinga předvádí pro tehdejší dobu charakteristický vývin kapitalistického vydřiducha, jeho ponížené poklonkování a nadšené napodobování vrchnosti i pokořování a dravé vykořisťování podřízených.

16 B E L E T R I E str McDermid, Val Pomsta / Val McDermidová ; přeložila Radmila Damová. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB/art, 2012, 342 s. ; 22 cm romány, detektivní, vyšetřování vražd, pátrání, sérioví vrazi, celebrity, anglická literatura Kriminální thriller současné skotské autorky je sedmým příběhem ze série, v níž vystupují klinický psycholog Tony Hill a vrchní inspektorka Carol Jordanová. Jacko Vance se stal nejen televizní celebritou, když byl vyhlášen nejpřitažlivějším moderátorem, ale i brutálním sériovým vrahem sedmnácti dospívajících dívek a jedné policistky. Po více než dvanácti letech se Vanceovi rýsuje příležitost uprchnout z vězení, kde si odpykával trest za své zločiny. Vance si plánuje pohodlnou a bezstarostnou existenci v jiné zemi, ale ještě před zahájením tohoto životního období se chce krutě pomstít dvěma osobám, jež ho přivedly do žaláře. McGuire, Jamie Krásná katastrofa / Jamie McGuire. 1. vyd., Praha : Fortuna Libri, 2013, 375 s. ; 22 cm romány, milostné, univerzitní prostředí, lásky, sex, mezilidské vztahy, americká literatura Napínavý milostný příběh z prostředí americké univerzity. Napsala ho světově proslulá autorka Jamie McGuire a skvěle vystihla jak atmosféru mezi studenty, tak i mezilidské vztahy, které v knize popisuje. Nadin, Joanna Aladdin = Aladin / napsala Joanna Nadin ; ilustrovala Laura Anderson. 1. vyd., V Brně : Edika, 2012, 32 s. : barev. il. ; 21 cm pohádky, Aladin, Aladinova lampa, čeština, angličtina, pro děti, dvojjazyčné texty Známá arabská pohádka - dvojjazyčná kniha pro děti. Okamura, Tomio, Umění žít / Tomio Okamura ; [ilustrace Pavel Kantorek]. 1. vyd., Praha : Fragment, 2012, 112 s. : il. ; 25 cm úvahy, názory a postoje, zamyšlení, praktická filozofie, kvalita života, společnost, politika, česká literatura Tomio Okamura se v knize zamýšlí nad tím, zda lze prožít opravdu šťastný a plnohodnotný život. Snaží se připomenout známé, ale námi zapomenuté hodnoty, které dělají lidský život smysluplným.

17 B E L E T R I E str Patterson, James Desáté výročí / James Patterson & Maxine Paetro. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2012, 324 s. ; 21 cm romány, detektivní, vyšetřování, pátrání, vraždy, ztráty paměti, americká literatura Desátý detektivní román ze série příběhů o inspektorce Lindsay Boxerové a jejích přítelkyních z Ženského vyšetřovacího klubu. Lindsay je záhy po své svatbě povolána k vyšetřování podivného případu. Na ulici je nalezena mladičká silně krvácející dívka. Po převezení do nemocnice lékaři zjistí, že dívka před několika hodinami porodila, ona je však v šoku a na nic si nepamatuje. Lindsay se snaží co nejdříve miminko najít. Zároveň se společně se svými přítelkyněmi snaží rozplést i další případy, Vraždu zámožného muže, z kterého je obviněna jeho manželka a případ znásilněných žen, které trpí ztrátou paměti. Společnými silami se jim posléze všechny případy podaří vyřešit. Patterson, James Jedenáctá rozhodne / James Patterson. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2013, 311 s. ; 21 cm romány, detektivní, vyšetřování vražd, pátrání, americká literatura Když je nemilosrdně zavražděn milionář Chaz Smith, zjistí Lindsay Boxerová, že vražedná zbraň je totožná s tou, kterou někdo vzal ze skladu důkazních materiálů na jejím oddělení. Vrahem může být kdokoliv dokonce i její nejbližší přítel. Patterson, James Okamžik překvapení / James Patterson & Howard Roughan. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2011, 334 s. ; 21 cm romány, psychologické, napínavé, osudy žen, prázdniny, plavby, ztroskotání, záchranné akce, partnerské vztahy, nebezpečí, americká literatura Napínavý psychothriller renomovaného autora se odehrává částečně v New Yorku a částí v rozbouřených vodách Atlantského oceánu. Hlavní hrdinka, lékařka Katherinne Dunneová je podruhé vdaná a velmi pracovně vytížena. Svůj téměř nefungující vztah s třemi dospívajícími dětmi se rozhodne řešit prázdninami na soukromé jachtě a plavbou Atlantikem. Při prudké bouři a následném výbuchu lodi umírá Katherinnin švagr a strýc dětí Jake. Zoufalé matce se téměř zázrakem podaří zachránit sebe i děti a dosáhnout břehu malého ostrova. Záchranné akce se kromě profesionálů účastní i partner Katherinne Peter. Radost z objevení trosečníků však rozhodně nemá.

