Sadová 530, Želešice. Mgr. Miroslava Šotová. Český jazyk 9 literatura- Tlustá Verča CZ.1.07/1.4.00/ Žáci 9. ročníku praktické školy

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Sadová 530, Želešice. Mgr. Miroslava Šotová. Český jazyk 9 literatura- Tlustá Verča CZ.1.07/1.4.00/ Žáci 9. ročníku praktické školy"

Transkript

1 Název školy Mateřská škola a Základní škola, Želešice Sadová 530, Želešice Autor Mgr. Miroslava Šotová Název Vy_32_INOVACE_636 Téma Český jazyk 9 literatura- Tlustá Verča Číslo projektu CZ.1.07/1.4.00/ Cílová skupina Žáci 9. ročníku praktické školy Anotace Pracovní list určen k práci s článkem Metodika: 1/ Společná četba článku(in Radek Daniel: Velká i malá dobrodružství.s ) 2/ Společné odpovídání na otázky č.1-8 3/Samostatná práce odpovědi na otázky 1-8 vypracovat do sešitu 4/ Vyřešit doplňovačku a vypsat tajenku Pilotováno

2 Tlustá Verča (in Radek Daniel: Velká i malá dobrodružství. s ) - otázky ke článku (odpovědi ústně společně nebo napsat celou větou do sešitu)

3 1/ Kdo je Tlustá Verča? 2/ Najdi, jak první řidič svému autu nadával 3/ Jaký sen se Verče zdál? 4/ Jak vypadal druhý řidič? 5/ Popiš, jak se cítila Verča v rukou druhého řidiče. 6/ Najdi, jaké chyby dělala Verča, když byla nervózní. 7/ Jak stouplo Verče sebevědomí? Co udělala? 8/ Najdi ponaučení, vysvětli a napiš. Vylušti doplňovačku ( odpovědi na otázky najdeš v článku Tlustá Verča) 1. První dvě slova článku 2. Co vyzkoušel první řidič? 3. Jak Verču zlý řidič poprve oslovil? 4. Jak se říká v článku světlům zlých aut (str. 105)? 5. Koho potkala ve snu? 6. Jak se jmenuje hlavní hrdinka? 7. Kdo řídí auto? 8. Nejdelší slovo na posledním řádku str Najdi přídavné jméno ze 4. řádku str Za jak dlouho vytáhla Verča forda ze srázu? 11. Jaká značka auta byla Verča? 12. Jaká měla Verča na str.109 kukadla? 13. Jakým směrem jeli, když je předjelo malé nafrněné auto (jméno města)? 14. Na co zvedli mechanici nabouraná auta(str.109)? 15. Kým byla Verča pro všechny kolem po svém činu? 16. Napiš vzor, podle něhož se skloňuje poslední slovo prvního řádku na straně 110. ŘEŠENÍ (in Radek Daniel: Velká i malá dobrodružství. s ) Tlustá Verča - otázky ke článku (odpovědi ústně nebo napsat celou větou do sešitu)

4 1/ Kdo je Tlustá Verča? Tlustá Verča je nákladní auto. 2/ Najdi, jak první řidič svému autu nadával. Říkal jí, že je plechová obluda a že jí protáhnejejí tlusté tělo.prý je lenoch líná, herka, že se sune jako hlemýžď. 3/ Jaký sen se Verče zdál? Zdálo se jí, že potkala starého tatrováckého veterána, kterému pomohla vyjet prudký kopec. Ten jí slíbil splnit jedno přání. Chtěla být nejkrásnějším a nejrychlejším autem. 4/ Jak vypadal druhý řidič? Byl mladší a mnohem přívětivější. Byl hodný a vůbec nenadával. 5/ Popiš, jak se cítila Verča v rukou druhého řidiče. 6/ Najdi, jaké chyby dělala Verča, když byla nervózní. Vypařila vodu v kpcích u Buchlova, sjela z cesty v zatáčce u Prahy, nedokázala předjet Avii. 7/ Jak stouplo Verče sebevědomí? Co udělala? Vytáhla z příkopu nabouraná auta. 8/ Najdi ponaučení, vysvětli a napiš. Objevila svoji pravou hodnotu. Veliké a nemotorné tělo má proto aby dokázala uvézt náklady, na které jiným nestačí síly. Ať vypadá jakkoli, má jedinečné poslání, které může splnit jenom ona. 1. První dvě slova článku 2. Co vyzkoušel první řidič? 3. Jak Verču zlý řidič poprve oslovil? 4. Jak se říká v článku světlům zlých aut (str. 105)? 5. Koho potkala ve snu? 6. Jak se jmenuje hlavní hrdinka? 7. Kdo řídí auto? 8. Nejdelší slovo na posledním řádku str Najdi přídavné jméno ze 4. řádku str Za jak dlouho vytáhla Verča forda ze srázu? 11. Jaká značka auta byla Verča? 12. Jaká měla Verča na str.109 kukadla? 13. Jakým směrem jeli, když je předjelo malé nafrněné auto (jméno města)? 14. Na co zvedli mechanici nabouraná auta(str.109)? 15. Kým byla Verča pro všechny kolem po svém činu? 16. Napiš vzor, podle něhož se skloňuje poslední slovo prvního řádku na straně 110.

5 Zdroj: DANIEL, RADEK. Velká i malá dobrodružství.1.vydání.praha:advent-orion,2004.s

6