Obsah. 2)Historie Halloweenu-Natálie Žampachová, Karolína Kinštová. 6) )Rozhovor s p.uč Věrou Lhotákovou- Eliška Michálková,Natálie Žampachová

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Obsah. 2)Historie Halloweenu-Natálie Žampachová, Karolína Kinštová. 6) )Rozhovor s p.uč Věrou Lhotákovou- Eliška Michálková,Natálie Žampachová"

Transkript

1

2 Obsah 1)Slovo redaktorů-monika Říhová,Martin Bidlo 2)Historie Halloweenu-Natálie Žampachová, Karolína Kinštová 3,4)Halloweenské recepty- Julie Konfalová 5)Rozhovor s asistentkou Luckou Urbanovou-Kateřina Poživilová,Saša Berenecová 6) )Rozhovor s p.uč Věrou Lhotákovou- Eliška Michálková,Natálie Žampachová 7)Křížovky,osmisměrky,sudoku 8)Chytré hlavy-monika Říhová 9)Litvnínov město v pohybu-martin Bidlo 10)Adaptační pobyt-petr Konopka 11) Hitparáda písniček-karolína Kinštová 12) Mrtvá nevěsta Tima Burtona- Natálie Žampachová 13)Halloweenská povídka-julie Konfalová

3 Slovo redaktorů Nazdárek tak jsme tu zase s novým vydáním časopis BOMBA. Co byste se mohly asi tak dozvědět máme nový tým ze složení mnoho talentovaných redaktorů a malířů dále bohužel není tu šéfredaktorka Kája Kristlová, která nám odešla na střední školu. Tak jsme tu my Monika Říhová a Martin Bidlo budeme vám dávat nové informace o tom co se děje nebo bude dít ve škole. Téma školního časopisu je Halloween Budou tam určitě strašidelné příběhy, recepty, dění o škole a spoustu další co náš tým vymyslel. 1.

4 Historie Halloweenu Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října den před Svátkem všech svatých a Dušičkami. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích ) a koledují o sladkosti Název vznikl zkrácením anglického All- Hallows-eve, tedy Předvečer Všech svatých. Halloween vznikl z předkřesťanského keltského svátku Samhain obdoby našeho Nového roku. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, zvané jacko'-lantern, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová. V České republice nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti si před dům symbolicky dávají jack-o'-lantern, ale ani tyto domácnosti nejsou připravené na trick-or-treating a do Halloweenu se tím pádem nezapojují. Halloween se slaví v těchto státech: Kanada, Irsko, Austrálie, Spojené království, Japonsko, Bahamy, Spojené státy, někdy Nový Zéland, Švédsko a mnoho latinskoamerických zemí, kde je známý jako Noche de las Brujas (Noc čarodějnic). 2.

5 Halloweenské recepty Krvavé prsty 21 dkg hladké mouky na ozdobu: červená marmeláda 14 dkg změklého másla mandle 7 dkg cukru 2 žloutky nastrouhaná kůra z jednoho umytého citronu Z uvedených přísad vypracujeme těsto a necháme v lednici asi půl hodiny odležet. Pak z těsta tvarujeme válečky ve velikosti prstů a na jeden konec vmáčkneme místo nehtu oloupanou mandli, aby prsty vypadaly opravdově, doděláme nožíkem záhyby kolem kloubů. Prsty vyskládáme na plech s pečícím papírem a pečeme při 180 C do růžova. Vychladlé prstíky máčíme useknutou stranou do marmelády, kterou předtím trochu zahřejeme v mikrovlnce. 3.

6 Kostlivci 21 dkg hladké mouky na ozdobu: bílá čokoláda 14 dkg změklého másla 7 dkg cukru 2 žloutky nastrouhaná kůra z jednoho umytého citronu Z uvedených přísad vypracujeme těsto a necháme v lednici asi půl hodiny odležet. Pak těsto vyválíme a formičkou vykrajujeme kostlivce. Dáváme je na plech s pečícím papírem a pečeme při 180 c do růžova. Vychladlé kostlivce pomalujeme rozehřátou bílou čokoládou, do které namáčíme špejli, nebo slabounký štětec. TIP: Když se nám nechce péct sušenky, nebo nemáme 6 vykrajovátek, můžeme podobně ozdobit i jakékoliv sušenky kupované. Namalovat na ně můžeme dýni, lebku, kosti, nebo netopýra. 4.

7 Rozhovor s asistentkou Luckou Urbanovou 1) Co si myslíte o Halloweenu? Halloween je americký svátek, neslavím ho. Ale pro děti mi to přijde jako hezký svátek. 2)Do jakých kostýmu jste se oblékala jako malá? Do žádných, Halloween neslavím. Ale kdybych ho slavila, tak určitě nějaký strašidelný 3) Slavíte Halloween? Ne 4) Jak se cítíte na Halloween? Normálně jako každý den 5) Kolik Halloweenu jste slavila s rodinou? Ani jeden 6) Baví vás Halloween a jak moc? Nebaví 5.

