Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.2. Obchodování na internetu

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.2. Obchodování na internetu"

Transkript

1 Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.2 Obchodování na internetu

2 Nákup na internetu? Přes internet nakupuje tři miliony Čechů. Češi utratili v roce 2013 v e-shopech 58 miliard Kč. Objem nákupů je o 16 % vyšší než v roce Zdroj:

3 Proč nakupovat na internetu? Kdo z Vás nakupoval na internetu a jaké zboží jste nakoupili? Byli jste s nákupem spokojeni? Stalo se někdy vám, nebo vašim známým, že jste byli při nákupu přes internet podvedeni? Jak jste to řešili? Je nějaké zboží, které byste přes internet nikdy nekoupili? Proč? Šli jste před samotným objednáním zboží výrobek vyzkoušet/prohlídnout do kamenného obchodu? Pokud jste nikdy přes internet nenakupovali, tak proč? Co spatřujete jako největší výhodu nákupů přes internet? Co naopak spatřujete jako největší rizika?

4 Proč nakupovat na internetu? výhody Výhoda č. 1 Ušetříte Zboží, Heuréka, Monitor Výhoda č. 2 Ušetříte čas Agregátory Proč nakupovat na internetu Výhoda č. 3 Větší výběr Vyhledávače, Srovnávače Výhoda č. 4 Vodítka pro výběr Internetové diskuze

5 Proč nakupovat na internetu? nevýhody Nemožnost si zboží fyzicky osahat a vyzkoušet boty, spodní prádlo, parfém x kniha, toner, lepící páska Lidé si po špatné zkušenosti výrobek osahají v prodejně a následně jej koupí na internetu. Placení Nejčastější platba na dobírku (nejmenší riziko), nutnost mít u sebe doma hotovost. Fyzická distribuce V určený čas musíte čekat doma, nebo v práci.

6 E-shop x kamenná prodejna Realita přizpůsobení prodeje internetových obchodů, jenž mají kamennou prodejnu. Příklad: Společnost Elektroworld, Datart (elektronika, domácí spotřebiče). Společnost vymezí skupinu výrobků, které přidělí nejnižší cenu na trhu. Tento výrobek za tuto cenu lze však koupit pouze v kamenné prodejně! Na internetu tuto nabídku nenaleznete. Cílem je vyvážení prodeje na internetu a v kamenných prodejnách.

7 Současný trend obchodování Přesouvání obchodu do elektronické podoby. Maximální snižování nákladů na mzdy lidí, pracujících v kamenných obchodech. Vznik velkého množství e-shopů. Kamenné obchody se postupně stávají výdejnami zboží. X Ne každému vyhovuje elektronická podoba obchodování. Uživatelské rozhraní mnohých obchodů nesplňuje pravidla přístupnosti. (Použitá velikost písma, grafika, neintuitivní prostředí, velké množství údajů, používání symbolů).

8 Dostupný na: Úkol najít externí harddisk Uživatelské rozhraní

9 Vyhledávače Google

10 Vyhledávače Google Google Product Dostupný na:

11 Srovnávače Dostupný na: Dostupný na: Dostupný na: Principem srovnávačů je zobrazení hledaného produktu z různých spolupracujících e-shopů.

12 Srovnávače Dostupný na: Principem srovnávačů je zobrazení hledaného produktu z různých spolupracujících e-shopů.

13 Nabídkové agregátory Webové portály, které sdružují (agregují) nabídku poskytovatelů určitého typu služeb či produktů. Agregátory nabízejí možnost rychlé nabídky produktu či služby. Nezaručují nejnižší cenu! Je to dáno tím, že do agregátoru někdo provozovateli agregátoru za vložení zboží zaplatil. Výhoda okamžitá nabídka Nevýhoda ne vždy nejnižší cena

14 Nabídkové agregátory příklady

15 Nabídkové agregátory jak nenaletět Problém: neuvěřitelný rozsah nabídky x výběr mezi stovkou podobných nabídek Částečné řešení: hodnocení zákazníků Rozhodně nepodceňujte hodnocení zákazníků a recenze produktů a služeb. Stejně jako všude jinde na internetu platí, že čím více jich je, tím relevantnější informaci poskytnou. Velmi často také zjistíte detaily, které se v nabídce samotného prodejce nedozvíte.