18 B E L E T R I E str Patterson, James Pohlednice smrti / James Patterson & Liza Marklund. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2012, 341 s. ; 21 cm romány, detektivní, vyšetřování vražd, milenci, pátrání, mediální aféry, anglicky psaná literatura Kriminální thriller zkušeného amerického bestsellerového autora a švédské novinářky líčí pátrání newyorského detektiva Jacoba Kanona po vrazích své dcery. Jacob Kanon pracuje jako detektiv oddělení vražd na dvaatřicátém okrsku newyorské policie. Vyřešení jednoho zvláště náročného případu ho však zavede až na evropský kontinent. Na tomto rozsáhlém území se totiž pohybují nebezpeční sérioví vrazi, kteří brutálním způsobem zabíjejí mladé milenecké dvojice a poté pořídí fotografie obětí, jež vzápětí nabídnou renomovaným mediálním firmám. Patterson, James Soukromé hry / James Patterson & Mark Sullivan. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2012, 360 s. ; 21 cm romány, detektivní, Letní olympijské hry, Londýn (Anglie), 2012, vraždy, vyšetřování, pátrání, americká literatura Thriller, jehož děj se odehrává v kulisách Letních olympijských her v Londýně v roce Hlavní hrdina Peter Knight je elitním detektivem soukromé mezinárodní agentury na potírání zločinu. Je povolán k vraždě jednoho z předních činitelů přípravného výboru LOH. K hrůznému činu se hlásí jakýsi Kronos, který chce očistit olympijskou myšlenku a navrátit jí původního antického ducha. Ve svém prohlášení anoncuje další vraždy. Knightovi a jeho spolupracovníkům je jasné, že mají co do činění s nebezpečným psychopatem. Peters, Ellis Pokání bratra Cadfaela / Ellis Petersová. Vyd. 1., Praha : Mladá fronta, 2008, 223 s. ; 21 cm romány, detektivní, historické, napínavé, bratr Cadfael, Anglie, 12. stol., anglická literatura Závěrečný díl populární série středověkých detektivek, jejichž hrdinou je benediktinský mnich. Plaidy, Jean Ludvík Milovaný : Francouzská revoluce. I. / Jean Plaidy. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2013, 298 s. ; 20 cmfrancouzská revoluce : 1. Ludvík Milovaný. romány, historické, Francie, 18. stol., dějiny, panovníci, Ludvík XV., anglická literatura Francie dychtivě očekává den, kdy mladý král, Ludvík XV., dosáhne zletilosti a vymaní se z područí svých ministrů. Země doufá, že Ludvík vrátí Francii slávu a blahobyt. Jeho však příliš vzrušuje lov a hazardní hry, aby si všímal boje o moc, který probíhá na jeho vlastním dvoře, a nejeví o vládu zájem. Brzy okusí smyslná potěšení, která mu nabízí řada dychtivých milenek, od něžných krásek až po slavnou markýzu de Pompadour. A Francii nezbývá než přihlížet, jak jejich krále ovládají ženy

19 B E L E T R I E str Price, Susan How the bear lost his tail = Jak přišel medvěd o ocas / napsala Susan Price ; ilustrovala Sara Ogilvie ; [překlad Duncan Hendy]. 1. vyd., V Brně : Edika, 2012, 24 s. : barev. il. pohádky, lišáci, medvědi, chytání ryb, lsti, čeština, angličtina, pro děti, dvojjazyčné texty Užijte si čtení s vaším dítětem! Příběh je známý v mnoha kulturách, včetně Norska a Severní Ameriky. Patří k tradici, která vysvětluje, proč jsou některé věci na světě takové, jaké jsou. Jako v každé správné pohádce i v naší vítězí fištrón nad hloupostí. Dvojjazyčné verze klasických pohádek. Záměrem je rozvíjet slovní zásobu dětí, ale i jejich schopnost porozumět mluvené angličtině a umět příběhy převyprávět vlastními slovy. Procházková, Lenka Oční kapky / Lenka Procházková. Vyd. 2., V Brně : Atlantis, 1991, 323 s. romány, osudy žen, svobodné matky, milostné vztahy, mateřství, hledání identity, zrady, česká literatura Intimní příběh studentky, která po zradě nevyzrálého partnera přijme úděl svobodné matky. Ptáčková, Jindřiška Spravedlnost má zpoždění / Jindřiška Ptáčková. Vyd. 1., Brno : Moba, c2013, 278 s. ; 19 cm romány, detektivní, vyšetřování vražd, pátrání, česká literatura Na hromadu dlažebních kostek pod okny školy dopadne mladá učitelka. Sebevražda? Proč? Do pohraničního městečka přišla z pražského prostředí a se zcela odlišnými poměry se nedokázala sžít. Její manželství se hroutí, setkává se s nepřátelstvím okolí, manželova milenka ji ničí zlomyslnostmi, ale je tu i řevnivost ambiciózních kolegyň. Mladý kriminalista Viktor Eret se s verzí sebevraždy nechce smířit, ale tlak okolností, jimiž je především vstup vojsk v roce 1968, ho donutí případ odložit. Až do současné doby, kdy do městečka přichází už jako soukromá osoba. Ranney, Karen Tajemný ženich / Karen Ranney. Vyd. 1., Praha : Baronet, 2013, 348 s. ; 21 cm romány, milostné, 19. stol., Skotsko, aristokracie, manželská soužití, hledání lásky, americká literatura Montgomerymu Fairfaxovi z rodiny jižanských plantážníků, který přijíždí převzít titul a panství po skotském dědečkovi, se v jednom londýnském klubu podaří zachránit mladou dámu Veroniku McLeodovou před zneuctěním. Poté, co je nucen si ji vzít za ženu, odjíždí oba do Skotska, kde se kvůli vzájemnému nedorozumění dostávají do vážných nebezpečí.

