BULLETIN 2/

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "BULLETIN 2/2012 22. 06.12"

Transkript

1 Spolek neslyšících Plzeň BULLETIN 2/ Co s volným časem Tak jako každý rok, tak i letos na nás čeká okurkové období. Je to část letního ročního období, kdy se nic zajímavého neděje a všichni si užívají, doufejme, krásných letních dní. Někdo jede k moři, jiný zase relaxuje na zahrádce a někdo jezdí po vlastech českých a navštěvuje různé kulturní a historické památky. Já patřím do skupinky lidí, kteří chtějí co nejvíce zkusit od každého něco. Jenom na to moře již několik let nemám a nikdy asi mít finanční prostředky nebudu. A tak trávím s celou moji milovanou rodinou volný čas u babičky, kde se můžu opalovat, což ale moc nedělám, ale i relaxovat na zahrádce. Ležím si na dece pod keříčkem rybízu a zralé kuličky rybízu mi padají přímo do pusy a já vychutnávám jejich nakyslou chuť. Když na ně nemám chuť, přesunu se o několik metrů dál a jsem u angreštu. Tam si lehnu a ležérně si utrhávám jednotlivé plody červeného angreštu, který velice miluji. A je mně velice dobře, protože mám kolem sebe všechny členy mé milované rodiny. V případě, že nám počasí moc nepřeje a na polehávání na trávě to není, tak se s rodinou vydáme do blízkého okolí, kde se nachází několik historických památek a také několik zajímavých muzeí. V jednom z nich se dozvím, jak žil básník Josef Václav Sládek a v druhém se něco dozvím o panu Barrandovi, který chtěl stavět železnici, ale nejvíce ho zaujaly zkameněliny trilobitů, kterým se pak věnoval. Najednou zjistím, že se musím pomalu vrátit do města, protože čas na moje poléhávání a lelkování vypršel. A mně zbydou jen krásné vzpomínky na prožité léto v okurkové sezoně. Zkuste si zapřemýšlet, v kterých městečkách jsem navštívil muzea a přeji vám, ať si i vy užijete krásných slunných a relaxačních dní v letošní okurkové sezoně. Spolek neslyšících pořádá v rámci 95. výročí založení v sobotu 8. září 2012 od hodin ukázku vojenské techniky, která proběhne na náměstí Republiky v Plzni. V rámci akce vystoupí další neziskové organizace, občerstvení zajištěno. Akce je zajištěna tlumočníkem znakového jazyka. Všechny srdečně zveme.

2 Moc je neznáme Josef Beran ( ) Spolek neslyšících má svoji klubovnu 10 metrů od křižovatky s ulicí Kardinála Berana. Co víme o něm? A tak si ho trošku připomeneme. Josef Beran byl plzeňský rodák. Narodil se v roce 1988 jako syn učitele a dcery známého plzeňského malíře Ignáce Lindauera. Vystudoval plzeňské gymnázium a po jeho skončení odjel studovat bohoslovectví na papežskou univerzitu v Římě, kde byl v letech V roce 1911 je vysvěcen na kněze a v roce 1912 získává doktorát. V letech působil jako kaplan v Chýši, Prosenici a v Praze. dále působí nejprve jako učitel a posléze ředitel na ženském učitelském ústavu sv. Anny. Od roku 1928 vyučuje jako docent pastorální teologii na Teologické fakultě UK, v roce 1932 se stává profesorem teologiea a stává se také rektorem pražského arcibiskupského kněžského semináře. V roce 1942 je po atentátu na Heydricha zatčen a vězněn v koncentračních táborech Terezín a Dachau. 4. listopadu 1946 jej papež Pius XII. jmenoval arcibiskupem pražským a vysvěcen je 8. prosince V letech byl protiprávně internován StB na různých místech Československa. 25. února 1965 jej papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Stát povolil arcibiskupu Beranovi odjet ze země do Říma na slavnostní předání kardinálského klobouku s úmyslem, že už mu nedovolí vrátit se do země. Když zemřel, komunistická vláda nepovolila převoz těla do vlasti a tak papež Pavel VI. poté rozhodl, že kardinál Beran bude pohřben po boku papežů v kryptách chrámu sv. Petra v Římě. Papež také oproti zvyklostem osobně vedl pohřební obřady. Kardinál Beran je jediným Čechem, který je pohřben v kryptách svatopetrské baziliky. Jeho hrob se nachází poblíž hrobu svatého Petra, mezi hroby Pia XI. a Pia XII. 2. dubna 1998 byl zahájen proces blahořečení Josefa Berana. V současné době na rohu Křížkovy ulice na Roudné můžete vidět jeho bustu, připomínající místo, kde jeho rodina po více roků bydlila a kam se jako student vracel. (Zkráceno z www. Mons Kardinál Josef Beran)