16 Jak nenaletět recenze Hvězdičkové mafie Platí zejména v cestovním ruchu. Specializované placené skupiny, jenž mají vytvářet recenze. Mnohdy PR agentury. Hlídají poměr mezi pozitivní a negativní recenzí. Pokud je příliš mnoho negativních recenzí, jsou mazány.

17 Jak nenaletět - recenze Osobní zkušenost negativní hodnocení bylo smazáno (lyž. škola, Egypt Hurgada Fisher)

18 Jak nenaletět recenze

19 Jak nenaletět recenze

20 Jak nenaletět recenze Dostupný na:

21 Slevové portály Historie První koncept slevového webu spustil portál Woot.com v červenci (USA) Odkaz: Předobrazem slevových portálů byl portál Groupon.com (USA), spuštěn roku 2008 Odkaz:

22 Slevové portály Historie ČR První na bázi slevových portálů od r web BigBrands.cz a FashionDays.cz. Odkaz: https://www.bigbrands.cz/ Odkaz: https://www.fashiondays.cz/

23 Slevové portály Historie ČR V dubnu 2010 pak byl spuštěn Slevomat Odkaz: V prosinci 2010 se přidal portál Vykupto.cz. Odkaz: Po úspěchu Slevomatu v ČR vzniklo do roku 2011 přes 300 slevových portálů. Tento stav byl konkurenčně neudržitelný a počet slevových portálů začal prudce klesat (na začátku roku 2013 můžeme hovořit o třech desítkách úspěšných SP).

24 Slevové portály Princip Slevové portály pracují na základě konceptu hromadného nakupování. Na rozdíl od klasických agregátorů se nabídka na SP rychle mění. U některých SP i na denní bázi. Nabídky jsou časově a množstevně omezeny. Zákazník si vybere zajímavou nabídku a tu zaplatí zpravidla kartou na požadovaný účet. Od slevového portálu zákazník obdrží potvrzení o zaplacení v podobě voucheru (poukazu), který dle instrukcí uplatní, nebo obdrží zaplacené vybrané zboží.

25 Slevové portály - Princip Slevové portály pracují na základě konceptu hromadného nakupování. V minulosti hojně využíváno v cestovním ruchu. Příklad: Německé cestovní kanceláře nakoupili společně velký balík pobytů, ze kterých pramenila cenová výhoda.

26 Slevové portály SlevoMat https://www.slevomat.cz Kuplon SlevajakBrno Slevotéka Báječná sleva Přehled slev Ber slevu Za pakatel Nakup za půl Vykup to Slevy dnes Nešetři Amplion Prima sleva Tiskni slevu

27 Internetové aukce k čemu slouží? Prodej a nákup na internetu, který se řídí pravidly aukce. Na internetových aukcích lze: PRODÁVAT zboží jak nové, tak použité KUPOVAT zboží jak nové, tak použité

28 Internetové aukce Česká republika Kalifornie

29 Internetové aukce Začínáme Z pohledu prodávajícího Registrace Vyberete si aukční server a zaregistrujete se. Pro drobné obchodování v malém postačí jednoduchá elektronická registrace. Pro větší obchodování je registrace dvoufázová (poštou na vaši adresu obdržíte kód, jenž následně zadáte do systému). Vložení kapitálu Přes účet nebo složenkou zašlete menší finanční obnos (zpravidla do 5 % částky, jenž budete po prodeji přijímat). Tato finanční částka slouží k hrazení poplatků (viz níže).

30 Internetové aukce Začínáme Z pohledu prodávajícího Vložení aukce, započetí aukce Pro započetí prodejní aukce je potřeba: 1. vytvořit zboží atraktivní textovou a obrazovou prezentaci, 2. stanovit základní cenu nabídky, 3. stanovit objem nabídky, 4. stanovit dobu trvání aukce, 5. stanovit způsob platby.

