1. Obsah. 2. Úvod. 1. Obsah Úvod Přihlášení Přizpůsobení prostoru Sdílení fotografií Moduly...

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "1. Obsah. 2. Úvod. 1. Obsah... 1. 2. Úvod... 1. 3. Přihlášení... 2. 4. Přizpůsobení prostoru... 3. 5. Sdílení fotografií... 5. 6. Moduly..."

Transkript

1 1. Obsah 1. Obsah Úvod Přihlášení Přizpůsobení prostoru Sdílení fotografií Moduly Popis některých modulů Rozložení modulů Úvod Vlastní prostor na webu Ve službách Windows Live je k dispozici přívětivé prostředí tvorby vlastní internetové prezentace sdíleného prostoru. Tvorba těchto stránek je velmi intuitivní, navazuje na ovládání z jiných aplikací a modulů. Výhodou je sdílení prostoru s ostatními přáteli a velká funkcionalita v podobě možnosti rozhodování zveřejňování informací a prostoru i pro ostatní uživatele internetu v různých bezpečnostních podobách. Velmi jednoduše lze rozhodnout, kdo může daný obsah prohlížet, kdo ne a kdo se může podílet na tvorbě prostoru. Velmi příjemné jsou již připravené možnosti například pro prezentaci fotografií a podobně.

2 3. Přihlášení Opět existuje několik možností, jak se do služby Spaces přihlásit. Toto lze provést například po přihlášení ke službě Windows Live Hotmail přes adresu Zde v horním panelu stačí kliknout na tlačítko a poté se objeví základní obrazovka. Pozn: Výchozí stránka pro live služby je home.live.com Další možností je přes odkaz - a opět kliknutí na tlačítko. Nejrychlejší způsobe je přihlášení se rovnou do prostoru Spaces přes odkaz Na úvodní obrazovce je vidět základní navigační okno, přes které se lze přepnout do služby Hotmail (Windows Live Hotmail), nebo například na stránku Dnes. V záhlaví se nachází informace, kolik uživatelů dnes navštívilo tento prostor - Kliknutím na odkaz v záhlaví lze snadno a rychle zkontrolovat doručenou poštu nebo

3 Základní nabídka Zde je možno upravovat prostor pro sdílené fotografie, upravit uživatelský profil, poslat oznámení přátelům, přidávat položky blogu a přidávat seznam. 4. Přizpůsobení prostoru Změna profilu Chce-li uživatel změnit osobní údaje, případně přidat nové, provádí se přes změnu profilu. Po kliknutí na nabídku upravit profil (lze provést na několika různých místech) se objeví stránka s nastaveními. Změna nastavení je vysvětlena v Základním nastavení služeb - Úprava sdílených informací. Nabídka Váš prostor Zde lze ještě podrobněji nastavovat celou řadu možností zobrazení webového prostoru uživatele, vzhledu, oprávnění apod. Změna webové adresy prostoru Uživatelem vytvořené stránky ve Windows Live, mají automaticky vygenerovanou jedinečnou adresu. Tato může být příliš složitá pro zapamatování. Webovou adresu je možno změnit dle uživatele. Volba se provede kliknutím na ikonku Zvolit webovou adresu. Objeví se nabídka s nastavením webové adresy. Do volného pole je možno napsat požadovanou adresu. Kliknutím na Ověřit dostupnost se provede kontrola, zda-li je tato adresa ještě volná. (Pozn. Volbě webové adresy věnujte velkou pozornost. Pozdější změna adresy není možná!) V pojmenování je nutno zachovat pravidla pro tvorbu webové adresy. V případě chybného zadání se objeví chybová hláška a je potřeba navrhovaný název opravit. Při neúspěchu (navrhovaný název prostor již existuje) je třeba zadat novou adresu a opět vyzkoušet dostupnost. Systém rovnou vygeneruje volné adresy, které vycházejí z uživatelského profilu a jsou k dispozici.