20 B E L E T R I E str Roberts, Nora Spojeni osudem / Nora Robertsová. Vyd. 1., Frýdek-Místek : Alpress, 2013, 327 s. ; 21 cm romány, milostné, lásky, osudová setkání, nadpřirozené schopnosti, americká literatura Layla umí číst v mysli druhých a Fox se ji snaží přesvědčit, aby se tuto schopnost naučila používat. Layla si moc nevěří, ale když mají oba stejný sen, který dojde naplnění, pochopí, jakou sílu její dar má. Je tu však jeden háček: Fox se do Layly zamiluje právě v okamžiku, kdy musí spolu s přáteli v Hawkinsi Hollow projít tajemným rituálem Rollins, James Rodokmen smrti / James Rollins ; přeložil Zdík Dušek. 1. vyd. v českém jazyce, Praha : BB/art, 2013, 375 s. ; 22 cm romány, napínavé, záhady, ohrožení lidstva, spolky, únosy, těhotné ženy, genetika, terorismus, americká literatura Sigma musí záchranit nevinné nenarozené dítě, jež představuje klíč k záhadě a jehož samotná existence klade otázky o podstatě lidství: Lze žít věčně? A chtěli byste žít věčně? Rowling, J. K. Prázdné místo / J.K. Rowlingová. Vyd. 1., V Praze : Plus, 2013, 541 s. ; 21 cm romány, sociální, společenské, Anglie, maloměsta, mezilidské vztahy, politické kariéry, pokrytectví, kariérismus, anglická literatura Náhlá smrt oblíbeného radního a následná volební kampaň uvolní skryté temné proudy ve zdánlivě idylickém anglickém maloměstě. První román populární britské autorky, určený dospělým čtenářům. Rýznerová, Eva, Říkal jsi ti amo / Eva Rýznerová. Vyd. 1., Praha : Motto, 2011, 179 s. : il. ; 21 cm příběhy, milostné, autobiografické, novinářky, Česko, cesty a pobyt, Řím (Itálie), Itálie, italská jídla, gastronomie, kuchařské recepty, česká literatura Příběh mladé Češky, která se jedné letní noci zamiluje do atraktivního cizince. Pod jeho vlivem začíná měnit své každodenní zvyky a zcela podléhá nejen kouzlu romantického muže, ale především Itálie. Je snad konečně zamilovaná? Ale do koho víc do Massiho nebo do božské italské kuchyně? Hrdinka je okouzlena středomořským způsobem života a s humorem přibližuje římské zvyklosti, charakter italských mužů, návštěvu rušných trhů, i to, jak správně vařit pastu. Kniha je plná vzpomínek na Itálii, podmanivého vyprávění o pozoruhodnostech a krásách Lazia, a nadto je proložena desítkami lahodných receptů odkoukaných přímo z kuchyně italské mamma.

Karel Čapek. Život a dílo

Karel Čapek. Život a dílo Karel Čapek Život a dílo Karel Čapek (9. ledna 1890, Malé Svatoňovice 25. prosince 1938, Praha) český spisovatel, novinář, dramatik, překladatel a fotograf jeho bratr Josef Čapek byl rovněž spisovatel,

Více

PREROMANTISMUS. 2. polovina 18. století. zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus

PREROMANTISMUS. 2. polovina 18. století. zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus 7.PREROMANTISMUS PREROMANTISMUS 2. polovina 18. století zhruba v polovině 18. století vzniká nový umělecký směr preromantismus Ossianovy zpěvy zdůrazňuje právo autora řídit se víc citem než rozumem Fonthill

Více

výukový materiál s úkoly pro žáky s využitím dataprojektoru, notebooku

výukový materiál s úkoly pro žáky s využitím dataprojektoru, notebooku VY_32_INOVACE_CJM4_4660_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková

1. stupeň ZŠ. Kontaktní osoby. Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková 1. stupeň ZŠ Kontaktní osoby Mgr. Jana Pavlíková Mgr. Tereza Roháčková VÁŽENÁ PANÍ UČITELKO, PANE UČITELI, pro letošní školní rok 2015/2016 Vám nabízíme LITERÁRNÍ BESEDY A LEKCE INFORMAČNÍ VÝCHOVY, vhodné

Více

VY_32_INOVACE_CJK43460BED

VY_32_INOVACE_CJK43460BED VY_32_INOVACE_CJK43460BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje

EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA. Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje říjen 2010 Mgr. Jitka Riedlová EXILOVÁ A SAMIZDATOVÁ LITERATURA 21.

Více

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013

Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 2. 2013 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT OBOR KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Český jazyk a literatura Literární výchova Střední vzdělání s MZ,

Více

VY_32_INOVACE_CJK43060BED

VY_32_INOVACE_CJK43060BED VY_32_INOVACE_CJK43060BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Opakování: rysy romantismu

Opakování: rysy romantismu Romantismus Opakování: rysy romantismu Opakování: rysy romantismu Opakování: rysy romantismu Další znaky romantismu Populární žánry Převažuje spíše poezie, především lyrická poezie Hodně se tvoří lyrickoepické

Více

Výběr z nových knih 9/2013 pedagogika

Výběr z nových knih 9/2013 pedagogika Výběr z nových knih 9/2013 pedagogika 1. 100 aktivit, her a učebních strategií ve výuce cizích jazyků : praktické návody, jak zpříjemnit výuku studentům i sobě / Amy Buttner ; [překlad Irena Ellis] --

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_5660_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor: Mgr. Alena Hynčicová Tematický celek: Středověk Cílová skupina: první ročník studijních oborů SŠ Anotace: Materiál má podobu pracovního listu s úlohami, pomocí nichž se žáci seznámí s osobností

Více

Česká próza 20. a 30. let 20. stol. KAREL ČAPEK

Česká próza 20. a 30. let 20. stol. KAREL ČAPEK Česká próza 20. a 30. let 20. stol. KAREL ČAPEK AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 17. 2. 2013 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT OBOR KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 3. ročník Český jazyk a literatura

Více

Prezentace 11-CJL -1-ročník Preromantismus

Prezentace 11-CJL -1-ročník Preromantismus Prezentace 11-CJL -1-ročník Preromantismus Preromantismus = módní směr, který se odvíjí od filozofie dobového osvícenství, je spojnicí mezi racionálním klasicismem a nastávající romantikou 19. století.

Více

Klasicismus, osvícenství (ostatní autoři)

Klasicismus, osvícenství (ostatní autoři) Klasicismus, osvícenství (ostatní autoři) MGR. LUCIE VYCHODILOVÁ, 2012 VY_32_INOVACE_VYC38 Hlavní autoři Denis Diderot Voltaire Jean De La Fontaine Daniel Defoe Jonathan Swift Denis Diderot 1. Národnost?

Více

Bílá nemoc Pracovní list Hra s textem, obdoba pracovního maturitního listu.