31 Internetové aukce Začínáme Z pohledu kupujícího Registrace Vyhledání zboží Aukce Registrovaní uživatelé postupně zvyšují nabídku (přihazují na aukci), dokud nevyprší stanovená doba průběhu dražby. Přihazování je veřejné a ostatní uživatelé vidí, jaká je aktuální nabídka. Po ukončení aukce je vítězem ten, kdo nabídl v době ukončení nejvyšší cenu.

32 Internetové aukce Začínáme! Upozornění! U nabízených předmětů je dobré zvážit vstupní cenu. Příhozy jsou závazné pro obě strany, cena tedy nesmí být nižší než taková, za jakou jste ochotní zboží opravdu prodat. Servery také nabízejí možnost zadat fixní částku, za kterou zboží prodáváte, bez možnosti přihazování. Nutno však říci, že u aukcí silně funguje psychologický moment, kdy zákazníci začínají přihazovat od jedné koruny. Mnohdy se pak konečná částka dostane výše, než byste očekávali.

33 Ukončení aukce, platba, transfer Po ukončení aukce server zprostředkuje výměnu kontaktních údajů a je na obou uživatelích, aby se navzájem zkontaktovali a dohodli se na způsobu předání zboží a peněz. Poplatky Servery si účtují: drobný poplatek za vystavení zboží, v případě úspěšně zrealizovaného prodeje poplatek z vydraženého zboží. Princip stanovování výše poplatků naleznete v obchodních podmínkách. Hodnocení Internetové aukce Začínáme

34 Internetové aukce

35 Internetové aukce Aukro

36 Internetové aukce Aukro

37 Internetové aukce Aukro

38 Záruka u zboží nakoupeného na internetu Použité zboží zakoupené např. na: Aukro, ebay, Bazoš, Avízu.. Záruka NE Fyzická osoba Dle evropského práva nemusí prodávající osoba poskytovat na zboží záruku, ani lhůtu pro navrácení peněz. Záruka ANO Právnická osoba Musí poskytovat na zboží záruku. Kupující má stejná práva jako při nákupu v e-shopu Pozor na elektroniku, výpočetní techniku, automobily Vysoké riziko!!!

39 Jak bezpečně nakupovat podvodný e-shop Znaky podvodných e-shopů: Vzhledem a jménem jsou téměř nerozeznatelné od originálů, zboží či nabízená služba je výrazně levnější než u konkurence, jejich fungování je omezené, nemají žádnou historii, nelze dohledat majitele.

40 Znaky seriózních e-shopů: Jak bezpečně nakupovat 1) Měl by jasně uvádět totožnost dodavatele a adresu, případně registrační číslo (např. IČO), 2) měl by jasně uvádět vlastnosti nabízeného zboží a služeb, cenu zboží a služeb, včetně veškerých daní, poplatků a také eventuální náklady na dopravu, 3) měl by jasně uvádět informace o platebních podmínkách, způsobu dodání či plnění, 4) měl by jasně a zřetelně informovat nakupujícího o jeho právu na odstoupení od smlouvy.

41 Jak bezpečně nakupovat Ověření historie e-shopu:

42 Jak bezpečně nakupovat Certifikace obchodů sdružením APEK Od roku 1999 provádí APEK certifikace internetových obchodů, prodejců zážitků a cestovních kanceláří nabízejících své služby na internetu. Asociace pro elektronickou komerci v současné době vystavuje dva druhy certifikátů APEK Certifikovaný obchod a APEK Certifikát kvality. Oba tyto certifikáty potvrzují důvěryhodnost internetového obchodu, dodržování platné legislativy a vstřícný přístup k zákazníkům. Certifikovaný obchod Certifikát kvality

43 Dostupný na: Jak bezpečně nakupovat Certifikace obchodů sdružením APEK

44 Jak bezpečně nakupovat Platba kartou: Plaťte pouze tam, kde jsou Vaše údaje během platby šifrovány pomocí protokolu HTTPS. Věnujte pozornost zprávě vašeho prohlížeče o neplatném certifikátu.