4 Úspěšné ověření adresy (webová adresa je k dispozici): Je-li zvolená adresa k dispozici a uživatel si přeje tuto adresu zaregistrovat, je nutné kliknout na ikonku Uložit. Tím se vytvoří doména 4. řádu s uživatelem definovanou adresou. Webový prostor uživatele bude mít od této chvíle adresu: Změna motivu Existuje několik možností, jak přizpůsobit vzhled stránek. Od uspořádání oken na stránce, motivu stránek i možnosti rozhodování, komu budou jednotlivé části přístupné. Jestliže chce uživatel změnit motiv stránky, je nutné kliknout na tlačítko. Vyroluje se nabídka: Z ní uživatel vybere možnost Změnit motiv. Ve žlutém rámečku je možnost Motivy. Objeví se nabídka s motivy. Je k dispozici několik témat různých motivů. Výběr se provede kliknutím na příslušný motiv. Okamžitě se provede změna motivu ukázka přímo na stránkách. Po ukončení výběru je nutno kliknout na tlačítko. Ještě je nutné uložit požadovanou změnu volbou Uložit ve žlutém rámečku. Kliknutím na Storno se změny neakceptují. Změna rozložení na stránce Pokud si uživatele přeje změnit rozložení jednotlivých modulů na stránce, toto se provede kliknutím na tlačítko a výběr možnosti Změnit rozložení. Otevře se okno, kde se zobrazí několik různých způsobů rozložení rámců v okně. Kliknutím na požadované rozložení se ihned zobrazí změna při této zvolené nabídce. Pro uložení je nutné kliknout na tlačítko ve žlutém rámečku. a pak na tlačítko

5 Změna šablony Uživatelům je k dispozici velké množství již vytvořených kombinací rozložení rámců a různých motivů. Při volbě různých šablon se automaticky změní rozložení na stránce i motiv. Změna těchto šablon je vysvětlena v kapitole Rozložené modulů. 5. Sdílení fotografií Každý uživatel má k dispozici prostor pro umístění svých fotografií. Tento prostor lze sdílet s ostatními uživateli. Zároveň lze nastavit práva, který uživatel má do sdílené složky s fotografiemi přístup pro prohlížení, případně kdo může do tohoto prostoru další fotografie přidávat. Nejprve je nutné vytvořit album, do kterého se budou fotografie vkládat. K této nabídce je možno se dostat přes Výchozí obrazovku kliknutím na tlačítko nebo kliknutím na nabídku Přidat do prostoru. Zde se otevře panel pro úpravu prostoru. Pro práci s fotografiemi je nutné kliknout na ikonku Sdílet fotografie. Pokud v prostoru není zatím žádné album vytvořeno, objeví se informační hláška a pokyn k vytvoření nového alba. Je třeba kliknout na tlačítko. Objeví se následující obrazovka: Automaticky se vygeneruje název alba podle dnešního data. Album lze pojmenovat zadáním názvu do kolonky Název alba. Poté kliknutím na tlačítko Přidat fotografie lze do alba fotografie přidávat. Vložení fotografií do alba Pokud se zároveň vytváří nové album, po zadání nového alba je třeba kliknout na volbu Přidat fotografie.

6 Jestliže má uživatel již vytvořené album, je potřeba v části Váš prostor kliknout na název alba, do kterého chce uživatel fotografie přidávat. (V tomto případě album Rostliny ) Otevře se okno pro úpravu alba. Kliknutím na tlačítko se uživatel dostane na stejnou obrazovku jako při zakládání alba. Zde je tedy i možnost přidávat fotografie. Podle nastavení zabezpečení počítače je možné, že bude uživatel požádán o nainstalování doplňku Windows Live Photo Upload Control od společnosti Microsoft Corporation. Je třeba povolit nainstalování doplňku kliknutím na tuto hlášku a zvolit možnost Nainstalovat ovládací prvek ActiveX. Dále je nutné se řídit pokyny na obrazovce pro nainstalování doplňku. Zde zvolit možnost Nainstalovat Po nainstalování se otevře okno a zobrazí se složky na pevném disku počítače. Zde lze klasickým způsobem procházet složkami. Uživatel má možnost si prohlédnou obrázky a zatrhnout ty, které si přeje vložit do alba.