Bílá nemoc Pracovní list Hra s textem, obdoba pracovního maturitního listu. Název školy Gymnázium, Šternberk, Horní nám. 5 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0218CZ. Šablona I/2 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji čtenářské gramotnosti Označení materiálu VY_12_INOVACE_Pap30

Více

Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat.

Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat. Jarní divadelní předplatné 2015 Divadelní představení můžete navštívit i jednotlivě. Vstupenky si můžete již rezervovat. Divadelní představení, první předplatitelské i pro veřejnost Středa 14. ledna 2015

Více

Humanismus a renesance (Itálie)

Humanismus a renesance (Itálie) Humanismus a renesance (Itálie) MGR. LUCIE VYCHODILOVÁ, 2012) VY_32_INOVACE_VYC27 Hlavní autoři Humanismus a renesance Hlavní autoři Dante Alighieri Francesco Petrarca Giovanni Boccaccio Niccolò Machiavelli

Více

VY_32_INOVACE_CJK42760BED

VY_32_INOVACE_CJK42760BED VY_32_INOVACE_CJK42760BED Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Anotace: stručný přehled životopisných údajů a autorovy tvorby

Anotace: stručný přehled životopisných údajů a autorovy tvorby Výukový materiál: VY_32_INOVACE_5_A. de Saint Exupéry 08 Název projektu: Šablony Špičák Číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 Šablona: III/2 Autor VM: Mgr. Dana Bílá VM byl vytvořen: 10. 1. 2012 Vzdělávací

Více

ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ

ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ ANKETA O NEJVĚTŠÍ ŽIDOVSKOU OSOBNOST 20. STOLETÍ To, oč jsme se snažili celý půlrok a to, co teď uvidíte úplně na čisto ( na nečisto to nepůjde, už tu byla uklízečka) Pro anketu jsme vybrali tyto osobnosti:

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_4960_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2014/2015 1. POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která

Více

Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201

Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201 MĚSTSKÁ KNIHOVNA ORLOVÁ Oddělení pro děti a mládež Masarykova 1324, Orlová Lutyně Nabídka knihovnických lekcí a besed na školní rok 2011/201 2012 Své návštěvy ohlaste, prosím, předem osobně nebo telefonicky

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Městská knihovna Kyjov, příspěvková organizace města Kyjova NABÍDKA TEMATICKÝCH BESED PRO MATEŘSKÉ A ZÁKLADNÍ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 POPRVÉ V KNIHOVNĚ: Individuální informační lekce, která podává

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

KLASICISMUS. 2. polovina 17.století -18.století. z lat. = vynikající,vzorný. Klasicistní hudba. Zámek Kynžvart

KLASICISMUS. 2. polovina 17.století -18.století. z lat. = vynikající,vzorný. Klasicistní hudba. Zámek Kynžvart 5.KLASICISMUS KLASICISMUS 2. polovina 17.století -18.století KLASICISMUS z lat. = vynikající,vzorný Klasicistní hudba Zámek Kynžvart Stavovské divadlo Krátký živůtek s nařasenými rukávy a splývavá empírová

Více

GENERACE PROKLETÝCH FRANCOUZSKÝCH BÁSNÍKŮ

GENERACE PROKLETÝCH FRANCOUZSKÝCH BÁSNÍKŮ GENERACE PROKLETÝCH FRANCOUZSKÝCH BÁSNÍKŮ MODERNÍ UMĚLECKÉ SMĚRY NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 10. 9. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ

Více

Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA

Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA Vlasta Jediný opravdu český týdeník pro ženy Vlasta je tradiční a proto důvěryhodná. Vlasta je moderní a proto stále milovaná a žádaná. Vlasta je partnerkou

Více

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM

Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Škola: Střední škola obchodní, České Budějovice, Husova 9 Projekt MŠMT ČR: EU PENÍZE ŠKOLÁM Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0536 Název projektu školy: Výuka s ICT na SŠ obchodní České Budějovice Šablona

Více

Obraz 2. světové války v české literatuře I.

Obraz 2. světové války v české literatuře I. Obraz 2. světové války v české literatuře I. AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 3. 11. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 4. ročník Jazyk a jazyková komunikace

Více

PROGRAMOVÉ SCHÉMA BBC1 - TELEVIZNÍ SEZÓNA 2008-2009

PROGRAMOVÉ SCHÉMA BBC1 - TELEVIZNÍ SEZÓNA 2008-2009 PROGRAMOVÉ SCHÉMA BBC1 - TELEVIZNÍ SEZÓNA 2008-2009 Držte krok se vzhledem z z z z z Jste nejslabší, máte padáka Tip na vytrvalost Poté cos odešel My Family Sportovní otázky The National Lottery Poldové

Více

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/02.0162 HISTORIE EU 2010 Ing. Andrea Sikorová, Ph.D. 1 Historie EU V této kapitole

Více

John Kerr: Nebezpečná metoda

John Kerr: Nebezpečná metoda 1 2 John Kerr: Nebezpečná metoda John Kerr Nebezpečná metoda Příběh Junga, Freuda a Sabiny Spielreinové PROSTOR 3 4 John Kerr: Zdeněk Nebezpečná Štěpánekmetoda JOHN KERR NEBEZPEČNÁ METODA PŘÍBĚH JUNGA,

Více

SADA VY_32_INOVACE_CJ3

SADA VY_32_INOVACE_CJ3 SADA VY_32_INOVACE_CJ3 Přehled anotačních tabulek k dvaceti výukovým materiálům vytvořených Mgr. Bronislavou Zezulovou a Mgr. Šárkou Adamcovou. Kontakt na tvůrce těchto DUM: zezulova@szesro.cz a adamcova@szesro.cz

Více

Výběr z nových knih 3/2013 ostatní společenskovědní obory

Výběr z nových knih 3/2013 ostatní společenskovědní obory Výběr z nových knih 3/2013 ostatní společenskovědní obory 1. Dějinné sousedství Čechů a Němců / Hans Dieter Zimmermann ; [z německého originálu... přeložila Eva Pátková] -- 1. české vyd. Praha : Ústav