45 Doručení a převzetí: Jak bezpečně nakupovat Při přebírání zásilky od dopravce je vhodné zkontrolovat, zda je obal zásilky neporušený. Porušenou zásilku nepřebírejte, sepište s dopravcem protokol a informujte obchodníka. Kvalita zboží Zboží na internetu si nelze při nákupu vyzkoušet. Máte však právo jej u většiny druhů zboží bez udání důvodu do 14 dnů vrátit. V takovém případě máte právo na vrácení veškerých plateb zaplacených dodavateli v souvislosti s touto kupní smlouvou, včetně tzv. poštovného a balného. Následné vrácení výrobku podnikateli však provádíte na vlastní náklady.

46 Jak bezpečně nakupovat Trestní oznámení na podvodný e-shop, Leden 2014 Spotřebitel si přes internet objednal a předem zaplatil zboží minimálně za Kč, zboží však stále nedorazilo a prodávající se k jeho odeslání a doručení nemá. Spotřebitel za zboží zaplatil nižší částku, podobně poškozených zákazníků má prodávající celou řadu (zjištěno z internetových diskuzí). Spor lze řešit: jednak občanskoprávní cestou odstoupením od smlouvy, obrátit se na Státní zastupitelství, obrátit se na Policii ČR a podat trestní oznámení.

47 Jak bezpečně nakupovat K čemu došlo? Trestný čin podvodu Trestného činu podvodu se dopustí ten, kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou. Trestný čin poškozování spotřebitele Trestného činu poškozování spotřebitele se dopustí ten, kdo na cizím majetku způsobí škodu nikoli nepatrnou tím, že poškozuje spotřebitele zejména tak, že je šidí na jakosti, množství nebo hmotnosti zboží, nebo kdo uvede ve větším rozsahu na trh výrobky, práce nebo služby a zatají přitom jejich podstatné vady. Škodou nikoli nepatrnou se rozumí škoda dosahující částky nejméně Kč.

48 Jak bezpečně nakupovat Kdy ho použít? Oznámení na podezření ze spáchání trestného činu může podat kdokoliv, nemusí to být jen osoba poškozená trestným činem (děti za rodiče, soused za sousedku). Trestní oznámení lze podat ústně do protokolu, a to přímo na služebně Policie ČR či na Státním zastupitelství. Podat je můžete i písemně.

49 Jak bezpečně nakupovat V trestním oznámení by zejména mělo být uvedeno: kdo trestní oznámení podává, podrobné vylíčení skutku, kterého se trestní oznámení týká, označení místa a času spáchání údajného trestného činu, označení podezřelého, který se mohl dopustit trestného činu (je-li znám), označení svědků a dalších důkazů (jsou-li známy).

50 Moje jméno a příjmení: Datum mého narození: Moje adresa: Můj telefon a Policie ČR či Státní zastupitelství: Adresa: Karviná, 1. ledna 2014 Jak bezpečně nakupovat Vzor trestního oznámení Platného od Oznámení o podezření ze spáchání trestného činu Vážení, ve smyslu 158 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), v platném znění, podávám tímto trestní oznámení pro okolnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin podle 209 trestního zákoníku podvodu, a to neznámým pachatelem. Dne.. jsem si v internetovém obchodě objednal televizor značky... za... Kč. O uzavření smlouvy mi bylo doručeno potvrzení, ve kterém byl uveden typ zakoupené věci, její cena a též výzva k zaplacení ceny bezhotovostním platebním příkazem. Uvedenou částku jsem následujícího dne prodávajícímu uhradil pomocí platebního příkazu na účet č.... vedený u..., který byl uvedený v potvrzení objednávky. Do měsíce od uzavření smlouvy mi však zboží nebylo doručeno, a to navzdory mé marné snaze kontaktovat prodejce prostřednictvím všech kontaktů uvedených na stránkách e-shopu.