7 Po najetí myši na obrázek se v dolní části zobrazí tyto ikony, pomocí kterých lze vkládaný obrázek rovnou otočit doprava, resp. doleva. Zároveň se zobrazí údaje o obrázku o jeho velikosti a datu vytvoření. Vkládané fotografie budou upraveny pro prezentaci na www stránkách. Pokud si uživatel nepřeje měnit rozlišení fotografií (například pro pozdější tisk fotografií), lze tuto možnost navolit zatržením Optimalizovat fotografie pro tisk. Po výběru všech fotografií je třeba kliknout na tlačítko v pravém horním rohu. Fotografie se upraví dle přání uživatele a přesunou se z pevného disku počítače do prostoru na www stránkách. Vložené fotografie se hned zobrazí. Pokud si uživatel přeje přidat další fotografie, je třeba kliknout na a vkládání opakovat. Z tohoto místa lze také fotografie z alba vyjmout. Kliknutím na příslušnou fotografii se kolem fotografie vytvoří rámeček. Tuto fotografii lze pak odstranit kliknutím na tlačítko. Pozn.: Lze vybrat více fotografií najednou podržením tlačítka Shift na klávesnici a kliknutím na první a poslední obrázek. Pokud si uživatel přeje vybrat více fotografií, které nejsou umístěny za sebou, toto lze provést přes kombinaci stisknutí tlačítka Ctrl a vyklikáním příslušných fotografií pravým tlačítkem myši.

8 Pořadí fotografií lze jednoduchým způsobem změnit. Stačí kliknout na fotografii, kterou si uživatel přeje přesunout a pomocí šipek na klávesnici počítače přesouvat doleva, či doprava. Přesun lze také provést přetažením pravým tlačítkem myši. Titulek u fotografie: Každá nově přidaná fotografie má stejný název, jaký měla na pevném disku počítače. Jestliže si uživatel přeje přidat k fotografii titulek, provede se kliknutím přímo na text pod fotografií a zadáním nového textu. Oprávnění Posledním krokem, který je možno u fotografií nastavit, je oprávnění pro prohlížení fotografií ostatními uživateli internetu. Standardně je nastaveno stejné oprávnění jako oprávnění celého prostoru uživatele. Pro změnu tohoto nastavení je potřeba kliknout na nabídku Změnit oprávnění. Zvolit lze několik různých nastavení. Jednotlivá nastavení jsou popsána v této části okna. Jednoduchým způsobem kliknutím na příslušné oprávnění lze toto oprávnění nastavit. Nejzajímavější je asi volba Vybraní uživatelé, kde lze provést opravdu detailní nastavení třeba i pro konkrétního uživatele. Po dokončení nastavení oprávnění je nutné potvrdit kliknutím na tlačítko. Po provedení všech vybraných úprav v albu je nutné zavřít okno s fotografiemi v albu kliknutím na tlačítko. Po zavření okna se zobrazí obsah alba s obrázky a zároveň se spustí prezentace těchto obrázků.

9 Uživatel má hned možnost informovat přátele o zveřejnění nového alba. Stačí kliknout na tlačítko. Otevře se okno pro odeslání u. Zároveň se automaticky doplní informace o novém albu. Stačí pouze doplnit adresy uživatelů, kterým si přeje informaci odeslat. Další možností je stažení celého alba, nebo vybraných fotografií na pevný disk počítače. Tato volba se provede kliknutím na tlačítko. Velmi jednoduše lze jednotlivé fotografie, nebo celou vytvořenou prezentaci umístit do nějakého prostoru na internetu. Tato volba se provede kliknutím na tlačítko. Otevře se okno, kde lze vybrat odkaz pro fotografii, nebo celou prezentaci. Kód pro umístění na stránky lze zkopírovat do schránky Windows kliknutím na tlačítko pod kódem na fotografii, nebo odkazem na celou galerii. Nabídka otevře modul s blogem a zároveň se do blogu přenese obrázek. (Tvorba blogu vysvětlena v kapitole Blogy.) Poslední nabídka je. Toto tlačítko způsobí zobrazení obrázku přes celou obrazovku. Přechod mezi obrázky lze provést přes panel nástrojů. Zpět z Úplného zobrazení se lze dostat stiskem tlačítka ESC na klávesnici počítače.