3 skarta i jako průkaz TP, ZTP, ZTP/P Jak jste již byli na konci roku 2011 informováni o tom, že staré průkazky ZTP platí pouze do a budou nahrazeny novými, tak se to již stane. Již od července 2012 se bude vydávat nová karta, která se bude jmenovat skarta. Úřad práce vás vyzve, kdy si máte jít vyzvednout skartu. Karta bude sloužit zejména k identifikaci na úřadě. U osob se zdravotním postižením bude plnit funkci průkazky TP, ZTP a ZTP/P se všemi jejími výhodami. V tomto případě dochází pouze k nahrazení papírové průkazky za plastikovou. Na zadní straně této průkazky pak bude datum vašeho narození a podpis. skartu dostane každý, kdo požádá stát o jakoukoliv dávku rodičovský příspěvek, příspěvek na bydlení, podporu v nezaměstnanosti. dávku v hmotné nouzi, podpora zdravotně postižených. skartu bude vydávat Česká spořitelna a ke kartě se dostane PIN kód, aby se mohly z karty vybrat peníze nebo s kartou zaplatit v obchodě. Kartou nebudete moci platit přes internet. Musíte jít zadat platební příkaz k bankomatu nebo na úřad práce. S kartou nelze platit v zahraničí. Kartu dostanete zadarmo. Vedení účtu, placení v obchodě a jeden výběr z bankomatu České spořitelny bude zadarmo. Další výběr z bankomatu ČS bude stát 6 korun. Výběr z bankomatu, který nepatří ČS budete platit 40 korun. Když ztratíte kartu, tak nová stojí 250 korun. Zaslání nového PIN vás bude stát 100 korun. Kartou nemůžete platit v barech, prodejnách alkoholu a tabáku, ve videohernách nebo sázkových kancelářích. Kdo byl zvyklý dostávat jakoukoliv dávku složenkou, tak to již nepůjde. Když si nevyzvednete skartu, tak nemůžete dostat žádnou sociální dávku (mobilitu) ani podporu. V případě, že nebudete chtít kartou platit, tak musíte při vyzvednutí karty na úřadě zadat trvalý příkaz, aby se peníze, které budou na účtě skarty zaslaly na váš běžný účet (sporožiro apod.). Pozor, skarta se bude vydávat jednou za 4 roky! (zkráceno z materiálu MPSV)

4 Návštěva místa, kde to voní po čokoládě Klub žen se rozhodl uspořádat v rámci oslav 95. výročí založení Spolku výlet do Prahy, do Muzea čokolády., který se uskutečnil ve čtvrtek Již při vstupu do muzea nás praštila přes nos krásná vůně čokolády, která nás provázela po celou dobu našeho pobytu v muzeu. Prohlídku jsme měli s průvodkyní a tlumočil Hanzlíček ml. a dozvěděli jsme se hodně zajímavých věcí, o které se rádi s vámi podělíme. Seznámili jsme se s výrobou kakaa u Aztéků a Mayů a také jsme se dozvěděli, jaké příchutě používali. Byl to třeba pepř, chilli a nezalévalo se to mlékem jako dnes, ale vodou a sladili pouze medem. Tyto dva kmeny měly také boha kakaa, kterému dávaly i oběti. Viděli jsme také maketu stromu, na kterém rostou kakaové boby. Stromy plodí kolem 50 let a na každém stromě je přibližně květů. Ale mušky na opylování jsou v subtropech líné, tak opylují na každém stromě kolem 50 květů. Ukázka postupu při zpracování kakaových bobů nám byla promítnuta v krátkém filmu, který měl české titulky. První seznámení s kakaem v Evropě bylo díky Španělům, kteří je přivezli z Ameriky a byli také první, kdo začal sladit kakao cukrem. V Evropě bylo kakao doporučo-váno jako lék. K nám ho dovezla Marie Terezie, která ho dávala svým 16 dětem pravidelně pít každé ráno jako pre-venci proti nemocem. Také jsme viděli různé hrnky, které byly určeny pouze pro pití čokolády. Na závěr celé prohlídky jsme se podívali do ukázkové dílničky, kde se vyrábí belgické pralinky. Jejich výroba je zajímavá, ale hodně pracná. Dostalo se nám také ochutnávky, kde se nám pralinka na jazyku sama rozplývala. Moc se nám tam líbilo a počasí nám přálo.