8 1) Jak dlouho učíte na naší škole? od roku 1979 (34 Let) Rozhovor s P. uč. Lhotákovou 2)Jaké je vaše nejoblíbenější období? Jaro a Léto 3)Máte ráda Halloween? Ne. 4)Slavila jste Halloween, když jste byla dítě? Ne. 5) Přijde vám Halloween zbytečný? Ano. 6)Věříte na duchy? Ne. 7) Jaký byl váš oblíbený pohádkový hrdina v dětství? Hloupý Honza. 6.

9 Křížovky, osmisměrky, sudoku 7.

10 Chytré hlavy Co znamenají chytré hlavy? Dá se říct jenom to, že naše škola se zapojila do projektu Vršanské úhelné na podporu vzdělanosti v regionu. Chcete moderně vybavit naše učebny? Tak hlasujte na stránkách chytrých hlav Věříme, že pošlete co nejvíce hlasů, aby naše škola mohla vyhrát, ale předem DĚKUJEME!!! za každý hlas, co poskytnete. 8.

11 Litvínov město v pohybu POPIS PROJEKTU: Obsahem projektu je vytvoření nového, efektivnějšího článku v systému propagace města v období zhoršování jména v souvislosti s mediálním obrazem vytvářeným negativními dopady událostí souvisejících s otázkou sídliště Janov, sestávajícího z přípravy a výroby nového souboru propagačních materiálů a z využití plánovaných mimoregionálních aktivit částí litvínovských subjektů jako systému distribuce těchto materiálů pro cílenější a aktivnější propagaci města v rámci konkrétních kulturních, sportovních a dalších akcí. CÍL PROJEKTU: Všeobecným cílem projektu je oslovení, zvýšení povědomí a přilákání dalších potenciálních návštěvníků do Litvínova a jeho okolí. Aktivní propagací města a cílenou komunikací bude dosaženo větší informovanosti nejen o samotném městě, ale i o zajímavostech v jeho okolí a dojde k dalšímu nárůstu návštěvnosti. 9.

12 ADAPTAČNÍ POBYT 6.A a 6.C se zúčastnila adaptačního pobytu v Jizerských horách. Bydleli jsme v Jindřichovicích, v chatě MUHU. Ubytování bylo příjemné, také dobře vařili. První den, hned co jsme přišli, jsme podnikli výlet k rozhledně Bramberk. Druhý den jsme šli 17km snad na nejkrásnější místa hor. Byli jsme na rozhlednách Královka a Slovanka. Když jsme se vraceli na chatu, tak jsme šli přes městečko Janov nad Nisou. Tam jsme se mohli svézt na bobové dráze nebo zaskákat na trampolíně. Někteří stihli oboje. Cesta zpět do Litvínova byla zajímavá Jedna spolužákyně si udělala něco s nártem na noze, takže ji k vlaku nesli. Vlak byl úplně plný. Když jsme dojeli do Liberce, nastalo čekání na autobus. Tam děti z 6. C zapomněly arch s hodnocením adapťáku. Cesta autobusem utekla rychle, v Děčíně jsme byli dokonce dřív. Odtud jsme pokračovali do Ústí nad Labem, kde nám naopak vlak málem ujel. V Teplicích jsme se nacpali do plného motoráčku, který nás měl odvézt domů do Litvínova. Jenže na cestě byla další výluka, proto jsme museli v Oldřichově nastoupit do autobusu, který nás odvezl do Háje. Odtud už cesta proběhla v pohodě. Na nádraží na nás čekali rodiče a sourozenci a my jim hned začali vyprávět naše čerstvé zážitky. 10.

13 HITPARÁDA-PÍSNIČEK 1)30 SECONDS TO MARS-DO OR DIE 2)ONE DIRECTION-BEST SONG EVER 3)PARAMORE-STILL INTO YOU 4)AVRIL LAVIGNE-ROCK N ROLL 5)DEMI LOVATO-MADE IN THE USA 6)KATY PERRY-ROAR 7)LADY GAGA-APPLAUSE 8)ONE DIRECTION-ONE WAY OR ANOTHER 9)MANDRAGE-NA DLANI 10)EMINEM-BERZERK 11)LORDE-ROYALS 12)BRITNEY SPEARS-WORK BITCH 13)DOMINIKA MIRGOVÁ-JE KONIEC FEAT. KALI 11.