Více

Divadlo mezi dvěma světovými válkami Voskovec a Werich (V +W) Osvobozené divadlo

Divadlo mezi dvěma světovými válkami Voskovec a Werich (V +W) Osvobozené divadlo Jméno autora: Mgr. Hana Boháčová Datum vytvoření: 10.03.2013 Číslo DUMu: VY_12_INOVACE_22_CJL_L Ročník: III. Český jazyk a literatura Vzdělávací oblast: Jazykové vzdělávání a komunikace, Estetické vzdělávání

Více

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne:

Označení materiálu: Název materiálu: Tematická oblast: Anotace: Očekávaný výstup: Klíčová slova: Metodika: Obor: Ročník: Autor: Zpracováno dne: Označení materiálu: VY_32_INOVACE_RUBMO_ESTETIKA_08 Název materiálu: Historické události v literatuře Tematická oblast: Estetika, 1. ročník Anotace: Prezentace slouží k výkladu. Podává stručný přehled

Více

PŘEMYSLOVSKÝ STÁT. Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_inovace/6_337 22. 3. 2012

PŘEMYSLOVSKÝ STÁT. Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_inovace/6_337 22. 3. 2012 PŘEMYSLOVSKÝ STÁT Vytvořil: Mgr. Renáta Pokorná VY_32_inovace/6_337 22. 3. 2012 Anotace: Jazyk: Prezentace s počátky vzniku českého státu, vláda přemyslovských knížat Prezentace slouží k názornému výkladu

Více

Od 9. září každou neděli ve 20 hodin na Nově

Od 9. září každou neděli ve 20 hodin na Nově www.nova.cz Pro více informací kontaktujte koordinátorku projektu Johanu Indrákovou, tel.: 777 886 555 e-mail: johana.indrakova@nova.cz Od 9. září každou neděli ve 20 hodin na Nově Vem si mě! Dvacet dívek,

Více

Dějepis 1. Historie a historiografie 2. Prehistorické období dějin lidstva 3. Starověké východní civilizace 4. Starověké Řecko a Řím

Dějepis 1. Historie a historiografie 2. Prehistorické období dějin lidstva 3. Starověké východní civilizace 4. Starověké Řecko a Řím Dějepis 1. Historie a historiografie Pojmy, význam a úloha historie Pomocné vědy historické Periodizace dějin Světová historiografie Česká historiografie 2. Prehistorické období dějin lidstva Archeologie

Více

zlaté buly pro říši jako Římský král a císař

zlaté buly pro říši jako Římský král a císař ZAHRANIČNÍ POLITIKA Sňatková Vydání Karel politika zlaté buly pro říši jako Římský král a císař SŇATKOVÁ POLITIKA Sňatková politika začíná již u Karlova dědečka hraběte Jindřicha Lucemburského. Oženil

Více

Zvyšování kvality výuky technických oborů

Zvyšování kvality výuky technických oborů Zvyšování kvality výuky technických oborů Klíčová aktivitai.1 Inovace a zkvalitnění výuky směřující k rozvoji odborných kompetencí žáků středních škol Téma I.2.4 Vybraní autoři a texty od antiky do 20.

Více

Autor: Mgr. Lucie Baliharová

Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název školy: Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název : VY_32_INOVACE_12/18_Literatura 17. 19. století Téma: Lumírovci, J. Vrchlický, J. Zeyer Číslo

Více

Olympští bohové Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_03_12

Olympští bohové Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_03_12 Olympští bohové Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice Projekt č. CZ. 1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_03_12 Tématický celek: Historie a umění Autor: PaedDr. Helena

Více

Prezentace 9-CJL -1-ročník Klasicismus, osvícenství, preromantismus (1)

Prezentace 9-CJL -1-ročník Klasicismus, osvícenství, preromantismus (1) Prezentace 9-CJL -1-ročník Klasicismus, osvícenství, preromantismus (1) Po uplynutí baroka se vývoj opět vrátil k pluralitě. Evangelické (protestantské) náboženství se opět stalo výrazem politického přesvědčení.

Více

ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI

ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI ANARCHISTIČTÍ BUŘIČI MODERNÍ UMĚLECKÉ SMĚRY NA PŘELOMU 19. A 20. STOLETÍ AUTOR Mgr. Jana Tichá DATUM VYTVOŘENÍ 6. 10. 2012 ROČNÍK TEMATICKÁ OBLAST PŘEDMĚT KLÍČOVÁ SLOVA ANOTACE METODICKÉ POKYNY 3. ročník

Více

Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad

Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Projekt: Příjemce: Moravou Tvořivá škola, registrační číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/21.3505 Základní škola Ruda nad Moravou, okres Šumperk, Sportovní 300, 789 63 Ruda nad Zařazení materiálu: Šablona: Sada:

Více

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám

Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám VY_32_INOVACE_ČJM4_4760_ZEM Výukový materiál v rámci projektu OPVK 1.5 Peníze středním školám Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0883 Název projektu: Rozvoj vzdělanosti Číslo šablony: III/2 Datum vytvoření:

Více

Umění. Umění: tvoří-li člověk krásné věci Máme různé typy umění: Nás bude zajímat především literatura

Umění. Umění: tvoří-li člověk krásné věci Máme různé typy umění: Nás bude zajímat především literatura Teorie literatury Estetické Estetické: to, co v nás zanechává dojem, co je nějakým způsobem krásné, popř. zajímavé Člověk vyhledává a tvoří estetické věci Tím, co je estetické, se zabývá estetika Krásné

Více

ROOkIe Blue 4. SÉRIe. PRcI, PRcI, PRcIčkY 2 POMSTA PREMIÉRA V ČR A SR NÁVRAT DO ŠKOLY UNIVERSAL CHANNEL PROGRAMOVÉ TIPY

ROOkIe Blue 4. SÉRIe. PRcI, PRcI, PRcIčkY 2 POMSTA PREMIÉRA V ČR A SR NÁVRAT DO ŠKOLY UNIVERSAL CHANNEL PROGRAMOVÉ TIPY PROGRAMOVÉ TIPY září 2013 01 PREMIÉRA V ČR A SR ROOkIe Blue 4. SÉRIe Od 17. září se vysílají dva díly po sobě každé úterý ve 21.20. Na obrazovkách se v premiéře čtvrté série znovu objeví policisté z 15.