5 Chodící lidi také v Plzni Akce Chodící lidé po Praze, Brně a Liberci dorazila ve středu také do Plzně. Mnozí z vás si jistě všimli, že po Plzni jezdila od rána až do pozdního odpoledne tramvaj s nápisem Chodící lidé a jízda byla zdarma na trati Slovany Bolevec. Cílem této akce bylo upozornit zdravou populaci na různé problémy zdravotně postižených. A tak v této tramvaji jezdili zástupci neslyšících, nevidomých a vozíčkáři. Na jednotlivých zastávkách nastupovali cestující a zástupci jednotlivých vad jim rozdávali informační materiál a také s nimi hovořili a o svých problémech. Zástupci neslyšících (byli to mladí lidé) vysvětlovali, jakou formou mohou slyšící komunikovat s neslyšícími. Většina z nich věděla, že je nutná písemná forma nebo dobrá artikulace, aby neslyšící mohli dobře odezírat. Nikoho však nenapadlo, že pro komunikaci můžou použít mobil. Zpráva se napíše do mobilu a dá se přečíst neslyšícímu, který stejným způsobem odpoví. Odpolední část této akce měla zastoupení spolkem, neboť tam tlumočil Hanzlíček ml. Celá akce byla natáčena a po jejím skončení se pak objeví spot na internetu. Za příplatek si můžete vybrat lékaře Ministerstvo zdravotnictví vydalo pokyn, že již od 1. června 2012 si můžete sami vybrat v nemocnicích doktora, který vás bude operovat. Cena za doktora, který vás bude operovat je od Kč. Nemocnice, kde si budete moci vybrat lékaře na operaci, bude mít vyvěšený ceník, kolik stojí příplatek za lékaře. Jako příklad uvádíme, že když půjdete na operaci a bude vás operovat doktor, kterého jste si nevybrali, tak nebudete platit žádný příplatek. Když budete chtít, aby vás operoval doktor a řeknete jméno doktora, můžete potom platit příplatek. V Plzni se FN ani Mulačově nemocnici zatím neuvažuje o možnosti výběru lékaře, který by vás operoval. O placení příplatků uvažuji zatím v nemocnici Privamed.

6 Výlet lodí po Vltavě Na sobotu dne 2. června 2012 uspořádali pražští neslyšící plavbu lodí pro děti na trase Praha Mělník s plánovanou zastávkou u zámku Nelahozeves, kde se měla uskutečnit prohlídka zámku. A tak se část našich členů přihlásila na tuto akci. Vzhledem k tomu, že se plavby zúčastnilo 57 dětí a 213 dospělých, nebylo možno prohlídku zámku uskutečnit. Protože bylo pěkné počasí, většinou se účastníci plavby zdržovali na palubě lodi, kde bylo také občerstvení. I když jsme do Mělníka nedojeli, tak to nikomu moc nevadilo. K tomu všemu nám přálo pěkné počasí. Nečekaně malá účast V sobotu 26. května 2012 proběhl v prostorách Spolku Putovní pohár v trojboji, který se skládal ze hry prší, pokeru a šipek. Bohužel, účast na této akci byla nezvykle malá, což dokazuje účast pouze 12 závodníků. I když se akce konala v Plzni, moc Plzeňáků tady nebylo vidět. A kdo byl nejlepší plzeňský hráč? Byl jím Lukáš Šilhánek, který skončil na 4. místě. Škoda malé účasti, snad se to příště napraví. Plzeňačka bodovala v Pečkách V sobotu 9. června 2012 proběhl v Pečkách turnaj v kartách u příležitosti 10. výročí založení. Za Spolek tam jeli 4 naši hráči, kteří si nevedli špatně, i když v družstvech jim to moc nevyšlo. Na turnaj se přihlásilo 36 jednotlivců a 7 družstev. Plzeňačka Anna Šilhánková skončila mezi jednotlivci na 2. místě a obdržela pohár. Ostatním se již tak dobře nevedlo. V družstvech se Spolek umístil na předposledním 6. místě. Nevadí, příště to bude lepší. Den otců Ve čtvrtek se oslavoval tak jako každý rok Den otců. Mužů otců máme celkem 25, ale bohužel přišlo jen 16, protože ostatní byli v pracovním poměru a tak nemohli přijít. Pro otce bylo připravené pohoštění v podobě obložené mísy, zákusku a také kafe. Dokonce se i pivo objevilo. Pan Vavrač pro naše oslavence přichystal malý dárek, který byl každému předán. Paní Jiříčková a Sedláková vybíraly dobrovolné vstupné, které pak bylo slosovatelné. Někdo měl štěstí, někdo ne, tak jak to v životě bývá. Na akci se podílely členky KŽ Jonášová, Čierná, Jiříčková, Sedláková a dále pak Jedličková, Holasová, Pačesová, Čmilová, Jílková. Pan Fr. Šilhánek ml, litoval, že nemohl přijít, protože makal na odpolední. (Napsala Volejníková)