14 Mrtvá nevěsta Tima Burtona Mrtvá nevěsta je fantasmagorická, hororová pohádka o stydlivém mladíkovi Viktoru Van Dortovi, který si má vzít stejně stydlivou Victorii Everglotovou. Viktor má před svatbou trému a tak se jde projít do lesa, kde si na nečisto zkouší svou řeč, snubní prsten však navlékne na pohled obyčejnou větev, záhy se ukáže, že je to ruka dívky Emily, která zde byla zabita a pohřbena. Emily Viktora odvede do svého světa, který se nachází hluboko pod zemí, Emily si myslí, že našla pravou lásku a že tam spolu budou v klidu žít, zatím co Viktor hledá způsob, jak zdrhnou zpátky na normální svět ke své snoubence Victorii, kterou její rodina přislíbila jinému. Ukáže se, že ten někdo jiný, je ve skutečnosti Emily, Viktor má zlomené srdce, protože začínal mít Victorii rád a tak se rozhodne, že si vezme Emily, všechny mrtvoly proto odejdou nahoru, do světa živých kde se mají Emily a Viktor brát. Victorie zatím prokoukne, že ten koho si vzala, je jen prachobyčejný podvodník, který nemá ani ponětí že se ji chystá zavraždit stejně jako Emily. Victorie uvidí, že se svítí v kostele a jde blíž, uvidí Viktora, jak se snaží vypít jed, neboli víno věků, Emily ho však na poslední chvíli zastaví s tím, že on patří někomu jinému. Emilyn bývalý snoubenec namítá, že Victorie je jeho žena a mává s ní jako by byla kus hadru, chce ji zabít, ale Viktor jí zuřivě ochraňuje, Viktor prohraje, ale Emily smrtící ráně postaví, protože je mrtvá nic necítí a úspěšně vyžene svého bývalého snoubence, ten však ještě stačí říct přípitek s číší jedu,,na Emily, vždycky družička, nikdy nevěsta.,,čímž Emily velice ranní, hned jak zemře, se s ním ostatní mrtvoly zavřou do postranní komůrky se slovy,,čerstvé maso. Emily vrací svůj prsten Viktorovi, otočí se a hází kytici, kterou chytne Victorie. Emily se pak promění v motýly, a protože ví, že našla někoho, koho bude mít ráda navěky, nachází věčný klid. 12.

15 Halloweenská povídka Halloweenský večírek Parta dětí ze třetí třídy Monika, Anna, Michal a Daniel se domluvili, že večer půjdou koledovat na Halloweenský večírek. V den kdy se mělo koledovat, si začali všichni vybírat kostým. Monika šla za upírku, Anna za kostlivce, Michal za vlkodlaka a Daniel za dýni. Večer se sešli u Michalova domu a vyrazili na koledu. Přišli k luxusnímu domu hned vedle Michalova domu a Michal řekl, že v tom domě se večírek koná. Zazvonili a přišla jim otevřít mumie a pustila je dál, Monika se lekla a najednou jí došlo, že to je kostým. Skvěle se bavili a Michael řekl, že je to nejlepší večírek co kdy zažil. Anna se zkusila jít seznámit s vlkodlačicí, ale ta na ní zavrčela. Anna rychle šla za ostatníma. Připadalo jí to divné tak řekla Michalovi, aby se pokusil seznámit s někým z večírku. Michal se šel seznámit s čarodějem, ale když na něj promluvil, čaroděj začal zuřit a řekl, aby ho neotravoval, jinak ho začaruje. Michal rychle odběhnul. Nakonec se všichni dohodli, že je to moc divné. A pak se z večírku stal horor! Všichni začali vydávat divné zvuky a začali děti honit. Parta rychle vyběhla z domu a schovala se za kontejner. Dohodli se na tom, že je to divné a taky na tom, že za kontejnerem počkají, co se stane. Asi o půl hodiny později z domu všichni vyšli, hodně se smáli a pomalu se rozloučili. Z davu vyšel upír. Šel do domu, kde bydlel Michal. Když vešel dovnitř a zavřel dveře, parta vyběhla z poza kontejneru. Vběhli do domu a pozdravili Michalovy rodiče. Vyběhli po schodech nahoru, rychle otevřeli dveře od pokoje pro děti. Když vešli dovnitř, uviděli na skříni kostým upíra. Michalův starší bratr Lukáš tam seděl na zemi a hrál videohry. Michal k němu přiběhl a začal s ním třepat. Lukáš se ho ptal co se děje a Michal si oddychl. Potom mu to všechno vysvětlili. On se začal ukrutně smát a řekl, že to byla legrace a že věděl, že přijdou a tak řekl ostatním, že je vystraší. A parta kamarádů se začala smát taky. Všichni řekli, že to byl nejlepší Halloween na světě Konec příběhu! 14.