Více

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8

Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Obsah OBSAH Poděkování 7 Co jsme se dozvěděli z odpovědí 10 000 mužů 8 Proděláváte syndrom mrzutého muže? 10 Zažíváte mužskou depresi? 10 Jak používat tuto knihu 11 Část 1: Problém 12 Kapitola 1: Syndrom

Více

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663

EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 EU PENÍZE ŠKOLÁM NÁZEV PROJEKTU : MÁME RÁDI TECHNIKU REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU :CZ.1.07/1.4.00/21.0663 Speciální základní škola a Praktická škola Trmice Fűgnerova 22 400 04 1 Identifikátor materiálu:

Více

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY

www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY www.zlinskedumy.cz EPICKÉ ŽÁNRY 1. Epos slovo řeckého původu veršovaná skladba bohatý děj mnoho postav děj pomalý epizody epiteta básnické figury 2. Legenda původně z latiny doslova to, co má být čteno

Více

LISTOPAD 2013 FILMOVÉ TIPY

LISTOPAD 2013 FILMOVÉ TIPY ! LISTOPAD 2013 FILMOVÉ TIPY !! ŠKODA LÁSKY BOHUSLAV MARTINŮ Portrét hudebního skladatele Jaromíra Vejvody, který je autorem světově proslulé skladby Škoda lásky. Americký generál a pozdější prezident

Více

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské

Název projektu: Multimédia na Ukrajinské Základní škola, Ostrava Poruba, Ukrajinská 1533, příspěvková organizace Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu: Multimédia na Ukrajinské číslo projektu: CZ1.07/1.4.00/21.3759

Více

Jarní divadelní předplatné 2014. Hlava v písku

Jarní divadelní předplatné 2014. Hlava v písku Jarní divadelní předplatné 2014 Divadelní představení, první předplatitelské i pro veřejnost Pondělí 27. ledna 2014 v 19.00 hodin Hlava v písku o milostném příběhu, který dojal celé Maďarsko. Hra líčí

Více

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Název školy STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace Číslo a název projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0880 Digitální učební materiály www.skolalipa.cz

Více

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže

Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Vánoční Těsnohlídkův strom s tradiční sbírkou Červeného kříže Tento Vánoční strom tu stojí nejen jako symbol nejkrásnějších svátků roku, Vánoc, ale připomíná nám všem také tradici, která se začala odvíjet

Více

RAYMOND CHANDLER (1888-1959)

RAYMOND CHANDLER (1888-1959) RAYMOND CHANDLER (1888-1959) Zakladatel americké drsné školy detektivního románu Autorsvětově proslulého detektiva Phila Marlowa (poprvé se objevil v románu Hluboký spánek) Stručně o autorovi a jeho díle

Více

Renesance a humanismus

Renesance a humanismus Renesance a humanismus Anotace: seznámení s renesanční literaturou, autory a díly Dětský diagnostický ústav,středisko výchovné péče, základní škola, mateřská škola a školní jídelna Liberec 9. ročník ZŠ

Více

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ PRÓZA 2

ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ PRÓZA 2 ČESKÁ MEZIVÁLEČNÁ PRÓZA 2 Tento výukový materiál vznikl za přispění Evropské unie, státního rozpočtu ČR a Středočeského kraje září 2010 Mgr. Domalípová Marcela, Mgr. Fořtová Jana 1 z 17 Obsah Obsah: Významné

Více

CZ.1.07/1.4.00/21.1920

CZ.1.07/1.4.00/21.1920 KAREL IV. Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_30_13 Tématický celek: Evropa a Evropané Autor: Miroslav Finger Datum

Více

Vážení přátelé, Vzdělávací akce jsou rozděleny do následujících kategorií:

Vážení přátelé, Vzdělávací akce jsou rozděleny do následujících kategorií: NABÍDKA PROGRAMŮ PRO STŘEDNÍ ŠKOLY ROK 2015/2016 KONTAKTY: Lucie Strbačková, DiS. lstrbackova@mvk.cz tel.: 575 755 142 tel.: 575 755 151 Mgr. Jana Machalová jmachalova@mvk.cz tel.: 575 755 143 tel.: 575

Více

Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti ICT

Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti ICT Název školy Základní škola a Mateřská škola Tatenice Číslo projektu CZ. 1.07 Název šablony klíčové Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti ICT aktivity Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací

Více

ABSOLVENTSKÁ PRÁCE. Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633. Název práce: Historický román. Jméno: Jana Opatrná. Třída: 9.

ABSOLVENTSKÁ PRÁCE. Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633. Název práce: Historický román. Jméno: Jana Opatrná. Třída: 9. Základní škola a Mateřská škola Kladno, Norská 2633 ABSOLVENTSKÁ PRÁCE Název práce: Historický román Jméno: Jana Opatrná Třída: 9. C Datum odevzdání: (Vyplníte po dokončení práce, termín odevzdání je do

Více

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně)

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně) Ročník: 7. Poznámky: Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk (časová dotace 3 hodiny týdně) ŽÁK: umí, rozumí a ovládá slovní zásobu každého tématu je schopen samostatně vytvořit složitější

Více

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz

linka pomoci Čekáte nečekaně dítě? Poradna (nejen) pro ženy v tísni Celostátní linka pomoci: 800 108 000 www.linkapomoci.cz Bylo mi teprve 17, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Hlavou mi svištělo, že chci studovat, užívat si života, a že mě naši zabijou. Ti nám ale nakonec pomohli ze všech nejvíc. S prckem to dnes už skvěle

Více

Základní školy a víceletá gymnázia. Oddělení pro děti a mládež hrabuvka.detske@kmo.cz tel.: 599 522 311