51 Jak bezpečně nakupovat Vzor trestního oznámení Platného od Z tohoto důvodu jsem dne.. od smlouvy doporučeným dopisem s dodejkou odstoupil, ale ani do mnou stanovených 30 dnů od doručení odstoupení mi nebyla vrácena kupní cena. Na webu e-shopu je jako provozovatel e-shopu vedena společnost / pan / paní..(ič, adresa sídla či bydliště..). Na základě výše uvedených skutečností se domnívám, že mně neznámá osoba způsobila škodu dosahující částky nejméně.. Kč. Na základě informací z internetu jsem se spojil s dalšími zákazníky e-shopu a mám za to, že podobně poškozených zákazníků daného e-shopu je více a že v této věci již bylo podáno několik trestních oznámení. Kontakty na poškozené přikládám v příloze. Prosím vás o informaci o důsledcích podání tohoto oznámení a současně se připojuji s nárokem na náhradu škody vůči pachateli.... (vlastnoruční podpis) Přílohy: Kopie ové komunikace, Potvrzení o zaplacení kupní ceny, Kopie odstoupení od kupní smlouvy, Kopie dodejky, Screeny stránek e-shopu, Kontakty na další poškozené, Další listinné důkazy, fotografie apod.

52 Jak bezpečně nakupovat Upozornění: Tento vzor dopadá na vztahy ze smluv uzavřených od 1. ledna Pro spáchání trestného činu podvodu je nutné způsobení škody nikoli nepatrné tedy alespoň ve výši Kč. Nedosahujete-li této částky, sežeňte kontakty na další poškozené a spojte se s nimi. Nebo alespoň upozorněte Policii ČR či Státní zastupitelství, pokud víte o dalších podaných oznámeních. Kdykoli, a zejména bude-li trestní oznámení z nějakého důvodu odloženo, se můžete domáhat svých peněz soudní cestou, a to prostřednictvím návrhu na vydání platebního rozkazu poté, co jste odstoupili od kupní smlouvy pro nedodání zboží.

53 Nákup v zahraničí Při problémech s on-line prodejci v rámci zemí EU je možné se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum, které Vám zdarma poskytne jak informace o Vašich právech, tak přímou podporu v případném sporu se zahraničním prodejcem. Pokud nakupujete v České republice přes internet v e-shopu v jiné zemi EU, Norsku, či Islandu, máte vždy minimálně stejná práva jako v ČR, tedy dvouletou záruku a 14-ti denní lhůtu pro vrácení zboží bez udání důvodu. A to i v případě, že v dané zemi je záruční doba pouze jeden rok. Pokud by však v dané zemi byla například 3-letá záruka, máte právo na 3-letou záruční lhůtu. Mimo země EU se pravidla pro vrácení zboží a reklamace liší v závislosti na tamních zákonech. Proto je potřeba si vždy před nákupem zboží v takovémto e-shopu tyto údaje ověřit.

54 Nákup v zahraničí obcházení platby cla

55 Nákup na internetu podle NOZ Nový občanský zákoník platný od 1. ledna 2014 Dále jen NOZ Některé základní principy NOZ: NOZ stojí na zásadách spravedlnosti a svobody. Počítá s tím, že každý člověk má rozum a umí ho používat a je přiměřeně opatrný. Předpokládá, že každý jedná poctivě a v dobré víře. Nepoctivost musíme prokazovat. Každé jednání bychom měli považovat za platné spíše než neplatné.

56 Nákup na internetu podle NOZ Zákon nazývá internetový prodej nově jako uzavírání smluv distančním způsobem. USDZ se nejčastěji děje právě přes internet či telefon, ale může se jednat i o různé nabídkové katalogy, teleshopping aj. USDZ je jakákoliv situace, kdy dvě osoby nejsou přítomny v jeden čas na stejném místě. Smlouva je uzavřena distančně, jestliže byla celá dohodnuta komunikačními prostředky. Nezáleží přitom na způsobu předání zboží může jít tedy i o osobní převzetí. Pozor na zneužití!