10

11 6. Moduly Moduly jsou funkce, kterými je možno zpestřit uživatelský prostor a sdílet informace s přáteli. Celý prostor jsou vlastně uspořádané moduly, upravené podle představ uživatele. Každý modul je možno upravovat, umístit na konkrétní místo na stránce a nastavovat dle přání uživatele. Úprava modulů se provede kliknutím na tlačítko Přidat moduly. a poté na možnost Objeví se opět žluté pole s možností Moduly. Po kliknutí na zvolenou možnost se rozbalí nabídka s moduly. U každého modulu jsou k dispozici ve sloupečku vpravo dvě možné nabídky. Skrýt a Zobrazit. Moduly, které jsou již v prostoru zobrazeny, mají ve sloupečku vpravo možnost Skrýt a u modulů, které zobrazeny nejsou, je nabídka Zobrazit. U některých částí je ještě možnost Přidat. Toto se týká třeba modulů, které mohou být v prostoru zastoupeny několikrát s různým obsahem. (Například Blogy, Seznam knih, Seznam skladeb, Videa, Seznam filmů, Vlastní seznamy, Informační kanály a Vlastní HTML.) Moduly jsou setříděné do několika skupin: Speciální moduly Společenské Fotografie, hudba a video Blog Seznamy Miniaplikace Xbox Live Jiné Nástroje prostoru Pozn.: Skupiny modulů i samotné moduly se stále rozšiřují a doplňují. Kliknutím na ikonku vedle názvu modulu lze konkrétní skupinu modulu otevřít, kliknutím na ikonku se nabídka skryje. V současné době jsou k dispozici tyto moduly:

12 7. Popis některých modulů Společenské Blog Přátelé Tento modul umožňuje přidávat a zobrazovat přátelé uživatele do seznamu. Profil Tento modul zobrazuje informace o majiteli stránek (účtu). Kniha návštěv tento modul má dvě funkce. K dispozici je možnost uložit vzkaz, který se zobrazí uživatelům, kteří navštíví tento prostor. Také tito uživatelé mají možnost do tohoto prostoru přidávat soubory, poznámky. Blog Do tohoto modulu lze vkládat osobní komentáře. Lze je zpestřit fotkami a videi. Kategorie V tomto modulu se budou zobrazovat kategorie uživatelských blogů. Slouží hlavně pro přehlednost většího množství blogů. Archivy Tento modul slouží také pro větší přehlednost blogů. Avšak blogy jsou tříděné podle času uložení. Seznamy Seznam knih Do tohoto modulu je možno ukládat názvy oblíbených knih. Index seznamů skladeb Tento modul slouží na hodnocení uživatelského alba písní, tzv. RATING. Hodnotit se dají jednotlivé písně nebo i celá alba najednou. Seznam skladeb Do tohoto modulu je možno ukládat názvy oblíbených písní a vytvářet tak vlastní alba. Seznam blogů Pokud se uživateli líbí blogy přátel a přeje si je mít stále k dispozici, stačí, pokud si zde vytvoří seznam těchto blogů, vložením html adresy blogu, který se uživateli líbí. Lze ho zde i pojmenovat. Vlastní seznam Tento modul je určený na vytváření jakýchkoliv seznamů. Lze změnit název a přidávat popis seznamu.

13 Fotografie, hudba a video Forografie K dispozici je možnost sdílet se známými a přáteli fotografie uživatele.

14 8. Rozložení modulů Jednotlivé moduly lze na stránce rozmístit různými způsoby a zároveň lze změnit i motiv tohoto prostoru. K dispozici jsou předdefinované kategorie témat. Šablony jsou rozděleny do několika okruhů: Speciální šablony Blogy Fotografování Profesionální Seznamy Společenské Výběr se provede kliknutím na tlačítko a potom zvolením možnosti Použít šablonu. Objeví se žluté pole, kde se aktivuje nabídka Šablony. Kliknutím na příslušnou šablonu se zobrazí informace o rozložení okna a zároveň se změní stránka podle zvoleného motivu. Po ukončení výběru je třeba okno zavřít kliknutím na tlačítko Zavřít kartu. Pokud je uživatel se změnou spokojen, je ještě potřeba tuto změnu potvrdit kliknutím na tlačítko Uložit ve žlutém poli. Změna barvy písma, pozadí a modulů Tuto změnu lze provést po kliknutí na tlačítko a poté zvolením možnosti Upřesnit. Zde je několik možností pro výběr barvy, velikosti, stylu a typu textu, barvu odkazů. Také je zde možnost nastavit barvu pozadí, případně vybrat obrázek pozadí. Nastavení vlastního obrázku na pozadí

15 Pozvat přátele (poznámka pro mne )