Základní školy a víceletá gymnázia. Oddělení pro děti a mládež hrabuvka.detske@kmo.cz tel.: 599 522 311 Základní školy a víceletá gymnázia Oddělení pro děti a mládež hrabuvka.detske@kmo.cz tel.: 599 522 311 Oddělení pro dospělé hrabuvka@kmo.cz tel.: 599 522 300 Dr. Martínka 4 700 30 Ostrava-Hrabůvka ODDĚLENÍ

Více

3. Publicistický útvar podobný fejetonu, pojmenovaný podle umístění na novinové stránce

3. Publicistický útvar podobný fejetonu, pojmenovaný podle umístění na novinové stránce Česká meziválečná próza 1. Správně přiřaď do tabulky: utopie, ruralismus, Vladislav Vančura, socialistický realismus, sloupek, avantgarda 1. Umělecký proud první poloviny 20.st. zahrnující umělecké směry,

Více

Císařovna Marie Terezie

Císařovna Marie Terezie Císařovna Marie Terezie Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_17_08 Tématický celek: Evropa a Evropané Autor: Mgr. Gabriela

Více

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM

Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA KVALITY Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3688 EU PENÍZE ŠKOLÁM ZÁKLADNÍ ŠKOLA OLOMOUC příspěvková organizace MOZARTOVA 48, 779 00 OLOMOUC tel.: 585 427 142, 775 116 442; fax: 585 422 713 email: kundrum@centrum.cz; www.zs-mozartova.cz Projekt: ŠKOLA RADOSTI, ŠKOLA

Více

Epilog. Ročník 8. 27. 12. - 28. 12. 2012. Autor: Mgr. Vladimíra Barboříková

Epilog. Ročník 8. 27. 12. - 28. 12. 2012. Autor: Mgr. Vladimíra Barboříková ČESKÝ JAZYK Epilog Ročník 8. 27. 12. - 28. 12. 2012 Autor: Mgr. Vladimíra Barboříková Zpracováno v rámci projektu Krok za krokem na ZŠ Želatovská ve 21. století registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3443

Více

SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA MAJA, s.r.o., Viničná 463, Mladá Boleslav

SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA MAJA, s.r.o., Viničná 463, Mladá Boleslav SOUKROMÁ STŘEDNÍ ŠKOLA MAJA, s.r.o., Viničná 463, Mladá Boleslav VÝUKOVÝ MATERIÁL: JMÉNO AUTORA: DATUM VYTVOŘENÍ: 8.9.2012 PRO ROČNÍK: 3. OBORU: VZDĚLÁVACÍ OBLAST. TEMATICKÝ OKRUH: TÉMA: VY_32_INOVACE_DUM

Více

ČLOVĚK A RODINNÝ ŽIVOT

ČLOVĚK A RODINNÝ ŽIVOT ČLOVĚK A RODINNÝ ŽIVOT Rodina je nejmenší, přirozená lidská společnost, skládající se z, a.. (= úzká, nukleární rodina); někdy k ní náleží i další příbuzní - např.,.., či.., bydlí-li s ostatními členy

Více

(Člověk a společnost) Učební plán předmětu. Průřezová témata

(Člověk a společnost) Učební plán předmětu. Průřezová témata Dějepis (Člověk a společnost) Učební plán předmětu Ročník 7 Dotace 2 Povinnost povinný (skupina) Dotace skupiny Vzdělávací předmět jako celek pokrývá následující PT: ENVIRONMENTÁLNÍ VÝCHOVA: - Vztah člověka

Více

Témata maturitních prací z dějepisu pro školní rok 2013 2014

Témata maturitních prací z dějepisu pro školní rok 2013 2014 Témata maturitních prací z dějepisu pro školní rok 2013 2014 1) Působení československých letců za 2. světové války v britské RAF. 2) Praktiky české policie a četnictva v době Metternichova a Bachova absolutismu.

Více

Moravské gymnázium Brno s.r.o. Hana Blaudeová Český jazyk

Moravské gymnázium Brno s.r.o. Hana Blaudeová Český jazyk Číslo projektu Název školy Autor Tematická oblast Ročník 2. CZ.1.07/1.5.00/34.0743 Moravské gymnázium Brno s.r.o. Hana Blaudeová Český jazyk Datum tvorby 01.06.2013 Anotace -prezentace určená pro učitele

Více

Témata ročníkových seminárních prací

Témata ročníkových seminárních prací Témata ročníkových seminárních prací pro sextu a druhý ročník ve školním roce 2014-2015 Vyučující/ počet ročníkových prací Mgr. Dejdarová Téma Vikingové /jejich život na severu a jejich cesty/ Hedvábná

Více

NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ. KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod

NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ. KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod NABÍDKA TEMATICKÝCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ PRO MŠ A ZŠ KRAJSKÁ KNIHOVNA VYSOČINY Havlíčkův Brod 2014/2015 kontakt dětské oddělení Monika Dolejší, Lenka Živná 569 400 484 detske@kkvysociny.cz m centrum 569

Více

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT

CZ.1.07/1.5.00/34.0378 Zefektivnění výuky prostřednictvím ICT technologií III/2 - Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Autor: Mgr. Alena Hynčicová Tematický celek: 20. století Cílová skupina: I. ročník SŠ Anotace: Materiál má podobu pracovního listu s úlohami, pomocí nichž se žáci seznámí s osobností J. V. Stalina a jeho

Více

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň)

září 2013 Světová a česká literatura od starověku po 18. století 4. ročník gymnázia (vyšší stupeň) Název vzdělávacího materiálu: Číslo vzdělávacího materiálu: Autor vzdělávací materiálu: Období, ve kterém byl vzdělávací materiál vytvořen: Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Vzdělávací předmět: Tematická

Více

POSTNÍ DOBA ČLOVĚK BYL STVOŘEN, ABY BYL PŘÍTELEM BOHA

POSTNÍ DOBA ČLOVĚK BYL STVOŘEN, ABY BYL PŘÍTELEM BOHA POSTNÍ DOBA Popeleční středa je výjimečný den. Den usebranosti a reflexe. Vydáváme se v něm totiž na cestu postní dobou, která se vyznačuje nasloucháním Božímu slovu, modlitbou a pokáním. ČLOVĚK BYL STVOŘEN,

Více

Oblíbené knihy žáků naší školy

Oblíbené knihy žáků naší školy d Základní škola sv. Voršily v Olomouci Aksamitova 6, 772 00 Olomouc Oblíbené knihy žáků naší školy Závěrečná práce Autor: Klára Slimaříková, Olga Šnevajsová Třída: IX Vedoucí práce: Mgr. Alena Nováčková

Více

Bibliografie (výběr) Benedikta XVI.