57 Odstoupení od kupní smlouvy Jak odstoupit od kupní smlouvy? Odstoupení stačí během 14denní lhůty odeslat na adresu obchodníka. Na rozdíl od staré úpravy nevadí, když obchodníkovi dojde odstoupení později, důležitý je čas odeslání. Smlouvu uzavíráte elektronicky, odstoupit můžete stejným způsobem. Například na vzorovém formuláři, který bude mít řada prodejců na stránkách. Není tedy vyžadována listinná podoba.

58 Odstoupení od kupní smlouvy Není-li o zákonné možnosti odstoupit od smlouvy spotřebitel poučen (např. v obchodních podmínkách obchodu), pak se lhůta prodlužuje ojeden rok, čili na 1 rok a 14 dnů. Z toho pro prodejce vyplývá zvěřejnit obchodní podmínky na svém e-hopu.

59 Odstoupení od kupní smlouvy Vrácení zboží do 14 dnů od odstoupení je musíte buď přímo předat, nebo alespoň odeslat. (Dříve nebyla tato lhůta stanovena). Zboží nesmí být poškozené a musí být vráceno se vším příslušenstvím a prodejním obalem včetně výplně. Jestliže není zboží vráceno v prodejním obalu má prodejce právo účtovat skutečně vynaložené náklady na vrácení do původního stavu. Náklady na dopravu k obchodníkovi hradíte vy. Podnikatel vám musí vrátit všechny peníze, které od vás na základě smlouvy přijal do 14 dnů od odstoupení od smlouvy.

60 Odstoupení od kupní smlouvy Nemusí je ovšem poslat dříve, než mu vrátíte zboží nebo prokážete, že jste je odeslali. Peníze vám musí vrátit stejným způsobem, jakým jste zaplatili. Možnost odstoupit od smlouvy se ovšem nevztahuje na firemní zákazníky (tzv. nákup na IČO). Tam záleží na podmínkách uzavřené smlouvy či obchodních podmínkách, které si firemní zákazníci s jednotlivými obchodníky dojednají či jaké obchodníci nabízejí i pro tuto skupinu klientů.

61 Odstoupení od kupní smlouvy Pokud souhlasíte s jiným způsobem vrácení nebo pokud vám tím nevzniknou žádné náklady, může vám podnikatel vrátit peníze i jinak. Obchodník si může strhnout svoje náklady, ale jen tehdy, když mu to výslovně umožňuje zákon. Náklady na dopravu od obchodníka k vám se vrací jen do výše nejnižší nabízené dopravy (Prodejce například nabízí nejnižší poštovné za 80 Kč, ale vy si objednáte kurýra za 200 Kč; v případě odstoupení vám prodejce vrátí kupní cenu zboží + poštovné ve výši 80 Kč).

62 Kdy nelze odstoupit od kupní smlouvy Podle 1837 Občanského zákoníku nelze od smlouvy odstoupit v těchto případech: pokud se cena určuje podle burzy či podobného trhu (např. cena zlata, vzácných kovů, francouzských vín), věci upravené na míru (zkrácené objednané kalhoty, monogram na krytu nového tabletu), zboží, které podléhá rychlé zkáze (syrové maso, mléčné výrobky, řezané květiny), zboží, které se už smísilo s jiným zbožím (barva smíchaná s pigmentem),

63 Kdy nelze odstoupit od kupní smlouvy zboží, které se prodává v hygienickém obalu a obal byl porušen (zejména intimní a hygienické pomůcky), počítačové programy nebo nosiče s hudbou či filmem s porušeným obalem, i když obal není hygienický, zakoupená hudba na internetu po jejím stažení, objednávka předplatného novin nebo časopisů, termínované smlouvy na ubytování, dopravu, smlouvy vzniklé ve veřejné dražbě podle zákona (servery jako ebay, Aukro, Slevomat apod.).