7 Jak nakládat s jednotlivými odpady Začíná nám letní období a s tím souvisí i zvětšená potřeba recyklovaného odpadu. Každý z nás vyhodí za rok asi kg odpadů. Pokud však odpady už doma třídíte a dáváte je do barevných kontejnerů, umožníte tak recyklaci více než třetiny tohoto množství. Za rok tak můžete vytřídit až 30 kg papíru, 25 kg plastů, 15 kg skla. Také jsme narazili na slovo recyklace, které nás upozorňuje na to, že při recyklaci jsou zpracovány odpady na nové materiály, které se dále využívají. Jistě jste si všimli, že každý obal je vyroben z nějakého materiálu a někdy je velmi obtížné poznat, z čeho je obal vyroben. Proto jsou na obalech různé značky, které nás informují, jak máme s takovým obalem po použití naložit. Modrý kontejner - noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenka, kartón, papírové obaly (např. sáčky). Nevhazovat - mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité plenky a hygienické potřeby. Při výrobě 1 tuny recyklovaného papíru ušetříte cca 240 l vody a 12 stromů. Zelený kontejner - láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy, tabulové sklo. Nevhazovat - keramiku, porcelán, autosklo, drátěné sklo a zrcadla. Žlutý kontejner - PET láhve od nápojů (prosím, nezapomeňte je sešlápnout!), kelímky, sáčky, fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén. Nevhazovat - novodurové trubky, obaly od nebezpečných látek (motorové oleje, chemikálie, barvy apod.) Červený kontejner - klávesnice, kalkulačky, mobilní telefony, elektrické hračky, elektronická myš, discmany, mp3 a mp4 přehrávače a jiná drobná audio technika, telefony, vysoušeče vlasů, holící strojky, kulmy apod. Nevhazovat - Zářivky, úsporné žárovky, televize, monitory, autobaterie, lednice.

8 Program akcí ve Spolku červenec - září lednulednu července Zájezd do Německa 11. dobře 17. srpna bavili. Rehabilitační pobyt v Železné Rudě 1. září sobota hod. Memoriál Karla Küffnera Joker v rámci oslav 95. výročí Spolku 8. září sobota hod. Ukázka vojenské techniky do hod. (náměstí Republiky Plzeň) Stálé akce ve Spolku: středa 15,00 h. Klub žen čtvrtek 15,30 h. Klub seniorů SLEDUJTE NÁSTĚNKU, ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA Tradiční akce v Plzni a okolí v roce 2012 od každých 14 dní Plzeňské farmářské trhy (nádvoří hotelu Gondola, Pallova ulice) Chodské slavnosti Vavřinecká pouť Pilsner Fest Oslava plzeňských piv ročník Veletrhu cestovního ruchu Plzeňského kraje 2012 (hala TJ Lokomotiva Plzeň) Sponzoři oslav 95. výročí založení Spolku Bulletin vydává Spolek neslyšících Plzeň jen pro vnitřní potřebu.