Bibliografie (výběr) Benedikta XVI. Bibliografie (výběr) Benedikta XVI. Apoštol Ježíše Krista: promluvy o svatém Pavlovi. V Kostelním Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2009. 139 s. Jazyk originálu: Benedetto XVI, In cammino sotto la guida

Více

AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí. Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz

AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí. Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz AU PAIR a kulturně výměnné pobyty v zahraničí Ing. Zdeněk Moravec obchodní zástupce e-mail: zdenek.moravec@studentagency.cz STUDENT AGENCY Téměř 20 let praxe kulturně-výměné pobyty au pair pobyty pracovní

Více

V pohádkách se objevují kouzelné předměty Dobro vítězí nad zlem

V pohádkách se objevují kouzelné předměty Dobro vítězí nad zlem POHÁDKA Základní škola a Mateřská škola Křesetice, okres Kutná Hora, příspěvková organizace VY_32_INOVACE_L.3.713 Anotace: Pohádka Autor: Mgr. Soňa Pavlíková Předmět: Český jazyk literatura Očekávané výstupy:

Více

OSOBNOSTI VELKÉ FRANCOUZSKÁ REVOLUCE

OSOBNOSTI VELKÉ FRANCOUZSKÁ REVOLUCE OSOBNOSTI VELKÉ FRANCOUZSKÁ REVOLUCE Masarykova ZŠ a MŠ Velká Bystřice projekt č. CZ.1.07/1.4.00/21.1920 Název projektu: Učení pro život Č. DUMu: VY_32_INOVACE_ Tématický celek: Gramatika, skladba, sloh

Více

EMIL FILLA varianta A

EMIL FILLA varianta A EMIL FILLA varianta A I Zahraniční inspirace Filla se poprvé dostal do zahraničí v letech 1906-1910 během cesty po evropských galeriích. Poté pravidelně pobýval v Paříži. Během první světové války odtud

Více

Základní školy Literární besedy Věková kategorie Svět obrů a čarodějů Roalda Dahla (literární beseda s prvky informační výchovy)

Základní školy Literární besedy Věková kategorie Svět obrů a čarodějů Roalda Dahla (literární beseda s prvky informační výchovy) Tisková zpráva č. 12/2011 Nabídka vzdělávacích akcí pro školy Oddělení pro děti a mládež a hudební oddělení v Ústřední knihovně a obvodní knihovny Krajské knihovny Františka Bartoše připravily na školní

Více

8.NÁRODNÍ OBROZENÍ U NÁS. 4.část

8.NÁRODNÍ OBROZENÍ U NÁS. 4.část 8.NÁRODNÍ OBROZENÍ U NÁS 4.část Božena Němcová (1820 1862) *Vídeň narodila se jako dcera panského kočího Němce Jana Pankla a české služky Terezie Novotné dětství prožila v ratibořickém údolí u České Skalice

Více

T. G. Masaryk. FORMA VZDĚLÁVACÍHO MATERIÁLU pracovní list pro žáka

T. G. Masaryk. FORMA VZDĚLÁVACÍHO MATERIÁLU pracovní list pro žáka T. G. Masaryk AUTOR Mgr. Jana Hrubá OČEKÁVANÝ VÝSTUP na základě přečteného textu stručně charakterizuje osobnost T. G. Masaryka, zjistí některé události týkající se života této významné osobnosti - porozumění

Více

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Májovci II., Hálek, Heyduk, Světlá, Arbes

Autor: Mgr. Lucie Baliharová. Téma: Májovci II., Hálek, Heyduk, Světlá, Arbes Název školy: Základní škola Dukelských bojovníků a mateřská škola, Dubenec Autor: Mgr. Lucie Baliharová Název : VY_32_INOVACE_12/15_Literatura 17. 19. století Téma: Májovci II., Hálek, Heyduk, Světlá,

Více

ČESKÁ LITERATURA I. POLOVINY 20. STOLETÍ. Ivan Olbracht

ČESKÁ LITERATURA I. POLOVINY 20. STOLETÍ. Ivan Olbracht ČESKÁ LITERATURA I. POLOVINY 20. STOLETÍ Ivan Olbracht 1882 1952 Interaktivní výukový materiál Česká literatura I. pol. 20. století V horních záloţkách naleznete okruhy nejdůleţitějších otázek, na které

Více

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.3149 Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_118 Jméno autora: Třída/ročník: Pavlína Sluková

Více

Gymnázium a obchodní akademie Chodov

Gymnázium a obchodní akademie Chodov Gymnázium a obchodní akademie Chodov Smetanova 738, 357 35 Chodov Číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0367 Šablona: Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Pořadí šablony a sada: I/7 Materiál: VY_32_INOVACE_MAUT.18

Více

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopad patří mezi jeden z nejvýznamnějších dnů v dějinách České republiky. V roce 1939 nacisté brutálně zakročili proti vysokoškolským studentům. O padesát

Více

Výběr z nových knih 1/2014 ostatní společenskovědní obory

Výběr z nových knih 1/2014 ostatní společenskovědní obory Výběr z nových knih 1/2014 ostatní společenskovědní obory 1. 2 x 101 knih pro děti a mládež : nejlepší a nejvlivnější knihy / Pavel Mandys a kolektiv -- 1. vyd. V Praze : Albatros, 2013 -- 430 s. -- čeština

Více