64 Reklamace Reklamovat by měl zákazník neprodleně po zjištění vady, a to tam, kde zboží koupil, případně u jiné osoby, kterou je zpravidla smluvní servis, vyznačený v záručním listě. Pokud je zboží reklamováno, nemusí být vráceno v původním obalu a funkční. U reklamací platí náklady na dopravu zboží obchodník. V závislosti na povaze vady má kupující nárok na výměnu zboží za nové, odstranění vady, slevu z kupní ceny nebo může od smlouvy odstoupit.

65 Reklamace Reklamace musí být vyřízena do 30 dnů. Pokud se tak nestane, má zákazník právo od smlouvy odstoupit nebo si zvolit jiný způsob řešení reklamace dle svého výběru. Je však třeba dát pozor na text reklamačního protokolu, třicetidenní lhůtu je možné prodloužit pouze po vzájemné dohodě! Reklamaci lze uplatnit do 24 měsíců od převzetí.

66 Zájezd uzavření smlouvy Nemusí být uzavřena písemně! Objednaná přes internet nelze od ní do 14 dní odstoupit! Písemné potvrzení zájezdu 7 dní před odjezdem obdržení letenky a ubytovacího poukazu

67 Zájezd nárok na slevu Nárok na náhradu újmy za narušení dovolené náhrada ztráty radosti z dovolené

68 Zájezd nárok na slevu ustanovení 2543 NOZ Pořadatel zájezdu odpovídá zákazníkovi vedle škody na majetku, také za ztrátu radosti z dovolené, a to zejména pokud byl zájezd podstatně zkrácen nebo zmařen jeho účel (tedy odpočinek zákazníka). Právo zákazníka na náhradu za ztrátu radosti z dovolené zákazníkovi vznikne pouze v případě, kdy pořadatel zájezdu porušil, resp. nesplnil sjednané služby; a tyto své povinnosti porušil natolik významně, že došlo ke zmaření samotného účelu dovolené. Aktuální právní úprava nijak neřeší míru a stanovení odškodnění za újmu z narušení dovolené.

69 Zájezd Frankfurtská tabulka slev Tabulku vytvořil Zemský soud ve Frankfurtu v roce 1985, aby mu pomáhala vyměřit snížení ceny zájezdu v případě reklamace. Není pro soudy závazná. Hojně využívaná soudci hlavně v Německu a v Rakousku. EU dosud v oblasti cestovního ruchu nemá žádný jednotný dokument týkající se kvality služeb. Proto k tabulce přihlížejí soudci i dalších unijních zemí, včetně českých soudců.

70 Zájezd Frankfurtská tabulka slev Jiný než slíbený hotel % Jiná úroveň ubytování 5-10 % Příliš malá plocha 5-10 % Chybí výhled na moře* 5-10 % Chybí balkon, TV, rádio* 5-10 % Málo nábytku 5-10 % Chybějící klimatizace* % Švábi na pokoji % Rez, plíseň % Nefunkční WC, horká voda 15 % Nedostatečný úklid % Hluk během dne i noci 5-40 % Zápach 5-15 % Zkažená či žádná strava 5-50 % Špinavá pláž nebo bazén % Poznámka: * bylo-li přislíbeno Zdroj: Evropské spotřebitelské centrum pro ČR

71 Zdroje: POLESNÝ, David. Slevománie v Česku: jak fungují slevové weby. In: Živě [online] [cit ]. Dostupné z: Slevomat [online] [cit ]. Dostupné z: VESECKÝ, Zdeněk. Slevové servery mají konkurenci, Češi začínají podléhat slevovým kupónům. In: Podnikatel [online] Dostupné z: Aukro [online] [cit ]. Dostupné z: Heureka: nakupujte s přehledem [online] [cit ]. Dostupné z:

72 Zdroje: Zboží [online] [cit ]. Dostupné z: APEK Asociace pro elektronickou komerci Dostupné z: Agregátory Dostupné z: Frankfurtská tabulka slev Dostupné z: /viteze.aspx?c=a140909_ _viteze_sov